PL168262B1 - Kaseta typu compact PL PL - Google Patents

Kaseta typu compact PL PL

Info

Publication number
PL168262B1
PL168262B1 PL91291558A PL29155891A PL168262B1 PL 168262 B1 PL168262 B1 PL 168262B1 PL 91291558 A PL91291558 A PL 91291558A PL 29155891 A PL29155891 A PL 29155891A PL 168262 B1 PL168262 B1 PL 168262B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
brake
spool
cassette
cassette according
brake arm
Prior art date
Application number
PL91291558A
Other languages
English (en)
Inventor
Hitoshi Takahashi
Kazuhiko Suzuki
Original Assignee
Victor Company Of Japan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP22980490A external-priority patent/JPH087970B2/ja
Priority claimed from JP26238390A external-priority patent/JPH0810545B2/ja
Priority claimed from JP26238290A external-priority patent/JPH087971B2/ja
Priority claimed from JP2331061A external-priority patent/JPH04205769A/ja
Priority claimed from JP1524491U external-priority patent/JP2526120Y2/ja
Application filed by Victor Company Of Japan filed Critical Victor Company Of Japan
Publication of PL168262B1 publication Critical patent/PL168262B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B23/00Record carriers not specific to the method of recording or reproducing; Accessories, e.g. containers, specially adapted for co-operation with the recording or reproducing apparatus ; Intermediate mediums; Apparatus or processes specially adapted for their manufacture
    • G11B23/02Containers; Storing means both adapted to cooperate with the recording or reproducing means
    • G11B23/04Magazines; Cassettes for webs or filaments
    • G11B23/08Magazines; Cassettes for webs or filaments for housing webs or filaments having two distinct ends
    • G11B23/087Magazines; Cassettes for webs or filaments for housing webs or filaments having two distinct ends using two different reels or cores
    • G11B23/08707Details
    • G11B23/08721Brakes for tapes or tape reels
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B23/00Record carriers not specific to the method of recording or reproducing; Accessories, e.g. containers, specially adapted for co-operation with the recording or reproducing apparatus ; Intermediate mediums; Apparatus or processes specially adapted for their manufacture
    • G11B23/02Containers; Storing means both adapted to cooperate with the recording or reproducing means

Landscapes

  • Braking Arrangements (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)
  • Registering, Tensioning, Guiding Webs, And Rollers Therefor (AREA)

Abstract

1 druga, na które jest nawinieta tasma magnetyczna oraz z umie- szczonymi w tej obudowie mechanizmami hamulcowymi, pierwszym wspólpracujacym ze szpula i drugim wspól- pracujacym ze szpula druga, znamienna tym, ze pierwszy mechanizm hamulcowy (A) ma oblotowe ramie hamulca (21) z osadzonym na nim pierwszym elementem doci- skowym (22), ramie hamulca (21) jest wyposazone w pierwsza zapadke ustalajaca (21a), polaczona z pierwsza czescia sprzegajaca (21b) i z ramieniem (21c), zaopatrzo- nym na koncu w kolek uruchamiajacy (21d), wspólpracu- jacy z drugim mechanizmem hamulcowym (B), zawiera- jacym obrotowy element hamulcowy (24) z osadzonym na nim drugim elementem dociskowym (25) i polaczony z druga zapadka ustalajaca (24a) oraz z druga czescia sprzegajaca (24b), przy czym w polozeniu zahamowania obu szpul pierwszej (7) i drugiej (6) pierwsza zapadka ustalajaca (21a) jest zazebiona z zebami (7a) szpuli pier- wszej (7), do której jest dociskana ramieniem hamulca (21) przez pierwszy element dociskowy (22), a druga zapadka ustalajaca (24a) jest zazebiona z zebami (6c) szpuli drugiej (6), do której jest dociskana drugim ele- mentem dociskowym (25), a w polozeniu wyluzowania obu szpul pierwszej (7) i drugiej (6), pierwsza zapadka ustalajaca (21a) jest wyzebiona z zebów (7a) szpuli pier- wszej (7) i odsunieta od szpuli pierwszej (7), a druga zapadka ustalajaca (24a) jest wyzebiona z zebów (6a) szpuli drugiej (6). PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest kaseta typu compact z taśmą, o mniejszych wymiarach geometrycznych niż kaseta typu standard, stosowana zwłaszcza w aparaturze do zapisu i/lub odczytu magnetycznego.
Znana kaseta typu compact zawiera obudowę z umocowanymi w niej szpulami, na które jest nawinięta taśma magnetyczna. Każda ze szpili jest zaopatrzona w mechanizm hamulcowy, służący do zabezpieczenia szpuli przed przypadkowym, niepożądanym obrotem powodującym rozluźnienie taśmy magnetycznej, a w dalszej konsekwencji jej zmarszczenie lub zerwanie. Każda ze szpul ma własny oddzielny mechanizm hamulcowy. Mechanizm hamulcowy jednej ze szpul składa się z promieniowych żeber, rozmieszczonych obwodowo na dolnej powierzchni dolnego kołnierza szpuli, w położeniu zahamowania, zazębionych z żebrami rozmieszczonymi obwodowo na wewnętrznej powierzchni dolnej osłony kasety. Po włożeniu kasety do urządzenia, szpula zostaje podniesiona, żebra się wyzębiają i mechanizm hamulcowy jest zwolniony. Mechanizm hamulcowy drugiej szpuli zawiera blokadę z szeregiem zwróconych ku dołowi trójkątnych zębów, zazębionych z zębami koła zębatego usytuowanego na obwodzie kołnierza szpuli. Blokada jest zamocowana na wale wsporczym lub kołku, umieszczonym pionowo względem wewnętrznej powierzchni osłony dolnej w sąsiedztwie szpuli. Po włożeniu kasety do urządzenia kołek zwalniający podnosi blokadę ku górze, zęby zostają wyzębione i hamulec zwolniony.
Z rozwiązania przedstawionego w opisie patentowym EP 0 228 600 znana jest kaseta, w której mechanizm hamujący szpulę zawiera płytkę blokującą oś z wydłużoną płaską płytką. Od tylnej krawędzi płaskiej płytki odchodzą zamykające występy skierowane ku tyłowi. W rozwiązaniu tym każda ze szpul zawiera oddzielny mechanizm hamulcowy.
W rozwiązaniu EP 0 158 169 jest przedstawiona kaseta zawierająca parę ramion hamulcowych współpracujących ze szpulą. Ramiona hamulcowe poprzez element hamulcowy współpracują z kołkiem pchającym ustawiającym hamulec.
Z opisu EP 0 169 545 znanajest kaseta mająca mechanizm hamujący, współpracujący ze szpulą i zawierający uchwyty, piasty, wałki i dźwignię uruchamianą ruchem pokrywy.
W znanych rozwiązaniach kaset każda szpula jest hamowana oddzielnie, a mechanizmy hamulcowe nie zabezpieczają taśmy magnetycznej przed wyciągnięciem na zewnątrz przy ręcznym otwarciu pokrywy i także nie zabezpieczają całkowicie taśmy przed uszkodzeniem przy przypadkowym poddaniu kasety działaniu gwałtownych sił i wstrząsów.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie niedogodności występujących w znanych rozwiązaniach oraz opracowanie kasety typu compact zaopatrzonej w mechanizmy hamulcowe zdolne do unieruchomienia szpuli podającej i odbiorczej w odniesieniu do ich przypadkowego obrotu, nawet przy oddziaływaniu na kasetę gwałtownych sił i wstrząsów.
Innym celem rozwiązania według wynalazku jest opracowanie kasety typu compact z mechanizmami hamulcowymi, zabezpieczającymi przed niepożądanym wywlekaniem taśmy magnetycznej, które mogłoby wystąpić przy ręcznym otwarciu płyty ochronnej czyli pokrywy.
Następnym celem rozwiązania według wynalazku jest opracowanie kasety typu compact, zaopatrzonej w zabezpieczenia włączone w konstrukcję przynajmniej jednego z dwóch mechanizmów hamulcowych, zapobiegających wchodzeniu zapadki ustalającej mechanizm hamulcowy w obszar pomiędzy przeciwległymi pierścieniowymi kołnierzami odpowiedniej szpuli, dla zabezpieczenia taśmy magnetycznej przed uszkodzeniami spowodowanymi zetknięciem się jej z zapadką.
Innym celem rozwiązania według wynalazku jest skonstruowanie kasety typu compact z mechanizmem hamulcowym o właściwościach strukturalnych umożliwiających automatyczny montaż kasety.
Jeszcze innym celem rozwiązania według wynalazku jest skonstruowanie kasety typu compact nadającej się do ładowania do magnetowidu typu compact lub adaptera kasety nawet, jeśli szpula podająca jest przemieszczona w stronę szpuli odbiorczej wskutek nadmiernego naprężenia taśmy magnetycznej.
Kaseta typu compact według wynalazku zawierająca obudowę z umocowanymi w niej obrotowo szpulami pierwszą i drugą, na które jest nawinięta taśma magnetyczna oraz z umieszczonymi w tej obudowie mechanizmami hamulcowymi, pierwszym współpracującym ze szpulą pierwszą i drugim współpracującym ze szpulą drugą, charakteryzuje się tym, że pierwszy mechanizm hamulcowy ma obrotowe ramię hamulca z osadzonym na nim pierwszym elementem dociskowym, ramię
168 262 hamulca jest wyposażone w pierwszą zapadkę ustalającą połączoną z pierwszą częścią sprzęgającą i z ramieniem zaopatrzonym na końcu w kołek uruchamiający, współpracujący z drugim mechanizmem hamulcowym, zawierającym obrotowy element hamulcowy z osadzonym na nim drugim rłneicUAunjm t «ηΚίΑσΛην t uctaloima rz-r^orz d zimno pnr^ArtOior' o vivsuuuivui w nj xxx i pvit|vx.»jx.i j z, ui wo uuuxjtjv^ uiuzj ts vxx o£sx ^y£cująv<^} przy czym w położeniu zahamowania obu szpul pierwszej i drugiej pierwsza zapadka ustalająca jest zazębiona z zębami szpuli pierwszej, do której jest dociskana ramieniem hamulca przez pierwszy element dociskowy, a druga zapadka ustalająca jest zazębiona z zębami szpuli drugiej, do której jest dociskana drugim elementem dociskowym, a w położeniu wyluzowania obu szpul pierwszej i drugiej pierwsza zapadka ustalająca jest wyzębiona z zębów szpuli pierwszej i odsunięta od szpuli pierwszej, a druga zapadka ustalająca jest wyzębiona z zębów szpuli drugiej.
Korzystnie zapadki ustalające pierwsza i druga są zapadkami jednokierunkowymi.
Korzystnie pierwsza część sprzęgająca zaopatrzona jest w skośną powierzchnię boczną do sprzęgania z elementem zwalniającym hamulca.
Korzystnie pierwszy mechanizm hamulcowy zawiera występ oporowy leżący naprzeciwko i odsunięty o prześwit od drugiego pierścieniowego kołnierza szpuli pierwszej.
Korzystnie występ oporowy ukształtowany jest na ramieniu hamulca i jest odsunięty w kierunku pionowym od pierwszej zapadki ustalającej o odcinek, równy odstępowi między pierścieniowymi kołnierzami, górnym i dolnym szpuli pierwszej.
Korzystnie prześwit pomiędzy występem oporowym i obwodem górnego pierścieniowego kołnierza zawiera się w granicach od 0,5 do 2 mm.
Korzystnie prześwit zawiera się w zakresie 1 do 1,5 mm.
Korzystnie drugi mechanizm hamulcowy zawiera występ oporowy odsunięty od obwodu drugiego pierścieniowego kołnierza szpuli drugiej o prześwit.
Korzystnie występ oporowy ukształtowany jest na elemencie hamulcowym i jest odsunięty w kierunku pionowym od drugiej zapadki ustalającej o odcinek równy odstępowi między pierścieniowymi kołnierzami, górnym i dolnym szpuli drugiej. ,
Korzystnie element hamulcowy zaopatrzony jest na górnym końcu w kontrolny element pomocniczy.
Korzystnie element pomocniczy stanowi wzdłużne przecięcie rozciągające się od górnego końca elementu hamulcowego na jego określoną głębokość.
Korzystnie przecięcie przy wejściu ma ściany rozchylone na zewnątrz.
Korzystnie ramię hamulca i element hamulcowy mają korpusy cylindryczne, przy czym element dociskowy, pierwszy i drugi są skrętnymi sprężynami spiralnymi owiniętymi swobodnie na cylindrycznym korpusie elementu hamulcowego uchwytu i ramieniu hamulca, przy czym przynajmniej jeden z elementów, ramię hamulca lub element hamulcowy zaopatrzony ma w uchwyt utrzymujący skrętną sprężynę spiralną w płaszczyźnie prostopadłej do wzdłużnej osi cylindrycznego korpusu.
Korzystnie uchwyt sprężyny ma kilka występów ukształtowanych na zewnętrznej powierzchni obwodu cylindrycznego korpusu ramienia hamulca lub elementu hamulcowego, rozmieszczonych obwodowo w równych odstępach kątowych.
Korzystnie uchwyt sprężyny zaopatrzony jest w pierścieniowy poziomy stopień, ukształtowany na zewnętrznej powierzchni cylindrycznego korpusu ramienia hamulcowego lub elementu hamulcowego.
Korzystnie z ramieniem hamulca jest połączona dźwignia zwalniająca, osadzona suwliwie na trzecim wale wsporczym i w sąsiedztwie pierwszego wału wsporczego.
Korzystnie pierwsza część sprzęgająca zaopatrzona jest w powierzchnię skośną, a dźwignia zwalniająca jest umocowana przesuwnie w kierunku równoległym do osi obrotu ramienia hamulca i zaopatrzona jest w skrzydełko oraz część uruchamiającą jednolitą z tym skrzydełkiem, sprzęgającym się ze skośną powierzchnią pierwszej części sprzęgającej.
Korzystnie ramię hamulca jest zaopatrzone w ogranicznik kątowego ruchu ramienia hamulca.
Korzystnie ogranicznik ramienia hamulca stanowi pierwsza część sprzęgająca ramienia hamulca.
Korzystnie drugi mechanizm hamulcowy zawiera dodatkowo krzywkę połączoną z elementem hamulcowym.
168 262
Korzystnie krzywka zaopatrzona jest w podłużny występ jednolity z górną częścią drugiej ustalającej zapadki mający powierzchnię krzywkową będącą przedłużeniem bocznej powierzchni drugiej zapadki ustalającej i obniżającą się w kierunku pierścieniowego kołnierza szpuli drugiej, pi zy czym powierzchnia krzy w ko w a styka się z obwodem pierścieniowego kołnierza szpuli drugiej.
Korzystnie powierzchnia krzywkowa jest wklęsła.
Korzystnie krzywka zaopatrzona jest w podłużny występ jednolity z elementem hamulcowym i usytuowany nad drugą zapadką ustalającą i ma powierzchnię krzywkową ukształtowaną na występie, obniżającą się w kierunku środka szpuli drugiej.
Korzystnie powierzchnia krzywkowa jest wypukła.
Korzystnie krzywka zaopatrzona jest w podłużny występ ukształtowany jednolicie z górną częścią drugiej zapadki ustalającej, rozszerzający się w kierunku promieniowym od środka szpuli drugiej i mający zaokrągloną powierzchnię krzywkową ukształtowaną na przednim końcu tego występu i przechodzącą w ciągłą przednią powierzchnię drugiej zapadki ustalającej, przy czym zaokrąglona powierzchnia krzywkowa ma promień duży w stosunku do szerokości rowka międzyzębnego pierścieniowego kołnierza szpuli drugiej.
Korzystnie stosunek odległości pomiędzy osią obrotu ramienia hamulca i punktem styku pierwszej części sprzęgającej z kołkiem zwalniającym a środkiem otworu obudowy do odległości między osią obrotu ramienia hamulca i zewnętrznym końcem ramienia hamulca zawiera się w granicach od 1:6 do 1:12.
Zaletą kasety według wynalazku jest prostota konstrukcji i dobre zabezpieczenie taśmy magnetycznej przed uszkodzeniem.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w rozrzuconym widoku częściowym zasadniczą część kasety typu compact według wynalazku z pominiętą dla przejrzystości osłoną górną, fig. 2 - w widoku perspektywicznym pierwszy mechanizm hamulcowy sprzęgnięty ze szpulą odbiorczą z fig. 1 kasety typu compact, fig. 3
- w powiększeniu i w widoku z góry część pierwszego mechanizmu hamulcowego z fig. 1, fig. 4 - w widoku z góry drugi mechanizm hamulcowy, sprzężony ze szpulą podającą przedstawioną na fig. 1 kasety typu compact, fig. 5 - w widoku schematycznie środki zabezpieczające mechanizmu hamulcowego sprzężonego ze szpulą podającą kasety z fig. 1, fig. 6 - w widoku z góry szczegół z fig. 5 z usuniętymi dla przejrzystości niektórymi fragmentami, fig. 7 - w widoku schematycznie środki zabezpieczające mechanizmu hamulcowego sprzężonego ze szpulą odbiorczą, fig. 8 - w widoku z góry szczegół z fig. 7 z usuniętymi dla przejrzystości niektórymi fragmentami, fig. 9 do 11 - w widoku schematycznie mechanizm hamulcowy bez środków zabezpieczających, flg. 12 - schematycznie w częściowym widoku z góry zmodyfikowany mechanizm hamulcowy, fig. 13 - w widoku perspektywicznym środki kontroli i korekcji sprzężone z elementem hamulcowym, fig. 14(a) i 14(b)
- w widoku perspektywicznym korzystne ukształtowanie ustalacza sprężyny, fig. 15 - w częściowym widoku perspektywicznym dźwignię zwalniającą, sprzężoną z ramieniem hamulca w celu jego obracania, fig. 16 - poglądowo w częściowym widoku z góry kasety typu compact wraz z działaniem ogranicznika ramienia hamulca, fig. 17 - w widoku rozwiązania podobne do przedstawionego na fig. 16 z kasetą typu compact bez ogranicznika ramienia hamulca, fig. 18 - w widoku perspektywicznym element hamulcowy z krzywką do czasowego przemieszczania elementu hamulcowego w położenie zwolnione, fig. 19 - schematycznie w widoku z boku działanie krzywki, fig. 20 - w widoku podobne rozwiązanie do przedstawionego na fig. 18 zmodyfikowaną krzywkę, fig. 21 - schematycznie w widoku z boku działanie zmodyfikowanej krzywki, fig. 22 - w widoku podobne rozwiązanie do przedstawionego na fig. 18 inną zmodyfikowaną krzywkę, a fig. 23 i 24 - schematycznie w widoku z góry działanie krzywki przedstawionej na fig. 23.
Na figurach 1do 4 przedstawiona jest kaseta typu compact 20 według wynalazku w pierwszym przykładzie wykonania.
Kaseta typu compact 20 zawiera szpule drugą 6, stanowiącą w tych przykładach szpule podającą 6 i pierwszą 7 stanowiącą szpulę odbiorczą 7, z nawiniętą na nie taśmą magnetyczną 2 oraz mechanizmy hamulcowe, pierwszy A przyporządkowany szpuli odbiorczej 7, i drugi B przyporządkowany szpuli podającej 6, służące do blokowania ich obrotu. Mechanizmy hamulcowe A, B są od siebie uzależnione, stąd zwolnienie pierwszego mechanizmu hamulcowego jest przenoszone na drugi mechanizm hamulcowy B, powodując jego zwolnienie synchronicznie ze zwolnię168 262 niem pierwszego mechanizmu hamulcowego A. Kaseta typu compact 20 ma obudowę 3 składającą się z typowej znanej osłony górnej (nie pokazanej) i osłony dolnej 3B, wałów wsporczych, pierwszego 3Ba i drugiego 3Bb odchodzącego pionowo ku górze od wewnętrzej powierzchni osłony za Inoi dR W 'dUd Wet n Vo7toltnwona drl nno7 τήλ n3WB wAr 1d rlła zwalniającego hamulca kołka 23 magnetowidu. Chociaż tego nie pokazano, kaseta typu compact również zaopatrzona jest w trzy wycięcia, płytę ochronną w postaci pokrywy, rolki prowadzące, suwak, rowek w kształcie litery „U“, kołki, płaską sprężynę i pionowy rowek ustalający. Szpula podająca 6 ma koło zębate 6c ukształtowane na obwodzie dolnego pierścieniowego kołnierza 6d szpuli podającej 6. Pierwszy mechanizm hamulcowy A sprzężony ze szpulą odbiorczą 7 składa się z ramienia hamulca 21 i sprężyny 22.
Jak to pokazano na fig. 1 i 2, ramię hamulca 21 jest zamontowane obrotowo na pierwszym wale wsporczym 3Ba, odchodzącym pionowo od wewnętrznej powierzchni osłony dolnej 3B w sąsiedztwie szpuli odbiorczej 7. Sprężyna 22 jest skrętną sprężyną spiralną luźno osadzoną na cylindrycznym korpusie ramienia hamulca 21 i działa na ramię hamulca 21, dążąc do jego obrócenia w kierunku wskazanym strzałką a na fig. 1.
Ramię hamulca 21 zawiera zapadkę ustalającą 21a pozostającą w zazębieniu z kołem zębatym 7a szpuli odbiorczej 7 pod działaniem siły sprężyny 22, dążącej do obrócenia ramienia hamulca 21 w kierunku wskazanym strzałką a, część 21b sprzęgającą się z kołkiem 23 zwalniającym hamulec magnetowidu i dosuwaną przez kołek 23 w kierunku wskazanym strzałką b (fig. 6) obracającym w tym kierunku ramię hamulca 21 wokół wału wsporczego 3Ba oraz koniec ramienia 21c zaopatrzony w kołek uruchamiający 21d (fig. 5) na jego drugim końcu, służący do przenoszenia ruchu zapadki ustalającej 21a na drugi mechanizm hamulcowy B (a w szczególności część sprzęgającą elementu hamulcowego). Część sprzęgająca 21b ma sprzęganą z kołkiem zwalniającym 23 ukośną ściankę . boczną 21a (fig. 2).
Odchodzący od wewnętrznej powierzchni osłony dolnej 3B wał wsporczy 3Ba znajduje się w płaszczyźnie przechodzącej w zasadzie stycznie do obwodu koła zębatego 7a szpuli odbiorczej 7, jak to pokazano na fig. 7. Przy takim umieszczeniu wału wsporczego 3Ba i przy właściwym doborze kształtu zapadki ustalającej 21a ramienia hamulca 21 ułożyskowanej na wale wsporczym 3Ba, następuje uniemożliwienie obrotu szpuli odbiorczej 7 w kierunku strzałki b (w kierunku odpowiadającym rozluźnieniu taśmy magnetycznej 2 nawiniętej na szpuli odbiorczej 7) z umożliwieniem obrotu szpuli odbiorczej 7 w kierunku strzałki a (w kierunku nawijania taśmy magnetycznej 2 na szpulę odbiorczą 7). W ten sposób odcinek taśmy magnetycznej 2 pomiędzy szpulą odbiorczą 7 i szpulą podającą 6 jest stale naprężony.
Działanie zwalniające pierwszego mechanizmu hamulcowego A odbywa się w sposób opisany poniżej. Po załadowaniu kasety typu compact 20 do magnetowidu, jego kołek zwalniający 23 wprowadzany jest od dołu w przeznaczony dla niego pionowy otwór 13 (fig. 2) w osłonie dolnej 3B kasety. Kołek zwalniający 23 hamulec poruszając się ku górze, sprzęga się najpierw ze skośną ścianką boczną 21 c części sprzęgającej ramienia hamulca 21, a następnie popycha część sprzęgającą w kierunku strzałki b, powodując obrót ramienia hamulca 21 w tym kierunku wokół wału wsporczego 3Ba przeciw sile sprężyny 22. Ruch kątowy ramienia hamulca 21 w kierunku strzałki b powoduje zwolnienie przez zapadkę ustalającą 21a koła zębatego 7a na szpuli odbiorczej 7. Stosowanie skośnej ścianki bocznej 21e części sprzęgającej 21b nie jest konieczne, stanowi tylko odmienny przykład, a zatem możliwe stosowanie różnych kształtów ścianki bocznej, zależnie od kształtu części sprzęgającej 21 b.
Jak to pokazano na fig. 1 i 4, przyporządkowany szpuli podającej 6 drugi mechanizm hamulcowy B składa się z elementu hamulcowego 24 i sprężyny 25. Element hamulcowy 24 jest osadzony obrotowo na drugim wale wsporczym 3Bb odchodzącym pionowo od wewnętrznej powierzchni osłony dolnej 3B w sąsiedztwie szpuli podającej 6. Sprężyna 25 jest skrętną sprężyną luźno osadzoną na cylindrycznym korpusie ramienia elementu hamulcowego 24 i działa na ramię hamulca 24 dążąc do jego obrócenia w kierunku wskazanym strzałką b na fig. 1. Element hamulcowy 24 zawiera zapadkę ustalającą 24a, normalnie pozostającą w zazębieniu z kołem zębatym 6c szpuli podającej 6 pod działaniem siły sprężyny 25 dążącej do obrócenia elementu hamulcowego 24 w kierunku wskazanym strzałką b, część 24b sprzęgającą z kołkiem 21d uruchamiającym pierwszy mechanizm hamulcowy A i dosuwaną przez kołek uruchamiający 21d w kierunku wskazanym
168 262 strzałką a (fig. 4) obracając w tym kierunku element hamulcowy 24 wokół wału wsporczego 3Bb. Część sprzęgająca 24b elementu hamulcowego 24 przy sprzężeniu z kołkiem uruchamiającym 21d siłą sprężyny 25 jest popychana zgodnie z kierunkiem strzałki a. Jednak siła sprężyny jest łatwa do w kierunku wskazanym strzałką i, przezwyciężenia przy ruchu kątowym ramienia hamulca 2 który jest przenoszony na element hamulcowy 24 za pośrednictwem kołka uruchamiaj ącego 21d.
T ym samym zapadka ustalająca 24a i element hamulcowy 24 mogą łatwo być obracane w kierunku strzałki a. Odchodzący od wewnętrznej powierzchni osłony dolnej 3B wał wsporczy 3Bb znajduje się w płaszczyźnie, przechodzącej stycznie do obwodu koła zębatego 6c szpuli podającej 6, jak to pokazano na fig. 4. Przy takim umieszczeniu wału wsporczego 3Bb i przy właściwym doborze kształtu zapadki ustalającej 21e ramienia hamulca 21 ułożyskowanej na wale wsporczym 3Ba, następuje uniemożliwienie obrotu szpuli podającej 6 w kierunku strzałki a (w kierunku odpowiadającym rozluźnieniu taśmy magnetycznej 2 nawiniętej na szpulę podającą 6) z pozostawieniem możliwości obrotu szpuli podającej 6 w kierunku strzałki b (w kierunku nawijania taśmy magnetycznej 2 na szpulę podającą 6). W ten sposób odcinek taśmy magnetycznej 2 pomiędzy szpulą odbiorczą 7 i szpulą podającą 6 jest utrzymywany w stanie odpowiedniego naprężenia. Ponieważ mechanizmy hamulcowe, pierwszy A i drugi B są uzależnione wzajemnie przez sprzężenie między kołkiem uruchamiającym 21d i częścią sprzęgającą 24b, to zwalnianie drugiego mechanizmu hamulcowego B następuje synchronicznie ze zwalnianiem pierwszego mechanizmu hamulcowego A.
W szczególności, po załadowaniu kasety typu compact 20 do magnetowidu, jego kołek zwalniający 23 (fig. 1) wprowadzany jest od dołu w przeznaczony dla niego pionowy otwór 13 w osłonie dolnej 3B kasety. Kołek zwalniający hamulec 23 poruszając się ku górze, sprzęga się najpierw ze skośną ścianką boczną 21e części sprzęgającej 21b ramienia hamulca 21 pierwszego mechanizmu hamulcowego A, a następnie popycha część sprzęgającą 21 w kierunku strzałki b powodując obrót ramienia hamulca 21 w tym kierunku wokół wału wsporczego 3Ba przeciw sile sprężyny 22. Tak więc zapadka ustalająca 21a ramienia hamulca 21 zostaje odłączona od koła zębatego 7a szpuli odbiorczej 7. Równocześnie ruch kątowy zapadki ustalającej 21a ramienia hamulca 21 w kierunku strzałki b jest przenoszony na część sprzęgającą 24b elementu hamulcowego 24 za pośrednictwem kołka uruchamiającego 21d, umieszczonego na zewnętrznym końcu ramienia 21c i pozostającego w zazębieniu z częścią sprzęgającą 24b. Tym samym część sprzęgająca 24b jest popychana przez kołek uruchamiający 21d w kierunku strzałki a, powodując obrót elementu hamulcowego 24 w kierunku strzałki a, wokół wału wsporczego 3Bb przeciw sile sprężyny 25. Ruch kątowy elememtu hamulcowego 24 w tym kierunku powoduje odłączenie zapadki ustalającej 24a od koła zębatego 6c na szpuli odbiorczej 6, jak to pokazano linią przerywaną na fig. 4.
Jak to opisano powyżej, zwolnienie drugiego mechanizmu hamulcowego B (dokonane przez odłączenie zapadki ustalającej 24e elementu hamulcowego 24 od koła zębatego 6c na szpuli podającej 6) zachodzi synchronicznie ze zwolnieniem pierwszego mechanizmu hamulcowego A (dokonanym przez odłączenie zapadki ustalającej 21a ramienia hamulca 21 od koła zębatego 7e na szpuli odbiorczej 7). Przy takim sprzężeniu mechanizmów hamulcowych, pierwszego A i drugiego B, szpula podająca 6 i odbierająca 7 są blokowanc i zwalniane niezawodnie i dokładnie. Korzystne jest, jeśli szpula podająca 6 i odbiorcza 7, mają możliwość obracania się w kierunkach odpowiadających nawijaniu taśmy magnetycznej 2 na szpule 6, 7, stąd odcinek taśmy magentycznej 2 pomiędzy szpulą odbiorczą 7 i szpulą podającą 6 jest utrzymywany w stanie naprężemia. Przy takim naprężeniu taśmy magnetycznej 2 nie jest już możliwe jej wywleczenie z obudowy przy ręcznym otwarciu pokrywy. Mechanizmy hamulcowe, pierwszy A i drugi B, skutecznie uniemożliwiają przypadkowy obrót szpul, podającej 6 i odbiorczej 7, nawet kiedy kaseta typu compact 20 podlega działaniu gwałtownych sił lub wstrząsów.
Przynajmniej jeden z mechanizmów hamulcowych A i B może zawierać dodatkowo zabezpieczenie, zapobiegające wchodzeniu zapadki ustalającej 21a lub 24a w obszar pomiędzy przeciwległymi pierścieniowymi kołnierzami szpuli 6 lub 7. Mówiąc dokładniej, kiedy kaseta przypadkowo upadnie na podłogę to jedna, lub obie zapadki 21a, 24a mogą się odłączyć od współpracujących z nimi kół zębatych 7a, 6c szpul 7,6. Jeżeli takie odłączenie nastąpi, to sprężyny 22, 25 przemieszczają ramię hamulca 21 i element hamulcowy 24 w stronę odpowiednich szpul 7, 6 wsuwając zapadki ustalające w obszar pomiędzy przeciwległymi pierścieniowymi kołnierzami odpowiednich szpul 7,
168 262 jak to widać na fig. 10 i 11. W tym przypadku, zapadki ustalające 21a, 24a uderzają o taśmę magnetyczną 2 (patrz fig. 1) nawiniętą na szuple 7, 6 i tym samym powodują uszkodzenia samej taśmy 2 lub zapisanych na niej danych. W celu zabezpieczenia taśmy magnetycznej 2 przed , , o nr Iz- i o τοίη i o z-»i « ϊτζγ Iz-λ ·» i rt r-r r-m yl Iz o »v» t iirtnlnmi-n ττνι i 0 1 η · O Λ «-» ογΊαπ-πι 't»‘VS t r uszkodzeniami po woloj^oy un wsRUtvn. Δνι-Λΐιιγνια z zapaun.a^nn usiaiajc£ey nil ^.ia, Z4u mivvna^tiiz.mj hamulcowe A i B mają dodatkowe występy oporowe 21f i 24c służące w charakterze wspomnianych powyżej zabezpieczeń. Jak pokazano na fig. 5, występ oporowy 24c mechanizmu hamulcowego B ukształtowany jest na elemencie hamulcowyn 24 i jest odsunięty w kierunku pionowym od zapadki ustalającej 24a o odcinek p równy odstępowi a między kołnierzami, górnym 6a i dolnym 6d, szpuli podającej 6. Występ oporowy 24c jest normalnie odsunęty od obwodu górnego pierścieniowego kołnierza 6a tworząc niewielką szczelinę czyli prześwit t, jak to pokazano na fig. 6.
Podobnie, występ oporowy 24f mechanizmu hamulcowego A ukształtowany jest na ramieniu hamulca 21 i jest odsunięty w kierunku pionowym od zapadki ustalającej 21a o odcinek p równy odstępowi a między kołnierzami, grónym 7c i dolnym 7b, szpuli odbiorczej 7, jak to pokazano na fig. 7. Występ oporowy 24fjest normalnie odsunięty od obwodu górnego pierścieniowego kołnierza 7a tworząc niewielką szczelinę, czyli prześwit t, jak to pokazano na fig. 8. Występy oporowe 24c i 21f mogą stykać się z obwodami górnych pierścieniowych kołnierzy 6c, 7c odpowiadających im szpul 6,7. W celu zapobieżenia wchodzeniu zapadek ustalających 24a, 21a w przestrzeń pomiędzy przeciwległymi pierścieniowymi kołnierzami 6e i 6d oraz 7c i 7b, szpul 7,6, kiedy kaseta tego typu compact poddawana jest silnemu wstrząsowi, na przykład kiedy kaseta przypadkowo upadnie.
Jak to pokazano na fig. 5, zapadka ustalająca 24a mechanizmu hamulcowego B może opierać się na dolnym pierścieniowym kołnierzu 6d szpuli podającej 6 i lekko wnikać w przestrzeń pomiędzy pierściowymi kołnierzami, górnym 6e i dolnym 6d szpuli podającej 6 przy przypadkowym upadku kasety. Jednakowoż, dalszy ruch zapadki ustalającej 24e jest niemożliwy po zetknięciu się występu oporowego 24c z obwodem górnego pierścieniowego kołnierza 6e. W celu osiągnięcia niezawodnego hamowania i uniknięcia niepożądanego wchodzenia zapadki ustalającej 24a w przestrzeń między pierścieniowymi kołnierzami górnym 6e i dolnym 6d, szpuli podającej 6, prześwit t (fig. 6) pomiędzy obwodem górnego pierścieniowego kołnierza 6e i występem oporowym 24c może zawierać się w granicach od 0,5 do 2 uu, korzystnie od 1 do 1,5 mm. Kształt występu oporowego 24c przedstawiono w przykładzie wykonania w charakterze ilustracji a nie ograniczenia.
Przedstawiona na fig. 7, zapadka ustalająca 21a mechanizmu hamulcowego A może opierać się na dolnym pierścieniowym kołnierzu 7b szpuli odbiorczej 7 i lekko wnikać w przestrzeń pomiędzy pierścieniowymi kołnierzami, górnym 7e i dolnym 7b, szpuli odbiorczej 7 przykładowo przy przypadkowym upadku kasety. Jednak, dalszy ruch zapadki ustalającej 21a jest niemożliwy po zetknięciu się występu oporowego 21f z obwodem górnego pierścieniowego kołnierza 7c. W celu osiągnięcia niezawodnego hamowania i uniknięcia niepożądanego wchodzenia zapadki ustalającej 21a w obszar między pierścieniowymi kołnierzami, górnym 7c i dolnym 7b szpuli odbiorczej 7, prześwit t (fig. 8), pomiędzy obwodem górnego pierścieniowego kołnierza 7c i występem oporowym 21f może zawierać się w granicach od 0,5 do 2 mm, korzystnie od 1 do 1,5 mm. Kształt występu oporowego 21f przedstawiono w przykładzie wykonania w charakterze ilustracji a nie ograniczenia.
Na figurze 12 przedstawiona jest inna postać konstrukcji mechanizmów hamulcowych, pierwszego A i drugiego B, w rozwiązaniu według wynalazku. Zmodyfikowana konstrukcja różni się od wykonania poprzedniego przedstawionego na fig. 1 i 4 tym, że kołek uruchamiający 21d ukształtowany na zewnętrznym końcu 21c ramienia 21 jest normalnie odsunięty od sprzęgającej części 24b elementu hamulcowego 24 przynajmniej o zadaną z góry odległość u, tak aby uwzględnić ograniczone przemieszczenie szpuli podającej 6, która może wystąpić przy ładowaniu kasety typu compact do magnetowidu typu compact lub do adaptera kasety.
Szpula podająca 6 jest przesuwana w ograniczonym zakresie zakreskowanym na fig. 12, tak aby ułatwić wchodzenie trzpienia (nie pokazany) magnetowidu lub adaptera kasetowego w otwór centralny (nie pokazany) szpuli podającej 6. Aby uwzględnić ograniczone przemieszczenie szpuli podającej 6, element hamulcowy 24 musi mieć możliwość obracania się wokół wału wsporczego 3Bb między pierwszym położeniem, przedstawionym liniami ciągłymi i drugim położeniem poka10
168 262 zanym liniami przerywanymi, bez wywierania wpływu na unieruchamiające sprzężenie między szpulą odbiorczą 7 i ramieniem hamulca 21. W tym przypadku jeżeli kołek uruchamiający 21d ramienia hamulca 21 znajduje się w kontakcie z częścią sprzęgającą 24b elementu hamulcowego 24, to ramię hamulca 21 uniemożliwia obrót elementu hamulcowego 24 wokół wału wsporczego 3Bb w jednym kierunku. Zatem, element hamulcowy 24 nie może już nadążać za ograniczonym przemieszczeniem szpuli podającej 6, wskutek czego trudno osiągnąć gładkie ładowanie kasety typu compact do magnetowidu lub adaptera kasetowego.
Jak to opisano powyżej, w zmodyfikowanej konstrukcji mechanizmów hamulcowych A, B przedstawionej na fig. 12, część sprzęgająca 24b elementu hamulcowego 24 i kołek uruchamiający 21d ramienia hamulca 21 są rozsunięte o zadaną z góry odległość u kiedy ramię hamulca 21 i element hamulcowy 24 znajdują się w położeniach roboczych, czyli położeniach hamowania.
Przy konieczności zwolnienia mechanizmu hamulcowego B (to znaczy, kiedy element hamulcowy ma być ustawiony w położeniu zwolnienie przy ładowaniu kasety typu compact), kołek uruchamiający 21d musi mieć możliwość poruszania się w ten sposób, że najpierw sprzęga się z częścią sprzęgającą 24b na odległości u, a następnie obraca element hamulcowy 24 w kierunku odłączenia zapadki ustalającej 24a od koła zębatego 6c (fig. 1) szpuli podającej 6. Tutaj kątowy ruch części sprzęgającej 21b spowodowany kołkiem zwalniającym 23 jest powielany dzięki odpowiedniemu przełożeniu dźwigniowemu ramienia hamulca 21. Dźwigniowe przełożenie ramienia hamulca 21 określone jest przez stosunek odległości α między osią podłużną kołka zwalniającego a osią podłużną wału wsporczego 3Ba (efektywna długość części sprzęgającej 21b) i odległością B między osią podłużną wału wsporczego 3Ba i osią podłużną kołka uruchamiającego 21d (efektywna długość ramienia 21c). Korzystne jest, jeśli stosunek odległości α do β zawiera się w granicach od 1:6 do 1:12. Przy tak określonym działaniu dźwigniowym ramienia hamulca 21, kątowy ruch ramienia hamulca 21 w kierunku wskazywanym strzałką b podczas zwalniania szpuli odbiorczej 7 może w sposób niezawodny być przeniesiony na część sprzęgającą 24b elementu hamulcowego 24, za pośrednictwem kołka uruchamiającego 21d, powodując, że zwalnianie hamulca szpuli podającej 6 odbędzie się synchronicznie ze zwalnianiem hamulca szpuli odbiorczej 7.
Zmodyfikowane mechanizmy hamulcowe, pierwszy A i drugi B, przedstawione na fig. 12 mogą być zaopatrzne w występ oporowy, jak to pokazano na fig. 5-8, który połączony jest z zapadką ustalającą przynajmniej jednego z elementów, ramienia hamulca lub elementu hamulcowego, tak aby uniemożliwić wchodzenie zapadki ustalającej w przestrzeń pomiędzy przeciwległymi pierścieniowymi kołnierzami odpowiedniej szpuli.
Jak to przedstawiono na fig. 13, element hamulcowy 24 może mieć wzdłużne przecięcie 24d, sięgające od górnego końca na określoną głębokość. Przecięcie 24d mieści końcówkę 30a narzędzia lub technologicznego urządzenia kontrolno-regulacyjnego 30, umożliwiającego sprawdzanie i korekcję położenia elementu hamulcowego 24 względem osłony dolnej 3B podczas mechanicznego montażu kasety na automatycznym urządzeniu montażowym (nie pokazane). Przecięcie ma rozchylone na zewnątrz ściany przy wejściu 24e dla wprowadzania końcówki w przecięcie 24d.
Przy automatycznym montażu kaset typu compact w przecięcie 24d od góry wprowadzana jest końcówka 30a narzędzia kontrolno-regulacyjnego 30, połączonego z urządzeniem do automatycznego montażu. W tym przypadku w celu sprawdzenia położenia pionowego elementu hamulcowego 24 względem wewnętrznej powierzchni osłony dolnej 3B sprawdza się odstęp pomiędzy wewnętrzną powierzchnią osłony dolnej 3B i przednią krawędzią końcówki 30a (mianowicie, odległość między spodem przecięcia 24d i wewnętrzną powierzchnią osłony dolnej 3B). Za pomocą tego sprawdzenia można upewnić się, że zapadka ustalająca 24a opiera się na dolnym pierścieniowym kołnierzu 6d (fig. 1), szpuli podającej 6. Poza tym przez sprawdzenie kątowego położenia końcówki 30a kontroluje się również położenie kątowe elementu hamulcowego 24 względem osłony dolnej 3B. W tym przypadku końcówka 30a wsuwana jest w przecięcie 24d i jeżeli element hamulcowy 24 jest zainstalowany niedokładnie na wale wsporczym 3Bb, to ten element hamulcowy jest samoczynnie obracany wokół wału wsporczego 2Bb (fig. 11 12) do prawidłowego położenia kątowego względem osłony dolnej 3B. Ta korekcja położenia kątowego elementu hamulcowego 24 umożliwia również zaczepienie sprężyny 25 (fig. 1) na elemencie hamulcowym 24. Przedstawiony w opisanym wykonaniu kształt przecięcia 24d nie jest ograniczający, lecz ma za zadanie ilustrację korzystnego wykonania.
168 262
Tak więc przecięcie 24d ukształtowane na górnej części elementu hamulcowego 23 służące do wsunięcia końcówki 30a narzędzia kontrolno-regulacyjnego 30 zainstalowanego na maszynie do automatycznego montażu kasety typu compact służy za środek umożliwiający kontrolę i korekcję położenia elementu hamulcowego względem osłony dolnej 3b w trakcie montażu automatycznego kasety. Element hamulcowy 24 może zatem być instalowany w dokładnym położeniu na osłonie dolnej 3B za pomocą maszyny do automatycznego montażu kaset.
Na figurze 14(a) i 14(b) przedstawione są korzystne postacie wykonania uchwytu do podtrzymywania sprężyny 25 (fig. 1) na cylindrycznym korpusie 24g elementu hamulcowego 24. Uchwyt sprężyny przedstawiony na fig. 14(a) zawiera kilka występów 24f ukształtowanych na zewnętrznej powierzchni obwodu cylindrycznego korpusu elementu hamulcowego 20 i rozmieszczonych obwodowo w równych odstępach kątowych. Występy 24f podtrzymują sprężynę swobodną’ owiniętą wokół cylindrycznego korpusu 28g elementu hamulcowego 24. Sprężyna 25 jest tym samym utrzymywana w dokładnie poziomym położeniu równolegle do powierzchni wewnętrznej osłony dolnej 3B (fig. 1). Uchwyt sprężyny przedstawiony na fig. 14(b) zaopatrzony jest w pierścieniowy poziomy stopień 24h ukształtowany na zewnętrznej powierzchni obwodu cylindrycznego korpusu elementu hamulcowego 24 w celu podtrzymywania sprężyny, swobodnie owiniętej wokół cylindrycznego korpusu 28g elementu hamulcowego 24. Sprężyna 25 jest tym samym utrzymywana w dokładnie poziomym położeniu, równolegle do powierzchni wewnętrznej osłony dolnej 3B. Przy tej konstrukcji uchwytu sprężyny, ułatwione jest zaczepienie sprężyny 25 na elemencie hamulcowym 24 przy pracy maszyny do automatycznego montażu kaset typu compact. W przedstawionych wykonaniach, uchwyt sprężyny wykonany jest na elemencie hamulcowym 24. Choć tego nie pokazano, uchwyt sprężyny może być wykonany na cylindrycznym korpusie ramienia hamulca 21 (fig. 1) w ten sam sposób, co na elemencie hamulcowym 24.
Na figurze 15 przedstawiona jest dźwignia zwalniająca 31, połączona z ramieniem hamulca 21, służącego do obracania go w kierunku odłączenia zapadki ustalającej 21a (fig. 5) od koła zębatego 7a szpuli odbiorczej 7. Dźwignia zwalniająca 31 osadzona jest suwl^wie na trzecim wale wsporczym 3Bc, znajdującym się w sąsiedztwie pierwszego wału wsporczego 3Ba i odchodzącego pionowo ku górze od wewnętrznej powierzchni osłony dolnej 3B (fig. 1). Dźwignia zwalniająca 31 jest przesuwna w kierunku równoległym do osi podłużnej wału wsporczego 3Bc i normalnie jest dociskana sprężyną (nie pokazana) do wewnętrznej powierzchni osłony dolnej 3B. Dźwignia zwalniająca 31 zaopatrzona jest w boczny występ, czyli skrzydełko 31a i sprzężona z kołkiem zwalniającym 23 przy wsunięciu tego kołka zwalniającego 23 w obudowę 3 (fig. 1) w celu uniesienia dźwigni zwalniającej 31 i uruchamiającej części 31b jednolitej ze skrzydełkiem 31a oraz sprzęgającej się ze skośną powierzchnią 21e części sprzęgającej ramienia hamulca 21 przy przesuwaniu ku górze dźwigni hamulca 31.
Przy ładowaniu kasety typu compact do magnetowidu typu compact lub do adaptera kasetowego, jego kołek zwalniający 23 wprowadzany jest do obudowy 3.
Kołek zwalniający hamulec 23 sprzęga się z powierzchnią skrzydełka 31a, a następnie popycha dźwignię zwalniającą 31 ku górze wzdłuż wału wsporczego 3Bc przeciw sile nie przedstawionej sprężyny. Dźwignia zwalniająca 31 poruszając się ku górze, sprzęga się częścią uruchamiającą 31b ze skośną powierzchnią 21e części sprzęgającej 21b, a następnie przesuwa się ku górze wzdłuż skośnej powierzchni sprzęgającej 21e, powodując obrót ramienia hamulca 21 w kierunku zdjęcia siły hamującej ze szpuli odbiorczej 7.
Zwolnienie ramienia hamulca 21 powoduje jednoczesne zwolnienie elementu hamulcowego 24, jak to opisano powyżej;
Ponieważ skrzydełko 31a dźwigni zwalniającej 31 jest stosunkowo szerokie, to niezawodność sprzężenia między tym skrzydełkiem 31a i kołkiem zwalniającym 23 jest większa, niż niezawodność sprzężenia pomiędzy skośną powierzchnią sprzęgającą 21e i kołkiem zwalniającym 23. W wyniku tego czynność zwalniania może być wykonana niezawodnie i bez oddziaływania kształtu kołka zwalniającego 23. Skrzydełko 31e może mieć skośną powierzchnię dolną i w tym przypadku dźwignia zwalniająca 31 musi być obrotowa wokół wału wsporczego 3Bc i normalnie dociskana w kierunku utrzymywania części uruchamiającej 31b w stanie nieaktywnym względem powierzchni sprzęgającej 21a części sprzęgającej 21b.
168 262
Jak pokazano na fig. 16, kasety typu compact może być zaopatrzona w ogranicznik 32 kątowego ruchu ramienia hamulca 21 w celu uniemożliwienia jego kontaktu z pionowym wałem szpuli 7d, osadzonym w osłonie dolnej 3B obudowy 3 w celu obrotowego zamocowania szpuli oubiorczej /. w przedstawionym wynunaiuu ogranicznika 32 ramię namulca 21 wchodzi w występ 32, ukształtowany, na tylnej ściance osłony dolnej 3B w sąsiedztwie wału wsporczego 3Ba. Występ 32 (ogranicznik ramienia hamulca) jest w zazębieniu z częścią sprzęgającą 21b ramienia hamulca 21 przed sprzężeniem ramienia 21c hamulca z wałem szpuli 7d przy dociskaniu ramienia hamulca 21 siłą sprężyny 22 (fig. 1), w kierunku ruchu wskazówek zegara wokół wału wsporczego 3Ba w celu obrócenia ramienia 21c w stronę wału szpuli 7d.
Rozwiązanie do fig. 1, posiada ramię hamulca 21 i element hamulcowy 24, dociskane do dolnych pierścieniowych kołnierzy odpowiednich szpul 7,6 siłą sprężyn 22,25 stąd unieruchamiają szpule 7,6 w odniesieniu do obrotu względem obudowy 3 i jeżeli ramię hamulca 21 jest instalowane na wale wsporczym 3Ba wcześniej niż szpula odbiorcza 7 na wale szpuli 7d (fig. 16), to ramię hamulca 21 jest dociskane sprężyną 22 w kierunku ruchu wskazówek zegara na wale wsporczym 3Ba aż do oparcia się ramienia 21c na wale szpuli 7d, jak to pokazano na fig. 17. W tym miejscu sprzężenia środek smarujący, na przykład olej silnikowy, nałożony na wał szpuli 7d w celu ułatwienia obracania się szpuli odbiorczej 7, zostaje przeniesiony z wału szpuli 7d na koniec 21e ramienia hamulca 21. Po zmontowaniu szpul 7, 6, jeżeli taśma magnetyczna 2 nawinięta na szpulach jest z jakiegoś powodu rozluźniona, to smar, z końca ramienia 21c może przywrzeć do taśmy 2. Zanieczyszczona smarem taśma magnetyczna nie nadaje się już do poprawnego zapisu i odtwarzania sygnałów informacyjnych. Ogranicznik 32 ramienia hamulca rozwiązuje ten problem wynikający z kontaktu między ramieniem hamulca 21 i wałem szpuli 7d. Ogranicznik 32 ramienia hamulca może być wykonany na ramienia hamulca 21 w postaci występu 32, jednolitego z częścią sprzęgającą 21b i może stykać się z częścią obudowy 3 (na przykład, tylną ścianką osłony dolnej 3B) w celu utrzymywania ramienia hamulca 21 bez kontaktu z wałem szpuli 7d.
Na figurze 18 do 24 przedstawione są różne kształty krzywek połączonych z elementem hamulcowym 24, sprzężone z częścią szpuli podającej 6 i służących do wstępnego ustawienia elementu hamulcowego 24 w położeniu zwolnienia przy unoszeniu ku górze szpuli podającej 6.
W opisanej powyżej w odniesieniu do fig. 1 kasecie typu compact, szpule, podająca 6 i odbiorcza 7, mają możliwość obracania się w kierunku nawijania taśmy magnetycznej 2 i są zabezpieczone przed obrotem w kierunku przeciwnym, odpowiadającym rozluźnieniu taśmy magnetycznej 2. Tak więc taśma magnetyczna 2 może mieć nadmierne naprężenie w sytuacjach, kiedy użytkownik z jakiegoś powodu likwiduje luz taśmy, lub kiedy taśma wskutek błędnej opinii użytkownika o dopuszczalnym luzie jest zwinięta bardzo ciasno. Przy takim nadmiernym naprężeniu taśmy magnetycznej 2 szpula podająca 6 jest przemieszczona w stronę szpuli odbiorczej 7, jak pokazano na fig. 10. Kaseta 20 z tak przemieszczoną szpulą podającą 6 nie może być ładowana do magnetowidu typu compact lub do adaptera kasetowego, ponieważ sworzeń szpulowy magnetowidu, lub adaptera trafia w dolną powierzchnią szpuli podającej 6 nie mogą wejść w centralny otwór szpuli podającej 6 i unosi ku górze szpulę podającą 6. W celu uniknięcia tego problemu została zastosowana krzywka, umożliwiająca gładkie ładowanie kasety typu compact do magnetowidu typu compact lub do adaptera kasetowego nawet, jeśli szpula podająca 6 jest przemieszczona wskutek nadmiernego naprężenia taśmy magnetycznej 2.
Krzywka przedstawiona na fig. 18 zaopatrzona jest w podłużny występ 24i jednolity z górną częścią 'zapadki ustalającej 24a elementu hamulcowego 24 oraz we wklęsłą powierzchnię krzywkową 24j, ukształtowaną po jednej stronie występu 24i i będącej przedłużeniem bocznej powierzchni zapadki ustalającej 24a. Wklęsła powierzchnia krzywkowa 24j obniża się w miarę zbliżania się ku środkowi szpuli 6. Powierzchnia krzywkowa 24j styka się z obwodem dolnego pierścieniowego kołnierza 6d szpuli podającej 6 przy unoszeniu tej szpuli w górę, jak to pokazano linią przerywaną na fig. 19. W wyniku unoszenia w górę szpuli podającej 6, występ 24i jest popychany przez dolny pierścieniowy kołnierz 6d powodując obrót elementu hamulcowego 24 w kierunku od środka szpuli podającej 6 i czasowe wyłączenie hamowania szpuli podającej 6. W ten sposób zwolniona szpula podająca 6 ma teraz możliwość poruszania się w kierunku rozluźnienia taśmy magnetycznej 2, tak że trzpień szpuli z łatwością wchodzi w centralny otwór szpuli podającej 6. W wyniku tego osiąga się gładkie ładowanie kasety typu compact do magnetowidu lub adaptera kasetowego.
168 262
Krzywka przedstawiona na fig. 20 zaopatrzona jest w podłużny występ 24k, jednolity z górną częścią zapadki ustalającej 24a i znajdujący się nad tą zapadką ustalającą 24a oraz w wypukłą powierzchnię krzywkową 241 ukształtowaną na występie 24k i obniżającą się w miarę zbliżania się ku środkowi szpuli 6. Przy unoszeniu w górę szpuli podającej 6, jak to pokazano linią przerywaną na fig. 21, wypukła powierzchnia krzywkowa 241 styka się z obwodem górnego pierścieniowego kołnierza 6e. Dalszy ruch szpuli podającej 6 ku górze powoduje obrót elementu hamulcowego 54 w kierunku pozycji zwolnienia, w której zapadka ustalająca 24a jest odłączona od koła zębatego 6c szpuli podającej 6. Przez 24m oznaczono rowek wykonany między korpusem elementu hamulcowego 24 i występem 24k przeznaczony do umieszczenia w nim części sprężyny 25 (fig. 1).
Krzywka przedstawiona na fig. 22 zaopatrzona jest w podłużny występ 24n ukształtowany jednolicie z górną częścią zapadki ustalającej 24a i rozszerzający się w kierunku promieniowym od środka szpuli podającej 6, zaokrągloną powierzchnię krzywkową 24o ukształtowaną na przednim końcu podłużnego występu i przechodzącą w sposób ciągły w przednią powierzchnię zapadki ustalającej 24a. Zaokrąglona powierzchnia zapadki 24o ma promień dostatecznie duży w stosunku do szerokości rowka między każdą parą zębów koła zębatego 6c. Przy unoszeniu w górę szpuli podającej 6, pozostający w zazębieniu z zapadką ustalającą 24a ząb koła zębatego 6c, jak to pokazano na fig. 23 wchodzi w kontakt z zaokrągloną powierzchnią krzywkową 24o występu 24n. W tym przypadku, ponieważ występ 24n rozszerza się w kierunku od szpuli podającej 6, i ponieważ zaokrąglona powierzchnia krzywkowa 24o ma promień dostatecznie duży w stosunku do szerokości rowków między każdą parą zębów koła zębatego 6e, to występ 24n nie jest zblokowany z kołem zębatym 6c. W wyniku tego, kiedy szpula podająca 6 poddawana jest działaniu siły dążącej do jej obracania w kierunku strzałki h na fig. 24, występ 24n obraca się w kierunku wskazywanym strzałkę f, wskutek współdziałania zaokrąglonej powierzchni krzywkowej 24o i zęba koła zębatego 6c, powodując kątowe przestawienie elementu hamulcowego 24 w pozycję zwolnienia.
Powierzchnię krzywkową, wklęsłą 24j, wypukłą 241 i zaokrągloną 24c, można zastąpić dowolnymi ukośnymi powierzchniami krzywkowymi.
Powyższy opis niniejszego wynalazku odnosi się do zastosowania kasety typu compact w magnetowidach. Należy jednak zauważyć, że kasety typu compact mogą być stosowane w niektórych urządzeniach innych niż magnetowidy.
Oczywiście, możliwe są różne drobne zmiany i modyfikacje wynalazku zgodnie z powyższymi zasadami. Zrozumiałym jest, że w praktyce wynalazek w zakresie objętym załączonymi zastrzeżeniami może być realizowany w inny sposób niż to opisano w szczegółach.
FIG. 4
FIG. 5
FIG. 6
FIG. 7
FIG. &
21a
FIG. 9 FIG. 10
FIG. 11
FIG. 13 FIG. Ka)
FIG. Mb)
U — 23
1658262
FIG. 18
FIG. 13
6d
FIG. 20
24a
FIG. 22 ίΩ
FIG. 23
FIG. 24
24n
FIG. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł

Claims (28)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kaseta typu compact zawierająca obudowę z umocowanymi w niej obrotowo szpulami pierwszą i drugą, na które jest nawinięta taśma magnetyczna oraz z umieszczonymi w tej obudowie mechanizmami hamulcowymi, pierwszym współpracującym ze szpulą i drugim współpracującym ze szpulą drugą, znamienna tym, ze pierwszy mechanizm hamulcowy (A) ma obrotowe ramię hamulca (21) z osadzonym na nim pierwszym elementem dociskowym (22), ramię hamulca (21) jest wyposażone w pierwszą zapadkę ustalającą (21a), połączoną z pierwszą częścią sprzęgającą (21b) i z ramieniem (21c), zaopatrzonym na końcu w kołek uruchamiający (21d), współpracujący z drugim mechanizmem hamulcowym (B), zawierającym obrotowy element hamulcowy (24) z osadzonym na nim drugim elementem dociskowym (25) i połączony z drugą zapadką ustalającą (24a) oraz z drugą częścią sprzęgającą (24b), przy czym w położeniu zahamowania obu szpul pierwszej (7) i drugiej (6) pierwsza zapadka ustalająca (21a) jest zazębiona z zębami (7a) szpuli pierwszej (7), do której jest dociskana ramieniem hamulca (21) przez pierwszy element dociskowy (22), a druga zapadka ustalająca (24a) jest zazębiona z zębami (6c) szpuli drugiej (6), do której jest dociskana drugim elementem dociskowym (25), a w położeniu wyluzowania obu szpul pierwszej (7) i drugiej (6), pierwsza zapadka ustalająca (21a) jest wyzębiona z zębów (7a) szpuli pierwszej (7) i odsunięta od szpuli pierwszej (7), a druga zapadka ustalająca (24a) jest wyzębiona z zębów (6a) szpuli drugiej (6).
  2. 2. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że zapadki ustalające pierwsza (21a) i druga (24a) są zapadkami jednokierunkowymi.
  3. 3. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwsza część sprzęgająca (21b) zaopatrzona jest w skośną powierzchnię boczną (21e) do sprzęgania z elementem zwalniającym hamulca (23).
  4. 4. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwszy mechanizm hamulcowy (A) zawiera występ oporowy (21f) leżący naprzeciwko i odsunięty o prześwit (t) od drugiego pierścieniowego kołnierza (7c) szpuli pierwszej (7).
  5. 5. Kaseta według zastrz. 4, znamienna tym, że występ oporowy (21f) ukształtowany jest na ramieniu hamulca (21) i jest odsunięty w kierunku pionowym od pierwszej zapadki ustalającej (21a) o odcinek (p) równy odstępowi (s) między pierścieniowymi kołnierzami, górnym (7c) i dolnym (7b) szpuli pierwszej (7).
  6. 6. Kaseta według zastrz. 4, znamienna tym, że prześwit (t) pomiędzy występem oporowym (21f) i obwodem górnego pierścieniowego kołnierza (7c) zawiera się w granicach od 0,5 do 2 mm.
  7. 7. Kaseta według zastrz. 4, znamienna tym, że prześwit (t) zawiera się w zakresie 1do 1,5 mm.
  8. 8. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że drugi mechanizm hamulcowy (B) zawiera występ oporowy (24c), odsunięty od obwodu drugiego pierścieniowego kołnierza (6e) szpuli drugiej (6) o prześwit (t).
  9. 9. Kaseta według zastrz. 8, znamienna tym, że występ oporowy (24c) ukształtowany jest na elemencie hamulcowym (24) i jest odsunięty w kierunku pionowym od drugiej zapadki ustalającej (24a) o odcinek równy odstępowi (s) między pierścieniowymi kołnierzami, górnym (6e) i dolnym (6d) szpuli drugiej (6).
  10. 10. Kaseta według zastrz. 8, znamienna tym, że prześwit (t) pomiędzy występem oporowym (24c) i obwodem górnego pierścieniowego kołnierza (6e) zawiera się w granicach od 0,5 do 2 mm.
  11. 11. Kaseta według zastrz. 8, znamienna tym, ze prześwit (t) zawiera się w zakresie 1do 1,5 mm.
  12. 12. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że element hamulcowy (24) zaopatrzony jest na górnym końcu w kontrolny element pomocniczy (24d).
  13. 13. Kaseta według zastrz. 12, znamienna tym, że element pomocniczy (24d) stanowi wzdłużne przecięcie (24d) rozciągające się od górnego końca elementu hamulcowego (24) na jego określoną głębokość.
  14. 14. Kaseta według zastrz. 12, znamienna tym, że przecięcie (24d) przy wejściu ma ściany (24e) rozchylone na zewnątrz.
    168 262
  15. 15. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię hamulca (21) i element hamulcowy (24) mają korpusy cylindryczne (24g), przy czym element dociskowy, pierwszy (22) i drugi (25d) są skrętnymi sprężynami spiralnymi (22 i 25d) owiniętymi swobodnie na cylindrycznym korpusie (24g) clememu hamulcowego (24) uchwytu i 1 amieniu hamulca (21), przy czym pi zynajmniej jeden z elementów, ramię hamulca (21) lub element hamulcowy (24) ma w uchwyt utrzymujący skrętną sprężynę spiralną w płaszczyźnie prostopadłej do wzdłużnej osi cylindrycznego korpusu (24g).
  16. 16. Kaseta według zastrz. 15, znamienna tym, że uchwyt sprężyny ma kilka występów (24f), ukształtowanych na zewnętrznej powierzchni obwodu cylindrycznego korpusu (24g) ramienia hamulca (21) lub elementu hamulcowego (24), rozmieszczonych obwodowo w równych odstępach kątowych.
  17. 17. Kaseta według zastrz. 15, znamienna tym, że uchwyt sprężyny zaopatrzony jest w pierścieniowy poziomy stopień (24h), ukształtowany na zewnętrznej powierzchni cylindrycznego korpusu (24g) ramienia hamulcowego (21) lub elementu hamulcowego (24).
  18. 18. Kaseta według' zastrz. 1, znamienna tym, że z ramieniem hamulca (21) jest połączona dźwignia zwalniająca (31) osadzona suwliwie na trzecim wale wsporczym (38c) i w sąsiedztwie pierwszego wału wsporczego (38a).
  19. 19. Kaseta według zastrz. 18, znamienna tym, że pierwsza część sprzęgająca (21b) zaopatrzona jest w powierzchnię skośną (21e), a dźwignia zwalniająca (31) jest umocowana przesuwnie w kierunku równoległym do osi obrotu ramienia hamulca (21) i zaopatrzona jest w skrzydełko (31a) oraz część uruchamiającą (31b) jednolitą z tym skrzydełkiem (31a), sprzęgającym się ze skośną powierzchnią (21e) pierwszej części sprzęgającej (21b).
  20. 20. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię hamulca (21) jest zaopatrzone w ogranicznik kątowego ruchu ramienia hamulca.
  21. 21. Kaseta według zastrz. 20, znamienna tym, że ogranicznik ramienia hamulca (21) stanowi pierwsza część sprzęgająca (21b) ramienia hamulca (21).
  22. 22. Kaseta według zastrz. 1, znamienna tym, że drugi mechanizm hamulcowy (B) zawiera dodatkowo krzywkę (24i, 24j) połączoną z elementem hamulcowym (24).
  23. 23. Kaseta według zastrz. 22, znamienna tym, że krzywka (24i, 24j) zaopatrzona jest w podłużny występ (24i) jednolity z górną częścią drugiej ustalającej zapadki (24a), mający powierzchnię krzywkową (24j), będącą przedłużeniem bocznej powierzchni drugiej zapadki ustalającej (24a) i obniżającą się w kierunku pierścieniowego kołnierza (6d) szpuli drugiej (6), przy czym powierzchnia krzywkowa (24j) styka się z obwodem pierścieniowego kołnierza (6d) szpuli drugiej (6).
  24. 24. Kaseta według zastrz. 23, znamienna tym, że powierzchnia krzywkowa (24j) jest wklęsła.
  25. 25. Kaseta według zastrz. 22, znamienna tym, że krzywka (24k, 24!) zaopatrzona jest w podłużny występ (24k) jednolity z elementem hamulcowym (24) i usytuowany nad drugą zapadką ustalającą (24a) i ma powierzchnię krzywkową (241) ukształtowaną na występie (24k), obniżającą się w kierunku środka szpuli drugiej (6).
  26. 26. Kaseta według zastrz. 25, znamienna tym, że powierzchnia krzywkowa (241) jest wypukła.
  27. 27. Kaseta według zastrz. 22, znamienna tym, że krzywka (24n, 24o) zaopatrzona jest w podłużny występ (24n) ukształtowany jednolicie z górną częścią drugiej zapadki ustalającej (24a), rozszerzający się w kierunku promieniowym od środka szpuli drugiej (6) i mający zaokrągloną powierzchnię krzywkową (24o), ukształtowaną na przednim końcu tego występu (24n) i przechodzącą ' w ciągłą przednią powierzchnię drugiej zapadki ustalającej (24a), przy czym zaokrąglona powierzchnia krzywkowa (24o) ma promień duży w stosunku do szerokości rowka międzyzębnego pierścieniowego kołnierza (6a) szpuli drugiej (6).
  28. 28. Kaseta według zastrz. 1, ' znamienna tym, że stosunek odległości pomiędzy osią obrotu ramienia hamulca (21) i punktem styku pierwszej części sprzęgającej (21b) z kołkiem zwalniającym a środkiem otworu (13) obudowy do odległości między osią obrotu ramienia hamulca (21) i zewnętrznym końcem ramienia hamulca (21) zawiera się w granicach od 1:6 do 1:12.
    168 262 * * *
PL91291558A 1990-08-31 1991-08-29 Kaseta typu compact PL PL PL168262B1 (pl)

Applications Claiming Priority (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP22980490A JPH087970B2 (ja) 1990-08-31 1990-08-31 小型テープカセット
JP26238390A JPH0810545B2 (ja) 1990-09-29 1990-09-29 小型テープカセット
JP26238290A JPH087971B2 (ja) 1990-09-29 1990-09-29 小型テープカセット
JP2331061A JPH04205769A (ja) 1990-11-29 1990-11-29 小型テープカセット
JP1524491U JP2526120Y2 (ja) 1991-02-22 1991-02-22 小型テープカセット

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL168262B1 true PL168262B1 (pl) 1996-01-31

Family

ID=27519686

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91291558A PL168262B1 (pl) 1990-08-31 1991-08-29 Kaseta typu compact PL PL

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0473368B1 (pl)
KR (1) KR960003656B1 (pl)
CZ (1) CZ283610B6 (pl)
DE (1) DE69114617T2 (pl)
HU (1) HU212694B (pl)
PL (1) PL168262B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH061623B2 (ja) * 1984-03-19 1994-01-05 日立マクセル株式会社 テ−プカ−トリツジ
AU580318B2 (en) * 1984-07-23 1989-01-12 Sony Corporation Tape cassette
JPH0743908B2 (ja) * 1985-12-06 1995-05-15 日立マクセル株式会社 テ−プカ−トリツジ

Also Published As

Publication number Publication date
KR960003656B1 (ko) 1996-03-21
HU912754D0 (en) 1992-01-28
EP0473368A1 (en) 1992-03-04
DE69114617T2 (de) 1996-03-28
KR920005129A (ko) 1992-03-28
EP0473368B1 (en) 1995-11-15
CS266891A3 (en) 1992-04-15
HUT60061A (en) 1992-07-28
CZ283610B6 (cs) 1998-05-13
HU212694B (en) 1996-10-28
DE69114617D1 (de) 1995-12-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1117090A (en) Tape cassette
JPH05241234A (ja) カメラ
EP0348192A2 (en) Spool-type cartridge with lock
CA1233248A (en) Video tape cassette
US4022401A (en) Tape cassette
EP0616326B1 (en) A tape cartridge having reel lock means using two springs
IE53604B1 (en) Magnetic tape cassette
PL168262B1 (pl) Kaseta typu compact PL PL
EP0773547A2 (en) Tape cassette
JP3308945B2 (ja) カートリッジの誤挿入防止機構
US5529256A (en) Dual reel-locking mechanism for compact tape cassette
EP0411738A2 (en) Seat belt retractor
US5082196A (en) Video cartridge adapter interlock system
EP0395238B1 (en) Insertable tape cartridge for videocassette
EP0169514A2 (en) Magnetic tape cassette with reel-lock mechanism
US5717971A (en) Photographic system film door locking mechanism and method
JPH0210608Y2 (pl)
KR900010132Y1 (ko) 비디오 카세트 테이프의 릴허브 록킹장치
JP3570828B2 (ja) テープカセット
US6954336B2 (en) Recording tape cassette having an approved reel lock member
JPH0917147A (ja) テープカセット
JPS6317082Y2 (pl)
JP2893644B2 (ja) テープカセット
JP3451734B2 (ja) テープカセットのリールロック機構
JPH0427000Y2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060829