PL176473B1 - Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych - Google Patents

Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych

Info

Publication number
PL176473B1
PL176473B1 PL95310858A PL31085895A PL176473B1 PL 176473 B1 PL176473 B1 PL 176473B1 PL 95310858 A PL95310858 A PL 95310858A PL 31085895 A PL31085895 A PL 31085895A PL 176473 B1 PL176473 B1 PL 176473B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lead
percent
weight
bearing
furnace
Prior art date
Application number
PL95310858A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310858A1 (en
Inventor
Ryszard Chamer
Piotr Kapias
Jan Botor
Zygmunt Kurek
Jacek Orski
Piotr Lisiecki
Andrzej Bednarek
Jan Ciosek
Eugeniusz Brzezina
Roland Stasiak
Marian Czaja
Mikołaj Śnieżewski
Original Assignee
Inst Metali Niezelaznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Metali Niezelaznych filed Critical Inst Metali Niezelaznych
Priority to PL95310858A priority Critical patent/PL176473B1/pl
Publication of PL310858A1 publication Critical patent/PL310858A1/xx
Publication of PL176473B1 publication Critical patent/PL176473B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

1. Sposób przetwarzania surowców olowionosnych, w którym wsad do pieca stanowi mieszanina surowców olowionosnych z 5 - 25% wagowymi topnika, 10 - 70% wagowymi skladnika utleniajaco-redukujacego oraz 1 - 8% wagowymi reduktora, która wprowadza sie do pieca jednorazowo albo porcjami i prowadzi sie proces wytopu w temperaturze 1370 - 1570 K az do calkowitego roztopienia wsadu i dokonuje sie spustu kamienia miedziowego, zuzla i olowiu, znamienny tym, ze przed sporzadzeniem wsadu surowce olowionosne podda- je sie osuszaniu i segregacji na frakcje gruboziarnista o wilgotnosci 2 - 5%, korzystnie 2% i granulacji 0,5 - 3 mm, korzystnie 0,5 -1 mm i frakcje drobnoziarnista o wilgotnosci 1 - 3%, korzystnie 1% i granulacji ponizej 0,5 mm, po czym frakcje gruboziarnista wymieszana z re- duktorem wprowadza sie jednorazowo do pieca i topi, zas topnik o granulacji ponizej 5 mm i wilgotnosci do 3% podaje sie na powierzchnie topu, nastepnie obniza sie temperature zuzla ponizej granicy jego topliwosci i dokonuje sie spustu olowiu o temperaturze 570 - 670 K, nato- miast do frakcji drobnoziarnistej wymieszanej z reduktorem i dodatkami metalonosnymi do- daje sie antyzbrylacz w ilosci 1 - 25% wagowych frakcji drobnoziarnistej oraz dodatki siarkonosne o zawartosci siarki powyzej 8%, w ilosci 2 - 20% wagowych frakcji drobnoziarni- stej, i uzyskana mieszanine wsaduje sie do pieca porcjami. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób przetwarzania surowców ołowionośnych.
Znany jest, ze zgłoszenia wynalazku P. 249 948 (BUP 8/86), sposób przetwarzania surowców ołowionośnych polegający na tym, że wsad, który stanowi mieszanina surowców ołowionośnych, topnika i składnika utleniająco-redukującego poddaje się homogenizacji. Jako topnik stosuje się granulowany żużel z hutnictwa miedzi w ilości 5 - 20% wagowych surowców ołowionośnych, a jako składnik utleniająco-redukujący stosuje się pyły stalownicze w ilości 10 - 70% wagowych surowców ołowionośnych. Przygotowaną mieszankę wprowadza się porcjami do pieca na roztopioną warstwą żużla w taki sposób, że każdą następną porcję wsadu dozuje się po całkowitym roztopieniu porcji poprzedniej. Po zakończeniu napełniania pieca w jednym pełnym cyklu i całkowitym upłynnieniu wsadu, temperaturę żużla utrzymuje się w czasie 15-30 minut w wysokości 1370 - 1570 K.
Równocześnie powierzchnię płynnego żużla pokrywa się warstwą koksiku, dodawanego w ilości 1 - 3% wagowych surowców ołowionośnych. Po zakończeniu topienia wsadu w pełnym cyklu dokonuje się całkowitego spustu kamienia miedziowo-ołowiowego, częściowego spustu żużla i całkowitego spustu ołowiu.
Inny, znany z opisu patentowego nr 106 192, sposób przetwarzania surowców ołowionośnych polega na tym, że surowiec ołowionośny, który stanowią ołowiowe pyły tlenkowe, miesza się i zbryla z dodatkami technologicznymi. Jako czynnik upłynniająco-redukujący stosuje się granulowany żużel pomiedziowy w ilości 10 - 25% wagowych surowca ołowionośnego, a jako reduktor stosuje się koksik w ilości 4 - 8% wagowych surowca ołowionośnego. Dla uzyskania granulek o odpowiedniej wytrzymałości i umożliwienia gotowania kąpieli w procesie przetopu, do mieszaniny wprowadza się sodę węglanową w ilości 1 - 5% wagowych surowca ołowionośne176 473 go oraz wodę. Mieszankę wsadową poddaje się redukcji w łukowo-oporowym piecu elektrycznym, utrzymując temperaturę pozyskiwanego metalu w zakresie 1170 - 1270 K, a temperaturę żużla w zakresie 1420-1520 K. Proces wytopu prowadzi się do chwili uzyskania 10-25% wagowych cynku w żużlu. Pozyskany ołów, miedź i inne metale gromadzi się w wannie pieca elektrycznego, skąd spuszcza się je okresowo jako ołów surowy i poddaje procesowi rafinacji. Żużel spuszcza się z pieca, schładza i poddaje się dalszej przeróbce w piecu przewałowym. Pyły technologiczne zawraca się do mieszanki wsadowej.
Celem wynalazku było opracowanie efektywności odzyskiwania ołowiu z surowców ołowionośnych, zwłaszcza ze zgarów pochodzących z procesu rafinacji ołowiu.
Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych według wynalazku polega na tym, że przed sporządzeniem wsadu surowce ołowionośne poddaje się osuszaniu oraz segregacji na frakcję gruboziarnistą o wilgotności 2 - 5%, korzystnie 2% i granulacji 0,5 - 3 mm, korzystnie 0,5 1 mm i na frakcję drobnoziarnistą o wilgotności 1 - 3%, korzystnie 1% i granulacji poniżej 0,5 mm. Obniżenie wilgotności surowców ołowionośnych przyspiesza ich topienie, ułatwia przesiewanie i załadunek oraz równomierne rozprowadzenie surowca na powierzchni trzonu pieca. Rozdział zgarów na gruboziarnistą i drobnoziarnistą frakcje istotny jest ze względu na zróżnicowaną w nich zawartość ołowiu i antymonu. Frakcja gruboziarnista, bogatsza w ołów występujący w znacznej części w postaci metalicznej i zawierająca mniej składników żużlotwórczych, łatwiej się topi, co umożliwia prowadzenie procesu w niższej temperaturze i jednocześnie skrócenie czasu jego trwania. Frakcję gruboziarnistą surowców ołowionośnych wymieszaną z reduktorem wprowadza się jednorazowo do pieca i topi do całkowitego upłynnienia wsadu, zaś topnik o granulacji poniżej 5 mm i wilgotności do 3% podaje się na powierzchnię topu, który powoduje szybkie schłodzenie żużla poniżej granicy jego topliwości i uzyskanie żużla końcowego o własnościach materiału odpadowego.
Topnik ułatwia również schłodzenie ołowiu do temperatury 570 - 670 K, przy której dokonuje się jego spustu, otrzymując bezpośrednio z prowadzonego procesu stop ołowiowo-antymonowy o minimalnej ilości zanieczyszczeń, będący produktem handlowym.
W celu poprawienia własności fizycznych frakcji drobnoziarnistej, ułatwiających wsadowienie i zapobiegających przyklejaniu do urządzenia podawczego i ścian pieca, do frakcji drobnoziarnistej surowców ołowionośnych wymieszanej z reduktorem i dodatkami metalonośnymi, dodaje się antyzbrylacz, korzystnie antyzbrylacz krzemionkowy zawierający 30 - 98% SiO2, korzystnie 30 - 50% SiO2, w ilości 1 - 25% wagowych frakcji drobnoziarnistej. Ponadto frakcję drobnoziarnistą surowców ołowionośnych wzbogaca się dodatkami siarkonośnymi, o zawartości siarki powyżej 8%, dodawanymi w ilości 2 - 20% wagowych frakcji drobnoziarnistej. Jako dodatki siarkonośne stosuje się żużel z procesu przetwarzania surowców ołowionośnych w piecu obrotowo-wahadłowym Dorschla o granulacji do 20 mm i wilgotności do 5% i/lub pyły z hutnictwa miedzi, zawierające korzystnie 8 -14% siarki. Wprowadzenie dodatków siarkonośnych do frakcji drobnoziarnistej surowców ołowionośnych, w połączeniu z dodatkami metalonośnymi jest niezbędne do utworzenia odrębnej warstwy stopu siarczków metali, w której koncentrują się zanieczyszczenia występujące w surowcach ołowionośnych. Podana ilość dodatków siarkonośnych o wskazanej zawartości siarki pozwala na uzyskanie stopu siarczków o zawartości miedzi umożliwiającej wykorzystanie ich w hutnictwie miedzi.
Przetwarzanie surowców ołowionośnych sposobem według wynalazku umożliwia odzyskanie ołowiu oraz antymonu, zawartych we frakcji gruboziarnistej surowców ołowionośnych w postaci handlowego stopu ołowiowo-antymonowego zawierającego 90 - 98% Pb i 2 - 8% Sb, nie wymagającego dodatkowej rafinacji. Ołów i antymon występujące we frakcji drobnoziarnistej surowców ołowionośnych pozyskiwane sąjako stop surowy, który zawiera 82 - 86% ołowiu i 10 16% antymonu. Ponadto z procesu według wynalazku otrzymuje się stop siarczków metali o zawartości 15 - 30% miedzi, wykorzystywany jako surowiec w procesie świeżenia kamienia miedziowego oraz żużel krzemianowy stosowanyjako topnik w hutnictwie metali nieżelaznych. Pyły z filtra tkaninowego o zawartości 50 - 70% cynku stanowią surowiec do produkcji soli cynku.
176 473
Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych według wynalazku pozwala osiągnąć wysoki wskaźnik wydajności jednostkowej, przy jednoczesnym, bardzo wysokim stopniu odzyskania metali użytecznych.
Przykład.
Surowce ołowionośne w ilości 10,0 Mg, które stanowią zgary ołowiowe o przeciętnej zawartości 52,0% Pb, 6,0% Sb, 6,0% Zn, 1,5% Cu, 0,2% As, 0,3% Sn i wilgotności 8% poddaje się suszeniu w suszarni gazowej. Wysuszone zgary rozdrabnia się i przesiewa na sicie. Otrzymuje się 6,0 Mg frakcji gruboziarnistej o zawartości 60,0% Pb, 5,0% Sb, 4,0% Zn, 0,6% Cu i wilgotności 2% oraz granulacji 0,5 -1 mm. Frakcja drobnoziarnista zgarów w ilości 4,0 Mg, o wilgotności 1 % i granulacji poniżej 0,5 mim zawiera: 40,0% Pb, 7,0% Sb, 6,0% Zn i 1,5% Cu.
Do przechylanego pieca płomiennego z osiowym przepływem gazów, o pojemności użytecznej 2 m3, nagrzanego do temperatury 970 K wsaduje się całość frakcji gruboziarnistej oraz 0,4 Mg koksiku i topi się w temperaturze 1370 K, aż do całkowitego upłynnienia wsadu. Na powierzchnię topu wprowadza się 0,5 Mg topnika, który stanowi żużel pomiedziowy zawierający 37,0% SiO2, 20,0% CaO, 6,0% Fe, 0,5% Cu, 0,7% Pb, o wilgotności 2% i granulacji poniżej 5 mm. Obniża się temperaturę żużla poniżej 5 mm. Obniża się temperaturę żużla poniżej granicy jego topliwości i ołowiu do temperatury około 65000000 K. Dokonuje się spustu stopu ołowiowo-antymonowego, zawierającego 92,0% Pb, 7,0% Sb, 0,06% Cu, 0,1% As i 0,3% Sn, w ilości
3,9 Mg. Frakcję drobnoziarnistą zgarów w ilości 4,0 Mg miesza się z 0,3 Mg koksiku, 0,6 Mg popiołów pokablowych o zawartości 25,0% Pb, 15,0% Cu, 6,0% Fe, 0,2 Mg szlikrów zawrotowych o zawartości 50,0% Pb, 12,0% Sb i 9,0% Cu, 0,8 Mg żużla z procesu przetwarzania surowców ołowionośnych w piecu obrotowo-wahadłowym Dórschla zawierającego 12,0% S, 6,0% Pb, 25,0% Fe, 5,0% Cu, 7,0% Zn, o wilgotności 3% i granulacji do 20 mm oraz 0,2 Mg antyzbrylacza krzemionkowego o zawartości 45,0% SiO2.
Tak przygotowany wsad wprowadza się na pozostałe w piecu produkty porcjami w ilości 2,0 Mg, przy czym każdąnastępnąporcję wsaduje się po częściowym upłynnieniu porcji poprzedniej.
Wsad drobnoziarnisty topi się w temperaturze 1470 K, aż do całkowitego upłynnienia. Wykonuje się spust zawartości pieca i rozdziela poszczególne produkty. Z procesu przetapiania zgarów drobnoziarnistych otrzymuje się:
- 2,2 Mg surowego stopu ołowiowo-antymonowego, który zawiera 85,0% Pb, 12,0% Sb, 1,2% Cu, 0,5% As i 0,8% Sn,
- 3,0 Mg żużla o zawartości 0,3% Pb, 0,5% Cu, 5,0% Fe, 5,0% Zn, 30,0% SiO2 i 15,0% Na2O.
- 1,0 Mg stopu siarczków metali o zawartości 23,0% Cu, 16,0% Fe, 5,0% Pb, 5,0% Zn i 18,0% S,
- 0,5 Mg pyłów z filtra tkaninowego o zawartości 60,0% Zn i 10,0% Pb,
- 0,2 Mg pyłów zwrotnych o zawartości 40,0% Zn i 20,0% Pb.
Długość cyklu przetwarzania surowców ołowionośnych sposobem według wynalazku trwa około 8 godzin. Ze wsadu ołowionośnego pozyskuje się około 96% zawartego w nim ołowiu oraz około 93% antymonu.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych, w którym wsad do pieca stanowi mieszanina surowców ołowionośnych z 5 - 25% wagowymi topnika, 10 - 70% wagowymi składnika utleniająco-redukującego oraz 1 - 8% wagowymi reduktora, którą wprowadza się do pieca jednorazowo albo porcjami i prowadzi się proces wytopu w temperaturze 1370 - 1570 K aż do całkowitego roztopienia wsadu i dokonuje się spustu kamienia miedziowego, żużla i ołowiu, znamienny tym, że przed sporządzeniem wsadu surowce ołowionośne poddaje się osuszaniu i segregacji na frakcję gruboziarnistą o wilgotności 2 - 5%, korzystnie 2% i granulacji 0,5 - 3 mm, korzystnie 0,5 - 1 mm i frakcję drobnoziarnistą o wilgotności 1 - 3%, korzystnie 1% i granulacji poniżej 0,5 mm, po czym frakcję gruboziarnistą wymieszaną z reduktorem wprowadza się jednorazowo do pieca i topi, zaś topnik o granulacji poniżej 5 mm i wilgotności do 3% podaje się na powierzchnię topu, następnie obniża się temperaturę żużla poniżej granicy jego topliwości i dokonuje się spustu ołowiu o temperaturze 570 - 670 K, natomiast do frakcji drobnoziarnistej wymieszanej z reduktorem i dodatkami metalonośnymi dodaje się antyzbrylacz w ilości 1 - 25% wagowych frakcji drobnoziarnistej oraz dodatki siarkonośne o zawartości siarki powyżej 8%, w ilości 2 20% wagowych frakcji drobnoziarnistej, i uzyskanąmieszaninę wsaduje się do pieca porcjami.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako antyzbrylacz stosuje się antyzbrylacz krzemionkowy zawierający 30 - 98% SiO2, korzystnie 30 - 50% SiO2.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako dodatki siarkonośne stosuje się żużel z procesu przetwarzania surowców ołowionośnych w piecu obrotowo-wahadłowym Dorschla o granulacji do 20 mm i wilgotności do 5% i/lub pyły z hutnictwa miedzi, zawierające korzystnie 8 - 14% siarki.
PL95310858A 1995-10-05 1995-10-05 Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych PL176473B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95310858A PL176473B1 (pl) 1995-10-05 1995-10-05 Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95310858A PL176473B1 (pl) 1995-10-05 1995-10-05 Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310858A1 PL310858A1 (en) 1997-04-14
PL176473B1 true PL176473B1 (pl) 1999-06-30

Family

ID=20066056

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95310858A PL176473B1 (pl) 1995-10-05 1995-10-05 Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL176473B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103667712A (zh) * 2013-12-12 2014-03-26 中南大学 一种含铅及含铜废料同步熔池熔炼的方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103667712A (zh) * 2013-12-12 2014-03-26 中南大学 一种含铅及含铜废料同步熔池熔炼的方法
CN103667712B (zh) * 2013-12-12 2015-08-12 中南大学 一种含铅及含铜废料同步熔池熔炼的方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL310858A1 (en) 1997-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2019071793A1 (zh) 一种由含铜熔渣回收有价组分的方法
WO2019071788A1 (zh) 一种由含铜与铁的混合熔渣生产的方法
WO2019071791A1 (zh) 锌冶炼炉渣熔融还原生产的方法
WO2019071798A1 (zh) 一种由镍冶炼熔渣生产的方法
CN107674985A (zh) 由锌冶炼熔渣回收有价组分的方法
KR102355322B1 (ko) 크루드 솔더의 제조를 위한 개선된 방법
WO2019071790A1 (zh) 由含锌与铁的混合熔渣回收有价组分的方法
US8133295B2 (en) Method and apparatus for lead smelting
US3663207A (en) Direct process for smelting of lead sulphide concentrates to lead
US3768996A (en) Granular additive for electrorefining of steel
DE3347685C1 (de) Verfahren zur Herstellung von Ferromangan
PL96920B1 (pl) Sposob wstepnej obrobki pylu lotnego zawierajacego olow i urzadzenie do wstepnej obrobki pylu lotnego zawierajacego olow
DE69737623T2 (de) Verfahren zum Behandeln von Flugstäuben aus Elektrostahlwerken
US4304595A (en) Method of manufacturing crude iron from sulphidic iron-containing material
JPS6092434A (ja) 硫化物銅および/または硫化物銅−亜鉛精鉱の処理法
DE2705654A1 (de) Verfahren zum behandeln von bleirueckstaenden
PL176473B1 (pl) Sposób przetwarzania surowców ołowionośnych
RS60630B1 (sr) Metoda za rafinaciju sulfidnog koncentrata bakra
US2111789A (en) Treatment of sulphide ores
US3232742A (en) Using iron-iron sulfide product to precipitate copper from a copper-bearing solution
RU2221062C1 (ru) Способ извлечения благородных металлов из гравитационных силикатных концентратов, содержащих золото и серебро
US1518626A (en) Treatment of copper-lead matte
RU2181781C2 (ru) Способ комплексной переработки полиметаллического сырья
RU2094509C1 (ru) Способ получения свинца из отходов
JPH04147926A (ja) 硫化亜鉛精鉱の熔融脱硫方法