HUT53165A - Method for fixing the souring matters being in paper-industrial water cycle - Google Patents
Method for fixing the souring matters being in paper-industrial water cycle Download PDFInfo
- Publication number
- HUT53165A HUT53165A HU90837A HU83790A HUT53165A HU T53165 A HUT53165 A HU T53165A HU 90837 A HU90837 A HU 90837A HU 83790 A HU83790 A HU 83790A HU T53165 A HUT53165 A HU T53165A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- weight
- paper
- polymerizate
- water
- fixing
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D21—PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
- D21H—PULP COMPOSITIONS; PREPARATION THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASSES D21C OR D21D; IMPREGNATING OR COATING OF PAPER; TREATMENT OF FINISHED PAPER NOT COVERED BY CLASS B31 OR SUBCLASS D21G; PAPER NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- D21H17/00—Non-fibrous material added to the pulp, characterised by its constitution; Paper-impregnating material characterised by its constitution
- D21H17/20—Macromolecular organic compounds
- D21H17/33—Synthetic macromolecular compounds
- D21H17/34—Synthetic macromolecular compounds obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds
- D21H17/41—Synthetic macromolecular compounds obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds containing ionic groups
- D21H17/44—Synthetic macromolecular compounds obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds containing ionic groups cationic
- D21H17/45—Nitrogen-containing groups
- D21H17/455—Nitrogen-containing groups comprising tertiary amine or being at least partially quaternised
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D21—PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
- D21H—PULP COMPOSITIONS; PREPARATION THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASSES D21C OR D21D; IMPREGNATING OR COATING OF PAPER; TREATMENT OF FINISHED PAPER NOT COVERED BY CLASS B31 OR SUBCLASS D21G; PAPER NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- D21H21/00—Non-fibrous material added to the pulp, characterised by its function, form or properties; Paper-impregnating or coating material, characterised by its function, form or properties
- D21H21/02—Agents for preventing deposition on the paper mill equipment, e.g. pitch or slime control
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Paper (AREA)
- Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
- Surgical Instruments (AREA)
- Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Water Treatment By Sorption (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás zavaró anyagoknak a papíripari vizkörfolyamatból való eltávolítására.
Az elmúlt évtizedekben a papírgyártásban a fajlagos frissvizfogyasztás és a fajlagos szennyvízmennyiség nagymértékű csökkentését sikerült elérni a vizkörfolyamatok beszükitése,zárttá tétele révén. Ennek kiváltó oka egyrészt, hogy igy a szennyvízzel távozó anyagok vesztesége csökkenthető, másrészt az elvezethető szennyvíz összetételével, tisztaságával kapcsolatos hatósági előírások is ilyen irányban hatnak.
A viz mennyiségének csökkentéséből uj problémák egész sora fakadt, A körforgásban tartott viz hányadának növelésével a papírgyártó rendszer hőmérséklete egyes részekben tetemesen emelkedhet, ami fokozza a nyálkaképződést. A körfolyamatban tartott viz nagyobb elektrolit-koncentráció fokozza a korróziót. A vizkörfolyamatban kialakuló anaerob zónák szaggal kapcsolatos problémát okozhatnak.
A körfolyamat zárttá tételével kapcsolatos legsúlyosabb gond azonban az, hogy a körfolyamatban vezetett vízben szerves anyagok dusulnak fel, az un. zavaró anyagok. AUHORN definíciója dzérint (Papierf. abrikation 112, 37-48 /1984/) zavaró anyagokon oldott vagy kolloid módon oldott anionos oligomerek vagy polimerek és nemionos hidrokolloidok értendők. Ezen anyagok a cellulóz, faanyag és hulladékpapir feldolgozása során keletkeznek lignánként, vagy a hemicellulózokból származó poli-, illetve oligoszaccharidként. Más zavaró anyagok a papírgyártás során alkalmazott anionos segédanyagokból származnak.
Az említett, vízben oldódó anyagok koncentrációja a vizkörfolyamatok beszükitésével erősen emelkedik. Különösen fatartalmú papír gyártásékor a papirgép körfolyamatvize erősen terhelt zavaró anyagokkal.
• · · · ·······* · « · « · · • · · · ·
- 3 A zavaró anyagok a papírgyártást sok tekintetben nehezítik; a massza őrlését befolyásolják csökkent rostduzzadás és késleltetett őrlésfejlődés révén, a körfolyamat rendszerében és a papirgép pépfelfuttatási szakaszán fokozódnak a lerakódások.
Romlik továbbá a rexenció, a viztelenedés, a lapképződés, valamint a papirszilárdság. A zavaró anyagok gyakorlatilag az összes kémiai segédanyag hatékonyságát befolyásolják. Itt csak a retencióés viztelenedési segédanyagokat, a nedves- és száraz-szilárdságot növelő adalékokat, enyvező, habmentesitő, fehérítő és festő anyagokat említjük meg. A zavaró anyagok koncentrációja lehet a korlátozó tényező a körfolyamat további intenziválásában.
A régebben szokásos alumínium-szulfát adalékolás a fenti problémákat nagyrészt megszüntette. A közbenső Al-komplexek erős adszorpciós képessége a körfolyamatban vezetett vizet szervetlen és szerves ballasztanyagoktól mentesiti. Ma azonban a papírgyártási körfolyamatok semleges tartományban dolgoznak, alumínium-szulfátot kicsapó és rögzitő szerként már nem használnak, részint azért is, mert gazdaságossági és mennyiségi meggondolásokból a kalcium-karbonát simító- és töltőpigmentkénti alkalmazása került előtérbe. A kalcium-karbonát növekvő alkalmazása miatt azonban a kalcium-karbonát-tartalmu simítási hulladék és a használt papír savas pH melletti feldolgozásában is lényegesen nőttek a gyártási problémák. Igény mutatkozott tehát olyan módszerre, amellyel a zavaró anyagokat a papírgyári körfolyamatvizből el lehet távolítani, minél kevesebb alumínium-szulfát felhasználásával.
A probléma megoldásával kapcsolatban első kisérlezetések már folytak. így erősen fatartalmú simított papír állítható elő kalcium-karbonát alkalmazásával, rtimsó hozzáadása nélkül (Arheilger, von Medvey, Wochenblatt für Papierfabrikation 114, 958-961 /1986/).
• · ·· ·· ·· ···« ····«»·* · • · · · · • · · · * ···· ···· ···· ···· ·
- 4 A beszámoló szerint polidiallildimetil-ammóniumkloridot (PolyDadmac) tesznek a körfolyamat vizébe. Mégis úgy tűnik, a Polydadmac nem rendelkezik a timsó minden előnyös tulajdonságával. Egyebek között rém nehéz volt a nyálkaképződés visszaszorítása, csak járulékos szerekkel sikerült.
Emellett - a timsóval ellentétben - a PolyDadmac kromofór anyagokat is olyan jól rögzít, hogy a rögzitőszerkénti üzemi alkalmazása során az áru fehérsége mintegy 1,5 fehérponttal csökkent, ami a fehéritőszerek költségének szignifikáns emelkedéséhez vezetett.
A probléma tehát változatlanul az, hogy a zavaró anyagok eltávolításához az alumínium-szulfátot ki kell váltani olyan anyaggal, amely negatív mellékhatásoktól mentes.
A Jő 20 O65 sz. NSZK-beli közrebocsátás! irat más utat ismertet: különleges víztelenítő-, retenciós és flokkuláló szereket, mégpedig N-vinilamidok nagy molekulatömegü, vízben oldódó polimerizátumait alkalmazzák, amelyek hatásukat csak a kisérőanyagként a fa anyagaiból származó, fenolos csoportokat hordozó oligomereket és/vagy polimereket tartalmazó zavaró anyagok jelenlétében fejtik ki. Ezek a különleges N-vinilamid-polimerizátumok tehát a papírgyártás zárt vizkörfolyamataiban mindig jelen lévő zavaró anyagokkal szemben nem érzékenyek.
A módszer hátránya, hogy a zavaró anyagok rögzítése nem történik meg; a papírgyártásban ismert és szokásosan alkalmazott flokkuláló, víztelenítő és retenciós anyagok, a kationos polimerek sem alkalmazhatók.
A találmány feladata tehát a zavaró anyagok egyszerű és hatékony rögzítése volt alumínium-szulfát nélkül oly módon, hogy az ismert és bevált, kationos polimer alapú segédanyagok víztelenítő-, retenciós- és flokkulálószerként változatlanul lehessen használni, hatásuk csökkenése nélkül • · · ·· · ····«··· · • · ♦ · · • · · · ♦ ···· ···· ···· ···· *
- 5 A fenti feladatot kvaternált dimetilaminopropil(met)akrilamid bázisú polimerizátumok (homo- és/vagy kopolimerizátumok) alkalmazásával oldottuk meg, amelyeket a pépfelfuttatáson és/vagy a körfolyamat vizébe adagolunk; a polimerizátumok 10 t%-os nátrium-klorid-oldatban mért határviszkozitása 150 ml/g-nál kisebb.
A találmány szerint alkalmazható polimerizátumok előnyösen 50-100 t% mennyiségben kvaternált dimetilaminopropil(met)akril/ amidből és 0-50 t% mennyiségben akrilamidból, akrilsavból, metakrilsavból, akrilamidometilpropánszulfonsavból vagy a felsorolt kationos és anionos monomerek elegyéből állnak.
A dimetilaminopropil(met)akrilamid kvaternálása a szokásos kvaternáló ágensekkel történik, um. pl. dimetil-szulfát, dimetil-karbonát, benzil-klorid, metil-klorid vagy etil-bromid.
A polimerizátumokat 0,05 - 1 t% mennyiségben adagoljuk a gyártott papír száraz tömegére vonatkoztatva, az egyébként alkalmazott segédanyagok mellett. Az adagolás a pépfelfuttatásnál vagy a körfolyamat vizébe történik, előnyösen a gyártott papír száraz tömegére vonatkoztatva 0,2 - 0,8 t% mennyiségben.
Előnyös, ha a zavaró anyagok rögzítéséhez adagolt polimerizátum összmennyiségét több adagolási helyre szétosztjuk.
Meglepő módon a találmány szerint alkalmazható polimerizátumokkal az alábbi előnyöket érjük el:
a) a körfolyamatban lévő vízben keringő zavaró anyagok a
H.
papirrostokhoz kötődnek, de
b) az igy gyártott papir fehérségi foka a zavaró anyagok adszorbeálódása következtében mégsem romlik.
A találmány szerint rögzitőszerként alkalmazott polimerizá• · ···· • · ·· ·· • · · · · ·· · · • · · ♦ · • · · · ·
- 6 - .................
tumok előnyösen semleges tartományban, aluminium-szulfát adagolása nélkül kerülnek felhasználásra. Lehetséges azonban az is, hogy a polimerizátumot kvázi semleges üzem mellett alumínium-szulfáttal kombináltan alkalmazzuk.
Különösen előnyös a találmány szerinti polimerizátumok alkalmazása olyan papírgyártási rendszerben, ahol a vizkeringés zárt része meghaladja a 90 %-ot.
A találmányt az alábbi példákkal közelebbről ismertetjük.
Ha mást nem kötünk ki, a részek mindig tömegrészek.
A) A polimerizátumok előállítása
1. sz. polimerizátum
250 rész akrilamidopropil-trimetilammóniumklorid 750 rész vízzel készített oldatának pH-értékét 5,0-ra állítjuk be. Nitrogéngáz bevezetése mellett az oldatot 75 °C-ra melegítjük. 0,6 rész káliumperoxo-diszulfát adagolása után a polimerizáció kezdődik. Az elegy 5 perc alatt eléri a 90 °C-os végső hőmérsékletet. Lehűlés után a termék viszkozitása 1050 mPa.s, határviszkozitása 120 ml/g.
2. sz. polimerizátum
568 rész vízben egymás után 180 rész akrilamidopropil-trimetilammóniumkloridot, majd 180 rész akrilaminometilpropánszulfonsavat oldunk, és az oldat pH-értékét 72 rész 45 t%-os nátrium-hidroxid-oldattal 5,0-ra állítjuk. Nitrogéngáz bevezetése mellett az oldatot 75 °C-ra melegítjük. 0,6 rész káliumperoxodiszuli'át adagolása után az elegy kezd polimerizálódni, 10 perc alatt eléri a 92 °U-os végső hőmérsékletet. Lehűlés után a termék viszkozitása 860 mPa.s, határviszkozitása 75 ml/g.
3. sz. polimerizátum
200 rész akrilamidopropil-trimetilarnmóniu.'nkloridot ?09 rész • * · ♦ ·· · · · ·· · ······♦· · • · · · · • · · · · ···· ···· ···· ··«· «
- 7 vízben oldunk, az oldathoz 50 rész akrilsavat adunk, majd rész 45 t%-os nátrium-hidroxid-oldattal a pH-értéket 5,0-ra állítjuk. Nitrogéngáz bevezetése mellett az oldatot 75 °C-ra melegítjük. 0,4 rész káliumperoxo-diszulfát adagolása után a polimerizálódás megindul. 7 perc alatt az elegy eléri a 94 °C-os végső hőmérsékletet. Lehűlés után a termék viszkozitása 750 mPa.s, határviszkozitása 98 ml/g.
4, sz, polimerizátum
210 rész metakrilamidopropil-trimetilammóniumkloridot feloldunk 6j8 rész vízben. 90 rész metakrilsav adagolása után az oldat pH-értékét 62 rész 45 t%-os nátrium-hidroxid-oldattal 5,0ra állítjuk. Nitrogéngáz bevezetése mellett az oldatot 75 °C-ra melegítjük. 0,8 rész káliumperoxo-diszulfát hozzáadása után kezdődik a polimerizálódás. 15 perc alatt az elegy eléri a 91 °C-os végső hőmérsékletet. Lehűlés után a termék viszkozitása 890 mPa.s, határviszkozitása 105 ml/g.
5. sz, polimerizátum
646 rész vízben egymás után 210 rész metakrilamidopropil-trimetilammóniumkloridot, majd JO rész akrilamidometilpropánszulfonsavat oldunk. 60 rész akrilsav adagolása után az oldat pHértékét 54 rész 45 t%-os nátrium-hidroxid-oldattal 5,0-ra állítjuk. 0,8 rész káliumperoxo-diszulfát adagolása után kezdődik a polimerizálódás. Az elegy 12 perc alatt eléri a 94 °C-os végső hőmérsékletet. Lehűlés után a termék viszkozitása ?40 mPa.s, határviszkozitása 88 ml/g.
Az alkalmazástechnikai vizsgálatoknál összehasonlító polimerizátumként 95 ml/g határviszkozitásu polidimetildiallilammónium kloridot alkalmaztunk.
• ·
- 8 B) Alkalmazástechnikai vizsgálatok
A zavaró anyagok rögzítésének kimutatására az alábbi módszereket szokták alkalmazni:
1. A kationos víztelenítő és retenciós szerek hatását az anionos zavaró anyagok csökkentik. A rögzitőanyag hozzáadása után a víztelenítő, illetve retenciós hatás javul, ezt mennyiségileg mérjük.
2. A papír fehérség! fokát a DIN 53145 szabvány szerint mérjük. Bizonyos zavaró anyagoknak és kromofóroknak a papirrostokon történő rögzítése következtében a papír fehérsége csökken.
A fehérség! fok természetesen rögzitőszer nélkül a legmagasabb, de a találmány szerint alkalmazható rögzitőszerek lényegesen kisebb mértékben rontják, mint az összehasonlító rögzítőszerek.
1. A papirpép viztelenitése, Schopper-Riegler féle módszer
Az alkalmazott készüléket az alábbi könyv Írja le: Zellstoff Papier, 5. kiqdás, VEB Fachbuchverlag Leipzig, 387-388. old. Úgy módosítottuk, hogy mindkét kivezető csonk közös gyűjtőedénybe torkolljon, ezzel azt érjük el, hogy nem az őrlési fokot, hanem kizárólag a pép víztelenítését mérjük.
t% szilárdanyag tartalmú hulladékpapir pépet alkalmaztunk. 3 g pépet 20 °DH keménységű csapvizzel 300 ml térfogatra hígítottunk. A. rögzitőszert 300 ml térfogatra hígítottuk és a pépszuszpenzióhoz adtuk. A szuszpenziót háromszor felráztuk. Ezt követően a víztelenítő segédanyagot 400 ml térfogatra hígítottuk és a szuszpenzióhoz adtuk. A kapott elegyet egyszer felráztuk, majd a Schopper-Riegler féle készülékben viztelenitettük.A700 ml szürlethez szükséges időt mérjük, A vakérték (kontroll 1) a rögzitőanyag és víztelenítő segédanyag nélkül mért érték, a nullérték (kontroll 2) a rögzitőszer nélkül, de víztelenítő segédanyaggal mért érték. Vizte···· • « · · · • · · · « ·<·< ···· ···· ···· *
- 9 lenitő segédanyagként 25 t%-os kationos poliakrilamidot alkalmaztunk.
1, táblázat: Schopper-Riegler szerinti víztelenítési kísérlet (a 700 ml szürlethez szükséges idő mp—ben)
Víztelenítő segédanyag (%)
0,00 0,01 | 0,02 | 0,05 | |
vakérték (kontroll 1) | 255 | ||
nullérték (kontroll 2) | 121 | 85 | 67 |
1. rögzitőszer: 0,5 t% | 89 | 71 | 59 |
0,6 t% | 78 | 65 | 54 |
2, rögzitőszer: 0,5 t% | 96 | 76 | 63 |
0,6 t% | 86 | 69 | 57 |
5. rögzitőszer: 0,5 t% | 93 | 74 | 62 |
0,6 t% | 82 | 64 | 57 |
4. rögzitőszer: 0,5 t% | 92 | 71 | 61 |
0,6 t% | 82 | 65 | 55 |
5. rögzitőszer: 0,5 t% | 94 | 74 | 63 |
0,6 t% | 83 | 66 | 56 |
összehasonlító 0,5 t% | 115 | 81 | 65 |
rögzitőszer 0,6 t% | 105 | 76 | 61 |
2. A retenció meghatározása (Britt-Jar féle teszt)
A retenció meghatározására szolgáló készüléket az alábbi irodalom ismerteti: New methods fór monitoring retention, Tappi Február 1976, Vol. 59» 2. sz,, KW. Britt és J, E, Unbehend.
2,5 g száraz papíranyagot (90 t% fapor 48 0 S.R., 10 t% kréta %-os zagy alakjában, ahol a részecskék 60 %-a 2 mikronnál kisebb) 20 °DH keménységű csapvizzel 400 ml térfogatra higitottunk. A rögzitőszer hozzáadása után a szuszpenziót 10-szer felráztuk. Ezt követően a retenciós segédanyagot adagoltuk 0,01 t%-os oldat alakjában, és a szuszpenziót háromszor felráztuk. Újabb 500 ml viz adagolása után a szuszpenziót a Britt-Jar féle készülékbe töltöttük, 800 mp 1 fordulatszám mellett 15 másodpercen át kevertük.
- 10 «· «0 ·· ·· · ·· · ·»<··«··« « • · · · · • · · · *
További keverés közben a kifolyó szelepét 30 mp-re nyitottuk, a szűrletet összegyűjt ettük. A szürletet feketeszalagos nuccson át szűrtük, szárítással határoztuk meg a vissza nem tartott (nem retendált) finomfrakciós anyagok mennyiségét. A retenciót a vissza nem tartott finomfrakció százalékában adjuk meg az összes finim frakciós anyagra vonatkoztatva.
2. táblázat: Britt-Jar féle teszt (Retenció %-ban)
Víztelenítő segédanyag (%)
0,00 0,02 0,03
Vakérték (kontroll 1) 48,9
nullérték (kontroll | 2) | 57,1 | 61,6 | |
1. rögzitőszer: | 0,3 | t% | 66,5 | 71,3 |
0,6 | t% | 69,8 | 75,4 | |
2. rögzitőszer: | 0,3 | t% | 64,6 | 70,8 |
0,6 | t% | 68,4 | 75,1 | |
3. rögzitőszer: | 0,3 | t% | 64,3 | 70,1 |
0,6 | t% | 68,9 | 74,3 | |
4. rögzitőszer: | 0,3 | t% | 65,2 | 69,9 |
0,6 | t% | 69,2 | 74,8 | |
5. rögzitőszer: | 0,3 | t% | 64,8 | 69,3 |
0,6 | t% | 68,2 | 73,9 | |
összehasonlító | 0,3 | t% | 58,3 | 62,7 |
rögzitőszer | 0,6 | t% | 63,9 | 67,3 |
3. A fehérség! fok meghatározása
a) A lapképzés.
Hulladékpapirból készült, 4 t% szárazanyag tartalmú (2,5 g szárazanyagnak megfelelő mennyiségű) papirpépet csapvizzel
200 ml térfogatra higituttunk. A szárazanyagra vonatkoztatva 0,4 t% mennyiségben adtuk hozzá a rögzitőszert 0,5 t%-os oldat alakjában és mágneskeverővei 500 perc-^ fordulatszám mellett 30 mp-en át keverjük. Utána 25 %-os kationos poliakrilamidot adtunk hozzá 0,03 t% mennyiségben, 0,01 t%-os oldat alakjában, és a szuszpenziót további mp-en át kevertük.
··
A papirképzőbe 4 liter csapvizet adtunk, levegővel átbuborékoltattuk. Ezt követően a szuszpenziót adtuk bele, és átkeverés után a vizet leszivatjuk. A képzett lapra fedőkartont helyeztünk, és a lapot lehúztuk a szűrőről. A lapot 10 percen át vákuumos szárítóban, majd ezt követően 5 percen át 110 °C-on szárítószekrényben szárítottuk. A nullértéket rögzitőszer nélkül mértük.
b) A fehérség! fok mérése
Az előállított lapok fehérség! fokát a DIN 53145 sz. szabványban rögzítettekhez hasonlóan mértük. A Zeiss cég Elrepho tipusu készülékét használtuk, 7-es szűrővel, MgO-val szemben kalibrálva. Fehérségi fok meghatározása:
Claims (8)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás a papíripari vizkörfolyamatban lévő zavaró anyagok rögzítésére, azzal jellemezve, hogy rögzitőszerként- 50 - 100 t% kvaternált dimetilaminopropilakrilamid vagy dimetilaminopropilmetakrilamid és-0-50 t% akrilamid, akrilsav, metakrilsav, akrilamidometilpropánszulfonsav vagy a felsoroltak elegyének150 ml/g-nál kisebb határviszkozitásu polimerizátumát alkalmazzuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polimerizátumot a gyártott papír száraz tömegére vonatkoztatva 0,05-1 t%, előnyösen 0,2-0,8 t% mennyiségben alkalmazzuk.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kvaternált dimetilaminopropil(met)akrilamid dimetilszulfáttal, metilkloriddal, etilbromiddal, dimetilkarbonáttal vagy benzilkloriddal van kvaternálva.
- 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polimerizátum összmennyiségét több adagolási helyre szétosztjuk.
- 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polimerizátumot ismert kationos papíripari segédanyagokkal együtt alkalmazzuk.
- 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polimerizátumot alumínium-szulfát nélkül alkalmazzuk.
- 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polimerizátumot alumínium-szulfáttal kombinálva alkalmazzuk.• w ·· ·· ·· ···· • ······> · • · · · · • · ♦ · ·
- 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polimerizátumot 90 %-nál nagyobb zártsággal rendelkező vizkörfolyamatu papírgyártásban alkalmazzuk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3905049A DE3905049A1 (de) | 1989-02-18 | 1989-02-18 | Verfahren zur stoerstoffixierung bei der papierherstellung |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU900837D0 HU900837D0 (en) | 1990-05-28 |
HUT53165A true HUT53165A (en) | 1990-09-28 |
Family
ID=6374441
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU90837A HUT53165A (en) | 1989-02-18 | 1990-02-16 | Method for fixing the souring matters being in paper-industrial water cycle |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0384268B1 (hu) |
JP (1) | JP2854072B2 (hu) |
AT (1) | ATE106964T1 (hu) |
AU (1) | AU634208B2 (hu) |
CA (1) | CA2010189C (hu) |
DE (2) | DE3905049A1 (hu) |
DK (1) | DK0384268T3 (hu) |
ES (1) | ES2055181T3 (hu) |
FI (1) | FI100117B (hu) |
HU (1) | HUT53165A (hu) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP3740549B2 (ja) * | 1990-03-30 | 2006-02-01 | アルザ・コーポレーション | イオン侵透療法による薬剤投与の装置と方法 |
DE4409580A1 (de) * | 1994-03-21 | 1995-09-28 | Bayer Ag | Verfahren zur Störstoffixierung bei der Papierherstellung |
JP4594656B2 (ja) * | 2004-06-10 | 2010-12-08 | 油化産業株式会社 | ピッチコントロール剤 |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NL7308872A (hu) * | 1972-07-12 | 1974-01-15 | ||
US4190491A (en) * | 1976-08-02 | 1980-02-26 | Rohm And Haas Company | Process for controlling pitch in papermaking |
ZA774417B (en) * | 1976-08-02 | 1978-08-30 | Rohm & Haas | Method of controlling pitch |
JPS5916563B2 (ja) * | 1976-11-04 | 1984-04-16 | 日東化学工業株式会社 | 水溶性カチオン重合体の製法 |
AU8039982A (en) * | 1981-02-17 | 1982-08-26 | Calgon Corporation | Reducing deposition of resins in paper production |
AU8040082A (en) * | 1981-02-17 | 1982-08-26 | Calgon Corporation | Reducing deposition of resins in paper production |
US4391932A (en) * | 1982-01-22 | 1983-07-05 | Nalco Chemical Company | Polycationic latices of dimethylaminopropyl-acrylamide, and their use of as sludge dewatering agents and/or paper retention aids |
US4444971A (en) * | 1983-07-25 | 1984-04-24 | Texaco Inc. | Acrylic and methacrylic quaternary chloromethyl ammonium chloride cationic monomers and polymers thereof |
DE3544909A1 (de) * | 1985-12-19 | 1987-06-25 | Stockhausen Chem Fab Gmbh | Copolymere aus acrylamid und dimethylaminopropylacrylamid als flockungsmittel und verfahren zum entwaessern von klaerschlaemmen unter verwendung dieser flockungsmittel |
DE3620065A1 (de) * | 1986-06-14 | 1987-12-17 | Basf Ag | Verfahren zur herstellung von papier, pappe und karton |
DE3627407C2 (de) * | 1986-08-13 | 1994-05-19 | Steinbeis Temming Papier Gmbh | Verfahren zur Reinigung von Wasserkreisläufen bei der Halbstoff- und Papierherstellung |
DE3704173A1 (de) * | 1987-02-11 | 1988-08-25 | Wolff Walsrode Ag | Neue mittel fuer die papierherstellung |
JPS6461595A (en) * | 1987-08-28 | 1989-03-08 | Sanyo Chemical Ind Ltd | Papermaking filterability enhancer |
-
1989
- 1989-02-18 DE DE3905049A patent/DE3905049A1/de not_active Withdrawn
-
1990
- 1990-02-13 AT AT90102772T patent/ATE106964T1/de not_active IP Right Cessation
- 1990-02-13 ES ES90102772T patent/ES2055181T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1990-02-13 DK DK90102772.2T patent/DK0384268T3/da active
- 1990-02-13 EP EP90102772A patent/EP0384268B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1990-02-13 DE DE59005979T patent/DE59005979D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1990-02-15 CA CA002010189A patent/CA2010189C/en not_active Expired - Fee Related
- 1990-02-16 FI FI900785A patent/FI100117B/fi active IP Right Grant
- 1990-02-16 AU AU49815/90A patent/AU634208B2/en not_active Ceased
- 1990-02-16 HU HU90837A patent/HUT53165A/hu unknown
- 1990-02-19 JP JP2036425A patent/JP2854072B2/ja not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JP2854072B2 (ja) | 1999-02-03 |
JPH02259195A (ja) | 1990-10-19 |
FI900785A0 (fi) | 1990-02-16 |
AU4981590A (en) | 1990-08-23 |
DE59005979D1 (de) | 1994-07-14 |
AU634208B2 (en) | 1993-02-18 |
FI100117B (fi) | 1997-09-30 |
ATE106964T1 (de) | 1994-06-15 |
CA2010189A1 (en) | 1990-08-18 |
DE3905049A1 (de) | 1990-08-23 |
DK0384268T3 (da) | 1994-10-03 |
HU900837D0 (en) | 1990-05-28 |
EP0384268A1 (de) | 1990-08-29 |
ES2055181T3 (es) | 1994-08-16 |
CA2010189C (en) | 2001-04-17 |
EP0384268B1 (de) | 1994-06-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR100314900B1 (ko) | 충전된종이의제조방법 | |
FI85397B (fi) | Foerfarande foer framstaellning av papper och kartong. | |
EP3994311B1 (en) | A method for manufacture of paper or board and paper or board obtained by the method and use of cationic emulsion polymer in manufacture of paper or board | |
US8440768B2 (en) | Low amidine content polyvinylamine, compositions containing same and methods | |
US3597314A (en) | Method of improving the drainage of cellulose fiber suspensions with polymers of n-vinyl-n-methyl-formamide | |
US6468396B2 (en) | Dendrimeric polymers for the production of paper and board | |
US5902455A (en) | Process for improving retention in a process for the manufacture of paper, board and the like, and retaining agent for the application of this process | |
US5292404A (en) | Process for trash removal or pitch-like resin control in the paper manufacture | |
JPH04333698A (ja) | 異物質を含有する紙料から紙、板紙および厚紙を製造する方法 | |
US5837100A (en) | Use of blends of dispersion polymers and coagulants for coated broke treatment | |
HUT53165A (en) | Method for fixing the souring matters being in paper-industrial water cycle | |
CA2522242A1 (en) | Paper manufacturing process | |
EP0203817A1 (en) | Polymeric compositions | |
CN103097607A (zh) | 酸性水在造纸中的用途 | |
JPH07279091A (ja) | 製紙における妨害性物質の固定法 | |
WO2024030822A1 (en) | Additive compositions and methods for papermaking with high-kappa furnishes | |
US4599139A (en) | Dewatering of wet paper webs using Mannich acrylamide polymers | |
SU1678938A1 (ru) | Способ изготовлени газетной бумаги | |
NO841007L (no) | Fremgangsmaate til aa forbedre retensjonen av fyllstoffer og masse-finstoffer og oeke avvanningshastigheten ved papirfremstilling | |
SU732431A1 (ru) | Бумажна масса | |
EP0893538A1 (en) | Use of blends of dispersion polymers and coagulants for papermaking | |
Wegner | Effect of pulping liquor on drainage aid performance with recycled fiber | |
MXPA00000326A (en) | Method for reducing the polymer and bentonite requirement in papermaking |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |