PL164450B1 - Sposób wytwarzania pochodnych /2S,5S-diazablcyklo[2.2.1] heptanu PL - Google Patents

Sposób wytwarzania pochodnych /2S,5S-diazablcyklo[2.2.1] heptanu PL

Info

Publication number
PL164450B1
PL164450B1 PL28511590A PL28511590A PL164450B1 PL 164450 B1 PL164450 B1 PL 164450B1 PL 28511590 A PL28511590 A PL 28511590A PL 28511590 A PL28511590 A PL 28511590A PL 164450 B1 PL164450 B1 PL 164450B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
compound
group
heptane
toluenesulfonyl
Prior art date
Application number
PL28511590A
Other languages
English (en)
Inventor
Tamim F Braish
Darrell E Fox
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Publication of PL164450B1 publication Critical patent/PL164450B1/pl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Abstract

1 Sposób wytwarzania pochodnych (2S,5S-dla- zabicyklo[2,2.1] heptanu o wzorze 1, ich enancjomeru. racematu lub kwasowych soli addycyjnych, w którym to wzorze 1 Y oznacza atom wodoru lub grupe o wzorze XR2. w którym X i R2 maja nizej podane znaczenie, a R1 oznacza atom wodoru lub grupe C1-C6. znam ienny tym, ze zwiazek o wzorze 2. Jego enancjomer lub race mat, w którym to wzorze 2 X oznacza grupe SO2 lub CO2. kazdy R2 i R 3 oznacza niezaleznie grupe C1-C6 alkilowa, trilfluorometylowa, benzylowa lub fenylowa ewentualnie podstawiona Jedna lub dwiema grupami C1 -C6 alkilowymi, atomami chlorowca, grupami nitro- wymi, metoksylowymi lub trifluorometylowymi, a R4 oznacza atom chlorowca lub grupe o wzorze OSO2R3. w którym R3 ma wyzej podane znaczenie, (a) poddaje sie reakcji z C1-C6 alkiloamina lub amoniakiem, przy czym otrzymuje sie zwiazek o wzorze 1, w którym Y oznacza grupe o wzorze XR2, w którym X i R2 i R1 we wzorze 1 maja wyzej podane znaczenie i ewentualnie (b) redukuje sie lub hydrolizuje zwiazek o wzorze 1. w któiym Y oznacza grupe o wyzej okreslonym wzorze XR2, przy czym otrzymuje sie zwiazek o wzorze 1, w którym Y oznacza atom wodom. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pochodnych 2,5- diazabicyklo[2.2.1]heptanu, związków pośrednich używanych do wytwarzania antybiotyków chinolonowych, takich jak ujawnione w opisie patentowym St.Zjed. Ameryki nr 4 775 668.
Sposób syntetyzowania 2,5-diazabicyk!o[2.2.1]heptanów opisano w Portoghese i wsp., J. Org. Chem, 31, 1059 (1966). Zgodnie z tym sposobem hydroksy-L-prolinę przekształca się w tritosylohydroksy-L-prolinol, który najpierw reaguje z benzyloaminą a następnie z jodowodorem, fosforem i kwasem octowym, tworząc dwujodoworek 2-benzylo-2,5-diazabicyklo[2,2,1]heptanu. Z opisu petentowego St.Zjed.Ameryki nr 3 947 445 znane jest podobne postępowanie a następnie przekształcenie dwujodowodorku przez trzystopniową reakcję w
2-metylo-2,5-diazabicyklo[2.2.1]heptan.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pochodnych 2,5-diazabicyklo[2.2.1]heptanu o wzorze 1 lub ich enancjomerów, racematów lub kwasowych soli addycyjnych, w którym to wzorze 1 Y oznacza atom wodoru lub grupę o wzorze XR2, w którym X i R2 mają niżej podane znaczenie, a R1 we wzorze 1 oznacza atom wodoru lub grupę C1-C6-alkilową, polegający (a) na podaniu związku o wzorze 2, jego enencjomeru lub racematu, w którym to wzorze 2 X oznacza grupę SO2 lub CO2, każdy R2 i R3 oznacza niezależnie grupę C1- C6 alkilową, trifluorometylową, benzylową lub fenylową ewentualnie podstawioną jedną lub dwiema grupami C1-C6 alkilowymi, atomami chlorowca, grupami nitrowymi, metoksylowymi lub trifluorometylowymi, a R4 oznacza atom chlorowca lub grupę o wzorze OSO2R3, w którym R3 ma wyżej podane znaczenie, reakcji z (C1-C6)alkiloaminą lub amoniakiem, przy czym otrzymuje się związek o wzorze 1, w którym Y oznacza grupę o wzorze XR2, w którym X i R2 oraz R1, we wzorze 1 mają wyżej podane znaczenie, i w razie potrzeby na (b) redukcji lub hydrolizie związku o wzorze 1, w którym Y oznacza grupę o wyżej określonym wzorze XR.2, przy czym otrzymuje się związek o wzorze 1, w którym Y oznacza atom wodoru.
