PL176215B1 - Urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli - Google Patents

Urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli

Info

Publication number
PL176215B1
PL176215B1 PL94310525A PL31052594A PL176215B1 PL 176215 B1 PL176215 B1 PL 176215B1 PL 94310525 A PL94310525 A PL 94310525A PL 31052594 A PL31052594 A PL 31052594A PL 176215 B1 PL176215 B1 PL 176215B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coil
coils
conductor
spiral
coaxial
Prior art date
Application number
PL94310525A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310525A1 (en
Inventor
Wilhelm Mohorn
Original Assignee
Wilhelm Mohorn
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wilhelm Mohorn filed Critical Wilhelm Mohorn
Publication of PL310525A1 publication Critical patent/PL310525A1/xx
Publication of PL176215B1 publication Critical patent/PL176215B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/62Insulation or other protection; Elements or use of specified material therefor
    • E04B1/70Drying or keeping dry, e.g. by air vents
    • E04B1/7007Drying or keeping dry, e.g. by air vents by using electricity, e.g. electro-osmosis
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F5/00Coils
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F5/00Coils
    • H01F2005/006Coils with conical spiral form

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)
  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)
  • Drying Of Gases (AREA)
  • Screw Conveyors (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Lubricants (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do przemieszczania wil- goci lub soli, zwlaszcza do osuszania muru, z co najmniej jednym, umieszczonym w obu- dowie, nawinietym w postaci cewki przewo- dem elektrycznym, przy czym srednica zwojów cewki maleje spiralnie od konca do konca, znamienne tym, ze wzajemna od- leglosc zwojów cewki spiralnej lub stozkowo spiralnej (1, 2,100,101,102,103, 105,106, 200, 201, 202, 203, 204) w kierunku od zewnatrz do wewnatrz stale maleje, przy czym odleglosc (R2 ) pomiedzy osia cewki a punktem przeciecia zwoju cewki z promie- niem cewki jest o 40% do 60% mniejsza od odleglosci (R1 ) pomiedzy osia cewki a pun- ktem przeciecia tego promienia z poprze- dnim zwojem cewki. FIG 6 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli, zwłaszcza do osuszania muru.
Znane są np. z opisu patentowego DE-A1-31 12 130, urządzenia z co najmniej jednym, umieszczonym w obudowie, nawiniętym w postaci cewki przewodem elektrycznym, przy czym średnica zwojów cewki maleje spiralnie od końca do końca, które bez bezpośredniego zetknięcia się z materiałami przeznaczonymi do nawilżania lub osuszania i bez bezpośredniego połączenia ze źródłem prądu wywierają działanie nawilżające i/lub osuszające. Działanie tych urządzeń polega na tym, że pewne pola elektromagnetyczne o określonej częstotliwości z zakresu mikrofalowego o wielkiej częstotliwości zakłócają w porowatych, kapilarnych układach materiałów, np. w materiałach budowlanych lub w gruncie, siły adhezji między cząsteczkami wilgoci i cząsteczkami materiału. Powoduje to obniżenie poziomu wilgotności. Urządzenia, które np. w przypadku wzbudzenia obcego przez odpowiednie istniejące fale krótkie z zakresu fal krótkich, posiadają częstotliwości rezonansowe w dolnej części zakresu o wielkiej częstotliwości, mogąpowodować działanie przeciwne, gdy np. poprzez efekt diodowy muru wywołują zwiększenie potencjału muru i przez to powodują wzrost wilgotności muru. Większość z tych urządzeń jest więcej lub mniej zdolna do rezonansu w zakresach trzech widm rezonansowych, mianowicie widma mechanicznego, widma elektromagnetycznego i trzeciego, stosunkowo niedawno odkrytego, widma grawomagnetycznego.
Fala grawomagnetyczna składa się, jak udało się wykazać, z liniowo, eliptycznie lub kołowo spolaryzowanej składowej magnetycznej i z kołowo spolaryzowanej wokół fali magnetycznej, wirującej składowej grawitatorycznej. Na jedno całe drganie falowe składowej magnetycznej przypada najczęściej kilka drgań falowych składowej grawitatorycznej.
Gdy znane urządzenia były w widmie elektromagnetycznym wprawiane w rezonans przez promieniowanie środowiska, wówczas miały one wyżej wymienione działania. W większości przypadków działania te były jednak niedokładne lub bardzo często były zależne od nieprzewidywalnych wpływów.
Z dokumentu patentowego EP-A1-0 259 769 jest znane urządzenie energii piramidowej, w którym kształtka rurowa w postaci stożkowej spirali przebiega po stronie zewnętrznej piramidy. Za pomocą tego urządzenia można obniżać zwłaszcza radioaktywne obciążenie cieczy, które przepływają przez kształtkę rurową.
Celem wynalazku było takie ulepszenie urządzenia wymienionego na wstępie rodzaju, aby zawsze mogło ono optymalnie działać niezależnie od różnorodnych wpływów zewnętrznych.
Urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli, zwłaszcza do osuszania muru, z co najmniej jednym, umieszczonym w obudowie, nawiniętym w postaci cewki przewodem elektrycznym, przy czym średnica zwojów cewki maleje spiralnie od końca do końca, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wzajemna odległość zwojów cewki spiralnej lub stożkowo spiralnej w kierunku od zewnątrz do wewnątrz stale maleje, przy czym odległość pomiędzy osią cewki a punktem przecięcia zwoju cewki z promieniem cewki jest o 40% do 60% mniejsza od odległości pomiędzy osiącewki a punktem przecięcia tego promienia z poprzednim zwojem cewki.
Korzystnie co najmniej dwie, zwłaszcza trzy cewki spiralne posiadają wspólny wewnętrzny punkt końcowy i są rozmieszczone z obróceniem o jednakowe kąty płaskie, tworząc cewki spiralne wielokrotne.
Korzystnie dwie nawinięte przeciwbieżnie cewki spiralne wielokrotne są umieszczone na przeciwnych stronach płytki izolacyjnej i w pewnej odległości nad nimi jest przymocowana dalsza cewka spiralna wielokrotna, która w środku jest połączona elektrycznie przewodząco zjedną z dolnych cewek spiralnych wielokrotnych.
Korzystnie pod kątem między 70° i 86° do zwłaszcza poziomych cewek spiralnych wielokrotnych jest przymocowana taka sama ilość dalszych cewek spiralnych pojedynczych, których środki są połączone przewodząco z górną cewką spiralną wielokrotną.
Korzystnie powyżej zwłaszcza poziomo leżącej cewki spiralnej wielokrotnej jest umieszczona cewka cylindryczna i środkowo przewód wpółosiowy, przy czym zarówno cewka spiralna wielokrotnajest również cewka cylindrycznajest połączona przewodząco z przewodem wewnętrznym przewodu współosiowego i ponadto sąumieszczone co najmniej dwie, leżące pod kątem do płaszczyzny cewki spiralnej wielokrotnej połączone ze sobą szeregowo, cewki cylindryczne, których jeden koniec jest połączony z przewodem wewnętrznym a drugi koniec z przewodem zewnętrznym przewodu współosiowego.
Korzystnie z górnym końcem przewodu współosiowego są połączone co najmniej dwie pary przebiegających równolegle, izolowanych od siebie drutów, które są prowadzone przez punkt środkowy cewek cylindrycznych i zwłaszcza są elektrycznie ekranowane.
Korzystnie urządzenie zawiera wykonanąjako przewód współosiowy, antenę prętową do wetknięcia w grunt, której przewód wewnętrzny jest połączony przewodząco z cewką spiralną wielokrotną.
Korzystnie w przewodzie dopływowym prowadzącym do anteny prętowej do cewki spiralnej wielokrotnej lub między przewodem zewnętrznym i wewnętrznym przewodu współosiowego jest umieszczony opornik nastawny.
Korzystnie pod cewką spiralną wielokrotną i cewką cylindryczną jest umieszczona, składająca się zwłaszcza z miedzi lub aluminium tarcza, która jest połączona przewodząco z przewodem zewnętrznym przewodu współosiowego.
Korzystnie w pewnych odległościach jedna nad drugą sąumieszczone cewki spiralne wielokrotne o różnych średnicach zwojów, które odpowiadają częstotliwościom soli przewidywanych do usuwania.
Korzystnie cewka spiralna jest połączona z przetwornikiem do przekształcania energii elektromagnetycznej w energię grawomagnetyczną, która posiada obudowę, w której połączona ze źródłem obcej energii tarcza jest umieszczona w pewnej odległości od końca przewodu wewnętrznego części współosiowej, którajest połączona z leżącąna zewnątrz obudowy cewką spiralną.
Korzystnie przewód wewnętrzny części współosiowej wchodzi do pustej przestrzeni obudowy, przy czym między obudową i cewką spiralną jest umieszczona tarcza miedziana lub aluminiowa.
W wyniku licznych doświadczeń okazało się, że urządzenie skonstruowane według wynalazku dużo lepiej nadaje się do spełniania stawianych wymagań niż jedno ze znanych urządzeń, w których spiralnie nawinięta cewka posiada jednakowe odległości między zwojami, przy czym ponadto między końcami cewki powinien być włączony kondensator przeciwzakłóceniowy, zaś przetwornik do przekształcania energii elektromagnetycznej w energię grawomagnetyczną posiada obudowę, w której połączona ze źródłem obcej energii tarcza jest umieszczona w pewnej odległości od końca przewodu wewnętrznego części współosiowej, która jest połączona z leżącą na zewnątrz obudowy cewką spiralną.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia cewkę spiralną według wynalazku, w widoku z góry; fig. 2 - cewkę stożkowo spiralną, w widoku z boku, fig. 3 - trzy przesunięte równomiernie w stosunku do siebie cewki spiralne, w widoku z góry; fig. 4 - dwie cewki spiralne z tą samą osią lecz z odwrotnymi kierunkami zwojów, również w rzucie z góry, fig. 5 - w lewej połowie postać wykonania urządzenia według wynalazku a w prawej połowie postać wykonania urządzenia według wynalazku uzupełnioną
176 215 przez dalszą cewkę spiralną, fig. 6 - dalszą postać wykonania według wynalazku, w przekroju wzdłuż linii B-B na fig. 7 oraz fig. 7 - przekrój wzdłuż linii A-A na fig. 6.
Cewka spiralna przedstawiona na fig. 1 posiada zwoje, których wzajemne odległości w kierunku od zewnątrz do wewnątrz stale maleją. Jak pokazano na rysunku, promień chwilowy Rj na początku pierwszego zwoju tj. przy 0° jest dwa razy większy od promienia chwilowego R2 drugiego zwoju w tym samym położeniu kątowym tj. przy 360°. Ogólnie jest Rn+i = Rn/2. Przy stałym maleniu wynika więc:
mierzony przy 90° promień cewki Rf = R1-R2M przy 180° R| = R.-R2/2 przy 270° = Ri-F2>x3/4 przy 360° R2 = R.,/2
Odchylenia do około 10% są możliwe.
Cewka stożkowo spiralna według fig. 2 odpowiada cewce spiralnej według fig. 1 z tą różnicą, że zwoje przebiegają do góry pod kątem wzniosu alfa, mieszczącym się zwłaszcza w przedziale między 20° i 30°.
Postacie wykonania pokazane na fig. 1 i 2 przedstawiają najprostsze postacie grawomagnetycznego generatora polaryzacyjnego według wynalazku. Te struktury cewkowe odbierają z gleby grawomagnetyczne pola ziemskie o częstotliwości wodoru, przy czym wymagane jest ustawienie w kierunku północ-południe. Od góry jest odbierana wolna energia kosmiczna i przekształcana w energię grawomagnetycznao częstotliwości wodoru. Zależnie od budowy cewki oddawane pole jest spolaryzowane w lewo lub w prawo. Oddawane natężenie pola jest znacznie silniejsze od istniejącego natężenia pola grawomagnetycznego Ziemi. Wskutek tego układ wytwarza potencjał, np. w murze, dzięki czemu cząsteczki wody wędrujądo dołu (przy polaryzacji w prawo) lub do góry (przy polaryzacji w lewo).
W przedstawionej na fig. 3 cewce spiralnej wielokrotnej każda z cewek pojedynczych 101, 102 i 103 jest wykonanajak na fig. 1. Te trzy cewki pojedyncze sąprzesunięte w stosunku do siebie o 120°, umieszczone na płytce 104 i w środku połączone ze sobą, korzystnie przez zlutowanie. Cała jednostka jest wykonana korzystnie jako obwód drukowany.
Działanie odpowiada w zasadzie działaniu cewek według fig. 1 lub 2, nie jest jednak wymagane ustawienie w kierunku północ-południe a ponadto wytworzone pole jest silniejsze.
Według fig. 4 dwie nawinięte przeciwbieżnie cewki spiralne wielokrotne 105 i 106 są umieszczone na przeciwnych stronach płytki izolacyjnej 104. Obydwie cewki spiralne wielokrotne sąze sobąpołączone nie przewodząco. W narysowanym przykładzie wykonania początki dolnej cewki spiralnej wielokrotnej 106 sąprzesunięte w stosunku do początków górnej cewki sprialnej wielokrotnej 105 o 60° .
Jednostka oznaczonajako całość przez 1, składająca się z płytki 104 i obydwóch cewek spiralnych wielokrotnych 105 i 106, jest wbudowana w urządzenie według wynalazku przedstawione na fig. 5. Ta jednostka 1 stanowi właściwą część odbiorczą generatora polaryzacyjnego. Za pomocą kawałka 3 przewodu, jednostka 1 jest połączona przewodząco odpowiednio do fig. 3 z cewką spiralnąwielokrotną2. Obydwie cewki spiralne wielokrotne 1 i 2 sąutrzymywane w pewnej odległości od siebie za pomocą uchwytu 4. Uchwyt 4 jest przymocowany klejem do części dolnej 7 obudowy 6, składającej się z aluminium. Śruby mocujące 8 uzupełniają urządzenie przedstawione na lewej połowie fig. 5.
Na prawej połowie fig. 5 jest przedstawiony wariant, w którym cewki spiralne 100 według fig. 1 są umieszczone na płytce izolacyjnej 9 i sąpołączone przewodem 10 z cewką spiralną wielokrotną 2. Jest obecnych tyle pojedynczych cewek spiralnych 100 ile jest umieszczonych cewek spiralnych pojedynczych w cewce spiralnej wielokrotnej 2. Płytka 9 jest przytrzymywana w uchwycie 11, który także utrzymuj e obydwie cewki spiralne wielokrotne 1i 2 w ich położeniu.
176 215
W obydwóch wariantach wykonania według fig. 5 jest przeprowadzone rozdzielenie funkcji cewek: cewka spiralna wielokrotna 1 stanowi czysto odbiorczą część grawomagnetycznego pola wodorowego Ziemi a cewka spiralna wielokrotna 2 jest jednostką polaryzującą, która oddaje energię w stanie spolaryzowanym. Obydwie cewki spiralne wielokrotne tworząrazem generator.
Tak wykonane urządzenie nadaje się do wszystkich występujących grawomagnetycznych polamości pola a więc może być uniwersalnie stosowane w każdym miejscu Ziemi. Przez cewki zwrotne 100 pole jest kierowane bardziej ku dołowi.
W przykładzie wykonania według fig. 6 i 7 nad cewką spiralną wielokrotną 1 jest umieszczona cewka cylindryczna 11 jako cewka podstawowa. Pod obydwiema cewkami 1i 11 znajduje się stabilizator 16 pola w postaci tarczy z miedzi lub aluminum.
Antena prętowa 17 wykonana jako przewód współosiowy jest w stanie nie zaizolowanym wetknięta w grunt. Jej przewód wewnętrzny jest połączony przewodząco za pomocą przewodu dopływowego 18 poprzez nastawialny opornik 19 z cewką spiralną wielokrotni 1.
Takie anteny prętowe mogą być potrzebne w urządzeniach o dużej wydajności, zwłaszcza do nawilżania gleby. Mniejsze układy o liczbie zwojów około 24 nie wymagająanten prętowych tego rodzaju.
Rura 20 z tworzywa sztucznego wyłożona folią aluminiową 21 ekranuje przewód dopływowy od pól elektromagnetycznych. Możliwe jest także zastosowanie rury aluminiowej lub miedzianej.
Trzy przesunięte w stosunku do siebie o 120° i nachylone do cewki cylindrycznej 11 pod kątem gamma cewki zwrotne 12 są połączone ze sobą szeregowo. Natomiast cewka cylindryczna 11 jest do połączonych szeregowo cewek zwrotnych 12 dołączona równolegle.
Łączenie ze sobą poszczególnych końców przewodów odbywa się za pomocą trzpienia współosiowego z przewodem wewnętrznym 15a i przewodem zewnętrznym 15b. Obydwa przewody 15a i 15b sąutrzymywane w pewnej odległości od siebie przez dwa krążki 27 materiału izolacyjnego. Z górnymi końcami przewodów 15a, 15b są połączone trzy pary przebiegających równolegle, izolowanych od siebie i umieszczonych w rurze 29 drutów 13 a i 13b, które sąprowadzone przez punkt środkowy cewek zwrotnych 12. Długość drutów 13a i 13b zależy od liczby zwojów cewki cylindrycznej 11; im większa jest liczba zwojów cewki podstawowej 11, tym większa powinna być długość drutów 13a i 13b. Oś drutów 13a i 13b powinna zasadniczo zbiegać się z osią cewek zwrotnych 12. Równoległe druty 13a i 13b są prowadzone mechanicznie, osiowo, prosto przez rurę 29 z tworzywa sztucznego lub lepiej z materiału ekranującego elektrycznie, np. z aluminium.
Jak pokazano zwłaszcza na fig. 6, wszystkie przewody dopływowe do trzpienia współosiowego 15a, 15b są skręcone. Kierunek skręcenia jest dostosowany do kierunku uzwojenia cewki. Zgodnie z tym, w przypadku cewek prawobieżnych stosuje się prawoskrętność a w przypadku cewek lewobieżnych lewoskrętność. Przy tym kierunek uzwojenia cewki dostosowuje się do celu, jakiemu ma służyć urządzenie według wynalazku: prawobieżnie nawija się cewkę dla celów osuszających a lewobieżnie dla celów nawilżających.
Na figurze 6 i 7 jest ponadto pokazane urządzenie nośne 14, które utrzymuje cewkę cylindryczną 11 w jej położeniu. Dalsze urządzenie nośne 15 simży do przymocowania cewki spiralnej 1 stabilizatora 16 pola.
Jest także przewidziany nastawny opornik 19a o oporności w przedziale między 0,05 i 30 kiloomów, umożliwiający nastawianie wydajności. Ten opornik 19a jest połączony jednym końcem przewodu z przewodem wewnętrznym 15a a drugim końcem przewodu z przewodem zewnętrznym 15b. Także te połączenia są skręcone, jak pokazano na fig. 6.
Obudowa z nie przewodzącego lub elektrycznie ekranowanego materiału, np. z blachy aluminiowej, z częścią górną 22 i dolną 23, które są połączone ze sobą śrubami 24, osłania większą część urządzenia. Na fig. 6jest ponadto zaznaczone zawieszenie 25 oraz stojaki 26 do montażu na podłodze.
Według fig. 8 ze źródła 31 prądu stałego lub zmiennego doprowadza się obcą energię przez zasilacz sieciowy 32, oscylator 33, wzmacniacz 34 i filtr wąskopasmowy 35 dla stabilizacji czę176 215 stotliwości, do przetwornika 36, który przekształca impulsy elektromagnetyczne w impulsy grawomagnetyczne.
Przetwornik 36 jest przedstawiony bliżej na fig. 9.
Według tej figury sygnał dochodzący z filtra pasmowego 35 doprowadza się przez przewód wewnętrzny 40 przewodu współosiowego 41 do tarczy 42 wykonanej z miedzi. Tarcza 42 znajduje się w cylindrycznej lub prostopadłościennej obudowie 43 wykonanej z aluminium lub miedzi. W tej obudowie 43 zachodzi właściwe przekształcenie, to znaczy składowa elektryczna fali elektromagnetycznej zostaje przekształcona w składową grawitatoryczną. Tworzy się grawomagnetyczna fala stojąca (półfala), która zostaje wypromieniowana przez korzystnie drukowaną cewkę spiralną 100 lub przez cewki 101, 102, 103. Przesyłanie do cewki spiralnej 100 odbywa się przez część współosiową44, przy czym między obudową43 i cewką spiralną 100 jest umieszczona tarcza miedziana lub aluminiowa 45. Przewód wewnętrzny części współosiowej 44 wchodzi przy tym do wnętrza obudowy 43 i jest połączony przewodząco z daną cewką 100,101, 102, 103, np. przez śrubę.
Za pomocąurządzeń według wynalazku można także przeprowadzać odsalanie np. murów.
Okazało się, że podczas osuszania obecne w murze sole (azotany, siarczany, chlorki, węglany) wędrują do tynku lub w przypadku fresków także do malowideł. Aby temu przeszkodzić można za pomocą urządzeń takich samych rodzajów jak urządzenia do osuszania, tylko pracujących z innymi częstotliwościami, transportować do dołu za pomocąpól specjalnie zależnych od częstotliwości rozpuszczone cząstki soli. Kierunek uzwojenia układów cewek jest przy tym lewobieżny, a więc odwrotny niż w urządzeniach do osuszania.
Podczas gdy do osuszania stosuje się promienie chwilowe (fig. 1) równe 10,5 cm lub wielokrotności tej wielkości, to w urządzeniach do odsalania można stosować odpowiednio do czterech różnych częstotliwości promienie chwilowe równe 20,5 cm, 31,3 cm, 15,6 cm i 23,4 cm. Możliwe są tolerancje o rzędzie wielkości około 15%o.
W razie obecności soli w kapilarnych układach materiałów najpierw ustawia się urządzenie odsalające, które po upływie około 2 do 6 miesięcy usuwa się i wymienia na urządzenia osuszające. Cewki spiralne z wyżej podanymi promieniami chwilowymi mogą być umieszczone w jednej obudowie jedna nad drugą, tak że powstaje jednolite urządzenie, które reaguje na wszystkie cztery częstotliwości.
Takie urządzenie jest przedstawione schematycznie na fig. 10. Są w nim umieszczone w jednej obudowie jedna nad drugą cztery cewki 201, 202, 203, 204, których promienie chwilowe sąrówne wyżej podanym promieniom. W przypadku soli innego rodzaju mogąbyć stosowane także inne promienie lub dodatkowe cewki z innymi promieniami.
W ramach wynalazku są możliwe liczne odmiany. Także zakresy stosownia urządzeń według wynalazku są bardzo różnorodne; zwłaszcza jest także możliwe stosowanie tych urządzeń do zmniejszania stref geopatogenicznych. Ponadto za pomocą urządzeń według wynalazku można likwidować zamglenia przez wywoływanie ruchu do góry kropelek wody tworzących mgłę.
176 215
176 215
176 215
z
b-J
FIG. 5
FIG. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli, zwłaszcza do osuszania muru, z co najmniej jednym, umieszczonym w obudowie, nawiniętym w postaci cewki przewodem elektrycznym, przy czym średnica zwojów cewki maleje spiralnie od końca do końca, znamienne tym, że wzajemna odległość zwojów cewki spiralnej lub stożkowo spiralnej (1,2,100,101,102,103, 105,106,200,201,202,203,204) w kierunku od zewnątrz do wewnątrz stale maleje, przy czym odległość (R2) pomiędzy osiącewki a punktem przecięcia zwoju cewki z promieniem cewki jest o 40% do 60% mniejsza od odległości (Rt) pomiędzy osiącewki a punktem przecięcia tego promienia z poprzednim zwojem cewki.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej dwie, zwłaszcza trzy cewki spiralne (101,102,103) posiadają wspólny wewnętrzny punkt końcowy i są rozmieszczone z obróceniem o jednakowe kąty płaskie, tworząc cewki spiralne wielokrotne (2,105,106).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że dwie nawinięte przeciwbieżnie cewki spiralne wielokrotne (105,106) są umieszczone na przeciwnych stronach płytki izolacyjnej (104) i w pewnej odległości nad nimi jest przymocowana dalsza cewka spiralna wielokrotna (2), która w środku jest połączona elektrycznie przewodząco z jedną z dolnych cewek spiralnych wielokrotnych (105,106).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że pod kątem (β) między 70° i 86° do zwłaszcza poziomych cewek spiralnych wielokrotnych (105, 106, 2) jest przymocowana taka sama ilość dalszych cewek spiralnych pojedynczych (100), których środki są połączone przewodząco z górną cewką spiralną wielokrotną (2).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że powyżej zwłaszcza poziomo leżącej cewki spiralnej wielokrotnej (1) jest umieszczona cewka cylindryczna (11) i środkowo przewód współosiowy (15a, 15b), przy czym zarówno cewka spiralna wielokrotna (1) jak również cewka cylindryczna (11) jest połączona przewodząco z przewodem wewnętrznym (15a) przewodu współosiowego i ponadto są umieszczone co najmniej dwie, leżące pod kątem do płaszczyzny cewki spiralnej wielokrotnej (1) połączone ze sobą szeregowo, cewki cylindryczne (12), których . jeden koniec jest połączony z przewodem wewnętrznym (15a) a drugi koniec z przewodem zewnętrznym (15b) przewodu współosiowego.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że z górnym końcem przewodu współosiowego (15a, 15b) sąpołączone co najmniej dwie pary przebiegających równolegle, izolowanych od siebie drutów (13a, 13b), które sąprowadzone przez punkt środkowy cewek cylindrycznych (12) i zwłaszcza są elektrycznie ekranowane.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że zawiera, wykonanąjako przewód współosiowy, antenę prętową (17) do wetknięcia w grunt, której przewód wewnętrzny jest połączony przewodząco z cewką spiralną wielokrotną (1).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że w przewodzie dopływowym prowadzącym od anteny prętowej (17) do cewki spiralnej wielokrotnej (1) lub między przewodem zewnętrznym i wewnętrznym przewodu współosiowego (15a, 15b) jest umieszczony opornik nastawny (19,19a).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że pod cewką spiralną wielokrotną (1) i cewką cylindryczną (11) jest umieszczona, składająca się zwłaszcza z miedzi lub aluminium tarcza (16), która jest połączona przewodząco z przewodem zewnętrznym (15b) przewodu współosiowego.
  10. 10. Urządzenie wenług zastrz . 1, tna m iennetym,że w p żwnych odlchłościach jcdnanad drugą są umieszczone cewki spiralne wielokrotne (201, 202, 203, 204) o różnych średnicach zwojów, które odpowiadają częstotliwościom soli przewidywanych do usuwania.
    176 215
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że cewka spiralna (100) jest połączona z przetwornikiem (36) do przekształcania energii elektromagnetycznej w energię grawomagnetyczną, która posiada obudowę (43), w której połączona ze źródłem obcej energii tarcza (42) jest umieszczona w pewnej odległości od końca przewodu wewnętrznego części współosiowej (44), która jest połączona z leżącą na zewnątrz obudowy (43) cewką spiralną (100).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przewód wewnętrzny części współosiowej (44) wchodzi do pustej przestrzeni obudowy (43), przy czym między obudową (43) i cewką spiralną (100) jest umieszczona tarcza miedziana lub aluminiowa (45).
PL94310525A 1993-03-08 1994-03-03 Urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli PL176215B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT43593 1993-03-08
PCT/AT1994/000021 WO1994020702A2 (de) 1993-03-08 1994-03-03 Gerät zum transport von feuchte oder salzen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310525A1 PL310525A1 (en) 1995-12-27
PL176215B1 true PL176215B1 (pl) 1999-05-31

Family

ID=3490537

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94310525A PL176215B1 (pl) 1993-03-08 1994-03-03 Urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0688383B1 (pl)
AT (1) ATE146546T1 (pl)
CZ (1) CZ227295A3 (pl)
DE (1) DE59401342D1 (pl)
DK (1) DK0688383T3 (pl)
ES (1) ES2097639T3 (pl)
HU (1) HU214378B (pl)
PL (1) PL176215B1 (pl)
RO (1) RO112647B1 (pl)
SK (1) SK109595A3 (pl)
WO (1) WO1994020702A2 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2161931T3 (es) * 1995-03-10 2001-12-16 Hildegard Berger Dispositivo para la deshumectacion de mamposteria.
AT412102B (de) * 2002-03-21 2004-09-27 Andreas Reindl Gerät um aufsteigende feuchte in mauern entgegen zu wirken und die mauern trocken zu halten
WO2004088055A1 (de) * 2003-04-04 2004-10-14 Schwarzer Guenther Vorrichtung zum empfangen und abstrahlen freier energieformen
EP3040490B1 (en) 2014-12-30 2017-09-20 Universita' Degli Studi Di Cagliari Method and system for activating and controlling a water-repelling process in walls
AT517234B1 (de) * 2015-04-17 2016-12-15 Ing Mohorn Wilhelm Gerät zur Verstärkung oder Umkehr eines geo-gravomagnetischen Feldes
WO2023126670A1 (en) * 2022-01-03 2023-07-06 Eambient Uk Limited Device for reduction of moisture in porous materials
WO2023126671A1 (en) * 2022-01-03 2023-07-06 Eambient Uk Limited Device for reduction of moisture in porous materials

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT382915B (de) * 1985-05-17 1987-04-27 Wigelbeyer Helmut Geraet zur entfeuchtung von mauerwerk
AT397681B (de) * 1985-11-12 1994-06-27 Mohorn Wilhelm Gerät zur erzeugung von elektroosmotischen effekten
DE3630523A1 (de) * 1986-09-08 1987-04-23 Rainer Oehme Pyramiden-energie-abnahmevorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
CZ227295A3 (en) 1996-02-14
WO1994020702A2 (de) 1994-09-15
SK109595A3 (en) 1996-01-10
ES2097639T3 (es) 1997-04-01
WO1994020702A3 (de) 1994-10-13
ATE146546T1 (de) 1997-01-15
HU214378B (hu) 1998-03-30
EP0688383A1 (de) 1995-12-27
EP0688383B1 (de) 1996-12-18
HUT72111A (en) 1996-03-28
DK0688383T3 (da) 1997-05-12
DE59401342D1 (de) 1997-01-30
RO112647B1 (ro) 1997-11-28
PL310525A1 (en) 1995-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4926702B2 (ja) 分布負荷型モノポールアンテナを提供するためのシステムおよび方法
US4012744A (en) Helix-loaded spiral antenna
US4939465A (en) Probe head for nuclear magnetic resonance (NMR) measurements, in particular for use in NMR tomography
US4323900A (en) Omnidirectional microstrip antenna
EP0047065B1 (en) Distributed phase rf coil
CN1340225A (zh) 用于高于200MHz频率的螺旋天线
PL176215B1 (pl) Urządzenie do przemieszczania wilgoci lub soli
CA2061743A1 (en) End loaded helix antenna
EP0043591A1 (en) Antenna
RU99104172A (ru) Спиральная антенна с изогнутыми сегментами
JPS5997204A (ja) 逆l形アンテナ
GB2151792A (en) Coil arrangements
US6873300B2 (en) Antenna system utilizing elevated, resonant, radial wires
US10214898B2 (en) Device for intensifying or reversing a geo-gravomagnetic field
RU55211U1 (ru) Спиральная антенна с двусторонней намоткой
US4295144A (en) Feed system for a circularly polarized tetra-coil antenna
JPH09307327A (ja) 棒状アンテナおよびアンテナ装置
US20070075912A1 (en) Device for receiving and releasing free forms of energy by radiation
HU194345B (en) Device for dryling up wet walls
US2750590A (en) Dipole antenna
PT92313A (pt) Aparelho receptor de sinais de microondas
US3646563A (en) Frequency-tunable multielement antenna structure
JPS6165604A (ja) 直線偏波用ヘリカル空中線
US3219787A (en) Process and apparatus for heating dielectrics in high frequency extended toroidal electrode configurations
RU2471U1 (ru) Зигзагообразная антенна