PL173167B1 - Urządzenie do likwidacji starych oszklonych okien - Google Patents

Urządzenie do likwidacji starych oszklonych okien

Info

Publication number
PL173167B1
PL173167B1 PL94302624A PL30262494A PL173167B1 PL 173167 B1 PL173167 B1 PL 173167B1 PL 94302624 A PL94302624 A PL 94302624A PL 30262494 A PL30262494 A PL 30262494A PL 173167 B1 PL173167 B1 PL 173167B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
unit
window
window frame
chain
Prior art date
Application number
PL94302624A
Other languages
English (en)
Inventor
Heinz-Egon Achterkerke
Reinhard Fischer
Helmut Koecher
Eckart Kopowski
Original Assignee
Achterkerke Heinz Egon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19934310073 external-priority patent/DE4310073C2/de
Application filed by Achterkerke Heinz Egon filed Critical Achterkerke Heinz Egon
Publication of PL173167B1 publication Critical patent/PL173167B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09BDISPOSAL OF SOLID WASTE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B09B5/00Operations not covered by a single other subclass or by a single other group in this subclass
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B9/00General arrangement of separating plant, e.g. flow sheets
    • B03B9/06General arrangement of separating plant, e.g. flow sheets specially adapted for refuse
    • B03B9/061General arrangement of separating plant, e.g. flow sheets specially adapted for refuse the refuse being industrial
    • B03B9/065General arrangement of separating plant, e.g. flow sheets specially adapted for refuse the refuse being industrial the refuse being building rubble
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/52Mechanical processing of waste for the recovery of materials, e.g. crushing, shredding, separation or disassembly
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/58Construction or demolition [C&D] waste

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Door And Window Frames Mounted To Openings (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Sorting Of Articles (AREA)
  • Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)

