PL174502B1 - Urządzenie do ustawiania pojazdu i sposób ustawiania pojazdu - Google Patents

Urządzenie do ustawiania pojazdu i sposób ustawiania pojazdu

Info

Publication number
PL174502B1
PL174502B1 PL94306052A PL30605294A PL174502B1 PL 174502 B1 PL174502 B1 PL 174502B1 PL 94306052 A PL94306052 A PL 94306052A PL 30605294 A PL30605294 A PL 30605294A PL 174502 B1 PL174502 B1 PL 174502B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vehicle
positioning
base frame
setting table
guides
Prior art date
Application number
PL94306052A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306052A1 (en
Inventor
Olavi Venäläinen
Original Assignee
Autorobot Finland
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FI935371A external-priority patent/FI94600C/fi
Priority claimed from FI940791A external-priority patent/FI95103C/fi
Application filed by Autorobot Finland filed Critical Autorobot Finland
Publication of PL306052A1 publication Critical patent/PL306052A1/xx
Publication of PL174502B1 publication Critical patent/PL174502B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D1/00Straightening, restoring form or removing local distortions of sheet metal or specific articles made therefrom; Stretching sheet metal combined with rolling
    • B21D1/14Straightening frame structures
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D1/00Straightening, restoring form or removing local distortions of sheet metal or specific articles made therefrom; Stretching sheet metal combined with rolling
    • B21D1/12Straightening vehicle body parts or bodies
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S72/00Metal deforming
    • Y10S72/705Vehicle body or frame straightener

Abstract

1. Urzadzenie do ustawiania pojazdu zawiera- jace rame podstawowa, stól do ustawiania pozycji roboczej pojazdu oparty na ramie podstawowej, ele- menty mocujace, za pomoca których pojazd jest przy- twierdzony do stolu ustawiajacego przez czas ustawia- nia pozycji, oraz wysiegnik ustawiajacy, przylaczany do stolu ustawiajacego, za pomoca którego to wysieg- nika mozna przykladac sile ustawiajaca w miejscu ustawiania pojazdu, znamienne tym, ze stól ustawia- jacy (11) jest wyposazony we wsporniki (141), z któ- rych kazdy jest obrotowo zamocowany do stolu (11) 1 podpierany przez rame podstawowa za posrednic- twem prowadnic (140), dla pionowego prowadzenia wsporników podczas podnoszenia i opuszczania stolu ustawiajacego (11) na ramie podstawowej (10) i utrzy- mania stolu na zadanej wysokosci roboczej. FIG 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie i sposób ustawiania pojazdu, wykorzystywane przy naprawach i przeglądach pojazdów.
W znanych urządzeniach do usuwania korpusu pojazdu, na przykład z brytyjskiego opisu patentowego GB 2 284 405, pojazd wprowadza się na stół ustawiający w taki sposób, że najpierw mocuje się jego listwy za pomocą elementów mocujących listwy do belek listwowych, umieszczonych na przedniej krawędzi stołu ustawiającego, a następnie popycha się stół ustawiający pod zamocowanym pojazdem, przez odrębny przenośnik, od strony jego końca.
Znane są inne urządzenia do ustawiania korpusu pojazdu, w których pojazd jest naprowadzany na płyty najazdowe, po czym jest przytwierdzany do elementów mocujących na stole ustawiającym przez podnoszenie pojazdu tak, że jego krawędzie są podparte elementami mocującymi przy listwach. W tego rodzaju rozwiązaniach, pomiędzy płytę najazdową a pojazd wprowadza się człon podnośnikowy, zaś pojazd musi być napędzany precyzyjnie do położenia wyznaczonego przez człony mocujące listwy. Urządzenie tego rodzaju nie zawiera elementów do mocowania płyt najazdowych, w wyniku czego płyty te mają tendencję do poruszania się przy wprowadzaniu na nie pojazdu.
Urządzenie do ustawiania pojazdu zawierające ramę podstawową, stół do ustawiania pozycji roboczej pojazdu oparty na ramie podstawowej, elementy mocujące, za pomocą których pojazd jest przytwierdzony do stołu ustawiającego przez czas ustawiania pozycji, oraz wysięgnik ustawiający, przyłączany do stołu ustawiającego, za pomocą którego to wysięgnika można przykładać siłę ustawiającą w miejscu ustawiania pojazdu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stół ustawiający jest wyposażony we wsporniki, z których każdy jest do niego zamocowany obrotowo i podpierany przez ramę podstawową za pośrednictwem prowadnic. Dzięki temu podczas podnoszenia i opuszczania stołu ustawiającego na ramie podstawowej wsporniki są prowadzone pionowo, a stół można utrzymać na żądanej wysokości roboczej.
