PL160529B1 - Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL - Google Patents

Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL

Info

Publication number
PL160529B1
PL160529B1 PL27907489A PL27907489A PL160529B1 PL 160529 B1 PL160529 B1 PL 160529B1 PL 27907489 A PL27907489 A PL 27907489A PL 27907489 A PL27907489 A PL 27907489A PL 160529 B1 PL160529 B1 PL 160529B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gutters
conveyor section
conveyor
section
elements
Prior art date
Application number
PL27907489A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL27907489A priority Critical patent/PL160529B1/pl
Publication of PL160529B1 publication Critical patent/PL160529B1/pl

Links

Landscapes

  • Pusher Or Impeller Conveyors (AREA)

Abstract

1. Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlasz- cza scianowego, znamienna tym, ze wyposazona jest w dwie wygiete rynny (2) korzystnie z blachy, które zamocowane sa do konstrukcji nosnej (1) i czesci zastawkowej (3) za pomoca wyciec (10) rynien (2) w których osadzone sa elementy mocujace (7) po obu stronach. 2. Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego, znamienna tym, ze wyposazona jest w dwie wygiete rynny (2) korzystnie z blachy, które zamo- cowane sa do konstrukcji nosnej (1) i czesci zastawko- wej (3) za pomoca wydec (10) rynien (2) w których osadzone sa elementy mocujace (7) po jednej stronie zas po drugiej stronie elementy wymienne (18). Fig 1 Fig 3 PL PL PL

Description

Przedmiotem wyrwlazku Jest sekcja przenośnika zgrzebłowego^zwłaszcza ścianowego przeznaczonego do pracy w górnictwie.
Znane są rynny przenośnik! zgrzebłowych składające się z blachy ślizgowej i przyspawanych na Jej końcach dwóch ksztaltOwniów bocznych, do których z kolei przyspawanych Jest wiele element! służących do połączenia rynny z kliiem ładującym i zastawką - przenośniki ścianowe - lub dwoma zastawkami - przenośniki podśclJnoowe -, tworząc w ten sposób sekcję przenośnika.
Znane są też rozwiązania sekcji przenośnik! zgrzebłowych ścianowych w których dolna część rynny wraz z kliieem ładującym i zastawką tworzą nierozbieralną silną konstrukcję nośną dla intensywniej zuży^ącej się, wymiernej górnej części rynny.
V rozwiązaniach tych w chwwii zużycia się w dolnej przestrzeni prowadzeń cięgna łańcuchowego lub innych element! cała kosztowna konstrukcja nośna musi być wymieniona na nową.
Opisane konstrukcje wymag^ą stosowania stali spawalnych, które nie mogą z tego powodu zawierać większej ilości węgla i innych składnik! stopowych sprzyjających dobrej hart¢wooOci stali. Jest to bariera na drodze do uzyskania wysokiej odporności na ścieranie i żywotność rynien. Opisane konstrukcje sekcji przenośnika Mją i tę wadę, iż w przypadku przenośnikw ścianowych przenoszone przez rynnę obciążenia od kombajnu wy^agią, aby w momncie wycofywania sekcji z eksploatacji, zachowane zostały jeszcze znaczne przekroje nośne zdolne udźwignąć kombajn.
Sekcje przenośnik! zgrzebłowych zbudowanych na bazie dwóch isztattw'nik! bocznych połączonych w połowie wysokości blachą śl^zggową nie unoiiwiają także pełnego ich wykorzystania przy nieównomiernym wycieraniu się rynien /różnice w wycieraniu się pomiędzy dolną i górną oraz prawą i lewą częścią rynny/ a ponadto wymagatą ręcznego ospewywornla alelent! złącznych co jest bardzo uciążliwe i pracochłonne.
160 529
Wad tych udało się uniknąć w sekcji przenośnika będącej przedmiotem itynalazku.
Sekcja przenośnika zgrzebłiwego według wynalazku wyposażona jest w dwie wygięte rynny, korzystnie z blachy, które zamocowane są do konstrukcji nośnej i części zastwkowej za pomocą wycięć w rynnach w których osadzone są elementy mocujące po obu stronach.
W innym rozwiązaniu sekcja przenośnika zgrzebłwego według wynalazku wyposażona jest w dwie wygięte rynny, korzystnie z blachy, które zamocowane są do konstrukcji nośnej i części zastawkowej za pomocą wycięć w rynnach?* których osadzone są elementy mocujące po Jednej stronie zaś po drugiej stronie elementy wymierne.
Rynny mogą być ułożone Jedna na drugiej, przy czym rynna dolna zajmuje położenie takie Jak rynna górna lub odwrócone. Rynny mogą być przysunięte względem siebie, gdy ich końcówki są bez zakładek.
Istota wynalazku polega na tym, że do górnej i dolnej gałęzi-cięgna przewidziano dwie identyczne rynny, wykonane korzystnie z blachy, w których wykonane są wycięcia służące do ich mocowania z pozostałymi elementami sekcji. V przenośnikach ścianowych elementami tymi są: konstrukcja nośna w postaci silnej płyty wraz z połączoną z nią na stałe częścią klinową i po drugiej stronie częścią zastawkową, która może być przykręcana lub przyspswana w zależności od przyjętego rozwiązania konstrukcyjrago mocowania rynien w sekcji.
Rynny te będą pozbawione obciążeń pochodzących od kombajnu i podciągania sekcji obudowy. Frzy dosuwaniu przenośnika do czoła ściany rynny mogą przenosić w zależności od istniejących lozs! w połączeniach oraz grubości blachy spągowej w konstrukcji nośrej, tylko bardzo niewielką część obciążenia pochodzącego od popychaka.
Jako tor jezdny dla komtejnu wykorzystane są dwa grube płaskowniki znajdujące się na części klinowej konstrukcji nośnej oraz części zastawkowej, dzięki czemu konstrukcje te będą wielokrotnego użytku.
V przypadku silnego zużycia ściernego Jednego lub obu płasktwnik! przewiduje się możliwość przyspewania następnych co przywróci tym elementom zdolność do dalszej pracy.
Zużyte rynny można wy me nieć na nowe, zaś przy zużyciu nier&fnomiernym mooiiwe jest też takie ich obrócenie, aby miej zużywające się rynny lub strony rynien zamienić tak by rynna lub Jej strona podlegająca zwiększonemu zużyciu znalazła się w miejscu o uni^.jszej intensywności wycierania się.
Połączenie ciągu sekcji zapewinają bardzo silne połączenia typu zatyczkowego lub innego rodzaju, przy czym połączenia te przez przyjętą postać konstrukcyjną zapewnnają też przenoszenie sił poprzecznych poziomych i pionowych z jednej sekcji na drugą.
Rynna dolna może być montowana w układzie normalnym jak górna lub odwróconym, przy czym końce rynien w celu uszczelnienia połączeń między sekcjami mogą mieć specjalne zawalcowania blachy typu zakładkowego albo przy wykoianiu bezzakaakowym obie rynny są przesunięte względem siebie o około 5 cm.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładowych wykornniach Jako sekcja ścianowego przenośnika zgrzebłowego przeznaczonego do współpracy z kombajnem na rysunkach, na którym fig. 1 przedstawia widok sekcji przenośnika z rynnami umocowanymi normlnie i przykręcaną częścią zastwkową, fig. 2 - widok sekcji przenośnika z odwróconą częścią zastawkową, fig. 3 - widok sekcji z częścią zastawkową połączoną na stałe z konstrukcją nośną, fig. 4 - przedstawia ułożenie nor^lne usytuowania rynien z końcówkami zakładkowymi, fig. 5 - przedstawia ułożenie rynien w którym rynna dolna zajmuje położenie odwrócone z końcówkami zakładkowymi, zaś fig. 6 - przedstawia ułożenie rynien w którym rynna dolna zajmuje położenie odwrócone i przesunięte względem siebie, przy czym końcówki rynien są bez zakładek.
Sekcja przenośnika fig. 1, 2 składa się z konstrukcji nośnej 1, rynien 2, części zastawkowej 3, śrub 4 mooujących część zastawkową z płytą spągową konstrukcji nośnej 1
160 529 i sworznia 5 łączącego sekcję przenośnika z popychakiem obudowy zracharnizowam j.
Rynny 2 mocowane są obustronnie za pomocą element! mouuących 7 połączonych z konstrukcją nośną i częścią zastawkową a wchodzących w wycięcia 10 wykonane najlepiej w pobliżu końcówek lub na końcach rynien.
Do połączenia sekcji rynien służą elementy ograniczające przesunięcia 12, które umożliwiają wzajemne odchylanie sekcji w płaszczyźnie pionowej i poziom J. Elementy ograniczające 12 są wyposażone w zatyczkcwe lub innego rodzaju elementy złączne.
Kommajn węglowy porusza się po grubych płaskownikach Θ i 9 z których jeden 8 jest przyspawsny lub przykręcony do części klinowej konstrukcji nośnej, zaś drugi 9 jest przyspawany lub przykręcony do silnej pionowej blachy 13 lub innego elementu należącego do części zastawkowej 3.
Jeśli do konstrukcji nośnej przysjawana jest część zastwkowa, jak to pokazano na przy kładzie fig. 3 to dla umoożiwienia montażu rynien, szczególnie przy młej dokładności położenia wycięć montażcwych od podstawy, elementy mocujące 7 mogą być Jednostronnie lub dwustronnie zastąpione elementami mocującymi 14 oraz elementami 15 połączonymi z częścią klinową lub zastiwkową albo z obu Jednocześnie. Elementy 15 ra ją otwory gwintowane na śruby 16, które za pośrednieto* em wymiennych element! mooujących 18 i podkładek kulistych 17 rynny 2.
Koratrukcja nośna może mieć przyspawane od dołu płyty 11 i 19 wpływające na stan jej obciążeń, zaś od góry elementy 6 ułatwiające montaż części zastawkowej i zabezpieczające Ją przed odsunięciem od rynien w przypadku poluzowania się śrub mooujących 4.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sekcja przenośnika zgrzebłowego zwłaszcza ścianowego, znamienna tym, że wyposażona jest w dwie wygięte rynny /2./ korzystnie z blachy, które zamocowane są dt konstrukcji nośnej /1/ i części zastwkowej /3/ za pomocą wycięć /10/ rynien /2/^ w których osadzone są elementy mocujące 111 po obu stronach.
  2. 2. Sekcja przenośnika zgrzebłowego zwłaszcza ścianowego, znamienna tym, że wyposażona Jest w dwie wygięte rynny /2/ korzystnie z blachy, które zamocowane są do konstrukcji nośnej /1/ i części zastawkowej /3/ za pomocą wycięć /10/ rynien /2/, w których osadzone są elementy mooujące /7/ po Jednej stronie zaś po drugiej stronie elementy wymienne /18/.
  3. 3. Sekcja przenośnika według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że rynny /2/ ułożone są jedne na drugiej, przy czym rynna dolna zajmuje położenie takie Jak rynna górna lub odwrócone.
  4. 4. Sekcja przenośnika według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że rynny /2/ są przesunięte względem siebie.
PL27907489A 1989-04-20 1989-04-20 Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL PL160529B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27907489A PL160529B1 (pl) 1989-04-20 1989-04-20 Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27907489A PL160529B1 (pl) 1989-04-20 1989-04-20 Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL160529B1 true PL160529B1 (pl) 1993-03-31

Family

ID=20047116

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27907489A PL160529B1 (pl) 1989-04-20 1989-04-20 Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL160529B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109110393A (zh) * 2018-08-27 2019-01-01 河北冀凯铸业有限公司 一种可更换内腔的分体式过渡槽

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109110393A (zh) * 2018-08-27 2019-01-01 河北冀凯铸业有限公司 一种可更换内腔的分体式过渡槽

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3482492A (en) Joint seal
US7562764B2 (en) Entry conveyor and pan section for the same
US5185980A (en) Wall exposed to wear and means for making it
US8365901B2 (en) Conveyor pan with changeable trough, and a changeable trough
US3797952A (en) Roadway transition for expansion joints on road bridges etc.
RU94034108A (ru) Грохот с регулируемыми балками
SU1277886A3 (ru) Секци желоба цепного скребкового конвейера дл горных предпри тий
AU637940B2 (en) Device for guiding a mining machine
CA1267102A (en) Track rail
PL160529B1 (pl) Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL
PL83110B1 (pl)
PL203273B1 (pl) Ostrogorynna przenośnika zgrzebłowego, zwłaszcza górniczego
PL127887B1 (en) Chain-type scraper conveyor with a trough having members overlying side walls thereof
RU1834975C (ru) Направл юща дл струга шахтной струговой установки
PL160530B1 (pl) Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL
PL146412B1 (en) Chain conveyor of scraper type with centrally running drawing chain with scrapers mounted thereon
PL160894B1 (pl) IntCl5: B65G 19/28 Sekcja przenosnika zgrzeblowego, zwlaszcza scianowego PL PL PL
PL176386B1 (pl) Przejazd
PL127864B1 (en) Reinforced trough section for chain-type scraper conveyor in particular for use mining work
CA1037996A (en) Second deck system
RU2041148C1 (ru) Линейная секция скребкового конвейера механизированного комплекса
CS213342B2 (en) Side metal sheet for joining on the trough segments of the chain scraper conveyer
AU644426B2 (en) Wall exposed to wear and means for making it
PL169900B1 (pl) Stacja przesypowa z przenosnika scianowego na przenosnikchodnikowy PL PL PL
GB1110861A (en) Conveyor line pans