PL181216B1 - Kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym oraz sposób wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym - Google Patents

Kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym oraz sposób wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym

Info

Publication number
PL181216B1
PL181216B1 PL96326321A PL32632196A PL181216B1 PL 181216 B1 PL181216 B1 PL 181216B1 PL 96326321 A PL96326321 A PL 96326321A PL 32632196 A PL32632196 A PL 32632196A PL 181216 B1 PL181216 B1 PL 181216B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
anchoring element
cord
string
mold
upholstery
Prior art date
Application number
PL96326321A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326321A1 (en
Inventor
Hubert Mense
Original Assignee
Fehrer F S Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fehrer F S Gmbh & Co Kg filed Critical Fehrer F S Gmbh & Co Kg
Publication of PL326321A1 publication Critical patent/PL326321A1/xx
Publication of PL181216B1 publication Critical patent/PL181216B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C7/00Parts, details, or accessories of chairs or stools
    • A47C7/02Seat parts
    • A47C7/18Seat parts having foamed material included in cushioning part
    • A47C7/20Seat parts having foamed material included in cushioning part with reinforcement in the foam layer
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/249921Web or sheet containing structurally defined element or component
    • Y10T428/249953Composite having voids in a component [e.g., porous, cellular, etc.]
    • Y10T428/249986Void-containing component contains also a solid fiber or solid particle

Landscapes

  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Dowels (AREA)

Abstract

1. Ksztaltka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiacym, stosowana w tapicerce foteli samochodowych, przy czym równolegly do osi rowka osadczego i polaczony z ksztaltka element kotwiacy sluzy do przymocowania do niej pokrycia tapicerskie- go, korzystnie za pomoca oczkowych zaczepów polaczonych ze szwem laczacych sie obrzezy pokry- cia tapicerskiego, umieszczonych w wycieciach mate- rialu ksztaltki pod jej podluznym rowkiem osadczym ksztaltki, znamienna tym, ze element kotwiacy sta- nowi sznur (2),wykonany z materialu organicznego i zatopiony wewnatrz ksztaltki (1) pod dnem rowka osadczego (9), przy czym miedzy dnem rowka (9) a sznurem (2) pozostaje warstwa materialu ksztaltki. 8. Sposób wytwarzania ksztaltki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiacym, za po- moca formy do spieniania wyposazonej w zespól do mocowania elementu kotwiacego, znamienny tym, ze napina sie sznur (2), stanowiacy element kotwiacy w zespole do mocowania elementu kotwiacego, spie- nia sie ksztaltke w formie i wyjmuje sie z formy go- towa ksztaltke z zatopionym w niej sznurem. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym, stosowana w tapicerce foteli samochodowych, przy czym równoległy do osi rowka osadczego i połączony z kształtką element kotwiący służy do przymocowania do niej pokrycia tapicerskiego, korzystnie za pomocą oczkowych zaczepów połączonych ze szwem łączących się obrzeży pokrycia tapicerskiego, umieszczonych w wycięciach materiału kształtki pod podłużnym rowkiem osadczym.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym, wytwarzanej zwłaszcza z zawartością wydzielonego polialkoholu, który w wyniku sieciowania makrocząsteczek w warunkach rozkładu grup wodorotlenowych reaguje z tworzywem piankowym, przy czym kształtkę tę wytwarza się za pomocą narzędzia spieniającego wyposażonego w zespół do mocowania elementu kotwiącego.
Mechaniczna wytrzymałość tworzywa piankowego, zwłaszcza na rozciąganie, jest bardzo ograniczona. Z tego powodu tworzywa piankowe, poddawane działaniu sił rozciągających, są zwykle przeklejane na dużej powierzchni do innych elementów konstrukcyjnych, albo też wyposażone w elementy kotwiące, które umożliwiają przejęcie siły na większej powierzchni elimi181216 nując powstawanie obciążeń skupionych, powodujących powstawanie pęknięć tworzywa piankowego.
Tapicerka pojazdów mechanicznych jest wyposażona w główną kształtkę piankową, zaopatrzoną na swej powierzchni w pokrycie tapicerskie z tkaniny lub skóry. W celu zamocowania pokrycia do rdzenia z tworzywa piankowego, w rdzeniu tym są umieszczone druty umożliwiające przymocowanie pokrycia za pomocą nici lub specjalnych zaczepów. Dzięki wstępnemu naprężeniu powstającemu na powierzchni tapicerki, powstająw miejscach połączenia zagłębienia poprawiające funkcjonalność i estetykę pokrycia.
Zastosowanie kształtowych narzędzi umożliwia łatwą dostępność mocowania drutów w zagłębieniach kształtki piankowej.
Jako tworzywa piankowe stosuje się zwykle poliuretany, wytwarzane przez polimeryzację addycyjnąpolialkoholi z poliizocyjanianami, w wyniku której następuje reakcja izocyjanianów z grupą wodorotlenową znakowaną alkoholem.
Druty stosowane do kotwienia charakteryzują się niewielką przyczepnością do tworzywa piankowego, wskutek czego w celu uzyskania dostatecznej wytrzymałości połączenia konieczny jest odpowiednio duży przekrój drutu. Powoduje to wzrost ciężaru kształtki, niekorzystny zwłaszcza w konstrukcji pojazdów, a ponadto istnieje również konieczność kosztownego magazynowania drutów o różnej długości. Zużyte kształtki piankowe rozdrabnia się zwykle na kłaczki lub rozpuszcza się celem odzysku tworzywa. Jednakże obecność metalowych elementów kotwiących utrudnia lub uniemożliwia odzysk kształtek.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych AP nr US 3961823 znana jest kształtka sprężysta fotela samochodowego z zatopionąw niej kratownicąz tworzywa sztucznego, do której j est przymocowany od spodu, osadzony na dnie pionowej szczeliny w kształtce sprężystej stanowiącej rowek osadczy - drut mocujący o dość znacznej średnicy. Z drutem mocującym jest połączone, za pomocą równoległego układu wielu pętli, obrzeże pokrycia tapicerskiego. Pętle są połączone za pomocą osadzonego w niej drutu podpierającego oraz uchwytów oczkowych obejmujących obydwa druty - z kratownicą wtopioną w kształtkę. W rozwiązaniu tym zastosowano wymiarowo kratownicę o stosunkowo dużej masie, wykonaną z tworzywa odmiennego od tworzywa kształtki, krajkę tekstylną na pętlę oraz metalowe druty; mocujący i podpierający, co bardzo utrudnia przygotowanie zużytej kształtki fotela samochodowego do przeróbki wtórnej (recyklingu). Ponadto zakładanie pokrycia tapicerskiego, do którego uprzednio przynitowuje się pętlę z krajki w szczelinie kształtki, jak również mocowanie pętli do drutu mocującego, wymagające zakładania uchwytów kłaczkowych na obydwa druty, jest stosunkowo pracochłonne i kosztowne.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji kształtki piankowej z umieszczonym w niej elementem kotwiącym, która wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas kształtek, umożliwiając zarówno zmniejszenie ciężaru elementu tapicerki, jak i ułatwiając przeróbkę wtórną tworzywa.
Cel ten zrealizowano przez opracowanie konstrukcji kształtki z piankowego tworzywa sztucznego według wynalazku, która charakteryzuje się tym, że element kotwiący stanowi sznur, wykonany z materiału organicznego i zatopiony wewnątrz kształtki pod dnem rowka osadczego, przy czym między dnem rowka a sznurem pozostaje warstwa materiału kształtki.
Powierzchnia sznura jest korzystnie zaopatrzona w otoczkę, wykonaną zwłaszcza z materiału zawierającego grupy wodorotlenkowe.
Sznur, stanowiący element kotwiący, ma korzystnie zewnętranąpowierzchnię chropowatą i jest wykonany korzystnie z włókna naturalnego, zwłaszcza z konopi albo z juty, natomiast piankowe tworzywo sztuczne jest poliuretanem.
Odmiana rozwiązania według wynalazku polega na tym, że sznur stanowiący element kotwiący i zatopiony w materiale kształtki tworzy ciąg wieloboczny.
Celem wynalazku jest również opracowanie takiego sposobu wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego, wyposażonej w element kotwiący, który zapewniałby napięcie wstępne sznura i maksymalną prostotę technologii. W tym celu kształtkę wytwarza się za po4
181 216 mocą formy do spieniania wyposażonej w zespół do mocowania elementu kotwiącego, przy czym sposób ten charakteryzuje się tym, że napina się sznur, stanowiący element kotwiący w zespole do mocowania elementu kotwiącego, spienia się kształtkę w formie i wyjmuje się z formy gotową kształtkę z zatopionym w niej sznurem.
Korzystny sposób wytwarzania polega na tym, że sznur wyciąga się ze szpuli i obcina się przed, względnie po spienieniu kształtki.
Kształtka według wynalazku odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną, małym ciężarem, bowiem ciężar właściwy tworzyw organicznych jest bardzo mały w porównaniu z ciężarem właściwym stosowanych dotychczas metali. Ponadto ułatwia ona przeróbkę wtórną, gdyż unika się stosowanego dotychczas rozdrabniania lub chemicznego rozpuszczania tworzywa piankowego w celu usunięcia metali i strąceń przy przekazywaniu kształtki do przeróbki wtórnej. Elementy kotwiące według wynalazku można zastosować we wszystkich znanych procesach reakcyjnych służących do wytwarzania tworzyw piankowych, zwłaszcza w polimeryzacji addycyjnej i kondensacyjnej.
Korzystnym rozwiązaniem według wynalazkujest ponadto przymocowanie pokrycia tapicerskiego do elementu kotwiącego w wielu miejscach.
Kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym według wynalazku jest uwidoczniona w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 - przedstawia fragment tapicerki samochodu wraz z kształtką z piankowego tworzywa sztucznego według wynalazku w widoku perspektywicznym, z częściowym przekrojem poprzecznym, a fig. 2 - odmianę rozwiązania konstrukcyjnego kształtki z piankowego tworzywa sztucznego w przekroju poprzecznym.
W kształtce 1 (fig. 1), wykonanej korzystnie z piankowego poliuretanu, są umieszczone sznury 2 z włókna konopnego lub jutowego i zaopatrzone w otoczki o strukturze monomerycznej, wykonanej korzystnie z materiału zawierającego grupy wodorotlenowe.
Kształtka 1 jest zaopatrzona w podłużne rowki 9 o przekroju prostokątnym, umieszczone równolegle ponad osią sznura 2 w ten sposób, że między sznurem a dnem rowka 9 pozostaje warstwa tworzywa piankowego.
Jeżeli kształtka 1 jest wytwarzana z użyciem polialkoholu, to na jej powierzchni zawierającej grupę wodorotlenową następuje chemiczne jej połączenie z otaczającąją pianką. Dostęp do sznura 2 od zewnątrz jest możliwy we wcięciach 3 kształtki 1, utworzonych za pomocą zaokrąglonych lub wielokątnych występów formy kształtujących wycięcia 3, w której mocuje się sznury 2 czas operacji spieniania kształtki. Pokrycie tapicerskie 4, na przykład fotela samochodu, jest przymocowane do sznura 2 za pomocą oczkowych zaczepów I, umieszczonych w wycięciach 3 kształtki 1. Wskutek naprężeń rozciągających działających na powierzchni tapicerki powstają w niej rowki 6, równoległe do kierunku sznura 2. Mata 7 stanowiąca wewnętrzną warstwę pokrycia tapicerskiego 4, poprawia miękkość i umożliwia przepływ powietrza przez pokrycie tapicerskie 4. W miejscu połączenia końców pokrycia tapicerskiego 4 i maty 7, wciśniętego do wnętrza rowka 9, utworzona jest zgrubiona końcówka 10 wzmacniająca połączenie pokrycia tapicerskiego 4 ze sznurem 2 za pomocąoczkowych zaczepów I. Oczkowe zaczepy I, wykonane korzystnie z tworzywa sztucznego, są zaopatrzone jednostronnie w skośną szczelinę, umożliwiającą przetknięcie sznura 2 i zgrabionej końcówki 10 do wnętrza oczkowego zaczepu I.
Figura 2 przedstawia odmianę rozwiązania kształtki 1, w której sznur 2, wtopiony w materiał kształtki 1, tworzy zamkniętą linię łamaną, co umożliwia przymocowanie do jego zewnętrznych części pokrycia tapicerskiego z różnych stron. Ciągłość sznura 2 wzmacnia i usztywnia połączenie z nim tapicerki. Dodatkowe zewnętrzne elementy kształtowe 8 kształtki 1, nadające siedzeniu samochodowemu żądaną postać, mogą być wykonane z materiałów o różnych właściwościach albo też mogą stanowić integralną część kształtki.
181 216
. ' ,
J2ZZ2223.
Fig 2 ’epai^0j( 181216
Ce°a 2,00 a<i6o egz.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym, stosowana w tapicerce foteli samochodowych, przy czym równoległy do osi rowka osadczego i połączony z kształtką element kotwiący służy do przymocowania do niej pokrycia tapicerskiego, korzystnie za pomocą oczkowych zaczepów połączonych ze szwem łączących się obrzeży pokrycia tapicerskiego, umieszczonych w wycięciach materiału kształtki pod jej podłużnym rowkiem osadczym kształtki, znamienna tym, że element kotwiący stanowi sznur (2),wykonany z materiału organicznego i zatopiony wewnątrz kształtki (1) pod dnem rowka osadczego (9), przy czym między dnem rowka (9) a sznurem (2) pozostaje warstwa materiału kształtki.
  2. 2. Kształtka według zastrz. 1, znamienna tym, że powierzchnia sznura (2) jest zaopatrzona w otoczkę z materiału zawierającego grupy wodorotlenkowe.
  3. 3. Kształtka według zastrz. 1, znamienna tym, że sznur (2) ma zewnętrzną powierzchnię chropowatą
  4. 4. Kształtka według zastrz. 1, znamienna tym, że sznur (2) jest wykonany z włókna naturalnego.
  5. 5. Kształtka według zastrz. 4, znamienna tym, że sznur (2) jest wykonany z konopi albo zjuty.
  6. 6. Kształtka według zastrz. 1, znamienna tym, że piankowe tworzywo sztuczne jest poliuretanem.
  7. 7. Kształtka według zastrz. 1, znamienna tym, że sznur (2) zatopiony w materiale kształtki (1), tworzy ciąg wieloboczny.
  8. 8. Sposób wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym, za pomocą formy do spieniania wyposażonej w zespół do mocowania elementu kotwiącego, znamienny tym, że napina się sznur (2), stanowiący element kotwiący w zespole do mocowania elementu kotwiącego, spienia się kształtkę w formie i wyjmuje się z formy gotową kształtkę z zatopionym w niej sznurem.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że sznur (2) wyciąga się ze szpuli i obcina się przed, względnie po spienieniu kształtki.
PL96326321A 1995-11-02 1996-10-30 Kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym oraz sposób wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym PL181216B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19540714 1995-11-02
PCT/DE1996/002084 WO1997016093A1 (de) 1995-11-02 1996-10-30 Schaumstofformteil mit eingeschäumtem verankerungselement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326321A1 PL326321A1 (en) 1998-09-14
PL181216B1 true PL181216B1 (pl) 2001-06-29

Family

ID=7776367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96326321A PL181216B1 (pl) 1995-11-02 1996-10-30 Kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym oraz sposób wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5993955A (pl)
EP (1) EP0959731B1 (pl)
JP (1) JP2000512163A (pl)
CZ (1) CZ295648B6 (pl)
DE (2) DE59609610D1 (pl)
PL (1) PL181216B1 (pl)
WO (1) WO1997016093A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2825601B1 (fr) 2001-06-08 2003-09-12 Faurecia Sieges Automobile Siege de vehicule et procede de fabrication d'une matelassure pour un tel siege
JP3735681B2 (ja) * 2002-07-08 2006-01-18 日本発条株式会社 自動車用シート
EP2155515B1 (en) * 2007-05-29 2012-10-10 IEE International Electronics & Engineering S.A. Upholstered seat element
US7946649B2 (en) * 2007-10-01 2011-05-24 Lear Corporation Vehicle seat assembly having layered seating system with attachment member
JP5578019B2 (ja) * 2010-10-25 2014-08-27 トヨタ紡織株式会社 車両用シートのパッドおよびその製造方法
FR3022194B1 (fr) * 2014-06-11 2016-07-15 Centre D'etude Et De Rech Pour L'automobile (Cera) Matelassure de siege de vehicule automobile
US9776545B1 (en) 2016-03-30 2017-10-03 Lear Corporation Attachment port

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3649974A (en) * 1969-12-15 1972-03-21 Universal Oil Prod Co Vehicle seat
US3649975A (en) * 1969-12-22 1972-03-21 Will Ray Spurgeon Shop tool
US3961823A (en) * 1974-09-09 1976-06-08 General Motors Corporation Vehicle seat bolster wire assembly
US4452488A (en) * 1981-12-11 1984-06-05 General Motors Corporation Seat assembly
US5538785A (en) * 1990-11-14 1996-07-23 Dingler; Gerhard Construction element
DE4446450C1 (de) * 1994-12-23 1996-04-04 Johnson Controls Gmbh & Co Kg Befestigungselement zum Einschäumen in ein Schaumteil

Also Published As

Publication number Publication date
DE59609610D1 (de) 2002-10-02
EP0959731B1 (de) 2002-08-28
EP0959731A1 (de) 1999-12-01
CZ134398A3 (cs) 1999-06-16
JP2000512163A (ja) 2000-09-19
PL326321A1 (en) 1998-09-14
DE29622614U1 (de) 1997-04-10
CZ295648B6 (cs) 2005-09-14
WO1997016093A1 (de) 1997-05-09
US5993955A (en) 1999-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2116485C (en) Seat
US7287305B2 (en) Extruded flexible self-locking trim cover assembly retention clip and method for using same
US3692361A (en) Securing element for vehicle safety harnesses
US5882073A (en) Foam passenger seat having trim cover attachment means
JP2000517210A (ja) シート並びにその製造用の方法、モールド及びシステム
PL181216B1 (pl) Kształtka z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym oraz sposób wytwarzania kształtki z piankowego tworzywa sztucznego z elementem kotwiącym
EP2172122A1 (en) Tape-shaped locking member for seat skin material fixation, and process for producing resin molded product with locking member
US5368368A (en) Vehicle seat and method of production thereof
CA1296435C (en) Fixing device for a covering, especially a covering of a seat
JP5465505B2 (ja) 車両用シートパッド
DE10211656C1 (de) Verformbares Bauteil, insbesondere Ausstattungsteil für ein Kraftfahrzeug, und Verfahren zu seiner Herstellung
CZ297944B6 (cs) Polstárový prvek s potahem a zpusob jeho výroby
DE102018206164B4 (de) Sitzschaumstoffteil und Sitzelement und Fahrzeugsitz
WO2011027798A1 (ja) 易曲面対応型モールドイン成形用面ファスナー、その製造方法、面ファスナー付き発泡樹脂成形体の製造方法とその成形体を用いた座席の製造方法
CN113710535A (zh) 车辆座椅
JPH02251427A (ja) 多孔織物弾性体及びその製造方法
CZ287287B6 (en) Seat, particularly motor vehicle seat
KR101604336B1 (ko) 화학발포제를 이용한 보스를 갖는 부품간 체결방법
KR101604346B1 (ko) 화학발포제를 이용한 용액유지홈이 형성된 보스를 갖는 부품간 체결구조
KR101604335B1 (ko) 물이 포함된 화학발포제를 이용한 보스를 갖는 부품간 체결구조
KR101604345B1 (ko) 프리폴리머용액을 포함한 화학발포제를 이용한 보스를 갖는 부품간 체결구조
KR101604341B1 (ko) 폴리에테르디아민을 포함하는 화학발포제를 이용한 보스를 갖는 부품간 체결구조
KR101571761B1 (ko) 화학발포제를 이용한 보스를 갖는 부품간 체결구조 및 부품간 체결방법
JPH02200872A (ja) 織物弾性体及びその製造方法
CN115635919A (zh) 用于车辆元件的修饰元件,其中修饰元件包括袋部

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051030