PL182662B1 - Aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych - Google Patents

Aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych

Info

Publication number
PL182662B1
PL182662B1 PL97324082A PL32408297A PL182662B1 PL 182662 B1 PL182662 B1 PL 182662B1 PL 97324082 A PL97324082 A PL 97324082A PL 32408297 A PL32408297 A PL 32408297A PL 182662 B1 PL182662 B1 PL 182662B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
clamping element
contact
spring
spring element
contact surface
Prior art date
Application number
PL97324082A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324082A1 (en
Inventor
Torsten Schlegel
Reinhard Heusing
Original Assignee
Aeg Niederspannungstech Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aeg Niederspannungstech Gmbh filed Critical Aeg Niederspannungstech Gmbh
Publication of PL324082A1 publication Critical patent/PL324082A1/xx
Publication of PL182662B1 publication Critical patent/PL182662B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R4/00Electrically-conductive connections between two or more conductive members in direct contact, i.e. touching one another; Means for effecting or maintaining such contact; Electrically-conductive connections having two or more spaced connecting locations for conductors and using contact members penetrating insulation
    • H01R4/28Clamped connections, spring connections
    • H01R4/48Clamped connections, spring connections utilising a spring, clip, or other resilient member
    • H01R4/4854Clamped connections, spring connections utilising a spring, clip, or other resilient member using a wire spring
    • H01R4/4863Coil spring

Landscapes

  • Connections By Means Of Piercing Elements, Nuts, Or Screws (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Connections Arranged To Contact A Plurality Of Conductors (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Patch Boards (AREA)
  • Distribution Board (AREA)

Abstract

1. Aparat stykowy w elektrycznych urzadzeniach instalacyjnych do wtykowego polaczenia za pomoca kolkowych lub je- zyczkowych wyprowadzen, z których kazde jest ze swej strony wkladane w kieszeniowy element zaciskowy urzadzen instalacyjnych i tam znajduje sie w stanie styku sprezyste- go, przy czym w elemencie zaciskowym umieszczony jest element sprezysty o ksztalcie pustego cylindra, za pomoca którego wytwarzana jest sila styku pomie- dzy danym wyprowadzeniem i powierzch- nia styku elementu zaciskowego, znamien- ny tym, ze element sprezysty (3) jest umieszczony w elemencie zaciskowym (1 ) w taki sposób, ze osiowy kierunek elementu sprezystego (3) przebiega prostopadle do kierunku wsadzania wyprowadzen (5.1). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych do wtykowego połączenia za pomocą kołkowych lub języczkowych wyprowadzeń.
Znany jest z opisu niemieckiego wzoru użytkowego nr DE 94 18 316 Ul aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych do wtykowego połączenia za pomocą kołkowych lub języczkowych wyprowadzeń, z których każde jest ze swej strony wkładane w kieszeniowy element zaciskowy urządzeń instalacyjnych i tam stykane sprężyście.
Znany jest z europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP O 467 171 A2 inny aparat stykowy. Wewnątrz urządzeń instalacyjnych umieszczone są tutaj sprężynujące względem siebie w postaci szczęk zaciskowych elementy stykowe, obejmujące z obu stron wyprowadzenia odpowiedniej szyny prądowej. Elektryczny styk z wyprowadzeniami jest wytwarzany dzięki elastyczności materiału elementów stykowych. W urządzeniu siły styku są bardzo
182 662 uzależnione od tolerancji wykonania, a po kilkuletniej eksploatacji w warunkach zmian temperaturowych styki mogą ulec zmęczeniu.
Ponadto z brytyjskiego opisu patentowego nr 1 441 102 znany jest aparat stykowy z elementem przyłączeniowym, na przykład dla kabla lub podobnego elementu, w którym zastosowana jest sprężyna spiralna. Sprężyna spiralna jest umieszczona w kieszeniowym elemencie zaciskowym tak, że mocowany drut łub wyprowadzenie może być wsuwane w kierunku osi wzdłużnej sprężyny, przy czym wskutek tego sprężyna ulega odchylaniu w kierunku osiowym dla uwolnienia drogi wprowadzania.
Celem wynalazku jest takie udoskonalenie znanego ze stanu techniki typu wtykowego aparatu stykowego, aby pomiędzy wyprowadzeniami szyny zbiorczej i odpowiednim elementem zaciskowym urządzeń instalacyjnych zapewnione było niezawodne i rozłączne połączenie o niewielkiej oporności stykowej.
Aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych do wtykowego połączenia za pomocą kołkowych lub języczkowych wyprowadzeń, z których każde jest ze swej strony wkładane w kieszeniowy element zaciskowy urządzeń instalacyjnych i tam znajduje się w stanie styku sprężystego, przy czym w elemencie zaciskowym umieszczony jest element sprężysty o kształcie pustego cylindra, za pomocą którego wytwarzana jest siła styku pomiędzy danym wyprowadzeniem i powierzchnią styku elementu zaciskowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element sprężysty jest umieszczony w elemencie zaciskowym w taki sposób, że osiowy kierunek elementu sprężystego przebiega prostopadle do kierunku wsadzania wyprowadzeń.
Korzystnie, element sprężysty ma kształt sprężyny naciskowej, której zwoje przylegają stosunkowo ciasno do siebie i sąobciążalne promieniowo.
Korzystnie, element sprężysty jest włożony luźno w element ramowy elementu zaciskowego i zabezpieczony przed wypadnięciem.
Korzystnie, element sprężysty jest po stronie przeciwnej do powierzchni styku wsparty na powierzchni przylegania elementu zaciskowego.
Korzystnie, element zaciskowy stanowi część śrubowego zacisku przyłączeniowego i jest korzystnie umieszczony na jego spodzie wewnątrz cokołu obudowy.
Korzystnie, element zaciskowy ma oddzielny element ramowy, który w postaci siatki otacza połączoną ze śrubowym zaciskiem przyłączeniowym powierzchnię styku i element sprężysty.
Korzystnie, element zaciskowy poniżej skrzynki zaciskowej śrubowego zacisku przyłączeniowego jest ukształtowany w postaci klatkowego przedłużenia, podpierającego włożony element sprężysty przeciwnie do sił wkładania wyprowadzeń.
Korzystnie, w przypadku umieszczonych obok siebie zatrzaskiwanych na szynie kształtowej bezpieczników instalacyjnych lub innych szeregowych urządzeń instalacyjnych wyprowadzenia są umieszczone na służącej do zasilania kołkowej szynie zbiorczej, przy czym każdy z nich jest wkładalny od spodu cokołu obudowy przez otwór w element zaciskowy.
Wynalazek ma tę zaletę, że aparat stykowy może być bardzo mały, a co za tym idzie, umieszczony w cokole urządzenia nawet poniżej istniejącego śrubowego zacisku przyłączeniowego oraz z nim połączony. Dzięki temu można zastosować niezależnie od siebie zarówno boczne przyłączenie śrubowe, występujące najczęściej w urządzeniach instalacyjnych, jak też połączenie wtykowe, umieszczane na spodzie urządzenia.
Ponadto można skompensować duże tolerancje wymiarowe i uzyskać równomierne siły styku w kilku miejscach, odpowiednio do ilości zwojów elementu sprężystego. Z drugiej strony dzięki obrotowemu zamocowaniu elementu sprężystego siły wtykania wyprowadzeń są stosunkowo małe.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia aparat stykowy według wynalazku w widoku z częściowym przekrojem.
Ukazany jedynie schematycznie aparat stykowy jest umieszczony w cokole obudowy nie przedstawionego urządzenia instalacyjnego i zaopatrzony w element zaciskowy 1, połączony w jedną całość ze śrubowym zaciskiem przyłączeniowym 2. Śrubowy zacisk przyłączeniowy 2 składa się w znany sposób ze skrzynki zaciskowej 2.1, dociskanej za pomocą śru4
182 662 by 2.2 do elementu dociskowego 2.3. W ten sposób drutowe przewody elektryczne można w typowy sposób podłączyć z boku do urządzenia instalacyjnego, zgodnie z zaznaczoną strzałką2.4.
W obszarze poniżej skrzynki zaciskowej 2.1 element zaciskowy 1, ukształtowany korzystnie w postaci bezpośredniego przedłużenia elementu dociskowego 2.3, jest zaopatrzony w element ramowy 1.1 o kształcie zbliżonym do kieszeni, w której mieści się element sprężysty 3. Ten element sprężysty 3 stanowi w zasadzie dostępna na rynku, cylindryczna sprężyna dociskowa, której oś jest ustawiona prostopadle do płaszczyzny rysunku. Co najmniej po włożeniu w element ramowy 1.1 zwoje elementu sprężystego, zabezpieczonego jedynie przed wypadnięciem za pomocą zaznaczonego schematycznie elementu 4 obudowy, przylegają stosunkowo ciasno do siebie. Po stronie obwodu element sprężysty 3 może być tak wsparty o powierzchnię przylegania 1.2 z zagięciem 1.2' , że względem przeciwległej powierzchni styku 1.3 pozostaje szczelina, której szerokość zależy w opisany poniżej sposób od wymiarów wyprowadzenia 5.1, wychodzącego z szyny zbiorczej 5.
Kołkowe lub języczkowe wyprowadzenia 5.1 są rozmieszczone na dostępnych na rynku szynach zbiorczych w szeregu jedno za drugim, w odstępach odpowiadających urządzeniu instalacyjnemu, i służą w ogólności do elektrycznego podłączenia szeregowych urządzeń instalacyjnych. Jednak poza użytkowym zastosowaniem w połączeniu ze śrubowym zaciskiem przyłączeniowym 2 szyna zbiorcza służy tutaj do połączenia wtykowego z aparatem stykowym od spodu urządzenia przez otwór 4.1 w obudowie. Powyżej tego otworu znajduje się zatem szczelina pomiędzy powierzchnią styku 1.3 i boczną powierzchnią elementu sprężystego 3, na tyle mniejsza od grubości wyprowadzenia 5.1, że po włożeniu wyprowadzenia w kierunku strzałki 5.2 odpowiedni cylindryczny element sprężysty zostaje obciążony promieniowo i odkształca się do postaci owalnej. Poszczególne zwoje elementu sprężystego 3 przylegają przy tym szczelnie do wyprowadzenia i dociskają je do powierzchni styku 1.3. Jednocześnie wywierana siła sprężysta jest przenoszona również na powierzchnię przylegania 1.2, połączoną przewodząco za pomocą elementu ramowego 1.1 z elementem zaciskowym 1. Jeżeli element sprężysty 3 jest wykonany z materiału o dobrej przewodności elektrycznej, wówczas dodatkowo poprawia się przewodzenie prądu.
