PL167987B1 - Sposób ksztaltowania tasmy papierowej i urzadzenie do ksztaltowania tasmy papierowej, PL PL - Google Patents

Sposób ksztaltowania tasmy papierowej i urzadzenie do ksztaltowania tasmy papierowej, PL PL

Info

Publication number
PL167987B1
PL167987B1 PL91289167A PL28916791A PL167987B1 PL 167987 B1 PL167987 B1 PL 167987B1 PL 91289167 A PL91289167 A PL 91289167A PL 28916791 A PL28916791 A PL 28916791A PL 167987 B1 PL167987 B1 PL 167987B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
screen
furnish
stock
wire
Prior art date
Application number
PL91289167A
Other languages
English (en)
Other versions
PL289167A1 (en
Inventor
Richard E Hergert
Original Assignee
Beloit Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beloit Corp filed Critical Beloit Corp
Publication of PL289167A1 publication Critical patent/PL289167A1/xx
Publication of PL167987B1 publication Critical patent/PL167987B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F9/00Complete machines for making continuous webs of paper
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F9/00Complete machines for making continuous webs of paper
    • D21F9/003Complete machines for making continuous webs of paper of the twin-wire type

Landscapes

  • Paper (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Amplifiers (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Machines For Manufacturing Corrugated Board In Mechanical Paper-Making Processes (AREA)
  • Replacement Of Web Rolls (AREA)

Abstract

1 Sposób ksztaltowania tasmy papierowej, w którym wy- lewa sie mase papiernicza ze skrzyni wlewowej w kierunku pozio- mym, a nastepnie odprowadza sie z niej do dolu pierwsza porcje wody przemieszczajac ja na pierwszym, poziomym sicie, a naste- pnie wprowadza sie wstepnie odwodniona mase papiernicza pomie- dzy pierwsze sito i usytuowane na nim i przesuwane z taka sama predkoscia oraz w tym samym kierunku drugie sito, po czym usuwa sie z masy papierniczej druga porcje wody do dolu przez pierwsze sito i jednoczesnie usuwa sie trzecia porcje wody do góry przez drugie sito odsysajac ja za pomoca szczeliny ssacej, a nastepnie na mase papiernicza wywiera sie sile odsrodkowa skierowana ku górze przemieszczajac ja wzdluz toru ze zmienna krzywizna i potem odprowadza sie piata porcje wody do dolu przez pierwsze sito do utworzenia tasmy papierowej, znamienny tym, ze po usunieciu z masy papierniczej pierwszej, drugiej i trzeciej porcji wody odciaga sie do góry czwarta porcje wody za pomoca podcisnienia wywieranego na mase papiernicza od góry poprzez drugie sito, przy czym czwarta porcje wody usuwa sie jednoczesnie z odprowadzaniem................... 10. Urzadzenie do ksztaltowania tasmy papierowej, zawie- rajace skrzynie wlewowa do wylewania masy papierniczej w kie- runku poziomym, za która jest usytuowana strefa odwadniania wstepnego posiadajaca umieszczone w plaszczyznie poziomej, two- rzace petle pierwsze sito, zas za strefa odwadniania wstepnego jest usytuowana strefa odwadniania wtórnego, w której jest umieszczo- ne, przylegle od góry do pierwszego sita, tworzace petle drugie sito, ruchome w tym samym kierunku co pierwsze sito, przy czym pierwsze sito i drugie sito sa umieszczone na odwadniajacym bloku o powierzchni ze zmienna krzywizna, zas po przeciwnej stronie pierwszego sita i drugiego sita wzgledem odwadniajacego bloku jest umieszczona szczelina ssaca, znamienne tym, ze za szczelina ssaca (32), po tej samej stronie sit (14,22), jest usytuowana zakrzywiona, odwrócona skrzynia (34) polaczona z pierwszym zespolem ........ Fig 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób kształtowania taśmy papierowej i urządzenie do kształtowania taśmy papierowej.
Podczas produkcji taśmy papierowej działa wiele czynników mających wpływ na właściwości gotowego wyrobu. Na przykład jednym z nich jest stosunek prędkości wylewania masy papierniczej ze skrzyni wlewowej do prędkości przemieszczania sita, na które masę papierniczą wylewa się.
W przypadku pewnych gatunków papieru, zwłaszcza w przypadku papieru wysokogatunkowego, wytrzymałość taśmy na rozciąganie w kierunku przemieszczania w maszynie powinna być w miarę możliwości zbliżona do jej wytrzymałości na rozciąganie w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania w maszynie.
W technice produkcji papieru taki stosunek wytrzymałości na rozciąganie w kierunku przemieszczania w maszynie do wytrzymałości na rozciąganie w kierunku do niego poprzecznym nosi nazwę wskaźnika rozciągliwości.
Korzystne jest, zwłaszcza podczas produkcji kopert i podobnych wyrobów, aby wskaźnik rozciągliwości był możliwie bliski jedności, dzięki czemu podczas procesu produkcyjnego arkusz papieru zachowuje się w taki sam sposób bez względu na kierunek jego zginania.
Znany jest sposób kształtowania taśmy papierowej, przedstawiony w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 07/127525, który polega na tym, że wylewa się masę papierniczą ze skrzyni wlewowej w kierunku w przybliżeniu poziomym, wprowadza się masę papierniczą na usytuowane w płaszczyźnie poziomej, tworzące pętlę pierwsze sito, które przemieszcza się z tą samą prędkością i w tym samym kierunku co masę papierniczą i usuwa się z masy papierniczej pierwszą porcję wody w strefie odwadniania wstępnego, odprowadzając ją w dół poprzez to pierwsze sito.
Następnie umieszcza się częściowo odwodnioną masę papierniczą pomiędzy pierwszym sitem, a tworzącym pętlę drugim sitem, które przemieszcza się w tym samym kierunku i z tą samą prędkością jak sito pierwsze i usuwa się dalszą porcję wody z masy papierniczej w strefie odwadniania wtórnego usytuowanej za strefą odwadniania wstępnego. Potem przemieszcza się sita po odwadniającym bloku o powierzchni ze zmienną krzywizną, usuwając z masy papierniczej drugą porcję wody, którą odprowadza się w dół poprzez pierwsze sito.
W następnej kolejności usuwa się trzecią porcję wody w kierunku ku górze poprzez drugie sito wywierając na masę papierniczą siły odśrodkowe podczas przemieszczania obu sit po odwadniającym bloku, przy czym zbiera się trzecią porcję wody w szczelinie ssącej po przeciwnej stronie sit względem odwadniającego bloku, a następnie odprowadza się piątą porcję wody z masy papierniczej, w kierunku do dołu przez pierwsze sito.
Znane jest urządzenie do kształtowania taśmy papierowej, przedstawione w tym samym opisie patentowym. Urządzenie zawiera skrzynię wlewową do wylewania masy papierniczej w kierunku poziomym, za którą jest usytuowana strefa odwadniania wstępnego posiadająca
167 987 umieszczone w płaszczyźnie poziomej, tworzące pętlę pierwsze sito. Strefa odwadniania wstępnego, posiada pierwszy obszar do usuwania pierwszej porcji wody, zaś za strefą odwadniania wstępnego jest usytuowana strefa odwadniania wtórnego, w której jest umieszczone, przyległe do pierwszego sita, tworzące pętlę drugie sito, ruchome w tym samym kierunku co pierwsze sito. Pomiędzy pierwszym sitem i drugim sitem jest umieszczona masa papiernicza, natomiast pierwsze sito i drugie sito jest usytuowane wzdłuż odwadniającego bloku o powierzchni ze zmienną krzywizną. Strefa odwadniania wtórnego posiada drugi obszar do usuwania drugiej porcji wody z masy papierniczej oraz posiada trzeci obszar, do usuwania trzeciej porcji wody. Po przeciwnej stronie pierwszego sita i drugiego sita względem odwadniającego bloku jest umieszczona szczelina ssąca.
Zastosowanie takiego stopniowego odprowadzania wody z masy papierniczej i z taśmy papierowej i maszyny, według tego ujawnienia, umożliwia uzyskanie wysokiego wskaźnika odwodnienia masy papierniczej oraz zatrzymanie składników wysokowartościowych w wyrobie. Pomimo tego na maszynie tej w normalnych warunkach nie daje się wyprodukować taśmy o wskaźniku rozciągliwości mniejszym od dwóch, bez względu na wspomniany powyżej stosunek szybkości wylewania masy papierniczej do prędkości sita.
Według wynalazku, sposób kształtowania taśmy papierowej charakteryzuje się tym, że po usunięciu z masy papierniczej pierwszej, drugiej i trzeciej porcji wody, odciąga się do góry czwartą porcję wody za pomocą podciśnienia wywieranego na masę papierniczą od góry poprzez drugie sito, przy czym czwartą porcję wody usuwa się jednocześnie z odprowadzaniem piątej porcji wody, którą wyciąga się z masy papierniczej przemieszczając masę papierniczą po torze wklęsłym do dołu wywierając na nią siłą odśrodkową skierowaną do dołu.
Korzystnie, reguluje się ilość wody usuwanej w pierwszej porcji poprzez zmianę odstępu pomiędzy miejscem wylewania masy papierniczej i miejscem odbierania drugiej i trzeciej porcji wody.
Korzystnie, pierwszą porcję wody usuwa się poprzez działanie sił grawitacyjnych.
Korzystnie, drugą i trzecią porcję wody odprowadza się z masy papierniczej ułożonej pomiędzy dwoma sitami bezpośrednio po usunięciu pierwszej porcji wody.
Korzystnie, przed usuwaniem drugiej porcji wody częściowo odsysa się wodę z masy papierniczej za pomocą bloku odwadniającego.
Korzystnie, trzecią porcję wody usuwa się przeprowadzając masę papierniczą po odwadniającym bloku o stopniowo zmniejszającej się krzywiźnie w kierunku ruchu sit, zmniejszając intensywność usuwania wody ku górze poprzez drugie sito w miarę przemieszczania masy papierniczej po odwadniającym bloku.
Korzystnie, trzecią porcję wody odprowadza się w kierunku krawędzi końcowej odwadniającego bloku, przy czym trzecią porcję wody odprowadzoną poprzez drugie sito pod działaniem siły odśrodkowej odciąga się ku górze przez szczelinę ssącą.
Korzystnie, przy odciąganiu trzeciej porcji wody reguluje się odstęp pomiędzy szczeliną ssącą, a drugim sitem, maksymalizując ilość usuwanej trzeciej porcji wody.
Korzystnie, po odprowadzeniu piątej porcji wody, z utworzonej taśmy papierowej odprowadza się do dołu przez pierwsze sito szóstą porcję wody za pomocą rolki umieszczonej od strony drugiego sita, a następnie siódmą porcję wody przemieszczając taśmę z sitem po zakrzywionej od góry próżniowej skrzyni usytuowanej pod pierwszym sitem.
Urządzenie do kształtowania taśmy papierowej, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że za szczeliną ssącą po tej samej stronie sit jest usytuowana zakrzywiona, odwrócona skrzynia połączona z pierwszym zespołem ssącym, przy czym sita są ułożone przy odwróconej skrzyni wklęsło do dołu, a ich krzywizna jest odwrotna niż w obszarach strefy odwadniania wtórnego usytuowanych przed skrzynią.
Korzystnie, za odwróconą skrzynią jest usytuowana rolka po tej samej stronie obu sit co odwrócona skrzynia, zaś za rolką, po przeciwnej stronie sit jest usytuowana skrzynia o zakrzywionej górnej powierzchni.
Korzystnie, promień krzywizny rolki jest mniejszy od promienia krzywizny odwróconej skrzyni.
167 987
Sposób kształtowania taśmy i urządzenie do kształtowania taśmy, według wynalazku umożliwiają znaczne zmniejszenie wskaźnika rozciągliwości gotowej taśmy papierowej, której zaletą jest zatrzymanie w wyrobie składników wysokowartościowych przy jednoczesnym zapewnieniu dwustronności gotowego wyrobu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do kształtowania taśmy papierowej sposobem według niniejszego wynalazku, w widoku z boku, fig. 2 - wykres wskaźnika rozciągliwości taśm ukształtowanych sposobem według niniejszego wynalazku, fig. 3 - wykres kształtowania taśm wytwarzanych metodą według niniejszego wynalazku.
Na figurze 1 przedstawiono w widoku z boku urządzenie 10 przeznaczone do kształtowania taśmy papierowej W, o niskim wskaźniku rozciągliwości, sposobem według niniejszego wynalazku.
Urządzenie 10 posiada skrzynię wlewową 12, z której jest wylewana masa papiernicza S w przybliżeniu w płaszczyźnie poziomej. Masa papiernicza S jest wylewana na umieszczone w płaszczyźnie poziomej, tworzące pętlę, pierwsze sito 14, które jest przemieszczane z taką samą prędkością i w tym samym kierunku 16, jak masa papiernicza S. Podczas przemieszczania masy papierniczej S w strefie odwadniania wstępnego 20 usuwa się pierwszą porcję wody 18. Pierwszą porcję wody 18 odprowadza się w dół poprzez pierwsze sito 14. Następnie częściowo odwodnioną masę papierniczą S umieszcza się pomiędzy pierwszym sitem 14 oraz tworzącym pętlę drugim sitem 22, przemieszczanym w tym samym kierunku 16 i z taką samą prędkością jak pierwsze sito 14. Oba sita 14 i 22 tworzą strefę odwadniania wtórnego 24 urządzenia 10, w której następuje dalsze odwadnianie masy papierniczej S. Strefa odwadniania wtórnego 24 jest usytuowana za strefą odwadniania wstępnego 20. Oba sita 14 i 22 są przesuwane ponad odwadniającym blokiem 26 z powierzchnią o zmiennej krzywiźnie, a ze znajdującej się pomiędzy nimi masy papierniczej S usuwa się drugą porcję wody 28. Drugą porcję wody odprowadza się w dół poprzez pierwsze sito 14. Podczas ruchu sit 14 i 22 po bloku 26 usuwa się z masy papierniczej S trzecią porcję 30 wody. Jest ona wyrzucana za pomocą siły odśrodkowej i odprowadzana ku górze poprzez drugie sito 22. Trzecią porcję wody zbiera się w ssącej szczelinie 32. Szczelina 32 jest usytuowana po przeciwnej stronie sit 14 i 22 względem odwadniającego bloku 26.
Krzywizna strefy odwadniania wtórnego 24 w dalszym jej odcinku jest odwrócona, a sita pierwsze 14 i drugie 22 są usytuowane wokół zakrzywionej odwróconej skrzyni 34, połączonej z pierwszym zespołem ssącym 36, wskutek czego ze znajdującej się pomiędzy nimi masy papierniczej S usuwana jest czwarta porcja wody 38. Czwartą porcję wody odprowadza się ku górze poprzez drugie sito 22 i dalej do odwróconej skrzyni 34. Podczas przemieszczania się masy papierniczej S poprzez strefę odwadniania wstępnego 20 i strefę odwadniania wtórnego 24 następuje stopniowe jej odwadnianie, dzięki czemu wstrzymuje się proces wyrzucania z niej składników wysokowartościowych i minimalizuje wskaźnik rozciągliwości gotowej taśmy W.
Etap wylewania masy papierniczej S ze skrzyni wlewowej 12 odbywa się na odcinku D o długości od 0,25 do 10 metrów przed strefą odwadniania wtórnego 24.
Podczas etapu odbierania wylewowej masy papierniczej S grawitacyjnie odprowadza się z niej pierwszą porcję wody 18. Etap odbierania masy papierniczej S obejmuje również regulację odległości D pomiędzy skrzynią wlewową 12, a drugim sitem 22 tak, że wskaźnik rozciągliwości gotowej taśmy papierowej W jest minimalny w odniesieniu do właściwości masy papierniczej S.
Etap wprowadzania częściowo odwodnionej masy papierniczej S pomiędzy dwa sita 14, 22 i odprowadzania drugiej porcji 28 i trzeciej porcji 30, zaczyna się bezpośrednio za strefą odwadniania wstępnego 20 i po usunięciu pierwszej porcji wody 18.
Po umieszczeniu masy papierniczej pomiędzy dwoma sitami 14 i 22 odsysa się drugą porcję wody 28 poprzez blok odwadniający 26, przy czym drugą porcję wody 28 odprowadza się poprzez pierwsze sito 14.
W czasie usuwania trzeciej porcji wody 30 stopniowo zmniejsza się krzywiznę C bloku odwadniającego 26 w kierunku 16 ruchu obu sit 14 i 22, przy czym zmniejsza się ilość wody odprowadzanej ku górze przez drugie sito 22 w miarę jak masa papiernicza S przemieszcza się po odwadniającym bloku 26.
167 987
Trzecią porcję wody 30 zbiera się za końcową krawędzią 40 odwadniającego bloku 26. Ponad drugim sitem 22, poprzecznie do kierunku przemieszczania masy papierniczej S urządzenie 10 ma usytuowaną szczelinę ssącą 32. Jest ona usytuowana tak, że trzecią porcję wody 30, usuwa się poprzez drugie sito 22 wskutek działania siły odśrodkowej i odciąga się ku górze poprzez tę szczelinę 32, co zmniejsza możliwość ponownego nawilżenia stopniowo odwadnianej masy papierniczej S.
Podczas zbierania trzeciej porcji wody 30 korzystnie, reguluje się odstęp 42 pomiędzy górną krawędzią szczeliny ssącej 32, a jej dolną, nieruchomą krawędzią 45, sąsiadującą z drugim sitem 22, maksymalizując ilość odprowadzanej trzeciej porcji wody 30.
Po zebraniu trzeciej porcji wody 30 dokonuje się zmiany znaku krzywizny strefy odwadniania wtórnego 24, poprzez umieszczenie sit 14, 22 w styku z zakrzywioną odwróconą skrzynią 34.
Podczas przeprowadzania stopniowo odwadnianej masy papierniczej S po zakrzywionej odwróconej skrzyni 34, usuwa się piątą porcję wody 47 poprzez pierwsze sito 14 ku dołowi.
W jednym z korzystnych rozwiązań według niniejszego wynalazku sita 14 i 22 są przemieszczane po rolce 44 usytuowanej za odwróconą skrzynią 34. Z przemieszczanej po rolce 44 taśmy W, ukształtowanej z odwodnionej masy papierniczej S odprowadza się szóstą porcję wody 46, którą wskutek działania sił odśrodkowych odprowadza się w dół poprzez pierwsze sito 14. Rolka 44 jest umieszczona po tej samej stronie obu sit 14 i 22, co odwrócona skrzynia 34, a jej promień R jest mniejszy od promienia 35 krzywizny odwróconej skrzyni 34.
W urządzeniu 10, według wynalazku, sita 14 i 22 są przemieszczane po górnej powierzchni zakrzywionej skrzyni 48, usytuowanej za odwróconą skrzynią 34. Zakrzywiona skrzynia 48 służy do odprowadzania siódmej porcji wody 50 w strefie odwadniania wtórnego 24. Siódmą porcję wody 48 odprowadza się w dół poprzez pierwsze sito 14. Zakrzywiona skrzynia 48 jest usytuowana za rolką 44 i po przeciwnej niż ona stronie sit 14 i 22. Jej zadaniem jest również przenoszenie taśmy papierowej W na dolne pierwsze sito 14.
Podczas pracy urządzenia 10 według niniejszego wynalazku, masę papierniczą S wylewa się na dolne sito 14, a wodę usuwa się z niej stopniowo, w miarę jak masę papierniczą S przemieszcza się początkowo na sicie 14, a potem pomiędzy dwoma sitami 14 i 22. Pierwszą porcję wody 18 usuwa się grawitacyjnie do dołu, natomiast drugą porcję wody 28 usuwa się do dołu poprzez odwadniający blok 26. Operację tę wspomaga się przez działanie szczeliny ssącej 32. Promień krzywizny C odwadniającego bloku 26 zmniejsza się za krawędzią 40, a ilość trzeciej porcji wody 30 usuwanej pod wpływem siły odśrodkowej poprzez drugie sito 22 w trzecim obszarze 30, zmniejsza się w kierunku ku szczelinie ssącej 32.
Poczynając od miejsca usytuowania szczeliny ssącej 32, krzywiznę strefy odwadniania wtórnego 24 zmienia się w miarę jak sita 14, 22 przemieszczają się po zakrzywionej próżniowej odwróconej skrzyni 34, dzięki czemu z masy papierniczej S odprowadza się ku górze czwartą porcję wody 38 i piątą porcję wody 47 do dołu. Sita 14, 22 przemieszcza się dalej po rolce 44, na której w wyniku ich zakrzywienia odprowadza się do dołu szóstą porcję wody 46.
Na końcu sita 14, 22 przemieszcza się po górnej powierzchni zakrzywionej skrzynki 48, przez którą odprowadza się siódmą porcję wody 50 w strefie odwadniania wtórnego 24.
W sposobie według wynalazku, porcje wody trzecia 36, piąta 47 i siódma 50 są usuwane z masy papierniczej odśrodkowo za pomocą odpowiednich, współpracujących ze sobą sit 14, 22, wyciskających wodę z masy papierniczej.
Na figurze 2 przedstawiono wykres obrazujący zmianę wartości wskaźnika rozciągliwości gotowej taśmy papierowej w funkcji stosunku prędkości wylewania masy papierniczej do prędkości sita dla taśm wytwarzanych sposobami tradycyjnymi oraz sposobem według wynalazku, w którym zwiększona jest etapowość odprowadzania wody. Krzywa oznakowana liczbą 52 przedstawia wyniki badań taśmy papierowej uzyskanej znanym sposobem za pomocą znanego urządzenia. Z wykresu wynika, że dla stosunku prędkości wylewania masy papierniczej do prędkości przemieszczania sita wynoszącego 1, wartość wskaźnika rozciągliwości taśmy papierowej wyprodukowanej znanym sposobem i na urządzeniu znanym wynosi około 2,6.
167 987
Krzywe oznakowane liczbami 54, 56 i 58 przedstawiają wyniki badań taśm papierowych W uzyskanych sposobem według wynalazku dla różnych długości D stref odwadniania wstępnego 20, albo formowania wstępnego, wynoszących odpowiednio 6m, 2m i 1m.
Z wykresu tego wynika, że dla stosunku prędkości wylewania masy papierniczej S do prędkości przemieszczania sita 14 wynoszącego ponad 1, wartość wskaźnika rozciągliwości obrazowana każdą z krzywych 54, 56 i 58 zawiera się w przedziale od 1,4 do 1,7.
Przedstawione na fig. 2 wyniki badań dotyczą masy papierniczej S o składzie wagowym 80% z siarczanowej masy celulozowej z drzew liściastych i 20% z drzew iglastych. W każdym przypadku gramatura gotowej taśmy papierowej W wynosiła 80 g/m2.
Na figurze 3 pokazano różne krzywe obrazujące parametry formowania taśmy wytwarzanej znanym sposobem i za pomocą znanego urządzenia oraz sposobem według niniejszego wynalazku i na urządzeniu według wynalazku.
Każda z krzywych obrazuje odpowiedni wskaźnik niejednorodności taśmy papierowej w funkcji stosunku prędkości wylewania masy papierniczej do prędkości sita. Wskaźnik niejednorodności jest wielkością określaną za pomocą miernika laboratoryjnego opracowanego przez Reed Limited z Quebec, Kanada. Wyznacza on zmiany przepuszczalności światła przez taśmę, dające informacje o jej kształtowaniu. Krzywa 52’ obrazuje wyniki uzyskane dla taśmy papierowej wytwarzanej na urządzeniu znanym. Krzywe 54’, 56’ i 58’ obrazują odpowiednio wyniki uzyskane dla taśm papierowych W wytworzonych sposobem będącym przedmiotem niniejszego wynalazku, dla odległości D wynoszących odpowiednio 6m, 2m i 1m.
Jak wynika z wykresu na fig. 3 dla wartości stosunku prędkości wylewania masy papierniczej do prędkości przemieszczania sita, wynoszącej nieco powyżej 1, istnieje niewielka różnica w kształtowaniu taśmy sposobem według niniejszego wynalazku w porównaniu z taśmami uzyskanymi za pomocą znanego sposobu.
Podobnie jak w przypadku wyników z fig. 2 wyniki przedstawione na fig. 3 odnoszą się do taśmy papierowej o gramaturze 80 g/m2, wyprodukowanej z surowca o składzie 80% siarczanowej masy celulozowej z drewna liściastego i 20% z drewna iglastego.
Po zapoznaniu się z zamieszczonym powyżej szczegółowym opisem ilustrowanym załączonymi rysunkami, przedstawiającymi zalecane przykłady wykonania umożliwiające realizację etapów procesu według niniejszego wynalazku, wiele modyfikacji i odmian niniejszego wynalazku stanie się bardziej oczywiste.
Modyfikacje takie mogą polegać na zwiększeniu krzywizny bloku odwadniającego w kierunku ruchu sit. Rozwiązaniem alternatywnym może być stała krzywizna na całej długości tego bloku. Jednakże modyfikacje i odmiany tego typu są zgodne z istotą niniejszego wynalazku, przedstawioną w załączonych zastrzeżeniach patentowych.
167 987
WSKAŹNIK ROZCIĄGLIWOŚCI TAŚMY PAPIEROWEJ
STOSUNEK PRĘDKOŚCI WYLEWANIA MASY PAPIERNICZEJ DO PRĘDKOŚCI PRZEMIESZCZANIA SITA
167 987
WSKAŹNIK NIEJEDNORODNOŚCI TAŚMY PAPIEROWEJ
167 987
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz Cena 1,50 zł

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób kształtowania taśmy papierowej, w którym wylewa się masę papierniczą ze skrzyni wlewowej w kierunku poziomym, a następnie odprowadza się z niej do dołu pierwszą porcję wody przemieszczając ją na pierwszym, poziomym sicie, a następnie wprowadza się wstępnie odwodnioną masę papierniczą pomiędzy pierwsze sito i usytuowane na nim i przesuwane z taką samą prędkością oraz w tym samym kierunku drugie sito, po czym usuwa się z masy papierniczej drugą porcję wody do dołu przez pierwsze sito i jednocześnie usuwa się trzecią porcję wody do góry przez drugie sito odsysając ją za pomocą szczeliny ssącej, a następnie na masę papierniczą wywiera się siłę odśrodkową skierowaną ku górze przemieszczając ją wzdłuż toru ze zmienną krzywizną i potem odprowadza się piątą porcję wody do dołu przez pierwsze sito do utworzenia taśmy papierowej, znamienny tym, że po usunięciu z masy papierniczej pierwszej, drugiej i trzeciej porcji wody odciąga się do góry czwartą porcję wody za pomocą podciśnienia wywieranego na masę papierniczą od góry poprzez drugie sito, przy czym czwartą porcję wody usuwa się jednocześnie z odprowadzaniem piątej porcji wody, którą wyciąga się z masy papierniczej przemieszczając masę papierniczą po torze wklęsłym do dołu wywierając na nią siłę odśrodkową skierowaną do dołu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reguluje się ilość wody usuwanej w pierwszej porcji poprzez zmianę odstępu pomiędzy miejscem wylewania masy papierniczej i miejscem odbierania drugiej i trzeciej porcji wody.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszą porcję wody usuwa się poprzez działanie sił grawitacyjnych.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że drugą i trzecią porcję wody odprowadza się z masy papierniczej ułożonej pomiędzy dwoma sitami bezpośrednio po usunięcio pierwszej porcji wody.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed usuwaniem drugiej porcji wody częściowo odsysa się wodę z masy papierniczej za pomocą bloku odwadniającego.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że trzecią porcję wody usuwa się przeprowadzając masę papierniczą po odwadniającym bloku o stopniowo zmniejszającej się krzywiźnie w kierunku ruchu sit, zmniejszając intensywność usuwania wody ku górze poprzez drugie sito w miarę przemieszczania masy papierniczej po odwadniającym bloku.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że trzecią porcję wody odprowadza się w kierunku krawędzi końcowej odwadniającego bloku, przy czym trzecią porcję wody odprowadzoną poprzez drugie sito pod działaniem siły odśrodkowej odciąga się ku górze przez szczelinę ssącą.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że przy odciąganiu trzeciej porcji wody reguluje się odstęp pomiędzy szczeliną ssącą, a drugim sitem, maksymalizując ilość usuwanej trzeciej porcji wody.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po odprowadzeniu piątej porcji wody, z utworzonej taśmy papierowej odprowadza się do dołu przez pierwsze sito szóstą porcję wody za pomocą rolki umieszczonej od strony drugiego sita, a następnie siódmą porcję wody przemieszczając taśmę z sitem po zakrzywionej od góry próżniowej skrzyni usytuowanej pod pierwszym sitem.
  10. 10. Urządzenie do kształtowania taśmy papierowej, zawierające skrzynię wlewową do wylewania masy papierniczej w kierunku poziomym, za którą jest usytuowana strefa odwadniania wstępnego posiadająca umieszczone w płaszczyźnie poziomej, tworzące pętlę pierwsze sito, zaś za strefą odwadniania wstępnego jest usytuowana strefa odwadniania wtórnego, w której jest umieszczone, przyległe od góry do pierwszego sita, tworzące pętlę drugie sito, ruchome w tym
    167 987 samym kierunku co pierwsze sito, przy czym pierwsze sito i drugie sito są umieszczone na odwadniającym bloku o powierzchni ze zmienną krzywizną, zaś po przeciwnej stronie pierwszego sita i drugiego sita względem odwadniającego bloku jest umieszczona szczelina ssąca, znamienne tym, że za szczeliną ssącą (32), po tej samej stronie sit (14, 22), jest usytuowana zakrzywiona, odwrócona skrzynia (34) połączona z pierwszym zespołem ssącym (36), przy czym sita (14,22) są ułożone przy odwróconej skrzyni (34) wklęsło do dołu, a ich krzywizna jest odwrotna niż w obszarach strefy odwadniania wtórnego (24) usytuowanych przed skrzynią (34).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że za odwróconą skrzynią (34) jest usytuowana rolka (44) po tej samej stronie obu sit (14, 22) co odwrócona skrzynia (34), zaś za rolką (44), po przeciwnej stronie sit (14,22) jest usytuowana skrzynia (48) o zakrzywionej górnej powierzchni.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że promień (R) krzywizny rolki (44) jest mniejszy od promienia (35) krzywizny odwróconej skrzyni (34).
PL91289167A 1990-02-23 1991-02-22 Sposób ksztaltowania tasmy papierowej i urzadzenie do ksztaltowania tasmy papierowej, PL PL PL167987B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/483,858 US5034098A (en) 1990-02-23 1990-02-23 Method of forming a paper web

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL289167A1 PL289167A1 (en) 1992-02-24
PL167987B1 true PL167987B1 (pl) 1995-12-30

Family

ID=23921786

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91289167A PL167987B1 (pl) 1990-02-23 1991-02-22 Sposób ksztaltowania tasmy papierowej i urzadzenie do ksztaltowania tasmy papierowej, PL PL

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5034098A (pl)
EP (1) EP0516722B1 (pl)
JP (1) JP3074311B2 (pl)
KR (1) KR0161297B1 (pl)
AT (1) ATE104715T1 (pl)
AU (1) AU654810B2 (pl)
BR (1) BR9106054A (pl)
CA (1) CA2076640C (pl)
DE (1) DE69101779T2 (pl)
FI (1) FI112807B (pl)
PL (1) PL167987B1 (pl)
WO (1) WO1991013206A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5201999A (en) * 1991-06-10 1993-04-13 Beloit Technologies, Inc. Twin wire forming apparatus
DE4219292A1 (de) * 1992-06-12 1993-12-16 Escher Wyss Gmbh Doppelsiebformer
GB9321401D0 (en) * 1993-10-16 1993-12-08 Beloit Walmsley Ltd A forming apparatus for forming a web from stock
US5798024A (en) * 1996-06-11 1998-08-25 Valmet Corporation Controlling web anistropy in a roll and blade twin-wire gap former
US6146500A (en) * 1998-06-19 2000-11-14 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Suction breast roll former and method, with flexible headbox roof
US7789995B2 (en) 2002-10-07 2010-09-07 Georgia-Pacific Consumer Products, LP Fabric crepe/draw process for producing absorbent sheet
US7524401B2 (en) * 2003-12-22 2009-04-28 Astenjohnson, Inc. Hybrid type forming section for a paper making machine
FI120979B (fi) * 2006-02-20 2010-05-31 Metso Paper Inc Paperi- tai kartonkikoneen rainanmuodostusosa
US7879192B2 (en) * 2006-05-22 2011-02-01 Paperchine Inc. Multiply former apparatus
KR102236703B1 (ko) * 2020-07-17 2021-04-06 주식회사 아진피앤피 제지생산설비 초지공정의 지필형성부 구조체

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA817630A (en) * 1969-07-15 J. Justus Edgar Web forming device
GB136000A (en) * 1919-01-10 1919-12-11 Matthew Forsythe Improvements in Apparatus for Indicating the Trim of Ships.
US4414061A (en) * 1975-02-20 1983-11-08 Australian Paper Manufacturers Limited Twin wire paper forming apparatus
US4146424A (en) * 1977-06-08 1979-03-27 Beloit Corporation Twin wire former with wire orientation control
AT379622B (de) * 1980-11-26 1986-02-10 Escher Wyss Gmbh Papiermaschine mit zwei beweglichen wasserdurchlaessigen entwaesserungsbaendern, z.b. sieben
DE3131957A1 (de) * 1981-07-24 1983-02-10 Escher Wyss Gmbh, 7980 Ravensburg Entwaesserungseinheit fuer langsieb-papiermaschinen
FI813027L (fi) * 1981-09-29 1983-03-30 Ahlstroem Oy Banformningsfoerfarande och -anordning
FI851035L (fi) * 1984-05-03 1985-11-04 Beloit Corp Oevre formningsvira i en pappersmaskin.
GB8710428D0 (en) * 1987-05-01 1987-06-03 Beloit Corp Multi-ply web forming apparatus
FI873034A (fi) * 1987-07-09 1989-01-10 Tampella Oy Ab Avvattningszon i en pappersmaskin.
DE3815316C2 (de) * 1988-05-05 1996-02-01 Voith Sulzer Papiermasch Gmbh Vorrichtung zur Entwässerung an einem Doppelsieb-Former

Also Published As

Publication number Publication date
DE69101779D1 (de) 1994-05-26
FI923776A (fi) 1992-08-21
US5034098A (en) 1991-07-23
BR9106054A (pt) 1992-11-24
KR920703927A (ko) 1992-12-18
CA2076640C (en) 2001-01-30
DE69101779T2 (de) 1994-08-04
ATE104715T1 (de) 1994-05-15
FI112807B (fi) 2004-01-15
AU7445091A (en) 1991-09-18
KR0161297B1 (ko) 1999-02-18
PL289167A1 (en) 1992-02-24
JP3074311B2 (ja) 2000-08-07
EP0516722B1 (en) 1994-04-20
JPH05503967A (ja) 1993-06-24
FI923776A0 (fi) 1992-08-21
EP0516722A1 (en) 1992-12-09
AU654810B2 (en) 1994-11-24
WO1991013206A1 (en) 1991-09-05
CA2076640A1 (en) 1991-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3994774A (en) Twin-wire paper machine adjustable to single-wire machine
US5853544A (en) Twin wire former
US4830709A (en) Multi-ply web forming apparatus and method
PL167987B1 (pl) Sposób ksztaltowania tasmy papierowej i urzadzenie do ksztaltowania tasmy papierowej, PL PL
GB1589801A (en) Method of and apparatus for making multiply cardboard and cardboard when made thereby
US4790909A (en) Two-wire paper forming apparatus
US2881676A (en) Paper or board machine and method
EP0136000A2 (en) Paper-forming machine
FI73763B (fi) Banformningsparti foer pappersmaskin, som aer avsett foer modernisering av ett planviraparti.
EP0160615A2 (en) Top wire former
US5427654A (en) Multi-ply web forming apparatus
GB1602214A (en) Vertical twin wire paper machine
FI93128C (fi) Paperikoneen kaksiviirainen rainanmuodostusosa
CA2046588C (en) A forming apparatus
EP0393656B1 (en) Assembly in a paper machine for effecting upward dewatering
CA1068143A (en) Method and apparatus for paper quality improvement in a fourdrinier paper making machine
CA1244697A (en) Twin wire former
CA1157302A (en) Twin-wire web forming section
US3547777A (en) Vertical dual wire paper web former
PL143765B1 (en) Apparatus for dewatering fibrous suspensions
JPS63165595A (ja) 2ワイヤー製紙装置
PL167967B1 (pl) Sposób i urzadzenie do formowania wielowarstwowej wstegi papierowej PL PL PL PL PL PL PL
CA2244542A1 (en) Dual-screen former and method
SE422820B (sv) Forfarande och anordning for att i en dubbelviraformare av valstyp framstella en bana av papper
AU2468492A (en) A multi-ply web forming apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090222