HU219880B - Mono-3,6-anhidro-ciklodextrinek alkalmazása a hidrofób vegyületek oldhatóvá tételére és enantiomerek tisztaságának ellenőrzésére, valamint eljárás ilyen ciklodextrinek előállítására - Google Patents

Mono-3,6-anhidro-ciklodextrinek alkalmazása a hidrofób vegyületek oldhatóvá tételére és enantiomerek tisztaságának ellenőrzésére, valamint eljárás ilyen ciklodextrinek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU219880B
HU219880B HU9601735A HU9601735A HU219880B HU 219880 B HU219880 B HU 219880B HU 9601735 A HU9601735 A HU 9601735A HU 9601735 A HU9601735 A HU 9601735A HU 219880 B HU219880 B HU 219880B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mono
anhydrocyclodextrin
formula
inclusion complex
cyclodextrins
Prior art date
Application number
HU9601735A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9601735D0 (en
HUT74940A (en
Inventor
Florence Djedaini-Pilard
Bruno Perly
Original Assignee
Commissariat A L'energie Atomique
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Commissariat A L'energie Atomique filed Critical Commissariat A L'energie Atomique
Publication of HU9601735D0 publication Critical patent/HU9601735D0/hu
Publication of HUT74940A publication Critical patent/HUT74940A/hu
Publication of HU219880B publication Critical patent/HU219880B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B37/00Preparation of polysaccharides not provided for in groups C08B1/00 - C08B35/00; Derivatives thereof
    • C08B37/0006Homoglycans, i.e. polysaccharides having a main chain consisting of one single sugar, e.g. colominic acid
    • C08B37/0009Homoglycans, i.e. polysaccharides having a main chain consisting of one single sugar, e.g. colominic acid alpha-D-Glucans, e.g. polydextrose, alternan, glycogen; (alpha-1,4)(alpha-1,6)-D-Glucans; (alpha-1,3)(alpha-1,4)-D-Glucans, e.g. isolichenan or nigeran; (alpha-1,4)-D-Glucans; (alpha-1,3)-D-Glucans, e.g. pseudonigeran; Derivatives thereof
    • C08B37/0012Cyclodextrin [CD], e.g. cycle with 6 units (alpha), with 7 units (beta) and with 8 units (gamma), large-ring cyclodextrin or cycloamylose with 9 units or more; Derivatives thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B57/00Separation of optically-active compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B63/00Purification; Separation; Stabilisation; Use of additives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány mono-3,6-anhidro-ciklodextrin-származékok alkalmazásáravonatkozik hidrofób vegyületek oldhatóvá tételére és egy enantiomertisztaságának ellenőrzésére. A mono-3,6-anhidro-ciklodextrin az (I)általános képlettel jellemezhető, a képletben n értéke 5, 6 vagy 7,előnyösen 6. A hidrofób vegyület egy szteroid, mint példáulprednizolon lehet. A vegyületeket úgy állítják elő, hogy egy (II)képletű monotozil-ciklodextrin-származékot – a képletben R jelentésetozilcsoport és n értéke 5, 6 vagy 7 – lítium-oxiddal reagáltatnakvizes közegben. ŕ

Description

A jelen találmány vizes közegben hidrofób kémiai vegyületek, különösen gyógyászatilag aktív molekulák oldhatóvá tételéhez alkalmas ciklodextrinszármazékok felhasználására vonatkozik ezeknek a molekuláknak a ciklodextrinszármazékokba zárása által.
A ciklodextrinek vagy ciklomalto-oligoszacharidok természetes eredetű vegyületek, amelyek hat, hét vagy nyolc glükózegység a-1,4 kötésekkel történő összekapcsolódásával képződnek.
Számos közlemény számol be arról, hogy ezek a ciklodextrinek hidrofób molekulákkal zárványkomplexet képeznek és ez lehetővé teszi ezeknek a molekuláknak vizes közegben való oldódását. Számos szabadalmi bejelentésben javasolják ennek a jelenségnek a hasznosítását főleg a gyógyszeripar területén, amint azt D. Duchéne írja a „Cyclodextrins and their industrial uses” című munkájában a 6. fejezet 213-257. oldalain (Editions de Santé, 1987). Japánban és Olaszországban és újabban Franciaországban is forgalmaztak olyan gyógyászati termékeket, például a Pierre Fabre Medicament által forgalomba hozott Brexin®-t, amely Piroxicam β-ciklodextrinnel képzett zárványkomplexe.
A felhasználható ciklodextrinek közül a β-ciklodextrin - ami 7 glükózegységet tartalmaz - a legmegfelelőbb az üreg nagyságának szempontjából, és ez a legolcsóbb is a három közül, de alkalmazásánál problémák merülnek fel, mert kevésbé oldódik, mint a többi ciklodextrin, és hemolitikus tulajdonsága van.
A β-ciklodextrin tulajdonságainak javításához kémiai módosítással próbálkoztak, hogy alkalmasabb legyen. Néhány megoldást kipróbáltak, melyek később metilszármazékok és hidroxi-alkil-származékok alkalmazásához vezettek.
A metilszármazékok sokkal jobban oldhatók, mint az eredeti ciklodextrinek, és alkalmasak hidrofób szerves vegyületek oldhatóvá tételére, főleg a 2,6-dimetilβ-ciklodextrin. Azonban ezek a metilszármazékok, leszámítva azt, hogy nehéz tisztán előállítani őket, felhasználhatatlanok gyógyászati célokra, főleg injekció formában, erőteljes hemolitikus tulajdonságuk miatt.
A hidroxi-alkil-származékok, főleg Janssen által kifejlesztettek, például a hidroxi-propil-ciklodextrinek nagyon jól oldódnak vízben és csak enyhe hemolitikus tulajdonsággal bírnak. Alkalmazásuk azonban nehéz kémiailag heterogén voltuk miatt. Ráadásul szubsztitúciók gátolhatják a zárványkomplexek kialakulását szterikus gátlás által, és gyógyászati célokra eddig nem is használták ezeket a származékokat.
A jelen találmány különösen más ciklodextrinszármazékok alkalmazására vonatkozik hidrofób kémiai vegyületek oldhatóvá tételéhez, és ez lehetővé teszi a fenti hátrányok elkerülését.
A találmány a ciklodextrinszármazékok új előállítási eljárására is vonatkozik, amely nagyon tiszta terméket eredményez anélkül, hogy munkaigényes tisztítási lépéseket kellene végezni.
A találmány szerinti, a hidrofób vegyületek vizes közegben való oldhatóvá tételére szolgáló eljárás abból áll, hogy a hidrofób vegyületet (I) általános képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrinnel egyesítjük - a képletben n értéke 5, 6 vagy 7 - oldható zárványkomplex előállítása érdekében.
Ebben az eljárásban a fenti képlettel jellemezhető monoanhidro-ciklodextrin-származék felhasználása az oldhatóság, a stabilitás és a bioalkalmazhatóság javítása szempontjából előnyös és a hidrofób vegyületek különféle alkalmazási formáira ad lehetőséget különösen gyógyászatilag aktív molekulák esetében.
Különösen ezen vegyületek vízben való oldhatósága nagyon fontos és főként a kiindulási ciklodextriné, különös tekintettel a β-ciklodextrinre. Ezenfelül ezek a ciklodextrinszármazékok lényegesen gyengébb hemolitikus karakterrel bírnak, mint a kiindulási ciklodextrinek. Ezek a ciklodextrinszármazékok izomerelegyek egyes izormetjeihez különböző affinitással is rendelkeznek, ennélfogva használhatók kromatográfián alapuló izomerelválasztási eljárásokban. Ezek a származékok az enantiomerek tisztasági vizsgálatát is lehetővé teszik, mivel a racém királis vegyületekkel képzett zárványkomplexek a mágnesesmag-rezonanciaspektrometriában minden enantiomer jellemző szignáljának elkülönülése jól megfigyelhető.
A találmány szerint előnyben részesítjük a β-ciklodextrin monoanhidroszármazékának alkalmazását, azaz az (I) általános képletű vegyületet, amelyben n értéke 6. Bár lehetséges α-származékok (n=5) és γ-származékok (4=7) alkalmazása is.
A hidrofób kémiai vegyületek, amelyek vizes közegben, oldhatóvá tehetők ezen ciklodextrinek segítségével, különböző típusúak lehetnek.
Ilyen vegyületekre példaképpen utalhatunk a kozmetikai termékekre, vitaminokra, gyógyászatilag aktív molekulákra, mint amilyeneket D. Duchéne ismertet „Cyclodextrins and their industrial uses” című munkájában, a 6. fejezet 213-257. oldalain (Edition de Santé, 1987). Előnyösen a jelen találmányban a hidrofób kémiai vegyület egy gyógyászatilag aktív molekula. Ilyen molekulákra példaképp utalhatunk a szteroidokra, például a prednizolonra, epilepsziaellenes ágensekre, mint például a karbamazepinre és rákellenes ágensekre.
A találmány szerint alkalmazott (I) általános képletű vegyületeket a Chemistry Letters pp. 543-546. 1988. által leírt eljárással állíthatjuk elő a megfelelő monotozilszármazék és szóda vizes oldatának reagáltatásával. A reakció után a monoanhidroszármazékot tiszta állapotban izolálhatjuk nagynyomású folyadékkromatográfiás tisztítás segítségével a melléktermékek és sók eltávolítása céljából.
Továbbá a találmány szerint ezen származékok egyszerűbb eljárással is előállíthatok, amely lehetővé teszi a tisztítási lépések elkerülését.
A találmány kiterjed az (I) képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrin előállítására is - a képletben n értéke 5, 6 vagy 7 - amely szerint egy (II) általános képletű - a képletben R jelentése tozilcsoport, n értéke 5, 6 vagy 7 - monotozil-ciklodextrin-származékot vizes közegben lítium-oxiddal reagáltatunk. A lítium-oxid szóda helyetti használata lehetővé teszi, hogy sokkal könnyebben állítsuk elő a monoanhidro-ciklodextrin2
HU 219 880 Β származékot, és a reakcióelegytől való elválasztása is jobb feltételek közt valósítható meg. Az elválasztást a reakcióközeg megsavanyítása utáni csapadékképzéssel valósítjuk meg. A lecsapási lépéseket megismételjük és így tiszta állapotban izolálhatjuk a ciklodextrinszármazékot anélkül, hogy szükség lenne további kromatográfián alapuló tisztítási lépésre. A lecsapást úgy valósíthatjuk meg, hogy a vizes közeget megsavanyítás után egy szerves oldószerhez, így például acetonhoz öntjük és a képződött csapadékot centrifugálással elválasztjuk. Ez lehetővé teszi a szerves oldószerben oldódó összes kénsavszármazék, valamint a sók eltávolítását, mivel a lítium-klorid oldható szerves oldószerben, így például acetonban.
A találmány kiterjed az (I) általános képletű mono3,6-anhidro-ciklodextrin hidrofób kémiai vegyülettel, különösen gyógyászatilag aktív molekulával képzett zárványkomplexeire is. Ez a zárványkomplex szokásos eljárással állítható elő, például oly módon, hogy az alkalmazott mono-3,6-anhidro-ciklodextrin oldatához vagy szuszpenziójához a hidrofób vegyület megfelelő szerves oldószerrel, például acetonnal készült oldatát adjuk. Ezután lehetővé válik a képződött zárványkomplex liofílizációval történő elkülönítése.
Ezek a gyógyászatilag aktív molekulákkal képzett zárványkomplexek különösen gyógyászati készítményekben használhatók, amelyek gyógyászatilag elfogadható hordozót is tartalmaznak. Ezek a gyógyászati készítmények, amelyek orálisan vagy parenterálisan alkalmazhatók, például oldatok, porok, szuszpenziók stb. és különösen injekciós oldatok formájában vannak.
Mint fent említettük, az (I) képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrinnel és racém királis vegyületekkel képzett zárványkomplexek azzal az értékes tulajdonsággal rendelkeznek, hogy az egyes enantiomerekből származójelek elkülöníthetők a mágnesesmag-rezonanciavizsgálatokban.
A találmány kiterjed egy szerves vegyület enantiomerje tisztaságának ellenőrzésére szolgáló eljárásra is, amely abból áll, hogy az enantiomert egyesítik egy (I) általános képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrinnel az adott enantiomer zárványkomplexének képzése végett és a kapott komplexet mágnesesmag-rezonanciaspektrometriás mérésnek vetik alá abból a célból, hogy más enantiomerek lehetséges jelenlétét a spektrumban kimutassák.
A találmány kromatográfia segítségével történő izomerelválasztási eljárásra is vonatkozik, amely abból áll, hogy az izomerek keverékét szilárd kromatográfiai töltettel ellátott oszlopon keringtetjük, a töltethez kovalens kötéssel kapcsolódik a találmány szerinti (I) általános képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrin, és az izomereket külön összegyűjtjük az oszlopból való kilépésnél.
Az alkalmazott kromatográfiás töltet oldhatatlan polimerből vagy szilícium-oxid mikrorészecskéiből állhat. Az oldhatatlan polimer különösen Sephadex® típusú agaróz vagy poliszacharid lehet.
A találmány szerinti ciklodextrinek kémiai ojtása a kromatográfiás töltethez kapcsoló reagens mint például epiklórhidrin segítségével valósítható meg, amely biztosítja a kapcsolatot a ciklodextrin OH csoportja és a kromatográfiai töltet OH csoportja között.
A találmány szerinti ciklodextrinek azon tulajdonsága, hogy az egyes izomerekhez különböző az affinitása, lehetővé teszi ezek kromatográfia segítségével történő elválasztását. Az izomerek lehetnek optikai izomerek, helyzeti izomerek és diasztereoizomerek.
A találmány más jellegzetességei és előnyei az alábbi illusztráló és nem korlátozó jellegű példákból és a csatolt rajzokból láthatók:
1. ábra: mono-3,6-anhidro-ciklomalto-heptaóz és dotiepin racém keveréke zárványkomplexének mágnesesmag-rezonanciaspektruma.
2. ábra: az 1. ábrán lévő spektrum nagyított részlete.
1. példa
Mono-3,6-anhidro-ciklomalto-heptaóz előállítása
A találmány szerinti szintézis megvalósításához először a mono-6-tozil-dezoxi-ciklomalto-heptaózt állítjuk elő p-toluolszulfonil-klorid és β-ciklodextrin vizes közegben való reagáltatásával.
g (52,8 mmol) ciklomalto-heptaózt 500 ml desztillált vízben szuszpendálunk. Cseppenként 5 perc leforgása alatt 6,57 g (164 mmol) nátrium-hidroxid 20 ml vízzel készült oldatát adjuk a szuszpenzióhoz erőteljes mágneses keverés közben. A kapott tiszta oldathoz 10,08 g (52,9 mmol) p-toluolszulfonil-klorid (tozil-klorid) 30 ml acetonitrillel készült oldatát adjuk 10 perc alatt cseppenként. Két órai, szobahőmérsékleten végzett kevertetés után a képződött csapadékot szűréssel elkülönítjük és a szűrletet 48 órán át 4 °C-on tartjuk. A csapadékot vákuumszűréssel elkülönítjük, 50 ml jeges vízzel mossuk és azonnal átkristályosítjuk forró vízből. Egy éjszakán át 4 °C-on tartjuk és a csapadékot szűrjük és vákuumban szárítjuk 30 °C-on. 7,5 g (12%) tiszta vegyületet kapunk, amely az előírásoknak megfelelő.
A kapott 6-tozil-6-dezoxi-ciklomalto-heptaózból 100 mg-ot 10 ml 1 mólos vizes LiOH-oldatban feloldunk. Az oldódás azonnal végbemegy. Az oldatot 40 °C-on tartjuk 15 órán át és 1 mólos sósavval megsavanyítjuk körülbelül pH=3 értékig. Az oldatot ezután cseppenként, kevertetés mellett 20 ml tiszta acetonba öntjük. Üvegszerű csapadék képződik, amelyet centrifugálással (6000 fordulat/perc, 10 percen át) elkülönítünk és a csapadékot 0,5 ml vízben újra feloldjuk. A lecsapást megismételjük, és a maradékot újra elválasztjuk centrifugálással, majd ezt követően újra feloldjuk és liofilizáljuk. A kapott termék szerkezetét mágnesesmagrezonanciavizsgálatokkal igazoljuk és az ily módon kapott spektrumjellemzők egyeznek a Chemistry Letters 543-546. (1988) oldalain megadottakkal.
A kapott vegyület oldhatósága vízben 520 g/1 25 °C-on, azaz majdnem harmincszorosa az eredeti ciklodextrinének, ami 18 g/1. Ez az oldhatóság legalább kétszerese az a- és γ-ciklodextrinének is.
Ennek a származéknak a hemolitikus tulajdonságait vizsgáltuk oly módon, hogy 0,4 ml humán eritrocita szuszpenzióját és e származék 5 mmol/1 koncentrációjú
HU 219 880 Β oldatát pH=7,4 érték mellett 37 °C-on 30 percen át érintkeztettük. Ezen feltételek mellett 0% hemolízist észleltünk, míg a β-ciklodextrin-hemolízis százalékos értéke azonos feltételek mellett 50%.
2. példa
Mono-3,6-anhidro-malto-heptaóz és prednizolon zárványkomplexének előállítása
Az (A) képletű prednizolon oldhatósága vízben nagyon alacsony (0,25 mg/ml 25 °C-on, azaz 0,7 mol/1).
pmol 1. példa szerint előállított mono-3,6-anhidro-ciklomalto-heptaózt feloldunk 1 ml tiszta, vízben (pirogénmentes víz injekciós oldatokhoz) és 5 pmol prednizolont adunk hozzá 50 mmol/1 koncentrációjú acetonos oldat formájában. Az acetont nitrogén átbuborékoltatásával eltávolítjuk és az oldatot liofilizáljuk.
A maradék szilárd anyagot, amely 10 pmol ciklodextrinszármazékot és 5 pmol prednizolont tartalmaz, minimális mennyiségű vízben újra feloldjuk 25 °C-on. Ez a minimum 50 mikroliter víznek felel meg, ami azt jelzi, hogy az adott ciklodextrinszármazék 200 mmol/1 koncentrációja jelenlétében a prednizolon maximális oldhatósága 100 mmol/1. Ugyanilyen körülmények között a β-ciklodextrin csak 9 mmol/1 prednizolon oldódását teszi lehetővé. így az említett ciklodextrin monoanhidroszármazékával sokkal jobb eredményt kaptunk.
3. példa
Mono-3,6-anhidro-ciklomalto-heptaóz racém keverék formában lévő dotiepinnel képzett zárványkomplexének előállítása
A dotiepin a (B) képletnek felel meg. Ez a molekula optikailag aktív, mivel az aromás rész síkjában nincs szimmetria, és a kereskedelmi vegyület racém termék.
Ennek a racém vegyületnek a zárványkomplexét képezzük oly módon, hogy 5 mmol/1 dotiepin hidrokloridból és 10 mmol/1 mono-3,6-anhidro-ciklomalto-heptaózból vizes oldatot készítünk. Az oldatot mágnesesmag-rezonanciaspektrometriás méréssel vizsgáltuk 500 MHz és 298 K értékeknél. A kapott spektrumot az
1. és 2. ábrán mutatjuk be.
Az 1. ábra a teljes spektrumot mutatja, a 2. ábra nagyobb skálán mutatja az 1. ábrának azt a részét, amely a két enantiomer jelének felel meg.
A 2. ábrán látható, hogy a vinilcsoport protonjainak jelei jól elkülönülnek, 0,2 ppm értéket érnek el, míg az ugyanilyen körülmények között alkalmazott β-ciklodextrin esetében ez csak 0,03 ppm. így a találmány szerinti ciklodextrinszármazékok alkalmazhatók királis reagensként egy enantiomer tisztasági fokának megállapítására.

Claims (13)

1. Eljárás (I) általános képletű mono-3,6-anhidrociklodextrin - a képletben n értéke 5, 6 vagy 7 - előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű monotozil-ciklodextrin-származékot - a képletben R jelentése tozilcsoport és n értéke 5, 6 vagy 7 - lítium-oxiddal reagáltatunk vizes közegben.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mono-3,6-anhidro-ciklodextrint a reakcióközegből lecsapással különítjük el.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy n értéke 6.
4. Eljárás hidrofób vegyületek vizes közegben való oldhatóvá tételére, azzal jellemezve, hogy a hidrofób kémiai vegyületet (I) általános képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrinnel - a képletben n értéke 5, 6 vagy 7 egyesítjük vízoldható zárványkomplex képzésére.
5. (I) általános képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrin - a képletben n értéke 5, 6 vagy 7 - zárványkomplexe egy hidrofób kémiai vegyülettel.
6. Az 5. igénypont szerinti zárványkomplex, azzal jellemezve, hogy n értéke 6.
7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti zárványkomplex, azzal jellemezve, hogy a kémiai vegyület egy gyógyászatilag aktív molekula.
8. A 7. igénypont szerinti zárványkomplex, azzal jellemezve, hogy a gyógyászatilag aktív molekula prednizolon.
9. Gyógyászati készítmény, azzal jellemezve, hogy az 5-8. igénypontok szerinti ciklodextrin zárványkomplexet és gyógyászatilag elfogadható hordozóanyagot tartalmaz.
10. Eljárás szerves vegyület enantiomerje tisztaságának ellenőrzésére, azzal jellemezve, hogy az említett enantiomert (I) általános képletű - a képletben n értéke 5, 6 vagy 7 - mono-3,6-anhidro-ciklodextrinnel egyesítjük zárványkomplex képzése végett és a kapott komplexet mágnesesmag-rezonanciaspektrometriás vizsgálatnak vetjük alá más enantiomerek lehetséges jelenlétének detektálására.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy n értéke 6.
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szerves vegyület a dotiepin.
13. Eljárás izomerek kromatográfiával történő elválasztására, azzal jellemezve, hogy az izomerek keverékét tartalmazó oldatot olyan oszlopon cirkuláltatjuk, amelynek szilárd kromatográfiás töltetéhez kovalensen kötött (I) általános képletű mono-3,6-anhidro-ciklodextrin kapcsolódik - a képletben n értéke 5, 6 vagy 7 - és az oszlopból való kilépésnél az izomereket szeparáltan összegyűjtjük.
HU9601735A 1993-12-22 1994-12-21 Mono-3,6-anhidro-ciklodextrinek alkalmazása a hidrofób vegyületek oldhatóvá tételére és enantiomerek tisztaságának ellenőrzésére, valamint eljárás ilyen ciklodextrinek előállítására HU219880B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9315470A FR2714066B1 (fr) 1993-12-22 1993-12-22 Utilisation de mono-3,6-anhydrocyclodextrines pour solubiliser un composé hydrophobe et pour contrôler la pureté d'un énantiomère, et procédé de préparation de ces cyclodextrines.
PCT/FR1994/001502 WO1995017433A1 (fr) 1993-12-22 1994-12-21 Utilisation de mono-3,6-anhydrocyclodextrines pour solubiliser un compose hydrophobe et pour controler la purete d'un enantiomere, et procede de preparation de ces cyclodextrines

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601735D0 HU9601735D0 (en) 1996-08-28
HUT74940A HUT74940A (en) 1997-03-28
HU219880B true HU219880B (hu) 2001-08-28

Family

ID=9454242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601735A HU219880B (hu) 1993-12-22 1994-12-21 Mono-3,6-anhidro-ciklodextrinek alkalmazása a hidrofób vegyületek oldhatóvá tételére és enantiomerek tisztaságának ellenőrzésére, valamint eljárás ilyen ciklodextrinek előállítására

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5760016A (hu)
EP (1) EP0736045B1 (hu)
JP (1) JP3604390B2 (hu)
AU (1) AU687966B2 (hu)
DE (1) DE69417261T2 (hu)
FR (1) FR2714066B1 (hu)
HU (1) HU219880B (hu)
WO (1) WO1995017433A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7385004B2 (en) * 2002-12-10 2008-06-10 Cellresin Technologies, Llc Enhanced lubrication in polyolefin closure with polyolefin grafted cyclodextrin
US8129450B2 (en) 2002-12-10 2012-03-06 Cellresin Technologies, Llc Articles having a polymer grafted cyclodextrin
US7166671B2 (en) * 2002-12-10 2007-01-23 Cellresin Technologies, Llc Grafted cyclodextrin
GB0315745D0 (en) * 2003-07-04 2003-08-13 Novartis Ag Organic compounds
DE602005023444D1 (de) * 2004-05-24 2010-10-21 Cellresin Tech Llc Amphotere gepfropfte barrierematerialien

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5002935A (en) * 1987-12-30 1991-03-26 University Of Florida Improvements in redox systems for brain-targeted drug delivery
IE62095B1 (en) * 1988-03-29 1994-12-14 Univ Florida Pharmaceutical formulations for parenteral use
EP0494967A4 (en) * 1990-08-08 1993-03-17 Advanced Separation Technologies, Inc. Chiral separation media
DE4136462A1 (de) * 1991-11-01 1993-05-06 Schurig, Volker, Prof. Dr., 7400 Tuebingen, De Verfahren zur enantiomerentrennung an chiral modifizierten trennoberflaechen durch elektromigration in kapillarsaeulen

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995017433A1 (fr) 1995-06-29
EP0736045A1 (fr) 1996-10-09
JP3604390B2 (ja) 2004-12-22
EP0736045B1 (fr) 1999-03-17
DE69417261D1 (de) 1999-04-22
US5760016A (en) 1998-06-02
FR2714066A1 (fr) 1995-06-23
AU687966B2 (en) 1998-03-05
AU1319995A (en) 1995-07-10
HU9601735D0 (en) 1996-08-28
JPH09506921A (ja) 1997-07-08
HUT74940A (en) 1997-03-28
DE69417261T2 (de) 1999-09-23
FR2714066B1 (fr) 1996-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5760017A (en) Cyclodextrin derivatives usable in particular for solubilizing hydrophobic chemical compounds such as medicaments and their preparation process
Shuang et al. Preparation and evaluation of an ethylenediamine dicarboxyethyl diamido-bridged bis (β-cyclodextrin)-bonded chiral stationary phase for high performance liquid chromatography
US6858723B1 (en) Amphiphile cyclodextrins, preparation and use thereof for solubilizing organized systems and incorporating hydrophobic molecules
EP0422497B1 (en) Inclusion complexes with silybinin, their preparation and pharmaceutical compositions containing them
US5821349A (en) Derivatives of cyclodextrins, their preparation and their use for incorporating hydrophobic molecules into organized surfactant systems
HU219880B (hu) Mono-3,6-anhidro-ciklodextrinek alkalmazása a hidrofób vegyületek oldhatóvá tételére és enantiomerek tisztaságának ellenőrzésére, valamint eljárás ilyen ciklodextrinek előállítására
JPH06100537A (ja) 光学活性でラセミ形の1,4−ジヒドロピリジンとメチル−β−シクロデキストリン又は他のシクロデキストリン誘導体との包接錯体、光学活性のジヒドロピリジン及びこれの包接錯体の製造方法、該錯体を含有する医薬組成物及び該錯体の使用
EP1272531B8 (en) Crystalline mixtures of partial methyl ethers of beta-cyclodextrin and related compounds
JP5054970B2 (ja) 新規なシクロデキストリン誘導体、それらの製造方法、および薬理学的に活性な物質を可溶化するためのそれらの使用
Liu et al. Cyclodextrins as carriers for cinchona alkaloids: a pH-responsive selective binding system
Bost et al. The hemolytic properties of chemically modified cyclodextrins
AU680708B2 (en) Use of amino cyclodextrins for the aqueous solubilisation of dibenzazepines for use as an antiepileptic agent
JPH04106101A (ja) シクロデキストリンポリマーおよびその製造方法
JP2009024094A (ja) 新規シクロデキストリン化合物
EP0478677A1 (en) Novel cyclodextrin inclusion complexes
US6570009B1 (en) Region-selective method for preparing cyclodextrin C-6 monosulphonyl derivatives
JP4309971B2 (ja) D−フコースの分離方法及びγ−シクロデキストリンの分離方法
JP2024027015A (ja) キラル糖分子のキラル認識方法および複合体
FR2839313A1 (fr) Nouveaux derives de cyclodextrines, leur procede de preparation et leurs applications
JPH0790006A (ja) シクロデキストリン誘導体の製造方法
JP2000191704A (ja) ポリリン酸化サイクロデキストリン、その製造法及び用途
JPH07102003A (ja) シクロデキストリン誘導体の製造方法
HU194917B (en) Process for the methylation of cyclodextrin in heterogenous phase