PL168035B1 - w zasadowo wylozonych piecach oraz mieszanina zuzlotwórczado przeprowadzania takiej rafinacji PL - Google Patents
w zasadowo wylozonych piecach oraz mieszanina zuzlotwórczado przeprowadzania takiej rafinacji PLInfo
- Publication number
- PL168035B1 PL168035B1 PL29124391A PL29124391A PL168035B1 PL 168035 B1 PL168035 B1 PL 168035B1 PL 29124391 A PL29124391 A PL 29124391A PL 29124391 A PL29124391 A PL 29124391A PL 168035 B1 PL168035 B1 PL 168035B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- slag
- copper
- refining
- forming mixture
- sludge
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B15/00—Obtaining copper
- C22B15/0026—Pyrometallurgy
- C22B15/0028—Smelting or converting
- C22B15/003—Bath smelting or converting
- C22B15/0036—Bath smelting or converting in reverberatory furnaces
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B15/00—Obtaining copper
- C22B15/0026—Pyrometallurgy
- C22B15/0028—Smelting or converting
- C22B15/003—Bath smelting or converting
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B15/00—Obtaining copper
- C22B15/0026—Pyrometallurgy
- C22B15/0028—Smelting or converting
- C22B15/003—Bath smelting or converting
- C22B15/0045—Bath smelting or converting in muffles, crucibles, or closed vessels
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
Abstract
1. Sposób ogniowej rafinacji zawierajacej olów i cyne miedzi pierwotnej i odpadów miedzi w zasadowo wylozonych piecach, przy czym doprowadzony do pieca wsad stapia sie, nastepnie usuwa sie ze stopu przez utlenienie olów i cyne oraz pozostale niepozadane substancje zanieczyszczajace, znamienny tym, ze do stopu metalu dodaje sie 1 - 5%, w odniesieniu do ilosci wsadu, mieszaniny zuzlotwórczej o nastepujacym skladzie: 30 - 70% szlamu czerwonego, 10 - 30% tlenku wapnia i/albo weglanu wapnia i/albo wodorotlenku wapnia, 5 - 30% ditlenku krzemu i 0 - 30% szlamu z galwanizacji. PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób ogniowej rafinacji zawierającej ołów i cynę miedzi pierwotnej i odpadów miedzi w zasadowo wyłożonych piecach, przy czym wprowadzony do pieca wsad stapia się i potem usuwa ze stopu przez utlenianie ołów i cynę oraz inne niepożądane substancje zanieczyszczające, oraz mieszanina żużlotwórcza do przeprowadzenia ogniowej rafinacji miedzi.
Ogniową rafinację miedzi przeprowadzano na początku, jak wiadomo, w wyprawionych kwasowo piecach płomiennych (Edmund R. Thewes: metallurgische Verarbeitung von Altmetallen und Rϋakstaneen, tom II., Carl Hanser Verlag, Monachium, 1951). Podczas tego procesu w wytwarzaniu ciekłego, dobrego do operowania żużla metalurgicznego brało w znacznej mierze udział kwarcowe wyłożenie pieca. Naturalnym następstwem tego było to, że na skutek chemicznych reakcji występowały nadzwyczaj intensywne korozje i wyłożenie pieca było zuużywane w ciągu dość krótkiego przeciągu czasu.
Z wprowadzeniem zasadowo wyprawionego wyłożenia wzrosła trwałość wyłożeń pieców. Występujący w tym sposobie żużel składał się w przeważającej mierze z tlenków pierwiastków zanieczyszczających i był nadzwyczaj lepki, trudno było nim operować i od przypadku do przypadku był w postaci płytek. Zawartość tlenku miedzi i miedzi w żużlu wzrastała na ogół do 50 - 70% i czasami jednak osiągała również 80%. Na skutek wysokiej zawartości tlenku miedzi wzrastała zdolność infiltracji poszczególnych pierwiastków żużla i to prowadziło do zużycia zasadowego wyłożenia. Podobne działanie wykazywało także występujące w wyniku wzajemnego oddziaływania składników tlenkowych wyłożenia chromowo-magnezytowego i tlenku miedzi kolejne tworzenie eutektyku (F. Harders, S.
168 035
Kienow: Feuerfestkunde, Herstellung, Eigenschaften und Verwendung feuerfester Baustoffe, Springer-Verlag, Berlin /Guttigen/Heildelberg, 1960).
W celu wykorzystania tritlenku boru obniżającego temperaturę topnienia oraz w celu zwiększenia płynności żużla jako czynniki żużlotwórcze stosowano niekiedy materiały zawierające tritlenek boru względnie ditlenekboru (kolemanit, asharit, sassolin). Te 'obok zmniejszenia lepkości nie wywierały wpływu w żaden sposób na zawartość tlenku miedzi w tlenkowym żużlu, przy czym jednocześnie znacznie przyspieszały zużycie zasadowego wyłożenia.
Celem wynalazku było zatem opracowanie sposobu oraz mieszaniny żużlotwórczej, które w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań zmniejszają szybkość korozji wyłożenia oraz również zawartość miedzi w żużlu i jednocześnie są niedrogie.
Podstawą wynalazku jest rozpoznanie, że żużel nie jest układem równowagi wykazującym idealny stan, lecz jest tak zwanym redukująco-utleniającym żużlem, w którym występują wspólnie tlenki składników niższego i wyższego stopnia, tak np. Cu2O i CuO, FeOFe2O3 i Fe2O3 i td. Poszczególne fazy żużla są tworzone przez te tlenki oraz ich chemiczne związki, które podczas ogniowej rafinacji miedzi przekształcają się w zależności od potencjału tlenu i stężenia.
Dalsze rozpoznanie polega na tym, że podczas ogniowej rafinacji, zawierającej ołów i cynę miedzi pierwotnej i odpadów miedzi, w zasadowo wyłożonych piecach, z zawierających żelazo zanieczyszczających otoczenie przemysłowych produktów ubocznych (szlam czerwony), zawierających miedź przemysłowych produktów ubocznych (szlam z galwanizacji), z nośników wapnia (CaO, Ca(OH)2, CaCO3), kwarcu (S1O2), poza tym z tlenków pierwiastków zanieczyszczających usuwanych z przeznaczonej do rafinacji miedzi można wytworzyć taki wielostopniowy żużel na bazie tlenków żelaza (FeO, FeOFe2O3, Fe2O3), który wobec zasadowego wyłożenia piecajest mniej korodujący i posiada działanie ukierunkowane na zanieczyszczenia. Wobec tego trwałość wyłożenia pieca wzrasta w znacznej mierze, poza tym można zintensyfikować przebieg ogniowej rafinacji w porównaniu ze stanem techniki, a zawartość miedzi w końcowym żużlu w porównaniu do zawartości w klasycznym sposobie można zmniejszyć o co najmniej 50%.
Postawione zadanie rozwiązano według wynalazku przez sposób, który polega na tym, że wsad wprowadzony do pieca stapia się, następnie usuwa się ze stopu przez utlenienie ołów i cynę oraz inne niepożądane substancje zanieczyszczające, przy czym do stopu metalu dodaje się zgodną z wynalazkiem mieszaninę żużlotwórczą o składzie
- 70% szlamu czerwonego,
- 30% tlenku wapnia i/albo węglanu wapnia i/albo wodorotlenku wapnia,
- 30% ditlenku krzemu i
- 30% szlamu z galwanizacji w ilości 1 - 5%, w odniesieniu do odpowiedniej ilości wsadu, przy czym szlam czerwony znany jest jako największy produkt uboczny przy produkcji tlenku glinu sposobem Bayer a i zawiera przede wszystkim tlenek żelaza, tlenek glinu, tlenek krzemu i tlenek sodu. Szlam galwanowy powstaje przy elektrolizie, względnie galwanizacji metali i z zebranych elektrolitów.
Mieszaninę żużlotwórczą doprowadza się na powierzchnię stopu metalu albo za pomocą lancy do stopu metalu. _
Zgodna z wynalazkiem mieszanina żużlotwórcza zawiera 30 - 70% szlamu czerwonego, 10 - 30% tlenku wapnia, 5 - 30% ditlenku krzemu i 0 - 30% szlamu z galwanizacji.
Podstawową korzyścią wynalazku jest to, że każdy składnik stosowanej mieszaniny żużlotwórczej jest łatwo dostępny i nadzwyczaj tani, przy czym, idąc dalej, składniki jak szlam czerwony i szlam z galwanizacji stanowią odpady szkodliwe dla otoczenia, tak że zastosowanie ich jest korzystne również z punktu widzenia ochrony środowiska.
Uzyskiwany w sposobie według wynalazku żużel jest ciekły łatwo nim operować i wykazuje niską temperaturę topnienia. Zawartość miedzi w żużlu końcowym wynosi zaledwie 50% zawartości miedzi w żużlach z klasycznej rafinacji miedzi, oznacza to, że wzrasta efektywność rafinacji miedzi.
Podstawowa korzystna właściwość mieszaniny żużlotwórczej według wynalazku polega na tym, że wytworzony z jej pomocą żużel nie jest agresywny wobec zasadowego wyłożenia pieca i z jej pomocą łatwo i efektywnie usuwa się ołów i cynę zawarte w przeznaczonej do rafinacji miedzi.
168 035
Zgodna z wynalazkiem mieszanina żużlotwórcza jest nie tylko niedroga, lecz przez jej zastosowanie można również niedrogo przeprowadzać rafinację miedzi, między innymi przy małym nakładzie energii.
Dalsze szczegóły wynalazku objaśniają poniższe przykłady wykonania.
W poniższych przykładach stosowano szlam czerwony i szlam galwanowy o następującym składzie:
a) Fe(OH)s | 54% | NiO | 0,04% |
Al2O3 | 20% | PbO | 0,02% |
TiO2 | 5% | Na2O | 4,5% |
SiO2 | 5,1% | Wilgotność | R |
MgO | 0,02% | ||
b) CuO | 23% | NiO | 1% |
CaO | 3% | ZnO | 15% |
C2O3 | 6% | M2O3 | 2% |
SiO2 | 0,6% | Wilgotność: | ΤΊ R |
FeO | 10% |
Przykład I. Próbę przeprowadzono w piecu tyglowym, przy czym rafinowano wsad miedzi wynoszący 5000g o zawartości 0,4% ołowiu i 0,3% cyny. Przeznaczony do rafinacji stop wytworzono przez stopienie katodowej miedzi z ołowiem i cyną. Odżużlowanie prowadzono przez dekantację. Jako czynniki żużlotwórcze stosowano
54,64% szlamu czerwonego,
16,39% SiO2 i
28,95% tlenku wapnia.
Z powyższej mieszaniny dodawano 50g na każdą dekantację.
Po stopieniu wsadu dodano pierwszy dodatek mieszaniny żużlotwórczej i potem przez miedzianą rurę wdmuchiwano powietrze w ciągu 5 minut. Następnie prowadzono odżużlowanie.
Dodawanie mieszaniny żużlotwórczej, wdmuchiwanie powietrza i odżużlowanie przeprowadzono w podobny sposób jeszcze 4 razy i potem w ostatnim etapie przeprowadzono redukcję w tradycyjny sposób przy użyciu stopu przejściowego CuP10, a następnie wylano materiał.
Chemiczny skład rafinowanego metalu w różnych fazach sposobu podany jest w tabeli 1, natomiast składy żużli podane są w tabeli 2.
Tabela 1
Chemiczny skład metalu w %
Etap | Ca | Pb | Sn | Cr | O | P |
po stopieniu | 99,24 | 0,40 | 0,085 | 0,001 | 0,22 | 0,001 |
po | ||||||
1. dekantacji | 98,77 | 0,40 | 0,28 | 0,001 | 0,55 | 0,001 |
2. dekantacji | 98,99 | 0,37 | 0,20 | 0,001 | 0,56 | 0,003 |
3. dełktntacji | 99,06 | 0,35 | 0,12 | 0,001 | 0,62 | 0,003 |
4. dekantacji | 99,14 | 0,30 | 0,070 | 0,001 | 0,64 | 0,002 |
5. dekantacji | 99,18 | 0,20 | 0,046 | 0,001 | 0,60 | 0,002 |
po | 99,64 | 0,062 | 0,042 | 0,001 | 0,32 | 0,002 |
168 035
Tabela 2 Skład żużli w %
Etap | Cu | Pb | Sn | Ci2° | Fe | Ga | Cr | Si | AL |
po 1. dekannacji | 4,36 | 2,5 | 2,3 | 6,0 | 10,5 | 20,6 | 0,06 | 12,9 | 4,6 |
2. dekant;acji | 4,21 | 1,5 | 1,5 | 4,5 | 10,5 | 22,7 | 0,04 | 13,9 | 3,4 |
3. dekannacji | 4,76 | 1,3 | 1,1 | 6,2 | 12,3 | 22,4 | 0,05 | 12,8 | 3,4 |
4. dekantacji | 4,15 | 0,82 | 0,56 | 4,8 | 12,3 | 23,0 | 0,05 | 13,7 | 4,3 |
5. dekannacji | 3,67 | 0,65 | 0,33 | 4,9 | 11,7 | 23,4 | 0,06 | 13,7 | 4,2 |
Przykład II. W piecu płomiennym przeprowadzono rafinację 30t odpadów miedzi. Odpady miedzi stapiano w sposób ciągły i przy osiągnięciu głębokości kąpieli metalu wynoszącej 100 mm dodano na powierzchnię stopu metalu 300 kg mieszaniny żużlotwórczej. Skład mieszaniny żużlotwórczej był następujący:
54,64% szlamu czerwonego,
16,39% SiO2 i
28,95% CaO.
Gdy głębokość kąpieli metalu osiągnęła 200 mm, utleniano kąpiel w sposób ciągły za pomocą lanc z tlenem wprowadzonych przez sklepienie pieca.
Po zakończeniu utleniania następującego po całkowitym stopieniu kąpiel metalu odżużlowano i utleniony stop miedzi spuszczono do pieca redukcyjnego, tu redukowano dalej za pomocą kloca drewnianego i potem wylano do form anodowych.
Podczas prowadzenia procesu sposobem według wynalazku z pieca pobierano na bieżąco próby i poddawano je analizie. Okresy pobierania prób i odpowiadające im oznaczenia prób podane są w tabeli 3, chemiczny skład metalu podany jest w tabeli 4, a chemiczny skład żużla w tabeli 5.
Tabela 3
Pora pobierania próby | Oznaczenie próby metalu | Ozmtczenie próby żużla |
godz. 20 min. 30 | 2.1. | 2.1. |
godz. 21 min. 30 | 2.2. | 2 .2 . |
godz. 22 mn. 30 | 2.3. | 2.3. |
godz. 23 Mn. 30 | 2.4. | 2.4. |
go^^«, 0 Mn. 30 | 2.5. | 2.5. |
godz. 1 min. 30 | 2.6. | 2.6. |
Tabela 4
Chemiczny skład metalu w %
Ga | «μ. — τ r\ κζχ i rt, \ \ V KŁ/ »' V 1 O O O O O O o o o o o o «* et et et et at o o o o o o |
Si | ν s- ν ν τ* s- o O O O O O o o o o o o ct et et et et et o o o o o o |
o | 4 σ» <o 4 t>- o 1Λ O CO O Φ O O O O V- O |
s tSJ | K\ v O 4 OJ V CM O s- O O O <r O O O O et et et et e^ et o o o o o o |
•rł | O ΙΛ r Τ ΙΛ 4 KA CM OJ KA OJ o o o o o o et et et et et et O O O O O O |
<D Pm | 4 OJ O- (5. 4 O O O KA O O O τ- O O O O et et et et ot et o o o o o o |
ω | CO KA O 00 [> 4 UA V OJ ν Γ O V O O O O et et et et et et o o o o o o |
& | CO 4- O C OJ σ» οι σ> 4 οι σ\ O OJ o o o o o o o o o o |
1 Cu _1 | k\ tr\ r t>- ua o oj οι ν o- ω σ» σ» σ» σ> co co co σ\ σ» σ» c\ ca σ» |
ca Ό F4 PM | ··<··· r OJ Ηλ tf\ \D *··»«· OJ CM CM OJ 04 OJ |
a CSJ | uj u' O- cj Oj 4 w * w ·. ·» w OJ V- OJ KA KA KA |
ro o | o u? σ' ιλ j) r et et et et et et oj r r Pi OJ Λ |
Si | .0 4 OJ CO OJ σ» * et et et et et O- rc\ <7\ v0 if\ if\ |
o OJ 3 O | O OJ 4 v co VD C* Λ Ck A M «. OA O KA O 4 OJ v r* v ka ka ka |
•rł | co <O Φ OJ r O 30 ν v r- v r* O *t et et et et et o o o o o o |
<D Pq | 4 v- t>~ <O CO (Τ' <* tfh A A A * ka ua ω ua c-~ co v <r- τ- v r* r- |
ω | UA OJ O OJ OO 00 O V co * et et et et et Τ- O O ν τ- O, |
S | OJ o o o o OJ <0 4 co oo ΤΑ A A A A A ν O ν ν r* v |
Cu | UA o O O O ua σ» oj 4 o· ua oj et et et a et et 4 Ol UA o ν* σ» V V Τί |
ca x> Ό H PM | Φ 4 · · · · ei cu k\ ir\ ω ······ OJ OJ OJ CU OJ OJ |
168 035
Przykład III. W piecu płomiennym rafinowano 50t wykazującego szczególnie wysoki stopień zanieczyszczenia stopu metalu. Stop miedzi zawierał 2,2% ołowiu i 2,7% cyny.
Podczas procesu, po stopieniu wsadu dodano 2,2t mieszaniny żużlotwórczej o następującym składzie:
52,72% szlamu czerwonego,
18,81% SiO2,
27,93% CaO i
3,51% szlamu z galwanizacji.
Po dodaniu mieszaniny żużlotwórczej prowadzono utlenianie, potem odżużlowanie i wstępne odtlenienie. Potem dodano ponownie 2,5t mieszaniny żużlotwórczej o następującym składzie:
54,64% szlamu czerwonego
16,39% SiO2
28,95% CaO.
Po drugim dodaniu mieszaniny żużlotwórczej znowu prowadzono utlenienie, odżużlowanie oraz następującą po nim redukcję i wylanie. Jako środki do wstępnego odtleniania stosowano przemysłowe produkty uboczne zawierające miedź i żelazo, a jako środki do końcowego odtlenienia stosowano stop przejściowy CuP10. Tworzenie żużla następowało w już wymieniony sposób: przez jednokrotne dodanie, jednokrotne odciągnięcie.
Podczas prowadzenia procesu pobierano próby stopu metalu aż do wstępnego odtleniania co 50 minut, a dalej co 30 minut. Zmiana składu metalu podana jest w tabeli 6.
Obniżenie zawartości ołowiu w rafinowanej miedzi sposobem podanym w powyższych przykładach z 0,1 % na 0,005% można przeprowadzić wyłącznie przy czasie stapiania w obrębie 8 godzin. Osiągnięcie takiego samego wyniku według tradycyjnych sposobów wymagało około 14 godzin. Jednocześnie w przypadku zastosowania tradycyjnego sposobu musiano zmieniać wyłożenie pieca płomiennego co 48 wsadów, podczas gdy po wprowadzeniu sposobu według wynalazku pieca płomiennego wytrzymywały rafinację 167 wsadów.
Z powyższych danych wynika, że efektywność rafinacji miedzi sposobem według wynalazku zwiększa się w znacznej mierze i jednocześnie znacznie maleją związane z tym koszty. Przytoczone przykłady przedstawiają oczywiście tylko niektóre warianty sposobu według wynalazku i mieszaniny żużlotwórczej według wynalazku, przy czym w obrębie zakresu ochrony załączonych zastrzeżeń stoją do dyspozycji przeciętnego specjalisty oczywiście jeszcze dalsze niezliczone możliwości.
168 035
Chemiczny skład metalu w %
4· | tA | co | 00 | CO | CO | O | LA | CO | CM | Al | CA | CA | ||
la | fA | co | tA | •4* | CO | LA | O | O | CM | O | !S | O | ||
o | o | o | r | >r | tA | O | O | O | V | V | O | |||
O | St | Λ | w» | •t | s* | St | Λ | •t- | et | vt | ||||
O | o | o | o | O | o | O | O | o | o | o | o | O | ||
V | V | 5Γ | CM | V | tA | CM | LA | 00 | o | V | Al | LA | ||
o | o | o | O | o | O | O | CM | V | CM | o | O | CO | ||
dl | o | o | o | O | o | O | O | O | o | o | o | O | O | |
et | et | et | et | et | •k | et | 4* | ·* | et | et | et | et | ||
o | o | o | o | o | O | o | O | o | o | o | o | o | ||
fA | CO | CS | o | CO | CO | o | o | IS | CM | CM | 4* | co | ||
o | fA | la | 4- | 4- | tA | CM | co | τ· | CM | CM | CA | CO | ||
o | o | O | O | O | O | O | o | τ | V | V- | O | o | ||
ca | o | o | o | O | O | O | o | o | o | o | o | O | o | |
et | et | et | w | •k | w | •k | et | et | et | et | et | et | ||
o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | ||
ca | ca | V | co | CS | co | |||||||||
o | o | CM | V | V | V- | s | V | LA | V | o | o | o | ||
r4 | o | o | O | O | O | o | o | o | CS | o | o | o | o | |
<3* | o | o | CO | o | o | o | o | o | O | o | o | o | o | |
et | w | •k | w | et | ek | et | et | et | et | et | et | et | ||
o | o | O | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | ||
co | CS | CO | 00 | 4· | 4 | CA | tA | o- | CM | o- | Al | 4· | ||
o | o | o | o | O | O | O | V | o | O | O | ||||
α | o | o | o | o | O | O | O | o | o | o | o | O | a | |
CS3 | w | et | w | w | et | •k | 4k | et | et | et | et | et | ||
o | o | O | o | o | o | O | O | o | o | o | o | o | ||
tA | la | CO | cs | LA | CS | CA | CA | V | CM | o | o | o | ||
O | O | O | o | O | o | O | O | V | V | V | V | Γ | ||
•rl | o | o | O | o | O | o | O | O | o | o | o | o | o | |
et | <t | et | w | w | et | et | et | et | et | et | et | et | ||
o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | ||
cs | la | 4· | 4· | CM | tA | tA | 4· | 4- | CO | |||||
o | O | O | O | O | O | O | tA | CO | o | O | O | o | ||
Φ | o | o | O | O | o | O | O | CM | V | JA | O | O | o | |
Pr | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | |
o | o | o | o | o | o | o | V | r· | o | o | o | o | ||
CM | V | V | V | CM | tA | V | V | V | Γ | V | V | |||
O | o | O | o | O | O | o | o | o | o | Q | o | o | ||
R | O | o | o | o | O | O | o | o | o | o | O | o | o | |
O | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | |
o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | ||
la | 00 | c*· | CA | CA | C.0 | CS | 4· | tA | co | CM | o | |||
CM | cO | LA | tA | CM | CO | CA | cs | CS | CA | CA | co | |||
et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | et | ||
ta | CM | CM | CM | CM | CM | T | o | o | o | o | o | o | o | |
la | fA | CM | CA | CA | 00 | 4 | CA | CM | tA | o | o | CS | ||
O | τ* | CM | O | CO | CA | 4· | 4· | CO | 4 | V | 00 | 4 | ||
g | et | et | et | e* | et | •k | et | et | et | et | et | et | et | |
Pr | CM | CM | CM | CM | V- | V | V | (0 | V | τ~ | V | τ’ | o | o |
♦rł | ||||||||||||||
00 | LA | CS | tA | LA | o | CM | Cl | tA | tA | CO | tA | LA | o | |
la | O | O | tA | CO | CA | 5Γ | © | 4“ | tA | V | CO | O | CO | |
a | et | et | et | et | et | et | et | •rl | et | et | et | et | et | et |
o | LA | la | LA | LA | LA | LA | cs | a | CO | cO | s | o- | co | co |
ca | ca | CA | CA | CA | CA | CA | <o rH +» ad | CA | CA | CA | CA | CA | CA | |
o | H | |||||||||||||
© | • | • | • | • | ||||||||||
as | • | • | O | • | • | • | • | rt | • | • | o | V | CM | tA |
CM | fA | 4 | LA | CO | CS | Pi | 00 | CA | V | V | V | |||
Ό | • | • | • | • | • | • | O | • | • | • | • | • | • | |
fA | tA | rA | tA | tA | tA | ΓΑ | -P | tA | tA | tA | tA | tA | fA | |
Pr | 0] | |||||||||||||
Próba z odtłenionego stopu metalu
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,50 zł
Claims (5)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób ogniowej rafinacji ^t^wzkrr<iji^(^eij ołów i cynę miedzi pierwotnej i odpadów miedz i w zasadowo wyłożonych piecach, przy czym doprowadzony do pieca wsad stapia się, następnie usuwa się ze stopu przez utlenienie ołów i cynę oraz pozostałe niepożądane substancje zanieczyszczające, znamienny tym, że do stopu metalu dodaje się 1 - 5%, w odniesieniu do ilości wsadu, mieszaniny żużlotwórczeć o następującym składzie:30 - 70% szlamu czerwonego,10 - 30% tlenku wapnia i/albo węglanu wapnia i/albo wodorotlenku wapnia,5 - 30% ditlenku krzemu i 0 - 30% szlamu z galwanizacji.
- 2.Sposób według zastrz . 1 , znamienny tym , że mieszanmę żużlotwórezą doprowadza się na powierzchnię stopu metalu.
- 3. S^posstSb wedhig zatttz. 1 , znanńenny yym , że mkss>^;mh^ę żużkitwórczą wdmuchuje się do stopu metalu przez lancę.
- 4. Mieraaniaa aużlotwórzaa oo gnniowej aifinacji πηνΐοπι^ε) ł^łww i yynę nnedzi pierwotnej i odpadów miedzi w zasadowo wyłożonych piecach, znamienna tym, że zawiera:30 - 70% szlamu czerwonego,10 - 30% tlenku wapnia i/albo węglanu wapnia i/albo wodorotlenku wapnia,
- 5 - 30% ditlenku krzemu i 0 - 30% szlamu z galwayiraaJi.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU462790A HU209327B (en) | 1990-07-26 | 1990-07-26 | Process for more intensive pirometallurgic refining primere copper materials and copper-wastes containing pb and sn in basic-lined furnace with utilizing impurity-oriented less-corrosive, morestaged iron-oxide-based slag |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL291243A1 PL291243A1 (en) | 1992-03-09 |
PL168035B1 true PL168035B1 (pl) | 1995-12-30 |
Family
ID=10968497
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL29124391A PL168035B1 (pl) | 1990-07-26 | 1991-07-25 | w zasadowo wylozonych piecach oraz mieszanina zuzlotwórczado przeprowadzania takiej rafinacji PL |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
BE (1) | BE1006534A5 (pl) |
DE (1) | DE4123004A1 (pl) |
FI (1) | FI100113B (pl) |
FR (1) | FR2665183B1 (pl) |
HU (1) | HU209327B (pl) |
PL (1) | PL168035B1 (pl) |
YU (1) | YU47536B (pl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA2091677C (en) * | 1991-07-15 | 2000-10-24 | Takashi Nakamura | Process for refining crude material for copper or copper alloy |
CN113999986A (zh) * | 2021-09-26 | 2022-02-01 | 江西铜业技术研究院有限公司 | 一种适用于高品位复杂含铜物料火法精炼造渣剂及制备 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1151385B (de) * | 1959-10-27 | 1963-07-11 | Renault | Verfahren zur Abtrennung von Zink aus Kupfer und Kupferlegierungen |
JPS5045810Y2 (pl) * | 1971-04-30 | 1975-12-25 | ||
JPS5140851B2 (pl) * | 1972-02-10 | 1976-11-06 | ||
US3899324A (en) * | 1973-03-16 | 1975-08-12 | Scm Corp | Flux for continuous casting of steel |
DE2328351C2 (de) * | 1973-06-04 | 1978-09-14 | Polysius Ag, 4723 Neubeckum | Verfahren zur Herstellung agglomerierter synthetischer Schlacke |
HU169980B (pl) * | 1975-04-16 | 1977-03-28 | ||
DE2621144C3 (de) * | 1976-05-13 | 1978-11-02 | Th. Goldschmidt Ag, 4300 Essen | Verfahren zur Aufarbeitung von Buntmetallhydroxidschlamm-Abfällen |
US4318737A (en) * | 1980-10-20 | 1982-03-09 | Western Electric Co. Incorporated | Copper refining and novel flux therefor |
SU1105512A1 (ru) * | 1983-05-20 | 1984-07-30 | Предприятие П/Я А-7155 | Флюс дл рафинировани черновой меди |
FI78125C (fi) * | 1983-11-14 | 1989-06-12 | Vni Gorno Metall I Tsvet Met | Foerfarande foer behandling av jaernhaltiga koppar- eller koppar/zinksulfidkoncentrat. |
US4657586A (en) * | 1985-10-25 | 1987-04-14 | Union Carbide Corporation | Submerged combustion in molten materials |
-
1990
- 1990-07-26 HU HU462790A patent/HU209327B/hu not_active IP Right Cessation
-
1991
- 1991-07-11 DE DE19914123004 patent/DE4123004A1/de active Granted
- 1991-07-23 YU YU129391A patent/YU47536B/sh unknown
- 1991-07-24 BE BE9100697A patent/BE1006534A5/fr not_active IP Right Cessation
- 1991-07-25 FI FI913563A patent/FI100113B/fi not_active IP Right Cessation
- 1991-07-25 PL PL29124391A patent/PL168035B1/pl unknown
- 1991-07-25 FR FR9109421A patent/FR2665183B1/fr not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE4123004A1 (de) | 1992-02-20 |
BE1006534A5 (fr) | 1994-10-11 |
DE4123004C2 (pl) | 1993-05-06 |
FR2665183B1 (fr) | 1995-02-03 |
FI100113B (fi) | 1997-09-30 |
FI913563A0 (fi) | 1991-07-25 |
FR2665183A1 (fr) | 1992-01-31 |
HU904627D0 (en) | 1991-01-28 |
FI913563A (fi) | 1992-01-27 |
YU129391A (sh) | 1994-01-20 |
HU209327B (en) | 1994-04-28 |
HUT58830A (en) | 1992-03-30 |
YU47536B (sh) | 1995-10-03 |
PL291243A1 (en) | 1992-03-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5286274A (en) | Method for treatment of potlining residue from primary aluminium smelters | |
US4260414A (en) | Process for recovering and utilizing useful substances from molten metal produced during reduction treatment of steel slag | |
AU2007315330B2 (en) | Recovery of non-ferrous metals from by-products of the zinc and lead industry using electric smelting with submerged plasma | |
EA011796B1 (ru) | Способ и установка для извлечения цветных металлов из отходов производства цинка | |
US4417924A (en) | Steelmaking additive composition | |
US5716426A (en) | Methods of processing aluminium dross and aluminium dross residue into calcium aluminate | |
Vafeias et al. | From red to grey: revisiting the Pedersen process to achieve holistic bauxite ore utilisation | |
CA1075469A (en) | Process for pyrometallurgical recovery of iron from iron silicate slags | |
US7905941B2 (en) | Recovery of non-ferrous metals from by-products of the zinc and lead industry using electric smelting with submerged plasma | |
PL168035B1 (pl) | w zasadowo wylozonych piecach oraz mieszanina zuzlotwórczado przeprowadzania takiej rafinacji PL | |
KUBODERA et al. | An approach to the full utilization of LD slag | |
NL1007383C2 (nl) | Werkwijze voor het valoriseren en het eventueel daartoe bewerken van potslakken. | |
US3424574A (en) | Ferrous metal refining | |
FI64648C (fi) | Foerfarande foer utnyttjande av fattiga oxidiska och jaernhaltiga komplexmalmer eller -koncentrat | |
US2350725A (en) | Process for recovering metals from steel slags | |
JP7564011B2 (ja) | ステンレス鋼スラグ及びその製造方法、並びに土中埋設用材料 | |
US2286577A (en) | Pyrometallurgical process for the production of pig-iron and ferrochromium | |
SU1565912A1 (ru) | Шихта дл выплавки среднеуглеродистого ферромарганца | |
Kaur | FCS slag for continuous copper converting | |
SU1250583A1 (ru) | Способ выплавки силикомарганца | |
JPH04224147A (ja) | 鋼滓を改質した超速硬セメント原料の製造法 | |
JP2019026865A (ja) | 高濃度に燐を含む脱燐スラグからの燐の分離回収方法 | |
SU952980A1 (ru) | Шихта дл переработки цинк содержащих материалов | |
JP3433298B2 (ja) | 精錬炉における吹き上げコーティング方法 | |
SU929711A1 (ru) | Шлак |