PL157152B1 - Spo s ób w y tw a r z an i a w i e low a r s tw ow e g o p r ep a r a tu fa rma c eu ty c zn ego PL PL - Google Patents

Spo s ób w y tw a r z an i a w i e low a r s tw ow e g o p r ep a r a tu fa rma c eu ty c zn ego PL PL

Info

Publication number
PL157152B1
PL157152B1 PL1988273246A PL27324688A PL157152B1 PL 157152 B1 PL157152 B1 PL 157152B1 PL 1988273246 A PL1988273246 A PL 1988273246A PL 27324688 A PL27324688 A PL 27324688A PL 157152 B1 PL157152 B1 PL 157152B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
layer
active ingredient
weight
catalyst
mixture
Prior art date
Application number
PL1988273246A
Other languages
English (en)
Other versions
PL273246A1 (en
Inventor
Jozsef Nagy
Ferenc Salamon
Odon Wagner
Original Assignee
Biogal Gyogyszergyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biogal Gyogyszergyar filed Critical Biogal Gyogyszergyar
Publication of PL273246A1 publication Critical patent/PL273246A1/xx
Publication of PL157152B1 publication Critical patent/PL157152B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/70Web, sheet or filament bases ; Films; Fibres of the matrix type containing drug
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/70Web, sheet or filament bases ; Films; Fibres of the matrix type containing drug
    • A61K9/7023Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms
    • A61K9/703Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms characterised by shape or structure; Details concerning release liner or backing; Refillable patches; User-activated patches
    • A61K9/7084Transdermal patches having a drug layer or reservoir, and one or more separate drug-free skin-adhesive layers, e.g. between drug reservoir and skin, or surrounding the drug reservoir; Liquid-filled reservoir patches

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Dermatology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

1 . Spo sób wy twa r zan i a w i e lowa r s twowego p repa - r a tu f a rmaceu tycznego do podawan i a p r zez skó re p r zez fo rmowan i e uk l adu wa r s twowego z kauczuku s i l ikono - wego i sub s t anc j i c zynne j o raz ewen tua ln i e pow l ekan i e uk l adu wa r s twowego po s t ron i e p r zec iwne j do s t rony , k tó ra s i e p rzyk l ada , wa r s twa n i e rozpu szcza lna d l a wody i na s t epn i e pow l ekan i e t ego uk l adu wa r s twa zapewn i a j aca p r zyczepno sc do skó ry , znam i enny tym , z e homogen i zu j e s i e 6 -25% wagowych sub s t anc j i czynne j , kampa tyb i lne j z po l ime rem bedacym kauczuk i em s i l ikonowym , ewen - tua ln i e 0 -45% wagowych j edne j lub w i ek s ze j l i czby sub - s t anc j i pomocn i czych zwyk l e s to sowanych w p r zemy s l e f a rmaceu tycznym , 0 ,001 -15% wagowych ka ta l iza to ra po l ikonden sac j i zapewn i a j acego s i ec iowan i e lub ka ta l i - za to ra po l i addyc j i ko r zy s tn i e so l i lub komp lek su me t a lu sz l ache tnego i 45 -99 ,999% wagowych ( a ) j ednego lub w i ek s z e j l i czby j ednakowych lub róznych C1 -C4-a lk i lo - po l i s i lok sanod io l i -a , ? lub (b ) j ednego lub w i ek s z e j l i czby po l i (dwu -C1 -C4 -a lk i lo s i lok sanów ) zaw i e r a j acych r eak tywne g rupy w iny lowe lub -S iH , p rzy c zym zawa r - to sc p rocen towa podano w p r ze l i czen iu na ma se j edne j wa r s twy , po c zym podda j e s i e po l ikonden sac j i w p rzy - padku na m i e s zan iny ( a ) lub po l i addyc j i w p rzypadku m i e szan iny (b ) i fo rmu j e uk lad ma t rycowy sk lada j acy s i e z co na jmn i e j 2 a co na jwyz e j 6 wa r s tw na lozonych j edna na d ruga , z a s t e wa r s twy zaw i e r a j a sub s t anc j e czynna w rózne j i lo s c i zw i ek s za j ace j s i e poczawszy od p i e rw s z e j wa r s twy po s t ron i e , k tó ra s i e p rzyk l ada . PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wielowarstwowego preparatu farmaceutycznego zapewniającego przedłużone wchłanianie (korzystnie trwające 18-24 godzin) substancji czynnej z kinetyką rzędu zerowego.
Preparaty farmaceutyczne zapewniające wchłanianie przez skórę substancji czynnej są znane. Matryca polimeryczna środka zawierającego nitroglicerynę, o nazwie Nitro-Dur, zawiera 2-60% nitrogliceryny, 2-15% polialkoholu winylowego i 2-10% polimeru rozpuszczalnego w wodzie, np. PVP (opis patentowy St. Zjedn. Ameryki nr 4466953). Ta matryca polimeryczna zapewnia odpowiednią kinetykę rozpuszczania substancji czynnej.
Środki Transderm są preparatami farmaceutycznymi składającymi się z czterech warstw zawierających substancję czynną w mieszaninie z maścią opartą na silikonie. Rozpuszczanie substancji czynnej reguluje się za pomocą membrany wytworzonej z polimeru etylen/octan winylu. Dla zapewnienia dawki początkowej warstwa adhezyjna tego środka zawiera również 8% substancji czynnej.
Budowa środków Nitroderm-TTS jest praktycznie identyczna z budową środków Transderm.
Podsumowując, budowa środków znanych dotychczas przedstawia się następująco:
Układ matrycowy (fig. 1) zawiera matrycę polimeryczną regulującą dyfuzję (żel, maść), stałą substancję czynną i nieprzepuszczalną warstwę polimeryczną [przykład: Nitro-Dur (Key Pharm)].
Układ warstwowy (fig. 2) zawiera folię zabezpieczającą, maść (żel) zawierającą substancję czynną, membranę regulującą rozpuszczanie i warstwę adhezyjną zawierającą substancję czynną [przykład: Transderm-Nitro (Alza co.)].
157 152
Układ mikrokomórkowy (fig. 3) zawiera membranę polimeryczną regulującą rozpuszczanie, wodną zawiesinę mikrokapsułek polimerycznych zawierających substancję czynną, matrycę polimeryczną (opartą na silikonie) i nieprzepuszczalną warstwę polimeryczną [przykład: Nirodisc (Searle)].
Znane preparaty warstwowe wytwarza się formując warstwę zawierającą substancję czynną i łączącjązmembranąregulującą uwalnianie substancji czynnej, przy czym w zależności odbudowy tych preparatów warstwy te wytwarza się różnymi sposobami, m. in. przez polimeryzację. Przykładowo, środki produkcji Searle Co., np. Nitrodisc, wytwarza się w taki sposób, że substancję czynną dysperguje się w roztworze polimeru rozpuszczalnego w wodzie i powstałą zawiesinę wprowadza się do polimeru silikonowego przez zmieszanie, po czym prowadzi się sieciowanie i nanosi się specjalną warstwę będącą membraną w celu regulacji rozpuszczania substancji czynnej (opis patentowy St. Zjedn. Am. nr 3 946 106).
Preparaty z membraną regulującą uwalnianie substancji czynnej są na ogół przystosowane do podawania określonego rodzaju substancji czynnej. Membrana, nieporowata lub mikroporowata, musi być odpowiednio dobrana, gdyż szybkość rozpuszczania substancji czynnej zależy głównie od charakterystyki geometrycznej membrany, a także od współczynnika dyfuzji substancji czynnej, natomiast nie zależy od czasu. Wykonanie odpowiednich membran jest bardzo trudne, a poza tym istnieje też poważny problem techniczny przy jej łączeniu z warstwą zawierającą substancję czynną. Ponadto istnieje ryzyko przedawkowania substancji czynnej w przypadku uszkodzenia membrany.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że preparat warstwowy wytworzony sposobem według wynalazku, nie zawierający żadnej membrany, zapewnia uwalnianie substancji czynnej z kinetyką rzędu zerowego, to jest zapewnia stałą szybkość uwalniania substancji czynnej. W przypadku tego preparatu szybkość rozpuszczania substancji czynnej zależy od czasu, współczynnika dyfuzji i ilości substancji czynnej.
Preparat farmaceutyczny wytworzony sposobem według wynalazku stanowi układ dwuwarstwowy lub wielowarstwowy o budowie przedstawionej na fig. 4, na której A oznacza warstwę kauczuku silikonowego, zapewniającą rozpuszczanie substancji czynnej z kinetyką rzędu zerowego, Bn oznacza wielowarstwową matrycę z kauczuku silikonowego, zawierającą warstwy (η = 1 do 6) o różnej zawartości substancji czynnej, C oznacza folię aluminiową lub inną odpowiednią nieprzepuszczalną dla wody warstwę folii, a D oznacza warstwę adhezyjną zapewniającą przyczepność preparatu do powierzchni ciała.
Sposób wytwarzania nowego warstwowego preparatu farmaceutycznego polega na tym, że homogenizuje się 6-25% wagowych substancji czynnej, kompatybilnej z polimerem będącym kauczukiem silikonowym, ewentualnie 0-45% wagowych jednej lub większej liczby substancji pomocniczych zwykle stosowanych w przemyśle farmaceutycznym, 0,001-15% wagowych katalizatora polikondensacji zapewniającego sieciowanie lub katalizatora poliaddycji korzystnie soli lub kompleksu metalu szlachetnego i 45-99,999% wagowych (a) jednego lub większej liczby jednakowych lub różnych Ci-C4-alkilopolisiloksanodioli-a, ω lub (b) jednego lub większej liczby poli(dwu-Ci-C4-alkilosiloksanów) zawierających reaktywne grupy winylowe lub -SiH, przy czym zawartość procentową podano w przeliczeniu na masę jednej warstwy, po czym poddaje się polikondensacji w przypadku mieszaniny (a) lub poliaddycji w przypadku mieszaniny (b), i formuje układ matrycowy składający się z co najmniej 2 a co najwyżej 6 warstw nałożonych jedna na drugą, zaś te warstwy zawierają substancję czynną w różnej ilości zwiększającej się począwszy od pierwszej warstwy po stronie, którą się przykłada.
Warstwa A i Bn preparatu farmaceutycznego wytwarza się w procesie katalitycznej (protolicznej) polikondensacji lub poliaddycji, stosując jedno- lub dwuskładnikowy materiał podstawowy będący kauczukiem silikonowym. Warstwy A i Bn określone powyżej można wytwarzać jako warstwy o różnej grubości (0,1-3 mm) przez katalityczną polikondensację różnych alkilopolisiloksanodioli-σ, ω, korzystnie metylopolisiloksanodioli-α, ω o małej masie cząsteczkowej (M = 500 do 10000) i/lub większej masie cząsteczkowej (M = 100000 do 20000000), względnie przez katalityczną addycję polimerów polisiloksanowych zawierających różne grupy alkilowe i reaktywne grupy winylowe lub -SiH.
Warstwy A i Bn (korzystnie η = 1 do 5) są matrycami z kauczuku silikonowego, nałożonymi jedna na drugą, mającymi różną zawartość substancji czynnej, np. 0-20%, przy czym co najmniej
157 152 jedna warstwa zawiera substancję czynną. Jako katalizator polikondenstacji można stosować dowolny katalizator zapewniający sieciowanie podczas kondensacji, korzystnie mieszaninę związku cynoorganiczncgo i estru kwasu krzemowego (katalizator T-5 produkcji Wacker Co., RFN). Katalizator stosuje się w ilości 0,01-15%, korzystnie 5-8%. Jako katalizatory poliaddycyji można stosować różne sole metali szlachetnych lub kompleksy metali szlachetnych w ilości 1-100 ppm. Proces ten można prowadzić w szerokim zakresie temperatury, 15-140°C, korzystnie 20-40°C, w zależności od własności wprowadzanej substancji czynnej. Proces ten nadaje się do wytwarzania preparatów farmaceutycznych metodą okresową jak i ciągłą.
Zgodnie z korzystnym wariantem sposobu według wynalazku wytwarza się preparat farmaceutyczny będący układem wielowarstwowym zbudowanym z warstw kauczuku silikonowego, mających różną grubość i różną zawartość substancji czynnej. Układ ten zaopatruje się w odpowiednią warstwę nieprzepuszczalną dla wody, korzystnie warstwę folii aluminiowej, nałożoną na warstwy kauczuku silikonowego i w warstwę adhezyjną zapewniającą przylepność do powierzchni skóry. Pierwsza warstwa preparatu farmaceutycznego, mająca grubość 0,1-3 mm, przylepiająca się do powierzchni skóry i nie zawierająca substancji czynnej (warstwa „A“ na fig. 4) jest ściśle połączona z następnymi warstwami o różnej zawartości substancji czynnej, a zatem cały układ warstwowy zapewnia rozpuszczanie substancji czynnej z kinetyką rzędu zerowego.
W środkach wytwarzanych sposobem według wynalazku jako substancje czynne można stosować całkowicie różne leki, np. środki nasercowe, przeciwkurczowe, anorektogeniczne, przeciwcukrzycowe, a także leki działające na układ hormonalny.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku, układ wielowarstwowy wytwarza się przez polimeryzację poszczególnych warstw kolejno jedna po drugiej na powierzchni każdej już powstałej warstwy.
W zależności od rodzaju substancji czynnej wprowadzanej do układu, warstwę A o różnej grubości, np. 0,1-3 mm, można wytworzyć przez polikondensację, w różnej temperaturze, np. 15-90°C, korzystnie 25-60°C, mieszaniny sporządzonej z różnych polidwumetylosiloksanodioli-a, ω (oznaczonych tutaj skrótem PDSD), korzystnie Silorol R-l, R-5 i R-30produkcji Finomvegyszer Szóvetkezet Co., Budapeszt, Węgry, lub ich mieszanin, stosując różne katalizatory sieciowania (oznaczone tutaj skrótem CLC), w procesie polikondensacji, w ilości 0,1-15%, korzystnie 5-10%. Jako katalizator lub jego główny składnik można stosować trójfunkcyjną pochodną metylosilanu, zawierającą wiązanie Si-N ΐ/lub Si-O, korzystnie metylotrójcykloheksyloaminosilan. Jako główne składniki stosuje się czteroalkoksysilan, korzystnie czteroetoksysilan, czterometoksysilan itp. Jako inicjator stosuje się mieszaninę katalityczną zawierającą sól dwualkilocyny i długołańcuchowego kwasu tłuszczowego, korzystnie laurynian dwubutylocyny. W przypadku polimerów polisiloksanowych (oznaczonych tutaj skrótem PSP) proces prowadzi się tak,że aby grubość warstwy A, powstałej w wyniku poliaddycji pod wpływem soli metali szlachetnych lub kompleksów metali szlachetnych (oznaczonych tutaj jako katalizatory typu NM), stosowanych jako katalizatory w ilości 1 -100 ppm, wynosiła 0,1-3 mm, przy czym proces poliaddycji prowadzi się w temperaturze 15-140°C.
Na tak wytworzoną warstwę A nanosi się pierwszą warstwę Bi zawierającą substancję czynną. Warstwę Bi można korzystnie wytworzyć przez polimeryzację, w różnej temperaturze w zakresie 15-140°C, korzystnie 15-50°C, zhomogenizowanej mieszaniny substancji czynnej jako takiej lub substancji czynnej rozcieńczonej stałym lub ciekłym nośnikiem, np. laktozą, glukozą, koloidalnym tlenkiem krzemu (Aerosil) itp. i z materiału podstawowego z PDSD lub PSP, stosowanego w zmiennych ilościach, np. 0,5-20%, korzystnie 0,5-4%, przy użyciu katalizatora typu CLC lub NM. Gdy warstwę Bi wytwarza się przez polikondensację, to ilość katalizatora typu CLC może korzystnie wynosić 0,1-15%, zwłaszcza 5-10%, a korzystną może być temperatura 15-90°C, zwłaszcza 20-50°C.
Jeżeli stosuje się proces poliaddycji, to ilość katalizatora typu NM może wynosić 1-100 ppm, a proces można korzystnie prowadzić w temperaturze 15-140°C, zwłaszcza 20-60°C.
W zależności od charakteru i własności substancji czynnej, na spolimeryzowane warstwy Bn-i nanosi się warstwy Bn powtarzając proces opisany powyżej i stopniowo zwiększając zawartość substancji czynnej w granicach 15-25%, różniącą się od zawartości substancji czynnej w warstwie Bn-1.
157 152
Na ostatnią warstwę B„ nanosi się materiał podstawowy z PDSP lub PSP, korzystnie mający grubość 0,1-1 mm i nie zawierający żadnej substancji czynnej, oraz 0,1-15%, korzystnie 5-8%, katalizatora typu CLC lub 1-1θ0 ppm, korzystnie 20 ppm, katalizatora typu NM i po przyłączeniu warstwy nieprzepuszczalnej dla wody, korzystnie folii aluminiowej, prowadzi się polimeryzację w temperaturze 15-140°C, korzystnie 25-5O°C. Następnie z warstwą nieprzepuszczalną dla wody wiąże się warstwę adhezyjną zapewniającą przylepianie preparatu do skóry.
Preparaty wytwarzane sposobem według wynalazku badano in vitro, określając szybkość uwalniania substancji czynnej (mg/h), szybkość rozpuszczania substancji czynnej (mg/cm2/h) oraz procentowe rozpuszczenie substancji czynnej zawartej w preparacie.
Rozpuszczanie badano w komorze dyfuzyjnej typu Keshary-Chien [Drug Development Industrial Pharmacy 10 (6), str. 883-913, 1984]. W pomiarach stosowano próbki o powierzchni 3,14 cm2 i ciecz będącą izotonicznym roztworem chlorku sodowego o temperaturze 37°C w ilości 10 ml. Objętość próbki wynosiła 1 ml.
Zawartość substancji czynnej w próbce oznaczano przez pomiar ekstynkcji UV, względnie stosując urządzenie VSU 2-P produkcji Carl Zeiss, Jena, NRD. Zawartość nitrogliceryny mierzono przy 207 nm w warstwie o grubości 2 mm względem izotonicznego roztworu chlorku sodowego. Zawartość dwuazotanu izosorbitu oznaczano przy 220 nm w warstwie o grubości 2 mm względem wody destylowanej.
Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że w stosowanych warunkach eksperymentalnych preparaty wytwarzane sposobem według wynalazku wykazują równomierne uwalnianie substancji czynnej w ciągu około 24 godzin.
Wyniki prób rozpuszczania przedstawiają fig. 5 i 6, przy czym fig. 5 dotyczy rozpuszczania dwuazotanu izosorbitu, a fig. 6 - rozpuszczania nitrogliceryny.
Badano również krótkotrwałą stabilność preparatów. Ponieważ nitrogliceryna stosowana jako substancja czynna jest substancją lotną, należało stale kontrolować zawartość nitrogliceryny w roztartej mieszaninie nitrogliceryna-laktoza. Preparaty przechowywano w opakowaniach z folii aluminiowej w temperaturze 5°C lub 30°C i badano w regularnych odstępach czasu. Stwierdzono, że preparaty wytwarzane sposobem według wynalazku mogą być przechowywane bez żadnej zmiany w temperaturze 5°C, a także 30°C. Wyniki badań preparatu z przykładu I, zawierającego nitroglicerynę, podano w tabelach 1 i 2, przy czym tabela 1 zawiera dane dotyczące przechowywania w temperaturze 30°C, a tabela 2 zawiera dane dotyczące przechowywania w temperaturze 5°C.
Tabela 1
Średnia szybkość rozpuszczania mg/cm^/h dzień 1 dzień 7 dzień 21 dzień 60
6,63-10-5 7,3-10“5 6,61-10's 6,8^-10-5
Odchylenie standardowe 2,29 10'! 2,7-10'5 1,47-10-5 2,09-10'5
Odchylenie średnie 9,3-10*· 1(^^-10-5 6(01-10' 8,6-10-5
Tabela 2
Średnia szybkość rozpuszczania mg/cm2/h dzień 1 dzień 7 dzień 21 dzień 60
8,61-10-5 8,9-10“s 9,19-10’s 8,8-10-5
Odchylenie standardowe 2,1-10-5 2,9-10-5 2,5-10'5 2,0X-10*
Odchylenie średnie 8,9- Η)- 8,5-10-5 1,03- 10-5 8,51 · 10-’
Sposobem według wynalazku można wytwarzać dowolne środki farmaceutyczne wchłaniające się przez skórę, zapewniające równomierny poziom substancji czynnej w dłuższym okresie czasu, korzystnie w ciągu 18-24 godzin.
Kauczuki silikonowe stosowane jako materiał podstawowy są tanie i fizjologicznie obojętne dla żywych organizmów i nie oddziaływują w żaden sposób na wprowadzoną substancję czynną, a substancja czynna nie oddziaływuje na nie.
157 152
Przez odpowiedni dobór stosowanych materiałów podstawowych, ich grubości i zawartości substancji czynnej w poszczególnych warstwach można zapewnić rozpuszczanie substancji czynnej z kinetyką rzędu zerowego.
Nie ma potrzeby stosowania porowatych lub mikroporowatych membran wymagających szczególnego materiału podstawowego lub specjalnej konstrukcji dla regulowania rozpuszczania substancji czynnej.
Sposobem według wynalazku można łatwo wytwarzać preparaty o dobrej przyczepności poszczególnych warstw między sobą, a więc o odpowiedniej budowie, gdyż warstwy są zasadniczo identyczne z chemicznego punktu widzenia.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady.
Przykład I.
a/ Mieszaninę zawierającą 60% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 50000 mPa.s i 35% tego samego związku o lepkości 1000 mPa.s poddano homogenizacji drogą intensywnego mieszania przez 2 minuty, po czym do mieszaniny polimerycznej dodano 5% katalizatora Wacker T-5 i mieszanie kontynuowano jeszcze przez 2 minuty. Tak otrzymanej jednorodnej mieszaninie nadano postać warstwy o grubości 0,5 mm przez rozciągnięcie w odpowiednim urządzeniu, po czym przeprowadzono sieciowanie w temperaturze 40°C w ciągu 3 godzin (warstwa A).
b/ Mieszaninę zawierającą 50% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 5000 mPa.s i 25% tego samego związku o lepkości 1000 mPa.s poddano homogenizacji drogą intensywnego mieszania przez 2 minuty, po czym porcjami dodano 20% laktozy, w której roztarto 10% nitrogliceryny i mieszaninę mieszano powoli przez 5 minut. Następnie dodano 5% katalizatora Wacker T-5 i ujednorodnianie kontynuowano jeszcze przez 5 minut. Otrzymaną masę rozciągnięto przy użyciu odpowiedniego urządzenia na warstwie A, w postaci warstwy o grubości 0,5 mm, a potem usieciowano w temperaturze 40°C w ciągu 3 godzin (warstwa Bi).
c/ Postępując jak w punkcie b/, lecz z użyciem jako składników 30% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 5000 mPa.s, 20% tego samego związku o lepkości 1000 mPa.s, 40% laktozy, w której roztarto 10% nitrogliceryny i 5% katalizatora Wacker T-5, naniesionego na warstwy A + Bi warstwę B2 o grubości 1 mm i usieciowano ją w temperaturze 40°C w ciągu 3 godzin.
d/ Jednorodną mieszaninę sporządzono jak w punkcie b/ z 30% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 5000 mPa.s, 15% tego samego związku o lepkości 1000 mPa.s, 50% laktozy, w której roztarto 10% nitrogliceryny i 5% katalizatora Wacker T-5. Mieszaninę tę naniesiono w postaci warstwy o grubości 1 mm na powierzchnię laminowanej matrycy A + Bi + B2, a następnie usieciowano w temperaturze 40°C w ciągu 3 godzin, wytwarzając warstwę B3.
e/ Mieszaninę złożoną z 95% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 1000 mPa.s i 5% katalizatora Wacker T-5 naniesiono w postaci warstwy o grubości 0,1 mm na warstwę B3 laminowanej matrycy A 4- Bi + B2 + B3, a następnie przykryto ją cienką folią aluminiową i usieciowano w temperaturze 40°C w ciągu 3 godzin.
f/ Na warstwę folii aluminiowej naniesiono warstwę przylepnego materiału tekstylnego, wystającego poza matrycę polimeryczną i zapewniającego przyklejanie się preparatu do skóry.
Przykład II. Warstwy nabudowano prowadząc kolejno operacje opisane w przykładzie I, lecz zastosowano niżej podane zmiany.
a/ Grubość warstwy A wynosiła 1 mm, przy czym warstwa ta zawierała 50% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 50000 mPa.s, 45% tego samego związku o lepkości 5000 mPa.s i 5% katalizatora Wacker T-5. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 60°C przez 90 minut.
b/Grubość warstwy Bi wynosiła 1 mm, przy czym warstwa ta zawierała 70% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 50000 mPa.s i 20% tego samego związku o lepkości 5000 mPa.s, 5% fenobarbitalu sodu i 5% katalizatora Wacker T-5. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 40°C w ciągu 3 godzin.
c/ Grubość warstwy B2 wynosiła 1 mm, przy czym warstwa ta zawierała 70% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 50000 mPa.s, 17% tego samego związku o lepkości 5000 mPa.s, 8% fenobarbitalu sodu i 5% katalizatora Wacker T-5. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 40°C przez 3 godziny.
d/ Grubość warstwy B3 wynosiła 1 mm, przy czym warstwa ta zawierała 70% dwumetylopolisiloksanodiolu-α, ω o lepkości 50000 mPa.s, 13% tego samego związku o lepkości 5000 mPa.s, 12%
157 152 7 fenobarbitalu sodu i 5% katalizatora Wacker T-5. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 40°C przez 3 godziny.
Warstwy C i D wytworzono sposobami opisanymi w punktach e/ i f/ przykładu I.
Przykład III. Warstwy nabudowano prowadząc kolejno operacje opisane w przykładzie I, lecz zastosowano niżej podane zmiany.
a/ Grubość warstwy A wynosiła 1 mm, przy czym warstwa ta zawierała jako materiał podstawowy dwuskładnikowy kauczuk silikonowy typu Wacker 3003/50 (zdolny do poliaddycji), którego składniki A i B ujednorodniono w stosunku 50% : 50%. Składnikiem A był polidwumetylosiloksan zawierający reaktywne grupy winylowe, a składnikiem B był polidwumetylosiloksan zawierający reaktywne grupy -SiH. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 70°C w ciągu 25 minut.
b/ Grubość warstwy Bi wynosiła 1 mm, przy czym warstwa ta zawierała 35% dwumetylopolisiloksanodiolu-σ, ω o lepkości 50000 mPa.s, 40% tego samego związku o lepkości 5000mPa-s, 20% laktozy, w której roztarto 40% dwuazotanu izosorbidu jako substancję czynną, a także 5% katalizatora Wacker T-5. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 40°C przez 3 godziny.
c/ Grubość warstwy B? wynosiła 0,5 mm, przy czym warstwa ta zawierała 25% dwumetylopolisiloksanodiolu-σ, ω o lepkości 50000 mPa.s, 30% tego samego związku o lepkości 5000 mPa.s, 40% laktozy, w której roztarto 40% dwuazotanu izosorbidu jako substancję czynną, a także 5% katalizatora Wacker T-5. Polimeryzację prowadzono w 40°C w ciągu 3 godzin.
d) Grubość warstwy B3 wynosiła 0,5 mm, przy czym warstwa ta zawierała 20% dwumetylopolisiloksanodiolu-σ, ω o lepkości 50000 mPa.s, 30% tego samego związku o lepkości 5000 mPa.s, 45% laktozy, w której roztarto 40% dwuazotanu izosorbidu jako substancję czynną, a także 5% katalizatora Wacker T-5. Polimeryzację prowadzono w 40°C przez 3 godziny.
Warstwy C i D wytworzono sposobami opisanymi w punktach e/ i f/ przykładu I.
Przykład IV. Warstwy nabudowano prowadząc kolejno operacje opisane w przykładzie I, lecz zastosowano niżej podane zmiany.
a/ Grubość warstwy A wynosiła 0,25 mm, przy czym warstwa ta zawierała jako materiał podstawowy dwuskładnikowy kauczuk silikonowy typu Wacker 3003/50, którego składniki A i B ujednorodniono w stosunku 50% : 50%. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 70°C przez 30 minut.
b/ Warstwa Bi zawierała jako materiał podstawowy dwuskładnikowy kauczuk silikonowy typu Wacker 3003/50, którego składniki A i B ujednorodniono w stosunku 35% : 35%, a także 30% sproszkowanego kwasu o-acetylosalicylowego. Po zakończeniu ujednorodniania warstwę tę, o grubości 1,5 mm, rozciągnięto na warstwie A. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 50°C w ciągu 1 godziny.
c/ Grubość warstwy B2 wynosiła 1,5 mm, przy czym warstwa ta zawierała jako materiał podstawowy dwuskładnikowy kauczuk silikonowy typu Wacker 3003/50, którego składniki A i B ujednorodniono w stosunku 30%:30%, a także 40% sproszkowanego kwasu o-acetylosalicylowego. Polimeryzację prowadzono w temperaturze 50°C w ciągu 1 godziny.
Warstwy C i D wytworzono sposobami opisanymi w punktach e/ i f/ przykładu I.
Katalizator (korzystnie kompleksowy związek platyny) konieczny w procesach poliaddycji z przykładów III i IV był zawarty w jednym ze składników kauczuku silikonowego wytwarzanego na skalę przemysłową przez firmę Wacker.
Przykład V. a/ 30 części wagowych oleju polimetylosiloksanowego o lepkości 100 mPa.s (substancja pomocnicza) zmieszano z mieszaniną 2 części wagowych absolutnego etanolu i 0,25 części wagowych estradiolu i całość zhomogenizowano z 13 częściami koloidalnego dwutlenku krzemu. Po dodaniu 39,75 części wagowych polidwumetylosiloksanodiolu-α, ω i 15 części wagowych mieszaniny metylotrójcykloheksyloaminosilanu i dwulaurynianu dwubutylocyny w stosunku wagowym 99:1 jako katalizatora mieszaninę homogenizowano przez 3 minuty, po czym nadano jej postać warstwy o grubości 0,5 mm i usieciowano w temperaturze pokojowej przez 30 minut (warstwa A).
b/ Składnik A, to jest zakończony grupami winylowymi polisiloksan o lepkości 14000 mPa.s, i składnik B, to jest zakończony grupami metylowymi polisiloksan o lepkości 1000 mPa.s, zmieszano
12 ze sobą w stosunku wagowym 9:1 i do 97,24 części wagowych zhomogenizowanej mieszaniny dodano 0,001 części wagowej kompleksu platyny jako katalizatora a następnie mieszaninę 0,75 części wagowej estradiolu i 2 części absolutnego etanolu. Mieszanie kontynuowano jeszcze przez 2 minuty, po czym mieszaninę w postaci warstwy o grubości 0,8 mm naniesiono na warstwę wytworzoną w punkcie a/ i usiecowano przez 90 minut w temperaturze pokojowej.
Usieciowaną warstwę pokryto folią z PCW i zaopatrzono w warstwę zapewniającą przyczepność do skóry.
Szybkość rozpuszczania
t M
I , ~7 ,1
Fig. 2
I
Fig. 3
Fig A
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania wielowarstwowego preparatu farmaceutycznego do podawania przez skórę przez formowanie układu warstwowego z kauczuku silikonowego i substancji czynnej oraz ewentualnie powlekanie układu warstwowego po stronie przeciwnej do strony, którą się przykłada, warstwą nierozpuszczalną dla wody i następnie powlekanie tego układu warstwą zapewniającą przyczepność do skóry, znamienny tym, że homogenizuje się 6-25% wagowych substancji czynnej, kampatybilnej z polimerem będącym kauczukiem silikonowym, ewentualnie 0-45% wagowych jednej lub większej liczby substancji pomocniczych zwykle stosowanych w przemyśle farmaceutycznym, 0,001-15% wagowych katalizatora polikondensacji zapewniającego sieciowanie lub katalizatora poliaddycji korzystnie soli lub kompleksu metalu szlachetnego i 45-99,999% wagowych (a) jednego lub większej liczby jednakowych lub różnych Ci-C4-alkilopolisiloksanodioli-a, ω lub (b) jednego lub większej liczby poli(dwu-Ci-C4-alkilosiloksanów) zawierających reaktywne grupy winylowe lub -SiH, przy czym zawartość procentową podano w przeliczeniu na masę jednej warstwy, po czym poddaje się polikondensacji w przypadku na mieszaniny (a) lub poliaddycji w przypadku mieszaniny (b) i formuje układ matrycowy składający się z co najmniej 2 a co najwyżej 6 warstw nałożonych jedna na drugą, zaś te warstwy zawierają substancję czynną w różnej ilości zwiększającej się począwszy od pierwszej warstwy po stronie, którą się przykłada.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że formuje się warstwy o grubości 0,1-3 mm.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się substancję czynną jako taką lub w mieszaninie z jedną lub większą liczbą stałych lub ciekłych substancji pomocniczych, korzystnie laktozą, glukozą lub koloidalnym tlenkiem krzemu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako katalizator poliaddycji stosuje się kompleks platyny, korzystnie H2(PtCle).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces poliaddycji lub polikondensacji prowadzi się w temperaturze 15-140°C, korzystnie 20-50°C.
PL1988273246A 1987-06-22 1988-06-22 Spo s ób w y tw a r z an i a w i e low a r s tw ow e g o p r ep a r a tu fa rma c eu ty c zn ego PL PL PL157152B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU872822A HU197519B (en) 1987-06-22 1987-06-22 Process for producing medicine form capable for penetrating through epidermis and suitable for intaking the agent through epidermis by kinetics of zero-grade

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL273246A1 PL273246A1 (en) 1989-07-24
PL157152B1 true PL157152B1 (pl) 1992-04-30

Family

ID=10961260

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1988273246A PL157152B1 (pl) 1987-06-22 1988-06-22 Spo s ób w y tw a r z an i a w i e low a r s tw ow e g o p r ep a r a tu fa rma c eu ty c zn ego PL PL

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4997655A (pl)
EP (1) EP0321524B1 (pl)
JP (1) JPH02500748A (pl)
KR (1) KR890701094A (pl)
CN (1) CN1031324A (pl)
AU (1) AU615929B2 (pl)
CA (1) CA1309948C (pl)
CS (1) CS276258B6 (pl)
DD (1) DD271055A5 (pl)
DK (1) DK79889D0 (pl)
ES (1) ES2007240A6 (pl)
FI (1) FI890853A (pl)
HU (1) HU197519B (pl)
PL (1) PL157152B1 (pl)
SU (1) SU1760968A3 (pl)
WO (1) WO1988010111A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3901551A1 (de) * 1989-01-20 1990-07-26 Lohmann Therapie Syst Lts Superfizielles therapeutisches system mit einem gehalt an einem antineoplastischen wirkstoff, insbesondere 5-fluoruracil
FR2664815B1 (fr) * 1990-07-23 1994-11-04 Adir Systeme matriciel autoadhesif pour la liberation prolongee du piribedil par voie transcutanee.
DE4332094C2 (de) * 1993-09-22 1995-09-07 Lohmann Therapie Syst Lts Lösemittelfrei herstellbares Wirkstoffpflaster und Verfahren zu seiner Herstellung
DE4332093C2 (de) * 1993-09-22 1995-07-13 Lohmann Therapie Syst Lts Transdermales therapeutisches System mit dem Wirkstoff Acetylsalicylsäure und Verfahren zu seiner Herstellung
GB9719076D0 (en) * 1997-09-09 1997-11-12 Movevirgo Limited A material for producing a medical dressing and a medical dressing produced using the material
US6436406B1 (en) 2000-06-15 2002-08-20 A. Glenn Braswell Compositions and methods for reducing or controlling blood cholesterol, lipoproteins, triglycerides and atherosclerosis
US7049479B2 (en) * 2002-02-07 2006-05-23 Corium Corporation Ultra thin film transdermal/dermal or transmucosal/mucosal delivery system
EP1648363B1 (en) 2003-07-03 2019-03-06 Corium International, Inc. Wound dressing, ingredient delivery device and iv hold-down, and method relating to same
US9205062B2 (en) 2004-03-09 2015-12-08 Mylan Pharmaceuticals, Inc. Transdermal systems containing multilayer adhesive matrices to modify drug delivery
US20050202073A1 (en) * 2004-03-09 2005-09-15 Mylan Technologies, Inc. Transdermal systems containing multilayer adhesive matrices to modify drug delivery
US7491263B2 (en) * 2004-04-05 2009-02-17 Technology Innovation, Llc Storage assembly
US7888422B2 (en) * 2005-11-09 2011-02-15 Mylan Technologies Inc. Long-wearing removable pressure sensitive adhesive
US9017301B2 (en) * 2007-09-04 2015-04-28 Mylan Technologies, Inc. Transdermal drug delivery systems comprising a coated release liner
KR101325104B1 (ko) * 2009-09-16 2013-11-07 주식회사 삼양바이오팜 경피 투여 제형 및 그 제조 방법

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3598122A (en) * 1969-04-01 1971-08-10 Alza Corp Bandage for administering drugs
US3742951A (en) * 1971-08-09 1973-07-03 Alza Corp Bandage for controlled release of vasodilators
DE2445971A1 (de) * 1974-09-24 1976-04-08 Schering Ag Arzneimittelwirkstofftraeger ii
IL48277A (en) * 1974-10-18 1978-03-10 Schering Ag Vaginal ring
SE418247B (sv) * 1975-11-17 1981-05-18 Haessle Ab Sett att framstella kroppar med reglerad frigoring av en aktiv komponent
US4031894A (en) * 1975-12-08 1977-06-28 Alza Corporation Bandage for transdermally administering scopolamine to prevent nausea
US4060084A (en) * 1976-09-07 1977-11-29 Alza Corporation Method and therapeutic system for providing chemotherapy transdermally
US4191741A (en) * 1978-09-22 1980-03-04 Eli Lilly And Company Removable drug implant
JPS56133381A (en) * 1980-03-25 1981-10-19 Nippon Kayaku Co Ltd Pressure-sensitive adhesive tape or sheet containing nitroglycerin
US4314557A (en) * 1980-05-19 1982-02-09 Alza Corporation Dissolution controlled active agent dispenser
US4336243A (en) * 1980-08-11 1982-06-22 G. D. Searle & Co. Transdermal nitroglycerin pad
US4661105A (en) * 1981-06-29 1987-04-28 Alza Corporation Medical bandage for administering vasodilator drug
US4460371A (en) * 1981-11-24 1984-07-17 Dennison Manufacturing Company Silicone pressure sensitive adhesive and uses
US4655767A (en) * 1984-10-29 1987-04-07 Dow Corning Corporation Transdermal drug delivery devices with amine-resistant silicone adhesives
US4615699A (en) * 1985-05-03 1986-10-07 Alza Corporation Transdermal delivery system for delivering nitroglycerin at high transdermal fluxes
US4690683A (en) * 1985-07-02 1987-09-01 Rutgers, The State University Of New Jersey Transdermal varapamil delivery device
US4865848A (en) * 1987-02-26 1989-09-12 Alza Corporation Skin permeation enhancer compositions using sucrose esters

Also Published As

Publication number Publication date
HU197519B (en) 1989-04-28
DK79889A (da) 1989-02-21
CS8804389A2 (en) 1991-03-12
EP0321524B1 (en) 1992-10-21
JPH0459295B2 (pl) 1992-09-21
WO1988010111A1 (en) 1988-12-29
EP0321524A1 (en) 1989-06-28
PL273246A1 (en) 1989-07-24
CS276258B6 (en) 1992-05-13
SU1760968A3 (ru) 1992-09-07
ES2007240A6 (es) 1989-06-01
JPH02500748A (ja) 1990-03-15
FI890853A0 (fi) 1989-02-22
FI890853A (fi) 1989-02-22
AU1950388A (en) 1989-01-19
DK79889D0 (da) 1989-02-21
KR890701094A (ko) 1989-12-19
CN1031324A (zh) 1989-03-01
US4997655A (en) 1991-03-05
DD271055A5 (de) 1989-08-23
AU615929B2 (en) 1991-10-17
CA1309948C (en) 1992-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL157152B1 (pl) Spo s ób w y tw a r z an i a w i e low a r s tw ow e g o p r ep a r a tu fa rma c eu ty c zn ego PL PL
FI91361C (fi) Menetelmä eperisonia sisältävän farmaseuttisen koostumuksen valmistamiseksi
EP0184910B1 (en) Device for controlled release drug delivery
EP0871420B1 (en) Triacetin as a transdermal penetration enhancer
US4758434A (en) Article useful for administration of pharmacologically-active substances transdermally, orally, or by means of implant
EP2821065B1 (en) Percutaneous absorption preparation containing donepezil, and method for preparing same
JPH029814A (ja) 経皮性薬剤放出のためのヒートシール可能な膜
CZ301726B6 (cs) Mikrorezervoárový systém na bázi polysiloxanu a ambifilních rozpouštedel
Escalona-Rayo et al. Optimization of unidirectional mucoadhesive buccal patches based on chitosan and pluronic® F-127 for metoprolol controlled release: In vitro and ex vivo evaluations
US4767808A (en) Article useful for administration of pharmacologically-active substances transdermally, orally, or by means of implant
Kanabar et al. Formulation and evaluation of transdermal patch of Cefdinir with various polymers
US4931281A (en) Laminar structure for administering a chemical at a controlled release rate
EP0251425A1 (en) Article for administration of pharmacologically-active substances
Lal Development and evaluation of transdermal therapeutic system of metoprolol succinate using acrylic polymer
Kaza et al. Formulation of transdermal drug delivery system: matrix type, and selection of polymer-their evaluation
EP0274863B1 (en) Moisture-vapor-permeable dressing
JPH01186823A (ja) 薬物透過性物質の製造方法
Dinakar et al. Formulation and evaluation of Bisoprolol fumarate transdermal patches
JPS6059209B2 (ja) 複合製剤
JPS61221120A (ja) 外用医薬部材
JPH06192069A (ja) 糖応答性マイクロカプセルおよび製造方法
Bathe et al. FORMULATION DEVELOPMENT AND CHARACTERIZATION OF TRANSDERMAL DRUG DELIVERY SYSTEMS WITH ANTIHYPERTENSIVE DRUG.
Suksaeree et al. Deproteinized Natural Rubber Latex as Matrix Base of Meloxicam Transdermal Patches
Bathe et al. FORMULATION DEVELOPMENT AND EVALUATION (INVITRO-IN VIVO STUDY) OF TRANSDERMAL DRUG DELIVERY SYSTEMS WITH ANTIHYPERTENSIVE DRUG.
Daphne Sherine Formulation Evaluation And In Vitro Permeation Studies Of Transdermal Glyburide From Matrix Type Patches And Plo Gels