HUT62767A - Method and apparatus for producing beta-casein - Google Patents

Method and apparatus for producing beta-casein Download PDF

Info

Publication number
HUT62767A
HUT62767A HU924126A HU412692A HUT62767A HU T62767 A HUT62767 A HU T62767A HU 924126 A HU924126 A HU 924126A HU 412692 A HU412692 A HU 412692A HU T62767 A HUT62767 A HU T62767A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
casein
beta
solution
inoculated
acid
Prior art date
Application number
HU924126A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9204126D0 (en
Inventor
Magnen Christine Le
Jean-Jacques Maugas
Original Assignee
Eurial
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eurial filed Critical Eurial
Publication of HU9204126D0 publication Critical patent/HU9204126D0/hu
Publication of HUT62767A publication Critical patent/HUT62767A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/435Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
    • C07K14/46Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans from vertebrates
    • C07K14/47Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans from vertebrates from mammals
    • C07K14/4701Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans from vertebrates from mammals not used
    • C07K14/4732Casein
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23JPROTEIN COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS; WORKING-UP PROTEINS FOR FOODSTUFFS; PHOSPHATIDE COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS
    • A23J1/00Obtaining protein compositions for foodstuffs; Bulk opening of eggs and separation of yolks from whites
    • A23J1/20Obtaining protein compositions for foodstuffs; Bulk opening of eggs and separation of yolks from whites from milk, e.g. casein; from whey
    • A23J1/202Casein or caseinates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Dairy Products (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés béta-kazein előállítására oltott kazeinből. Közelebbről, a találmány tárgya eljárás és berendezés béta-kazein oldat előállítására oltott kazein szuszpenziójából vagy oldatából.
Ismeretes, hogy oltott kazein valamely emlős-tej kazeinmicelláinak kicsapásával nyerhető a kazeinnek reninnel vagy bármely más olyan állati, növényi, bakteriális vagy gomba eredetű enzimmel vagy ilyen enzimek elegyével való hidrolízsét követően, amely enzim a kappa-kazein 105-106 helyzetben lévő Phe-Met kötésének hidrolizálására képes. A laktoszérum elválasztását és az alvadók mosását követően egy olyan oldhatatlan terméket nyerünk, amely a felhasznált tej minden kazeinjét tartalmazza, kivéve a micellákat stabilizáló, és az enzim által szabaddá tett hidrofil frakciót, azaz a kazeino-makropeptideket. Az enzimes reakció másik terméke a para-kappa-kazein.
Az emlősök tejének alvasztása révén nyert oldhatatlan termékben jelenlévő kazeinek közül a béta-kazeinről ismert, hogy számos, a fizikai-kémiai jellemzőivel kapcsolatos funkcionális, technológiai és fiziológiás tulajdonsággal bír. Ezek közé a tulajdonságok közé elsősorban az alábbiak tartoznak:
- a habzó és emulgeáló tulajdonság, amellyel a béta-kazein erős hidrofób jellege révén bír; ez a tulajdonság részben szerepet játszik a kolloidális foszfáttal együttesen a micelláris szerkezet stabilizálásában, és szerepet játszik a sajt-készítésre szolgáló alvadékok szerkezetében;
- aminosav összetételéből származó táplálkozási jellemzők, a lizinben és triptofánban való jelentős gazdagság;
- azok a jellemzők, amelyek alkalmassá teszik gyógyszer- gyártásban való felhasználását, mivel a béta-kazein hidrolízisével nyerhető termékek a:
foszfopeptidek, amelyek az ásványi anyagok vékonybélben történő abszorpciójában játszanak szerepet, és egy hexapeptid, amely béta-kazomorfin néven ismert, ez az alvást, az inzulin kiválasztását és az étvágy szabályozását befolyásoló opiát-származékokéhoz hasonló szerepet tűnik játszani.
Ismeretes, hogy a béta-kazein a hőmérséklet csökkenésével oldhatóvá válik, és hidegben a micelláról disszociáló bétakazein mennyisége az idővel növekvő, bár a szabaddá váló mennyiség az első 15 percben elérheti a 75 %-ot [CREAMER és munkatársai, Nz J. Dairy Science Technoi. 12, 58-66, 1977].
A hidegen oldódásra képes béta-kazein mennyisége az alkalmazott fehérje-koncentrációtól is függ, valamint a jelenlévő kolloidális foszfát koncentrációjától [PIERRE és BRULE, Journal of Dairy Research 48, 417-428, 1981].
Tekintettel a béta-kazein számos tulajdonságára, nyilvánvalóan fontos egy olyan eljárás kifejlesztése, amely iparilag gazdaságosan használható, és amely lehetővé teszi a béta-kazeinnek a közegben jelenlévő egyéb kazeinektől történő elkülönítését. A múltban számos kísérletet tettek ennek a problémának a megoldására.
Ezen kísérletek egyikét mutatják be például a 2 592 769 számú francia szabadalmi leírásban, ahol egy olyan eljárást ismertetnek, amellyel béta-kazeinben gazdag anyag nyerhető bétakazeinnek emlős-tejből vagy emlős-tej származékából, például kazeinátból történő elkülönítésével, az eljárást közelebbről molekulaszitás eljárással hajtják végre mikroszűrő-membrán alkalmazásával.
Ez az ismert eljárás számos hátránnyal bír, amelyek közül az alábbiakat említjük meg:
- nehezen érhető el egyidejűleg magas béta-kazein-koncentráció és kielégítő tisztaság, valamint
- különlegesen alacsony a hideg-mikroszűrés teljesítménye, ami az ipari szintre történő kiterjesztés esetén bizonyos hátrányt jelent.
A találmány célja ennek megfelelően új eljárás biztosítása béta-kazein előállítására, amely eljárás mentes az ismert eljárások hátrányaitól, és amely eljárás iparilag alkalmazható. A találmány alapját az a felismerés képezi, hogy a béta-kazein az oltott-kazeinből extrahálható, és az ilyen extrahálás mind a koncentráció, mind a tisztaság szempontjából kiváló eredménnyel végreha j tható.
A fentieknek megfelelően a találmány tárgyát képezi eljárás béta-kazein előállítására tej enzimes alvasztásával nyert oltott kazeinből. Azon jellemzők egyike, amelyek a találmány szerinti eljárást a 2 592 769 számú francia szabadalmi leírásban közölt eljárástól megkülönböztetik, abban áll, hogy nem kazeinátot, hanem oltott kazeint alkalmazunk, amelynek kappa-kazein összetevőjét, amely a béta-kazein extrahálásánál a fő szennyező, para-kappa-kazeinné hidrolizáljuk, amelynek oldhatósága jóval kisebb, mint a kappa-kazeiné.
A találmány szerinti eljárást ennek megfelelően úgy hajtjuk végre, hogy az oltott kazein szuszpenzióját vagy oldatát - amely oltott kazeint például emlős-tej alvasztásával nyerünk - mintegy -2 és +10 °C közötti, előnyösen +2 és +5 °C közötti hőmérsék letre hűtünk, pH-ját 4,00 és 5,00 közötti értékre állítjuk be, és a hűtés és savanyítás során két fázisra elkülönült oltott kazein szuszpenziót vagy oldatot szétválasztjuk, így egy szilárd fázist és egy folyékony fázist nyerünk, melyek közül az utóbbi tartalmazza a béta-kazeint.
A találmány szerinti eljárásban konkrétan alkalmazhatunk emlős-tejként például tehén- vagy kecsketejet, és az oltott kazeint az említett emlős-tej alvasztásával nyerjük, az alvasztást az oltóenzimek néven ismert enzimkeverékkel vagy bármely állati, növényi, bakteriális vagy gomba eredetű enzimmel vagy ilyen különféle enzimek elegyével végezzük, amelyek lehetővé teszik a kazein hidrolizálását.
Az oltott kazein alkalmazható vizes szuszpenziója vagy sóoldatban készült oldata formájában, így részben vagy teljesen oldott állapotban van. A használható sók közé tartoznak különösen a nátrium-, kálium- vagy ammónium-kloridok, a nátrium-, kálium- vagy ammónium-citrátok, a nátrium-, kálium- vagy ammónium-oxalátok, a nátrium-, kálium- vagy ammónium-foszfátok, ezek a sók alkalmazhatók önmagukban vagy elegyeik formájában. A sóoldatban lévő sók vagy sóelegyek koncentrációja előnyösen mintegy 0,1 - 4 %.
Az oltott kazein koncentrációja a szuszpenzióban vagy oldatban előnyösen 1 - 10 %, még előnyösebben mintegy 4 - 7 %.
A találmány szerinti eljárás első lépésében a lehűtött oltott kazein szuszpenzió vagy oldat pH-ját az előzőekben említett, mintegy 4,00 - 5,00 értékre állítjuk egy ásványi vagy szerves sav, vagy az ilyen típusú savak elegyének adagolásával. Szerves savként elsősorban ecetsavat, citromsavat, tejsavat, oxálsavat vagy ezen savak elegyeit alkalmazzuk. Ásványi savként elsősorban hidrogén-kloridot, kénsavat, salétromsavat, foszforsavat vagy ezen savak elegyeit alkalmazzuk. Természetesen az oltott kazein szuszpenziójának vagy oldatának pH-ját a találmány szerinti eljárás első szakasza során végig úgy szabályozzuk, hogy állandó értéken maradjon.
A találmány szerint az oltott kazein oldat vagy szuszpenzió savanyítását és pH-jának szabályozását elvégezhetjük a hőmérséklet beállításának műveletét megelőzően is.
Az eljárásnak ezt a kémiai lépését követően a lehűtött, és pH-szabályozott oltott kazein szuszpenzió vagy oldat két fázis elegyeként van jelen, amelyek a következők:
- egy folyékony fázis, amely a béta-kazeint tartalmazza, és
- egy leülepedő fázis, amely az oldhatatlan kazeinát maradékát tartalmazza.
A találmány szerinti eljárás második lépésében a két fázist fizikai úton elkülönítjük, ezt végezhetjük természetes dekantálással, vagy megfelelő berendezések alkalmazásával, amelyeket a későbbiekben, a találmány szerinti eljárás végrehajtására szolgáló berendezés egy megvalósítási módjánál írunk le.
A fenti elválasztás végrehajtása után a béta-kazeinben dúsult folyadék fázist bármely megfelelő eljárással kinyerjük, ezeket a későbbiekben ismertetjük.
A fenti eljárással a teljes fehérje-anyagra vonatkoztatva legalább mintegy 90 %-os tisztasággal nyerjük a béta-kazeint, a tisztaság meghatározását nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással és elektroforézissel végezzük. Ez a termék előnyösen mentes az olyan kémiai adalékoktól, amelyeket a technika állása «·· ·
- 7 szerinti elkülönítési eljárások során használtak, ilyenek például a denaturálószerek, a kicsapószerek vagy a karbamid. Ennek folytán egy új terméket kapunk, amely ugyancsak a találmány tárgyát képezi.
Erre a termékre különösen az jellemző, hogy gyakorlatilag kappa-kazein mentes.
A találmány szerinti eljárással nyert béta-kazeinre az is jellemző, hogy pH-ja közel semleges. Ennek a terméknek a tulajdonságai előnyösek élelmiszerként vagy élelmiszer-kiegészítőként való felhasználásra, élelmiszerekben, diétás, sajtkészítési és tejipari felhasználási területeken. Dietetikus szempontból ez az anyag igen előnyös nyersanyag peptidek nyerésére.
A találmány szerinti béta-kazein ugyancsak igen előnyös gyógyszérgyártás, vagy a kozmetikai ipar területén.
A találmány tárgyát képezi továbbá a találmány szerint elkülönített béta-kazein elkülönítésekor nyert melléktermék, amelyet az oltott kazein szuszpenziójának vagy oldatának hűtése és savanyítása során nyert szilárd fázis képez. Ez a melléktermék, amely béta-kazeintől lényegében mentes, különleges funkcionális, fiziológiás és táplálkozási jellemzőkkel bír.
Ennek folytán ez a melléktermék felhasználásra kerülhet az előzőekben említett iparágakban. Ez a melléktermék nyersanyagként felhasználható a micellák egyéb szennyezőinek tisztítására is, a tisztítási eljárást megkönnyíti az a tény, hogy ez a melléktermék lényegében nem tartalmaz béta-kazeint.
A találmány tárgyát képezi továbbá egy olyan berendezés, amely az előzőekben ismertetett találmány szerinti eljárás végrehajtására alkalmas, a berendezés összetevői az alábbi « · « · :
···: .·· * ♦ · ·
- 8 elemek:
- egy reaktor, amelybe az emlős-tej enzimes alvasztásával nyert oltott kazein oldatát vagy szuszpenzióját visszük be;
- hűtőberendezés, amellyel a reaktorban lévő szuszpenzió hőmérsékletét mintegy -2 és +10 °C közötti, előnyösen +2 és +5 °C közötti hőmérsékleten tarthatjuk;
- egy pH-szabályozó egység, amely lehetővé teszi, hogy egy pH-mérő szabályozása mellett a reaktorban lévő oltott kazein oldat vagy szuszpenzió pH-ját szabályozzuk, és
- a fenti reaktorból származó elegy, folyékony és ülepedő fázisának elválasztására alkalmas eszköz.
A találmány további jellemzői és előnyei a következő leírásból tűnnek ki, a leírásban hivatkozunk a csatolt ábrákra, amelyek a találmány egyes megvalósítási módjait mutatják be a korlátozás szándéka nélkül.
Az 1. ábrán vázlatos folyamatábra formájában mutatjuk be a béta-kezain oldat előállítására szolgáló találmány szerinti eljárás lépéseit.
A 2. ábrán a fenti eljárás végrehajtására szolgáló berendezés vázlatát mutatjuk be.
A 3-5. ábrákon a találmány szerinti eljárás első lépéséből származó kétfázisú rendszer elválasztására szolgáló különböző eszközöket mutatunk be vázlatosan.
A 6. ábrán a kapott anyag nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással nyert kromatográfiás profilját mutatjuk be.
A következőkben az eljárást a rajzokra való hivatkozással ismertetjük.
A C oltott kazein oldatot vagy szuszpenziót a 10 dupliká toros (köpennyel ellátott) tartályba visszük azért, hogy az oldat vagy szuszpenzió hőmérsékletét az eljárás által megszabott hőmérsékleten, azaz mintegy -2 és +10 °C közötti, előnyösen +2 és +5 °C közötti hőmérsékleten tudjuk tartani. A 10 reaktor köpenyében hűtőfolyadékot keringtetünk, és a C oltott kazein oldatot vagy szuszpenziót egy 12 változatható sebességű keverő alkalmazásával enyhén keverjük. A hőmérsékletet szabályozzuk, ezt például egy (14) termométerrel végezzük.
A lehűtött C béta-kazein oldat vagy szuszpenzió pH-ját az eljárás által az előzőekben ismertetett meghatározott értéken tartjuk egy 16 pH szabályozó alkalmazásával, amely lehetővé teszi, hogy egy 22 pH-mérő szabályozása révén a 18 adagolótartályból a 20 adagolószivattyúval szállított sav mennyiségét szabályozzuk. A 16 pH-szabályozó adott értékre történő beállítása és a 20 adagoló szivattyú lehetővé teszi, hogy a C oldat vagy szuszpenzió pH-ját a kívánt értékre állítsuk be azáltal, hogy a 10 reaktorba a megfelelő mennyiségű savat vagy savelegyet adagoljuk.
Amint azt az előzőekben a találmány szerinti eljárás ismertetésénél leírtuk, a 10 reaktorból távozó szuszpenzió vagy oldat kétfázisú elegy formájában van jelen, egy folyékony fázis és egy ülepedő fázis alkotja, és a találmány szerinti berendezés tartalmaz egy olyan eszközt, amely lehetővé teszi a két fázis elkülönítését, aminek folytán lehetővé válik a béta-kazeint tartalmazó folyékony fázis kinyerése.
A találmány szerint a 10 reaktorból távozó kétfázisú elegy szállítható közvetlenül a gravitáció kihasználásával (a 2. ábrán a 24 nyíl), egy 26 volumetrikus (térfogati) szivattyúval vagy • · • · · · ··· · · · ··· • · · · « •· ·· · ··
- 10 egy 28 centrifugálszivattyúval, egy vezetéken át, amelyet hűtünk vagy nem hűtünk.
A béta-kazeint tartalmazó folyékony fázisnak az ülepedő fázistól történő elkülönítése végrehajtható például egy
- önürítő vagy nem-önürítő típusú klarifikátorral, amely mintegy 500 - 8000 g, előnyösen 1500 - 3000 g gyorsulással működik;
- egy mintegy 500 - 8000 g, előnyösen 1500 - 3000 g gyorsulással működő dekantálóval, vagy
- egy 500 - 8000 g gyorsulással működő centrifugával.
Ezek a berendezések működtethetők hűtéssel vagy anélkül az anyagnak a berendezésben való tartózkodási idejétől függően.
Kiváló eredmények érhetők el a két fázis dekantálással történő elválasztásával is, a két fázis elegyét tartalmazó tartály légköri nyomása mellett.
A 3. ábrán ezt a megvalósítási módot mutatjuk be. A 30 tartály a 10 reaktorból érkező kétfázisú elegyet fogadja be. A tartályból a folyékony fázist, amely a béta-kazeinben dúsult felülúszó, vagy a 32 kifolyónyíláson át nyerjük ki, amely kifolyónyílást a 30 tartály falában képzünk erre a célra közvetlenül a csapadékfázis fölött (34 üledék), vagy egyszerű leszívással nyerjük ki, amelyet célszerűen volumetrikus szivattyúval vagy centrifugál szivattyúval végzünk (ezt a lehetőséget jelöljük a 3. ábrán a 36 nyíllal).
A 4. ábrán a 38 centrifugát vagy klarifikátort mutatjuk be, amely lehetővé teszi a 10 reaktorból érkező C oldat két fázisának elkülönítését. Ennél a változatnál a béta-kazeint tartalmazó folyékony fázist például leszívással nyerjük ki (amelyet vázla• · · · · ·· · · · · · tosan a 40 nyíllal jelölünk), és az üledéket a 42 vezetéken át távolítjuk el.
Végül az 5. ábrán azt a változatot mutatjuk be, amelynél a két fázis elkülönítésére a 44 dekantálót alkalmazzuk. A bétakazeint tartalmazó folyékony fázist a 46 helyen, az üledéket a 48 vezetéken át távolítjuk el.
Az ismertetett találmány szerinti berendezés működtethető szakaszosan vagy folyamatosan.
A következő táblázatban a találmány szerinti eljárás alkalmazásával nyert vizsgálati eredményeket mutatjuk be. A táblázatban a béta-kazeinnek oltott kazeinből való előállítására szolgáló öt különböző változatot mutatunk be, amelyeknél a koncentrációk eltérőek, és különböző folyamatos vagy szakaszos működésű berendezéseket alkalmazunk. Természetesen ezek a példák csak a találmány bemutatására szolgálnak a korlátozás szándéka nélkül. Ugyanez vonatkozik a leírás korábbi részében a rajzokra való hivatkozással ismertetett berendezésre, amely csak egy a lehetséges megvalósítási módok közül, ennek változatai a találmány körébe tartoznak.
• ·
- 12 Táblázat
Nyersanyag A szeparátor Áramlási típusa sebesség
m^/óra
1 Oltott C.n.c.
kazein
2 Oltott D c 1
kazein
3 Oltott C.n.c.
kazein
4 Oltott C.n.c.
kazein
5 Oltott DG c 1
kazein
• · · · · « c • · · · ♦ · ··· · · · ··· • · · · ·
Erű N Felülúszó % C g/i C tisztaság %
2,5-10-2 93 1,3 > 99
90 3,5 95
2,5-10-2 90 3,8 95
2,5-10-2 86 5,3 95
86 5,0 > 98
n.c. = szakaszos működtetés c = folyamatos működtetés
C = dekantáló
DG = Guignard dekantáló
A 6. ábrán egy olyan minta nagynyomású fordított fázisú kromatográfiás eljárással nyert kromatográfiás profilját mutatjuk be, amely minta analízisének eredményei az alábbiak:
Össz-szárazanyag 995 g/kg
Nitrogén 945 g/kg béta-kazein > 900 g/kg
Ásványi anyagok 50 g/kg
Kalcium 5 g/kg
V «
• * · • · · ·« * ·
- 13 Nátrium g/kg
Kálium
0,1 g/kg
Foszfor
11,1 g/kg
A 6. ábrán megjelölt értékek az elúciós időt jelölik. A
12,65 elúciós idejű csúcs bizonyítja, hogy a termék tisztasága % fölötti.

Claims (22)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás béta-kazein előállítására, azzal jellemezve, hogy oltott kazeint alkalmazunk, például tej enzimes alvasztásával nyert kazeint használunk, amelyben a kappa-kazein parakappa-kazeinné hidrolizált.
  2. 2. Eljárás béta-kazein előállítására oltott kazein, például emlős-tej enzimes alvasztásával nyert oltott kazein szuszpenziójából vagy oldatából, azzal jellemezve, hogy az oltott kazein szuszpenzióját vagy oldatát -2 és +10 °C közötti, előnyösen +2 és +5 ’C közötti hőmérsékletre hűtjük,
    - pH-ját 4,00 és 5,00 közötti értékre állítjuk be,
    - az így lehűtött és megsavanyított oltott kazein szuszpenziót vagy oldatot két fázisra választjuk el, így egy szilárd fázist és egy a béta-kazeint tartalmazó folyékony fázist nyerünk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan enzimesen alvasztott oltott kazeint alkalmazunk, amelyet az emlős-tejnek oltóenzimek elegyével, állati, növényi, bakteriális vagy gomba eredetű enzimmel vagy ilyen enzimek elegyével való kezelésével nyerünk, amely enzimek hatására hidrolizálható oltott kazein jön létre.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan oltott kazein szuszpenziót vagy oldatot alkalmazunk, amely az oltott kazeint mintegy 1-10, előnyösen mintegy 4 - 7 % mennyiségben tartalmazza.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oltott kazeint vízzel vagy nátrium-, káliumvagy ammónium-kloridok, nátrium-, kálium- vagy ammónium-
    -citrátok, nátrium-, kálium- vagy ammónium-oxalátok, nátrium-, kálium- vagy ammónium-foszfátok vagy ezek elegyeinek 0,1 - 4 %os vizes oldatával hígítjuk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lehűtött oldat pH-ját szerves savval vagy ásványi savval vagy ilyen savak elegyével állítjuk be.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves savként ecetsavat, citromsavat, tejsavat, oxálsavat vagy ezek elegyeit, szervetlen savként hidrogén-kloridot, kénsavat, foszforsavat, salétromsavat vagy ezek elegyeit alkalmazzuk.
  8. 8. A 2-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oltott kazein oldatának vagy szuszpenziójának megsavanyítását azt megelőzően végezzük, hogy az oldat vagy szuszpenzió hőmérsékletét a mintegy -2 és +10 °C közötti értékre beá11ítanánk.
  9. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oltott kazein lehűtött és megsavanyított szuszpenzióját két fázisra különítjük el, a béta-kazeint tartalmazó folyékony fázisra és egy ülepedő szilárd fázisra, amely az egyéb kazeineket tartalmazza, ezt az elkülönítést előnyösen légköri nyomáson végzett dekantálással, klarifikációs dekantálással vagy centrifugálással végezzük, előnyösen egyidejű hűtés mellett.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike végrehajtására szolgáló berendezés, azzal jellemezve, hogy összetevői
    - egy reaktor (10), amelybe az emlős-tej alvasztásával előállított oltott kazeint (C) bevezetjük;
    - egy hűtőberendezés, amellyel a reaktorban a szuszpenzió hőmérsékletét mintegy -2 és +10 °C közötti, előnyösen +2 és +5 °C közötti hőmérsékleten tartjuk;
    - egy pH-szabályozó, amelynek alkalmazásával a pH-mérő (22) irányítása mellett a reaktorban lévő oltott kazein oldat vagy szuszpenzió pH-ját a megfelelő mennyiségű sav adagolásával szabályozzuk, és
    - a reaktorból (10) származó, folyékony és ülepedő fázist tartalmazó elegy elválasztására szolgáló eszköz.
  11. 11. Egy a 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy duplikátoros reaktort, és a duplikátoros reaktor köpenyében cirkuláló hűtőfolyadékot tartalmaz, és az oltott kazein szuszpenziót vagy oldatot egy változtatható sebességű keverőrendszer (12) enyhén keveri.
  12. 12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a reaktorban (10) lévő oltott kazein oldat vagy szuszpenzió (C) pH-ját egy olyan pH-szabályozóval (16) tartjuk állandó értéken, amely a megkívánt pH-értéket a szükséges mennyiségű savnak adagolószivattyúval (20) az oldathoz vagy szuszpenzióhoz való adagolásával szabályozza.
  13. 13. A 10-12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a béta-kazein tartalmú folyékony fázis összegyűjtése leszívással (36) történik, lehetőleg centrifugál vagy volumetrikus szivattyú segítségével a szilárd fázisnak egy légköri nyomás alatt lévő tartályban (30) történő dekantálásos ülepítését követően.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a dekantálás légköri nyomáson egy tartályban (30) történik, amely tartály az ülepített fázis és a folyékony fázis érintke··· *4 ** ··«· ·· « « · · • · 4 ·«· • · » zési felületénél egy kifolyónyílással bír a felső, a bétakazeint tartalmazó folyékony fázis kinyerésére.
  15. 15. A 10-12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a két fázis elválasztása egy folyamatosan vagy szakaszosan működő centrifugával (38) vagy egy folyamatosan vagy szakaszosan működő önürítő vagy nem-önürítő klarifikátorral vagy egy folyamatosan vagy szakaszosan működő dekantálóval (44) történik.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a két fázis elkülönítésére szolgáló eszköz gyorsulása 500 és 8000 g közötti.
  17. 17. A 10-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a reaktorból (10) jövő megsavanyított és lehűtött oldat a fázisok elkülönítésére szolgáló eszközbe gravitációs úton jut egy hűtött vagy nem-hűtött vezetéken át, vagy egy volumetrikus szivattyúval (26) vagy egy centrifugál szivattyúval (28) juttatjuk oda.
  18. 18. A 10-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy folyamatosan vagy szakaszosan működik.
  19. 19. Az 1-9. igénypontok bármelyikével előállított bétakazein, azzal jellemezve, hogy tisztaságának foka az össz-fehérje anyagra vonatkoztatva több, mint mintegy 90 %, a béta-kazein kémiai adalékoktól, például denaturálószerektől, kicsapószerektől vagy karbamidtól mentes, és lényegében mentes kappa-kazeintől, pH-ja semlegeshez közeli.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti béta-kazein alkalmazása élelmiszerként vagy élelmiszer kiegészítőként mezőgazdaságban, élelmiszer- vagy diétás iparban, közelebbről tej- vagy sajt- gyártó iparban, továbbá gyógyszergyártásban vagy kozmetikai iparban.
  21. 21. Egy melléktermék, például az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás során szilárd fázisként elkülönített anyag, azzal jellemezve, hogy béta-kazeintől mentes.
  22. 22. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás során elkülönített szilárd fázis melléktermék alkalmazása élelmiszerként vagy élelmiszer kiegészítőként a mezőgazdaság, élelmiszeripar vagy diétás ipar területén, közelebbről tej- vagy sajtgyártó iparban, továbbá gyógyszergyártásban vagy kozmetikai iparban.
HU924126A 1990-06-25 1991-06-25 Method and apparatus for producing beta-casein HUT62767A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9007951A FR2663637B1 (fr) 1990-06-25 1990-06-25 Procede et dispositif pour l'obtention de caseine beta.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9204126D0 HU9204126D0 (en) 1993-04-28
HUT62767A true HUT62767A (en) 1993-06-28

Family

ID=9397970

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU924126A HUT62767A (en) 1990-06-25 1991-06-25 Method and apparatus for producing beta-casein

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5397577A (hu)
EP (1) EP0536290B1 (hu)
JP (1) JPH06501455A (hu)
AT (1) ATE108618T1 (hu)
AU (1) AU656729B2 (hu)
CA (1) CA2086006A1 (hu)
DE (1) DE69103011T2 (hu)
DK (1) DK0536290T3 (hu)
ES (1) ES2057910T3 (hu)
FR (1) FR2663637B1 (hu)
HU (1) HUT62767A (hu)
NO (1) NO924967L (hu)
WO (1) WO1992000017A1 (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2976349B2 (ja) * 1990-11-29 1999-11-10 雪印乳業株式会社 k―カゼイングリコマクロペプチドの製造法
JPH08501688A (ja) * 1992-09-22 1996-02-27 ニュージーランド デアリー リサーチ インスティテュート ベータ・カゼイン強化製品の製造方法
IT1277964B1 (it) 1995-12-27 1997-11-12 Biosistema Di Pier Luigi Spara Prodotto derivato da latte, sostanzialmente esente da betacaseina di mammifero non umano e relativo uso
EP1223813B1 (en) 1999-10-28 2013-04-10 DSM IP Assets B.V. Process for producing cheese by using attenuated kluyveromyces lactis cells
GB0116509D0 (en) * 2001-07-06 2001-08-29 Hannah Res Inst The Methods of extracting casein fractions from milk and caseinates and production of novel products
WO2010066542A1 (en) * 2008-12-09 2010-06-17 Unilever Plc Frozen aerated confections and methods for producing them
MX2015009390A (es) * 2013-01-23 2016-04-06 Arla Foods Amba Metodo de produccion de composiciones de beta-caseina y productos relacionados.
KR102437686B1 (ko) * 2017-05-25 2022-08-30 주식회사 엘지생활건강 균일한 입자의 커드를 포함하는 화장료 조성물 및 이의 제조방법
CA3136337A1 (en) * 2019-05-02 2020-11-05 Matt Gibson Cheese and yogurt like compositions and related methods
CA3196801A1 (en) * 2020-11-04 2022-05-12 Inja RADMAN Dairy-like compositions and related methods
US11771105B2 (en) 2021-08-17 2023-10-03 New Culture Inc. Dairy-like compositions and related methods

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2702800A (en) * 1952-07-14 1955-02-22 Norbert J Hipp Separation of alpha-, beta-, and gammacaseins from whole casein
JPS5091849A (hu) * 1973-12-20 1975-07-22
JPS5991848A (ja) * 1982-11-18 1984-05-26 Snow Brand Milk Prod Co Ltd カゼインの分画方法
JPS5991849A (ja) * 1982-11-18 1984-05-26 Snow Brand Milk Prod Co Ltd カゼインを分画する方法
JPS62240A (ja) * 1985-03-26 1987-01-06 Shokuhin Sangyo Maku Riyou Gijutsu Kenkyu Kumiai 限外濾過濃縮乳からカルシウム凝固チ−ズを製造する方法
FR2582192B1 (fr) * 1985-05-21 1990-10-12 Nestle Sa Procede de preparation d'un produit sec expanse a base de caseine et utilisation de ce produit
FR2592769B1 (fr) * 1986-01-10 1990-10-12 Agronomique Inst Nat Rech Procede d'obtention d'une matiere enrichie en caseine beta, appareillage pour la mise en oeuvre de ce procede, et application des produits obtenus par ce procede comme aliments, complements alimentaires ou additifs en industrie alimentaire et pharmaceutique ou dans la preparation de peptides a activite physiologique
FR2657612A1 (fr) * 1990-02-01 1991-08-02 Armines Procede d'extraction et/ou de prepurification selective de proteines contenues dans des produits lactes.

Also Published As

Publication number Publication date
ES2057910T3 (es) 1994-10-16
ATE108618T1 (de) 1994-08-15
AU8099991A (en) 1992-01-23
FR2663637A1 (fr) 1991-12-27
DE69103011T2 (de) 1995-01-05
DK0536290T3 (da) 1994-11-14
HU9204126D0 (en) 1993-04-28
CA2086006A1 (fr) 1991-12-26
WO1992000017A1 (fr) 1992-01-09
NO924967D0 (no) 1992-12-22
EP0536290A1 (fr) 1993-04-14
AU656729B2 (en) 1995-02-16
EP0536290B1 (fr) 1994-07-20
US5397577A (en) 1995-03-14
NO924967L (no) 1993-01-19
JPH06501455A (ja) 1994-02-17
FR2663637B1 (fr) 1992-09-18
DE69103011D1 (de) 1994-08-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0115651B1 (en) A process for the preparation of a precipitate of casein and whey protein
US5455331A (en) Enriched whey protein fractions and method for the production thereof
EP1406507B1 (en) Methods of extracting casein fractions from milk and caseinates and production of novel products
US4042575A (en) Extraction of glycoproteins and sialic acid from whey
US4042576A (en) Extraction of glycoproteins and sialic acid from whey
AU677230B2 (en) A process for producing beta-casein enriched products
HUT62767A (en) Method and apparatus for producing beta-casein
EP0291264B1 (en) Process for the production of k-casein glycomacropeptide
JPH0411837A (ja) レテンテート蒸発工程からなる低脂チーズの製造方法
WO2003071875A1 (en) Method of preparing a milk polar lipid enriched concentrate and a sphingolipid enriched concentrate
EP1041081B1 (en) Method of manufacturing composition with high ganglioside content
JP3213453B2 (ja) ホエー中の脂肪球皮膜物質からの塩類の除去方法及び各種成分の分離方法
Lucey et al. Milk salts: Technological significance
EP0443763A2 (en) Formulated milk for infants analogous to human milk
US20030078392A1 (en) Milk and cheese modification process, including methods of extracting beta-lactoglobulin and caseins from milk and milk products, and novel products thereby produced
JP3152977B2 (ja) 人乳に類似したカゼイン系蛋白質を含む乳蛋白質素材及びその製造方法
US5436014A (en) Removing lipids from cheese whey using chitosan
IE920012A1 (en) Process for the separation of whey proteins and products¹obtained
NZ255608A (en) Producing a beta casein enriched product and a beta casein depleted product from a casein feedstock
IE62295B1 (en) Whey protein fractions
CS269496B1 (cs) Způsob výroby enzymových hydrolyzátů;. z mléčných surovin

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee