HU223665B1 - Eljárás (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására - Google Patents

Eljárás (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU223665B1
HU223665B1 HU9902484A HUP9902484A HU223665B1 HU 223665 B1 HU223665 B1 HU 223665B1 HU 9902484 A HU9902484 A HU 9902484A HU P9902484 A HUP9902484 A HU P9902484A HU 223665 B1 HU223665 B1 HU 223665B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
sodium hypochlorite
dimethoxybenzyl
formula
iii
Prior art date
Application number
HU9902484A
Other languages
English (en)
Inventor
János Egri
Miklós Nemes
István Becker
Ferenc Jurák
László Kocsis
András Boza
Tibor Szabó
Zoltán Kollár
Sándor Jani
Donáth Gyöngyi Vereczkeyné
János Berecz
Zsolt Andrásy
Zoltán Gyüre
Original Assignee
EGIS Gyógyszergyár Rt.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by EGIS Gyógyszergyár Rt. filed Critical EGIS Gyógyszergyár Rt.
Priority to HU9902484A priority Critical patent/HU223665B1/hu
Publication of HU9902484D0 publication Critical patent/HU9902484D0/hu
Publication of HUP9902484A2 publication Critical patent/HUP9902484A2/hu
Publication of HU223665B1 publication Critical patent/HU223665B1/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás (I) képletű (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav és nátrium-hipoklorit lúgos közegbenvégzett reakciója útján, oly módon, hogy a nátrium-hipokloritot az(S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav 1 móljáravonatkoztatva 1,00–1,10 mol mennyiségben alkalmazzák, és a reakciótvalamely komplexképző jelenlétében végezik el. Az (I) képletű vegyületa carbidopa nevű gyógyászati hatóanyag közbenső terméke. ŕ

Description

Találmányunk az (I) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására vonatkozik.
Az (I) képletű vegyület értékes gyógyszeripari közbenső termék, amely a carbidopa szabad nevű, (II) képletű (S)-2-(3 ’,4’-dihidroxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállításánál közbenső termékként alkalmazható. A carbidopa levodopával kombinálva Parkinson-kór-ellenes szerként nyer felhasználást.
Az (I) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2hidrazino-propionsav-monohidrát előállítása az irodalom szerint a (III) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav lúgos közegben nátriumhipoklorittal való reagáltatásával történik. Az (I) képletű közbenső termék kémiai és optikai tisztasága a carbidopa minősége szempontjából rendkívül fontos, mivel e fenol-éter hidrolízise közvetlenül a végtermékhez vezet. Az (I) képletű közbenső terméket tömény sósavval végzett demetilezéssel alakítják a (II) képletű carbidopává [J. Org. Chem. 36, 1949 (1971)].
Az (I) képletű vegyület előállítása a J. Org. Chem. 36 1949 (1971) közleményben került ismertetésre. A szerzők a szakirodalom által ismertetett lehetőségek értékelése után az (I) képletű vegyület előállítására a Shestakov-féle hidrazinszintézist ítélték a legmegfelelőbbnek. Értékelésüket alátámasztja az a tény, hogy a szervesvegyészek által jól ismert és magasra értékelt Fieser és Fieser-féle szakkönyv (John Wiley and Sons, Inc. N. Y. Volume I) sem ismertet egyéb módszert monoalkil-hidrazinok előállítására.
A fent említett irodalmi helyeken ismertetett eljárás szerint a (III) képletű karbamidszármazékot kálium-hidroxid és hidrazin-hidrát jelenlétében nátriumhipoklorittal reagáltatják. A hidrazin-hidrát szerepe nem tisztázott. A J. Org. Chem. 36, 1949 (1971) közlemény szerint a kitermelés gyenge, 48%. A 2 026 759 számú spanyol szabadalom hasonló 45%-os kitermelésről számol be. A szakirodalom szerint a nátrium-hipokloritot jelentős, kb. 25%-os fölöslegben alkalmazzák.
Találmányunk célkitűzése a Shestakov-féle hidrazinszintézis megjavításával ipari méretekben is kedvezően, jó kitermeléssel megvalósítható eljárás kidolgozása az (I) képletű vegyület előállítására.
A fenti célkitűzést a találmányunk tárgyát képező eljárás segítségével oldjuk meg.
