PL170310B1 - Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL - Google Patents

Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL

Info

Publication number
PL170310B1
PL170310B1 PL93297815A PL29781593A PL170310B1 PL 170310 B1 PL170310 B1 PL 170310B1 PL 93297815 A PL93297815 A PL 93297815A PL 29781593 A PL29781593 A PL 29781593A PL 170310 B1 PL170310 B1 PL 170310B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
transducer
housing
plate
deformation
transducer according
Prior art date
Application number
PL93297815A
Other languages
English (en)
Other versions
PL297815A1 (en
Inventor
Artur Foehl
Original Assignee
Trw Repa Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Trw Repa Gmbh filed Critical Trw Repa Gmbh
Publication of PL297815A1 publication Critical patent/PL297815A1/xx
Publication of PL170310B1 publication Critical patent/PL170310B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/28Safety belts or body harnesses in vehicles incorporating energy-absorbing devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/18Anchoring devices
    • B60R22/195Anchoring devices with means to tension the belt in an emergency, e.g. means of the through-anchor or splitted reel type
    • B60R22/1952Transmission of tensioning power by cable; Return motion locking means therefor
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16FSPRINGS; SHOCK-ABSORBERS; MEANS FOR DAMPING VIBRATION
    • F16F7/00Vibration-dampers; Shock-absorbers
    • F16F7/12Vibration-dampers; Shock-absorbers using plastic deformation of members
    • F16F7/125Units with a telescopic-like action as one member moves into, or out of a second member
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/28Safety belts or body harnesses in vehicles incorporating energy-absorbing devices
    • B60R2022/289Energy-absorption curves

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)
  • Arrangement Of Transmissions (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)

Abstract

1. Przetwornik energii dla systemu zabez- pieczania pasazerów pojazdów przed skutkami przyspieszenia ujemnego, skladajacy sie z ruro- wej obudowy z odksztalconego plastycznie materialu oraz z osadzonego w niej urzadzenia odksztalcajacego, polaczonego z elementem napedu liniowego i posiadajacego czlon defor- macyjny wspólpracujacy ze scianka obudowy, znamienny tym, ze urzadzenie odksztalcajace stanowi plytka (30), posiadajaca dwa usytuo- wane na niej przeciwlegle czlony deformacyjne (30a), która w polozeniu spoczynkowym jest pochylona wzgledem osi obudowy (10) przet- wornika, a w polozeniu roboczym ma poloze- nie zblizone do prostopadlego do osi obudowy (10), przy czym zewnetrzny wymiar plytki w obszarze czlonów deformacyjnych (30a) jest wiekszy od srednicy wewnetrzej obudowy (10) przetwornika. Fig. 1 (51) IntCl6 B6GR 22/46 ( 1 2 ) OPIS PATENTOWY ( 1 9 ) PL (11) 170310 ( 1 3 ) B 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasażerów pojazdów przed skutkami przyśpieszenia ujemnego, składający się z rurowej obudowy przetwornika z odkształcalnego plastycznie materiału oraz z osadzonego w niej urządzenia odkształcającego, połączonego z elementem napędu liniowego i posiadającego człon deformacyjny współpracujący ze ścianką obudowy.
Przetwornik energii tego rodzaju ma za zadanie ograniczenie szczytowych wartości obciążenia w systemie zabezpieczającym podczas przemieszczania się do przodu pasażera pojazdu w przypadku zderzenia pojazdu z przeszkodą. Szczególnie skuteczne jest zastosowanie takiego przetwornika energii w połączeniu z napręzaczem pasowym, który eliminuje luzy pasa przed rozpoczęciem
170 310 przemieszczania się pasażera pojazdu ku przodowi. Dla przemieszczania się pasażera pojazdu ku przodowi i następującego jednocześnie przetwarzania energii pozostaje wówczas do dyspozycji dostateczna droga ruchu.
Tego rodzaju przetwornik energii, nazywany również ogranicznikiem siły, jest opisany w europejskim opisie patentowym nr 0.422.410 Al. Składa się on z cylindra z odkształcalnego plastycznie materiału, w którym osadzony jest drążek, wystający z cylindra na jednym swym końcu oraz ograniczający na swym drugim końcu wolną przestrzeń, w której znajduje się szereg elementów tocznych. Średnica zewnętrzna układu pierścieniowego, utworzonego przez elementy toczne, jest większa od średnicy wewnętrznej otworu cylindra. Przy dużym obciążeniu rozciągającym pomiędzy cylindrem a drążkiem, elementy toczne wchodzą w materiał ścianki cylindra, przy czym wykonywana jest praca odkształcania z jednoczesnym tworzeniem podłużnych rowków, dzięki czemu przetwarzana jest duża energia i ograniczane są szczytowe wartości obciążenia.
Ograniczenie występujących w układzie pasa zabezpieczającego wartości szczytowych obciążenia, osiągane za pomocą takiego przetwornika energii, przyczynia się do znacznego zmniejszenia ryzyka urazów, co można udowodnić na podstawie pomiarów obciążenia na tak zwanych fantomach. Stwierdzono jednak, że szczytowe wartości obciążenia w układzie pasa można wprawdzie ograniczyć za pomocą takiego przetwornika energii, nie da się ich jednak całkowicie wyeliminować.
Celem wynalazku jest takie udoskonalenie przetwornika energii wymienionego na wstępie rodzaju, aby dalej zmniejszyć i niemal całkowicie wyeliminować wartości szczytowe obciążenia, tak, iż w układzie pasa zabezpieczającego występuje obciążenie niemal stałe lub wzrastające w sposób ciągły w żądanym stopniu.
W przetworniku energii według wynalazku urządzenie odkształcające stanowi płytka, posiadająca usytuowane na niej przeciwległe dwa człony deformujące, która to płytka w położeniu spoczynkowym jest pochylona względem osi obudowy przetwornika, a w położeniu roboczym przyjmuje położenie zbliżone do prostopadłego do osi obudowy, przy czym zewnętrzny wymiar płytki w obszarze członów deformacyjnych jest większy od średnicy wewnętrznej obudowy przetwornika.
Korzystnie człony deformacyjne na każdej stronie płytki są utworzone przez dwa sąsiadujące ze sobą występy, zaokrąglone na swych promieniowych końcach i zaopatrzone w skos na swych krawędziach, na których wchodzą one w ściankę obudowy przetwornika.
Korzystnie przetwornik ma odkształcalny sprężyście element prowadniczy, do którego przylega w położeniu spoczynkowym płytka swoją powierzchnią czołową, który to element jest osadzony na elemencie napędu liniowego a jej płaszczyzna zwrócona w stronę płytki jest skośna względem osi obudowy, zaś człony deformacyjne płytki przylegają do ścianki wewnętrznej obudowy.
Płytka urządzenia odkształcającego może być osadzona w pochyłym względem osi obudowy przetwornika położeniu spoczynkowym pomiędzy dwoma elementami tłokowymi, zamocowanymi z wzajemnym odstępem na środku elementu napędu liniowego.
Płytka może być też zaopatrzona w wybranie środkowe, w które wchodzi jako połączenie kształtowe występ centrujący, znajdujący się na sąsiadującej z nim powierzchni czołowej jednego z dwóch elementów tłokowych.
Korzystnie rurową obudowę przetwornika stanowi cylinder pirotechnicznego napędu liniowego tłok-cylinder naprężacza pasa, a urządzenie odkształcające jest umieszczone na tłoku tego napędu liniowego.
Korzystnie grubość ścianki rurowej obudowy przetwornika wzrasta w określonym kierunku w takim stopniu, jaki jest determinowany przez zadany przebieg sił, doprowadzanych za pośrednictwem elementu napędowego, w zależności od drogi ruchu urządzenia odkształcającego wewnątrz obudowy przetwornika.
Korzystnie rurowa obudowa przetwornika ma prostokątny kształt przekroju poprzecznego.
Korzystnie przetwornik energii jest umieszczony pomiędzy zamkiem pasa a jego miejscem zakotwienia w pojeździe.
Rozwiązanie według wynalazku wyróżnia się prostą konstrukcją i niskimi kosztami wytwarzania. Ponadto jest ono zaprojektowane w szczególności do ograniczania siły na poziomie w
170 310 granicach od około 5000 do około 12000 N. Na zamku pasa występują siły w tym zakresie wartości; ponieważ na zamku pasa przyjmowane są siły za pośrednictwem dwóch odcinków pasa, mianowicie odcinka naramiennego i odcinka miednicowego, przeto tam poziom siły jest dwukrotnie większy, niż na przykład na odcinku pasa pomiędzy okuciem w miejscu zmiany kierunku pasa a zwijaczem pasa. Przetwornik energii według wynalazku jest dlatego przeznaczony w szczególności do zastosowania w obszarze pomiędzy zamkiem pasa a jego zakotwieniem w pojeździe.
Wynalazek opiera się na stwierdzeniu, że w celu uniknięcia szczytowych wartości obciążenia w układzie pasa, należy zapewnić, aby przetwarzanie energii następowało w sposób ciągły i wolny od szarpnięć za pomocą plastycznego odkształcania materiału obudowy przetwornika. Aby to osiągnąć, korzystne jest, jeśli człony deformacyjne wnikają w materiał obudowy przetwornika znacznie głębiej niż elementy toczne znanego przetwornika energii. Unika się wówczas tego, ze ścianka obudowy przetwornika cofa się najpierw sprężyście, a następnie odkształca w przybliżeniu wielokątnie, zanim człony deformacyjne wnikną w materiał ścianki obudowy przetwornika. Stwierdzono, ze unika się nagłych wahań zależnego od drogi przebiegu siły, jeśli występuje głównie plastyczne odkształcenie ścianki rurowej obudowy przetwornika, natomiast ograniczane są w dużej mierze odkształcenia sprężyste.
Wynalazek zostanie bliżej przedstawiony w przykładach wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przetwornik energii w jednej z postaci wykonania, w schematycznym częściowym przekroju podłużnym, fig. 2 - uwidoczniony na fig. 1 przetwornik energii po dokonanym plastycznym odkształceniu jego rurowej obudowy, w przekroju poprzecznym, fig. 3 - uwidoczniony na fig. 1 i 2 przetwornik energii po dokonanym plastycznym odkształceniu jego rurowej obudowy, w schematycznym częściowym przekroju podłużnym, fig. 4 - wykonane w postaci płytki urządzenie odkształcające w postaci wykonania według fig. 1-3, w widoku perspektywicznym, fig. 4a - odmianę postaci wykonania według fig. 1-4, w której stosuje się prostokątną w przekroju poprzecznym obudową przetwornika, fig. 5a-5c przedstawiają trzy postacie wykonania przetwornika energii z różnym ukształtowaniem jego rurowej obudowy, fig. 6a-6c -wykresy, które uwidaczniają przebieg siły w zależności od długości drogi, dla postaci wykonania według fig. 5a-5c.
W rurowej obudowie 10 przetwornika, mającej okrągły przekrój poprzeczny, umieszczone jest na elemencie napędu liniowego 12 w postaci linki urządzenie odkształcające, które zawiera dwa elementy tłokowe 14, 16, zamocowane jeden za drugim na lince elementu napędowego 12 z odstępem wzajemnym. Płytkę 30 oraz klinowy element prowadniczy 34. Elementy tłokowe 14,16 są przesuwne w rurowej obudowie 10 przetwornika. Płytka 30 ma środkowe wybranie 32, przez które przechodzi linka 12, ale także może ono przyjąć walcowy występ centrujący 16a znajdujący się na przeciwległej powierzchni czołowej elementu tłokowego 16. Za pomocą klinowego elementu prowadniczego 34 z materiału sprężystego utrzymuje się płytkę 30 w położeniu spoczynkowym, nachylonym do osi rurowej obudowy 10 przetwornika pod kątem a, równym w przyblizemu 30°, przy czym styka się ona na swych obu symetrycznie wzajemnie przeciwległych końcach z wewnętrzną powierzchnią ścianki obudowy 10 przetwornika. Jak to jest uwidocznione na fig. 2 i 4, płytka 30 zawiera na tych symetrycznie wzajemnie przeciwległych końcach po dwa sąsiadujące ze sobą człony deformacyjne 30a, które są zaopatrzone w skos 36 po stronie, zwróconej ku elementowi tłokowemu 14. Człony deformacyjne 30a tworzą występy, przy czym skosy 36 zapewniają łagodne wnikanie w materiał ścianki obudowy 10 przetwornika bez powstawania zadziorów lub efektu tnącego.
W systemie zabezpieczającym zakotwia się rurową obudową 10 przetwornika np. W pojeździe, a do linki napędowej 12 przyłącza się zamek pasa. Urządzenie tłok-cylinder, uwidocznione na fig. 1, może tworzyć jednocześnie napęd liniowy napinacza pasa, współpracującego z zamkiem pasa. W takim wykonaniu element tłokowy 16 w cylindrze, utworzonym przez rurową obudowę 10 przetwornika, obciąża się ciśnieniem gazów, wytworzonych za pomocą pirotechnicznego generatora gazu, tak, iż elementy tłokowe 14,16 przesuwają się wewnątrz rurowej obudowy 10 przetwornika na fig. 1 w kierunku strzałki F1, przy czym zabierana jest linka napędowa 12, a zatem również przyłączony do niej zamek pasa. Przy ruchu elementów tłokowych 14,16 w kierunku strzałki F1 na fig. 1 płytka 30 pozostaje w swym nachylonym położeniu spoczynkowym. Po osiągnięciu naprężenia pasa zaczyna się przemieszczanie ku przodowi pasażera pojazdu, zabezpieczonego za pomocą układu pasowego, przy czym wywierana jest siła ciągnąca na elementy tłokowe 14,16 w kierunku
170 310 strzałki F2 na fig. 1 za pośrednictwem linki napędowej 12. Płytka 30, która jest utrzymywana swymi występami 30a sprężyście w stanie przylegania do wewnętrznej powierzchni ścianki obudowy przetwornika, wyprostowuje się wówczas i wnika swymi członami deformacyjnymi 30a w materiał ścianki obudowy 10. Fig. 2 i 3 ukazują stan po dokonanym odkształceniu obudowy 10 przetwornika.
Figury 2 i 3 przedstawiają stan przetwornika energii po odkształceniu rurowej obudowy 10 przetwornika, mającej okrągły przekrój poprzeczny.
Szczególnie płaską konstrukcję można uzyskać za pomocą postaci wykonania, uwidocznionej na fig. 4a. Obudowa 10a przetwornika ma tam w stanie nieodkształconym prostokątny kształt przekroju poprzecznego, a po dokonaniu odkształcenia jest w przybliżeniu owalna.
Gdy grubość ścianki rurowej obudowy 10 przetwornika jest stała, jak to jest uwidocznione na fig 5a, wówczas występuje przedstawiony na wykresie według fig. 6a przebieg siły F w zależności od drogi s. Siła F jest tą siłą, jaką należy rozwinąć przy przesuwie elementów tłokowych 14,16 z płytką 30 w rurowej obudowie 10 przetwornika, natomiast droga sjes t drogą preesuwu tyc h elementów tłokowych 14, 16 z płytką 30 wewnątrz obudowy 10 przetwornika. Jak to jest uwidocznione na fig. 6a, siła F wzrasta od wartości zerowej w sposób ciągły do pewnej wartości maksymalnej, którą osiąga się już po przebyciu ułamka całej pozostającej do dyspozycji drogi. Szczególnie godne uwagi jest to, ze przebieg siły F jest w dużym stopniu wolny od wahań. Pod tym względem przetwornik energii według wynalazku różni się znacznie od stanu techniki z dużą liczbą oddzielnych członów deformacyjnych, które jedynie w małym stopniu wnikają w materiał obudowy 10 przetwornika. W przedstawionej na fig. 5 postaci wykonania ze stałą grubością ścianki obudowy 10 przetwornika siła F pozostaje początkowo niemal stała aż do osiągnięcia krańcowego zderzaka obudowy 10.
W postaci wykonania, przedstawionej na fig. 5b, grubość ścianki obudowy 10 przetwornika jest stała na mniej więcej połowie swej długości, a następnie wzrasta na odcinku 10a w sposób ciągły do podwójnej w przybliżeniu wartości, aby wreszcie pozostawać stałą na odcinku 10c. Fig. 6b przedstawia odpowiedni przebieg siły F w zależności od drogi s. W odróżnieniu od fig. 6a siła F wzrasta po przebyciu w przybliżeniu połowy drogi s i osiąga swą wartość maksymalną tuż przed końcem obudowy przetwornika.
W postaci wykonania według fig. 5c grubość ścianki obudowy 10 przetwornika wzrasta w sposób ciągły od jej początku aż do jej końca. Fig. 6c przedstawia odpowiedni przebieg siły F w zależności od drogi s Widoczne jest, ze siła F wzrasta początkowo stosunkowo stromo, a następnie progresywnie, aby przejść stopniowo do wartości maksymalnej w obszarze zderzaka na końcu obudowy 10 przetwornika.
Przez odpowiednie dobranie grubości ścianki obudowy 10 przetwornika wzdłuż jej długości można uzyskać niemal dowolny żądany i przydatny dla określonego przypadku zastosowania przebieg siły F w zależności od drogi s. We wszystkich postaciach wykonania okazuje się, że przebieg siły jest całkowicie wolny od większych wierzchołków lub wcięć, dzięki czemu zmniejszone jest w sposób zasadniczy niebezpieczeństwo urazów pasażerów.
170 31®
170 310 >α
SSSSSSSSsissssssss?
i
Π® 31®
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 2,00 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasażerów pojazdów przed skutkami przyśpieszenia ujemnego, składający się z rurowej obudowy z odkształconego plastycznie materiału oraz z osadzonego w niej urządzenia odkształcającego, połączonego z elementem napędu liniowego i posiadającego człon deformacyjny współpracujący ze ścianką obudowy, znamienny tym, ze urządzenie odkształcające stanowi płytka (30), posiadająca dwa usytuowane na niej przeciwległe człony deformacyjne (30a), która w położeniu spoczynkowym jest pochylona względem osi obudowy (10) przetwornika, a w położeniu roboczym ma położenie zbliżone do prostopadłego do osi obudowy (10), przy czym zewnętrzny wymiar płytki w obszarze członów deformacyjnych (30a) jest większy od średnicy wewnętrzej obudowy (10) przetwornika.
  2. 2. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że człony deformacyjne (30a) na każdej stronie płytki (30) mają postać dwóch sąsiadujących ze sobą występów, zaokrąglonych na swych promieniowych końcach.
  3. 3. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że człony deformacyjne (30a) są zaopatrzone w skos (36) na swych krawędziach, którymi zazębiają się ze ścianką obudowy (10) przetwornika.
  4. 4. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że płytka (30) przylega w położeniu spoczynkowym, swoją powierzchnią czołową do odkształcalnego sprężyście elementu prowadniczego (34), osadzonego na elemencie napędu liniowego (12), którego płaszczyzna zwrócona w stronę płytki (30) jest skośna względem osi obudowy (10) przetwornika, przy czym człony deformacyjne (30a) płytki (30) przylegają do ścianki wewnętrznej obudowy (10).
  5. 5. Przetwornik według zastrz. 4, znamienny tym, że płytka (30) wraz z elementem prowadniczym (34) jest osadzona pomiędzy dwoma elementami tłokowymi (14, 16), zamocowanymi z odstępem wzajemnym na elemencie napędu liniowego (12).
  6. 6. Przetwornik według zastrz. 5, znamienny tym, że płytka (30) jest zaopatrzona w wybranie środkowe (32), jest komplementarne względem występu centrującego (16a) na sąsiadującej z nim powierzchni czołowej jednego z dwóch elementów tłokowych (16).
  7. 7. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że rurową obudowę (10) przetwornika stanowi cylinder pirotechnicznego napędu liniowego tłok-cylinder naprężacza pasa, a urządzenie odkształcające jest umieszczone na tłoku tego napędu liniowego.
  8. 8. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że grubość ścianki rurowej obudowy (10) przetwornika wzrasta w określonym kierunku (F2).
  9. 9. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że rurowa obudowa (10) przetwornika ma prostokątny kształt przekroju poprzecznego.
  10. 10. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że jest umieszczony pomiędzy zamkiem pasa a jego miejscem zakotwienia w pojeździe.
PL93297815A 1992-02-27 1993-02-22 Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL PL170310B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4206117A DE4206117C2 (de) 1992-02-27 1992-02-27 Energiewandler in einem Rückhaltesystem für Fahrzeuginsassen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL297815A1 PL297815A1 (en) 1993-09-06
PL170310B1 true PL170310B1 (pl) 1996-11-29

Family

ID=6452773

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93297816A PL170880B1 (pl) 1992-02-27 1993-02-22 Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL
PL93297815A PL170310B1 (pl) 1992-02-27 1993-02-22 Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93297816A PL170880B1 (pl) 1992-02-27 1993-02-22 Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL

Country Status (10)

Country Link
US (2) US5480190A (pl)
EP (2) EP0557865B1 (pl)
JP (2) JPH07121671B2 (pl)
CN (2) CN1032049C (pl)
CZ (2) CZ279204B6 (pl)
DE (3) DE4206117C2 (pl)
ES (2) ES2042441T3 (pl)
HU (2) HU212756B (pl)
PL (2) PL170880B1 (pl)
RU (2) RU2062244C1 (pl)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3464545B2 (ja) * 1994-11-08 2003-11-10 株式会社東海理化電機製作所 プリローダ装置
GB9516540D0 (en) * 1995-08-11 1995-10-11 Alliedsignal Ltd Pretensioner
FR2741923B1 (fr) * 1995-12-04 1998-11-13 Eurocopter France Dispositif a absorption d'energie par deformation plastique
DE29608210U1 (de) * 1996-05-06 1996-09-12 Trw Repa Gmbh Linearantrieb für ein Fahrzeuginsassen-Rückhaltesystem
US6089605A (en) * 1996-10-07 2000-07-18 Inova Gmbh Technische Entwicklungen Device for tightening a seat belt in a motor vehicle
GB9715937D0 (en) * 1997-07-28 1997-10-01 Alliedsignal Ltd Pretensioner
DE19733343A1 (de) * 1997-08-01 1999-02-04 Takata Europ Gmbh Gurtbandeinhängung
DE29718661U1 (de) * 1997-10-21 1998-02-19 Trw Repa Gmbh Kraftbegrenzer für ein Fahrzeuginsassen-Rückhaltesystem
US5944350A (en) * 1997-11-14 1999-08-31 Takata Inc. Buckle pretensioner
GB9725902D0 (en) * 1997-12-05 1998-02-04 Breed Automotive Tech Safety restraint
US6076856A (en) * 1999-01-12 2000-06-20 General Motors Corporation Belt tension and energy absorbing apparatus
JP4501221B2 (ja) * 2000-05-15 2010-07-14 タカタ株式会社 バックル装置
DE20102758U1 (de) 2001-02-16 2001-06-28 Trw Repa Gmbh Gurtstraffer
US6585601B2 (en) * 2001-08-31 2003-07-01 Gkn Automotive, Inc. Long plunge VL joint
US6962245B2 (en) 2002-06-01 2005-11-08 Worcester Polytechnic Institute Variable force energy dissipater and decelerator
US7396184B2 (en) * 2004-09-15 2008-07-08 Energy Absorption Systems, Inc. Crash cushion
DE102004049881A1 (de) * 2004-10-13 2006-04-20 Trw Automotive Gmbh Gurtstraffer
US20090295176A1 (en) * 2005-12-06 2009-12-03 Kousuke Matsubara Impact absorbing device
JP4811363B2 (ja) * 2007-06-27 2011-11-09 トヨタ自動車株式会社 内燃機関の制御装置
CN101480970B (zh) 2008-01-07 2013-03-27 能量吸收系统公司 碰撞衰减器
US7950870B1 (en) * 2008-03-28 2011-05-31 Energy Absorption Systems, Inc. Energy absorbing vehicle barrier
US7784831B2 (en) * 2008-06-27 2010-08-31 Gm Global Technology Operations, Inc. Seat belt load limiting device
US8544715B2 (en) * 2009-01-06 2013-10-01 GM Global Technology Operations LLC Repairing a friction stir welded assembly
ATE531584T1 (de) * 2009-05-20 2011-11-15 Autoliv Dev Vorspanneranordnung
NO339295B1 (no) 2010-10-12 2016-11-21 Nat Oilwell Varco Norway As Fangkurvsystem for en underdekks rørhåndteringsmaskin
US9303468B2 (en) 2010-11-02 2016-04-05 National Oilwell Varco Norway As Drilling system and a device for assembling and disassembling pipe stands
US9162647B2 (en) 2012-02-23 2015-10-20 Ashimori Industry Co., Ltd. Pretensioner
WO2018093852A2 (en) * 2016-11-18 2018-05-24 Indiana Mills & Manufacturing, Inc. Dynamic tensioner and load reducing device
DE102017101807A1 (de) 2016-12-16 2018-06-21 Trw Automotive Gmbh Kraftbegrenzer
DE102017201016A1 (de) * 2017-01-23 2018-07-26 Volkswagen Aktiengesellschaft Sicherheitsgurteinrichtung für ein Fahrzeug
DE102017204508A1 (de) * 2017-03-17 2018-09-20 Volkswagen Aktiengesellschaft Sicherheitsgurteinrichtung für ein Fahrzeug

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3026972A (en) * 1959-04-13 1962-03-27 Gen Dynamics Corp Energy absorbing seat belt attachment
FR1543222A (fr) * 1967-06-12 1968-10-25 Peugeot Dispositif destiné à absorber de l'énergie et ses applications, en particulier aux colonnes de direction des véhicules automobiles
FR1566533A (pl) * 1968-03-14 1969-05-09
US3757900A (en) * 1971-10-22 1973-09-11 Isotopes Inc Shock limiting and energy absorbing device
GB1465039A (en) * 1973-03-01 1977-02-16 Cam Gears Ltd Steering column assembly
FR2239870A1 (pl) * 1973-08-03 1975-02-28 Poudres & Explosifs Ste Nale
DE2364235A1 (de) * 1973-12-22 1975-06-26 Bayern Chemie Gmbh Flugchemie Kraftbegrenzer fuer die verwendung bei sicherheitsgurten in kraftfahrzeugen
FR2413585A1 (fr) * 1977-12-27 1979-07-27 Alkan R & Cie Dispositif absorbeur d'energie cinetique
DE2811694A1 (de) * 1978-03-17 1979-09-20 Volkswagenwerk Ag Spannvorrichtung fuer sicherheitsgurte von fahrzeugen, insbesondere von kraftfahrzeugen
JPS54153425A (en) * 1978-05-23 1979-12-03 Nippon Soken Inc Seat belt tightening apparatus
JPS5845717Y2 (ja) * 1978-06-07 1983-10-18 株式会社日本自動車部品総合研究所 シ−トベルト引締め装置の逆戻り防止装置
JPS5912910Y2 (ja) * 1978-08-25 1984-04-18 株式会社日本自動車部品総合研究所 シ−トベルト引締め装置の逆戻り防止装置
SE7811952L (sv) * 1978-11-20 1980-05-21 Foerenade Fabriksverken Anordning for streckning av ett band t ex ett bilbeltesband
JPS56116056U (pl) * 1980-02-04 1981-09-05
DE3131637C2 (de) * 1980-10-06 1986-10-02 TRW Repa GmbH, 7077 Alfdorf Rückstrammer für Sicherheitsgurtautomaten
US4360171A (en) * 1980-10-31 1982-11-23 General Motors Corporation Seat belt retracting and locking mechanism
DE3044951C2 (de) * 1980-11-28 1986-03-27 Repa Feinstanzwerk Gmbh, 7071 Alfdorf Rückstrammer für einen Sicherheitsgurt
US4441738A (en) * 1980-12-30 1984-04-10 Nippon Soken, Inc. Seat belt tensioning device
DE3900024A1 (de) * 1989-01-02 1990-07-05 Schmidt Gmbh R Sperrvorrichtung fuer mechanischen sicherheitsgurtstrammer
DE8900013U1 (pl) * 1989-01-02 1989-02-16 R. Schmidt Gmbh, 5940 Lennestadt, De
ES2067584T3 (es) * 1989-05-13 1995-04-01 Hs Tech & Design Dispositivo de bloqueo y dispositivo para tensar un cinturon de seguridad en un vehiculo, en especial un vehiculo automovil.
DE3933724A1 (de) * 1989-10-09 1991-04-11 Trw Repa Gmbh Rueckstrammeinrichtung fuer sicherheitsgurt-rueckhaltesyteme in fahrzeugen
DE3933721A1 (de) * 1989-10-09 1991-04-11 Trw Repa Gmbh Kraftbegrenzer fuer sicherheitsgurt-rueckhaltesysteme

Also Published As

Publication number Publication date
HU212756B (en) 1996-11-28
US6024383A (en) 2000-02-15
DE4206117A1 (de) 1993-09-02
JPH07121670B2 (ja) 1995-12-25
EP0557864A1 (de) 1993-09-01
EP0557865A1 (de) 1993-09-01
EP0557865B1 (de) 1995-04-26
CN1077425A (zh) 1993-10-20
CN1080246A (zh) 1994-01-05
CZ279204B6 (cs) 1995-01-18
RU2062244C1 (ru) 1996-06-20
ES2043586T1 (es) 1994-01-01
CZ279205B6 (cs) 1995-01-18
HUT70738A (en) 1995-10-30
ES2042441T3 (es) 1995-10-01
HUT68429A (en) 1995-06-28
ES2043586T3 (es) 1995-10-01
DE59300153D1 (de) 1995-06-01
CZ28393A3 (en) 1993-09-15
JPH0640309A (ja) 1994-02-15
PL297815A1 (en) 1993-09-06
RU2062720C1 (ru) 1996-06-27
HU213281B (en) 1997-04-28
DE4206117C2 (de) 1994-01-20
ES2042441T1 (es) 1993-12-16
JPH0640310A (ja) 1994-02-15
PL297816A1 (en) 1993-09-06
JPH07121671B2 (ja) 1995-12-25
HU9300517D0 (en) 1993-05-28
CN1032049C (zh) 1996-06-19
CZ28293A3 (en) 1993-09-15
PL170880B1 (pl) 1997-01-31
US5480190A (en) 1996-01-02
HU9300518D0 (en) 1993-05-28
DE59300191D1 (de) 1995-06-22
EP0557864B1 (de) 1995-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL170310B1 (pl) Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL
US4027905A (en) Seat belt system for vehicle
US6913288B2 (en) Load limiting structure for vehicle occupant restraint system
US8814211B1 (en) Linear pretensioner for motor vehicle seatbelt restraint systems
CZ33193A3 (en) Linear drive for safety belt systems in vehicles
PL170269B1 (pl) Przetwornik energii dla systemu zabezpieczania pasazerów pojazdów PL PL
CZ332992A3 (en) Belt tightener for safety belts system in motor vehicles
EP0205901A2 (de) Sicherheitsgurtanordnung insbesondere für Kraftfahrzeuge
EP3736179A1 (en) Retractor pretensioner assembly
EP1266809B1 (en) Automotive vehicle occupant protection system
US3561819A (en) Restraint apparatus
EP4149800A1 (en) Retractor pretensioner assembly retractor pretensioner assembly
WO2004041602A1 (ja) シートベルト装置
RU2319625C2 (ru) Устройство поглощения энергии с ограничением перемещения туловища пассажира
US20030011186A1 (en) Linear pretensioning drive for a seat belt
WO1996013409A1 (en) Method for locking and load limiting of a seat belt
JP2003025939A (ja) 乗員保護装置
EP3712019B1 (en) Seatbelt pretensioning retractor assembly including a gas release opening
US20140265291A1 (en) One-way locking linear pretensioner
KR102250705B1 (ko) 차량의 시트벨트 리트랙터 및 이의 구동방법
US20190125035A1 (en) Seat-belt tongue
GB2351476A (en) Gas generator having an electromagnetic attenuator
DE3524292A1 (de) Sicherheitsgurtsystem