PL176757B1 - Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej i ziarnista kompozycja detergentowa - Google Patents

Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej i ziarnista kompozycja detergentowa

Info

Publication number
PL176757B1
PL176757B1 PL94312420A PL31242094A PL176757B1 PL 176757 B1 PL176757 B1 PL 176757B1 PL 94312420 A PL94312420 A PL 94312420A PL 31242094 A PL31242094 A PL 31242094A PL 176757 B1 PL176757 B1 PL 176757B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydrophobic material
detergent
granular
detergent composition
mixing
Prior art date
Application number
PL94312420A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312420A1 (en
Inventor
Mark P. Houghton
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8214463&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL176757(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of PL312420A1 publication Critical patent/PL312420A1/xx
Publication of PL176757B1 publication Critical patent/PL176757B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D11/00Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents
    • C11D11/0082Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents one or more of the detergent ingredients being in a liquefied state, e.g. slurry, paste or melt, and the process resulting in solid detergent particles such as granules, powders or beads
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/06Powder; Flakes; Free-flowing mixtures; Sheets
    • C11D17/065High-density particulate detergent compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej lub jej skladnika, o wy- sokiej gestosci objetosciowej, zawierajacej detergentowo aktywny zwiazek i material hy- drofobowy, oraz typowe stale skladniki kompozycji detergentowych stanowiace material ziarnisty, skladajacy sie z etapów: (i) formulowania plynnego premiksu zawierajacego ciekly skladnik i material hy- drofobowy oraz (ii) mieszania premiksu z ziarnistym materialem, znamienny tym, ze stosuje sie material ziarnisty nie bedacy bezposrednim produktem procesu suszenia rozpryskowego, a mieszanina ziarnistego materialu i premiksu jest zageszczana, podczas mieszania lub po tym mieszaniu, i granulowana. 6 . Ziarnista kompozycja detergentowa, lub jej skladnik, wytworzona w niewiezo wym procesie, o wysokiej gestosci objetosciowej, zawierajaca 0,5 do 60% detergentowo aktywnego zwiazku, 10 do 80% wagowych detergentowo aktywnego wypelniacza i do 5% wagowych materialu hydrofobowego, znamienna tym, ze stanowi zasadniczo jednorodna dyspersje materialu hydrofobowego w czastkach, przy czym nie wiecej niz 1 0 % materialu hydrofobowego znajduje sie na powierzchni czastek, i ewentualnie dodatkowo zawiera niejonowy srodek powierzchniowo czynny. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej lub jej składnika o dużej gęstości objętościowej oraz ziarnista kompozycja detergentowa lub jej składnik wytworzony tym sposobem. W szczególności wynalazek dotyczy ziarnistych kompozycji detergentowych o dużej gęstości objętościowej, zawierających materiał hydrofobowy.
Do wytwarzania kompozycji detergentowych od lat stosowano suszenie rozpryskowe. W procesie suszenia rozpryskowego formuje się wodną zawiesinę trwałych w podwyższonej temperaturze składników kompozycji detergentowej i wprowadza się ją w podwyższonej temperaturze do wieży suszami rozpryskowej w celu utworzenia w zasadzie homogenicznej mieszaniny składników. Wodę z zawiesiny usuwa się następnie przez odparowanie w wieży suszami rozpryskowej z wytworzeniem wysuszonego rozpryskowo proszku detergentowego. Proszek ten może być dalej przetwarzany i/lub, jeśli zachodzi potrzeba, uzupełniany innymi składnikami.
EP-A-337 523 (Unilever) ujawnia sposób, w którym do kompozycji detergentowej, wytwarzanej drogą suszenia rozpryskowego, wprowadza się materiał hydrofobowy w celu poprawy dyspergowalności i właściwości proszku. Materiał hydrofobowy może być włączony
176 757 zarówno do zawiesiny przeznaczonej do suszenia rozpryskowego lub też może on być natryskany w postaci ciekłej na wysuszony rozpryskowo proszek kompozycji detergentowej. Jednak proces suszenia rozpryskowego ma szereg wad, a zwłaszcza jest on bardzo energochłonny i wymaga znacznych inwestycyjnych nakładów kapitałowych.
EP-A-492 679 (Unilever) ujawnia kompozycję detergentową, zawierającą środek powierzchniowo czynny i dodatek poliolowy, który jest kompletnie zestryfikowany kwasami tłuszczowymi, o resztach kwasowych co najmniej o 14 atomach węgla na kwas tłuszczowy. Dodatek może być włączony zarówno do zawiesiny przeznaczonej do suszenia rozpryskowego lub alternatywnie może być natryskany na proszek detergentowy.
DE 3 617 756 ujawnia sposób wytwarzania granulowanej kompozycji detergentowej o wysokiej gęstości objętościowej, obejmujący etap ugniatania składników detergentowych z wytworzeniem ugniecionej mieszaniny, rozdrobnienia stałej mieszaniny i powleczenia rozdrobnionej mieszaniny nierozpuszczalnym w wodzie bardzo rozdrobnionym proszkiem o wyszczególnionej średnicy cząstek.
JP-A-62 228 000 ujawnia granulowaną kompozycję detergentową, która jest powleczona a) drobnym proszkiem glinokizemianowym i b) opudrowana drobnym proszkiem hydrofobowym, w której stosunek a) do b) wynosi 3:1 do 1:3, a a) i b) obecne są w połączonej ilości od 1 do 5% wagowych. Kompozycję uważa się za mającą poprawioną rozpuszczalność przez zabezpieczenie przed sklejaniem się cząstek detergentu dzięki powleczeniu składnikami a) i b).
W ostatnich latach zarysowały się trendy w kierunku proszków detergentowych o wysokiej gęstości objętościowej, w których oczekiwano by gęstości objętościowej powyżej 700 g/l. Kompozycje detergentowe mające wysoką gęstość objętościową, na przykład powyżej 700 g/l, mogą być wytwarzane bez etapu suszenia rozpryskowego, określanego tu jako proces niewieżowy, przez mieszanie razem składników kompozycji detergentowej w aparaturze mieszającej, zagęszczającej i ewentualnie granulującej składniki z wytworzeniem kompozycji detergentowej o wysokiej gęstości. EP-A-367 339 (Unilever) ujawnia proces wytwarzania granulowanej kompozycji detergentowej o wysokiej gęstości objętościowej. ,
Jednakowoż proszki mające wysoką gęstość objętościową mogą mieć skłonność do słabego dyspergowania się w kąpieli piorącej. Istnieje zatem raczej potrzeba dalszego poprawiania właściwości dyspergowania się proszków detergentowych o wysokiej gęstości objętościowej, wytwarzanych przez mieszanie składników (a tym samym uniknięcia wad suszenia rozpryskowego), niż wytwarzanych przez suszenie rozpryskowe.
Stwierdziliśmy nieoczekiwanie, że przez wprowadzenie materiału hydrofobowego do procesu mieszania, to jest przed uformowaniem kompozycji detergentowej, może być wytworzona kompozycja detergentowa lub jej składnik o wysokiej gęstości objętościowej i poprawionych właściwościach dyspergowania.
Przedmiotem wynalazku w pierwszym aspekcie jest sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej łub jej składnika o wysokiej gęstości objętościowej, zawierającej detergentowo aktywny związek i materiał hydrofobowy, oraz inne typowe stałe składniki· kompozycji detergentowych stanowiące materiał ziarnisty, składający się z etapów·':
(i) formułowania płynnego premiksu zawierającego ciekły składnik i materiał hydrofobowy oraz (ii) mieszania premiksu z ziarnistym materiałem, charakteryzujący się tym, że stosuje się materiał ziarnisty nie będący bezpośrednim produktem procesu suszenia rozpryskowego, a mieszanina ziarnistego materiału i premiksu jest zagęszczana podczas mieszania lub po tym mieszaniu, i granulowana.
Korzystnie ziarnisty materiał i płynny premiks są zagęszczane w wysoko obrotowym mieszalniku.
W innym korzystnym wykonaniu wynalazku zagęszcza się ziarnisty materiał zawierający związek aktywny detergentowo i ewentualnie detergentowo aktywny wypełniacz.
Korzystnie stosuje się hydrofobowy materiał o kącie styku z wodą co najmniej 15°.
Korzystnie stosuje się hydrofobowy materiał o temperaturze topnienia w zakresie 25 do 110°C, szczególnie korzystnie stanowi on wosk węglowodorowy.
176 757
Dalszym przedmiotem wynalazku jest ziarnista kompozycja detergentowa, lub jej składnik, wytwarzana w niewieżowym procesie, o wysokiej gęstości objętościowej, zawierająca 0,5 do 60% wagowych detergentowo aktywnego związku, 10 do 80% wagowych detergentowo aktywnego wypełniacza i do 5% wagowych materiału hydrofobowego, charakteryzująca się tym, że stanowi zasadniczo jednorodną dyspersję materiału hydrofobowego w cząstkach, przy czym nie więcej niż 10% materiału hydrofobowego znajduje się na powierzchni cząstek, i ewentualnie dodatkowo zawiera niejonowy środek powierzchniowo czynny.
Korzystnie kompozycja jako materiał hydrofobowy zawiera wosk węglowodorowy.
Kompozycja wytwarzana według niniejszego wynalazku korzystnie ma gęstość objętościową co najmniej 700 g/l. Sposób według wynalazku może być realizowany jako proces ciągły, albo gdy zachodzi taka potrzeba jako proces szarżowy.
Materiał ziarnisty może zawierać wszystkie składniki kompozycji detergentowej, z wyjątkiem materiału hydrofobowego, albo alternatywnie może on zawierać co najmniej jeden z tych składników, a inne składniki mogą być włączone do kompozycji podczas lub po mieszaniu ziarnistego materiału i materiału hydrofobowego. Składniki kompozycji detergentowej dobiera się tak, aby zapewnić pożądane charakterystyki i na ogół obejmują one środek powierzchniowo czynny i aktywny wypełniacz w dodatku do materiału hydrofobowego. Dobrze, gdy materiał ziarnisty stanowi połączenie, to znaczy jego cząsteczka zawiera co najmniej dwa składniki kompozycji. Składniki kompozycji detergentowej, które są ciekłe mogą być dodane do materiału ziarnistego podczas lub po etapie mieszania albo, jeśli zachodzi potrzeba, mogą być włączone w postaci połączonej.
Korzystnie materiał hydrofobowy włącza się do materiału ziarnistego w postaci płynnej, na przykład, jako stop, roztwór, zawiesina albo szlam.
Wynalazek przedstawia niewieżowy proces wytwarzania kompozycji detergentowej, który obejmuje mieszanie materiału hydrofobowego w postaci płynnej z materiałem ziarnistym, zagęszczanie powstałej mieszaniny podczas albo po tym etapie mieszania i ewentualnie granulowanie tej mieszaniny, formując w ten sposób ziarnistą kompozycję detergentową o wysokiej gęstości.
Dobrze jest jeśli materiał hydrofobowy podczas mieszania z bazowym materiałem stanowi fazę ciekłą. Materiał hydrofobowy może być ogrzany do temperatury wyższej od temperatury jego topnienia i następnie zmieszany z materiałem ziarnistym. Materiał hydrofobowy miesza się z materiałem ziarnistym z szybkością wystarczającą do skutecznego wymieszania obu składników. Korzystnie materiał hydrofobowy jest zasadniczo jednolicie rozproszony pomiędzy cząstkami kompozycji.
Dobrze jest, jeśli materiał hydrofobowy ma lepkość nie większą niż 1000 mPa, a korzystnie nie większą niż 500 mPa przy szybkości ścinania 200 s4 w temperaturze, przy której jest on mieszany z materiałem bazowym.
Jest rzeczą szczególnie korzystną, aby materiał hydrofobowy był mieszany w fazie ciekłej z ciekłym składnikiem, korzystnie ze środkiem powierzchniowo czynnym, a bardziej korzystnie z niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym, tworząc płynny premiks przed zmieszaniem z materiałem ziarnistym. Premiks może być następnie zmieszany z materiałem ziarnistym. Korzystnie materiał hydrofobowy w płynnej postaci jest nakrapiany lub natryskiwany na materiał ziarnisty w celu zasadniczo jednolitego rozprowadzenia płynnego materiału na ziarnistym materiale podczas etapu mieszania.
Przez włączenie materiału hydrofobowego do kompozycji detergentowej mogą być zachowane doskonałe właściwości dyspergowalności bez wywołania znaczących wad jeśli chodzi o rozpuszczalność. Jest to o tyle szczególnie zaskakujące, że oczekuje się raczej hamowania rozpuszczania w wodzie przez materiał hydrofobowy. Praktyczną korzyścią jest to, że powstaje mniej pozostałości proszku w maszynie pralniczej i na pranych przedmiotach po procesie prania.
Materiał hydrofobowy może być w zasadzie substancją czystą lub może być mieszaniną różnych materiałów. Materiał hydrofobowy jest w zasadzie nierozpuszczalny w wodzie i ma kąt styku z wodą co najmniej 75°, a korzystnie co najmniej 85°. W temperaturze otoczenia
176 757 materiał hydrofobowy jest substancją stałą i korzystnie ma temperaturę topnienia w zakresie 25 do 110°C, bardziej korzystnie w zakresie 30 do 80°C, zwłaszcza 35 do 60°C, a optymalnie 35 do 50°C.
Jest rzeczą szczególnie korzystną, aby materiał hydrofobowy był ciałem stałym w temperaturze otoczenia ze względu na łatwość operowania, ale ma temperaturę topnienia poniżej temperatury prania, ponieważ zmniejsza to niepożądane osadzanie się materiału.
Do odpowiednich materiałów hydrofobowych należą oleje silikonowe; estry o długim łańcuchu, korzystnie mające co najmniej 9 atomów węgla zarówno w jego części kwasowej jak i w części alkoholowej, jak na przykład stearynian stearylu; a korzystnie woski węglowodorowe.
Odpowiedni materiał hydrofobowy obecny jest w ilości do 5%, korzystnie od 0,1 do 3%, bardziej korzystnie od 0,2 do 2%, zwłaszcza 0,4 do 1,8% wagowo w stosunku do kompozycji detergentowej. W przypadku wprowadzania materiału hydrofobowego w postaci płynnej z ciekłym składnikiem, ilość hydrofobowego materiału jaki ma być obecny w premiksie może być ograniczana w celu zapewnienia dostatecznej ruchliwości premiksu, pozwalającej na równomierne rozprowadzenie materiału hydrofobowego podczas mieszania z materiałem ziarnistym.
Jeśli stosuje się proces ciągły, etapy mieszania i zagęszczania mogą być prowadzone równocześnie przy użyciu wysokoobrotowego mieszalnika, którego odpowiednie przykłady obejmują Shugi (znak handlowy) Granulator, Drais (znak handlowy) K-TTP 80 Granulator i Lodige (znak handlowy) CB30 recycler. Czas przebywania w etapie mieszania wynosi odpowiednio około 5 do 30 sekund, a szybkość mieszania w aparacie odpowiednio wynosi 100 do 2500 obrotów na minutę, zależnie od stopnia zagęszczenia i wymaganej wielkości cząstek. Etap granulacji, jeśli występuje, może być prowadzony z użyciem mieszalnika o mniejszej szybkości, na przykład Drais (znak handlowy) K-T 160 i Lodige (znak handlowy) KM mixer. Czas przebywania w etapie granulacji odpowiednio wynosi około 1 do 10 minut, a szybkość mieszania w aparacie wynosi około 40 do 160 obrotów na minutę.
Wynalazek ponadto przedstawia ziarnistą kompozycję detergentową, zawierającą materiał hydrofobowy, środek powierzchniowo czynny i detergentowo aktywny wypełniacz, wytwarzaną w niewieżowym procesie, w którym materiał hydrofobowy miesza się ze środkiem powierzchniowo czynnym lub z wypełniaczem, przed lub podczas mieszania środka powierzchniowo czynnego i materiału hydrofobowego.
Korzystnie kompozycję detergentową wytwarza się w procesie niewieżowym, w którym materiał hydrofobowy miesza się z ciekłym środkiem powierzchniowo czynnym, korzystnie z niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym z wytworzeniem roztworu. Materiał hydrofobowy korzystnie stapia się dla ułatwienia tworzenia się roztworu ze środkiem -powierzchniowo czynnym.
Chociaż korzystne jest, aby materiał hydrofobowy był w zasadzie równomiernie rozprowadzony wśród cząstek detergentowych, kompozycja mająca wewnętrzny rdzeń, który ewentualnie zawiera materiał hydrofobowy i która ma zewnętrzną powłokę zawierającą materiał hydrofobowy, jest również objęta zakresem wynalazku.
Wynalazek dostarcza ziarnistej kompozycji detergentowej, zawierającej materiał hydrofobowy, środek powierzchniowo czynny i detergentowo aktywny wypełniacz, w której cząstka detergentowa zawiera wewnętrzny rdzeń, nie będący produktem bezpośrednim procesu suszenia rozpryskowego, który zawiera środek powierzchniowo czynny, wypełniacz aktywny i ewentualnie część materiału hydrofobowego i, na wewnętrznym rdzeniu, powłokę, która zawiera materiał hydrofobowy.
Korzystnie.; rozdział składników w rdzeniu wewnętrznym jest w zasadzie homogeniczny.
Korzystnie materiał hydrofobowy w powłoce stanowi główny materiał powłoki, a bardziej korzystniepowłoka składa się przede wszystkim z materiału hydrofobowego.
Udział materiału hydrofobowego w powłoce nie większy niż 10%, a bardziej korzystnie nie większy niż 5% wagowych całej ilości materiału hydrofobowego w cząstce.
176 757
Kompozycje wytwarzane według wynalazku na ogół zawierają detergentowo aktywne związki i aktywne detergentowo wypełniacze, oraz mogą ewentualnie zawierać składniki bielące i inne aktywne składniki poprawiające działanie i właściwości.
Detergentowo aktywne związki (środki powierzchniowo czynne) mogą być wybrane spośród mydeł i nie będących mydłami anionowych, kationowych, niejonowych, amfoterycznych i obojnaczojonowych detergentowo aktywnych związków i ich mieszanin. Liczne odpowiednie detergentowo aktywne związki są dostępne i w pełni opisane w literaturze, na przykład, przez Schwarz’a, Perry’ego i Berch’a w „Surface-Active Agents and Detergents”, tom I i Π.
Korzystne detergentowo aktywne związki, jakie mogą być użyte, to mydła i syntetyczne, nie będące mydłami związki anionowe i niejonowe.
Anionowe środki powierzchniowo czynne są dobrze znane specjalistom. Do przykładów należą alkilobenzeno-sulfoniany, zwłaszcza liniowe alkilobenzeno-sulfoniany, mające łańcuch alkilowy o długości C8-C15; siarczany pierwszorzędowych i drugorzędowych alkili, zwłaszcza siarczany pierwszorzędowych C12-C15 alkili; siarczany eterów alkilowych; olefinosulfoniany; alkiloksyleno-sulfoniany; sulfobursztyniany dialkilowe i sulfoniany estrów kwasów tłuszczowych. Na ogół korzystne są sole sodowe.
Do niejonowych środków powierzchniowo czynnych, jakie mogą być użyte, należą etoksylany pierwszorzędowych i drugorzędowych alkoholi, zwłaszcza C8-C20 alifatyczne alkohole, etoksylowane średnio od 1 do 20 molami tlenku etylenu na mol alkoholu, a szczególnie pierwszorzędowe i drugorzędowe C10-C15 alifatyczne alkohole, etoksylowane średnio od 1 do 1θ molami tlenku etylenu na mol alkoholu. Do nieetoksylowanych, niejonowych środków powierzchniowo czynnych należą alkilopoliglikozydy jak również monoetery gliceryny i polihydroksyamidy (glukamidy).
Wybór detergentowo aktywnego związku (środka powierzchniowo czynnego) i obecnej jego ilości będzie zależeć od zamierzonego stosowania kompozycji detergentowej. Na przykład, dla mechanicznych zmywarek do naczyń korzystne są na ogół, niskie zawartości słabo pieniącego, niejonowego środka powierzchniowo czynnego. Dla kompozycji do prania tkanin, w sposób znany specjalistom, mogą być dobrane różne układy środków powierzchniowo czynnych w produktach do prania ręcznego i w produktach przeznaczonych do użycia w różnych typach maszyn pralniczych.
Całkowita ilość obecnego środka powierzchniowo czynnego będzie też zależeć od zamierzonego użycia i może być niska, jak na przykład, 0,5% wagowych w kompozycjach do zmywarek do naczyń, albo wysoka, jak na przykład 60% wagowych w kompozycjach do ręcznego prania tkanin. W kompozycjach do mechanicznego prania tkanin, na ogół, odpowiednia ilość wynosi od 5 do 40% wagowych.
Kompozycje detergentowe odpowiednie do stosowania w większości automatycznych maszyn pralniczych, na ogół zawierają nie będący mydłem, anionowy środek powierzchniowo czynny lub niejonowy środek powierzchniowo czynny, albo kombinację ich obu w dowolnym stosunku, ewentualnie wraz z mydłem.
Kompozycje detergentowe według wynalazku, zawierają również, na ogół, jeden lub więcej aktywnych wypełniaczy detergentowych. Całkowita ilość aktywnych wypełniaczy detergentowych w kompozycji będzie mieścić się w zakresie od 10 do 80% wagowych, korzystnie od 15 do 60% wagowych.
Do nieorganicznych aktywnych wypełniaczy, jakie mogą być obecne należy węglan sodu i, jeśli zachodzi potrzeba, wraz z zarodkami krystalizacji węglanu wapnia, jak ujawniono w GB 1 437 950 (Unilever); krystaliczne lub bezpostaciowe glinokrzemiany, na przykład, zeolity jak ujawniono w GB 1 473 201 (Henkel), bezpostaciowe glinokrzemiany, jak ujawniono w GB 1 473 202 (Henkel) i mieszane krystaliczne/bezpostaciowe glinokrzemiany jak ujawniono w GB 1 470 250 (Procter and Gamble) i powlekane krzemiany jak ujawniono w EP 164 514B (Hoechst). Mogą być też obecne nieorganiczne wypełniacze fosforanowe, na przykład, ortofosforan, pirofosforan i tripolifosforan sodu, ale ze względu na ochronę środowiska nie są one już korzystne.
176 757
Aktywne wypełniacze zeolitowe mogą być obecne w ilościach od 10 do 45% wagowych, przy czym ilości od 15 do 35% wagowych są szczególnie odpowiednie dla kompozycji do prania (mechanicznego) tkanin. Zeolitem stosowanym w większości handlowych, ziarnistych kompozycji detergentowych jest zeolit A. Z korzyścią może być jednak użyty zeolit P z maksimum glinu (zeolit MAP), opisany i zastrzeżony w EP 384 070A (Unilever). Zeolit MAP jest glinokrzemianem metalu alkalicznego typu P o stosunku krzemu do glinu nie przekraczającym 1,33, korzystnie nie przekraczającym 1,15, a bardziej korzystnie nie przekraczającym 1,07.
Do organicznych wypełniaczy aktywnych, jakie mogą być obecne należą polimery polikarboksylanowe takie jak poliakrylany, kopolimery akrylowo-maleinowe i fosfiniany akrylowe; monomeryczne polikarboksylany takie jak cytryniany, glukoniany, oksydibursztyniany, mono-, di i tribursztyniany gliceryny, karboksymetyloksybursztyniany, karboksymetyloksymaloniany, dipikoliniany, hydroksyetyloiminodioctany, maloniany i bursztyniany alkilowe i alkenylowe i sulfonowane sole kwasów tłuszczowych. Lista ta nie jest pomyślana jako zamknięta.
Do szczególnie korzystnych wypełniaczy organicznych należą cytryniany, kwas nitrolotrioctowy i oksybursztyniany i są odpowiednio stosowane w ilościach od 5 do 30% wagowych, korzystnie od 10 do 25% wagowych; i polimery akrylowe, bardziej odpowiednie kopolimery akrylowo-maleinowe, stosowane w ilościach od 0,5 do 15% wagowych, korzystnie od 1 do 10% wagowych.
Aktywne wypełniacze, zarówno nieorganiczne jak i organiczne korzystnie obecne są w postaci soli metali alkalicznych, a szczególnie soli sodowych.
Kompozycje detergentowe według wynalazku mogą zawierać odpowiedni układ bielący. Kompozycje do mechanicznych zmywarek do naczyń mogą zawierać chlorowy układ bielący, podczas gdy dla kompozycji do prania tkanin bardziej pożądane są nadtlenowe związki bielące, na przykład, sole nadtlenowych kwasów nieorganicznych lub nadtlenowych kwasów organicznych, zdolne do wydzielania nadtlenku wodoru w roztworze wodnym.
Do odpowiednich nadtlenowych związków bielących należą organiczne nadtlenki, takie jak nadtlenek mocznika i nieorganiczne sole nadtlenowe takie jak nadborany, nadwęglany, nadfosforany, nadkrzemiany i nadsiarczany metali alkalicznych. Do korzystnych nieorganicznych soli nadtlenowych należą monowodzian i tetrawodzian nadboranu sodu oraz nadwęglan sodu.
Szczególnie korzystny jest nadwęglan sodu, mający powłokę ochronną przeciw destabilizacji przez wilgoć. Nadwęglan sodu, mający powłokę ochronną składającą się z metaboranu sodu i krzemianu sodu ujawniony jest w GB 2 123 044B (Kao).
Bielący związek nadtlenowy obecny jest w ilości od 5 do 35% wagowych, korzystnie · od 10 do 25% wagowych.
Nadtlenowy związek bielący może być użyty w połączeniu z aktywatorem bielenia (prekursorem bielenia) w celu poprawy działania bielącego w niskich temperaturach prania. Odpowiednia ilość obecnego prekursora bielenia wynosi od 1 do 8% wagowych, korzystnie od 2 do 5% wagowych.
Korzystnymi prekursorami bielenia są prekursory nadtlenowych kwasów karboksylowych, a bardziej dokładnie prekursory kwasu nadoctowego i prekursory kwasu nadbenzoesowego; oraz prekursory kwasu nadtlenowęglowego. Szczególnie korzystnym prekursorem bielenia, odpowiednim do zastosowania w niniejszym wynalazku jest N, N, N', N'tetraacetylo-etylenodiamina (TAED).
Bardzo interesujące są również nowe czwartorzędowe amoniowe i fosfoniowe prekursory bielenia, ujawnione w US 4 751 015 i US 4 818 426 (Lever Brothers Company) i EP 402 971A (Unilever). Szczególnie korzystne są prekursory kwasu nadtlenowęglowego, a zwłaszcza węglan cholilo-4-sulfo-fenylu. Interesujące są również prekursory kwasu nadtlenobenzoesowego, a zwłaszcza toluoliloksy-benzeno-sulfonian N, N, N-trimetyloamoniowy, oraz kationowe prekursory bielenia, ujawnione w EP 284 292A i EP 303 520A (Kao).
176 757
Mogą być także obecne stabilizatory bielenia (sekwestranty metali ciężkich). Do odpowiednich stabilizatorów bielenia należą tetraoctan etylenodiaminy (EDTA). i poifosfoniany takie jak Dequest (znak handlowy), EDTMP.
Szczególnie korzystny układ bielący stanowi nadtlenowy związek bielący (korzystnie nadwęglan sodu ewentualnie razem z aktywatorem bielenia) i katalizator bielenia z . metalu przejściowego, opisany i zastrzeżony w EP 458 397A, EP 458 398A i EP 509 787A (Unilever).
Korzystnie obecny jest fluorescer w ilości mieszczącej się w zakresie od 0,02 do 0,8% wagowych, a bardziej korzystnie od 0,03 do 0,5% wagowych.
Kompozycje według wynalazku mogą zawierać węglan metalu alkalicznego, korzystnie sodu, w celu zwiększenia detergencyjności i ułatwienia przerobu. Węglan sodu może być obecny w ilościach mieszczących się w zakresie od 1 do 60% wagowych, korzystnie od 2 do 40% wagowych, ale kompozycje zawierające mniej lub nie zawierające węglanu sodu objęte są również zakresem wynalazku.
Wolne płynięcie proszku można poprawić przez włączenie niewielkiej ilości strukturanta proszku, na przykład kwasu tłuszczowego (lub mydła kwasu tłuszczowego), cukru, polimeru akrylowego lub akrylowo-maleinowego, albo krzemianu sodu.
Korzystnym strukturantem proszku jest mydło kwasu tłuszczowego, obecne odpowiednio w ilości od 1 do 5% wagowych.
Do innych materiałów, jakie mogą być obecne w kompozycjach detergentowych według wynalazku należą krzemian sodu i metakrzemianu sodu, środki zapobiegające ponownemu osadzaniu ' się takie jak polimery celulozy, fluorescery, sole nieorganiczne takie jak siarczan sodu, w zależności od potrzeby środki ograniczające pienienie lub wzmagające pienienie, enzymy proteolityczne i lipolilyczne, barwniki, środki koloryzujące, środki zapachowe, środki tłumiące pianę i związki zmiękczające tkaniny. Lista ta nie jest pomyślana jako kompletna.
Wynalazek ilustrują poniższe, nieograniczające przykłady.
Przykład Ido 4. Wytworzono ziarnistą kompozycję detergentową przez wprowadzenie ziarnistego materiału i wolno płynącego premiksu do wysokoobrotowego mieszalnika/ugniatarki Lodige CB30 recycler. Wolno płynący premiks zawierał wosk i niejonowy środek powierzchniowo czynny - składniki wyszczególnione w tabeli 1. Ziarnisty materiał zawierał cząstki innych stałych składników wyszczególnionych w tabeli 1. Węglowodorowy wosk stopiono przed zmieszaniem z niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym w celu utworzenia dającego się rozpryskiwać roztworu. Premiks wprowadzono do mieszalnika i mieszano, i zagęszczano składniki w ciągu 15 sekund przy około 1400 obrotach na minutę. Mieszaninę wprowadzono następnie do granułatora Lodige Ploughshare, pracującego z szybkością około 120 obrotów na minutę w celu utworzenia granul kompozycji detergentowej. Czas przebywania wynosił około 2 minuty.
Tabela 1
Przykład A 1 B 2 C 3 D 4
aPAS Na 18, 8 18, 6 19 18,9 0 0 9,48 9, 48
bLAS Na 0 0 0 0 27,5 27,5 0 0
Zeolit A24 49, 6 49,2 49,0 48, 8 45,2 45,0 55,2 55,2
Węglan 3, 3 3,3 3,3 3, 3 4,8 OO 1, 62 1, 62
cNiejonowy
3 EO 8,27 8, 3 0 0 4, 78 4,75 11,96 11, 85
7 EO 10, 5 10, 5 19,8 19,8 8,87 8,83 9,48 9,4
176 757
Ciąg dalszy tabeli 1
Przykład A 1 B 2 C 3 D 4
Mydło 0 0 0 0 0 0 3,3 3,3
dSCMC 0, 99 0, 99 0, 99 0,99 0, 99 0,99 1,49 1,49
eWosk 0 0, 62 0 0,51 0 0,49 0 1
Woda/sole do do do do do do do do
100 100 100 100 100 100 100 100
a siarczan pierwszorzędowego alkoholu, sól sodowa b liniowy alkilo-benzenosulfonian, sól sodowa c etoksylat C 12-is alkoholu, odpowiednio o 3 i 7 grupach tlenku etylenu d karboksymetylo-celuloza sodowa e PRIWAX 41 (nazwa handlowa)
Przykłady porównawcze AdoD. Kompozycje nie objęte wynalazkiem wyliczone w tabeli 1 wytworzono taką samą metodąjak w przykładach 1 do 4, z tą różnicą że do preparatów nie włączono materiału hydrofobowego.
Kompozycje miały 'gęstość objętościową powyżej 700 g/l i były formowane z konwencjonalnym dodozowywaniem materiałów i analizowane.
Przykład 5. Kompozycje A do D i 1 do 4 poddano poniższym testom w celu oceny przechodzenia do kąpieli piorącej, dyspergowalności i charakterystyk rozpuszczalności. Wyniki przedstawiono niżej w tabeli 2.
Test 1: test klatkowy.
Porównywano charakterystyki przechodzenia proszków przy użyciu modelowego układu, symulującego przechodzenie proszku w automatycznej maszynie pralniczej, w warunkach trudniejszych (niska temperatura, minimalne mieszanie) niż normalnie występujące w realnej sytuacji prania.
W teście tym zastosowano cylindryczny zbiornik, mający średnicę 4 cm i wysokość 7 cm, wykonany z siatki ze stali nierdzewnej o średnicy porów 600 mikrometrów, mający górne zamknięcie z Teflonu, a zamknięcie od strony dna z opisanej właśnie siatki. W zamknięciu górnym znajdował się 30 cm metalowy pręt, działający jako uchwyt, który był przymocowany do ramienia mieszadła usytuowanego ponad 1 litrem wody o temperaturze 20°C w otwartym zbiorniku. Przy pomocy tego urządzenia mieszającego cylindryczny zbiornik, utrzymywany pod kątem 45 stopni, mógł obracać się po kole o średnicy 10 cm w ciągu 2 sekund i pozostawać w spokoju w ciągu 2 sekund przed rozpoczęciem następnego cyklu obrotów/spokoju.
Do cylindrycznego zbiornika wprowadzono próbkę 50 g proszku, po czym zbiornik zamknięto. Zbiornik przymocowano do ramienia mieszadła, które następnie opuszczono do takiej pozycji, aby góra zbiornika cylindrycznego znajdowała się tuż pod powierzchnią wody. Po 10 sekundach uruchomiono aparat na 15 cylki obracania się/spokoju.
Cylindryczny zbiornik i uchwyt wyjęto z wody, a sam zbiornik oddzielono od uchwytu. Wodę powierzchniową ostrożnie zlano i wszelkie pozostałości proszku przeniesiono do uprzedniego zważonego pojemnika i wysuszono w ciągu 24 godzin w temperaturze 100°C. Następnie wyliczono ciężar suchej pozostałości jako procent początkowego ciężaru proszku (50g).
176 757
Test 2: test wydzielania z pojemnika.
Charakterystyki wydzielania proszków porównano również z użyciem układu modelowego, który symuluje wydzielanie proszku w automatycznych maszynach pralniczych z elastycznego pojemnika typu Micro System proszku dostarczanego w Wielkiej Brytanii przez Lever’s Persil (znak handlowy): sferyczny pojemnik z elastycznego materiału z tworzywa sztucznego o średnicy w przybliżeniu 4 cm i górny, zamykany otwór o średnicy w przybliżeniu 3 cm.
W teście tym urządzenie wydzielające było umocowane w pozycji pionowej (zamknięciem do góry) do ramienia mieszadła usytuowanego nad wodą. Przy pomocy tego aparatu urządzenie mogło poruszać się pionowo w górę i w dół na odcinku 30 cm, gdzie najniższy, 5 cm odcinek tej trasy znajdował się pod wodą. Każdy przebieg z góry na dół odbywał się w czasie 2 sekund, urządzenie zatrzymywało się w najniższym położeniu 5 cm pod wodą na okres 4 sekund, i w najwyższym położeniu obracało się o 100°, zatrzymywało się w powstałej odchylonej orientacji na 2 sekundy przed ponownym opuszczeniem się. Stosowano 5 litrów wody o temperaturze 20°C.
Wstępnie odważoną próbkę proszku wprowadzono do urządzenia w jego najwyższym położeniu i uruchomiono aparat na sześć cykli, po czym zatrzymano, gdy urządzenie znajdowało się ponownie w najwyższym położeniu. Powierzchniową wodę zlano ostrożnie, a wszelkie pozostałości proszku przeniesiono do uprzednio zważonego pojemnika. Pojemnik wysuszono następnie w ciągu 24 godzin w temperaturze 100°C, a ciężar pozostałości wyliczono jako procent początkowego ciężaru proszku.
Test 3: test czarnej poszewki.
Zastosowano również test maszyny pralniczej do określenia nadmiaru nierozpuszczalnych pozostałości osadzonych na pranych przedmiotach. Zastosowaną maszyną była automatyczna pralka Siemens Siwamat (znak handlowy) Plus 3700 z bocznym ładowaniem.
Dawkę 100 g proszku umieszczono w opisanym wyżej elastycznym urządzeniu. Urządzenie wydzielające umieszczono wewnątrz bawełnianej, czarnej poszewki o wymiarach 30 cm na 60 cm, starając się utrzymać je w pozycji pionowej, po czym poszewkę zamknięto zamkiem błyskawicznym. Poszewkę zawierającą (pionowo) urządzenie wydzielające umieszczono na wierzchu 3,5 kg suchej, bawełnianej bielizny przeznaczonej do prania znajdującej się w bębnie maszyny pralniczej.
Maszyna pracowała w cyklu „haevy duty” z temperaturą prania 40°C, z użyciem wody o twardości 15° francuskich i temperaturze na wlocie 20°C. Po zakończeniu cyklu prania poszewkę wyjęto, otworzono i wywrócono stroną wewnętrzną na wierzch i wizualnie oceniano poziom pozostałości proszku przy pomocy układu ocen od 1 do 5; ocena 5 odpowiada pozostałości w przybliżeniu 75% wagowych proszku, podczas gdy ocena 1 oznacza brak pozostałości. Ocenę każdej poszewki przeprowadzał zespół pięciu sędziów i wystawiał ocenę. Dla każdego proszku przeprowadzano dziesięć procesów prania, a oceny uśredniano dla dziesięciu powtórzeń.,
Test 4: Nierozpuszczalne.
g proszku mieszano w 1 litrze wody w temperaturze 20°C w ciągu 1 minuty. Mieszaninę przesączono przez sito 50 pm i wysuszono do stałego ciężaru. Pozostałość zważono w celu określenia zawartości „nierozpuszczalnych”.
Test 5: Dozowanie.
Dla celów niniejszego wynalazku dozowanie oceniano przy pomocy standardowej procedury, z użyciem urządzenia testowego, opartego na głównym przedziale pralniczym szu·: fladki dozownika maszyny pralniczej Philips (znak handlowy) AWB 126/7. Ten wzór szufladki zapewnia szczególnie ostry test charakterystyk dozowania, zwłaszcza w przypadku stosowania warunków niskiej temperatury, niskiego ciśnienia wody i małej szybkości przepływu wody.
W teście dawkę 100 g proszku umieszczono w postaci hałdki przy frontowej stronie głównego przedziału szufladki i poddano napełnieniu 5 litrów wody o temperaturze 10°C i pod ciśnieniem wlotowym 50 kPa, przepływającej w ciągu 1 minuty.
Po upływie 1 minuty przepływ wody wstrzymano, a pozostały proszek zebrano i wysuszono do stałego ciężaru. Ciężar suchego proszku w gramach, usuniętego z dozownika ozna176 757 cza procent wagowy proszku nie zadozowanego do maszyny pralniczej (pozostałość). Każdy wynik jest średnią z dwóch zdublowanych pomiarów.
Tabela 2
Pr z ykład
A 1 B 2 C 3 D 4
Test 1 19,1 20, 8 31,4 17, 0 16, 3 16,1 28, 8 25, 8
Test 2 57,1 0 38,1 0 23, 6 0 50,5 0
Test 3 0, 8 0, 5 2,1 1,7 2,6 1,8 0,8 0,2
Test 4 2,3 2, 0 1,8 2,1 6, 8 6,3 3,4 2,1
Test 5 0 0 15 6 11 8 11 0
W testach 1, 2, 4 i 5 liczby oznaczają %o wagowy pozostałości. W teście 3 liczby oznaczają noty w skali 0 do 5.
Wyniki z tabeli 2 pokazujią że charakterystyki dozowania, dyspergowania i uwalniania proszków, zawierających materiał hydrofobowy włączony do „niewieżowego” proszku według niniejszego wynalazku są znacznie lepsze niż ekwiwalentnych proszków nie zawierających materiału hydrofobowego.
176 757
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz
Cena 4,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej lub jej składnika, o wysokiej gęstości objętościowej, zawierającej detergentowo aktywny związek i materiał hydrofobowy, oraz typowe stałe składniki kompozycji detergentowych stanowiące materiał ziarnisty, składający się z etapów:
    (i) formułowania płynnego premiksu zawierającego ciekły składnik i materiał hydrofobowy oraz (ii) mieszania premiksu z ziarnistym materiałem, znamienny tym, że stosuje się materiał ziarnisty nie będący bezpośrednim produktem procesu suszenia rozpryskowego, a mieszanina ziarnistego materiału i premiksu jest zagęszczana, podczas mieszania lub po tym mieszaniu, i granulowana.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ziarnisty materiał i płynny premiks są zagęszczane w wysoko obrotowym mieszalniku.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zagęszcza się ziarnisty materiał zawierający związek aktywny detergentowo i ewentualnie detergentowo aktywny wypełniacz.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się hydrofobowy materiał o kącie styku z wodą co najmniej 75°.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się hydrofobowy materiał o temperaturze topnienia w zakresie 25 do 110°C, a korzystnie stanowi on wosk węglowodorowy.
  6. 6. Ziarnista kompozycja detergentowa, lub jej składnik, wytworzona w niewieżowym procesie, o wysokiej gęstości objętościowej, zawierająca 0,5 do 60% detergentowo aktywnego związku, 10 do 80% wagowych detergentowo aktywnego wypełniacza i do 5% wagowych materiału hydrofobowego, znamienna tym, że stanowi zasadniczo jednorodną dyspersję materiału hydrofobowego w cząstkach, przy czym nie więcej niż 10% materiału hydrofobowego znajduje się na powierzchni cząstek, i ewentualnie dodatkowo zawiera niejonowy środek powierzchniowo czynny.
  7. 7. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że jako materiał hydrofobowy zawiera wosk węglowodorowy.
PL94312420A 1993-07-02 1994-06-23 Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej i ziarnista kompozycja detergentowa PL176757B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP93305236 1993-07-02
PCT/EP1994/002064 WO1995001418A1 (en) 1993-07-02 1994-06-23 Process for the production of a detergent composition

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312420A1 PL312420A1 (en) 1996-04-15
PL176757B1 true PL176757B1 (pl) 1999-07-30

Family

ID=8214463

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94312420A PL176757B1 (pl) 1993-07-02 1994-06-23 Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej i ziarnista kompozycja detergentowa

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0706560B1 (pl)
JP (1) JPH08512072A (pl)
AU (1) AU699818B2 (pl)
CZ (1) CZ286742B6 (pl)
DE (1) DE69405238T2 (pl)
ES (1) ES2106557T3 (pl)
HU (1) HU219207B (pl)
PL (1) PL176757B1 (pl)
WO (1) WO1995001418A1 (pl)
ZA (1) ZA944679B (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9601920D0 (en) * 1996-01-31 1996-04-03 Unilever Plc Process for the production of a detergent composition

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3617756C2 (de) * 1985-05-29 1995-01-19 Lion Corp Verfahren zum Herstellen einer granularen Detergentien-Zusammensetzung mit hoher Schüttdichte
JPS62228000A (ja) * 1986-03-28 1987-10-06 花王株式会社 高密度粒状洗剤組成物
GB8806702D0 (en) * 1988-03-21 1988-04-20 Unilever Plc Detergent powders & processes for preparing them
GB9025673D0 (en) * 1990-11-26 1991-01-09 Unilever Plc Detergent powders and process for preparing them

Also Published As

Publication number Publication date
HUT74077A (en) 1996-10-28
WO1995001418A1 (en) 1995-01-12
CZ286742B6 (en) 2000-06-14
ZA944679B (en) 1995-12-29
AU699818B2 (en) 1998-12-17
JPH08512072A (ja) 1996-12-17
HU219207B (en) 2001-03-28
EP0706560B1 (en) 1997-08-27
PL312420A1 (en) 1996-04-15
EP0706560A1 (en) 1996-04-17
AU7383294A (en) 1995-01-24
DE69405238D1 (de) 1997-10-02
DE69405238T2 (de) 1998-01-02
HU9503926D0 (en) 1996-03-28
CZ496A3 (en) 1996-06-12
ES2106557T3 (es) 1997-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0451894B2 (en) High bulk density granular detergent compositions and process for preparing them
CA2290424C (en) Granular detergent compositions and their production
WO1996006916A1 (en) Production of anionic surfactant granules
CA2028204A1 (en) Detergent compositions
PL184656B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozycji detergentowej lub jej komponentu
WO2006029676A1 (en) Detergent compositions and their manufacture
PL180050B1 (pl) Sposób wytwarzania homogenicznej granulowanej kompozycji detergentowej PL
US5583098A (en) Detergent compositions
PL176757B1 (pl) Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej i ziarnista kompozycja detergentowa
EP0700427B1 (en) Detergent compositions
US5935923A (en) Process for preparing high bulk density detergent compositions
EP0828817B1 (en) Detergent composition and process for its production
JPH0668120B2 (ja) 粒状洗濯用洗剤組成物
PL187377B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozycji detergentowej lub jej komponentu
PL174609B1 (pl) Rozdrobniona kompozycja detergentowa
PL177611B1 (pl) Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej
PL191480B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego detergentowego produktu
PL191245B1 (pl) Zastosowanie mieszarki przesypowej do wytwarzania środka piorącego albo czyszczącego w postaci granulatu
US20040127386A1 (en) Granular component for use in particulate detergent compositions
AU6269299A (en) Granular detergent compositions having improved solubility profiles