PL154715B1 - Bezpiecznik topikowy płaski - Google Patents

Bezpiecznik topikowy płaski

Info

Publication number
PL154715B1
PL154715B1 PL26374287A PL26374287A PL154715B1 PL 154715 B1 PL154715 B1 PL 154715B1 PL 26374287 A PL26374287 A PL 26374287A PL 26374287 A PL26374287 A PL 26374287A PL 154715 B1 PL154715 B1 PL 154715B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plates
plug
fuse
insulating casing
wire
Prior art date
Application number
PL26374287A
Other languages
English (en)
Other versions
PL263742A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL26374287A priority Critical patent/PL154715B1/pl
Publication of PL263742A1 publication Critical patent/PL263742A1/xx
Publication of PL154715B1 publication Critical patent/PL154715B1/pl

Links

Landscapes

  • Fuses (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA POLSKA OPIS PATENTOWY 154 715
Patent dodatkowy do patentu nr--- Int. Cl 5 H01H 85/044
wH Zgłoszono: 87 01 21 (£· 263742)
Pierwszeństwo -
URZĄD PATENTOWY Zgłoszenie ogłoszono: 88 09 29
RP Opis patentowy opublikowano: 1992 01 31
Twórcy wynalazku: Ryszard Byczkowski, Henryk Blaszczyk, Ryszard Sobecki
Uprawniony z patentu: Spółdzielnia Niewidomych SINEMA, Gdynia (Polska)
BEZPIECZNIK TOPIKOWY PŁASKI
Przedmiotem wynalazku jest bezpiecznik topikowy płaski wyposażony w dwie równoległe płytki wtykowe połączone przewodem topikowym, które umieszczone są w obudowie izolacyjnej posiadającej wewnątrz kanał przelotowy.
Znany miedzy innymi z opisu patentowego RFN nr 2 500 364 bezpiecznik wtykowy składa sie z dwóch umieszczonych w jednej płaszczyźnie równolegle obok siebie z odstępem płytek wtykowych płaskorównoległych połączonych z jednej strony wewnątrz obudowy izolacyjnej przewodem topikowym mającym postać zwężonego w jednym miejscu płaskownika. Płytki wtykowe wystające częściowo z obudowy wraz z przewodem topikowym stanowią wytłoczke z blachy, wykonaną w cłaości z jednolitego materiału topikowego. Obudowa izolacyjna stanowi jedną całość z tworzywa sztucznego otwarta po stronie wenętrznej z wybraniem mieszczącym elementy topikowe.
Z opisu patentowego RFN nr 2 833 046 znany jest przewód topikowy wpostaci drutu topikowego łączącego płytki wtykowe mocowany za pomocą lutowania lub zaciskania elementem sprężystym.
Z opisu RFN nr 3 044 040 przewód topikowy wraz z płytkami wtykowymi stanowi jednolity materiał przewodzący prąd, tłoczony z taśmy blaszanej gdzie przewód topikowy posiada wzdłuż krawędzi przewaężenie zmniejszające jego szerokość.
Znany jest również z opisu RFN nr 3 115 435 bezpiecznik topikowy który posiada przewód topikowy z drutu miedzianego posrebrzanego natomiast płytki wtykowe z mosiądzu w miejscu spawania przewodu topikowego są pocynowane. Obudowę izolacyjną stanowią dwie półskorupy mieszczące wewnątrz przewód topikowy wraz z płytkami wtykowymi. W półskorupie znajdują się czopy ustalające elementy wytłoczone z blachy.
W opisie patentowym francuskim nr 2 521 775 obudowa izolacyjna bezpiecznika topikowego zaopatrzona jest wewnątrz w kanał przelotowy który biegnie równolegle między płytkami wtykowymi a przez który przechodzi prostopadle co najmniej jedna część przewodu topikowego.
154 715
154 715
W znanych rozwiązaniach gdzie przewód topikowy jest łączony spawem lub lutem z płytkami wtykowymi występują utrudnienia natury technologicznej wynikające ze stosowania jako przewodu topikowego cienkiego drutu lub cienkiej taśmy narażonej w miejscu łączenia na agresywne działanie płynów i past lutowniczych, czy też uszkodzeń termicznych bądź mechanicznych. Powyższe prowadzi do miejscowych zmian własności elektrycznych bezpiecznika. Płytki wtykowe i przewód topikowy wykonane w jednej całości wpływają na znaczne zużycie materjału topikowego i podwyższenie kosztów materiałowych.
Celem rozwiązania według wynalazku jest uniknięcie wymienionych niedogodności. Zgodnie z wytyczonym zadaniem opracowano rozwiązanie według wynalazku które zawiera przewód topikowy o kształcie stylizowanej litery C przy czym ramiona krótsze w miejscach styku z płytkami wtykowymi mają szerokość zbliżoną do szerokości płytek wtykowych, ponadto odcinek przeciążeniowy przewodu topikowego jest płaski i położony w kanale nieprzelotowym usytuowanym prostopadle do płytek wtykowych w obudowie izolacyjnej bliżej jej grzbietu obudowy. Każde ramię krótsze posiada otwór topika z kołnierzem stanowiącym nit rurkowy z wywinięciem kołnierzowym. Nit rurkowy łączy ramiona krótsze zpłytkami wtykowymi, przy czym wysokość kołnierza jest nieco większa od grubości płytek wtykowych a rozwiązanie otworów topika odpowiada rozstawieniu otworów płytek znajdujących się na końcach każdej z płytek wtykowych osadzonych w obudowie izolacyjnej. Płytka wtykowa bliżej jednego końca posiada otwór płytki cylindryczny lub podłużny o średnicy odpowiadającej zewnętrznej średnicy kołnierza znajdującego się wokół otworu topika, nit rurkowy wokół otworu topika stanowi jednolity materiał przewodu topikowego.
Płytka wtykowa na obydwóch dłuższych równoległych krawędziach płytki posiada przeciwległe wycięcia boczne najkorzystniej w kształcie trapezu lub półkola. Obudowa izolacyjna zawiera wewnątrz komorę szczelinową w kształcie litery T której ramię poziome tworzy kanał nieprzelotowy a prostopadłe do tego ramienia ramię pionowe stanowi szczelinę położoną symetrycznie między płytkami wtykowymi i otwartą w dolnej części obudowy izolacyjnej od strony wyjścia płytek wtykowych. Znajdujące się wewnątrz obudowy izolacyjnej dwa gniazda wzajemnie równoległe mieszczące płytki wtykowe, posiadają na każdej z przeciwległych ścianek bocznych przeciwległe wypusty odpowiadające kształtem wycięciom bocznym płytek wtykowych. Każda z dwóch pokryw obudowy izolacyjnej posiada dwa wywietrzniki w postaci przelotowych otworów, najkorzystniej umieszczonych w miejscu ramion krótszych przewodu topikowego prostopadle do ścianek kanału przelotowego. Otwory te łączą kanał nieprzelotowy z otoczeniem. Obudowa izolacyjna zawiera na bocznych zewnętrznych krawędziach po dwa sprężyste zatrzaski zaczepowe najkorzystniej w przekroju poprzecznym mające kształt prostokąta.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, gdzie na fig. 1 - pokazano bezpiecznik wtykowy płaski w rzucie pionowym w półprzekroju i półwidoku, a fig. 2 - pokazano rzut boczny bezpiecznika w przekroju podłużnym po linii A-A, fig. 3, przedstawia rzut poziomy bezpiecznika w półwidoku i półprzekroju po linii B-B a fig.
bezpiecznik w widoku z boku.
Jak pokazano na rysunku bezpiecznik wtykowy płaski zawiera wewnątrz obudowy 3 izolacyjnej dwie płaskorównoplegle płytki 2 wtykowe połączone przewodem 1 topikowym o kształcie stylizowanej litery C którego ramiona 4 krótsze wm iejscach styku z płytkami 2 wtykowymi mają szerokość zbliżoną do szerokości płytek 2 wtykowych. Przewód 1 topikowy w części środkowej stanowiącej odcinek 5 przeciążeniowy jest płaski i przewężony ponadto ułożony jest równolegle w kanale 6 nieprzelotowym obudowy 3 izolacyjnej. Kanał 6 nieprzelotowy usytuowany jest prostopadle do płytek 2 wtykowych wewnątrz obudowy 3 izolacyjnej w bliskości i równolegle do grzbietu 7 obudowy. Kanał 6 nieprzelotowy utworzony jest z dwóch symetrycznych kanałów znajdujących się na wewnętrznych płaszczyznach połówek obudowy 3 izolacyjeej.. Ramię 4 krótsze posiada otwór 10 topika z kołnierzem który stanowi nit 11 rurkowy z wywinięciem kołnierzowym. Nit 11 rurkowy z wywiniętym i zaciśniętym kołnierzem, łączy ramiona 4 krótsze przewodu 1 topikowego z płytkami 2 wtykowymi, przy czym wysokość kołnierza przed zaciśnięciem na płytce 2 wtykowej jest nieco większa od grubości płytek 2 wtykowych a rozstawienie otworów 10 topika odpowiada rozstawieniu otworów 8 płytek znajdujących się na końcach każdej z płytek 2
154 715 wtykowych osadzonych w obudowie 3 izolacyjnej. Otwór 8 płytki znajdujący się biżej jednego końca ma kształt cylindryczny lub podłużny o średnicy nieco większej od zewnętrznej średnicy kołnierza znajdującego się wokół otworu 10 topika. Nit 11 rurkowy wokół otworu 10 topika stanowi jednolity materiał przewodu 1 topikowego powstały w czasie przeciągania otworu 10 topika. Płytka 2 wtykowa najkorzystniej z mosiądzu na dwóch dłuższych równoległych krawędziach 12 płytki posiada przeciwległe wycięcia 13 boczne,najkorzystniej w kształcie prostokąta, trapezu lub półkola. Obudowa 3 izolacyjna zawiera wewnątrz komory 14 szczelinę w kształcie litery T, której ramię poziome tworzy kanał 6 nieprzelotowy a prostopadłe do tego ramienia ramię pionowe stano wi szczelinę położoną symetrycznie między płytkami 2 wtykowymi, otwartą w dolnej części obudowy 3 izolacyjnej od strony wyjścia płytek 2 wtykowych. Płytki 2 wtykowe osadzone są w dwóch równoległych gniazdach 15 o szerokości tychże płytek 2 wtykowych, przy czym na każdej z przeciwległych ścianek bocznych znajdują się przeciwległe wypusty 16 odposiadające kształtem wycięciom 13 bocznym płytek 2 wtykowych, przy czym ich grubość odpowiada grubości płytek 2 wtykowych. Każda z dwóch połówek obudowy 3 izolacyjnej posiada dwa leżące na jednej osi wywietrzniki 9 w postaci przelotowych otworów najkorzystniej umieszczonych w miejscu ramion 4 krótszych przewodu 1 topikowego prostopadle do ścianek kanału 6 nieprzelotowego łączącego komorę 14 szczelinową z otoczeniem. Obudowa 3 izolacyjna posiada na bocznych zewnętrznych krawędziach po dwa sprężyste zatrzaski 17 zaczepowe, których zaczepy najkorzystniej w przekroju poprzecznym mają kształt prostokątny. Zatrzaski 17 łączą połówki obudowy 3 izolacyjnej, wewnątrz której zaciśnięte są płytki 2 zaczepowe z przewodem 1 izolacyjnym. Odcinek 5 przeciążeniowy na szerokość uzależnioną od wartości prądu znamionowego bezpiecznika topikowego. Jednoznaczne położenie płytek 2 wtykowych w gniazdach 15 obudowy 3 izolacyjnej ustalone jest za pomocą wycięć 13 bocznych w których mieszczą się wypusty 16. Wywietrzniki 9 łączące kanał 6 nieprzelotowy z otoczeniem odprowadzają ciepło z przewodu 1 topikowego oraz przeznaczone są do wprowadzania końcówki sondy probierczej dla celów badawczych. Nit 11 rurkowy utworzony przez wywinięcie otworu 10 topika w czasie przeciągania tego otworu, jest następnie zawalcowany, łącząc trwale przewód 1 topikowy z płytkami 2 wtykowymi, co zapewnia skuteczne połączenie elektryczne tych elementów i właściwą charakterystykę elektryczną bezpiecznika.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Bezpiecznik topikowy płaski wyposażony w dwie równoległe płytki wtykowe połączone przewodem topikowym, umieszczone w obudowie izolacyjnej z wewnętrznym kanałem przelotowym, znamienny ty m,że przewód (1) topikowy o kształcie stylizowanej litery C którego ramiona (4) krótsze w miejscach styku z płytkami (2) wtykowymi mają szerokość zbliżoną do szerokości płytek (2) wtykowych, przy czym odcinek (5) przeciążeniowy przewodu (1) topikowego jest płaski i położony w kanale (6) nieprzelotowym usytuowanym prostopadle do płytek (2) wtykowych w obudowie (3) izolacyjnej bliżej jej grzbietu (7) obudowy.
  2. 2. Bezpiecznik topikowy według zastrz. 1, znamienny tym, Żs każde ramię (4) krótsze posiada otwór (10) topika z kołnierzem stanowiąc nit (11) rurkowy z wywinięciem kołnierzowym który łączy ramiona (4) krótsze z płytkami (2, wtykowymi, przy czym wysokość kołnierza jest nieco większa od grubości płytek (2) wtykowych a rozstawienie otworów (10) topika odpowiada rozstawieniu otworów (8) płytek znajdujących się na końcach każdej z płytek (2) wtykowych osadzonych w obudowie (3) izolacyjnej.
  3. 3. Bezpiecznik topikowy według zastrz. 1, znamienny tym, że płytka (2) wtykowa bliżej jednego końca posiada otwór (8) płytki cylindrycznej lub podłużny o średnicy odpowiadającej zewnętrznej średnicy kołnierza znajdującego się wokół otworu (10) topika.
  4. 4. Bezpiecznik topikowy według zastrz. 2,znamienny tym, że nit (11) rurkowy wokół otworu (10) topika stanowi jednolity materiał przewodu (1, topikowego.
  5. 5. Bezpiecznik topikowy według zastrz. 1,znamienny tym, że płytka (2) wtykowa na obydwóch dłuższych równoległych krawędziach (12) płytki posiada przeciwległe wycięcia
    154 715 (13) boczne najkorzystniej w kształcie prostokąta, trapezu lub półkola.
  6. 6. Bezpiecznik według zastrz. 1,znamienny tym, że obudowa (3) izolacyjna zawiera wewnątrz komorą (14, szczelinową w kształcie litery T, której ramią poziome tworzy kanał (6) nieprzelotowy a prostopadłe do tego ramienia ramię pionowe stanowi szczeliną poło żoną symetrycznie miądzy płytkami (2) wtykowymi, otwartą w dolnej części obudowy (3) izolacyjnej od strony wyjścia płytek (2) wtykowych.
  7. 7. Bezpiecznik topikowy według zastrz. 1,znamienny tym, że znajdujące się wewnątrz obudowy (3) izolacyjnej dwa gniazda (15) wzajemnie równoległe mieszczące płytki (2) wtykowe posiadają na każdej z przeciwległych ścianek bocznych przeciwległe wypusty (16, odpowiadające kształtem wycięciom (13) bocznym płytek (2) wtykowych.
  8. 8. Bezpiecznik topikowy według zastrz. 1,znamienny tym, że każda z dwóch połówek obudowy (3) izolacyjnej posiada dwa wywietrzniki (9) w postaci przelotowych otworów najkorzystniej umieszczonych w miejscu ramion (4) krótszych przewodu (1) topikowego prostopa dle do ścianek kanału (6) nieprzelotowego.
  9. 9. Bezpiecznik topikowy według zastrz. 1,znamienny tym, że obudowa (3) izo lacyjna zawiera na bocznych zewnętrznych krawędziach po dwa sprężyste zatrzaski (17) zaczepowe najkorzystniej w przekroju poprzecznym mających kształt prostokąta.
    fg' Flg.2
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład IW egz.
    Cena 3000 zł
PL26374287A 1987-01-21 1987-01-21 Bezpiecznik topikowy płaski PL154715B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26374287A PL154715B1 (pl) 1987-01-21 1987-01-21 Bezpiecznik topikowy płaski

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26374287A PL154715B1 (pl) 1987-01-21 1987-01-21 Bezpiecznik topikowy płaski

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL263742A1 PL263742A1 (en) 1988-09-29
PL154715B1 true PL154715B1 (pl) 1991-09-30

Family

ID=20034673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26374287A PL154715B1 (pl) 1987-01-21 1987-01-21 Bezpiecznik topikowy płaski

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL154715B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL263742A1 (en) 1988-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5682130A (en) Circuit protection device with female terminals and PTC element
US5841338A (en) Fuse combination, method of making the same, and fuse circuit including the same
US4972170A (en) High speed fuse
CN212622762U (zh) 无源电流传感器及用于该无源电流传感器的组件
US3951497A (en) Electrical buss connector
EP0233136A2 (en) Water heater heating element assembly
KR970004310B1 (ko) 전기 블레이드 퓨즈
US4999538A (en) Electric lamp including one-piece contact elements
CA1074371A (en) Fuse assembly comprising a fuse strip laminated to an insulating base plate
CA1116665A (en) Fuse clip for a cartridge fuseholder
GB2045548A (en) Connector for electric cables
PL154715B1 (pl) Bezpiecznik topikowy płaski
US4310210A (en) Plug-in type connector
US3478307A (en) Method and apparatus for providing an external connection to an electrical component
US4029376A (en) Bridging clip assembly and cover therefor
GB2103434A (en) Electrical connector
US3772638A (en) Wire connector
US6172303B1 (en) Electrical terminal with integral PTC element
EP0319450B1 (en) Polymer type ptc assembly
US5823800A (en) Printed circuit board socket
US2795685A (en) Electrical connector
US3932017A (en) Electrical terminal assembly and terminal therefor
US4466681A (en) Soldering lug for mounting electrical conducting wires
US2683787A (en) Fused electric connector
US4260215A (en) Electrical fuseholder