Korzystne jest wyposażenie urządzenia w odłączalne płyty najazdowe, które mogą być usuwane podczas ustawiania i które są przytwierdzone do ramy podstawowej, gdy pojazd jest na nie wprowadzany, zanim zostanie podniesiony na stole ustawiającym.
Korzystne jest wyposażenie odłączalnych płyt najazdowych w nogi mocujące do ramy podstawowej.
Korzystne jest również gdy oś obrotu wsporników zamocowanych obrotowo jest równoległa do środkowej osi stołu ustawiającego, a cztery wsporniki są umieszczone zasadniczo w narożach stołu ustawiającego, przy czterech odpowiadających im prowadnicach, sztywno połączonych z ramą podstawową. Każdy wspornik i każda prowadnica są korzystnie wyposażone w odpowiednie ramiona, wzajemnie połączone teleskopowo, które mogą być zablokowane względem siebie za pomocą elementu blokującego. Element blokujący jest korzystnie zaopatrzony w przetyczkę, przy czym przynajmniej jedno z ramion pionowej prowadnicy zawiera otwory, w które przetyczka może być wkładana.
Korzystne jest wyposażenie urządzenia ustawiającego w belkę podporową oraz podporę na niej zamontowaną, przy czym podpora korzystnie zawiera ramię, poniżej którego jest umieszczony podnośnik garażowy lub równoważne urządzenie podnoszące, a stół ustawiający zawiera część podporową po każdej stronie stołu ustawiającego dla bocznego podnoszenia, przeprowadzanego za pomocą podnośnika garażowego lub równoważnego urządzenia.
Urządzenie ustawiające korzystnie jest wyposażone w oddzielną belkę, do której jest zamocowany każdy ze wsporników, i która jest połączona z końcami wystających belek stołu ustawiającego.
Sposób ustawiania pojazdu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wprowadza się pojazd na płyty najazdowe powyżej stołu ustawiającego, podnosi się najpierw człony mocujące listwy po jednej stronie stołu ustawiającego do kontaktu z pojazdem, następnie blokuje się wsporniki w prowadnicach z jednej strony stołu ustawiającego, blokując tę stronę stołu ustawiającego na żądanej wysokości roboczej nad ramą bazową, podnosi się człony mocujące listwy po drugiej stronie stołu ustawiającego do kontaktu z pojazdem, blokuje się wsporniki w prowadnicach z drugiej strony stołu ustawiającego, blokując drugą stronę stołu ustawiającego na żądanej wysokości roboczej nad ramą bazową i usuwa się płyty najazdowe z ramy podstawowej urządzenia ustawiającego, poza obszar kontaktu z ramą podstawową.
174 502
W urządzeniu, według wynalazku, uniknięto problemów występujących w znanych urządzeniach. Otrzymano niedrogie i korzystne w eksploatacji urządzenie, w którym płyty najazdowe pojazdu są przytwierdzone do ramy podstawowej urządzenia, i w którym stół ustawiający jest prowadzony za pomocą pionowych prowadnic tak, aby przytwierdzić stół ustawiający do pojazdu za pomocą elementów mocujących listwy. Praca podnoszenia następuje korzystnie za pośrednictwem przenośnego podnośnika garażowego lub podobnego urządzenia. Stół ustawiający jest utrzymywany na miejscu w położeniu ustawienia przez zablokowanie pionowych prowadnic.
W sposobie według wynalazku, pojazd jest wprowadzany najpierw na płyty najazdowe, po czym zostaje podniesiony stół ustawiający, przykładowo za pomocą podnośnika garażowego, przenośnego na koła, lub podobnego urządzenia. W sposobie według wynalazku stosuje się pionowe prowadnice do prowadzenia stołu ustawiającego. Za pomocą pionowych prowadnic kontroluje się ruchy podnoszenia i obniżania stołu ustawiającego, a stół ten jest blokowany na pożądanej wysokości. Przez stosowanie podnośnika garażowego lub podobnego, najpierw podnosi się jedną stronę stołu ustalającego, po czym podniesiona strona stołu ustawiającego zostaje zablokowana za pomocą przetyczki na wysokości, przykładowo, 200 mm. Następnie, podnośnikjest przemieszczany na drugą stronę stołu ustawiającego i dokonuje się odpowiedniego podniesienia, po którym blokuje się prowadnica po tej stronie przez założenie przetyczek blokujących. W rozwiązaniach według wynalazku, stół ustawiający jest połączony z ramą podstawową za pomocą prowadnic, korzystnie prowadnic teleskopowych, przy czym ta rama podstawowa spoczywa na podłodze warsztatu. Urządzenie zawiera elementy mocujące do przytwierdzenia płyt najazdowych odłączalnie do ramy podstawowej.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia aksonometryczny widok urządzenia według wynalazku ze stołem ustawiającym i ramą podstawową, odsuniętymi od siebie, fig. 2 - pojazd przyłączony do stołu ustawiającego, z podnośnikiem zamontowanym w miejscu podnoszenia, fig. 3A - szczegół konstrukcyjny odłączalnej belki podporowej umieszczonej w środkowym obszarze stołu ustawiającego, przy czym podnośnik wykonuje podnoszenie od spodu tej belki podporowej, fig. 3B - konstrukcję łączącą pomiędzy ramą podstawową a stołem ustawiającym w obszarze wyjmowalnym belek mocujących listwy, fig. 3C - obszar X z fig. 3B, fig. 3D - podnoszenie drugiej strony stołu ustawiającego, a fig. 4A - 4F - kolejne etapy podnoszenia stołu ustawiającego według wynalazku.
Na figurze 1 przedstawiono aksonometryczny widok urządzenia według wynalazku do ustawiania pojazdu. Urządzenie zawiera stół ustawiający 11, który może być umieszczony względem ramy podstawowej 10. Na fig. 1 pokazano dla jasności ramę podstawową 10 i stół ustawiający 11 aksonometrycznie w stanie odsunięcia od siebie.
Stół ustawiający 11 zawiera ramę korpusową 12, która składa się z belek 12at, 12a2, równoległych do podłużnej osi X stołu ustawiającego i poprzecznych belek 12a3, 12a4, 12a5, prostopadłych do tych podłużnych belek. Ponadto rama korpusowa 12 zawiera cztery wystające belki, t.j. wystające belki 12bt, 12b2, 12b_3,12b4. Położenia wystających belek 12bt, Utymogą być regulowane tak, aby mogły być przemieszczane w kierunku belek 12a1, 12a2 równoległych do podłużnej osi X stołu ustawiającego, prowadzone przez te belki. Wystające belki 12b1, 12b2 są przymocowane do płyty pośredniej 2c1, która jest połączona za pomocą śrub R1, R2, R3 przechodzących przez belki z inną płytą pośrednią 12c2. Przez dokręcenie śrub, płyty pośrednie 12c1, 12c2 są dociśnięte do belek 12aj, 12a2, a wystająca belka 12b], 12b2 jest przytwierdzona do konstrukcji belek 12a1, 12a2 stołu ustawiającego 12. Według wynalazku, wystające belki 12b 1,... 12b4 zawierają człony mocujące 13a1... 13a4, t.j. tak zwane człony mocuj ące list wy, które mogą być przemieszczone i umieszczane w kierunku podłużnych osi wystających belek, i za pomocą których pojazd jest mocowany do stołu ustawiającego.
Urządzenie według wynalazku do ustawiania pojazdu zawiera pionowe prowadnice 14a1,
14a2,14a3 i 14a+pomiędzy stołem ustawiającym 11 a ramą podstawową 10. Pionowe prowadnice mają na celu prowadzenie i podparcie stołu ustawiającego podczas jego ruchów podnoszenia i obniżania, jak również w położeniu roboczym, gdy pionowe prowadzenie 14at, 14a2,14a3,14a4 zostały zablokowane przetyczkami 16.
