HUT69626A - Improvements in and relating to the cutting of sheeted food material - Google Patents

Improvements in and relating to the cutting of sheeted food material Download PDF

Info

Publication number
HUT69626A
HUT69626A HU9401945A HU9401945A HUT69626A HU T69626 A HUT69626 A HU T69626A HU 9401945 A HU9401945 A HU 9401945A HU 9401945 A HU9401945 A HU 9401945A HU T69626 A HUT69626 A HU T69626A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ejection
puncturing
sheet
piece
rotating member
Prior art date
Application number
HU9401945A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9401945D0 (en
Inventor
Brian Derek Hill
Original Assignee
United Biscuits Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by United Biscuits Ltd filed Critical United Biscuits Ltd
Publication of HU9401945D0 publication Critical patent/HU9401945D0/hu
Publication of HUT69626A publication Critical patent/HUT69626A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C11/00Other machines for forming the dough into its final shape before cooking or baking
    • A21C11/02Embossing machines
    • A21C11/04Embossing machines with cutting and embossing rollers or drums

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Stored Programmes (AREA)
  • Scissors And Nippers (AREA)

Description

A találmány lappá nyújtott élelmiszeranyagok, például tésztalapok, különösen keksztészta-lapok vagy lappá nyújtott cukrászati anyagok formázott darabjainak az anyag lapjaiból való kivágására (kiszúrására) vonatkozik. A találmány tárgyát képezi különösen olyan formázott keksztészta darabok kiszúrása tésztalapokból, amelyeket a kekszek előállítása során megsütnek.
Bár a találmány nem korlátozódik a tésztadaraboknak a kekszgyártásban végzett kivágására (kiszúrására), a továbbiakban erre az esetre korlátozva tárgyaljuk a megoldást az egyszerűség kedvéért.
A kekszgyártásban tésztát készítenek, és azt folytonos lappá nyújtják, amelyből megfelelően formázott nyerstészta darabokat vágnak ki. A nyerstészta darabokat, amelyeket ál-, falában előformázott daraboknak vagy kekszlapocskáknak (pre-forms) neveznek, ezután kisütik és így nyerik a kekszet.
Ha az eljárást ipari léptékben végzik, a kekszlapocskákat előnyösen forgó (rotációs) kiszúrok alkalmazásával vágják (kiszúrják).
Ha rotációs kiszúrókat használnak, a tésztalapot először egy első, azaz nyújtó henger alatt, majd egy második, azaz kiszúró henger alatt továbbítják. A nyújtó henger úgy forog, hogy hengerfelületének kerületi sebessége megegyezik az alatta elhaladó tészta lineáris sebességével, és a henger felülete bele van nyomva a tésztalapba, hogy mintázatot préseljenek bele, például a keksznek vagy a gyártónak a nevét vagy egy díszítő mintát, vagy lyukakat alakítsanak ki lyukasz_ ... . . .
- 3 tó tűk (docker pins) alkalmazásával. A tésztalap kijön az első henger alól, és ezután a második, kiszúró henger alá kerül. A kiszúró henger kerületi sebessége ugyancsak megegyezik az alatta haladó tészta sebességével. A második henger felületén kiszúrok vannak, amelyek olyan vágókésekből állnak, amelyek fallal körülvett területeket képeznek, és tipikusan rácsszerűen vannak elrendezve, ahol a rácsot olyan oszlopok alkotják, amelyek iránya a henger alkotójába esik, továbbá olyan sorok alkotják, amelyek a henger kerülete irányában vannak. Mindegyik körülzárt terület fala matricát képez, amelyet belenyomnak a tésztalapba, hogy kiszúrják a kívánt formájú kekszlapocskákat. Az első és a második henger azonos kerületi sebességgel forog, és általában úgy van elrendezve, hogy a préselt minta mindegyik kiszúrt kekszlapocska közepén legyen.
Egy másik elrendezés szerint a lyukasztó tűk a második hengeren vannak elhelyezve azon a körbezárt területen belül, amelyet a vágókések képeznek.
Az ismert rotációs kiszúróknak lényeges hátránya, hogy nincs olyan mechanizmusuk, amely a kekszlapocskákat a kiszúrókból kiszabadítja. Ezért van olyan tendencia, hogy a kiszúrok (cutters) visszatartják a> kekszlapocskákat. Ha lyukasztó tűk vannak a kiszúró hengeren, amint azt az előbb említettük, a visszatartási probléma súlyosbodik. Ha egy kiszúró visszatart egy kekszlapocskát, minden ezt követő kiszúrási művelet, amelyet ez a kiszúró elvégez, erősebben szorítja be a kekszlapocskát a kiszúróba.
• · » · ♦· ♦ • ···· » ··· < ·· ···· ·· **· ···
- 4 A találmány tárgya berendezés lappá nyújtott élelmiszeranyagokból formázott darabok kiszúrására (kivágására), azzal jellemezve, hogy egy rendszerint üreges hengeres forgó szerkezeti eleme van úgy felszerelve, hogy ez a szerkezeti elem a tengelye körül forgatható, több kiszúró eszköze van, melyek a forgó szerkezeti elem hengeres külső felületén köröskörül vannak elhelyezve, minden kiszúró eszköznek van egy vágókése, mely olyan alakú területet zár körül, mint amilyen a kiszúrandó darab alakja és úgy van elhelyezve, hogy az élelmiszeranyag lapjával szomszédosán forgó szerkezeti elem forgása során mindegyik kiszúró eszköz kiszúr egy formázott darabot a lapból, több kidobó eszköze van, amelyek mindegyig egy-egy másik kiszúró eszközhöz kapcsolódik, és mindegyiknek van egy kidobó eleme, amely radiális irányban váltakozó irányú mozgást végezhet, a kidobó elem radiálisán kifelé irányuló mozgása a hozzá kapcsolódó kiszúró eszköz által kiszúrt darab kényszerkidobását eredményezi, és a kidobó elem radiálisán befelé irányuló mozgása lehetővé teszi, hogy a hozzá kapcsolódó kiszúró eszköz további kiszúrási műveletet végezzen, és van olymódon elhelyezett eszköze, amely működés közben mindegyik kidobó elemet kifelé mozgatja, és így a kapcsolódó kiszúró eszközök által kiszúrt mindegyik darab kényszerkidobását hajtja végre.
A kidobó elemeket radiálisán kifelé mozgató eszköz előnyösen egy bütykös eszköz, amely a forgó szerkezeti elem belsejében van, és álló helyzetben van a berendezés működése közben és amely összeköttetésbe kerül a kidobó eszközökkel ab• · · · ♦ • » · · · ···· *»· ··»· 9* ·«···
- 5 ból a célból, hogy radiálisán kifelé mozgassa a kidobó eszközök kidobóelemeit a forgó szerkezeti elem minden körbefordulásának egy adott helyzetében. Előnyös módon minden kidobó eszköznek van egy forgathatóan felszerelt (bütyökkövető) görgője (cam-follower) a bütykös eszközzel való összeköttetés létrehozására.
A kiszúró eszközök előnyösen úgy vannak felszerelve a forgó szerkezeti elemre, hogy egyenként eltávolíthatók és helyettesíthetők legyenek. A vágókések fémből készülnek, de előnyösen műanyagból vannak.
Minden kidobó 'eszköz kidobó elemének előnyösen van egy külső felülete, amely az esetleges lyukasztó tűk elhelyezésére szolgáló nyílásokat kivéve lényegében arra a teljes területre kiterjed, amelyet a kiszúró eszközök vágókése körülvesz .
A találmány szerinti berendezés különösen előnyös, ha — amint az gyakran szükséges — a kiszúró eszközökben lyukasztó tűk is vannak. Ebben az esetben a kapcsolódó kidobó eszközök kidobó elemei nyílásokkal rendelkeznek a lyukasztó tűk elhelyezésére .
Mindegyik kiszúró eszköznek és/vagy a hozzákapcsolt kidobó elemnek lehet egy vagy több,tisztítónyílása úgy elhelyezve, hogy lehetővé tegye tisztítóiluidum áthaladását, és így a kiszúró eszközök és/vagy kidobó elemeik tisztítását anélkül, hogy a kiszúró eszközöket eltávolítanánk a forgó szerkezeti elemről.
Bár bizonyos körülmények között a kidobó elemek radiáli-
san befelé mozoghatnak a lappá nyújtott élelmiszer anyag hatására a kapcsolódó kiszúró eszközök által végzett kiszúrási művelet során, előnyös olyan eszközök biztosítása, amelyek mindegyik kidobó elemet radiálisán befelé mozgatnak azután, hogy az radiálisán kifelé mozgott azért, hogy kidobjon a kapcsolódó kiszúró eszközből egy darabot. A kidobó elemeket befelé mozgató elemek előnyösen rugalmas elemek, előnyösen rugók.
Szokásosan előnyös és egyes elrendezéseknél szükségszerű a következő műveletek szempontjából, hogy a kiszúrt darabok abba a helyzetbe essenek vissza a lapra a kiszúró eszközből, amelyekben a kiszúrás előtt voltak. Ha ezt el akarjuk érni, a bütykös eszközt úgy kell elhelyezni, hogy egy meghatározott szöghelyzetben mozgassa radiálisán kifelé a kidobó elemet, és előnyös, ha a bütykös eszköz szöghelyzete úgy állítható be, hogy változtatható legyen az a szöghelyzet, amelyben a kidobó elemeket a bütykös eszköz radiálisán kifelé mozgatja. A gyakorlatban a bütykös eszköz optimális szöghelyzetét próbálkozással határozhatjuk meg a legjobban. így a működésben lévő géppel a bütyök szöghelyzetét addig állítjuk, amíg elérjük a kívánt eredményt.
A találmány további tárgya eljárás formázott darabok kivágására (kiszúrására) lappá nyújtott élelmiszeranyagokból, azzal jellemezve, hogy olyan forgó szerkezeti elemet, amely kiszúró eszközökkel van ellátva az anyag mozgó lapjával érintkezésbe forgatunk, és kényszerkapcsolatban kidobjuk a darabokat a kiszúró eszközökből a forgó szerkezeti elem forgásához • · · képest úgy időzítve, hogy a kiszúró eszközök, által kiszúrt darabok kényszerkapcsolatban kidobódnak, mielőtt a kiszúró eszközök újabb kiszúrási műveletet végeznek.
Előnyös módon a lapból kiszúrt minden formázott darab a lappá nyújtott élelmiszeranyagban lévő azon nyílásba esik, vissza, amely a darab kiszúrása révén keletkezett.
A lappá nyújtott élelmiszeranyagok formázott darabjainak a kiszúrását előnyösen a találmány szerinti berendezéssel végezzük .
A találmány további tárgya olyan keksz, amelyet úgy állítunk, elő, hogy keksztészta-lapok olyan formázott darabjait sütjük ki, amelyeket a tésztalapból· a találmány szerinti eljárással vágtunk, ki (szúrtunk ki).
A továbbiakban két olyan berendezést ismertetünk lappá nyújtott élelmiszeranyagokból formázott darabok kiszúrására (kivágására), amelyek a találmány szerinti konstrukciónak felelnek, meg. A berendezéseket példákon keresztül a 2-13. ábrákra hivatkozással ismertetjük. Az ábrák a következőket mutatj ák be:
az 1. ábra a rotációs kiszúró egy ismert kiviteli alakjának vázlatos perspektivikus ábrája;
a 2. ábra a találmány szerinti berendezés első kiviteli alakjának fődarabjáról készített vázlatos oldalnézeti, főként tengelyirányú metszeti rajz, melyen a kiszúró és a kidobó eszközöket a jobb érthetőség érdekében elhagytuk;
a 3. ábra a berendezés 2. ábrán bemutatott fődarabja egy részletének keresztmetszetét mutatja be nagyobb lép4··* 4«
444 • » » * « · 4 ·· · · · tékben mint a 2. ábra;
a 4. ábra szintén keresztmetszeti rajz a berendezés 3. ábrán bemutatott részének egy részletéről:
az 5. ábra szintén keresztmetszti rajz a berendezés 3. ábrán bemutatott részének egy másik részletéről;
a 6. ábra a berendezés 3. ábrán bemutatott részének egy további részletéről készült felülnézeti rajz;
a 7. ábra a berendezés 5. ábrán bemutatott részének egy részletéről készült felülnézeti rajz;
a 8. ábra a berendezés első kiviteli alakja fődarabjának oldalnézeti rajza nagyobb léptékben mint a 2. ábrán;
a 9. ábra a találmány szerinti berendezés második kiviteli alakja fődarabjának egy részletéről készült keresztmetszeti rajz;
a 10. ábra szintén keresztmetszeti rajz a 9. ábrán bemutatott berendezés részének egy részletéről;
a 11. ábra szintén keresztmetszeti rajz a 9. ábrán bemutatott berendezés részének egy másik részletéről;
a 12. ábra a 9. ábrán bemutatott berendezés részének egy további részletét szemléltető felülnézeti rajz;
a 13. ábra a berendezés 11. ábrán bemutatott részének egy részletét mutató felülnézeti rajz.
Az 1. ábra szerint egy hagyományos rotációs kiszúró egy üreges hengeres szerkezeti elemből áll, amelyet általánosan az 1 tételszámmal jelölünk, és amelynek a 2 nyílásai vannak, amelyek mindegyikét egy-egy 3 vágókés vesz körül, amely egybe van építve a hengeres szerkezeti elem falával. A 2 nyílások és az ···· «0 ·· · ···· • · · · ·· · • « *♦· · ··· • •♦♦♦tf · ·· ·« ·· ·♦ ··♦ · ··
- 9 azokhoz csatlakozó 3 vágókések oszlopokban vannak elhelyezve az 1 hengeres szerkezeti elem hossza irányában és sorokban a hengeres szerkezeti elem kerülete mentén. A 2 nyílások általában ovális kialakításúak, és mindegyik kerületi irányú sorban a nyílások kerületi irányban el vannak tolva a szomszédos sor vagy mindegyik sor nyílásaihoz képest. Ennélfogva a 3 vágókések bármelyik vágókés oszlopban inkább egymást követően kezdik a kiszúrási műveletet mint egyszerre úgy, hogy egyszerre nem nehezedik nagy teher az 1 hengeres szerkezeti elemre.
A 2-7. ábrák és először a 2. ábra szerint a találmány szerinti berendezés első kiviteli alakjának van egy 4 üreges hengeres forgó szerkezeti eleme. A 4 forgó szerkezeti elemmel koaxiálisán összeszerelve van egy 5 bütyköstengelye. Az 5 bütyköstengelynek az 5a főrészen felül vannak 5b és 5c tengelyvégei, amelyek le vannak munkálva, úgy hogy kisebb átmérőjűék. Az 5 bütykőstengely 5a főrészét és az 5b tengelyvégét körülveszi a 4 forgó szerkezeti elem, de az 5c tengelyvég túlnyúlik a forgó szerkezeti elemnek a mellette lévő végén, amint azt a 2. ábra mutatja.
A 4. forgó szerkezeti elem végeit végdarabok zárják le, amelyeket általánosan a 7, illetve 8 tételszámokkal jelölünk. A 7 végdarabnak van egy 7a centrális, csonkakúp alakú része amely a külső vége felé vékonyodik el, ahol a végdaraba a 7b hengeres részben végződik. A 7 végdarab a belső végén egy részben külső csavarmenetes 7c üreges végben végződik, amely össze van kapcsolva a 4 forgó szerkezeti elem belső csavar10 ···· ·* «w · «tetew • · · · ·· · • · ··· · ··· ·· ···· ·· ··· ··· menetes végével. A 7 végdarabon lévő kifelé terjedő 7d gyűrűs karima csatlakozik a 4 forgó szerkezeti elem szomszédos végéhez, és rögzítőcsavarok, amelyek közül egyet 9 jellel ábrázolunk, mennek át a 7d gyűrűs karima nyílásain és kapcsolódnak a 4 forgó szerkezeti elemben lévő hosszirányú csavarmenetes furatokba. Ahelyett, hogy a 7c üreges véget csavarmenettel kapcsoljuk össze a 4 forgó szerkezeti elemmel, a 7c üreges vég a forgó szerkezeti elemen belüli mozgó illesztés is lehet, ekkor az üreges vég egy retesszel van ellátva, amely a forgó szerkezeti elemben lévő horonyba illeszkedik, hogy megakadályozza az üreges vég és a forgó szerkezeti elem közötti relatív elfordulást és ugyancsak 9 rögzítőcsavarokkal van a 7c üreges vég ellátva úgy, hogy az üreges vég és a forgó szerkezeti elem közötti lehetőség legyen relatív axiális elmozdulásra.
Az 5 bütyköstengely 5b tengelyvége egy 10 csapágyban foglal helyet, amely csapágy axiálisan helyezkedik el a bütyköstengely 5a főrésze és az 5b tengelyvége közötti átmenet által képezett váll és a 7c hengeres karima belső felületén képzett váll között. A 10 csapágy eltávolításának megkönnyítésére a 11 eltávolító lapot alkalmazzuk, amelyhez hozzáférhet egy kiütőrúd a 7 végdarabon lévő 12 axiális furaton át.
A 8 végdarab általában hasonlít a 7 végdarabhoz. így tehát van egy centrális 8a csonkakúp alakú része, amely a külső vége felé vékonyodik, ahol egy 8b hengeres részben végződik. Belső végénél a 8 végdarab egy 8c üreges végben végződik. Amint azt a 2. ábra mutatja, a 8c üreges vég benyúlik a ···»·· · ·· ©··· ·· ··· ···
- I 1_ 4 forgó szerkezeti elem végrészébe, és tartósan rög zítve van hozzá, de ehelyett oldhatóan is lehet rögzítve a forgó szerkezeti elemhez ugyanúgy, mint ahogy a 7 végdarab 7c üreges vége.
A 8 végdarab 8b hengeres részének van egy 8d kerületi irányú hornya egy rugós rögzítőgyurú (nem ábrázoljuk) befogadására .
Az 5 bütyköstengely 5c tengelyvége egy 13 csapágyban foglal helyet, amely csapágyat axiálisan rögzíti a bütyköstengely 5a főrészének a végoldala és a 8 végdarabban lévő belső vállrész.
Látható, hogy a 7 és 8 végdarabok az 5 bütyköstengelyt a 10 és 13 csapágyakon keresztül együttesen támasztják alá, és ugyancsak úgy.támasztják alá a 4 forgó szerkezeti elemet, hogy a bütyköstengely álló helyzetben maradhat, amíg a forgó szerkezeti elem körülötte forog. A 7 és 8 végdarabok forgathatóan vannak felszerelve a berendezés fennmaradó részére, amit nem mutatunk be, mert az szokásos módon hagyományos, de amit az alábbiakban röviden ismertetünk.
A 7 végdarab 7b hengeres részének a belső végződése egy csapágyban van elhelyezve (nem mutatjuk), amely egy rögzített blokkban foglal helyet (nem ábrázoljuk). A csapágyat axiálisan rögzíti a 7 végdarabhoz viszonyítva egy váll, amelyet a 7 végdarab 7a csonkakúp alakú részéből a végdarab 7b hengeres részébe való átmenet képez, továbbá egy fogaskerék (nincs feltüntetve), amely a 7b hengeres rész külső végződésére van felszerelve. A 7b hengeres részben lévő 7e ékhoronnyal (keyway) létrejött kapcsolat megakadályozza, hogy a fogaskerék a 7 végdarabhoz viszonyítva elforduljon.
Egy véglap (nincs feltüntetve), amely a 7 végdarab hengeres részének a külső végéhez csatlakozik, megakadályozza, hogy a fogaskerék axiálisan elmozduljon a 7b hengeres rész végén túl. Magát a véglapot oldhatóan rögzíti egy axiális csavar, amely a 12 furat falához kapsolódik, mivel a furat csavarmenettel van ellátva, hogy befogadja a csavart. A 4 forgó szerkezeti elemet a fogaskeréken és a 7 végdarabon keresztül hajtjuk meg.
A 8 végdarab 8b hengeres részének a belső végrésze egy 14a csapágyházban van elhelyezve (a 2. ábra nem mutatja, de a 8. ábra mutatja). A 8 végdarabhoz viszonyítva ezt a 14a csapágyházat axiálisan rögzíti egy váll, amelyet a 8a csonkakúp alakú részből a 8b hengeres részbe való átmenet képez, továbbá egy rugalmas biztosítógyűrű (nincs ábrázolva), amely a 8d kerület irányú horonyban helyezkedik el.
A 14b második csapágyhoz van rögzítve az 5 bütyköstengely beállítószerkezete, melyet a későbbiekben a 8. ábrával kapcsolatban ismertetünk. A beállítószerkezet, amely össze van kapcsolva az 5 bütyköstengely 5c tengelyvégével, lehetővé teszi, hogy a bütyköstengely szögállását beállítsuk, és pontosan a kívánt állásban tartsuk.
A jobb érthetőség érdekében nem tüntetjük fel a 2. ábrán a 4 forgó szerkezeti elemen lévő nyílásokat, kiszúró eszközöket és a nyílásokhoz kapsolódó kidobó eszközöket, valamint az 5 bütyköstengelyen lévő bütyköt. Ezeket a 3. ábra mutatja be.
• · · · · · • « · · · « • * · • · • · · · · ·
- 13 A 4 forgó szerkezeti elemre számos kiszúró eszköz van felszerelve, ezek egyikét mutatja be a 3. ábra, és ezeket a kiszúró eszközöket általánosan a 15 tételszámmal jelöljük. Mindegyik 15 kiszúró eszközhöz van egy hozzácsatlakozó kidobó eszköz, egy ilyen eszközt mutat be a 3. ábra és ezeket általánosan a 16 tételszámmal jelöljük.
A 15 kiszúró eszköz (lásd a 3., 4. és 6. ábrát) részei: egy 17 gyűrűalakú elem, amely belső élén ki van alakítva a 18 vágókés, továbbá a 19 fülek, amelyek a 20 csavarokkal oldható módon vannak a 4 forgó szerkezeti elemre erősítve. Ugyancsak a 17 gyűrűalakú elemhez van erősítve egy 21 lap (a 3. és 4. ábra mutatja) amely lezárja a 18 vágókés által határolt terület belső végét, és amelyen a lyukasztó tűk vannak, amelyekből hármat mutatnak be az ábrák a 22 tételszámmal. A 20 csavarok átmennek a 21 lap furatain, amely ennélfogva rögzítve van a 17 gyűrűalakú elem belső felülete és a 4 forgó szerkezeti elem külső felülete között.
A 16 kidobó eszköznek (3., 5. és 7. ábra) van egy 23 lap alakú kidobó eleme, amely kiterjed a 18 vágókés által körülvett teljes területre a 24 nyílások (nem ábrázoljuk az 5. ábrán, de a 7. ábrán mutatjuk be) kivételével, amely nyílások a 22 lyukasztó tűk befogadására szolgálnak. A 23 lapot a 25 csapok rögzítik, amelyek az egyik végükön csavarmenettel kapcsolódnak a 23 lapon lévő 25a furatokba, a másik végükön anyás csavarvéggel egy 26 verőfejbe, mely mozgó illesztésű egy 27 perselyben, amely a 4 forgó szerkezeti elem nyílásába van rög• ♦ · · · · · • · ··· · «·· zítve. A 25 csapok átmennek a 21 lapban lévő 25b furatokon (4. ábra) .
A 26 verőfejen van a 28 (bütyökkövető) görgő (cam-follower). A 26 verőfej 29 üregében egy spirálrugó van elhelyezve (nem ábrázoljuk), ez a rugó összenyomva az üreg fenéklapja és a 21 lap belső felülete között hat, és így arra törekszik, hogy magát a verőfejet és a 23 lapot radiálisán a legbelső helyzetükben tartsa, amelyben a 28 görgő az 5a bütyköstengellyel szomszédos helyzetben van de nem érintkezik vele.
Az 5 bütyköstengely 5a főrészén egy hosszirányú 30 horony van, melyben a 31 bütyök helyezkedik el. A 31 bütyök a bütyköstengely teljes hossza mentén kiterjed, és végig azonos keresztmetszetű. A 4 forgó szerkezeti elem minden körbefordulása során egy alkalommal — az elem a 3. ábrán jelzett nyíl irányában forog — a 28 görgő érintkezik a 31 bütyökkel, és így a bütyök a 23 lapot gyorsan kifelé mozdítja el a rugó hatása ellenében.
Amint azt a 8. ábra mutatja, és amint a fentiekben az bütyköstengely beállítására szolgáló eszközt említettük, egy 33 állítókar van az 5 bütyköstengely 5c tengelyvégéhez rögzítve, amely tengelyvég túlnyúlik a 14b második csapágyházon és a 14a csapágyházon. Egy 34 ék, ami részben a 33 állítókaron lévő horonyban, részben a bütyköstengely 5c tengelyvégében lévő horonyban helyezkedik el, biztosítja, hogy a 33 állítókarnak az 5 bütyköstengely tengelye körüli elfordítását pontosan kövesse maga a bütyköstengely.
A 33 állítókar úgy van kialakítva, hogy a szabad végén • · · · • · · • · · egy nyílás van, amelyet egy csavarmenetes 35a keresztfurattal ellátott 35 csapszeg foglal el. A 35 csapszeg a nyíláson belül marad, de elfordulhat a 33 állítókarhoz viszonyítva. Egy 36 konzol (bracket), amely a 14b csapágyházhoz a 37 fejescsavarokkal van erősítve, ugyancsak a 38 nyílással van ellátva, melyben egy elforduló 39 csapszeg van.
A 39 csapszeg el van látva egy 39a keresztiurattal, ami azonban nem csavarmenetes mint a 35a keresztfurat, hanem a 39 csapszeg a keresztfuratának a végein a 39b és a 39c sík felületekkel van ellátva.
Egy 40 állító elem nyúlik keresztül mind a 39a keresztfuraton, mind a 35a keresztiuraton, amely furatok a 39 és a 35 csapszegekben vannak. A 40 állító elem fala sírna, ahol áthalad a 39a keresztfuraton, de egyébként csavarmenettel van ellátva, melynek egy része a 35a keresztfurat csavarmenetébe kapcsolódik. A 40 állító elem egyik végén van egy 41 recés gomb, amely lehetővé teszi hogy az állítóelemet elforgassuk a tengelye körül; továbbá egy 42 szár és egy 43 biztosító csavaranya, amely a 39b és 39c sík felületekkel érintkezve helyezkedik el, és biztosítja, hogy a 40 állító elem ne végezhessen haladó mozgást a 39 csapszeghez képest. Ennélfogva a 41 recés gomb elfordítása, és ezáltal a 40 állító elem csavarmenettel ellátott részének az elfordítása forgásba hozza a 33 állítókart, és viszont, forgásba hozza a bütyköstengely 5c tengelyvégét. Ilyen módon beállíthatjuk a 31 bütyök szögállását, és az megmarad az adott helyzetében, amíg a 41 recés gombot el nem forgatjuk.
• · · ·
A berendezés első kiviteli alakja a következő módon működik .
A lappá nyújtott élelmiszeranyagot, például a keksztészta-lapot vízszintesen tápláljuk be a 4 forgó szerkezeti elem alá annak tengelyére merőleges irányban egy végtelenített szállítószalaggal, melyet a 2. ábrán sematikusan ábrázolva a 32 számmal jelölünk.
A 4 forgó szerkezeti elemet egy fogaskerék segítségével hajtjuk meg (ezt nem ábrázoljuk, de az előbbiekben említettük) úgy, hogy a 18 vágókések kerületi sebessége lényegében megegyezik a 32 szállítószalag sebességével. Egy adott, kerületi irányú sorban lévő 15 kiszúró eszközök és 16 kidobó eszközök tekintetében az események következő sorozata zajlik le.
Amikor a 18 vágókés találkozik a lappá nyújtott élelmiszeranyaggal, a kapcsolódó kidobó eszköz 23 lapja a radiálisán legbelsőbb pozíciójában van úgy, hogy a 18 vágókés teljes radiális mélysége szabadon van, és a vágókés fokozatosan kiszúr a lapból egy darabot, amelynek az alakját a vágókés által körülhatárolt terület szabja meg. Ugyanakkor a 22 lyukasztó tűk lyukakat alakítanak ki a darabban. Éppen akkor, amikor a kiszúrási művelet befejeződött, a 4 forgó szerkezeti elem elér egy olyan helyzetet, amelyben a 28 görgő kapcsolódik a 31 bütyökkel, ami gyors, a 26 verőfejet és ezáltal a 23 kifelé irányuló mozgásba hozza lapot, ezáltal megakadályozza, hogy a lapból kiszúrt darab visszamaradjon a 18 vágókés által körülzárt területen. Az 5 bütyköstengely szögállásának a ké• · « ·
- 17 szülék működése közbeni beállításával általában elérhetjük, hogy a darab a lapnak abba a nyílásába esik vissza, amely a darab kiszúrása révén keletkezett.
Közvetlenül· azután, hogy a 23 lap eléri a radiálisán legkülsőbb helyzetét a 31 bütyök hatására, a 28 görgő elhagyja a bütyökkel kapcsolt helyzetét, és a 23 lap visszatér radiálisán legbelsőbb helyzetébe, mielőtt a kapcsolódó 15 kiszúró eszköz újabb kiszúrási műveletbe kezd. Ezalatt a többi kiszúró eszköz, amely a 4 forgó szerkezeti elem kerületén elhelyezkedő nyílássorhoz kapcsolódik, hasonló kiszúrási műveletet végez .
Ha az élelmiszeranyaglap egy keksztészta-lap, a kiszúrt darabokat egy kemencébe visszük be, ahol azok megsülnek, és így kekszet képeznek.
A 9-13. ábrákat illetően a találmány szerinti berendezés második kiviteli alakja hasonló a 2-8. ábrákkal bemutatott elsú kiviteli alakhoz, és ugyanazok a számok jelölik a második kiviteli alak azon részeit, amelyek ugyanazok mint a berendezés első kiviteli alakjában. A legfőbb különbség az első és a második kiviteli alak között az, hogy a kidobó eszközök 23 lapja a 44 tisztítónyílás párral van ellátva (a 11. és 13. ábrák mutatják), amelyekhez a 15 kiszúró eszköz 21 lapjának a 21a és 21b kivágott szegmensei biztosítanak hozzáférést. Ezt a 12. ábrán láthatjuk a legjobban, amely a 18 vágókés és a vágókés alatt lévő 21 lap felülnézeti képe olymódon, hogy a jobb áttekinthetőség érdekében nincsenek ábrázolva a 22 lyukasztó tűk és a 25b nyílások. A 23 lapon lévő 44 tisztítónyí• · · ·
- 18 lásoknak a 21a és 21b kivágott szegmensekhez viszonyított helyzetét akkor, amikor a 16 kidobó eszköz és a 15 kiszúró eszköz össze van szerelve, szaggatott vonallal jelöljük a 12. ábrán. Az egyetlen más különbség a berendezés második kiviteli alakjában az elsőhöz képest az, hogy a 19 füleket az ovális 17 gyűrű alakú elem peremén a kisebbik tengelyen lévő pozícióba helyeztük át. Sűrített levegőt (vagy más alkalmas tisztító fluidumot, különösen gőzt) injektálhatunk a 21a és 21b szegmensekbe és a 44 tisztítónyílásokba, amikor a berendezés használaton kívül van, és így eltávolíthatjuk a 15 kiszúró eszközökben és a 16 kidobó eszközökben lévő hulladékot vagy zsírlerakódást anélkül, hogy szükséges lenne a kiszúró eszközöket eltávolítanunk a 4 forgó szerkezeti elemről. A zsírlerakódás lehetősége azért merül fel, mert a lappá nyújtott élelmiszeranyagból zsír válhat ki az alatt a nyomás alatt, amit a 15 kiszúró eszköz gyakorol rá.
Az ilyen tisztító berendezés akkor alkalmas, ha a 18 vágókés műanyagból készül, ami általában előnyös. Másrész ha a 18 vágókés bronzból készül, akkor viszonylag könnyen alakíthatunk ki fúrással tisztítónyílásokat a 15 vágóeszköz szemben lévő oldalain. A tisztítást ekkor ügy végezzük, hogy a fluidumot ezeken a nyílásokon keresztül injektáljuk a vágókés által körülhatárolt területbe.
A berendezés második kiviteli alakja egyébként pontosan ugyanúgy működik mint az első, amint a fentiekben leírtuk, és el van látva egy állító eszközzel, amellyel a 8. ábrán bemutatotthoz hasonló, 31 bütykének a helyzetét szabályozhat• · j uk.
Érthető, hogy a 2-13. ábrákon bemutatott mindkét kiviteli alak esetén azt az időpontot, amelyben az egyes 16 kidobó eszközök működnek, az az idő határozza meg, amelynél 4 szerkezeti elemen lévő, kidobó eszközhöz kapcsolódó nyílás elér egy bizonyos helyzetet, míg a kidobó eszköz működésének korrekt időzítését az az időpont határozza meg, amikor a kiszúrási művelet befejeződött. Természetesen ez könnyen lehetséges akkor, ha minden 18 vágókés ugyanolyan méretű, formájú és orientációjú területeket határol körül. Annak érdekében azonban, hogy megnöveljük a kiszúrható lap területének arányát, néha kívánatos, hogy különböző méretű és/vagy alakú, darabokat vágjunk ki például úgy, hogy a 15 kiszúró eszközök kerületi irányú minden második sora azonos méretű és/vagy alakú, és a többi kiszúró eszköz által kiszúrt darabok más méretűek és/vagy alakúak. Ahol a darabok két különböző típusának a szélessége (amit a 18 vágókés határoz meg) kerületi irányban mérve különböző, a 31 bütyköt (amelynek a keresztmetszete azonos a hossza mentén) egy megfelelően lépcsőzött bütyökkel kell helyettesíteni vagy több különálló bütyökkel, amelyek egymáshoz képest azonosak, de váltakozva vannak elhelyezve a bütyköstengely hoszsza mentén, két különböző szögállásban.

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés lappá nyújtott élelmiszeranyagokból formázott darabok kiszúrására azzal jellemezve, hogy egy rendszerint üreges hengeres forgó szerkezeti eleme van úgy felszerelve, hogy ez a szerkezeti elem a tengelye körül forgatható, több kiszúró eszköze van, melyek a forgó szerkezeti elem hengeres külső felületén köröskörül vannak elhelyezve, minden kiszúró eszköznek van egy vágókése, mely olyan alakú területet zár körül, mint amilyen a kiszúrandó darab alakja és úgy van elhelyezve, hogy az élelmiszeranyag lapjával szomszédosán forgó szerkezeti elem forgása során mindegyik kiszúró eszköz kiszúr egy formázott darabot a lapból, több kidobó eszköze van, amelyek mindegyike egy-egy másik kiszúró eszközhöz kapcsolódik, és mindegyiknek van egy kidobó eleme, amely radiális irányban váltakozó irányú mozgást végezhet a kidobó elem radiálisán kifelé irányuló mozgása a hozzá kapcsolódó kiszúró eszköz által kiszúrt darab kényszerkidobását eredményezi, és a kidobó elem radiálisán befelé irányuló mozgása lehetővé teszi, hogy a hozzá kapcsolódó kiszúró eszköz további kiszúrási műveletet végezzen, és van olymódon elhelyezett eszköze, amely működés közben mindegyik kidobó elemet kifelé mozgatja, és így a kapcsolódó kiszúró eszközök által kiszúrt mindegyik darab kényszerkidobását hajtja végre.
    ♦ ·· ·4 · ···« • · · · · · · • · · · · ··«
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kidobó elemeket radiálisán kifelé mozgató eszköz bütykös eszköz, amely a forgó szerkezeti elem belsejében van, és álló helyzetben van a berendezés működése közben és amely összeköttetésbe kerül a kidobó eszközökkel, és igy radiálisán kifelé mozgatja a kidobó eszközök kidobó elemeit a forgó szerkezeti elem minden körbefordulásának egy adott helyzetében.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kidobó eszközöknek forgathatóan felszerelt bütyökkövető görgőjük (cam-follower) van, így kerülnek érintkezésbe a bütykös eszközzel.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiszúró eszközök egyenként eltávolíthatóan és helyettesithetően vannak a forgó szerkezeti elemre felszerelve.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vágókések műanyagból vannak.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy minden kidobó eszköz kidobó elemének előnyösen van egy külső felülete, amely az adott esetben alkalmazott lyukasztó tűk elhelyezésére szolgáló nyílásokat kivéve lényegében arra a teljes területre kiterjed, amelyet a kiszúró eszközök vágókése körülzár.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiszúró eszközök lyukasztó tűkkel (docker pins) vannak ellátva és a kapcsolódó kidobó eszközök a lyukasztó • ···
    - 2 2 tűk helyét biztosító módon elrendezett nyílásokkal vannak ellátva.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy minden a kiszúró eszköz és/vagy az azokhoz kapcsolódó kidobó elemek egy vagy több olymódon elhelyezett tisztítónyílással vannak ellátva, hogy a tisztítónyílások lehetővé teszik tisztító fluidum átáramlását és a kiszúró eszközök és/vagy kidobó elemük tisztítását a kiszúró eszközök szétszerelése vagy a forgó szerkezeti elemről való eltávolítása nélkül.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy olyan eszközökkel van ellátva, amelyek a kidobó elemeket radiálisán befelé mozgatják azután, hogy azok radiálisán kifelé elmozdulva kidobtak egy darabot a csatlakozó kiszúró eszközből.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy a kidobó elemet befelé irányuló mozgásba hozó eszköz rugalmas eszköz.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a rugalmas eszköz rugó.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a bütykös eszköz szöghelyzete a tengelye körül úgy állítható be, hogy változtatható az a szöghelyzet, amelyben a kidobó elemeket a bütykös eszköz radiálisán kifelé mozgatja.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti berendezés, lényegében úgy amint azt a leírásban ismertettük a 2-8. vagy a 8-13.
    ·*·« ábrákra hivatkozva és azokkal ábrázolva.
  14. 14. Eljárás formázott darabok kiszúrására lappá nyúj- tott élelmiszeranyagokból, azzal jellemezve, hogy olyan forgó szerkezeti elemet, amely kiszúró eszközökkel van ellátva az anyag mozgó lapjával érintkezésbe forgatunk, és kényszerkapcsolatban kidobjuk a darabokat a kiszúró eszközökből a forgó szerkezeti elem forgásához képest úgy időzítve, hogy a kiszúró eszközök által kiszúrt darabok kényszerkapcsolatban kidobódnak, mielőtt a kiszúró eszközök újabb kiszúrási műveletet végeznek.
  15. 15. A 14.igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lapból kiszúrt minden formázott darab a lappá nyújtott élelmiszeranyagban lévő azon nyílásba esik vissza, amely a darab kiszúrása révén keletkezett.
  16. 16. A 14. vagy 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lappá nyújtott élelmiszeranyag formázott darabjainak a kiszúrását az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti berendezéssel végezzük.
  17. 17. A 14. igénypont szerinti eljárás, amint azt a leírásban a 2-8. vagy a 8-13. ábrákra hivatkzva és azokkal ábrázolva ismertettük.
  18. 18. Keksz, amelyet keksztészta-lap formázott darabjainak a sütésével állítunk elő, ahol a formázott darabokat tésztalapból a 14-17. igénypontok bármelyike szerinti eljárással szúrtuk ki.
HU9401945A 1992-01-14 1993-01-14 Improvements in and relating to the cutting of sheeted food material HUT69626A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB929200721A GB9200721D0 (en) 1992-01-14 1992-01-14 Biscuit cutter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9401945D0 HU9401945D0 (en) 1994-09-28
HUT69626A true HUT69626A (en) 1995-09-28

Family

ID=10708570

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9401945A HUT69626A (en) 1992-01-14 1993-01-14 Improvements in and relating to the cutting of sheeted food material

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0621751B1 (hu)
JP (1) JPH07503365A (hu)
KR (1) KR940703619A (hu)
AT (1) ATE156971T1 (hu)
AU (1) AU674296B2 (hu)
CA (1) CA2127990A1 (hu)
DE (1) DE69313262T2 (hu)
DK (1) DK0621751T3 (hu)
GB (1) GB9200721D0 (hu)
HU (1) HUT69626A (hu)
PL (1) PL171399B1 (hu)
WO (1) WO1993013668A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6745672B1 (en) 2002-11-15 2004-06-08 The Pillsbury Company Transport module for handling softened dough intermediates
CN112021359A (zh) * 2020-09-01 2020-12-04 湖南嘉士利食品有限公司 一种具有余料回收利用功能的饼干成型装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH127235A (de) * 1927-06-28 1928-09-01 William Dredge Verfahren und Einrichtung zur Herstellung von geformten Teigstücken für Biskuits und dergl.
US2887964A (en) * 1956-08-03 1959-05-26 Nat Biscuit Co Rotary dough-sheet cutters
US4276800A (en) * 1980-04-16 1981-07-07 Nabisco, Inc. Rotary cutter for scoring dough sheets

Also Published As

Publication number Publication date
KR940703619A (ko) 1994-12-12
HU9401945D0 (en) 1994-09-28
ATE156971T1 (de) 1997-09-15
JPH07503365A (ja) 1995-04-13
EP0621751A1 (en) 1994-11-02
WO1993013668A1 (en) 1993-07-22
DE69313262T2 (de) 1998-03-19
CA2127990A1 (en) 1993-07-22
EP0621751B1 (en) 1997-08-20
PL171399B1 (pl) 1997-04-30
DK0621751T3 (da) 1998-04-06
AU674296B2 (en) 1996-12-19
AU3264993A (en) 1993-08-03
DE69313262D1 (de) 1997-09-25
GB9200721D0 (en) 1992-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GB2066721A (en) Stripping device for removing waste material
DE3123766C2 (de) Vorrichtung zum Ausschneiden einer Membran aus einer Folienbahn und zum Einsetzen der Membran in einen Deckel
EP3247214B1 (de) Teigverarbeitungsmaschine, verfahren zur herstellung von teigwaren mit einer solchen teigverarbeitungsmaschine sowie deren verwendung und teigrohlingsverbund
US20050274247A1 (en) Stripper apparatus and methods for rotary dies
EP3384776B1 (de) Vorrichtung zum formen von teigstücken zu teigprodukten
EP2514317B1 (de) Teigformungsstation zur Formung eines Teigrings
DE3837558A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum ausstanzen von formteilen
US20050188809A1 (en) Method and apparatus for scrap removal from rotary dies
HUT69626A (en) Improvements in and relating to the cutting of sheeted food material
KR102040549B1 (ko) 만두성형장치 및 만두
EP1099379A2 (en) A device for shaping portions of bread dough or the like
EP2241421B1 (de) Vorrichtung zum Portionieren von Lebensmitteln
US3171315A (en) Pie crust marker
DE1045782B (de) Verfahren zum Perforieren von Papier od. dgl. und Vorrichtung zur Durchfuehrung dieses Verfahrens
EP3349992B1 (de) Transportvorrichtung zum transportieren von münzrohlingen und verfahren zur herstellung einer münze
DE102005047646B4 (de) Vorrichtung zum Ausstanzen von Zuschnitten aus bahnförmigem Material
EP1621078B1 (de) Wirkmaschine für Teigstücke
EP0501574B1 (en) A candy-molding machine
JP3220119U (ja) 食品生地用ロール
DE2718965A1 (de) Einrichtung zum schneiden und durchdruecken von fleisch
AU777001B2 (en) Improved grater and method of making a grating device
DE454071C (de) Sternsemmel-Kerbvorrichtung, bei welcher der Sterndruecker innerhalb einer das Teigstueck umfassenden Hohlform verschiebbar angeordnet ist
DE102018119601A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Erzeugung einer Solltrennzone
DE2720303A1 (de) Einrichtung zum ausschneiden von formstuecken aus bewegten bahnen elastischer oder plastischer werkstoffe
DE19919286A1 (de) Vorrichtung zum Teilen von Lebensmitteln

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal