PL178257B1 - Zacisk szynowy - Google Patents

Zacisk szynowy

Info

Publication number
PL178257B1
PL178257B1 PL95309886A PL30988695A PL178257B1 PL 178257 B1 PL178257 B1 PL 178257B1 PL 95309886 A PL95309886 A PL 95309886A PL 30988695 A PL30988695 A PL 30988695A PL 178257 B1 PL178257 B1 PL 178257B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rail
clamp
base
clip
pair
Prior art date
Application number
PL95309886A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309886A1 (en
Inventor
Hartley F. Young
Original Assignee
Pandrol Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pandrol Ltd filed Critical Pandrol Ltd
Publication of PL309886A1 publication Critical patent/PL309886A1/xx
Publication of PL178257B1 publication Critical patent/PL178257B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/02Fastening rails, tie-plates, or chairs directly on sleepers or foundations; Means therefor
    • E01B9/28Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry with clamp members
    • E01B9/30Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry with clamp members by resilient steel clips

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Sheet Holders (AREA)

Abstract

1 . Zacisk szynowy, do mocowania szyny do lezacej pod nia podkladki szyny, który to zacisk ma czesc przednia dostosowana do stopki szyny oraz podstawe dostosowana do umieszczenia w rowku podkladki szyny, znamienny tym, ze ma pare w zasadzie równoleglych elementów (19) za- gietych w ksztalcie litery D, a czesc przednia (16) zacisku (10) jest zakonczona przez wolne konce (18) równoleglych elementów (19), przy czym wymiary zewnetrzne ramion (14) równoleglych elementów (19) pomiedzy podstawa (11) i czescia przednia (16) zacisku (10) zmniejszaja sie w kie- runku czesci przedniej (16), a wolne konce (18) w zasadzie równoleglych elementów (19) sa zwró- cone do tylu, w kierunku czesci lacznikowej (13) zacisku (10), wystaja na zewnatrz i przylegaja do podkladki szyny (1) po zainstalowaniu zacisku (10), dla zabezpieczenia zacisku (10) przed zesliz- gnieciem ze stopki szyny. F IG . 2a FIG. 2b FIG. 2c PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zacisk szynowy, używany w systemach mocowania szyn, które przykłada się pod kątem prostym do szyny.
Zaciski szynowe tego rodzaju sąprzedstawione w opisach patentowych USA o numerach 3 067 947 i 4 313 563. Oba te rodzaje zacisków są zaprojektowane dla wykonanych w znany sposób występów, w które wchodzi podstawa sprężystego zacisku. Oba zaciski szynowe mają wydłużone części czołowe, które leżą na stopce szyny, a ich zewnętrzne krawędzie opierają się o występ podporowy, co uniemożliwia ich ześlizgnięcie się ze stopki szyny. Klamra, jak przedstawiona w opisie patentowym USA nr 4 688 719, ma występ ze zwężającym się rowkiem prowadzącym do bramki, którego działanie polega na ściskaniu ramion ze sobą, gdy zacisk jest umieszczany na miejscu przeznaczenia, wraz z częścią przedłużoną na stopce szyny.
178 257
Jednak wiele już ułożonych torów kolejowych, ma istniejące płytki szyn lub występy. Możnaje ulepszyć niskim kosztem, poprzez wykorzystanie sprężystego zacisku szynowego bez wykonanego w znany sposób występu podporowego.
Znana płytka szyny stosowana w Europie jest nazywana płytką K i zawiera parę równoległych żeberek przylegających i równoległych do stopki szyny oraz rowki w żeberkach pod kątem prostym do stopki szyny. Rowki te nie zwężają się i przez to przedłużenia zacisków szynowych muszą zostać ściśnięte, aby przeszły przez rowek, jeśli trzeba uniemożliwić ześlizgnięcie się wydłużonych części ze stopki szyny.
Zacisk znany z opisu patentowego USA nr 3 067 947, może zostać przyłożony do płytki K tylko za pomocą narzędzia, za pomocą którego można ścisnąć ramiona wydłużonej części czołowej, aby przechodziły przez bramkę w występie. W przypadku starszych torów kolejowych, wysokość między rowkiem płytki szyny i stopką szyny może podlegać dużym zmianom w sposób statyczny lub dynamiczny, przez co ważne jest maksymalne odchylenie zacisku między podstawą wydłużonych części czołowych.
Zacisk szynowy według wynalazku, stosowany jest do mocowania szyny do leżącej pod niąpodkładki szyny. Zacisk ma część przednią dostosowaną do stopki szyny oraz podstawę dostosowaną do umieszczenia w rowku podkładki szyny. Zacisk tego rodzaju charakteryzuje się tym, że ma parę w zasadzie równoległych elementów zagiętych w kształcie litery D, a część przednia zacisku jest zakończona przez wolne końce równoległych elementów. Wymiary zewnętrzne ramion, równoległych elementów, pomiędzy podstawą i częściąprzedniązacisku zmniejszają się w kierunku części przedniej, a wolne końce w zasadzie równoległych elementów są zwrócone do tyłu, w kierunku części łącznikowej zacisku, wystająna zewnątrz i przylegają do podkładki szyny po zainstalowaniu zacisku, dla zabezpieczenia zacisku przed ześlizgnięciem ze stopki szyny.
Korzystne j est, że część przednia ma dwa ramiona złączone ze sobąprzez część łącznikową oddaloną od części przedniej. Podstawa zacisku ma dwa zwężające się ramiona, które są skierowane do stopki szyny. Zacisk jest korzystnie utworzony ze stalowego pręta o szerokości mniejszej niż szerokość rowka w podkładce szyny, ramiona podstawy są poszerzone, a ich szerokość jest zbliżona do szerokości rowka.
W odmiennym wykonaniu według wynalazku, sprężysty zacisk szynowy, do mocowania szyny do leżącej pod nią podkładki szyny, ma część przednią dostosowaną do stopki szyny oraz podstawę dostosowanądo przymocowania do podkładki szyny. Zacisk tego rodzaju charakteryzuje się tym, że ma parę w zasadzie równoległych elementów zagiętych w kształcie litery D, przy czym jeden koniec pary elementów tworzy wydłużoną część przednią zacisku, a drugi koniec tworzy podstawę zacisku. Ponadto para równoległych elementów jest połączona ze sobą poprzez zakrzywioną tylną część łącznikową równoległych elementów przylegających do podstawy.
Korzystne jest, że łącząca parę równoległych elementów część łącznikowa jest utworzona w postaci środnika usztywniającego, który stanowi tylną powierzchnię zacisku szynowego, który jest równoległy do szyny, a dwa wolne ramiona wystają od części łącznikowej w kierunku szyny, przeciwnie względem podstawy zacisku. Ramiona podstawy zacisku zwężają się w kierunku swoich wolnych końców.
Zgodnie z wynalazkiem opracowano sprężysty zacisk szynowy, który może być stosowany bez występu szyny. Podstawa zacisku zawiera dwa wolne ramiona skierowane do szyny. Stanowi to kontrast w porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami, w których istniała podstawa w kształcie litery U, znajdująca się obok szyny i który nie zapewniał luźnego ruchu poszczególnych elementów, albo w których podstawa miała charakter trwały. Korzyść wynikająca z zastosowania wolnych zakończeń dla podstawy polega na większym odchyleniu dla zacisku, co znaczy, że może on pasować do większej ilości rodzajów torów kolejowych. Zapewnienie połączenia między elementami w pozycji przy końcu zacisku oznacza, że istnieje większy niekrytyczny obszar zacisku, w który można uderzyć młotem dwuręcznym, aby zacisk znalazł się na swoim miejscu. W dodatku jest to część zacisku, która podlega dużym bocznym siłom, wynikającym z nacisku obciążającego podczas regulacji obciążenia. Fakt, że dwa elementy zacisku sąpołączone ze sobą, zmniejsza możliwość zniszczenia zacisku.
178 257
Podsumowując, połączenie dwóch elementów ze sobąna tylnej części zacisku, umożliwia maksymalne odchylenie zacisku dla danego obciążenia wydłużonej części, przy zmniejszeniu możliwości zniszczenia podczas zakładania zacisku i prac roboczych na torze, takich jak regulacja obciążenia. Aby jeszcze bardziej poprawić odchylenie, odcinki podstawy korzystnie zwężają się ku końcowi. Zaciski wykonuje się ze stalowego pręta lub wałka. Korzystnie wykonuje się je z pręta o szerokości 40 mm metodą wykuwania i kształtowania. W niektórych sytuacjach podstawa musi być szersza niż szerokość pręta. Poszerzając odstęp między odcinkami podstawy, tak aby częściowo wystawały na bok, można wykonać podstawę zacisku w taki sposób, że pasuje ona do rozmiarów rowka w płytce szyny, albo w podkładzie szyny.
W odmiennym rozwiązaniu według wynalazku, opracowano zacisk szynowy do mocowania szyny do leżącej pod spodem płytki szyny lub podkładu szyny. Zwężenie zewnętrznych wymiarów części równoległych elementów między podstawąaprzedniączęściązacisku w kierunku części przedniej oznacza, że gdy zacisk wchodzi do rowka płytki szyny lub do występu podporowego zacisku, ramiona zacisku i wystające na zewnątrz końce wydłużonych części są ściśnięte do siebie, aby przeszły przez rowek i gdy wydłużona część czołowa znajdzie, się już . na stopce szyny, zewnętrzna szerokość skierowanych do zewnątrz wydłużonych części jest większa od szerokości rowka, a zacisk szynowy jest zablokowany na stopce szyny. Przy takiej budowie nie jest wymagany zwykły występ podtrzymujący, czy narzędzie do zakładania.
Przedmiot wynalazku objaśniony zostanie bliżej w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1a, 1b, 1c przedstawiają rzuty i przekroje płytki K zastosowanej w przykładach wykonania według wynalazku, fig.- 2a, 2b, 2c - odpowiednio rzut z przodu, z boku i z dołu zacisku szynowego według wynalazku, .a fig , 3a i 3b przedstawiają pierwszy i drugi wykrój, tworzone podczas kształtowania zacisku szynowego ze stalowego pręta.
Jak przedstawiono na figurze 1, płytka K 1 jest tak ukształtowana, że podtrzymuje szynę (nie pokazaną) między żebrami 3, które opierają się o stopkę szyny. Rowki 4 pokazane w przekroju poprzecznym na fig. 1 c sąumieszczone po przeciwległych stronach szyny między żebrami 3 i mają stały przekrój poprzeczny prostopadły do szyny. Podstawa 11 zacisku szynowego (fig. 2) jest dopasowana do rowka 4, a skierowane do tyłu wolne końce 18 wydłużonej części przedniej 16 zacisku 10 opierają się o boki 5 rowka 4.
Zacisk szynowy 10 pokazany na fig. 2a, 2b, 2c zawiera ramiona podstawy 11, tylną część łącznikową 13, ramiona 14 wydłużonej części przedniej 16 oraz wolne końce 18 wydłużonej części przedniej 16.
Zacisk szynowy 10 jest utworzony z pręta przez wykrawanie na gorąco tego pręta, do postaci przedstawionej na fig. 3a. Metodą wykrawania tworzy się parę w zasadzie równoległych elementów 19, tworzących ramiona podstawy 11 i ramiona 14 części przedniej 16, zwężające się od części łącznikowej 13. Następnie gorący wykrój wybija się wzdłuż krawędzi 15 części łącznikowej 13 iramion 14 części przedniej 16. Zewnętrzne krawędzie 17 zacisków sąrównież wybijane. Wybijanie zmniejsza prawdopodobieństwo pęknięć pod wpływem nacisku.
Następny etap tworzenia zacisku szynowego polega, jak pokazano na fig. 3b, na nadaniu ramionom 14 zakrzywionej postaci w dwuwymiarowym wykroju, z którego uzyskana zostanie zwężająca się wydłużona część przednia o końcowej trójwymiarowej postaci, jak przedstawiono na fig. 2a.
Najmniejsza szerokość ramion 14 na wykroju z fig. 3b odpowiada najbardziej wysuniętej do przodu wydłużonej części przedniej 16 zacisku 10.
W drugim etapie poszerza się również ramiona podstawy 11 do takiego rozmiaru, aby wchodziły do rowka podkładki szyny 1 i utrzymywały zacisk szynowy 10 w tym miejscu.
Jak pokazano na figurach 2a, 2b i 2c, zacisk szynowy 10 ma część łącznikową -13 łączącą parę równoległych elementów 19 zacisku w tylnej części zacisku 10, która służy do przenoszenia siły powodującej wciśnięcie zacisku 10 na stopkę szyny.
Część przednia 16 zacisku jest na tyle wąska, że mieści się w górnej części rowka 4 i przechodzi pomiędzy bokami 5 rowka 4 na stopkę szyny. Wolne końce 18 ramion 14 rozchylają się i uniemożliwiają usunięcie zacisku 10 oraz utrzymują część przednią 16 na stopce szyny. Długie
178 257 zwężające się ramiona 14 części przedniej 16 i ramiona podstawy 11 zacisku 10 powodują, że zakres odchylenia zacisku 10 jest większy niż osiągalny w stosowanych wcześniej konstrukcjach.
Zacisk szynowy według wynalazku można stosować w szerokim zakresie robót torowych w kolejnictwie, bez potrzeby używania zacisków z występami i specjalnego narzędzia do zakładania.
178 257
FIG. 2α
178 257
FIG. 3α
178 257
FIG. 1α
FIG. 1c
O - - - 5_ - - - · O
o o
FIG. 1b
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zacisk szynowy, do mocowania szyny do leżącej pod nią podkładki szyny, który to zacisk ma część przednią dostosowaną do stopki szyny oraz podstawę dostosowaną do umieszczenia w rowku podkładki szyny, znamienny tym, że ma parę w zasadzie równoległych elementów (19) zagiętych w kształcie litery D, a część przednia (16) zacisku (10) jest zakończona przez wolne końce (18) równoległych elementów (19), przy czym wymiary zewnętrzne ramion (14) równoległych elementów (19) pomiędzy podstawą(H) i częściąprzednią (16) zacisku (10) zmniejszająsię w kierunku części przedniej (16), a wolne końce (18) w zasadzie równoległych elementów (19) sązwrócone do tyłu, w kierunku części łącznikowej (13) zacisku (10), wystąjąna zewnątrz i przylegąiądo podkładki szyny (1) po zainstalowaniu zacisku (10), dla zabezpieczenia zacisku (10) przed ześlizgnięciem ze stopki szyny.
  2. 2. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że część przednia (16) ma dwa ramiona (14) złączone ze sobą przez część łącznikową (13) oddaloną od części przedniej (16).
  3. 3. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że podstawa (11) ma dwa zwężające się ramiona, które są skierowane do stopki szyny.
  4. 4. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że jest utworzony ze stalowego pręta o szerokości mniejszej niż szerokość rowka (4) w podkładce szyny (1), ramiona podstawy (11) sąposzerzone, a ich szerokość jest zbliżona do szerokości rowka (4).
  5. 5. Zacisk szynowy, do mocowania szyny do leżącej pod nią podkładki szyny, który to zacisk ma część przednią dostosowaną do stopki szyny oraz podstawę dostosowaną do przymocowania do podkładki szyny, znamienny tym, że ma parę w zasadzie równoległych elementów (19) zagiętych w kształcie litery D, przy czym jeden koniec pary elementów (19) tworzy wydłużoną część przednią (16) zacisku (10), a drugi koniec tworzy podstawę (11) zacisku (10), ponadto para elementów (19) jest połączona ze sobą poprzez zakrzywioną tylną część łącznikową (13) równoległych elementów (19) przylegających do podstawy (11).
  6. 6. Zacisk według zastrz. 5, znamienny tym, że łącząca parę równoległych elementów (19) część łącznikowa (13) jest utworzona w postaci środnika usztywniającego, który stanowi tylną powierzchnię zacisku szynowego (10), który jest równoległy do szyny, a dwa wolne ramiona (14) wystają od części łącznikowej (13) w kierunku szyny, przeciwnie względem podstawy (11) zacisku (10).
  7. 7. Zacisk według zastrz. 5, znamienny tym, że ramiona podstawy (11) zwężają się w kierunku swoich wolnych końców (18).
PL95309886A 1994-08-08 1995-08-04 Zacisk szynowy PL178257B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9415981A GB9415981D0 (en) 1994-08-08 1994-08-08 Elastic rail clamp

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309886A1 PL309886A1 (en) 1996-02-19
PL178257B1 true PL178257B1 (pl) 2000-03-31

Family

ID=10759554

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95309886A PL178257B1 (pl) 1994-08-08 1995-08-04 Zacisk szynowy

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5605284A (pl)
CZ (1) CZ289073B6 (pl)
GB (1) GB9415981D0 (pl)
HU (1) HU218459B (pl)
PL (1) PL178257B1 (pl)
UA (1) UA34472C2 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2270299A1 (en) * 1998-10-14 2000-04-14 Jude Igwemezie Rail retaining device
US7673810B2 (en) * 2005-09-20 2010-03-09 Airboss Railway Products Inc. Rail clip
CN101688375B (zh) * 2007-07-04 2012-07-11 潘得路有限责任公司 用于铁轨紧固组件的元件
MX2010001662A (es) * 2009-02-11 2010-09-27 Vossloh Werke Gmbh Placa guia para un sistema de sujecion de un rail a un sustrato y un sistema que comprende una placa guia de este tipo.
AU2013254363B2 (en) * 2012-04-23 2015-08-27 Progress Rail Services Corporation Improved rail clip
USD736609S1 (en) * 2013-01-08 2015-08-18 Pandrol Limited Clamp shoulder
RU2630965C1 (ru) * 2016-09-06 2017-09-15 Общество с ограниченной ответственностью "Пик-полимер" Подрельсовая подкладка с устройством для регулирования ширины рельсовой колеи

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1143218B (de) * 1958-02-04 1963-02-07 Executors Of James Mills Ltd C-foermige Federklammer zum Befestigen von Breitfussschienen auf einer Unterlage
US3067947A (en) * 1959-07-17 1962-12-11 Everts & Van Der Weyden N V Fastener of a rail on a support by means of a resilient clamp
DE1708640A1 (de) * 1967-01-05 1971-05-19 Deenik Johan Frederik Dipl Ing Vorrichtung zur Befestigung einer Eisenbahnschiene an eine Stahl-,Beton- oder Holzschwelle und Verfahren zur Einstellung der Hoehe einer Eisenbahnschiene
NL7503503A (nl) * 1975-03-24 1976-09-28 Ir Lodewijk Goderbauer Bevestigingsinrichting voor een spoorstaaf op een ligger.
US4150792A (en) * 1977-02-25 1979-04-24 Portec, Inc. Rail fastener
US4313563A (en) * 1978-06-27 1982-02-02 Ralph Mckay Limited Rail fastener
NL7906455A (nl) * 1979-08-28 1981-03-03 Everts & Van Der Weyden Nv Railklem.
EP0027839B1 (en) * 1979-10-26 1983-07-27 RALPH McKAY LIMITED A rail clip holder
DE3003867A1 (de) * 1980-02-02 1981-09-10 Karl Richtberg Kg, 6530 Bingen Kraftschluessige und elastisch nachgiebige schienenbefestigung fuer gleisanlagen
ZA849298B (en) * 1983-12-21 1985-07-31 Mckay Ralph Ltd Rail clip support
GB9216047D0 (en) * 1992-07-28 1992-09-09 Pandrol Ltd Railway rail fastening assembly
BR9204140A (pt) * 1992-10-23 1994-04-26 Ind Arte Tecnica Sa Grampo de fixaçao elástica em forma de "c" duplo
AUPM330094A0 (en) * 1994-01-10 1994-02-03 Rex, Robert John A resilient clip

Also Published As

Publication number Publication date
CZ203095A3 (en) 1996-02-14
HUT72205A (en) 1996-03-28
HU218459B (hu) 2000-08-28
HU9502335D0 (en) 1995-09-28
PL309886A1 (en) 1996-02-19
GB9415981D0 (en) 1994-09-28
CZ289073B6 (cs) 2001-10-17
UA34472C2 (uk) 2001-03-15
US5605284A (en) 1997-02-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7874775B2 (en) Fastening device
JP4592759B2 (ja) 軌道設備のためのレール締結装置
CN110345139B (zh) 紧固钉
US5588573A (en) Load-carrier for vehicles
US5857306A (en) Truss-to-truss assemblies and connectors therefor
JPS58211008A (ja) すべり止めロツク特徴を有するフアスナクリツプ、それを使用する接合構造体およびそれを製造する方法
EP1239095B1 (en) Main beam connection
US6405413B2 (en) Attaching clip
PL178257B1 (pl) Zacisk szynowy
US4688719A (en) Rail clip support
DE69926772T2 (de) Schienenhaltevorrichtung
JPH0362841B2 (pl)
CA2183696C (en) Pipe anchoring system
EP0770732B1 (en) Elastic rail clamps
JP3357867B2 (ja) ヒンジ
JP4189533B2 (ja) 弾性レール締結装置
WO1997030224A9 (en) Elastic rail clamps
WO1997030224A1 (en) Elastic rail clamps
CA2151295A1 (en) Dual pipe anchor
KR100268160B1 (ko) 철도레일 체결장치
KR200262565Y1 (ko) 철도레일용절연판-완충판조립체
MXPA98010251A (en) Support plate for rail brake shoe with a particularity of better assembly alignment
JP3611250B2 (ja) 配線、配管等の取付具
AU713646B2 (en) Improved bridging member
CN117005249A (zh) 挡肩式大调高量扣件结构及交通轨道