PL174175B1 - Opakowanie do ponownego napełniania - Google Patents
Opakowanie do ponownego napełnianiaInfo
- Publication number
- PL174175B1 PL174175B1 PL94311663A PL31166394A PL174175B1 PL 174175 B1 PL174175 B1 PL 174175B1 PL 94311663 A PL94311663 A PL 94311663A PL 31166394 A PL31166394 A PL 31166394A PL 174175 B1 PL174175 B1 PL 174175B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- container
- housing
- package
- package according
- opening
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D83/00—Containers or packages with special means for dispensing contents
- B65D83/0055—Containers or packages provided with a flexible bag or a deformable membrane or diaphragm for expelling the contents
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D83/00—Containers or packages with special means for dispensing contents
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W30/00—Technologies for solid waste management
- Y02W30/50—Reuse, recycling or recovery technologies
- Y02W30/80—Packaging reuse or recycling, e.g. of multilayer packaging
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Packages (AREA)
- Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
- Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
- Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
- Steroid Compounds (AREA)
- Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
- Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
Abstract
1. Opakowanie do ponownego na- pelniania z obudowa i wymiennym, napelnianym pojemnikiem, znamienne tym, ze na zewnetrznej sciance pojemnika (2) znajduje sie co najmniej jedna prowad- nica (3; 16; 17; 18; 20), sprzezona z co najmniej jednym, odpowiednim elemen- tem mocujacym (4; 17; 18; 19) w obudowie (1), przeciwdzialajaca zapadaniu sie poje- mnika (2) przy opróznianiu. Fig. 1 PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest opakowanie do ponownego napełniania z obudową i wymiennym, napełnianym pojemnikiem, co pozwala podczas uzupełniania zawartości opakowania uniknąć jej przelewania lub przesypywania. Dzięki temu uzupełnianie zawartości opakowania odbywa się w sposób czysty, higieniczny i bez strat.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki US-4 469 250 znane jest opakowanie do ponownego napełniania ze ściskanym pojemnikiem i wymiennym workiem. Pojemnik składa się z części górnej i dolnej, które po skręceniu zaciskają między sobą worek. Poza tym część górna posiada pierwszy zawór zwrotny do wydawania
174 175 zawartości worka, a część dolna drugi zawór zwrotny do doprowadzania powietrza w przestrzeń między pojemnikiem i workiem. Podczas opróżniania pojemnik jest ściskany, a jego zawartość wyciskana przez pierwszy zawór wzrotny. Powstała w pojemniku na skUtek ubytku jego zawartości próżnia jest kompensowana dopływem powietrza przez drugi zawór zwrotny. Poniżej miejsca skręcenia pojemnika worek zwisa w nim swobodnie.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki US-5156299 przedstawiono opakowanie do ponownego napełniania, składającego się z dwuczęściowego pojemnika z główką do ręcznego pompowania i wymiennym workiem. Boczne ścianki worka mają rowki lub fałdy, które są połączone z otworem worka i mają ułatwiać transport cieczy ze wszystkich obszarów worka. Połączenie worka z pojemnikiem istnieje wyłącznie w obszarze otworu worka.
W opakowaniach do ponownego napełniania trudność polega na równomiernym wydawaniu zawartości, ponieważ worek w stanie częściowo opróżnionym wykazuje tendencję do zapadania się, a przy opróżnianiu pod działaniem ciśnienia powietrza powoduje to spadek ciśnienia. W ramach przedstawionego stanu techniki próbuje się rozwiązać ten problem, zwiększając koszty techniczne. Zgodnie z opisem patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki US-4469250 spadek ciśnienia kompensuje się drugim zaworem zwrotnym, a według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki US-5156299 wykorzystuje do tego celu główkę do pompowania i kanaliki do odprowadzania cieczy w worku.
Zadaniem wynalazku jest natomiast zaproponowanie opakowania do ponownego napełniania z obudową i wymiennym pojemnikiem, które to opakowanie będzie miało prostą i tanią konstrukcję, eliminującą jednocześnie skutecznie zapadanie się pojemnika podczas opróżniania.
Opakowanie do ponownego napełniania z obudową, wymiennym napełnianym pojemnikiem, charakteryzuje się według wynalazku tym, że na zewnętrznej ściance pojemnika znajduje się co najmniej jedna prowadnica, sprzężona z co najmniej jednym, odpowiednim elementem mocującym w obudowie, przeciwdziałająca zapadaniu się pojemnika przy opróżnianiu.
Korzystnym jest, że prowadnicę stanowi pierścień otaczający całkowicie lub częściowo pojemnik.
Korzystnym jest, że prowadnicę stanowi rowek trapezowy lub jaskółczy ogon, a element mocujący stanowi jaskółczy ogon ewentualnie rowek trapezowy, przy czym jaskółczy ogon jest suwliwie umieszczony w rowku trapezowym.
Korzystnym jest, że elementy mocujące stanowią żebra w obudowie lub elementy w ściance obudowy.
Korzystnym jest, że pierścień jest uformowany wtryskowo z pojemnikiem lub zgrzany.
Korzystnym jest, że pierścień jest z tworzywa sztucznego, korzystnie z polipropylenu.
Korzystnym jest, że prowadnicę stanowi co najmniej jeden, otaczający całkowicie wewnętrzną stronę pojemnika, korzystnie uformowany z nim wtryskowo lub zgrzany, pierścień, przy czym obsadzenie pojemnika w obudowie stanowi połączenie kształtowe.
Korzystnym jest, że pierścień ma kształt spiralny.
Korzystnym jest, że obudowa posiada część pierwszą, zawierającą urządzenie wydawcze i kołpak zamykający, rozłącznie połączoną z częścią drugą, a pojemnik posiada otwór, otoczony kołnierzem, połączonym z płaszczem pojemnika, przy czym urządzenie wydawcze jest szczelnie połączone z wnętrzem pojemnika poprzez otwór pojemnika przy połączonych częściach pierwszej i drugiej.
Korzystnym jest, że obudowa posiada część pierwszą, zawierającą urządzenie wydawcze i kołpak zamykający, połączoną rozłącznie z częścią drugą, przy czym elementy mocujące do obsadzenia pojemnika wewnątrz obudowy na dnie drugiej części stanowią co najmniej dwa, pionowo ustawione żebra a pojemnik posiada otwór, otoczony kołnierzem połączonym z płaszczem pojemnika, zawierającym tunele jako prowadnice dla
Π4 ns żeber, przy czym pojemnik jest nasunięty przy pomocy tuneli na żebra i nasadzony kołnierzem, ewentualnie wystającymi zeń występami na górne zakończenia żeber w wybraniach, zaś urządzenie wydawcze jest szczelnie połączone z wnętrzem pojemnika poprzez otwór pojemnika przy połączonych częściach pierwszej i drugiej.
Korzystnym jest, że urządzenie wydawcze zawiera dopasowany do otworu pojemnika króciec, umieszczony w otworze przy złączonych częściach pierwszej i drugiej.
Korzystnym jest, że króciec ma umieszczoną z boku na obwodzie uszczelkę, uszczelniającą otwór względem kołnierza.
Korzystnym jest, że pierwsza część jest połączona z drugą częścią na dnie obudowy.
Korzystnym jest, że pierwsza część jest połączona z drugą częścią na górnym końcu obudowy.
Korzystnym jest, że pierwsza część jest połączona z drugą częścią co najmniej jednym urządzeniem zatrzaskowym.
Korzystnym jest, że urządzenie zatrzaskowe stanowi osadzony sprężyście w ściance drugiej części wyi^-^ęp, sprzężony z odpowiednim otworem w ściance pierwszej części.
Korzystnym jest, że opakowanie jest z tworzywa sztucznego.
Korzystnym jest, że obudowa ma przekrój w kształcie owalnym z dwoma szerokimi i dwoma wąskimi bokami, i że szeroki bok ma cieńszą ściankę niż bok wąski.
Korzystnym jest, że pojemnik jest cienkościenny i samonośny lub ma postać worka foliowego.
Korzystnym jest, że worek foliowy składa się z dwóch prostokątnych, połączonych ze sobą folii, zazwyczaj ze złożonej i zgrzanej folii.
Korzystnym jest, że każde dwa żebra na szerokich bokach obudowy są umieszczone poza środkami boków.
Korzystnym jest, że obudowa zawiera wskaźnik stanu napełnienia, a pojemnik, jest przezroczysty, co najmniej w jednym rozciągającym się z góry na dół obszarze.
Korzystnym jest, że wskaźnik stanu napełnienia stanowi kilka, rozmieszczonych od góry do dołu obudowy, okienek.
Korzystnym jest, że urządzenie wydawcze i kołpak zamykający są zamontowane jako oddzielny element na pierwszej części obudowy.
Korzystnym jest, że urządzenie wydawcze i kołpak zamykający są osadzone na kołnierzu i są przytrzymywane przez część obudowy.
Korzystnym jest, że kołnierz posiada membranę oraz otaczającą otwór i uszczelniającą go sprężyście, zamykającą wkładkę, umieszczoną w otworze, przy czym membrana posiada biegnące z boku wzdłuż obwodu obrzeże z co najmniej dwoma wybraniami, w których są zaczepione co najmniej dwa zaczepy wkładki kołpaka zamykającego.
Korzystnym jest, że kołpak zamykający ma zagłębienie do umieszczenia wypukłości wkładki.
Korzystnym jest, że urządzenie wydawcze jest mechanicznym rozpylaczem lub pompką.
Korzystnym jest, że opakowanie zawiera kubek, korzystnie nasadzony, stanowiący przybór do picia.
Zgodnie z wynalazkiem na bokach pojemnika umieszczona jest co najmniej jedna prowadnica, która współpracuje z przynajmniej jednym, odpowiednim elementem mocującym w obudowie. W ten sposób stabilizuje się położenie pojemnika w obudowie również w stanie całkowicie lub częściowo opróżnionym i zapobiega jego zapadaniu się. Umożliwia to skuteczne i całkowite opróżnianie pojemnika.
Zaleta wynalazku polega na możliwości łatwego i taniego wytwarzania opakowania po ponownego napełniania, na wygodzie jego użytkowania i wszechstronności zastosowania, np. do zawartości o konsystencji cieczy, past lub proszków. Poza tym obudowę można dopasować do już istniejących opakowań bez pojemników wewnętrznych i je nią zastąpić.
174 175
Zgodny z wynalazkiem pojemnik ma korzystnie niewielką pojemność i ciężar, co znacznie zmniejsza ilość uzyskiwanych zeń odpadów. Obudowa nadaje się do wielokrotnego użytku i może mieć bardziej kosztowną konstrukcję.
Zgodna z wynalazkiem konstrukcja z prowadzonym w elementach mocujących obudowy pojemnikiem umożliwia również łatwe wylewanie zawartości z opakowania do ponownego napełniania bez konieczności naciskania go.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia opakowanie do ponownego napełniania według wynalazku, w przekroju, fig. 2 - opakowanie zgodne z wynalazkiem w innym przykładzie wykonania w przekroju, fig. 3 - przekrój wzdłuż linii A-A’ na fig. 2, fig. 3a - górną część opakowania zgodnego z wynalazkiem w przykładzie wykonania według fig. 3 w powiększeniu, fig. 4 - część 1b według fig. 2, w przekroju, fig. 5 - część 1b z żebrami według fig. 3, w widoku bocznym, fig. 6 - pojemnik według fig. 2 w widoku bocznym, fig. 7 - pojemnik według fig. 3 w widoku bocznym, fig. 8 - pojemnik według fig. 6 w widoku bocznym, osadzony na części 1b według fig. 4, fig. 8a - pojemnik w innym przykładzie wykonania, osadzony na części 1b, w widoku bocznym, fig. 9 - osadzony pojemnik według fig. 8, w widoku bocznym, prostopadłym do płaszczyzny rysunku, fig. 10 - osadzony pojemnik według fig. 8, w widoku z góry, fig. 11 - opakowanie do ponownego napełniania zgodne z wynalazkiem w przykładzie wykonania ze wskaźnikiem stanu napełnienia w przekroju, fig. 12a - opakowanie zgodne z wynalazkiem w innym przykładzie wykonania w przekroju, fig. 12b - przekrój wzdłuż linii B-B’ na fig. 12a, fig. 12c - powiększony fragment fig. 12b, fig. 13a - opakowanie w kolejnym przykładzie wykonania z wbudowanymi w ściankę obudowy prowadnicami dla pojemnika, w przekroju, fig. 13b - opakowanie w następnym przykładzie w^ik<^;n^nia z wychodzącymi pionowo z dna obudowy żebrami jako prowadnicami dla pojemnika, w przekroju, fig. 13c - opakowanie według wynalazku w kolejnym przykładzie wykonania z pierścieniem prowadzącym, który otacza pojemnik tylko częściowo, w przekroju, fig. 14a - opakowanie w następnym przykładzie wykonania w przekroju, fig. 14b - fragment fig. 14a w powiększeniu, fig. 14c - przekrój przez fig. 14b prostopadle do płaszczyzny rysunku, fig. 15a - opakowanie według fig. 14a, w stanie złożonym, fig. 15b - opakowanie według fig. 15a, w widoku z góry, fig. 16a - opakowanie według fig. 15a, w stanie zamkniętym, w widoku bocznym i z przekrojoną częścią górną, fig. 16b - obszar przekroju według fig. 16a, w powiększeniu, fig. 17a - opakowanie według fig. 15a w stanie przygotowanym do pobierania zawartości, fig. 17b - opakowanie według fig. 17a, w widoku z góry, fig. 18 - opakowanie według wynalazku w kolejnym przykładzie wykonania , w przekroju, fig. 19a - opakowanie w jeszcze innym przykładzie wykonania w przekroju, fig. 19b - opakowanie według fig. 19a w widoku z góry, przy czym obudowa jest przekrojona prostopadle do płaszczyzny rysunku, fig. 19c - fig. 19b w powiększeniu, fig. 20a - pojemnik według fig. 19 w częściowo przekrojonym widoku bocznym, i fig, 20b - przedstawia opakowanie zgodne z wynalazkiem w przykładzie wykonania według fig. 20a w widoku z przodu równolegle do płaszczyzny rysunku.
Figura 1 pokazuje w przekroju zgodne z wynalazkiem opakowanie do ponownego napełniania, które w przekroju równoległym do płaszczyzny rysunku ma owalny kształt o dwóch bokach szerokich i dwóch wąskich. Przedstawiony na fig. 1 przekrój przechodzi przez oś symetrii prostopadle do szerokich boków zewnętrznej obudowy 1. Pojemnik 2 ma tunele 3, które są nasunięte na żebra 4, i opiera się kołnierzem 8, który otacza otwór 7 pojemnika, na górnych końcach 13 żeber 4 w wyb:raniach 14. Obudowa 1 zawiera część pierwszą la i część drugą 1b, które za pośrednictwem co najmniej jednego urządzenia zatrzaskowego 11 (pod lub nad płaszczyzną rysunku) są połączone ze sobą w sposób rozłączny. Na górnym końcu części la znajduje się urządzenie 5 do wydawania zawartości, kołpak zamykający 6 i króciec 10. Przy łączeniu części la, 1b króciec 10 wchodzi w otwór 7 pojemnika i uszczelnia go przy pomocy uszczelki 10a względem kołnierza 8. Jeżeli otwór 7 pojemnika 2 jest przed złożeniem pojemnika 2 osłonięty folią, wówczas zostaje ona przebita króćcem 10 podczas łączenia części obudowy la, 1b. Obudowa 1 i pojemnik 2 są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, przy czym obudowa jest sztywna, a zarazem podatna, a pojemnik jest wykonany w postaci worka foliowego 9. W celu opróżnienia worka 9 ściska się ręką obudowę 1, przenosząc nacisk na worek 9, wskutek czego przy otwartym kołpaku zamykającym 6 zawartość worka 9 wydostaje się na zewnątrz przez urządzenie wydawcze 5. Ściskana obudowa 1 powoduje znaczne odkształcenie żeber 4. Po puszczeniu obudowy 1 rozciągają one worek 9 z powrotem do położenia wyjściowego, wskutek czego do worka 9 wchodzi ponownie powietrze.
Figura 2 pokazuje zalecane rozmieszczenie żeber 4. Są one korzystnie umieszczone na szerokich bokach 1c obudowy 1 i poza ich środkiem. Dzięki temu nacisk na boki obudowy 1, które w części podlegającej ściskaniu mają zazwyczaj mniejszą grubość, może być bez przeszkód przenoszony przez żebra 4 na worek 2.
Figura 3 pokazuje przykład wykonania opakowania z fig. 2 w przekroju wzdłuż linii A-A’.
Figura 3a pokazuje w powiększeniu górną część opakowania do ponownego napełniania według fig. 3 z króćcem 10 i uszczelką 10a.
Na figurach 4 i 5 pokazana została druga część 1b obudowy z żebrami 4, a na fig. 6 i 7 pokazano odpowiednie ujęcia pasującego do niej worka 9 z tunelami 3 na żebra 4. Worek 9 jest zazwyczaj wykonany ze zgrzanej na brzegach, przezroczystej folii, przy czym w celu umożliwienia wzrokowej kontroli stanu napełnienia folia jest zadrukowana jedynie częściowo. Tunele 3 są zwykle mocowane na płaszczu worka 9 metodą zgrzewania. Poza tym, jak pokazano na fig. 11, w bocznej ściance obudowy 1 przewidziano kilka okienek 15a, 15b, 15c umożliwiających kontrolę stanu napełnienia worka 9.
Figury 8 i 9 pokazują worek według fig. 6 i 7, mocowany przy pomocy żeber 4 na drugiej części 1b, w widoku z przodu i z boku. W drugiej części 1b znajdują się dwa urządzenia zatrzaskowe. Występy 11 urządzeń zatrzaskowych wchodzą po zamknięciu obudowy w otwory 12 w pierwszej części la pojemnika 1 (patrz również fig. 2). Naciśnięcie sprężyście osadzonego występu 11 pozwala łatwo zdjąć część pierwszą la z części drugiej 1b.
Figura 8a pokazuje inny zgodny z wynalazkiem przykład wykonania obsadzenia worka 9 na części 1b. Zarówno żebra 4, jak też tunele 3 mają przy tym kształt zwężający się ku górze lub klinowy. Ułatwia to użytkownikowi osadzanie worka 9 na części drugiej 1b.
Na fig. 10 pokazano osadzony worek według fig. 8 i 9 w widoku z góry.
Figura 11 pokazuje opakowanie w przykładzie wykonania według fig. 1 w przekroju prostopadle do płaszczyzny rysunku. Oznaczone linią przerywaną, podłużne otwory stanowią rozmieszczone w bocznej ściance obudowy 1 okienka 15a, 15b, 15c, które umożliwiają kontrolę stanu napełnienia worka 9, który pod okienkami 15a, 15b, 15c jest przezroczysty.
Figury 12a do d pokazują kolejny zgodny z wynalazkiem przykład wykonania opakowania do ponownego napełniania.
Figura 12a pokazuje zgodną z wynalazkiem postać wykonania w przekroju. Po zewnętrznej stronie worka 9 znajduje się opasujący go pierścień 16, pełniący rolę elementu mocującego, prowadzonego w dwóch żebrach 4 (z których widoczne jest tylko jedno). Jak widać na przekroju (fig. 13b), ustawione na denku obudowy żebra mają w przekroju kształt jaskółczego ogona 18, przy czym jaskółczy ogon 18 jest prowadzony w odpowiadającym mu kształtem rowku trapezowym 17 pierścienia 16. Fig. 12b pokazuje przekrój wzdłuż linii B-B’ na fig. 12a. Odnośnie innych cech tego przykładu wykonania można posłużyć się poprzednim opisem np. fig. 1. Fig. 12c pokazuje powiększony fragment pierścienia 16 i prowadnicy w kształcie jaskółczego ogona 18 oraz rowka trapezowego 17 w żebrze 4.
174 175
Figury 13a do c pokazują różne zgodne z wynalazkiem przykłady wykonania prowadnicy i obsadzenia worka w obudowie.
Na fig. 13a obsadzenie worka stanowi integralny element 19 ścianki pojemnika 1b. Element 19 ma przekrój w kształcie jaskółczego ogona, współpracującego z odpowiednim rowkiem w pierścieniu 16. Kształt jaskółczego ogona pustego w środku zapewnia sprężyste poddawanie się odkształceniom przy ściskaniu ścianki obudowy. Figura 13b pokazuje alternatywny sposób obsadzenia worka w obudowie. Fig. 13c pokazuje przykład wykonania, w którym pierścień 16 w przykładzie wykonania obsadzenia według fig. 13a otacza pojemnik 2 w postaci worka tylko częściowo. Ułatwia to ściskanie worka podczas opróżniania. Podobnie jak w przykładach wykonania według fig. 1 do 11, przykłady wykonania według fig. 13a do 13c mają w ściskanej części obudowy 1 w kierunku jej krótszej osi mniejszą grubość ścianki, co również ułatwia ściskanie obudowy podczas opróżniania pojemnika 2 w postaci worka.
Na fig. 14a do 14b opisano kolejny przykład wykonania opakowania według wynalazku.
W tym przykładzie pierścień 16 otacza pojemnik 2 w postaci worka niecałkowicie (patrz fig. 13c), a kołnierz 8, część pierwsza la i kołpak zamykający 6 różnią się od przedstawionych dotychczas przykładów wykonania.
Na fig. 14a worek i obudowa zostały pokazane w stanie niezłożonym. Pojemnik 2 w postaci worka jest za pośrednictwem trapezowych rowków na pierścieniu 16 wprowadzany w połączone integralnie z drugą częścią 1b obudowy jaskółcze ogony, wsuwany w drugą część 1b obudowy, a następnie druga część 1b jest łączona z pierwszą częścią la obudowy. Na górnym końcu kołnierza 8 znajduje się membrana 21 z otworem czerpalnym 7, który przed pierwszym użyciem jest zamknięty wkładką 22. Wkładka 22 służy jako zabezpieczenie fabryczne, które przy pierwszym otwarciu worka jest chwytane i usuwane przez zaczep 24 w kołpaku zamykającym 6. Fig. l^^łb pok^azi^j^ w p«^owit^l^^:ze^n:iu membranę 21 i wkładkę 22 według fig. 14a. Membrana 21 ma z boku na obwodzie obrzeże 26, które uniemożliwia podnoszenie wkładki 22. Membrana 21 naciska sprężyście na skierowany do dołu korek 22a wkładki 22 i w ten sposób uszczelnia otwór czerpalny 7. Fig. 14c stanowi przekrój prostopadły do płaszczyzny rysunku przez fig. 14b. W obrzeżu 26 wykonano dwa, leżące naprzeciw siebie wybrania, w które po nasadzeniu kołpaka zamykającego 6 wskakują zaczepy 24, podchodząc w ten sposób pod wkładkę 22. Fig. 15a pokazuje obudowę 1 z pojemnikiem 2 w postaci worka w stanie złożonym. Wkładka 22 zamyka otwór 7, tzn. przy odchylonym kołpaku zamykającym 6 zabezpieczenie fabryczne nie jest jeszcze usunięte. Fig. 15b pokazuje w widoku z góry przykład wykonania według fig. 15a. Przy zamykaniu kołpaka 6 pod wkładkę 22 podchodzą zaczepy 24 (fig. 16a i powiększenie na fig. 16b). Wypukłość wkładki 22 spoczywa w odpowiednim zagłębieniu 25 kołpaka zamykającego 6. W wyniku przechylania osadzonego ruchomo np. przy pomocy zawiasów na części la kołpaka zamykającego 6 wkładka 22 zostaje usunięta z otworu 7, przygotowując w ten sposób pojemnik 2 w postaci worka do pierwszego pobrania zawartości. Stan ten przedstawiono na fig. 17a w przekroju i na fig. 17b w widoku z góry. Wkładka 22 pozostaje, utrzymywana przez zaczepy 24, w kołpaku zamykającym 6 i uszczelnia podczas zamykania obudowy 1 pojemnik 2 w postaci worka. Przy wkładaniu nowego pojemnika 2 z wkładką 22 stara wkładka 22 jest usuwana z kołpaka zamykającego 6 poprzez wysunięcie jej na bok, a proces zdejmowania fabrycznego zabezpieczenia w postaci wkładki 22 rozpoczyna się na nowo zgodnie z powyższym opisem, przy czym nowa wkładka 22 pozostaje w kołpaku zamykającym 6.
Opisany powyżej kołnierz 8 można stosować zgodnie z wynalazkiem w dowolnych pojemnikach.
Figura 18 pokazuje kolejny przykład wykonania wynalazku, przy czym kołnierz 8 przedstawiono w sposób schematyczny, odpowiada on jednak przykładowi wykonania według fig. 15a lub b. Po wewnętrznej stronie pojemnika 2 w postaci worka znajdują
174 175 się biegnące po obwodzie pierścienie 20, które usztywniają i wzmacniają ściankę worka (na fig. 18 pokazano dwa pierścienie). Po włożeniu worka w drugą część obudowy 1b pierścienie 20 tworzą wokół ścianki worka połączenie kształtowe z obudową 1, przy czym ścianka części 1b służy jako element mocujący. Pierścienie 20 zapobiegają skutecznie zapadaniu się pustego pojemnika 2 i umożliwiają sprężyste ściskanie worka podczas opróżniania. Alternatywnie worek może mieć tylko jeden pierścień. Pierścień łub pierścienie mogą być otwarte i/lub mieć kształt spiralny.
Figury 19a do c i 20a i b pokazują kolejny przykład wykonania wynalazku.
Figura 19a pokazuje opakowanie do ponownego napełniania, w którym pojemnik 2 jest samonośny i cienkościenny. Ten typ pojemnika jest zwykle rozdmuchiwany, co pozwala uzyskać bardzo małą grubość ścianki. Kołnierz 8 z otworem 7 pojemnika jest ukształtowany bezpośrednio na pojemniku 2. Kołnierz 8 może być także dwuczęściowy. W celu łatwiejszego napełniania pojemnika 2 przewidziano najpierw duży otwór, który następnie jest zamykany pierścieniem pośrednim z otworem 7 pojemnika i wkładką 22. Figura 19b pokazuje w widoku z góry przykład wykonania opakowania według fig. 19a, przy czym obudowa 1 jest pokazana w przekroju. Figura 19c pokazuje powiększenie fig. 19b. Po obu stronach pojemnika 2 uformowany jest jaskółczy ogon 18. Jest on przy nasadzaniu wprowadzany w uformowane na części lb obudowy rowki trapezowe 17 i w ten sposób utrzymuje pojemnik 2 w obudowie 1. Na fig. 20a przedstawiono pojemnik 2 według fig. 19a do c w częściowo przekrojonym widoku bocznym. Figura 20b pokazuje przykład wykonania według fig. 20a w widoku z przodu równolegle do płaszczyzny rysunku. Umieszczone po obu stronach jaskółcze ogony 18 mogą mieć przy tym różne długości, mogą być także przesunięte względem w pionie. W ten sposób można ułatwić użytkownikowi wprowadzanie pojemnika 2 w obudowę 1.
Zaleca się stosowanie opakowań do ponownego napełniania dla pojemników o pojemnościach 125, 250 lub 500 cm3. Można jednak również wykonać opakowania do ponownego napełniania dla większych pojemników.
Opakowanie do ponownego napełniania można stosować do napojów, artykułów spożywczych (np. keczupu), kosmetyków, środków piorących, farb, klejów, pudru, proszku grafitowego i innych produktów.
Wynalazek może wyst<?pować w wielu wersjach. Tak np. zamiast tuneli 3 na pojemniku 2 ewentualnie worku można umieścić listwy, które współpracują z szynami zamiast żeber 4 w obudowie.
Możliwa jest również postać wykonania, w której np. pary tuneli 3 i żeber 4 umieszczone są naprzeciw siebie w największej odległości, niejako po przekątnej.
Zastosowanie odpowiedniego zamknięcia, np. z szerszym otworem pionowo nad otworem 7 pojemnika, umożliwia zasysanie zawartości pojemnika 2 również przy pomocy np. słomki. Ten przykład wykonania można zastosować np. jako zestaw do picia, napełniony mlekiem, sokiem owocowym itp. Dzięki możliwości dokonywania zmian w kształcie i położeniu żeber 4 również kształt obudowy 1 pozostaje w dużej mierze dowolny. Obudowę 1 można zatem wykonać w postaci znanej butelki bez pojemnika.
174 175
//2.
Fig. 2
174 175
Fig. 3
174 175
Fig. 3 a
174 175
Fig. 4
174 175
Fig. 5
174 175
Fig. 6
Fig. 7
174 175
Fig. 8
174 175
Fig. 8 a
Fig. 9
174 175
Fig. 10 €
Fig. 11
174 175
Fig. 12 a
174 175
174 175
dc A3
Fig. 13 c
174 175
Fig. 14 c
174 175
174 175
Fig. 16 b
174 175
Fig. 17 a
Fig. 17 b
174 175
5“
U 4175
Fig. 19 c
Λ&
© | ΓΜ 1 · J | ||
Ag | \ ł \ | £ / 1 |
'222-3
Fig. 19 c
Fig. 20 a
Fig. 20 b
174 175
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 6,00 zł
Claims (29)
- Zastrzeżenia patentowe1. Opakowanie do ponownego napełniania z obudową i wymiennym, napełnianym pojemnikiem, znamienne tym, że na zewnętrznej ściance pojemnika (2) znajduje się co najmniej jedna prowadnica (3; 16; 17; 18; 20), sprzężona z co najmniej jednym, odpowiednim elementem mocującym (4; 17; 18; 19) w obudowie (1), przeciwdziałająca zapadaniu się pojemnika (2) przy opróżnianiu.
- 2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnicę stanowi pierścień (16) otaczający całkowicie lub częściowo pojemnik (2).
- 3. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnicę stanowi rowek trapezowy (17) lub jaskółczy ogon (18), a element mocujący stanowi jaskółczy ogon (18) ewentualnie rowek trapezowy (17), przy czym jaskółczy ogon (18) jest suwliwie umieszczony w rowku trapezowym (17).
- 4. Opakowanie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że elementy mocujące stanowią żebra (4) w obudowie (1) lub elementy (19) w ściance obudowy (1).
- 5. Opakowanie według zastrz. 2, znamienne tym, że pierścień (16) jest uformowany wtryskowo z pojemnikiem (2) lub zgrzany.
- 6. Opakowanie według zastrz. 5, znamienne tym, że pierścień (16) jest z tworzywa sztucznego, korzystnie z polipropylenu.
- 7. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnicę stanowi co najmniej jeden, otaczający całkowicie wewnętrzną stronę pojemnika (2), korzystnie uformowany z nim wtryskowo lub zgrzany, pierścień (20), przy czym obsadzenie pojemnika (2) w obudowie (1) stanowi połączenie kształtowe.
- 8. Opakowanie według zastrz. 7, znamienne tym, że pierścień (20) ma kształt spiralny.
- 9. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa (1) posiada część pierwszą (la), zawierającą urządzenie wydawcze (5) i kołpak zamykający (6), rozłącznie połączoną z częścią drugą (1b), a pojemnik (2) posiada otwór (7), otoczony kołnierzem (8), połączonym z płaszczem pojemnika (2), przy czym urządzenie wydawcze (5) jest szczelnie połączone z wnętrzem pojemnika poprzez otwór (7) pojemnika przy połączonych częściach pierwszej (1a) i drugiej (1b).
- 10. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa (1) posiada część pierwszą (la), zawierającą urządzenie wydawcze (5) i kołpak zamykający (6), połączoną rozłącznie z częścią drugą (1b), przy czym elementy mocujące do obsadzenia pojemnika (2) wewnątrz obudowy (1) na dnie drugiej części (1b) stanowią co najmniej dwa, pionowo ustawione żebra (4) a pojemnik (2) posiada otwór (7), otoczony kołnierzem (8) połączonym z płaszczem pojemnika (2), zawierającym tunele (3) jako prowadnice dla żeber (4), przy czym pojemnik (2) jest nasunięty przy pomocy tuneli (3) na żebra (4) i nasadzony kołnierzem (8), ewentualnie wystającymi zeń występami na górne zakończenia (13) żeber (4) w wybraniach (14), zaś urządzenie wydawcze jest szczelnie połączone z wnętrzem pojemnika poprzez otwór (7) pojemnika przy połączonych częściach pierwszej (la) i drugiej (1b).
- 11. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że urządzenie wydawcze (5) zawiera dopasowany do otworu (7) pojemnika (2) króciec (10), umieszczony w otworze (7) przy złączonych częściach pierwszej (la) i drugiej (1b).
- 12. Opakowanie według zastrz. 11, znamienne tym, że króciec (10) ma umieszczoną z boku na obwodzie uszczelkę (10a), uszczelniającą otwór (7) względem kołnierza (8).
- 13. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że pierwsza część (la) jest połączona z drugą częścią (1b) na dnie obudowy (1).174 175
- 14. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że pierwsza część (la) jest pOłączona z drugą częścią (1b) na górnym końcu obudowy (1).
- 15. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że pierwsza część (la) jest połączona z drugą częścią (1b) co najmniej jednym urządzeniem zatrzaskowym.
- 16. Opakowanie według zastrz. 15, znamienne tym, że urządzenie zatrzaskowe stanowi osadzony sprężyście w ściance drugiej części (lb) występ (11), sprzężony z odpowiednim otworem (12) w ściance pierwszej części (la).
- 17. Opakowanie według zastrz. 1 albo 9, albo 10, znamienne tym, że jest z tworzywa sztucznego.
- 18. Opakowanie według zastrz. 1 albo 9, albo 10, znamienne tym, że obudowa (1) ma przekrój w kształcie owalnym z dwoma szerokimi (1c) i dwoma wąskimi bokami (1d), i szeroki bok (1c) ma cieńszą ściankę niż bok wąski (1d).
- 19. Opakowanie według zastrz. 1 albo 9, albo 10, znamienne tym, że pojemnik jest cienkościenny i samonośny lub ma postać worka foliowego (9).
- 20. Opakowanie według zastrz. 19, znamienne tym, że worek foliowy (9) składa się z dwóch prostokątnych, połączonych ze sobą folii, zazwyczaj ze złożonej i zgrzanej folii.
- 21. Opakowanie według zastrz. 18, znamienne tym, że każde dwa żebra (4) na szerokich bokach (1c) obudowy są umieszczone poza środkami boków (1c).
- 22. Opakowanie według zastrz. 1 albo 9, albo 10, znamienne tym, że obudowa (1) zawiera wskaźnik stanu napełnienia (15a, 15b, 15c), a pojemnik (2) jest przezroczysty co najmniej w jednym, rozciągającym się z góry na dół obszarze.
- 23. Opakowanie według zastrz. 22, znamienne tym, że wskaźnik stanu napełnienia stanowi kilka, rozmieszczonych od góry do dołu obudowy (1), okienek (15a, 15b, 15c).
- 24. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że urządzenie wydawcze (5) i kołpak zamykający (6) są zamontowane jako oddzielny element na pierwszej części (la) obudowy.
- 25. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że urządzenie wydawcze (5) i kołpak zamykający (6) są osadzone na kołnierzu (8) i są przytrzymywane przez część (la) obudowy.
- 26. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że kołnierz (8) posiada membranę (21) oraz otaczającą otwór (7) i uszczelniającą go sprężyście, zamykającą wkładkę (22), umieszczoną w otworze (7), przy czym membrana (21) posiada biegnące z boku wzdłuż obwodu obrzeże (26) z co najmniej dwoma wybraniami (23), w których są zaczepione co najmniej dwa zaczepy (24) wkładki (22) kołpaka zamykającego (6).
- 27. Opakowanie według zastrz. 26, znamienne tym, że kołpak zamykający (6) ma zagłębienie (25) do umieszczenia wypukłości wkładki (22).
- 28. Opakowanie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że urządzenie wydawcze (5) jest mechanicznym rozpylaczem lub pompką.
- 29. Opakowanie według zastrz. 1 albo 9, albo 10, znamienne tym, że zawiera kubek, korzystnie nasadzony, stanowiący przybór do picia.* * *
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19934316302 DE4316302C2 (de) | 1993-05-14 | 1993-05-14 | Nachfüllpackung |
DE19944400442 DE4400442A1 (de) | 1994-01-10 | 1994-01-10 | Nachfüllpackung |
PCT/EP1994/001533 WO1994026624A1 (de) | 1993-05-14 | 1994-05-11 | Nachfüllpackung |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL311663A1 PL311663A1 (en) | 1996-03-04 |
PL174175B1 true PL174175B1 (pl) | 1998-06-30 |
Family
ID=25925951
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL94311663A PL174175B1 (pl) | 1993-05-14 | 1994-05-11 | Opakowanie do ponownego napełniania |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0697001B1 (pl) |
JP (1) | JPH08510198A (pl) |
KR (1) | KR960702408A (pl) |
AT (1) | ATE149140T1 (pl) |
AU (1) | AU6927594A (pl) |
BR (1) | BR9406400A (pl) |
CA (1) | CA2162480A1 (pl) |
DE (1) | DE59401863D1 (pl) |
HU (1) | HUT73298A (pl) |
PL (1) | PL174175B1 (pl) |
RU (1) | RU2128138C1 (pl) |
WO (1) | WO1994026624A1 (pl) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2800718B1 (fr) * | 1999-11-09 | 2002-01-18 | Valois Sa | Distributeur de produit fluide a coque rigide et poche souple |
JP5240760B2 (ja) * | 2008-03-31 | 2013-07-17 | 株式会社吉野工業所 | 押下ヘッドの位置合わせ機構 |
US9815610B2 (en) | 2013-12-27 | 2017-11-14 | Kao Corporation | Squeeze container |
JP6427413B2 (ja) * | 2013-12-27 | 2018-11-21 | 花王株式会社 | 2重容器用内袋 |
FR3062076B1 (fr) * | 2017-01-25 | 2019-03-29 | Gb Developpement | Dispositif de distribution de produit a recharge ou module |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5005733A (en) * | 1989-04-12 | 1991-04-09 | Stoody William R | Flaccid bag bottle for dispensers |
DE4121179A1 (de) * | 1991-06-27 | 1993-03-11 | Kautex Werke Gmbh | Quetschflasche mit innenbehaelter |
DE9211396U1 (de) * | 1991-08-28 | 1992-12-24 | Bramlage GmbH, 49393 Lohne | Spender |
-
1994
- 1994-05-11 KR KR1019950705087A patent/KR960702408A/ko not_active Application Discontinuation
- 1994-05-11 BR BR9406400A patent/BR9406400A/pt not_active Application Discontinuation
- 1994-05-11 CA CA 2162480 patent/CA2162480A1/en not_active Abandoned
- 1994-05-11 JP JP52497094A patent/JPH08510198A/ja active Pending
- 1994-05-11 RU RU95122678A patent/RU2128138C1/ru active
- 1994-05-11 AU AU69275/94A patent/AU6927594A/en not_active Abandoned
- 1994-05-11 DE DE59401863T patent/DE59401863D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-05-11 EP EP19940917623 patent/EP0697001B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-05-11 PL PL94311663A patent/PL174175B1/pl unknown
- 1994-05-11 WO PCT/EP1994/001533 patent/WO1994026624A1/de active IP Right Grant
- 1994-05-11 HU HU9503244A patent/HUT73298A/hu unknown
- 1994-05-11 AT AT94917623T patent/ATE149140T1/de not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU9503244D0 (en) | 1996-01-29 |
RU2128138C1 (ru) | 1999-03-27 |
BR9406400A (pt) | 1996-02-13 |
JPH08510198A (ja) | 1996-10-29 |
DE59401863D1 (de) | 1997-04-03 |
PL311663A1 (en) | 1996-03-04 |
EP0697001B1 (de) | 1997-02-26 |
KR960702408A (ko) | 1996-04-27 |
CA2162480A1 (en) | 1994-11-24 |
EP0697001A1 (de) | 1996-02-21 |
AU6927594A (en) | 1994-12-12 |
WO1994026624A1 (de) | 1994-11-24 |
HUT73298A (en) | 1996-07-29 |
ATE149140T1 (de) | 1997-03-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2076863C (en) | Pump-type dispenser package with flexible disposable recharge | |
US6269837B1 (en) | Rechargeable dispensing system | |
FI65204B (fi) | System foer matning av vaetska | |
EP1803657A1 (en) | Liquid delivery device, particularly beverage delivery device | |
EP0557328B1 (en) | Apparatus for dispensing flowable materials from a pouch | |
EP1676784A1 (en) | Flexible container containing a liquid product, and a process for making a liquid-filled, flexible container | |
PL174175B1 (pl) | Opakowanie do ponownego napełniania | |
US3368721A (en) | Liquid dispensing container | |
GB2470212A (en) | Pouch dispensing device with dosing means | |
JP2001509117A (ja) | 動的ミキサ用ディスペンス・バッグ | |
JP2000043920A (ja) | 定量取り出し容器 | |
JP2002179099A (ja) | 詰め替えパック用注出容器 | |
JP3989689B2 (ja) | 二液混合注出容器 | |
AU2020207877B2 (en) | A dispensable food container | |
KR200275937Y1 (ko) | 종이용기를 이용한 쓰레기 종량제 봉투 | |
KR100817855B1 (ko) | 손잡이붙이 일회용 포장용기 | |
EP0160139B1 (en) | Dispensing container for liquid products | |
RU29518U1 (ru) | Комбинированная тара для жидкости | |
GB2612842A (en) | Improvements in refillable liquid dispenser devices | |
KR0115761Y1 (ko) | 밀폐 용기의 정량 유출장치 | |
JPH08292079A (ja) | 袋状容器用計量注出ツール | |
BRMU8901854U2 (pt) | disposição construtiva em recipiente de acondicionamento de recheios pastosos integrando máquina de injeção de recheios pastosos | |
GB2292374A (en) | Valved liquid dispenser | |
EP1242292A1 (en) | Arrangement of a washing-up liquid bottle or the like | |
AU7496091A (en) | Dual compartment container |