HUT64660A - High-voltage transformer for television receiver - Google Patents

High-voltage transformer for television receiver Download PDF

Info

Publication number
HUT64660A
HUT64660A HU9301604A HU160493A HUT64660A HU T64660 A HUT64660 A HU T64660A HU 9301604 A HU9301604 A HU 9301604A HU 160493 A HU160493 A HU 160493A HU T64660 A HUT64660 A HU T64660A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
coil
transformer
chamber
coils
transformer according
Prior art date
Application number
HU9301604A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9301604D0 (en
Inventor
Walter Dipl Ing Goseberg
Wolfgang Reichow
Hans-Werner Sander
Original Assignee
Thomson Brandt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomson Brandt Gmbh filed Critical Thomson Brandt Gmbh
Publication of HU9301604D0 publication Critical patent/HU9301604D0/hu
Publication of HUT64660A publication Critical patent/HUT64660A/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F38/00Adaptations of transformers or inductances for specific applications or functions
    • H01F38/42Flyback transformers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/02Bases, casings, or covers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F5/00Coils
    • H01F5/02Coils wound on non-magnetic supports, e.g. formers
    • H01F2005/022Coils wound on non-magnetic supports, e.g. formers wound on formers with several winding chambers separated by flanges, e.g. for high voltage applications

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Coils Or Transformers For Communication (AREA)
  • Details Of Television Scanning (AREA)
  • Television Receiver Circuits (AREA)
  • Coils Of Transformers For General Uses (AREA)

Description

A találmány tárgya egy, az 1. szabadalmi igénypont szerinti nagyfeszültségű transzformátor. Egy ilyen transzformátor ismert a DE-OS 35 14 308 sz. német szabadalmi leírásból. Az ilyen transzformátorok a televízió vevők számára nagyságrendileg 25 kV feszültséget állítanak elő.
A nagy képernyőjű televízió vevőknél, például a 16:9 formátumú, vagy egy 85 cm képátlójú képcsőnél, nagyobb feszültségekre, nagyságrendileg 35 kV feszültségre van szükség. Az ilyen nagyfeszültségű transzformátoroknak elkerülhetetlenül nagyobb a vesztesége, ami miatt a melegedés nagyobb, és a hőelvezetés miatt szükséges geometriai méretek megnövekszenek.
A találmány célkitűzése annak a feladatnak a megoldása, hogy az ilyen nagyfeszültségű transzformátoroknál fellépő veszteséget lecsökkentsük. Ezt a célkitűzést a • 4 találmány szerint az 1. igénypontban leírt jellegzetességekkel értük el. A találmány előnyös kiviteli alakjai az aligényponyokban vannak körülírva.
A találmányt elsősorban az ilyen transzformátoroknál fellépő veszteségfajták analízisére alapozzuk. Az első veszteségfajtát a ferritveszteségek adják, amelyek a mag átmágnesezésekor a hiszterézisgörbe által képezett területnek felelnek meg. Az ilyen veszteségeket csak egy jobb minőségű ferritanyag révén lehet csökkenteni. Egy második veszteségfajtát a rézveszteségek képezik a huzal ohmos ellenállása és a szkínhatás által. Egy harmadik veszteségfajtát képeznek a nagyfeszültségű egyenirányító diódákban keletkező veszteségek, mégpedig a nyitóirányú maradékfeszültség és nyitóirányú áram, a záróirányú feszültség és a visszáram, valamint az átkapcsolási veszteségek a záróirányból a nyitóirányba való átkapcsoláskor, és fordítva. Egy negyedik veszteségfajtát képeznek a dielektromos veszteségek, amelyet az általában egy kiöntőgyanta által képezett dielektrikumban fellépő eltolási áramok okoznak. Az első három veszteségfajtánál lefelé korlátáink vannak, különösen technológiai okokból, és a rendelkezésre álló építőelemek miatt. A találmány a továbbiakban a negyedik veszteségfajtával foglalkozik. A találmány a következő megfontoláson alapul. A dielektromos veszteségek különösen a primer tekercs és a szekunder tekercs vagy nagyfeszültségű tekercs közötti tartományban lépnek fel, mivel itt keletkeznek a legnagyobb feszültségkülönbségek. Ha tehát sikerül ezt a tartományt úgy kiképezni, hogy az a legmesszebbmenőkig elektromos mező mentes maradjon, a dielektromos veszteségeket jelentősen lecsökkenthetjük. A találmánynál ezt ténylegesen az impulzus feszültségeknek egy különösen előnyös elosztása révén érjük el a primer tekercsen és a szekunder tekercsen olymódon, hogy a fenntnevezett tartományban a primer tekercsen és a szekunder tekercsen az impulzusok körülbelül azonos amplitúdójuak és polaritásnak. Ekkor gyakorlatilag eltűnik az impulzusfeszültségek közötti különbség a két tekercsen, így a kívánt módon egy elektromos mező mentes teret érünk el, és a dielektromos eltolási áramok által keltett veszteségeket messzemenően el tudjuk kerülni. A találmány egy jelentős előnye abban van, hogy az elektromos tér mentes teret nem járulékos eszközökkel, hanem csak az egyébként is szükséges alkatrészek egy ügyes elrendezése révén éljük el. A tekercseket körülvevő dielektrikum dielektromos eltolási áramainak a lecsökkentése révén ezen kívül az előállított feszültségek felharmonikus tartalmát is lecsökkenjük. Ezáltal kisebb sajátrezonancia lép fel, amelyet egyébként az eltolási áramok váltanak ki. A felharmónikusoknak ez a lecsökkenése a belső ellenállás megjavulását, és ezen kívül a transzformátornál keletkező akusztikus zajok lecsökkenését váltja ki. Összességében a tekercseket körülvevő anyagot, előnyösen a kiöntőgyantát is kevésbé terheljük.
·«
A továbbiakban a találmányt a rajzok segítségével magyarázzuk el. Az
1. ábra egy, a találmány szerinti nagyfeszültségű transzformátor szerkezeti felépítését, és a
2. ábra egy, az 1. ábra szerinti transzformátor helyettesítő kapcsolását mutatja.
A leírásban a továbbiakban csak a transzformátoron fellépő impulzus feszültségekkel foglalkozunk. A fellépő egyenfeszültségeket nem vesszük figyelembe, mivel ezek nem keltenek dielektromos eltolási áramokat, és ezáltal veszteségeket.
Az 1. ábrán az 1 magon helyezkedik el a 7 csévetest, amely a 3 primer tekercset hordozza. A 3 primer tekercs hat rétegből áll. Az alsó rétegnél a tekercs végét a +UB feszültségre kapcsolt b kapocsra kötöttük. A tekercs végét a felső rétegnél a d kapocsra és a 13 kapcsoló tranzisztorra kötjük, amelyet a c kapcson egy Z sorfrekvenciás kapcsolófeszültséggel vezérelünk. A b kapcson az impulzusfeszültség nulla értékű. A d kapcson az impulzusfeszültség megegyezik a +1200 Volt visszafutásifeszültség teljes értékével. Az impulzusfeszültség ezáltal a b kapcson levő nulla értékről a d kapcson levő maximális értékig menetről menetre folyamatosan növekszik. Ez azt jelenti, hogy az impulzusfeszültség a 3 tekercs felső meneteinek tengelyirányában körülbelül 16%-al csökken, és a felső tekercs felső sorának a jobb oldalán +1000 Volt értékű. Az impulzusfeszültség tehát a 3 tekercs felső rétegében a 7 csévetest tengelye mentén messzemenően állandó, és 1100 Volt közepes értékű.
A 3 tekerccsel ellátott 7 csévetest felett helyezkedik el a 2 kamrás csévetest, amely összesen 16 darab, 8 falak által képezett Ka - Kp kamrákból áll, amelyeket a 4 szekunder tekercs vagy nagy feszültségű tekercs 4a - 4p résztekercsei töltenek ki. Az első 4a résztekercs felső sorának a tekercsvégét földre kötjük. Minden K kamra alján levő tekercsvéget egy-egy 6 nagyfeszültségű dióda anódjával kötjük össze, amelyeknek a katódját a következő 4 résztekercs felső végén levő tekercs végével kötjük össze. A Kp kamrában levő utolsó 4p résztekercs alján levő tekercsvég képezi a nagyfeszültségű kapcsot. A teljes 4 szekunder tekercs tekercselése a Kp kamra alján kezdődik. Mivel minden szomszédos kamra között egy-egy 6 dióda van, az összesen 16 darab K kamra esetében 15 darab 6 dióda van. Az a kapcson egy 32 kV értékű UH nagyfeszültség keletkezik. Ezeknél a feltételezett értékeknél minden egyes K kamra alján egy-egy +1100 Volt értékű impulzus adódik, amely minden kamránál azonos értékű. A 4 tekercs felső végén -1300 Volt értékű impulzus adódik.
A 3 tekercs felső sora mentén ezáltal a legmesszebbmenően állandó, +1100 Volt amplitúdójú impulzusok keletkeznek. Másrészről, amint azt leírtuk, a 4 nagyfeszültségű tekercs révén, a 3 tekercshez rendelt tartományban, tehát a kamrák alsó végein levő • · · · ·r · • · * » · 11« « ····» · * · « ···· «4 *4·· tartományban szintén állandó +1200 Volt amplitúdójú impulzusok keletkeznek. A 3 tekercsen és a 4 tekercsen levő impulzusok ezen kívül egyidejüek. A 3 tekercsen levő impulzus, és a 4 tekercsen levő impulzusok között ezáltal gyakorlatilag nincs feszültségkülönbség, így az F pontvonallal jelölt területen villamos tér mentes tér keletkezik.
Bár a 4 tekercsek felső végén levő impulzusok az elektromos mező mentes tér szempontjából rossz, negatív polaritásnak, az ott keletkező impulzusok azonban a 3 primer tekercstől olyan távolságban vannak, hogy nem keltenek lényeges eltolási áramokat a dielektrikumban.
Az első 4a tekercs felső végét földeljük, és ezáltal nincs impulzus feszültsége, míg másrészről az utolsó 4p tekercs alsó végének, amely a képcső kapacitásán keresztül földelődik, szintén nincs impulzus feszültsége. Ennek a két tekercsnek a feszültségviszonya tehát más, mint a többi 4b - 4o tekercseké. Annak érdekében, hogy az impulzus feszültségek kívánt amplitúdó viszonyait ebben a tartományban is előállítsuk, előnyös, ha a Ka és Kp tekercseket a többi tekerccsel szemben csak félig tekercseljük meg. A 3 primer tekercset előnyösen Litze huzalból tekercseljük, abból a célból, hogy a szkínhatás következtében fellépő veszteségeket alacsony szinten tartsuk.
A 2. ábra az l. ábrához tartozó helyettesítő képet mutatja. Az UH nagyfeszültségen levő a kapocsra kapcsolódik a 14 kondenzátor, amelyet alapvetően a 15 képcső anód bevonata alkot. A 6b dióda megfelel tehát az l. ábrán levő első diódának, a Ka kamra alja és a Kb kamra felső végén levő tekercsvég között. Az utolsó 6p dióda megfelel a Ko kamra tekercsének az alsó vége, és az utolsó Kp kamra tekercsének felső vége között levő diódának.
Az is lehetséges, hogy a 3 primer tekercset több résztekerccsé osszuk fel, amelyek az l magon axiális irányban egymás mellett fekszenek, és a b és d kapcsok közé párhuzamosan kapcsoljuk. Általában a 3 primer tekercs felső sora mentén az amplitúdó axiális irányban különböző. Ezt azáltal vehetjük figyelembe, hogy a Ka - Kp tekercseket ennek megfelelően külöbözőképpen töltjük fel, úgy, hogy a 4a - 4p résztekercsek impulzusai a kamra alján ennek megfelelően rendre különböző amplitúdójuak. A 4 résztekercsekkel rendelkező K kamrák töltési tényezője ekkor a 7, 2 csévetestek bal oldalától a jobb oldaláig úgy csökkenne le, mint ahogy a 3 tekercs felső sorában az impulzusok amplitúdója csökken, az l. ábrán tehát +1200 Voltról 1000 Voltra.

Claims (10)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Nagy feszültségű transzformátor televízió vevőkészülék számára, amely egy primer tekerccsel (3) és egy felette elhelyezett szekunder tekerccsel (4) rendelkezik, amelynek a rész-tekercsei (4a - 4p) egy kamrás csévetest (2) kamráiban (K) fekszenek, és amelyeket egymással diódákon (6) keresztül kötöttünk össze, azzal jellemezve, hogy a primer tekercset (3) és a szekunder tekercset (4) oly módon osztottuk fel, és oly módon irányítottuk, hogy a tekercsek (3, 4) egymás felé néző tartományaiban körülbelül azonos amplitúdójú és polatitású impulzusok adódnak, és a tekercsek (3, 4) között közelítőleg egy villamos mező mentes tér képződik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy a primer tekercset (3) réteges tekercsként, több egymás felett fekvő réteggel képezzük ki, az alsó réteg tekercsvége (b) a tápfeszültség (UB) csatlakozójára, és a felső réteg tekercsvége (d) egy periodikus kapcsoló (13) csatlakozójára való kötve.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy a résztekercseket (4a - 4p) úgy irányítjuk, hogy minden egyes kamra (K) alján levő tekercsvégen egy pozitív irányítottságú impulzus található.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy a kamrák (K) és résztekercsek (4a - 4p) számát akkorára méretezzük, hogy az egy kamra (K) alján levő pozitív irányítottságú impulzus körülbelül azonos amplitúdójú, mint a primer tekercs (3) felső rétegénél levő pozitív irányítottságú impulzus.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy minden egyes dióda (6) anódja egy kamra (K) alján levő tekercsvégre, és a katódja a következő kamra (K.) résztekercsének (4) a felső rétegén levő tekercsvégére van kötve.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy a szekunder tekercs (4) kezdete képezi a nagyfeszültséget (UH) szolgáltató csatlakozót (a).
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy a primer tekercs (3) több, párhuzamosan kapcsolt résztekercsből (3a - 3c) áll, amelyek a csévetest (2) tengelyének irányában egymás mellett fekszenek.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy a transzformátort dióda elválasztású transzformátorként képezzük ki.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy a kamrákat (K) a résztekercsekkel különbözőképpen töltjük meg oly módon, hogy minden egyes kamra alján ♦
    levő impulzus körülbelül azonos amplitúdójú, mint a primer tekercs (3) szomszédos tekercsének az impulzusa.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti transzformátor azzal jellemezve, hogy az első (Ka) és az utolsó kamrát (Kp) a résztekercsek (4) a többi kamrához (Kb - Ko) képest csak félig töltik meg.
HU9301604A 1990-12-10 1991-12-03 High-voltage transformer for television receiver HUT64660A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4039373A DE4039373A1 (de) 1990-12-10 1990-12-10 Hochspannungstransformator

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9301604D0 HU9301604D0 (en) 1993-09-28
HUT64660A true HUT64660A (en) 1994-01-28

Family

ID=6419986

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9301604A HUT64660A (en) 1990-12-10 1991-12-03 High-voltage transformer for television receiver

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0561839B1 (hu)
JP (1) JP3280965B2 (hu)
KR (1) KR100194191B1 (hu)
CA (1) CA2098100A1 (hu)
DE (2) DE4039373A1 (hu)
ES (1) ES2097823T3 (hu)
FI (1) FI932627A (hu)
HK (1) HK1000744A1 (hu)
HU (1) HUT64660A (hu)
MX (1) MX9102455A (hu)
MY (1) MY107209A (hu)
PT (1) PT99742B (hu)
SG (1) SG46549A1 (hu)
TR (1) TR25836A (hu)
WO (1) WO1992010906A1 (hu)
ZA (1) ZA919724B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU215312B (hu) * 1991-08-22 1998-11-30 Deutsche Thomson-Brandt Gmbh. Diódákkal megosztott nagyfeszültségű transzformátor televízió vevőkészülékhez
DE4225692A1 (de) * 1992-08-04 1994-02-10 Thomson Brandt Gmbh Hochspannungs-Zeilentransformator für einen Fernsehempfänger
ATE180101T1 (de) * 1992-08-04 1999-05-15 Thomson Brandt Gmbh Hochspannungs-zeilentransformator für einen fernsehempfänger
DE19510678A1 (de) * 1995-03-27 1996-10-02 Thomson Brandt Gmbh Hochspannungstransformator für einen Fernsehempfänger
FR2783965B1 (fr) * 1998-09-30 2000-12-29 Thomson Television Components Transformateur haute tension
DE19900111A1 (de) * 1999-01-05 2000-07-06 Thomson Brandt Gmbh Diodensplitt-Hochspannungstransformator
JP5950655B2 (ja) * 2012-04-02 2016-07-13 三菱電機株式会社 フライバックトランス

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3665288A (en) * 1970-09-02 1972-05-23 Zenith Radio Corp Television sweep transformer
NL159223C (hu) * 1973-10-10
JPS50109625A (hu) * 1974-02-04 1975-08-28
DE3033979A1 (de) * 1980-09-10 1982-04-22 Blaupunkt-Werke Gmbh, 3200 Hildesheim Transformator
JPS60172319U (ja) * 1984-04-21 1985-11-15 株式会社村田製作所 フライバツクトランス
JPS6374083U (hu) * 1986-10-31 1988-05-17
CA1292561C (en) * 1987-05-27 1991-11-26 Leroy William Nero Isolating high voltage transformers for video apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
WO1992010906A1 (de) 1992-06-25
TR25836A (tr) 1993-09-01
ES2097823T3 (es) 1997-04-16
ZA919724B (en) 1993-04-05
JP3280965B2 (ja) 2002-05-13
MY107209A (en) 1995-10-31
KR930703789A (ko) 1993-11-30
EP0561839A1 (en) 1993-09-29
KR100194191B1 (ko) 1999-06-15
DE4039373A1 (de) 1992-06-11
MX9102455A (es) 1992-06-01
PT99742B (pt) 1999-02-26
HK1000744A1 (en) 1998-04-24
DE59108593D1 (de) 1997-04-10
SG46549A1 (en) 1998-02-20
JPH06503448A (ja) 1994-04-14
EP0561839B1 (de) 1997-03-05
CA2098100A1 (en) 1992-06-10
FI932627A0 (fi) 1993-06-09
HU9301604D0 (en) 1993-09-28
FI932627A (fi) 1993-06-09
PT99742A (pt) 1993-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4229786A (en) Fly-back transformer with a low ringing ratio
US4500833A (en) Switched mode power supply transformer
US7733208B2 (en) High voltage pulse type transformer with increased coupling coefficient through primary and secondary winding proximity
US4266269A (en) Fly-back transformer
US4247889A (en) High-voltage-secondary transformer, particularly television line transformer
HUT64660A (en) High-voltage transformer for television receiver
US5331532A (en) High voltage regulating circuit
US5576681A (en) High voltage transformer
US6373203B1 (en) Diode-split high-voltage transformer
KR910007840B1 (ko) 누설 전류를 제어하도록 구성된 플라이백 변성기를 갖는 표시장치
US5828557A (en) Flyback transformer
JP2000156320A (ja) 変圧器のコイル及び高圧変圧器
KR950001740B1 (ko) 편향요크의 수직편향 코일의 권선방법
US5973584A (en) High-voltage transformer for a television receiver
JP2584031B2 (ja) 高圧発生用トランス装置
KR970004571B1 (ko) 트랜스
JPS6031426Y2 (ja) フライバツクトランス
JP2888421B2 (ja) ディスプレイモニタ
SU1233818A3 (ru) Трансформатор дл схем строчной развертки телевизионного приемника
JPH0341707A (ja) パルス変圧器
KR800000857B1 (ko) 고압발생장치
JPH0348833Y2 (hu)
JP3749771B2 (ja) フライバックトランス
JPS608409Y2 (ja) フライバツクトランス
JPH0897061A (ja) フライバックトランス装置

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee