a javítási térre (65), egy a javítási teret (65) körülvevő gyűrű alakú tartományra és folyékony javítási anyagra részleges vákuumot alkalmaznak, mialatt a folyékony javítási anyagot a javítási téren (65) kívül tartják, a javítási térre (65) megnövelt vákuumot alkalmaznak, a folyékony javítási anyagot a javítási térbe (65) bevezetik, a javítási térre (65) alkalmazott vákuumot eltávolítják és a teret ezután nyomás alá helyezik, a javítási teret (65) körülvevő gyűrű alakú tartományból a részleges vákuumot eltávolítják és a javítási teret (65) nyomástalanítják, valamint a folyékony javítási anyag keményedésig való megkötése után a javított felületet simítják.
A találmány berendezésre és eljárásra vonatkozik sérülés kijavítására, különösen, de nem kizárólag, jármű üvegének kijavítására, amely üveg gyakran lepattogzik repülő kövek vagy más anyag által. A „hiba” kifejezést 15 a továbbiakban kitöredezési hibákra és más felületi hibákra értjük.
A sérült járműüveg kijavítására vonatkozó meglévő berendezések és eljárások szerint a sérülés területe körüli teret részleges vákuumnak teszik ki, hogy egy 20 optikailag kompatibilis gyanta megfelelően behatoljon a sérülés területére, továbbá hogy a levegő magából a gyantából eltávolítódjon, majd a gyanta megköt, miután a sérült területet megtöltötték, és a kijavítást a felesleges megkötött gyanta eltávolításával és az előzőlege- 25 sen sérült terület felületének polírozásával fejezik be.
A problémák a sérült terület és a gyanta megfelelő gáztalanításánál jelentkeznek. Az US-A-44193005 és US-A-4385015 szabadalmi leírásokban ismertetett berendezések például vákuumszivattyúhoz csatlakoz- 30 tatott szívócsészével rendelkeznek. A cső áthalad a szívócsészén és tömítí az üveg felületét a kijavítandó hiba körül. A cső belseje közlekedőkapcsolatban van a szívócsésze belsejében lévő térrel egy radiális vákuumnyíláson keresztül. Gyantát és ezután egy du- 35 gattyút vezetnek a csőbe, amikor a vákuumszivattyú a hibát és a hibában lévő gyantát gáztalanítja. Az ily módon történő gáztalanítás több időt tesz szükségessé és kevésbé hatékony, mivel a hibából jövő gáz a gyantán keresztül kell hogy eltávozzon.
Az US-A-4776780 szabadalmi leírásban kézzel működtetett szívócsészét ismertetnek, amelyen keresztül egy járat van kialakítva javítási folyadék, például megkötni képes gyanta befogadására. A járat szigetel az üveg felületén, amikor vákuumot alkalmaznak 45 a szívócsészére, és a járat teljesen el van szigetelve ekkor a szívócsésze belsejétől. Gyantát vezetnek a járatba, és egy dugattyút mozgatnak fel és le a járatban a benne lévő tér kiürítésére vagy nyomás alá helyezésére. Ez a berendezés a fentiekben ismertetett gázta- 50 tanítási problémákhoz hasonló problémákkal rendelkezik.
A találmány egyrészt berendezés felületben lévő hiba javítására, amely berendezés tartalmaz a felülethez való csatlakoztatásra alkalmas házat, a felület és a ház között a hiba fölötti javítási teret meghatározó, a ház és a javítandó hiba környezete között tömítő javítási tömítést, valamint a javítási térrel kapcsolatban álló és arra részleges vákuumot kialakító első vákuumeszközt, és az jellemzi, hogy tartalmaz a javítási térre a részleges vákuumhoz képest megnövelt vákuumot alkalmazó második vákuumeszközt, valamint a javítási térre javítási folyadékot juttató tárolót.
A berendezés előnyösen tartalmaz eszközt a javítási térre nyomás kifejtésére.
A találmány továbbá berendezés felületben lévő hiba kijavítására, amely berendezés tartalmaz a felülethez való kapcsolódásra kialakított házat, javítási tömítést a ház és a javítandó hiba környezete közötti szigetelésre a felület és a ház között a hiba fölötti javítási tér meghatározására, első vákuumeszközt a javítási térrel közlekedőkapcsolatban részleges vákuumnak a javítási térre való alkalmazására, második vákuumeszközt a javítási térre megnövelt vákuum alkalmazására, valamint tárolótartályt a javítási térbe javítási folyadék juttatására.
