PL180103B1 - Urzadzenie nastawcze do zwrotnicy PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie nastawcze do zwrotnicy PL PL PL

Info

Publication number
PL180103B1
PL180103B1 PL31502496A PL31502496A PL180103B1 PL 180103 B1 PL180103 B1 PL 180103B1 PL 31502496 A PL31502496 A PL 31502496A PL 31502496 A PL31502496 A PL 31502496A PL 180103 B1 PL180103 B1 PL 180103B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
needle
retainer
guide
fixed
adjusting
Prior art date
Application number
PL31502496A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315024A1 (en
Inventor
Albrecht Demmig
Joerg Pietzsch
Original Assignee
Wbg Weichenwerk Brandenburg
Wbg Weichenwerk Brandenburg Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wbg Weichenwerk Brandenburg, Wbg Weichenwerk Brandenburg Gmbh filed Critical Wbg Weichenwerk Brandenburg
Publication of PL315024A1 publication Critical patent/PL315024A1/xx
Publication of PL180103B1 publication Critical patent/PL180103B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/02Mechanical devices for operating points or scotch-blocks, e.g. local manual control

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie nastawcze do zwrotnicy z opor- nica i na niej umieszczonymi iglicami, przy czym urzadzenie nastawcze przez co najmniej jeden element sprezysty, np. sprezyne naciskowa jest ustalane w jednym z dwóch polozen koncowych, znamienne tym, ze kazdej iglicy (12) jest przypo- rzadkowane oddzielne urzadzenie nastawcze (10), za pomoca którego niezaleznie od urzadzenia na- stawczego, przyporzadkowanego drugiej iglicy, iglica jest ustalana w swoim polozeniu przylegaja- cym lub oddalonym od opornicy (14), które zawie- ra co najmniej jeden element prowadzacy (34, 36), przestawialny wokól nieruchomej osi (30, 32), wzdluz którego jest przesuwny i wobec niego na- prezony sprezyscie element ustalajacy (46, 48), od którego odchodzi element laczacy (22, 24), prowa- dzacy do iglicy (12) przy czym element ustalajacy (46, 48) jest w ten sposób przestawiany wobec elementu prowadzacego (34, 36), ze element usta- lajacy (46, 48) ciagle znajduje sie w jednym z dwóch polozen iglicy (12) przylegania lub oddale- nia, odpowiadajacym polozeniom koncowym urzadzenia nastawczego (10). Fig. 1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy urządzenia nastawczego do zwrotnicy z opornicą i przyporządkowaną do niej iglicą, przy czym urządzenie nastawcze przez co najmniej jeden element sprężysty, jak sprężyna naciskowa, jest ustalane w jednym z dwóch położeń końcowych.
Znane są tak zwane systemy urządzeń przestawiających ze sprężyną zdwojoną z nastawialnym naprężeniem wstępnym sprężyny naciskowej i regulowalną siłą nastawiania, za pomocą których obie iglice zwrotnicy są jednocześnie przestawialne. Przy tym uruchomienie odbywa się przez gitarę lub elektromagnetycznie. Z uwagi na jednoczesne przestawianie
180 103 obu iglic zwrotnicy są wymagane znaczne siły uruchamiające. Jednocześnie rii:e jest możliwe podparcie dla iglic za pomocą zamknięcia nastawczego suwakowego.
Zadaniem wynalazku jest takie ulepszenie urządzenia nastawczego do zwrotnicy, żeby mogło być stosowane w zwrotnicach, których iglice przykładowo są blokowane za pomocą zamknięć nastawczych suwakowych i powinna być zachowana niezależność pomiędzy pojedynczymi iglicami zwrotnicy, a także możliwość bezproblemowego podbijania toru, także przy zabudowanym urządzeniu nastawczym.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że każdej iglicy jest przyporządkowane oddzielne urządzenie nastawcze, za pomocą którego niezależnie od urządzenia nastawczego, przyporządkowanego drugiej iglicy, iglica jest ustalana w swoim położeniu przylegającym lub oddalonym od opornicy, które zawiera co najmniej jeden element prowadzący, przestawialny wokół nieruchomej osi, wzdłuż którego jest przesuwny i wobec niego naprężony sprężyście element ustalający od którego odchodzi element łączący, prowadzący do iglicy, przy czym element ustalający jest w ten sposób przestawiany wobec elementu prowadzącego, że element ciągle, znajduje się w jednym z dwóch położeń iglicy przylegania lub oddalenia, odpowiadającym położeniom końcowym urządzenia nastawczego.
Zgodnie z wynalazkiem przestawianie każdej iglicy odbywa się niezależnie od drugiej tak, że unika się wzajemnego oddziaływania. Także doprowadzane siły uruchamiające, zwłaszcza przy ręcznym przestawianiu są podzielone, przez co osiąga się uproszczoną obsługę. Dotyczy to także napędu elektromagnetycznego, ponieważ napęd musi oddawać nieznaczną moc.
Jednocześnie jest zapewnione, że iglica ciągle przyjmuje jedno z obu położeń końcowych, położenie przylegania, względnie odciągania, ponieważ element ustalający, połączony z iglicą musi przyjmować wobec elementu prowadzącego, przestawialnego wokół nieruchomej osi, z uwagi na naprężenie wstępne sprężyny wobec elementu unieruchamiającego, ciągle jedno z dwóch położeń końcowych. Z uwagi na zwartą budowę można bezproblemowo przeprowadzać podbijanie toru. Zwłaszcza jest przewidziane, że urządzenie nastawcze zawiera dwa elementy prowadzące, korzystnie ukształtowane jako rury prowadzące, które są wychylne wokół stałej osi, że wewnątrz elementu prowadzącego rozciąga się lub częściowo go otacza przestawialny osiowo wobec niego element ustalający, a każdy element ustalający jest naprężony sprężyście wobec elementu prowadzącego, za pomocą korzystnie otaczającego go elementu sprężystego, np. sprężyny naciskowej, a elementy ustalające, są wzajemnie wychylne wokół osi wspólnej i równoległej do stałych osi, od której odchodzi element łączący, np. drąg nastawczy, prowadzący do iglicy. Przy tym zwłaszcza przewidziane jest, że element łączący przebiega w płaszczyźnie symetrii, wobec której stałe osie elementu prowadzącego i elementu unieruchamiającego przebiegają symetrycznie.
Za pomocą konstrukcyjnie prostych środków jest zapewnione, że iglica, która przez hak iglicowy i z nim połączony przegubowo drąg nastawczy jest połączona z osią, łączącą od strony końca element ustalający, jest ciągle utrzymywana w jednym ze swoich położeń końcowych, mianowicie w położeniu przylegania do opornicy lub w położeniu oddalonym od niej.
Przy tym, zwłaszcza element ustalający, np. przytrzymywacz przebiega wewnątrz elementu prowadzącego, np. rury prowadzącej, przy czym siła wymagana do wychylenia opornicy jest nastawialna dzięki temu, że naprężenie sprężyny naciskowej jest zmienialne. Przy tym sprężyna naciskowa opiera się z jednej strony na stałej osi, która jest utworzona przez trzpień lub zderzak, odchodzący od rury prowadzącej, a z drugiej strony przez zderzak, odchodzący od przytrzymywacza, których wzajemny odstęp jest wzajemnie przestawialny.
W tym celu zderzak odchodzący od przytrzymywacza jest ukształtowany jako pierścień nastawczy, który jest przestawialny w osiowym kierunku przytrzymywacza.
Oś, przechodząca przez przytrzymywacz jest również utworzona przez trzpień, który przechodzi przez drąg nastawczy, który ze swojej strony jest połączony z hakiem iglicowym.
W dalszym ukształtowaniu wynalazku urządzenie nastawcze, staje z płyty mocującej, np. płyty żebrowej, ustalającej opornicę i może być otoczone przez obudowę.
180 103
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z góry, fig. 2 - przekrój wzdłuż linii A-A na fig. 1, a fig. 3 - przekrój wzdłuż linii B-B na fig. 1.
Na rysunku jest przedstawione urządzenie nastawcze 10, które jest przyporządkowane do iglicy 12 zwrotnicy, aby przylegała ona do opornicy 14 lub była od niej oddalona. Każdej iglicy 12 w zwrotnicy jest przyporządkowane oddzielne urządzenie nastawcze 10 tak, że iglice są przestawiane niezależnie od siebie. Oczywiście jest możliwe, że oba urządzenia nastawcze są połączone między sobą, aby przykładowo uruchamiać je za pomocą jednej dźwigni nastawczej.
Opornica 14 swoją stopą 16 w zwykły sposób jest unieruchomiona na płycie mocującej, np. płycie żebrowej 18. Od stopy 20 iglicy 12 odchodzi ucho iglicowe 22, które przez drąg nastawczy 24 jest połączone z urządzeniem nastawczym 10.
Drąg nastawczy 24 w znany sposób jest odchylany wobec ucha iglicowego 22 wokół pionowej osi 26.
Poniżej płyty żebrowej 18 jest umieszczone urządzenie nastawcze 10, które od strony dolnej zawiera osłonę 28, pomiędzy którą a płytą żebrową 18 przebiegają wzajemnie równolegle trzpienie 30, 32, które słuząjako osie dla rur prowadzących 34 i 36. Aby rury prowadzące 34, 36 były umieszczone w żądanym położeniu na trzpieniu 30, 32, są one otoczone przez tuleje dystansowe 38, 40; 42, 44, które przebiegają z jednej strony pomiędzy płytą żebrową 18 a rurą prowadzącą 34, 36 a z drugiej strony osłoną 28.
Wewnątrz rury prowadzącej 34 i 36 jest umieszczony osiowo przesuwnie przytrzymywacz 46, 48, który za pomocą sprężyny naciskowej 50, 52 jest naprężony wstępnie wobec rury prowadzącej 36 i 38 i trzpienia 30, 32. Każda sprężyna naciskowa 50, 52 opiera się z jednej strony na trzpieniu 30, 32, a z drugiej strony na pierścieniu nastawczym 54, 56 odchodzącym od przytrzymywacza 46, 48. Pierścienie nastawcze 54, 56 są przestawialne osiowo wzdłuż przytrzymywacza 46, 48, aby móc nastawiać naprężenie sprężyny naciskowej 50, 52.
Przytrzymywacz 46, 48 od strony końca jest umieszczony wychylnie na ! osi, utworzonej przez trzpień 58, który przebiega równolegle do trzpieni 30 i 32, i jest przestawialny wzdłuż płaszczyzny symetrii 60. Od trzpienia 58 odchodzi żebro nastawcze 24, połączone z hakiem iglicowym 22.
Trzpienie 30, 32, rury prowadzące 34, 36, przytrzymywacze 46 i 48 i sprężyny naciskowe 50, 52, przebiegają symetrycznie do płaszczyzny symetrii 60, niezależnie od każdorazowego położenia końcowego.
Dzięki temu, że przytrzymywacze 46, 48 są sprężyście naprężone wstępnie wobec rur prowadzących 34, 36 i tworzących oś trzpieni 30, 32, przyjmują one jedno z dwóch możliwych położeń końcowych, mianowicie takie, w którym sprężyna naciskowa 50, 52 jest maksymalnie naprężona. Położenia te odpowiadają położeniom iglicy 12 w jej położeniu przylegania, względnie oddalenia.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie nastawcze do zwrotnicy z opornicą i na niej umieszczonymi iglicami, przy czym urządzenie nastawcze przez co najmniej jeden element sprężysty, np. sprężynę naciskową jest ustalane w jednym z dwóch położeń końcowych, znamienne tym, że każdej iglicy (12) jest przyporządkowane oddzielne urządzenie nastawcze (10), za pomocą którego niezależnie od urządzenia nastawczego, przyporządkowanego drugiej iglicy, iglica jest ustalana w swoim położeniu przylegającym łub oddalonym od opornicy (14), które zawiera co najmniej jeden element prowadzący (34, 36), przestawialny wokół nieruchomej osi (30, 32), wzdłuż którego jest przesuwny i wobec niego naprężony sprężyście element ustalający (46, 48), od którego odchodzi element łączący (22, 24), prowadzący do iglicy (12) przy czym element ustalający (46, 48) jest w ten sposób przestawiany wobec elementu prowadzącego (34, 36), że element ustalający (46, 48) ciągle znajduje się w jednym z dwóch położeń iglicy (12) przylegania lub oddalenia, odpowiadającym położeniom końcowym urządzenia nastawczego (10).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie nastawcze (10) zawiera dwa elementy prowadzące (34, 36), korzystnie ukształtowane jako rury prowadzące, które sąwychylne wokół stałej osi (30, 32), że wewnątrz elementu prowadzącego (34, 36) rozciąga się lub częściowo go otacza przestawialny osiowo wobec niego element ustalający (46, 48), a każdy element ustalający (46, 48) jest naprężony sprężyście wobec elementu prowadzącego (34, 36) za pomocą korzystnie otaczającego go elementu sprężystego, np. sprężyny naciskowej (50, 52), a elementy ustalające (46, 48) są wzajemnie wychylnie wokół wspólnej i równoległej do stałych osi (30, 32) osi (58), od której odchodzi element łączący, np. drąg nastawczy (24) , prowadzący do iglicy (12).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że element łączący, np. drąg nastawczy (24) przebiega w płaszczyźnie symetrii (60), wobec której przebiegają symetryczne stałe osie (30, 32), elementy prowadzące (34, 36), elementy ustalające (46, 48) oraz elementy sprężyste (50, 52), niezależnie od położenia wspólnej osi (58), przestawialnej wzdłuż płaszczyzny symetrii (60).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że przez elementy ustalające (46, 48) przechodzi trzpień (58), tworzący pionową oś, od którego odchodzi drąg nastawczy (24), połączony z iglicą (12).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że każdy element sprężysty (50, 52), np. sprężyna naciskowa jest podparty z jednej strony na trzpieniu, tworzącym stałą oś (30, 32), a z drugiej strony na zderzaku (54, 56) otaczającym element ustalający (46, 48).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że zderzak (54, 56) jest przestawialnym pierścieniem nastawczym.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie nastawcze (10) wystaje z płyty mocującej, np. płyty żebrowej (18), ustalającej opornicę (14).
PL31502496A 1995-07-01 1996-06-28 Urzadzenie nastawcze do zwrotnicy PL PL PL PL180103B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29510718U DE29510718U1 (de) 1995-07-01 1995-07-01 Stellvorrichtung für eine Weiche

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315024A1 PL315024A1 (en) 1997-01-06
PL180103B1 true PL180103B1 (pl) 2000-12-29

Family

ID=8010040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31502496A PL180103B1 (pl) 1995-07-01 1996-06-28 Urzadzenie nastawcze do zwrotnicy PL PL PL

Country Status (4)

Country Link
CZ (1) CZ285717B6 (pl)
DE (1) DE29510718U1 (pl)
DK (1) DK70396A (pl)
PL (1) PL180103B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1349463A (zh) * 1999-05-06 2002-05-15 杰维斯·B·韦布国际公司 使用管状直线感应电动机的输送系统道岔
DE19924427A1 (de) * 1999-05-28 2000-12-07 Butzbacher Weichenbau Gmbh Anordnung zur Endlagensicherung und/oder -überprüfung einer Schiene
AT5838U1 (de) 2001-11-23 2002-12-27 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Herzstück einer schienenweiche mit endlagen-sicherungseinrichtung

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE566074A (pl) *
DE1237609B (de) * 1964-07-25 1967-03-30 Beteiligungs & Patentverw Gmbh Umstellvorrichtung fuer Industriebahnweichen
DE2006740A1 (de) * 1970-02-14 1971-09-02 Gerkens H Umstellvornchtung fur Weichen
GB2122790A (en) * 1982-05-17 1984-01-18 Boot Railway Engineering Limit Lever mechanism

Also Published As

Publication number Publication date
CZ190896A3 (en) 1997-01-15
CZ285717B6 (cs) 1999-10-13
DE29510718U1 (de) 1995-11-23
DK70396A (da) 1997-01-02
PL315024A1 (en) 1997-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4043415A (en) Precision balance with pan assembly guided by parallelogram linkage having two flexible members
KR100859026B1 (ko) 프로브 카드의 고정 기구, 프로브 카드의 고정 방법 및프로브 장치
US6390717B1 (en) Locking device for a height and tilt adjustable steering column in a motor vehicle
PL180103B1 (pl) Urzadzenie nastawcze do zwrotnicy PL PL PL
EP3384744B1 (en) Apparatus for holding a printed circuit board
GB2078092A (en) Adjusting seat belt guides
AU2005306969A1 (en) Movable point frog switching assembly abstract of the disclosure
US20210065999A1 (en) Electric remote drive for actuating a switching device of an electric installation and a remote drive assembly
WO1999034228A1 (en) Kelvin contact-type testing device
US11482842B2 (en) Supporting device for tools for switchgear and tool kit comprising said device
US4197722A (en) Knitting machine
EP0853324B1 (en) Set of switches with means of mutual locking
CS244426B2 (en) Striping device for circular knitting frames
SU841598A3 (ru) Узорообразующее устройство плос-КОВ зАльНОй МАшиНы
US1431921A (en) Brake for rolling ladders
EP0570346A1 (en) Method and device for adjusting the position of a movable member with respect to a stationary datum point
CN100422416C (zh) 编织机
GB2147015A (en) Electronic actuators for knitting machines
US6167730B1 (en) Sinker and selector arrangement for a circular knitting machine
JPH01292724A (ja) 接触器駆動用電磁石装置
KR920703277A (ko) 중간막을 구비한 록다운 장치
CN112384649B (zh) 制动针织元件运动的制动元件、针织元件、针织元件载体、针织装置和针织装置的模块化系统
CZ20014241A3 (cs) Zařízení pro zajiątění a/nebo přezkouąení koncové polohy kolejnice
CS268166B2 (en) Pneumatic holder of accesories for industrial sewing machines
US736055A (en) Electromagnetic railway-switch.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090628