W korzystnym przypadku wspomnianą C1-C6 alkiloaminą jest metyloamina, X oznacza grupę SO2 a R2 oznacza grupę p-tolilową.
164 450
Sposobem według wynalazku wytwarza się zgodnie ze sposobem według wynalazku związki o wzorze 3 objęte mającym szerszy zakres wzorem 1, ich enencjomery lub racematy, w którym to wzorze 3 X oznacza grupę SO2 lub CO2, R2 oznacza grupę C1-C6 alkilową, trifluorometylową, benzylową lub fenylową ewentualnie podstawioną jedną lub dwiema grupami C1-C6 alkilowymi, atomami chlorowca, grupami nitrowymi, metoksylowymi lub trifluorometylowymi, a R5 oznacza grupę Ci-Ce alkilową.
Korzystnie X oznacza grupę SO2 a R2 p-tolilową we wzorze 3, a bardziej korzystnie R5 oznacza grupę metylową, X oznacza grupę SO2 a R2 oznacza grupę p-tolilową. Związki o wzorze 3 mają centra optyczne i dlatego występują w dwóch różnych konfiguracjach stereoizomerycznych, konfiguracji S,S i konfiguracji R,R. Sposób według wynalazku obejmuje wytwarzanie obu stereoizomerów związków o wzorze 3, jak również ich mieszanin racemicznych. Wszystkie wzory występujące w opisie przedstawiają szczególną konfigurację R lub S oznaczoną odpowiednio R lub S.
Używany w definicjach R1, R2, R3, R4 i R5 termin alkil oznacza nasycone, jednowartościowe, proste lub rozgałęzione, alifatyczne rodniki węglowodorowe, takie jak metyl, etyl, propyl, IIIrz.- butyl, heksyl itp. Określenie atom chlorowca oznacza atom fluoru, chloru, bromu lub jodu.
Schemat na rysunku przedstawia przebieg reakcji prowadzących do wytworzenia stereoizomeru S,S związku o wzorze 4, czyli soli dwubromowodorowej związku o wzorze 1, w którym Y oznacza atom wodoru, z trans-4-hydroksy-L-proliny, który obejmuje etapy procesu prowadzonego zgodnie ze sposobem według wynalazku. Prawidłowa konfiguracja przestrzenna podana jest na każdym wzorze przez oznaczenie R lub S umieszczona przy każdym centrum optycznym w każdym wzorze. Stereoizomer R,R związku o wzorze 4 można otrzymać w podobny sposób z enencjomeru związki o wzorze 7, który może być wytworzony z allo-4-hydroksy-D-proliny, opisanej w Baker i wsp., J. Org. Chem., tom 46, 2955 (1981).
Wzory przedstawione na rysunkach i na schemacie są zgodne z przyjętą zasadą przedstawiania izomerów, a mianowicie )))))) wskazuje atom rzutujący pod płaszczyzną papieru (orientacja α) a w ” wskazuje atom rzutujący nad płiyzczyapą papieru (orientacj z β), z tym, ze płaszczyznę wyznacza cząsteczka jako taka.
Sposób wytwarzania soli związku o wzorze 4 czyli związku o wzorze 1, w którym Y oznacza atom wodoru, przez redukcję lub hydrolizę związku o wzorze 5, czyli związku o wzorze 1, w którym Y oznacza grupę o wzorze XR, polega na reakcji związku o wzorze 5 z wodnym lub bezwodnym chlorowcowodorem, takim jak chlorowodór j ódoowodór i bromowodoór, w kwasowym rozpuszczalniku, takim jak kwas octowy lub kwas siarkowy. Reakcja z chlorowodorem jest hydrolizą a reakcja z bromowodorem lub jodowodorem jest redukcją, co opisano w Searles i wsp., Chem. Reviev, 1077 - 1103 (1959). Użyty rozpuszczalnik kwasowy może być kwasem organicznym, takim jak kwas octowy, albo kwasem nieorganicznym, takim jak kwas siarkowy. Korzystnie reakcje prowadzi się z wodnym lub bezwodnym bromowodorem w kwasie octowym. Reakcję prowadzi się zwykle w temperaturze od w przybliżeniu temperatury pokojowej do około 100°C, korzystnie w temperaturze pokojowej.
Na schemacie zapisano przykładowo użyty rozpuszczalnik, AcOH-kwas organiczny i bromowodÓr. Drugi etap procesu prowadzonego sposobem według wynalazku może być prowadzony przez elektrochemiczne, reduktywne rozszczepienie w mieszaninie wody i organicznego rozpuszczalnika i w obecności organicznego elektrolitu. Przykładami rezpaszczaljikOw organicznych są acetoni^yl i kwas octowy a przykładem odpowiedniego, organicznego elektrolitu jest halogenek cztero^-Cć) alkilenmeniowy, taki jak bromek uzteroeOylonmeniowy. Temperatura reakcji jest w zakresie od pokojowej do około 50°C.
Związek o wzorze 5 wytwarza się ze związku o wzorze 6 stosując nadmiar nlkilonminy, korzystnie co najmniej około 3 molowych równoważników nlkilenminy. Zwykle reakcję prowadzi się w zamkniętym pojemniku, w zależności od rodzaju nlkilonminy. Na przykład metyloamina i etylonmina są gazami w temperaturach reakcji i dlatego wymagają prowadzenia reakcji w zamkniętym pojemniku. Reakcję tę prowadzi się w rozpuszczalniku alkoholowym lub w wodzie, korzystnie w metanolu lub wodzie, w zakresie temperatur od około 50°C do około 130°C, zwykle około 90°C.
W dalszym ciągu zostaną omówione reakcje prowadzące do otrzymania substratu, czyli związek o wzorze 6.
Wytwarzanie związku o wzorze 6 ze związku o wzorze 7 prowadzi się dogodnie w obojętnym rozpuszczalniku. Odpowiednimi rozpuszczalnikami są rozpuszczalniki niepolarne, takie jak toluen lub benzen. Reakcję prowadzi się w obecności zasady. Odpowiednimi zasadmi są alifatyczne zasady organiczne, takie jak trzeciorzędowe (C1-Cć)idlóloamma, np. trójetyloamina, albo aromatyczna zasada organiczna, taka jak 2,6-lutyna, pirydyna, (C1-C6)alkilopodstawiona pirydyna lub N,N-dimetylo-4- aminipirydyna. Korzystnie reakcję prowadzi się w pirydynie, która działa jednocześnie jako zasada i rozpuszczalnik. Związek o wzorze R3SO2X1 stosowany jest w nadmiarze 2 równoważników molowych, korzystnie w ilości około 3 równoważników molowych. Temperatura reakcji jest w pobliżu od 0° do około 50°C, zwykle około 15°C.
Redukcję związku o wzorze 8 w celu otrzymania związku o wzorze 7 przeprowadza się z użyciem wodorku metalu z grupy III okresowego układu pierwiastków, takiego jak wodorek litowo glinowy lub boroetan. Redukcję prowadzi się w obecności rozpuszczalnika eterowego. Odpowiednimi rozpuszczalnikami są etery dwu(C1- C6)alkilowe, glim, diglim, eter 2-metoksyetylowy, a korzystnie teterahydrofuran. Boroetan jest korzystnie wytwarzany in situ w wyniku reakcji borowodorku sodu z eteratem trójfluorku boru. Redukcję prowadzi się w temperaturach zawartych w zakresie od około 0°C do około 45°C, zwykle w temperaturze bliskiej pokojowej.
Reakcja w celu otrzymania związku o wzorze 8 z 4-hydroksy-L-proliny o wzorze 9 i R2XX1 jest zwykle prowadzona w rozpuszczalniku polarnym, takim jak woda. Reakcję prowadzi się w obecności węglanu metalu alkalicznego, korzystnie węglanu sodu. Temperatura reakcji zawiera się w zakresie od około 10°C do około 50°C, zwykle odpowiada w przybliżeniu temperaturze pokojowej.
