PL162185B1 - Domek drewniany PL - Google Patents

Domek drewniany PL

Info

Publication number
PL162185B1
PL162185B1 PL28320890A PL28320890A PL162185B1 PL 162185 B1 PL162185 B1 PL 162185B1 PL 28320890 A PL28320890 A PL 28320890A PL 28320890 A PL28320890 A PL 28320890A PL 162185 B1 PL162185 B1 PL 162185B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
poles
height
house
concrete
collar
Prior art date
Application number
PL28320890A
Other languages
English (en)
Inventor
Edmund Lesiak
Original Assignee
Edmund Lesiak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Edmund Lesiak filed Critical Edmund Lesiak
Priority to PL28320890A priority Critical patent/PL162185B1/pl
Publication of PL162185B1 publication Critical patent/PL162185B1/pl

Links

Landscapes

  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)

Abstract

Domek drewniany skladajacy sie z fundamentu, podlogi scian, sufitu i dachu, znamienny tym, ze fun- dament stanowi betonowa misa (1) z kolnierzem (2), którego wysokosc zewnetrzna stanowiaca wysokosc mi- sy ( 1 ) j est wieksza od wysokosci wewnetrznej, a równo- legle do obwodu wewnetrznego tej misy (1) ustawione sa ciasno stycznie obok siebie drewniane zerdzie (3) siegajace cienszymi koncami dachu (4), natomiast grubsze ich konce posiadajace wyciecia (5), korzystnie z wbitymi w nie gwozdziami (6) polaczonymi drutem (7) ze zbrojeniem ( 8) fundamentu, zalane sa betonem, ko- rzystnie do wysokosci na której ukladana j est podloga a , od której rozpoczyna sie wysokosc wewnetrzna kol- nierza (2), powyzej wysokosci zalania betonem, w pobli- zu grubszych zakonczen zerdzi (3), na zerdziach (3), naokolo, równolegle do wnetrza kolnierza (2), ulozone sa w zasadzie równolegle do podlogi drewniane kantów- ki (9), które korzystnie za pomoca srub (10) z podklad- kami (11) pewnie sztywno dociskaja zakonczenia zerdzi do betonowego kolnierza (2) misy (1), natomiast zerdzie (3) na wysokosci sufitu, od strony wewnetrznej domku, posiadaja wyciecia(12), w które wchodza kantówki (13), ulozone równolegle do zewnetrznych kantówek (14), kantówki (13) i (14) korzystnie sa ze soba spiete w zwykly sposób srubami, w narozach domku, korzystnie na kantówkach (13) i (14) na wewnatrz i na zewnatrz znajduja sie plaskowniki wygiete pod katem 90° (15) i (16) spiete korzystnie srubami (17), wglebienia miedzy zerdziami (3), na wewnatrz i na zewnatrz domku, wy- pelnione sa najlepiej trzcina (18) umocowana korzyst- nie drutem miedzianym (19) przybitym do zerdzi (3) gwozdziami, j ako nastepna warstwa ulozone sa korzy- stnie maty trzcinowe (20) powleczone korzystnie w zwy- kly sposób tynkiem F ig. 1 Fig. 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jast domek drewniany wykonany z mteri.ału dotychczas nie widzianego w budoownctwie. Tym [^επ^επι są żerdzie drewniane o grubości w zasadzie do 15 cm na grubszym końcu, które dotychczas nie były kwalifikowane nawet jako pełnowartościowy maeuał opałowy.
Znane są najróżniejsze odmiany domków drewnianych, ale wykonywane są one z mt^ri.ału drewnianego o wyższych klasach jakościowych.
Przykaadowo z opisu patentowego PRL 121 072 znany jest dom drewniany typu bierwionowego z węzłowo-krzyzowymi złączami narożnym, wykonany z krótkich drewnianych bierwion, które zaopatrzone są w wycięcia i które są na siebie zatknięte na przemian na krzyz, oraz posiadają wystający na zewnętrz ostatek i wystającą do wewnętrz rozszerzoną część, na których zewnętrznych powiarzcnniach zamocowane są poziomo przebiegające deski ścianowe charakteryzujący się tym, ze każde drewniane bierwiono w obszarze węzłowego złącza, przy tworzmiu szyjki węzłowego złącza, posiada obwodowe wycięcie oraz stosunkowo krótką część rozszerzającą się od szyjki węzłowego złącza i wystającą do wnętrza. Na zewnętrznej powierzchni szyjki i rozszerzającej się części znajduje się otwarta przestrzeń. Końce ścianowych desek posiadają końcowe czopy, których wymiary odpowwadają wymiarom zlwnętrzęeJ poiw^rzchni szyjki i które sięgają do pustej przestrzeni oraz są otoczone przez sąsiednie drewniane bierwiona. Zastosowanie nawet w tego typu oszczędnościowym, rozwiązaniu żerdzi drewnianych charakte ryzujęcych się średnicą do 15 cm a w zasadzie do 12 cm nie jest możliwe ze względu na brak mooliwości wykonania z mn bierwion o iyιιtanθJ średnicy, jak również niemożliwość wykonania potrzebnych desek.
162 185
V związku z tym marnowały się dotychczas miałkie ilości drewna pozostające po wyrębie lub przecince lasów. Wady dotychczasowego stanu techniki wyeliminowano dzięki wynalazkowi.
Domek drewniany składający się z fundamentu, podłogi, ścian, sufitu i dachu charakteryzuje się tym, ze fundament stanowi betonowa m.sa z kołnierzem, którego wysokość zewnętrzna stanowiąca wysokość misy Jeat większa od wysokości wewnąttznej, a równolegle do obwodu i^nn^nego tej misy ustawione są ciasno stycznie obok siebie drewniane żerdzie sięgające cieńszymi końcami dachu, natomiast grubsze ich końce posiadające wycięcia, korzystnie z wbitymi w nie gwoździami połączonymi drutem ze zbrojeniem fundamentu, zalane są betonem, korzystnie do na której układana Jest podłoga a od której rozpoczyna się wysokość wewnnęrzna kołnierza, powyżej wysokości zalania betonem) w pobliżu grubszych zakończeń żerdzi, na żerdziach, naokoło, równolegle do wnętrza kołnierza, ułożone są w zasadzie równolegle do podłogi drewniane kantówki, które korzystnie za pomocą śrub z podkładkami pewnie sztywno dociskają zakończenie żerdzi do betonowego kołnierza misy, netomaet wspomniane żerdzie na wysokość i sufitu, od strony wewwnęrznej domku, posiadają wycięcia w które wchodzą kantówki, ułożone równolegle do zem^ę^znych kantówek, te kantówki ^mcn^zne i zewnętrzne korzystnie są ze sobą spięte w zwykły sposób śrubami, w narożach domku korzystnie na wspor^mnanych kantówkach na wewnntrz i na ziwnttΓ^^, znajdują s ^aslcowniki wygięte pod tem 90° spięte korzystnie śrubami, wgłębienia między żerdziami, na ^^i^^nąrz i na zewnątrz domu, wypełnione są najlepiej trzciną umocowaną korzystnie drutem miedzianym przybity do żerdzi gwoździami. Jako następna warstwa ułożone są korzystnie maty trzonowe powleczone korzystnie w zwykły sposób tynkiem.
Podstawowym matθriainn domku według wynalazku są okorowane zerdzie drewniane o grubości do 15 cm,a w zasadzie o średnicy grubszego końca nie przekraczającej 12 cm. Jest to więc mtsriat przeznaczany w technice leśnej do odpadu, nie kwalifikujący się nawet jako opał średniego gatunku. Nie Dył on tez mdziany w ocicow^^. Żerdzie przed zastosowaniem można utrwalać w zw^l^iy sposób znanym środkami impregnacyjnymi.
Korzystnie, gdy grubsze końce żerdzi przeznaczone do późniejszego zalania betonem utrwala się w zwykły sposób, np. przez powleczenie wodną kompozycją kleju kazetnowego z cementem.
Zalanie betonem żerdzi z wycięciami ustawionych ciasno stycznie pionowo obok siebie w betonowej misie oraz usztywnienie ich przez docisk kantówkami do kołnierza misy przez spięcie śrubami zapewnia niezwykłą trwałość budowwi odporną na działanie wszelkiego rodzaju sit zewnętrznych i obciążeń.
Dodatkowym zakotwiczano^ grubszych końców zerdzi zalanych ogonem jest wbicie w wycięcia najlepiej gwoździ i przywiązanie ich do zbrojenia betonu. Wykonanie w żerdziach na wysokości >i fitu od .trony n.^Λnttrznej domku wycięć i wprowadzanie w nie kantówek, które są spięte najlepiej śrubami z równoległymi ułożonymi na zewnętrz kantówkami usztywnia konstrukcję domku na wysokości sufitu i wyżee.
Założenie w narożach budynku korzystnie na wysokości sufitu po stronie newnntrznej i z^zę^znej (łomlcj płaskowników wygiętych pod kątem 9°° sfd^tych ze sobą śrubami utrwala całą konstrukcję domku.
W'ytPił|ienll wgłębień mędzy żerdziami na wewn^rz i na zewnątrz domku dokonać można dowolnym matβriaiθm izolacyjnym. Najlepiej zdaje tutaj egzamin popularna trzcina, która może być utrwalona przez impregnację znanymi środkami, Jak np. roztworem oięclochlzrofenolam.i sodu. Przykrycie zerdzi dodatkowo np. m^tmi tΓzctzowyni zoprlnil jeszcze walory izolacyjne ścian.
Na koniec ściany od mewnęąrz i od zewnątrz powleka się i wyrównuje w zwykły sposób tynkiem. Sufit i dach wykonuje się w dowolny znany sposób przy zastosowaniu typowych ma t e ria łów.
Zaletą domku zgodnego z wynalazłem jest nie tylko wykorzystanie będącego do dyspozycji praktycznie w nieograniczonych iloścmc^h drewna dotychczas nie widzianego w buZowntctwie a przez to wybitne obniżenie kosztów budowwi ale również poprawienie cech
162 185 termoizolacyjnych dzięki wykorzystaniu znanych od dawna cech izolacyjnych trzciny dostępnej w nieograniczonych ll^osci^acn, Następną zaletę jest łatwość budowania nia wymagająca zatrudnienia wysokiej klasy spaćja listów ani użycia skomplikowanego sprzętu budowlanego.
U budownictwie takim nie zachodzi konieczność stosowania tworzyw sztucznych, dzięki czemu poprawia się warunki zdrowotne mieszkańców.
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony w powiężeniu z rysunkiem, na którym fig. 1 przedstawia widok czołowy domku z częściowymi wykrojami pokazującymi same żerdzie, zerdzie z wypełnieniem między nimi trzciną, ułożenie warstw maty tΓzclnowlJ i wycinek gotowej ściany otylkowannl, fig. 2 - widok boczny konstrukeci domku z zerdzi jeszcze nie pokrytych, fig. 3 - przekrój narożnika zaznaczony na fig. 1 lieerami A-A, fig. 4 - przekrój poprzeczny przez ścianę czołową zaznaczony na fig. 1 lieerami a - B, fig. 5 - przekrój poprzeczny przez narożnik zaznaczony na fig. 2 literę a.
3ak widać na fig. 1 domek zbudowany Jest z drewnianych zerdzi 3, ustawionych pionowo stycznie w betonowej misie 1, sięgających cieńszymi końcami dachu 4. We wgłębieniach między żerdziami 3 znajduje się trzcina 18 przymocowana drutem miedzianym 19 przybitym do żerdzi 3 gwoodziami. Na to nałożona Jest mata trzdnowa 20 powleczona następnie warstwą tynku 21 /fig. 3/.
Fig. 4 pokazuje sposób zamocowania zerdzi 3 na grubszych końcach. W pobliżu grubszych końców żerdzi 3 wykonane są wycięcia 5,w które są wbite gwoździe 6 przywiązana drutem 7 do zbrojenia 8 fundamentu. Na żerdziach 3, naokoło, równolegle do kołnierza 2 uło zonę są kantówki 9, które przez spięcie śrubami 10 z podkładkami 11 sztywno dociskają zakończenia zerdzi 3 do kołnierza 2 misy fundamentu 1 /fig. ^.Żerdzie 3 na wysokości sufitu posiadają wycięcia 12 w które wchodzą kantówki 13 równolegle do ułożonych na zewnątrz kantówek 14. Kantówki 13 i 14 są ze sobą spięte w zwykły sposób śrubam,a zerdzie 3 na tej wysokości są za^mowam.
Naroża domku, najlepiej na wysokości sufitu /fig. 5/ wzm^cJ^I.onl są ułożonymi od wewnntrz i na zewnurz, wygiętymi pod kątem 90°, płaskownikami 15 i 16 spiętymi w zwykły sposób śrubami 17.
162 185
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Domek drewniany składający się z fundamentu, podłogi, ścian, sufitu i dachu, znamienny tym, ze fundament stanowi betonowa msa /1/ z kołniezeam /2/, którego wysokość zewnętrzna stanowiąca wysokość msy /1/ Jest większa od wysokości wewnntrznej a równolegle do obwodu wewnętrznego tej misy /1/ ustawione sę ciasno stycznie obok siebie drewniane zerdzia /3/ sięgająca cieńszymi końcami dachu /4/, natomast grubsza ich końca posiadające wycięcia /5/, korzystnie z wbitymi w nie gwoździami /6/ połączonymi drutem /7/ ze zbrojeniem /8/ fundamennu, zalane są betonem, korzystnie do wysokości na której układana jest podłoga a od której rozpoczyna się wysokość wewnnęrzna kołnierza /2/, powyżej wysokości zalania betonem; w pobliżu grubszych zakończeń zerdzi /3/, na żerdziach /3/, naokoło, równolegle do wnętrza kołnierza /2/, ułożone są w zasadzie równolegle do podłogi drewniane kantówki /9/, które korzystnie za pomocą śrub /10/ z podkładkami /11/ pewnie sztywno dociskają zakończenia żerdzi do betonowego kołnierza /2/ misy /1/, natomiast zerdzie /3/ na wysokości sufitu, od strony wθwnntrznlJ domku, posiadają wycięcia /12/ w która wchodzą kantówki /13/, ułożona równolegle do zewnętrznych kantówek /14/, kantówki /13/ i /14/ korzystnie są ze sobą spięte w zwykły sposób śrubami, w narożach dom^u, korzystnie na kantówkach /13/ i /14/ na wewnnąrz i na zewnątrz znajdują się płaskowniki wygięte pod kątem 90° /15/ i /16/ spięte korzystnie śrubami /17/, wgłębienia między zercz^aBi /3/, na wθ^nętrz i na zewnątrz dom^u, wypełnione są najlepiej trzciną /18/ umocowaną korzystnie drutem miedzianym /19/ przybitym do żerdzi /3/ gwoździami, jako następna warstwa ułożona są korzystnie maty trzcnoowe /20/ powleczone korzystnie w zwykły sposób tynkiem.
    * * *
PL28320890A 1990-01-05 1990-01-05 Domek drewniany PL PL162185B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28320890A PL162185B1 (pl) 1990-01-05 1990-01-05 Domek drewniany PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28320890A PL162185B1 (pl) 1990-01-05 1990-01-05 Domek drewniany PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL162185B1 true PL162185B1 (pl) 1993-09-30

Family

ID=20049825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28320890A PL162185B1 (pl) 1990-01-05 1990-01-05 Domek drewniany PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL162185B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423058A1 (pl) * 2017-10-04 2019-04-08 Edmund Lesiak Domek drewniany

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423058A1 (pl) * 2017-10-04 2019-04-08 Edmund Lesiak Domek drewniany

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5344700A (en) Structural panels and joint connector arrangement therefor
US5507427A (en) Method of providing building panels and buildings constructed therefrom
US4291513A (en) Wall construction unit for buildings
US4461130A (en) Building construction using hollow core wall slabs
GB2182370A (en) Composite beam of wood with a core of cement
US5906081A (en) Wall construction and method of manufacturing a wall construction
US5566520A (en) Integrated precast concrete forming system
US2669860A (en) Hollow plaster building panels and method of making
PL162185B1 (pl) Domek drewniany PL
US3874134A (en) Modular building units
FI70965B (fi) Timmerelement och av timmerelementen tillverkad vaegg
DE1946462A1 (de) Isolierte Mauer fuer Gebaeudewaende
DE2348943A1 (de) Zusammenhaengende elemente zur errichtung von gebaeuden
KR200169732Y1 (ko) 건축용 조립식 판넬
DE2743037A1 (de) Verfahren zur herstellung einer bewehrten wand oder grundmauer
DE821409C (de) U-foermiger Stahlbetontraeger und Verfahren zu seiner Herstellung
EP1094169B1 (de) Vorgefertigtes Wandelement für Fertighäuser
DE69700571T2 (de) Verfahren zur Herstellung eines Paneels mit tragender Holzkonstruktion, durch das Verfahren hergestelltes Paneel, und mindestens ein derartiges Paneel enthaltendes Bauwerk
DE3545707A1 (de) Leichtlehmbauelement
AT410230B (de) Leichtbau-haus
JPS6134468Y2 (pl)
AP477A (en) Building method and structures.
DE1074249B (pl)
DE7338815U (de) Fertigteil-Vollholzbalkenwand
DE8536216U1 (de) Leichtlehmbauelement