HU226738B1 - Method for processing pwm waves - Google Patents

Method for processing pwm waves Download PDF

Info

Publication number
HU226738B1
HU226738B1 HU9900066A HUP9900066A HU226738B1 HU 226738 B1 HU226738 B1 HU 226738B1 HU 9900066 A HU9900066 A HU 9900066A HU P9900066 A HUP9900066 A HU P9900066A HU 226738 B1 HU226738 B1 HU 226738B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
current
drive signal
corrected
inverter
corrected drive
Prior art date
Application number
HU9900066A
Other languages
English (en)
Inventor
Saada Johnny Bou
Philippe Colignon
Original Assignee
Gec Alsthom Acec Transp S A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gec Alsthom Acec Transp S A filed Critical Gec Alsthom Acec Transp S A
Publication of HUP9900066A2 publication Critical patent/HUP9900066A2/hu
Publication of HUP9900066A3 publication Critical patent/HUP9900066A3/hu
Publication of HU226738B1 publication Critical patent/HU226738B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02MAPPARATUS FOR CONVERSION BETWEEN AC AND AC, BETWEEN AC AND DC, OR BETWEEN DC AND DC, AND FOR USE WITH MAINS OR SIMILAR POWER SUPPLY SYSTEMS; CONVERSION OF DC OR AC INPUT POWER INTO SURGE OUTPUT POWER; CONTROL OR REGULATION THEREOF
    • H02M1/00Details of apparatus for conversion
    • H02M1/38Means for preventing simultaneous conduction of switches
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02MAPPARATUS FOR CONVERSION BETWEEN AC AND AC, BETWEEN AC AND DC, OR BETWEEN DC AND DC, AND FOR USE WITH MAINS OR SIMILAR POWER SUPPLY SYSTEMS; CONVERSION OF DC OR AC INPUT POWER INTO SURGE OUTPUT POWER; CONTROL OR REGULATION THEREOF
    • H02M1/00Details of apparatus for conversion
    • H02M1/12Arrangements for reducing harmonics from ac input or output
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02MAPPARATUS FOR CONVERSION BETWEEN AC AND AC, BETWEEN AC AND DC, OR BETWEEN DC AND DC, AND FOR USE WITH MAINS OR SIMILAR POWER SUPPLY SYSTEMS; CONVERSION OF DC OR AC INPUT POWER INTO SURGE OUTPUT POWER; CONTROL OR REGULATION THEREOF
    • H02M7/00Conversion of ac power input into dc power output; Conversion of dc power input into ac power output
    • H02M7/42Conversion of dc power input into ac power output without possibility of reversal
    • H02M7/44Conversion of dc power input into ac power output without possibility of reversal by static converters
    • H02M7/48Conversion of dc power input into ac power output without possibility of reversal by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode
    • H02M7/53Conversion of dc power input into ac power output without possibility of reversal by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal
    • H02M7/537Conversion of dc power input into ac power output without possibility of reversal by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal using semiconductor devices only, e.g. single switched pulse inverters
    • H02M7/539Conversion of dc power input into ac power output without possibility of reversal by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal using semiconductor devices only, e.g. single switched pulse inverters with automatic control of output wave form or frequency
    • H02M7/5395Conversion of dc power input into ac power output without possibility of reversal by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal using semiconductor devices only, e.g. single switched pulse inverters with automatic control of output wave form or frequency by pulse-width modulation

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Inverter Devices (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Multi-Process Working Machines And Systems (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Ac-Ac Conversion (AREA)
  • Dc-Dc Converters (AREA)
  • Amplifiers (AREA)
  • Transmitters (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás PWM (impulzusszélességmodulált) hullámok feldolgozására inverter vagy vezérelt egyenirányító számára, elsősorban a felharmonikusok csökkentése érdekében.
Az inverterek, pontosabban a feszültséginverterek AC feszültséget állítanak elő DC feszültségből, míg a vezérelt egyenirányítók DC feszültséget szolgáltatnak egy AC feszültségből.
A leírás további részében elsősorban inverterekkel foglalkozunk, de pontosan ugyanazok a problémák jelentkeznek a vezérelt egyenirányítóknál is, mint az invertereknél.
Az invertereket pl. szinkron- vagy aszinkrongépek változtatható fordulatszámú vezérlésére lehet használni.
Ebben az esetben a terhelést, pontosabban egy szinkron- vagy aszinkronmotor egyes fázisait olyan háromfázisú feszültségrendszerrel kell táplálni, amely a lehető legközelebb áll egy kiegyenlített szinuszos háromfázisú rendszerhez, amelynek változtatható a frekvenciája és amplitúdója.
A feszültséginverterek jól ismert készülékek, amelyek általában nagy teljesítményű kapcsolóelemeket tartalmazó áramköröket alkalmaznak, pl. tirisztorokat, GTO-kat stb., amelyek különösen gyors működésűek.
Az invertert modulátorral és diszkriminátorral vezérlik. A modulátor feladata egy meghajtóhullám előállítása, míg a diszkriminátor ezt a hullámot több hullámra osztja fel, amelyek külön-külön vezérlik az egyes kapcsolókat.
A legegyszerűbb inverterek kétszintűek, és két kapcsolót (tirisztort, GTO-t stb.) tartalmaznak, amelyek váltakozva táplálják a terhelést. Mivel a terhelés induktív típusú, egy úgynevezett „szabadon futó” diódát kell a kapcsolóval párhuzamosan kapcsolni, hogy a terhelőáram akkor is folyhasson, amikor a megfelelő kapcsoló nyitva van.
Általában egyszerű négyszöghullámot alkalmaznak meghajtójelként, amelynek mindegyik éle az egyik vagy a másik kapcsolót kapcsolja. A négyszöghullám egymás után zárja az egyes kapcsolókat, és egyidejűleg nyitja az éppen záródó kapcsoló ellenpárját.
A rövidzár elkerülése érdekében gondoskodni kell arról, hogy a két kapcsoló sohase legyen egyidejűleg zárva. Ezzel kapcsolatban a diszkriminátornak az a feladata, hogy késleltesse a megfelelő kapcsoló zárását, és így mindig biztos legyen az, hogy az egyik kapcsoló zárására vonatkozó utasítás kiadásakor a másik kapcsoló már nyitva van.
Ez azt jelenti, hogy mindig van egy „holtidőnek” nevezett kis késleltetés az egyik kapcsoló nyitásának pillanata és a másik kapcsoló zárásának pillanata között, tehát ez a két művelet sohasem egyidejű.
Ez az oka annak, hogy nemkívánatos felharmonikusok vannak jelen, elsősorban az ötödik és a hetedik felharmonikus, amelyek a motoráramokban jelennek meg, ami egy hatodik felharmonikust hoz létre a táplálási oldalon és a hajtónyomaték oldalán.
Valójában a hatodik felharmonikus okozza a legnagyobb nehézséget, mivel egy olyan motornál, amelyet a jelzésre használt frekvencia egyhatodával táplálnak, interferencia veszélye áll fenn. Például egy 8 1/3 Hz-es frekvenciával táplált motornál zavar keletkezhet az 50 Hz-et használó jelzőrendszerben.
További problémát okoz az, hogy a különböző kapcsolók nem tudnak nulla értékről (áram be, a zárásnak megfelelően) azonnal átkapcsolni egy pozitív feszültségértékre (áram ki, a nyitásnak megfelelően), és fordítva. Ez azt jelenti, hogy bizonyos ideig nem nulla feszültség és nem nulla áram áll fenn egyidejűleg, és ezért teljesítményveszteség keletkezik minden egyes kapcsolásnál.
Ennek a problémának a megoldása érdekében, ha a különböző alkatrészek nem viselik el ezt a teljesítményveszteséget, ismert módon egy kapcsolást segítő cellát alkalmaznak. Ilyen cella pl. egyszerű védőkörből állhat, amely lényegében egy kondenzátort tartalmaz az egyes kapcsolókkal párhuzamosan kapcsolva.
A védőkör feladata a teljesítményveszteségek felvétele a feszültség korlátozásával, pontosabban a kapcsoláskor fellépő feszültségnövekedés korlátozásával.
A védőkörrel kombinált, gyakran használt cella másik példája az úgynevezett „di/dt” cella, amely lényegében a kapcsolókkal sorba kötött induktivitást tartalmaz. A különböző kapcsolást segítő cellák jelenléte miatt lassabban növekszik a feszültség, ami lehetővé teszi a kapcsoláskor fellépő teljesítményveszteségek korlátozását.
A felharmonikusok jelenléte gyakorlatilag ugyanazt a problémát jelenti a kapcsolást segítő cellával ellátott vagy ilyen cella nélküli invertereknél. Az ötödik és hetedik felharmonikus jelenléte a motor oldalán megfigyelhető abban az esetben is, ha egy invertert védőkörrel használnak, és a hatodik felharmonikus is megjelenik a táplálási oldalán és a hajtónyomaték oldalán.
Megjegyezzük, hogy vezérelt egyenirányítók esetén ugyanezek a problémák jelentkeznek azzal a különbséggel, hogy ilyenkor a terhelést kell forrásnak tekinteni, és a forrást terhelésnek.
A GBP 2238188 egy olyan áramátalakítóra vonatkozik, amelyet egy PWM generátor vezérel, továbbá amely egy referencia szignálgenerátorral van ellátva és vezérelve van egy kimenő áramjelző készülék áramkör nulla értékével, amely a PWM generátornak jelet ad. A készülékbe vezérlőszerkezet van beépítve, abból a célból, hogy kiküszöböljék a PWM generátorban megszakítóként használt vezérlőelemek közötti rövidzárlatot, amely generátor változtatható feszültséget vagy változó frekvenciára figyelmeztető AC jelet generál. Egy szelektor választja ki a kimenetet - periódus közben, amely azt eredményezi, hogy ha az áramjelző jelzi az áramesést lényegében a nulla érték környezetében, kiválasztja a megfelelő jelet minden egyes megszakítónál, amelyek ténylegesen hatást gyakorolnak a kimenő áram termelésére, míg egy másik, előbbitől eltérő periódusban pedig a PWM jelgenerátor a keltett jeleken kívül más vezérlőjelet ad ezzel vezérelve a megszakítót. Az áramjelzőt felhasználják a kimenőáram polaritásának a meghatározására és az így kialakított vezérlés biztosítja a megszakításnál azt, hogy a kimenő2
HU 226 738 Β1 áram helyes polaritású legyen. Ez a megoldás költséges, nagyon bonyolult, nehezen kivitelezhető.
Célunk a találmánnyal egy olyan egyszerű eljárás létrehozása, amely lehetővé teszi a holtidők hatásának csökkentését vagy kiküszöbölését inverterekben vagy vezérelt egyenirányítókban, és ezáltal csökkentheti a nemkívánatos felharmonikusok hatását.
A találmánnyal olyan eljárást kívánunk létrehozni, amely kapcsolást segítő cellával ellátott vagy ilyen cella nélküli inverterekhez vagy vezérelt egyenirányítókhoz használható, független attól, hogy azok kétszintűek vagy többszintűek.
A találmánnyal szinkron- és aszinkronmotort tápláló háromfázisú inverter esetén olyan eljárást kívánunk létrehozni, amely lehetővé teszi a nemkívánatos felharmonikusok, pl. az ötödök és hetedik felharmonikus csökkentését a motoráramokban, és ezáltal a táplálási oldalon és a hajtónyomaték oldalán megjelenő hatodik felharmonikus csökkentését.
A célkitűzéseknek megfelelően a találmány szerinti eljárás olyan feszültséginvertert vagy feszültség-egyenirányítót vezérlő PWM hullámok feldolgozására irányul, amelynek legalább egy ága van legalább egy pár sorba kapcsolt kapcsolóval, amely eljárás révén egy modulátorral előállítjuk a meghajtó PWM hullámot egymást követő magas és alacsony szintek formájában, amely magas szintű állapotban a legpozitívabb terhelésre kapcsolt kapcsoló zárva, míg a legnegatívabb terhelésre kapcsolt kapcsoló nyitva van, az alacsony szintű állapotban pedig fordítva. A találmány szerint a meghajtó PWM hullámot az ágat elhagyó vagy abba belépő áram irányának megfelelően korrigáljuk, hogy nyerjünk két korrigált meghajtójelet, egy korrigált meghajtójelet a kimenőáramhoz, amely korrigált meghajtójel magas szintjének időtartamát kiegészítjük egy késleltetési idővel a magas szintről az alacsony szintre történő átmenetnél, és egy korrigált meghajtójelet a bemenőáramhoz, amely korrigált meghajtójel alacsony szintjének időtartamát kiegészítjük egy késleltetési idővel az alacsony szintről a magas szintre történő átmenetnél.
Ha kapcsolást segítő cella nélküli invertert vagy egyenirányítót alkalmazunk, a korrigált meghajtójelekbe a diszkriminátor által a kapcsolók zárásakor bevitt holtidőnek megfelelő késleltetést iktatunk be.
Ha kapcsolást segítő cellával ellátott invertert vagy egyenirányítót alkalmazunk, a korrigált meghajtójelekbe nemcsak az áram irányától, hanem az áram értékétől is függő késleltetést iktatunk be.
A találmány szerinti eljárás alkalmazható kapcsolást segítő cellával ellátott vagy ilyen cella nélküli, kétvagy többszintű inverterhez vagy feszültséggel vezérelt egyenirányítóhoz.
A találmány tárgyát a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján ismertetjük részletesebben. A rajzokon az
1. ábra: egy hagyományos kétszintű inverter egyik ágának vázlata, ahol a Ph jelzés fázist jelent, a
2. ábra: a modulátor által az 1. ábra szerinti inverter számára előállított meghajtójel (2a. ábra), valamint a diszkriminátor kimenetén megjelenő hullámok, amelyek közvetlenül vezérlik a kapcsolókat (2b. és 2c. ábra), és a megfelelő feszültségek, amelyek ebben az esetben a motorra kerülnek (2d. és 2e. ábra), a
3. ábra: a találmány szerinti eljárás végrehajtására szolgáló berendezés tömbvázlata, a
4. ábra: a korrigált hullámok (4b. és 4c. ábra) egy adott meghajtójel (4a. ábra) esetén az 1. ábra szerinti kétszintű inverter számára a találmány szerinti eljárás végrehajtásához, valamint a motorra adott kimenőfeszültségek (4d. és 4e. ábra), az
5. ábra: egy védőkörrel ellátott hagyományos kétszintű inverter egyik ágának vázlata, a
6. ábra: a modulátor által előállított meghajtójel (6a. ábra) az 5. ábra szerinti inverter vezérléséhez, valamint a motorra adott kimenőfeszültségek kis és nagy bemenőáramnál (6b. és 6c. ábra), kis és nagy kimenőáramnál (6d. és 6e. ábra), továbbá a 6b. és 6c. ábra részletei (6f. és 6g. ábra), a
7. ábra: a motoráram általános alakja egyrészt a találmány szerinti eljárás alkalmazása nélkül (7a. ábra), másrészt a találmány szerinti eljárás alkalmazásával (7b. ábra), és végül a
8. ábra: a felharmonikusok, mégpedig az ötödik és hetedik felharmonikus a motor oldalán, valamint a hatodik felharmonikus a táplálási oldalon egyrészt a találmány szerinti eljárás alkalmazása nélkül (8a. és 8b. ábra), másrészt a találmány szerinti eljárás alkalmazásával (8c. és 8d. ábra).
A találmányt az alábbiakban egy kétszintű inverterre vonatkozó példa alapján ismertetjük. Szakember számára nem jelent nehézséget a leírás általánosítása többszintű inverterre, valamint kétszintű vagy többszintű egyenirányítóra.
Az 1. ábra egy hagyományos kétszintű inverter egyik ágának vázlatát mutatja, amellyel kapcsolatban a találmányt alkalmazzuk. A szokásos módon ez az inverter két S1 és S2 kapcsolót tartalmaz, amelyeken át váltakozva terhelést táplálunk, pl. egy szinkronmotor egyik fázisát. Ebben az esetben a terhelés induktív típusú, és a két S1 és S2 kapcsolóval egy-egy „szabadon futó” DR1, DR2 diódát kell párhuzamosan kapcsolni, hogy terhelőáram folyhasson, amikor a megfelelő S1, S2 kapcsoló nyitva van. Ezek DR1, DR2 a diódák a megfelelő S1, S2 kapcsoló nyitásakor csökkentik az induktív áramot, és ezáltal kiküszöbölik a káros túlfeszültséget.
Az invertert egy modulátor és egy diszkriminátor vezérli.
A 2a. ábrán egy M meghajtójel látható, amely egymást követő impulzusokból áll. Amikor a jel eléri az 1 magas szintet, az S1 kapcsolót zárni, az S2 kapcsolót pedig nyitni kell. Amikor viszont a jel a 2 alacsony szintet éri el, az S2 kapcsolót kell zárni, és az S1 kap3
HU 226 738 Β1 csolót nyitni. Tehát az impulzusok mindegyik felfutó vagy lefutó élénél azonnal zárni kell az S1 kapcsolót, és nyitni az S2 kapcsolót, vagy fordítva.
Természetesen gondoskodni kell arról, hogy a két és S2 kapcsoló sohase legyen egyidejűleg zárva, mivel ez rövidzárat jelentene a tápforrás felé. Ennek a helyzetnek az elkerülése érdekében az egyik S1 vagy kapcsoló zárásának pillanata egy bizonyos késleltetési idővel követi a meghajtójelet. Valójában ezt a feladatot a diszkriminátor végzi el.
A 2b. és 2c. ábrán a diszkriminátor által módosított jelek vannak feltüntetve, amelyek majd az S1 és S2 kapcsolót vezérlik. Amint látható, az adott ágat bekapcsoló S1 vagy S2 kapcsoló zárása nem történik meg azonnal, hanem csak egy „holtidőnek” nevezett késleltetés után, míg a megszakítást eredményező nyitás gyakorlatilag azonnal végbemegy.
Amint a 2b. és 2c. ábrán látható, a két S1 és S2 kapcsoló soha sincs egyidejűleg zárva. Ellenkezőleg, bizonyos esetekben az S1 és S2 kapcsoló egyidejűleg nyitva lehet.
Ennek az az eredménye, hogy a két szabadon futó DR1 vagy DR2 dióda legalább egyike be van kapcsolva a holtidők folyamán, az áram irányától függően. Pontosabban, amikor az áram kimenőáram, az alsó DR2 dióda van bekapcsolva a holtidő folyamán, ami csökkenti a kimenőfeszültség 1 magas szintjének idejét (2d. ábra görbéje). Az ellenkező esetben, tehát amikor bemenőáram folyik, a felső DR1 dióda van bekapcsolva a holtidő folyamán, ami növeli a kimenőfeszültség 1 magas szintjének idejét (2e. ábra görbéje).
Megjegyezzük, hogy ez a jelenség változó, mivel az áram irányától függ.
Feltételezve, hogy az S1, S2 kapcsolók azonnal reagálnak az M meghajtójelre, azaz feltételezve, hogy nincs holtidő az M meghajtójel és az S1, S2 kapcsolók reakciója között, az ötödik és hetedik felharmonikus szintje megfelel az elméletnek, és ezek a felharmonikusok nem zavarják jelentősen a motoráramokat.
Mivel azonban az S1, S2 kapcsolók zárása holtidővel történik, növekszik az ötödik és hetedik felharmonikus a motoráramokban, valamint a hatodik felharmonikus a táplálási oldalon és a hajtónyomaték oldalán. Ez a felharmonikus különösen problematikus a fentiekben már említett okok miatt.
A találmánnyal megoldást kívánunk találni erre a problémára két korrigált meghajtójel segítségével, amelyek közül az egyiket akkor alkalmazzuk, amikor az áram kimenőáram, a másikat pedig akkor, amikor az áram bemenőáram.
A 3. ábrán egy olyan berendezés tömbvázlata látható, amely a találmány szerinti eljárás segítségével vezérel egy hagyományos kétszintű invertert. Ebben az esetben a diszkriminátort vagy egy kimenőáramhoz korrigált meghajtójel vezérli, vagy egy bemenőáramhoz korrigált meghajtójel. A terhelésen folyó áram iránya határozza meg, hogy a két korrigált meghajtójel közül melyiket használjuk.
A 4. ábrán látható az ideális M meghajtójel (4a. ábra), valamint a két korrigált meghajtójel, egyrészt a kimenőáram számára (4b. ábra), másrészt a bemenőáram számára (4c. ábra). Amint látható, a kimenőáramhoz korrigált meghajtójel esetében az 1 magas szint kiegészül egy Tm idővel, amely a jelen esetben megfelel a holtidőnek a lefutó élnél, azaz az 1 magas szint és a 2 alacsony szint közötti átmenetnél. Ez az átmenet a valóságban az S1 kapcsoló nyitásának és az S2 kapcsoló zárásának felel meg. A bemenőáramhoz korrigált meghajtójel 1 magas szintje Tm idővel csökken, amely szintén megfelel a holtidőnek az egyes felfutó éleknél, azaz a 2 alacsony szint és az 1 magas szint közötti átmeneteknél.
Ezenkívül a 4d. és a 4e. ábra a kimenőfeszültségeket mutatja abban az esetben, amikor korrigált meghajtójeleket használunk a bemenőáramhoz vagy a kimenőáramhoz. A korrekció lehetővé teszi, hogy az inverter kimenőfeszültsége mindkét esetben egyenlő legyen, és azonos legyen azzal az értékkel, amely holtidő nélkül állna fenn a Tm idő folyamán.
Az 5. ábrán egy hagyományos kétszintű inverter egyik ágának vázlata látható egy védőkörrel.
Ez a védőkör valójában egy kapcsolást segítő cella, amely lehetővé teszi az S1 és S2 kapcsolók működtetésekor fellépő teljesítményveszteségek abszorbeálását a feszültség, pontosabban a feszültségnövekedés korlátozásával.
Amint az 5. ábrán látható, ez a cella az S1, S2 kapcsolóval párhuzamosan egy C1 (vagy C2) kondenzátort tartalmaz, amellyel egy R1 (vagy R2) ellenállás, valamint a szabadon futó DR1 (vagy DR2) diódával ellentétes polaritással egy második D1 (vagy D2) dióda van sorba kapcsolva.
Ez lehetővé teszi, hogy az S1 (vagy S2) kapcsoló nyitásakor az áramot a megfelelő, kezdetben töltetlen C1 (vagy C2) kondenzátor vegye fel.
Amikor az S1 (vagy S2) kapcsolót zárjuk, a megfelelő C1 (vagy C2) kondenzátor azon keresztül kisül. Ebben az esetben a kisütőáramot az R1 (vagy R2) ellenállás korlátozza, amely - RC tagot képezve - sorba van kapcsolva a C1 (vagy C2) kondenzátorral.
Általánosságban tehát minden átkapcsolásnál a két C1 vagy C2 kondenzátor egyike töltődik, míg a másik kisülése megkezdődik a hozzá tartozó ellenálláson keresztül.
A feszültség ekkor lassabban növekszik, ami korlátozza a kapcsolásból adódó veszteséget.
A 6. ábrán látható az M meghajtójel (6a. ábra), valamint azok a megfelelő feszültségek, amelyeket a motorra adunk kis bemenőáram esetén (6b. ábra), nagy bemenőáram esetén (6c. ábra), kis kimenőáram esetén (6d. ábra) és nagy kimenőáram esetén (6e. ábra).
A továbbiakban részletesebben vizsgáljuk a bemenőáramot az M meghajtójel egy alacsony/magas átmeneténél, azaz abban az esetben, amikor az S1 kapcsoló zár, és az S2 kapcsoló nyit (6f. és 6g. ábra).
Ebben a példaként! esetben az tapasztalható, hogy a kezdetben nulla kimenőfeszültség nem tud azonnal megnőni. Ez azért van, mert az áram először az alsó védőkörben feltölti a C2 kondenzátort.
HU 226 738 Β1
Ha az áram nagy, a feszültség gyorsan növekszik, és a kimenőfeszültség gyorsan eléri a tápfeszültség szintjét. Ebben az esetben a felső szabadon futó DR1 dióda vezet, és rajta keresztül az áram a tápforrás felé folyik (6g. ábra).
Abban az esetben, amikor az áram kicsi, a motorra kapcsolt kimenőfeszültség kisebb marad, mint a tápfeszültség a holtidő végén. Ebben a pillanatban kapcsol a felső S1 kapcsoló, és az alsó védőkör C2 kondenzátora hirtelen töltődik (6f. ábra).
Ez azt jelenti, hogy deformáció észlelhető a motorra kapcsolt feszültségekben, ami az áram irányától és nagyságától függ.
Ezért egy olyan korrigált meghajtójelet javasolunk, amely nemcsak az áram irányától, hanem az erősségétől is függ, amikor egy kapcsolást segítő cellával ellátott invertert vezérlünk.
Részletesebben, a korrigált meghajtójelnek - attól függően, hogy kimenőáramról vagy bemenőáramról van-e szó - egy olyan 1 magas szinttel kell rendelkeznie, amelynek időtartama az áram értékének figyelembevételével egy úgynevezett „effektív időnek” megfelelő idővel van növelve vagy csökkentve.
A gyakorlatban egy bizonyos lT áramhoz a védőkör töltési ideje egyenlő a Th holtidővel, azaz
CxU0 ahol C a kondenzátor értéke,
Uq a feszültség voltban.
Ha l>lT, a holtidő hatása a következő Teff késleltetésnek felel meg:
Ha l<lT, a holtidő hatása a következő Teff késleltetésnek felel meg:
Ezen a módon a kompenzálás a holtidő tényleges hatásának megfelelően történik egy kapcsoló zárásakor, és csökken a hatodik felharmonikus szintje a táplálási oldalon.
Megjegyezzük, hogy bizonyos esetekben előfordulhat - különösen akkor, amikor az áram kicsi -, hogy az áram irányától függetlenül nem használunk korrigált meghajtójeleket. Ennek az az oka, hogy kis áramok esetén a korrekciók hatása viszonylag korlátozott.
A 7. ábrán a motoráramok általános megjelenése látható egy védőkör nélküli inverterre abban az esetben, amikor a találmány szerinti eljárást nem alkalmazzuk (7a. ábra), valamint abban az esetben, amikor alkalmazzuk ezt az eljárást (7b. ábra).
Az ábrákon látható, hogy a találmány szerinti eljárás alkalmazása megszünteti azokat a torzításokat, amelyek a holtidő miatt lépnek fel, ha nem használnak korrigált meghajtójeleket.
A 8. ábrán az ötödik és hetedik felharmonikus látható a motoráramokban, valamint a hatodik felharmonikus a táplálási oldalon, egyrészt abban az esetben, amikor nem alkalmazzuk a találmány szerinti eljárást (8a. és 8b. ábra), másrészt abban az esetben, amikor alkalmazzuk ezt az eljárást (8c. és 8d. ábra).
Látható, hogy a motorban az ötödik és hetedik felharmonikus, amely a kapcsolási holtidő miatt lép fel, nagymértékben csökken, míg a hatodik felharmonikus a táplálási oldalon elhanyagolható értékű lesz.
Pontosan ugyanez az eredmény érhető el egy védőeszközzel ellátott inverter esetén is.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás olyan feszültséginvertert vagy feszültségegyenirányítót vezérlő PWM hullámok feldolgozására, amelynek legalább egy ága van legalább egy pár sorba kapcsolt kapcsolóval (S1, S2), amely eljárás révén egy modulátorral előállítjuk a meghajtó PWM hullámot egymást követő magas (1) és alacsony szintek (2) formájában, amely magas szintű (1) állapotban a legpozitívabb terhelésre kapcsolt kapcsoló (S3 vagy S2) zárva, míg a legnegatívabb terhelésre kapcsolt kapcsoló (S-| vagy S2) nyitva van, az alacsony szintű (2) állapotban pedig fordítva, azzal jellemezve, hogy a meghajtó PWM hullámot az ágat elhagyó vagy abba belépő áram irányának megfelelően korrigáljuk, hogy nyerjünk két korrigált meghajtójelet, egy korrigált meghajtójelet a kimenőáramhoz, amely korrigált meghajtójel magas szintjének (1) időtartamát kiegészítjük egy késleltetési idővel a magas szintről (1) az alacsony szintre (2) történő átmenetnél, és egy korrigált meghajtójelet a bemenőáramhoz, amely korrigált meghajtójel alacsony szintjének (2) időtartamát kiegészítjük egy késleltetési idővel az alacsony szintről (2) a magas szintre (1) történő átmenetnél.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a korrigált meghajtójelekbe a diszkriminátor által a kapcsolók (S^ S2) zárásakor bevitt holtidőnek lényegében megfelelő késleltetést iktatunk be abban az esetben, amikor kapcsolást segítő cella nélküli invertert vagy egyenirányítót alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a korrigált meghajtójelekbe nemcsak az áram irányától, hanem az áram értékétől is függő késleltetést iktatunk be abban az esetben, amikor kapcsolást segítő cellával ellátott invertert vagy egyenirányítót alkalmazunk.
HU9900066A 1995-04-21 1996-04-12 Method for processing pwm waves HU226738B1 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP95870040 1995-04-21
EP95870058 1995-05-22
PCT/BE1996/000039 WO1996033548A1 (fr) 1995-04-21 1996-04-12 Procede de traitement d'ondes pwm et dispositifs appliquant ce procede

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9900066A2 HUP9900066A2 (hu) 1999-04-28
HUP9900066A3 HUP9900066A3 (en) 1999-11-29
HU226738B1 true HU226738B1 (en) 2009-08-28

Family

ID=26140796

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900066A HU226738B1 (en) 1995-04-21 1996-04-12 Method for processing pwm waves

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5991176A (hu)
EP (1) EP0821844B1 (hu)
JP (1) JP3677048B2 (hu)
KR (1) KR100401120B1 (hu)
CN (1) CN1053530C (hu)
AT (1) ATE190777T1 (hu)
AU (1) AU703257B2 (hu)
BR (1) BR9608055A (hu)
CA (1) CA2218738C (hu)
CZ (1) CZ293168B6 (hu)
DE (1) DE69607157T2 (hu)
DK (1) DK0821844T3 (hu)
EA (1) EA000501B1 (hu)
ES (1) ES2144732T3 (hu)
GR (1) GR3033517T3 (hu)
HU (1) HU226738B1 (hu)
PL (1) PL182302B1 (hu)
PT (1) PT821844E (hu)
SK (1) SK141797A3 (hu)
TR (1) TR199701200T1 (hu)
WO (1) WO1996033548A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH1132481A (ja) * 1997-07-08 1999-02-02 Media Technol:Kk スイッチングレギュレータ
US6714424B2 (en) 2001-11-30 2004-03-30 Ballard Power Systems Corporation Dead-time compensation with narrow pulse elimination in solid- state switch devices
US6690135B2 (en) 2002-01-24 2004-02-10 Delphi Technologies, Inc. Method for compensating for dead time non-linearities in a pulse width modulation controlled switching scheme
US7239535B2 (en) * 2004-08-31 2007-07-03 Abb Technology Ltd. Voltage source converter
JP4581574B2 (ja) * 2004-09-08 2010-11-17 株式会社ジェイテクト モータ制御装置及び電動パワーステアリング装置
TW201240298A (en) * 2011-03-21 2012-10-01 Motech Ind Inc Inverter for converting a direct current voltage into an alternating current voltage and method thereof
US20130193766A1 (en) 2012-01-31 2013-08-01 Atlantic Grid Operations A., Llc Control and protection of a dc power grid
DE102012206721A1 (de) * 2012-04-24 2013-10-24 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Steuern von Schaltelementen einer im Wesentlichen im Gegentakt angesteuerten Halbbrücke in einem Umrichter
CN104734474B (zh) * 2013-12-23 2017-07-18 立锜科技股份有限公司 切换式电源供应器及其控制电路与控制方法
US9960608B2 (en) * 2016-03-04 2018-05-01 Qualcomm Incorporated High frequency multi-level rectification
DE102020200683A1 (de) 2020-01-22 2021-07-22 Zf Friedrichshafen Ag Verfahren zur Steuerung eines Wechselrichters einer elektrischen Maschine für ein Kraftfahrzeug
DE102022201487A1 (de) 2022-02-14 2023-08-17 Zf Friedrichshafen Ag Verfahren zur Ansteuerung einer Schaltungsanordnung für Leistungshalbleiter

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1013332B (zh) * 1988-03-06 1991-07-24 陕西机械学院 采用微处理器的脉宽调制逆变器控制装置
US5072354A (en) * 1989-05-16 1991-12-10 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Pulse-width modulation type inverter apparatus
GB2238189B (en) * 1989-05-16 1993-12-22 Mitsubishi Electric Corp Pulse-width modulation type inverter apparatus
JPH078146B2 (ja) * 1989-05-23 1995-01-30 春日電機株式会社 インバータの制御装置
DE4016286A1 (de) * 1990-05-21 1991-11-28 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur impulsbreitenmodulation fuer einen umrichter
US5436819A (en) * 1991-07-25 1995-07-25 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Apparatus for and method of compensating for an output voltage error in an inverter output
FR2693325B1 (fr) * 1992-07-03 1994-08-26 Montpellier Ii Universite Procédé de commande d'interrupteurs, notamment d'interrupteurs bidirectionnels, dispositifs de commande pour la mise en Óoeuvre de ce procédé et convertisseur ainsi commandés.
US5450306A (en) * 1992-12-07 1995-09-12 Square D Company Closed loop pulse width modulator inverter with volt-seconds feedback control
JP2768206B2 (ja) * 1993-03-30 1998-06-25 三菱電機株式会社 インバータ装置
JPH08289561A (ja) * 1995-02-14 1996-11-01 Toshiba Corp 電力変換装置
US5646837A (en) * 1995-12-19 1997-07-08 Performance Controls, Inc. Pulse-width modulated circuit with improved linearity

Also Published As

Publication number Publication date
ES2144732T3 (es) 2000-06-16
BR9608055A (pt) 1999-11-30
PL323106A1 (en) 1998-03-16
HUP9900066A3 (en) 1999-11-29
CZ321997A3 (cs) 1998-01-14
DK0821844T3 (da) 2000-08-21
CA2218738A1 (en) 1996-10-24
PL182302B1 (pl) 2001-12-31
TR199701200T1 (xx) 1998-03-21
SK141797A3 (en) 1998-06-03
GR3033517T3 (en) 2000-09-29
CA2218738C (en) 2008-10-07
JP3677048B2 (ja) 2005-07-27
CN1182507A (zh) 1998-05-20
HUP9900066A2 (hu) 1999-04-28
KR100401120B1 (ko) 2004-12-31
EA000501B1 (ru) 1999-08-26
US5991176A (en) 1999-11-23
EP0821844B1 (fr) 2000-03-15
KR19990007830A (ko) 1999-01-25
ATE190777T1 (de) 2000-04-15
EP0821844A1 (fr) 1998-02-04
WO1996033548A1 (fr) 1996-10-24
AU5262596A (en) 1996-11-07
PT821844E (pt) 2000-09-29
AU703257B2 (en) 1999-03-25
CN1053530C (zh) 2000-06-14
CZ293168B6 (cs) 2004-02-18
DE69607157D1 (de) 2000-04-20
DE69607157T2 (de) 2000-11-16
EA199700238A1 (ru) 1998-02-26
MX9708086A (es) 1998-07-31
JPH11503900A (ja) 1999-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7400518B2 (en) Modulation methods and apparatus for reducing common mode noise
US7649756B2 (en) Common mode noise reduction in converter systems through modification of single phase switching signal
US7034501B1 (en) Adjusting gate pulse time intervals for reflected wave mitigation
US7026783B2 (en) Drive system
US4805082A (en) Regenerative two-quadrant converter
JPH09131075A (ja) インバータ装置
HU226738B1 (en) Method for processing pwm waves
US5990658A (en) Apparatus for controlling reflected voltage on motor supply lines
WO2020152900A1 (ja) 電力変換装置及びその制御方法
JP7494321B2 (ja) 三相3レベルインバータの駆動制御装置および駆動制御方法
Matsuse et al. Improved current source GTO inverter-fed induction motor drives with PWM-controlled thyristor converter
JP2002315345A (ja) Pwmインバータ装置の制御方法
JP4449283B2 (ja) Pwmインバータの制御方法
JP3524626B2 (ja) 静止型電力変換装置
WO2017088921A1 (en) Adjustable speed drive system and method
JP2000092857A (ja) 電力変換装置
JP3028018B2 (ja) Gtoサイリスタインバータのパルス駆動装置
JP3019554B2 (ja) Gtoサイリスタインバータ
JP2000253686A (ja) 電力回生回路
JPH06113559A (ja) Gtoインバータ回路
JP3019555B2 (ja) Gtoサイリスタインバータ
JPH10309081A (ja) サイクロコンバータ方式高周波リンクインバータの制御方法
JPH0295175A (ja) 半導体スイッチ素子の制御方法
JPH11150987A (ja) 電力変換装置を用いた電動機制御装置
JPS61293196A (ja) インバ−タ回路