PL158002B1 - Zabawka kombinowana PL PL - Google Patents
Zabawka kombinowana PL PLInfo
- Publication number
- PL158002B1 PL158002B1 PL1988271329A PL27132988A PL158002B1 PL 158002 B1 PL158002 B1 PL 158002B1 PL 1988271329 A PL1988271329 A PL 1988271329A PL 27132988 A PL27132988 A PL 27132988A PL 158002 B1 PL158002 B1 PL 158002B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- spherical body
- elements
- spherical
- individual
- segment
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63F—CARD, BOARD, OR ROULETTE GAMES; INDOOR GAMES USING SMALL MOVING PLAYING BODIES; VIDEO GAMES; GAMES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- A63F9/00—Games not otherwise provided for
- A63F9/06—Patience; Other games for self-amusement
- A63F9/08—Puzzles provided with elements movable in relation, i.e. movably connected, to each other
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63F—CARD, BOARD, OR ROULETTE GAMES; INDOOR GAMES USING SMALL MOVING PLAYING BODIES; VIDEO GAMES; GAMES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- A63F9/00—Games not otherwise provided for
- A63F9/06—Patience; Other games for self-amusement
- A63F9/08—Puzzles provided with elements movable in relation, i.e. movably connected, to each other
- A63F9/0826—Three-dimensional puzzles with slidable or rotatable elements or groups of elements, the main configuration remaining unchanged, e.g. Rubik's cube
- A63F9/0873—Three-dimensional puzzles with slidable or rotatable elements or groups of elements, the main configuration remaining unchanged, e.g. Rubik's cube a sphere rotatable with respect to an inner sphere
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Multimedia (AREA)
- Toys (AREA)
- Control Of Vending Devices And Auxiliary Devices For Vending Devices (AREA)
- Slot Machines And Peripheral Devices (AREA)
Abstract
1. Zabaw ka kom binow ana, zwlaszcza zabaw ka uksztaltow ana w postaci kulistej bryly, utw orzonej z bryly zewnetrznej oraz bryly wewnetrznej, posiadajaca na pow ierzchni bryly zew netrznej wiele elem entów prze- suwnych tworzacych pow ierzchnie przedstaw iajaca, roz- dzielonych w plaszczyznach przekrojów wielkiego kola kuli i poludników oraz zazebionych z odpow iednio przy- porzadkow anym i i uksztaltow anym i czlonami przytrzy- mujacymi i laczacym i w bryle zew netrznej, przy czym elem enty przesuw ne sa um ieszczone przestaw nie dla mozliwosci zajm ow ania okreslonej wzajemnej pozycji na powierzchni kuli wzdluz jej poszczególnych wielkich kól jak równiez wzdluz poszczególnych poludników , zna- mienna tym, ze pom iedzy w ew netrzna bryla kulista (6), a zew netrzna bryla kulista (3) znajduje sie dodatkow a, pos- rednia bryla kulista (4), przy czym posrednia bryla kuli- sta (4) jest podzielona tak sam o jak zew netrzna bryla kulista (3) na jednakow a liczbe elem entów segm ento- wych (14, 30), natom iast kazdy poszczególny elem ent segm entowy (30) zewnetrznej bryly kulistej (3) posiada na swojej zewnetrznej stronie kieszenie (40), rozmie- szczo ne we wzajem nym odstepie tworzace w stanic zm ontow anym zorientow ane w kierunku obw odowym prow adnice, w których prow adzone sa elem enty prze- suwne (1, 2), przestaw iane w zdluz wielkich kól kuli, zas poszczególne elem enty segm entow e (14) m aja ksztalt pow lok kulistych i tw orza posrednia bryle kulista (4) za pom oca odpow iednio uksztaltow anych polaczeniem ksz- taltow ym czlonów laczacych (5), odpow iednio uksztal- tow anych. . . . . . . FIG. 6 PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest zabawka kombinowana, zwłaszcza zabawka ukształtowana w postaci kulistej bryły, posiadająca większą liczbę elementów przesuwnych, rozdzielonych w płaszczyznach przekrojów wielkiego koła kuli i południków oraz zazębionych z odpowiednio przyporządkowanymi i ukształtowanymi członami przytrzymującymi i łączącymi, oraz które to przesuwne elementy są umieszczone przestawnie w celu zajęcia określonej wzajemnej pozycji na powierzchni kuli wzdłuż jej poszczególnych wielkich kół jak również wzdłuż poszczególnych południków.
Z publikacji WO 81/01638 znana jest zabawka, która ma zewnętrzną postać kuli, a przez nacięcia wzdłuż południków jak również nacięcia wzdłuż wielkich kół kuli jest podzielona na większą liczbę części przesuwanych. Poszczególne, rozmieszczone na powierzchni kuli i za pomocą urządzenia funkcyjnego czynnie połączone ' ze sobą elementy przesuwne są z jednej strony przemieszczane dokoła fikcyjnej osi obrotu wzdłuż wielkich kól kuli przez całą jej powierzchnię, a z drugiej strony elementy przesuwne, znajdujące się w dolnym lub górnym obszarze, mogą być względem siebie obracane w celu osiągnięcia pożądanej kombinacji gry przez przytrzymywanie nieprzestawianych elementów przesuwnych wzdłuż południków. Urządzenie funkcyjne, umieszczone we wnętrzu korpusu kuli, wykonane z członów nośnych, łączących, rozpierających i przytrzymujących jest konstrukcyjnie złożone i wymaga stosunkowo znacznych nakładów.
Z opisu patentowego RFN DOS nr 3 127757 znana jest trójwymiarowa kulista zabawka segmentowa. Zewnętrzna, wydrążona kula podzielona jest na wycinki kuliste, wielokrotnie się przecinające, tworzące liczne poszczególne części przesuwne. Części te są umocowane na kuli wewnętrznej częściowo obrotowo, częściowo poprzez połączenie na zakładkę lub połączenie wpustowe. W wyniku obrotów, wycinki kuliste są wymieszane z zachowaniem kuli jako formy końcowej. Kula jest podzielona wzdłuż wielkich kół kuli na czterokąty i trójkąty. Natomiast z opisu patentowego USA nr 4 522 401 znana jest manipulacyjna zabawka składana posiadająca elementy obrotowe wokół trzech wzajemnie prostopadłych powierzchni walcowych. Zabawka składa się z rdzenia o zasadniczo gładkiej, zewnętrznej powierzchni, kilkunastu ruchomych, rowkowanych równobocznych, czworobocznych płytek o zasadniczo kulistej krzywiźnie, której wewnętrzna powierzchnia odpowiada zasadniczo rdzeniowi oraz kilku zamocowanych wypustowo i równobocznych trójkątnych płytek o zasadniczo kulistej krzywiźnie, których wklęsła powierzchnia wewnętrzna odpowiada zasadniczo rdzeniowi w ustalonych położeniach.
Celem wynalazku jest opracowanie zabawki kombinowanej w rodzaju wymienionych na wstępie, która przy zachowaniu nieograniczonej w przybliżeniu liczby wariantów kombinacji i przesunięć posiada budowę, zapewniającą prawidłowe funkcjonowanie.
Zabawka według wynalazku charakteryzuje się tym, że pomiędzy wewnętrzną bryłą kulistą, a zewnętrzną bryłą kulistą znajduje się dodatkowa, pośrednia bryła kulista, przy czym pośrednia bryła kulista jest podzielona tak samo jak zewnętrzna bryła kulista na jednakową liczbę elementów segmentowych, natomiast każdy poszczególny element segmentowy zewnętrznej bryły kulistej posiada na swojej zewnętrznej stronie kieszenie, rozmieszczone we wzajemnym odstępie tworzące w stanie zmontowanym zorientowane w kierunku obwodowym prowadnice, w których prowadzone są elementy przesuwne, przestawiane wzdłuż wielkich kół kuli. Poszczególne elementy segmentowe mają kształt powłok kulistych i tworzą pośrednią bryłę kulistą za pomocą odpowiednio ukształtowanych, zazębionych połączeniem kształtowym członów łączących. Poszczególne elementy segmentowe mają także kształt powłok kulistych i tworzą zewnętrzną bryłę kulistą, przy czym zamocowane są rozłącznie do poszczególnych elementów segmentowych pośredniej bryły kulistej za pomocą zatrzaskowo działających elementów zaczepowych.
Poszczególny element segmentowy posiada obustronnie i równolegle do zewnętrznego konturu zorientowany rowek i próg, przy czym człon łączący zaopatrzony jest, w celu połączenia kształtowego, w próg wchodzący w rowek.
Człon łączący jest ukształtowany półkoliście i posiada przekrój w kształcie litery T, przy czym na części swego obwodu posiada co najmniej jeden element zaczepowy, który w złożonym stanie zapada w nacięcie elementu segmentowego, wykonane w kształcie karbu.
Według wynalazku wewnętrzna bryła kulista wraz z pośrednią bryłą kulistą i zewnętrzną bryłą kulistą, które to bryły kuliste są utworzone z pojedynczych, kształtowo ze sobą połączonych elementów segmentowych, stanowi jednostkę konstrukcyjną.
158 002
Poszczególne elementy segmentowe zewnętrznej bryły kulistej mają po stronie, zwróconej do elementów przesuwnych, rozmieszczone we wzajemnym odstępie kieszenie, które w stanie złożonym tworzą w zasadzie zamknięte w sobie prowadnice, zorientowane w kierunku wielkich kół kuli.
Korzystniej, poszczególny element przesuwny posiada na stronie, zwróconej do zewnętrznej bryły kulistej, każdorazowo dwa rozmieszczone w pewnym od siebie odstępie człony prowadnicze, wchodzące kształtowo w kieszenie elementów segmentowych.
Człon prowadniczy elementu przesuwnego posiada profil w kształcie litery L i swoją większą, ukształtowaną w postaci progu częścią wchodzi kształtowo w kieszeń poszczególnego elementu segmentowego.
Elementy przesuwne posiadają od wewnętrznej strony karby i znajdują się w stanie zaczepienia z umieszczonymi na elementach segmentowych kulistej bryły i wykonanymi w zasadzie z języków i krzywek urządzeniami zaczepowymi tak, że elementy przesuwne w wyniku sprężysto-elastycznego oddziaływania elementów są przestawne zaczepowo w karbach od jednego do drugiego elementu segmentowego w kierunku wielkich kół kuli.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zabawkę kombinowaną w widoku z boku wykonaną w postaci kuli, fig. 2 -zabawkę według fig. 1 w widoku z góry, fig. 3 - zabawkę według fig. 1 częściowo w widoku z boku i częściowo w przekroju, fig. 4 - zabawkę według fig. 2 częściowo w przekroju w widoku z góry, fig. 5 -pierwszy szczegół zabawki w przekroju według linii A-A na fig. 3, fig. 6 - w powiększonej skali przekrój według linii B-B na fig. 4, fig. 7 - w powiększonej skali przekrój według linii C-C na fig. 6, fig. 8-10 - element łączący w widoku z boku i widoku z góry jak również w przekroju według linii D-D na fig. 8, fig. 11-12 - część wewnętrzną w widoku jak również przekrój przez tę część wewnętrzną według linii E-E na fig. 11, fig. 13 - widok zgodnie z kierunkiem strzałki F na fig. 11 szczegółu części wewnętrznej, fig. 14-15 - wewnętrzną bryłę kulistą w widoku z boku i widoku z góry oraz fig. 16 - szczegół wewnętrznej bryły kulistej w przekroju według linii G-G na fig. 14.
Na figurze 1 jest przedstawiona w widoku z boku a na fig. 2 w widoku z góry zabawka kombinowana jako całość i oznaczona liczbą 150 oraz wykonana przykładowo jako bryła kulista 50. Bryła kulista 50 posiada w tym przykładzie wykonania cztery pojedyncze, w zasadzie przez równolegle względem siebie zorientowane płaszczyzny przekroju E, E' i E utworzone wycinki kuliste Kai, Ka2, Ka3 i Ka4 (fig. 1), jak również osiem poszczególnych wycinków kulistych Ksl, Ks2, Ks3, Ks4, Ks5, Ks6, Ks7 i Ks8 (fig. 2). Utworzone przy podziale pomiędzy górnym biegunem N i płaszczyzną przekroju E jak również pomiędzy dolnym biegunem S i płaszczyzną przekroju E elementy segmentowe posiadają postać mniej więcej trójkątną i są wszędzie oznaczone cyfrą 2, podczas gdy inne elementy segmentowe, utworzone pomiędzy płaszczyznami przekroju E i E, mają postać mniej więcej trapezu i oznaczone są zawsze cyfrą 1. Wewnętrzna, utworzona w zasadzie z członów przytrzymujących i łączących bryła kulista 50 jest wykonana w taki sposób, że poszczególne wycinki kuli Kai do Ka4 są przestawne obrotowo wokół fikcyjnej osi obrotu Χ-Χ i kierunku strzałki X', a poszczególne wycinki Ksl do Ks8 są przestawne mniej więcej dokoła fikcyjnej osi Y-Y w kierunku strzałki Y'.
Poszczególne elementy segmentowe 1 i 2, rozmieszczone na obwodzie bryły kulistej 50, mogą być względem siebie przesuwne w celu pokazania obrazu, figury lub podobnych i będą poniżej oznaczane jako elementy przesuwne 1 albo 2.
Strukturalna i funkcjonalna budowa bryły kulistej 50 wraz z odpowiednimi szczegółami konstrukcyjnymi jak również szczegółami przytrzymującymi i łączącymi (nie biorąc pod uwagę numerowego uszeregowania figur) zostanie szczegółowo opisana poniżej.
Na figurze 6 pokazany jest w powiększonej skali oraz w przekroju według linii B-B na fig. 4, a także na fig. 7 według linii C-C na fig. 6 element częściowy bryły kulistej 50, przy czym rozpoznać można wewnętrzną bryłę kulistą 6, pośrednią bryłę kulistą 4, obejmującą bryłę kulistą 6 i utworzoną z wielu części 14 jak również obejmującą kulistą bryłę pośrednią 4 i złożoną z wielu części 30 zewnętrzną bryłę kulistą 3, na której umieszczone są przesuwne elementy 1, 2, tworzące w stanie złożonym kulistą powierzchnię przedstawiającą 10 (fig. 3).
Przedstawiona na fig. 14 i 15 w widoku z boku i widoku z góry pierwsza, wewnętrzna bryła kulista 6 jest wykonana jako jedno- lub wieloczęściowy, korzystnie jako jednolity, pusty wewnątrz element, wyprodukowany z przezroczystego tworzywa sztucznego lub podobnego. Na obwodzie
158 002 5 bryły kulistej 6 rozmieszczona jest równomiernie pewna liczba szczelin 7, wykonanych mniej więcej w kształcie litery L, przy czym w przedstawionym przykładzie wykonania przewidzianych jest w sumie osiem szczelin, a mianowicie cztery szczeliny ponad i cztery szczeliny poniżej (na fig. 15 oznaczone linią przerywaną) środka kuli. Posiadające kształt L szczeliny 7 mogą być także umieszczone jako wybranie o określonej głębokości (nie pokazane na rysunku) w ściance 6' bryły kulistej, a także, jak to zostało pokazane na fig. 16 w przekroju według linii G-G (fig. 14), korzystnie mogą przenikać ściankę 6'.
Pokazana na fig. 6 i fig. 7 cała kulista bryła pośrednia 4 obejmuje wiele elementów segmentowych 14 wykonanych w kształcie powłok kulistych, które za pomocą odpowiednio ukształtowanych członów łączących 5, jak to zostało uwidocznione na fig. 7, w przekroju profilowym, połączone są w całość, tworzącą pośrednią bryłę kulistą 4.
Na figurze 11 pokazany jest pojedynczy element segmentowy 14 pośredniej bryły kulistej 4, a na fig. 12 w przekroju według linii E-E (fig. 11), przy czym rozpoznać można po obydwu stronach przebiegające równolegle do zewnętrznego obrysu rowki 15, 15' i progi 16, 16', jak również co najmniej jedno wybranie 17, które to wybranie 17 w przedstawionym przykładzie wykonania znajduje się mniej więcej w środkowym obszarze (fig. 11) elementu segmentowego 14. Korespondujące z wybraniem 17 mogą być jeszcze dalsze wybrania, nie pokazane na rysunku. Przenikające ściankę elementu segmentowego 14 wybranie 17 jest po wewnętrznej stronie elementu segmentowego wykonane o większym wymiarze, aniżeli na zewnętrznej stronie elementu segmentowego (fig. 12). Następnie, jak to zostało uwidocznione na fig. 11, z jednej strony w górnym obszarze i z drugiej strony w dolnym obszarze znajdują się nacięcia 18, 18', wykonane w kształcie karbu i zgodnie z kierunkiem F na fig. 13, pokazane w powiększonej skali.
Na figurze 8 i fig. 9 uwidoczniony jest jako szczegół człon łączący 5 w widoku z boku i widoku z góry. Odpowiednio do pośredniej bryły kulistej 4, ukształtowany mniej więcej półkolisto człon łączący 5 posiada, jak to zostało uwidocznione na fig. 10 w przekroju według linii D-D (fig. 8), przekrój profilowy mniej więcej w kształcie T, w którym dwa boczne progi 19,19' są wykonane w ten sposób, że w stanie złożonym, jak to zostało uwidocznione w powiększonej skali na fig. 7, wchodzą w rowki 15,15' elementów segmentowych 14, podczas gdy środkowy próg 20 prowadzony jest z boku progów 16,16' każdorazowo jako przylegający do elementu segmentowego 14. Pomiędzy bocznymi progami 19, 19' i środkowym progiem 20 znajduje się każdorazowo obiegający rowek 24, 24', w który wchodzą progi 16, 16' danego elementu segmentowego 14 (fig. 7). Na zewnętrznym obwodzie członu łączącego 5 znajdują się co najmniej dwa rozmieszczone we wzajemnym odstępie elementy zaczepowe 25,25', przy czym poszczególny element zaczepowy 25 lub 25' posiada umieszczony w odpowiednio ukształtowanym wybraniu 23,23' element sprężysty 21,21' z uformowanymi po bokach krzywkami 22, 22'. Utworzony w zasadzie ze środkowego progu 20 elementu łączącego 5 i umieszczony w ukształtowanym w postaci szczeliny wybraniu 23, 23' element sprężysty 21,21 jest wykonany w ten sposób, że przy wchodzeniu po łuku kołowym członu łączącego 5 każdorazowo w rowek 15,15' poszczególnego elementu segmentowego 14, krzywka 22, 22' ślizga się wzdłuż strony wewnętrznej tego elementu segmentowego 14 tak, że poszczególny element sprężysty 21, 21' zostaje odchylony promieniowo do wewnątrz tzn. każdorazowo do szczeliny 7 bryły kulistej 6 i pozostaje tak długo odchylony, aż krzywka 22,22' w określonej pozycji na skutek oddziaływania sprężysto-elastycznej siły zwrotnej zapada rozłącznie w odpowiednie nacięcie 18, 18' elementu segmentowego 14 i tym samym pojedynczy element segmentowy 14 tworzy jednostkę z członem łączącym 5. Pośrednia bryła kulista 4 obejmuje osiem elementów segmentowych 14 jak również osiem członów łączących 5.
Zewnętrzna bryła kulista 3 obejmuje tę samą liczbę elementów segmentowych co pośrednia bryła kulista 4, przy czym poszczególny, oznaczony liczbą 30 element segmentowy, jak to zostało uwidocznione w powiększonej skali na fig. 7, posiada na wewnętrznej stronie, zwróconej do pośredniej bryły kulistej 4, co najmniej jeden element zaczepowy 31, który zapada zatrzaskowo w wybranie 17 każdego elementu segmentowego 14 pośredniej bryły kulistej 4 tak, że elementy 14 i 30 tworzą w zasadzie jednostkę. Na stronie zewnętrznej poszczególnych łukowych elementów segmentowych 30 znajdują się, jak to zostało uwidocznione na fig. 6, zorientowane w kierunku obwodowym i rozmieszczone w pewnym od siebie odstępie kieszenie 40. Wykonana w kształcie łuku, pojedyncza kieszeń 40 jest utworzona przez zorientowane do wewnętrznej względnie do wewnę6
158 002 trznej ścianki nacięcie 36 z dnem 33 i przez otwór 35, odgraniczony progami 34, 34'. W stanie złożonym, w którym poszczególne bryły kuliste 6,4 i 3 są połączone w jedną całość konstrukcyjną, kieszenie 40 tworzą zamkniętą w sobie, odbiegającą i wzdłuż wielkich kół kuli zorientowaną prowadnicę dla elementów przesuwnych 1 i 2.
Pojedynczy element przesuwny 1 i 2 wykonany mniej więcej w kształcie łuku, posiada po stronie wewnętrznej, zwróconej do poszczególnego elementu segmentowego 30 zewnętrznej bryły kulistej 3, wchodzące do kieszeni 40 i w pewnym wzajemnym odstępie rozmieszczone człony prowadnicze 13,13', które są w zasadzie wykonane w kształcie L i wchodzą każdym mniej więcej promieniowo do wewnątrz skierowanym progiem 11, 11' w otwór 35, a zorientowanym mniej więcej w kierunku obwodowym elementem ślizgowym 12,12' wchodzą w nacięcie 36 kieszeni 40. Element ślizgowy 12, 12' jest przy tym, jak to zostało uwidocznione na fig. 6, prowadzony przy wewnętrznej stronie progów 34, 34' otworu 35 w ten sposób, że przylega do tych progów 34, 34'.
Na figurze 3 pokazana jest kombinowana zabawka 150 częściowo w widoku z boku i częściowo w przekroju, przy czym rozpoznać można na jednej stronie, pokazanej w przekroju, utworzoną z elementów segmentowych 30 zewnętrzną bryłę kulistą 3 w całości, jak również przestawne wokół osi obrotu X w kieszeniach 40 kulistej bryły 3 elementy przesuwne 1 i 2, które w swojej całości stanowią kulistą powierzchnię przedstawiającą 10. W obszarze górnego miejsca rozdzielania E i dolnego miejsca oddzielania E poszczególnych elementów przesuwnych 1 i 2 znajdują się, jako całość bliżej nieoznaczone, urządzenia zaczepowe. Urządzenie zaczepowe składa się w zasadzie z karbów albo rowków 8,8' względnie 9,9', umieszczonych od wewnętrznej strony na elemencie przesuwnym 1 albo 2, tzn, na wewnętrznej stronie zwróconej do poszczególnego elementu segmentowego 30, jak również z ełastyczno-sprężyście wykonanych elementów zaczepowych R, R', przewidzianych na powierzchni poszczególnych elementów segmentowych 30. Poszczególny element zaczepowy R albo R', umieszczony powierzchniowo w elemencie segmentowym 30, posiada dwa języki 28, 28' z krzywkami 29, 29', umieszczone w nieoznaczonym bliżej wybraniu ścianki elementu segmentowego 30. Języki 28, 28' są wykonane ełastyczno-sprężyście oraz mniej więcej promieniowo wychylnie do wewnątrz i zaczepiają w wyniku własnej, elastycznosprężystej siły zwrotnej oraz przy określonej pozycji elementów przesuwnych 1 albo 2 o karby 8,8' względnie 9, 9', jak to zostało uwidocznione na fig. 5 w przekroju wycinkowym.
Utworzone w zasadzie z języków 28,28' i krzywek 29,29' przy elemencie segmentowym 30 jak również z karbów 8,8'; 9,9' przy elementach przesuwnych 1,2 urządzenia zaczepowe są wykonane i umieszczone w ten sposób, że każdy poszczególny element przesuwny 1, 2 znajduje się w stanie zazębienia co najmniej z jednym urządzeniem zaczepowym i przy przestawieniu wzdłuż wielkich kół kuli - języki 28,28' zostają tutaj nieznacznie wciśnięte promieniowo do wewnątrz - przemieszcza się do zazębienia z następnym urządzeniem zaczepowym. Ruch przestawiający wzdłuż południków jest możliwy dopiero wtedy, gdy elementy przesuwne 1, 2 przystają równo do elementów segmentowych obydwu kulistych brył 4, 3.
Na figurze 4 jest uwidoczniona zabawka kombinowana 150 w częściowym przekroju i można rozpoznać elementy przesuwne 1, 2 jak również rozdzielone na zewnętrznym obwodzie, na tle wycinkowego przekroju, pokazane schematycznie elementy zaczepowe, rozmieszczone powyżej zewnętrznej kuli 3.
158 002
FIG. 14
FIG. 16
-FIG. 15
FIG. 11
18,18'
FIG. 13
FIG. 5
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 5000 zł.
Claims (8)
- Zastrzeżenia patentowe1. Zabawka kombinowana, zwłaszcza zabawka ukształtowana w postaci kulistej bryły, utworzonej z bryły zewnętrznej oraz bryły wewnętrznej, posiadająca na powierzchni bryły zewnętrznej wiele elementów przesuwnych tworzących powierzchnię przedstawiającą, rozdzielonych w płaszczyznach przekrojów wielkiego koła kuli i południków oraz zazębionych z odpowiednio przyporządkowanymi i ukształtowanymi członami przytrzymującymi i łączącymi w bryle zewnętrznej, przy czym elementy przesuwne są umieszczone przestawnie dla możliwości zajmowania określonej wzajemnej pozycji na powierzchni kuli wzdłuż jej poszczególnych wielkich kół jak również wzdłuż poszczególnych południków, znamienna tym, że pomiędzy wewnętrzną bryłą kulistą (6), a zewnętrzną bryłą kulistą (3) znajduje się dodatkowa, pośrednia bryła kulista (4), przy czym pośrednia bryła kulista (4) jest podzielona tak samo jak zewnętrzna bryła kulista (3) na jednakową liczbę elementów segmentowych (14, 30), natomiast każdy poszczególny element segmentowy (30) zewnętrznej bryły kulistej (3) posiada na swojej zewnętrznej stronie kieszenie (40), rozmieszczone we wzajemnym odstępie tworzące w stanie zmontowanym zorientowane w kierunku obwodowym prowadnice, w których prowadzone są elementy przesuwne (1, 2), przestawiane wzdłuż wielkich kół kuli, zaś poszczególne elementy segmentowe (14) mają kształt powłok kulistych i tworzą pośrednią bryłę kulistą (4) za pomocą odpowiednio ukształtowanych, zazębionych połączeniem kształtowym członów łączących (5), natomiast poszczególne elementy segmentowe (30) mają także kształt powłok kulistych i tworzą zewnętrzną bryłę kulistą (3), przy czym zamocowane są rozłącznie do poszczególnych elementów segmentowych (14) pośredniej bryły kulistej (4) za pomocą zatrzaskowo działających elementów zaczepowych (31).
- 2. Zabawka według zastrz. 1, znamienna tym, że poszczególny element segmentowy (14) posiada obustronnie i równolegle do zewnętrznego konturu zorientowany rowek (15,15') i próg (16,16'), przy czym człon łączący (5) zaopatrzony jest dla połączenia kształtowego, w próg (19,19') wchodzący w rowek (15,15').
- 3. Zabawka według zastrz. 2, znamienna tym, że człon łączący (5) jest ukształtowany półkoliście i posiada przekrój w kształcie litery T, przy czym na części swego obwodu posiada co najmniej jeden element zaczepowy (25, 25'), który w złożonym stanie zapada w nacięcie (18,18') elementu segmentowego (14), wykonane w kształcie karbu.
- 4. Zabawka według zastrz. 1, znamienna tym, że wewnętrzna bryła kulista (6) wraz z pośrednią bryłą kulistą (4) i zewnętrzną bryłą kulistą (3), które to bryły kuliste (3, 4) są utworzone z pojedynczych, kształtowo ze sobą połączonych elementów segmentowych (14, 30), stanowi jednostkę konstrukcyjną.
- 5. Zabawka według zastrz. 1, znamienna tym, że poszczególne elementy segmentowe (30) zewnętrznej bryły kulistej (3) mają po stronie, zwróconej do elementów przesuwnych (1, 2), rozmieszczone we wzajemnym odstępie kieszenie (40), które w stanie złożonym tworzą w zasadzie zamknięte w sobie prowadnice, zorientowane w kierunku wielkich kół kuli.
- 6. Zabawka według zastrz. 1 albo 5, znamienna tym, żeposzczególny element przesuwny (1,2) posiada na stronie, zwróconej do zewnętrznej bryły kulistej (3), każdorazowo dwa rozmieszczone w pewnym od siebie odstępie człony prowadnicze (13, 13) , wchodzące kształtowo w kieszenie (40) elementów segmentowych (30).
- 7. Zabawka według zastrz. 6, znamienna tym, że człon prowadniczy (13, 13') elementu przesuwnego (1, 2) posiada profil w kształcie litery L i swoją większą, ukształtowaną w postaci progu częścią wchodzi kształtowo w kieszeń (40) poszczególnego elementu segmentowego (30).
- 8. Zabawka według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy przesuwne (1, 2) posiadają od wewnętrznej strony karby (8, 8'; 9, 9') i znajdują się w stanie zaczepienia z umieszczonymi na elementach segmentowych (30) kulistej bryły (3) i wykonanymi w zasadzie z języków (28, 28') i krzywek (29, 29') urządzeniami zaczepowymi tak, że elementy przesuwne (1,2) w wyniku sprężystoelastycznego oddziaływania elementów (28,28'; 29,29') są przestawne zaczepowo w karbach (8,8'; 9, 9') od jednego do drugiego elementu segmentowego (30) w kierunku wielkich kół kuli.158 002
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH108687 | 1987-03-23 | ||
CH370487 | 1987-09-24 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL271329A1 PL271329A1 (en) | 1988-12-22 |
PL158002B1 true PL158002B1 (pl) | 1992-07-31 |
Family
ID=25686609
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL1988271329A PL158002B1 (pl) | 1987-03-23 | 1988-03-21 | Zabawka kombinowana PL PL |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4856786A (pl) |
EP (1) | EP0283886B1 (pl) |
JP (1) | JPS63249594A (pl) |
KR (1) | KR950004653B1 (pl) |
CN (1) | CN1017966B (pl) |
AU (1) | AU611886B2 (pl) |
BG (1) | BG49499A3 (pl) |
BR (1) | BR8801282A (pl) |
CS (1) | CS274424B2 (pl) |
DE (1) | DE3867098D1 (pl) |
DK (1) | DK156188A (pl) |
ES (1) | ES2027718T3 (pl) |
FI (1) | FI881370A (pl) |
HK (1) | HK45092A (pl) |
HU (1) | HUT57618A (pl) |
IL (1) | IL85552A (pl) |
MX (1) | MX169349B (pl) |
NO (1) | NO173083C (pl) |
PL (1) | PL158002B1 (pl) |
PT (1) | PT86791B (pl) |
SG (1) | SG43392G (pl) |
Families Citing this family (22)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4877406A (en) * | 1988-11-04 | 1989-10-31 | Wilk Howard J | Manipulatable, spherical educational and amusement devices |
HU205017B (en) * | 1989-09-06 | 1992-03-30 | Zoltan Pataki | Three-dimensional logic toy |
US5074562A (en) * | 1991-05-14 | 1991-12-24 | Green Daniel E | Spherical mechanical puzzle |
US5116053A (en) * | 1991-08-05 | 1992-05-26 | Karl Blankenburg | Puzzle |
US6769690B1 (en) * | 1998-11-04 | 2004-08-03 | International Marketing And Licensing Limited | Mechanism for independently moving segments of a three-dimensional object and applications thereof |
UA58096C2 (en) * | 2002-10-01 | 2005-03-15 | Oleksandr Ivanovych Marusenko | Three-dimensional logical puzzle |
US6857632B2 (en) | 2002-10-07 | 2005-02-22 | Terry Lee Tanner | Puzzles |
US7438290B2 (en) * | 2004-09-27 | 2008-10-21 | Fourier Idea Inc. | Sliding shell mechanism for a hollow puzzle |
EP1858606B1 (en) * | 2005-02-25 | 2008-06-25 | Dpt | Ball-shaped puzzle |
GB2448484A (en) * | 2007-03-10 | 2008-10-22 | Gary Spencer-Purvis | Three dimensional spherical puzzle with sliding and rotating segments |
US7547019B2 (en) * | 2007-03-19 | 2009-06-16 | Ying-Jen Chen | Three-dimensional DIY assembly intelligence structure |
US20080230988A1 (en) * | 2007-03-23 | 2008-09-25 | Maxime Paquette | Three-dimensional logical puzzles |
US7823884B2 (en) * | 2007-05-01 | 2010-11-02 | Christopher Paul Cantner | Spherical puzzle |
US20090091080A1 (en) * | 2007-10-03 | 2009-04-09 | Maxime Paquette | Dividing method for three-dimensional logical puzzles |
US8109515B2 (en) * | 2007-10-12 | 2012-02-07 | Lionsphere Puzzles Partnership | Three-dimensional puzzle |
US20100294689A1 (en) * | 2009-05-20 | 2010-11-25 | Cook Duane S | Spherical Locking Container |
CN102728053B (zh) * | 2010-04-21 | 2015-01-07 | 郑广辉 | 橘瓣魔方 |
US20150328539A1 (en) * | 2012-12-19 | 2015-11-19 | Baddle Ball, L.L.C. | Three-dimension puzzle |
US20140232064A1 (en) * | 2013-02-15 | 2014-08-21 | Mircea Marin | Three-dimensional puzzle with seven axes of rotation |
US11538361B1 (en) | 2019-02-11 | 2022-12-27 | Omar Salla | Rotational device |
US11684844B1 (en) * | 2021-02-08 | 2023-06-27 | Kenneth Elphick | Spherical puzzle and associated method(s) |
CN113336410B (zh) * | 2021-05-18 | 2022-11-04 | 成都环能德美环保装备制造有限公司 | 一种平面嵌入式环状结构及其制造工艺 |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
HU180384B (en) * | 1980-10-02 | 1983-02-28 | Rubik Erno | Spatial logic toy with eight playing elements |
HU186541B (en) * | 1980-12-05 | 1985-08-28 | Ball-shaped spatial logic toy | |
EP0069727A1 (de) * | 1981-01-21 | 1983-01-19 | ROSENGARTEN, Israel | Spiel |
DE8106197U1 (de) * | 1981-03-05 | 1981-09-10 | Josten, Gerhard, Dipl.-Ing., 5000 Köln | Vexierkugel |
DE3127757A1 (de) * | 1981-07-14 | 1983-02-03 | Max J. Prof. Dr. 4400 Münster Kobbert | Kugelpuzzle |
US4522401A (en) * | 1981-09-08 | 1985-06-11 | Gustafson William O | Manipulatable puzzle toy |
FR2515972A1 (fr) * | 1981-11-09 | 1983-05-13 | Pelenc Yves | Jeux de patience constitues par une sphere ou un volume regulier comportant des elements de surface permutables |
DE3206561A1 (de) * | 1982-02-24 | 1983-10-06 | Michael Lieke | 3-d-drehspielzeug |
US4441715A (en) * | 1982-04-05 | 1984-04-10 | Titus Stephen C | Spherical puzzle |
US4452454A (en) * | 1982-07-30 | 1984-06-05 | Greene Wilton R | Manipulatable game |
SU1227223A1 (ru) * | 1983-11-22 | 1986-04-30 | Goldman Igor L | Объемна логическа головоломка |
SU1227225A1 (ru) * | 1984-03-15 | 1986-04-30 | Yulin Viktor | Объемна логическа головоломка |
US4625967A (en) * | 1985-06-04 | 1986-12-02 | Yu Chin Lai | Movable surface global puzzle |
-
1988
- 1988-02-05 JP JP63024097A patent/JPS63249594A/ja active Pending
- 1988-02-08 HU HU88567A patent/HUT57618A/hu unknown
- 1988-02-18 PT PT86791A patent/PT86791B/pt not_active IP Right Cessation
- 1988-02-25 IL IL8885552A patent/IL85552A/xx unknown
- 1988-02-29 AU AU12371/88A patent/AU611886B2/en not_active Ceased
- 1988-03-02 US US07/163,302 patent/US4856786A/en not_active Expired - Fee Related
- 1988-03-05 CN CN88101177A patent/CN1017966B/zh not_active Expired
- 1988-03-11 CS CS158588A patent/CS274424B2/cs unknown
- 1988-03-14 EP EP88103986A patent/EP0283886B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1988-03-14 ES ES198888103986T patent/ES2027718T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1988-03-14 DE DE8888103986T patent/DE3867098D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1988-03-18 MX MX010820A patent/MX169349B/es unknown
- 1988-03-21 BG BG083406A patent/BG49499A3/xx unknown
- 1988-03-21 PL PL1988271329A patent/PL158002B1/pl unknown
- 1988-03-22 NO NO88881265A patent/NO173083C/no unknown
- 1988-03-22 BR BR8801282A patent/BR8801282A/pt not_active IP Right Cessation
- 1988-03-22 DK DK156188A patent/DK156188A/da not_active Application Discontinuation
- 1988-03-22 FI FI881370A patent/FI881370A/fi not_active Application Discontinuation
- 1988-03-23 KR KR1019880003136A patent/KR950004653B1/ko active IP Right Grant
-
1992
- 1992-04-21 SG SG43392A patent/SG43392G/en unknown
- 1992-06-18 HK HK450/92A patent/HK45092A/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0283886B1 (de) | 1991-12-27 |
PT86791A (pt) | 1989-03-30 |
NO173083C (no) | 1993-10-27 |
PL271329A1 (en) | 1988-12-22 |
EP0283886A2 (de) | 1988-09-28 |
JPS63249594A (ja) | 1988-10-17 |
BR8801282A (pt) | 1988-10-25 |
NO881265D0 (no) | 1988-03-22 |
CN1017966B (zh) | 1992-08-26 |
CS158588A2 (en) | 1990-08-14 |
HK45092A (en) | 1992-06-26 |
FI881370A (fi) | 1988-09-24 |
CS274424B2 (en) | 1991-04-11 |
PT86791B (pt) | 1995-03-31 |
CN88101177A (zh) | 1988-10-05 |
NO173083B (no) | 1993-07-19 |
AU611886B2 (en) | 1991-06-27 |
KR880010799A (ko) | 1988-10-24 |
HUT57618A (en) | 1991-12-30 |
IL85552A (en) | 1991-06-10 |
NO881265L (no) | 1988-09-26 |
DK156188A (da) | 1988-09-24 |
KR950004653B1 (ko) | 1995-05-04 |
DK156188D0 (da) | 1988-03-22 |
AU1237188A (en) | 1988-09-22 |
SG43392G (en) | 1992-06-12 |
FI881370A0 (fi) | 1988-03-22 |
MX169349B (es) | 1993-06-30 |
EP0283886A3 (en) | 1989-10-18 |
IL85552A0 (en) | 1988-08-31 |
US4856786A (en) | 1989-08-15 |
BG49499A3 (en) | 1991-11-15 |
ES2027718T3 (es) | 1992-06-16 |
DE3867098D1 (de) | 1992-02-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL158002B1 (pl) | Zabawka kombinowana PL PL | |
US4593907A (en) | Polyhedral and sperical cubic puzzles | |
DE8202370U1 (de) | Kugel-puzzle | |
US4540177A (en) | Puzzle cube | |
US4735417A (en) | Puzzle | |
US4756530A (en) | Rotating spherical shell game or toy | |
GB2087243A (en) | Toy or puzzle | |
US4529201A (en) | Multi-faceted solid geometrical puzzle toy | |
HU180612B (en) | Spatial logic toy | |
WO1994004236A1 (en) | A puzzle | |
WO1982000101A1 (en) | Toy for symbol variations | |
US6652347B1 (en) | Entertainment device | |
GB2117654A (en) | Dodecahedron manipulative puzzle | |
RU2064315C1 (ru) | Объемная логическая головоломка | |
GB2084471A (en) | Logic puzzle | |
US20090091080A1 (en) | Dividing method for three-dimensional logical puzzles | |
WO2018020329A1 (en) | Three-dimensional logic game | |
SU980739A1 (ru) | Объемна логическа игра | |
SU1181674A1 (ru) | Объемна логическа головоломка "головоломка-перевертыш | |
JPH11300026A (ja) | 回転式球体嵌め合わせ玩具 | |
SU1258456A1 (ru) | Объемна логическа головоломка (ее варианты) | |
SU1755843A1 (ru) | "Логическа игра "Занимательные кольца" | |
SU1227223A1 (ru) | Объемна логическа головоломка | |
SU1284575A1 (ru) | Объемна логическа головоломка "украинский кубик | |
WO2008026218A1 (en) | A spherical puzzle with rotatable segments |