Abstract

1 . Urzadzenie do likwidacji starych osz­ klonych okien, wyposazone w stól roboczy, na który doprowadzane sa okna oraz w zespól rozdrabniajacy ramy, znamienne tym, ze je­ go stól roboczy (1) jest wyposazony w osa­ dzony wzdluz calej jego dlugosci przenosnik lancuchowy (8) z zabierakami (7) dla ram okiennych (15) oraz w znajdujace sie ponizej przenosnika lancuchowego (8) otwory prze­ lotowe (9) dla rozbitych kawalków szkla, a ponadto w zespól kruszacy (10) szyby, umie­ szczony ponad tymi otworami przelotowymi (9) oraz w znajdujacy sie pod nimi kontener (4) stluczki szklanej, a takze w umieszczony w koncu stolu roboczego (1) zespól rozdrab­ niajacy (11) ramy okien (15) oraz w znajdu­ jacy sie pod nim kontener (5) czesci ram. F i g . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do likwidacji starych, oszklonych okien, wyposażone w stół roboczy, na który doprowadzane są okna oraz w zespół rozdrabniający ramy.
Zbierane z placu budowy stare okna są dotychczas przeważnie wyrzucane do kontenera i wywożone na wysypisko śmieci. Ramy okienne leżące bezładnie w kontenerze, powodują nienależyte wykorzystanie przestrzeni transportowej, zwiększając znacznie koszty likwidacji okna. Ponadto oddzielenie szkła okiennego od ram związane jest z pracochłonną i kosztowną pracą ręczną, co dodatkowo podnosi te koszty.
Ze szwajcarskiego opisu patentowego nr CH 400 046 znane jest urządzenie do rozdrabniania dużych, przestrzennych odpadów, zaopatrzone w dwie, odchylane wokół osi poziomej i współpracujące ze sobą, raimy z belkami ścinającymi. Ramy te są w sposób ciągły odchylane ruchem wahadłowym za pomocą urządzenia napędowego powodując rozgniatanie bądź rozkruszanie odpadów. Urządzenie to jest jednak stosunkowo skomplikowane i kosztowne, a ponadto nie jest specjalnie przystosowane do rozdrabniania ram okiennych z szybami.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji nieskomplikowanego i taniego w eksploatacji urządzenia przystosowanego specjalnie do likwidacji okien.
Cel ten realizuje urządzenie do likwidacji starych okien według wynalazku, którego stół roboczy jest wyposażony w osadzony wzdłuż całej jego długości przenośnik łańcuchowy z zabierakami dla ram okiennych oraz w znajdujące się pod przenośnikiem otwory przelotowe dla rozbitych kawałków szkła, a ponadto jest wyposażone w umieszczony ponad tymi otworami zespół kruszący szyby i w znajdujący się pod nimi kontener szkła, a także w umieszczony na końcu stołu roboczego zespół rozdrabniający ramy okien oraz w znajdujący się pod nim kontener części ram.
Urządzenie jest ponadto korzystnie wyposażone w znajdujące się przed wlotem stołu roboczego urządzenie wprowadzające ramy okienne.
Przenośnik łańcuchowy stołu roboczego składa się przynajmniej z dwóch, umieszczonych pod stołem roboczym, 'wzdłuż jego całej długości, pętli łańcuchów, zaopatrzonych w występie ponad powierzchnię stołu zabieraki, przy czym odstęp między zabierakami jest mniejszy od najmniejszej szerokości ram okiennych, natomiast zabierak tego przenośnika stanowi korzystnie poprzeczną belkę, łączącą łańcuchy i obejmującą całą szerokość stołu albo też w odmianie konstrukcji urządzenia - szczęki nożycowe. Przenośnik jest korzystnie napędzany w sposób przerywany.
Stół roboczy urządzenia wznosi się w kierunku przenoszenia rami okiennych i jest zamocowany na pomoście, osadzonym przesuwnie na podłożu. Pomost stołu jest w tym celu zaopatrzony w połączone z nim przegubowo pionowe wsporniki.
Zespół kruszący szyby urządzenia jest zaopatrzony w mechanizm udarowy z układem dźwigni udarowych albo też ma postać nożyc udarowych.
Zespół rozdrabniający ramy urządzenia jest natomiast zaopatrzony w dociskacz rozdrabnianych ram okiennych i korzystnie umieszczony na wózku, przemieszczanym w poprzek stołu roboczego.
Urządzenie jest również wyposażone w zespół sterowania przesuwaniem rozdrabnianej ramy okiennej.
Przenośnik urządzenia jest korzystnie wyposażony w zderzaki, wstawiane lub usuwane z tego przenośnika w obszarze zespołu rozdrabniającego ramę okienną.
Odmiana urządzenia według wynalazku jest wyposażona w zespół rozdrabniający, zaopatrzony w ściankę oporową oraz w napędzany silnikiem elektrycznym przenośnik łańcuchowy, doprowadzający rozdrabnianą ramę okienną do ścianki oporowej, a także w napędzane silnikiem
173 167 ramię zgniatające, osadzone wahadłowo w płaszczyźnie ruchu ramy okiennej i dociskające ją w swym końcowym położeniu do ścianki oporowej, jak również w otwór przelotowy dla rozdrobnionych elementów tej ramy.
Prypnećnio łańcuch o\av ycsnnh i sozdrahniaiecsps ramc nkiczna skłaba cic niąnmaiginici z dwóch łańcuchów drabinkowych złożonych z ogniw, połączonych ze sobą za pomocą kątowników oraz z prowadnicy ślizgowej.
Urządzenie jest ponadto zaopatrzone w przełącznik umieszczony na drodze przenoszenia ramy okiennej, korzystnie w ściance oporowej, połączony z silnikiem napędowym przenośnika i z silnikiem napędowym ramienia zgniatającego.
Mechanizm udarowy zespołu kruszącego szyby urządzenia składa się z dwuramiennej dźwigni udarowej, połączonej z wirującą tarczą tak, że czynne ramię tej dźwigni udarowej jest w swym początkowym położeniu nachylone do promienia tarczy pod niewielkim kątem ostrym.
Zespół kruszący jest wyposażony w zamkniętą, dźwiękoszczelną osłonę ochronną.
Osłona ochronna mechanizmu udarowego zespołu kruszącego jest połączona za pośrednictwem prowadnic trzpieniowych z d^iskaczem umieszczonym nad przenośnikiem łańcuchoyfrkłii ΓΛΚΛΛ'ταίΎΛ t łAhoimiiioowm r»oJor aUpuo»· ł\rł χχ/λ 1 J Ul i5lVł g X V» * VWVJ j 1X1 vuij VUJŁU1 gg V_‘ licem Z-ł urmcein -7^r»A/-,ł,, 1 r w, ·, n ™«-» c n n /joviu gg w Δνορυiu jvł uoZ-cj^c-ku szyby.
Mechanizm udarowy zespołu kruszącego jest napędzany w kierunku współbieżnym •względem kierunku przemieszczania ram okiennych. W odmianie konstrukcyjnej urządzenia jest on wyposażony przynajmniej w dwie dźwignie udarowe, obracające się niezależnie od siebie albo też w dwa niezależne mechanizmy udarowe, napędzane w odwrotnych kierunkach.
Stół roboczy urządzenia jest zaopatrzony w umieszczoną na swym górnym końcu dodatkową pochylnię i w podłużny przenośnik, służące do wprowadzania pozbawionych oszklenia ram okiennych do zespołu rozdrabniającego ramy. Natomiast zespół rozdrabniający urządzenia jest zaopatrzony w zwężający się w kierunku przenoszenia klin wprowadzający, którego szczelina wyjściowa ma wysokość i szerokość dostosowaną do wymiarów pakietów rozdrabnianych ram. Klin ten jest korzystnie utworzony między górną powierzchnią podłużnego przenośnika a dolną powierzchnią mechanizmu wprowadzającego.
Mechanizm wprowadzający zespołu sta^n^owi zaopatrzony w zabieraki przenośnik łańcuchowy, którego prędkość przesuwu jest mniejsza od prędkości pizesuwu podłużnego przenośnika. Przenośnik łańcuchowy jest korzystnie napędzany przez silnik napędowy podłużnego przenośnika za pośrednictwem mechanizmu napinającego, stanowiącego przekładnię łańcuchową ułożyskowaną na wahaczu.
Podłużny przenośnik zespołu jest zaopatrzony w ścianki boczne, tworzące wraz z powierzchnią przenośnika rynnę, prowadzącą ramy okienne i składa się przynajmniej z dwóch pętli łańcucha, połączonych ze sobą umieszczonymi prostopadle do osi łańcucha kątownikami, których pionowe ramiona tworzą zabieraki przenoszonej ramy okiennej, natomiast poziome ramiona - dno przenośnika.
Doświadczenia eksploatacyjne różnych typów urządzeń objętych wynalazkiem, których wybór jest zależny głównie od rodzaju i ilości likwidowanych okien, wykazały, że są one nie tylko tanie i łatwe w eksploatacji, lecz zapewniają również samoczynną selekcję odpadów szklanych i drewnianych, które dzięki ścisłemu ułożeniu umożliwiają maksymalne wykorzystanie miejsca w kontenerach.
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia urządzenie do likwidacji starych oszklonych okien; w widoku z boku; fig 2 - urządzenie według fig. 1, w widoku z góry; fig. 3 - inne rozwiązanie urządzenia z zespołem do kruszenia szyb, w widoku z boku; fig. 4 - urządzenie według fig. 3, w widoku z góry; fig. 5 - zespół urządzenia do rozdrabniania ram okiennych, mający postać prasy ramowej, w widoku z boku; fig. 6 - zespół rozdrabniający według fig. 5, w widoku z góry; fig. 7 - pięć przedstawionych schematycznie etapów pracy zespołu rozdrabniającego według fig. 5 i 6 (w widoku z góry); fig. 8 - inne rozwiązanie zespołu kruszącego szyby w przekroju podłużnym; fig. 9 - połączenie przegubowe dźwigni z tarczą mechanizmu udarowego zespołu kruszącego według fig. 8, w widoku z boku, z częściowym przekrojem; fig. 10 - tarczę mechanizmu udarowego z połączoną z nią przegubowo parą dźwigni według fig. 9, w widoku z boku; fig. 11 - pochylnię umieszczoną na końcu stołu
173 167 roboczego wraz z przenośnikiem dla pozbawionych szkła ram okiennych, w widoku z boku;
fig. 12 - jeszcze inne rozwiązanie zespołu rozdrabniającego, w widoku z boku; fig. 13 - szczegół
X według fig. 12, w powiększeniu, a fig. 14 - szczegół dolnej, prawej części fig. 12, w powiększeniu.
Przedstawione na fig. 1 i 2 przykładowe rozwiązanie konstrukcyjne urządzenia do likwidacji starych okien składa się z nachylonego stołu roboczego 1, zainstalowanego na pomoście 2. Pomost 2, złożony ze wsporników 3 przymocowanych przegubowo do stołu roboczego 1, może przemieszczać się po podłożu, po uprzednim złożeniu wsporników 3, jak również może być zablokowany w określonym położeniu roboczym, na przykład za pomocą kołków aretujących. W przestrzeni utworzonej pod stołem roboczym 1 ustawione są obok siebie dwa kontenery: niski 4 - dla szkła i wysoki 5 - dla elementów drewnianych ram okiennych, przy czym stół roboczy 1 wraz z pomostem 2 może się przesuwać w poprzek tych kontenerów 4, 5 (fig. 2).
Dolny koniec stołu roboczego 1 (fig. 1) tworzy wlot 6 urządzenia do likwidowania ram okiennych. W stole roboczym 1 jest osadzony przenośnik łańcuchowy 8, złożony z dwóch lub wielu, umieszczonych równolegle wzdłuż stołu 1, pętli łańcuchów zaopatrzonych w zabieraki 7. Odstęp miedzy zabierakami 7 iest nieco mniejszy od najmniejszej szerokości likwidowanych ram okiennych. W obszarze wlotu 6 łańcuchy mogą być osadzone w rowkach stołu roboczego 1, tak że ponad powierzchnię odbiorczą stołu 1 wystają tylko zabieraki 7.
Ponadto w stole ł, nad kontenerem 4, znajdują się otwory przelotowe 9 dla szkła, natomiast nad nimi jest umieszczony zespół kruszący 10, służący do rozbijania szyb.
Stół roboczy 1 wznosi ku górze, tak jak kierunek 12 przesuwania likwidowanych okien, przy czym na jego górnym końcu zainstalowany jest zespół rozdrabniający 11 ramy okienne, zaś jego krawędź zrzutowa 13 znajduje się nad środkiem przedstawionego wysokiego kontenera 5 (fig.‘ 1).
Przeznaczone do likwidacji stare, oszklone okna układa się na stole roboczym 1 w obszarze wlotu 6, skąd są one przenoszone przez przenośnik łańcuchowy 8 w kierunku 12 krawędzi zrzutowej 13 stołu 1. Po doprowadzeniu okna do obszaru stołu 1, znajdującego się pod zespołem kruszącym 10 przenośnika 8, zatrzymuje się, zaś zespół kruszący 10, mający w najprostszym rozwiązaniu postać, prowadzonego pionowo, stempla, opuszcza się na szybę powodując jej wypchnięcie lub wybicie, przy czym rozbite kawałki szkła spadają przez otwory przelotowe 9 między łańcuchami przenośnika 8 i wpadają do niskiego kontenera 4, natomiast pozbawiona szkła rama okienna zostaje po uruchomieniu przenośnika 8 przeniesiona do obszaru zespołu rozdrabniającego 11. Zespół 11 ma w najprostszym rozwiązaniu postać nożyc udarowych, chwytających ramy okienne i rozcinających je oraz odrywających ich ramiona poprzeczne za pomocą elementów rozrywających, połączonych z łańcuchem przenośnika 8. Następnie przenośnik 8 ponownie zatrzymuje się, powodując w pierwszym takie rozdrabniania odcięcie górnego, poprzecznego ramienia ramy. Następnie rama, zależnie od jej wielkości, jest przesuwana ruchem przerywanym w kierunku strzałki 12. a jej podłużne ramiona są przycinane na odcinki określonej długości, które po osiągnięciu krawędzi zrzutowej 13 zrzucane są, łącznie z dolnym, poprzecznym ramieniem raimy, do wysokiego kontenera 5. Uruchamianie i zatrzymywanie przenośnika odbywa się za pomocą nie przedstawionego na rysunku układu sterującego, uruchamianego przez przednie poprzeczne ramię ramy za pomocą czujnika mechanicznego, fotokomórki itp.
W międzyczasie przenośnik łańcuchowy 8 został ponownie załadowany przez nałożenie następnego okna na stół 1 w obszarze wlotu 6 i zatrzymany pod zespołem kruszącym 10. dzięki czemu podczas cięcia ramy jednego okna, następuje usuwanie szkła z następnego okna.
Zespół rozdrabniający 11 może mieć również inną postać, na przykład piły przesuwanej poprzecznie na wózku pod stołem roboczym 1, albo też mechanizmu zgniatającego, złożonego z obejmującej całą szerokość stołu roboczego belki stalowej, przesuwanej za pomocą zespołu napędowego wzdłuż s^^ołu i dociskającej niszczoną ramę do zderzaka wstawionego w pobliżu końca stołu. Wskutek tego następuje zgniecenie uprzednio pozbawionej szkła ramy i rozkruszeniejej elementów.
173 167
Przenośnik łańcuchowy 8 urządzenia jest ponadto korzystnie wyposażony w zderzaki, wstawiane lub usuwane z tego przenośnika w obszarze zespołu rozdrabniającego (11) ramę okienną (15).
W coln t-A\i/rłrxrr>ii^rn+»rrie nanpbiipma nht/Hwll Vnntpnprnu/ d S ctrił mhnrzu 1 wrw -r
TT W1U 1 V W injllUVl nv^v \-A , , o , n «-.e.«ó» ; ^*5 n » i j r · Ł z.z_< Ł-!
podestem 2 i zespołami 10, 11 przemieszcza się w czasie eksploatacji urządzenia w poprzek tych kontenerów 4 i 5 (fig. 2).
Figury 3 do 7 przedstawiają inne rozwiązanie urządzenia do likwidacji starych okien, różniące się od wyżej opisanego tym, ze zarówno zespół 10 rozkruszający szyby (fig 3 i 4), jak i zespół 11 rozdrabniający ramy (przedstawiony oddzielnie na fig. 5 do 7) stanowią oddzielne moduły urządzenia.
Urządzenie to jest wyposażone w zespół wprowadzający 14, który służy do wprowadzania przeznaczonych do likwidacji okien 15 na przenośnik 8 urządzenia, lecz może mieć również postać magazynu okien. Ponadto jest ono wyposażone we wznoszący się w kierunku 12 przemieszczania okien 15 stół roboczy 1, zaopatrzony w przenośnik łańcuchowy 8, złożony z dwóch zamkniętych pętli łańcucha z zabierakami 7, napędzanych za pomocą nie przedstawiło1 η Cł/i u / ÓLUJU. OLMł
... _u ____u,, ι,χι κ „„ ,., nycu na ijóiiujmi nui ianvuvuuwjt^n, mui^vu iu 04 imauóunu w jest podparty za pomocą przegubowo połączonych z nim wsporników 3.
Po nałożeniu okna 15 na dolną część stołu roboczego 1 - zabieraki 7 zaczepiają od spodu jego ramię i przesuwają ją wzdłuż stołu pod zespół rozkruszający 10. Zespół ten składa się z napędzanego ruchem obrotowym wałka, zaopatrzonego w szereg wirujących dźwigni udarowych 18 (fig. 4). Energia kinetyczna wirujących dźwigni powoduje wybijanie i rozkruszanie szyb likwidowanych okien 15, przy czym kawałki potłuczonego szkła wpadają przez otwory przelotowe 9 w stole 1 do znajdującego się pod nimi kontenera 4 stłuczki szklanej. Uszczelnienia 19, umieszczone w miejscach rozprysku szkła, zapewniają bezpieczeństwo obsługi.
Pozbawiona szkła rama okna 15 zostaje następnie odprowadzona na pomost odbiorczy 19.
Urządzenie jest ponadto wyposażone w przedstawiony oddzielnie na fig. 5 do 7 - zespół rozdrabniający 11 ramy, mający postać prasy ramowej. Zespół 11 składa się z dwóch, rozmieszczonych w pewnej od siebie odległości i biegnących w kierunku 12 - łańcuchów drabinkowych 21, złożonych z ogniw 22 i poruszających się po prowadnicach ślizgowych 23, z silnika napędowego 24, obracającego kola łańcuchowe 25 oraz z ramienia 29 zgniatacza, napędzanego osobnym sinikiem 28 za pośrednictwem przekładni 30. Zespół rozdrabniający 11 jest zakończony, wystającą ponad tor przemieszczania się likwidowanych okien 15 - ścianką oporową 26 i zaopatrzony w przełącznik 27, umieszczony na drodze okna 15 i służący do włączania silników napędowych 24 i 28.
Ramię 29 zgniatacza znajduje się, w położeniu spoczynkowym, poza torem ruchu ramy okiennej, przyjmując położenie równoległe do kierunku 12 przenoszenia okien 15 (pokazane linią ciągłą na fig. 6). Natomiast po włączeniu sinika 28, zostaje za pośrednictwem przekładni łańcuchowej 30 obrócone o kąt równy w przybliżeniu 90°, w położenie równoległe do ścianki oporowej 26 (pokazane linią przerywaną na fig. 6). W trakcie tego ruchu ramię zgniatacza 29 powoduje, we współdziałaniu ze ścianką oporową 26, odkształcenie pozbawionej szkła ramy okiennej (położenia na trzecim, czwartym i piątym rysunku fig. 7), naprzód przekształcając prostokątną ramę w równoległobok, a następnie łamiąc ją i powodując rozpad na poszczególne ramiona. Ramiona ramy wpadają przez otwór przelotowy do kontenera 5 na drewno, podstawionego pod otwór 31. Ściśnięcie raimy przez ramię 29 zgniatacza powoduje jej maksymalne obciążenie w narożach, a więc w najbardziej wrażliwym miejscu, w wyniku czego ulega ona rozłożeniu na poszczególne ramiona przy minimalnym zużyciu energii, która stanowi tylko ułamek energii niezbędnej dla pocięcia ramy.
Szkło i drewniane ramiona znajdują się w osobnych kontenerach, przy czym dzięki ich rozdrobnieniu zajmują one niewielką objętość składowania.
Figury 8 i 9 przedstawiają odmianę rozwiązania konstrukcyjnego zespołu kruszącego 10 szkło, który jest wyposażony w mechanizm udarowy, złożony z wirujących tarcz 32 zaklinowanych na wspólnym wale 33 i połączonych przegubowo z dwuramiennymi dźwigniami udarowymi 18. Ponieważ krótsze ramię 35 każdej z dźwigni udarowych 18 opiera się swą skośną
173 167 powierzchnią o wał 33, jej czynne ramię 34 jest nachylone względem promienia tarczy 32 pod kątem ostrym a.
W jeszcze innym rozwiązaniu zespołu kruszącego urządzenia, przedstawionym na fig. 10, zastosowano parę dźwigni udarowych 18a, 18b, które mogą obracać się niezależnie od siebie. Po uderzeniu przez te dźwignie 18a i 18b w szkło w ramie okiennej 15 obracają się one w kierunku przeciwnym do kierunku 36 obrotu wału 33 o kąt (3i w swym końcowym położeniu opierają się swymi ściętymi powierzchniami o wał 33.
W zespole kruszącym 10, przedstawionym na fig. 8, zastosowano dwa, szeregowo rozmieszczone, mechanizmy udarowe, z których pierwszy obraca się w kierunku 37, przecćwnym do kierunku 12 przenoszenia ram okiennych 15, natomiast drugi - w kierunku zgodnym z tym kierunkiem 12. Zespół kruszący 10 jest w tym rozwiązaniu zamknięty dźwiękoszczelną osłoną ochronną 38 i zaopatrzony w dociskacze 39, dociskające ramy okienne 15 do przenośnika łańcuchowego 8, w obszarze przed, pod i poza zespołem kruszącym 10. Dociskacze 39 są korzystnie zawieszone na prowadnicach trzpieniowych, oddziałując na dociskaną ramę okienną własnym ciężarem.
Figury 11 do 14 przedstawiają odmianę rozwią/ania konstrukcyjnego zespołu rozdrabniającego 11 ramy okienne, montowanego na stole roboczym 1 za zespołem kruszącym 10. Składa się on z. pochylni 40, przejmującej wychodzące z zespołu kruszącego 10 i pozbawione szkła ramy okienne 15, z podłużnego przenośnika 41, doprowadzającego je do zwężającego się w kierunku przenoszenia 42 tych ram - klin wprowadzający 43. Wysokość i szerokość s^^^zeliny wyjściowej 44 klina 43 jest dostosowana do wymiarów pakietu ram. Dolna część klina wprowadzającego 43 tworzy wspomniany przenośnik podłużny 41, zaś górną - mechanizm wprowadzający 45, złożony z łańcucha 47, zaopatrzonego w zabieraki 46 i poruszającego się wolniej od przenośnika 44.
Przenośnik podłużny 41 składa się-podobnie jak mechanizm wprowadzający 45 - z dwóch równoległych pętli łańcuchów 48, połączonych ze sobą za pomocą poprzecznych kątowników 49, których ramiona 50 tworzą zabieraki dla ram okiennych 15, natomiast ramiona 51 - dno mechanizmu wprowadzającego 45 (fig. 13). Strzałki 52 i 53 (fig. 12) wskazują kolejne kierunki doprowadzania ram okiennych 15 do zespołu rozdrabniającego 11 ramy.
Napęd mechanizmu wprowadzającego 45 jest przenoszony z silnika napędowego 54 przenośnika podłużnego 41 (fig. 11) za pośrednictwem mechanizmu napinającego 5 (fig. 15), stanowiącego zespół kół łańcuchowych ułożyskowanych na ramionach wahacza 56.
Figura 11 pokazuje, w jaki sposób znajdująca się na przenośniku podłużnym 41, rama okienna prowadzona jest między ściankami bocznymi 57 pochylni 40, które wraz z przenośnikiem 41 tworzą rodzaj rynny.
173 167
173 167
173 167
173 167 /7 2l /3 26
2ύ 23
1?
V
7-,^.7
2?
2?
_?6
173 167
^9.
173 167
Ft *7
F Ig. 10
173 167
Fig. 1
173 167
173 167
Fig. 4
173 167
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 4.00 zł

Claims (32)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do likwidacji starych oszklonych okien, wyposażone w stół roboczy, na który doprowadzane są okna oraz w zespół rozdrabniający ramy, znamienne tym, że jego stół roboczy (1)jest wyposażony w osadzony wzdłuż całej jego długości przenośnik łańcuchowy (8) z zabierakami (7) dla ram okiennych (15) oraz w znajdujące się poniżej przenośnika łańcuchowego (8) otwory przelotowe (9) dla rozbitych kawałków szkła, a ponadto w zespół' kruszący (10) szyby, umieszczony ponad tymi otworami przelotowymi (9) oraz w znajdujący się pod nimi kontener (4) stłuczki szklanej, a także w umieszczony w końcu stołu roboczego (1) zespół rozdrabniający (11) ramy okien (15) oraz w znajdujący się pod nim kontener (5) części ram
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w znajdujące się przep udotem (6) stołu roboc ze go (1) urządzenie wkrnwgdzając1 )1 4) ramy okienne (15).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przenośnik łańcuchowy (8) stołu roboczego (1) składa się przynajmniej z dwóch, umieszczonych pod stołem roboczym (1) wzdłuż jego całej długości pętli łańcuchów, zaopatrzonych w wystające ponad powierzchnię stołu (1) zabieraki (7), przy czym odstęp między zabierakami (7) jest mniejszy od najmniejszej szerokości ram okiennych (15).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że zabierak (7) przenośnika łańcuchowego (8) stołu roboczego (1) ma postać poprzecznej belki, łączącej łańcuchy przenośnika i obejmującej całą szerokość , stołu roboczego (1).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3. znamienne tym, że zabierak (7) przenośnika łańcuchowego (8) stołu roboczego (1) ma postać szczęk.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że przenośnik łańcuchowy (8) stołu roboczego (1) jest napędzany w sposób przerywany.
  7. 7. UrryOrlnil według zastrz. 1, znamienne tym, że jego stół roboczy (1) wznosi się w kierunku (12) przenoszenia ram okiennych (15).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że jego stół roboczy (1) jest zamocowany na pomoście (2), osadzonym przesuwnie na podłożu.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że pomost (2) stołu roboczego (1) jest zaopatrzony w połączone z nim przegubowo pionowe wsporniki (3).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół kruszący (10) szyby jest wyposażony w mechanizm udarowy z układem dźwign' udarowych (18).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jego zespół rozdrabniający (11) ramy okienne (15) ma postać nożyc udarowych.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jego zespół rozdrabniający (11) ramy okienne jest zaopatrzony w dociskacz rozdrabniających ram okiennych (15).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół rozdrabniający (11) jest umieszczony na wózku przemieszczanym w poprzek stołu roboczego (1).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1 albo 12, albo 13, znamienne tym, że jest wyposażone w zespół steruj ący przesuwaniem rozdrabnianej ramy okiennej (15).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jego przenośnik łańcuchowy (8) jest wyposażony w zderzaki, wstawiane lub usuwane z tego przenośnika w obszarze zespołu rozdrabniającego (11) ramę okienną (15).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w zespół rozdrabniający (11), zaopatrzony w ściankę oporową (26) oraz w napędzany silnikiem elektrycznym (24) przenośnik łańcuchowy (21), doprowadzający rozdrabnianą ramę okienną (15) do ścianki oporowej (26), a także w napędzane sinikiem (28) ramię zgniatające (29), osadzone wahadłowo w płaszczyźnie ruchu ramy okiennej (15) i dociskające ją w swym końcowym poło173 167 żeniu do tej ścianki oporowej (26), jak również w otwór przelotowy (31) dla rozdrobnionych elementów ramy okiennej (15).
  17. 17. Urządzenie- według zastrz. 16, znamienne tym, że przenośnik łańcuchowy (21) zespołu rozdrabniającego (11) ramę okienną (15) składa się przynajmniej z dwóch łańcuchów drabinkowych złożonych z ogniw (22), połączonych ze sobą za pomocą kątowników oraz z prowadnicy ślizgowej (23).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 16 albo 17, znamienne tym, że jest zaopatrzone w przełącznik (27) umieszczony na drodze przenoszenia ramy okiennej (15), korzystnie w ściance oporowej (26) i połączony z silnikiem napędowym (24) przenośnika (21) oraz z silnikiem napędowym (28) ramienia zgniatającego (29).
  19. 19. Urządzenie według zastrz 10, znamienne tym, że mechanizm udarowy jego zespołu kruszącego (10) szyby składa się z dźwigni udarowej (18), mającej postać dwuramiennej dźwigni połączonej z wirującą tarczą (32), przy czym czynne ramię (34) tej dźwigni udarowej (18) jest w swym początkowym położeniu nachylone do promienia tarczy (32) pod niewielkim kątem ostrym (a).
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 19, znamienne tym, ze osłona ochronna (38) mechanizmu udarowego zespołu kruszącego (10) jest połączona za pośrednictwem prowadnic trzpieniowych z umieszczonym nad przenośnikiem łańcuchowym (8) stołu roboczego (1) - dociskaczem (30), którego długość obejmuje przynajmniej obszar od wejścia do wyjścia tego zespołu kruszącego (10).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że mechanizm udarowy (18, 32, 33) zespołu kruszącego (10) jest napędzany w kierunku (36) współbieżnym względem kierunku (12) pizemieszczania ram okiennych (15).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, ze mechanizm udarowy (18, 32, 33) zespołu kruszącego (10) jest wyposażony przynajmniej w dwie dźwignie udarowe (18a, 18b), obracające się niezależnie od siebie.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, że jego zespół kruszący (10) jest wyposażony w dwa niezależne mechanizmy udarowe (18, 32,33), napędzane w odwrotnych kierunkach (36 i 37).
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, że zespół kruszący (10) jest wyposaz.ony w zamkniętą, dźwiękoszczelną osłonę ochronną (38).
  25. 25. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, albo 22, albo 23, albo 24, znamienne tym, ze jego stół roboczy (1) jest zaopatrzony w umieszczoną na swym górnym końcu dodatkową pochylnię (40) z podłużnym przenośnikiem (41), doprowadzającym pozbawione oszklenia ramy okienne do zespołu rozdrabniającego (11).
  26. 26. Urządzenie według zastrz. 25, znamienne tym, że jego zespół rozdrabniający (11) ramy jest zaopatrzony w zwężający się w kierunku przenoszenia (42) klin wprowadzający (43), którego szczelina wyjściowa (44) ma wysokość i szerokość dostosowaną do wymiarów pakietów rozdrabnianych ram.
  27. 27. Urządzenie według zastrz. 26, znamienne tym, ze klin wprowadzający (43) zespołu rozdrabniającego (11) jest utworzony między górną powierzchnią podłużnego przenośnika (41) a dolną powierzchnią mechanizmu wprowadzającego (45).
  28. 28. Urządzenie według zastrz 27, znamienne tym, że mechanizm wprowadzający (45) stanowi zaopatrzony w zabieraki (46) przenośnik łańcuchowy (47), którego prędkość przesuwu jest mniejsza od prędkości przesuwu podłużnego przenośnika (41).
  29. 29. Urządzenie według zastrz. 28, znamienne iym, ze napęd urządzenia wprowadzającego (45) jest przenoszony z napędu (54) podłużnego przenośnika (41) za pośrednictwem mechanizmu napinającego (55).
  30. 30. Urządzenie według zastrz. 29, znamienne tym, że mechanizm napinający (55) stanowi przekładnię łańcuchową ułożyskowaną na wahaczu (56).
  31. 31. Urządzenie według zastrz. 25, znamienne tym, ze podłużny przenośnik (41) jest zaopatrzony w ścianki boczne (57), tworzące wraz z powierzchnią przenośnika (41) rynnę prowadzącą ramy okienne (15) doprowadzane do zespołu rozdrabniającego (11).
    173 167
  32. 32. Urząd/enie według zastrz. 2S, znamienne tym, ze podłużnyprzenośnik (41)składa się przynajmniej z dwóch pętli łańcucha (48), połączonych zz sobą umieszczonym) prostopadle do osi łańcucha (48) kątownikami (49), których pionowe ramiona (50) tworzą zabizraki przenoszonej ramy okiennej (15), natomiast poziome ramiona (51) - dno przenośnika (41).
PL94302624A 1993-03-27 1994-03-15 Urządzenie do likwidacji starych oszklonych okien PL173167B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19934310073 DE4310073C2 (de) 1992-03-31 1993-03-27 Einrichtung zur Entsorgung alter Fenster

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL173167B1 true PL173167B1 (pl) 1998-01-30

Family

ID=6484075

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94302624A PL173167B1 (pl) 1993-03-27 1994-03-15 Urządzenie do likwidacji starych oszklonych okien

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0618011B1 (pl)
AT (1) ATE139146T1 (pl)
CZ (1) CZ284467B6 (pl)
ES (1) ES2064296T3 (pl)
GR (2) GR940300099T1 (pl)
HU (1) HUH3824A (pl)
PL (1) PL173167B1 (pl)
SK (1) SK34494A3 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT403552B (de) * 1996-06-03 1998-03-25 Josef Wallner Vorrichtung zum zerkleinern von fenstern
FR3083148A1 (fr) 2018-06-29 2020-01-03 Saint-Gobain Glass France Dispositif de fragmentation et de tri, adapte pour fragmenter le verre d'une fenetre usagee
FR3083144B1 (fr) * 2018-06-29 2022-05-27 Saint Gobain Dispositif de fragmentation a chaines adapte pour fragmenter le verre d'une fenetre usagee
FR3127141B1 (fr) * 2021-09-21 2023-09-08 Saint Gobain Dispositif de traitement d’un vitrage multiple

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL287217A (pl) * 1962-07-02 1900-01-01
SE452281B (sv) * 1980-02-05 1987-11-23 Aga Ab Sett och anordning for att sonderdela plast eller gummimaterial
DE3620027A1 (de) * 1986-06-13 1987-12-17 Zippe Gmbh & Co Verfahren und anlage zur aufbereitung von verbundglasscheiben

Also Published As

Publication number Publication date
GR940300099T1 (en) 1995-01-31
CZ284467B6 (cs) 1998-12-16
GR3020261T3 (en) 1996-09-30
HU9400857D0 (en) 1994-06-28
ES2064296T3 (es) 1996-10-01
CZ66594A3 (en) 1995-11-15
ES2064296T1 (es) 1995-02-01
SK34494A3 (en) 1995-05-10
EP0618011B1 (de) 1996-06-12
HUH3824A (en) 1997-09-29
EP0618011A1 (de) 1994-10-05
ATE139146T1 (de) 1996-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN212328407U (zh) 一种建筑材料垃圾快速破碎装置
CA2340552C (en) Improved method and apparatus for reducing oversized wood chips
CN109894223B (zh) 一种废纸箱回收装置
CZ2019127A3 (cs) Drtič pro mělnění a drcení materiálů
PL173167B1 (pl) Urządzenie do likwidacji starych oszklonych okien
CN117262682A (zh) 一种木材边角料回收利用均匀进料装置
CN113172070B (zh) 一种一次性医疗用品销毁设备
EP1268073B1 (en) Apparatus for crushing glass or ceramic material
CN115676066B (zh) 一种建筑工地水泥快速破袋装置
US3261383A (en) Ice cutting machine
CN112588365A (zh) 一种玻璃制造用废旧玻璃回收处理装置
EP4215278A2 (en) Machine for crushing portable electronic telecommunication devices
CN215996787U (zh) 一种混凝土废料破碎装置
CN217249610U (zh) 一种生物质废料回收处理系统
CN221733585U (zh) 一种板材切边废料的破碎装置
DE4310073C2 (de) Einrichtung zur Entsorgung alter Fenster
CN212196203U (zh) 一种包装机的切割下料装置
CN218706072U (zh) 一种气泡袋加工用数字印刷机的废料处理装置
KR20160019713A (ko) 파쇄기가 장착된 차량
RU2063269C1 (ru) Установка для измельчения
CN215790487U (zh) 一种废木料加工成型设备
CN216732234U (zh) 一种人造板纵向锯切装置
CN211544173U (zh) 一种垃圾破袋装置
JP4702757B2 (ja) ごみ収容袋の破袋方法および装置
SU1072889A1 (ru) Стружкоизмельчитель