HU219207B - Process for the production of detergent compositions - Google Patents

Process for the production of detergent compositions Download PDF

Info

Publication number
HU219207B
HU219207B HU9503926A HU9503926A HU219207B HU 219207 B HU219207 B HU 219207B HU 9503926 A HU9503926 A HU 9503926A HU 9503926 A HU9503926 A HU 9503926A HU 219207 B HU219207 B HU 219207B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydrophobic material
detergent
premix
component
detergent composition
Prior art date
Application number
HU9503926A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT74077A (en
HU9503926D0 (en
Inventor
Mark Phillip Houghton
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8214463&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU219207(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of HU9503926D0 publication Critical patent/HU9503926D0/hu
Publication of HUT74077A publication Critical patent/HUT74077A/hu
Publication of HU219207B publication Critical patent/HU219207B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D11/00Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents
    • C11D11/0082Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents one or more of the detergent ingredients being in a liquefied state, e.g. slurry, paste or melt, and the process resulting in solid detergent particles such as granules, powders or beads
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/06Powder; Flakes; Free-flowing mixtures; Sheets
    • C11D17/065High-density particulate detergent compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás nagy térfogatsűrűségű detergens készítményvagy komponens előállítására, amely egy detergens hatású aktívvegyületet és egy hidrofób anyagot tartalmaz, továbbá egy szemcsésanyagot tartalmaz, amely nem közvetlen terméke egy porlasztvaszárításos eljárásnak oly módon, hogy egy önthető, folyékony premixetállítanak elő, amely tartalmazza a hidrofób anyagot és egy folyékonykomponenst, majd a kapott premixet összekeverik a szemcsés anyaggal, apremix és a szemcsés anyag keverékét az összekeverés alatt vagy utánsűrítik, majd a kapott keveréket granulálják, és így nagytérfogatsűrűségű detergens készítményt vagy komponenst állítanak elő. ŕ

Description

A találmány detergens készítmények, elsősorban nagy térfogatsűrűségű és hidrofób anyagot tartalmazó készítmények előállítási eljárására vonatkozik.
A detergens készítmények előállítási eljárásában évek óta porlasztva szárítást alkalmaznak. A porlasztva szárító eljárásban úgy járnak el, hogy előállítják a detergens készítmény hőstabil komponenseinek vizes szuszpenzióját, majd a komponensek lényegében homogén elegyének kialakítására egy emelt hőmérsékletű, porlasztva szárító toronyban a vizet elpárologtatják, és így porlasztva szárított detergens port kapnak. Az így kapott port további feldolgozásnak vethetik alá és/vagy további komponenseket adhatnak hozzá.
Az EP-A-337 523 számú közrebocsátási iratban olyan eljárást ismertetnek, amelyben egy porlasztva szárító eljárással előállított detergens készítményhez egy hidrofób anyagot társítanak az adagolási és poijellemzők javítására. A hidrofób anyagot vagy a porlasztva szárítandó szuszpenzióhoz társítják, vagy pedig cseppfolyós állapotban a porlasztva szárított detergenskészítmény-porra szórják. A porlasztva szárító eljárásnak azonban számos hátránya van; ezek közül a legfontosabb, hogy nagyon sok energiát fogyaszt és jelentős tőkebefektetést igényel.
Mostanában kezdenek elterjedni az olyan nagy térfogatsűrűségű detergens porok, amelyek térfogatsűrűsége a 700 g/liter értéket is meghaladja. A nagy, például a 700 g/liter értéket meghaladó térfogatsűrűségű detergens készítmények olyan nem porlasztva szárító lépéssel - a leírásban a továbbiakban nemtomyos eljárásnak nevezett - eljárással is előállíthatok, amelyben a detergens készítmény komponenseit egy keverőberendezésben összekeverik, sűrítik és adott esetben granulálják, és így nagy sűrűségű detergens készítményt kapnak. Az EP-A-367 339 számú közrebocsátási iratban olyan eljárást ismertetnek, amely nagy térfogatsűrűségű granulált detergens készítmény előállítására alkalmas.
A nagy térfogatsűrűségű porok mosólúgban való diszperziója azonban gyenge. A porlasztva szárítás helyett keveréssel (és ezzel a porlasztva szárítás hátrányai nélkül) előállított, nagy térfogatsűrűségű detergens porok diszperziós tulajdonságait még javítani kell.
Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy ha a detergens készítményhez a keverés során, azaz a formálás előtt, egy hidrofób anyagot keverünk, akkor nagy térfogatsűrűségű és javított diszperziós tulajdonságokkal bíró detergens készítményt vagy detergens készítménykomponenst kapunk.
A találmány tárgya tehát eljárás nagy térfogatsűrűségű detergens készítmény vagy komponens előállítására, amely egy detergens hatású aktív vegyületet és egy hidrofób anyagot tartalmaz, továbbá egy szemcsés anyagot tartalmaz, amely nem közvetlen terméke egy porlasztva szárításos eljárásnak, oly módon, hogy egy önthető folyékony premixet állítunk elő, amely tartalmazza a hidrofób anyagot és egy folyékony komponenst, majd a kapott premixet összekeverjük a szemcsés anyaggal, a premix és a szemcsés anyagkeveréket az összekeverés alatt vagy után sűrítjük, majd a kapott keveréket granuláljuk, és így nagy térfogatsűrűségű detergens készítményt vagy komponenst állítunk elő.
A leírásban alkalmazott „készítmény” kifejezés az ilyen készítményekhez társítandó komponenseket vagy további feldolgozásra szoruló komponenseket is felölel.
A találmány szerinti eljárással előállított készítmények térfogatsűrűsége előnyösen legalább 700 g/1. A találmány szerinti eljárás lehet folyamatos vagy szakaszos eljárás.
A szemcsés anyag a hidrofób anyag kivételével a detergens készítmény összes komponensét vagy ezek legalább egyikét tartalmazza. Ez utóbbi esetben a többi komponenst a szemcsés anyag és a hidrofób anyag összekeverése alatt vagy után társítjuk a készítményhez. A detergens készítmény komponenseit a kívánt tulajdonságok kialakításához választjuk ki. Ezek a komponensek a hidrofób anyagon kívül általában egy felületaktív anyagot és egy detergens építőt tartalmaznak. A szemcsés anyag megfelelően egy segédanyagot is tartalmaz, azaz a készítmény legalább 2 komponensét alkotja. A detergens készítmény folyékony komponensét a keverés alatt vagy után adhatjuk a szemcsés anyaghoz, vagy társíthatjuk egy segédanyag segítségével is.
A hidrofób anyag szemcsés anyaghoz való társítását előnyösen valamilyen áramlásra képes formában, például olvadék, oldat, szuszpenzió vagy iszapszuszpenzió formában végezzük.
A hidrofób anyag az alapanyaggal való összekeverése során megfelelően folyadékfázisban van. Eljárhatunk úgy, hogy a hidrofób anyagot olvadáspontja feletti hőmérsékletre melegítjük, és ezután keveijük össze a szemcsés anyaggal. A hidrofób anyagot olyan mennyiségben keveijük a szemcsés anyaghoz, hogy a két komponens megfelelően keveredjen. A hidrofób anyag lényegében egyenletesen diszpergálódik a készítményben.
A hidrofób anyag viszkozitása 200 sec-· nyírási sebességnél és az alapanyaggal való keverés hőmérsékletén célszerűen legfeljebb 1000 mPa, előnyösen 500 mPa.
Különösen előnyösen úgy járunk el, hogy a hidrofób anyagot egy folyékony komponenssel a folyadékfázisba visszük, előnyösen a szemcsés anyaggal való keverés előtt egy felületaktív anyaggal, még előnyösebben egy nemionos felületaktív anyaggal egy folyékony premixet állítunk elő. Ezután a premixet összekeverjük a szemcsés anyaggal. A hidrofób anyagot előnyösen áramlásra képes formában a szemcsés anyagra csepegtetjük vagy szórjuk, és így a keverés alatt a folyékony anyagot lényegében egyenletesen osztjuk el a szemcsés anyagban.
A hidrofób anyag detergens készítményhez való társításával kiváló diszperziós tulajdonságot érhetünk el, és emellett az oldékonysági problémák sem jelentősek. Ez azért meglepő, mert a hidrofób anyagtól a vízben való oldékonyság gátlását várjuk. A gyakorlatban nyújtott előny, hogy a mosógépben és a mosás után a mosott anyagon maradó por mennyisége csökken.
A hidrofób anyag lehet lényegében tiszta anyag vagy különböző anyagok keveréke. A hidrofób anyag
HU 219 207 Β lényegében vízben oldhatatlan, és a vízzel való érintkezési szöge legalább 75°, előnyösen legalább 85°. A hidrofób anyag szobahőmérsékleten lényegében szilárd és olvadáspontja előnyösen 25-110 °C, még előnyösebben 30-80 °C, elsősorban 35-60 °C és optimálisan 35-50 °C. Különösen előnyös, ha a hidrofób anyag a könnyű kezelhetőség érdekében szobahőmérsékleten szilárd, de az anyag nem kívánt lerakódásának csökkentésére olvadáspontja a mosási hőmérséklet alatt van.
A megfelelően alkalmazható hidrofób anyagok közé tartoznak a szilikonolajok, a hosszú szénláncú észterek, amelyekben a sav- és alkoholrész egyaránt legalább 9 szénatomos, ilyen például a sztearil-sztearát; előnyösek a szénhidrogénviaszok.
A hidrofób anyag mennyisége a detergens készítmény tömegére számolva legfeljebb 5 tömeg%, előnyösen 0,1 -3 tömeg%, még előnyösebben 0,2-2 tömeg%, elsősorban 0,4-1,8 tömeg%. Ha a hidrofób anyagot áramlásra képes formában társítjuk egy folyadékkomponenssel, akkor mennyiségét úgy kell megválasztani, hogy a premix a hidrofób anyag és a szemcsés anyag összekeverésekor a hidrofób anyag egyenletes szétoszlatásához elegendően mozgékony legyen.
Ha folyamatos eljárást alkalmazunk, a keverést és sűrítést nagy sebességű keverő alkalmazásával egyidejűleg végezhetjük. Megfelelő berendezések: Shugi kereskedelmi nevű granulátor, Drais kereskedelmi nevű K-TTP80 granulátor és a Lodige kereskedelmi nevű CB30 keringető. A keverési lépésben alkalmazott megfelelő tartózkodási idő a kívánt sűrűségtől és szemcsemérettől függően
5-30 mp, keverési sebesség 100-2500 fordulat/perc. Ha granulálólépést alkalmazunk, kisebb sebességű, például Drais kereskedelmi nevű K-T 16 vagy Lodige kereskedelmi nevű KM300 keverőt használhatnak. A granulálóban alkalmazott megfelelő tartózkodási idó körülbelül 1-10 perc, és a keverési sebesség körülbelül 40-160 fordulat/perc.
A találmány következő tárgya egy olyan hidrofób anyagot, felületaktív anyagot és detergensépítőt tartalmazó szemcsés detergens készítmény, amelyet úgy állítunk elő, hogy egy nemtomyos eljárásban a hidrofób anyagot a felületaktív anyagnak és az építőnek összekeverése előtt vagy azzal egyidejűleg keveijük össze a felületaktív anyaggal vagy építővel.
Célszerűen úgy járunk el, hogy a detergens készítményt olyan nemtomyos eljárással állítjuk elő, amelyben a hidrofób anyagot egy folyékony felületaktív anyaggal, előnyösen egy nemionos felületaktív anyaggal oldattá keverjük. A felületaktív anyaggal való oldatképződés elősegítésére a hidrofób anyagot előnyösen megolvasztjuk.
A találmány tárgyát képezi továbbá a szemcsés detergens készítmény vagy komponens, amely nemtornyos eljárásban előállított és nagy térfogatsűrűségű, továbbá detergens hatású aktív vegyületet, detergensépítőt és a szemcséken belül egyenletesen eloszlatott hidrofób anyagot tartalmaz, ahol a hidrofób anyag önthető folyékony premixe a detergens hatású aktív vegyület és a detergensépítő összekeverése előtt vagy alatt került hozzákeverésre a detergens hatású aktív vegyülethez vagy a detergensépítőhöz, és így lett biztosítva a hidrofób anyag egyenletes diszpergálása a kapott részecskén belül.
A találmány szerinti eljárással előállított készítmények általában detergens hatású anyagokat és detergensépítőket, és adott esetben a hatás fokozására és a tulajdonságok javítására fehérítőkomponenseket és egyéb adalékanyagokat tartalmaznak. A detergens hatású anyagok (felületaktív anyagok) lehetnek szappanok és nem szappanjellegű anionos, kationos, amfoter és kettős ionos, detergens hatású anyagok és ezek elegyei. A detergens hatású anyagok széles választékban beszerezhetők és részletes ismertetésüket megtaláljuk az irodalomban, például a „Surface-Active Agents and Detergents”, Volumes I and II, Schwartz, Perry and Berch irodalmi helyen.
Előnyösek a szappanok és a nem szappanjellegű anionos és nemionos vegyületek.
Az anionos felületaktív anyagok jól ismert vegyületek. Jellemző képviselőik például az alkil-benzolszulfonátok, elsősorban a 8-15 szénatomos alkilláncot tartalmazó, lineáris alkil-benzolszulfonátok, primer és szekunder alkil-szulfátok, elsősorban a 12-15 szénatomos primer alkil-szulfátok, alkil-éter-szulfátok, olefinszulfonátok, alkil-xilolszulfonátok, dialkil-szulfo-szukcinátok és zsírsav-észterszulfonátok. Általában előnyösek a nátriumsók.
Az alkalmazható nemionos felületaktív anyagok jellemző képviselői a következők: primer és szekunder alkohol-etoxilátok, elsősorban az 1 mól alkoholra számolva átlagban 1-20 mól etilén-oxidot tartalmazó, etoxilezett, 8-20 szénatomos alifás alkoholok és még inkább az 1 mól alkoholra számolva átlagban 1-10 mól etilén-oxidot tartalmazó, etoxilezett 10-15 szénatomos primer és szekunder alifás alkoholok. A nem etoxilezett nemionos felületaktív anyagok közé tartoznak a következő anyagok: alkil-poliglikozidok, glicerin-monoéterek és polihidroxiamidok (glükamid).
Az alkalmazott detergens hatású vegyület (felületaktív anyag) kiválasztása és mennyisége a detergens készítmény alkalmazási céljának függvénye. Például mosogatógépben általában előnyösen kis mennyiségű, kis mértékben habzó, nemionos felületaktív anyagot alkalmazunk. Textilmosó készítmények esetén, mint jól ismert, különböző felületaktív anyagokat alkalmazunk a kézi mosószerekben és a gépi mosásra szánt készítményekben.
Az alkalmazott felületaktív anyag összes mennyisége a végfelhasználás függvénye is. Ennek megfelelően ez a mennyiség gépi mosogatószerek esetén kicsi, akár 0,5 tömeg%, kézi mosószerek esetén nagy, akár 60 tömeg% is lehet. A gépi mosásra szánt készítmények általában 5-40 tömeg% felületaktív anyagot tartalmaznak.
A legtöbb automata textilmosó gépben való alkalmazásra szánt detergens készítmény általában tartalmaz egy anionos, nem szappan felületaktív anyagot, nemionos felületaktív anyagot, vagy ezek bármilyen arányú, adott esetben szappant tartalmazó kombinációját.
A találmány szerinti detergens készítmény általában egy vagy több detergensépítőt is tartalmaz. A ké3
HU 219 207 Β szítményben lévő detergensépítők összes mennyisége 10-80 tömeg%, előnyösen 15-60 tömeg%.
Szervetlen detergensépítőként alkalmazhatunk nátrium-karbonátot, amelyet kívánt esetben a GB-1 437 950 számú szabadalmi leírásban ismertetetteknek megfelelően a kalcium-karbonát kristályosítására alkalmas kristályosítómaggal kombinálunk, kristályos és amorf alumínium-szilikátokat, például a GB-1 473 201 számú szabadalmi leírásban ismertetett zeolitokat, amorf alumínium-szilikátokat, például a GB-1 473 202 számú szabadalmi leírásban ismertetett ilyen anyagokat és vegyes kristályos/amorf alumíniumszilikátokat, például a GB-1 470 250 számú szabadalmi leírásban ismertetett ilyen anyagokat, és réteges szilikátokat, például az EP-164 514B számú közzétett iratban ismertetett ilyen anyagokat. Alkalmazhatunk foszftáttípusú építőket, például nátrium-ortofoszfátot, -pirofoszfátot és -tripolifoszfátot is, de ezek környezetvédelmi szempontból már nemkívánatosak.
A zeolit detergensépítők megfelelő mennyisége 10-45 tömeg% és elsősorban (gépi) textilmosó szerekben 15-35 tömeg%. A legtöbb kereskedelmi szemcsés detergens készítmény zeolitkomponenseként zeolit A-t alkalmazunk. Alkalmazhatjuk azonban előnyösen a maximális alumíniumtartalmú zeolit P-t (zeolit MAP) is, amint azt az EP-384070A számú közrebocsátási iratban ismertetik. A zeolit MAP egy olyan P típusú alkálifém-alumínium-szilikát, amelynek szilícium: alumínium aránya legfeljebb 1,33, előnyösen legfeljebb 1,15 és még előnyösebben legfeljebb 1,07.
Szerves detergensépítőként alkalmazhatjuk például a következő anyagokat : polikarboxilát-polimereket, például poliakrilátokat, akrilsav/maleinsav kopolimereket és akrilsav-foszfinátokat, monomer polikarboxilátokat, például cifrátokat, glükonátokat, oxi-diszukcinátokat, glicerin-mono-, di- és triszukcinátokat, karboxi-metiloxi-szukcinátokat, karboxi-metil-oxi-malonátokat, dipikolinátokat, hidroxi-etil-imino-diacetátokat, alkil- és alkenil-malonátokat és -szukcinátokat és szulfonált zsírsavsókat.
A szerves detergensépítők közül különösen előnyösek a cifrátok, a nitrilo-triecetsav és az oxi-diszukcinát, amelyek megfelelő mennyisége 5-30 tömeg%, előnyösen 10-25 tömeg%, és az akrilsavpolimerek, még inkább az akrilsav/maleinsav kopolimerek, amelyek megfelelő mennyisége 0,5-15 tömeg%, előnyösen 1 — 10 tömeg%.
A szerves és szervetlen detergensépítők előnyösen alkálifém-, elsősorban nátriumsó formában vannak jelen.
A találmány szerinti detergens készítmények egy fehérítőrendszert is tartalmazhatnak. A gépi mosogatószerek klórtartalmú fehérítőrendszert, míg a textilmosószerek kívánatosabban vizes oldatban hidrogén-peroxidot képző peroxi típusú fehérítőrendszereket, például szervetlen persókat vagy szerves peroxisavakat tartalmaznak.
A peroxi típusú fehérítővegyületek közé tartoznak a szerves peroxidok, például karbamid-peroxid és a szervetlen persók, például alkálifém-perborátok, perkarbonátok, perfoszfátok, perszilikátok és perszulfátok. Előnyös szervetlen persók a következő vegyületek: nátrium-perborát-monohidrát és -tetrahidrát, valamint a nátrium-perkarbonát.
Különösen előnyösen alkalmazható a nedvesség elleni védőbevonattal ellátott nátrium-perkarbonát. Ilyen nedvesség ellen nátrium-metaborát és nátrium-szilikát védőbevonattal ellátott nátrium-perkarbonátot ismertetnek a GB 2 123 044B szabadalmi közzétételi iratban.
Az alkalmazott peroxi típusú fehérítőszer mennyisége 5-35 tömeg%, előnyösen 10-25 tömeg%.
A peroxi típusú fehérítőszert az alacsony hőmérsékletű mosáskor mutatott fehérítő hatás növelésére egy fehérítőaktivátorral (fehérítőprekurzor) együtt is alkalmazhatjuk. A fehérítőprekurzor alkalmazott mennyisége 1-8 tömeg%, előnyösen 2-5 tömeg%.
Előnyös fehérítőprekurzorok a következők: peroxikarbonsav, még inkább perecetsav és peroxi-benzoesav-prekurzorok és peroxi-szénsav-prekurzorok. A találmány szerinti készítményekben különösen előnyösen alkalmazható prekurzor az Ν,Ν,Ν’,Ν’-tefraacetiletilén-diamin (TAED).
Szintén nagy érdeklődésre tarthatnak számot az US 4 751 015 és US 4 818 426 számú szabadalmi leírásokban és az EP 402 971A számú közrebocsátási iratban ismertetett új kvatemer ammónium- és foszfónium-fehérítő-prekurzorok. Különösen előnyösek a peroxikarbonsav-prekurzorok, elsősorban a kolil-4-szulfofenil-karbonát. Ugyancsak érdekesek lehetnek a peroxi-benzoesav-prekurzorok, elsősorban az N,N,N-trimetil-ammónium-toluil-oxi-benzolszulfonát és az EP 284 292A és EP 303 520A számú közrebocsátási iratban ismertetett kationos fehérítőprekurzorok.
Alkalmazhatunk egy fehérítőstabilizátort (nehézfém-szekveszteráló-szert) is. Megfelelő fehérítőstabilizátorok például a következők: etilén-diamin-tetraacetát (EDTA) és a polifoszfonátok, például a Dequest kereskedelmi nevű termék vagy EDTMP.
Az egyik különösen előnyös fehérítőrendszer egy peroxi típusú fehérítőszert (előnyösen nátrium-perborátot és adott esetben egy fehérítőaktivátort) és egy átmeneti fém fehérítőkatalizátort, amint azt az EP 458 397A, EP 458 398A és EP 590 797A számú közrebocsátási iratokban ismertetik, tartalmaz.
A találmány szerinti készítmények előnyösen 0,02-0,8 tömeg%, még előnyösebben 0,03-0,5 tömeg% fluoreszkálószert is tartalmaznak.
A találmány szerinti készítmények a detergens hatás és a feldolgozhatóság növelésére egy alkálifémet, előnyösen nátrium-karbonátot is tartalmazhatnak. Az alkalmazott nátrium-karbonát mennyisége 1-60 tömeg%, előnyösen 2-40 tömeg%. Azonban az alacsony nátrium-karbonát-tartalmú vagy ilyen komponenst nem tartalmazó készítmények is a találmány oltalmi köréhez tartoznak.
A porkészítmények folyási tulajdonságai kis mennyiségű porstrukturáló szer, például zsírsav (vagy zsírsav-szappan), cukor, akrilát vagy akrilát/maleát polimer vagy nátrium-szilikát társításával javíthatók.
A találmány szerinti készítmények egyéb anyagokat is tartalmazhatnak. Ezek lehetnek például: nátrium4
HU 219 207 Β szilikát és -metaszilikát, kiülepedésgátló szerek, például cellulózpolimerek, fluoreszkálószerek, szervetlen sók, például nátrium-szulfát, habzásszabályozó szerek vagy habzásgyorsító szerek, proteolitikus és lipolitikus enzimek, festékek, színes szemcsék, parfümök, habsza- 5 bályozók és textillágyító szerek.
A következő példákat a találmány részletesebb bemutatására ismertetjük.
1-4. példák
Szemcsés detergens készítményt állítunk elő úgy, hogy egy Lodige CB30 kereskedelmi nevű (Gebrüder Lodige Maschinenbau, GmbH) keringető, nagy sebességű keverő/sűrítő berendezésbe szemcsés anyagot és folyékony premixet táplálunk. A folyékony premix az 1. 15 táblázatban ismertetett viaszokat és nemionos felületaktív anyagokat tartalmazza. Az 1. táblázatban foglaljuk össze a szemcsés anyag egyéb szilárd komponenseit is (az értékeket tömegszázalékban adtuk meg). A szórható oldat előállításához szükséges szénhidrogénviaszt a nemionos felületaktív anyaggal való keverés előtt megolvasztjuk. A premixet betápláljuk a keverőbe, a komponenseket összekeverjük és körülbelül 1400 fordulat/perc sebességgel 15 másodpercig sűrítjük. Az elegyet ezután egy körülbelül 120 fordulat/perc sebességű Lodige Ploughshare granulálóba tápláljuk be, amely10 ben granulált detergens készítményt kapunk. A berendezésben a tartózkodási idő körülbelül 2 perc.
A-D összehasonlító példák Az 1. táblázatban ismertetett összetételű összehasonlító példákat az 1 -4. példák szerinti eljárással állítjuk elő, azzal a különbséggel, hogy ezekben a készítményekben hidrofób anyagot nem alkalmazunk.
1. táblázat
Példa A 1. B 2. C 3. D 4.
aPAS Na 18,8 18,6 19 18,9 0 0 9,48 9,48
bLAS Na 0 0 0 0 27,5 27,5 0 0
A24 Zeolit 49,6 49,2 49,0 48,8 45,2 45,0 55,2 55,2
Karbonát 3,3 3,3 3,3 3,3 4,8 4,8 1,62 1,62
cNemionos 3EO 8,27 8,3 0 0 4,78 4,75 11,96 11,85
7EO 10,5 10,5 19,8 19,8 8,87 8,83 9,48 9,4
Szappan 0 0 0 0 0 0 3,3 3,3
dSCMC 0,99 0,99 0,99 0,99 0,99 0,99 1,49 1,49
Viasz (PRIWAX41) 0 0,62 0 0,51 0 0,49 0 1
Víz/só-kiegészítés 100-ra 100-ra 100-ra 100-ra 100-ra 100-ra 100-ra 100-ra
a: (primer alkil)-szulfát nátriumsója.
b: (egyenes láncú alkil)-benzolszulfonát nátriumsója.
c: (12 — 15 szénatomos alkoholj-etoxilát, amely 3, illetve 7 etilén-oxid-csoportot tartalmaz. d: nátrium-karboxi-metil-cellulóz.
A készítmények térfogatsűrűsége 700 g/liter felett van. A készítményeket hagyományos, utólag adagolt anyagokkal formáljuk, majd elemezzük.
5. példa
Az A-D összehasonlító példákat és az 1-4. találmány szerinti példákat a mosólúgba való továbbításuk, valamint diszperziójuk és oldódásuk meghatározására a következőkben ismertetésre kerülő vizsgálatoknak vet- 50 jük alá, és a kapott eredményeket a 2. táblázatban foglaljuk össze.
1. vizsgálat: adagolókosár
A porok továbbítási jellemzőit egy automata mosógépben való portovábbítást szimuláló modellrendszer- 55 ben a szokásos mosási körülményeknél rosszabb viszonyok között (alacsony hőmérséklet, minimális keveredés) vizsgáljuk.
A vizsgálatot egy 4 cm átmérőjű, 7 cm magas,
600 pm pórusméretű saválló acélhálóból, teflon felső fedélből és az ismertetett hálóból készült alsó fedélből épített hengeres edényben végezzük. A felső fedélbe egy mozgatókarként szolgáló 30 cm-es fémrudat 45 süllyesztünk, és ezt egy 1 liter 20 °C-os vizet tartalmazó nyitott tartály felszíne fölé pozícionált keverőkarhoz csatlakoztatjuk. A keverőberendezés alkalmazásával a hengeres edény 45°-os szögben 2 mp-ig egy 10 cm sugarú körben forgatható, majd a következő forgó/pihenő ciklusig 2 mp-ig pihentethető.
A hengeres edénybe 50 g pormintát adunk, majd lezárjuk. Az edényt a keverőkarhoz csatlakoztatjuk, majd olyan helyzetbe állítjuk, hogy a hengeres edény teteje éppen a víz felszíne alá kerüljön. A berendezést 10 mp késleltetési idő elteltével 15 forgó/pihenő ciklusban működtetjük.
A hengeres edényt és a mozgatókart kivesszük a vízből, és az edényt és mozgatókart szétkapcsoljuk. A felszíni vizet gondosan leöntjük, és a pormaradékot egy 60 előre lemért tartályba tesszük és 24 órán át 100 °C-on
HU 219 207 Β szárítjuk. Ezután a száraz maradékot lemérjük, és tömegét a por kezdeti tömegéhez (50 g) hasonlítjuk, és kiszámítjuk a százalékos értéket.
2. vizsgálat: továbbítóeszköz-vizsgálat
A porok továbbítási jellemzőit egy olyan modellrendszerrel vizsgáljuk, amely az automata mosógépekben való portovábbítást utánozza. A vizsgálatot egy Lever gyártmányú, Persil kereskedelmi nevű mikroszisztem porhoz adott, gömb alakú, 3 cm átmérőjű, körülbelül 3 cm-es felső nyílással ellátott, rugalmas műanyag tartállyal végezzük.
A vizsgálatot úgy végezzük, hogy a továbbítóeszközt nyílásával felfelé függőlegesen egy víz fölött elhelyezett keverőkarhoz csatlakoztatjuk. Ezzel az elrendezéssel az eszköz 30 cm-es függőleges le és fel mozgást végez. A mozgás utolsó 5 cm-re a vízben történik. Minden egyes le és fel mozgás időtartama 2 mp, és az eszköz a legalacsonyabb helyzetben 4 mp-ig a víz alatt marad, a legmagasabb helyzetben elfordul 100°-ot, és ebben a helyzetben marad 2 mp-ig, mielőtt újra lefelé mozdul. 5 liter 20 °C-os vizet alkalmazunk.
Az eszközbe a legmagasabb helyzetben egy előre lemért pormintát adunk, majd a berendezést 6 ciklusban működtetjük, és a legmagasabb helyzetben ismét leállítjuk. A felszínen lévő vizet gondosan leöntjük, majd a 25 pormaradékot egy előre lemért tartályba tesszük és 24 órán át 100 °C-on szárítjuk. Ezután a száraz maradékot lemérjük, tömegét a por kezdeti tömegéhez viszonyítjuk, és kiszámítjuk a százalékos értéket.
3. vizsgálat: feketepárnahuzat-vizsgálat
Az oldhatatlan maradékok mosógépben mosott cikkeken való lerakódását is megvizsgáltuk. A vizsgálatot egy Siemens Siwamat kereskedelmi nevű Plus 3700-as, elöltöltős automata mosógéppel végezzük.
A fentiekben ismertetett továbbítóeszközbe 100 g port adunk, és gondosan egy 30x60 cm-es fekete pamut párnahuzatba helyezzük függőlegesen. A párnahuzatot ezután cipzárral lezárjuk. A (függőlegesen álló) továbbítóeszközt tartalmazó párnát a mosógépdobban lévő 3,5 kg száraz pamut textiltöltetre helyezzük.
A gépet az úgynevezett „kemény működési ciklus”ban 40 °C-on 15° francia keménységű és 20 °C bemenő 5 hőmérsékletű vízzel üzemeltetjük. A mosási ciklus végén a párnahuzatot kivesszük, kinyitjuk és kifordítjuk, és a belső felületén lévő pormaradékot egy 1-től 5-ig terjedő értékskála segítségével vizuálisan megvizsgáljuk. Az 5 érték azt jelenti, hogy a pormaradék megköze10 lítőleg a pormennyiség 75%-a, és az 1 érték azt jelenti, hogy nincs maradék. A vizsgálat eredményét minden egyes párnahuzat esetén öttagú vizsgálóbizottság mérésének eredményeként adjuk meg. A mosóeljárást minden egyes por esetén tízszer ismételjük, és a tíz mérés 15 eredményének átlagát adjuk meg.
4. vizsgálat: oldhatatlan maradék meghatározása liter 20 °C-os vízben 4 g port keverünk 1 órán át. Az elegyet ezután egy 50 pm-es szitán leszűijük és állandó tömegig szárítjuk. A maradékot lemérjük, és így 20 meghatározzuk az oldhatatlan maradék mennyiségét.
5. vizsgálat: szétosztás-meghatározás
A találmány szerinti készítmény szétosztásvizsgálatát a Philips kereskedelmi nevű AWB 126/7 mosógép szétosztófiókjának fő rekeszében lévő próbagyűrűvel standard eljárással végezzük. Ezzel a fiókkal a szétosztási tulajdonságok különösen nehéz körülmények között, azaz alacsony hőmérsékleten, alacsony víznyomás és áramlási sebesség mellett vizsgálhatók.
A vizsgálatot úgy végezzük, hogy 100 g port kupac30 bán a fiók fő rekeszébe teszünk, majd 5 liter 10 °C-os, 50 kP bemenőnyomású töltővizet áramoltatunk át rajta 1 perc alatt.
perc múlva a vízáramlást leállítjuk, a maradék port összegyűjtjük és állandó tömegig szárítjuk. A szét35 osztófiókból kapott száraz pormaradék (g)-ban mért tömege a gépbe nem továbbított por tömeg%-os értéke (maradék). Minden eredményt két mérés átlagolásával adunk meg.
2. táblázat
A 1. B 2. C 3. D 4.
1. teszt 19,1 20,8 31,4 17,0 16,3 16,1 28,8 25,8
2. teszt 57,1 0 38,1 0 23,6 0 50,5 0
3. teszt 0,8 0,5 2,1 1,7 2,6 1,8 0,8 0,2
4. teszt 2,3 2,0 1,8 2,1 6,8 6,3 3,4 2,1
5. teszt 0 0 15 6 11 8 11 0
Az L, 2., 4. és 5. vizsgálatok eredményeit tömeg%ban, a 3. vizsgálat eredményét egy O-tól 5-ig terjedő skála egy értékében adjuk meg.
A 2. táblázatban összefoglalt eredmények azt mutatják, hogy a találmány szerinti nemtomyos eljárással előállított, hidrofób anyagot tartalmazó porok szétosztás!, diszperziós és továbbítási tulajdonságai sokkal jobbak, mint a hidrofób anyagot nem tartalmazó ekvivalens poroké.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás nagy térfogatsűrűségű detergens készítmény vagy komponens előállítására, amely egy detergens hatású aktív vegyületet és egy hidrofób anyagot tartalmaz, továbbá egy szemcsés anyagot tartalmaz, amely nem közvetlen terméke egy porlasztva szárításos eljárásnak, azzal jellemezve, hogy egy önthető, folyékony premixet állítunk elő, amely tartalmazza a hidro6
    HU 219 207 Β fób anyagot és egy folyékony komponenst, majd a kapott premixet összekeveijük a szemcsés anyaggal, a premix és a szemcsés anyag keverékét az összekeverés alatt vagy után sűrítjük, majd a kapott keverékét granuláljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan szemcsés anyagot alkalmazunk, amely egy detergens hatású aktív vegyületet és adott esetben egy detergensépítőt tartalmaz.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy folyékony komponensként egy nemionos felületaktív anyagot használunk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan önthető premixet alkalmazunk, amely fő komponensként nemionos felületaktív anyagot és hidrofób anyagot tartalmaz.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan hidrofób anyagot alkalmazunk, melynek vízzel való érintkezési szöge legalább 75°.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan hidrofób anyagot alkalmazunk, melynek olvadáspontja 25-110 °C tartományba esik.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan hidrofób anyagot alkalmazunk, amely egy szénhidrogénalapú viaszt tartalmaz.
  8. 8. Szemcsés detergens készítmény vagy komponens, amely nemtomyos eljárásban előállított és nagy térfogatsűrűségű, továbbá detergens hatású aktív vegyületet, detergensépítőt és a szemcséken belül egyenletesen eloszlatott hidrofób anyagot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a hidrofób anyag önthető, folyékony premixe a detergens hatású aktív vegyület és a detergensépítő összekeverése előtt vagy alatt került hozzákeverésre a detergens hatású aktív vegyülethez vagy a detergensépítőhöz, és így lett biztosítva a hidrofób anyag egyenletes diszpergálása a kapott részecskén belül.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti szemcsés detergens készítmény vagy komponens, amely tartalmaz továbbá egy nemionos felületaktív anyagot is.
  10. 10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti szemcsés detergens készítmény vagy komponens, amelyben a hidrofób anyag tartalmaz egy szénhidrogénalapú viaszt.
HU9503926A 1993-07-02 1994-06-23 Process for the production of detergent compositions HU219207B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP93305236 1993-07-02
PCT/EP1994/002064 WO1995001418A1 (en) 1993-07-02 1994-06-23 Process for the production of a detergent composition

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503926D0 HU9503926D0 (en) 1996-03-28
HUT74077A HUT74077A (en) 1996-10-28
HU219207B true HU219207B (en) 2001-03-28

Family

ID=8214463

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503926A HU219207B (en) 1993-07-02 1994-06-23 Process for the production of detergent compositions

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0706560B1 (hu)
JP (1) JPH08512072A (hu)
AU (1) AU699818B2 (hu)
CZ (1) CZ286742B6 (hu)
DE (1) DE69405238T2 (hu)
ES (1) ES2106557T3 (hu)
HU (1) HU219207B (hu)
PL (1) PL176757B1 (hu)
WO (1) WO1995001418A1 (hu)
ZA (1) ZA944679B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9601920D0 (en) * 1996-01-31 1996-04-03 Unilever Plc Process for the production of a detergent composition

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3617756C2 (de) * 1985-05-29 1995-01-19 Lion Corp Verfahren zum Herstellen einer granularen Detergentien-Zusammensetzung mit hoher Schüttdichte
JPS62228000A (ja) * 1986-03-28 1987-10-06 花王株式会社 高密度粒状洗剤組成物
GB8806702D0 (en) * 1988-03-21 1988-04-20 Unilever Plc Detergent powders & processes for preparing them
GB9025673D0 (en) * 1990-11-26 1991-01-09 Unilever Plc Detergent powders and process for preparing them

Also Published As

Publication number Publication date
ES2106557T3 (es) 1997-11-01
WO1995001418A1 (en) 1995-01-12
CZ496A3 (en) 1996-06-12
CZ286742B6 (en) 2000-06-14
AU7383294A (en) 1995-01-24
EP0706560B1 (en) 1997-08-27
EP0706560A1 (en) 1996-04-17
ZA944679B (en) 1995-12-29
AU699818B2 (en) 1998-12-17
DE69405238D1 (de) 1997-10-02
JPH08512072A (ja) 1996-12-17
PL312420A1 (en) 1996-04-15
PL176757B1 (pl) 1999-07-30
HUT74077A (en) 1996-10-28
DE69405238T2 (de) 1998-01-02
HU9503926D0 (en) 1996-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0798960B2 (ja) 高嵩密度顆粒状洗剤組成物及びその製造方法
WO1995018766A2 (de) Silikatische builder und ihre verwendung in wasch- oder reinigungsmitteln
CZ316894A3 (en) Process for preparing compact detergents
PL184656B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozycji detergentowej lub jej komponentu
CA1303939C (en) Detergent granules and a process for their preparation
PL180050B1 (pl) Sposób wytwarzania homogenicznej granulowanej kompozycji detergentowej PL
WO2006029676A1 (en) Detergent compositions and their manufacture
HU219203B (en) Particulate detergent composition and process for producing thereof
EP0643129A1 (en) Process for preparing detergent compositions
US5723428A (en) Detergent compositions and process for preparing them
US5536432A (en) Process for the production of a detergent composition
HU219207B (en) Process for the production of detergent compositions
EP0328190B1 (en) Particulate laundry detergent composition
EP0700427B1 (en) Detergent compositions
HUT74020A (en) Detergent compositions
MXPA02005144A (es) Proceso para preparar composiciones de detergentes granulares.
EP0892843B1 (en) Modified aluminosilicate
HU217767B (hu) Eljárás detergens kompozíció előállítására
WO2001044428A1 (en) Detergent compositions
EP0828817A1 (en) Detergent composition and process for its production

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee