PL166619B1 - Sposób wytwarzania chlorku sodowego PL PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania chlorku sodowego PL PL PL

Info

Publication number
PL166619B1
PL166619B1 PL91292952A PL29295291A PL166619B1 PL 166619 B1 PL166619 B1 PL 166619B1 PL 91292952 A PL91292952 A PL 91292952A PL 29295291 A PL29295291 A PL 29295291A PL 166619 B1 PL166619 B1 PL 166619B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
brine
ions
moles
nacl
mother liquor
Prior art date
Application number
PL91292952A
Other languages
English (en)
Other versions
PL292952A1 (en
Inventor
Pieter Jongema
Original Assignee
Akzo Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nv filed Critical Akzo Nv
Publication of PL292952A1 publication Critical patent/PL292952A1/xx
Publication of PL166619B1 publication Critical patent/PL166619B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01DCOMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
    • C01D3/00Halides of sodium, potassium or alkali metals in general
    • C01D3/14Purification
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01DCOMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
    • C01D3/00Halides of sodium, potassium or alkali metals in general
    • C01D3/14Purification
    • C01D3/16Purification by precipitation or adsorption

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heat Treatment Of Water, Waste Water Or Sewage (AREA)

Abstract

1. SPOSÓB WYTWARZANIA CHLORKU SODOWEGO OBEJMUJACY OCZYSZCZANIE SUROWEJ SOLANKI W WYNIKU WYTRACENIA I ODDZIELENIA WAPNIA I MAGNEZU W POSTACI NIEROZPUSZCZALNYCH ZWIAZKÓW, A NASTEPNIE ODPAROWANIE WODY Z UZYSKANEJ W TEN SPOSÓB OCZYSZCZONEJ SOLANKI ORAZ ODDZIELENIE WYKRYSTALIZOWANEGO CHLORKU SODOWEGO ORAZ ZAWRÓCENIE SIARCZANU SODOWEGO ZNAJDUJACEGO SIE W LUGU MACIERZYSTYM DO SUROWEJ SOLANKI, ZNAMIENNY TYM, ZE SIARCZAN SODOWY WYKRYSTALIZOWUJE SIE I ODDZIELA OD LUGU MACIERZYSTEGO PRZED ZAWRÓCENIEM DO SUROWEJ SOLANKI. PL PL PL

Description

Sposób taki ujawniony jest w opisie patentowym Stanów Zjedn. Amer. nr 2 764 472. W opisie tym ujawniono sposób, zgodnie z którym ług macierzysty zawierający siarczan sodowy zawraca się do surowej solanki.
Wadą takiego sposobu jest to, że w roztworach poddawanych różnej obróbce uzyskuje się wysokie stężenie jonów takich, jak K+ i Br_, a w związku z tym, że jony te wykazują skłonność do wbudowywania się w sieć krystaliczną NaCl podczas jego krystalizacji, uzyskuje się w efekcie pożądany produkt NaCl, o względnie dużej zawartości potasu i bromu.
Obecnie opracowano sposób pozbawiony tej wady. Wynalazek dotyczy sposobu takiego jak wspomniany powyżej, charakteryzującego się tym, że siarczan sodowy wykrystalizowuje się i oddziela od ługu macierzystego przed jego zawróceniem do surowej solanki.
Sposób ten umożliwia wydzielenie z surowej solanki bardzo czystego NaCl. NaCl uzyskany w tym procesie charakteryzuje się bardzo małą zawartością bromu i w związku z tym nadaje się do wykorzystania w różnych zastosowaniach.
Jako surowiec w procesie prowadzonym sposobem według wynalazku służy surowa solanka. Surowa solanka zawiera oprócz Na+ i Cl_ wiele innych jonów, np. jony wapniowe, magnezowe, siarczanowe, potasowe i bromkowe. W celu usunięcia jonów wapniowych i magnezowych z solanki dodać można do niej węglan sodowy i wodorotlenek wapniowy, aby wytworzyć odpowiednio węglan wapniowy i wodorotlenek magnezowy, które następnie usuwa się. Jednakże jony wapniowe można wytrącić i usunąć również innym skutecznym sposobem, dodając jony siarczanowe w celu wytworzenia nierozpuszczalnego siarczanu wapniowego. Solanka, z której usunięto wapń i magnez, określona jest poniżej jako solanka oczyszczona. Następnie z oczyszczonej solanki odparowuje się wodę w stopniu zapewniającym krystalizację NaCl, ale bez przekroczenia granicy rozpuszczalności Na2SO4, aby zapobiec zanieczyszczeniu krystalizowanego NaCl siarczanem. Po usunięciu wykrystalizowanego NaCl ług macierzysty pozostawia się.
166 619 3
Jeśli jest to pożądane, część ługu macierzystego można zawrócić do etapu oczyszczania solanki tak, aby regulować jakość wytwarzanego chlorku sodowego.
Z ługu macierzystego nie zawróconego w powyższy sposób odparowuje się więcej wody. W tym etapie odparowania przekroczona zostaje granica rozpuszczalności Na2SO4 tak, że następuje krystalizacja Na2SO4 oraz NaCl, który w dalszym ciągu występuje w ługu macierzystym. W miarę zatężania ługu macierzystego zawartość rozpuszczonych zanieczyszczeń staje się coraz większa. W korzystnym wykonaniu zatężania można kontynuować aż do osiągnięcia granicy rozpuszczalności soli podwójnej KaNa(SO4)2. Przekroczenie tej granicy rozpuszczalności mogłoby doprowadzić do zmniejszenia wydajności czystego NaCl. Kryształy siarczanu sodowego oddziela się od ługu macierzystego wraz z kryształami chlorku sodowego. Objętość reszty uzyskanego w ten sposób ługu, który określa się poniżej jako „zatężony ług macierzysty, jest niewielka, ale stężenie zawartych w nim zanieczyszczeń jest wysokie. Zatężony ług macierzysty usuwa się z cyklu procesowego.
Wodę można odparować z ługu macierzystego w dowolnej temperaturze, w jakiej odparowuje się zazwyczaj oczyszczoną solankę. Temperatura taka wynosi zazwyczaj od 35 do 160°C.
W celu zapewnienia możliwe jak największego wykorzystania siarczanu przy wytrącaniu gipsu, Na2SO4 uzyskany w wyniku odparowywania ługu macierzystego powinien korzystnie być zawracany do obiegu w postaci rozpuszczonej. Praktycznie osiągnąć to można co najmniej trzema sposobami.
1. Uzyskaną mieszaninę kryształów Na 2SO4 i NaCl rozpuszcza się w wodzie. Otrzymany roztwór stosuje się w procesie oczyszczania solanki.
2. Uzyskaną mieszaninę kryształów Na2SO 4 i NaCl zawiesza się w takiej ilości oczyszczonej solanki, aby rozpuścił się w nim cały Na2SO 4. Uzyskuje się w tym przypadku roztwór nasycony NaCl zawierający Na2SO4 w ilości co najwyżej równej rozpuszczalności Na2SO 4. W związku z tym, że zazwyczaj zawartość NaCl w oczyszczonej solance jest nieznacznie mniejsza od rozpuszczalności NaCl, w procesie takim rozpuści się jedynie nieznaczna część kryształów NaCl. Po oddzieleniu reszty kryształów NaCl jako produktu uzyskany roztwór wprowadza się do procesu oczyszczania solanki. Jest to rozwiązanie korzystne, gdyż nie obejmuje dodawania do obiegu wody, która następnie musi być odparowana, a więc nie prowadzi do dodatkowego wzrostu zużycia energii.
3. Uzyskaną mieszaninę kryształów Na2SO4 i NaCl zawiesza się w takiej ilości surowej solanki, aby cały Na2SO 4 mógł się w niej rozpuścić. Uzyskuje się w tym przypadku roztwór nasycony NaCl zawierający Na2SO4 w ilości co najwyżej równej rozpuszczalności Na2SO4. W związku z tym, że zazwyczaj zawartość NaCl w oczyszczonej solance jest nieznacznie mniejsza od rozpuszczalności NaCl, w procesie takim rozpuści się jedynie nieznaczna część kryształów NaCl. Po oddzieleniu reszty kryształów NaCl jako produktu uzyskany roztwór wprowadza się do procesu oczyszczania solanki. Korzystnie ilość surowej solanki, do której dodaje się mieszaninę NaCl i Na2SO4, dobrana jest tak, aby zawartość siarczanu w solance po całkowitym rozpuszczeniu Na2SO4 w temperaturze pokojowej nie przekraczało 0,22g-jonów/dm3. Stwierdzono, że spowoduje to znaczne przyspieszenie rozpuszczania kryształów Na2SO4 w solance.
Zgodnie z korzystnym wykonaniem iloczyn zawartości jonów Ca2+ i zawartości siarczanów w solance po całkowitym rozpuszczeniu Na2SO 4 w temperaturze pokojowej nie powinien przekraczać 7,5 X 10~3(g-jonów/dm3)2. Stwierdzono, że powoduje to znaczne wydłużenie okresu czasu przed wytrąceniem gipsu. W związku z tym oddzielić można kryształy NaCl przed wytrąceniem CaSO4 · 2 H 2O, co zapobiega zanieczyszczaniu kryształów NaCl tym związkiem.
NaCl wytworzony takim nowym sposobem jest wysoce przydatny, zwłaszcza do wytwarzania chloru. Z uwagi na bardzo małą zawartość bromu taki chlor nadaje się szczególnie do wytwarzania pochodnych chloru.
Wynalazek ilustrują dokładniej załączone rysunki i przykłady.
Na figurze 1 przedstawiono schemat technologiczny procesu prowadzonego nowym sposobem według wynalazku.
Surową solankę 1 oraz mieszaninę 13 zawierającą kryształy Na2SO4 i NaCl wprowadza się do urządzenia do rozpuszczania A, w którym kryształy Na2SO 4 rozpuszczają się w surowej solance. Kryształy NaCl 2 usuwa się z urządzenia do rozpuszczania A, a surową solankę 3 wzbogaconą w Na2SO4 przesyła się z urządzenia do rozpuszczania A do jednego lub więcej zbiorników B, w których surową solankę oczyszcza się. W miarę dodawania różnych związków 4 wytrącają się
166 619 zanieczyszczenia 5, które oddziela się i usuwa zB. Oczyszczoną, solankę 6 wprowadza się do wyparki solanki C. W wyparce solanki odparowuje woda 7, a NaCl 8 krystalizuje i po oddzieleniu usuwany jest z wyparki solanki. W razie potrzeby część ługu macierzystego 9 zawraca się do B. Resztę ługu macierzystego 10 wprowadza się do wyparki ługu macierzystego D. W wyparce ługu macierzystego D odparowuje woda 11, a Na2SO 4 i NaCl krystalizują i zawracane są do urządzenia do rozpuszczania A. Stężony ług macierzysty 12 odprowadza się z wyparki ługu macierzystego D.
Na figurze 2 przedstawiono schemat technologiczny innego wykonania według wynalazku. Wykonanie to różni się od poprzedniego zasadniczo tym, że siarczan sodowy rozpuszcza się w oczyszczonej solance przed zawróceniem do surowej solanki.
Surową solankę 14 iNa2SO4 rozpuszczony w oczyszczonej solance 26 wprowadza się do jednego lub więcej zbiorników E. Część oczyszczonej solanki 17 wprowadza się do urządzenia do rozpuszczania H. Resztę oczyszczonej solanki 18 wprowadza się do wyparki solanki F. W wyparce solanki F odparowuje woda 19, a NaCl 20 krystalizuje i po oddzieleniu usuwany jest z wyparki solanki F. W razie potrzeby część ługu macierzystego 21 zawraca się do E. Resztę ługu macierzystego 22 kieruje się do wyparki ługu macierzystego G. W wyparce ługu macierzystego G odparowuje woda 23, a Na2SO4 i NaCl 24 krystalizują i po oddzieleniu kierowane są do urządzenia do rozpuszczania H. Na2SO4 rozpuszcza się w oczyszczonej solance 17. Kryształy NaCl 25 usuwa się z urządzenia do rozpuszczania H. Zatężony ług macierzysty 27 odprowadza się z wyparki G.
Przykładl . Przykład ilości składników stosowanych w procesie prowadzonym sposobem według wynalazku przedstawiono poniżej.
W procesie przedstawionym na fig. 1 3,374 m3 surowej solanki 1, zawierającej 17706 moli jonów chlorkowych, 156,9moli jonów siarczanowych, 116,4moli jonów wapniowych, 8,4mola jonów magnezowych, 40,5 moli jonów potasowych, 1,2 mola jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe, dodaje się do urządzenia do rozpuszczania A wraz z 1744 molami NaCl, 0,4 mola potasu, 0,1 mola bromku i 168,5 molami siarczanu sodowego.
102 kg soli 2 zawierającej 1744 mole NaCl, 0,4 mola potasu i 0,1 mola bromku oddziela się i usuwa z A. Surową solankę 3 wzbogaconą w Na2SO4 wprowadza się do zbiornika B, do którego dodaje się ponadto 19,9 moli Na2CO^ 69,1 moli Ca(OH )2 i 59,2 moli CO 2, 4, a także 1,362 m3 ługu macierzystego 9 z wyparki solanki C, zawierającego 6991 moli jonów chlorkowych, 637,4 moli jonów siarczanowych, 12,4 moli węglanu, 8,8 mola jonów wodorotlenowych, 118 moli jonów potasowych, 2,9 mola jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe. Z B po oddzieleniu usuwa się
110,6 moli CaSO4 - 2H20, 74,9 moli CaCO3 i 8,4 mola Mg(OH)2. Oczyszczoną w ten sposób solankę 6, zawierającą 24697 moli jonów chlorkowych, 852,2 moli jonów siarczanowych, 16,6 moli jonów węglanowych, 11,8 moli jonów wodorotlenowych, 158,5 moli jonów potasowych, 4,1 mola jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe, kieruje się do wyparki solanki C. W wyniku odparowania usuwa się wodę 7, na skutek czego krystalizuje 898 kg soli zawierającej 15 350 moli NaCl, 0,8 mola jonów potasowych i 0,2 mola jonów bromkowych, którą usuwa się. Część ługu macierzystego 9 uzyskanego w wyniku tego odparowania kieruje się do jednego lub więcej zbiorników B. Resztę uzyskanego w ten sposób ługu macierzystego 10, zawierającego 2356 moli jonów chlorkowych, 214,8 moli jonów siarczanowych, 4,2 mola jonów węglanowych, 3,0 mola jonów wodorotlenowych, 39,7 moli jonów potasowych, 1 mol jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe, kieruje się do wyparki D, w której odparowuje się wodę 11. Podczas gdy wykrystalizowanyNaCl, Na 2SO 4, potas i bromek 13 dodaje się do surowej solanki w A, 0,105 m3 zatężonego ługu macierzystego 12 zawierającego 612 moli jonów chlorkowych, 46,3 moli jonów siarczanowych, 4,2 mola jonów węglanowych, 3,0 mola jonów wodorotlenowych, 39,3 moli jonów potasowych, 0,9 mola jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe, odprowadza się z wyparki D.
Z przykładu tego w sposób oczywisty wynika, że uzyskana jako produkt sól 8 zawiera bardzo małe ilości bromku i potasu.
Przykład II (porównawczy). Schemat technologiczny wytwarzania NaCl w znany sposób przedstawiono na fig. 3.
Przykład ilości składników stosowanych w procesie prowadzonym znanym sposobem przedstawiono poniżej.
166 619 5
3,365 m3 surowej solanki 27 zawierającej 17659 moli jonów chlorkowych, 156,5, moli jonów siarczanowych, 116,1 moli jonów wapniowych, 8,4 mola jonów magnezowych, 40,4 moli jonów potasowych, 1,2 mola jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe, dodaje się wraz z 1,814 m3 ługu macierzystego 34 zawierającego 9490 moli jonów chlorkowych, 879,8 moli jonów siarczanowych, 17,1 moli jonów węglanowych, 12,2 moli jonów wodorotlenowych, 625,1 moli jonów potasowych, 9,8 moli jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe, do zbiornika I, w którym następuje oczyszczenie surowej solanki. W miarę jak dodaje się 73,5 mola wodorotlenku wapniowego, 21,8 moli węglanu sodowego i 64,7 moli dwutlenku węgla, 28, wytrąca się 104,1 moli gipsu, 85,5 moli węglanu wapniowego i 8,4 mola wodorotlenku magnezowego, 29, które następnie usuwa się zł. Oczyszczoną solankę30 zawierającą 27149moli jonów chlorkowych, 932,:2moli jonów siarczanowych, 18,1 moli jonów węglanowych, 12,9 moli jonów wodorotlenowych, 661,9 moli jonów potasowych, 11,0 moli jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe, kieruje się do wyparki solanki J. W wyparce solanki J odparowuje woda 31, a 1000 kg soli 32 zawierającej 17094 mole NaCl, 3,4 mole potasu i 0,6 mola bromku krystalizuje i usuwane jest z wyparki solanki J. Z wyparki solanki J odprowadza się ług macierzysty 33 zawierający 565 moli jonów chlorkowych, 52,4 moli jonów siarczanowych, 1,0 mol jonów węglanowych, 0,7 mola jonów wodorotlenowych, 37,0 moli jonów potasowych, 0,6 mola jonów bromkowych oraz jako resztę jony sodowe. Resztę ługu macierzystego 34 zawraca się do I.
Z przykładu porównawczego wynika, że zawartość bromku w uzyskanej soli 32 jest ponad 2,5 razy większa niż w soli 8 wytworzonej sposobem według wynalazku. Stwierdzono, że usunięcie zanieczyszczeń potasowych i bromko wych na drodze przemywania uzyskanej soli jest niemożliwe.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania chlorku sodowego obejmujący oczyszczanie surowej solanki w wyniku wytrącenia i oddzielenia wapnia i magnezu w postaci nierozpuszczalnych związków, a następnie odparowanie wody z uzyskanej w ten sposób oczyszczonej solanki oraz oddzielenie wykrystalizowanego chlorku sodowego oraz zawrócenie siarczanu sodowego znajdującego się w ługu macierzystym do surowej solanki, znamienny tym, że siarczan sodowy wykrystalizowuje się i oddziela od ługu macierzystego przed zawróceniem do surowej solanki.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wykrystalizowany siarczan sodowy rozpuszcza się w wodzie lub w roztworze wodnym przed dodaniem do surowej solanki, która ma zostać oczyszczona.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że wykrystalizowany siarczan sodowy rozpuszcza się w oczyszczonej solance.
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że wykrystalizowany siarczan sodowy rozpuszcza się w surowej solance, która ma być oczyszczona oraz że zawartość jonów siarczanowych w surowej solance po dodaniu siarczanu sodowego nie przekracza 0,22 g-jonów/m3.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że iloczyn stężenia jonów Ca2+ i stężenie siarczanów w solance po całkowitym rozpuszczeniu Na2SO 4 nie przekracza 7,5 X 1010^ (g-jonów/dm3)2.
    Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania chlorku sodowego obejmującego oczyszczanie surowej solanki na drodze wytrącania i oddzielania wapnia i magnezu w postaci nierozpuszczalnych związków, a następnie odparowanie wody z uzyskanej oczyszczonej solanki i oddzielenie wykrystalizowanego chlorku sodowego oraz zawrócenie siarczanu sodowego znajdującego się w ługu macierzystym do surowej solanki.
PL91292952A 1990-12-28 1991-12-24 Sposób wytwarzania chlorku sodowego PL PL PL PL166619B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9002883 1990-12-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL292952A1 PL292952A1 (en) 1992-09-07
PL166619B1 true PL166619B1 (pl) 1995-06-30

Family

ID=19858222

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91292952A PL166619B1 (pl) 1990-12-28 1991-12-24 Sposób wytwarzania chlorku sodowego PL PL PL

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5221528A (pl)
EP (1) EP0492727B1 (pl)
JP (1) JPH04295009A (pl)
AT (1) ATE148425T1 (pl)
DE (1) DE69124497T2 (pl)
PL (1) PL166619B1 (pl)

Families Citing this family (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5288240A (en) * 1992-12-16 1994-02-22 Minnesota Mining And Manufacturing Company Top-load socket for integrated circuit device
SE512074C2 (sv) * 1993-03-09 2000-01-24 Eka Chemicals Ab Metod att avlägsna kalciumjoner och kiselföreningar från vätska i en alkalimetallkloratprocess
ES2224348T3 (es) * 1998-05-18 2005-03-01 Gea Messo Ag Procedimiento para tratar una solucion de cloruro sodico contaminada con sulfato, en especial una salmuera de anolito.
DE19932955A1 (de) * 1999-07-14 2001-01-25 Salinen Austria Ges M B H Bad Verfahren zur Aufbereitung von Salzsole und Alkalihalogenide, erhalten aus einem Verfahren zur Aufbereitung von Salzsole
US20030108482A1 (en) * 2000-07-14 2003-06-12 Deveson Byron James Method of producing salt
JP4118495B2 (ja) * 2000-08-23 2008-07-16 株式会社トクヤマ 泥漿の再利用方法
WO2003076045A1 (de) * 2002-03-08 2003-09-18 Drm, Dr. Müller Ag Verfahren zur kontinuierlichen filtration einer rohsole für die verwendung in der chlor-alkali elektrolyse
US7595001B2 (en) * 2002-11-05 2009-09-29 Geo-Processors Usa, Inc. Process for the treatment of saline water
US7513972B2 (en) * 2003-05-22 2009-04-07 Hart Resource Technologies, Inc. Portable brine evaporator unit, process, and system
FR2866870A1 (fr) * 2004-02-26 2005-09-02 Goux Jean Yves Le Procede d'epuration des saumures en vue de la production de clorure de sodium cristallise avec valorisation des boues
FR2875226B1 (fr) * 2004-09-14 2006-12-29 Crystal Evap Consult Sarl Procede et dispositif de traitement, par evaporation ou selon une technique membranaire, d'une solution avec substance(s) a solubilite inverse
ATE452857T1 (de) * 2004-10-22 2010-01-15 Akzo Nobel Nv Verfahren zum kristallisieren von löslichen salzen zweiwertiger anionen aus kochsalzlösung
ATE433428T1 (de) 2006-01-12 2009-06-15 Esco Europ Salt Company Gmbh & Verfahren zur behandlung von salzsole
EP2183188B1 (en) * 2007-08-23 2013-10-23 Dow Global Technologies LLC Process and apparatus for purification of industrial brine
EP2183187A2 (en) * 2007-08-23 2010-05-12 Dow Global Technologies Inc. Brine purification
DE102009020419B3 (de) * 2009-05-08 2010-09-30 K-Utec Ag Salt Technologies Verfahren zur Verarbeitung kalihaltiger Hartsalzsole
US9045351B2 (en) * 2010-02-17 2015-06-02 Hl Seawater Holdings, Llc Zero discharge water desalination plant with minerals extraction integrated with natural gas combined cycle power generation
US10526224B2 (en) 2010-06-02 2020-01-07 Hl Seawater Holdings, Llc Desalination intake system with net positive impact on habitat
ES2390166B1 (es) * 2011-02-23 2013-09-19 Abengoa Water, S.L.U. Procedimiento de tratamiento de salmuera.
US8999171B2 (en) 2011-07-18 2015-04-07 Hl Seawater Holdings, Llc Membrane and electrodialysis based seawater desalination with salt, boron and gypsum recovery
CN102502711A (zh) * 2011-10-20 2012-06-20 中盐金坛盐化有限责任公司 绿标盐制备工艺及专用设备
US9416033B2 (en) * 2011-12-06 2016-08-16 Drake Water Technologies, Inc. Antisolvent process for treating liquids that include high total dissolved solids
US10189733B2 (en) 2012-08-13 2019-01-29 Enviro Water Minerals Company, Inc. Heating system for desalination
US9737827B2 (en) 2012-08-13 2017-08-22 Enviro Water Minerals Company, Inc. System for removing high purity salt from a brine
US9217108B2 (en) 2012-08-13 2015-12-22 Enviro Water Minerals Company, Inc. System and method for producing a gypsum slurry for irrigation
US9259703B2 (en) 2012-08-13 2016-02-16 Enviro Water Minerals Company, Inc. System for removing selenium from a feed stream
US10105653B2 (en) 2012-08-13 2018-10-23 Enviro Water Minerals Company, Inc. System for rinsing electrodialysis electrodes
US10370275B2 (en) 2013-11-25 2019-08-06 Enviro Water Minerals Company, Inc. System for removing minerals from a brine
FI126932B (en) * 2014-09-02 2017-08-15 Outotec Finland Oy Process for removal of sodium from chloride solutions
CN104386870B (zh) * 2014-11-26 2016-06-01 深圳能源资源综合开发有限公司 煤化工高浓盐水蒸发结晶资源回收工艺及专用系统
CN104692566B (zh) * 2015-02-12 2016-08-24 山东润博生物科技有限公司 一种芳基三唑啉酮高盐废水的处理方法
CN107117631A (zh) * 2017-06-28 2017-09-01 益盐堂(应城)健康盐制盐有限公司 一种食盐提纯设备
WO2019159197A1 (en) * 2018-02-15 2019-08-22 S P Textile Processors Pvt. Ltd. Method and apparatus for regenerating a working salt solution in salt purification
CN111196648B (zh) * 2020-01-19 2022-08-12 湖南中金岭南康盟环保科技有限公司 一种含钙废水的处理方法
CN112939030B (zh) * 2021-03-12 2023-02-24 合众思(北京)环境工程有限公司 一种含硝盐废水热法分离联产低cod高纯度盐硝工艺
CN114455610A (zh) * 2022-02-16 2022-05-10 彭赛军 一种原卤生产硫酸钠和氯化钠工艺

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US658303A (en) * 1899-05-03 1900-09-18 Gerhard Nicolaas Vis Process of purifying brine.
US2191411A (en) * 1938-12-13 1940-02-20 Standard Ultramarine Company Method of purifying brines
US2433601A (en) * 1944-01-25 1947-12-30 Bay Chemical Company Inc Preparation of purified brine
US2624654A (en) * 1949-06-03 1953-01-06 Diamond Alkali Co Method of making purified brine
US2764472A (en) * 1954-06-16 1956-09-25 Allied Chem & Dye Corp Brine purification
CH454796A (de) * 1966-10-17 1968-04-30 Escher Wyss Ag Verfahren und Vorrichtung zum Eindampfen einer Na2SO4 enthaltenden NaCl-Sole
US3925027A (en) * 1974-06-19 1975-12-09 Morton Norwich Products Inc Process for producing salt having a reduced calcium sulfate content
US4026676A (en) * 1975-03-03 1977-05-31 Morton-Norwich Products, Inc. Process for producing salt having a reduced calcium sulfate content
US4180547A (en) * 1977-11-25 1979-12-25 Ecodyne Process for recovery of chemicals from saline water
CA1114132A (en) * 1979-03-26 1981-12-15 Indresh Mathur Process for selective removal of sodium sulfate from an aqueous slurry
CH652110A5 (de) * 1982-12-23 1985-10-31 Escher Wyss Ag Behandlung der soleabschlaemmung mit hohem na(2)so(4)- und kc1-anteil.
US5028302A (en) * 1989-11-16 1991-07-02 Texas Brine Corporation Purification of chlor-alkali membrane cell brine

Also Published As

Publication number Publication date
US5221528A (en) 1993-06-22
JPH04295009A (ja) 1992-10-20
EP0492727A1 (en) 1992-07-01
ATE148425T1 (de) 1997-02-15
EP0492727B1 (en) 1997-01-29
PL292952A1 (en) 1992-09-07
DE69124497D1 (de) 1997-03-13
DE69124497T2 (de) 1997-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL166619B1 (pl) Sposób wytwarzania chlorku sodowego PL PL PL
CA1129174A (en) Process for recovery of chemicals from saline water
CA2731309C (en) Production of sodium chloride with eutectic crystallization
US6589497B2 (en) Process for preparing soda ash from solution mined bicarbonate brines
US20030080066A1 (en) Recovery of common salt and marine chemicals from brine
US8888867B2 (en) Sodium chloride production process
CA2464642A1 (en) Recovery of sodium chloride and other salts from brine
US4586993A (en) Control of sulfates in membrane cell chlor-alkali process
US4210626A (en) Manufacture of magnesium carbonate and calcium sulphate from brine mud
US4636376A (en) Sulfate removal from alkali metal chlorate solutions
US2764472A (en) Brine purification
FI107810B (fi) Menetelmä sulfaatin poistamiseksi alkalimetallikloraattiliuoksista ja menetelmä tällaisten alkalimetallikloraattien valmistamiseksi
CA2048565C (en) Sulfate removal from chlorate liquor
US4277447A (en) Process for reducing calcium ion concentrations in alkaline alkali metal chloride brines
US2804371A (en) Recovery of potash values from brines
CA2365967C (en) Process for the treatment of fly ash, using hydrochloric acid
US4075309A (en) Process for the production of highly concentrated magnesium chloride solutions
US4117078A (en) Process for the production of highly concentrated magnesium chloride solutions
RU2277513C2 (ru) Способ комплексной переработки йодобромсодержащих натрийхлоридных вод
US2251353A (en) Process for recovering bromine and iodine from alkaline brines
US1796920A (en) Method of treating brine

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20081224