PL169664B1 - Narzedzie do wprowadzania materialu stabilizujacego grunt PL - Google Patents

Narzedzie do wprowadzania materialu stabilizujacego grunt PL

Info

Publication number
PL169664B1
PL169664B1 PL92298507A PL29850792A PL169664B1 PL 169664 B1 PL169664 B1 PL 169664B1 PL 92298507 A PL92298507 A PL 92298507A PL 29850792 A PL29850792 A PL 29850792A PL 169664 B1 PL169664 B1 PL 169664B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tool
tongue
tongues
soil
ribs
Prior art date
Application number
PL92298507A
Other languages
English (en)
Other versions
PL298507A1 (en
Inventor
Lars Holmqvist
Original Assignee
Lime Column Markteknik Aktiebo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lime Column Markteknik Aktiebo filed Critical Lime Column Markteknik Aktiebo
Publication of PL298507A1 publication Critical patent/PL298507A1/xx
Publication of PL169664B1 publication Critical patent/PL169664B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D3/00Improving or preserving soil or rock, e.g. preserving permafrost soil
    • E02D3/12Consolidating by placing solidifying or pore-filling substances in the soil
    • E02D3/126Consolidating by placing solidifying or pore-filling substances in the soil and mixing by rotating blades
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F27/00Mixers with rotary stirring devices in fixed receptacles; Kneaders
    • B01F27/05Stirrers
    • B01F27/11Stirrers characterised by the configuration of the stirrers
    • B01F27/112Stirrers characterised by the configuration of the stirrers with arms, paddles, vanes or blades

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Abstract

1 . Narzedzie do wprowadzania materialu stabili- zujacego grunt dla wytworzenia cylindrycznej skonsoli- dowanej bryly materialu gruntu zawierajace obrotowy trzon majacy co najmniej jeden osiowy przepust i umie- szczone na nim wypusty równowazace sie parami oraz promieniowy otwór dla ujscia materialu konsolidujace- go grunt dostarczanego przepustem, przy czym do co najmniej dwóch wypustów jest ukosnie umocowane ze- bro dla wymieszania materialu stabilizujacego z materia- lem gruntu, znamienne tym, ze kazdy wypust (2) jest umocowany na linii srubowej równoleglej do podzialki narzedzia i wypusty (2) przy trzonie (1) sa osiowo prze- suniete wzgledem siebie, a kazdy wypust (2) jest umo- cowany na swojej wlasnej linii srubowej, a co najmniej jedno zebro (5) jest umocowane na co najmniej jednej stronie kazdego wypustu (2) ukosnie, równolegle do trzonu (1) i pochylone wzgledem przecinajacych plasz- czyzn osiowych. Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest narzędzie do wprowadzania materiału stabilizującego grunt.
Z opisu szwedzkiego zgłoszenia patentowego nr 460 979 oraz opisu patentowego USA 3 875 751 znane jest urządzenie do wprowadzania materiału stabilizującego grunt, w którym narzędzie zanurza się w grunt obracając się jak śruba. Narzędzie składa się z wydrążonego rdzenia oraz jednego lub kilku śrubowych wypustów. Podczas obracania się narzędzia materiał stabilizujący grunt jest pompowany lub wyciskany poprzez otwory w rdzeniu lub w wypustach tak, aby uzyskać wymieszanie stabilizatora z materiałem gruntu, przez który przesuwają się wypusty.
Z opisu patentowego EP 0 411 620 znane jest narzędzie mające kilka symetrycznych ostrzy równoważące się parami i przyspawane do obrotowego wału mającego jeden lub więcej przepustów dla wody i/lub materiału stabilizującego grunt. Ostrza zawierają ukośnie usytuowane przednie zęby rozdzielające i tylne ukośnie usytuowane skrzydła. Każde skrzydło razem z każdym ostrzem rozgranicza wgłębienie otwarte ku dołowi, w którym jest umiejscowiona dysza połączona z przepustem wału.
Znane narzędzia, ze względu na swoją konstrukcję, nie zapewniają właściwego wymieszania materiału stabilizującego z materiałem gruntu nawet jeśli, zgodnie z patentem amerykan169 664 skim, poprzez redukcję skoku śruby zminimalizuje się osiową odległość między wstęgami materiału stabilizatora pompowanego lub wyciskanego w kształcie gwintu śruby.
Dotychczasowe rozwiązania nie dają ciągłej kolumny materiału gruntu, w której materiał stabilizujący jest równo i całkowicie wymieszany z materiałem gruntu na całej długości kolumny. Oznacza to, że nie uzyskuje się jednorodnej kolumny, o satysfakcjonującej wytrzymałości również na naciski boczne, ale bryłę w kształcie gwintu śrubowego, wzdłuż której są również fragmenty materiału bez stabilizatora. Jest oczywiste, że taka kolumna, chociaż posiada dostateczną wytrzymałość na naciski osiowe, nie może być narażana na oddziaływanie znacznych sił poprzecznych.
Celem wynalazku jest opracowanie narzędzia zapewniającego jednorodne i całkowite wymieszanie materiałów stabilizujących wzdłuż całej długości bryły obrabianego gruntu dla utworzenia kolumny-stabilizującej o dostatecznej nośności i odporności również na boczne naciski.
Narzędzie do wprowadzania materiału stabilizującego grunt dla wytworzenia cylindrycznej skonsolidowanej bryły materiału gruntu zawierające obrotowy trzon mający co najmniej jeden osiowy przepust i umieszczone na nim wypusty równoważące się parami oraz promieniowy otwór dla ujścia materiału konsolidującego grunt dostarczanego przepustem, przy czym do co najmniej dwóch wypustów jest ukośnie umocowane żebro dla wymieszania materiału stabilizującego z materiałem gruntu, charakteryzuje się tym, że każdy wypust jest umocowany na linii śrubowej równoległej do podziałki narzędzia i wypusty przy trzonie są osiowo przesunięte względem siebie, a każdy wypust jest umocowany na swojej własnej linii śrubowej, a co najmniej jedno żebro jest umocowane na co najmniej jednej stronie każdego wypustu ukośnie, równolegle do trzonu i pochylone względem przecinających płaszczyzn osiowych.