Z uwagi na dużą promieniową odkształcalność elementu sprężystego 3 przy w przybliżeniu jednakowej sile styku kompensowane są znaczne tolerancje, które z jednej strony są uwarunkowane procesem wytwarzania, z drugiej zaś mogą mieć swoje źródło w szynie zbiorczej 5, dostarczanej przez różnych producentów. Ponadto za pomocą średnicy elementu sprężystego 3 oraz zastosowanego do jego wytwarzania drutu można siłę docisku dopasować w szerokich granicach do wymagań technicznych. Z drugiej strony siły wkładania wyprowadzenia 5.1 są stosunkowo niskie, ponieważ element sprężysty 13 może podczas wkładania wykonywać wewnątrz elementu ramowego 1.1 ruch toczny wokół wzdłużnej osi przy minimalnym tarciu.
Długość elementu sprężystego jest zależna od głębokości elementu ramowego 1.1 i dopasowana z wystarczającym zapasem do szerokości typowych wyprowadzeń, przy czym końcowe zwoje przylegają korzystnie z lekkim naprężeniem elementu ramowego. Ponadto cylindryczny element sprężysty może być wykonany nie z drutu, lecz również z płaskiej taśmy sprężystej, na przykład w postaci tulei zaciskowej, mieszcząc się nadal w ramach wynalazku.
182 662
182 662
5.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych do wtykowego połączenia za pomocą kołkowych lub języczkowych wyprowadzeń, z których każde jest ze swej strony wkładane w kieszeniowy element zaciskowy urządzeń instalacyjnych i tam znajduje się w stanie styku sprężystego, przy czym w elemencie zaciskowym umieszczony jest element sprężysty o kształcie pustego cylindra, za pomocą którego wytwarzana jest siła styku pomiędzy danym wyprowadzeniem i powierzchnią styku elementu zaciskowego, znamienny tym, że element sprężysty (3) jest umieszczony w elemencie zaciskowym (1) w taki sposób, że osiowy kierunek elementu sprężystego (3) przebiega prostopadle do kierunku wsadzania wyprowadzeń (5.1).
  2. 2. Aparat według zastrz. 1, znamienny tym, że element sprężysty (3) ma kształt sprężyny naciskowej, której zwoje przylegają stosunkowo ciasno do siebie i są obciążalne promieniowo.
  3. 3. Aparat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że element sprężysty (3) jest włożony luźno w element ramowy (1.1) elementu zaciskowego (1) i zabezpieczony przed wypadnięciem.
  4. 4. Aparat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że element sprężysty (3) jest po stronie przeciwnej do powierzchni styku (1.3) wsparty na powierzchni przylegania (1.2, 1.2’) elementu zaciskowego (1).
  5. 5. Aparat według zastrz. 1, znamienny tym, że element zaciskowy (1) stanowi część śrubowego zacisku przyłączeniowego (2) i jest korzystnie umieszczony na jego spodzie wewnątrz cokołu obudowy.
  6. 6. Aparat według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że element zaciskowy (1) ma oddzielny element ramowy (1.1), który w postaci siatki otacza połączoną ze śrubowym zaciskiem przyłączeniowym (2) powierzchnię styku (1.3) i element sprężysty (3).
  7. 7. Aparat według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że element zaciskowy (1) poniżej skrzynki zaciskowej (2.1) śrubowego zacisku przyłączeniowego (2) jest ukształtowany w postaci klatkowego przedłużenia, podpierającego włożony element sprężysty (3) przeciwnie do sił wkładania wyprowadzeń (5.1).
  8. 8. Aparat według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że w przypadku umieszczonych obok siebie zatrzaskiwanych na szynie kształtowej bezpieczników instalacyjnych lub innych szeregowych urządzeń instalacyjnych wyprowadzenia (5.1) są umieszczone na służącej do zasilania kołkowej szynie zbiorczej (5), przy czym każdy z nich jest wkładalny od spodu cokołu obudowy przez otwór (4.1) w element zaciskowy (1).
PL97324082A 1996-04-23 1997-04-22 Aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych PL182662B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19616021A DE19616021A1 (de) 1996-04-23 1996-04-23 Kontakteinrichtung bei elektrischen Installationsgeräten
PCT/EP1997/002035 WO1997040561A1 (de) 1996-04-23 1997-04-22 Kontakteinrichtung bei elektrischen installationsgeräten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324082A1 PL324082A1 (en) 1998-05-11
PL182662B1 true PL182662B1 (pl) 2002-02-28

Family

ID=7792100

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97324082A PL182662B1 (pl) 1996-04-23 1997-04-22 Aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0834207B1 (pl)
AT (1) ATE208540T1 (pl)
CZ (1) CZ287422B6 (pl)
DE (2) DE19616021A1 (pl)
ES (1) ES2167736T3 (pl)
HU (1) HU223018B1 (pl)
PL (1) PL182662B1 (pl)
SI (1) SI9720007B (pl)
SK (1) SK282939B6 (pl)
WO (1) WO1997040561A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19859718A1 (de) * 1998-12-23 2000-06-29 Moeller Gmbh Stromschienensystem
DE102006057100B4 (de) * 2006-12-04 2011-12-01 Siemens Ag An eine Sammelschiene anschließbares Installationseinbaugerät und Verfahren zum Anschließen einer Sammelschiene an einem Installationseinbaugerät
DE102010033112B4 (de) * 2010-08-02 2021-02-04 Siemens Aktiengesellschaft Elektroinstallationsgerät

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1441102A (en) * 1972-07-20 1976-06-30 Plessey Co Ltd Connectors
DE4021824C2 (de) * 1990-07-09 2001-08-30 Abb Patent Gmbh Verteileranlage mit auf einem Tragorgan aneinanderreihbaren elektrischen Installationsgeräten in Schmalbauweise
GB9408326D0 (en) * 1994-04-27 1994-06-15 Amp Great Britain Electrical connector for conductive leads
DE9418316U1 (de) * 1994-11-15 1996-03-21 Aeg Niederspannungstech Gmbh Vorrichtung zum Anschluß von elektrischen Installationsgeräten

Also Published As

Publication number Publication date
EP0834207B1 (de) 2001-11-07
SI9720007B (sl) 2002-02-28
CZ410697A3 (cs) 1998-06-17
WO1997040561A1 (de) 1997-10-30
CZ287422B6 (en) 2000-11-15
EP0834207A1 (de) 1998-04-08
DE19616021A1 (de) 1997-10-30
HUP9903438A2 (hu) 2000-02-28
SI9720007A (sl) 1998-08-31
HUP9903438A3 (en) 2000-06-28
HU223018B1 (hu) 2004-03-01
ES2167736T3 (es) 2002-05-16
PL324082A1 (en) 1998-05-11
DE59705255D1 (de) 2001-12-13
SK282939B6 (sk) 2003-01-09
SK174897A3 (en) 1998-08-05
ATE208540T1 (de) 2001-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101536262B (zh) 相交-夹紧-连接件以及用于连接两个部件的方法
BE1025169A1 (de) Steckverbinderteil mit einer Temperaturüberwachungseinrichtung
EP0884750A3 (en) Fuse assembly
US3432793A (en) Grounding connection for electrical unit
CN108307592B (zh) 用于容纳和支承汇流条的装置
US7497711B2 (en) Modular method and system for insulated bus bar cable harness termination concept
KR19980070997A (ko) 스프링을 구비한 접촉연결구
KR100859629B1 (ko) 히터 서모스탯 및 온도 민감 퓨즈를 장착하기 위한 방법및 장치
EP2315313A1 (en) Assembly for multiple connection in an electrical apparatus
US6317312B1 (en) Power-supply breaker apparatus
PL182662B1 (pl) Aparat stykowy w elektrycznych urządzeniach instalacyjnych
US5924849A (en) Holding device for electric fans in particular minifans
EP0828314A1 (en) Screwless electrical contact device
US8986053B2 (en) Slip ring brush and holder for slip ring brush
JPS57170430A (en) Supporting device with wiring tool
US2895002A (en) Copper to aluminum stirrup
US2984818A (en) Terminal lugs
KR100791949B1 (ko) 용접용 케이블 콘넥터
GB2069775A (en) Electrical screw terminal
US20240186726A1 (en) Electrical contact piece having an integrated stop and electrical contact device for at least one electrical pole having at least one such electrical contact piece
CN110622359A (zh) 用于将至少一个电导体连接螺栓端子的连接装置
ES2138756T3 (es) Dispositivo para la conexion de aparatos electricos de instalacion.
JP2933661B2 (ja) 差込み保持体
US3144289A (en) Lampholder
PL154715B1 (pl) Bezpiecznik topikowy płaski