174 502
Przykładowo, dolny koniec pionowej prowadnicy 14ai jest przyłączany do ramy podstawowej 10 w położeniu przytwierdzonym, a druga część pionowej prowadnicy 14a1 jest połączona przegubowo ze stołem ustawiającym 11. W rozwiązaniu według wynalazku zastosowano cztery pionowe prowadnice 14ab 14a2, 14a3, 14aą. Pionowe prowadnice 14ab 14aą są umieszczone przy przednim końcu stołu ustawiającego 11, a pionowe prowadnice 14a2, 14a3 są umieszczone przy tylnym końcu stołu ustawiającego 11 symetrycznie po obu stronach poprzecznej osi Y stołu. Według wynalazku, pionowe prowadnice 14ab 14a2, 14a3, 14aą stanowią prowadnice teleskopowe, które korzystnie zawierają przynajmniej dwa ramiona 140, 141, korzystnie w postaci rur. Są one osadzone w takim położeniu względem siebie, że jedna część jest umieszczona wewnątrz drugiej części i jest prowadzona wzdłuż powierzchni tej drugiej części. Części 140, 141 są zblokowane ze sobą za pomocą przetyczki 16, tak, że zapobiega się przynajmniej opuszczeniu wspornika 141. Wspornik 141 jest połączony z belką P i, poprzez nią, ze stołem ustawiającym 11 za pomocą przegubowego złącza 142 z przegubowym kołkiem 143. Geometryczna oś przegubu g, zapewniająca przegubowy ruch pomiędzy częściami 11 i 141 jest równoległa do podłużnej osi X stołu ustawiającego 11.
Przykładowo, w przypadku prowadnicy 14iu, gdy przez otwór 17a1 lub 17a2 we wsporniku 141 przechodzi przetyczka 16, wówczas części 140, 141 są zblokowane ze sobą w taki sposób, że wspornik 141 nie może być obniżony wgłąb otaczającej go prowadnicy 140. Gdy przetyczkę umieści się w dowolnym z otworów 17ab 17a2 lub 17a3 we wsporniku 141, wówczas stół 11 zostanie zablokowany na określonej wysokości.
Przy górnym końcu wspornika 141 znajduje się przelotowy otwór 145. Przez otwór 145 przechodzi kołek 143, który wchodzi dalej w stół ustawiający 11, do zakończeniajego wystającej belki, przez otwór 144 przy końcu belki. Konstrukcje pozostałych pionowych prowadnic są podobne.
Każda prowadnica 14ab 14a2, 14a3, 14aą ma prowadnicę 140 zamocowaną stacjonarnie do części ramowej 10a1, 10a2, 10a3, 10aą ramy podstawowej 10.
Prowadnica 14a2 jest połączona z częścią 10a2 ramy podstawowej 10. Część ramowa 10a2, podobna do części ramowej 10a3 umieszczonej po drugiej stronie, zawiera belki 146, 147 umieszczone na gruncie lub podłodze hali warsztatowej, jak również poprzeczne belki 148,149 połączone z belkami 146, 147, które to poprzeczne belki 148, 149 są dalej połączone z prowadnicą 140, której przekrojowy kształt jest korzystnie kwadratowy lub prostokątny, z pustą przestrzenią, w którą wchodzi wspornik 141. Rama podstawowa 10 zawiera część 10a3, podobną do części 10a2. Każda prowadnica 14a1, 14a2, 14a3, 14aą jest podparta swym zakończeniem przegubowo za pomocą przegubowego złącza 142 na belce P, która została umieszczona na końcu wystających belek 12bb 12b2, 12b3, 12bą, zachodząc teleskopowo w ich wnętrze.
Ponadto, rama podstawowa 10 zawiera części ramowe 10a1, 10a4 podobne do siebie. Przykładowo, część 10a1 zawiera belkę 150, która jest umieszczona na ziemi lub podłodze przestrzeni warsztatowej, belkę 151 poprzeczną do belki 150 (i równoległą do osi X) oraz teleskopowo przemieszczalną część 152, z którą jest połączona prowadnica 140.
Część 152 zawiera belkę 153 równoległą do podłużnej osi X stołu ustawiającego, która to belka 153 jest umieszczona wokół belki 151 i może być zablokowana na belce 151 w pożądanym położeniu za pomocą przetyczki lub śruby R. Tak więc, gdy człony mocujące listwy 13a1, 13aą zostają przemieszczone, wówczas cała konstrukcja połączona z tymi członami mocującymi listwy może ulec przemieszczeniu w kierunku podłużnej osi stołu ustawiającego 11. Płyty najazdowe oznaczono: C1, C2, C3 i C/, C2', C3'.
Na figurze 2 pokazano pojazd A przyłączony do stołu ustawiającego 11. Człony mocujące listwy 13ab 13a3 są przyłączone do konstrukcji belkowej przy spodzie podwozia pojazdu. Płyty najazdowe C1, C2 są zamontowane na ramie podstawowej 10a3 i 10a1 odłączalnie za pomocą nóżek F. Belki ramy podstawowej 10, umieszczone na podłodze przestrzeni garażowej, zawierają otwory E, do których poprzez nóżki są przyłączone płyty najazdowe.
Na figurze 2 pokazano etap, w którym podniesiono jedną stronę stołu ustawiającego 11 za pomocą podnośnika garażowego S i połączono z pojazdem człony mocujące listwy 13a1, 13a2.
Następnie w otwory 17a1 lub 17a2 we wspornikach 141 włożono przetyczki 16, zapobiegając obniżeniu stołu ustawiającego 11 i utrzymując podparcie na przetyczkach 16. Wysięgnik
174 502 ustawiający 500, realizujący pracę ustawienia pojazdu, jest przyłączony do stołu ustawiającego 11 tak, że może być ustawiony względem niego, i zawiera pionowe ramię, które może być przechylone za pomocą cylindrycznego siłownika względem poziomego ramienia, zaś ciągnienie ustawiające jest realizowane za pomocą liny wciągającej lub podobnego środka, zamocowanego na pionowym ramieniu i przyłączonego do położenia, które ma być ustawione.
Na figurze 3A przedstawiono bardziej szczegółową ilustrację odłączalnej podpory lub belki podporowej 18, która jest umieszczona w środkowym obszarze stołu ustawiającego i poprzez dolną część, której podnośnik S dokonuje podniesienia. Belka podporowa 18 jest wpuszczona w człon mocujący 19, umieszczony w środkowym obszarze stołu ustawiającego 11, który to człon mocujący 19 ma korzystnie konstrukcję belkową, do której jest przymocowana belka podporowa 18. Belka 18 zawiera część podporową 20 osadzoną przy zakończeniu, która to część podporowa zawiera ramę 20a i belkę 20b, osadzoną wokół belki podporowej 18. Podnoszenie za pomocą podnośnika S jest realizowane od spodu części 20a.
Na figurze 3B pokazano część konstrukcji pomiędzy częścią ramową 10ai ramy podstawowej 10 a członem mocującym listwy 13a1, który jest przemieszczalny w kierunku osi X.
Na figurze 3C pokazano obszar X z fig. 3B. Belka 153, przemieszczalna teleskopowo wokół belki 151, jest zablokowana za pomocą śruby w pożądanym położeniu, określonym przez pożądany punkt uchwytu pojazdu za pomocą członu mocującego listwę 13ab Na rysunku pokazano umieszczenie nóżki F płyty najazdowej C w otworze E w belce 150. Po podniesieniu pojazdu A do pożądanego poziomu, płyty najazdowe C, C2, C3, C1, C2', C3' można odsunąć od ramy podstawowej 10 stołu ustawiającego 11. Płyta najazdowa C2 jest usuwana w trakcie podnoszenia, a płyty najazdowe C i C3 są usuwane po podniesieniu. Płyty najazdowe C1, C 2, C3, C1 C2', C3' są przyłączone do części ramowych 10a1, 10a2, 10a3, 10a4, odłączalnie za pomocą podpierających nóżek F.
Tak więc, wszystkie płyty najazdowe po obydwu stronach stołu ustawiającego mogą być przyłączone odłączalnie do odpowiednich części ramowych.
Na figurze 3D przedstawiono podnoszenie drugiej strony M2 stołu ustawiającego. Podnośnik garażowy S przyłożono do drugiej strony stołu ustawiającego, a mianowicie ze strony M1 do strony M2. Po podniesieniu strony M2 stołu ustawiającego 11 na ten sam poziom co strona M1 stół ustawiający zostaje zablokowany na tym samym poziomie za pomocą przetyczek 16, i jako ostatni etap, do pojazdu A zostają przyłączone i zaciśnięte człony mocujące listwy 13a1, 13a2, 13a3, 13a4.
Na figurach 4A - 4F przedstawiono mocowanie i podnoszenie pojazdu na poziom roboczy.
Na figurze 4A, pojazd jest wpychany lub wciągany za pomocą wciągarki na stół ustawiający 11 urządzenia.
Na figurze 4B przedstawiono kolejne operacje. Pojazd zostaje wprowadzony wystarczająco daleko, aby człon mocujący listwy 13a3, znalazł się w prawidłowym położeniu do zamocowania. Następnie, usuwa się środkową płytę najazdową C2 i instaluje się belkę podporową 18 i część podporową 20, uwzględniając przeprowadzenie podnoszenia za pomocą podnośnika garażowego S, który jest podparty na części podporowej 20. Podnoszenie stołu ustawiającego 11 jest realizowane za pomocą podnośnika S, a człony mocujące listwy 13a1, 13a2 kontaktują się z dolnymi belkami pojazdu.
Jak pokazano na fig. 4C, przetyczki 16 są załadowane na właściwe im miejsca we wspornikach 141, przez co zostaje zablokowana wysokość robocza.
Jak pokazano na fig. 4D, podnośnik zostaje teraz przeniesiony na drugą stronę M2 stołu ustawiającego i przeprowadza się odpowiednie operacje.
Figura 4E przedstawia ostatni etap, w którym dociska się nakrętki członów mocujących podwozia, t.j. członów mocujących listwy.
Na figurze 4F są wygięte płyty najazdowe Cu C3, C1, C3', z obydwu stron stołu ustawiającego.
Odłączanie pojazdu od urządzenia następuje w odwrotnej kolejności.
174 502
174 502
174 502
FIG.3D
174 502
FIG.4C
174 502
FIG.4D
FIG.4F
174 502
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 4,00 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do ustawiania pojazdu zawierające ramę podstawową, stół do ustawiania pozycji roboczej pojazdu oparty na ramie podstawowej, elementy mocujące, za pomocą których pojazdjest przytwierdzony do stołu ustawiającego przez czas ustawiania pozycji, oraz wysięgnik ustawiający, przyłączany do stołu ustawiającego, za pomocą którego to wysięgnika można przykładać siłę ustawiającą w miejscu ustawiania pojazdu, znamienne tym, że stół ustawiający (11) jest wyposażony we wsporniki (141), z których każdy jest obrotowo zamocowany do stołu (11) i podpierany przez ramę podstawową za pośrednictwem prowadnic (140), dla pionowego prowadzenia wsporników podczas podnoszenia i opuszczania stołu ustawiającego (11) na ramie podstawowej (10) i utrzymania stołu na żądanej wysokości roboczej.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w odłączalne płyty najazdowe (C1, C2, C3, C1, C2', C3'), które mogą być usuwane podczas ustawiania i które są przytwierdzone do ramy podstawowej (10), gdy pojazd (A) jest wprowadzany na płyty najazdowe (C1, C2, C3, C1', C2', C3'), zanim pojazd (A) zostanie podniesiony na stole ustawiającym (11).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że odłączalne płyty najazdowe (C1, C2, C3, C1', C2', C3O są wyposażone w nogi mocujące do ramy podstawowej.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wsporniki (141) są zamocowane obrotowo na górnym końcu, przy czym oś obrotu (g) jest równoległa do środkowej osi (X) stołu ustawiającego (11).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w cztery wsporniki (141), umieszczone zasadniczo w narożach stołu ustawiającego, przy czterech odpowiadających im prowadnicach (140), sztywno połączonych z ramą podstawową (10).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy wspornik (141) i każda prowadnica (140) są wyposażone w odpowiednie ramiona, wzajemnie połączone teleskopowo, które mogą być zablokowane względem siebie za pomocą elementu blokującego.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że element blokujący jest zaopatrzony w przetyczkę, przy czym przynajmniej jedno z ramion pionowej prowadnicy zawiera otwory, w które może być wkładana przetyczka.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, żejest wyposażone w belkę podporową (18) oraz podporę (20) na niej zamontowaną, przy czym podpora (20) zawiera ramię (20a), poniżej którego jest umieszczony podnośnik garażowy (S) lub równoważne urządzenie podnoszące, a stół ustawiający (11) zawiera część podporową po każdej stronie (M1, M2) stołu ustawiającego dla bocznego podnoszenia, przeprowadzanego za pomocą podnośnika garażowego (S) lub równoważnego urządzenia.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w oddzielną belkę (P), do której jest zamocowany każdy ze wsporników (141), i która jest połączona z końcami wystających belek (12bt, 12b2,12b3,12b4) stołu ustawiającego (10).
  10. 10. Sposób ustawiania pojazdu, znamienny tym, że wprowadza się pojazd na płyty najazdowe powyżej stołu ustawiającego, podnosi się najpierw człony mocujące listwy po jednej stronie stołu ustawiającego do kontaktu z pojazdem, następnie blokuje się wsporniki w prowadnicach z jednej strony stołu ustawiającego, blokując tę stronę stołu ustawiającego na żądanej wysokości roboczej nad ramą bazową, podnosi się człony mocujące listwy po drugiej stronie stołu ustawiającego do kontaktu z pojazdem, blokuje się wsporniki w prowadnicach z drugiej strony stołu ustawiającego, blokując drugą stronę stołu ustawiającego na żądanej wysokości roboczej nad ramą bazową i usuwa się płyty najazdowe z ramy podstawowej urządzenia ustawiającego, poza obszar kontaktu z ramą podstawową.
PL94306052A 1993-12-01 1994-11-30 Urządzenie do ustawiania pojazdu i sposób ustawiania pojazdu PL174502B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI935371A FI94600C (fi) 1993-12-01 1993-12-01 Laitteisto ja menetelmä ajoneuvon oikaisutyössä
FI940791A FI95103C (fi) 1994-02-18 1994-02-18 Laitteisto ja menetelmä ajoneuvon oikaisutyössä

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306052A1 PL306052A1 (en) 1995-06-12
PL174502B1 true PL174502B1 (pl) 1998-08-31

Family

ID=26159625

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94306052A PL174502B1 (pl) 1993-12-01 1994-11-30 Urządzenie do ustawiania pojazdu i sposób ustawiania pojazdu

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5638718A (pl)
JP (1) JPH08506277A (pl)
KR (1) KR960700108A (pl)
CN (1) CN1054083C (pl)
AU (1) AU681722B2 (pl)
CZ (1) CZ285714B6 (pl)
GB (1) GB2284405B (pl)
HU (1) HU214610B (pl)
IL (1) IL111701A (pl)
PH (1) PH31478A (pl)
PL (1) PL174502B1 (pl)
RU (1) RU2102169C1 (pl)
SK (1) SK282215B6 (pl)
TW (1) TW316562U (pl)
WO (1) WO1995015224A1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6025131A (en) 1996-10-23 2000-02-15 E. I. Du Pont De Namours And Company Facile method for identifying regulated promoters
AU686086B3 (en) * 1997-07-31 1998-01-29 Monzah Pty Ltd Alignment press
AU785027B2 (en) * 2001-01-16 2006-08-24 John Peter Trask Vehicle stand system
GB0101080D0 (en) * 2001-01-16 2001-02-28 Trask John P Vehicle stand system
US7730758B1 (en) 2008-11-24 2010-06-08 Smith George D Vehicular frame straightening apparatus
CN101797603A (zh) * 2009-02-06 2010-08-11 上海和达汽车配件有限公司 一种快速校形工具和方法
CN102114502B (zh) * 2009-12-30 2015-04-29 上海和达汽车配件有限公司 一种制造汽车仪表板横梁左右支架的夹具
CN103674481A (zh) * 2012-08-31 2014-03-26 弥荣(成都)实业有限公司 用于汽车摆正的传动结构
DE102013202413A1 (de) 2013-02-14 2014-08-14 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zum Kalibrieren eines beweglichen Kranteils eines Krans
FI126462B (fi) * 2014-11-20 2016-12-30 Olavi Venäläinen Oikaisulaite
CN106378366B (zh) * 2016-11-03 2018-05-01 南京沃宇机电有限公司 一种汽车车体校正系统
US10323936B2 (en) * 2016-12-30 2019-06-18 Bosch Automotive Service Solutions Inc. Calibration system for sensors and cameras on vehicles

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2246322A1 (en) * 1973-10-04 1975-05-02 Transtole Straightening jig for vehicle bodywork - pivotal straightening arm fits on rails and force is applied by jack and chain
US4193203A (en) * 1977-09-08 1980-03-18 Applied Power Inc. Method and apparatus for reforming and straightening vehicles
US4404838A (en) * 1981-07-23 1983-09-20 Hare Charles E System for straightening bent automobile bodies
GB2117347A (en) * 1982-03-25 1983-10-12 Celette Sa Apparatus for the positioning of an automobile vehicle bodywork on an inspection and/or repair gauge block
US4660405A (en) * 1985-07-02 1987-04-28 Nicator Ab Work rack structure
FI80392C (fi) * 1986-05-28 1990-06-11 Autorobot Finland Riktningsanordning foer bilkaross.
FI85232C (fi) * 1986-05-28 1992-03-25 Autorobot Finland Foerfarande vid justeringen av en bilkaross och ett justeranordningsarrangemang.
SE461020B (sv) * 1987-06-30 1989-12-18 Samefa Ab Riktbaenk
FR2624460B2 (fr) * 1987-09-10 1991-04-12 Celette Sa Installation pour la reparation et le controle de carrosseries de vehicules accidentes
GB2213411B (en) * 1988-01-05 1991-10-16 Bevan Maxwell Flannery Apparatus for repairing damaged vehicles
FR2637205A1 (fr) * 1988-10-04 1990-04-06 Messina Biaggo Banc de controle et de redressage de chassis et de caisses de vehicules automobiles
US4920597A (en) * 1988-11-09 1990-05-01 Hein-Werner Corporation Drive-on vehicle supporting arrangement
US4955224A (en) * 1989-07-13 1990-09-11 Duz Mor, Inc. Adjustable height vehicle frame straightening apparatus
FI89684C (fi) * 1989-12-01 1993-11-10 Autorobot Finland Riktdon foer bilkarosseri
FI86519C (fi) * 1990-09-10 1992-09-10 Autorobot Finland Utraetningsanordning foer bilkarosseri.
US5263357A (en) * 1992-10-19 1993-11-23 Christian Dumais Haulable device for rectifying the shape of a misshapen unibody frame

Also Published As

Publication number Publication date
HUT68486A (en) 1995-06-28
IL111701A0 (en) 1995-01-24
TW316562U (en) 1997-09-21
US5638718A (en) 1997-06-17
SK146294A3 (en) 1995-07-11
CN1054083C (zh) 2000-07-05
IL111701A (en) 1997-11-20
PL306052A1 (en) 1995-06-12
CN1116831A (zh) 1996-02-14
AU681722B2 (en) 1997-09-04
GB9423661D0 (en) 1995-01-11
PH31478A (en) 1998-11-03
KR960700108A (ko) 1996-01-19
GB2284405B (en) 1997-04-16
GB2284405A (en) 1995-06-07
WO1995015224A1 (en) 1995-06-08
RU2102169C1 (ru) 1998-01-20
HU214610B (hu) 1998-04-28
CZ285714B6 (cs) 1999-10-13
JPH08506277A (ja) 1996-07-09
CZ297694A3 (en) 1995-06-14
AU8146494A (en) 1995-06-19
SK282215B6 (sk) 2001-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL174502B1 (pl) Urządzenie do ustawiania pojazdu i sposób ustawiania pojazdu
GB2422141A (en) Elevating working platform for clamping to the framework of a building as the building is constructed
US4327650A (en) Support structure for mobile folding stage
CA2010020A1 (en) Folding stages
EP0282176B1 (en) Vehicle repair and alignment rack
US5145304A (en) Height adjustable vehicle parking apparatus
CA1042335A (en) Portable riser
US4791802A (en) Installation for the repair and checking of vehicle bodies
JP2717083B2 (ja) 車体修理装置
CA1126772A (en) Support structure for mobile folding stage
RU95115525A (ru) Оборудование для выращивания транспортного средства и способ выравнивания
US4854804A (en) Lifting and carrying heavy loads
EP0875328B1 (en) A system for properly aligning parts of a car to be welded together to form a railway or subway car
EP0381629B1 (en) An extensible movable bridge assembly for use in building tunnels
US5752408A (en) Support structure for automotive body repair
US3999419A (en) Body and frame straightening machine
EP0369402A2 (en) Apparatus for repairing damaged vehicles
FI95103C (fi) Laitteisto ja menetelmä ajoneuvon oikaisutyössä
CA2421184C (en) Improved self-raising platform assembly
EP0458268A2 (en) Traction rig particularly for repairing damaged vehicles
FI94600C (fi) Laitteisto ja menetelmä ajoneuvon oikaisutyössä
US20040045338A1 (en) Collision repair rack
JPH027136Y2 (pl)
JPH07242394A (ja) 大型部品着脱用作業台
CA1138785A (en) Adjustable scaffold assembly for trucks and the like