PL175835B1 - Luk załadowczy statku - Google Patents

Luk załadowczy statku

Info

Publication number
PL175835B1
PL175835B1 PL94315178A PL31517894A PL175835B1 PL 175835 B1 PL175835 B1 PL 175835B1 PL 94315178 A PL94315178 A PL 94315178A PL 31517894 A PL31517894 A PL 31517894A PL 175835 B1 PL175835 B1 PL 175835B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hatch
cover
platform
load
loading
Prior art date
Application number
PL94315178A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315178A1 (en
Inventor
Mukul Ghildiyal
Original Assignee
Cool Carriers Svenska Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cool Carriers Svenska Ab filed Critical Cool Carriers Svenska Ab
Publication of PL315178A1 publication Critical patent/PL315178A1/xx
Publication of PL175835B1 publication Critical patent/PL175835B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B19/00Arrangements or adaptations of ports, doors, windows, port-holes, or other openings or covers
    • B63B19/12Hatches; Hatchways
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B25/00Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby
    • B63B25/18Detachable decks

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Ship Loading And Unloading (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)

Abstract

1. Luk zaladowczy statku, zawierajacy pokrywe zamykajaca otwór luku, przy czym na przeciwleglych bokach otworu sa usytuo- wane czesci oporowe, na których jest oparta pokrywa, znamienny tym, ze pokrywa (4) otworu (2) luku ma co najmniej jedno gniaz- do (6), wglebione wzgledem otaczajacej po- w ierzchni pokrywy (4), a w kazdym gniezdzie (6) jest umieszczona co najmniej jedna platforma ladunkowa (7) co najmniej jednej jednostki ladunku, przy czym platfor- ma ladunkowa (7) jest wyposazona w ele- menty blokujace (9, 10), za pomoca których do platformy ladunkowej (7) sa rozlacznie przymocowane kolumny (11) do pionowego przemieszczania platformy ladunkowej (7). Fig 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest luk załadowczy statku. Wynalazek dotyczy załadowczego luku pokładowego lub luku międzypokładu.
Ładownie towarów w kontenerach, pionowo przedzielone międzypokładami, są oddzielone od siebie lukami i zamykane od góry przez pokrywy luków, które, kiedy dolna ładownia jest całkowicie załadowana i przykryta, pełnią funkcję powierzchni do transportu i przemieszczania ciężarówek i tym podobnych, a po wypełnieniu obszarów po bokach, z przodu i z tyłu luku, stanowią powierzchnię ładunkową dla towarów. Cała powierzchnia ładowni jest wtedy zapełniona ładunkiem, włącznie z powierzchnią luku. Ładownie zwykle są przykryte lub zamknięte kilkoma lukami, ułożonymi jeden obok drugiego, tworzącymi ze sobą ciągłą powierzchnię użytkową jak wyżej opisano.
Tego typu luki są przedstawione w opisach patentowych DE,A,2,024,333 i US,A,3,422,971. Znane luki zawierają otwór luku, na przeciwległych bokach którego są usytuowane części oporowe. Na nich jest oparta pokrywa zamykająca otwór luku, wyposażona w elementy blokujące ładunek umieszczony na pokrywie. Ładunek posiada elementy łączące do mocowania go do urządzeń podnoszących.
Przy zastosowaniu znanych rozwiązań często trudno jest naruszyć całkowity ładunek od góry, to jest po otwarciu luku, dotrzeć do ładunku w celu umieszczenia zawiesi i tym podobnych wokół pierwszej jednostki, która ma być podniesiona i usunięta, aby umożliwić dotarcie do ładunku. Dostęp staje się łatwiejszy w miarę wydobywania poszczególnych jednostek ładunków na zewnątrz i wzrasta swobodna przestrzeń do manipulowania.
Kiedy ładunek jest umieszczony na paletach, w celu zrobienia wolnego miejsca tak dużego jak przestrzeń luku, wymaganego dla umożliwienia zastosowania klatek podnoszących, to jest płyt z linami zamocowanymi w narożach i typowo dostosowanymi do czterech standardowych palet, konieczne jest obwiązanie i podniesienie 16-46 palet, co wymaga znacznego czasu i pociąga za sobą ryzyko zniszczenia. To samo dotyczy również załadowywania.
175 835
Trudności z odczepianiem i obwiązywaniem oddzielnych palet są szczególnie oczywiste, kiedy ładunek stanowią przedmioty na paletach takie jak zamrożone tusze zwierzęce i tym podobne ładunki o różnych kształtach. Stos leżący na palecie jest często z powodu ruchów statków przesunięty na boki i utrudnia dostęp i odłączenie palet.
Luk załadowczy statku, według wynalazku, zawierający pokrywę zamykającą otwór luku, przy czym na przeciwległych bokach otworu są usytuowane części oporowe, na których jest oparta pokrywa, charakteryzuje się tym, że pokrywa otworu luku ma co najmniej jedno gniazdo, wgłębione względem otaczającej powierzchni pokrywy, a w każdym gnieździe jest umieszczona co najmniej jedna platforma ładunkowa co najmniej jednej jednostki ładunku, przy czym platforma ładunkowa jest wyposażona w elementy blokujące, za pomocą których do platformy ładunkowej są rozłącznie przymocowane kolumny do pionowego przemieszczania platformy ładunkowej.
Pokrywa ma co najmniej jeden przelotowy otwór lub ma nieperforowaną powierzchnię.
Pokrywa jest wyposażona w usytuowane poniżej i wzdłuż jej górnej powierzchni kanały powietrzne, które są połączone z powietrznymi kanałami pokładu, a górna powierzchnia platformy ładunkowej posiada liczne otwarte otwory nadmuchu powietrza.
Platforma ładunkowa ma wzdłuż co najmniej jednego boku, odłączalne boczne podpory, oraz podpory pomocnicze wyrównujące obciążenie.
Pokrywa luku dla co najmniej jednej platformy ładunkowej na niej umieszczonej odpowiada rozmiarem typowemu lukowi. Do przykrycia większych otworów luków potrzebnych jest kilka pokryw. Platforma ładunkowa, która ma być oparta na pokrywie powinna mieć obszar korzystnie odpowiadający wielokrotności rozmiaru powierzchni teraz używanych standardowych palet. Platformy ładunkowe są dostosowane do podtrzymywania ładunku na nich umieszczonego i podnoszenia ich za pomocą elementów łączących i urządzeń podnoszących, zapewniając zahaczanie lub dołączanie lin podnoszących, jarzm podnoszących lub tym podobnych.
Ruchome platformy ładunkowe z umieszczonym na nich ładunkiem mogą, pod warunkiem, że pokrywy mają otwory przelotowe, być w razie potrzeby wykorzystane do sprawdzania lub prac wewnątrz przestrzeni znajdującej się niżej, bez usuwania pokryw, co jest wymagane w innych przypadkach. Jest nawet możliwe rozładowywanie ładunku z niższej ładowni w przynajmniej ograniczonym zakresie.
Pokrywy z otworami i platformy oczywiście muszą być dostosowane do typu luków i typu ładunku, a otwory mogą być nawet mniejsze przy jednym największym na górze w celu uproszczenia rozładowywania i załadowywania niższych platform.
Zaletą luku załadowczego według wynalazku jest to, że platformy ładunkowe i gniazda pokryw mogą być znormalizowane i mogą one funkcjonować jako zastępcze nośniki ładunku. Puste platformy ładunkowe mogą być zastępowane na brzegu zastępczymi platformami umieszczanymi w ładowni. Na statku platformy ładunkowe nie wymagają dodatkowej przestrzeni ale stanowią integralną część luku. Pokrywy luku są łatwe do zaadoptowania do dostępnych luków bez zmiany rozmiaru platform ładunkowych. Użyteczność statku lub ładowni niejest pogorszona i nie problemy z ładunkiem takich towarów jak skrzynki, wory, bele i tak dalej, a w przypadku niemożliwości ich podniesienia, platformy ładunkowe mogą być pozostawione w ładowni.
Luk załadunkowy według obecnego wynalazku minimalizuje uszkodzenia towarów, ponieważ nie jest już potrzebne posługiwanie się ciężkim sprzętem w obrębie ładunku, co było wcześniej konieczne. Pozyskuje się znaczną oszczędność czasu poprzez użycie zespołu platform ładunkowych poniżej otworów luku. To oznacza, że czas postoju na kotwicy jest zmniejszony a koszty zredukowane. Możliwość podnoszenia jednej platformy po drugiej bez przesuwania i podnoszenia jest bardziej efektywne.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku luku według wynalazku i platformy ładunkowej z paletami, podtrzymywanej przez jarzmo dźwigu, fig. 2 - schematycznie pokrywę luku i platformę w widoku z góry z ukazaniem ich wymiarów z odniesieniem do otworu luku załadowczego, fig. 3 - inny przykład pokrywy luku i platformy w widoku z góry z ukazaniem ich wymiarów z
175 835 odniesieniem do innego otworu luku załadowczego, fig. 4 - schematycznie platformę z fig. 2 załadowaną jak tak zwanymi europejskimi paletami, fig. 5 - schematycznie platformę z fig. 2 załadowaną paletami typu ISO, fig. 6 - schematycznie fragment kadłuba statku w przekroju wzdłużnym, z ukazaniem złożonych pokryw luków górnych pokładów A i B i zamkniętych luków pokładu C, fig. 7 - końcową część luku i platformy załadowczej ze spoczywającymi na nich kolumnami podnoszącymi, fig. 8 - w znacznie zmniejszonej skali platformę załadowczą widzianą z góry, fig. 9 - element do podpierania krawędzi platform załadowczych w przekroju poprzecznym, i fig. 10 - schematyczny widok perspektywiczny przekroju kadłuba statku, przystosowanego do zastosowania obecnego wynalazku.
Na fig. 1 pokazano luk załadowczy statku według obecnego wynalazku. W pokładzie 1 statku znajduje się otwór 2 luku, który na krawędziach jest wyposażony w części oporowe 3, korzystnie belki lub ramy, dostosowane do podtrzymywania pokrywy 4. Usytuowanie części oporowych 3 jest dostosowane do tego, aby górna powierzchnia pokrywy 4 luku znajdowała się na poziomie górnej powierzchni pokładu 1.
Jak pokazano na fig. 2 i 3 jest możliwe umieszczenie pokryw 4 luku według wynalazku w środku, a w typowych lukach L na obu końcach. Fig. 2 i 3 pokazują zasadniczo to samo, przy czym na fig. 2 otwór luku jest mniejszy -12,4 x 7,4 m - niż otwór luku według fig. 3, gdzie jest on 13 x 10,5 m.
Pokrywa 4 luku ma końcowe części 5 przystosowane do oparcia na częściach oporowych 3 w otworze 2 luku i ma zewnętrzne wymiary odpowiadające wymiarom odpowiedniego luku. Pomiędzy końcowymi częściami 5 pokrywy 4 znajduje się wgłębione gniazdo 6 dopasowane do długości platformy ładunkowej 7 skonstruowanej według wynalazku, a w gnieździe 6 znajdują się zespoły blokujące 8, które za pomocą zespołu ręcznej regulacji 8' lub - nie pokazane - zespołu uruchamiającego elektrycznego, są połączone z uzupełniającymi dolnymi elementami blokującymi 9 na platformie ładunkowej 7. Pokrywa 4, w obrębie gniazda 6 ma co najmniej jeden otwór przelotowy umożliwiający dotarcie do położonych niżej ładunków, gdy platforma ładunkowa 7 jest usunięta.
Jak można zobaczyć wyraźniej na fig. 7,8 i 9, na górze platformy ładunkowej 7 są również umieszczone górne elementy blokujące 10, za pomocą których są zamocowane kolumny 11 lub podobne elementy pomocnicze jak ucha podnoszące i tym podobne platformy ładunkowej 7.
Figura 1 przedstawia platformę ładunkową 7, przenoszącą ładunek za pomocą kolumn 11, połączonych na końcach ze sobą elementami uzupełniającymi podnoszącego jarzma dźwigu lub tym podobnymi, podnoszoną z gniazda 6 pokrywy 4 luku. Jak pokazano na fig. 7, 8, 9, na krótszych bokach platformy ładunkowej 7 znajdują się gniazda 13 na podpory pomocnicze 14 wyrównujące ciężar kolumn 11, a na dłuższych jej bokach są otwory 15, za pomocą których są ustalone podpierające słupki 16 bocznej podpory 17, korzystnie w postaci kształtownika, w celu zabezpieczenia przed przesunięciem platformy ładunkowej 7, wskutek ruchu statku, w kierunku sąsiedniej platformy ładunkowej 7 i na odwrót tak, że podnoszenie poszczególnych platform jest utrudnione.
W statkach - chłodniach pokłady są zwykle wyposażone w kanały powietrzne i luki zwykle mają odpowiednie kanały umożliwiające przepływ powietrza przez nie oraz mają otwory w górnej powierzchni czołowej luku do rozpraszania go.
W korzystnym przykładzie wykonania pokazanym na fig. 7, 8 platforma ładunkowa 7 jest wyposażona w kanały powietrzne 18 i otwory 19 w górnej powierzchni odpowiadające kanałom i otworom ukształtowanym w obecnych pokrywach luków. Platforma ładunkowa 7 jest podobna więc do obecnych luków, które zawierają układ rozprowadzania powietrza.
Na fig. 6 przedstawiono zastosowanie pokryw 4 w otworze ładowni, przy czym w każdym gnieździe 6 pokrywy 4 jest umieszczona platforma ładunkowa 7 z paletami ładunkowymi P. Pokłady A i B są puste, a pokrywy 4 są złożone wzdłuż każdego boku otworu. Po umieszczeniu pokryw 4 w otworze luku, również w pokładach A i B, platformy ładunkowe 7 są umieszczane w gniazdach 6 pokryw 4 i zamocowywane za pomocą urządzeń blokujących 8, 9. Pokrywa 4 i platforma ładunkowa 7 tworzą jeden zespół pod względem manipulowania nimi. W przypadku, gdy platforma ładunkowa 7 w danym czasie nie jest używana jako taka spełnia rolę uzupełnienia pokrywy 4 luku.
175 835
Przy rozładowywaniu ładunku na pokładzie C, jarzmo podnoszące 12 jest łączone z kolumnami 11 na każdej platformie ładunkowej 7 i platformy ładunkowe 7 jedna po drugiej mogą być podnoszone, przenoszone i ponownie wkładane lub alternatywnie zastępowane przez puste. Po umieszczeniu ich ponownie na miejscu, platformy ładunkowe 7 tworzą, zamierzoną, wolną powierzchnię potrzebną do przesuwania pozostałego ładunku w kierunku otworu 2 luku. Podczas trwania rozładowywania, platformy ładunkowe 7 mogą być użyte w ten sam sposób jak wcześniej znane kontenery.
Luk zawierający pokrywę 4 i platformy ładunkowe 7 jest równie użyteczny przy ładunku. Po wypełnieniu ładowni lub danego pokładu w typowy sposób wykorzystuje się powierzchnię manewrową zapewnioną przez platformy ładunkowe 7 umieszczone w pokrywach 4 otworów 2 luku. Platformy ładunkowe 7 jedna po drugiej mogą, być podnoszone na brzeg, napełniane towarem na paletach i przenoszone na pokład z powrotem i umieszczane w gniazdach 6 w każdej pokrywie 4 luku. Alternatywnie można oczywiście mieć dostępnych wiele platform ładunkowych 7 załadowanych uprzednio i brać jedną, za drugą na pokład zastępując platformę ładunkową, która jest właśnie przenoszona.
Na fig. 10 przedstawiono przykład zastosowania wynalazku na statku. Statek ma otwory 2 luku, które rozciągają się na całej długości w poprzek statku i od dziobu do rufy. W otworach 2 są zastosowane pokrywy 4 o szerokości dostosowanej do szerokości otworów 2 i oparte na częściach oporowych 3 usytuowanych na każdym poziomie pokładu. Statek zawierający takie pokrywy 4 luków może być załadowywany i rozładowywany bardzo szybko, ponieważ wszystkie ruchy towarów w obrębie statku są pionowe i jest wyeliminowane wszelkie manipulowanie w obrębie ładowni. Transport platformy ładunkowej 7 do i od burty statku, od i do magazynów może być łatwo zautomatyzowany.
Statek skonstruowany według podanych parametrów umożliwia osiągnięcie co najmniej tak wysokiej efektywności w załadowywaniu i rozładowywaniu ładunku na paletach i tym podobnych jak przy posługiwaniu się kontenerami. Zasadniczą różnicę i korzyść w porównaniu z kontenerami stanowi to, że wyeliminowano całkowicie problem opieki nad pustymi kontenerami i to, że znane i wypróbowane techniki transportu chłodniczego i mrożonek mogą być wykorzystane.
175 835
175 835
Fig. 3 i_2 10,5 m
Fig. 4
0,8n)
Fig.5
1m
1,2m
6,15m
7.1 m
175 835
Fig. 6
Fig.7
175 835
Fig.8 xfW η
13--0 ;; ^13 ~ iP
15J
17'
Fig. 9 17'-W
Fig. 10
1
<
3-
3-
175 835
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Luk załadowczy statku, zawierający pokrywę zamykającą otwór luku, przy czym na przeciwległych bokach otworu są usytuowane części oporowe, na których jest oparta pokrywa, znamienny tym, że pokrywa (4) otworu (2) luku ma co najmniej jedno gniazdo (6), wgłębione względem otaczającej powierzchni pokrywy (4), a w każdym gnieździe (6) jest umieszczona co najmniej jedna platforma ładunkowa (7) co najmniej jednej jednostki ładunku, przy czym platforma ładunkowa (7) jest wyposażona w elementy blokujące (9,10), za pomocą których do platformy ładunkowej (7) są rozłącznie przymocowane kolumny (11) do pionowego przemieszczania platformy ładunkowej (7).
  2. 2. Luk według zastrz. 1, znamienny tym, że pokrywa (4) jest wyposażona w co najmniej jeden przelotowy otwór (19).
  3. 3. Luk według.zastrz. 1, znamienny tym, że gniazdo (6) manieperforowaną powierzchnię.
  4. 4. Luk według zastrz. 1, znamienny tym, że platforma ładunkowa (7) ma wzdłuż co najmniej jednego boku, odłączalne boczne podpory (17), oraz podpory pomocnicze (14) wyrównujące obciążenie.
  5. 5. Luk według zastrz. 1, znamienny tym, że pokrywa (4) jest wyposażona w usytuowane poniżej i wzdłuż jej górnej powierzchni kanały powietrzne (18), które są połączone z powietrznymi kanałami pokładu, a górna powierzchnia platformy ładunkowej (7) posiada liczne otwarte otwory (19) nadmuchu powietrza.
PL94315178A 1993-12-30 1994-12-28 Luk załadowczy statku PL175835B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9304346A SE504245C2 (sv) 1993-12-30 1993-12-30 Anordning vid lastluckor avsedda att i tillslutande läge bära ovanpå placerad last
PCT/SE1994/001262 WO1995018037A1 (en) 1993-12-30 1994-12-28 Cargo hatch arrangement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315178A1 PL315178A1 (en) 1996-10-14
PL175835B1 true PL175835B1 (pl) 1999-02-26

Family

ID=20392269

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94315178A PL175835B1 (pl) 1993-12-30 1994-12-28 Luk załadowczy statku

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0737144B1 (pl)
JP (1) JPH09507187A (pl)
KR (1) KR970700128A (pl)
DE (1) DE69423913T2 (pl)
ES (1) ES2094709T3 (pl)
PL (1) PL175835B1 (pl)
SE (1) SE504245C2 (pl)
WO (1) WO1995018037A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK178828B1 (en) * 2010-08-20 2017-03-06 Reefer Intel Ag A container- and car-carrying refrigerator
DE102010040902A1 (de) 2010-09-16 2012-03-22 Aloys Wobben Schiff
US11142411B2 (en) * 2015-03-04 2021-10-12 Shibakai Co., Ltd. Cargo handling method
US11518479B2 (en) * 2021-05-06 2022-12-06 Govind Prasad Menon Partially fixed tween decks
CN116177369B (zh) * 2023-04-18 2023-08-01 昆山竞能电气有限公司 自动脱钩式高大箱柜提升装车设备

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2938638A (en) * 1957-12-03 1960-05-31 Jack R Kersh Ship elevator
FR1355509A (fr) * 1960-10-17 1964-03-20 Mac Gregor Comarain Sa Procédé et dispositif d'aménagement de plateformes amovibles, ou d'entreponts amovibles dans les cales de navires, dans les hangars et autres espaces fermés ou couverts analogues, en particulier pour le chargement de véhicules ou analogues
GB1119147A (en) * 1966-03-08 1968-07-10 Gen Electric Co Ltd Improvements in or relating to storage platform arrangements
FR2048486A5 (pl) * 1969-05-19 1971-03-19 Mitsui Shipbuilding Eng
DE3411299A1 (de) * 1984-03-27 1985-10-17 Blohm + Voss Ag, 2000 Hamburg Schiff

Also Published As

Publication number Publication date
EP0737144A1 (en) 1996-10-16
EP0737144B1 (en) 2000-04-05
KR970700128A (ko) 1997-01-08
SE9304346D0 (sv) 1993-12-30
DE69423913T2 (de) 2000-10-12
PL315178A1 (en) 1996-10-14
ES2094709T3 (es) 2000-08-16
ES2094709T1 (es) 1997-02-01
SE504245C2 (sv) 1996-12-16
DE69423913D1 (de) 2000-05-11
JPH09507187A (ja) 1997-07-22
WO1995018037A1 (en) 1995-07-06
SE9304346L (sv) 1995-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1311443B1 (en) Transport linking frames
US4043285A (en) Container ship
EP2845833B1 (en) System for loading and unloading during port operations, comprising a crane, and a base located in the body of the crane that supports and stacks hatchway covers
JP2013518788A (ja) コンテナ処理装置、そのようなものの利用法、および積み下ろし時の方法
KR20090067008A (ko) 컨테이너 선(船) 및 컨테이너 선의 컨테이너 적재 방법
US4543035A (en) Method for loading cargo
US7000765B2 (en) Container comprising an electrically driven interlocking mechanism
FI71908C (fi) Fartyg och system foer lastning och lossning av detsamma.
EP0121681B1 (en) Apparatus for securing on-deck containers
FI128304B (fi) Kuljetusteline ja menetelmä kelojen kuljettamiseksi
US2440307A (en) Ship hold
CN111247074B (zh) 将船舶上运输的联运集装箱锁定在一起的方法和联接装置
PL175835B1 (pl) Luk załadowczy statku
US4890565A (en) Apparatus for securing on-deck containers
KR101891485B1 (ko) 운송 컨테이너
US20030202863A1 (en) Lifting system
US11059663B2 (en) Shipping cargo container with a removable shell that exposes cargo for safe and easy loading and unloading of the cargo
WO2017064449A1 (en) Vehicle shipping crate and method of loading vehicles into a ship
KR100937300B1 (ko) 컨테이너선의 화물공간에 적재될 화물을 지지하는 컨테이너의 지지브래킷
EP4316973A1 (en) Auxiliary container loading apparatus, container carrier comprising same, and container unloading method
EP1421020B1 (en) Transport frame for metal anodes
GB2593177A (en) Method and apparatus for loading large cargo items on a container vessel
SU923910A1 (en) Container
WO2022114979A1 (en) Container
CA2241200A1 (en) Combination lift fittings