A második vákuumeszköz előnyösen tartalmaz egy a házban lévő furatban elcsúsztathatóan elhelyezett dugattyút, amely furat a javítási térrel áll közlekedőkapcsolatban.
A dugattyú előnyösen elmozdítható egy első helyzet és egy második helyzet között, amely első helyzetben a javítási térben a vákuumeszközzel kialakított részleges vákuum van, és amely második helyzetben a javítási térre a megnövelt vákuumot alkalmazzuk.
A házban az első vákuumeszköz és a második vákuumeszköz között előnyösen egy szelepeszköz van elrendezve oly módon, hogy amikor a második vákuumeszköz használatban van, az első vákuumeszköz el van szigetelve a javítási tértől.
A dugattyú előnyösen elmozdítható egy harmadik helyzetbe, amelyben a furat és a javítási tér visszatér a külső nyomásra, és a dugattyút visszamozgatva az első helyzetbe nyomást fejtünk ki a javítási térre.
A dugattyúhelyzeteket előnyösen egy a dugattyúból vagy a furat falából kiálló bütyök, továbbá egy a dugattyú és a furat fala közül a másikban kialakított horony határozza meg a dugattyú furatbeli mozgásának irányítására.
A ház előnyösen tartalmaz külső tömítést, ahol a 55 külső tömítés és a javítási tömítés gyűrű alakú teret határoz meg a ház és a használatban lévő felület között, ahol a gyűrű alakú tér rendelkezik egy csatlakozással a vákuumforráshoz a gyűrű alakú térben a nyomás csökkentésére és ezzel használat közben a háznak a felü60 létén való tartására.
HU 224 119 Β1
A berendezéssel flexibilis folt is alkalmazható, amely berendezéssel folyékony javítási anyag van a hiba környezetében lévő részben kiürített javítási térbe bevezetve, ahol a folt gáz és folyadék számára áteresztő lapanyagból van és egyik oldalán ragasztógyűrűvel rendelkezik a felületre a javítandó hiba körül való tapadáshoz, ahol a folt a ragasztógyűrűn belül tartalmaz benne kialakított legalább egy bevágást, hogy lehetővé tegye a bevágáson keresztül a folyadék vagy gáz áthaladását.
A folt előnyösen két réssel rendelkezik.
A ragasztógyűrű előnyösen 200 mikronnál nagyobb vastagságú és jóval a folt felületén túlnyúlik. Egy előnyös ragasztógyűrű 350 mikron vastagságú.
A találmány továbbá berendezés egy felületben lévő hiba kijavítására, amely berendezés tartalmaz a felülethez való csatlakozásra kialakított házat, javítási tömítést a ház és a javítandó hiba környezete közötti tömítésre és a ház és a felület között a hiba felett javítási tér meghatározására, a javítási térrel közlekedőkapcsolatban álló vákuumeszközt a javítási térre részleges vákuum alkalmazására és tárolótartályt a javítási térhez folyékony javítási anyag juttatására, ahol a tárolótartály tartalmaz folyékony javítóanyagot tartalmazó kapszulát és a házban lévő kapszulatartó elemet, ahol a kapszulatartó elem közlekedőkapcsolatban áll a javítási térrel és tartalmaz kiengedőelemet a kapszulából folyékony javítóanyagnak a kapszulatartó elembe való kiengedésére, amikor a kapszulát a kapszulatartó elembe helyezzük.
A kapszula előnyösen hengeres és külső felülete körül és a kapszula végei között tartalmaz gyűrű alakú tömítést, amely tömítést képez a házban lévő kapszulatartó elem belső felületével.
A kapszula előnyösen tartalmaz belső membránt a kapszulában javítófolyadék megtartására, és a kiengedőelem előnyösen tüske, amely áttöri a membránt a kapszulának a kapszulatartó elembe való behelyezésekor.
Amikor a javítófolyadék először kilép a kapszulából a kapszulatartó elembe, a kapszulatartó elem térfogata előnyösen elegendő a javítófolyadék megtartására anélkül, hogy bármennyi javítófolyadék elérné a javítási teret.
A kapszulának a kapszulatartó elembe való teljes behelyezésekor a javítási tér előnyösen megtelik javítófolyadékkal.
A berendezés előnyösen tartalmaz egy kapszulapozicionáló elemet a házon a kapszulának egy első helyzetben való elhelyezésére, amelyben a folyékony javítóanyag kilép és a kapszulatartó elemben marad, avagy egy második helyzetben, amelyben a kapszula teljesen behelyezett helyzetben van megtartva. A kapszula előnyösen egyik végén rendelkezik egy peremmel a kapszulatartó elembe való helyezéshez való végétől távol, és a kapszulapozicionáló elem előnyösen egy elemrugó, amely a peremhez van feszítve a kapszulának az első pozíción való túlmozdulásának megakadályozására a befelé történő mozgatáskor, és amely csatlakozhat a peremmel a kapszula teljes behelyezése utáni eltávolításának megakadályozására, amíg azt befelé a ház felé mozgatjuk.
A találmány továbbá eljárás felületben lévő hiba javítására, amelynek során a hiba környezetében javítási teret alakítunk ki, a javítási térre, egy a javítási teret körülvevő gyűrű alakú tartományra és folyékony javítási anyagra részleges vákuumot alkalmazunk, mialatt a folyékony javítási anyagot a javítási téren kívül tartjuk. A találmány szerint a javítási térre megnövelt vákuumot alkalmazunk, a folyékony javítási anyagot a javítási térbe (65) bevezetjük, a javítási térre alkalmazott vákuumot eltávolítjuk és a teret ezután nyomás alá helyezzük, a javítási teret körülvevő gyűrű alakú tartományból a részleges vákuumot eltávolítjuk és a javítási teret nyomástalanitjuk, valamint a folyékony javítási anyag keményedésig való megkötése után a javított felületet simítjuk.
Előnyösen kezdeti lépésként a javítási tér kialakítása előtt a hibára foltot rögzítünk, ahol a folt a hibát körülvevő ragasztógyürűvel rendelkezik, majd a foltot a folyékony javítási anyag megkötése után eltávolítjuk.
A továbbiakban a találmány példaképpeni előnyös kiviteli alakjait és foganatosítási módjait rajzokkal ismertetjük, ahol az
1. ábra hiba javítására szolgáló berendezés térbeli rajza, a
2. ábra az 1. ábra szerinti berendezés alulnézeti rajza, a
3. ábra az 1. és 2. ábra szerinti berendezés metszeti rajza egy javítási folyamat elkezdése előtt, a
4. ábra az előző ábrához hasonló metszeti rajz egy folyékony javítóanyagot tartalmazó kapszula kezdeti behelyezése után, az
5. ábra a berendezés metszeti rajza megnövelt vákuum létrehozása után, a
6. ábra az 5. ábrához hasonló metszeti rajz, ahol a hiba fölé folyékony javítóanyagot vezettünk, a
6A. ábra a 6. ábrának megfelelő nézetben és helyzetben egy a kapszulát a hozzárendelt tartályban megtartó alternatív elrendezés ábrázolása, a
7. ábra a berendezés metszeti rajza kiengedett vákuummal, a
8. ábra a berendezés metszeti rajza a folyékony javítóanyagra nyomás alkalmazásakor, a
9. ábra egy folt felülnézete, a
10. ábra a folt 9. ábra szerinti X-X vonalon vett metszeti rajza, a
11. ábra egy dugattyúban lévő vezetőhornyot mutató oldalnézeti rajz, és a
12. ábra a 11. ábra szerinti dugattyú további oldalnézete.
Az 1. ábrán egy felületben lévő hiba kijavítására szolgáló 10 berendezés látható. A 10 berendezés elsősorban hibák, például repedések vagy üvegben lévő ki3
HU 224 119 Β1 törések javítására szolgál, különösen jármű szélvédőihez, amelyek gyakran vannak kitéve kövek vagy más törmelék általi ütközésnek.
A 10 berendezésnek van megmunkálásra alkalmas polimer anyagból lévő tömör blokkból megmunkált 11 háza. A 11 ház alakja olyan, hogy az egyszerűen megmunkálható kerek alakú polimer anyagtömbből.
A 11 ház belső jellemzőit a későbbiekben részletesebben ismertetjük, de az 1. ábra 12 nyílást mutat egy vákuumszivattyú csatlakoztatására, 13 fogantyút egy a 11 házban lévő furatban fel- és lemozgatható dugattyúhoz csatlakoztatva (későbbiekben ismertetjük), amely furat a 11 ház alapját jellemzi, amely részletesebben
2. ábrán látható.
