PL100416B1 - Dwuosiowy pojazd szynowy - Google Patents

Dwuosiowy pojazd szynowy Download PDF

Info

Publication number
PL100416B1
PL100416B1 PL18289275A PL18289275A PL100416B1 PL 100416 B1 PL100416 B1 PL 100416B1 PL 18289275 A PL18289275 A PL 18289275A PL 18289275 A PL18289275 A PL 18289275A PL 100416 B1 PL100416 B1 PL 100416B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
vehicle
bogie
axle
trolley
Prior art date
Application number
PL18289275A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL18289275A priority Critical patent/PL100416B1/pl
Publication of PL100416B1 publication Critical patent/PL100416B1/pl

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest dwuosiowy pojazd szynowy doczepny lub napedny, którego nadwo¬ zie oparte jest na dwóch wózkach jednoosiowych.
W znanych rozwiazaniach konstrukcyjnych tego rodzaju pojazdów, nadwozie oparte jest najczes¬ ciej za posrednictwem slizgów lub rolek na odspre- zynowanej ramie wózka jednoosiowego. Polacze¬ nie nadwozia z rama wózka dokonane jest za po¬ moca czopa umocowanego w ramie podwozia i po¬ laczonego przegubem kardana z rama wózka. Czop przesuniety jest wzgledem osi zestawu kolowego i stanowi punkt obrotu wózka jednoosiowego. Ze¬ staw kolowy prowadzony jest za posrednictwem dwóch wahaczy polaczonych przegubowo z rama wózka jednoosiowego.
Przytoczone rozwiazanie zawiera opis patentowy RFN nr 928 105.
W odmianie tego rozwiazania przedstawionej w opisie patentowym francuskim nr 2119 262, nad¬ wozie jest sprezyscie oparte na ramie wózka jed¬ noosiowego za posrednictwem dodatkowej belki po¬ przecznej opartej na slizgach bocznych ramy wóz¬ ka. Czop skretu osadzony jest w belce poprzecznej w osi symetrii zestawu kolowego.
Belka poprzeczna jest zabezpieczona przed obro¬ tem wzgledem ramy wózka pneumatycznym me¬ chanizmem blokujacym. Polaczenie wózka z pod¬ woziem wagonu wykonane jest za posrednictwem dwóch laczników laczacych belke poprzeczna z ra¬ ma podwozia. 2 Przeprowadzona analiza przytoczonych rozwia¬ zan konstrukcyjnych, wykazala mozliwosc uprosz¬ czenia konstrukcji zasadniczych wezlów tego ro¬ dzaju pojazdu opartego na wózkach jednoosiowych.
Miedzy innymi korzystnym okazalo sie wyelimi¬ nowanie z wezla oparcia nadwozia na wózkach,sele- mentów posrednich jak slizgi, rolki i dodatkowe belki poprzeczne.
Istota rozwiazania wedlug wynalazku polega na io tym, ze nadwozie pojazdu oparte jest bezposred¬ nio na elementach usprezynowania. W zwiazku z tym rama wagonu w miejscach oparcia nadwozia na wózku jest wyposazona w dwie wzmocnione belki poprzeczne, w których to belkach wykóna- ne sa gniazda boczne dla elementów usprezyno¬ wania. Identyczne gniazda usytuowane sa równie! na ramie wózka jednoosiowego. Gniazda boczne w belce poprzecznej ramy wagonu i gniazda na ra¬ mie, wózka zaopatrzone sa w tuleje centrujace, na których osadzone sa siedzenia elementów uspre¬ zynowania drugiego stopnia. Siedzenia te przeno¬ sza obciazenia pionowe i poprzeczne pomiedzy nad¬ woziem i wózkiem oraz stanowia jednoczesnie o- graniczniki ugiecia elementów usprezynowania. Si- ly pociagowe przenoszone sa na wózki za posred¬ nictwem czopów umocowanych do ramy wagonu i osadzonych w sprezystych gniazdach ram wóz¬ ków. Trzon czopa zaopatrzony na przyklad w pro¬ wadnice osadzony jest w sprezystej tulei umiej- scowionej w ramie wózka. Tuleja sprezysta umoz- 100 4163 liwia przemieszczanie wózka wzgledem czapa w ramach wspólpracy wózka z torem i nadwoziem oraz wraz z elementami usprezynowania drugiego stopnia przenosi wynikajace stad wielokierunko¬ we obciazenia.
Pionowe odksztalcenia tulei sprezystej sa ogra¬ niczone korzystnie przez górny kolnierz prowad¬ nicy oraz przez nakretke kolnierzowa nakrecona na prowadnice od dolu.
Szkielet pudla w czesci srodkowej obejmujacej pomieszczenia pasazerskie, wykonany jest jako sztywna konstrukcja skladajaca sie z pionowych slupków polaczonych z rama nadwozia w czesci dolnej i pasem dachowym w czesci górnej, two¬ rzy on konstrukcje wregowa.
Zbudowany w ten sposób szkielet pudla poszyty jest w czesci srodkowej scian bocznych i dachu blacha profilowana. W czesci dachowej nadwozia usytuowany jest wzdluzny kanal wentylacyjny z dwoma wlotami powietrza, z których odbywa sie wymiana powietrza w poszczególnych pomieszcze¬ niach nadwozia. Wzdluznie profilowanym blachom poszyciowym przypominajacym blache falista w wyniku doboru odpowiedniej podzialki i glebokosci wytloczen nadano korzystny przekrój poprzeczny dla przenoszenia obciazen nadwozia. W wyniku tego rozwiazania wyeliminowano z nadwozia u- sztywnienia wzdluzne, a przypadajace na nie ob¬ ciazenia przenoszone sa przez profilowane blachy poszyciowe.
W rozwiazaniu wedlug wynalazku wyeliminowa¬ no z oparcia nadwozia na wózkach takie elementy posrednie jak slizgi boczne, lub wieszaki. Osadze¬ nie czopa w sprezystej tulei przenoszacej wielo¬ kierunkowe obciazenia oraz wlaczenie do przeno¬ szenia tych obciazen usprezynowania drugiego stopnia pozwolilo na wyeliminowanie polaczen sworzeniowych, wymagajacych okresowej obslugi i naprawy.
Zastosowanie dwustopniowego usprezynowania w wózku jednoosiowym, umozliwia uzyskanie korzy¬ stniejszych parametrów ruchowych pojazdu i po¬ lepsza komfort jazdy.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przy¬ kladzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia widok ogólny pojazdu na wózkach jednoosiowych, fig. 2 — przekrój poprzeczny przez nadwozie i elementy oparcia nadwozia na wózku, a fig. 3 — przekrój przez czop i gniazdo skretu wózka.
W rozwiazaniu wedlug wynalazku wskutek wy¬ eliminowania slizgów bocznych, nadwozie pojazdu spoczywa bezposrednio na usprezynowaniu drugie¬ go stopnia wózków jednoosiowych. W tym celu rama nadwozia zostala wyposazona w dwie silne belki poprzeczne 1. Symetrycznie wzgledem osi wzdluznej ramy w belkach poprzecznych wykona¬ ne sa gniazda boczne 2. Identyczne gniazda bocz¬ ne usytuowane sa na ramie kazdego wózka jedno¬ osiowego.
Gniazda boczne skladaja sie z oslony zewnetrz¬ nej 3 oraz tulei centrujacych 4, na których osa¬ dzone sa siedzenia 5 sprezyn nosnych 6. Siedze¬ nia 5 sprezyn maja ksztalt stozkowych tulei kol¬ nierzowych zamknietych plytkami 7 i stanowia 416 4 jednoczesnie ograniczniki ugiecia sprezyn nosnych drugiego stopnia.
W osi wzdluznej pojazdu do ramy nadwozia za¬ mocowane sa dwa czopy 8, za pomoca których rama nadwozia pojazdu jest polaczona z rama 9 wTózków jednoosiowych. Czopy te przesuniete sa w kierunku do srodka pojazdu i stanowia punkty obrotu wózków jednoosiowych. Czopy osadzone sa w sprezystych gniazdach 10 zabudowanych/w ra- lo mach 9 wózków. Gniazda 10 czopów stanowia gu- mowo-metalowe tuleje przystosowane do przeno¬ szenia wielkokierunkowych obciazen. Kazdy czop 8 osadzony jest w gniezdzie 10 za posrednictwem prowadnicy 11 zaopatrzonej od góry w kolnierz 12. Od dolu na prowadnice 11 nakrecona jest na¬ kretka kolnierzowa 13. ; / Zadaniem obu kolnierzy jest ograniczenie pio¬ nowych odksztalcen tulei gumowo-metalowej pod¬ czas przenoszenia obciazen wynikajacych z wspól- pracy wózka z torem i nadwoziem. Pionowe slup¬ ki 14 scian bocznych polaczone sa w czesci dolnej z rama 1> nadwozia, a w czesci górnej z pasem dachowym 16. Profilowane blachy poszyciowe 17 polaczone sa spawaniem ze szkieletem scian i da- chu. W osi wzdluznej dachu zabudowany jest ka¬ nal wentylacyjny 18 z dwoma wlotami 19, przez który odbywa sie wymiana powietrza w pomiesz¬ czeniach wnetrza wagonu.
W przedstawionym przykladzie wykonania wy- nalazku zestaw kolowy wózka jednoosiowego pro¬ wadzony jest w znanych prowadnicach kolumno¬ wych. Przy zastosowaniu wózka jednoosiowego do pojazdów napedowych moga byc stosowane pro¬ wadnice innego rodzaju, np. Alsthom. W celu tlu- mienia drgan usprezynowania oraz zwiekszenia sta¬ bilizacji wózków jednoosiowych w torze, zastoso¬ wane sa tlumiki hydrauliczne zabudowane pomie¬ dzy rama kazdego wózka a nadwoziem pojazdu. 40

Claims (4)

Zastrzezenia patentowe
1. Dwuosiowy pojazd szynowy doczepny lub na- pedny, którego nadwozie jest oparte na dwóch wózkach jednoosiowych skladajacych sie z ramy, 45 ukladów biegowych i usprezynowania, znamienny tym, ze nadwozie pojazdu jest oparte bezposred¬ nio na elementach usprezynowania (6) drugiego stopnia kazdego wózka jednoosiowego, które to elementy sa umiejscowione w gniazdach (2) usytu- 50 owanych odpowiednio na ramie (9) wózka i na ramie (15) nadwozia, przy czym rama nadwozia jest polaczona z rama wózka za posrednictwem czopa (8) umocowanego do ramy nadwozia i osa¬ dzonego w sprezystym gniezdzie (10) ramy^ wózka, 55 korzystnie w tulei gumowo-metalowej umozliwia¬ jacej przenoszenie wielokierunkowych obciazen w ukladzie wózek — nadwozie.
2. Pojazd wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze rama (15) nadwozia jest zaopatrzona w dwie belki eo poprzeczne (1), które to belki jak r6wniez odpo¬ wiednio rama (9) kazdego wózka jednoosiowego sa wyposazone w identyczne gniazda boczne (2) roz¬ mieszczone symetrycznie wzgledem osi wzdluznej pojazdu i skladajace sie z tulei centrujacej (4) •i oraz siedzenia (5), przy czym siedzenia te stano-100 416 wia jednoczesnie ograniczniki ugiecia usprezyno- wania drugiego stopnia.
3. Pojazd wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze pionowe odksztalcenia sprezystego gniazda (10) czopa (8) sa ograniczone najkorzystniej przez kol¬ nierz (12) prowadnicy (11) od góry i kolnierz na¬ kretki (13) od dolu. 6
4. Pojazd wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze srodkowa czesc scian bocznych pudla i dachu o- bejmujacego wzdluzny wspólny kanal wentylacyj¬ ny (18) o dwóch wlotach (19) jest poszyta blacha (17) wzdluznie profilowana o korzystnym przekro¬ ju poprzecznym profilu dla przenoszenia obciazen nadwozia.100 416 fl-8 Fig. 3
PL18289275A 1975-08-22 1975-08-22 Dwuosiowy pojazd szynowy PL100416B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18289275A PL100416B1 (pl) 1975-08-22 1975-08-22 Dwuosiowy pojazd szynowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18289275A PL100416B1 (pl) 1975-08-22 1975-08-22 Dwuosiowy pojazd szynowy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100416B1 true PL100416B1 (pl) 1978-10-31

Family

ID=19973351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18289275A PL100416B1 (pl) 1975-08-22 1975-08-22 Dwuosiowy pojazd szynowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL100416B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100404347C (zh) 一种全承载车身
PL171699B1 (pl) Mechanizm jazdy dla kolejowych pojazdów niskopodlogowych PL
WO2009143599A1 (en) A monorail bogie assembly comprising a linking member
JP2563104B2 (ja) 鉄道車両のための台車
AT403267B (de) Schienenfahrzeug, insbesondere niederflurfahrzeug
CZ281355B6 (cs) Nízkopodlažní vůz městské dráhy
US2834303A (en) Lightweight vehicle
JPH0769210A (ja) 鉄道貨車
KR20170053201A (ko) 곡선구간 주행성능 향상을 위한 철도차량용 3축대차 구조
PL100416B1 (pl) Dwuosiowy pojazd szynowy
EP0162587B1 (en) Assemblable freight wagon
US3216371A (en) Monorail improvements
PL189315B1 (pl) Wózek z przegubową ramą
EP0144821A1 (de) Doppelfahrwerk für Schienenfahrzeuge
DE202018004330U1 (de) Wabe als Bauprinzip für Wagenkästen
EP0439573B1 (de) Fahrgestell für niederflurwagen
US2129235A (en) Rail car body
GB2201928A (en) A coupling device to be mounted on a railway bogie for coupling bimodal transport wagons suitably prearranged
PL142531B1 (en) Thre-axle bogie for rail-vehicles
CN100500491C (zh) 具有中间车厢模块的铰接式客运轨道车辆
CN218966952U (zh) 一种用于安装转向架弹簧的自适应辅助转运机构
DE1936932B2 (de) Drehgestelle fuer schienenfahrzeuge mit einzelaufhaengung der radsaetze
PL162264B1 (pl) Z espól jezdny dla pojazdów szynowych PL PL
CN113353116B (zh) 一种转向架装置
RU4953U1 (ru) Автобус