PL100625B1 - Sposob wytwarzania stalego fosforanu amonowego - Google Patents

Sposob wytwarzania stalego fosforanu amonowego Download PDF

Info

Publication number
PL100625B1
PL100625B1 PL1975183285A PL18328575A PL100625B1 PL 100625 B1 PL100625 B1 PL 100625B1 PL 1975183285 A PL1975183285 A PL 1975183285A PL 18328575 A PL18328575 A PL 18328575A PL 100625 B1 PL100625 B1 PL 100625B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acid
suspension
slurry
atomic ratio
product
Prior art date
Application number
PL1975183285A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL100625B1 publication Critical patent/PL100625B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05BPHOSPHATIC FERTILISERS
    • C05B7/00Fertilisers based essentially on alkali or ammonium orthophosphates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarza¬ nia stalego fosforanu amonowego, a zwlaszcza fos¬ foranu jednoamonowego.
Fosforany amonowe, takie jak fosforan jedno- amonowy NH^PO^ oznaczany dalej skrótem * JA, fosforan dwuamonowy (NH4)2HP04, oznacza¬ ny skrótem FDA, oraz mieszaniny tych soli sa cen¬ nymi skladnikami nawozów sztucznych, poniewaz dostarczaja zarówno azotu jak i fosforu, dwóch pierwiastków niezbednych do wzrostu roslin.
Wiadomo powszechnie, ze fosforan amonowy do nawozów sztucznych mozna wytworzyc dzialajac amoniakiem na kwas fosforowy otrzymany meto¬ da mokra. Fosforan amonowy charakteryzuje sie zwykle stosunkiem atomowym azotu do fosforu.
I tak w fosforanie jednoamonowym stosunek ato¬ mowy N:P jest równy 1,0, a w równomolowej mieszaninie fosforanu jednoamonowego i fosfora¬ nu dwuamonowego stosunek N:P równy jest 1,5.
W mieszankach zawierajacych oprócz fosforanu amonowego inne zwiazki azotu lub fosforu, stosu¬ nek atomowy N:P odnosi sie jedynie do fosforanu amonowego.
Zanieczyszczenia wystepujace w kwasie fosforo¬ wym wytworzonym metoda mokra odgrywaja is¬ totna role przy otrzymywaniu fosforanu amono¬ wego do nawozów sztucznych, zwlaszcza FJA, o. odpowiedniej zdolnosci do granulowania. W pro¬ dukcie stalym zawierajacym fosforan amonowy wytworzony sposobem wedlug brytyjskiego opisu patentowego nr 915 476 zanieczyszczenia wystepu¬ ja przede wszystkim w formie bezpostaciowych zeli. Aby uzyskac produkt o optymalnej zdolnosci do granulowania, wiekszosc zanieczyszczen powin¬ na byc w tej postaci.
Waznymi zanieczyszczeniami sa zelazo, glin, ma¬ gnez i fluor. Dzialania tych pierwiastków sa wza¬ jemnie powiazane i niewielka zmiana w propor¬ cji i ilosci jednego z nich moze wywrzec znaczny wplyw na wytwarzanie i fizyczne wlasnosci pro¬ duktu. Jesli np. zawiesine FJA/FDA zakwasza sie w sposób podany w brytyjskim opisie patentowym nr 951476, mozna zmienic wielkosc i ksztalt wy¬ traconych krysztalów FJA. Stwierdzono np., ze kry¬ sztaly o sredhiej wielkosci 100 \im przewazaja w stalej sproszkowanej postaci FJA szczególnie na¬ dajacej sie do granulacji nawozów mieszanych za¬ wierajacych azot, fosfor i potas (nawóiy NPK).
Produkt Wytworzony sposobem wedlug brytyj¬ skiego opisu patentowego nr 915 476 wprawdzie posiada zadawalajaca zdolnosc do granulowania, jednak pewne kwasy wytwarzane metoda mokra zawierajace wspomniane zanieczyszczenia w nie¬ pozadanych ilosciach i/ltib stosunkach, np. kwasy wytwarzane metoda mokra z pewnych gatunków fosforytów Khouribga i Gafsa, tzli. fosforytów z Afryki Pólnocnej, stwarzaja trudnosci; powodu¬ ja one zbrylanie sie malych krysztalów, tak ze staje sie niezbedne dodatkowe mielenie, aby uzys¬ kac staly produkt o odpowiednim rozdrobnieniu 100 6253 100 625 4 (zazwyczaj co najmniej 90% produktu powinno przechodzic przez standardowe sito druciane o oczkach 3,5 mm). Dokladne zas rozdrabnianie, sianie i zawracanie produktu do procesu powodu¬ je wzrost kosztów wytwarzania.
Znany jest sposób wytwarzania rozdrobnionego stalego produktu zawierajacego fosforan amono¬ wy o stosunku atomowym od 0,95 do 1,05, polega¬ jacy na tym, ze surowiec zawierajacy pierwszy kwas fosforowy i amoniak dodaje sie w tempera¬ turze procesu do wodnej zawiesiny fosforanu amo¬ nowego o plynnej konsystencji i stosunku atomo¬ wym N:P od 1,3 do 1,5, w celu wytworzenia wiecej zawiesiny praktycznie o takim samym skladzie, stezeniu i konsystencji, a nastepnie z zawiesiny wydziela sie czesc praktycznie równa czesci wy¬ tworzonej przez dodanie kwasu fosforowego i amoniaku, po czym oddzielana zawiesine miesza sie z drugim kwasem (np. z kwasem fosforowym wytworzonym metoda mokra) w celu obnizenia stosunku atomowego N:P do 0,95^1,05. Wynalazek polega na ulepszeniu tego sposobu.
Stwierdzono bowiem, ze mozna wytwarzac pro¬ dukt staly zawierajacy fosforan amonowy, w któ¬ rym wiekszosc krysztalów FJA ma srednice od 30 do 200 iim (srednio 100 |xm), zawiera mniej agre¬ gatów krysztalów, produkt zas ma postac puszys¬ tego proszku, odznacza sie zadawalajaca zdolnoscia do granulowania i nadaje sie do produkcji nawo¬ zów mieszanych NPK. Pod pojeciem „zadowalaja¬ ca zdolnosc do granulowania" nalezy rozumiec ta¬ ka zdolnosc, dzieki której uzyskuje sie duza wy¬ dajnosc, tj. powyzej 60§/o produktu NPK o poza¬ danym zakresie uziarnienia, np. o zakresie od 1,5 do 3,5 mm.
Wedlug wynalazku, sposób wytwarzania stalego fosforanu amonowego w stosunku atomowym N:P w zakresie od 0,95 do 1,05, obejmujacy dodanie pierwszego kwasu, stanowiacego kwas fosforowy wytworzony metoda mokra, i amoniaku, w tem¬ peraturze procesu, do wodnej zawiesiny fosforanu amonowego o konsystencji plynnej i stosunku atomowym N:P w zakresie od 1,3 do 1,5, w celu wytworzenia wiecej zawiesiny zasadniczo o takim samym skladzie, stezeniu i plynnej konsystencji, odprowadzenie czesci wspomnianej zawiesiny od¬ powiadajacej zasadniczo tej, która powstala przez dodanie kwasu fosforowego i amoniaku, a nastep¬ nie zmieszanie odprowadzonej czesci zawiesiny z drugim kwasem, w celu obnizenia stosunku ato¬ mowego N:P do 0,95—1,05, charakteryzuje sie tym, ze 20—80*/t objetosciowych odprowadzonej zawie¬ siny miesza sie z drugim kwasem, po czym dodaje do mieszaniny pozostalej zawiesiny, tak aby pro¬ dukt koncowy posiadal stosunek atomowy N:P w zakresie od 0,95 do 1,05, przy czym odprowadzona czesc zawiesiny i drugi kwas zawieraja takie ilosci wody, ze. produkt koncowy zaczyna zesta¬ lac sie w urzadzeniu do usuwania wilgoci, w któ¬ rym poddawany jest obróbce przez wystarczajacy ckres czasu do uzyskania produktu koncowego w postaci stalej w temperaturze otoczenia.
Korzystniejszy wzrost krysztalów FJA nastepuje na skutek tego, ze czesc strumienia zawiesiny FJA/FDA, wytworzonej przez amonowanie kwasu fosforowego, miesza sie z drugim kwasem, przed wprowadzeniem jej do urzadzenia, w którym naste¬ puje utrata wilgoci, np. do mieszarki korytowej w ksztalcie litery U z walem zaopatrzonym w kol¬ ki. Stracanie FJA przebiega równomierniej, dzieki ezemu powstaja zarodki, na których rosna krysz¬ taly we wspomnianym urzadzeniu do usuwania wilgoci. Po okresie czasu wystarczajacym do wy¬ tworzenia sie krysztalów, do urzadzenia wprowa¬ dza sie reszte zawiesiny, przy czym doprowadza¬ nie to moze byc w jednym lub kilku miejscach urzadzenia.
Przy N:P ponizej 0,95 fosforan. amonowy staje sie zdecydowanie kwasny, korodujacy i higrosko- pjjny ze wzgledu na obecnosc wolnego kwasu fos¬ forowego. Poniewaz wynalazek dotyczy przede wszystkim wytwarzania FJA, górna granica sto¬ sunku atomowego N:P ustalona jest na 1,05. Wy¬ twarzanie wodnej zawiesiny fosforanu amonowego o stosunku atomowym N:P wiekszym od okolo 1,6 zwiazane jest zwykle ze stratami amoniaku, nato¬ miast w przypadku wodnej zawiesiny fosforanu amonowego o stosunku atomowym N:P nizszym od okolo 1,2 wzrost temperatury i inne efekty miesza¬ nia z drugim kwasem sa zwykle niewystarczajace do przyspieszenia parowania i krystalizacji proce¬ sów niezbednych, gdy pozadany produkt ma byc staly w temperaturze otoczenia. Nalezy pamietac, ze najwieksza rozpuszczalnosc fosforanu amono¬ wego w zawiesinie FJA/FDA wystepuje przy sto¬ sunku atomowym N:P okolo 1,4, któremu odpo¬ wiada pH okolo 6,5.
Jesli celowe jest wprowadzenie do produktu co najmniej jednej dodatkowej soli amonowej, takiej jak np. azotan amonowy, siarczan amonowy, i/lub mocznika, mozna je dodac w czasie procesu. Amo¬ niak np. mozna dodac do mieszaniny kwasu fos¬ forowego i siarkowego, z wytworzeniem wodnej za¬ wiesiny fosforanu amonowego i siarczanu amono¬ wego o konsystencji plynnej w temperaturze pro¬ cesu.
Okreslenie „produkt staly" oznacza jednorodna mieszanine stalych czastek i nasyconego wodnego roztworu rozpuszczalnych skladników, w której ilosc roztworu jest mniejsza od takiej ilosci, przy której moglaby sie wydzielic z produktu ilosc ply¬ nu wieksza od sladowej przy nadcisnieniu rzedu 0,42 kG/cm*, odpowiadajacemu zwyklym warun¬ kom magazynowania. Maksymalna dopuszczalna zawartosc wilgoci zalezy od wielkosci krysztalów i ilosci zanieczyszczen w fosforanie amonowym i maleje ze wzrostem wielkosci krysztalów. Ma¬ ksymalna dopuszczalna zawartosc wilgoci zmniej¬ sza sie równiez przy wprowadzeniu do stalego fos¬ foranu amonowego dodatkowych soli amonowych zdefiniowanych powyzej. Przykladowo FJA o sto¬ sunku atomowym N:P 0,95 wytworzony z fosfo¬ rytu Khouribga odmiany 72V# BPL, o wielkosci krysztalów glównie w zakresie 30—200 pm pod nadcisnieniem 0,42 kG/cm* moze maksymalnie za¬ wierac okolo 16°/t wilgoci i zgodnie z powyzsza definicja jest „produktem stalym". Jest zrozumia¬ le, ze zawartosc wody wprowadzonej do procesu prowadzonego sposobem wedlug wynalazku nie po¬ winna byc tak duza, by uniemozliwiala zestalenie 40 45 50 SI5 100625 6 sie produktu koncowego w temperaturze otoczenia.
Amoniak wprowadza sie korzystnie w postaci ga¬ zu lub praktycznie bezwodnej cieczy, jednak w przypadku, gdy wprowadzona woda nie spowoduje przekroczenia granicznej wilgotnosci produktu, po¬ wyzej której przestaje on byc staly w temperatu¬ rze otoczenia, mozna stosowac roztwory amoniaku.
Zawiesine FJA/FDA wytwarza sie przez amono¬ wanie kwasu fosforowego otrzymanego metoda mokra i okreslonego jako „pierwszy kwas".' „Dru¬ gi kwas" stosuje sie w celu obnizenia stosunku atomowego N:P zawiesiny. Drugim kwasem moze byc kwas mineralny, np. kwas fosforowy, zwlasz¬ cza wytworzony metoda mokra, kwas azotowy lub siarkowy oraz ich mieszaniny. Kwasy te moga same byc czesciowo amonowane. Stosowanie czes¬ ciowo amonowanego kwasu (kwasów) jest szcze¬ gólnie uzyteczne w sposobie wedlug wynalazku przy wytwarzaniu produktów stalych w temperatu¬ rze otoczenia, o stosunku wagowym N:P205 np. 1:2, 1:1, 2:1.
Produkty o powyzszym stosunku wagowym N:P205 mozna wytworzyc równiez przez wprowa¬ dzenie soli amonowej, zarówno stalej, jak i w po¬ staci stezonego roztworu wodnego, w czasie doda¬ wania drugiego kwasu, lub bezposrednio po tej operacji. Obok lub zamiast soli amonowych moz¬ na wprowadzac zwiazki azotu, np. mocznik, w po¬ staci stalej lub jako stezone wodne roztwory, w czasie dodawania drugiego kwasu lub bezposred¬ nio po tej operacji. Czesc koncowego produktu sta¬ lego wytworzonego sposebem wedlug wynalazku mozna zawrócic i wprowadzic przed, w czasie lub po zmieszaniu drugiego kwasu z zawiesina FJA/ IDA, w celu ulatwienia wydzielania sie wody na skutek zmiany konsystencji mieszaniny kwasu i zawiesiny. Dzieki temu zwieksza sie powierzchnia mieszaniny w urzadzeniu, w którym nastepuje od¬ parowanie wody.
Dodatkowo mozna wprowadzac równoczesnie z drugim kwasem lub bezposrednio potem, chlorek potasowy, jesli celem jest wytwarzanie produktu stalego zawierajacego azot, fosfor i potas.
Przykladem wykonania sposobu wedlug wynalaz¬ ku jest wytwarzanie stalego fosforanu amonowe¬ go o stosunku atomowym N:P w zakresie od 0,95 do 1,05 przez zmieszanie kwasu fosforowego otrzy¬ manego metoda mokra, zawierajacego od 30 do 546/o I\05 * gazowego amoniaku z wytworzeniem wo¬ dnej zawiesiny fosforanu amonowego o ustalonym stosunku atomowym N:P w zakresie od 1,3 do 1,5 i ustalonej zawartosci wilgoci w zakresie od 10 do 20f/o, w takich proporcjach, aby powstalo wiecej zawiesiny o praktycznie ustalonym stosunku ato¬ mowym N:P i praktycznie ustalonej zawartosci wilgoci, równoczesne odprowadzenie czesci zawie¬ siny w ilosci praktycznie równej ilosci wytworzo¬ nej z kwasu fosforowego i amoniaku, wymiesza¬ nie 20—80°/t objetosciowych, a korzystnie 25—75*/« objetosciowych odprowadzonej zawiesiny z dodat¬ kowa iloscia kwasu fosforowego wytworzonego metoda mokra i dodanie pozostalej ilosci zawiesi¬ ny tak, ze wytworzony w ten sposób produkt ze¬ stala sie glównie dzieki chlodzeniu na skutek pa¬ rowania w urzadzeniu, w którym nastepuje odpa¬ rowanie wody i posiada pozadany stosunek ato¬ mowy N:P, oraz w takich warunkach, ze zawar¬ tosc wilgoci w produkcie maleje na skutek paro¬ wania wywolanego cieplem reakcji, cieplem kry- 2 stalizacji i cieplem doprowadzonym do otrzymania produktu stalego w temperaturze otoczenia.
Sposób wedlug wynalazku ilustruje zalaczony rysunek. Na rysunku zbiornik rozdzielczy zawie¬ siny (2) jest urzadzeniem dzielacym strumien za- wiesiny FJA/FDA (7) wychodzacy z reaktora (1).
Moze nim byc zbiornik posiadajacy dwie lub wie^ cej odrebnyeh sekcji (nie pokazanych) stanowia¬ cych np. komory, kanaly, przelewy itp., przy czym wylot kazdej z nich moze byc otwierany lub za- mykany w celu umozliwienia podzialu strumienia w pozadanych proporcjach. Mieszarka (3) do mie¬ szania zawiesiny FJA/FDA (70 z kwasem drugim (4) moze byc np. zbiornik lub szereg kolejnych zbiorników, z których kazdy posiada urzadzenie (nie pokazane) do intensywnego wymieszania za¬ wiesiny z „kwasem drugim". Intensywne wymiesza¬ nie mozna uzyskac stosujac mieszadlo, np. smiglo¬ we.
Nastepujace przyklady ilustruja sposób miesza- nia „kwasu drugiego" z czescia strumienia zawie¬ siny, dzieki czemu tworza sie zarodki FJA stano¬ wiace osrodki wzrostu w procesie krystalizacji, a tym samym ulatwiajace wzrost krysztalów.
Przyklad I. Produkt staly w znaczeniu po- so danym wyzej zawierajacy fosforan amonowy o przecietnym skladzie 10,9*/» N, 48,Oi/o P205, 7,6^/t HzO i o stosunku atomowym N:P równym 1,00 wytwarza sie z wydajnoscia 516 kg/godz. przez do¬ dawanie 442 kg/godz. kwasu fosforowego zawiera- jacego 40*/o P2Os, wytworzonego metoda mokra T ^ fosforytu Khouritoga (5) o temperaturze 20°C i 66 kg/godz. gazowego amoniaku (6) do reaktora (1), w którym znajduje sie zawiesina zawierajaca 44°/» P205 i 14§/o H20 o stosunku atomowym N:P 40 równym 1,4, o temperaturze 120—125°C (ale nie wyzszej niz 130°C). Goraca zawiesine praktycznie o takim samym skladzie, jak produkt wytworzony w reaktorze, wprowadza sie przez przewód (7) do zbiornika rozdzielczego zawiesiny (2), tzn. do zbior- 45 nika, w którym nastepuje rozdzielenie zawiesiny na strumienie. Jedna trzecia objetosci zawiesiny ' FJA/FDA (7') miesza sie wstepnie 2 kwasem fos¬ forowym wytworzonym metoda mokra zawieraja¬ cym 48,0*/t P205, czyli z drugim kwasem (4) wpro- 50 dzanym w ilosci 147 kg/godz. w mieszarce (3) ogrze- grzewanej para ustawionej w poblizu jednego konca mieszarki (8) z walem zaopatrzonym w kolki.
Zawiesina poddana dzialaniu kwasu przeplywa nastepnie przewodem (9) do mieszarki (8). Pozo- 55 stale dwie trzecie objetosci zawiesiny FJA/FDA do¬ daje sie bezposrednio przewodem (7") do mieszarki (8) w jednym lub kilku punktach (A, A', A"), np. w punkcie A, jak to pokazano na rysunku. W wy¬ niku takiego postepowania czesc krysztalów FJA eo wytraca sie w mieszarce (3), dzieki czemu tworza sie zarodki, na których w mieszarce (8) rosna krysz¬ taly po wprowadzeniu reszty zawiesiny przez prze¬ wód {!"): Produkt reakcji zestala sie w miare jak przesuwa sie wzdluz mieszarki (8) i jest okresowo rozkruszany przez ostrza (10) na obracajacym sie7 100 62S wale (11), dzieki czemu odswieza sie eksponowana jego powierzchnia i latwiej zachodzi odparowanie wilgoci odprowadzanej przez górne odpowietrzenie (nie pokazane), W (12) uzyskuje sie koncowy pro¬ dukt staly o podanej wyzej charakterystyce i tem¬ peraturze 83°C, zawierajacy 7,0% HaO. Wszystkie czesci podane sa w jednostkach wagowych z wy¬ jatkiem podzialu strumienia zawiesiny, wyrazone¬ go w jednostkach objetosciowych.
Wytworzony FJA badano i porównano z próbka kontrolna otrzymana w taki sam sposób, ale z po¬ minieciem etapu mieszania czesci strumienia za¬ wiesiny z drugim kwasem. Sposobem wedlug wy¬ nalazku uzyskuje sie wieksza plynnosc zawiesiny przy stosunku atomowym N:P równym X i wieksza ilosc duzych krysztalów. Ponadto produkt wytwo¬ rzony sposobem przedstawionym w tym przykla¬ dzie byl mieszanina silnie rozdrobnionego puszys¬ tego materialu i bardzo miekkich granulek, pod¬ czas gdy próbka kontrolna byla twardym ziarnis¬ tym produktem.
Przyklad IL Produkt staly w znaczeniu po¬ danym wyzej zawierajacy fosforan amonowy, o przecietnym skladzie 11,8% N, 46,6% P2Os, 5,5% HaO i stosunku atomowym N:P równym 0,98 wy¬ tworzono z wydajnoscia 11,4 tony/godz. przez do¬ danie 9,77 tony/godz. kwasu fosforowego (5) wy¬ tworzonego metoda mokra zawierajacego 39% P2Os otrzymanego z fosforytu Khouribga i 1,63 to¬ ny/godz. gazowego amoniaku (6) do reaktora (1) za¬ wierajacego wstepnie wytworzona zawiesine o sto¬ sunku atomowym N:P równym 1,4, o temperatu¬ rze 125°C. Goraca zawiesine, praktycznie o ta¬ kim samym skladzie jak produkt wytworzony w reaktorze, wprowadzono przez przewód (7) do zbior¬ nika rozdzielczego zawiesiny - (2). 25% objetoscia- -. wych zawiesiny FJA/FDA wymieszano wstepnie z kwasem fosforowym wytworzonym metoda mo¬ kra zawierajacym 48% P205, (drugim kwasem) do¬ dawanym z szybkoscia 3,16 tony/godz. w mieszarce (3) ustawionej w poblizu jednego konca.mieszarki (8) z walem zaopatrzonym w kolki. Zawiesina pod¬ dana dzialaniu kwasu przeplywala nastepnie prze¬ wodem (9) do mieszarki (8). Pozostale 75% obje¬ tosciowych zawiesiny FJA/FDA wprowadzono bez¬ posrednio przewodem (7") do mieszarki (8) w pun¬ kcie A, jak to pokazano na rysunku. W czasie pro¬ cesu zawiesine w porcjach po okolo 15% wprowa¬ dzano do mieszarki (3) przewodem (7') w celu zmie¬ szania z drugim kwasem (4). W sumie wprowadzo¬ no do mieszarki (3) 75% zawiesiny. Szereg odreb¬ nych partii zawierajacych zawiesine w ilosci od 75% objetosciowych poddawano badaniu. Reszte zawiesiny FJA/FDA wprowadzono bezposrednio przewodem (7") do mieszarki <8), jak to opisano poprzednio.
W kazdym przypadku wytworzony FJA badano i porównywano z próbka kontrolna wytworzona w taki sam sposób, ale z pominieciem etapu miesza¬ nia drugiego kwasu z czescia strumienia zawiesiny.
Sposobem wedlug wynalazku uzyskano zawiesine o wiekszej plynnosci przy stosunku atomowym ..M":P równym 1 oraz o wiekszej ilosci duzych krysz¬ talów. Produkt koncowy stanowil mieszanine sil¬ nie rozdrobnionego puszystego materialu i bardzo miekkich granulek, podczas gdy próbka kontrolna byla twardym ziarnistym produktem.
Przyklad III. 313 kg/godz. kwasu fosforowego wytworzonego metoda mokra, otrzymanego z fos- forytu Gafsa, zawierajacego 40% P205 (5) podda¬ wano dzialaniu 36 kg/godz. gazowego amoniaku (6) w reaktorze (1) uzyskujac zawiesine o stosunku atomowym N:P równym 1,4, o temperaturze 120— 126°C (ale nie wyzszej niz 130°C), zawierajaca 15% wagowych HzO. Goraca mieszanine, praktycznie o takim samym skladzie jak produkt wytworzony w reaktorze, -wprowadzano do zbiornika rozdziel¬ czego zawiesiny (2). 50% objetosciowych zawiesiny FJA/FDA przewodem (7) wprowadzono do ogrzewa- nej para mieszarki (3) ustawionej w poblizu je¬ dnego konca mieszarki (8) z walem zaopatrzonym w kolki. W mieszarce (3) zawiesine wymieszano z kwasem fosforowym wytworzonym metoda mo¬ kra, czyli z drugim kwasem, zawierajacym 51% F205, uzyskanym z tego samego surowca co pier¬ wszy kwas, podawanym w ilosci 86 kg/godzine w celu obnizenia stosunku atomowego N:P ponizej 1,0. Pozostale 50% objetosciowych zawiesiny FJA/ 'FDA wprowadzano bezposrednio przewodem <7") do mieszarki (8) w jednym lub kilku punktach (A, A', A"), np. w punkcie A, jak to pokazano na ry¬ sunku. Produkt w miare przesuwania sie wzdluz mieszarki (8) tracil zawarta w nim wode przez od¬ parowanie. Wydajnosc produktu FJA wynosila 319 kg/godz. Stosunek atomowy N:P produktu wy¬ nosil 1,05 zas przecietny sklad — 10,4% N, 53,0% P2Os (calkowita ilosc), 7,86% HzO.
Wytworzony FJA badano i porównano z próbka kontrolna wytworzona w taki sam sposób, ale z po- 85 minieciem etapu mieszania drugiego kwasu z czes- ¦t!ia strumienia zawiesiny, tznr calkowita ilosc kwa¬ su i zawiesiny wymieszano równoczesnie. Sposobem wedlug wynalazku uzyskano zawiesine o wiekszej plynnosci przy stosunku atomowym N:P równym 40 1 oraz o wiekszej ilosci duzych krysztalów. Ponad¬ to produkt wytworzony sposobem opisanym w tym przykladzie byl mieszanina silnie rozdrobnionego puszystego materialu i bardzo miekkich granulek, podczas gdy próbka kontrolna byla twardym ziar- 45 nistym produktem.

Claims (2)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania stalego fosforanu amono- 50 wego, o stosunku atomowym N:P w zakresie od 0,95 do 1,05, obejmujacy dodanie pierwszego kwasu, sta¬ nowiacego kwas fosforowy wytworzony metoda mok¬ ra, i amoniaku, w temperaturze procesu, do wodnej zawiesiny fosforanu amonowego o konsystencji plyn- 55 nej i stosunku atomowym N:P w zakresie od 1,3 do 1,5, w celu wytworzenia wiecej zawiesiny za¬ sadniczo o takim samym skladzie, stezeniu i kon¬ systencji, odprowadzenie czesci wspomnianej za¬ wiesiny, odpowiadajacej zasadniczo tej, która po- 60 wstala przez dodanie kwasu fosforowego i amonia¬ ku, a nastepnie zmieszanie odprowadzonej czesci zawiesiny z drugim kwasem, znamienny tym, ze 20—80% objetosciowych odprowadzonej zawiesiny miesza sie z drugim kwasem, po czym dodaje do B5 pozostalej zawiesiny, tak aby produkt koncowy po-100 625 siadal stosunek atomowy N:P w zakresie 0,95—1,05, przy czym odprowadzona czesc zawiesiny i drugi kwas zawieraja takie ilosci wody, ze produkt kon¬ cowy zaczyna zestalac sie w urzadzeniu do usuwa¬ nia wilgoci, którym poddawany jest obróbce przez wystarczajacy okres czasu do uzyskania produktu 10 koncowego w postaci stalej w temperaturze oto¬ czenia.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jako drugi kwas stosuje sie kwas mineralny, taki jak kwas fosforowy, zwlaszcza wytworzony metoda mokra. v(7) 17") fr, W (8) *'&A nim n 1 ["»" (12) 1 W 1 f (3) \m (11)
PL1975183285A 1974-09-13 1975-09-12 Sposob wytwarzania stalego fosforanu amonowego PL100625B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB40002/74A GB1483739A (en) 1974-09-13 1974-09-13 Manufacture of solid ammonium phosphate

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100625B1 true PL100625B1 (pl) 1978-10-31

Family

ID=10412664

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975183285A PL100625B1 (pl) 1974-09-13 1975-09-12 Sposob wytwarzania stalego fosforanu amonowego

Country Status (21)

Country Link
US (1) US4017588A (pl)
JP (1) JPS5152999A (pl)
AR (1) AR205940A1 (pl)
BE (1) BE833388A (pl)
BR (1) BR7505845A (pl)
CA (1) CA1052978A (pl)
DE (1) DE2540779A1 (pl)
DK (1) DK408775A (pl)
EG (1) EG12042A (pl)
ES (1) ES440910A1 (pl)
FI (1) FI752558A (pl)
FR (1) FR2284559A1 (pl)
GB (1) GB1483739A (pl)
IE (1) IE42012B1 (pl)
IT (1) IT1042533B (pl)
NL (1) NL7510656A (pl)
NO (1) NO141260C (pl)
PL (1) PL100625B1 (pl)
SE (1) SE417596B (pl)
TR (1) TR18897A (pl)
ZA (1) ZA755623B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4154593A (en) * 1976-08-27 1979-05-15 Mississippi Chemical Corporation Process for granulating ammonium phosphate containing fertilizers
US4325927A (en) * 1979-12-14 1982-04-20 Agrico Chemical Company Purified monoammonium phosphate process
US4610853A (en) * 1985-03-08 1986-09-09 Chisso Corporation Process for producing purified monoammonium phosphate from wet process phosphoric acid
FI116288B (fi) * 1999-07-08 2005-10-31 Kemira Growhow Oyj Ureafosfaattiprosessin emäliuoksen käsittelymenetelmä
JP4870124B2 (ja) * 2008-07-07 2012-02-08 高砂熱学工業株式会社 竪配管施工方法
FR3039830B1 (fr) * 2015-08-03 2018-09-07 Ocp Sa Procede de fabrication d'un engrais a base de phosphate d'ammonium presentant une teneur reduite en cadmium
CN109264689A (zh) * 2018-10-31 2019-01-25 湖北富邦科技股份有限公司 一种提高磷酸二铵的表面玻璃感的方法
CN112744798B (zh) * 2020-12-28 2022-12-23 贵州川恒化工股份有限公司 一种高水溶性磷酸一铵的生产方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE633834A (pl) * 1961-09-07
GB1041823A (en) * 1963-03-05 1966-09-07 Fisons Ltd Fertilizers

Also Published As

Publication number Publication date
NO753124L (pl) 1976-03-16
AU8459475A (en) 1977-03-10
IT1042533B (it) 1980-01-30
GB1483739A (en) 1977-08-24
AR205940A1 (es) 1976-06-15
ES440910A1 (es) 1977-06-16
FI752558A (pl) 1976-03-14
ZA755623B (en) 1976-08-25
BR7505845A (pt) 1976-08-31
NO141260C (no) 1980-02-06
FR2284559A1 (fr) 1976-04-09
BE833388A (fr) 1976-03-12
TR18897A (tr) 1977-11-10
NO141260B (no) 1979-10-29
SE417596B (sv) 1981-03-30
EG12042A (en) 1978-06-30
DE2540779A1 (de) 1976-04-01
NL7510656A (nl) 1976-03-16
CA1052978A (en) 1979-04-24
JPS5152999A (pl) 1976-05-11
FR2284559B1 (pl) 1979-08-03
IE42012B1 (en) 1980-05-21
DK408775A (da) 1976-03-14
SE7510134L (sv) 1976-03-15
US4017588A (en) 1977-04-12
IE42012L (en) 1976-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102718588A (zh) 一种管式反应生产的复合肥及其制备方法
ITMI20011831A1 (it) Procedimento per la produzione di fertilizzanti azoiati e complessi, anche con microelementi, in forma granulare sferica ad elevata omogenei
PL189832B1 (pl) Sposób wytwarzania granulek złożonego nawozu sztucznego
CN103130580A (zh) 一种脲硫酸多营养功能性复肥的生产方法
PL100625B1 (pl) Sposob wytwarzania stalego fosforanu amonowego
Leikam et al. Phosphate fertilizers: production, characteristics, and technologies
RU2626947C1 (ru) Фосфоркалийазотсодержащее npk-удобрение и способ получения гранулированного фосфоркалийазотсодержащего npk-удобрения
CN108707000A (zh) 高塔造粒生产复合肥料的方法、系统和复合肥料
CN109704818A (zh) Dap复合肥及其制备方法
CN104387156B (zh) 一种基于硝酸磷肥装置生产球形颗粒氮磷钾复合肥的改进工艺
US3676100A (en) Process for producing a stabilized suspension npk,np or pk fertilizer
US3249421A (en) Process for manufacturing complex granulated fertilizers
PL100624B1 (pl) Sposob wytwarzania stalego fosforanu amonowego
Young et al. Phosphate fertilizers and process technology
CN1521151A (zh) 一种硫基尿素磷铵钾缓释型高效复合肥及制作工艺新技术
CN110317115A (zh) 一种利用磷化工生产废水生产复合缓释肥的方法
Wesenberg Concentrated Superphosphate: Manufacturing Processes
FI105472B (fi) Monilietemenetelmä lannoitteen valmistamiseksi
US3150955A (en) Process for producing a free-flowing multi-layer ureaform coated fertilizer
Nielsson et al. Nitric phosphates, manufacture from phosphate rock, nitric acid ammonia, and potassium or other soluble sulfates
CN108430954A (zh) 含磷钾氮的npk肥料及用于制备粒化的含磷钾氮的npk肥料的方法
CN102070358B (zh) 一种利用磷酸继沉淀盐制备圆形颗粒钾肥的方法
US3377153A (en) Process of ammoniating an acidulated phosphate rock to prepare a slurry fertilizer
US20050138979A1 (en) Method for producing grandular fertilisers
CA1065153A (en) Water soluble fertilizers