HU220413B - Körmös forgórész - Google Patents

Körmös forgórész Download PDF

Info

Publication number
HU220413B
HU220413B HU9700047A HUP9700047A HU220413B HU 220413 B HU220413 B HU 220413B HU 9700047 A HU9700047 A HU 9700047A HU P9700047 A HUP9700047 A HU P9700047A HU 220413 B HU220413 B HU 220413B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
rotor
nails
magnetic
nail
hub
Prior art date
Application number
HU9700047A
Other languages
English (en)
Inventor
Alain Gueraud
André Masson
Jean-Charles Mercier
Original Assignee
Gec Alsthom Moteurs Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gec Alsthom Moteurs Sa filed Critical Gec Alsthom Moteurs Sa
Publication of HU9700047D0 publication Critical patent/HU9700047D0/hu
Publication of HUP9700047A2 publication Critical patent/HUP9700047A2/hu
Publication of HUP9700047A3 publication Critical patent/HUP9700047A3/hu
Publication of HU220413B publication Critical patent/HU220413B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K1/00Details of the magnetic circuit
    • H02K1/06Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
    • H02K1/22Rotating parts of the magnetic circuit
    • H02K1/28Means for mounting or fastening rotating magnetic parts on to, or to, the rotor structures
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K1/00Details of the magnetic circuit
    • H02K1/06Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
    • H02K1/22Rotating parts of the magnetic circuit
    • H02K1/24Rotor cores with salient poles ; Variable reluctance rotors
    • H02K1/243Rotor cores with salient poles ; Variable reluctance rotors of the claw-pole type
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K15/00Methods or apparatus specially adapted for manufacturing, assembling, maintaining or repairing of dynamo-electric machines
    • H02K15/02Methods or apparatus specially adapted for manufacturing, assembling, maintaining or repairing of dynamo-electric machines of stator or rotor bodies
    • H02K15/03Methods or apparatus specially adapted for manufacturing, assembling, maintaining or repairing of dynamo-electric machines of stator or rotor bodies having permanent magnets

Description

A találmány tárgya kormos forgórész, főként nagy fordulatszámú szinkrongépekhez.
Nagy fordulatszámú szinkrongépek forgási sebessége 50 000 f/perc fordulatszám nagyságrendben lehet. Az ilyen magas fordulatszámon alkalmazott, ismert kialakítású forgórészek számos nemmágneses és polárosán mágnesezett elemből vannak összeállítva. Az ilyen forgórészeknek nagy centrifugális erőket kell elviselniük és aerodinamikailag optimális felülettel szükséges rendelkezniük.
Az ismert forgórészek viszonylag nagy tömegű, tömör építésű forgórészek, amelyek alkalmazható fordulatszám-tartományát behatárolja a forgó tömegük. Az ilyen forgórészek szerelt részeit erős abroncs veszi körül, és ez az izostatikus nyomóerőt kifejtő elem teszi lehetővé magas fordulatszám elviselését. Az ilyen megoldások költségesek és tömeggyártásra összetettségük, valamint bonyolult szerelhetőségük miatt kevéssé alkalmasak.
Célunk a találmánnyal az ismert megoldások említett hiányosságainak kiküszöbölése, egyszerűbb felépítésű, kisebb tömegű, sugárirányú külső megtámasztást nem igénylő forgórész kialakításával.
A feladat találmány szerinti megoldása olyan kormos forgórész, első és második forgórészfél agyon kialakított, tengelyirányú körmökkel, amely forgórész
- mágnesezett anyagú, első forgórészfelének az agy belső oldali agyvégéből kiálló, N számú, a kerület mentén egyenletesen elosztott, tengelyirányban kialakított, üregfelületet alkotó körme van, továbbá
- az első forgórészfélhez hasonló kialakítású, de az első forgórészfél mágneses polaritásával ellentétes mágneses polaritású második forgórészfele van, amely mágnesezett anyagú, második forgórészfélnek az agy belső oldali agyvégéből kiálló, N számú, a kerület mentén egyenletesen elosztott, tengelyirányban kialakított, üregfelületet alkotó körme van, amely körmök az első forgórészfél körmei közé vannak behelyezve,
- a körmök szabad körömvége és belső agyvége közötti térbe egy vagy több nemmágneses távtartó van helyezve,
- a forgórészfelek nemmágneses burkolattal vannak ellátva.
Előnyösen a körmök külső palástfelülete progresszív radiális mágneses légrést alkotó szélső felületrészekkel van kialakítva.
Célszerűen a körmök az üregfelület tövének környezetében kialakított csomópontban összefutó, lejtős belső felületekkel rendelkeznek.
Előnyösen a körmök az agyvéghez közeli tövüknél poligon keresztmetszetűek, a körmök között, a szabad körömvég felé bővülő tér van.
Célszerűen a forgórésznek legalább egy, az összes köröm számára közös, nemmágneses távtartója van.
Előnyösen a forgórésznek két, egymással átlósan szemben álló körmök között elrendezett, nemmágneses távtartója van.
Az alábbiakban kiviteli példára vonatkozó rajz alapján részletesen ismertetjük a találmány lényegét. A rajzon az
1. ábra első forgórészfél távlati rajza, a
2. ábra kettős távtartó távlati rajza, a
3. ábra négypólusú forgórész távlati rajza, burkolat nélkül, a
4A. ábra a forgórész egyik oldali, közbenső keresztmetszete, a
4B. ábra a forgórész középen vett keresztmetszete,
4C. ábra a forgórész másik oldali, közbenső keresztmetszete.
A találmány szerinti forgórész lehető minimális tömegűre és egyszerűen megépíthetőre van tervezve. A tervezés vezérelve volt, hogy az ismert megoldású forgórészekhez képest a tömeg lehető legnagyobb részét kisebb fajsúlyú nemmágneses anyaggal, és amennyiben lehet, levegővel helyettesítsük. A találmány szerinti forgórész tehát üreges vagy legalábbis üregeket tartalmaz és zónánként egy sugárirányú mágneses légrése van, amely növekvő (progresszív), aerodinamikailag a légrése állandó és sima. A találmány szerinti forgórész minimális számú alkotóelemből áll.
A példa szerinti négy kormos forgórész mágnesezett anyagú, első 1 kapcsolófelének 2 agy belső oldali 4 agy végéből kiálló, N=2 számú, a kerület mentén egyenletesen elosztott, tengelyirányban kialakított, 6 üregfelületet alkotó 5 körme van (1. ábra). A forgórésznek továbbá az első 1 forgórészfélhez hasonló kialakítású, de az első forgórészfél mágneses polaritásával ellentétes mágneses polaritású második Γ forgórészfele van, amely mágnesezett anyagú, második 1’ forgórészfélnek a 2’ agy belső oldali 4’ agyvégéből kiálló, kettő, a kerület mentén egyenletesen elosztott, tengelyirányban kialakított, 6 üregfelületet alkotó 5’ körme van, amely 5’ körmök az első 1 forgórészfél 5 körmei közé vannak behelyezve, amely 5, 5’ körmök közé egy vagy több nemmágneses 7 távtartó van helyezve, azok szabad 8, 8’ köröm vége és 6 üregfelületének töve között elrendezve. Az 1, 1’ forgórészfelek nemmágneses 9 burkolattal vannak ellátva.
A példa szerinti forgórészben N=2, azaz egy-egy 1, 1’ forgórészfél belső oldali 4, 4’ agyvégén két 5, 5’ köröm van kialakítva. Az 5, 5’ körmök külső 10 palástfelülete 11 középrésszel és kerületirányban kétoldalt lejtős szélső 12a, 12b felületrészekkel van kialakítva, amely kialakítás progresszíven változó radiális, mágneses légrészónákat eredményez. A külső 10 palástfelület 11 középrészének sugara képezi a 9 burkolat nélküli forgórész külső sugarát. A 10 palástfelület alakja hozzájárul a fluxus útjának optimalizálásához a tekintetben, hogy az a forgó gép álló része és a palástfelület 11 középrésze között jöjjön létre.
Az 5, 5’ körmök a belső oldali 4,4’ agyvég környezetében kialakított 14 csomópontban összefutó, lejtős belső 13 felületekkel rendelkeznek. Ezzel a kialakítással a szomszédos és ellentétes polaritású mágneses pólusok között a lehető legnagyobb nemmágneses tér alakítható ki. Ez a nemmágneses tér csökkenti a fluxus szóródását a két ellentétes polaritású köröm között, így nagyobb az állórészen át záródó fluxus.
Az ábrák szerinti kialakításban a körmök keresztmetszete viszonylag nagy, így a centrifugális erőből
HU 220 413 Β1 származó, kifelé hajlító, nagy nyomatékot képesek viselni. Ugyanakkor a körmök keresztmetszete a szabad végük felé csaknem nulláig csökken, így a forgó és kihajlásra igénybevett tömeg és centrifugális erőhatás minimális.
Mindkét 1, Γ forgórészfél 8, 8’ körömvégei és belső 4,4’ agyvégének homlokfelülete által határolt térben nemmágneses 7 távtartó van elrendezve és az 5, 5’ körmökhöz mechanikusan rögzítve. E 7 távtartók alkalmazásának célja egyrészt az 5, 5’ körmök és a másik forgórészfél közötti szórt fluxus csökkentése azáltal, hogy a 7 távtartók hozzájárulnak az 5, 5’ körmök alaktartásához, és így a körmök között nagyobb mágneses légrés alakítható ki, másrészt a 7 távtartók mechanikusan szilárdítják és alaktartóvá teszik a forgórész egészét, összefogva azt mind sugárirányban, mind tengelyirányban.
Az ábrák szerinti kialakításban két kettős 7 távtartó van alkalmazva a forgórészben, azaz forgórészfelenként egy-egy 7 távtartó, amely távtartó a forgórész két körme között van elrendezve és a körmökkel mereven összerögzítve. A 2. ábrán egy ilyen kettős 7 távtartó alakja van feltüntetve. A forgórészben két ilyen 7 távtartó egymással szemben, egymásra merőlegesen helyezkedik el.
A kettős 7 távtartók alakja tengelyszimmetrikus, azaz a forgórész forgástengelyéhez képest statikusan is, dinamikusan is kiegyensúlyozott. így forgás közben a távtartó két szárnyára ható centrifugális erők kiegyenlítik egymást.
Egy további, nem ábrázolt kialakításban a 7 távtartó mind a négy 5, 5’ köröm számára közös, egyetlen darabból áll, négy, egy-egy körömhöz rögzítésre alkalmas szárnnyal.
A 7 távtartók mindegyike a lehető legkisebb anyagfelhasználással, az említett mechanikus és mágneses funkciók ellátására alkalmasan van kialakítva.
A távtartók körömhöz és végfalhoz történő rögzítésére többféle eljárás alkalmas. A rögzítés történhet például hegesztéssel, csavarozással, ragasztással. A rögzítőkötéssel kapcsolatos szilárdsági követelmények jelentősen kisebbek, mint tömör forgórész esetében.
Annak érdekében, hogy a forgórész alakja aerodinamikailag optimális legyen, a körmök és a körmök közötti üreg nemmágneses 9 burkolattal vannak fedve. Ennek a 9 burkolatnak csak a saját tömegéből eredő nyomatékot kell elviselnie, nincs a körmöket radiálisán támasztó feladata, így könnyűre, kis falvastagságúra méretezhető és anyagával szemben sincs többletkövetelmény; számos különböző, nemmágneses anyagból előállítható.
Az ábrák szerinti példában a 9 burkolat egy mindkét végén nyitott henger, amely fedi a körmöket és az agyak tárcsarészét, amely tárcsarészen a körmök ki vannak alakítva.
A találmány szerinti megoldás nem korlátozódik a bemutatott példára, különféle módon megvalósítható, így kialakítható a találmány szerint négynél több pólusú forgórész is.
A találmány szerinti megoldás előnyei elsősorban a körmök kialakításából és a körmök közti tér kitöltetlenségéből, a kisebb forgó tömegből származnak. Emiatt kisebb a fellépő centrifugális erő, mint a tömör kivitelű forgórésznél, következésképp a forgórész magasabb fordulatszám elviselésére alkalmas. Ebből további előny is származik: minthogy a centrifugális erők kisebbek, a forgórész elemeinek összeállításánál ragasztásos technológia is alkalmazható, ami kisebb szakmai követelményt állító és kisebb költségű megoldás a hagyományoshoz képest. További előny, hogy a körmök külső felületének kialakítása révén viszonylag kicsi a szórt fluxus, és a körmök egyenszilárdságú alakja azzal is csökkenti a centrifugális erőt, hogy nincs benne fölösleges tömeg.

Claims (6)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Kormos forgórész nemmágneses és polárosán mágnesezett elemekből, azzal jellemezve, hogy
- mágnesezett anyagú, első kapcsolófelének (1) az agy (2) belső oldali agyvégéből (4) kiálló, N számú, a kerület mentén egyenletesen elosztott, tengelyirányban kialakított, üregfelületet (6) alkotó körme (5) van, továbbá
- az első forgórészfélhez hasonló kialakítású, de az első forgórészfél mágneses polaritásával ellentétes mágneses polaritású második forgórészfele (Γ) van, amely mágnesezett anyagú, második forgórészfélnek (1’) az agy (2’) belső oldali agyvégéből (4’) kiálló, N számú, a kerület mentén egyenletesen elosztott, tengelyirányban kialakított, üregfelületet (6) alkotó körme (5’) van, amely körmök (5’) az első forgórészfél (1) körmei (5) közé vannak behelyezve,
- a körmök (5, 5’) szabad körömvége (8, 8’) és belső agy vége (4,4’) közötti térbe egy vagy több nemmágneses távtartó (7) van helyezve,
- a forgórészfelek (1,1’) nemmágneses burkolattal (9) vannak ellátva.
2. Az 1. igénypont szerinti forgórész, azzal jellemezve, hogy a körmök (5,5’) külső palástfelülete (10) progresszív radiális mágneses légrést alkotó szélső felületrészekkel (12a, 12b) van kialakítva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti forgórész, azzal jellemezve, hogy a körmök (5, 5’) az üregfelület (6) tövének környezetében kialakított csomópontban (14) összefutó, lejtős belső felületekkel (13) rendelkeznek.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti forgórész, azzal jellemezve, hogy a körmök (5, 5’) az agyvéghez (4, 4’) közeli tövüknél poligon keresztmetszetűek, a körmök (5, 5’) között, a szabad körömvég (8, 8’) felé bővülő tér van.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti forgórész, azzal jellemezve, hogy legalább egy, az összes köröm (5, 5’) számára közös, nemmágneses távtartója (7) van.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti forgórész, azzal jellemezve, hogy két, egymással átlósan szemben álló körmök (5, 5’) között elrendezett, nemmágneses távtartója (7) van.
HU9700047A 1996-01-10 1997-01-08 Körmös forgórész HU220413B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9600211A FR2743455B1 (fr) 1996-01-10 1996-01-10 Rotor magnetoelectrique a griffes

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9700047D0 HU9700047D0 (en) 1997-02-28
HUP9700047A2 HUP9700047A2 (en) 1997-09-29
HUP9700047A3 HUP9700047A3 (en) 2000-08-28
HU220413B true HU220413B (hu) 2002-01-28

Family

ID=9488008

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700047A HU220413B (hu) 1996-01-10 1997-01-08 Körmös forgórész

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5786652A (hu)
EP (1) EP0784368B1 (hu)
JP (1) JP3818714B2 (hu)
KR (1) KR100256188B1 (hu)
CN (1) CN1080945C (hu)
AT (1) ATE205024T1 (hu)
BR (1) BR9700035A (hu)
CA (1) CA2194792A1 (hu)
CZ (1) CZ287892B6 (hu)
DE (1) DE69706330T2 (hu)
DK (1) DK0784368T3 (hu)
ES (1) ES2159818T3 (hu)
FR (1) FR2743455B1 (hu)
HU (1) HU220413B (hu)
PL (1) PL182491B1 (hu)
PT (1) PT784368E (hu)
RO (1) RO116989B1 (hu)
RU (1) RU2145459C1 (hu)
UA (1) UA44276C2 (hu)
ZA (1) ZA97181B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2744854B1 (fr) * 1996-02-08 1998-03-13 Gec Alsthom Moteurs Sa Procede de fabrication d'un rotor magnetoelectrique a griffes, rotor fabrique par un tel procede
US6777844B2 (en) * 2000-10-24 2004-08-17 Rexair, Inc. Brushless motor
US20030214194A1 (en) * 2002-05-20 2003-11-20 General Electric Company Rotor assembly and method of making
DE102010019502B4 (de) * 2010-05-06 2023-03-23 Bühler Motor GmbH Pumpe mit integriertem elektronisch kommutierten Gleichstrommotor
US9882440B2 (en) 2012-10-15 2018-01-30 Regal Beloit America, Inc. Radially embedded permanent magnet rotor and methods thereof
US9246364B2 (en) 2012-10-15 2016-01-26 Regal Beloit America, Inc. Radially embedded permanent magnet rotor and methods thereof
US9362792B2 (en) 2012-10-15 2016-06-07 Regal Beloit America, Inc. Radially embedded permanent magnet rotor having magnet retention features and methods thereof
US9099905B2 (en) 2012-10-15 2015-08-04 Regal Beloit America, Inc. Radially embedded permanent magnet rotor and methods thereof
US9831727B2 (en) 2012-10-15 2017-11-28 Regal Beloit America, Inc. Permanent magnet rotor and methods thereof
RU2551125C2 (ru) * 2013-01-28 2015-05-20 Павел Анатольевич Назаров Способ компенсации центробежной силы ротора электрической машины, а также антицентробежный генератор и антицентробежный электродвигатель для его осуществления и их высокочастотная электросеть
FR3037198B1 (fr) * 2015-06-08 2018-10-12 Valeo Equipements Electriques Moteur Rotor pour machine electrique tournante
FR3040561B1 (fr) * 2015-09-01 2017-08-25 Valeo Equip Electr Moteur Machine electrique tournante muni d'un rotor comprenant des poles en forme de griffe
JP6647463B1 (ja) * 2018-07-17 2020-02-14 三菱電機株式会社 回転電機

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3223866A (en) * 1960-09-13 1965-12-14 Trw Inc Alternator
US3230404A (en) * 1961-10-10 1966-01-18 Chrysler Corp Damping means for claw tooth rotors
US3215878A (en) * 1961-12-26 1965-11-02 Emerson Electric Co Brushless alternator
DE1488702B2 (de) * 1965-08-19 1970-09-10 Siemens AG, 1000 Berlin u. 8000 München Synchronmaschine mit gegensinnig erregten Erregerwicklungen und einem wicklungslosen Läufer
US3493800A (en) * 1968-06-12 1970-02-03 Edward L Barrett Brushless alternator
FR2087516A5 (hu) * 1970-05-21 1971-12-31 Volchkov Viktor
FR2676873B1 (fr) * 1991-05-21 1993-08-06 Valeo Equipements Electr Mo Alternateur triphase pour vehicules automobiles.
JP3446313B2 (ja) * 1993-08-30 2003-09-16 株式会社デンソー 回転電機の回転子
JP3239630B2 (ja) * 1993-11-29 2001-12-17 株式会社デンソー 車両用交流発電機
US5539265A (en) * 1994-10-11 1996-07-23 Ford Motor Company Self-aligning rotor assembly
US5519277A (en) * 1994-12-27 1996-05-21 Ford Motor Company Rotor assembly for an electric machine

Also Published As

Publication number Publication date
KR100256188B1 (ko) 2000-05-15
FR2743455B1 (fr) 1998-02-06
CZ8997A3 (en) 1997-07-16
DE69706330D1 (de) 2001-10-04
CN1080945C (zh) 2002-03-13
ATE205024T1 (de) 2001-09-15
CN1159088A (zh) 1997-09-10
RU2145459C1 (ru) 2000-02-10
BR9700035A (pt) 1998-11-10
DK0784368T3 (da) 2001-12-10
CA2194792A1 (fr) 1997-07-11
UA44276C2 (uk) 2002-02-15
PL182491B1 (pl) 2002-01-31
DE69706330T2 (de) 2002-05-08
PT784368E (pt) 2001-12-28
HUP9700047A2 (en) 1997-09-29
JP3818714B2 (ja) 2006-09-06
EP0784368A1 (fr) 1997-07-16
HU9700047D0 (en) 1997-02-28
FR2743455A1 (fr) 1997-07-11
ES2159818T3 (es) 2001-10-16
US5786652A (en) 1998-07-28
HUP9700047A3 (en) 2000-08-28
CZ287892B6 (cs) 2001-03-14
KR970060633A (ko) 1997-08-12
RO116989B1 (ro) 2001-08-30
ZA97181B (en) 1997-07-23
JPH09215232A (ja) 1997-08-15
EP0784368B1 (fr) 2001-08-29
PL317863A1 (en) 1997-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5463262A (en) Rotor for synchronous motor
HU220413B (hu) Körmös forgórész
JP3362229B2 (ja) 自動車用三相交流発電機
US5323078A (en) Permanent magnet rotor, and a magneto-dynamic machine, for example an electric motor not having a commutator but having such a rotor
CA1184964A (en) Rotor for stepper motor
JPS62243998A (ja) ラジアルポンプ用のロ−タ
JPH11506000A (ja) 回転式電気機械
JPH05316704A (ja) 磁気ディスク駆動用スピンドルモータ
KR101017855B1 (ko) 전기 기계용 클로 폴 회전자
JPH10225032A (ja) 永久磁石型回転電機のロータとその製造方法
US6140736A (en) Anti-loosening outer rotor means for high-torque outer-rotor type electric motor
CN110417219A (zh) 一种双定子轴向磁通永磁电机的转子结构
JPH0295149A (ja) 永久磁石回転子
JPH02119545A (ja) 永久磁石回転子
US4292554A (en) Radially aerated disc rotor
JP2004297902A (ja) アキシャルギャップ型電動機
JPS60118042A (ja) 磁石発電機の回転子
JPH01114354A (ja) 電動機の回転子
FR3079978A1 (fr) Couronne de rotor pour rotor d'une machine electrique et rotor comprenant une telle couronne
KR20040089337A (ko) 브러시리스 모터용 회전자 및 이의 제조방법
US11362553B2 (en) Motor rotor
JPS6218953A (ja) 回転電機の永久磁石式磁極
US5884389A (en) Method of manufacturing a claw magneto-electric rotor
JP2023174598A (ja) 回転電気機械の回転子
JPS61189144A (ja) 凸極回転電機の回転子

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees