PL181865B1 - Zespól ostrza maszynki do golenia PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Zespól ostrza maszynki do golenia PL PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL181865B1
PL181865B1 PL96326677A PL32667796A PL181865B1 PL 181865 B1 PL181865 B1 PL 181865B1 PL 96326677 A PL96326677 A PL 96326677A PL 32667796 A PL32667796 A PL 32667796A PL 181865 B1 PL181865 B1 PL 181865B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
assembly according
area
circularity
width
blade
Prior art date
Application number
PL96326677A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326677A1 (en
Inventor
Frank E Brown
Brian Oldroyd
Original Assignee
Gillette Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10783688&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL181865(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Gillette Co filed Critical Gillette Co
Publication of PL326677A1 publication Critical patent/PL326677A1/xx
Publication of PL181865B1 publication Critical patent/PL181865B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B21/00Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Knives (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Cleaning In Electrography (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespół ostrza maszynki do golenia, zwłaszcza do stosowania przy goleniu włosów pachy.
Na przestrzeni ostatnich lat występowała ogólna tendencja wykonywania zespołów ostrzy o zmniejszonym rozmiarze, zwłaszcza pól powierzchni stykających się ze skórą w otoczeniu ostrzy podczas golenia. Większość zespołów ostrza obecnie dostępnych na rynku to zespoły długie i wąskie o układach zasadniczo prostokątnych patrząc w kierunku prostopadłym do powierzchni styku ze skórą. Wszystkie maszynki o tym kształcie i rozmiarze wykazywały lepsze wyniki golenia w porównaniu z poprzednimi maszynkami o większych wymiarach.
Znane są również damskie, przeznaczone do wygalania pach maszynki o wąskim układzie prostokątnym, jak wspominano powyżej, gdyż uważa się że maszynki w wąskich wymiarach są szczególnie korzystne do golenia pach, ponieważ łatwiej dopasowują się do raczej głębokiej wklęsłości pachy, która dla większości dorosłych kobiet ma minimalny promień krzywizny od około 25 do 30 mm.
Z polskiego opisu patentowego 179 507 znana jest maszynka do golenia zawierająca rączkę połączonąz zespołem ostrza. Ostrze ma kształt płytki łukowatej we wzdłużnym kierunku, w której jest usytuowanych wiele otworów, których obwody stanowią krawędzie tnące. Zespół ostrza zawiera również muszlową osłonę oraz nasadkę w postaci ramki, przy czym ostrze jest umieszczone pomiędzy nasadkę a osłonę przy pomocy której zespół jest przymocowany do rączki.
Z opisu patentowego EP 0 453 906 znana jest głowica umieszczona na przodzie maszynki do golenia na mokro. Głowica ma co najmniej j edno ostrze umieszczone w obudowie z tworzywa sztucznego zawierającej na przodzie osłonę i z tyłu nasadkę. Nasadka jest wyposażona w wypukłą taśmę o wypukłości równoległej do krawędzi tnącej ostrza, przy czym taśma ta ma kształt zbliżony do litery U z ramionami obejmującymi dwa boki obudowy, zaś cała głowica w przekroju poprzecznym ma kształt jajowaty.
Z opisu patentowego USA nr 4 314 404 znana jest maszynka do golenia, w której ostrze stanowi żyletka umieszczona pomiędzy nakładkami i przymocowana do walcowej rączki.
Zespół ostrza maszynki do golenia zawierający co najmniej jedno, posiadające prostoliniową zaostrzoną krawędź, ostrze zamocowane w nieelastycznej obudowie mającej powierzchnię styku ze skorą otaczającą krawędź ostrza i posiadającą powierzchnię osłony i nasadki rozmieszczone po przeciwnych stronach krawędzi ostrza według wynalazku charakteryzuje się tym, że współczynnik ilorazu długości do szerokości powierzchni styku jest zawarty w zakresie od 1 do 4, a wprzekroju płaszczyznąprostopadłądo krawędzi ostrza po wierzchnia styku ze skórą jest wypukła, zaś krawędź zespołu przylega do powierzchni osłony jest pozbawiona ostrokątnych naroży, przy czym powierzchnia styku ze skórą ma opisujący ją obwód określający najmniejszą powierzchnię śladu, której co najmniej 18,6% stanowi część powierzchni osłony, a kołowość powierzchni śladu zawartej w obwodzie jest nie mniejsza niż 65% i kołowość zasadniczo prostokątnej powierzchni mającej tę samą długość i szerokość co powierzchnia śladu oraz mającej naroża zaokrąglone promieniem równym 30% tej szerokości, przy czym kołowość (C) jest określona wzorem.
( A A
C = —τ χ4Πχ!00
Ip J
181 865 w którym A stanowi pole powierzchni kształtu zawartego wewnątrz obwodu, a P stanowi długość tego obwodu i kołowość wyraża stosunek pola zawartego wewnątrz obwodu do długości tego obwodu.
Korzystnie współczynnik ilorazu długości do szerokości powierzchni styku jest zawarty w zakresie od 1,5 do 2,8.
Korzystnie współczynnik ilorazu długości do szerokości powierzchni styku jest zawarty w zakresie 2,0 do 2,5.
Korzystnie linia prosta przechodząca poprzez krawędzie najbliższego i najdalszego ostrza jest pochylona do płaszczyzny stycznej do powierzchni styku ze skórą bezpośrednio z przodu i z tylu ostrzy, pod kątem co najmniej 5°.
Korzystnie kąt pochylenia linii jest zawarty w zakresie od 10° do 20°.
Korzystnie powierzchnia styku ze skórą ma w przekroju poprzecznym kształt tworzący co najmniej trzypunktowy styk z urojonym okręgiem.
Korzystnie powierzchnia styku ze skórą ma kształt przystający i nasadki.
Korzystnie część powierzchni styku ze skorą ograniczona przez opisujący jąobwód posiada kołowość w zakresie od 70% do 85%.
Korzy śmie część powierzchni styku ze skórą ograniczona przez opisujący ją obwód ma kołowość większą niż kołowość zasadniczo prostokątnego pola o tej samej długości całkowitej i szerokości co powierzchnia styku ze skórą i o promieniu naroża wynoszącym 10% długości.
Korzystnie współczynnik ilorazu jest mniejszy od 3, a kołowość powierzchni styku ze skorą ograniczonej przez opisujący ją obwód jest większa niż kołowość prostokąta posiadającego te samą długość i szerokość co powierzchnia styku ze skórą oraz promień naroża wynoszący 30% szerokości.
Korzystnie co najmniej jedna z jego krawędzi posiada prostoliniową część rozciągającą się wzdłużnie na większej części długości krawędzi ostrza i równoległą do krawędzi ostrza oraz łagodnie zakrzywione naroża na obu końcach części prostoliniowej.
Korzystnie naroża mają półokrągły kształt.
Korzystnie powierzchnia styku ze skórą ma profil eliptyczny.
Korzystnie osłona i nasadka są utworzone z elastomerowych elementów powierzchniowych.
Korzystnie elastomerowe elementy powierzchniowe mają układ kieszeni rozmieszczonych na ich powierzchni.
Korzystnie na powierzchni styku ze skórą są umieszczone skierowane ku przodowi krawędzie co najmniej dwóch ostrzy.
Zaskakująco i wbrew wszelkim oczekiwaniom próby golenia wykazały, że zespół ostrza o stosunkowo dużych wymiarach nie tylko daje przynajmniej równe efekty jak golenie mniejszymi zespołami dotychczas stosowanymi przy wygalaniu pach, lecz ponadto kształt dużego zespołu może być dostosowany do obszaru pachowego ciała, przez co wyniki golenia nie ulegają pogorszeniu, a zwiększa się komfort używania takiego zespołu. Okazuje się, że dodatkowa stabilizacj a nadawana przez dużą powierzchnię styku ze skórą daj e użytkownikowi większe poczucie bezpieczeństwa przy goleniu pachy, a to z nawiązką kompensuje utratę osiągów wskutek tak dużej powierzchni styku.
Należy rozumieć że jeśli nie podano tego inaczej, wszystkie wymiary i powierzchnie są mierzone w płaszczyźnie rzutowania, jak pokazano w rzucie z góry, w związku z czym wpływ krzywizny wypukłości powierzchni styku ze skórą dla zespołu nie został uwzględniony przy określeniu odnośnych danych wymiarowych.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonana został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 do 9 przedstawiają przykłady wykonania zespołu ostrza maszynki do golenia w schematycznych rzutach z góry, fig. 10 - wykres kołowości w funkcji aspektu ilorazu (maksymalna długość : maksymalna szerokość) oraz ukazujący wyniki dla zespołu z fig. 1 do 9 i dla zespołu według dotychczasowego stanu techniki, fig. 11 - schematycznie zespół z fig. 1 w przekroju, fig. 12 - zmodyfikowany kształt powierzchni osłony i nasadki dla zespołu z fig. 1, fig. 13 - obudo
181 865 wę zespołu ostrza maszynki do golenia z fig. 1, w rzucie perspektywicznym, fig. 14 - zespół z fig. 1 posiadający powierzchnię osłony i nasadki podobne do przedstawionych na fig. 13, w częściowym rzucie perspektywicznym, fig. 15 i 16 - zespół z dwoma i trzema ostrzami skierowanymi do przodu, w rzutach odpowiadających fig. 14.
Zespół ostrza maszynki do golenia zawiera obudowę z prostokątnym podłużnym otworem 2 wewnątrz niej. Wewnątrz otworu 2 w obudowie zamocowane jest co najmniej jedno ostrze 15. W obudowie można zamocować trzy równoległe do siebie ostrza 15, z których dwa skierowane są wjedną stronę, a trzecie w stronę przeciwną (fig. 14), trzy ostrza 15 skierowane wjednąstronę(fig. 16),dwa ostrza 15 (fig. 15) lub jedno ostrze 15. Obudowa zawiera ramkę lOotaczającą otwór 2, do której przymocowane sąod spodu wsporniki 14 podtrzymujące umieszczone na nich, wzdłuż dłuższych boków ramki 10 elementy powierzchniowe 12 posiadające układ cylindrycznych kieszeni 13 równomiernie rozmieszczonych na całym polu powierzchni styku ze skórą elementu powierzchniowego 12. Od zewnętrznej strony ostrza są umocowane w ramce 10 za pomocą klipsów 16 ułożonych wzdłuż krótszych boków ramki 10. Górny element powierzchniowy 12 stanowi nasadkę 4 (fig. 1-9), a dolny element powierzchniowy 12 stanowi osłonę 3. Obudowa może mieć różne kształty przedstawione na fig. 1 do 9. Może być symetryczna z kołowymi, zaokrąglonymi lub skośnymi narożami 7. Może mieć kształt koła (fig. 9) lub może być niesymetryczna z niesymetrycznie lub symetrycznie zaokrąglonymi narożami 7 i otworem 2 przesuniętym w górę lub w dół.
Jednym ze współczynników charakteryzujących geometrię powierzchni styku zespołu ostrza jest współczynnik ilorazu. Jest to iloraz całkowitej długości do całkowitej szerokości mierzonej prostopadle do ostrza. Współczynnik ten leży w zakresie od 1 do 4, korzystniej od 1,5 do 2,8, a najkorzystniej, w zakresie 2,0 do 2,5, przy czym szerokość maszynki leży w zakresie od 12 mm do 23 mm, a zwłaszcza od 15 mm do 20 mm. Natomiast osłona 3 i nasadka 4 mająszerokość nie mniejszą niż 4,0 mm przynajmniej w miejscu, gdzie szerokość maszynki jest największa. Powierzchnia styku ze skórą osłony 3 i nasadki 4 jest nie mniejsza niż 140 mm2, a powierzchnia styku sumaryczna osłony 3 i nasadki 4 wynosi co najmniej 400 mm2, a najkorzystniej jest zawarta pomiędzy 450 mm2 a 500 mm2. Ponieważ zespół ostrza jest dość szeroki, w celu ułatwienia kontaktu ze skórąpod pachą na przynajmniej większości powierzchni osłony 3 i nasadki 4, w przekroju poprzecznym płaszczyzną prostopadłą do krawędzi ostrzy 15 powierzchnia styku ze skórąjest wypukła. Określenie „wypukła” niekoniecznie oznacza, że powierzchnia styku ze skórąjest regularnie zakrzywiona, lecz sugeruje, że powierzchnia osłony 3 i powierzchnia nasadki 4 wystająku górze w kierunku swych krawędzi odległych od ostrza 15, w wyniku czego krawędź ostrza leży na poziomie powyżej odległych krawędzi powierzchni osłony 3 i powierzchni nasadki 4. Bardziej szczegółowo, linia prosta łącząca zewnętrzne i wewnętrzne brzegi powierzchni osłony 3 i powierzchni nasadki 4 jest pochylona pod kątem co najmniej 5°, a możliwie do 25° do płaszczyzny, która jest styczna do powierzchni styku ze skorą bezpośrednio przed i za ostrzami 15. W korzystnych przykładach wykonania kąt pochylenia leży w zakresie od 10° do 20° a zwłaszcza jest zasadniczo równy 15°.Dzięki wypukłości powierzchni styku ze skórą maszynka jest korzystnie ukształtowana w sposób tworzący przynajmniej trzypunktowy styk z urojonym okręgiem opisanym posiadającym średnicę od 30 mm do 100 mm, a korzystnie około 50 mm, dzięki czemu jest zapewnione, że wypukłość zespołu ostrza jest przynajmniej w przybliżeniu zgodna z wypukłością obszaru pachowego.
Istotnym współczynnikiem charakteryzującym zespół ostrza według wynalazku jest to, że tworzy on dużą powierzchnię, na której podczas golenia może być uzyskany styk, a opisany obwód leżący ponad powierzchniami styku ze skórą ogranicza powierzchnię dalej nazywaną jako „powierzchnię śladu” wynoszącąco najmniej 450 mm2. Najkorzystniej powierzchnia śladu wynosi 600 mm2 do 750 mm2, a zwłaszcza od 650 mm2 do 720 mm2.
Ponieważ zespół ostrza jest długi i szeroki prostokątny kształt o ostrych narożach 7 przynajmniej na krawędzi przylegającej do powierzchni osłony 3, jest nieodpowiedni. Dla celów obecnego opisu ostre naroża 7 mogą być uznane jako naroża 7 leżące pod kątem mniejszym niż około 120° o promieniu zaokrąglenia poniżej 3 mm. Korzystnie zaokrąglenie każdego na
181 865 roza 7 wynosi co najmniej 5 mm. Wykluczenie kształtu prostokątnego oraz potrzeba uzyskania dużej powierzchni styku ze skórą oznaczają konieczność zaprofilowania zespołu ostrza w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni styku ze skórą, dla uzyskania stosunkowo dużej powierzchni ograniczonej przez wymiary gabarytowe długości i szerokości. „Kołowość” dwuwymiarowego kształtu jest dogodnym sposobem odniesienia pola powierzchni ograniczonej obwodem do długości tego obwodu i wyrażenia jej w procentach w porównaniu z kołem, które zawsze daje maksymalną powierzchnię dla każdej danej długości obwodu. Tak więc kołowość dla dowolnego kształtu jest określona wzorem:
A K = —z χ4πχ100 P2 gdzie A = pole powierzchni P = obwód
Zespół ostrza maszynki do golenia według obecnego wynalazku ma kołowość nie mniej szą niż co najmniej (a) 65% i (b) kołowość zasadniczo prostokątnej powierzchni posiadającej tę samą długość i szerokość, jak powierzchnia styku ze skórą o posiadającej promień zaokrąglenia wynoszący 30% tej szerokości. Korzystnie, kołowość ta jest większa niż w przypadku prostokąta o tej samej długości całkowitej i szerokości, oraz narożach 7 zaokrąglonych promieniem równym 10% tej długości. Dla zespołu o małym współczynniku ilorazu, to znaczy mniejszym niż około 3 będzie znajdowała zastosowanie dolna granica (a), choć nawet w przypadku takich zespołów korzystnie jest, aby kołowość przekraczała również granicę (b). Akceptowalne zespoły o aspekcie ilorazu powyżej 3,25 mogą mieć kołowość mniejszą niż 65%. Korzystnie przykłady wykonania o aspekcie ilorazu poniżej 2,75 mająkołowość powyżej 70%, a zwłaszcza rzędu 80%. Typowe zespoły według dotychczasowego stanu techniki mająkołowość mniejszą niż 65%. Porównywalnie duża kołowość zespołu według wynalazku może być uzyskana z zaokrąglonymi narożami 7 na końcach zespołu stosunkowo dużym promieniem krzywizny co najmniej 6 mm, lub w przypadku kształtów owalnych, eliptycznych bądź wielokątnych, które niekoniecznie muszą być symetryczne.
Zespół przedstawiony na fig. 1 jest owalny i posiada kształt prostokąta o półokrągłych końcach. Wymiary w rzucie z góry podano poniżej:
Długość całkowita = 42,0 mm
Szerokość całkowita = 18,0 mm
Promień zakończenia = 9,0 mm
Powierzchnia osłony = 206 mm2
Powierzchnia nasadki = 277 mm2
Całkowita powierzchnia styku ze skórą = 504 mm2
Całkowita powierzchnia odcisku otoczona obwodem = 686 mm2
Zespół według fig. 2 jest w przybliżeniu prostokątny, ajego naroża 7 są zaokrąglone dużymi promieniami. Wymiary w tym przykładzie wykonania są następujące:
Długość całkowita = 41,0 mm
Szerokość całkowita = 18,0 mm
Promień naroża - 6,0 mm
Powierzchnia osłony =213 mm2
Powierzchnia nasadki = 286 mm2
Całkowita powierzchnia styku ze skórą = 520 mm2
Całkowita powierzchnia odcisku otoczona obwodem =703 mm2 Na fig. 3 przedstawiono zespół w układzie asymetrycznym. Końce przedniej krawędzi tej obudowy sązaokrąglone dużymi promieniami (jak na fig. 2), a naroża 7 w końcach tylnej krawędzi są zaokrąglone zasadniczo większymi promieniami. Wymiary są tu następujące:
Długość całkowita = 40,6mm
Szerokość całkowita = 18,0mm
Promień naroża przedniego = 6,0mm
Powierzchnia naroża tylnego = 10,0mm
181 865
Powierzchnia osłony =185 mm2
Powierzchnia nasadki =283 mm2
Całkowita powierzchnia styku ze skórą =488 mm2
Całkowita powierzchnia odcisku otoczona obwodem = 668 mm2
Na fig. 4 -6 przedstawiono zespoły ostrza maszynki do golenia o takim samym kształcie i wymiarach obudowy jak na fig. 1, lecz odmienne jest tu położenie otworu 2 ostrza. Na fig. 4 otwór 2 umieszczono w taki sposób, że pola powierzchni nasadki 4 i osłony 3 są równe, natomiast na fig. 5 otwór 2 jest umieszczony w taki sposób, że powierzchnia nasadki 4 jest zasadniczo mniejsza od powierzchni osłony 3 (lecz wciąż wynosi co najmniej 140 mm2), a na fig. 6 otwór 2 jest umieszczony w taki sposób, że powierzchnia osłony 3 jest zasadniczo mniejsza od powierzchni nasadki 4 (lecz wciąż wynosi co najmniej 140 mm2).
Na fig. 7 zilustrowano wielokątny zespół ostrza maszynki do golenia o kształcie zasadniczo prostokątnym ze ściętymi narożami 7 leżącymi pod kątem 135° do podłużnych przednich i tylnych boków w tych końcach. W tym przypadku zespół o długości całkowitej 42 mm i o szerokości całkowitej 18 mm ma ścięcia naroży leżące na przekątnych kwadratów o wymiarach 5 mm x 5 mm.
Figura 10 przedstawia wykres kołowości w funkcji aspektu ilorazu, tj. maksymalnej długości : maksymalnej szerokości zespołu ostrza. Punkty reprezentatywne dla zespołów według fig. 1 -9 zaznaczono (1) do (9), punkty reprezentatywne dla sprzedawanych obecnie zespołów ostrzy damskich maszynek do golenia według dotychczasowego stanu techniki oznaczono A, B i C, a punkt reprezentatywny dla kwadratu jest oznaczony literą S, w celach porównawczych. Linia R^ przebiegająca generalnie wzdłuż przekątnej na wykresie jest reprezentatywna dla prostokątów, w których promień zaokrąglenia naroży 7 wynosi 30% szerokości prostokąta. Linia punktowa RL jest reprezentatywna dla prostokątów, w których promień zaokrąglenia naroża 7 wynosi 10% długości prostokąta. Linia pozioma jest wykreślona przy kołowości 65%. Można zauważyć, że wszystkie korzystne przykłady wykonania tego wynalazku oznaczone na wykresie mają współczynnik ilorazu w zakresie 1,5 do 2,8 a dla większości współczynnik ilorazu leży w zakresie 2,0 do 2,5. Ponadto przykłady wykonania wynalazku mająkołowość większą od kołowości odpowiadającego prostokąta o tym samym współczynniku ilorazu i mającego naroża 7 zaokrąglone promieniem 10% długości prostokąta (RL), lub 30% szerokości prostokąta (Rw). Ponadto przykłady wykonania według wynalazku mają większąkołowość niż w przypadku zespołów według dotychczasowego stanu techniki, a pokazane na wykresie wszystkie mają wartość powyżej 60%, a zwłaszcza powyżej 70%. (n wykresie fig. 10 występują dwa punkty (8) ilustrujące dwa alternatywne kształty eliptyczne).
We wszystkich przykładach wykonania wynalazku powierzchnie styku ze skorą nie są płaskie, a na fig. 1 do 9 przedstawiono jedynie rzuty z góry. Powierzchnie te są korzystnie ukształtowane w sposób dający co najmniej trzypunktowe zetknięcie, a idealnie co najmniej czteropunktowe z urojonym okręgiem opisanym, którego promień wynosi 25 mm. Fig. 11 przedstawia korzystną zależność dla maszynki przykładowo według fig. 1. Urojony okrąg opisany zaznaczono linią punktową i można zauważyć, że powierzchnia osłony 3 i powierzchnia nasadki 4 są zasadniczo zgodne z tym okręgiem. Według fig. 11 powierzchnia osłony 3 i powierzchnia nasadki 4 są zasadniczo płaskie, lecz mogą być zakrzywione wypukłe dla uzyskania jeszcze większej zgodności, przykładowo jak przedstawiono schematycznie na fig. 12. Powierzchnia osłony 3 i nasadki 4 są pochylone względem płaszczyzny P, która jest „powierzchnią golenia” styczną do powierzchni styku ze skórą bezpośrednio przed i za ostrzem 15 (ostrzami), pod kątem wynoszącym 15° w zilustrowanym przykładzie wykonania. W każdym przykładzie wykonania kąt najbardziej odpowiedniego pochylenia będzie zależał od szerokości zespołu i będzie w odpowiednio dobrany, lecz dla większości przykładów wymagany będzie kąt co najmniej w zakresie 10° do 20° w celu zapewnienia bezpośredniej zgodności z okręgiem urojonym. W przypadku wypukłej powierzchni osłony 3 lub powierzchni nasadki 4, jak pokazano na fig. 12, stosowne będzie uwzględnienie pochylenia linii cięciwy przecinającej krawędzie rozpatrywanej powierzchni w punkcie najbliższym i najdalszym od sąsiedniego ostrza.
18186S
Należy zauważyć, że jak uprzednio wspomniano, wszystkie wymiary podane w tym opisie i zastrzeżeniach, dotyczące długości, szerokości oraz powierzchni są oparte na powierzchni styku ze skórą zespołu rzutowanej w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny golenia, to znaczy w płaszczyźnie P według fig. 11. Ponadto przy obliczaniu kołowości należy pominąć wszelkie nieregulamości na obwodzie, na przykład wskutek małych wgnieceń, jak wąskie wgłębienia lub występy, które mogłyby wyraźnie zmienić obwód bez zasadniczej zmiany pola powierzchni.
181 865
181 865
181 865
WYKRES KOŁOWOŚCO W FUNKCJI ASPEKTU ILORAZU DLA
DSDWOGO^
181 865
181 865
:5
181 865
f© /(,
181 865
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół ostrza maszynki do golenia zawierający co najmniej jedno, posiadające prostoliniową zaostrzoną krawędź, ostrze zamocowane w nieelastycznej obudowie mającej powierzchnię styku ze skórą otaczającą krawędź ostrza i posiadającą powierzchnie osłony i nasadki rozmieszczone po przeciwnych stronach krawędzi ostrza, znamienny tym, że współczynnik ilorazu długości do szerokości powierzchni styku jest zawarty w zakresie od 1 do 4, a w przekroju płaszczyzną prostopadłą do krawędzi ostrza (15) powierzchnia styku ze skórą jest wypukła, zaś krawędź zespołu przylega do powierzchni osłony (3) jest pozbawiona ostrokątnych naroży, przy czym powierzchnia styku ze skórą ma opisujący jąobwód określający najmniejsząpowierzchnię śladu, której co najmniej 18,6% stanowi cześć powierzchni osłony (3), a kołowość powierzchni śladu zawartej w obwodzie jest nie mniejsza niż 65% i kołowość zasadniczo prostokątnej powierzchni mającej tę samą długość i szerokość co powierzchnia śladu oraz mającej naroża zaokrąglone promieniem równym 30% tej szerokości, przy czym kołowość (C) jest określona wzorem ( A A
    C = —r χ4Πχ100 Ip J w który A stanowi pole powierzchni kształtu zawartego wewnątrz obwodu, a P stanowi długość tego obwodu i kołowość wyraża stosunek pola zawartego wewnątrz obwodu do długości tego obwodu.
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że współczynnik ilorazu długości do szerokości powierzchni styku jest zawarty w zakresie od 1,5 do 2,8.
  3. 3. Zespół według zastrz. 2, znamienny tym, że współczynnik ilorazu długości do szerokości powierzchni styku jest zawarty w zakresie od 2,0 do 2,5.
  4. 4. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że linia prosta przechodząca poprzez krawędzie najbliższego i najdalszego ostrza (15) jest pochylona do płaszczyzny stycznej do powierzchni styku ze skórą bezpośrednio z przodu i z tyłu ostrzy (15), pod kątem co najmniej 5°.
  5. 5. Zespół według zastrz. 4, znamienny tym, że kąt pochylenia linii jest zawarty w zakresie od 10° do 20°.
  6. 6. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia styku ze skórąma w przekroju poprzecznym kształt tworzący co najmniej trzypunktowy styk z urojonym okręgiem.
  7. 7. Zespół według zastrz. 6, znamienny tym, że powierzchnia styku ze skórą ma kształt przystający (3) i nasadki (4).
  8. 8. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że część powierzchni styku ze skórą ograniczona przez opisujący ją obwód posiada kołowość w zakresie od 70% do 85%.
  9. 9. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że część powierzchni styku ze skórą ograniczona przez opisujący jąobwód ma kołowość większą niż kołowość zasadniczo prostokątnego pola o tej samej długości całkowitej i szerokości co powierzchnia styku ze skórą i o promieniu naroża wynoszącym 10% długości.
  10. 10. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że współczynnik ilorazu jest mniejszy od 3, a kołowość powierzchni styku ze skórą ograniczonej przez opisujący jąobwód jest większa niz kołowość prostokąta posiadającego tę samą długość i szerokość co powierzchnia styku ze skórą oraz promień naroża wynoszący 30% szerokości.
  11. 11. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedna z jego krawędzi posiada prostoliniową część rozciągającą się wzdłużnie na większej części długości krawędzi ostrza (15) i równoległą do krawędzi ostrza (15) oraz łagodnie zakrzywione naroża (7) na obu końcach części prostoliniowej.
  12. 12. Zespół według zastrz. 11, znamienny tym, że naroża (7) mają półokrągły kształt.
    181 865
  13. 13. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia styku ze skórą ma profil eliptyczny.
  14. 14. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (3) i nasadka (4) są utworzone z elastomerowych elementów powierzchniowych (12).
  15. 15. Zespół według zastrz. 14, znamienny tym, że elastomerowe elementy powierzchniowe mają układ kieszeni (13) rozmieszczonych na ich powierzchni.
  16. 16. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że na powierzchni styku ze skórą są umieszczone skierowane ku przodowi krawędzie co najmniej dwóch ostrzy (15).
    * * *
PL96326677A 1995-11-10 1996-11-08 Zespól ostrza maszynki do golenia PL PL PL PL PL PL PL PL181865B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9523040.5A GB9523040D0 (en) 1995-11-10 1995-11-10 Safety razors
PCT/US1996/018192 WO1997017174A2 (en) 1995-11-10 1996-11-08 Oval frame razor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326677A1 PL326677A1 (en) 1998-10-12
PL181865B1 true PL181865B1 (pl) 2001-09-28

Family

ID=10783688

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96326677A PL181865B1 (pl) 1995-11-10 1996-11-08 Zespól ostrza maszynki do golenia PL PL PL PL PL PL PL

Country Status (29)

Country Link
EP (1) EP0868267B1 (pl)
JP (1) JP2000500044A (pl)
KR (1) KR100433159B1 (pl)
CN (1) CN1098755C (pl)
AR (1) AR004308A1 (pl)
AT (1) ATE185509T1 (pl)
BR (1) BR9611360A (pl)
CA (1) CA2236418C (pl)
CO (1) CO4560422A1 (pl)
CZ (1) CZ296574B6 (pl)
DE (1) DE69604695T2 (pl)
EG (1) EG21428A (pl)
ES (1) ES2137024T3 (pl)
GB (1) GB9523040D0 (pl)
HU (1) HU222526B1 (pl)
IL (1) IL124327A (pl)
MX (1) MX9803632A (pl)
NO (1) NO313659B1 (pl)
NZ (1) NZ323219A (pl)
PL (1) PL181865B1 (pl)
RO (1) RO121100B1 (pl)
RU (1) RU2164861C2 (pl)
SK (1) SK284975B6 (pl)
TR (1) TR199800836T2 (pl)
TW (1) TW344698B (pl)
UA (1) UA57718C2 (pl)
WO (1) WO1997017174A2 (pl)
YU (1) YU48941B (pl)
ZA (1) ZA969329B (pl)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6161287A (en) * 1998-04-24 2000-12-19 The Gillette Company Razor blade system
US6131287A (en) 1998-06-08 2000-10-17 American Safety Razor Company Razor cartridge with dimpled blade guard
GB9818115D0 (en) 1998-08-19 1998-10-14 Gillette Co Applying fluid preparation to the skin e g in connection with shaving
US6754958B2 (en) 1998-08-19 2004-06-29 The Gillette Company Applying fluid preparations to the skin, e.g. in connection with shaving
AU6500500A (en) * 1999-07-27 2001-02-13 Edward A. Andrews Manual shaving razors with glides
US6651342B1 (en) 2000-02-29 2003-11-25 The Gillette Company Shaving razor and blade unit with improved guard
US6675479B1 (en) 2000-02-29 2004-01-13 The Gillette Company Shaving razor and blade unit with improved guard
GB0515990D0 (en) * 2005-08-03 2005-09-07 Gillette Co Razors
US20110203113A1 (en) * 2010-02-25 2011-08-25 Xiandong Wang Razor Cartridge With Improved Cap Structure
EP2537649B1 (en) * 2011-06-21 2013-07-17 The Gillette Company Razor cartridge with skin contact element
US20140000114A1 (en) * 2012-06-28 2014-01-02 The Gillette Company Shaving razor cartridge
RU2015137149A (ru) * 2013-03-04 2017-04-10 Дзе Жиллетт Компани Компонент для размещения скользящего элемента для использования в бритвенном приборе
CN105339142B (zh) * 2013-06-19 2018-06-29 比克-维尔莱克 剃须刀片组件
DE202013012669U1 (de) 2013-09-25 2018-05-24 Bic-Violex S.A. Rasierklingenkopf
EP2853362B1 (en) 2013-09-25 2016-08-10 BIC Violex S.A. A shaving blade cartridge
US10421204B2 (en) 2013-10-02 2019-09-24 Dorco Co., Ltd. Razor cartridges
US10093030B2 (en) 2013-12-05 2018-10-09 Bic Violex S.A. Shaving blade cartridge
MX2016008151A (es) 2013-12-18 2016-09-22 Bic Violex Sa Un cartucho para navaja de afeitar.
CA2969229C (en) * 2014-12-10 2021-11-16 Bic-Violex Sa A shaving blade assembly comprising a blade unit and a skin contact member and a razor comprising a razor handle and such a shaving blade assembly
CN106794584B (zh) * 2015-02-04 2019-05-31 任向荣 剃须刀刀头及其组装方法
EP3292963B1 (en) * 2016-09-09 2020-04-01 The Gillette Company LLC Shaving razor cartridge
USD877983S1 (en) 2016-09-09 2020-03-10 The Gillette Company Llc Shaving razor cartridge
EP3292965B1 (en) 2016-09-09 2021-05-26 The Gillette Company LLC Shaving razor cartridge and method of assembling
US11117278B2 (en) 2017-06-06 2021-09-14 The Gillette Company Llc Shaving razor cartridge
EP3453498A1 (en) * 2017-09-11 2019-03-13 The Gillette Company LLC Hair removal device for pubic hair
EP3453497A1 (en) * 2017-09-11 2019-03-13 The Gillette Company LLC Hair removal device for pubic hair
CN109262663A (zh) * 2018-11-29 2019-01-25 中山佐客护理用品有限公司 剃须刀头以及剃须刀
WO2024020817A1 (zh) * 2022-07-27 2024-02-01 温州美葆科技技术有限公司 剃须刀头

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE509715A (pl) *
FR482302A (fr) * 1915-08-02 1917-03-13 Peter Olof Ugarph Rasoir de sureté
DE319832C (de) * 1919-02-19 1920-04-28 Alfred August Hulanicki Rasierhobel mit raeumlich gekruemmten Schneiden
FR806899A (fr) * 1936-05-27 1936-12-28 Rasoir de sûreté à lame mobile
US2183554A (en) * 1938-03-04 1939-12-19 James C Evans Safety razor
GB1157640A (en) * 1966-08-23 1969-07-09 Calmic Ltd Improvements in or relating to Safety Shaving Razors
FR1503887A (fr) * 1966-10-18 1967-12-01 Rasoir de sûreté et lame de rasoir
US4314404A (en) * 1980-02-20 1982-02-09 Ruiz Rene A Razor with pre-wetting or capillarizer system
GB2200587B (en) * 1987-02-04 1990-08-08 James Denmark Improvements relating to shaving devices
DE8717729U1 (pl) * 1987-10-03 1989-10-19 Blume, Wilhelm, 5000 Koeln, De
DE9004761U1 (pl) * 1990-04-27 1991-08-29 Wilkinson Sword Gmbh, 5650 Solingen, De

Also Published As

Publication number Publication date
CZ141798A3 (cs) 1999-02-17
CN1098755C (zh) 2003-01-15
TW344698B (en) 1998-11-11
AU7730196A (en) 1997-05-29
RU2164861C2 (ru) 2001-04-10
CA2236418A1 (en) 1997-05-15
NO982007L (no) 1998-07-08
ES2137024T3 (es) 1999-12-01
HUP9902663A3 (en) 2000-07-28
IL124327A (en) 2001-09-13
NO313659B1 (no) 2002-11-11
DE69604695D1 (de) 1999-11-18
YU59696A (sh) 1999-09-27
SK284975B6 (sk) 2006-03-02
EP0868267B1 (en) 1999-10-13
PL326677A1 (en) 1998-10-12
CN1202127A (zh) 1998-12-16
ZA969329B (en) 1997-05-21
JP2000500044A (ja) 2000-01-11
WO1997017174A2 (en) 1997-05-15
CZ296574B6 (cs) 2006-04-12
EG21428A (en) 2001-10-31
HUP9902663A2 (hu) 1999-12-28
EP0868267A2 (en) 1998-10-07
BR9611360A (pt) 1999-07-13
WO1997017174A3 (en) 1997-06-26
NZ323219A (en) 1999-09-29
IL124327A0 (en) 1998-12-06
MX9803632A (es) 1998-09-30
RO121100B1 (ro) 2006-12-29
CO4560422A1 (es) 1998-02-10
AR004308A1 (es) 1998-11-04
ATE185509T1 (de) 1999-10-15
TR199800836T2 (xx) 1998-07-21
NO982007D0 (no) 1998-05-04
HU222526B1 (hu) 2003-08-28
AU701644B2 (en) 1999-02-04
KR19990067406A (ko) 1999-08-16
DE69604695T2 (de) 2000-04-06
CA2236418C (en) 2001-07-03
SK60898A3 (en) 1998-12-02
GB9523040D0 (en) 1996-01-10
YU48941B (sh) 2002-12-10
KR100433159B1 (ko) 2004-09-08
UA57718C2 (uk) 2003-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL181865B1 (pl) Zespól ostrza maszynki do golenia PL PL PL PL PL PL PL
US7610683B2 (en) Oval frame razor
WO1997017174A9 (en) Oval frame razor
JP4707917B2 (ja) 改良されたガードを有する髭剃りカミソリ及び刃ユニット
ES2305369T3 (es) Conjunto de cuchillas de afeitar.
ES2262361T3 (es) Maquinilla de afeitar con conjunto convexo de cuchillas.
KR900004279B1 (ko) 면도기
ES2305797T3 (es) Maquinillas de afeitar de seguridad.
US6298557B1 (en) Safety razors
PT1917126E (pt) Aparelho de barbear ou depilar
ES2877630T3 (es) Una unidad de corte
RU98111596A (ru) Бритва с овальной рамой
CN107073730A (zh) 剃须刀架以及包括该剃须刀架的剃须刀
CA2247821C (en) Safety razors
AU701644C (en) Oval frame razor
CN218255282U (zh) 刀片、切削组件及电动剃须刀
KR100876325B1 (ko) 롤러를 구비한 면도기
JPS5917381A (ja) 往復式電気かみそりの外刃
JPS5937985B2 (ja) 往復式電気かみそりの刃