PL168636B1 - Uklad przesylania informacji PL - Google Patents

Uklad przesylania informacji PL

Info

Publication number
PL168636B1
PL168636B1 PL91296927A PL29692791A PL168636B1 PL 168636 B1 PL168636 B1 PL 168636B1 PL 91296927 A PL91296927 A PL 91296927A PL 29692791 A PL29692791 A PL 29692791A PL 168636 B1 PL168636 B1 PL 168636B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bidirectional
output
input
multiplexer
demultiplexer
Prior art date
Application number
PL91296927A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilfried Kausel
Hannes Kremser
Hermann Stallbaumer
Original Assignee
Semcotec Handel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Semcotec Handel filed Critical Semcotec Handel
Publication of PL168636B1 publication Critical patent/PL168636B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04JMULTIPLEX COMMUNICATION
    • H04J3/00Time-division multiplex systems
    • H04J3/18Time-division multiplex systems using frequency compression and subsequent expansion of the individual signals
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M11/00Telephonic communication systems specially adapted for combination with other electrical systems
    • H04M11/06Simultaneous speech and data transmission, e.g. telegraphic transmission over the same conductors
    • H04M11/068Simultaneous speech and data transmission, e.g. telegraphic transmission over the same conductors using time division multiplex techniques
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M19/00Current supply arrangements for telephone systems
    • H04M19/08Current supply arrangements for telephone systems with current supply sources at the substations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Communication Control (AREA)
  • Transmitters (AREA)
  • Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
  • Radio Relay Systems (AREA)
  • Data Exchanges In Wide-Area Networks (AREA)
  • Eye Examination Apparatus (AREA)
  • Telephone Set Structure (AREA)
  • Radio Transmission System (AREA)

Abstract

1. Uklad przesylania informacji, zwlaszcza uklad telefonicz- ny, w którym aparaty telefoniczne sa polaczone kazdy jedna linia przesylowa z centrala abonencka, przy czym do kazdego z aparatu telefonicznego jest dolaczony jeden dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy wejsciowy, a do centrali abonenckiej sa dola- czone dwukierunkowe przetworniki cyfrowo-analogowe wyjscio- we, demodulatory-modulatory wyjsciowe i obwody abonenckie, znamienny tym, ze od strony abonenta kazdy dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy wejsciowy (2) jest dolaczony do jednego dwukierunkowego obwodu kompresji-dekompresji wej- sciowej (3), który jest dolaczony do glównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejsciowego (4), dolaczonego do ( dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejsciowego (5), a od strony centrali abonenckiej dwukierunkowy demodulator-modula- tor wyjsciowy (5’) jest dolaczony do glównego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjsciowego (4’), który jest dolaczo- ny do dwukierunkowych obwodów dekompresji-kompresji wyjscio- wej (3’), z których kazdy jest dolaczony do jednego dwukierunkowego przetwornika cyfrowo-analogowego wyjsciowego (2’) lub dwukierun- kowego demodulatora-modulatora wyjsciowego (12) lub sterujacego obwodu abonenckiego (13), przy czym dwukierunkowy modulator-de- modulator wejsciowy (5) i dwukierunkowy demodulator-modulator wyj- sciowy (5’) stanowia interfejsy standardu ISDN-Uko w sieci cyfrowej z integracja uslug ISDN. F ig . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ przesyłania informacji, zwłaszcza układ telefoniczny, w którym abonenci są łączeni liniami z centralą abonencką.
W znanych układach telefonicznych możliwe jest nadawanie lub odbieranie z aparatów telefonicznych tylko rozmów następujących kolejno po sobie.
Znany jest z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 0 239 908 układ łączeniowy, który umożliwia połączenie każdego abonenta z innym abonentem przy pomocy macierzy łączeniowej. Źródło i urządzenia końcowe są, albo przyłączane do modulatorów-demodulatorów, które kodują sygnały analogowe, wykorzystywane przez źródło, w sygnały cyfrowe do przesyłania
168 636 przez układ łączeniowy i dekodują odbierane sygnały cyfrowe w sygnały analogowe, wykorzystywane przez urządzenia końcowe, albo są przyłączane bezpośrednio do sieci łączeniowej, jeżeli źródło i urządzenia końcowe nadają i odbierają sygnały cyfrowe. Układ łączeniowy zawiera macierz łączeniową. Połączenia są realizowane przez sygnały sterowania połączeniem nadawane przez abonenta do sterownika z aparatu telefonicznego, linią z komputera lub bezpośrednio z klawiatury związanej ze sterownikiem.
Znany jest z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 0 160 411 układ zasilania linii do dostarczania stałego prądu zasilania dla urządzenia końcowego, dołączonego dwuprzewodową linią telekomunikacyjną oraz do doprowadzania sygnałów cyfrowych linią do urządzenia telekomunikacyjnego. Układ jest dołączony do źródła energii i do linii telekomunikacyjnej oraz zawiera obwód doprowadzania prądu przemiennego, zawierający kondensator i transformator mający uzwojenie pierwotne i uzwojenia wtórne. Uzwojenia wtórne transformatora są połączone szeregowo, a kondensator jest włączony pomiędzy nimi. Układ zawiera także obwód doprowadzania prądu stałego zawierający obwód ograniczający prąd, włączony szeregowo między końcówkę zasilającą i jedną końcówkę kondensatora oraz jedno z uzwojeń wtórnych kondensatora. Druga końcówka kondensatora i drugie uzwojenie wtórne są dołączone do masy.
Znany jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 823 342 układ centrali telefonicznej działającej z podziałem czasu, realizującej funkcje kompresji i ekspansji informacji. Układ zawiera wiele obwodów kompresji sygnałów zgodnie z określonymi regułami oraz zawiera wiele obwodów ekspansji do przeprowadzania ekspansji sygnałów zgodnie z określonymi regułami. Kompresja sygnału zachodzi po stronie nadawania, a ekspansja po stronie odbierania sygnałów. Układ łączeniowy dostarcza sygnał poddawany kompresji selektywnie do obwodów kompresji i sygnał poddawany ekspansji selektywnie do obwodów ekspansji, przy czym sygnał jest przesyłany od abonenta wywołującego do abonenta wywoływanego. Obwód odbiorczy ocenia, czy odbierany sygnał poddany kompresji osiąga określony stan, czy też nie, i zapobiega dalszej kompresji sygnału, gdy ten określony stan jest osiągnięty.
Znany jest ze zgłoszenia międzynarodowego nr WO 86/05640 układ telefoniczny i sposób przesyłania informacji cyfrowej. W tym układzie telefonicznym wiele obwodów abonenckich jest dołączonych do centrali abonenckiej przez pojedynczą pętlę abonencką. Przesyłanie informacji cyfrowej pomiędzy każdym obwodem abonenckim i centralą abonencką odbywa się przy pomocy impulsów, które są przesyłane synchronicznie z szybkością od 40 do 80 kilobitów na sekundę, o okresie strumieni danych od 0,8 do 4,0 ms. Rozwiązanie to dotyczy połączenia między abonentem i centralą abonencką i nie wykorzystuje kompresorów i ekspanderów umożliwiających zwiększenie liczby przesyłanych kanałów telefonicznych.
Z japońskiego opisu patentowego nr 55-137761 jest znany układ przetwarzania impulsów, a z japońskiego opisu patentowego nr 61-80923 układ multipleksowania-kompresji, które można zastosować w układach telefonicznych.
W układzie według wynalazku, od strony abonenta każdy dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy wejściowy jest dołączony do jednego dwukierunkowego obwodu kompresji-dekompresji wejściowej, który jest dołączony do głównego, dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego, dołączonego do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego. Od strony centrali abonenckiej dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy jest dołączony do głównego, dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego, który jest dołączony do dwukierunkowych obwodów dekompresji-kompresji wyjściowej, z których każdy jest dołączony do jednego dwukierunkowego przetwornika cyfrowo-analogowego wyjściowego lub dwukierunkowego demodulatora-modulatora wyjściowego lub sterującego obwodu abonenckiego. Dwukierunkowy modulator-demodulator wejściowy i dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy stanowią interfejsy standardu ISDN-Uko w sieci cyfrowej z intergracją usług ISDN.
Korzystnie do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego są dołączone liniami wejściowymi, oprócz aparatu telefonicznego, także komputery, korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera komputerowego oraz telefaksy z modulatorami-demodulatorami zerującymi, korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera telefaksowego. Główny dwu168 636 kierunkowy demultiplekser-multiplekser wyjściowy jest dołączony do analogowej centrali abonenckiej lub cyfrowej centrali abonenckiej poprzez obwody sterujące za pośrednictwem wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera komputerowego i wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera telefaksowego.
Korzystnie obwody sterujące dołączone do analogowej centrali abonenckiej stanowią dwukierunkowe przetworniki cyfrowo-analogowe wyjściowe i dwukierunkowe demodulatorymodulatory wyjściowe.
Korzystnie obwody sterujące dołączone do cyfrowej centrali abonenckiej stanowią sterujące obwody abonenckie z wyjściami cyfrowymi.
Równolegle do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego jest dołączony transformator wejściowy, a równolegle do dwukierunkowego demodulatora-modulatora wyjściowego jest dołączony transformator wyjściowy. Jedne końce symetrycznych, wejściowych uzwojeń wtórnych transformatora wejściowego są połączone ze sobą poprzez kondensator wejściowy, a jedne końce symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych transformatora wyjściowego są połączone ze sobą poprzez kondensator wyjściowy. Do kondensatora wyjściowego transformatora wyjściowego od strony centrali jest dołączone źródło napięcia zasilania stałego, a do kondensatora wejściowego transformatora wejściowego od strony abonenta jest dołączony przetwornik prądu stałego na prąd stały. Drugie końce symetrycznych wejściowych uzwojeń wtórnych transformatora wejściowego są połączone z drugimi końcami symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych transformatora wyjściowego.
W drugim przykładzie wykonania układu według wynalazku, od strony abonenta każdy dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy wejściowy jest dołączony do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego, dołączonego do głównego dwukierunkowego obwodu kompresji-dekompresji wejściowej, który jest dołączony do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego. Od strony centrali abonenckiej dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy jest dołączony do głównego dwukierunkowego obwodu dekompresji-kompresji wyjściowej, który jest dołączony do głównego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego, dołączonego do dwukierunkowych przetworników cyfrowo-analogowych wyjściowych, lub do dwukierunkowych demodulatorówmodulatorów wyjściowych, lub do sterujących obwodów abonenckich. Dwukierunkowy modulator-demodulator wejściowy i dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy stanowią interfejsy standardu ISDN-Uko w sieci cyfrowej z intergracją usług ISDN.
W tym układzie także korzystnie do głównego i dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego są dołączone liniami wejściowymi, oprócz aparatu telefonicznego, także komputery, korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera komputerowego oraz telefaksy z modulatorami-demodulatorami zerującymi, korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera telefaksowego. Główny dwukierunkowy demultiplekser-multiplekser wyjściowy jest dołączony do analogowej centrali abonenckiej lub cyfrowej centrali abonenckiej, poprzez obwody sterujące, za pośrednictwem wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera komputerowego i wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera telefaksowego.
Korzystnie obwody sterujące dołączone do analogowej centrali abonenckiej stanowią dwukierunkowe przetworniki cyfrowo-analogowe wyjściowe i dwukierunkowe demodulatorymodulatory wyjściowe.
Korzystnie obwody sterujące dołączone do cyfrowej centrali abonenckiej stanowią sterujące obwody abonenckie z wyjściami cyfrowymi.
Równolegle do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego jest dołączony transformator wejściowy, a równolegle do dwukierunkowego demodulatora-modulatora wyjściowego jest dołączony transformator wyjściowy. Jedne końce symetrycznych wejściowych uzwojeń wtórnych transformatora wejściowego są połączone ze sobą poprzez kondensator wejściowy, a jedne końce symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych transformatora wyjściowego są połączone ze sobą poprzez kondensator wyjściowy. Do kondensatora wyjściowego transformatora wyjściowego od strony centrali jest dołączone źródło napięcia zasilania, a do kondensatora wejściowego transformatora wejściowego od strony abonenta jest dołączony przetwornik prądu
168 636 stałego na prąd stały. Drugie końce symetrycznych wejściowych uzwojeń wtórnych transformatora wejściowego są połączone z drugimi końcami symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych transformatora wyjściowego.
Zaletą wynalazku jest zapewnienie układu przesyłania informacji, który umożliwia transmisję równocześnie kilku rozmów na jednej linii. Możliwe jest przeprowadzenie określonej liczby rozmów telefonicznych lub przesyłania danych przez istniejącą linię pomiędzy abonentami i centralą abonencką, zależnie od jakości linii względnie całego łącza. Można realizować także przesyłanie danych pomiędzy komputerami, telefaksami lub teleksami równocześnie z rozmowami telefonicznymi. Możliwe jest natychmiastowe przyłączenie aparatu telefonicznego, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w istniejących układach łączeniowych centrali abonenckiej. Możliwe jest zasilanie układu od strony abonenta napięciem z centrali abonenckiej, bez konieczności instalowania baterii u abonenta, co stanowiłoby znaczny problem ze względu na konserwację.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia część układu przesyłania informacji od strony abonenta, z zastosowaniem indywidualnych dwukierunkowych obwodów kompresji-dekompresji wejściowej, fig. 2 - część układu przesyłania informacji od strony centrali, z zastosowaniem indywidualnych dwukierunkowych obwodów dekompresji-kompresji wyjściowej, z przyłączami analogowymi, fig. 3 - część układu przesyłania informacji od strony centrali, z zastosowaniem indywidualnych obwodów dekompresji-kompresji wyjściowej, z przyłączami cyfrowymi, fig. 4 - część układu przesyłania informacji od strony abonenta, z kompresją-dekompresją przeprowadzaną centralnie, fig. 5 część układu przesyłania informacji od strony centrali, z kompresją-dekompresją przeprowadzaną centralnie, z przyłączami analogowymi, fig. 6 - część układu przesyłania informacji od strony centrali, z kompresją-dekompresją przeprowadzaną centralnie, z przyłączami cyfrowymi, fig. 7 - część układu przesyłania informacji od strony abonenta, z interfejsem dołączonym do aparatu telefonicznego, fig. 8 - układ z fig. 7 uzupełniony dwukierunkowy obwód kompresji-dekompresji wejściowej, fig. 9 - układ z fig. 8 w postaci częściowo scalonej, fig. 10 - układ z fig. 8 w postaci scalonej w mniejszym stopniu niż układ z fig. 9, fig. 11 - układ z fig. 10, w którym w miejscu interfejsów występuje centrala abonencka, fig. 12 - układ z dwukanałowymi multiplekeerami-demultiplekserami wejściowymi i fig. 13 - układ zasilania obwodu abonenckiego.
Figura 1 przedstawia część układu przesyłania informacji od strony abonenta. Aparaty telefoniczne 1 są połączone z dwukierunkowymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi wejściowymi 2, dołączonymi do dwukierunkowych obwodów kompresji-dekompresji wejściowej 3. Dwukierunkowe obwody kompresji-dekompresji wejściowej 3 są przyłączone, poprzez linie wejściowe 7, do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego 4 dołączonego do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego 5 przyłączonego do linii przesyłowej 6.
Do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego 4 są dołączone poprzez linie wejściowe 7, oprócz aparatów telefonicznych 1, także trzy komputery 8 za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera komputerowego 15, jak również trzy telefaksy 9 za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multiplekeera-demultiplekeera telefaksowego 16. Pomiędzy wyjścia telefaksów 9 i wejściowy dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser telefaksowy 16 są włączone modulatory-demodulatory zerujące 10, które usprawniają działanie modulatora-demodulatora wbudowanego w telefaks 9.
Figury 2 i 3 przedstawiają część układu przesyłania informacji od strony centrali. Do linii przesyłowej 6, pokazanej również na fig. 1,jest dołączony dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy 5’ połączony z głównym dwukierunkowym demultiplekserem-multiplekserem wyjściowym 4’, połączonym poprzez pierwsze linie wyjściowe 7’ z dwukierunkowymi obwodami dekompresji-kompresji wyjściowej 3’.
W przypadku analogowej centrali abonenckiej 11 z fig. 2, dwukierunkowe obwody dekompresji-kompresji wyjściowej 3’ są połączone z dwukierunkowymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi wyjściowymi 2’, przyłączonymi do analogowej centrali abonenckiej 11.
168 636
Drugie linie wyjściowe 7” są połączone z demodulatorami-modulatorami wyjściowymi 12 za pośrednictwem wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera komputerowego 15’, przyporządkowanego liniom wejściowym 7 komputerów 8, jak również za pośrednictwem wyjściowego, dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera telefaksowego 16’, przyporządkowanego liniom wejściowym 7 telefaksów 9.
W przypadku cyfrowej centrali abonenckiej 11 ’ z fig. . 3, dwukierunkowe obwody dekompresji-kompresji wyjściowej 3’ są połączone ze sterującymi obwodami abonenckimi 13, na których wyjściach występują sygnały cyfrowe. Sterujące obwody abonenckie 13 mogą stanowić obwody abonenckie typowe dla central cyfrowych, w postaci wsuwanych kart, które są zmodyfikowane przez to, że nie posiadają przetworników analogowo-cyfrowych. Jedna z drugich linii wyjściowych 7” jest połączona z wyjściowym dwukierunkowym demultiplekserem-multiplekserem komputerowym 15’, a pozostała z drugich linii wyjściowych 7” jest połączona z wyjściowym dwukierunkowym demultiplekserem-multiplekserem telefaksowym 16’. Wyjścia wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera komputerowego 15’ i wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera telefaksowego 16’ są połączone bezpośrednio ze sterującymi obwodami abonenckimi 13, które dopasowują doprowadzane sygnały cyfrowe do wymagań cyfrowej centrali abonenckiej 11’.
Główny dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser wejściowy 4 i główny dwukierunkowy demultiplekser-multiplekser wyjściowy 4’ mogą być też skonstruowane tak, żeby wyeliminować wejściowy dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser komputerowy 15, wyjściowy dwukierunkowy demultiplekser-multiplekser komputerowy 15’, wejściowy dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser telefaksowy 16 i wyjściowy dwukierunkowy demultiplekser-multiplekser telefaksowy 16’ i przejąć ich funkcje.
Figura 4 przedstawia przykład wykonania części układu przesyłania informacji od strony abonenta a figury 5 i 6 przedstawiają przykłady wykonania części układu przesyłania informacji od strony centrali, w których dwukierunkowa kompresja-dekompresja jest przeprowadzana centralnie, bez użycia indywidualnych obwodów kompresji-dekompresji wejściowej i wyjściowej. Wyjścia dwukierunkowych przetworników analogowo-cyfrowych wejściowych 2 są połączone bezpośrednio liniami wejściowymi 7 z głównym dwukierunkowym multiplekseremdemultiplekserem wejściowym 4, podobnie jak wyjścia komputerów 8 i wyjścia telefaksów 9 z modulatorami-demodulatorami zerującymi 10.
Główny dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser wejściowy 4 jest połączony z dwukierunkowym modulatorem-demodulatorem wejściowym 5 poprzez główny dwukierunkowy obwód kompresji-dekompresji wejściowej 17. Do wyjścia dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego 5 jest dołączona linia przesyłowa 6.
Figura 5 przedstawia część układu przesyłania informacji od strony analogowej centrali abonenckiej 11, a fig.6 - część układu przesyłania informacji od strony cyfrowej centrali abonenckiej. W obu przypadkach linia przesyłowa 6, pokazana również na fig. 4, jest przyłączona do demodulatora-modulatora wyjściowego 5’, dołączonego poprzez główny dwukierunkowy obwód dekompresji-kompresji wyjściowej 17’, do głównego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego 4’.
W przykładzie wykonania układu przesyłania informacji z fig. 5, wyjścia głównego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego 4’, przyporządkowane abonentom, są dołączone poprzez pierwsze linie wyjściowe 7’ bezpośrednio do dwukierunkowych przetworników cyfrowo-analogowych wyjściowych 2’, a wyjścia głównego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego 4’, przyporządkowane komputerom 8 i telefaksom 9, są dołączone, poprzez drugie linie wyjściowe 7”, bezpośrednio do demodulatorów-modulatorów wyjściowych 12, na których wyjściach występują sygnały analogowe.
Natomiast w przykładzie wykonania układu przesyłania informacji z fig. 6 pierwsze linie wyjściowe T i drugie linie wyjściowe 7” są doprowadzone z wyjścia głównego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego 4’ bezpośrednio do sterujących obwodów abonenckich 13, na których wyjściach występują sygnały cyfrowe.
Poza tym oba przykłady wykonania układu przesyłania informacji z fig. 5 i 6 odpowiadają sobie, co jest wyrażone identycznymi odnośnikami.
168 636
Figury 7, 8, 9, 10, 11 i 12 przedstawiają różne przykłady wykonania części układu przesyłania informacji od strony abonenta.
Na figurze 7 dwukierunkowy modulator-demodulator wejściowy 5 jest dołączony do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego 4, z którym jest połączonych kilka dwukierunkowych obwodów kompresji-dekompresji wejściowej 3 dołączonych do dwukierunkowych przetworników analogowo-cyfrowych wejściowych 2, które są połączone z aparatami telefonicznymi 1 za pośrednictwem interfejsów 20.
Figura 8 przedstawia układ różniący się od układu z fig. 7 tym, że dwukierunkowy obwód kompresji-dekompresji wejściowej 3 jest włączony pomiędzy dwukierunkowym modulatoremdemodulatorem wejściowym 5 i głównym dwukierunkowym multiplekserem-demultiplekserem wejściowym 4.
Figura 9 przedstawia układ z fig. 8 w postaci częściowo scalonej, w której układ scalony tworzą dwukierunkowe przetworniki analogowo-cyfrowe wej ściowe 2, główny dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser wejściowy 4 i interfejsy 20.
Figura 10 przedstawia układ z fig. 8, w którym układ scalony tworzą dwukierunkowe przetworniki analogowo-cyfrowe wejściowe 2 i główny dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser wejściowy 4.
Figura 11 przedstawia układ, w którym dwukierunkowy modulator-demodulator wejściowy 5 jest połączony z dwukierunkowym obwodem kompresji-dekompresji wejściowej 3, dołączonym do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego 4, który jest scalony z dwukierunkowymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi wejściowymi 2 i połączony z analogową centrala abonencką 11.
Figura 12 przedstawia układ, w którym dwukierunkowy modulator-demodulator wejściowy 5 jest połączony z pierwszym dwukanałowym multiplekserem-demultiplekserem 41, połączonym z dwoma dwukierunkowymi obwodami kompresji-dekompresji wejściowej 3. Dwukierunkowe obwody kompresji-dekompresji wejściowej 3 są połączone z drugimi dwukanałowymi multiplekserami-demultiplekserami 41, których wyjścia są połączone z przetwornikami analogowo-cyfrowymi wejściowymi 2 dołączonymi do interfejsów 20, do których są przyłączone aparaty telefoniczne 1. W tym rozwiązaniu kompresja i dekompresja jest przeprowadzona bardzo prosto, z matematycznego punktu widzenia, dzięki kompresji dwukanałowej.
Figura 13 przedstawia układ zasilania obwodu abonenckiego. Od strony centrali do demodulatora-modulatora wyjściowego 5’ jest dołączony transformator wyjściowy 28', który ma wyjściowe uzwojenie pierwotne 26’ i dwa wyjściowe uzwojenia wtórne 21’, 22’. Oba wyjściowe uzwojenia wtórne 21 ’, 22’ są zbudowane i są połączone ze sobą poprzez kondensator wyjściowy 23’. Okładziny kondensatora wyjściowego 23’ są połączone ze źródłem 27 napięcia zasilania stałego. Od strony abonenta do modulatora-demodulatora wejściowego 5 jest dołączony transformator wejściowy 28, który jest wykonany identycznie jak transformator wyjściowy 28’. Do kondensatora wejściowego 23 transformatora wejściowego 28 jest dołączony przetwornik 24 prądu stałego w prąd stały, do którego są przyłączeni różni użytkownicy obwodu abonenckiego. Końcówki wejściowych uzwojeń wtórnych 21, 22 transformatora wejściowego 28, nie dołączone do kondensatora wejściowego 23, są przyłączone do wyjściowych uzwojeń wtórnych 21’, 22’ transformatora wyjściowego 28’ poprzez linie łączące 29. Dzięki temu jest możliwe przesyłanie liniami łączącymi 29 nie tylko sygnałów, ale także napięcia zasilania wymaganego do pracy obwody abonenckiego. Dzięki temu można wyeliminować konieczność włączenia baterii zasilającej abonenta.
Dalej zostanie opisane działanie układu według wynalazku.
Dwukierunkowe przetworniki analogowo-cyfrowe wejściowe 2 z jednej strony przetwarzają sygnały analogowe, doprowadzane z aparatu telefonicznego 1 i mające częstotliwość w zakresie od 300 Hz do 3400 Hz w sygnały cyfrowe, a z drugiej strony sygnały cyfrowe, doprowadzane z obwodów kompresji-dekompresji wejściowej 3, w sygnały analogowe, które są doprowadzane do aparatu telefonicznego 1. Sygnały cyfrowe z dwukierunkowych przetworników analogowo-cyfrowych 2 są przesyłane, z szybkością na przykład 64 kilobitów na sekundę, do obwodów kompresji-dekompresji wejściowej 3.
168 636
Dwukierunkowe obwody kompresji-dekompresji wejściowej 3 pracują dwukierunkowo, to jest poddają kompresji sygnały doprowadzane z dwukierunkowych przetworników analogowo-cyfrowych wejściowych 2 i poddają dekompresji, uprzednio poddane kompresji, sygnały cyfrowe doprowadzane z głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego 4, które doprowadzane są następnie do dwukierunkowych przetworników analogowo-cyfrowych wejściowych 2. Dwukierunkowe obwody kompresji-dekompresji wejściowej 3 poddają kompresji sygnały dostarczane z dwukierunkowych przetworników analogowo-cyfrowych wejściowych 2 z szybkością od 64 do 32 kilobitów na sekundę, 24 lub 16 kilobitów na sekundę, w zależności od algorytmu kompresji lub wymagań jakościowych. Dekompresja następuje w sposób odwrotny.
Główny dwukierunkowy multiplekser-demultiplekser wejściowy 4 pracuje w każdym przypadku dwukierunkowo, przy czym z jednej strony przetwarza on sygnały doprowadzone od abonenta, w trybie pracy multipleksowania, w jeden sygnał, a z drugiej strony, w trybie demultipleksowania, sygnały z linii przesyłowej 6, względnie z połączonego z nią modulatorademodulatora wejściowego 5, dzieli na poszczególne linie wejściowe 7. Linią przesyłową 6 są przesyłane, oprócz sygnałów mowy i danych, także inne informacje związane z techniką komutacji, na przykład impulsy wybierania, impulsy opłaty.
Dwukierunkowe modulatory-demodulatory wejściowe 5 i dwukierunkowe demodulatorymodulatory wyjściowe 5’ realizują modulację lub demodulację sygnałów poddanych kompresji i dekompresji, wymaganą w celu przesyłania sygnałów. Jeżeli układ pracuje według normy CCITT, to format danych na linii przesyłowej 6 może odpowiadać standardowi określonemu przez tę normę dla magistrali standardu ISDN-Uo w sieci cyfrowej z intergracją usług ISDN.
W celu dokładnego określenia sposobu dwukierunkowej pracy podano dalej skrótowy schemat sposobu działania poszczególnych obwodów oznaczonych odnośnikami.
Obwody pracuj ą j ako:
Przesyłanie danych z Przetwornik analog.-cyfr. Kompresor Dekompresor Multiplekser Demultiple- kser Przetwornik cyfr.-analog.
Abonent do centrali 2 3,17 3’,17’ 4,15 16,18 4’,15’ 16’,18’ 2’,12
Centrala do abonenta 2’,12 3’,17’ 3,17 4’,15’ 16’,18’ 4,15 16,18 2
Do końców linii, po stronie centrali i po stronie abonenta, przyłącza się po jednym dwukierunkowym multiplekserze poprzez także dwukierunkowy układ modulatora-demodulatora, który moduluje i demoduluje dane odpowiednio do przychodzących sygnałów. Z multiplekserem są połączone obwody kompresji-dekompresji, z którymi abonenci są łączeni poprzez dwukierunkowe przetworniki analogowo-cyfrowe.
Wynalazek znajduje szerokie zastosowanie. Na przykład, w przypadku linii przesyłowej o długości 5 do 8 km i średnicy żyły równej 0,6 mm można przesyłać równocześnie do czterech rozmów bez pogorszenia jakości. Przy tym każdy kanał mowy może być zastąpiony przez trzy równoległe kanały telefaksowe lub inne kanały o szybkości przesyłania 9600 bodów. Dzięki temu, na przykład oprócz dwóch rozmów, można przesyłać przez jedną linię abonenta sześć transmisji telefaksowych lub trzy rozmowy i trzy transmisje telefaksowe.
Zwykłe długości i średnice linii przesyłowej wystarczają do uzyskania błędu przesyłania mniejszego iż 10. Odległości przesyłania osiągane bez regeneracji sygnału wynoszą od 2 do 10 km, w zależności od jakości linii, na którą składa się średnica żyły, stan przewodu i istnienie odgałęzień lub sztukowań przewodów o różnych przekrojach. Możliwa jest praca również przy ogólnej awarii zasilania sieci.
Dwukierunkowe układy modulatorów-demodulatorów przyłączone do linii przesyłowej mogą modulować i demodulować sygnały na przykład według normy CCITT. Modulacja i demodulacja może odbywać się także zgodnie z innymi normami lub założeniami.
168 636
Format danych cyfrowych stosowany przy przesyłaniu umożliwia także podział kanałów. Istnieje możliwość zastąpienia, w przypadku rozbudowy układu, kanału mowy przez trzy kanały teleksowe, faksowe lub inne kanały o szybkości przesyłania 9600 bodów każdy.
Możliwe jest dopasowanie układu według wynalazku do istniejącego analogowego systemu telefonii. W przypadku cyfrowych układów łączeniowych istnieje możliwość utworzenia obwodów sterujących przez karty Line-Cards nie posiadające przetworników analogowo-cyfrowych, dzięki czemu przyłączenie współczesnych telefaksów, komputerów lub dalekopisów jest proste.
168 636
/
Β
300-3400 Hz_ 64 kb/e
160 kb/a_j kompatybilne z ISDN
Fig.4
168 636
00-3400Hz
168 636
168 636
168 636
168 636 kh/β --,32/24/16/8 ki/s
160 ki/β kompatybilnie j
Fig.1
HWiriMlM--1
L i ISD1T
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ przesyłania informacji, zwłaszcza układ telefoniczny, w którym aparaty telefoniczne są połączone każdy jedną linią przesyłową z centralą abonencką, przy czym do każdego z aparatu telefonicznego jest dołączony jeden dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy wejściowy, a do centrali abonenckiej są dołączone dwukierunkowe przetworniki cyfrowo-analogowe wyjściowe, demodulatory-modulatory wyjściowe i obwody abonenckie, znamienny tym, że od strony abonenta każdy dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy wejściowy (2) jest dołączony do jednego dwukierunkowego obwodu kompresji-dekompresji wejściowej (3) , który jest dołączony do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego (4), dołączonego do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego (5), a od strony centrali abonenckiej dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy (5’) jest dołączony do głównego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego (4’), który jest dołączony do dwukierunkowych obwodów dekompresji-kompresji wyjściowej (3’), z których każdy jest dołączony do jednego dwukierunkowego przetwornika cyfrowo-analogowego wyjściowego (2’) lub dwukierunkowego demodulatora-modulatora wyjściowego (12) lub sterującego obwodu abonenckiego (13), przy czym dwukierunkowy modulator-demodulator wejściowy (5) i dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy (5’) stanowią interfejsy standardu ISDN-Uko w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego (4) są dołączone liniami wejściowymi (7), oprócz aparatu telefonicznego (1), także komputery (8), korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera komputerowego (15) oraz telefaksy (9) z modulatoramidemodulatorami zerującymi (10), korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera telefaksowego (16), natomiast główny dwukierunkowy demultiplekser-multiplekser wyjściowy (4’) jest dołączony do analogowej centrali abonenckiej (11) lub cyfrowej centrali abonenckiej (11’) poprzez obwody sterujące za pośrednictwem wyjściowego dwukierunkowego demultiplek$era-multiplekserakomputerowego (15’) i wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera telefaksowego (16’).
  3. 3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że obwody sterujące dołączone do analogowej centrali abonenckiej (11) stanowią dwukierunkowe przetworniki cyfrowo-analogowe wyjściowe (2’) i dwukierunkowe demodulatory-modulatory wyjściowe (12).
  4. 4. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że obwody sterujące dołączone do cyfrowej centrali abonenckiej (11’) stanowią sterujące obwody abonenckie (13) z wyjściami cyfrowymi.
  5. 5. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że równolegle do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego (5) jest dołączony transformator wejściowy (28), a równolegle do dwukierunkowego demodulatora-modulatora wyjściowego (5’) jest dołączony transformator wyjściowy (28’), jedne końce symetrycznych wejściowych uzwojeń wtórnych (21, 22) transformatora wejściowego (28) są połączone ze sobą poprzez kondensator wejściowy (23) i jedno końce symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych (21’, 22’) transformatora wyjściowego (28’) są połączone ze sobą poprzez kondensator wyjściowy (23’), przy czym do kondensatora wyjściowego (23’) transformatora wyjściowego (28’) od strony centrali jest dołączone źródło (27) napięcia zasilania stałego, a do kondensatora wejściowego (23) transformatora wejściowego (28) od strony abonenta jest dołączony przetwornik (24) prądu stałego w prąd stały oraz drugie końce symetrycznych wejściowych uzwojeń wtórnych (21, 22) transformatora wejściowego (28) są połączone z drugimi końcami symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych (21’, 22’) transformatora wyjściowego (28’).
  6. 6. Układ przesyłania informacji, zwłaszcza układ telefoniczny, w którym aparaty telefoniczne są połączone każdy jedną linią przesyłową z centralą abonencką, przy czym do każdego aparatu telefonicznego jest dołączony jeden dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy
    168 636 wejściowy, a do centrali abonenckiej są dołączone dwukierunkowe przetworniki cyfrowo-analogowe wyjściowe, demodulatory-modulatory wyjściowe i obwody abonenckie, znamienny tym, że od strony abonenta każdy dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy wejściowy (2) jest dołączony do głównego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego (4), dołączonego do głównego dwukierunkowego obwodu kompresji-dekompresji wejściowej (17), który jest dołączony do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego (5), a od strony centrali abonenckiej dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy (5’) jest dołączony do głównego dwukierunkowego obwodu dekompresji-kompresji wyjściowej (17’), który jest dołączony do głównego, dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera wyjściowego (4’), dołączonego do dwukierunkowych przetworników cyfrowo-analogowych wyjściowych (2’) lub dwukierunkowych demodulatorów-modulatorów wyjściowych (12) lub sterujących obwodów abonenckich (13), przy czym dwukierunkowy modulator-demodulator wejściowy (5) i dwukierunkowy demodulator-modulator wyjściowy (5’) stanowią interfejsy standardu ISDNUko w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN.
  7. 7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że do głównego, dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera wejściowego (4) są dołączone liniami wejściowymi (7), oprócz aparatu telefonicznego (1), także komputery (8), korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera komputerowego (15) oraz telefaksy (9) z modulatoramidemodulatorami zerującymi (10), korzystnie za pośrednictwem wejściowego dwukierunkowego multipleksera-demultipleksera telefaksowego (16), natomiast główny dwukierunkowy demultiplekser-multiplekser wyjściowy (4’) jest dołączony do analogowej centrali abonenckiej (11) lub cyfrowej centrali abonenckiej (11’) poprzez obwody sterujące za pośrednictwem wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multiplekserakomputerowego (15’) i wyjściowego dwukierunkowego demultipleksera-multipleksera telefaksowego (16’).
  8. 8. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że obwody sterujące dołączone do analogowej centrali abonenckiej (11) stanowią dwukierunkowe przetworniki cyfrowo-analogowe wyjściowe (2’) i dwukierunkowe demodulatory-modulatory wyjściowe (12).
  9. 9. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że obwody sterujące dołączone do cyfrowej centrali abonenckiej (11’) stanowią sterujące obwody abonenckie (13) z wyjściami cyfrowymi.
  10. 10. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że równolegle do dwukierunkowego modulatora-demodulatora wejściowego (5) jest dołączony transformator wejściowy (28), arównolegle do dwukierunkowego demodulatora-modulatora wyjściowego (5’) jest dołączony transformator wyjściowy (28’), jedne końce symetrycznych wejściowych uzwojeń wtórnych (21,22) transformatora wejściowego (28) są połączone ze sobą poprzez kondensator wejściowy (23), a jedne końce symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych (21’, 22’) transformatora wyjściowego (28’) są połączone ze sobą poprzez kondensator wyjściowy (23’), przy czym do kondensatora wyjściowego (23’) transformatora wyjściowego (28’) od strony centrali jest dołączone źródło (27) napięcia zasilania, a do kondensatora wejściowego (23) transformatora wejściowego (28) od strony abonenta jest dołączony przetwornik (24) prądu stałego na prąd stały oraz drugie końce symetrycznych wejściowych uzwojeń wtórnych (21, 22) transformatora wejściowego (28) są połączone z drugimi końcami symetrycznych wyjściowych uzwojeń wtórnych (21’, 22’) transformatora wyjściowego (28’).
PL91296927A 1990-06-13 1991-06-11 Uklad przesylania informacji PL PL168636B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0128690A AT396535B (de) 1990-06-13 1990-06-13 Nachrichtenübertragungssystem, insbesondere telefonsystem
PCT/AT1991/000069 WO1991020141A1 (de) 1990-06-13 1991-06-11 Nachrichtenübertragungssystem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL168636B1 true PL168636B1 (pl) 1996-03-29

Family

ID=3510603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91296927A PL168636B1 (pl) 1990-06-13 1991-06-11 Uklad przesylania informacji PL

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0533755B2 (pl)
AT (2) AT396535B (pl)
BG (1) BG43Y1 (pl)
CZ (1) CZ281443B6 (pl)
DE (1) DE59108545D1 (pl)
GR (2) GR3023369T3 (pl)
HU (1) HU213436B (pl)
PL (1) PL168636B1 (pl)
RU (1) RU2108683C1 (pl)
SK (1) SK279649B6 (pl)
WO (1) WO1991020141A1 (pl)
ZA (1) ZA914518B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT399071B (de) * 1992-10-27 1995-03-27 Semcotec Handel Nachrichtenübertragungssystem, insbesondere telefonsystem
DE4334004A1 (de) * 1993-10-06 1995-04-13 Hoechst Ag Aramidfasern hoher Festigkeit und hohen Titers, Verfahren zu deren Herstellung sowie deren Verwendung
DE29605533U1 (de) * 1996-03-14 1997-07-17 Elmeg Gmbh Kommunikationstechnik, 31228 Peine Schnittstellenwandler
AT408297B (de) * 1997-08-19 2001-10-25 Ericsson Austria Ag Nachrichtenübertragungssystem, insbesondere telephonsystem
BG1170U1 (bg) * 2008-07-22 2009-03-31 Сд "Елта - Р - Ченкин И С-Ие" Система за предаване на съобщения

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4021619A (en) * 1974-06-10 1977-05-03 The Post Office Improved digital telephone and switching system employing time division multiplex pulse code modulation
CA1211241A (en) * 1984-04-30 1986-09-09 Joseph W. Hingston Line feed circuit for a digital signal loop
US4750169A (en) * 1985-03-12 1988-06-07 Pacific Bell Telephone system and method for transmitting digital information
JP2713883B2 (ja) * 1986-02-07 1998-02-16 株式会社日立製作所 時分割交換機
DE3609889A1 (de) * 1986-03-24 1987-10-08 Siemens Ag Schaltungsanordnung fuer fernmeldevermittlungsanlagen, insbesondere pcm-fernsprechvermittlungsanlagen mit konzentratoren
US4769833A (en) * 1986-03-31 1988-09-06 American Telephone And Telegraph Company Wideband switching system
DE3708975A1 (de) * 1987-03-19 1988-10-06 Kabelmetal Electro Gmbh Schaltungsanordnung zur uebertragung nachrichtentechnischer signale

Also Published As

Publication number Publication date
GR3034692T3 (en) 2001-01-31
DE59108545D1 (de) 1997-03-27
CS178191A3 (en) 1992-04-15
CZ281443B6 (cs) 1996-10-16
HU213436B (en) 1997-06-30
EP0533755B1 (de) 1997-02-12
ATE148968T1 (de) 1997-02-15
WO1991020141A1 (de) 1991-12-26
RU2108683C1 (ru) 1998-04-10
HUT62426A (en) 1993-04-28
BG43Y1 (en) 1996-07-31
GR3023369T3 (en) 1997-08-29
ZA914518B (en) 1992-04-29
ATA128690A (de) 1993-01-15
SK279649B6 (sk) 1999-01-11
AT396535B (de) 1993-10-25
EP0533755B2 (de) 2000-08-02
HU9203723D0 (en) 1993-04-28
EP0533755A1 (de) 1993-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5459729A (en) Digital added main line system
US4367548A (en) Subscriber station for providing multiple services to a subscriber
US5909445A (en) Mechanism for transporting digital pots signals within framing structure of high bit rate digital local subscriber loop signals
JP2635190B2 (ja) 電話回線網に対する個人用コンピュータの接続装置
US4381427A (en) Subscriber loop system for voice and data
US3875339A (en) Variable bandwidth voice and data telephone communication system
CA1274009A (en) Tdma communication system having common local path medium and local time slot for intraoffice calls
AU706604B2 (en) Method of multiplexing/demultiplexing analog signals and datastream
RU2127957C1 (ru) Система передачи информации
US5319640A (en) Transmitting/receiving system having digital switching network
PL168636B1 (pl) Uklad przesylania informacji PL
KR100203355B1 (ko) 발신 전용 휴대 전화 시스템
US5058156A (en) Network interface and communication terminal
JP2775846B2 (ja) 時分割多重化装置
US6088723A (en) Optical CATV system having enhanced transmission efficiency of communication channels
DE69936419T2 (de) Detection der letzten Ziffer einer Telefonnummer
JP3397428B2 (ja) ディジタルボタン電話装置
KR0122498B1 (ko) 하이브리드 타합회로
JP3023208B2 (ja) ボタン電話システム
KR950022664A (ko) Isdn망에 접속 가능한 디지탈 키폰시스템
KR100239069B1 (ko) 사설 교환기의 co 중계선과 링 다운 중계선 겸용 장치
BG421Y1 (bg) Система за предаване на съобщения
JP3288998B2 (ja) 信号多重伝送方式
JPS61150597A (ja) デイジタル加入者多重化方式
JPS585623B2 (ja) ファクシミリ通信方式