HUT58233A - Locking-protected brake assembly with deflecting torque limitation - Google Patents

Locking-protected brake assembly with deflecting torque limitation Download PDF

Info

Publication number
HUT58233A
HUT58233A HU90688A HU68890A HUT58233A HU T58233 A HUT58233 A HU T58233A HU 90688 A HU90688 A HU 90688A HU 68890 A HU68890 A HU 68890A HU T58233 A HUT58233 A HU T58233A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
function
pressure
brake
value
valve
Prior art date
Application number
HU90688A
Other languages
English (en)
Other versions
HU900688D0 (en
Inventor
Mathias Mayr-Froehlich
Alfred Utzt
Original Assignee
Knorr Bremse Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6373568&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HUT58233(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Knorr Bremse Ag filed Critical Knorr Bremse Ag
Publication of HU900688D0 publication Critical patent/HU900688D0/hu
Publication of HUT58233A publication Critical patent/HUT58233A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T8/00Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force
    • B60T8/17Using electrical or electronic regulation means to control braking
    • B60T8/1755Brake regulation specially adapted to control the stability of the vehicle, e.g. taking into account yaw rate or transverse acceleration in a curve

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Regulating Braking Force (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Motor Power Transmission Devices (AREA)

Description

A találmány blokkolásvédett fékberendezésre vonatkozik eltérítőnyomaték-korlátozással, ahol a bal- és jobboldali első kerekek kerékfékhengerei féknyomásainak különbsége előre megadott maximális értékre (8P__V) van korlátozva.
Ha egy jármű aktív blokkolásvédelem-szabályozásnál a bal és • ·
jobb oldali járműkerekek különböző tapadási feltételei esetén lassít, akkor kerekenként egyénileg szabályzott blokkolásvédelemnél különböző féknyomásszint alakul ki a jó tapadási értéken és a rossz tapadási értéken futó járműkerekek között. Ez a féknyomáskülönbség eltérítőnyomatékot hoz létre, amely a jármű kisodródásához vezethet. Ezt az eltérítőnyomatékot csak akkor lehet teljesen elkerülni, ha az ún. select low eljárás szerint azon kerék féknyomását veszik vezető jelnek a többi kerék szabályozásához, amelyik a rosszabb tapadási értéken található. így azonban meghosszabbodna a fékút, mert csak a rosszabb tapadási érték kerülne kihasználásra, míg a jobb tapadási értéken lévő kerék lehetséges fékereje elajándékozódna.
A gyakorlatban ezért különböző, egy eltérítőnyomatékot előállító féknyomások megengedettek, a bal és a jobb oldali első kerék féknyomásai közötti lehetséges különbség viszont egy előre megadott értékre van korlátozva.
A nyomáskülönbség korlátozása feltételezi, hogy a fékhengerekben uralkodó nyomások ténylegesen ismertek. Ehhez például ismeretes módon a jobb és bal oldali első kerék fékhengereit fékfolyadék-vezetékkel kötik össze, amelyben rugóval előfeszített mentesítő szelepet helyeznek el. Ha a két nyomás különbsége meghaladja a rugó előfeszítésével meghatározott értéket, akkor ez a mentesítő szelep kinyit, így a nagyobb nyomás megszűnik. Ez a megoldás azonban mechanikailag nagy ráfordítást igényel.
Elméletileg lehetséges lenne a megfelelő féknyomások elektromechanikus nyomás-feszültség-átalakítóval való mérése, majd a megengedett különbségi nyomás beállítása elektronikus eszközökkel. A szükséges mérőberendezések miatt ez a megoldás is költséges. Ezenkívül az ilyen mérőberendezések nagyon hajlamosak a • ·· · · · · ·* ·· • · · ··«·* • ·♦· · · ··
-3meghibásodásra.
A találmány feladata ezért egy megbízható és kiegészítő mechanikus elemek nélkül működő blokkolásvédett fékberendezés kialakítása eltérítőnyomaték-korlátozással.
Ezt a feladatot az 1. igénypont jellemző részében megadott kritériumokkal lehet megoldani. A találmány előnyös kialakításait és továbbfejlesztéseit az aligénypontok írják le.
A találmány alapgondolata szerint az egyes kerékfékhengerekben uralkodó tényleges nyomás alapértékét tisztán elektronikus eszközökkel úgy kell előállítani, hogy ahhoz függvénygenerátort alkalmaznak, amely a szelepbeállításokból és azok időbeli lefolyásából előállítja a tényleges féknyomást reprezentáló jelet.
A levegő be ill. nyomásnövelés, nyomás tartás vagy légtelenítés ill. nyomáscsökkentés szelepbeállítások függvényében ezen alapérték utánállítása nemlineáris függvénnyel történik. Előnyösen ez a nem lineáris függvény egy e-függvény:
— A t
a) P = Pmax * e a nyomáscsökkentésre —A t
b) P = Pmax (1-e ) a nyomásnövelésre, ahol
Pmov a nyomóészköz-tápforrás által meghatározott maxiITiclX málisan lehetséges nyomás, e az Euler-féle szám (1,7182818284), t az idő és a az e-függvény paramétere. Ezt a paramétert a fékberendezés peremfeltételei, mint pl. a vezetékkeresztmetszetek, a vezetékek és fékhengerek térfogata, a szelepkeresztmetszetek stb.
határozzák meg.
A két első kerék féknyomásainak ilyen módon való megállapítása után ezen nyomások különbsége a létező eltérítőnyomaték mértékét adja meg. Mivel az eltérítőnyomaték korlátozásához csak ezen különbség kerül figyelembevételre, az így megállapított nyomásoknak nem kell feltétlenül megegyezniük a tényleges fékhengernyomásokkal.
Az eltérítőnyomaték-korlátozás a jó tapadási értéken lévő kerékre gyakorol befolyást. A rossz tapadási értéken lévő kereket ezzel szemben csak a blokkolásvédő funkció szabályozza. A találmány egy továbbfejlesztett változatában ezért egy kiválasztó áramkör ellenőrzi, a két felügyelt kerék melyike van a nagyobb és melyike a kisebb féknyomással terhelve. A kisebb féknyomást mutató kerék itt a rossz tapadási értéken lévő kerék. Az eltérítőnyomaték-korlátozás a jó tapadási értéken lévő kerék fékhengernyomását olyan függvény szerint vezérli, amely megadja a fékhengernyomások különbségének időbeli lefolyását. A találmány egy kiviteli formája szerint ez a függvény egy időben növekvő lépcsőfüggvény, amely egy maximális értékben végződik. Ez a lépcsőfüggvény az első blokkolásvédelem-kioldáskor a 0 értékről indul, majd azután növekszik, hogy a vezetőnek maradjon ideje az ellenkormányozásra. A rendszer csak egy előre megadott idő után éri el a maximálisan lehetséges különbségi nyomást és azzal a maximálisan lehetséges eltérítőnyomatékot. Amikor a blokkolásvédő funkció hatástalan, akkor természetesen az eltérítőnyomás-korlátozás is le van kapcsolva.
A továbbiakban a lépcsőfüggvény előállításakor csak akkor kerül sor a megengedett különbségi érték növelésére ill. csökkentésére, ha a maximálisan megengedett különbségi nyomás még
-5•· *··· ·· ·· • » * · ♦ * ·♦· * · ·« • » · · · * niúcs elérve és ha az előző időütemben az eltérítőnyomatékkorlátozás funkciója aktív volt.
A lépcsőfüggvényt , mint a megengedett különbségi nyomás alapértékét szabályozókör használja fel. A fiktív nyomásoknak az első függvénygenerátorból származó különbségi értéke jelenti a tényleges értéket. Ezen két érték különbségéből képződik ezek után a rendelkező jel. A szelepek túl gyakori kapcsolásának elkerülésére még megadásra kerül egy tűréstartomány, amelyen belül a rendelkező jel mozoghat, anélkül hogy a szelepbeállítás megváltozna.
Ha a bal és jobb oldali első kerék tapadási értékei közötti különbség visáiylag kicsi és a jobb tapadási értéken lévő kerék szabályozása csak az ismertetett lépcsőfüggvénnyel történik, akkor előfordulhat, hogy ez a kerék blokkol, mert az eltérítőnyomaték-korlátozással megadott féknyomás ezen a keréken nagyobb lehet, mint az a nyomás, amelyet a blokkolásvédő funkció erre a kerékre megad. Ezen blokkolás megakadályozására minden, az eltérítőnyomaték-korlátozás által megadott szelephelyzet összehasonlításra kerül a blokkolásvédelem ezen kerékre érvényes szelepállítási kívánságával. Ennek az összehasonlításnak a függvényében kerül rögzítésre az, hogy az eltérítőnyomaték-korlátozás a blokkolásvédő funkció szelepállítási igényét csak a féknyomáscsökkentés céljából befolyásolhatja. Ha a blokkolásvédő funkcióból nyomáscsökkentésre vonatkozó parancs adódik, akkor a szelepek megkapják ezt a parancsot. Amennyiben viszont a blokkolásvédő funkció nyomástartást és a eltérítőnyomaték-korlátozás nyomásnövelést követel, akkor szintén a blokkolásvédő funkcióé az elsőbbség.
A továbbiakban a találmány részletes leírása következik egy
-6kiviteli példa alapján, rajzzal szemléltetve.
Az 1. ábra a becsült féknyomás időbeli lefolyásának példáját mutatja, a szelepállások függvényében; a
2. ábra a jobb és bal oldali járműkerék között megengedett különbségi nyomás időbeli lefolyását szemlélteti; a
3. ábra két kerék féknyomásainak időbeli lefolyását mutatja blokolásvédett fékezés közben, hatásos eltérítőnyomatékkorlátozásnál; a
4. ábra a blokkolásvédett fékberendezésnek a eltérítőnyomaték-korlátozáshoz alkalmazott egységei kiviteli példájának tömbvázlatát szemlélteti.
Az 1. ábra alapján leírásra kerül, hogyan történik a lehetséges szelepállásoknak megfelelő fizikai érték megállapítása, amely jó közelítéssel a megfelelő fékhengerekben uralkodó féknyomást reprezentálja. A légtelenítés, nyomás tartás ill. levegő be lehetséges szelepállásokat az Ε, H 111. B betűk jelölik. Ezekhez az alábbi logikai szintek ill. számértékek vannak rendelve: E=0; Η = 1 és B = 2. Amíg a szelep a nyomás tartás helyzetben van, a féknyomás állandó. Ha a szelep a levegő be helyzetben van, akkor a megfelelő fékhengerben lévő nyomás nemlineáris függvény szerint növekszik, amely matematikailag egy e-függvény (Pm_v * e ), ahol ezen e-függvény paraméterei a fékberendezés konfigurációja, például a vezetékkeresztmetszetek, a szelepkeresztmetszetek, a fékhenger-térfogat stb. alapján megállapíthatók. E paraméterek és a berendezést tápláló nyomólégforrás nyomásának ismeretében a szelep nyitási idejéből megállapítható az ezen nyitási idő alatt lezajló nyomásváltozás. Ugyanez vonatkozik a légtelenítésre is, amelynél a fékhengerben uralkodó nyomás szintén egy e-függvény szerint
-7eslk.
Ilyen módon tehát a különböző szelepállapotok (légtelenítés, tartás és levegő be) Időtartamából igen pontosan megállapítható a féknyomás menete, a nyomás közvetlen mérése nélkül is. Az így megállapított féknyomás neve fiktív féknyomás, amely a szabályozás tényleges értékeként kerül felhasználásra.
Az első kerekek fiktív féknyomásainak különbsége a létező eltérítőnyomaték mértékét képviseli. Mivel a eltérítőnyomaték korlátozása csak ezen különbség figyelembevételével történik, a fiktív nyomásoknak nem kell szükségszerűen megegyezniük a pontos, valóságos fékhengernyomásokkal. Az eltérítőnyomaték-korlátozás arra a kerékre hat, amelyik a jó tapadási értéken található, míg a rossz tapadási értéken lévő kereket a eltérítőnyomatékkorlátozás nem befolyásolja. A szabályozás inkább egyedileg, a fékberendezés blokkolásvédő részének adatai alapján történik.
A 2. ábra az első kerekek fiktív nyomásainak a szabályozás által megengedett különbségét mutatja, annak időbeli változásával. Célszerűnek bizonyult ennek során egy lépcsőfüggvény, amely a maximális értéken végződik. Más görbék azonban szintén elképzelhetőek. A blokkolásvédő szabályozás kezdetén a fiktív nyomások megengedett különbsége 0-ban van megszabva, hogy a vezető ne kapjon ütést vezetés közben. Ez a megengedett különbség a 2. ábra szerinti lépcsőfüggvénynél lineárisan növekszik, ahol ezen lépcsőfüggvény meredeksége úgy van megválasztva, hogy a vezetőnek elég ideje marad az ellenkormányozásra. A lépcsőfüggvény azután határértékbe torkollik, amely az első kerekek fiktív nyomásainak maximálisan megengedett különbségét írja le. A függvény nullapontja az ABS-funkcló kezdetén van.
• ·· ···· ti ♦ · ·· · · · · · · • ··· · · ·· • · · · · · · • · · ·· · ·♦· · ·*
A pjó alap ~ prossz + δΡ képlet szerint kiszámítható a jó tapadási értéken lévő kerék nyomásának pillanatnyi alapértéke. Az ezen kerék fiktív nyomásával való összehasonlítás megadja a kiadandó szelepbeállítást. Az állandó levegőmozgás (be/ki) megakadályozására még egy tűréstartomány definiálására kerül sor, amely a 2. ábrán szaggatott vonallal látható. Ebből a szabályozás számára a 3. ábrán is szemléltetett alábbi összefüggések adódnak:
1. eset: Pjó alap > Pjő fiktív + tűréstartomány =>
légtelenítés
2. eset: Pjő alap < Pjó fiktív + tűréstartomány és Pjó alap > Pjó fiktív -> tartas
3. eset: PJÓ alap < Pjő fiktív => levegő ki.
A 3. ábrán az is látható, hogyan növekszik lassan a megengedett nyomáskülönbség a jó tapadási értéken lévő kerék és a rossz tapadási értéken lévő kerék között.
Ha a bal és a jobb oldali kerék tapadási értékei viszonylag közel vannak egymáshoz és a jó tapadási értéken lévő kerék szabályozására csak a eltérítőnyomaték-korlátozási függvény alapján ·· ···· ·« ·· ♦ · · 4 4 4 · 4 • ··· · · ·· • 4 4 4 4 4 4
444 44 4 44*4 4 «
-9kerül sor, amely , mint Ismeretes, a jó tapadási értéken lévő kerék féknyomását a rossz tapadási értéken lévő kerékre vonatkoztatja, akkor a jó tapadási értéken lévő kerék féknyomása olyan naggyá válhatna, hogy fellépne a jó tapadási értéken lévő kerék blokkolása. Ennek megakadályozására az eltérítőnyomatékot létrehozó szelepállás összehasonlításra kerül a blokkolásvédő szabályozás vezérlőparancsaival, ahol azon, a blokkolásvédő funkciótól származó parancsok, amelyek megtiltják a további nyomásnövekedést, azaz a nyomás tartása és légtelenítés parancsok elsőbbséget élveznek a eltérítőnyomaték-korlátozás parancsaival szemben.
A 4. ábra a eltérítőnyomaték-korlátozáshoz alkalmazott komponensek tömbvázlatát mutatja. Az 1. blokknak itt az a funkciója, hogy a szelepállásokból jeleket állítson elő a felügyelt kerekek fiktív nyomásai számára. A 2. blokk a lépcsőfüggvényt 111. a megengedett féknyomások függvényét állítja elő. A 3. blokk megállapítja, a két kerék melyike rendelkezik a nagyobb és a kisebb nyomással, és meghatározza ezen vizsgálat és a blokkolásvédő funkció követelményeinek alapján, a 2. blokk kimeneti jeleinek figyelembevételével a két kerék szelepállásait.
A 4. blokk egy 4 bemenetére olyan jel kerül, amely az első szelep pillanatnyi helyzetét adja meg. Ez a jel három állapotot vehet fel, ezek a 0, a levegő be, az 1, tartása és 2, a légtelenítés. Ezen jelek két 5 és 6 különféle a nyomás kivonókra jutnak, ahol azok a 2 ill. 0 állandó értékekből kivonásra kerülnek. Az 5 és 6 kivonók kimeneti jelei dón, hogy az invertált jel a 0 vagy 1 invertálődnak, olymóállapotot veheti fel.
Ha a szelep állása légtelenítés (2 érték), akkor az 5 kivonó kimeneti jele 0, így az invertált jel értéke 1. Amennyiben • ·· ···· ·· ·« ·· · · * · · · • ··· · · ·· • · · · · · · »»· ·· · ···· ··
-10viszont a szelepállások jelének értéke 1 vagy 2, akkor a kivonó invertált kimeneti jele 0 lesz. Fordítva, a 6 kivonó invertált kimeneti jele csak akkor 1 értékű, ha az 1. szelep a levegő be (0 érték) helyzetben van. Az 5 és 6 kivonók két invertált kimeneti jele a 7 111. 8 kapuáramkörökbe jut, amelyek csak akkor nyitnak és így átengedik a bemenetükön lévő jelet , ha a kapuvezérlő jelek értéke 1. Ezen 7 és 8 kapuáramkörök itt szorzóként vannak ábrázolva. A 7 és 8 kapuáramkörök további bemenetelre sorban az 1. szelep fiktív nyomásának értéke kerül, amely az előző időütemben került megállapításra. Ha az 1. szelep a légtelenítés helyzetben van, akkor ez a érték kezdőértékként kerül egy 9 függvénygenerátorba , amely ebből a kezdőértékből megállapítja az e-függvény leszálló ágát (1. ábra) és kimenetére olyan δΡ értéket ad ki, amely az utolsó időütemben történt nyomásváltozás, nyomáscsökkenés mértékét jelenti. Analóg módon kerül a 8 kapuáramkör kimeneti jele a 10 függvénygenerátorra, amely növekvő nyomásokra állapítja meg a megfelelő nyomásváltozást. Az időütem végén a két 9 vagy 10 függvénygenerátorok egyike mutathat csak 0-tól eltérő értéket.
Ez a kimeneti jel a 11 összegzőre jut, amelyben a megfelelő δΡ érték előjelhelyesen hozzáadódik az előző időütem P1 értékéhez.
A 11 összegző kimenetén így olyan jel áll rendelkezésre, amely megfelel az 1. szelep fiktív nyomásának. Ha az 1. szelep a nyomás tartás helyzetben van, akkor mindkét 7 és 8 kapuáramkör kimeneti jele 0 értékű, ezért a 9 és 10 függvénygenerátorok hatástalanok és az előző időütem nyomása új nyomásként átkerül az aktuális időütemhez. Mindkét 9 és 10 függvénygenerátor ezen kívül még megkapja a táp-nyomásforrás ismert Pmax maximális nyomásának megfelelő értéket.
··· *♦·· ·· «· • 4 · · * • · ·· • · · « • ·♦·· ·♦
-11Ugyanllyen módon kerül megállapításra a P2 fiktív nyomás a második szelepre, ahol a megfelelő egységek azonos hivatkozási jellel, de a 2 index-szel vannak jelölve. A két és P2 fiktív nyomás értékei egyrészt nem ábrázolt puffertárakban kerülnek átmeneti tárolásra és az előző időütem fiktív nyomásértékeinek bemenetelre jutnak. Ezenkívül a 3. blokk bemenetéin is megjelennek.
A 3. blokkban először kiszámításra kerül, hogy a két kerék melyike mutatja az alacsonyabb és melyike a magasabb fiktív nyomást. Ehhez a P^ és P2 két fiktív nyomás értéke a 12 maximális-érték áramkörre és a 13 minimális-érték áramkörre kerül. A maximális-érték áramkör kimenetén két bemeneti jele nagyobbikának értékét adja meg, vagyis amelyik a két P^ és P2 nyomások közül a nagyobbnak (P^g^) felel meg. Ennek megfelelően a minimális-érték áramkör kimenetén két bemeneti jele közül az alacsonyabb értéket adja meg , tehát a Plow alacsonyabb nyomás értékét. A 14 és 15 kivonók azt ellenőrzik, hogy melyik kerék mutatja a nagyobb nyomást. Ehhez kiszámítják a P^g^ mínusz P^ és P^igh minusz P2 különbségeket és megállapítják a különbségi érték előjelét. A 14 kivonó kimenetén ezután akkor van 1 érték, ha az 1. kerék mutat alacsonyabb nyomást és akkor 0 érték, ha ezen keréknél van nagyobb nyomás. Ennek megfelelően a 2 kivonó kimenetén akkor van 1 érték, ha a 2. kerék kisebb nyomású és 0 érték, ha a 2. kerék nagyobb nyomású.
A további 16 kivonó a két P^ és P2 ill. P^g^ és Pjow nyomások ptény különbségi értéket állapítja meg. Ez a különbségi érték kerül a 2. blokkba.
A 2. blokk szabja meg az eltérítőnyomaték-korlátozás számára megengedett különbségi nyomás időbeli lefolyásának függvényét. A • ·4· ·· ··· • * · · * • · ·· • · · · · · · • · » ·· · « · « · · »
4. ábrán a 2. ábra szerinti lépcsőfüggvényes kiviteli példa látható. Ez a 5Palap lépcsőfüggvény akkor növekedhet meg, ha az alábbi feltételek teljesülnek:
1. A blokkolásvédelem aktiválódott;
2. az eltérítőnyomaték-korlátozás az előző időütemben hatásos volt;
3. a 6Pmax maximálisam megengedett különbségi nyomás még nincs elérve.
A 4. ábra szerinti tömbvázlaton ezek a funkciók az alábbiak szerint realizálódnak:
A 17 komparátor ellenőrzi, hogy a δΡ__„ maximálisan megenge dett különbséginyomás-érték nagyobb-e, különbséglnyomás-érték. Ha ez így van, mint a 6Palap aktuális akkor az 1 érték kerül kiadásra, amely kinyitja a 18 kapuáramkört, amely itt is szorzóként látható. A kapuáramkör ezután átengedi a 5P inkrementáló értéket, amellyel a lépcsőfüggvénynek a következő időütemben növekednie kell. Ezt az értéket a további 19 kapuáramkör is átengedi, ha annak vezérlőbemenetén olyan jel (logikai 1) van, amely azt mutatja, hogy az előző ütemben az eltérítőnyomáskorlátozás aktív volt (ez a jel, mint mutatja, a ill. 33 komparátoroktól származik.
ezután az inkrementálási érték az előző időütem adódik, megadva
Ezt az értéket így a 5Palap különbségi még egy 21 kapuáramkör nyomás palap értékéhez új alapértékét.
is továbbengedi, ha a blokkolásvédelem aktiválása megtörtént.
A 5Palap megengedett különbségi nyomás aktuális értékét a 22 komparátor hasonlítja össze a δΡ^ fiktív különbségi nyomásértékkel, ahol a komparátor kimenete a 0 és 1 érté keket veheti fel. Ha a 5Palap mínusz SP.^ különbség negatív,
-13akkor a 22 komparátor kimenetén 0 érték, ha pozitív, akkor 1 érték jelenik meg.
A szelepek túl gyakori kapcsolásának elkerülésére a lépcsőfüggvényre még egy tűréstartomány van szuperponálva.
tűréstartomány szélességét meghatározó értékhez a 23
Az ezen összegző a komparátor, Palap aktuális alapértéket adja hozzá, majd a 24 amely a 22 komparátorhoz hasonlóan épül fel, kiszámítja a 5Ptény - (6Palap + TOL) különbség előjelét, ahola TOL érték a tűréstartomány szélességét jelenti. Ha ez a különbség negatív, akkor a komparátor kimeneti jele 0; ha pozitív, akkor a 24 komparátor kimeneti értéke 1.
A 22 és 24 komparátorok utáni kapcsolás megszabja, melyik szelepállás igényel eltérítőnyomaték-korlátozást. Ehhez az ábra a három 25, 26 és 28 szorzót tartalmazza, ahol az ábrázolás csak a könnyebb megértést szolgálja és a gyakorlatban a 25 szorzó azonnal elhagyható. A 25 szorzó ugyanis bemenetén a 0 állandó értéket kapja, így kimenete a 22 komparátor kimenetétől függetlenül mindig 0 a levegő be igény számára.
A 26 szorzó bemenetén a 2 konstans van (a légtelenítés számára), így kimenetén a 24 komparátor kimenetének értékétől függően 0 vagy 2 jelenhet meg.
A 22 és 24 komparátorok kimeneti jele további invertálás után a 27 ÉS-kapuban logikai kapcsolatba kerülnek. Ezen 27 ÉSkapu kimenete akkor 1, ha a Ρ^ηγ fiktív különbségi nyomás a tűréstartományon belül van. Ha viszont az a tűréstartományon kívülre esik, akkor a 27 ÉS-kapu kimenetén 0 található. A 27 ÉS-kapu kimenetét a 28 szorzó az 1 konstanssal szorozza, így a 28 szorzó kimenete 0 vagy 1 lehet. A 25, 26 és 28 szorzók három kimenete a 29 maximális-érték áramkörre kerül, amely • ·< ···· ·· »>
·« · *«··« • ··· · · • · · · · · w ·♦· ·· * · · ·€ · ♦ kiválasztja három bemeneti értéke közül a legnagyobbat, majd kiadja kimenetén. A 0, 1 és 2 értékek kiválasztott hozzárendelése esetén tehát ez azt jelenti, hogy a légtelenítés folyamatnak elsőbbsége van a tartás és a levegő be előtt és hogy a tartás elsőbbséggel rendelkezik a levegő be előtt.
A szelepállításra vonatkozó, a lépcsőfüggvénytől (2. blokk) származó követelmény ezután a 3. blokkba kerül, amely ezt a követelményt annak a szelepnek adja át, amely a nagyobb nyomást mutatja. Ehhez a 29 maximális-érték áramkör kimeneti jele két 30 és 31 kapuáramkörre jut, amelynek vezérlőbemenetei a 14 és 15 komparátorok kimeneteivel vannak összekötve. Mivel a 30 és 31 kapuáramkörök vezérlőbemenetei invertálóak, a 30 kapuáramkör a lépcsőfüggvénytől származó, a szelepállításra vonatkozó követelményjelet akkor engedi át az 1. szelephez, ha a két első kerék közül az 1. kerék mutatja a nagyobb nyomást. Ennek megfelelően a 31 kapuáramkör akkor engedi át a követelmény]elet a 2. szelephez, ha az mutatja a kettő közül a nagyobb nyomást.
Annak megakadályozására, hogy az eltérítőnyomaték-korlátozás lépcsőfüggvénye miatt a jobb tapadási értéken lévő kerék blokkolódjon, a 30 és 31 kapuáramkörökből származó, a szelepállásokra vonatkozó követelményjelek a 32 és 33 komparátorokban még összehasonlításra kerülnek azokkal a szelepállításokra vonatkozó követelmény]elekkel, amelyek amelyek a blokkolásvédő szabályozástól származnak. Ezek a 32 és 33 komparátorok itt elvileg szintén maximális-érték áramkörök, amelyek két bemeneti jelük közül a nagyobbikat kiadják kimenetűkre. Ha tehát például a blokkolásvédő funkció légtelenítést (érték: 2) követel, miközben az eltérítőnyomaték-korlátozás tartást vagy levegő be-t követel, akkor mindig a légtelenítésnek van elsőbbsége. Hasonló
-154 «« *··· ·« >· ·· * · · · · ♦ • ··· · · • · · · · · ♦ • · 4 ·· 9 ♦ » Μ ·· érvényes a blokkolásvédő funkció tartás követelményére, az eltérítőnyomaték-korlátozás légtelenítés követelményével összehasonlítva .
A 32 és 33 komparátorok kimeneti jelei a 34 és 35 összegzőkre kerülnek, amelyek kimeneti jelei az 1. ill. 2. kerék számára a szelepeket vezérlik. A 34 ill. 35 összegzők egyéb bemenetelre a 36 ill. 37 kapuáramkörök kimenetei vannak kapcsolva, amelyeket a 14 ill. 15 komparátorok kimeneti jelei vezérelnek. Azon kerék, amelynek fékhengere a kisebb nyomást mutatja, kinyitja a két 36 vagy 37 kapuáramkörök egyikét, így a blokkolásvédő szabályozó körből származó, a szelepállításra vonatkozó követelményjel átjut a megfelelő 34 vagy 35 összegzőre. Ezzel biztosított tehát az, hogy a rosszabb . tapadási értéken lévő kerék, amelynek csekélyebb a fékhengernyomása, a blokkolásvédő funkció által kerül szabályozásra, míg a másik kereket az eltérítőnyomaték-korlátozás szabályozza, azzal a megkötéssel, hogy erre a kerékre nézve is, bizonyos üzemi körülmények között, amelyeket a 32 és 33 komparátorok határoznak meg, a blokkolásvédő funkciónak van elsőbbsége.

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Blokkolásvédett fékberendezés eltérítőnyomaték-korlátozással, ahol a bal- és jobboldali első kerekek kerékfékhengerei féknyomásainak különbsége előre megadott maximális értékre (5P__V) van korlátozva, azzaljellemezve, hogy egy első függvénygenerátort (1) tartalmaz, amelynek bemenetére olyan jel (0, 1, 2) kerül, amely a felügyelt kerékfékhengert vezérlő szelepek helyzetét képviseli, ahol a függvénygenerátor (1) ezen jel előre megadott függvény szerinti időbeli lefutásából előállítja az egyes kerékfékhengerek féknyomásának megfelelő kimeneti jeleket (P|, P2
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti blokkolásvédett fékberendezés, a zzal jellemezve, hogy az első függvénygenerátor (1) előre megadott függvénye e-függvény.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti blokkolásvédett fékbe- rendezés, azzal jellemezve, hogy az első függvéhygenerátor (1) kimeneti jelei egy kiválasztó áramkörre (3) kerülnek, amely megállapítja, a két felügyelt kerék melyike van nagyobb (P^^g^) és melyike kisebb (Pjow) féknyomással terhelve, valamint megállapítja a nagyobb és a kisebb féknyomás közötti különbségi értéket (ŐPtény^' ez a különbségi érték egy második függvénygenerátorra (2) jut, amely egy további előre megadott függvény szerint meghatározza a kerékfékhengerekben fellépő féknyomások megengedett értékét, ahol a kiválasztó áramkör (3) a második függvénygenerátor (2) kimeneti jelét csak azon kerék szelepjéhez engedi át, amelyik a két féknyomás nagyobbikét mutatja.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti blokkolásvédett fékberendezés, a zzal jellemezve, hogy a második függvénygenerátor (2) ·· ···· ·· ·· • · · · · · ··· · 9··
    9 ♦ · · 99
    9 99 9 999··9
    -17olyan jelet (5p aiap) állít elő, amely a féknyomások megengedett különbségét fejezi ki, ahol a második függvénygenerátor (2) előre megadott függvénye egy időben növekvő lépcsőfüggvény, amely állandó maximumba (δΡ__„) torkollik.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti blokkolásvédett fékberendezés, a zzal jellemezve, hogy a második függvénygenerátor (2) olyan berendezéseket (21) tartalmaz, amelyek a második függvénygenerátort (2) csak akkor aktiválják, ha a fékberendezés blokkolásvédő funkciója aktív.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti blokkolásvédett fékberendezés, a zzal jellemezve, hogy a második függvénygenerátor lépcsőfüggvénye a 0 értéknél kezdődik és hogy olyan berendezéseket (17 -21) tartalmaz, amelyek a lépcsőfüggvény növekedését csak akkor engedélyezik, ha
    a) a maximálisan megengedett különbségi nyomás (δΡ__ν) még nincs elérve és
    b) az eltérítőnyomaték-korlátozó függvény az előző időütemben aktív volt.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti blokkolásvédett fékberendezés, a zzzal jellemezve, hogy a második függvénygenerátor járulékosan olyan berendezéseket (22 - 29) tartalmaz, amelyek a tényleges különbségi nyomást (5Ptény) összehasonlítják a megengedett különbségi nyomással (P a^ap) és amelyek a továbbiakban ellenőrzik, hogy az összehasonlítási érték előre megadott tűréssávon belül van-e, ahol ennek függvényében vezérlőjelet állítanak elő az eltérítőnyomaték-korlátozó függvény által működtetendő szelep számára.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti blokkolásvédett fékberendezés, a zzal jellemezve, hogy az eltérítőnyomaték-korlátozó
    -18függvény által működtetendő szelep vezérlőjele egy összehasonlítóban (32, 33) egy, a blokkolásvédő függvénytől származó szelepvezérlő jellel kerül összehasonlításra, ahol ezen összehasonlítástól függően egy, a blokkolásvédő függvénytől érkező légtelenítés vagy nyomáscsökkentés jel mindig előnyt élvez az eltérítőnyomaték-korlátozó függvénytől származó jelekkel szemben és ahol a blokkolásvédő függvénytől származó nyomástartásra vonatkozó szelepvezérlő jel előnyt élvez az eltérítőnyomaték-korlátozó függvénytől származó, levegő be 111. nyomásnövelés értelmű jellel szemben.
HU90688A 1989-02-07 1990-02-06 Locking-protected brake assembly with deflecting torque limitation HUT58233A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3903585A DE3903585A1 (de) 1989-02-07 1989-02-07 Blockiergeschuetzte bremsanlage mit giermomentbegrenzung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU900688D0 HU900688D0 (en) 1990-04-28
HUT58233A true HUT58233A (en) 1992-02-28

Family

ID=6373568

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU90688A HUT58233A (en) 1989-02-07 1990-02-06 Locking-protected brake assembly with deflecting torque limitation

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5075859A (hu)
EP (1) EP0381957B1 (hu)
JP (1) JPH02231258A (hu)
AT (1) ATE81827T1 (hu)
BR (1) BR9000515A (hu)
DE (2) DE3903585A1 (hu)
HU (1) HUT58233A (hu)
RU (1) RU1838166C (hu)
ZA (1) ZA90860B (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1991008935A1 (de) * 1989-12-16 1991-06-27 Robert Bosch Gmbh Antiblockierregelsystem
FR2659920A1 (fr) * 1990-03-22 1991-09-27 Nissan Motor Appareil de controle de la force de freinage d'un vehicule.
DE4012167A1 (de) * 1990-04-14 1991-10-17 Bosch Gmbh Robert Antiblockierregelsystem
US5063514A (en) * 1990-06-19 1991-11-05 General Motors Corporation Abs yaw control
US5668724A (en) * 1990-09-28 1997-09-16 Robert Bosch Gmbh Method for improving the controllabilty of motor vehicles
DE4114734A1 (de) * 1991-05-06 1992-11-12 Teves Gmbh Alfred Schaltungsanordnung fuer eine bremsanlage mit elektronischer blockierschutzregelung
US5636910A (en) * 1992-09-10 1997-06-10 Robert Bosch Gmbh System and method for controlling the dynamics of vehicle movement
FR2695367A1 (fr) * 1992-09-10 1994-03-11 Bosch Gmbh Robert Système de régulation de la dynamique du freinage d'un véhicule.
JPH07186918A (ja) * 1993-12-10 1995-07-25 Robert Bosch Gmbh ブレーキ圧力制御装置
DE4410937C1 (de) * 1994-03-29 1995-08-10 Knorr Bremse Systeme Verfahren zur Optimierung von Bremsweg und Fahrzeugstabilität von Fahrzeugen mit einem Antiblockiersystem auf Fahrbahnen mit stark unterschiedlichen Reibwerten und blockiergeschützter Bremskraftregelkreis zur Durchführung des Verfahrens
DE19521086A1 (de) * 1995-06-09 1996-12-12 Teves Gmbh Alfred Verfahren zum Einregeln eines vorgegebenen, veränderlichen Bremsdruckes in den Radbremsen einer Bremsanlage
DE19542295B4 (de) * 1995-11-14 2005-06-09 Robert Bosch Gmbh Bremssystem für ein Fahrzeug
DE19647997A1 (de) * 1996-11-20 1998-05-28 Wabco Gmbh Verfahren zur Giermoment-Abschwächung in einem Fahrzeug mit Antiblockiersystem
DE10207378B4 (de) * 2001-11-15 2016-03-31 Robert Bosch Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Verbesserung des Bremsverhaltens
US7661772B2 (en) * 2001-11-15 2010-02-16 Robert Bosch Gmbh Method and device for improving braking behavior
GB2465777B (en) * 2008-11-28 2012-10-03 Gm Global Tech Operations Inc Drive force distribution controlling method
JP5411923B2 (ja) * 2011-12-26 2014-02-12 日信工業株式会社 車両用ブレーキ液圧制御装置
US8874346B2 (en) * 2012-11-15 2014-10-28 Caterpillar Inc. System with blended anti-lock and stability control
BR102020006561A2 (pt) * 2019-05-13 2021-02-17 The Boeing Company sistema de freio, aeronave que tem o sistema de freio e método para determinar a pressão de fechamento do conjunto para o conjunto de freio do sistema de freio

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS4326787Y1 (hu) * 1964-12-15 1968-11-06
US4123116A (en) * 1977-06-16 1978-10-31 The Bendix Corporation Duty cycle translator with solenoid modeling circuit for adaptive braking system
DE2851107C2 (de) * 1978-11-25 1990-03-08 Wabco Westinghouse Fahrzeugbremsen GmbH, 3000 Hannover Schaltungsanordnung zur Verbesserung der Fahrstabilität von mit blockiergeschützten Bremsanlagen ausgerüsteten Fahrzeugen
JPS56162047U (hu) * 1980-05-01 1981-12-02
DE3313097A1 (de) * 1983-04-12 1984-10-18 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Antiblockierregelsystem
DE3543145C2 (de) * 1985-12-06 1995-08-03 Bosch Gmbh Robert Elektrisches Bremssystem für ein Fahrzeug
DE3602432A1 (de) * 1986-01-28 1987-07-30 Bosch Gmbh Robert Antiblockierregelsystem
DE3733801A1 (de) * 1987-09-21 1989-03-30 Wabco Westinghouse Fahrzeug Antiblockiersystem fuer fahrzeuge
GB2215796A (en) * 1988-02-09 1989-09-27 Fuji Heavy Ind Ltd Antilock brake control method for motor vehicles

Also Published As

Publication number Publication date
US5075859A (en) 1991-12-24
ZA90860B (en) 1990-11-28
ATE81827T1 (de) 1992-11-15
BR9000515A (pt) 1991-01-15
RU1838166C (ru) 1993-08-30
HU900688D0 (en) 1990-04-28
JPH02231258A (ja) 1990-09-13
DE3903585A1 (de) 1990-08-09
EP0381957A1 (de) 1990-08-16
EP0381957B1 (de) 1992-10-28
DE59000376D1 (de) 1992-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT58233A (en) Locking-protected brake assembly with deflecting torque limitation
EP0370671B1 (en) Trailer brake control for towing vehicles having electronic brake control
SU1452474A3 (ru) Устройство управлени торможением транспортного средства
EP0662058B1 (de) Bremsanlage mit blockierschutz- und antriebsschlupfregelung und hydraulikpumpensteuerung
US6299260B1 (en) Method and device for controlling a pump in a brake system
US4969756A (en) Motor driven actuator speed control
US6389349B1 (en) Method and apparatus for activating a pump of a braking system as a function of the pressure gradient
US8620556B2 (en) Correction method for the correction of characteristic curves for analogized hydraulic valves in motor vehicle braking systems
KR20000029924A (ko) 제어식제동장치의유압펌프제어방법
US20060202552A1 (en) Electronic control method for a slip-controlled motor vehicle brake system
US4984164A (en) Anti-lock control method and apparatus for vehicles
US6314358B1 (en) Brake control for vehicles, especially for rail vehicles and a method for controlling vehicle brakes
DE19729097A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Steuerung einer Bremsanlage
US9085289B2 (en) Method of operating an electrically controllable brake system and brake system which is operated according to the method
CA2152739C (en) Proportional polarity shift wheel slide protection
US6164735A (en) Vehicle brake control system
US6511137B2 (en) Method and apparatus for calculating actuation control of an FDR/ESP hydro-subassembly for reduction of hydraulic noises
CN110316173A (zh) 一种通过电控Booster与ABS联动实现ESC功能与主动安全控制的方法
DE19622754A1 (de) Verfahren und Schaltung zur Steuerung eines Pumpenmotors eines Fahrzeug-Regelungssystems
US6799132B2 (en) Smart resolution valve pressure control
EP1564409B1 (de) Pumpenregelung
JPS5828137B2 (ja) テキオウブレ−キソウチ
US20200047728A1 (en) Method for controlling an electronically slip-controllable power braking system and electronically slip-controllable power braking system
KR100242102B1 (ko) 자동차용 제동력제어시스템의 압력제어방법
JP2628580B2 (ja) 車輪速度制御装置

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee