HU219699B - Elrendezés és eljárás kommunikációs rendszerekben hívás felépítésére - Google Patents

Elrendezés és eljárás kommunikációs rendszerekben hívás felépítésére Download PDF

Info

Publication number
HU219699B
HU219699B HU9900455A HUP9900455A HU219699B HU 219699 B HU219699 B HU 219699B HU 9900455 A HU9900455 A HU 9900455A HU P9900455 A HUP9900455 A HU P9900455A HU 219699 B HU219699 B HU 219699B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
communication system
communication
telephone number
signal
cellular wireless
Prior art date
Application number
HU9900455A
Other languages
English (en)
Inventor
Shamay Altman
Larry D. Svec
Yossi Zilberfarb
Original Assignee
Motorola Israel Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Motorola Israel Limited filed Critical Motorola Israel Limited
Publication of HUP9900455A2 publication Critical patent/HUP9900455A2/hu
Publication of HUP9900455A3 publication Critical patent/HUP9900455A3/hu
Publication of HU219699B publication Critical patent/HU219699B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W84/00Network topologies
    • H04W84/02Hierarchically pre-organised networks, e.g. paging networks, cellular networks, WLAN [Wireless Local Area Network] or WLL [Wireless Local Loop]
    • H04W84/10Small scale networks; Flat hierarchical networks
    • H04W84/14WLL [Wireless Local Loop]; RLL [Radio Local Loop]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás hívás felépítésére kommunikációsrendszerben, amely egy celluláris vezeték nélküli kommunikációsrendszert (100) és egy vezetékes kommunikációs rendszert tartalmaz. Atalálmány lényege szerint az eljárás lépései a következők: – egy elsőkommunikációs eszköznél (107) jelentkezési állapotot érzékelnek, majdezen érzékelés válaszjeleként az előre megadott telefonszámottovábbítják a celluláris rádiókommunikációs rendszer felhasználásával,– az előre megadott telefonszámot mint kommunikációs szolgáltatástkérő jelet felismerik, majd ezen felismerés válaszjelekénthangkapcsolatot kérnek a vezetékes kommunikációs rendszeren, és – ahangkapcsolatot a vezetékes kommunikációs rendszeren létrehozzák azelső kommunikációs egységgel a celluláris vezeték nélkülikommunikációs rendszeren (100) keresztül, és ily módon egykommunikációs kapcsolatot hoznak létre az első kommunikációs eszköz ésa vezetékes kommunikációs rendszer között és biztosítják a felhasználószámára, hogy a kívánt kommunikációs számot tárcsázza. A találmánytárgya továbbá az eljárást megvalósító elrendezés, amelynek a lényegeabban van, hogy tartalmaz: – egy első kommunikációs eszköznél (107)jelentkezési jelet detektáló érzékelőt; – rádióadót előre megadotttelefonszám továbbítására a celluláris vezeték nélküli kommunikációsrendszeren (100); – rádióvevőt az előre megadott telefonszám vételére;– egy hozzáférési eszközt, amely az alábbi egységekből áll: az előremegadott telefonszámot mint szolgáltatást kérő jelet felismerő elem;egy, a felismerést követően a vezetékes kommunikációs rendszerenhangkapcsolatot kérő elem; és a hangkapcsolatot az első kommunikációseszközzel (107) létrehozó kapcsolóelem, és ily módon a felhasználószámára a kívánt kommunikációs szám hozzáférését biztosító elem. ŕ

Description

A találmány tárgya elrendezés és eljárás hívás felépítésére kommunikációs rendszerekben, beleértve ebbe a rádiókommunikációs rendszereket és a vezetékes kommunikációs rendszereket, amelyek telepített vezeték nélküli kommunikációs rendszerként működnek.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a telepített vezeték nélküli telefonszolgáltatás a vezetékes telefonszolgáltatás egyik változatát képezi a vidéki területeken vagy a városi településeknél, elsősorban pedig a fejlődő vidékeknél és országokban. Egy telepített vezeték nélküli telefonszolgáltatás megvalósításának egyik módja, hogy hagyományos celluláris telefonrendszert alkalmazunk, és ezt egy vezetékes telefonrendszerrel kapcsoljuk össze, és ily módon hozunk létre vezeték nélküli szolgáltatást telepített terminálokhoz adott földrajzi területen.
Nyilvánvaló különbségek vannak a hagyományos celluláris telefonrendszerek és a hagyományos vezetékes telefonrendszerek között. A vezetékes telefonrendszereknél például egy jelentkezési jel esetében egy adott kommunikációs eszköznél a hangvonal közvetlenül van a vezetékes telefonkapcsoló és a felhasználó kommunikációs eszköze közé csatlakoztatva. Ez a hangvonal hozza létre az adott pillanatban a felhasználó számára a tárcsázási szolgáltatást, és egy tárcsázóhang-visszajelzést ad a felhasználó felé jelezve, hogy a szolgáltatás hozzáférhető. A hagyományos celluláris rendszerekben először a telefonszámot tárcsázzák, majd egy jelzőelemet vagy egy továbbítógombot kell megnyomni az üzenetnek a továbbítására, amely jelzi egy központi alapállomás felé, hogy hívás vagy kommunikációkérés van. Egy adott késleltetési idő eltelte után a felhasználóhoz egy kommunikációs csatornát jelölnek ki, és ez van hozzárendelve közvetlenül a tárcsázott számhoz. Nincs lehetőség a kommunikációs csatornán a közvetlen tárcsázásra, és maga a rendszer tárcsázóhang-visszajelzést sem ad.
Annak érdekében, hogy telepített vezeték nélküli szolgáltatást hozzunk létre, szükség van egy telepített vezetékes telefonszolgáltatás igénybevételére. Különösen előnyös és kívánatos, ha egy tárcsázóhang-visszacsatolást és egy azonnali hangcsatlakozást tudunk a telefonkapcsolóhoz létrehozni akkor, amikor a kommunikációs eszköz felől egy telepített vezeték nélküli telefon20 rendszerben a jelentkezési jelet továbbítjuk.
A találmány tárgya olyan eljárás, amely kommunikációs rendszerekben a hívás felépítésére szolgál, amely kommunikációs rendszer egy celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszert és egy vezetékes kommuniká25 ciós rendszert foglal magában.
Az eljárás lényege szerint az eljárás lépései a következők:
- egy első kommunikációs eszköznél jelentkezési állapotot érzékelünk, majd ezen érzékelés válasz30 jeleként az előre megadott telefonszámot továbbítjuk a celluláris rádiókommunikációs rendszer felhasználásával,
- az előre megadott telefonszámot mint kommunikációs szolgáltatást kérő jelet felismeqük, majd ezen felismerés válaszjeleként hangkapcsolatot kérünk a vezetékes kommunikációs rendszeren, és
- a hangkapcsolatot a vezetékes kommunikációs rendszeren létrehozzuk az első kommunikációs egységgel a celluláris vezeték nélküli kommuni40 kációs rendszeren keresztül, és ily módon egy kommunikációs kapcsolatot hozunk létre az első kommunikációs eszköz és a vezetékes kommunikációs rendszer között és biztosítjuk a felhasználó számára, hogy a kívánt kommunikációs számot tárcsázza.
Előnyös az eljárás akkor, ha a vezetékes kommunikációs rendszer által létrehozott hívás- és egyéb hangjeleket visszaadjuk az első kommunikációs eszköz felé, és a hívástovábbítás-hangjelzés tárcsázási hangjelzést is magában foglal.
A találmány tárgya továbbá egy elrendezés hívás felépítésére olyan kommunikációs rendszerben, amely egy celluláris rádiókommunikációs rendszert és vezeték nélküli kommunikációs rendszert tartalmaz.
Az elrendezés lényege, hogy tartalmaz
- egy első kommunikációs eszköznél jelentkezési jelet detektáló érzékelőt;
- rádióadót előre megadott telefonszám továbbítására a celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszeren;
HU 219 699 Β
- rádióvevőt az előre megadott telefonszám vételére;
- egy hozzáférési eszközt, amely az alábbi egységekből áll:
az előre megadott telefonszámot mint szolgáltatást kérő jelet felismerő elemet; egy, a felismerést követően a vezetékes kommunikációs rendszeren hangkapcsolatot kérő elemet; és a hangkapcsolatot az első kommunikációs eszközzel létrehozó kapcsolóelemet, és ily módon a felhasználó számára a kívánt kommunikációs szám hozzáférését biztosító elemet.
Előnyös az elrendezés, ha az elrendezés tartalmaz egy második adót a hívás és a beszéd újraadására, amelyet a vezetékes kommunikációs rendszer hozott létre az első kommunikációs eszköz felé a celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszeren, és ha a hívástovábbítást végző elem a tárcsázási hangot továbbítóan van kialakítva, valamint ha a celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszer analóg celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszer.
A találmányt a továbbiakban példakénti kiviteli alakjai segítségével a mellékelt ábrákon ismertetjük részletesebben. Az
1. ábrán látható egy olyan telepített vezeték nélküli telefonszolgáltatást megvalósító elrendezés, amely tartalmaz egy hagyományos celluláris telefonrendszert és egy szintén hagyományos vezetékes telefonrendszert, amely a találmány szerint van azután kialakítva, a
2. ábrán egy alapállomás összekapcsolásának a blokkvázlata látható a találmány szerinti elrendezés esetében, a
3. ábrán a konzolos bővítőeszköz blokkvázlatának egy példakénti kiviteli alakja látható, a
4. ábrán pedig a találmány szerinti eljárással megvalósított hívásfelépítés folyamatábrája látható.
Az 1. ábrán látható tehát a találmány egyik első kiviteli alakja, amely egy 100 telepített vezeték nélküli kommunikációs rendszer, amely egy telepített vezetékes telefonrendszer és egy hagyományos celluláris rádiórendszer együtteséből lett kialakítva. Ezek a rendszerek egy olyan változatot képeznek a vezetékes telefonrendszerek területén, amelyet elsősorban vidéken vagy városi településeken lehet alkalmazni, elsődlegesen fejlődő országokban vagy vidékeken. A 100 telepített vezeték nélküli kommunikációs rendszer kialakítása rendkívül nagy költségmegtakarítást jelent az infrastruktúra szempontjából, amelyre a vezetékes telefonrendszereknél van szükség, továbbá előnye az, hogy a szolgáltatás rendkívül gyorsan telepíthető. Még pontosabban a telepített vezeték nélküli telefonrendszer egy pillanatnyi kommunikációs kapcsolatot hoz létre egy felhasználónak a 101 telepített vezeték nélküli terminálja és egy vezetékes kommunikációs rendszer között, lehetővé téve így egy adott felhasználó számára, hogy egyrészt egy másik felhasználónak a számát tárcsázza, másrészt pedig a hívásterjedési hangot, például a tárcsázási hangot vegye. Ez a kapcsolat úgy jön létre, hogy a kommunikációs eszköznél a „hívott jelentkezett”, azaz a jelentkezési jelet érzékeljük, hívásfelépítési kérést továbbítunk egy „szellem”-, azaz áltelefonszámon a hagyományos celluláris rendszeren keresztül, ezt a szellemtelefonszámot érzékeljük, és ennek válaszjeleként hangkapcsolatot kérünk a vezetékes kommunikációs rendszeren keresztül, majd létrehozzuk a hangkapcsolatot a vezetékes kommunikációs rendszeren a hagyományos cellás rádiókommunikációs rendszeren keresztül az első kommunikációs eszközzel. Amikor a hagyományos celluláris rendszert a fent említett módon módosítjuk, a felhasználó lényegében egy adott időtartamig vagy lényegében pillanatnyi kapcsolattal van ellátva a vezetékes kommunikációs rendszer és a telepített vezeték nélküli telefonrendszerben lévő kommunikációs eszköz között, ily módon tehát a hagyományos vezetékes kommunikációs rendszer emulálásáról van szó.
Visszatérve az 1. ábrára, itt látható a 100 telepített vezeték nélküli kommunikációs rendszer, amely tartalmaz egy 101 telepített vezeték nélküli terminált, egy 103 telepített vezeték nélküli alapállomást, valamint az önmagában ismert hagyományos 105 vonali kapcsolót. A 101 telepített vezeték nélküli terminál, röviden FWT, magában foglal egy hagyományos 107 vezetékes kommunikációs eszközt, például egy modemet, telefont vagy telefaxkészüléket. A 101 telepített vezeték nélküli terminál ezen túlmenően pedig tartalmaz egy 109 PSTN interface-t, ahol a PSTN nyilvános kapcsolt telefonhálózat rövidítéseként van használva, tartalmaz továbbá egy 111 bővítőeszközt, valamint egy 113 celluláris rádiótelefon adó-vevőt.
A 107 vezetékes kommunikációs eszköz bármilyen önmagában ismert vezetékes kommunikációs eszköz lehet, így lehet telefon, telefaxberendezés vagy modem. A 107 vezetékes kommunikációs eszköz a 109 PSTN interface-hez önmagában ismert kétvezetékes módon van csatlakoztatva, ez a csatlakozás a vezetékes kommunikációs rendszereknél jól ismert. A 109 PSTN interface egy szintén önmagában ismert interface, amely különféle kommunikációs eszközökhöz alkalmazható, ily módon tehát a végfelhasználó nem fog semmiféle különbséget érezni egy telepített vezeték nélküli kommunikációs rendszer és egy telepített vezetékes kommunikációs rendszer között. A 109 PSTN interface önmagában ismert jelzést detektál, olyat, amelyet a 107 vezetékes kommunikációs eszköz hozott létre, azaz ilyen jel lehet a jelentkezési jel, a bontójel vagy az átkapcsolójel. A 109 PSTN interface az analóg hangjelet a 107 vezetékes kommunikációs eszköz és a 111 bővítőegység között továbbítja. Ezen túlmenően a 109 PSTN interface az érzékelt hagyományos kommunikációs eszköz jeleit, tehát a már előbb említett jelentkezési jelet, bontójelet vagy átkapcsolójelet továbbítja a 111 bővítőegység felé, és minden hagyományos vezetékes jelet, tehát például bejövő hívásjelet, mérőimpulzusokat vagy a hívás vége jelet a 111 bővítőegység felől a 107 vezetékes kommunikációs egység felé továbbítja.
A 111 bővítőegység szerepe, hogy a 109 PSTN interface felől vett hangjelet digitalizálja és egy hagyomá3
HU 219 699 Β nyos és ismert 113 celluláris rádiótelefon-rendszer adóvevőjéhez továbbítja. Hasonló módon a 113 adó-vevő felől vett hangjelet analóg hangjelekké alakítja át. A 111 bővítőegység a 113 adó-vevőtől vett digitális hangjelet analóg hangjellé alakítja át és továbbítja a 109 PSTN interface felé. Mindezeken túlmenően a 111 bővítőegység elvégzi a hagyományos celluláris rendszerhez tartozó 113 adó-ve vő működéséhez szükséges bővítéseket is, mivel a 113 adó-vevő telepített vezeték nélküli telefonkömyezetben van. A 109 PSTN interface felől érkező eredeti jelentkezési jel vételének válaszjeleként a 111 bővítőegység a hagyományos celluláris rádiókommunikációs rendszeren egy kommunikációs csatornát kér úgy, hogy előre megadott számú digitálisjel-sorozatot továbbít a 113 adó-vevő felé. A példakénti kiviteli alaknál ez az előre megadott digitálisjel-sorozat lényegében egy „szellem”-telefonszám. A kérés részleteire a későbbiekben még visszatérünk. Ezen túlmenően pedig a 111 bővítőegység a hagyományos vezetékes rendszer jeleit kódolja és dekódolja, ezek a jelek a már előbb említett jelentkezési jel, bontójel, mérőimpulzusok, kommunikációs jel vége, illetve foglalt jel.
A 113 adó-vevő tehát egy hagyományos celluláris rádiórendszernek az adó-vevője. A példakénti kiviteli alaknál ez a 113 adó-vevő úgy van kialakítva, hogy megfeleljen a TACS, azaz teljes hozzáférésű kommunikációs rendszerek követelményeinek az analóg celluláris rádiótelefon-rendszereknél. Ezen túlmenően azonban nyilvánvaló az is, hogy bármilyen hagyományos celluláris rádiótelefon-kommunikációs rendszerhez alkalmazható az elrendezés, beleértve az analóg és digitális celluláris rendszereket is. A 113 adó-vevő rádiófrekvenciás jeleket továbbít és vesz egy 115 alapállomás adó-vevő felől vagy adó-vevő felé, amely 115 alapállomás adó-vevő a 103 telepített vezeték nélküli alapállomásnál van. A 115 alapállomási adó-vevő lényegében összehasonlítható a 101 telepített vezeték nélküli terminálnál lévő 113 adó-vevővel. A telepített 115 alapállomás adó-vevő hangjeleket vesz és továbbít egy 117 konzolos bővítőegység felől vagy a felé. A 117 konzolos bővítőegység egy sor már korábban említett 111 bővítőegységet tartalmaz, amelyet a 101 telepített vezeték nélküli terminálnál ismertettünk. A 111 bővítőegységek, amelyek tehát a 117 konzolos bővítőegységben vannak, az analóg hangjeleket, amelyeket továbbítottak hozzá, digitalizálja, a digitalizált hangjeleket pedig a 115 alapállomási adó-vevőre továbbítja. Hasonló módon azok a 111 bővítőegységek, amelyek a 117 konzolos bővítőegységben vannak, a vett digitális audiojeleket átalakítják audiojelekké úgy, hogy használható legyen a hagyományos vezetékes telefonrendszerekben. Alii bővítőegységek, amelyek a 117 konzolos bővítőegységben vannak, kódolják és dekódolják azokat a jeleket, amelyek a telepített vezeték nélküli terminál 111 bővítőegysége és a 117 konzolos bővítőegység bővítőegységei között vannak.
Egy 119 csatomacsoport-multiplexer van egy 123 fővonalon keresztül 121 digitális hozzáférésű interfacehez csatlakoztatva. A 121 digitális hozzáférésű interface adott esetben távol is elhelyezhető a 115 alapállomás adó-vevőtől. A példakénti kiviteli alaknál a 117 konzolos bővítőegység, valamint a 119 csatomacsoport-multiplexer mikrohullámú úton vannak összekapcsolva. A 119 csatomacsoport-multiplexer a 121 digitális hozzáférésű interface-ről érkező audiojeleket négyvezetékes audiojelekké alakítja át, amelyek azután a 117 konzolos bővítőegységhez vannak továbbítva. Hasonló módon a 117 konzolos bővítőegység felől vett négyvezetékes hangjelek a 119 csatomacsoport multiplexer segítségével vannak egyetlen fővonallá átalakítva és a 121 digitális hozzáférésű interface-hez továbbítva.
A 121 digitális hozzáférésű interface szabványos fővonalas interface, tehát például R2 vagy SAT, vagy megfelelő olyan interface, amely helyi központi hivatal kapcsolójához illeszkedik. Ily módon tehát a 121 digitális hozzáférésű interface, röviden DAI, a 123 fővonal és a nyilvános kapcsolt telefonhálózat 105 vonali kapcsoló között hoz létre kapcsolatot. Ezen túlmenően pedig a 121 digitális hozzáférésű interface audiokapcsolatot is kér a vezetékes kommunikációs rendszeren, és ezt az audiokapcsolatot a vezetékes kommunikációs rendszeren a hagyományos ismert celluláris rádiótelefon-rendszeren lévő kommunikációs csatornára kapcsolja, és ily módon jön létre a kapcsolat a 107 vezetékes kommunikációs eszköz és a 105 vonali kapcsoló, itt a nyilvános kapcsolt telefonhálózat között.
A 2. ábrán részletesen látható a 103 telepített vezeték nélküli alapállomás egyes részének a blokkvázlata. A 2. ábrán megfigyelhető a 115 alapállomás adó-vevő, a 117 konzolos bővítőegység, a 119 csatomacsoportmultiplexer, a 123 fővonalhoz kapcsolódó interface, valamint ezen egységek közötti kapcsolat. A 115 alapállomás adó-vevő 201 adó-vevőket tartalmaz minden egyes rádiókommunikációs csatornához, egy telepített vezeték nélküli kommunikációs egységhez, így például az
1. ábrán látható 101 telepített vezeték nélküli terminálhoz. Itt jegyezzük meg, hogy a 115 alapállomás adóvevőben a 201 adó-vevőknek a száma változhat attól függően, hogy milyen celluláris rendszert alkalmaz a 100 telepített vezeték nélküli kommunikációs rendszer. Abban az esetben, ha időosztásos többszörös elérésű rendszer (TDMA) kerül alkalmazásra, abban az esetben minden egyes 201 adó-vevő több telepített vezeték nélküli telefoneszközt tud kiszolgálni, és ily módon a 201 adó-vevők száma csökkenthető. Minden egyes 201 adó-vevő a 115 alapállomás adó-vevőben a 117 konzolos bővítőegységhez van csatlakoztatva a 203 négyvezetékes csatolásokon keresztül. Mindegyik 201 adó-vevő rá van csatlakoztatva egy 111 bővítőegységhez, amely a 117 konzolos bővítőegységben található meg. A példakénti kiviteli alaknál adott esetben egészen 30 darab 201 adó-vevő is alkalmazható, amelyhez 30 darab 111 bővítőegység kerül felhasználásra. Mindegyik 111 bővítőegység négyvezetékes analóg hangjeleket továbbít vagy vesz a 119 csatomacsoport-multiplexertől vagy multiplexerre a 205 vonalon mint 30 darab 4 W-os hangvonalon keresztül. Ezen túlmenően pedig a 111 bővítőeszköz kódolja és dekódolja a valós időjelző biteket, amelyeket arra használ, hogy továbbítsa a hagyo4
HU 219 699 Β mányos vezetékes jeleket, tehát a bontójelet, jelentkezési jelet, foglalt jelet, mérőjelet vagy hívás vége jelet egy valós idejű 207 csatlakozón mint 30 1 bites valós idejű jelzésen keresztül.
A 3. ábrán a találmány szerint kialakított 111 bővítőegység egy példakénti kiviteli alakjának blokkvázlata látható. Alii bővítőegység tartalmaz egy 301 digitálisjel-feldolgozó egységet, röviden DSP, egy első 303 kódoló-dekódoló egységet, egy második 305 kódoló-dekódoló egységet, egy 307 külső memóriát, egy 309 interface-csatolót, egy első 311 szűrőkészletet, amely a 303 kódoló-dekódoló egységhez van csatlakoztatva, és egy második 313 szűrőkészletet, amely a második 305 kódoló-dekódoló egységhez van csatlakoztatva. A példakénti kiviteli alaknál a 301 digitálisjel-feldolgozó egység egy 16 bites fixpontos jelfeldolgozó egység, amely 80 MHz-en működik. A kimenőaudiojelhez a 301 digitálisjel-feldolgozó egység egy sor bináris számot vesz, amelyek az analóg audiojelet reprezentálják. A 301 digitálisjel-feldolgozó egység ezt az analóg hangjelet digitálisjel-sorozattá alakítja át, amely az aktuális adat- vagy hangjeleket reprezentálja, amely a 107 kommunikációs egység felől vagy a 105 nyilvános kapcsolt telefonhálózat-interface-ről került vételre. Ezt követően a hang- vagy adatjeleket kódolja az első 303 kódoló-dekódoló egység kódolóegységével vagy a második 305 kódoló-dekódoló egység kódolóegységével, majd a 311, illetve 313 szűrőkészlet megfelelő szűrőjének alkalmazásával a jeleket szűri és az ily módon kódolt adat- vagy hangjeleket a 309 interface-csatolóhoz továbbítja. A bejövő hangjelek esetében a 301 digitálisjel-feldolgozó egység dekódolja a hang- vagy adat digitális jeleket, átalakítja ezeket ismét analóg hangjelekké, és kiadja a hangjeleket az előbb említett úton. Alii bővítőegység tehát kódolja és dekódolja a hagyományos telefonjeleket, tehát a jelentkezési jelet, a bontójelet, a foglalt jelet, a mérőimpulzusokat, a kapcsolatszétbontó jelet, audiohangjelekké, illetve audiohangjelekből, amelyet a 111 bővítőegységről vett, vagy amelyet a 111 bővítőegység felé továbbít.
A 4. ábrán látható a találmány szerinti eljárás folyamatábrája, tehát a találmány szerinti berendezéssel felépített hívás folyamatábrája. Az eljárás a 401-es lépésben kezdődik, a következő lépés a 403-as lépés, amikor a jelentkezési jelnek az észlelése történik a kommunikációs eszköznél, azaz a 109 PSTN interface, amely az 1. ábrán látható, a 107 kommunikációs egységnél egy jelentkezési állapotot érzékel. A következő a 405-ös lépés, amikor a 111 bővítőegység, amely az 1. ábrán látható, az előbb történő érzékelést követően előre megadott számú bitsorozatot továbbít a 113 adó-vevő felé azért, hogy az azután továbbításra kerüljön egy rádiókommunikációs rendszer vezérlőcsatornáján keresztül az adott rádiókommunikációs rendszer felé. A példakénti kiviteli alaknál az előre megadott számú bitsorozat jelképez egy úgynevezett „szellem”-telefonszámot, ahogyan erre már a korábbiakban is utaltunk. A 407 lépésben a 103 telepített vezeték nélküli alapállomás veszi az előre megadott bitekből álló jelsorozatot. Ennek válaszjeleként, tehát amikor ez az előre megadott számú bitekből álló jelsorozat vételre kerül, a 103 telepített vezeték nélküli alapállomás egy forgalmi csatornát épít fel a 103 telepített vezeték nélküli alapállomás és a 107 vezetékes kommunikációs eszköz között a 409-es lépésben. Ezt követően az előre megadott számú bitekből álló jelsorozatot a 101 digitálisjel-feldolgozó egységhez továbbítja, amely a 103 telepített vezeték nélküli alapállomásnál található. A 411-es lépésben a 301 digitálisjel-feldolgozó egység felismeri a bitsorozatot mint egy kommunikációs szolgáltatást kérő jelet. A következő 413-as lépésben a 301 digitálisjel-feldolgozó egység a felismerést követően audiokapcsolatot kér a 105 vezetékes kommunikációs rendszeren, amely az 1. ábrán látható. Ezt követően a 301 digitálisjel-feldolgozó egység az audiokapcsolatot a vezetékes kommunikációs rendszeren létrehozza az első 107 kommunikációs eszközzel a rádiókommunikációs rendszeren keresztül. Ez történik a 415-ös lépésben. A 417-es lépésben a 107 kommunikációs egység veszi a tárcsázóhangot a vezetékes kommunikációs rendszer felől, úgy veszi, mintha egy vezetékes kommunikációs rendszerben lenne. A felhasználó ezután egy kéthangos többfrekvenciás (DTMF) kódot tárcsáz a vezetékes kommunikációs rendszer felé azon a forgalmi csatornán, amely rádiókommunikációs rendszerhez tartozik a 419-es lépésben. Az eljárás a 421-es lépésben ér véget.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás hívás felépítésére kommunikációs rendszerben, amely egy celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszert (100) és egy vezetékes kommunikációs rendszert tartalmaz, azzal jellemezve, hogy az eljárás lépései a következők:
    - egy első kommunikációs eszköznél (107) jelentkezési állapotot érzékelünk, majd ezen érzékelés válaszjeleként az előre megadott telefonszámot továbbítjuk a celluláris rádiókommunikációs rendszer felhasználásával,
    - az előre megadott telefonszámot mint kommunikációs szolgáltatást kérő jelet felismerjük, majd ezen felismerés válaszjeleként hangkapcsolatot kérünk a vezetékes kommunikációs rendszeren, és
    - a hangkapcsolatot a vezetékes kommunikációs rendszeren létrehozzuk az első kommunikációs egységgel a celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszeren (100) keresztül, és ily módon egy kommunikációs kapcsolatot hozunk létre az első kommunikációs eszköz és a vezetékes kommunikációs rendszer között és biztosítjuk a felhasználó számára, hogy a kívánt kommunikációs számot tárcsázza.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezetékes kommunikációs rendszer által létrehozott hívás- és egyéb hangjeleket visszaadjuk az első kommunikációs eszköz felé.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a híváshangjelek tárcsázási hangjelek.
    HU 219 699 Β
  4. 4. Hívásfelépítő elrendezés olyan kommunikációs rendszerekben történő felhasználásra, amelyek egy celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszert (100) és egy vezetékes kommunikációs rendszert tartalmaznak, azzal jellemezve, hogy tartalmaz
    - egy első kommunikációs eszköznél (107) jelentkezési jelet detektáló érzékelőt;
    - rádióadót előre megadott telefonszám továbbítására a celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszeren (100);
    - rádióvevőt az előre megadott telefonszám vételére;
    - egy hozzáférési eszközt, amely az alábbi egységekből áll:
    az előre megadott telefonszámot mint szolgáltatást kérő jelet felismerő elem; egy, a felismerést követően a vezetékes kommunikációs rendszeren hangkapcsolatot kérő elem; és a hangkapcsolatot az első kommunikációs eszközzel (107) létrehozó kapcsolóelem, és ily módon a felhasználó számára a kívánt kommunikációs szám hozzáférését biztosító
  5. 5 elem.
    5. A 4. igénypont szerinti elrendezés, azzaljellemezve, hogy tartalmaz egy második adót a hívás és a beszéd újraadására, amelyet a vezetékes kommunikációs rendszer hozott létre az első kommunikációs eszköz
    10 felé a celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszeren (100).
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a hívástovábbítást végző elem a tárcsázási hangot továbbítóan van kialakítva.
    15 7. A 4. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszer (100) analóg celluláris vezeték nélküli kommunikációs rendszer.
HU9900455A 1996-05-09 1997-05-07 Elrendezés és eljárás kommunikációs rendszerekben hívás felépítésére HU219699B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9609692A GB2313016B (en) 1996-05-09 1996-05-09 An apparatus for and a method of setting up a call in a communication system
PCT/IB1997/000514 WO1997042777A2 (en) 1996-05-09 1997-05-07 Call set-up for fixed wireless communications system

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9900455A2 HUP9900455A2 (hu) 1999-06-28
HUP9900455A3 HUP9900455A3 (en) 1999-11-29
HU219699B true HU219699B (hu) 2001-06-28

Family

ID=10793423

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900455A HU219699B (hu) 1996-05-09 1997-05-07 Elrendezés és eljárás kommunikációs rendszerekben hívás felépítésére

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6205329B1 (hu)
EP (1) EP0838121B1 (hu)
JP (1) JPH11509713A (hu)
KR (1) KR100455974B1 (hu)
CN (1) CN1121798C (hu)
BR (1) BR9702242A (hu)
CA (1) CA2226431C (hu)
DE (1) DE69727187T2 (hu)
GB (1) GB2313016B (hu)
HU (1) HU219699B (hu)
IL (1) IL122582A (hu)
RU (1) RU2212117C2 (hu)
WO (1) WO1997042777A2 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100277060B1 (ko) * 1998-09-16 2001-01-15 윤종용 전화 단말 장치의 다이얼 안내 메시지 제공 방법
CA2448988C (en) 2000-08-16 2011-04-12 Telus Corporation System for interfacing a conventional telephone installation to a wireless telephone network
US7480503B2 (en) * 2004-06-21 2009-01-20 Qwest Communications International Inc. System and methods for providing telecommunication services
CN105141789B (zh) * 2015-07-28 2018-04-06 小米科技有限责任公司 陌生号码标记方法和装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW226510B (en) * 1993-01-19 1994-07-11 Novatel Comm Ltd Wireline interface for cellular telephone
US5475735A (en) * 1993-12-02 1995-12-12 Motorola, Inc. Method of providing wireless local loop operation with local mobility for a subscribed unit
AU3428595A (en) * 1994-10-31 1996-05-09 Alcatel N.V. Communication system
SE504356C2 (sv) * 1995-05-31 1997-01-20 Ericsson Telefon Ab L M Förfarande och anordning för att etablera en förbindelse i ett telesystem
JPH11506594A (ja) * 1995-06-05 1999-06-08 テレフオンアクチーボラゲツト エル エム エリクソン(パブル) 公衆交換電話ネットワークに移動性の属性を提供するための装置
FI101508B1 (fi) * 1995-09-29 1998-06-30 Nokia Mobile Phones Ltd Kiinteän viestintäverkon solukkolaajennus
FI103169B (fi) * 1995-11-24 1999-04-30 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä tietoliikenneyhteyden muodostamiseksi

Also Published As

Publication number Publication date
DE69727187T2 (de) 2004-11-04
IL122582A (en) 2000-11-21
CN1121798C (zh) 2003-09-17
HUP9900455A3 (en) 1999-11-29
GB2313016B (en) 2000-06-28
CA2226431A1 (en) 1997-11-13
JPH11509713A (ja) 1999-08-24
BR9702242A (pt) 1999-02-17
HUP9900455A2 (hu) 1999-06-28
DE69727187D1 (de) 2004-02-19
CN1197580A (zh) 1998-10-28
CA2226431C (en) 2005-07-26
WO1997042777A2 (en) 1997-11-13
KR19990028822A (ko) 1999-04-15
GB9609692D0 (en) 1996-07-10
EP0838121B1 (en) 2004-01-14
GB2313016A (en) 1997-11-12
EP0838121A2 (en) 1998-04-29
US6205329B1 (en) 2001-03-20
IL122582A0 (en) 1998-06-15
KR100455974B1 (ko) 2005-02-07
RU2212117C2 (ru) 2003-09-10
WO1997042777A3 (en) 1997-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6381472B1 (en) TDD/TTY-digital access
US5978676A (en) Inband signal converter, and associated method, for a digital communication system
US5983117A (en) System and method for interfacing a standard telephony device to a wireless communication system
KR100476732B1 (ko) 아날로그 통신 장비용 디지털 무선 전화 시스템 인터페이스
US7623653B2 (en) Systems and methods for passing through alternative network device features to plain old telephone system (POTS) devices
US6636506B1 (en) Internet telephone system and method therefor
JPH08130775A (ja) ディジタルコードレス電話システム
JPH0738617B2 (ja) コーデックとその操作方法、及び通信システム
KR100557110B1 (ko) 무선가입자망 단말장치의 다이얼링 방법
US6654598B1 (en) Method for setting up call in wireless local loop system
HU219699B (hu) Elrendezés és eljárás kommunikációs rendszerekben hívás felépítésére
EP0781062A2 (en) Radiotelephone system
JPH11234764A (ja) オーディオ信号接続方法及び装置
RU2248667C2 (ru) Способ передачи телефонного номера в системе с местной линией радиосвязи
KR100393628B1 (ko) Voip호 착신시 교환기의 dtmf신호 수신할당방법
JPH09331555A (ja) 伝送装置
WO1997049257A1 (en) An apparatus for and a method of testing and maintaining a communication device in a communication system
KR100323751B1 (ko) 통신 시스템에서 통신 운용 방법
JP2001345804A (ja) 電話システム、ターミナルアダプタ装置、及び電話機
KR100594141B1 (ko) 사설교환기의 전용선 착신호 처리방법
JPS63182924A (ja) 移動無線通信方式
KR100416804B1 (ko) 음성 인터넷 프로토콜 게이트웨이 시스템의 탠덤기능활용을 위한 디티엠에프 처리 방법 및 그 장치
JPH08317077A (ja) 携帯電話有線接続装置
KR970078108A (ko) 듀얼 톤 변환 주파수(dtmf)의 한글 표준 완성형 규격 문자화 방법 및 그 장치
JP2000278723A (ja) 無線電話システム

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees