PL171399B1 - Urzadzenie do formowania przez wycinanie uksztaltowanych kawalkówz arkusza produktu spozywczego PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do formowania przez wycinanie uksztaltowanych kawalkówz arkusza produktu spozywczego PL PL PL

Info

Publication number
PL171399B1
PL171399B1 PL93304656A PL30465693A PL171399B1 PL 171399 B1 PL171399 B1 PL 171399B1 PL 93304656 A PL93304656 A PL 93304656A PL 30465693 A PL30465693 A PL 30465693A PL 171399 B1 PL171399 B1 PL 171399B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
ejection
plate
sheet
cam
Prior art date
Application number
PL93304656A
Other languages
English (en)
Inventor
Brian D Hill
Original Assignee
United Biscuits Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by United Biscuits Ltd filed Critical United Biscuits Ltd
Publication of PL171399B1 publication Critical patent/PL171399B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C11/00Other machines for forming the dough into its final shape before cooking or baking
    • A21C11/02Embossing machines
    • A21C11/04Embossing machines with cutting and embossing rollers or drums

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Stored Programmes (AREA)
  • Scissors And Nippers (AREA)

Abstract

1 Urzadzenie do formowania przez wycinanie uksztalto- wanych kawalków z arkusza produktu spozywczego, które zawiera dziurkowany cylindryczny czlon obrotowy zamontowany obrotowo wokolo swojej osi, wiele zespolów wycinajacych umieszczonych dookola cylindrycznej powierzchni zewnetrznej czlonu obro- towego, przy czym kazdy zespól wycinajacy zawiera nóz tnacy otaczajacy rejon o ksztalcie jednego z uksztaltowanych kawalków i tak rozmieszczony, ze podczas obrotu czlonu obrotowego przyleglego do arkusza produktu spozywczego kazdy zespól wyci- najacy tnie arkusz tworzac uksztaltowany kawalek, znamienne tym, ze kazdy nóz tnacy (18) otacza plytke wyrzucajaca (23) za- jmujaca co najmniej czesc obszaru ograniczonego przez nóz tnacy (18), wymieniona plytka wyrzucajaca jest ruchoma w kierunku promieniowym do wewnatrz i na zewnatrz w ramach przynaleznego noza tnacego (18) i zwiazana jest z popychaczem krzywkowym (28) poruszajacym sie z wymieniona plytka wyrzucajaca (23), wewnatrz czlonu obrotowego (4) zawarta jest czesc glówna (5a) walu krzywkowego zawierajaca krzywke (31), kazdy popychacz krzywkowy (28) usytuowany jest promieniowo ku srodkowi wzgledem odpowiadajacej plytki wyrzucajacej (23) przy powierzchni walu krzywkowego (5), przy czym popychacz krzywkowy (28) przy obrocie czlonu obrotowego (4) wokolo walu krzywkowego (5) na powierzchni walu krzywkowego wchodzi w kontakt z krzywka (31), przez która odpowiedni popychacz krzywkowy (28) i plytka wyrzu- cajaca (23) sa przesuwane promieniowo na zewnatrz do wypchniecia wycietego uksztaltowanego kawalka produktu spozywczego z przy- naleznego noza tnacego (18) Fig. 3 . PL PL PL

Description

Przedmiot wynalazku jest urządzenie do formowania przez wycinanie ukształtowanych kawałków z arkusza produktu spożywczego, na przykład ciasta na herbatniki w postaci arkusza lub materiału na wyroby cukiernicze w postaci arkusza, które następnie są pieczone.
Chociaż wynalazek nie ogranicza się tylko do wycinania ciasta w celu formowania herbatników, to poniższy opis dla uproszczenia ograniczono tylko do tego przypadku.
Przy wytwarzaniu herbatników ciasto formuje się i wałkuje na arkusz ciągły, z którego wycina się właściwie ukształtowane kawałki surowego ciasta. Kawałki te zwykle stanowią wstępne formy pieczone następnie na herbatniki.
Gdy proces prowadzi się w skali przemysłowej to wycinanie wstępnych form korzystnie wykonuje się za pomocą obrotowych krajarek. W krajarkach obrotowych ciasto w postaci arkusza przeprowadza się pod pierwszym wałkiem formującym, a następnie pod drugim wałkiem wycinającym. Wałek formujący obraca się tak, że obwodowa prędkość na jego cylindrycznej powierzchni odpowiada prędkości liniowej ciasta przechodzącego poniżej, a powierzchnia czołowa wałka jest wciskana w arkusz ciasta wytłaczając wzór, na przykład, nazwę ciasta lub producenta lub wzór dekoracyjny lub formuje otwory dzięki zastosowaniu sztyftów. Arkusz ciasta przechodzi pod pierwszym wałkiem, a następnie przechodzi pod drugim wałkiem. Prędkość obwodowa wałka wycinającego odpowiada prędkości ciasta przechodzącego pod nim. Cylindryczna powierzchnia drugiego wałka podtrzymuje krajarki, które zwierają noże tnące w postaci obwodów ściankowych i zwykle są rozmieszczone w kratkę utworzoną z szeregów ciągnących się w kierunku mającym składową wzdłuż długości wałka oraz rzędów rozmieszczonych na obwodzie. Ścianka każdej obudowy tworzy wgłębienie, które jest wciskane w arkusz ciasta wycinając wstępne formy o wymaganym kształcie. Pierwszy i drugi wałek obracają się z tąsamąprędkościąi zwykle są tak rozmieszczone, że wyciśnięty wzór znajduje się w środku każdej następnej wyciętej formy.
W innym układzie sztyfty są umieszczone na drugim wałku i wewnątrz obudów utworzonych przez noże tnące.
Istotną wadąznanych krajarekjest to, że nie majążadnego mechanizmu do zdecydowanego uwalniania wyciętych wstępnych form z krajarek. W związku z tym wstępne formy mają tendencję pozostawiania w krajarkach. Gdy na wałku tnącym mocuje się sztyfty, jak opisano powyżej, problem zatrzymywania się wzrasta. Jeżeli wstępna forma jest zatrzymywana przez krajarkę, to każda następna operacja cięcia prowadzona przez tę krajarkę wbija mocniej wstępną formę w krajarkę.
Z opisu patentowego St. Zjedn. nr 2 887 964 (Griner) znane jest urządzenie zapobiegające zatrzymywaniu wyciętych kawałków rozwałkowanego ciasta w zespołach wycinających.
Środki stosowane przez Grinera obejmują doprowadzanie arkusza ciasta do urządzenia wycinającego na płóciennym pasie i podpieranie płóciennego pasa dziurkowanym walcem o perforowanej powierzchni. Do wewnątrz perforowanego walca przykłada się próżnię, skutkiem czego arkusz ciasta utrzymywany jest na górnej powierzchni płóciennego pasa przez ssanie, gdyż płócienny pas jest porowaty. Oznacza to, że arkusz ciasta cały czas, w trakcie i bezpośrednio po operacji wycinania, pozostaje w kontakcie z pasem płóciennym przez przyssanie.
Poza zastosowaniem pasa płóciennego i perforowanego walca, z którego usuwa się powietrze, urządzenie wycinające zaopatrzone jest w płytki przyciskowe. Płytki przyciskowe wystają na zewnątrz za pomocą sprężyny zwojowej. Gdy ciasto jest wycinane, płytka przyciskowa w obudowie urządzenia wycinającego jest cofana do wewnątrz działaniem sprężyny. Gdy urządzenie wycinające cofa się od arkusza ciasta, płytka przyciskowa jest wypychana na zewnątrz skutkiem działania sprężyny i utrzymuje ciasto w kontakcie z pasem półciennym.
Dalej, chociaż arkusz ciastajest rozdzielany na oddzielne kawałki o kształcie herbatników, stosowane są piłkowane wycinaki do nacinania arkusza ciasta, nie piłkowane wycinaki stosowane są tylko w przerwach dla upewnienia się, że kawałki ciasta odpowiadają granicom herbatników.
W obecnym wynalazku, ukształtowane kawałki, na przykład w kształcie herbatników, są wycinane przez obrotowe urządzenie wycinające, a problem zatrzymywania kawałków ciasta
171 399 przez indywidualne elementy wycinające został rozwiązany w sposób całkowicie nieoczekiwany i odmienny od sposobu zastosowanego przez Grinera.
Według wynalazku urządzenie do formowania przez wycinanie ukształtowanych kawałków z arkusza produktu spożywczego, które zawiera dziurkowany cylindryczny człon obrotowy zamontowany obrotowo wokoło swojej osi, wiele zespołów wycinających umieszczonych dookoła cylindrycznej powierzchni zewnętrznej członu obrotowego, przy czym każdy zespół wycinający zawiera nóż tnący otaczający rejon o kształcie jednego z ukształtowanych kawałków i tak rozmieszczony, że podczas obrotu członu obrotowego przyległego do arkusza produktu spożywczego każdy zespół wycinający tnie arkusz tworząc ukształtowany kawałek, charakteryzuje się tym, że każdy nóż tnący otacza płytkę wyrzucającą zajmującą co najmniej część obszaru ograniczonego przez nóż tnący; wymieniona płytka wyrzucająca jest ruchoma w kierunku promieniowym do wewnątrz i na zewnątrz w ramach przynależnego noża tnącego i związana jest z popychaczem krzywkowym poruszającym się z wymienioną płytką wyrzucającą; wewnątrz członu obrotowego zawarta jest część główna wału krzywkowego zawierająca krzywkę: każdy popychacz krzywkowy usytuowany jest promieniowo ku środkowi względem odpowiadającej płytki wyrzucającej przy powierzchni wału krzywkowego; przy czym popychacz krzywkowy przy obrocie członu obrotowego wokoło wału krzywkowego na powierzchni wału, krzywkowego wchodzi w kontakt z krzywką, przez którą odpowiedni popychacz krzywkowy i płytka wyrzucająca sąprzesuwane promieniowo na zewnątrz do wypchnięcia wyciętego ukształtowanego kawałka produktu spożywczego z przynależnego noża tnącego.
Każdy zespół wyrzucający ma obrotowo zamontowany osiowy popychacz krzywkowy współpracujący z krzywką. Noże tnące są zamontowane na członie obrotowym indywidualnie rozłącznie za pośrednictwem śrub i są one wykonane z tworzywa sztucznego. Każda płytka wyrzucająca ma zewnętrzną powierzchnię z otworami chroniącymi sztyfty na zasadniczo całym obszarze otoczonym przez noże tnące połączone z zespołem wycinającym. Zespól wycinający otacza sztyfty i płytkę wyrzucającą przynależnego zespołu wyrzucającego i ma on otwory usytuowane tak, by pomieścić sztyfty; przy czym każdy z zespołów wycinających i przynależna do nich płyta wyrzucająca zaopatrzone są w jeden lub kilka otworów doprowadzających płyn czyszczący bez rozmontowywania zespołów wycinających lub usuwania noża tnącego z członu obrotowego.
Urządzenie, według wynalazku, zaopatrzone jest w środki powodujące powrotny ruch każdej płytki wyrzucającej w kierunku promieniowym ku środkowi. Posiada ono również elastyczne środki, które stanowią sprężyny, powodujące ruch każdej płytki wyrzucającej w kierunku do środka.
Kątowa pozycja mechanizmów krzywkowych dookoła ich osi jest nastawialna.
Tak więc, wynalazek obejmuje urządzenie do formowania przez wycinanie ukształtowanych kawałków z produktu spożywczego w postaci arkusza, które zawiera dziurkowany cylindryczny człon obrotowy tak zamontowany, aby mógł obracać się wokoło swej osi, wiele zespołów wycinających, z których każdy usytuowany jest na zewnętrznej powierzchni członu obrotowego, przy czym każdy zespół wycinający składa się z noża tnącego, który obejmuje obszar w kształcie wycinanego kawałka i umieszczony jest tak, że przy obrocie członu obrotowego stykającego się z arkuszem produktu spożywczego, każdy zespół wycinający wycina ukształtowany kawałek z arkusza; wiele zespołów wyrzucających, z których każdy współpracuje z innym zespołem wycinającym i każdy zawiera element wyrzucający, który w kierunku promieniowym porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, przy czym ruch na zewnątrz w kierunku promieniowym elementu wyrzucającego powoduje wypchnięcie wyciętego kawałka przez współpracujący z nim zespół wycinający, natomiast ruch do wewnątrz w kierunku promieniowym elementu wyrzucającego umożliwia towarzyszącemu zespołowi wycinającemu wykonanie następnej operacji cięcia; urządzenie ponadto posiada środki tak usytuowane, aby w czasie pracy spowodować przesunięcie każdego elementu wyrzucającego na zewnątrz wywołując zdecydowane wyrzucanie każdego kawałka wyciętego przez przynależny do niego zespół wycinający.
Korzystnie środek powodujący, że zespół wyrzucający przesuwa się na zewnątrz w kierunku promieniowym, stanowi mechanizm krzywkowy, który znajduje się wewnątrz obrotowego członu i jest zamocowany nieruchomo podczas pracy urządzenia i który włącza każdy element wyrzucający powodując, że element wyrzucający zespołu wyrzucającego przesuwa się promieniowo na zewnątrz przy danym położeniu w czasie każdego obrotu członu obrotowego. Korzystnie każdy zespół wyrzucający zawiera zamontowany obrotowo popychacz krzywkowy współpracujący z mechanizmem krzywkowym.
Korzystnie zespoły tnące zamontowane są na obrotowym członie tak, aby można je było pojedynczo usuwać i wymieniać. Noże tnące mogą być wykonane z metalu, ale korzystnie wykonane są z tworzyw sztucznych.
Korzystnie, element wyrzucający każdego zespołu wyrzucającego posiada zewnętrzną powierzchnię, która wychodzi poza otwory, w których znajdują się sztyfty, na zasadniczo całym obszarze otoczonym przez noże zespołów wycinających.
Urządzenie według wynalazku jest korzystne, zwłaszcza gdy zespół wycinający zawiera sztyfty. W związku z tym element wyrzucający przynależnego do niego zespołu wyrzucającego zawiera otwory dla pomieszczenia w nich sztyftów.
Każdy z zespołów wycinających i/lub przynależny do niego element wyrzucający zaopatrzony jest w jeden lub więcej otworów służących do czyszczenia, rozmieszczonych tak, żeby umożliwić przechodzenie przez nie płynu czyszczącego i oczyszczenie zespołów wycinających i/lub ich elementów wyrzucających, bez usuwania zespołu wycinającego z członu obrotowego.
Chociaż w pewnych warunkach elementy wyrzucające mogą przesuwać się promieniowo do wewnątrz pod wpływem oddziaływania produktu spożywczego wycinanego z arkusza w czasie operacji cięcia realizowanej przez związane z nimi zespoły wycinające, to korzystne jest zapewnienie zespołów powodujących to, że każdy element wyrzucający przesuwa się do wewnątrz, po wysunięciu go na zewnątrz w kierunku promieniowym w celu wyrzucenia wyciętego ukształtowanego kawałka z przynależnego do niego zespołu wycinającego. Korzystnym środkiem powodującym przesunięcie każdego elementu wrzucającego do wewnątrz jest środek elastyczny, korzystnie sprężyna.
Zwykle korzystne jest, a w niektórych układach konieczne dla kolejnych czynności, aby wycięte kawałki wypadały w to samo miejsce arkusza, które zajmowały przed wycięciem. Aby to osiągnąć, mechanizm krzywkowy musi być odpowiednio ustawiony, by elementy wyrzucające wysuwały się na zewnątrz w kierunku promieniowanym przy określonym położeniu kątowym i korzystne jest, gdy położenie mechanizmu krzywkowego jest tak regulowane, aby móc zmieniać położenie kątowe, pod którym każdy element wyrzucający jest zmuszany przez mechanizm krzywkowy do przesuwu na zewnątrz w kierunku promieniowym. W praktyce optymalne położenie kątowe mechanizmu krzywkowego najlepiej określa się metodą prób i błędów. Realizuje się to w czasie pracy urządzenia nastawiając tak długo położenie kątowe krzywki, dopóki nie uzyska się wymaganego rezultatu.
Sposób formowania przez wycinanie ukształtowanych kawałków z arkusza produktu spożywczego za pomocą urządzenia według wynalazku, zawiera etap obracania się członu obrotowego, wyposażonego w zespoły wycinające stykające się z przesuwającym się arkuszem produktu oraz etap zdecydowanego wyrzucania kawałków z zespołu wycinającego w takiej czasowej zależności względem obrotu członu obrotowego, aby kawałek wycięty przez każdy zespół wycinający został zdecydowanie wyrzucony przed następną operacją wycinania. Korzystnie każdy ukształtowany kawałek wycięty z arkusza produktu spożywczego wpada z powrotem do otworu w arkuszu, z którego został wycięty.
Dwa przykłady urządzenia według wynalazku do formowania przez wycinanie ukształtowanych kawałków z arkusza produktu spożywczego przedstawiono poniżej w nawiązaniu do fig. 2 do 13.
Figura 1 przedstawia schematycznie znaną krajarkę obrotową w widoku perspektywicznym.
171 399
Figura 2 przedstawia schematycznie w widoku z boku przekrój osiowy głównej części pierwszego przykładu urządzenia według wynalazku z pominiętym zespołem wycinającym i wyrzucającym dla przejrzystości rysunku; fig. 3 przedstawia przekrój poprzeczny przez część główną urządzenia pokazanego na fig. 2 w skali większej niż fig. 2; fig. 4 przedstawia rzut przekroju poprzecznego szczegółu części urządzenia pokazanego na fig. 3; fig. 5 przedstawia rzut przekroju poprzecznego innego szczegółu części urządzenia pokazanego na fig. 3; fig. 6 przedstawia rzut z góry dalszego szczegółu części urządzenia pokazanego na fig. 3; fig. 7 przedstawia rzut z góry szczegółu części urządzenia pokazanego na fig. 5; na fig. 8 pokazano rzut boczny głównej części pierwszego przykładu urządzenia w skali większej niż na fig. 2;
Na fig. 9 pokazano poprzeczny przekrój wzdłuż fragmentu głównej części drugiego przykładu urządzenia według wynalazku; fig. 10 pokazano rzut znowu w przekroju poprzecznym, szczegółu części urządzenia pokazanego na fig. 9; fig. 11 - rzut, znowu w przekrój u poprzecznym, innego szczegółu z części urządzenia pokazanego na fig. 9; na fig. 12 pokazano rzut z góry szczegółu części urządzenia pokazanego na fig. 9; a fig. 11 - rzut z góry szczegółu części urządzenia pokazanego na fig. 11.
Nawiązując do fig. 1 załączonych rysunków, typowa obrotowa krajarka zawiera wydrążony cylindryczny człon oznaczony ogólnie numerem 1, posiadający otwory 2, z których każdy jest otoczony przez noże tnące 3 połączone na stałe z członem cylindrycznym. Otwory 2 i towarzyszące noże tnące 3 są usytuowane w szeregach ciągnących się wzdłuż cylindrycznego członu 1 i w rzędach znajdujących się na obwodzie cylindrycznego członu. Otwory 2 mają na ogół kształt owalny i w każdym rzędzie umieszczonym obwodowo otwory są przesunięte obwodowo względem otworów sąsiedniego rzędu. Zatem noże tnące 3 w każdym szeregu noży rozpoczynają operację cięcia raczej kolejno niż równocześnie tak, że nie zachodzi nagłe przykładanie dużego obciążenia do członu cylindrycznego 1.
Nawiązując do fig. 2 do 7 załączonych rysunków, w przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 2, urządzenie według wynalazku zawiera wydrążony człon obrotowy, ogólnie oznaczony 4.
Współosiowo z członem obrotowym 4 znajduje się wał krzywkowy oznaczony ogólnie 5. Oprócz części głównej 5a, wał krzywkowy 5 posiada odpowiednio części końcowe 5b i 5c, które są odpowiednio obrobione i mają zmniejszoną średnicę. Część główna 5a wału krzywkowego 5 i jego część końcowa 5b sąotoczone członem obrotowym 4, lecz część końcowa 5c wystaje poza sąsiadujący z nią koniec członu obrotowego 4 (patrz fig. 2).
Końce członu obrotowego 4 są zamknięte obudowami, oznaczonymi numerami 7 i 8 odpowiednio. Obudowa 7 składa się ze środkowej części 7a w kształcie stożka ściętego, która zbiega się w kierunku jej zewnętrznego końca, natomiast obudowa kończy się w cylindrycznej części 7b. Na swym wewnętrznym końcu obudowa 7 jest zakończona częściowo wydłużonym gwintowanym sworzniem 7c, który współpracuje z nagwinto wanąod wewnątrz częścią końcową członu obrotowego 4. Wystający na zewnątrz pierścieniowy kołnierz 7d na obudowie 7 opiera się o sąsiadujący koniec członu obrotowego 4 i ma śruby blokujące (z których jedną oznaczoną numerem 9 pokazano) przechodzące przez otwory w pierścieniowym kołnierzu 7d i łączące się z wydłużonymi nagwintowanymi otworami w członie obrotowym 4. Zamiast sworznia 7c tworzącego połączenie gwintowe z członem obrotowym 4, sworzeń 7c może być połączony ślizgowo z członem obrotowym 4, przy czym sworzeń jest wyposażony w klin wchodzący w rowek w członie obrotowym, aby zapobiec wykonaniu względnego ruchu pomiędzy sworzniem a członem obrotowym, natomiast śruby blokujące 9 są umieszczone tak, że jest zachowany odpowiedni ruch osiowy pomiędzy sworzniem i członem obrotowym.
Część końcowa 5b wału krzywkowego 5 jest zaczopowana w łożysku 10, które jest umieszczone osiowo pomiędzy występem utworzonym przez przejście z części głównej 5a i części końcowej 5b wału krzywkowego, a występ uformowany jest na wewnętrznej powierzchni cylindrycznego kołnierza 7c. Aby ułatwić usunięcie łożyska 10 zamontowano usuwalną płytkę 11, do której przez otwór osiowy 12 w obudowie 7 ma dostęp zgarniaczka.
171 399
Obudowa 8 ogólnie jest podobna do obudowy 7. Posiada zatem część środkową 8a w kształcie ściętego stożka, zbiegającą się w kierunku swego zewnętrznego końca, gdzie kończy się w części cylindrycznej 8b. Na swym wewnętrznym końcu obudowa 8 kończy się w sworzniu 8c. Jak pokazano na fig. 2, sworzeń 8c wchodzi do wewnątrz i jest na stałe przymocowany do części końcowej członu obrotowego 4, lecz mógłby być rozłącznie przymocowany do członu obrotowego w ten sam sposób, jak przymocowany jest sworzeń 7c. Cylindryczna część obudowy 8 ma obwodowy rowek 8d, w który wchodzi sprężynujący pierścień zabezpieczający (nie pokazano).
Część końcowa 5c wału krzywkowego 5 jest zaczopowana w łożysku 13, które jest umieszczone osiowo za pomocą powierzchni czołowej części głównej 5a wału krzywkowego i zewnętrznego występu w obudowie 8.
Pokazano, że obudowy 7 i 8 podtrzymują razem wał krzywkowy 5 za pomocą łożysk 10 i 13, a także podtrzymujączłon obrotowy 4 tak, że wał krzywkowy może pozostawać nieruchomo podczas, gdy człon obrotowy obraca się wokół niej. Obudowy 7 i 8 są zamontowane obrotowo na pozostałej części urządzenia, która nie jest pokazana, ponieważ jest typowa, ale zostanie to w skrócie opisane poniżej.
Wewnętrzna końcowa część cylindrycznej części 7b obudowy 7 jest zaczopowana w łożysku (nie pokazano), które jest umieszczone w zamocowanym na stałe bloku (nie pokazano). Łożysko jest umieszczone osiowo względem obudowy 7 za pomocą występu utworzonego na przejściu od części 7a w kształcie stożka ściętego obudowy i za pomocą koła zębatego (nie pokazano), zamontowanego na zewnętrznej części końcowej cylindrycznej części 7b. Koło zębate jest zabezpieczone przed obrotem względem obudowy 7 przez połączenie za pomocą rowka klinowego 7e w cylindrycznej części 7b. Koło zębate jest zabezpieczone za pomocąpłytki końcowej przed wykonaniem ruchu osiowego poza końcem cylindrycznej części 7b (nie pokazano), która opiera się o zewnętrzny koniec cylindrycznej części obudowy 7. Płytka końcowa jest swobodnie zamocowana za pomocą osiowej śruby, która współpracuje ze ścianką otworu 12, przy czym otwór jest nagwintowany. Napęd na człon obrotowy 4 jest przekazywany za pomocą koła zębatego i obudowy 7.
Wewnętrzna końcowa część cylindrycznej części 8b obudowy 8 jest zaczopowana w zespole łożyskowym 14a (nie pokazano na fig. 2, lecz pokazano na fig. 8) i wbudowana w drugi zamocowany na stałe blok Mb (również pokazano na fig. 8). Zespół łożyska 14a jest umieszczony osiowo za pomocą występu utworzonego na przejściu od części 8a w kształcie stożka ściętego do części cylindrycznej 8b i za pomocą zabepieczającego pierścienia sprężynującego (nie pokazano) w obwodowym rowku 8d.
Przymocowany na stałe do drugiego łożyska blok 14b stanowi regulacyjny mechanizm krzywkowy 5, który jest opisany poniżej w odniesieniu do fig. 8. Mechanizm regulacyjny, który współpracuje z częścią końcową 5c wału krzywkowego 5, umożliwia kątowe położenie krzywki 31, która ma być nastawiona i dokładnie utrzymywana w wymaganym położeniu.
Na fig. 2 dla przejrzystości rysunku pominięto otwory w członie obrotowym 4, zespoły wycinające i zespoły wyrzucające, przynależne do każdego z tych otworów, jak również krzywkę, która znajduje się na wale krzywkowym 5. Kształt każdego z tych elementów jest pokazany na fig. 3.
Na członie obrotowym 4 zamontowanych jest wiele zespołów wycinających, z których jeden pokazano na fig. 3 i oznaczono go ogólnie numerem 15. Zespoły wycinające są z nim połączone. Każdy zespół wycinający ma przynależne do siebie zespoły wyrzucające, z których jeden pokazano na fig. 3 i oznaczono ogólnie numerem 16.
Zespół wycinający 15 (patrz fig. 3, 4 i 6) posiada człon 17 w kształcie pierścienia uformowany na jego wewnętrznej krawędzi z nożem tnącym 18 i nadlewami 19, które są rozłącznie przymocowane do członu obrotowego 4 za pomocą śrub 20. Do członu 17 w kształcie pierścienia i blisko wewnętrznej krawędzi obszaru ograniczonego nożem tnącym 18, jest przymocowana płytka 21 (pokazana na fig. 3 i 4) podtrzymująca sztyfty 22, z których pokazano tylko trzy. Śruby przechodzą przez otwory w płycie 21, która w ten sposób jest zaciśnięta
171 399 pomiędzy wewnętrzną powierzchnią członu 17 w kształcie pierścienia, a zewnętrzną powierzchnią członu obrotowego 4.
Zespół wyrzucający 16 (patrz fig. 3, 5 i 7) zawiera element wyrzucający w postaci płytki 23, która umieszczona jest na całym obszarze ograniczonym przez nóż 18 z zabezpieczeniem otworów 24 (nie pokazano na fig. 5, lecz pokazano na fig. 7) dla wprowadzenia w nie sztyftów 22. Płytka 23 jest zabezpieczona dwustronnymi śrubami 25, z których każda na jednym końcu jest wkręcona w otwory 25a w płytce 23, a na drugim końcu jest wkręcona w otwory w napędowym bloku 26, który jest ślizgowo umieszczony w tulei 27 zamocowanej w otworze członu obrotowego 4. Dwustronne śruby 25 przechodzą przez otwory 25b w płycie 21 (patrz fig. 4).
Blok napędowy 26 podtrzymuje obrotowy popychacz krzywkowy 28. Sprężyna zwojowa (nie pokazana) umieszczona we wgłębieniu 29 w bloku napędowym 26 jest ściśnięta pomiędzy wewnętrzną ścianką wgłębienia a wewnętrzną powierzchnią płytki 21 i utrzymuje sam blok napędowy i płytkę 23 w ich najgłębszych położeniach, w których popychacz krzywkowy 28 jest utrzymywany blisko, lecz bezkontaktowo względem części głównej 5a wału krzywkowego.
Część główna 5a wału krzywkowego 5 posiada umieszczony podłużnie rowek 30, w którym znajduje się krzywka 31. Krzywka 31 jest usytuowana na całej długości części głównej wału krzywkowego i posiada jednakowy przekrój poprzeczny. Podczas każdego obrotu członu obrotowego 4, przy czym obrót odbywa się w kierunku strzałki na fig. 4, popychacz krzywkowy 28 współdziała z krzywką 31, a płytka 23 jest zmuszana wysunąć się szybko na zewnątrz wbrew działaniu sprężyny.
Nawiązując do fig. 8 i środka regulacyjnego wału krzywkowego 5 wymienionego powyżej, ramię dźwigni 33 jest przymocowane do końcowej części 5c wału krzywkowego 5, który wystaje poza drugi blok łożyskowy 14b oraz zespół łożyskowy 14a. Wpust 34 umieszczony częściowo w rowku dźwigni 33, a częściowo w rowku części końcowej 5c wału krzywkowego zapewnia to, że obrót dźwigni wokoło osi wału krzywkowego jest dokładnie przekazywany na sam wał krzywkowy.
Dźwignia 33 posiada otwór na swym wolnym końcu, na którym znajduje się kołek 35, w którym znajduje się nagwintowany poprzeczny otwór 35a. Kołek 35 jest przytrzymywany w otworze, lecz obraca się swobodnie względem dźwigni 33. Wspornik 37 przymocowany jest do bloku łożyskowego 14b za pomocą śrub 37 o zmniejszonych wymiarach, posiada również otwór
38, w którym znajduje się obracający się swobodnie kołek 39. Kołek 39 posiada otwór poprzeczny 39a, który nie jest nagwintowany tak jak poprzeczny otwór 35a, lecz kołek 39 na końcach swego poprzecznego otworu posiada płaskie powierzchnie odpowiednio 39b i 39c.
Człon regulacyjny 40 przechodzi zarówno przez otwór 38 jak i otwór 35a w kołkach 39 i 35, odpowiednio. Człon regulacyjny 40 jest gładki na bokach, gdy przechodzi przez otwór 39a, lecz posiada gwint, którego część współpracuje z gwintem otworu 35a. Radełkowane pokrętło 41 jest umieszczone na jednym końcu regulacyjnego członu, aby mógł obracać się względem swojej osi, trzonek 42 i nakrętkę blokującą 43 opartą na płaskich powierzchniach 39b i 39c, odpowiednio, zapewniając to, że nie nastąpi żaden ruch regulacyjnego członu 40 względem kołka
39. Tak więc, ruch radełkowego pokrętła 41 a zatem ruch gwintowanej części ruchomego członu 40 spowoduje obrót dźwigni 33 i z kolei obrót końcowej części 5c wału krzywkowego. W ten sposób można nastawić kątowe położenie krzywki 31 i jest ono utrzymywane w koniecznym położeniu kątowym dopóki nie pokręci się radełkowatym pokrętłem 41.
Pierwszy przykład urządzenie działa w następujący sposób.
Cienki materiał spożywczy, na przykład arkusz ciasta na herbatniki, doprowadza się poziomo poniżej członu obrotowego 4 w kierunku prostopadłym do osi członu obrotowego za pomocą taśmy przenośnikowej bez końca, która jest pokazana schematycznie jako 32 na fig. 2.
Człon obrotowy 4 jest napędzany za pomocą koła zębatego (nie pokazanego, lecz dotyczącego powyższego) tak, że obwodowa prędkość noży tnących 18 jest zasadniczo równa prędkości przenośnika taśmowego 32. Biorąc pod uwagę zespół wycinający 15 i zespół wyrzucający 16, w jednym obwodowym rzędzie ma następujący przebieg wydarzeń.
171 399
Gdy nóż tnący 18 napotyka na arkusz produktu spożywczego, to płytka wyrzucająca 23 połączonego z nim zespołu wyrzucającego zajmuje promieniowe najgłębsze położenie tak, że pokazana jest pełna promieniowa głębokość noża tnącego 18 i nóż tnący stopniowo wycina z arkusza kawałek, którego kształt jest określony kształtem obszaru otoczonego nożem. Jednocześnie formuje się w kawałkach za pomocąsztyfitów 22 otwory. Gdy tylko operacja wycinania zostaje zakończona, człon obrotowy 4 osiąga położenie, w którym popychacz krzywkowy 28 współpracuje z krzywką 31, która powoduje to, ze blok napędowy 26, a w związku z tym płytka wyrzucająca 23 wysuwa się szybko na zewnątrz, przezwyciężając w ten sposób tendencję kawałka wyciętego z arkusza do pozostawania w obszarze otoczonym przez nóż tnący 18. Regulując położenie kątowe wału krzywkowego 5 w czasie pracy urządzenia, możliwe jest zwykle spowodowanie, by kawałek wpadł z powrotem do otworu w arkuszu powstałym przez wycięcie kawałka.
Gdy tylko płytka wyrzucająca 23 osiągnie swe promieniowe najbardziej zewnętrzne położenie pod działaniem krzywki 31, to popychacz krzywkowy 28 rozłączy się z krzywką 31, a płytka wyrzucająca 23 powróci do swego najgłębszego położenia, zanim połączony z niązespół wycinający 15 rozpocznie następną operację wycinania. W międzyczasie każdy spośród innych zespołów wycinających połączonych z obwodowo umieszczonym rzędem otworów w członie obrotowym 4 prowadzi podobną operację wycinania.
Gdy arkusz jest arkuszem ciasta na herbatniki, to wycięte kawałki wprowadza się do pieca i piecze.
Nawiązując do fig. 9 do 13, drugi przykład urządzenia według wynalazku jest podobny do pierwszego przykładu opisanego w oparciu o fig. 2 do 8 i te same oznaczniki stosuje się, aby wskazać te części drugiego przykładu wykonania, które są takie same jak w pierwszym przykładzie urządzenia. Główna różnica pomiędzy pierwszym a drugim przykładem urządzenia jest taka, że płytka wyrzucająca 23 w zespole wyrzucającym posiada parę otworów czyszczących 44 (patrz fig. 9, 11 i 13), dostęp do których jest przez wycięte segmenty odpowiednio 21a i 21b płytki 21 zespołu wycinającego 15. Można to najlepiej zoboczyć na fig. 12, która przedstawia widok od góry noża tnącego 18 i płytki 21 leżącej pod nożem tnącym, przy czym sztyfty 22 i otwory 25b pominięto dla zachowania przejrzystości rysunku. Położenie otworów czyszczących 44 w płytce wyrzucaj ącej 23 względem wyciętych segmentów 21a i 21b, gd y ^e^.sp^tłł wyrzucaj ący 16 i zespół wycinający 15 są ze sobą połączone, jest pokazany liniami przerywanymi na fig. 12. Inną różnicą pomiędzy drugim przykładem urządzenia a pierwszym przykładem jest to, że występy 19 zostały przesunięte do miej sc na krawędzi owalnego członu 17 w kształcie pierścienia na jego osi. Sprężone powietrze (lub inny odpowiedni płyn czyszczący, zwłaszcza para) może być wprowadzony do segmentów 21a i 21b i do czyszczących otworów 44, gdy urządzenie nie pracuje, powodując usunięcie okruchów lub tłuszczu powstałego w zespole wycinającym 15 i zespole wyrzucającym 16 bez konieczności usuwania zespołu wycinającego z członu obrotowego 4. Istnieje możliwość narastania tłuszczu, ponieważ pocięty arkusz może wydzielać z siebie tłuszcz pod wpływem ciśnienia wywieranego na niego przez zespół wycinający 15.
Takie urządzenie czyszczące korzystnie potrzebne jest wtedy, gdy nóż tnący 18 jest wykonany z tworzywa sztucznego. Z drugiej strony, jeśli nóż tnący 18 jest wykonany z brązu, to stosunkowo łatwo jest formować przez wywiercenie otworów w nożu tnącym po przeciwnych stronach zespołu wycinającego 15. Wówczas czyszczenie może być przeprowadzone za pomocą wtryskiwania płynu czyszczącego przez te otwory do obszaru otoczonego przez nóż tnący.
Urządzenie w drugim przykładzie wykonania działa dokładnie w ten sam sposób, jak opisany powyżej, i posiada mechanizm regulacyjny krzywki 31 podobnej do tej pokazanej na fig. 8.
Należy stwierdzić, że w każdym przykładzie urządzenia pokazanego na fig. 2 do 13 czas, w którym działa każdy zespół wyrzucający 16 jest określony czasem, w którym środek towarzyszącego otworu w członie obrotowym 4 osiąga specjalne położenie, przy czym dokładny czas działania zespołu wyrzucającego jest określony wówczas, gdy operacja wycinania zostaje zakończona. Oczywiście można to łatwo uzyskać, gdy wszystkie noże tnące 18 tworzą powierzchnię o tej samej wielkości, kształcie i kierunku. Aby wzrósł stosunek powierzchni
171 399 wyciętego arkusza, gdyż czasami zachodzi potrzeba wycięcia kawałków o dwóch różnych rozmiarach i/lub kształtach, z kawałkami przeciętymi przez ustawiony naprzemiennie obwodowo rząd zespołów wycinających 15 mających jeden rozmiar i/lub kształt i kawałków wyciętych przez pozostałe zespoły wycinające mające inny rozmiar i/lub kształt. Gdy szerokości dwóch różnych rodzajów kawałków określonych przez noże tnące 18 zmierzonych w kierunku obwodowym, sąróżne, to krzywka 31, (której przekrój poprzecznyjestjednakowy na całej długości) może być zastąpiona przez odpowiednio stopniowaną krzywką lub przez wiele pojedynczych krzywek, które mogą być identyczne, lecz które mogą być rozmieszczone naprzemiennie na długości wału krzywkowego w dwóch różnych położeniach kątowych.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do formowania przez wycinanie ukształtowanych kawałków z arkusza produktu spożywczego, które zawiera dziurkowany cylindryczny człon obrotowy zamontowany obrotowo wokoło swojej osi, wiele zespołów wycinających umieszczonych dookoła cylindrycznej powierzchni zewnętrznej członu obrotowego, przy czym każdy zespół wycinający zawiera nóż tnący otaczaj ący rejon o kształcie jednego z ukształtowanych kawałków i tak rozmieszczony, że podczas obrotu członu obrotowego przyległego do arkusza produktu spożywczego każdy zespół wycinający tnie arkusz tworząc ukształtowany kawałek, znamienne tym, że każdy nóż tnący (18) otacza płytkę wyrzucającą (23) zajmującą co najmniej część obszaru ograniczonego przez nóż tnący (18); wymieniona płytka wyrzucająca jest ruchoma w kierunku promieniowym do wewnątrz i na zewnątrz w ramach przynależnego noża tnącego (18) i związana jest z popychaczem krzywkowym (28) poruszającym się z wymienioną płytką, wyrzucającą (23); wewnątrz członu obrotowego (4) zawartajest część główna (5a) wału krzywkowego zawierająca krzywkę (31); każdy popychacz krzywkowy (28) usytuowany jest promieniowo ku środkowi względem odpowiadającej płytki wyrzucającej (23) przy powierzchni wału krzywkowego (5); przy czym popychacz krzywkowy (28) przy obrocie członu obrotowego (4) wokoło wału krzywkowego (5) na powierzchni wału krzywkowego wchodzi w kontakt z krzywką (31), przez którą odpowiedni popychacz krzywkowy (28) i płytka wyrzucająca (23) są przesuwane promieniowo na zewnątrz do wypchnięcia wyciętego ukształtowanego kawałka produktu spożywczego z przynależnego noża tnącego (18).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy zespół wyrzucający (16) ma obrotowo zamontowany osiowy popychacz krzywkowy (28) współpracujący z krzywką (31).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że noże tnące (18) są zamontowane na członie obrotowym (4) indywidualnie rozłącznie za pośrednictwem śrub.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, albo 3, znamienne tym, że noże tnące (18) są wykonane z tworzywa sztucznego.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każda płytka wyrzucająca (23) ma zewnętrzną powierzchnię z otworami (24) chroniącymi sztyfty (22) na zasadniczo całym obszarze otoczonym przez noże tnące (18) połączone z zespołem wycinającym (15).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół wycinający (15) otacza sztyfty (22) i płytkę wyrzucającą (23) przynależnego zespołu wyrzucającego i ma otwory (24) usytuowane by pomieścić sztyfty (22).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy z zespołów wycinających (15) i przynależna do nich płytka wyrzycająca (23) zaopatrzone są w jeden lub kilka otworów doprowadzających płyn czyszczący bez rozmontowywania zespołów wycinających (15) lub usuwania noża tnącego (18) z członu obrotowego (4).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zaopatrzone jest w środki powodujące powrotny ruch każdej płytki wyrzucającej (23) w kierunku promieniowym ku środkowi.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma elastyczne środki powodujące ruch każdej płytki wyrzucającej (23) w kierunku do środka.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że środek elastyczny stanowi sprężynę.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że kątowa pozycj a krzywek (31) dookoła ich osi jest nastawialna.
PL93304656A 1992-01-14 1993-01-14 Urzadzenie do formowania przez wycinanie uksztaltowanych kawalkówz arkusza produktu spozywczego PL PL PL PL171399B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB929200721A GB9200721D0 (en) 1992-01-14 1992-01-14 Biscuit cutter
PCT/GB1993/000075 WO1993013668A1 (en) 1992-01-14 1993-01-14 Improvements in and relating to the cutting of sheeted food material

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171399B1 true PL171399B1 (pl) 1997-04-30

Family

ID=10708570

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93304656A PL171399B1 (pl) 1992-01-14 1993-01-14 Urzadzenie do formowania przez wycinanie uksztaltowanych kawalkówz arkusza produktu spozywczego PL PL PL

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0621751B1 (pl)
JP (1) JPH07503365A (pl)
KR (1) KR940703619A (pl)
AT (1) ATE156971T1 (pl)
AU (1) AU674296B2 (pl)
CA (1) CA2127990A1 (pl)
DE (1) DE69313262T2 (pl)
DK (1) DK0621751T3 (pl)
GB (1) GB9200721D0 (pl)
HU (1) HUT69626A (pl)
PL (1) PL171399B1 (pl)
WO (1) WO1993013668A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6745672B1 (en) 2002-11-15 2004-06-08 The Pillsbury Company Transport module for handling softened dough intermediates
CN112021359A (zh) * 2020-09-01 2020-12-04 湖南嘉士利食品有限公司 一种具有余料回收利用功能的饼干成型装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH127235A (de) * 1927-06-28 1928-09-01 William Dredge Verfahren und Einrichtung zur Herstellung von geformten Teigstücken für Biskuits und dergl.
US2887964A (en) * 1956-08-03 1959-05-26 Nat Biscuit Co Rotary dough-sheet cutters
US4276800A (en) * 1980-04-16 1981-07-07 Nabisco, Inc. Rotary cutter for scoring dough sheets

Also Published As

Publication number Publication date
WO1993013668A1 (en) 1993-07-22
EP0621751B1 (en) 1997-08-20
ATE156971T1 (de) 1997-09-15
JPH07503365A (ja) 1995-04-13
GB9200721D0 (en) 1992-03-11
DE69313262D1 (de) 1997-09-25
DE69313262T2 (de) 1998-03-19
HUT69626A (en) 1995-09-28
KR940703619A (ko) 1994-12-12
HU9401945D0 (en) 1994-09-28
EP0621751A1 (en) 1994-11-02
CA2127990A1 (en) 1993-07-22
DK0621751T3 (da) 1998-04-06
AU3264993A (en) 1993-08-03
AU674296B2 (en) 1996-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4295842A (en) Stripping device for removing waste sheet board
KR0160946B1 (ko) 다이 절단 블랭크로부터 스크랩을 제거하는 장치
KR20050055019A (ko) 뒤틀리고 부푼 사출성형물을 생산하기 위한 개선된 방법 및장치
JP3811789B2 (ja) 食品用生地整形装置
PL171399B1 (pl) Urzadzenie do formowania przez wycinanie uksztaltowanych kawalkówz arkusza produktu spozywczego PL PL PL
US3802363A (en) Can trimmer device
KR101774194B1 (ko) 곡물가공식품 분할용 절단기
US4108033A (en) Rotary cutting device for forming strips of shaped article preforms
US6045071A (en) Machine for cutting out calibrated pieces of food products
EP0273761B1 (en) An apparatus for supplying a uniform amount of loose food material
EP3384776B1 (de) Vorrichtung zum formen von teigstücken zu teigprodukten
DE3875098T2 (de) Verfahren und vorrichtung zum entkernen und schneiden von oliven.
KR101739237B1 (ko) 물결무늬 감자스틱을 제조하기 위한 감자절단장치
US4898528A (en) Dividing and rounding machine
US3171315A (en) Pie crust marker
US870249A (en) Cruller-cutting machine.
GB2052350A (en) Method and apparatus for producing shaped and sized food articles
KR940008499B1 (ko) 포피 절단장치
CA1161611A (en) Process and apparatus for production of bottle caps with tear strips
JP7511246B2 (ja) 球状食物の芯取り及び分割装置
JP3011555U (ja) 棒状野菜加工品製造装置
JP2788183B2 (ja) 細千切り材製造装置
EP0501574B1 (en) A candy-molding machine
KR880002649Y1 (ko) 개피떡 자동제조기
US4616990A (en) Variable piston arrangment for roll and bread dividing and shaping machine