Találmányunk egyik alapja az a felismerés, hogy a (III) képletű vegyület és nátrium-hipoklorit reakciójának kitermelését a reakcióelegyben jelen levő nehézfémionok [pl. vas(IIl)ionok] és nátrium-klorát együttes jelenléte károsan befolyásolja, és ez jelentős kitermelésromlást okoz. Kísérleteink szerint a nehézfémionok és nátrium-klorát külön-külön csupán kismértékben csökkentik a kitermelést, együttes jelenlétük azonban számottevő kitermelésromlást eredményez.
A vasionok és nátrium-klorát együttes jelenléte a kitermelésromláson kívül a termék minőségét is kedvezőtlenül befolyásolja. A kapott (I) képletű vegyület savfunkció alapján mért tartalma alacsony, és a termék színe szürkés.
A fenti „kettős negatív katalízis” felismerése annál is meglepőbb, mert a szakirodalom a szóban forgó reakció ismertetése kapcsán nem tesz említést hasonló, a két szennyező komponens együttes jelenléte következtében bekövetkező változásról. A szakirodalom rokonreakció (Hofmann-féle savamidlebontás) kapcsán sem közöl hasonló jelenséget. Everett S. Wallis és John F. Lane a Hofmann-reakcióról készült monográfiájukban a mellékreakcióknak külön fejezetet szentelnek, de a szervetlen ionok által kiváltott hatásról nem tesznek említést (Organic Reactions III/7, 267. oldalon kezdődő rész).
A nehézfémionok [különösen a vas(III)ionok] a készülékből kerülnek a reakcióelegybe. A nátrium-klorát a reakció során a nátrium-hipokloritból keletkezik.
A találmányunk szerinti célkitűzést a fentiekben ismertetett felismerés alapján oly módon érjük el, hogy a reakcióelegyben a nehézfémionok [különösen a vas(III)ion] és nátrium-klorát együttes jelenlétét csökkentjük, illetve kiküszöböljük.
Találmányunk tárgya eljárás (I) képletű (S)-2(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására (III) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav és nátrium-hipoklorit lúgos közegben végzett reakciója útján, oly módon, hogy a nátrium-hipokloritot a (III) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav 1 móljára vonatkoztatva 1,00-1,10 mól mennyiségben alkalmazzuk, és a reakciót valamely komplexképző jelenlétében végezzük el.
Azt találtuk, hogy a reakció - a szakirodalom kitanításával ellentétben - minimális nátrium-hipokloritfölösleg alkalmazásával is sikeresen elvégezhető. Ez a felismerés meglepő, mert a szakirodalom a Shestakovféle hidrazinszintézisnél a hipokloritreagens jelentős fölöslegét írta elő. A felismerés nem kézenfekvő voltát fokozza az a tény, hogy a szervesvegyészek savamidok Hofmann-féle lebontása során hagyományosan reagensfölösleget használnak [Organikum, Műszaki Tankönyvkiadó, Budapest, 513. oldal (1967)]. A szakirodalom szerint felhasznált kb. 25%-os nátriumhipoklorit-folösleg helyett a találmány szerinti eljárásnál a nátrium-hipokloritot kis fölöslegben, a (III) képletű vegyület 1 móljára vonatkoztatva 1,00-1,10 mól mennyiségben alkalmazzuk. Eljárásunk előnyös kiviteli alakja szerint 1 mól (III) képletű vegyületre vonatkoztatva 1,00-1,04, különösen előnyösen 1,02 mól nátrium-hipokloritot alkalmazunk.
Az eljárásnál előnyösen gondosan elkészített nátrium-hipoklorit-oldatot alkalmazunk. A felhasznált nátrium-hipoklorit előnyösen híg, koncentrációja különösen előnyösen 3,8-4,6 g/100 g. A reagens elkészítése során célszerűen különös gonddal járunk el, és ioncserélt vizet, valamint jó minőségű nátrium-hidroxidot és klórgázt alkalmazunk. A nátrium-hipoklorit-reagenst célszerűen azonnal felhasználjuk. Azt találtuk ugyanis, hogy magas koncentrációjú nátrium-hipoklorit-oldat nátrium-hidroxidból és klórgázból történő előállítása során a helyi túlmelegedés veszélye megnő, amely nátrium-klorát keletkezéséhez vezet. Tárolás során a diszproporcionálódási és bomlási folyamatok a nátriumhipoklorit minőségét károsan befolyásolják.
HU 223 665 Bl
Találmányunk értelmében a reakciót komplexképző jelenlétében végezzük el. Komplexképzőként előnyösen etilén-diamin-tetraecetsavat vagy sóit (előnyösen dinátriumsót vagy dinátriumsó-dihidrátot, vagy dikáliumsó-dihidrátot) alkalmazhatunk, azonban nitrilotriecetsavat is felhasználhatunk.
A találmányunk tárgyát képező eljárást előnyösen a következőképpen végezhetjük el.
A (III) képletű vegyület vizes-lúgos (előnyösen nátrium-hidroxidos vagy kálium-hidroxidos) szuszpenziójához hozzáadjuk a komplexképzőt, előnyösen etilén-diamin-tetraecetsavat vagy sóját. Az elegyet lehűtjük, majd 1 mól (III) képletű vegyületre vonatkoztatva 1,00-1,10 mól nátrium-hipokloritot adunk hozzá. A nátrium-hipokloritot előnyösen ioncserélt vízben elkészített híg, célszerűen 3,8-4,6 g/100 g koncentrációjú oldat formájában alkalmazhatjuk. A reakcióelegyet - annak exoterm jellege miatt - kezdetben lehűtjük, és a mellékreakciók elkerülése céljából hűtéssel biztosítjuk, hogy a reakcióelegy hőmérséklete 15 °C fölé ne emelkedjék. Ezután 1-3 órán át - előnyösen kb. 2 órán keresztül - melegítés közben (80-90 °C) utóreagáltatást hajtunk végre.
A reakcióelegyhez ezután aromás szénhidrogénoldószert, majd erős savat adunk. Oldószerként benzolt, toluolt vagy xilolt, előnyösen toluolt, míg erős savként előnyösen sósavat alkalmazhatunk. A savas kezelés után az elegyet derítjük, a szerves oldószeres fázist elválasztjuk, a vizes réteget a fenti szerves oldószerrel - előnyösen toluollal - extraháljuk, a vizes fázishoz kis szénatomszámú alkanolt (előnyösen metanolt vagy etanolt, különösen előnyösen metanolt) adunk, majd a pH-t alkálifém-hidroxid-oldattal 5,5 és 6,0 közötti értékre állítjuk be. A kiváló (I) képletű vegyületet szűréssel vagy centrifúgálással izoláljuk.
A találmányunk tárgyát képező eljárás az alábbi előnyöket mutatja:
- az (I) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2hidrazino-propionsav-monohidrátot az irodalmi értéknél jobb kitermeléssel teszi hozzáférhetővé;
- a szennyezések mennyiségének csökkentése és a mellékreakciók háttérbe szorítása révén tisztább (I) képletű vegyületet kapunk, ami a szintézis további lefolytatása szempontjából kedvező;
- a szennyezések mennyiségének csökkentése és a mellékreakciók kiküszöbölése következtében ipari méretekben is állandó kitermelést biztosítunk, a kitermelések ingadozása csökken, ezáltal a gépi kapacitások kihasználása javítható, az élőmunka-szükséglet csökkenthető, és a termelés tervezhetősége számottevően eredményesebbé tehető.
Az 1. példában a találmány szerinti eljárást mutatjuk be. A 2. összehasonlító példa az irodalomban ismertetetteljárás [J. Org. Chem. 36, 1949 (1971)] reprodukciója. A 3. példában igazoljuk, hogy komplexképző nélkül a kitermelés az irodalom szerinti módszernél jobb ugyan, azonban nem éri el az 1. példa szerinti eljárás kitermelését. A 4. és 5. példával igazoljuk, hogy vas(III)ionok, illetve nátrium-klorát önmagukban csökkentik ugyan a kitermelést, azonban számottevően kisebb mértékben, mint amikor a reakciót vas(III)ionok és nátrium-perklorát együttes jelenlétében végezzük el (szingulett). A 7. példa bizonyítja, hogy komplexképző jelenlétében és a találmány szerinti kis nátriumhipoklorit-folösleg alkalmazása esetén a kitermelést vas(III)ionok és nátrium-perklorát együttes hozzáadása sem rontja le. A 8. példában a nátrium-hipoklorit előnyös előállítását mutatjuk be.
Találmányunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük, anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
1. példa g (1,25 mól) nátrium-hidroxidot és 0,5 g Selecton B2-t (etilén-diamin-tetraecetsav-dinátriumsó) 500 ml vízben oldunk. A lúgos oldatot 15 °C-ra hűtjük, majd 75 g (0,265 mól) (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)2-metil-hidantoinsavat adunk hozzá. Az oldatot 30-40 perc alatt 5 °C-ra hűtjük (10 °C körüli hőmérsékleten sűrű kristályszuszpenzió képződik, mert a karbonsav nátriumsója ezen a hőmérsékleten kristályosán kiválik). A szuszpenzióhoz 0,265 mól, a 8. példa szerint elkészített nátrium-hipoklorit-oldatot (koncentráció 3,8-4,6 g/100 g) adagolunk. A reagens hozzáadásának hatására - exotermitás következtében - a reakcióelegy hőmérséklete emelkedni kezd.
A reakcióelegy hőmérsékletét a hűtés szabályozásával 13 °C és 15 °C közé állítjuk be, ügyelve arra, hogy a hőmérséklet a 15 °C értéket időlegesen se haladja meg. A kapott homogén oldatot 2 órán át utóreagáltatjuk.
Az utóreagáltatás után a reakcióelegyet 90-95 °Cra melegítjük, fél órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd 100 ml toluolt és utána 140 ml tömény sósavat adagolunk be. Erős gázfejlődés lép fel és a hőmérséklet kissé csökken.
A reakcióelegyet 30 percen át utóreagáltatjuk, majd az oldatot 2 g szén és 4 g perfii hozzáadásával derítjük. Ezután melegen szűrjük, a szűrletből a toluolos fázist elválasztjuk és a vizes réteget 100 ml toluollal extraháljuk. Szűrjük és ily módon a segédanyagon kívül a (IV) képletű szilárd mellékterméket is eltávolítjuk a reakcióelegyből. A vizes fázishoz 45 g metanolt adunk és hőmérsékletét 15-20 °C-ra állítjuk be. A pH-t ezen a hőmérsékleten 25%-os nátrium-hidroxid-oldattal 5,6 és 5,8 közötti értékre állítjuk be. A kristályosodás megkezdődése után a szuszpenziót 0 °C-ra hűtjük, 4 órán át keverjük, szűrjük, majd 40 ml hideg vízzel és 50 ml hideg metanollal mossuk. Szárítás után 49,9 g (S)-2(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrátot kapunk, kitermelés 69,2%.
A termék minőségét az alábbi adatokkal jellemezzük. HPLC-vizsgálat:
Tartalom: 94,95%
Szennyeződések:
hidantoin (IV): 3,19% dimetoxi-fenil-aceton (VII): 0,75% ureido-karbonsav (III): dimetoxi-amino-karbonsav (V): Optikai forgatóképesség: (a)D -24,8°
Tartalom sav alapján: 96,1%
HU 223 665 Bl
2. példa (összehasonlító példa)
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy a (III) képletű (S)-2-(3’,4’dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsavat 70 g (1,25 mól) kálium-hidroxid 500 ml vízzel képezett oldatához (az oldat Selecton B2-t nem tartalmaz) adjuk, és a nátrium-hipokloritot 0,33 mól mennyiségben alkalmazzuk. 33 g (I) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrátot kapunk, kitermelés 45,7%.
A termék minőségét az alábbi adatokkal jellemezzük. HPLC-vizsgálat:
Tartalom: 88,5%
Szennyeződések:
hidantoin (IV): 6,15% dimetoxi-fenil-aceton (VII): 1,55% ureido-karbonsav (III): dimetoxi-amino-karbonsav (V): 1,46%
Tartalom sav alapján: 89,1 %
3. példa
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy a (III) képletű (S)-2-(3’,4’dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsavat 50 g nátrium-hidroxid (1,25 mól) 500 ml vízzel képezett oldatához adjuk (az oldat Selecton B2-t nem tartalmaz) és a nátrium-hipokloritot 0,265 mól mennyiségben alkalmazzuk. 42,5 g (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2hidrazino-propionsav-monohidrátot kapunk, kitermelés 59%.
A termék minőségét az alábbi adatokkal jellemezzük. HPLC-vizsgálat:
Tartalom: 90,3%
Szennyeződések:
hidantoin (IV): 5,29% dimetoxi-fenil-aceton (VII): 1,12% ureido-karbonsav (III): dimetoxi-amino-karbonsav (V): 1,31%
Tartalom sav alapján: 90,77%
4. példa
A 3. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy a (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav hozzáadása előtt a reakcióelegyhez 0,8 g vas(III)-klorid-hexahidrátot adunk. 39,3 g (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrátot kapunk, kitermelés 54,5%.
A termék minőségét az alábbi adatokkal jellemezzük. Szennyeződés VRK alapján:
hidantoin (IV): 4% dimetoxi-amino-karbonsav (V): 2%
Tartalom sav alapján: 91,2%
5. példa
A 3. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy a (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav hozzáadása előtt a reakcióelegyhez 1,5 g nátrium-klorátot adunk. 39,5 g (S)-2(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrátot kapunk, kitermelés 54,8%.
A termék minőségét az alábbi adatokkal jellemezzük.
Szennyeződés VRK alapján:
hidantoin (IV): 4% dimetoxi-amino-karbonsav (V): 2%
Tartalom sav alapján: 90,53%
6. példa
A 3. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy a (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav hozzáadása előtt a reakcióelegyhez 0,8 g vas(III)-klorid-hexahidrátot és 1,5 g nátrium-perklorátot adunk. 32,43 g (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrátot kapunk, kitermelés 44,9%.
A termék minőségét az alábbi adatokkal jellemezzük.
VRK szennyeződésvizsgálat:
hidantoin (IV): ~9% dimetoxi-amino-karbonsav (V): 2%
Tartalom sav alapján: 81,9%
7. példa
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy a lúgoldathoz a komplexképző hozzáadása előtt 0,8 g vas(III)-klorid-hexahidrátot és 1,5 g nátrium-perklorátot adunk. 47,8 g (S)-2-(3’,4’dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrátot kapunk, kitermelés 66,2%.
A termék minőségét az alábbi adatokkal jellemezzük. VRK szennyeződésvizsgálat:
hidantoin (IV): <4% dimetoxi-amino-karbonsav (V): Tartalom sav alapján: 94,8%
Az (S)-2-(3 ’,4 ’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát analitikai vizsgálata Analitikai vizsgálati módszerek
A) VRK-vizsgálat
Lemez: 100 χ 200 mm 0,25 mm rétegvastagságú
Kieselgel GF254 anyagú réteg (Merck).
Futtatóelegy:
benzol: metanol: metil-etil-keton 6:2:6 térfogatarányú elegye
Kamratelítettség:
telített, 2 óra
Kád: 140 χ 100 χ 200 mm-es három oldalán szűrőpapírral bélelt
Fronttávolság:
150 mm
Előhívás: UV fény (254 nm), jódgőz
Kromatografálandó oldatok:
„A” oldat: 0,1 g vizsgálandó készítményt 10,0 ml metanol : víz 9:1 térfogatarányú elegyében enyhe melegítéssel feloldunk. Az oldatból 10 μΐ-t viszünk fel a lemez startpontjára. Vizsgálandó anyag: 10 μ1=100 pg „B” oldat: 0,1 g EGIS standard készítményt 10,0 ml metanol: víz 9:1 térfogatarányú elegyében enyhe melegítéssel feloldunk. Az oldatból 10 μΐ-t viszünk fel a lemez startpontjára. EGIS standard készítmény: 10 pl= 100 pg
HU 223 665 Bl „C” oldat: 0,1 g standard IV képletű „Hidantoin”-t 10,0 ml metanol:víz 9:1 térfogatarányú elegyében enyhe melegítéssel feloldunk. Az oldatból 0,4 ml-t 10,0 ml-re hígítunk metanol:víz eleggyel. Ebből az oldatból 10 μΐ-t viszünk fel a lemez startpontjára. Hidantoinszennyezés: 10 pl=4 pg („4%”) „D” oldat: 0,1 g standard V képletű dimetoxi-aminokarbonsavat 10,0 ml metanol: víz 9:1 térfogat arányú elegyében enyhe melegítéssel feloldunk. Az oldatból 0,2 ml-t 10,0 ml-re hígítunk metanol: víz eleggyel. Ebből az oldatból 10 pl-t viszünk fel a lemez startpontjára.
Dimetoxi-amino-karbonsav-szennyezés: 10 pl=2 pg („2%”)
B) HPLC-vizsgálat
Nem rendszeres vizsgálat.
Készülék: WATERS HPLC-s rendszer
WATERS 486 Tunable Absorbance Detector
WATERS 600E System Controller WATERS 700 Satellite WISP mintaadagoló WATERS 746 Data Modulé Integrátor
Kromatográfiás körülmények:
Detektálás : UV, 270 nm
Érzékenység : 0,005 AUFS
Áramlási sebesség : 0,6 ml/perc
Oszlop : Beckman ULTRASPHERE ODS
250 4,6 mm; 5 pm; saválló acél
Oszlophőmérséklet: szobahőmérséklet
Injektálás : 0,02 ml
Elválasztás módja : Izokratikus
Optimális integrálási feltételek:
CS : 0,5 cm/perc
AT : 64
PW : 6
PT : 200
STOP : 35 perc
Szükséges oldatok:
a) Kalibrálóoldat szennyezésre:
Mikroanalitikai pontossággal mért kb. 0,005 g dimetoxi-amino-karbonsavat (V), 0,005 g „Hidantoin”-t (IV), 0,005 g „Karboxamidohidantoin”-t (VI), 0,005 g ureido-karbonsavat (III) és 0,005 g dimetoxi-fenil-acetont (VII) egy-egy 10,00 ml-es mérőlombikban eluensben oldunk, jelig töltjük. A törzsoldatokból 1,0 ml-t 10,00 ml-es mérőlombikba mérünk és eluenssel jelig töltjük (10%-os oldat). A 10%-os oldatból további hígításokat készítünk (0,5, 1, 2,4, 5%).
b) Vizsgálandó oldat:
Mikroanalitikai pontossággal mért kb. 0,005 g vizsgálandó anyagot egy 10,00 ml-es mérőlombikban eluenssel oldunk, jelig töltjük, homogenizáljuk.
c) Szennyezések mérése a hidrazino-karbonsavban:
A vizsgálandó oldat és a kalibrálóoldatok azonos műszerállandók melletti injektálásával mérjük az egyes csúcsterületeket a kromatogramokon.
Számítás:
bstd x A
Tartalom,,*’ (%)=-x 100 b x Astd
Ahol: bstd = a kalibrálóoldat 10,00 ml-ében oldott szennyezésstandard (mg) b = a vizsgálandó oldat 10,00 ml-ében oldott vizsgálandó anyag (mg)
Astd = a mérendő szennyezés csúcsterülete a kalibrálóoldat kromatogramjában
A = a mérendő szennyezés csúcsterülete a vizsgálandó anyag kromatogramjában.
Megjegyzés: Ha a kalibrálóoldatot a standard anyagok sósavas sójából készítjük, vagy ha a standardok kristályvizet tartalmaznak, a bemért standard „tartalom bázis” értékét is figyelembe kell venni az alábbiak szerint:
b,td χΑ
Tartalom (%)=-χ „tartalom bázis” (%) b xAstd „*” = dimetoxi-amino-karbonsav, „Hidantoin”, „Karboxamido-hidantoin”, ureido-karbonsav, dimetoxi-fenil-aceton
C) Fajlagos forgatás
Alumínium-klorid-oldat (pH =1,5) készítése: 650 g alumínium-klorid-hexahidrátot (a.l.t.) bemérünk egy 1000 ml-es bő szájú Erlenmeyer-lombikba és vízben melegen, rázogatás közben oldjuk. Lehűtjük és mérőlombikba mosva 1000 ml-re egészítjük ki. 2-3 rétegű szenes szűrőpapíron (Rota Duren MN 728) keresztül vákuummal szüljük, annyiszor ismételve, míg színtelen nem lesz. Átöntjük 3000 ml-es Erlenmeyer-lombikba és frissen készített 1%-os nátrium-hidroxidot adunk hozzá állandó keverés közben, míg a pH-ja 1,5 lesz. A pH-mérést kis kivett részletekből elektromos pH-mérőn méljük.
A mérés leírása: 0,25 g készítményt 0,1 mg pontossággal egy 25 ml-es mérőlombikba mérünk, pH =1,5 alumínium-klorid-oldatban oldjuk, majd alumínium-klorid-oldattal jelig töltjük. A homogenizált oldatot 30 percig 25 °C-on termosztáljuk, majd polarimetráljuk. A mérést a „JASCO DIP-370 polariméter kezelési utasítás” című, 1994. 03. 02-án kibocsátott SOP szerint végezzük.
Számítás: Fajlagos forgatóképesség számítása:
100 χα [a]25=-1 xc
Ahol: a = az észlelt forgatóképesség 1 = a cső hossza dm-ben c = az oldott anyag mennyisége g/100 ml ”Sav alapján” mért tartalomra számolva:
tart. sav alapján (%)
D) Tartalom sav alapján
0,3 g hidrazino-karbonsavat 0,1 mg pontossággal egy száraz 250 ml-es Erlenmeyer-lombikba mérünk. Hozzáadunk 50 ml előzőleg 1%-os etanolos fenolftelein indikátoraidat mellett lesemlegesített vizes
HU 223 665 Bl etanolt. Oldódás után az oldatot 0,1 N nátrium-hidroxid-mérőoldattal megtitráljuk. (Színátcsapás: színtelenből vörösbe.)
Számítás: a) Tartalom szárazanyagra számolva b) Tartalom sav alapján
a) Tartalom szárazanyagra számolva:
Az 1. pontban leírt szárítási veszteség eredményét vesszük figyelembe!
0,1 N nátrium-hidroxid-fogyás (ml)xfaktorx 10x25,43 %=bemérés (g)x(100-víztartalom%)
b) Tartalom sav alapján
0,1 N nátrium-hidroxid-fogyás (ml) χ faktor χ 25,43 χ 100 % = ......- bemérés (mg)
A minta mennyisége: 100 g
A minta jelölése: centrifuganedves hidrazino-karbonsav NT., KF. víztart., VRK, HPLC, fajlagos forgatás, tartalom sav alapján.
8. példa
34,6 g nátrium-hidroxidot 422 g ioncserélt vízben oldunk. Az oldatot 10 °C-ra hűtjük, majd 18 g káliumpermanganátból és 110 ml tömény sósavból fejlesztett klórgázt vezetünk be.
Az ily módon előállított reagens koncentrációját meghatározzuk, majd azonnal felhasználjuk.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására (III) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metilhidantoinsav és nátrium-hipoklorit lúgos közegben végzett reakciója útján, azzal jellemezve, hogy a nátrium-hipokloritot a (III) képletű (S)-2-(3’,4’-dimetoxi-benzil)-2-metil-hidantoinsav 1 móljára vonatkoztatva 1,00-1,10 mól mennyiségben alkalmazzuk, és a reakciót valamely komplexképző jelenlétében végezzük el.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nátrium-hipokloritot a (III) képletű vegyület 1 móljára vonatkoztatva 1,00-1,04 mól mennyiségben alkalmazzuk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nátrium-hipokloritot a (III) képletű vegyület 1 móljára vonatkoztatva 1,02 mól mennyiségben alkalmazzuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy híg, előnyösen 3,8-4,6 g/100 g koncentrációjú nátrium-hipoklorit-oldatot alkalmazunk.
  5. 5. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy komplexképzőként etilén-diamin-tetraecetsavat vagy sóját, előnyösen dinátriumsót alkalmazunk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nátrium-hipokloritos reakció után a reakcióelegyhez aromás szénhidrogén-oldószert, majd erős savat adunk, az elegyet derítjük, szűrjük vagy centrifugáljuk, az aromás szerves oldószeres fázist elválasztjuk, a vizes réteget az aromás szénhidrogén-oldószerrel extraháljuk, a vizes fázishoz kis szénatomszámú alkanolt adunk, a pH-t 5,5 és 6,0 közötti értékre állítjuk be, majd a képződő szuszpenziót lehűtjük és a kiváló (I) képletű vegyületet izoláljuk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aromás szénhidrogénként toluolt és erős savként sósavat alkalmazunk.
HU9902484A 1999-07-22 1999-07-22 Eljárás (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására HU223665B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9902484A HU223665B1 (hu) 1999-07-22 1999-07-22 Eljárás (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9902484A HU223665B1 (hu) 1999-07-22 1999-07-22 Eljárás (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9902484D0 HU9902484D0 (en) 1999-10-28
HUP9902484A2 HUP9902484A2 (hu) 2001-02-28
HU223665B1 true HU223665B1 (hu) 2004-11-29

Family

ID=89998826

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9902484A HU223665B1 (hu) 1999-07-22 1999-07-22 Eljárás (S)-2-(3',4'-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU223665B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9902484D0 (en) 1999-10-28
HUP9902484A2 (hu) 2001-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20080004500A (ko) 모르피난 유도체의 결정 및 그 제조법
AU2006241673B2 (en) Method for producing hydrazone derivatives
HU223665B1 (hu) Eljárás (S)-2-(3&#39;,4&#39;-dimetoxi-benzil)-2-hidrazino-propionsav-monohidrát előállítására
Dewar et al. Substituent Effects. II. 1a The Preparation of a Series of Substituted 1-Naphthoic Acids
JP4625187B2 (ja) N−(4−トリフルオロメチルフェニル)−5−メチルイソキサゾール−4−カルボキサミドの結晶化方法
Chernyshev et al. Optimization of the synthesis of 5-amino-1, 2, 4-triazol-3-ylacetic acid and bis (5-amino-1, 2, 4-triazol-3-yl) methane
JP3081016B2 (ja) 結晶性チオニコチンアミド−アデニンジヌクレオ チド燐酸カリウム塩及びその製造法
Adackaparayil et al. Preparation and reactivity of a new spin label reagent
Allan et al. Synthesis of analogues of GABA. V. trans and cis isomers of some 4-amino-3-halogenobut-2-enoic Acids
ITMI981997A1 (it) Processo per la produzione di ormoni tiroidei
JP2005330275A (ja) ピロリドンカルボン酸亜鉛2水和物およびその製造方法
Kubovičová et al. New (green) methodology for efficient hydrazine cleavage
US4404205A (en) 2-Oxo-2,6,7,8,9,10 hexahydro-pyrimido[1,2-a]azepines and antianginal method of use thereof and of 4-oxo-4,6,7,8,9,10-hexahydropyrimido[1,2-a]azepines
Gupta et al. Mild and safe procedure for hydrolyzing oximes: Improved synthesis of 1, 2‐indandione
CN115876899A (zh) 一种聚乙二醇衍生物样品前处理及测定含量的方法
SU937454A1 (ru) 4,7-Динитробензофуразан в качестве промежуточного продукта в синтезе 4-хлор-7-нитробензофуразана
CA1153958A (en) 3-substituted-hexahydro-pyrimido[1,2-a]azepins, process for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing the same
Harris et al. New dimer of pyridoxol (vitamin B6)
Hjeds et al. Muscimol analogues. Synthesis of isomuscimol (3-amino-methyl-5-isoxazolol) and some derivatives of azamuscimol (5-aminomethyl-3-pyrazolol)
Adams et al. Restricted Rotation in Aryl Amines. III. Preparation and Resolution of N-Succinyl-1-methylamino-2-methylnaphthalene and N-Succinyl-1-methylamino-4-chloro-2-methylnaphthalene1
JP2001316325A (ja) 2−ナフチルピルビン酸アルカリ金属塩の製造方法
JPH0324077A (ja) イミダゾール誘導体の製法
JP2003226520A (ja) ヨウ素アルカリ塩の製造方法
Levine et al. CONDENSATION OF ORTHO-AMINOPHENOL AND OXALIC ACID. PRELIMINARY COMMUNICATION1
IL47057A (en) Process for the preparation of 2 - amino-5 - chloropyridine

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20041007

HC9A Change of name, address

Owner name: EGIS GYOGYSZERGYAR NYRT., HU

Free format text: FORMER OWNER(S): EGIS GYOGYSZERGYAR RT., HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees