PL162185B1 - Domek drewniany PL - Google Patents
Domek drewniany PLInfo
- Publication number
- PL162185B1 PL162185B1 PL28320890A PL28320890A PL162185B1 PL 162185 B1 PL162185 B1 PL 162185B1 PL 28320890 A PL28320890 A PL 28320890A PL 28320890 A PL28320890 A PL 28320890A PL 162185 B1 PL162185 B1 PL 162185B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- poles
- height
- house
- concrete
- collar
- Prior art date
Links
Landscapes
- Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
Abstract
Domek drewniany skladajacy sie z fundamentu, podlogi scian, sufitu i dachu, znamienny tym, ze fun- dament stanowi betonowa misa (1) z kolnierzem (2), którego wysokosc zewnetrzna stanowiaca wysokosc mi- sy ( 1 ) j est wieksza od wysokosci wewnetrznej, a równo- legle do obwodu wewnetrznego tej misy (1) ustawione sa ciasno stycznie obok siebie drewniane zerdzie (3) siegajace cienszymi koncami dachu (4), natomiast grubsze ich konce posiadajace wyciecia (5), korzystnie z wbitymi w nie gwozdziami (6) polaczonymi drutem (7) ze zbrojeniem ( 8) fundamentu, zalane sa betonem, ko- rzystnie do wysokosci na której ukladana j est podloga a , od której rozpoczyna sie wysokosc wewnetrzna kol- nierza (2), powyzej wysokosci zalania betonem, w pobli- zu grubszych zakonczen zerdzi (3), na zerdziach (3), naokolo, równolegle do wnetrza kolnierza (2), ulozone sa w zasadzie równolegle do podlogi drewniane kantów- ki (9), które korzystnie za pomoca srub (10) z podklad- kami (11) pewnie sztywno dociskaja zakonczenia zerdzi do betonowego kolnierza (2) misy (1), natomiast zerdzie (3) na wysokosci sufitu, od strony wewnetrznej domku, posiadaja wyciecia(12), w które wchodza kantówki (13), ulozone równolegle do zewnetrznych kantówek (14), kantówki (13) i (14) korzystnie sa ze soba spiete w zwykly sposób srubami, w narozach domku, korzystnie na kantówkach (13) i (14) na wewnatrz i na zewnatrz znajduja sie plaskowniki wygiete pod katem 90° (15) i (16) spiete korzystnie srubami (17), wglebienia miedzy zerdziami (3), na wewnatrz i na zewnatrz domku, wy- pelnione sa najlepiej trzcina (18) umocowana korzyst- nie drutem miedzianym (19) przybitym do zerdzi (3) gwozdziami, j ako nastepna warstwa ulozone sa korzy- stnie maty trzcinowe (20) powleczone korzystnie w zwy- kly sposób tynkiem F ig. 1 Fig. 3 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jast domek drewniany wykonany z mteri.ału dotychczas nie widzianego w budoownctwie. Tym [^επ^επι są żerdzie drewniane o grubości w zasadzie do 15 cm na grubszym końcu, które dotychczas nie były kwalifikowane nawet jako pełnowartościowy maeuał opałowy.
Znane są najróżniejsze odmiany domków drewnianych, ale wykonywane są one z mt^ri.ału drewnianego o wyższych klasach jakościowych.
Przykaadowo z opisu patentowego PRL 121 072 znany jest dom drewniany typu bierwionowego z węzłowo-krzyzowymi złączami narożnym, wykonany z krótkich drewnianych bierwion, które zaopatrzone są w wycięcia i które są na siebie zatknięte na przemian na krzyz, oraz posiadają wystający na zewnętrz ostatek i wystającą do wewnętrz rozszerzoną część, na których zewnętrznych powiarzcnniach zamocowane są poziomo przebiegające deski ścianowe charakteryzujący się tym, ze każde drewniane bierwiono w obszarze węzłowego złącza, przy tworzmiu szyjki węzłowego złącza, posiada obwodowe wycięcie oraz stosunkowo krótką część rozszerzającą się od szyjki węzłowego złącza i wystającą do wnętrza. Na zewnętrznej powierzchni szyjki i rozszerzającej się części znajduje się otwarta przestrzeń. Końce ścianowych desek posiadają końcowe czopy, których wymiary odpowwadają wymiarom zlwnętrzęeJ poiw^rzchni szyjki i które sięgają do pustej przestrzeni oraz są otoczone przez sąsiednie drewniane bierwiona. Zastosowanie nawet w tego typu oszczędnościowym, rozwiązaniu żerdzi drewnianych charakte ryzujęcych się średnicą do 15 cm a w zasadzie do 12 cm nie jest możliwe ze względu na brak mooliwości wykonania z mn bierwion o iyιιtanθJ średnicy, jak również niemożliwość wykonania potrzebnych desek.
162 185
V związku z tym marnowały się dotychczas miałkie ilości drewna pozostające po wyrębie lub przecince lasów. Wady dotychczasowego stanu techniki wyeliminowano dzięki wynalazkowi.
Domek drewniany składający się z fundamentu, podłogi, ścian, sufitu i dachu charakteryzuje się tym, ze fundament stanowi betonowa m.sa z kołnierzem, którego wysokość zewnętrzna stanowiąca wysokość misy Jeat większa od wysokości wewnąttznej, a równolegle do obwodu i^nn^nego tej misy ustawione są ciasno stycznie obok siebie drewniane żerdzie sięgające cieńszymi końcami dachu, natomiast grubsze ich końce posiadające wycięcia, korzystnie z wbitymi w nie gwoździami połączonymi drutem ze zbrojeniem fundamentu, zalane są betonem, korzystnie do na której układana Jest podłoga a od której rozpoczyna się wysokość wewnnęrzna kołnierza, powyżej wysokości zalania betonem) w pobliżu grubszych zakończeń żerdzi, na żerdziach, naokoło, równolegle do wnętrza kołnierza, ułożone są w zasadzie równolegle do podłogi drewniane kantówki, które korzystnie za pomocą śrub z podkładkami pewnie sztywno dociskają zakończenie żerdzi do betonowego kołnierza misy, netomaet wspomniane żerdzie na wysokość i sufitu, od strony wewwnęrznej domku, posiadają wycięcia w które wchodzą kantówki, ułożone równolegle do zem^ę^znych kantówek, te kantówki ^mcn^zne i zewnętrzne korzystnie są ze sobą spięte w zwykły sposób śrubami, w narożach domku korzystnie na wspor^mnanych kantówkach na wewnntrz i na ziwnttΓ^^, znajdują się ^aslcowniki wygięte pod kątem 90° spięte korzystnie śrubami, wgłębienia między żerdziami, na ^^i^^nąrz i na zewnątrz domu, wypełnione są najlepiej trzciną umocowaną korzystnie drutem miedzianym przybity do żerdzi gwoździami. Jako następna warstwa ułożone są korzystnie maty trzonowe powleczone korzystnie w zwykły sposób tynkiem.
Podstawowym matθriainn domku według wynalazku są okorowane zerdzie drewniane o grubości do 15 cm,a w zasadzie o średnicy grubszego końca nie przekraczającej 12 cm. Jest to więc mtsriat przeznaczany w technice leśnej do odpadu, nie kwalifikujący się nawet jako opał średniego gatunku. Nie Dył on tez mdziany w ocicow^^. Żerdzie przed zastosowaniem można utrwalać w zw^l^iy sposób znanym środkami impregnacyjnymi.
Korzystnie, gdy grubsze końce żerdzi przeznaczone do późniejszego zalania betonem utrwala się w zwykły sposób, np. przez powleczenie wodną kompozycją kleju kazetnowego z cementem.
Zalanie betonem żerdzi z wycięciami ustawionych ciasno stycznie pionowo obok siebie w betonowej misie oraz usztywnienie ich przez docisk kantówkami do kołnierza misy przez spięcie śrubami zapewnia niezwykłą trwałość budowwi odporną na działanie wszelkiego rodzaju sit zewnętrznych i obciążeń.
Dodatkowym zakotwiczano^ grubszych końców zerdzi zalanych ogonem jest wbicie w wycięcia najlepiej gwoździ i przywiązanie ich do zbrojenia betonu. Wykonanie w żerdziach na wysokości >i fitu od .trony n.^Λnttrznej domku wycięć i wprowadzanie w nie kantówek, które są spięte najlepiej śrubami z równoległymi ułożonymi na zewnętrz kantówkami usztywnia konstrukcję domku na wysokości sufitu i wyżee.
Założenie w narożach budynku korzystnie na wysokości sufitu po stronie newnntrznej i z^zę^znej (łomlcj płaskowników wygiętych pod kątem 9°° sfd^tych ze sobą śrubami utrwala całą konstrukcję domku.
W'ytPił|ienll wgłębień mędzy żerdziami na wewn^rz i na zewnątrz domku dokonać można dowolnym matβriaiθm izolacyjnym. Najlepiej zdaje tutaj egzamin popularna trzcina, która może być utrwalona przez impregnację znanymi środkami, Jak np. roztworem oięclochlzrofenolam.i sodu. Przykrycie zerdzi dodatkowo np. m^tmi tΓzctzowyni zoprlnil jeszcze walory izolacyjne ścian.
Na koniec ściany od mewnęąrz i od zewnątrz powleka się i wyrównuje w zwykły sposób tynkiem. Sufit i dach wykonuje się w dowolny znany sposób przy zastosowaniu typowych ma t e ria łów.
Zaletą domku zgodnego z wynalazłem jest nie tylko wykorzystanie będącego do dyspozycji praktycznie w nieograniczonych iloścmc^h drewna dotychczas nie widzianego w buZowntctwie a przez to wybitne obniżenie kosztów budowwi ale również poprawienie cech
162 185 termoizolacyjnych dzięki wykorzystaniu znanych od dawna cech izolacyjnych trzciny dostępnej w nieograniczonych ll^osci^acn, Następną zaletę jest łatwość budowania nia wymagająca zatrudnienia wysokiej klasy spaćja listów ani użycia skomplikowanego sprzętu budowlanego.
U budownictwie takim nie zachodzi konieczność stosowania tworzyw sztucznych, dzięki czemu poprawia się warunki zdrowotne mieszkańców.
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony w powiężeniu z rysunkiem, na którym fig. 1 przedstawia widok czołowy domku z częściowymi wykrojami pokazującymi same żerdzie, zerdzie z wypełnieniem między nimi trzciną, ułożenie warstw maty tΓzclnowlJ i wycinek gotowej ściany otylkowannl, fig. 2 - widok boczny konstrukeci domku z zerdzi jeszcze nie pokrytych, fig. 3 - przekrój narożnika zaznaczony na fig. 1 lieerami A-A, fig. 4 - przekrój poprzeczny przez ścianę czołową zaznaczony na fig. 1 lieerami a - B, fig. 5 - przekrój poprzeczny przez narożnik zaznaczony na fig. 2 literę a.
3ak widać na fig. 1 domek zbudowany Jest z drewnianych zerdzi 3, ustawionych pionowo stycznie w betonowej misie 1, sięgających cieńszymi końcami dachu 4. We wgłębieniach między żerdziami 3 znajduje się trzcina 18 przymocowana drutem miedzianym 19 przybitym do żerdzi 3 gwoodziami. Na to nałożona Jest mata trzdnowa 20 powleczona następnie warstwą tynku 21 /fig. 3/.
Fig. 4 pokazuje sposób zamocowania zerdzi 3 na grubszych końcach. W pobliżu grubszych końców żerdzi 3 wykonane są wycięcia 5,w które są wbite gwoździe 6 przywiązana drutem 7 do zbrojenia 8 fundamentu. Na żerdziach 3, naokoło, równolegle do kołnierza 2 uło zonę są kantówki 9, które przez spięcie śrubami 10 z podkładkami 11 sztywno dociskają zakończenia zerdzi 3 do kołnierza 2 misy fundamentu 1 /fig. ^.Żerdzie 3 na wysokości sufitu posiadają wycięcia 12 w które wchodzą kantówki 13 równolegle do ułożonych na zewnątrz kantówek 14. Kantówki 13 i 14 są ze sobą spięte w zwykły sposób śrubam,a zerdzie 3 na tej wysokości są za^mowam.
Naroża domku, najlepiej na wysokości sufitu /fig. 5/ wzm^cJ^I.onl są ułożonymi od wewnntrz i na zewnurz, wygiętymi pod kątem 90°, płaskownikami 15 i 16 spiętymi w zwykły sposób śrubami 17.
162 185
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweDomek drewniany składający się z fundamentu, podłogi, ścian, sufitu i dachu, znamienny tym, ze fundament stanowi betonowa msa /1/ z kołniezeam /2/, którego wysokość zewnętrzna stanowiąca wysokość msy /1/ Jest większa od wysokości wewnntrznej a równolegle do obwodu wewnętrznego tej misy /1/ ustawione sę ciasno stycznie obok siebie drewniane zerdzia /3/ sięgająca cieńszymi końcami dachu /4/, natomast grubsza ich końca posiadające wycięcia /5/, korzystnie z wbitymi w nie gwoździami /6/ połączonymi drutem /7/ ze zbrojeniem /8/ fundamennu, zalane są betonem, korzystnie do wysokości na której układana jest podłoga a od której rozpoczyna się wysokość wewnnęrzna kołnierza /2/, powyżej wysokości zalania betonem; w pobliżu grubszych zakończeń zerdzi /3/, na żerdziach /3/, naokoło, równolegle do wnętrza kołnierza /2/, ułożone są w zasadzie równolegle do podłogi drewniane kantówki /9/, które korzystnie za pomocą śrub /10/ z podkładkami /11/ pewnie sztywno dociskają zakończenia żerdzi do betonowego kołnierza /2/ misy /1/, natomiast zerdzie /3/ na wysokości sufitu, od strony wθwnntrznlJ domku, posiadają wycięcia /12/ w która wchodzą kantówki /13/, ułożona równolegle do zewnętrznych kantówek /14/, kantówki /13/ i /14/ korzystnie są ze sobą spięte w zwykły sposób śrubami, w narożach dom^u, korzystnie na kantówkach /13/ i /14/ na wewnnąrz i na zewnątrz znajdują się płaskowniki wygięte pod kątem 90° /15/ i /16/ spięte korzystnie śrubami /17/, wgłębienia między zercz^aBi /3/, na wθ^nętrz i na zewnątrz dom^u, wypełnione są najlepiej trzciną /18/ umocowaną korzystnie drutem miedzianym /19/ przybitym do żerdzi /3/ gwoździami, jako następna warstwa ułożona są korzystnie maty trzcnoowe /20/ powleczone korzystnie w zwykły sposób tynkiem.* * *
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL28320890A PL162185B1 (pl) | 1990-01-05 | 1990-01-05 | Domek drewniany PL |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL28320890A PL162185B1 (pl) | 1990-01-05 | 1990-01-05 | Domek drewniany PL |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL162185B1 true PL162185B1 (pl) | 1993-09-30 |
Family
ID=20049825
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL28320890A PL162185B1 (pl) | 1990-01-05 | 1990-01-05 | Domek drewniany PL |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL162185B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL423058A1 (pl) * | 2017-10-04 | 2019-04-08 | Edmund Lesiak | Domek drewniany |
-
1990
- 1990-01-05 PL PL28320890A patent/PL162185B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL423058A1 (pl) * | 2017-10-04 | 2019-04-08 | Edmund Lesiak | Domek drewniany |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5344700A (en) | Structural panels and joint connector arrangement therefor | |
US5507427A (en) | Method of providing building panels and buildings constructed therefrom | |
US4291513A (en) | Wall construction unit for buildings | |
US4461130A (en) | Building construction using hollow core wall slabs | |
GB2182370A (en) | Composite beam of wood with a core of cement | |
US5906081A (en) | Wall construction and method of manufacturing a wall construction | |
US5566520A (en) | Integrated precast concrete forming system | |
US2669860A (en) | Hollow plaster building panels and method of making | |
PL162185B1 (pl) | Domek drewniany PL | |
US3874134A (en) | Modular building units | |
FI70965B (fi) | Timmerelement och av timmerelementen tillverkad vaegg | |
DE1946462A1 (de) | Isolierte Mauer fuer Gebaeudewaende | |
DE2348943A1 (de) | Zusammenhaengende elemente zur errichtung von gebaeuden | |
KR200169732Y1 (ko) | 건축용 조립식 판넬 | |
DE2743037A1 (de) | Verfahren zur herstellung einer bewehrten wand oder grundmauer | |
DE821409C (de) | U-foermiger Stahlbetontraeger und Verfahren zu seiner Herstellung | |
EP1094169B1 (de) | Vorgefertigtes Wandelement für Fertighäuser | |
DE69700571T2 (de) | Verfahren zur Herstellung eines Paneels mit tragender Holzkonstruktion, durch das Verfahren hergestelltes Paneel, und mindestens ein derartiges Paneel enthaltendes Bauwerk | |
DE3545707A1 (de) | Leichtlehmbauelement | |
AT410230B (de) | Leichtbau-haus | |
JPS6134468Y2 (pl) | ||
AP477A (en) | Building method and structures. | |
DE1074249B (pl) | ||
DE7338815U (de) | Fertigteil-Vollholzbalkenwand | |
DE8536216U1 (de) | Leichtlehmbauelement |