PL174091B1 - Przesuwny podciąg chodnikowy - Google Patents

Przesuwny podciąg chodnikowy

Info

Publication number
PL174091B1
PL174091B1 PL94304303A PL30430394A PL174091B1 PL 174091 B1 PL174091 B1 PL 174091B1 PL 94304303 A PL94304303 A PL 94304303A PL 30430394 A PL30430394 A PL 30430394A PL 174091 B1 PL174091 B1 PL 174091B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sliding
brace
bearer
beams
sidewalk
Prior art date
Application number
PL94304303A
Other languages
English (en)
Other versions
PL304303A1 (en
Inventor
Adolf Drewniak
Krzysztof Zajkowski
Joachim Sośnica
Henryk Trembaczewski
Andrzej Rymer
Grzegorz Rymer
Original Assignee
Zmechanizowanych Obudow Sciano
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zmechanizowanych Obudow Sciano filed Critical Zmechanizowanych Obudow Sciano
Priority to PL94304303A priority Critical patent/PL174091B1/pl
Publication of PL304303A1 publication Critical patent/PL304303A1/xx
Publication of PL174091B1 publication Critical patent/PL174091B1/pl

Links

Landscapes

  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Abstract

Przesuwny podciąg chodnikowy, znamienny tym, że ma środkowy podciąg (1) w formie belki zamocowanej do stropowych łuków (6) obudowy chodnika, oraz ma boczne podciągi (2) usytuowane równolegle względem środkowego podciągu (1), które to boczne podciągi (2) są powiązane ze środkowym podciągiem (1) cięgłami (3) za pośrednictwem zawiesi (8) osadzonych suwliwie na środkowym podciągu (1), cięgła (3) leżą w płaszczyźnie poprzecznej względem środkowego podciągu (1) i bocznych podciągów (2) i są ze sobą połączone hydrauliczną rozporą (4) leżącą w płaszczyźnie cięgieł (3), przy czym boczne podciągi (2) są podparte stojakami (5).

Description

Przedmiotem wynalazku jest przesuwny podciąg chodnikowy przeznaczony do podtrzymywania łuków obudowy chodnikowej w miejscu skrzyżowania przyścianowego chodnika ze ścianowym wyrobiskiem w podziemiu kopalni.
W miejscu gdzie krzyżują się przyścianowy chodnik, obudowany stalowymi łukami, ze ścianowym wyrobiskiem, od strony ścianowego wyrobiska wybudowuje się ociosowe łuki obudowy chodnikowej, co umożliwia wysunięcie napędu i przesypu ścianowego przenośnika do chodnika. Tym samym jednakże łukowa obudowa chodnikowa, pozbawiona jednostronnie łuków ociosowych, staje się niestabilna i przestaje podtrzymywać skały stropu. Wobec tego w tym obszarze chodnika stosuje się specjalne obudowy lub tak zwane podciągi, które podpierają stropowe łuki obudowy. Znana z polskiego opisu patentowego nr 131 243 obudowa jest przeznaczona do podtrzymywania stropowych łuków obudowy chodnikowej w obszarze skrzyżowania chodnika ze ścianowym wyrobiskiem. Składa się z trzech zestawów, z których każdy ma spągnicę, stropnicę i rozpierane między nimi stojaki, w szczególności hydrauliczne. Zestawy są wzajemnie
174 091 ustawione równolegle wzdłuż rozciągłości wyrobiska chodnikowego. Dwa skrajne zestawy są ze sobą sprzęgnięte. Obudowa ta jest samokrocząca wzdłuż chodnika, przy czym kroczenie polega na przemiennym przestawianiu skrajnych zestawów i zestawu środkowego. Obudowa jest ustawiona w środku przekroju chodnika. Inna obudowa skrzyżowania chodnika ze ścianowym wyrobiskiem, znana z polskiego opisu patentowego nr 151 225 ma dwie stropnice, jedna wsunięta w drugą, przesuwane wzajemnie hydraulicznym siłownikiem. Z każdą stropnicą są związane przegubowo po dwa stojaki. Obudowa jest ustawiona wzdłuż chodnika, w jego osi, i podpiera stropowe łuki obudowy w ich geometrycznym środku. Przestawianie obudowy wzdłuż chodnika odbywa się przez przestawianie każdej ze stropnic, wspólnie z powiązanymi z nią stojakami, gdy druga stropnica jest rozparta między stropem i spągiem.
Niedogodnością urządzeń znanych z polskiego opisu patentowego nr 131 243, a także z polskiego opisu patentowego nr 151 225, jest ich usytuowanie pośrodku chodnika, co utrudnia, a czasem uniemożliwia, transport wzdłuż chodnika.
Istotą przesuwnego podciągu chodnikowego według wynalazku jest środkowy podciąg w formie belki zamocowanej do stropowych łuków obudowy, na którym to podciągu są zawieszone boczne podciągi usytuowane równolegle względem środkowego podciągu. Wspomniane boczne podciągi są powiązane ze środkowym podciągiem cięgłami za pośrednictwem zawiesi osadzonych suwliwie na środkowym podciągu. Wspomniane cięgła leżą w płaszczyźnie poprzecznej względem środkowego i bocznych podciągów i są ze sobą połączone hydrauliczną rozporą leżącą w płaszczyźnie cięgieł. Boczne podciągi są podparte stojakami. W szczególnym rozwiązaniu przesuwny podciąg według wynalazku składa się z co najmniej dwóch zestawów bocznych podciągów, przy czym boczne podciągi poszczególnych zestawów, leżące po tej samej stronie chodnika są osadzone jeden w drugim, suwliwie. Te boczne podciągi są ze sobą połączone siłownikami, równoległymi do podciągów. Środkowy podciąg, zamocowany do łuków obudowy, ma poprzeczną dolną półkę, na której spoczywają suwliwie wspomniane zawiesia z zamocowanymi do nich z obu stron, przegubowo, cięgłami. Boczne podciągi mają przekrój kątownika, który styka się końcami ramion z łukami obudowy. Siłowniki, łączące boczne zawiesia leżące po jednej stronie, są korzystnie zamocowane do zawiesi dwóch sąsiadujących zestawów bocznych podciągów. W szczególności zawiesia jednego zestawu bocznych podciągów są sprzężone belką, a wspomniany siłownik jest jednym końcem zamocowany do zawiesia jednego zestawu bocznych podciągów, a drugim końcem do wspomnianej belki. Korzystnie skrajne boczne podciągi mają zamocowane stojaki tylko na długości nie większej od połowy długości bocznego podciągu, a druga część bocznych podciągów tworzy wysięgnik tkwiący suwliwie w sąsiednim bocznym podciągu.
Zaletą przesuwnego podciągu chodnikowego według wynalazku jest pozostawianie przez podciąg wolnej przestrzeni w środku chodnika, co pozwala na swobodny transport wzdłuż chodnika. Przesuwny podciąg według wynalazku ma bowiem stojaki przy ociosach chodnika, a inne elementy znajdują się w pobliżu stropu.
Przesuwny podciąg chodnikowy według wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 jest widokiem z przodu, a fig. 2 - widokiem z boku urządzenia.
Omówiony zostanie przykład wykonania przesuwnego podciągu chodnikowego zawierającego główny zestaw bocznych podciągów 2 i dwa skrajne zestawy bocznych podciągów 2a rozmieszczonych z obu końców głównego zestawu bocznych podciągów 2, jak to przedstawiono na rysunku. Środkowy podciąg 1 jest zamocowany klamrami 18 do stropowych łuków 6 obudowy w ich najwyższym punkcie. Środkowy podciąg 1 składa się z kilku odcinków o długości odpowiadającej podwójnej lub większej odległości między łukami 6 obudowy, przy czym poszczególne odcinki środkowego podciągu 1 stykają się ze sobą pod łukami 6 obudowy i są ze sobą połączone rozłącznie. Środkowy podciąg 1 ma formę belki o przekroju dwuteowym z dwoma środnikami i poprzeczną dolną półką 9. Zawiesia 8 spoczywają suwliwie na dolnej półce 9 środkowego podciągu 1.
174 091
Do pary zawiesi 8 są zamocowane uchylnie w jednej płaszczyźnie, po obu stronach zawiesia 8, cięgła 3, zamocowane drugim końcem, również uchylnie, w płaszczyźnie prostopadłej do osi chodnika, do bocznego podciągu 2 i skrajnych bocznych podciągów 2a. Ponieważ cięgło 3 jest zamocowane jednym końcem do dwóch zawiesi 8, ma ono zatem zarys trójkąta w widoku z góry. Cięgła 3 leżące w jednej płaszczyźnie, poprzecznej do środkowego podciągu 1 i bocznych podciągów 2 oraz skrajnych bocznych podciągów 2a, są połączone hydraulicznymi rozporami 4. Hydrauliczne rozpory 4 są połączone z cięgłami 3 przegubowo bliżej końca cięgieł 3 połączonych z bocznymi podciągami 2 i 2a. Boczne podciągi 2 są zawieszone na środkowym podciągu 1 trzema parami cięgieł 3, z których dwie pary cięgieł 3 są zamocowane do bocznych podciągów 2 przy ich końcach, a trzecia para cegieł 3 jest zamocowana w środku bocznych podciągów 2. Boczne podciągi 2 mają przekrój kątowników stykających się końcami ramion z łukami 6 obudowy. Do końców bocznych podciągów 2, od spodu, są zamocowane przegubowo stojaki 5 wspierające się o spąg 12. Do przyłączania cięgieł 3 i stojaków 5 do bocznych podciągów 2 i 2a służą żebra 13 zamocowane do podciągów 2 i 2a w płaszczyźnie cięgieł 3 od strony wnętrza chodnika 14. Żebra 13 obejmują obydwa ramiona kątownika tworzącego boczne podciągi 2 i 2a. Z każdego końca głównego zestawu bocznych podciągów 2 znajdują się zestawy skrajnych bocznych podciągów 2a, na fig. 2 po lewej i prawej stronie głównego zestawu bocznych podciągów 2. Boczny podciąg 2a jest belką w formie kątownika, którego ramiona są nieco krótsze od ramion kątownika tworzącego boczne podciągi 2, przez co boczny podciąg 2a mieści się wewnątrz bocznego podciągu 2 i końcami styka się z łukiem 6 obudowy, co jest widoczne na fig. 1. Boczne podciągi 2a są zawieszone na środkowym podciągu 1 za pomocą dwóch par cięgieł 3 rozmieszczonych jeden przy końcu bocznego podciągu 2a, a drugi mniej więcej w jego połowie. Powstaje przez to wysięgnik 11 wsunięty do bocznego podciągu 2. Boczne podciągi 2a są zaopatrzone także w stojaki 5 zamocowane w płaszczyznach par cięgieł 3. W przykładzie wykonania zawiesia 8, do których są zamocowane sąsiadujące ze sobą pary cięgieł 3 związanych z bocznym podciągiem 2a, są połączone belką 10. Siłownik 7 jest zamocowany jednym końcem do zawiesia 8 podtrzymującego boczne podciągi 2 przy ich końcach, a drugim końcem do belki 10.
Jak pokazano na fig. 2 przyścianowy chodnik 14 krzyżuje się ze ścianowym wyrobiskiem 15, które ma czoło 16. W ścianowym wyrobisku 15 jest ułożony wzdłuż czoła 16 ścianowy przenośnik 17. Z położenia czoła 16 ścianowego wyrobiska 15, pokazanego na fig. 2, wynika, że postęp ścianowego wyrobiska 15 odbywa się od strony prawej ku lewej rysunku. Przesuwny podciąg chodnikowy ustawia się w chodniku 14 w obszarze skrzyżowania ze ścianowym wyrobiskiem 15, przy tym główny zestaw bocznych podciągów 2 znajduje się na przeciwko ścianowego wyrobiska 15. Do stropowych łuków 6 obudowy mocuje się w ich najwyższym miejscu odcinki środkowego podciągu 1 za pomocą klamer 18, przy czym miejsca styku odcinków umieszcza się korzystnie pod łukami 6. W miarę postępu ścianowego wyrobiska 15, a tym samym przemieszczania się przesuwnego podciągu chodnikowego wzdłuż chodnika 14, odmontowuje się od łuków 6 odcinki środkowego podciągu 1 po stronie wybranej kopaliny, czyli odcinki po prawej stronie fig. 2, i zamontowuje się je po strome nie wybranej kopaliny, na fig. 2 po stronie lewej. Na przeciw ścianowego wyrobiska 15 zawiesza się na środkowym podciągu 1 zestaw bocznych podciągów 2, a po obu stronach bocznych podciągów 2 zawiesza się na środkowym podciągu 1 skrajne boczne podciągi 2a, wsuwając wysięgniki 11 do bocznych podciągów 2. Następnie rozpiera się hydrauliczne rozpory 4, co powoduje, że boczne podciągi 2 i 2a zwisające na cięgłach 3 zostają dociśnięte do stropowych łuków 6 obudowy. Cięgła 3 pod działaniem rozpór 4 wykonują ruch wahadłowy wokół przegubów łączących cięgła 3 z zawiesiami 8. Po dociśnięciu bocznych podciągów 2 i 2a do stropowych łuków 6 obudowy, rozpiera się stojaki 5 między bocznymi podciągami 2 i 2a i spągiem 12. Po wykonaniu rozparcia wymontowuje się z obudowy chodnikowej ociosowe łuki po stronie ścianowego wyrobiska 15 w obszarze bocznych
174 091 podciągów 2, przez co powstaje niczym nie przegrodzone połączenie ścianowego wyrobiska 15 z chodnikiem 14. Gdy czoło 16 ścianowego wyrobiska 15 przesunie się, na fig. 2 w lewo, za jego postępem przestawia się przesuwny podciąg chodnikowy. W tym celu rabuje się stojaki 5 podtrzymujące boczne podciągi 2a po stronie czoła 16 ścianowego wyrobiska 15 i zwalnia nacisk hydraulicznych rozpór 4 tych podciągów. W wyniku tego zestaw bocznych podciągów 2a zawisa na środkowym podciągu 1. Następnie uruchamia się siłowniki 7, które przesuwają boczne podciągi 2a w lewo. W tym czasie przesuwa się wysięgnik 11 z bocznych podciągów 2, ale siłownikami 7 działa się tak długo, aby wysięgniki 11 nie wysunęły się całkowicie z podciągów 2. Boczne podciągi 2a rozpiera się w ich nowym położeniu za pomocą rozpór 4 i następnie stojaków 5. Po zakończeniu tych czynności przestawia się główny zestaw bocznych podciągów 2, zwalniając kolejno rozparcie stojaków 5, związanych z bocznymi podciągami 2, i następnie hydrauliczne rozpory 4. Teraz działając siłownikiem 7 przeciąga się, zwisający na środkowym podciągu 1, główny zestaw bocznych podciągów 2, za uprzednio przestawionym skrajnym zestawem bocznych podciągów 2a. Po przestawieniu bocznych podciągów 2 rozpiera się hydrauliczne rozpory 4 i stojaki 5 tych podciągów. Wreszcie przestawia się podobnie drugi skrajny zestaw bocznych podciągów 2a. Po przestawieniu wszystkich zestawów przesuwnego podciągu chodnikowego w nowe położenie wybudowuje się odpowiednie ociosowe łuki obudowy chodnikowej, aby uzyskać swobodne połączenie ścianowego wyrobiska 15 z chodnikiem 14 w miejscu czoła 16 wyrobiska 15, a w miejscu uprzednio krzyżujących się wyrobiska 15 z chodnikiem 14 zabudowuje się ociosowe łuki. Na zakończenie odłącza się odcinek środkowego podciągu 1 z tyłu przesuwnego podciągu i mocuje się go przed przesuwnym podciągiem, przygotowując tym urządzenie do następnego cyklu przestawiania.
174 091
Fig. 2
174 091
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przesuwny podciąg chodnikowy, znamienny tym, że ma środkowy podciąg (1) w formie belki zamocowanej do stropowych łuków (6) obudowy chodnika, oraz ma boczne podciągi (2) usytuowane równolegle względem środkowego podciągu (1), które to boczne podciągi (2) są powiązane ze środkowym podciągiem (1) cięgłami (3) za pośrednictwem zawiesi (8) osadzonych suwliwie na środkowym podciągu (1), cięgła (3) leżą w płaszczyźnie poprzecznej względem środkowego podciągu (1) i bocznych podciągów (2) i są ze sobą połączone hydrauliczną rozporą (4) leżącą w płaszczyźnie cięgieł (3), przy czym boczne podciągi (2) są podparte stojakami (5).
  2. 2. Przesuwny podciąg chodnikowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ma co najmniej dwa zestawy bocznych podciągów (2, 2a) osadzonych suwliwie jeden w drugim na części ich długości i połączonych siłownikami (7) równoległymi do bocznych podciągów (2).
  3. 3. Przesuwny podciąg chodnikowy według zastrz. 1, znamienny tym, że środkowy podciąg (1) ma poprzeczną dolną półkę (9), na której spoczywają suwliwie zawiesia (8), a do zawiesi (8) są z obu stron zamocowane przegubowo cięgła (3).
  4. 4. Przesuwny podciąg chodnikowy według zastrz. 1, znamienny tym, że boczne podciągi (2, 2a) mają kształt kątownika stykającego się końcami ramion z łukami (6) obudowy.
  5. 5. Przesuwny podciąg chodnikowy według zastrz. 2, znamienny tym, że siłowniki (7) są końcami zamocowane do zawiesi (8) dwóch sąsiadujących zestawów bocznych podciągów (2, 2a).
  6. 6. Przesuwny podciąg chodnikowy według zastrz. 2, znamienny tym, że zawiesia (8) bocznych podciągów (2a) są sprzężone belką (10), a siłownik (7) jest jednym końcem zamocowany do zawiesia (8) bocznego podciągu (2), a drugim końcem do belki (10).
  7. 7. Przesuwny podciąg chodnikowy według zastrz. 2, znamienny tym, że skrajne boczne podciągi (2a) mają zamocowane stojaki (5) na długości nie większej od połowy długości skrajnego bocznego podciągu (2a), a druga część skrajnych bocznych podciągów (2a) tworzy wysięgnik (11) tkwiący suwliwie w bocznym podciągu (2).
  8. 8. Przesuwny podciąg chodnikowy według zastrz. 1, znamienny tym, że cięgła (3) mają w widoku z góry zarys trójkąta.
PL94304303A 1994-07-13 1994-07-13 Przesuwny podciąg chodnikowy PL174091B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94304303A PL174091B1 (pl) 1994-07-13 1994-07-13 Przesuwny podciąg chodnikowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94304303A PL174091B1 (pl) 1994-07-13 1994-07-13 Przesuwny podciąg chodnikowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL304303A1 PL304303A1 (en) 1996-01-22
PL174091B1 true PL174091B1 (pl) 1998-06-30

Family

ID=20062876

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94304303A PL174091B1 (pl) 1994-07-13 1994-07-13 Przesuwny podciąg chodnikowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL174091B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL304303A1 (en) 1996-01-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4173421A (en) Shield apparatus for use in tunnelling or mining
RU2287060C1 (ru) Механизированная крепь сопряжения лавы со штреком
PL115687B1 (en) Gangway walking roof support
PL174091B1 (pl) Przesuwny podciąg chodnikowy
SU927128A4 (ru) Секци механизированной крепи
JP3763890B2 (ja) 移動式作業車の構造
PL97625B1 (pl) Kroczaca obudowa lukowa wyrobiska chodnikowego
PL97716B1 (pl) Gorniczy zmechanizowany podciag kroczacy obudowy skrzyzowania sciany z chodnikiem
PL157256B1 (pl) Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL
SU1760125A1 (ru) Секци крепи
PL189059B1 (pl) Urządzenie do rabowania obudowy górniczych wyrobisk korytarzowych
SU732544A1 (ru) Предохранительно-монтажна крепь
PL236669B1 (pl) Urządzenie rabunkowe i sposób zastosowania urządzenia rabunkowego do wyciągania sekcji obudowy zmechanizowanej
PL170954B1 (pl) Zmechanizowany podciąg kroczący
PL234143B1 (pl) Obudowa i sposób wykonania skrzyżowań trójstronnych lub czterostronnych wyrobisk korytarzowych
SU796435A1 (ru) Передвижна опалубка дл возведени дВуХСлОйНОй КРЕпи пОдзЕМНыХСООРужЕНий
PL149535B1 (pl) Segmentowa powtarzalna tama podsadzkowa, zwłaszcza dla wyrobisk o dużych wysokościach
PL109283B1 (en) Device for erecting mining gallery linings
PL167833B1 (pl) Wspornik końcówki łuku stropnicowego obudowy górniczej
PL97642B1 (pl) Urzadzenie do wykonywania obudowy kotwiowej w wyrobiskach gorniczych
PL137194B1 (en) Shield-type roof support
PL129934B2 (en) Self-advancing roof supports
PL158015B1 (pl) Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL
PL194412B1 (pl) Krocząca obudowa chodnikowa
PL148816B1 (en) Method of mounting in place a drilling rig