PL183113B1 - Okno o zmniejszonym ryzyku kondensacji - Google Patents

Okno o zmniejszonym ryzyku kondensacji

Info

Publication number
PL183113B1
PL183113B1 PL97333655A PL33365597A PL183113B1 PL 183113 B1 PL183113 B1 PL 183113B1 PL 97333655 A PL97333655 A PL 97333655A PL 33365597 A PL33365597 A PL 33365597A PL 183113 B1 PL183113 B1 PL 183113B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sash
elements
sheet
window
window according
Prior art date
Application number
PL97333655A
Other languages
English (en)
Inventor
Erik B. Dyrby
Klaus Kornerup
Original Assignee
Vkr Holding As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vkr Holding As filed Critical Vkr Holding As
Publication of PL183113B1 publication Critical patent/PL183113B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/03Sky-lights; Domes; Ventilating sky-lights
    • E04D13/0305Supports or connecting means for sky-lights of flat or domed shape
    • E04D13/031Supports or connecting means for sky-lights of flat or domed shape characterised by a frame for connection to an inclined roof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Wing Frames And Configurations (AREA)
  • Window Of Vehicle (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Joining Of Corner Units Of Frames Or Wings (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Abstract

1. Okno o zmniejszonym ryzyku kondensacji, w szczególnosci do montazu w pochylej powierzchni dachu, obejmujace oscieznice i zwiazane z nia otwie- ralne skrzydlo okienne z szyba izolujaca (6), przy czym oscieznice i skrzydlo okienne stanowia ele- menty profilowe, które co najmniej w odniesieniu do elementów dolnego i bocznych (1-4, 21-24) okna sa skonstruowane jako pelne profile z materialu bedace- go dobrym izolatorem cieplnym, przy czym srodki grzejne sa umieszczone co najmniej w obszarach wokól kazdego z narozy (8, 31) pomiedzy dolnym elementem skrzydla okiennego i przyleglymi ele- mentami bocznymi (4, 24) dla zapobiegania konden- sacji na przyleglych narozach szyby izolujacej, zna- mienne tym, ze srodek grzejny stanowi mostek cieplny z materialu dobrze przewodzacego cieplo, wbudowanego w element (10, 27) oslony, umiesz- czony na wewnetrznej stronie zwróconej w kierunku szyby izolujacej (6) kazdej z czesci elementów dol- nego i bocznych (3, 4, 23, 24) skrzydla okiennego obramowujacych dane naroza, dla zapewnienia dobrego przekazywania ciepla od wewnetrznej stro- ny skrzydla okiennego do tych obszarów (8) narozy szyby izolujacej (6). F I G. 1 PL PL PL

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy okna, w szczególności okna do montażu w pochyłej powierzchni dachu, składającego się z ościeżnicy oraz związanego z nią otwieralnego skrzydła
183 113 okiennego z szybą izolującą, przy czym ościeżnica i skrzydła okienne zawierają elementy kształtowe, które co najmniej w odniesieniu do dolnych i bocznych elementów okna są skonstruowane w postaci pełnych profili z materiału o dobrych właściwościach odnośne izolacji termicznej, przy czym środek grzewczy znajduje się co najmniej w obszarach wokół każdego narożnika, pomiędzy dolnym elementem skrzydła okiennego i przyległymi elementami bocznymi, dla zapobiegania kondensacji na przylegających obszarach narożnych szyby izolującej.
Okna dachowe, mające ościeżnicę i skrzydło skrzydła okienne z pełnych profili drewnianych są znane między innymi z EP-A-0 251804 i DE-A-37 05777.
Wiele okien mających szyby izolujące, w szczególności okna dachowe do montażu w pochyłej powierzchni dachu, mają tę wadę, że podczas chłodnej pory roku często na wewnętrznej stronie szyby izolującej występuje kondensacja, występuje ona najczęściej w obszarach narożnych szyby, z wyraźnym skupieniem w obszarach narożnych pomiędzy dolnym elementem skrzydła okiennego a przyległymi elementami bocznymi.
Z patentów GB-A-2049382 i DE-A-38 02077 jest znane rozwiązanie mające na celu przezwyciężenia tego problemu, polegające na umieszczeniu aktywnego źródła ciepła w postaci kabla grzejnego bądź taśmy w odnośnych obszarach naroży.
W odniesieniu do okien z ościeżnicą i skrzydłem okiennym wykonanych z profili drążonych, podobnie z DE-A-195 17212 jest znane rozwiązanie, polegające na umieszczeniu środka grzejnego w takich obszarach narożnych, w postaci mostka cieplnego usytuowanego w pustej przestrzeni profili stanowiących elementy skrzydła okiennego, na wewnętrznej stronie ścianki profilu zwróconej w kierunku obszaru okna przepuszczającego światło.
W świetle dotychczasowego stanu techniki, celem wynalazku jest skuteczne zapobieganie kondensacji w oknach opisanego wyżej typu, mających ościeżnicę i skrzydło okienne wykonane z pełnych profili.
W tym celu, okno według wynalazku charakteryzuje się tym, że środek grzejny ma postać biernego mostka cieplnego z materiału dobrze przewodzącego ciepło, wbudowanego w element osłony usytuowany na wewnętrznej stronie zwróconej ku szybie izolującej, każdej z części dolnego i bocznych elementów skrzydła okiennego, obramowujących dane obszary naroży, z zapewnieniem dobrego przekazywania ciepła od wewnętrznej strony skrzydła okiennego do obszarów narożnych szyby izolującej.
Dzięki zastosowaniu tego rodzaju mostka cieplnego, co jest możliwe do zrealizowania za pomocą stosunkowo prostych środków, okazało się możliwe wyeliminowanie albo co najmniej poważne ograniczenie tendencji do kondensacji w tych obszarach.
W korzystnej postaci, w której ten mostek cieplny jest usytuowany w połączeniu z dolnym elementem i bocznymi elementami ościeżnicy lub przez te elementy, pomiary potwierdziły, że przy temperaturze na zewnątrz równej 0° i temperaturze pomieszczenia równej 20°, jest możliwe podniesienie temperatury na wewnętrznej stronie szyby izolującej w tych obszarach od około 10° do około 16°, przez co ryzyko kondensacji przy normalnym poziomie wilgotności powietrza jest wyeliminowane albo znacznie zmniejszone.
Korzystne postacie i dalsze rozwinięcie wynalazku wynikają z zależnych zastrzeżeń 3-10.
Wynalazek będzie szczegółowo objaśniony w dalszym ciągu opisu, w odniesieniu do załączonych schematycznych rysunków przedstawiających na: fig. 1 i 2 - dwie różne postacie fragmentu okna według wynalazku, częściowo w przekroju.
Ogólnie biorąc, rysunki przedstawiają postacie okna według wynalazku jako okna uchylnego albo zawieszonego na górnej krawędzi, do montażu jako okno dachowe w pochyłej powierzchni dachu. Stanie się jednak natychmiast oczywiste, że wynalazek może być także zastosowany do usuwania albo zmniejszania kondensacji w wielu innych typach okien.
Na obu rysunkach pokazano ościeżnicę z dolnym elementem, odpowiednio 1 i 22, oraz z jednym z przyległych elementów bocznych odpowiednio 2 i 22, oraz skrzydło okienne z dolnym elementem, odpowiednio 3 i 23, oraz jednym z przylegających bocznych elementów, odpowiednio 4 i 24. W zewnętrznym profilu złączowym 5 w skrzydle jest zamocowana szyba izolująca 6, przy czym na pokazanych przykładach jest to szyba podwójna. Do jej mocowania stosuje się znane środki, w postaci elementów uszczelniających i zewnętrznego profilu wykończeniowego, które nie mają znaczenia dla wynalazku.
183 113
Na fig. 1 elementy dolne i boczne 1-4 ościeżnicy i skrzydła okiennego są wykonane w całości jako profile drewniane, które w częściach elementów dolnych i bocznych 1-4 obramowujących naroża 7 i 8, jak również przeciwległe naroża ościeżnicy i skrzydła okiennego, są na wewnętrznych stronach obłożone elementami blaszanymi 9 i 10, które w pokazanej postaci tworzą razem mostek cieplny od wewnętrznej strony ościeżnicy w kierunku narożnych obszarów 11 na wewnętrznej stronie szyby izolującej 6.
Elementy blaszane 9 i 10, które oprócz tego mogą stanowić wzmocnienie naroży, mogą rozciągać się od naroża 7 albo 8 wzdłuż części odpowiednio dolnych elementów 1, 3 oraz elementów bocznych 2, 4, mając długość równą np. 150 mm. Jeżeli jest to korzystne, np. ze względów estetycznych, nie ma powodu dla którego elementy okładzinowe oznaczone jako 9 i 10 nie mogły rozciągać się na całej długości dolnych i bocznych elementów 1-4. W celu usunięcia albo ograniczenia kondensacji, zwykle jednak będzie wystarczające umieszczenie takich elementów okładzinowych w obszarach narożnych.
Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci na stronach zewnętrznych, elementy mogą być otwarte celem dyfuzji jak również mogą, w celu zmniejszenia ryzyka zagrzybienia na stronach zwróconych ku częściom drewnianym w dolnych i bocznych elementach 1-4, być zaopatrzone w powłokę 12 z materiału grzybobójczego zawierającego znany środek grzybobójczy.
Elementy blaszane 9 i 10 są korzystnie wykonane z materiału względnie cienkiego i dobrze przewodzącego ciepło, np. aluminium, ukształtowanego w procesie gięcia albo formowania.
W postaci według fig. 2 elementy dolne i boczne 21-24 ościeżnicy i skrzydła okiennego składają się, jak pokazano w odniesieniu do elementów bocznych 22 i 24, z profili drewnianych 25, na których od strony wewnętrznej przekroju poprzecznego profilu zamocowano elementy osłonowe 26 i 27 np. z termoplastycznego poliuretanu (PUR) w celu uzyskania konstrukcji specjalnej, wymienionej np. w patencie EP 0251804.
W tym przypadku wprowadza się mostek cieplny od wewnętrznej strony ościeżnicy do obszaru narożnego 11 na wewnętrznej stronie szyby izolującej 6 za pomocą wkładek odpowiednio 28 i 29, przez części dolnych i bocznych elementów 21-24, obramowujących naroża 30 i 31. Takie wkładki, których zaletą jest przekazywanie ciepła do szyby izolującej bez żadnych strat do otoczenia, mogą być wykonane z blachy podobnie jak elementy okładzinowe 9 i 10 na fig. 1. W tym przypadku stosuje się blachę perforowaną, np. aluminiową..
Wkładki 28 i 29, jak pokazano na fig. 2, mogą być umieszczone pomiędzy elementami osłonowymi 26 i 27 a profilami drewnianymi 25, lecz mogą również być korzystnie usytuowane bezpośrednio w elementach osłonowych 26 i 27.
Podobnie, tego rodzaju wkładki mogą być wykonane w innych postaciach niż jako elementy blaszane, np. jako elementy z materiału niemetalicznego przewodzącego ciepło, np. z pewnych materiałów na bazie włókien węglowych i/lub jako elementy gwintowe albo kołki.

Claims (10)

1. Okno o zmniejszonym ryzyku kondensacji, w szczególności do montażu w pochyłej powierzchni dachu, obejmujące ościeżnicę i związane z nią otwieralne skrzydło okienne z szybą izolującą (6), przy czym ościeżnicę i skrzydło okienne stanowią elementy profilowe, które co najmniej w odniesieniu do elementów dolnego i bocznych (1-4, 21-24) okna są skonstruowane jako pełne profile z materiału będącego dobrym izolatorem cieplnym, przy czym środki grzejne są umieszczone co najmniej w obszarach wokół każdego z naroży (8, 31) pomiędzy dolnym elementem skrzydła okiennego i przyległymi elementami bocznymi (4, 24) dla zapobiegania kondensacji na przyległych narożach szyby izolującej, znamienne tym, że środek grzejny stanowi mostek cieplny z materiału dobrze przewodzącego ciepło, wbudowanego w element (10, 27) osłony, umieszczony na wewnętrznej stronie zwróconej w kierunku szyby izolującej (6) każdej z części elementów dolnego i bocznych (3, 4, 23, 24) skrzydła okiennego obramowujących dane naroża, dla zapewnienia dobrego przekazywania ciepła od wewnętrznej strony skrzydła okiennego do tych obszarów (8) naroży szyby izolującej (6).
2. Okno według zastrz. 1, znamienne tym, że mostek cieplny rozciąga się w kierunku wewnętrznej strony skrzydła okiennego za pomocą odpowiadającego mostka cieplnego wbudowanego w elementy osłony umieszczone na wewnętrznych stronach elementów dolnego i bocznych (1, 2, 21, 22) ościeżnicy, zwróconych w kierunku szyby izolującej.
3. Okno według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że element osłony jako całość jest wykonany jako mostek cieplny w postaci okładzinowego elementu blaszanego (9, 10) dla obłożenia wewnętrznych stron elementów dolnego i bocznych (1-4).
4. Okno według zastrz. 1 albo 2, w którym te elementy, dolny i boczne, są wykonane jako profile drewniane, znamienne tym, że element osłonowy stanowi element okładzinowy (26, 27) z tworzywa sztucznego, będącego dobrym izolatorem cieplnym, umieszczony na wewnętrznej stronie elementów dolnego i bocznych skrzydła okiennego i/lub ościeżnicy oraz, w którym ten mostek cieplny jest wbudowany w postaci wkładki (28, 29) z materiału dobrze przewodzącego ciepło.
5. Okno według zastrz. 4, znamienne tym, że wkładkę (28, 29) stanowi element blaszany.
6. Okno według zastrz. 3 albo 5, znamienne tym, że element blaszany (9, 10, 28, 29) jest wykonany z blachy perforowanej.
7. Okno według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że element blaszany (28, 29) jest umieszczony pomiędzy elementem osłonowym (26, 27) a częściami drewnianymi (25) profili skrzydła okiennego i/lub ościeżnicy.
8. Okno według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że ten element blaszany jest usytuowany w elemencie osłonowym.
9. Okno według zastrz. 3, znamienne tym, że ten element blaszany jest wykonany jako wzmocnienie naroża, które rozciąga się od naroża pomiędzy elementami dolnym i bocznym na części długości elementu dolnego i elementu bocznego.
10. Okno według zastrz. 3, w którym profile skrzydła okiennego i ościeżnicy są co najmniej częściowo wykonane z drewna, znamienne tym, że ten element blaszany w miejscach, które stykają się z elementami drewnianymi profili skrzydła okiennego i ościeżnicy, jest pokryty materiałem grzybobójczym (12).
PL97333655A 1996-11-19 1997-11-14 Okno o zmniejszonym ryzyku kondensacji PL183113B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK199601319A DK173827B1 (da) 1996-11-19 1996-11-19 Vindue med reduceret risiko for kondensdannelse
PCT/DK1997/000519 WO1998022683A1 (en) 1996-11-19 1997-11-14 A window with a reduced risk of condensation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL183113B1 true PL183113B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=8103528

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333655A PL183113B1 (pl) 1996-11-19 1997-11-14 Okno o zmniejszonym ryzyku kondensacji

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6578326B1 (pl)
EP (1) EP0948694B1 (pl)
JP (1) JP3990462B2 (pl)
AT (1) ATE213048T1 (pl)
AU (1) AU5048098A (pl)
CA (1) CA2270449A1 (pl)
CZ (1) CZ296836B6 (pl)
DE (1) DE69710366T2 (pl)
DK (1) DK173827B1 (pl)
HU (1) HU223637B1 (pl)
PL (1) PL183113B1 (pl)
WO (1) WO1998022683A1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL1697612T3 (pl) * 2003-11-21 2012-07-31 Vkr Holding As System odprowadzania wody w dachowym oknie i dachowe okno
DE602005022266D1 (de) 2004-12-24 2010-08-26 Vkr Holding As Bausatz für einen Fensterflügel, geeignet für eine standardisierte Herstellung
GB2439319A (en) * 2006-06-22 2007-12-27 Metal Window Co Ltd Rooflight comprising a water deflector
US8701362B2 (en) 2011-01-14 2014-04-22 Extech Building Materials Skylight with thermal break
US9234381B2 (en) 2013-01-07 2016-01-12 WexEnergy LLC Supplemental window for fenestration
US10883303B2 (en) 2013-01-07 2021-01-05 WexEnergy LLC Frameless supplemental window for fenestration
US9845636B2 (en) 2013-01-07 2017-12-19 WexEnergy LLC Frameless supplemental window for fenestration
US9663983B2 (en) 2013-01-07 2017-05-30 WexEnergy LLC Frameless supplemental window for fenestration incorporating infiltration blockers
US10196850B2 (en) 2013-01-07 2019-02-05 WexEnergy LLC Frameless supplemental window for fenestration
US9691163B2 (en) 2013-01-07 2017-06-27 Wexenergy Innovations Llc System and method of measuring distances related to an object utilizing ancillary objects
DE202017007251U1 (de) * 2016-05-30 2020-04-29 Vkr Holding A/S Dachfenstersanierungssystem
AU2018278119B2 (en) 2017-05-30 2023-04-27 WexEnergy LLC Frameless supplemental window for fenestration
DE102019203788A1 (de) * 2019-03-20 2020-09-24 Harald Schulz Rahmenkonstruktion für ein Fenster, eine Tür oder eine Festverglasung
EP3872274A1 (en) * 2020-02-27 2021-09-01 VKR Holding A/S A window installation system, and a method of installing a roof window
WO2024088754A1 (en) * 2022-10-28 2024-05-02 Vkr Holding A/S Roof window comprising polymer profile comprising a skin layer
EP4379161A1 (en) * 2022-11-29 2024-06-05 VKR Holding A/S Roof window comprising polymer profile comprising a skin layer
EP4379160A1 (en) * 2022-11-29 2024-06-05 VKR Holding A/S Roof window comprising polymer profiles with metal reinforcement

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3934383A (en) * 1973-07-09 1976-01-27 Perry Loren L Roof vent
US4013804A (en) * 1974-09-19 1977-03-22 Andersen Corporation Method and composition for treating wood and coated wooden articles obtained thereby
US4073097A (en) * 1976-06-29 1978-02-14 Wasco Products, Inc. Energy efficient skylight construction
US4439962A (en) * 1978-07-10 1984-04-03 Wasco Products, Inc. Skylight construction
GB2094382B (en) 1981-02-28 1984-09-12 Hobbins Stanley Howard Reducing condensation on a window frame
DK157144C (da) * 1986-07-03 1990-04-16 Rasmussen Kann Ind As Vindueselement
DE3705777A1 (de) * 1987-02-24 1988-09-01 Lothar Goeritz Verfahren zum renovieren von fenstern und glastueren sowie nach diesem verfahren hergestellte fenster oder glastueren
DE3802077A1 (de) 1987-12-16 1989-06-29 Gartner & Co J Glaswand oder fassade
US5355644A (en) * 1991-08-20 1994-10-18 Andersen Corporation Roof window-venting and stationary
DE19517212C2 (de) 1995-05-11 1998-07-30 Roto Frank Ag Flügelrahmen eines Fensters oder dergleichen

Also Published As

Publication number Publication date
AU5048098A (en) 1998-06-10
WO1998022683A1 (en) 1998-05-28
HU223637B1 (hu) 2004-10-28
JP2001504185A (ja) 2001-03-27
EP0948694B1 (en) 2002-02-06
CZ9901774A3 (cs) 2000-12-13
US6578326B1 (en) 2003-06-17
ATE213048T1 (de) 2002-02-15
JP3990462B2 (ja) 2007-10-10
HUP0000092A3 (en) 2001-09-28
DE69710366D1 (de) 2002-03-21
DK131996A (da) 1998-05-20
CA2270449A1 (en) 1998-05-28
DK173827B1 (da) 2001-12-03
EP0948694A1 (en) 1999-10-13
DE69710366T2 (de) 2002-09-19
CZ296836B6 (cs) 2006-06-14
HUP0000092A2 (hu) 2000-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183113B1 (pl) Okno o zmniejszonym ryzyku kondensacji
US4984402A (en) Sash window arrangement
US5072547A (en) Combined aluminum and wood frame for windows and doors
WO1998022683A9 (en) A window with a reduced risk of condensation
CZ282196B6 (cs) Okno
US6295774B1 (en) Window having a window frame
EP3795770B1 (en) Skylight window
EP3779094A2 (en) A skylight window
EP0481911B1 (en) A frame structure mainly for inward opening windows or glass doors
US6427415B1 (en) Casement frame for a window
EP3748101A1 (en) Building exterior panel and assembly structure thereof
WO1998022681A1 (en) A window having an improved window frame structure
PL236144B1 (pl) System zabudowy okna w dachu
US4537000A (en) Thermal insulating window for application in curtain walls
JPH1122307A (ja) 通気工法用サッシ構造
EP1250508B1 (en) Frame structure
KR102510136B1 (ko) 후벽용 창호 마감 프레임 및 후벽용 창호 시스템
JP3233577B2 (ja) サッシ窓
JPH0637148Y2 (ja) 湾曲形材
JP2559715Y2 (ja) 複層ガラス窓構造
PL145891B1 (en) Glass roofing structure
FI81424B (fi) Ramverk och ramprofil av ett ljustak eller liknande.
JPS6143913Y2 (pl)
JPS6017496Y2 (ja) 出窓
JPH0322432Y2 (pl)