Az alap tartalmaz egy kerületi elasztomer 14 tömítést, 15 tányérszelep-szerelvényt, O gyűrű tömítést a javítandó hiba körüli tömítés kialakítására és 17 nyílást egy a házban lévő furaton keresztül a 12 vákuumnyíláshoz csatlakoztatva. Látható továbbá egy a későbbiekben ismertetésre kerülő gyantakapszula-tartó elem részeként kialakított 18 alaprész is. A 15 tányérszelep-szerelvényt 19 csavarokból álló pár tartja a helyén, és 20 alaprésztartó rendelkezik 21 és 22 kivágásokkal, ami által 90°-kal történő elforgatáskor a tányérszelep teljesen eltávolítható a házból tisztítás céljára.
A 3. ábra laminált 30 üveglaphoz szívással tartott berendezést mutat, amely 30 üveglapnak megtöltendő és kijavítandó 31 hibája van. A 11 ház két 32, 33 részből van kialakítva, amelyeket egymáshoz menetesen csatlakozó 34 tartógyűrű tart és 36 tömítőgyűrű tömít. A 33 és 34 házrészek között 35 O gyűrű tömítés tömít és 40 dugattyú mozgatható a 11 házban lévő hengeres 41 furatban. A 40 dugattyú alaprészéhez közel elhelyezett 42 O gyűrű tömít a 40 dugattyú és a 41 furat között. A 40 dugattyú 43 horonnyal rendelkezik alaprészénél, amely a 15 tányérszelep-szerelvény felső 44 részének befogadására van kialakítva. A 15 tányérszelep-szerelvénynek van gyűrűs 45 része 46 O gyűrű elhelyezésére, amely elő van feszítve 47 rugóval, hogy 50 szelepülékhez tömítsen. Amikor a 40 dugattyú teljesen lent van, a dugattyú lefelé erőlteti a tányérszelepet a 46 O gyűrűről leválva a szelep kinyitására.
A házat egy nem ábrázolt vákuumszivattyúból származó részleges vákuum alkalmazásával tartjuk a helyén, amely a 17 nyíláson keresztül a 16 O gyűrű és a 14 tömítés közötti gyűrű alakú téren keresztül hat. A házat a 30 üvegen ilyen módon tartjuk.
A 11 háznak a 30 üvegre való felszerelése előtt a 31 hibára egy megfelelő polimerből lévő tiszta foltot helyezünk. A 60 folt részletesebben a 9. és 10. ábrán látható. A 60 folt egy kör alakú lemez megfelelő polimer anyagból, és gyűrű alakú ragasztó- 61 szalagot hordoz, amely a 16 O gyűrű alatt helyezkedik el, amikor a ház a megfelelő helyzetben van. A 60 folt egy pár 62, 63 bevágással rendelkezik, amelyeken keresztül gáz vagy folyadék tud áramlani.
Amint az a 2. ábrán látható, a 11 ház anyaga a 16 O gyűrű belsejében távolabb van az üvegtől, mint a ház anyaga a 16 O gyűrű külsején. A 16 O gyűrű az üveggel együtt, továbbá a 11 ház anyagával együtt javítási 65 teret határoz meg.
A javítási 65 térrel 41 furat van kapcsolatban 70 járaton keresztül. Amikor a 45 tányérszelep nyitva van, fennáll a kapcsolat a javítási 65 tér, valamint a 16 O gyűrű és a külső 14 tömítés közötti gyűrű alakú tér között. Amikor a tányérszelep zárva van, a javítási 65 tér el van zárva a 16 O gyűrű és a külső 14 tömítés közötti gyűrű alakú tértől.
A 11 ház tartalmaz gyanta- 81 kapszula tartására szolgáló 80 tartóelemet. A gyanta- 81 kapszula megfelelő műanyagból van és van hengeres 82 része, amely körkörös ülékben 83 O gyűrűt hordoz. A 81 kapszula rendelkezik kiszélesedő 84 nyílással egyik végén és a 84 nyílással szemközti végén gyűrű alakú 85 peremmel.
A kapszula 80 tartóeleme a 11 házban hengeres és a 85 kapszula hengeres részének befogadására van kialakítva, amikor is a 83 O gyűrű tömít a tartóelem 90 falának belseje irányában. A 81 kapszula tartalmaz folyékony javítási 86 anyagot, amelyet 87 membrán tart a helyén. A 80 tartóelemnek van központi 91 tüskéje, amely a 11 ház anyagában van elhelyezve és 92 O gyűrűvel van tömítve. Amikor a 81 kapszulát a 80 tartóelembe helyezzük a 91 tüskére, a tüske áttöri a membránt a 86 gyantának a 80 tartóelembe való kibocsátására.
A 80 tartóelem belső teret határoz meg, amely a javítási 65 térrel közlekedési 93, 94 furatokon keresztül áll kapcsolatban.
A kapszula helyzetét rögzítő 100 szerelvény van a 11 házra szerelve és rendelkezik kapszula helyzetét rögzítő 101 elemmel, amely 102 rugóra van szerelve oly módon, hogy a 101 elem betolható, hogy a 81 kapszula 85 peremének áthaladását lehetővé tegyük. A 100 szerelvény működése és a 81 kapszula mozgása részletesebben is ismertetésre kerül a működési folyamat kapcsán a 40 dugattyú mozgásával együtt.
Amikor a ház a 16 O gyűrű és a 14 tömítés közötti gyűrű alakú térre alkalmazott részleges vákuummal a 30 üvegen a 31 hibán és a 60 folton van tartva, a 81 kapszulát behelyezzük a kapszula 80 tartóelemébe, amíg a kapszula 85 pereme csatlakozik a 100 elemhez. Ezen művelet alatt a 91 tüske átszakítja a 87 membránt a gyantának a kapszulából kapszula tartóelemébe való ürítésére, amint az a 4. ábrán látható. Ennél a fázisnál a 40 dugattyú a legalsó helyzetében marad és tányérszelep nyitva van, ami által a javítási 65 tér ugyanazon csökkentett nyomáson van, mint a 16 O gyűrű és a 14 tömítés közötti gyűrű alakú tér. Kísérletek alapján a berendezést a fent ismertetett állapotban a 4, ábrával kapcsolatosan leírtak szerint körülbelül 1 perc időtartamig kell tartani, és ez lehetővé teszi a hiba gáztalanítását, továbbá a gyanta 80 tartóelemében lévő 86 gyanta részleges gáztalanítását. Fontos megjegyeznünk, hogy a 81 kapszula tömít a kapszula 80 tartóelemének falával a 83 O gyűrűn keresztül és a kapszula 80 tartóelemében lévő csökkentett nyomás ugyanaz a csökkentett nyomás, mint a javítási 65 térben.
További gáztalanítás megvalósításához (a hiba gáztalanítását másodpercek alatt kell elvégezni, de a gyanta gáztlanítása egy sokkal lassabb folyamat) a
HU 224 119 Β1 dugattyút felemeljük, amint az az 5. ábrán látható. A 40 dugattyú felemelése folytán a tányérszelep lezár oly módon, hogy a tányérszelep 46 0 gyűrűje tömít az 50 szelepüléken. Ily módon a javítási 65 teret izoláltuk a 16 O gyűrű és a 14 tömítés közötti gyűrű alakú tértől. A 40 dugattyú felemelése jelentősen javítja a javítási 65 tér kiürítését, valamint a kapszula 80 tartóeleme alapjánál lévő tér kiürítését. A 40 dugattyú felemelésével növelt vákuum alkalmazása körülbelül 30 másodpercig kell hogy tartson. Az 5. ábrán bemutatott dugattyú közbenső helyzetben van alsó helyzete és a teljes mértékben felnövelt vákuum helyzete között (a 6. ábrán látható helyzet).
Miután a 40 dugattyút a növelt vákuumhelyzetben tartjuk (6. ábra), a 101 elemet megnyomjuk, hogy lehetővé tegyük a 81 kapszula számára a kapszula tartóelemébe való teljes behatolását, amíg a 101 elem ki tud ugrani a 85 perem után (6. ábra). A kapszula 80 tartóelemében lévő teret elfoglaló kapszula testével a 86 gyanta a 93 és 94 furatokon keresztül a javítási 65 térbe van nyomva, és továbbá a 41 furathoz vezető 70 járatba. Ily módon a javítási 65 teret megtöltjük 86 gyantával, és a 31 hiba és 86 gyanta lényegesen gáztalanított állapotba kerül. Kísérleteink azt mutatták, hogy a 6. ábra szerinti helyzetet körülbelül 30 másodpercig kell fenntartani, mivel megfigyeltük, hogy a javítási 65 térbe injektált gyantafolyam gyakran sok kicsi és kevés nagyobb méretű buborékot tartalmaz az előzőleges gáztalanítás ellenére. Látható evidenciák mutatják, hogy ezen buborékok lassan felfelé áramlanak a túlfolyási térbe, de ez körülbelül 30 másodpercet vesz igénybe.
A 6A. ábra a 10 berendezés egy módosított kiviteli alakját mutatja, ahol a módosítás a kapszulának a tárolóban való megtartását érinti. A kapszula helyzetét rögzítő 100 szerelvényt elhagytuk és a rögzítés egy egyszerűbb formáját valósítottuk meg.
A 81’ kapszula belsőleg ugyanaz, mint a 6. ábra szerinti 81 kapszula, és a 81’ kapszula alsó hengeres része ugyanúgy kapcsolódik 80’ tartóelembe, mint ahogy a 6. ábra szerinti 81 kapszula csatlakozik a 80 tartóelembe. A 81' kapszula azonban rendelkezik nem körös 85’ peremmel (az ábrázolt kiviteli alakban ovális alakkal, bár más alakok is lehetségesek), a 6. ábra szerinti 85 kapszula kör alakú peremével szemben, és a 11 házban 200 bemélyedés van kialakítva olyan méretekkel, hogy befogadja és rögzítse a 85’ peremet, amikor a kapszulát elcsavarjuk a 85’ perem szélesebb részének a 200 bemélyedésbe való elmozdítására (amint az a 6A. ábrán látható). Amikor az ovális 85’ perem keskenyebb része van a 200 bemélyedésnél, a perem érintkezés nélkül elhaladhat a ház mellett, hogy a kapszula a 80’ tartóelembe vagy abból ki tudjon csúszni.
A 81’ kapszula behelyezési lépései hasonlóak azokhoz, amelyeket a 81 kapszulára a 3-6. ábrák kapcsán ismertettünk. A 81’ kapszulát először elegendő mértékben behelyezzük a 80’ tartóelembe ahhoz, hogy áttörjük a kapszula 87 szigetelését és a gyantát a tárolóba kiengedjük. Amikor a 85’ perem szélesebb része van a 11 ház mellett, a 85’ perem csatlakozik a ház vállába a 81’ kapszulának a 4. ábra szerintihez hasonló helyzetben való rögzítésére. A 81 ’ kapszula olyan helyzetbe való elfordítása, amelyben a 85’ perem keskenyebb része a 11 ház felé nyúlik, lehetővé teszi a kapszulának a 80’ tartóelembe való teljes behelyezését, továbbá a kapszula 85’ peremét ismét elfordítva, amíg a szélesebb része belép a bemélyedésbe, rögzíthető a 81’ kapszula a teljesen összecsatlakozott helyzetben (6A. ábra). A 81’ kapszulát egyszerűen a 85’ peremnek a 200 bemélyedésből való elfordításos szétcsatlakoztatásával húzhatjuk ki a 80’ tartóelemből.
A következő lépés a vákuumnak a 41 furatba való beengedése azáltal, hogy a 40 dugattyút továbbemeljük, amíg a 42 O gyűrű 110 kieresztőhorony felé emelkedik, amely 110 kieresztőhorony a 41 furatban annak felső végétől lefelé helyezkedik el. A tányérszelep zárva marad, és így a 11 ház a 30 üveghez csatlakoztatva marad, de a 41 furat és a javítási 65 tér visszaáll atmoszferikus nyomásra (7. ábra).
Ekkor fontos az, hogy biztosítsuk a 86 gyanta számára, hogy a 31 hiba teljes terét kitöltse. A 86 gyantának a 31 hibába való bejuttatására a 41 dugattyút ismét lenyomjuk a 40 furatba, ami által a 41 furatban lévő levegő összenyomódik és nyomást fejt ki a javítási 65 térre, ezáltal biztosítja, hogy a 31 hiba megtelik gyantával. A nyomásos fázis (8. ábra) megfelelő időt tesz szükségessé ahhoz, hogy a 31 hiba teljes mértékben megteljen. Amíg némely hiba nagyon gyorsan megtelik, más hibák sokkal lassabban látszanak megtelni. Némely repedés, amely nem látszik megfelelően telítődőnek, néha rendkívül hosszú nyomásfázisos időt igényel. Ez okból kifolyólag a nyomásfázist legalább 3 percig célszerű fenntartani. A nyomásfázisban a 40 dugattyú nem csatlakozik a tányérszelephez, amely zárva marad és így a 16 O gyűrű és a 14 tömítés közötti gyűrű alakú térben a vákuum megmarad, amíg a javítási 65 térre nyomást fejtünk ki.
A nyomásfázis befejezése után a vákuumszivattyút kikapcsoljuk a 16 O gyűrű és a 14 tömítés közötti gyűrű alakú térből a vákuum kiengedésére, és a 10 berendezés óvatosan eltávolítható a 30 üvegről. Ennél a fázisnál a felesleges gyanta letörölhető, és amennyiben UV-megkötésű gyantát alkalmazunk, UV-forrást irányíthatunk a 60 folt által a 31 hibában tartott gyantára, annak megkeményedéséig. A 60 foltot ezután eltávolíthatjuk, és a megkötött gyanta szintezhető, és így a 31 hiba feltöltése révén hibátlan felületet állítunk elő. Ezt a területet ezután polírozhatjuk, és a 30 üveghez illeszkedő megfelelő optikai jellemzőjű gyantával hatékony javítást valósíthatunk meg.
A 40 dugattyúnak a 41 furatban való helyzeteit egy nem ábrázolt csapnak a furatfalából a 41 furatba benyúló 120 bütyökpályával érjük el, amely a dugattyú külső felületén van kialakítva. A 11. és 12. ábra mutatja a 120 bütyökpálya természetét. Itt a teljesen behelyezett állapotot mutatjuk, ahol a csap csatlakozik a bütyökpályához 121 helyzetben. A dugattyút ezután elforgatjuk és kihúzzuk a vákuumnövelő helyzet elérésére a 6. ábra szerint, amikor a csap a bütyökpálya 122 kerü5
HU 224 119 Β1 leti szakaszához csatlakozik. A vákuumkiengedő helyzetet (a maximális dugattyúmagasságnál) akkor érjük el, amikor a csap a bütyökpályához a 123 helyzetben csatlakozik. A dugattyút ekkor elcsavarjuk és visszavisszük egy alacsonyabb (de nem a legalacsonyabb) helyzetbe, amint az a 8. ábrán látható, ahol a csap a bütyökpályához 124 helyzetben csatlakozik. Egy operátornak egy adott helyzetről hallható vagy érzékelhető jelzést adhatunk, amihez a bütyökpálya növelt mélységű rögzítőhelyekkel rendelkezhet, és a csapot rugóval lehet előfeszíteni a növelt mélységű helyzetekhez való csatlakozáshoz és ezáltal az operátornak az adott helyzet elérésének jelzéséhez.
A találmány szerinti eljárás és berendezés ezen kiviteli alakja és foganatosítási módja jelentős előnyökkel jár a már létező berendezésekhez és eljárásokhoz képest, mégpedig a növelt vákuum javítja a gáztalanítás hatékonyságát, továbbá a növelt vákuum alkalmazása a hibára és a gyantára, a gyanta hibától elválasztott helyzetében maximalizálja a hiba megfelelő kiüresítésének lehetőségét. Ez a lejátszandó gáztalanításhoz szükséges idő jelentős csökkenését és a javítás hatékonyságának és hatásosságának jelentős növelését teszi lehetővé. A rendszerrel egy részleges (kezdeti) vákuumot állítunk elő, ahol az a vákuumszivattyúval 20 kPa abszolút nyomás, és a megnövelt vákuumos lépésnél a nyomást lecsökkentjük 10 kPa abszolút nyomásra. A nyomásos ciklus alatt a nyomást megnöveljük 400 kPa abszolút nyomásra (ezek a számok olyan számításokon alapszanak, amelyek tartalmazzák az érintett térfogatokat és lehetséges szivárgások elkerülését. Az értékeket kísérletileg nem mértük).
A folt alkalmazása különösen hatékonynak bizonyult; az előző eljárások gyantának a hibára való alkalmazását és ezután a gyantának egy fedőszalaggal való lefedését tartalmazták a megkötés előtt. A foltnak a művelet megkezdésétől való jelenléte a gyanta minimális zavarását biztosítja a működés és a megkötés alatt.
A gyantakapszula alkalmazása minimalizálja annak a veszélyét, hogy a gyanta és az operátor bőre érintkezésbe lépjen, amint ezt a veszélyt folt alkalmazása is lecsökkenti.
A találmány más módosításai is lehetségesek a találmány szabadalmi igénypontok által meghatározott oltalmi körében.