Korzystnie każdy wypust na górnej i dolnej stronie ma przynajmniej dwa żebra ustawione poprzecznie względem długości wypustu.
Korzystnie żebra na górnej i dolnej stronie każdego wypustu są przesunięte względem siebie w kierunku długości wypustu tak, że żebro leżące na górnej powierzchni wypustu jest umieszczone nad przerwą między żebrami umocowanymi do dolnej powierzchni wypustu, a zebro umocowane na dolnej powierzchni wypustu jest umieszczone pod przerwą między żebrami przymocowanymi do górnej powierzchni wypustu.
Korzystnie żebra na górnej i dolnej powierzchni każdego wypustu są ustawione pod jednakowymi kątami, naprzeciw siebie.
Korzystnie wypusty są ustawione parami i osiowo rozsunięte, a osiowa odległość między wypustami tworzącymi jedną parę i skierowanymi w przeciwne strony jest mniejsza niż odległość między tą parą wypustów a wypustami ustawionymi pod kątem do tej pary wypustów.
Korzystnie odległość pomiędzy liniami śrubowymi utworzonymi przez wypusty jest równa odwrotności liczby wypustów, a różnica poziomów jest równa stosunkowi skoku narzędzia do liczby wypustów.
Oprócz tego, ze poruszające się wzdłuż oddzielnych, ale sąsiednich linii wypustu przemieszczają w górę i w dół materiał gruntu, dzięki czemu linie mogą się łączyć ze sobą, narzędzie daje zwiększone wymieszanie materiału gruntu i materiału stabilizującego, ze względu na znajdujące się, najlepiej na górnej i dolnej części każdego wypustu żebra, które ustawione są odpowiednio względem linii w kształcie gwintu tworzonego przez każdy wypust. W wyniku tego materiał gruntu obrabiany przez taki wypust jest przemieszczany odpowiednio w kierunku osi lub na zewnątrz od niej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fragment narzędzia w rzucie z boku, natomiast fig. 2 - perspektywiczny widok fragmentu narzędzia.
Narzędzie, które jest montowane w ogólnie znanym urządzeniu obracającym, ma centralny trzon 1 podtrzymujący, na którym jest umocowanych kilka wypustów 2. W trzonie 1 jest wykonany przepust 3 połączony z promieniowymi otworami 4 w trzonie 1. Do kanału 3 podłączona jest odpowiednia pompa lub inne urządzenie, dzięki któremu materiał stabilizujący grunt może być wypychany przez otwory 4 aby, w sposób omówiony poniżej, zmieszać się z materiałem gleby lub gruntu.
169 664
Materiałem konsolidującym grunt może być przykładowo wapno, cement, oraz inne materiały. Materiał dostarczany w postaci stałej, sproszkowanej jest wypychany przez otwory poprzez sprężone powietrze, szlam lub ciecz pompowane przez odpowiednie pompy.
Wypusty 2 są, jak przedstawiono na fig. 2, ustawione lub skręcone tworząc wokół trzonu 1 odcinek gwintu. Wypusty 2 są parami umieszczone na trzonie 1 naprzeciwko siebie z osiowym przesunięciem tak, że każdy wypust 2 w parze wycina w gruncie własną linię w kształcie gwintu, przy czym linie leżą osiowo blisko siebie, tak, że materiał przemieszczany przez parę wypustów 2 jest przez jeden wypust 2 wciskany osiowo w dół, zaś przez następny wypust 2 jest unoszony w górę. W ten sposób uzyskiwane jest znaczne wymieszanie materiału gruntu.
Na każdym wypuście 2 są umocowane żebra 5, które są skośnie ustawione w przeciwnych kierunkach odpowiednio na dolnej i górnej stronie wypustu 2, dzięki czemu uzyskuje się silne boczne, to jest promieniowe przemieszczenie materiału gruntu. Materiał gruntu obrabiany przez każdy wypust 2 jest więc przemieszczany jednocześnie zarówno osiowo jak i promieniowo wraz z wprowadzeniem materiału stabilizującego wzdłuż całej długości narzędzia, co daje jednorodne wymieszanie materiału stabilizującego w całej cylindrycznej bryle gruntu wewnątrz cylindra określonego przez zewnętrzne krawędzie wypustów 2.
Każdy wypust 2 na górnej i dolnej stronie ma przynajmniej dwa żebra 5 ustawione pod kątem do promienia, których powierzchnie są równoległe do osi trzonu 1 i tak ustawione, że przy obracaniu narzędzia występują różnice nacisku między stronami górną i dolną wypustów
2. Ustawiając żebra 5 na jednej stronie wypustu 2 przesunięte promieniowo względem żeber z drugiej strony wypustu 2, które są umieszczone pod takimi samymi, ale przeciwnie skierowanymi kątami względem promienia wypustu uzyskiwany jest gradient nacisku z większą składową pionową, podczas gdy materiał na górnej i dolnej stronie wypustu 2, odpowiednio jest przepychany w kierunku górnej i dolnej strony wypustu 2, odpowiednio, wraz z przemieszczaniem w kierunku promieniowym. Uzyskuje się dzięki temu całkowite i efektywne wymieszanie materiału wewnątrz cylindra określonego przez zewnętrzne krawędzie wypustów 2.
Wzajemne położenie wypustów 2 jest tak dobrane do skoku S narzędzia, aby odległość miedzy liniami w kształcie gwintu śruby tworzonymi przez wypusty 2 była równa l/n, gdzie n jest równa liczbie wypustów 2, podczas gdy różnica poziomów jest S/n. Jeśli, dalej, wysokość żeber 5 jest równa h, zaś grubość wypustów 2 t, to wysokość materiału gruntu, wzdłuż każdej śrubowej linii obrabianego przez wypust 2 jest 2h+t, zaś m jest liczbą zdarzeń obrabiania tej samej objętości gruntu przez wypusty 2 i może być wyrażona zależnością m=n(2h+t)/S.
Istotne jest również, że odległość między poziomami wypustów 2 oraz szerokości wypustów 2 są takie, że powierzchnia natarcia wypustów 2 daje siłę nacisku na grunt mniejszą niż siła oporu poprzecznego gruntu wzdłuż cylindrycznej bryły obrabianej przez narzędzie. Unika się w ten sposób unoszenia materiału gruntu przez narzędzie, co może uniemożliwić dalszą pracę.
169 664
Fig. 2
169 664
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Narzędzie do wprowadzania materiału stabilizującego grunt dla wytworzenia cylindrycznej skonsolidowanej bryły materiału gruntu zawierające obrotowy trzon mający co najmniej jeden osiowy przepust i umieszczone na nim wypusty równoważące się parami oraz promieniowy otwór dla ujścia materiału konsolidującego grunt dostarczanego przepustem, przy czym do co najmniej dwóch wypustów jest ukośnie umocowane żebro dla wymieszania materiału stabilizującego z materiałem gruntu, znamienne tym, że każdy wypust (2) jest umocowany na linii śrubowej równoległej do podziałki narzędzia i wypusty (2) przy trzonie (1) są osiowo przesunięte względem siebie, a każdy wypust (2) jest umocowany na swojej własnej linii śrubowej, a co najmniej jedno żebro (5) jest umocowane na co najmniej jednej stronie każdego wypustu (2) ukośnie, równolegle do trzonu (1) i pochylone względem przecinających płaszczyzn osiowych.
  2. 2. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy wypust (2) na górnej i dolnej stronie ma przynajmniej dwa żebra (5) ustawione poprzecznie względem długości wypustu (2).
  3. 3. Narzędzie według zastrz. 2, znamienne tym, że żebra (5) na górnej i dolnej stronie każdego wypustu (2) są przesunięte względem siebie w kierunku długości wypustu (2) tak, że zebro (5) leżące na górnej powierzchni wypustu (2) jest umieszczone nad przerwą między żebrami (5) umocowanymi do dolnej powierzchni wypustu (2) a żebro (5) umocowane na dolnej powierzchni wypustu (2) jest umieszczone pod przerwą miedzy żebrami (5) przymocowanymi do górnej powierzchni wypustu (2).
  4. 4. Narzędzie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że żebra (5) na górnej i dolnej powierzchni każdego wypustu (2) są ustawione pod jednakowymi kątami, naprzeciw siebie.
  5. 5. Narzędzie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że wypusty (2) są ustawione parami i osiowo rozsunięte, a osiowa odległość między wypustami (2) tworzącymi jedną parę i skierowanymi w przeciwne strony jest mniejsza niż odległość miedzy tą parą wypustów (2) ustawionymi pod kątem do tej pary wypustów (2).
  6. 6. Narzędzie według zastrz. 1, albo 2, albo 3, znamienne tym, że odległość pomiędzy liniami śrubowymi utworzonymi przez wypusty (2) jest równa odwrotności liczby wypustów (2), a różnica poziomów jest równa stosunkowi skoku narzędzia do liczby wypustów (2).
PL92298507A 1991-07-18 1992-07-20 Narzedzie do wprowadzania materialu stabilizujacego grunt PL PL169664B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9102197A SE469177B (sv) 1991-07-18 1991-07-18 Redskap foer infoerande av markstabiliserande aemne
PCT/SE1992/000526 WO1993002257A1 (en) 1991-07-18 1992-07-20 Tool for introducing soil stabilizing material

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL298507A1 PL298507A1 (en) 1994-03-07
PL169664B1 true PL169664B1 (pl) 1996-08-30

Family

ID=20383346

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92298507A PL169664B1 (pl) 1991-07-18 1992-07-20 Narzedzie do wprowadzania materialu stabilizujacego grunt PL

Country Status (6)

Country Link
DE (1) DE4292374T1 (pl)
FI (1) FI108664B (pl)
NO (1) NO309051B1 (pl)
PL (1) PL169664B1 (pl)
SE (1) SE469177B (pl)
WO (1) WO1993002257A1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4405303C1 (de) * 1994-02-19 1995-09-14 Lobbe Xenex Gmbh Bodenbearbeitungsgerät
FR2724189B1 (fr) * 1994-09-02 1996-12-27 Augarde Jacques Procede et dispositif de compactage
DE29517343U1 (de) * 1995-10-30 1996-01-25 Anton Steinecker Maschinenfabrik GmbH, 85356 Freising Rührflügelrotor für Maischegefäße
DE19825169C2 (de) * 1998-06-05 2000-10-05 Bauer Spezialtiefbau Stabmixer
ITTO20080503A1 (it) * 2008-06-27 2009-12-28 Soilmec Spa Dispositivo di consolidamento di terreni mediante miscelazione meccanica ed iniezione di fluidi di consolidamento
CN103758460B (zh) * 2013-08-08 2016-08-10 中冶集团武汉勘察研究院有限公司 一种伸缩式防糊钻搅拌桩钻头
EP3106238A1 (de) * 2015-06-19 2016-12-21 CDM Smith Consult GmbH Verfahren zur sanierung kontaminierter bereiche wie altablagerungen oder deponien
CN108714377B (zh) * 2016-06-01 2021-04-27 江苏嘉利精细化工有限公司 一种染料搅拌机构
JP6553101B2 (ja) * 2017-01-11 2019-07-31 積水ハウス株式会社 地盤改良攪拌装置
JP6298192B1 (ja) * 2017-05-02 2018-03-20 株式会社エスエスティー協会 コンクリート構造物を地中に作成する方法
CN108176295B (zh) * 2018-01-15 2020-11-24 安徽省赛旺劳务分包有限公司 一种偏心式固液涂料混合系统

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU912832A1 (ru) * 1980-07-09 1982-03-15 Московское научно-производственное объединение по строительному и дорожному машиностроению "ВНИИстройдормаш" Устройство дл глубинного укреплени грунта
SU1054500A1 (ru) * 1981-06-25 1983-11-15 Институт Строительства И Архитектуры Госстроя Бсср Устройство дл изготовлени грунтобетонных свай
JPS6062324A (ja) * 1983-09-14 1985-04-10 Nippon S Ii C Kk 地盤改良工法
JP2512758B2 (ja) * 1987-08-03 1996-07-03 株式会社神戸製鋼所 地盤改良機
ES2055835T3 (es) * 1989-08-03 1994-09-01 Trevi Spa Equipo para consolidar el terreno.

Also Published As

Publication number Publication date
NO940165D0 (no) 1994-01-17
SE9102197D0 (sv) 1991-07-18
SE9102197L (sv) 1993-01-19
NO309051B1 (no) 2000-12-04
SE469177B (sv) 1993-05-24
FI108664B (fi) 2002-02-28
PL298507A1 (en) 1994-03-07
NO940165L (no) 1994-01-17
FI940217A (fi) 1994-01-17
FI940217A0 (fi) 1994-01-17
DE4292374T1 (de) 1994-07-21
WO1993002257A1 (en) 1993-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL169664B1 (pl) Narzedzie do wprowadzania materialu stabilizujacego grunt PL
DE60016782T2 (de) Selbstbohrender ankerbolzen
EP1871514B1 (de) Mischflügel mit lösbarem verschleisselement
DE102004034371B3 (de) Mischvorrichtung
DE8134681U1 (de) "drehend arbeitende bohrkrone"
DE69304233T2 (de) Vorrichtung zur Behandlung von Wasser
DE2711805A1 (de) Zentrifugalpumpe zur sauerstoffbelueftung von zuchtteichwasser
DE19848557A1 (de) Verbesserungen an Bohrköpfen oder Verbesserungen, die Bohrköpfe betreffen
EP1045112A1 (de) Gesteinsbohrer
EP0941794A2 (de) Bohrwerkzeug
DE29714936U1 (de) Schneideinsatz
DE29623626U1 (de) Knetvorrichtung für Papierbrei
DE10023698A1 (de) Vertikalmischer
DE2147280B2 (de) Vorrichtung zum Mischen von schüttbarem Erntegut
DE3209610A1 (de) Schleuderrad fuer schleuderstrahlmaschinen
DE60104935T2 (de) Zellenradschleuse zum konstanten Austrag von Kunstschnee
DE2636053A1 (de) Oberflaechenbeluefter
DE2559170C2 (de) Oberflächenbelüftungskreisel
DE3013663C2 (de) Mischarm
DE2541439C2 (de) Strahlpumpe
DE1054811B (de) Mechanischer Umlaufmischer mit einem laenglichen, geschlossenen Mischtrog
EP1141465A1 (de) Wäschetrommel
EP0542713B1 (de) Verfahren und Apparat zur Vermischung von Fluiden
EP0947472A1 (de) Kreiselbelüfter
EP0254900A2 (de) Stabilisator für Bohrgarnituren

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090720