Następujące przykłady ilustrują wynalazek, przy czym przykłady I - IV ilustrują wytwarzanie związków wyjściowych, a przykłady V-IX są ilustracją sposobu według wynalazku.
Przykład I. 1-(4-Toluenosulfonylo)-4-hydroksy-L-prolina.
Do roztworu 100 g (763 mmoli) 4-hydroksy-L-proliny w 750 ml wody dodano 169,9 g (1602 mmoli) węglanu sodu w temperaturze 0°C wraz z 174,5 g (916 mmoli) chlorku 4-toluenosulfonylu (dodawanego w 3 porcjach wciągu 1 godziny). Zawiesinę tę ogrzano do temperatury pokojowej i mieszano 48 godzin. Mieszaninę reakcyjną zakwaszono stężonym roztworem kwasu solnego do pH 2 i produkt wyodrębniono przez odsączenie. Placek filtracyjny przemyto buforem o wartości pH 2 i suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 6O°C w ciągu 16 godzin, przy czym otrzymano 215,3 g produktu jako białego, krystalicznego ciała stałego z wydajnością 99%. Temperatura topnienia 149 - 151°C.
Przykład II. /2S,4R/-2-Hydroksymetylo-4-hydroksy-1-/4-toluenosulfonylo/-pirolidyna.
Do 2 litrów tetrahydrofuranu /THF/ dodano 57,6 g /1523 mmoli/ borowodorku sodu i mieszaninę tę ochłodzono do temperatury 10°C zanim dodano kroplami, w ciągu 1 godziny 250 ml /1980 mmoli/ eteratu trójfluorku boru. Następnie dodano ostrożnie 215,3 g /755,4 mmoli/
1-/4-toluenosulfonylo/-4-hydroksy-L-proliny w 100 ml i całość mieszano 16 godzin. Reakcję zamrożono metanolem, dodano 10% roztwór wodny chlorowodorku i mieszaninę łagodnie ogrzano do temperatury 60°C przez 1 godzinę. Mieszaninę reakcyjną odsączono i pH doprowadzono do obojętnego 50% wodnym roztworem wodorotlenku sodu a składniki lotne odparowano pod obniżonym ciśnieniem. Produkt wyodrębniono następnie przez odsączenie i placek filtracyjny przemyto wodą. Suszenie pod próżnią, w temperaturze 60°C w ciągu 12 godzin dało 164 g produktu jako białego ciała stałego z wydajnością 85%. Temperatura topnienia 132- 133°C.
Przykład III. /2S,4R/-1-/4-Toluenosulfonylo/-2-/4-toluenosulfonyloksymetylo/-4-/4-toluenosulfonyloksy/-pirolidyna.
Do lodowato zimnego roztworu 170g/626,5 mmoli//2R,4S/-2- hydroksymetylo-4-hydroksy-1-/p-toluenosulfonylo/-pirolidyny w 0,5 ł pirydyny dodano 250 g /1,32 mola/ chlorku 4-toluenosulfonylu w 3 porcjach, w celu utrzymania temperatury reakcji poniżej 15°C w ciągu 1 godziny a następnie ogrzano do temperatury pokojowej. Po 12 godzinach dodano dalsze 125 g /656 mmoli/ chlorku p- toluenosulfonylu i całość mieszano w temperaturze pokojowej przez dalsze 16 godzin. Mieszaninę ochłodzono następnie w łaźni lodowej i ostrożnie dodano 3110%
164 450 wodnego roztworu chlorowodorku. Wytworzył się biały osad, który oddzielono przez odsączenie a następnie rozpuszczono w 1 1 etanolu i ogrzewano 30 minut w temperaturze wrzenia pod chłodnicą zwrotną. Mieszaninę następnie ochłodzono i odsączono ciało stałe, które suszono pod obniżonym ciśnieniem, otrzymując 213 g produktu z wydajnością 80%. Temperatura topnienia 134-135°C.
Przykład IV. /2S,4R/-1-/4-Toleunosulfonylo/-2- /chlorometylo/-4-/4-toluenosulfonyloksy/-pirolidyna.
Do lodowatego zimnego roztworu 170 g /626,5 moli/ /2R,4S/-2- hydroksymetylo-4-hydroksy-1-/4-toluenosulfonylo/-4-pirolidyny w 0,51 pirydyny dodano 250 g/1,32 mmola/chlorku p-toluenosulfonylu w jednej porcji i mieszaninę reakcyjuną ogrzano do temperatury 50°C. Po 6 godzinach mieszaninę ochłodzono w łaźni lodowej i ostrożnie dodano 3110% roztworu wodnego chlorowodoru. Wytworzył się biały osad, który oddzielono przez odsączenie a następnie rozpuszczono w 1 1 etanolu i ogrzewano 30 minut w temperaturze wrzenia pod chłodnicą zwrotną. Mieszaninę tę ochłodzono następnie a odsączone ciało stałe suszono pod obniżonym ciśnieniem, otrzymując 195 g produktu z wydajnością 70%. Temperatura topnienia 145-146°C.
Przykład V. /1S,4S/-2-/4-Toluenosulfonylo/-5-metylo-2,5-diazabicyklo-[2.2.1] heptan.
W butli Parra umieszczono 115 g /198,4 mmoli//2S,4R/-1-/4-toluenosulfonylo/-2-/ptoluenosulfonyloksymeylo/-4-/4-toluenosulfonyloksy/-pirolidyny i 690 ml metanolu a następnie butlę starowano. Gazową metyloaminę przepuszczano przez roztwór metanolowy do czasu rozpuszczenia się 62 g / 2 moli/ gazu. Butlę następnie uszczelniono i ogrzewano do temperatury 90°C. Po ogrzewaniu w ciągu 16 godzin mieszaninę reakcyjną ochłodzono a rozpuszczalnik odparowano pod obniżonym ciśnieniem. Pozostałe ciało stałe podzielono pomiędzy 500 ml chlorku metylenu i 400 ml 10% roztworu wodnego wodorotlenku sodu. Warstwy rozdzielono i warstwę organiczną przemyto dodatkowo 400 ml 10% roztworu wodnego wodorotlenku sodu a następnie suszono siarczanem sodu. Odparowanie rozpuszczalnika pod obniżonym ciśnieniem dało 47,5 g produktu, co odpowiadało 90% wydajności. Temperatura topnienia 87-88°C.
Przykład VI. /1S,4S/-2-/4-Toluenosulfonylo/-5-metylo-2,5- diazabicyklo-[2.2.1] heptan.
W butli Parra umieszczono 3,8 g /8,56 mmoli/ /2S,4R/1-/4- toluenosulfonylo/-2-/chlorometylo/-4-/4-toluenosulfonyloksy/- pirolidyny i 25 ml metanolu i butlę sterowano. Gazową metyloaminę przepuszczano przez roztwór metanolowy do czasu rozpuszczenia 2,65 g /85,6 mmoli/ gazu. Następnie butlę uszczelniono i ogrzewano do temperatury 90°C. Po ogrzewaniu przez 16 godzin mieszaninę reakcyjną ochłodzono i rozpuszczalnik odparowano pod obniżonym ciśnieniem. Pozostałe ciało stałe podzielono następnie pomiędzy 50 ml chlorku metylenu i 40 ml 10% roztworu wodnego wodorotlenku sodu. Warstwy rozdzielono i warstwę organiczną przemyto dodatkowo 30 ml 10% roztworu wodnego wodorotlenku sodu a następnie suszono siarczanem sodu. Odparowanie rozpuszczalnika pod obniżonym ciśnieniem dało 1,73 g produktu, co odpowiadało 76% wydajności. Temperatura topnienia 87-88°C.
Przykład VII. Dwubromowodorek/1 S,4S/-2-metylo-2,3- diazabicyklo[2.2.1]-heptanu.
W 900 ml 30% bromowodorku w kwasie octowym zawieszono 60 g /225 mmoli/ 1S,4S/-2-/4-toluenosulfonylo/-5-metylo/2,5- diazabicyklo[2.2.1]heptanu i całość mieszano w temperaturze pokojowej. Po 6 godzinach usunięto kwas octowy pod ciśnieniem aspiratora do połowy początkowej objętości a następnie dodano 1800 ml octanu etylu. Wytrącone ciało stałe odsączono w objętnej atmosferze. Produkt rekrystalizowano przez rozpuszczenie w najmniejszej ilości metanolu w temperaturze wrzenia pod chłodnicą zwrotną. Ochłodzenie a następnie dodanie 400 ml alkoholu izopropylowego daje biały osad, który odsączono i suszono pod obniżonym ciśnieniem. Produkt ważył 48 g, co odpowiada 81% wydajności. Temperatura topnienia 258-259°C /zabarwienie występuje w temperaturze 234°C/. [cc]d =+13,21°/c = 0,946, ch3oh/.
Przykład VIII. /1S,4S/-2-/Karbobenzyloksy/-5-metylo-2,5- diazabicyklo--2.2.1]heptan.
W butli Parra umieszczono 22 g /40,2 mmoli/ /2S,4R^ -1- /karbobenzyloksy/-2-/p-toluenosulfonyloksymetylo/-4-/4-toluenosulfonyloksymetylo/-4-/4-toluenosulfonyIoksy/-pirolidyny i
100 ml metanolu i butlę starowano. Przez roztwór metanolowy przepuszczono pęcherzyki gazowej metyloaminy do czasu rozpuszczenia 12,4 g /402 mmoli/ gazu. Butlę następnie uszczelniono i ogrzewano do temperatury 80°C. Po ogrzewaniu przez 16 godzin mieszaninę reakcyjną ochłodzono i odparowano rozpuszczalnik pod obniżonym ciśnieniem. Pozostałe ciało stałe podzielono następnie pomiędzy 200 ml chlorku metylenu i 150 ml 10% roztworu wodnego NaOH. Warstwy rozdzielono i warstwę organiczną przemyto dodatkowo 100 ml 10% roztworu wodnego NaOH, a następnie suszono Na2S04 Odparowanie rozpuszczalnika pod obniżonym ciśnieniem dało 9,0 g produktu /oleju/, co stanowiło 91% wydajności. NMR /CDCI3/: 7,32 /aromatyczny, 5H/, 5,1 /d, 2HJ, 4,4 /d, 1H/, 3,58 /dd, 1H/, 3,4 /d, 1H/, 3,22 /m, 1H/, 2,88 /m, 1H/, 2,7 /d, 1H/, 2,52 /d, 1H/, 2,40 /s, 3H/, 1,86 /d, 1H/, 1,7 /m, 1H/.
Przykład IX./1S,4S/-2-Metylo-2,5-diazabicyklo[2.2.1]heptanu.
W 30 ml metanolu rozpuszczono 3,0 g /12,19 mmoli//1S,4S/-2- /karbobenzyloksy/-5-metylo-2,5-diazabicyklo-[2.2.1]heptanu, dodano 600 mg /0,2% wagowych/ 10% Pd na węglu i mieszaninę tę uwodorniano 16 godzin pod ciśnieniem 3,43.105 Pa. Mieszaninę odsączono a rozpuszczalnik odparowano i zastąpiono 30 ml chlorku metylenu. Mieszaninę tę suszono następnie K2CO3 i odparowano, otrzymując 1,25 g produktu dwuaminowego z wydajnością 92%. NMR /CDCb/: 4,5 /szeroki, 1H/, 3,43 /szeroki, 1H/, 3,12 /szeroki, 1H/, 3,05 /d, 1H/, 2,68 /m, 2H/, 2,32 /d, 1H/, 2,21 /s, 3H/, 1,65 /d, 1H/, 1,44 /d, 1H/, OMR /CDO3/: 62,33, 57,30, 47,18,40,70, 35,98, 35,35.
164 450 s
Υ
N>S
Ri
Wzór 1 xr2
Wzór 2 xr2
r5
Wzór 3
WO
Wzór 7 ta
Wzór 6
Ri kc
AcOH/HBr
XR2 'ίΓ'Ν 2HBr XH
Schemat
Wzór 4
Departament W^wn^ UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania pochodnych (2S,5S-diazabicyklo[2,2,1]heptanu o wzorze 1, ich enancjomeru, racematu lub kwasowych soli addycyjnych, w którym to wzorze 1Y oznacza atom wodoru lub grupę o wzorze XR2, w którym X i R2 mają niżej podane znaczenie, a R1 oznacza atom wodoru lub grupę C1-C6, znamienny tym, że związek o wzorze 2, jego enancjomer lub racemat, w którym to wzorze 2 X oznacza grupę SO2 lub CO2, każdy R2 i R3 oznacza niezależnie grupę C1-C6 alkilową, trifluorometylową, benzylową lub fenylową ewentualnie podstawioną jedną lub dwiema grupami C1-C6 alkilowymi, atomami chlorowca, grupami nitrowymi, metoksylowymi lub trifluorometylowymi, a R4 oznacza atom chlorowca lub grupę o wzorze OSO2R3, w którym R3 ma wyżej podane znaczenie, (a) poddaje się reakcji z C1-C6 alkiloaminą lub amoniakiem, przy czym otrzymuje się związek o wzorze 1, w którym Y oznacza grupę o wzorze XR2, w którym X i R2 i R1we wzorze 1 mają wyżej podane znaczenie i ewentualnie (b) redukuje się lub hydrolizuje związek o wzorze 1, w którym Y oznacza grupę o wyżej określonym wzorze XR2, przy czym otrzymuje się związek o wzorze 1, w którym Y oznacza atom wodoru.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku wytwarzania w pierwszym etapie 2-(4-toluenosulfonylo)-5-metylo-2,5-diazabicyklo[2.2.1]heptanu 1-(4-toluenosulfonylo)-2-(chlorometylo)-4(4-toluenosulfonyloksy)-pirolidynę poddaje się reakcji z metyloaminą.
PL28511590A 1989-05-11 1990-05-09 Sposób wytwarzania pochodnych /2S,5S-diazablcyklo[2.2.1] heptanu PL PL164450B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US35042389A 1989-05-11 1989-05-11

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL164450B1 true PL164450B1 (pl) 1994-07-29

Family

ID=23376651

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28511590A PL164450B1 (pl) 1989-05-11 1990-05-09 Sposób wytwarzania pochodnych /2S,5S-diazablcyklo[2.2.1] heptanu PL

Country Status (3)

Country Link
DD (2) DD294261A5 (pl)
PL (1) PL164450B1 (pl)
ZA (1) ZA903566B (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
DD295380A5 (de) 1991-10-31
ZA903566B (en) 1991-12-24
DD294261A5 (de) 1991-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0733621B1 (en) Novel imidazole derivative and process for producing the same
OA10426A (en) Process for preparing sildenafil
EP0397351B1 (en) Preparation of diazabicyclic intermediates
SK285215B6 (sk) Spôsob prípravy sildenafilu a jeho medziprodukty
HU210068A9 (en) Substituted 1-diphenylmethyl azetidines
MXPA01012727A (es) Preparacion de piperidin 4-onas sustituidas.
Sammes et al. Preparation of azetidines from 1, 3-aminopropanols
JP4208463B2 (ja) キノロンカルボン酸誘導体の製造に関する中間体
TW201718507A (zh) 新穎4-苯并氮嚀衍生物的製造方法
US9969735B2 (en) Process for making tricyclic lactam compounds
PL164450B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych /2S,5S-diazablcyklo[2.2.1] heptanu PL
US5196548A (en) Preparation of diazabicyclic Intermediates
JP2004519472A (ja) ピリジン−2−イル−メチルアミン類の合成方法および中間体
AU2001258896B2 (en) A process for preparing pyrazolopyrimidinone derivatives for the treatment of impotence
NO147838B (no) Mellomprodukt til bruk ved fremstilling av det hypotensive middel 2-(4-(2-furoyl)piperazin-1-yl)-4-amino-6,7-dimetoksykinazolin
US7842818B2 (en) Process for preparation of tetrasubstituted 5-azaspiro[2.4]- heptane derivatives and optically active intermediates thereof
FI113859B (fi) Uusia menetelmiä (S)-4-amino-hepta-5,6-dieenihapon ja sen välituotteiden valmistamiseksi sekä uudet välituotteet
KR102441327B1 (ko) 다이아미노피리미딘 유도체 또는 이의 산부가염의 신규의 제조방법
FI94532B (fi) 2,5-diatsabisyklo/2,2,1/heptaanijohdannaisia
US5162534A (en) Process for the preparation of thiazoline derivatives
KR101896349B1 (ko) 디미라세탐의 제조 방법
JPH03157382A (ja) 2―(2―チエニル)エチルアミンの製造法
AU622332B2 (en) New azetidines, their preparation and their application as intermediates for the preparation of compounds with antimicrobial activity
KR20030059724A (ko) 이미다졸 유도체의 제조방법
JPH06298762A (ja) デュオカルマイシン誘導体の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090509