CZ295648B6 - Pěnový výlisek s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem - Google Patents

Pěnový výlisek s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem Download PDF

Info

Publication number
CZ295648B6
CZ295648B6 CZ19981343A CZ134398A CZ295648B6 CZ 295648 B6 CZ295648 B6 CZ 295648B6 CZ 19981343 A CZ19981343 A CZ 19981343A CZ 134398 A CZ134398 A CZ 134398A CZ 295648 B6 CZ295648 B6 CZ 295648B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
foam
anchoring element
foam molding
fiber
molding
Prior art date
Application number
CZ19981343A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ134398A3 (cs
Inventor
Hubert Mense
Original Assignee
Hubert Mense
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hubert Mense filed Critical Hubert Mense
Publication of CZ134398A3 publication Critical patent/CZ134398A3/cs
Publication of CZ295648B6 publication Critical patent/CZ295648B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C7/00Parts, details, or accessories of chairs or stools
    • A47C7/02Seat parts
    • A47C7/18Seat parts having foamed material included in cushioning part
    • A47C7/20Seat parts having foamed material included in cushioning part with reinforcement in the foam layer
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/249921Web or sheet containing structurally defined element or component
    • Y10T428/249953Composite having voids in a component [e.g., porous, cellular, etc.]
    • Y10T428/249986Void-containing component contains also a solid fiber or solid particle

Landscapes

  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Dowels (AREA)

Abstract

Pěnový výlisek s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem pro spojení s jednou nebo více dalšími komponentami, zejména s potahem (4), probíhá paralelně s povrchem polštáře, přičemž uvedený pěnový výlisek je charakteristický tím, že kotvicí prvek zahrnuje vlákno (2) vyrobené z organického materiálu.ŕ

Description

Vynález se týká pěnového výlisku s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem, pomocí něhož se dá výlisek spojovat s dalšími komponentami, zejména s potahem.
Dosavadní stav techniky
Mechanická zatížitelnost pěnových hmot, zejména pokud jde o tahové síly, je poměrně malá. Pokud se mají pěnové výlisky spojit s dalšími komponentami tak, aby odolávaly zmiňovaným tahovým silám, používají se obvyklé v oblasti techniky velkoplošné adhezivní spoje nebo kotvicí prvky, které zaručí rozložení sil do velké plochy, čímž se zabrání bodovému zatížení, které by mohlo vést ke vzniku trhlin v pěnové hmotě výlisku.
Zejména v automobilovém průmyslu sestávají prvky čalounění často z centrálního pěnového výlisku, jehož povrch je opatřen potahem, zpravidla textilním nebo koženým. Aby bylo možné připevnit potah v jednotlivých místech nebo podél švu k pěnovému jádru, je do pěnové hmoty integrálně vlisován jeden nebo více drátů, ke kterým lze potah připevnit pomocí upevňovacích prvků, například pomocí vláken nebo háčků. V důsledku tohoto spojení, se na povrchu čalounění v oblasti bodových spojů tvoří prohlubně, které zlepšují fixaci potahu a přispívají k dosažení daného optického a funkčního provedení povrchu. Při použití vhodného tvaru nástroje pro výrobu pěnového výlisku je možné zajistit, aby byla místa přichycení k drátu volně přístupná skrze vybrání provedené ve výlisku, a tím se usnadnilo vytvořené spoje. Jako pěny se převážně používají polyurethany, které se vyrábějí polyadicí vícemocných alkoholů s polyizokyanáty. Při tom dochází k reakci izokyanátů s hydroxylovou skupinou, která je charakteristická pro alkohol. Tento stav techniky je možné odvodit z patentu US 3 649 974, jehož obsah je zde uveden formou odkazu.
Dráty, které se běžně používají pro ukotvení, přilnou k pěně relativně slabě, tj. spoj je realizován téměř výlučně tvarovým stykem s pěnou, kterého je dosaženo integrálním vlisováním do pěny. Z pohledu dosažení odpovídající zatížitelnosti je tedy potřebný dostatečný průřez drátu, což má ale za následek zvýšení hmotnosti, které se jeví jako nevýhodné z pohledu úspory energie, zejména v případě výroby vozidel. Navíc je nutné skladovat pro různé aplikace různé délky drátu, což výrazně zvyšuje náklady na skladování. Konečně po ukončení životnosti se pěnové díly často recyklují roztrháním na vločky nebo chemicky rozpouští, přičemž oba tyto procesy jsou blokovány nebo brzděny kovovými kotvícími prvky, takže je třeba tyto dráty před realizací uvedených procesů odstranit.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je tedy vyvinout pěnové výlisky s kotvicím prvkem, které by vykazovaly zvýšenou mechanickou zatížitelnost spoje, sníženou hmotnost výplňového prvku čalounění, a které by neblokovaly běžné recyklační procesy.
Tohoto cíle je podle vynálezu dosaženo pomocí kotvícího prvku, kterým je vlákno 2 z organického materiálu probíhající paralelně s povrchem pěnového výlisku.
Výchozí pojetí vynálezu spočívá v použití vlákna jako kotvícího prvku, který probíhá vnitřkem pěnového výlisku, a to paralelně s povrchem pěnového výlisku. Vlákno, které je výhodně volně přístupné v jednotlivých oblastech skrze jamky provedené v pěnovém výlisku, odpovídá svou funkcí drátům, které se běžně ve stavu techniky používají. Zejména je možné opakovaně přichytit
-1 CZ 295648 B6 komponentu, jakou je například potah, ke kotvícímu prvku, například podél švu. Kromě výhod, jakými jsou nízká hmotnost a pevné přilnutí k pěně, se vlákno vyznačuje vysokou flexibilitou, takže se dobře přizpůsobuje deformacím pěnového výlisku a minimalizuje se riziko jeho vytržení. Zejména v případě, kdy jsou vlákna vyrobena proplétáním nebo předením, vzrůstá intenzivní tvarový styk s obklopující pěnou, která v důsledku nízké viskozity v kapalném stavu proniká do kapilárních pórů a dutin vlákna v průběhu procesu napěňování. V porovnání s drátem se tedy výrazně zvětší povrch podporující adhezi, a z kotvícího prvku na pěnu mohou tak být přenášeny větší síly. Navíc vlákna lze dělit libovolným způsobem za vynaložení pouze velmi malésíly, takže lze vlákna řezat na požadovanou velikost případně i po procesu napěnění a hromadění zásob vláken různých délek není nutné.
Vedle vysoké mechanické zatížitelnosti spoje, tento výlisek vykazuje sníženou hmotnost, protože hustota organického média je zpravidla zjevně nižší než hustota kovů. Nicméně ani rozcupování, ani chemické rozpouštění pěnové hmoty není během recyklace blokováno. Kotvicí prvky podle vynálezu lze použít při všech běžných reakčních procesech používaných pro výrobu pěnových hmot, zejména při polyadičních a polykondenzačních procesech.
U dalšího výhodného provedení vynálezu je mechanická adheze mezi kotvicím prvkem a pěnovou hmotou zesílena chemickými vazbami. Ústřední myšlenkou je v tomto případě použití kotvícího prvku, který má na svém povrchu přítomny funkční chemické skupiny, které jsou rovněž k dispozici na eduktu pěnové hmoty, a které se účastní reakce vedoucí k vytvoření této pěnové hmoty. Pokud se tohoto reakčního procesu účastní vícemocné alkoholy prostřednictvím svých hydroxylových skupin, potom je způsobem, který se takto nabízí, použití kotvicích prvků, které mají povrch zakončen hydroxylovými skupinami. Jako materiály pro kotvicí prvek je k dispozici celá řada živočišných nebo rostlinných materiálů, protože zejména uhlohydráty, jako například celulóza, jsou opatřeny snadno přístupnými hydroxylovými skupinami. Vzhledem k tomu, že povrchové hydroxylové skupiny kotvícího prvku vstupují do chemických reakcí stejně jako hydroxylové skupiny vícemocného alkoholu, dojde následně v důsledku tvarového styku k vytvoření silné chemické vazby mezi prvkem a pěnovou hmotou, tj. k zesíťování s molekulami pěnové hmoty.
Adhezi mezi pěnovou hmotou a kotvicím prvkem lze dále zvýšit, pokud je povrch uvedeného kotvícího prvku strukturován reliéfním způsobem, například pokud je zvlněn nebo rýhován. V tomto případě, je kromě chemické vazby vytvořen další tvarový styk.
Výhodnými materiály pro kotevní prvek jsou přírodní vlákna, která mají jak terminální (koncové) hydroxylové skupiny, tak jsou i strukturována na úrovni mikroskopické lineární stupnice. Vhodnými materiály jsou například (dlouhovláknové) konopí nebo juta, které vykazují vysokou tahovou zatížitelnost. Kromě toho, že se vlákna zavádějí do pěnové hmoty ve formě jednotlivých vláken, je rovněž možné použít sítě vláken, které potom nabízejí možnost distribuovat příchytné body po celé ploše.
Jako pěnová hmota se používá zejména polyurethan, který vzniká polyadicí di- nebo polyalkoholů s di- nebo polyizokyanáty.
Nástroje pro výrobu pěnových výlisků majících kotvicí prvek zahrnují přijímací zařízení, do něhož se uvedený kotvicí prvek vkládá před procesem napěňování, a ve kterém je tento prvek fixován během reakce. U vhodného způsobu výroby pěnových výlisků podle vynálezu se vlákno nejprve upne v přijímacím zařízení. Na rozdíl od drátů, které se běžně používají ve stavu techniky, je v tomto případně nutné tahové zatížení, které umožní, aby si pružné vlákno v nástroji pro výrobu pěnových výlisků jednoznačně určilo svou polohu a tuto polohu si udržovalo během napěňování. Navíc v důsledku předpětí se zvýší maximální možná zatížitelnost v integrálně vlisovaném stavu. Následně se známým způsobem nástroj vyplní pěnou a po napěnění se výlisek vyjme z nástroje. Vlákno se vhodně kontinuálně odvíjí z cívky a odřízne na potřebnou velikost bezprostředně před zavedením do nástroje pro výrobu pěnových výlisků, po upnutí v přijímacím
-2CZ 295648 B6 zařízení nebo po ukončení procesu napěňování. Tímto způsobem se výrazně zredukují skladové zásoby, protože není zapotřebí hromadit zásoby kotvicích prvků různých délek.
Přehled obrázků na výkresech
Další podrobnosti, znaky a přednosti vynálezu je možné seznat z následujícího popisu, kde je vynález blíže vysvětlen pomocí výkresů a příkladu provedení. Výkresy schematicky znázorňují:
Obr. 1 znázorňuje řez čalouněním s pěnovým výliskem podle vynálezu.
Obr. 2 znázorňuje řez alternativním pěnovým výliskem.
Příklady provedení vynálezu
Na obrázku 1 jsou znázorněna vlákna 2, která jsou integrálně vlisovaná do výlisku l, výhodně polyurethanového výlisku, přičemž tato vlákna 2 probíhají paralelně s povrchem výlisku a sestávají například z dlouhovláknového konopí nebo juty. Přístup k vláknu 2 je umožněn díky vybráním 3, která jsou ve výlisku 1 vytvořena pomocí kruhových nebo čtvercových vyvýšenin lisovacího nástroje, k nimž lze během procesu napěňování vlákno 2 fixovat. Vnější potah 4 polštářového prvku (čalounění) se ukotví k vláknu 2 pomocí upevňovacích prvků 5, například pomocí háčků nebo vláken, které procházejí vybráními 3, a které v důsledku tahového zatížení vytvářejí na povrchu čalounění drážky 6, probíhající v každém případě paralelně s vlákny 2. Rouno 7 uspořádané mezi potahem 4 a výliskem 1 zvyšuje cirkulaci vzduchu v polštáři a činí povrch polštáře měkčím.
Pokud je vyroben výlisek 1 za použití vícemocných alkoholů jakožto eduktů pěnové hmoty, potom vlákno 2, na jehož povrchu se nacházejí hydroxylové skupiny, vytvoří chemické vazby s pěnou. Kromě toho se vytvoří intenzivní tvarový styk mezi vláknem 2 a obklopující pěnovou hmotou. Tímto způsobem se zajistí velmi pevný a vysoce zatížitelný spoj mezi kotvicím prvkem a výliskem 1 při nízké hmotnosti a dobré recyklovatelnosti materiálu.
Obr. 2 znázorňuje řez alternativním výliskem 1, kde vlákno 2 probíhá skrze pěnovou hmotu ve formě uzavřeného mnohoúhelníku. Tímto způsobem lze upevnění potahu 4 nebo dalšího objektu realizovat z různých stran výlisku 1 k jednotlivému nepřerušenému vláknu 2 bez toho, aby musely upevňovací prvky 5 pronikat velkou tloušťkou materiálu výlisku 1. Dále je možné při ponechání vlákna 2 bez rozdělení na jednotlivé délky vytvořit různé segmenty paralelní s povrchem polštářku, na nichž lze provést ukotvení a díky kterým lze vytvořit širokou škálu prošívaných vzorů. Vnější oblasti 8 pěnového výlisku 1 mohou vykazovat různé materiálové vlastnosti a mohou být vyrobeny jako nedílná součást výlisku 1 nebo k němu mohou být přichyceny.

Claims (10)

1. Pěnový výlisek s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem pro spojení s jednou nebo více dalšími komponentami, který probíhá paralelně spovrchem polštáře, vyznačující se t í m, že kotvicí prvek zahrnuje vlákno (2) vyrobené z organického materiálu.
2. Pěnový výlisek podle nároku 1,vyznačující se tím, že před integrálním vlisováním do pěnového výlisku jsou na povrchu kotvícího prvku hydroxylové skupiny.
3. Pěnový výlisek podle nároku 1,vyznačující se tím, že komponenta je upevněna ke kotvícímu prvku ve více bodech.
4. Pěnový výlisek podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že povrch kotvícího prvku má reliéfní strukturu.
5. Pěnový výlisek podle nároku 1, vyznačující se tím, že kotvicí prvek obsahuje přírodní vlákna.
6. Pěnový výlisek podle nároku 5, vyznačující se tím, že kotvicí prvek obsahuje konopí nebo jutu.
7. Pěnový výlisek podle nároku 1,vyznačující se tím, že pěnou je polyurethan.
8. Pěnový výlisek podle nároku 1, vyznačující se tím, že vlákno probíhá vnitřkem pěnového výlisku po dráze uzavřeného mnohoúhelníku.
9. Způsob výroby pěnového výlisku podle nároku 1 za použití formy, kterou lze naplnit pěnou, a která zahrnuje přijímací zařízení pro fixaci kotvícího prvku, vyznačující se tím, že se vlákno (2) vyrobené z organického materiálu sevře pod mechanickým napětím v přijímacím zařízení, forma se vyplní pěnou a pěnový výlisek se vyjme.
10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že se vlákno (2) odvine z cívky a před nebo po umístění pěny do formy se uřízne na požadovanou velikost.
CZ19981343A 1995-11-02 1996-10-30 Pěnový výlisek s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem CZ295648B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19540714 1995-11-02

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ134398A3 CZ134398A3 (cs) 1999-06-16
CZ295648B6 true CZ295648B6 (cs) 2005-09-14

Family

ID=7776367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19981343A CZ295648B6 (cs) 1995-11-02 1996-10-30 Pěnový výlisek s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5993955A (cs)
EP (1) EP0959731B1 (cs)
JP (1) JP2000512163A (cs)
CZ (1) CZ295648B6 (cs)
DE (2) DE59609610D1 (cs)
PL (1) PL181216B1 (cs)
WO (1) WO1997016093A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2825601B1 (fr) 2001-06-08 2003-09-12 Faurecia Sieges Automobile Siege de vehicule et procede de fabrication d'une matelassure pour un tel siege
JP3735681B2 (ja) * 2002-07-08 2006-01-18 日本発条株式会社 自動車用シート
EP2155515B1 (en) * 2007-05-29 2012-10-10 IEE International Electronics & Engineering S.A. Upholstered seat element
US7946649B2 (en) * 2007-10-01 2011-05-24 Lear Corporation Vehicle seat assembly having layered seating system with attachment member
JP5578019B2 (ja) * 2010-10-25 2014-08-27 トヨタ紡織株式会社 車両用シートのパッドおよびその製造方法
FR3022194B1 (fr) * 2014-06-11 2016-07-15 Centre D'etude Et De Rech Pour L'automobile (Cera) Matelassure de siege de vehicule automobile
US9776545B1 (en) 2016-03-30 2017-10-03 Lear Corporation Attachment port

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3649974A (en) * 1969-12-15 1972-03-21 Universal Oil Prod Co Vehicle seat
US3649975A (en) * 1969-12-22 1972-03-21 Will Ray Spurgeon Shop tool
US3961823A (en) * 1974-09-09 1976-06-08 General Motors Corporation Vehicle seat bolster wire assembly
US4452488A (en) * 1981-12-11 1984-06-05 General Motors Corporation Seat assembly
US5538785A (en) * 1990-11-14 1996-07-23 Dingler; Gerhard Construction element
DE4446450C1 (de) * 1994-12-23 1996-04-04 Johnson Controls Gmbh & Co Kg Befestigungselement zum Einschäumen in ein Schaumteil

Also Published As

Publication number Publication date
DE59609610D1 (de) 2002-10-02
EP0959731B1 (de) 2002-08-28
EP0959731A1 (de) 1999-12-01
CZ134398A3 (cs) 1999-06-16
JP2000512163A (ja) 2000-09-19
PL326321A1 (en) 1998-09-14
DE29622614U1 (de) 1997-04-10
PL181216B1 (pl) 2001-06-29
WO1997016093A1 (de) 1997-05-09
US5993955A (en) 1999-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3591444A (en) Heavy-duty foam laminates
US5866253A (en) Synthetic reinforcing strands with spaced filaments
US3900651A (en) Heavy duty sandwich element
US7097794B2 (en) Vehicular structural members and method of making the members
US7066532B2 (en) Ultrathin structural panel with rigid insert
US3546060A (en) Fiber-reinforced foam plastic shaped articles
US5723197A (en) Mounting device for foaming in a foam part
US3884169A (en) Marginal zone reinforcing system for the production of heavy duty foam resin constructions
JP2000517209A (ja) シート並びにその製造用の方法、モールド及びシステム
CZ295648B6 (cs) Pěnový výlisek s integrálně vlisovaným kotvicím prvkem
US8646182B2 (en) Sandwich component comprising a reinforced foam material
US6969827B2 (en) Heated seat assembly and method of manufacturing the same
CN109070401A (zh) 发泡复合成型体及发泡复合成型体的制造方法
US20010001687A1 (en) Fiber-reinforced vehicle interior trim and method of manufacture
JP2008509028A (ja) 質量部材およびばねを有する遮音性モールディングを製造するための方法
US5725704A (en) Process for the production of a multi-layer composite article having fasteners affixed to a surface thereof and the article produced thereby
JP2001252930A (ja) 発泡樹脂成形品の製造方法
WO2004052608A1 (en) Acoustic articles utilizing isocyanate binders and methods of making same
US20040177579A1 (en) Reinforced foam articles
JP2773006B2 (ja) クッション材並びにその製造方法
JPH01238910A (ja) 異硬度クッション体の製造方法
DE10025734B4 (de) Polsterelement mit Verankerungseinlage
US20010024919A1 (en) Headliner assembly
EP0467123B1 (en) A layered support structure for seats, particularly for the squabs of motorvehicle seats, and a method for its manufacture
DE10304438A1 (de) Urethan-Direktschaumverfahren für Strukturdachfutter

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20081030