CZ286742B6 - Process for preparing detergent - Google Patents

Process for preparing detergent Download PDF

Info

Publication number
CZ286742B6
CZ286742B6 CZ19964A CZ496A CZ286742B6 CZ 286742 B6 CZ286742 B6 CZ 286742B6 CZ 19964 A CZ19964 A CZ 19964A CZ 496 A CZ496 A CZ 496A CZ 286742 B6 CZ286742 B6 CZ 286742B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
detergent
hydrophobic material
composition
premix
mixing
Prior art date
Application number
CZ19964A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ496A3 (en
Inventor
Mark Phillip Houghton
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8214463&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ286742(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of CZ496A3 publication Critical patent/CZ496A3/cs
Publication of CZ286742B6 publication Critical patent/CZ286742B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D11/00Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents
    • C11D11/0082Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents one or more of the detergent ingredients being in a liquefied state, e.g. slurry, paste or melt, and the process resulting in solid detergent particles such as granules, powders or beads
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/06Powder; Flakes; Free-flowing mixtures; Sheets
    • C11D17/065High-density particulate detergent compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

Způsob výroby pracího prostředku
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby pracího prostředku, zejména způsobu výroby pracího prostředku o vysoké objemové hustotě a obsahujícího hydrofobní materiál.
Dosavadní stav techniky
Po mnoho let bylo při výrobě pracích prostředků používáno rozprašovacího sušení. Při tomto procesu se vytváří řídká vodná kaše tepelně stálých složek pracího prostředku a přivádí se do rozprašovací věže za zvýšené teploty k vytvoření v zásadě homogenní směsi složek. Voda je pak z kaše odstraněna odpařením v rozprašovací věži za vzniku rozprašováním sušeného pracího prášku. Ten pak může být dále upravován a/nebo může být, pokud je to žádoucí, doplněn dalšími složkami.
EP-A-337523 (Unilever) předkládá způsob, jímž je hydrofobní materiál začleňován do pracího prostředku, vyráběného postupem rozprašovacího sušení, k poskytnutí zlepšeného rozdílení a zlepšených vlastností prášku. Hydrofobní materiál může být začleněn buď v řídké kaši pro rozprašovací sušení nebo může být nástřikově (sprejově) nanášen ve zkapalněném stavu na prášek pracího prostředku vysušeného rozprašováním. Ovšem postup rozprašovacího sušení má několik nevýhod, zvláště to, že je velmi energeticky náročný a vyžaduje významnou kapitálovou investici.
EP-A-492679 (Unilever) předkládá prací prostředek, obsahující povrchově aktivní látku a polyolové přídavné činidlo, které je plně esterifíkováno mastnými kyselinami, majícími v průměru nejméně 14 atomů uhlíku na 1 zbytek mastné kyseliny. Přídavné činidlo se může přidávat buď do řídko kaše, která bude sušena rozprašováním, nebo nástřikově (sprejově) nanesena na prací prášek.
DE 617756 předkládá způsob výroby granulámího pracího prostředku o vysoké objemové hustotě, který zahrnuje kroky hnětení čistících složek k vytvoření prohnětené směsi, rozmělnění (dezintegrace) pevné směsi a poté pokrytí rozmělněné směsi vodou nerozpustným, jemně děleným práškem, majícím určenou velikost částic.
JP-A-6228000 předkládá granulámí prací prostředek, který je pokrytý (a) jemným hlinitokřemičitým práškem a (b) hydrofobním jemně rozmletým práškem, přičemž poměr (a) vůči (b) činí 3:1 až 1:3 a (a) a (b) jsou přítomné v souhrnném množství 1 až 5 hmotnostních %. O prostředku se uvádí, že poskytuje zlepšenou rozpustnost, neboť díky pokrytí složkami (a) a (b) se předchází společnému srážení částic detergentu.
V minulých letech se směřovalo k pracím práškům o vysoké objemové hustotě, u nichž bylo dosahováno objemových hustot, převyšujících 700 g/1. Prací prášky o vysoké objemové hustotě, například převyšující 700 g/1, mohou být vyráběny bez kroku rozprašovacího sušení, postupem zde označovaným jako bezvěžový způsob, smísením složek pracího prostředku dohromady ve směšovacím zařízení, zahuštěním a volitelně granulováním složek k vytvoření pracího prostředku o vysoké hustotě. EP-A-367339 (Unilever) předkládá způsob přípravy granulámích pracích prostředků o vysoké objemové hustotě.
Ovšem prášky o vysoké objemové hustotě jsou náchylné ke špatnému rozptýlení v prací tekutině. Existuje potřeba dalšího zlepšení rozptylových vlastností pracích prášků o vysoké objemové
-1 CZ 286742 B6 hustotě, vyráběných smísením složek směsi spíše než nástřikovým sušením, čímž se lze vyhnout nevýhodám nástřikového sušení.
Autoři tohoto vynálezu nyní překvapivě zjistili, že zavedením hydrofobního materiálu do procesu míšení, tj. před vytvořením pracího prostředku, může být dosaženo pracího prostředku nebo složky s vysokou objemovou hustotou a zlepšenými vlastnostmi rozpouštění.
Podstata vynálezu
Jako první aspekt tedy vynález poskytuje způsob výroby pracího prostředku o vysoké objemové hustotě nebo jeho složky, zahrnující materiál ve formě částic (sypký), který není přímým produktem procesu rozprašovacího sušení a hydrofobní materiál, přičemž tento způsob zahrnuje smísení hydrofobního materiálu, zahuštění výsledné směsi během uvedeného míšení nebo následně po něm a volitelně granulování uvedení směsi k formování pracího prostředku ve formě částic (nebo jeho složky) o vysoké objemové hustotě.
Výraz „prostředek“, jak je zde používán vzhledem k vynálezu, zahrnuje rovněž složky, které mohou být dále zpracovány pro zahrnutí do takových prostředků nebo do nich být zahrnuty jako takové.
Prostředek vyráběný podle předkládaného vynálezu má s výhodou objemovou hustotu nejméně 700 g/1. Způsob podle tohoto vynálezu může být podle požadavků nepřetržitý (spojitý) nebo může jít o způsob vsádkový.
Materiál ve formě částic může obsahovat všechny složky pracího prostředku kromě hydrofobního materiálu, nebo může alternativně obsahovat nejméně jednu z uvedených složek a další složky mohou být do prostředku začleněny během míšení sypkého materiálu a hydrofobního materiálu nebo následně po něm. Složky pracího prostředku budou voleny k poskytnutí požadovaných charakteristik a budou obecně zahrnovat povrchově aktivní látku a builder (látku, zvyšující prací schopnost a zabraňující inkrustaci), přidávané k hydrofobnímu materiálu. Materiál ve formě částic vhodně obsahuje také doplněk (přídavek), tj. částici, obsahující nejméně dvě složky prostředku. Složky pracího prostředku, která jsou kapalné, mohou být k sypkému materiálu přidávány během kroku míšení nebo následně po něm, nebo mohou být začleněny, pokud je to žádoucí, jako doplněk.
Hydrofobní materiál je s výhodou začleňován do sypkého materiálu v tekuté formě, například jako tavenina, roztok, suspenze nebo jako řídká kaše.
Je vhodné, aby byl hydrofobní materiál při míšení se základním materiálem ve fázi kapalné. Hydrofobní materiál může být zahříván na teplotu, převyšující jeho teplotu tání a poté smísen s částicovým materiálem. Hydrofobní materiál je s částkovým materiálem vhodně míšen takovou rychlostí, která dostačuje k umožnění účinného smísení těchto dvou složek. Hydrofobní materiál je v částicích prostředku s výhodou v zásadě stejnoměrně rozptýlen.
Je vhodné, aby viskozita hydrofobního materiálu nepřevyšovala 1000 mPa a lépe nepřevyšovala 500 mPa při střihové rychlosti 200 s'1 při teplotě, při které je míšen se základním materiálem.
Zvláště se dává přednost tomu, aby byl hydrofobní materiál míšen v kapalné fázi s kapalnou složkou, s výhodou s povrchově aktivní látkou a ještě lépe s neiontovou povrchově aktivní látkou k vytvoření tekuté předběžné směsi před smísením s částicovým materiálem. Předběžná směs pak může být smísena s materiálem ve formě částic. Hydrofobní materiál v tekoucí formě je s výhodou přikapáván nebo přidáván sprej ovým nástřikem do materiálu ve formě částic
-2CZ 286742 B6 k poskytnutí v zásadě rovnoměrného rozdělení tekutého materiálu v částicovém materiálu během kroku míšení.
Začleněním hydrofobního materiálu do pracího prostředku mohou být zajištěny vynikající vlastnosti rozptylu bez vyvolání jakýchkoli významných nevýhod vzhledem k rozpouštění. To je zvláště překvapivé vzhledem ktomu, že lze předpokládat, že hydrofobní materiál bude na překážku rozpouštění ve vodě. Praktickým přínosem je to, že následně po pracím procesu zůstává menší zbytek prášku v pračce a v praných věcech.
Hydrofobním materiálem může být materiál v zásadě čistý, nebo může jít o směs různých materiálů. Je vhodné, pokud je hydrofobní materiál v podstatě nerozpustný ve vodě a vykazuje úhel styku s vodou nejméně 75 ° a lépe nejméně 85 °. Hydrofobní materiál je s výhodou pevný při teplotě místnosti a výhodně má teplotu tání v rozmezí 25 až 110 °C, lépe v rozmezí 30 až 80 °C, zvláště od 35 do 60 °C a nejlépe od 35 do 50 °C. Zvláštní přednost se dává tomu, že hydrofobní materiál je pevný při teplotě okolí, což usnadňuje zacházení s takovým materiálem, ale jeho bod tání je nižší než je prací teplota, což snižuje nežádoucí usazování materiálu.
Vhodné hydrofobní materiály zahrnují silikonové oleje; estery s dlouhým řetězcem, mající s výhodou nejméně 9 atomů uhlíku jak v části kyseliny, tak i alkoholu, například stearylstearát; a s výhodou uhlovodíkové vosky.
Hydrofobní materiál je s výhodou přítomen v množství do 5 %, lépe od 0,1 do 3 %, ještě lépe od 0,2 do 2 % a zejména od 0,4 do 1,8 % hmotnosti pracího prostředku. Pokud je hydrofobní materiál zaváděn v tekuté formě spolu s kapalnou složkou, může být množství hydrofobního materiálu, které může být přítomno v předběžné směsi, osazeno tak, aby byla předběžná směs dostatečně pohyblivá k umožnění stejnoměrného rozdělení hydrofobního materiálu během míšení s částicovým materiálem.
Pokud se používá nepřetržitý postup, kroky míšení a zahušťování mohou probíhat současně za použití vysokorychlostního mixeru, přičemž mezi vhodné příklady patří Shugi (™’ Granulator, Drais™ K-TTP 80 Granulator a Lodige™ CB30 Recycler. Doba prodlevy v kroku míšení je s výhodou asi 5 až 30 sekund a rychlost míšení v přístroji se s výhodou pohybuje mezi 100 a 2 500 otáčkami za minutu, v závislosti na stupni zahuštění a požadované velikosti částic. Pokud je přítomen krok granulování, může se provádět za použití mixeru, pracujícího při nižší rychlosti, např. mixeru Drais™ K-T 160 a Lodige™ KM300. Doba prodlevy v kroku granulace je s výhodou asi 1 až 10 minut a rychlost míšení v přístroji činí asi 40 až 160 otáček za minutu.
Vynález dále poskytuje prací prostředek ve formě částic, obsahující hydrofobní materiál, povrchově aktivní látku a detergentní builder, kteiý je získaný bezvěžovým způsobem, při němž se hydrofobní materiál mísí s povrchově aktivní látkou nebo builderem před smísením povrchově aktivní látky a builderu, nebo při jejich směšování.
Prací prostředek je s výhodou získáván bezvěžovým způsobem, kdy je hydrofobní materiál míšen s kapalnou povrchově aktivní látkou, výhodně s neiontovou povrchově aktivní látkou, za vzniku roztoku. Hydrofobní materiál je s výhodou taven k usnadnění tvorby roztoku s povrchově aktivní látkou.
Ačkoli se dává přednost tomu, aby byl hydrofobní materiál mezi detergentními částicemi rozptýlen v zásadě stejnoměrně, do rozsahu vynálezu rovněž spadá prostředek, mající vnitřní jádro, které volitelně obsahuje hydrofobní materiál a které má vnější povlak s obsahem hydrofobního materiálu.
Jiný aspekt vynálezu poskytuje prací prostředek ve formě částic, obsahující hydrofobní materiál, povrchově aktivní látku a detergentní builder, kde částice detergentů obsahuje vnitřní jádro, které
-3 CZ 286742 B6 není přímým produktem postupu rozprašovacího sušení a které zahrnuje povrchově aktivní látku, builder a volitelně část hydrofobního materiálu, a na tomto vnitřním jádru je nanesen povlak, který obsahuje hydrofobní materiál.
Rozdělení složek ve vnitřním jádře je s výhodou v zásadě homogenní.
Hydrofobní materiál v povlaku je s výhodou hlavní složkou povlaku a výhodněji se povlak skládá v zásadě z hydrofobního materiálu. Dále se dává přednost tomu, aby podíl hydrofobního materiálu v jádře nepřevyšoval 10% a lépe nepřevyšoval 5 % hmotnosti celkového množství hydrofobního materiálu v částici.
Prostředky vyráběné podle tohoto vynálezu budou obecně obsahovat detergentně aktivní sloučeniny a detergentní buildery a mohou podle volby obsahovat bělicí složky a jiné aktivní látky ke zvýšení účinnosti a zlepšení vlastností. Detergentně aktivní sloučeniny, povrchově aktivní látky, mohou být zvoleny zmýdelných a nemýdelných aniontových, kationtových, neiontových, amfotemích a zwitteriotových (obojetných) detergentně aktivních sloučenin a jejich směsí. Mnoho vhodně detergentně aktivních sloučenin je dostupných a plně popsaných v literatuře, např. v „Surface-Active Agents nad Detergents“, dílech I a II, autorů Schwartze, Perryho a Berche.
Upřednostňovanými detergentně aktivními sloučeninami, které mohou být použity, jsou mýdelné a syntetické nemýdelné aniontové a neiontové sloučeniny.
Aniontové povrchově aktivní látky jsou dobře známé odborníkům v oboru. K příkladům patří alkylbenzensulfonáty, zvláště lineární alkylbenzensulfonáty o délce alkylového řetězce Cg až C15; primární a sekundární alkylsulfáty, zvláště C12 až C15 primární alkylsulfáty; alkylethersulfáty, olefinsulfonáty; alkylxylensulfonáty; dialkylsulfosukcináty a estersulfonáty mastných kyselin. Obecně jsou upřednostňovány sodné sole.
K neiontovým povrchově aktivním látkám, které mohou být použity, patří primární a sekundární alkoholethoxyláty, zvláště Cg až C20 alifatické alkoholy, ethoxylované v průměru 1 až 20 moly ethylenoxidu na mol alkoholu a konkrétněji C10 až C15 primární a sekundární alifatické alkoholy, ethoxylované v průměru 1 až 10 moly ethylenoxidu na 1 mol alkoholu. K neethoxylovaným neiontovým povrchově aktivním látkám patří alkylpolyglykosidy, také glycerolmonoethery, a polyhydroxyamidy (glukamid).
Volba detergentně aktivní sloučeniny, povrchově aktivní látky a jejího množství bude záviset na zamýšleném použití detergentního prostředku. Například pro mytí nádobí v myčce se obecně dává přednost poměrně nízké úrovni málo pěnící neiontové povrchově aktivní látky. V pracích prostředcích pro tkaniny mohou být zvoleny u výrobků pro ruční praní a u výrobků určených k použití v různých typech praček různé systémy povrchově aktivní látky, jak je zkušenému pracovníku dobře známo.
Celkové množství přítomné povrchově aktivní látky bude také záviset na zamýšleném konečném použití a může činit i jenom 0,5 hmotnostního %, například v prostředku pro myčku nádobí, nebo až 60 hmotn. %, například v prostředku pro ruční praní tkanin. V prostředcích pro praní tkanin v pračce je obecně vhodné množství od 5 do 40 hmotn. %.
Prací prostředky, vhodné pro použití ve většině automatických praček prádla, obecně obsahují aniontovou nemýdelnou povrchově aktivní látku, nebo neiontovou povrchově aktivní látku anebo kombinaci obou v jakémkoli poměru, podle volby spolu s mýdlem.
-4CZ 286742 B6
Prací prostředky podle vynálezu budou obecně také obsahovat jeden nebo více detergentních builderů. Celkové množství detergentního buideru v prostředcích bude s výhodou v rozmezí od 10 do 80 hmotn. %, lépe pak od 15 do 60 hmotn. %.
K anorganickým builderům, které mohou být přítomné, patří uhličitan sodný, pokud je to žádoucí, v kombinaci se zárodečným krystalem pro uhličitan sodný, jak je uvedeno v GB 1437950 (Unilever); krystalické amorfní hlinitokřemičitany, např. zeolity, jak je uvedeno v GB 1473201 (Henkel), amorfní hlinitokřemičitany, jak je uvedeno v GB 1473202 (Henkel) a směsné krystalické/amorfní hlinitokřemičitany, jak je uvedeno v GB 1470250 (Propter & Gambie); a vrstevnaté křemičitany, jak je uvedeno v EP 164514B (Hoechst). Přítomné mnou být také anorganické fosfátové buildery, například sodný orthofosfát, pyrofosfát a tripolyfosfát, ale s ohledem na okolní prostředí již nejsou upřednostňovány.
Vhodně mohou být přítomné zeolitové buildery v množstvích od 10 do 45 hmotn. %, přičemž hmotnosti od 15 do 35 hmotn. % jsou zvláště vhodné pro prací prostředky určené k (strojovému) praní tkanin. Zeolitem, používaným ve většině komerčních pracích prostředků ve formě částic, je zeolit A. Výhodně však může být použito maxima hlinitého zeolitu P (zeolitu MAP), popsaného a nárokovaného v EP 384070A (Unilever). Zeolit MAP je typ P hlinitokřemičitanu alkalického kovu, mající poměr křemíku a hliníku nepřesahující 1,33, lépe nepřesahující 1,15 a ještě lépe nepřesahující 1,07.
K organickým builderům, které mohou být přítomné, patří polykarboxylátové polymery, jako jsou polyakryláty, kopolymery akrylovo-maleinové a akrylové fosfmáty; monomemí polykarboxyláty jako jsou citráty, glukonáty, oxydisukcináty, glycerolové mono- , di- a trisukcináty, karboxymethyloxysukcináty, karboxymethyloxymalonáty, dipikolináty, hydroxyethyliminodiacetáty, alkyl- a alkenylmalonáty a sukcináty; a sulfonované sole mastných kyselin. Tento výčet není zamýšlen jako vyčerpávající.
Zvláště upřednostňovanými organickými buildery jsou citráty, nitrolotrioctová kyselina a oxydisukcinát, vhodně používané v množství od 5 do 30 hmotnostních %, lépe od 10 do 25 hmotn. %, a akrylové polymery, konkrétněji akrylo-maleinové kopolymery, používané vhodně v množství od 0,5 do 15 hmotn. % a přednostně od 1 do 10 hmotn. %.
Buildery, jak anorganické, tak i organické, jsou s výhodou přítomné ve formě soli alkalického kovu, zvláště pak sodné soli.
Detergentní prostředky podle vynálezu mohou také vhodně obsahovat bělicí systém. Prostředky do myček nádobí mohou vhodně obsahovat chlorový bělicí systém, zatímco u pracích prostředků pro tkaniny je žádoucí, aby obsahovaly více peroxidových bělicích sloučenin, například anorganických persolí nebo organických peroxykyselin, schopných vytvářet ve vodném roztoku peroxid vodíku.
K vhodným peroxidovým bělicím sloučeninám patří organické peroxidy, jako je peroxid močoviny a anorganické persole, jako perboritany, perkarbonáty, perfosfáty, persilikáty a persulfáty alkalického kovu. Upřednostňovanými anorganickými persolemi jsou monohydrát a tetrahydrát perboritanu sodného a perkarbonát sodný.
Zvláště upřednostňovaným je perkarbonát sodný, mající ochranný povlak vůči destabilizaci vlhkostí. Perkarbonát sodný, mající ochranný povlak, obsahující metaboritan sodný a křemičitan sodný je předložen v GB 2123044B (Kao).
Peroxidová bělicí sloučenina je vhodně přítomna v množství od 5 do 25 hmotn. % a lépe od 10 do 25 hmotn. %.
-5 CZ 286742 B6
Peroxidová bělicí sloučenina může být používána ve spojení s bělicím aktivátorem (prekurzorem bělidla) ke zlepšení účinku bělení při nízkých teplotách praní. Prekurzor bělidla je výhodně přítomen v množství od 1 do 8 hmotn. % a lépe od 2 do 5 hmotn. %.
Upřednostňovanými prekurzory bělidla jsou prekurzory peroxykarboxylových kyselin, konkrétněji prekurzory kyseliny peroctové a prekurzory kyseliny peroxybenzoové; a prekurzory kyseliny peroxyuhličité. Zvláště upřednostňovaným prekurzorem bělidla, vhodným pro použití v tomto vynálezu, je Ν,Ν,Ν',Ν'-tetraacetylethylendiamin (TAED).
Velmi zajímavé jsou rovněž nové kvartémí amonné a fosfoniové prekurzory bělidel, popsané v US 4751015 a US 4818426 (Leder Brothers Company) a EP 402971A (Unilever). Zvláštní přednost se dává prekurzorům kyseliny peroxyuhličité, zvláště cholyl-4-sulfofenyluhIičitanu. Zájem se soustředí také na prekurzory kyseliny peroxybenzoové, zejména na sulfonát Ν,Ν,Νtrimethylamoniumtoluoyloxybenzenu; a kationtové prekurzory bělidla, uvedené v EP 284292A a vEP303520A (Kao).
Přítomné může být i stabilizační činidlo bělidla (sekvestrační činidlo těžkého kovu). Vhodná stabilizační činidla bělidel zahrnují kyselinu ethylendiamintetraoctovou (EDTA) a polyfosfonáty jako je Dequest™, EDTMP.
Zvláště upřednostňovaný bělicí systém zahrnuje peroxidovou bělicí sloučeninu, s výhodou perkarbonát sodný, volitelně společně s aktivátorem bělidla a bělicí katalyzátor na bázi přechodového kovu, jako je popsán a nárokován v EP 458397A, EP 458398A a v EP 509787A (Unilever).
Fluorescentní činidlo je s výhodou přítomno v množství v rozmezí od 0,02 do 0,8 hmotnostního % a lépe od 0,03 do 0,5 hmotn. %.
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat uhličitan alkalického kovu, přednostně sodíku, pro zvýšení detergentnosti a usnadnění zpracovávání. Uhličitan sodný může být vhodně přítomen v množství od 1 do 60 hmotn. % a lépe od 2 do 40 hmotn. %. Do rozsahu vynálezu však paří i prostředky, obsahující jen málo uhličitanu sodného nebo žádný.
Sypkost prášku může být zlepšena začleněním malého množství strukturačního činidla prášku, například mastné kyseliny (nebo mýdla mastné kyseliny), cukru akrylátového nebo akrylátomaloátového polymeru, či křemičitanu sodného.
Jedním z upřednostňovaných strukturačních činidel prášku je mýdlo mastné kyseliny, vhodně přítomné v množství od 1 do 5 hmotn. %.
K jiným látkám, které mohou být přítomné v detergentních prostředcích podle vynálezu, patří sodné křemičitany a metakřemičitany; činidla, zabraňující zpětnému usazování jako jsou celulózové polymery; fluorescenční činidla; anorganické sole jako je sulfát sodný; činidla kontrolující pěnivost nebo zesilující pěnivost, pokud je to vhodné; proteolytické a lipolytické enzymy; barviva; odstraňovače barevných skvrn; parfémy; činidla upravující vyvíjení pěny a činidla pro změkčování tkanin. Tento výčet není zamýšlen jako vyčerpávající.
Vynález je dokreslen následujícími příklady, na které se neomezuje.
-6CZ 286742 B6
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 až 4
Částicový detergentní prostředek byl připraven zavedením materiálu ve formě částic a tekuté předběžné směsi do zařízení vysokorychlostního mixeru/zahušťovače Lodige CB30 Recycler. Tekutá předběžná směs obsahovala vosk a složky neiontové povrchově aktivní látky, popsané v Tabulce 1. Částicový materiál obsahoval částice dalších pevných látek, uvedených v Tabulce 1. Uhlovodíkový vosk byl před smísením s neiontovou povrchově aktivní látkou roztaven ke vzniku sprejově aplikovatelného roztoku. Předběžná směs byla zavedena do mixéru a složky byly míšeny a zahušťovány 15 sekund při přibližně 1400 otáčkách za minutu. Pak byla směs přivedena do granulátoru Lodige Ploughshare, který pracoval při asi 120 otáčkách za minutu ke granulování do formy granulí detergentního prostředku. Doba prodlevy činila přibližně 2 minuty.
Srovnávací příklady A až D
Prostředky, neodpovídající vynález, které jsou uvedené v Tabulce 1, byly vyrobeny stejným způsobem jako v Příkladech 1 až 4 s tím rozdílem, že do prostředku nebyl začleněn hydrofobní materiál.
Tabulka 1
Příklad A 1 B 2 C 3 D 4
a PAS Na 18,8 18,6 19,0 18,9 0 0 9,48 9,48
b LAS Na 0 0 0 0 27,5 27,5 0 0
Zeolit A24 49,6 49,2 49,0 48,8 45,2 45,0 55,2 55,2
Uhličitan 3,3 3,3 3,3 3,3 4,8 4,8 1,62 1,62
c neiontový 3 EO 8,27 8,3 0 0 4,78 4,75 11,96 11,85
7EO 10,5 10,5 19,8 19,8 8,87 8,83 9,48 9,4
Mýdlo 0 0 0 0 0 0 3,3 3,3
d SCMC 0,99 0,99 0,99 0,99 0,99 0,99 1,49 1,49
e vosk 0 0,62 0 0,51 0 0,49 o, 1,0
Voda/sole do 100 do 100 do 100 do 100 do 100 do 100 do 100 Do 100
a primární alkylsulfát, sodná sůl b lineární alkylbenzensulfonát, sodná sůl c C12-15 alkoholethoxylát, se 3 a 7 skupinami ethylenoxidu d sodná karboxymethylcelulóza e PRIWAX41 (výrobní název)
Prostředky měly objemové hustoty vyšší než 700 g/1, byly formovány s běžnými dovažovacími materiály a poté analyzovány.
Příklad 5
Prostředky A až D a 1 až 4 byly podrobeny následujícím testům ke stanovení uvolňování do pracího roztoku, charakteristik rozptylu (disperze) a rozpouštění. Výsledky jsou uvedeny níž v Tabulce 2.
Test 1: klečový test
Uvolňovací charakteristiky prášků byly srovnávány za použití modelového systému, který napodoboval uvolňování prášku v automatické pračce, za méně příznivých podmínek (nízké teplotě, minimálním míchání) než jsou ty, se kteiými se běžně počítá při opravdovém praní.
K tomuto testu byla použita válcová nádoba o průměru 4 cm a výšce 7 cm, vyrobená z nerezové síťky o velikosti pórů 600 mikrometrů, která měla svrchní uzávěr vyrobený z teflonu a spodní uzávěr z výše popsané síťky. Do svrchního uzávěru byla vložena 30 cm kovová tyčinka jako držadlo a toto držadlo bylo připevněno k míchacímu raménku, umístěnému nad 1 litr vody o teplotě 20 °C v otevřeném zásobníku. Pomocí tohoto míchacího zařízení mohla být válcovitá nádoba, udržovaná při 45 stupních, rotačně otáčena po kružnici o poloměru 10 cm po dobu 2 sekund a ponechávána v klidu po další 2 sekundy, než byl zahájen další cyklus rotačního pohybu a klidové fáze.
g práškovitého vzorku bylo vloženo do válcovité nádoby, která byla poté uzavřena. Nádoba byla připevněna na míchací raménko, které pak bylo sklopeno do takové polohy, že se vršek válcovité nádoby nacházel právě pod povrchem vody. Po 10 sekundách prodlevy zařízení provedlo 15 cyklů rotačního pohybu a klidové fáze.
Válcovitá nádoba a držadlo byly vyndány z vody a nádoba byla uvolněna z držadla. Voda na povrchu byla opatrně slita a jakýkoli zbytek prášku byl přenesen do předem odváženého zásobníku a sušen po 24 hodin při teplotě 100 °C. Poté byla spočítána hmotnost suchého zbytku v procentech vzhledem k výchozí hmotnosti prášku (50 g).
Test 2: test dávkovač ího zařízení
Uvolňovací charakteristiky prášků byly rovněž srovnávány za použití modelového systému, který napodoboval uvolňování prášku v britských automatických pračkách z typu ohebného dávkovacího zařízení, naplněného práškem Lever's Persil™ Mikro systém: z kulovitého zásobníku z ohebného plastického materiálu o průměru přibližně 4 cm a s otevřeným vrškem o průměru přibližně 3 cm.
V tomto testu bylo dávkovači zařízení připevněno ve svislé poloze (otvorem vzhůru) k míchacímu raménku, umístěnému nad vodou. Pomocí tohoto přístroje mohlo být zařízením pohybováno svisle nahoru a dolů v rozmezí 30 cm, přibližně během nejnižších 5 cm své dráhy bylo pod vodou. Každá cesta nahoru či dolů trvala 2 sekundy, zařízení bylo ponecháno 5 cm pod vodou po 4 sekundy v nejnižší poloze a v nejvyšší poloze bylo otočeno o 100° a ponecháno ve výsledné dosažené orientaci po 2 sekundy před opětným sestupem. Použito bylo 5 litrů vody o teplotě 20 °C.
Předem odvážený vzorek prášku byl vložen do zařízení, které se nalézalo v nejvyšší poloze a poté bylo zařízení ponecháno pracovat po 6 cyklů a bylo zastaveno v okamžiku, kdy se opět nalézalo v nejvyšší poloze. Voda z povrchu byla opatrně slita, a všechny zbytky prášku byly převedeny do předem odváženého zásobníku. Zásobník byl poté vysušen 24 hodin při 100 °C a hmotnost vysušeného zbytku byla spočítána v procentech vzhledem k výchozí hmotnosti prášku.
Test 3: testování černého povlaku na polštář
Ke stanovení rozsahu ukládání nerozpustných zbytků na prané předměty bylo použito také testování pračky. Použitou pračkou byla automatická pračka s předním plněním Siemens Siwamat™ Plus 3700.
-8CZ 286742 B6
100 g dávka prášku byla umístěna do ohebného dávkovacího zařízení, jak bylo popsáno dříve. Dávkovači zařízení bylo vloženo dovnitř černého bavlněného povlaku a polštář o rozměrech 30 cm na 60 cm, přičemž se dbalo na to, aby bylo umístěno svisle a poté byl povlak uzavřen zdrhovadlem. Polštářový povlak, obsahující (stojící) dávkovači zařízení byl pak v bubnu pračky umístěn navrch 3,5 kg suché bavlněné náplně, určené k praní.
Pračka pracovala v „cyklu s velkým výkonem“ při teplotě praní 40 °C, za použití vody o tvrdosti 15 franc. stupňů, tj. 1,5 mmoLl'1 M+ a výstupní teploty 20 °C. Na konci pracího cyklu byl povlak na polštář odebrán, otevřen, obrácen na rub a množství zbytku prášku na jeho vnitřních površích bylo stanoveno vizuálním posouzením za použití systému hodnocení od 1 do 5: hodnocení 5 odpovídá zbytku přibližně 75 hmotn. % prášku, zatímco 1 označuje, že nezůstal žádný zbytek. K posouzení každého povlaku a k určení hodnocení byla použita skupina 5 hodnotících. S každým práškem byl prací proces proveden desetkrát a z těchto 10 opakování bylo získáno průměrné hodnocení.
Test 4: nerozpustné části g prášku byly míchány v 1 1 vody při 20 °C po 1 minutu. Směs pak byla zfiltrována přes síto o průměru ok 50 pm a vysušena do konstantní hmotnosti. Zbytek byl zvážen k určení množství „nerozpustných částí“.
Test 5: uvolňování dávky
Pro účely tohoto vynálezu bylo uvolňování dávky stanoveno pomocí standardního postupu, používajícího testovacího vybavení, jehož základem byl oddíl pro hlavní praní v dávkovači zásuvce pračky Philips™ AWB 126/7. Provedení této zásuvky poskytuje zvláště přesný test uvolňovacích charakteristik, zejména při použití za podmínek nízké teploty, nízkého tlaku vody a nízké rychlosti toku vody.
V testu byla dávka 100 g prášku umístěna k čelní straně hlavního oddílu zásuvky a podrobena plnění vodou v množství 5 1 při 10 °C a výstupním tlaku 50 kPa, které probíhalo během 1 minuty.
Po 1 minutě byl tok vody zastaven a zbývající prášek byl pak shromážděn a vysušen do konstantní hmotnosti. Suchá hmotnost prášku, získaného z dávkovači zásuvky, v gramech, představuje hmotnostní procenta prášku, který se neuvolnil do pračky (zbytku). Každý výsledek je průměrem dvou duplikačních měření.
Tabulka 2
Příklad
A 1 B 2 C 3 D 4
test 1 19,1 20,8 31,4 17,0 16,3 16,1 28,8 25,8
test 2 57,1 0 38,1 0 23,6 0 50,5 0
test 3 0,8 0,5 2,1 1,7 2,6 1,8 0,8 0,2
test 4 2,3 2,0 1,8 2,1 6,8 6,3 3,4 2,1
test 5 0 0 15 6 11 8 11 0
U testů 1, 2, 4 a 5 hodnoty označují hmotnostní % zbytku. U testu 3 je údaj hodnocením v rozsahu stupnice 0 až 5.
Výsledky uvedené v Tabulce 2 ukazují, že charakteristiky rozptylující se disperze a uvolňování prášků, obsahujících hydrofobní materiál, začleněný do prášku, vyráběného bezvěžovým
-9CZ 286742 B6 způsobem podle předkládaného vynálezu, jsou významně lepší než tyto charakteristiky u odpovídajících prášků bez obsahu hydrofobního materiálu.

Claims (9)

1. Způsob výroby pracího prostředku s vysokou objemovou hustotou nebo jeho složky, s obsahem materiálu ve formě částic, který není přímým produktem rozprašovacího způsobu sušení, a který obsahuje detergentně účinné sloučeniny a hydrofobní materiál, vyznačující se tím, že zahrnuje vytvoření tekuté předběžné směsi obsahující hydrofobní materiál a kapalnou složku, míšení předběžné směsi s materiálem ve formě částic, zahuštění směsi materiálu ve formě částic a předběžné směsi v průběhu nebo po tomto míšení a granulování uvedené směsi pro vytvoření pracího prostředku ve formě částic s vysokou objemovou hustotou nebo jeho složky.
2. Způsob podle nároku 1, v y z n a č uj í c í se t í m , že materiál ve formě částic obsahuje detergentně aktivní sloučeninu a popřípadě detergentní builder.
3. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kapalná složka obsahuje neiontovou povrchově aktivní látku.
4. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se tekutá předběžná směs skládá v podstatě z neiontové povrchově aktivní látky a hydrofobního materiálu.
5. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že hydrofobní materiál má hodnotu úhlu styku s vodou alespoň 75°.
6. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že hydrofobní materiál má teplotu tání v rozmezí 25 až 110°C a s výhodou obsahuje vosk na bázi uhlovodíků.
7. Prací prostředek ve formě částic nebo jeho složka, s vysokou objemovou hustotou, obsahující detergentně účinnou sloučeninu, detergentní builder a hydrofobní materiál stejnoměrně rozptýlené v částicích, vyznačující se tím, že je vyrobený způsobem podle některého z nároků 1 až 6, při kterém se hydrofobní materiál mísí s kapalnou složkou za vytvoření tekuté předběžné směsi a tato předběžná směs se mísí s uvedenou detergentně účinnou látkou nebo builderem před nebo během míšení detergentně účinné látky a builderu za získání stejnoměrného rozptýlení uvedeného materiálu v částicích.
8. Prostředek nebo jeho složka podle nároku 7, vyznačující se tím, že dále obsahuje neiontovou povrchově aktivní látku.
9. Prostředek podle některého z nároků 7 až 8, vyznačující se tím, že hydrofobní materiál obsahuje vosk na bázi uhlovodíků.
CZ19964A 1993-07-02 1994-06-23 Process for preparing detergent CZ286742B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP93305236 1993-07-02

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ496A3 CZ496A3 (en) 1996-06-12
CZ286742B6 true CZ286742B6 (en) 2000-06-14

Family

ID=8214463

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19964A CZ286742B6 (en) 1993-07-02 1994-06-23 Process for preparing detergent

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0706560B1 (cs)
JP (1) JPH08512072A (cs)
AU (1) AU699818B2 (cs)
CZ (1) CZ286742B6 (cs)
DE (1) DE69405238T2 (cs)
ES (1) ES2106557T3 (cs)
HU (1) HU219207B (cs)
PL (1) PL176757B1 (cs)
WO (1) WO1995001418A1 (cs)
ZA (1) ZA944679B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9601920D0 (en) * 1996-01-31 1996-04-03 Unilever Plc Process for the production of a detergent composition

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3617756C2 (de) * 1985-05-29 1995-01-19 Lion Corp Verfahren zum Herstellen einer granularen Detergentien-Zusammensetzung mit hoher Schüttdichte
JPS62228000A (ja) * 1986-03-28 1987-10-06 花王株式会社 高密度粒状洗剤組成物
GB8806702D0 (en) * 1988-03-21 1988-04-20 Unilever Plc Detergent powders & processes for preparing them
GB9025673D0 (en) * 1990-11-26 1991-01-09 Unilever Plc Detergent powders and process for preparing them

Also Published As

Publication number Publication date
JPH08512072A (ja) 1996-12-17
EP0706560A1 (en) 1996-04-17
ZA944679B (en) 1995-12-29
PL312420A1 (en) 1996-04-15
HU9503926D0 (en) 1996-03-28
EP0706560B1 (en) 1997-08-27
CZ496A3 (en) 1996-06-12
AU7383294A (en) 1995-01-24
DE69405238D1 (de) 1997-10-02
WO1995001418A1 (en) 1995-01-12
DE69405238T2 (de) 1998-01-02
HU219207B (en) 2001-03-28
HUT74077A (en) 1996-10-28
PL176757B1 (pl) 1999-07-30
AU699818B2 (en) 1998-12-17
ES2106557T3 (es) 1997-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
MXPA02000031A (es) Procedimiento para recubrir granulos detergentes en un lecho fluidizado.
US20040224874A1 (en) Process for producing coated detergent particles
CZ150796A3 (en) Detergent in the form of particles and process for producing thereof
AU699010B2 (en) Detergent compositions and process for preparing them
US5536432A (en) Process for the production of a detergent composition
CZ286742B6 (en) Process for preparing detergent
EP0700427B1 (en) Detergent compositions
CZ239796A3 (en) Detergent in the form of particles and process for preparing thereof
CZ310095A3 (en) Granular detergent with high bulk density
WO2000078909A1 (en) Process for producing coated detergent particles
EP0828817B1 (en) Detergent composition and process for its production
PL177611B1 (pl) Sposób wytwarzania ziarnistej kompozycji detergentowej
PL174609B1 (pl) Rozdrobniona kompozycja detergentowa
PL191245B1 (pl) Zastosowanie mieszarki przesypowej do wytwarzania środka piorącego albo czyszczącego w postaci granulatu
AU6269299A (en) Granular detergent compositions having improved solubility profiles

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010623