HU219644B - Eljárás és berendezés ruhadarabok méretre szabására és gyártására - Google Patents

Eljárás és berendezés ruhadarabok méretre szabására és gyártására Download PDF

Info

Publication number
HU219644B
HU219644B HU9600945A HU9600945A HU219644B HU 219644 B HU219644 B HU 219644B HU 9600945 A HU9600945 A HU 9600945A HU 9600945 A HU9600945 A HU 9600945A HU 219644 B HU219644 B HU 219644B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
trial
size
data
suit
pattern
Prior art date
Application number
HU9600945A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9600945D0 (en
HUT74068A (en
Inventor
Bethe M. Palmer
Sung Kyu Park
Gerald S. Ruderman
Original Assignee
Custom Clothing Technology Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Custom Clothing Technology Corporation filed Critical Custom Clothing Technology Corporation
Publication of HU9600945D0 publication Critical patent/HU9600945D0/hu
Publication of HUT74068A publication Critical patent/HUT74068A/hu
Publication of HU219644B publication Critical patent/HU219644B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41HAPPLIANCES OR METHODS FOR MAKING CLOTHES, e.g. FOR DRESS-MAKING OR FOR TAILORING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • A41H3/00Patterns for cutting-out; Methods of drafting or marking-out such patterns, e.g. on the cloth
    • A41H3/007Methods of drafting or marking-out patterns using computers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41HAPPLIANCES OR METHODS FOR MAKING CLOTHES, e.g. FOR DRESS-MAKING OR FOR TAILORING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • A41H1/00Measuring aids or methods
    • A41H1/10Measuring jackets for marking-out patterns

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Outer Garments And Coats (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • General Factory Administration (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Numerical Control (AREA)

Abstract

A találmány tárgya berendezés adott típusú és fajtájú, méretre szabottöltözék méreteinek meghatározására és egy próbaöltözékként alkalmaskörvonalazására, amelynek adatbevivő eszköze és adattárolója van. Atalálmány tárgya továbbá eljárás kiválasztott típusú és fajtájúruhadarabok méretre szabására és gyártására előre bevitt méretadatok,valamint a vevő által megadott illesztési adatok figyelembevételével.A találmány szerinti berendezés jellemzője – a vevő méretének és/vagydimenziójának – illesztési paramétereinek – bevitelére alkalmas módonkialakított adatbeviteli eszköze (42, 43, 44, 45), – a bevittillesztési paraméterek emberi nyelven történő módosítását és a vevőadatbevitele szerinti információ kiválasztását végző kiválasztó- –szolgáltatóegysége (50) – eszköze, – próbaöltözékek – próbaruhadarabok(10) – adatait, a vevő által bevitt módosító adatokat tárolókiértékelő- és döntéshozó – javaslattevő – rendszere (40) –szolgáltatóegysége (50), szabásvezérlője (60) és gyártórendszere (70)van. A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy – előremeghatározott, de egymástól eltérő méretű, a méreteket meghatározókódokkal ellátott próbaruhadarabokból készletet állítanak össze, – akészletezett próbaöltözékek – próbaruhadarabok – méreteit egyhozzáférhető rendszerben tárolják, – a rendszerben tárolt próbaöltözék– próbaruhadarab – méreteit a vevők által bevitt kiegészítő adatokkalillesztik, kiértékelik és a gyártási paraméterek előállításávalszabásmintát készítenek. ŕ

Description

A találmány tárgya berendezés adott típusú és fajtájú, méretre szabott öltözék méreteinek meghatározására és egy próbaöltözékként alkalmas körvonalazására, amelynek adatbevivő eszköze és adattárolója van. A találmány tárgya továbbá eljárás kiválasztott típusú és fajtájú ruhadarabok méretre szabására és gyártására, előre bevitt méretadatok, valamint a vevő által megadott illesztési adatok figyelembevételével.
Megfelelően illeszkedő ruhadaraboknak gazdaságos gyártórendszerben való előállításában éveken át annak meghatározása volt az alapprobléma, hogy hogyan lehet egy személy testméreteit úgy megállapítani, hogy a személyen jól illeszkedő ruhadarab előállítása ne okozzon felesleges költséget sem a gyártónak, sem a kereskedőnek, sem a vevőnek. A háromdimenziós objektumok, így az emberi test számára kialakított ruhadarabok előállítása bonyolult lehet, mivel az egyik méret, például nadrág esetében az ülésmélység vagy derékbőség változásai szükségessé tehetik a csípőbőség változtatásait az illeszkedés biztosítása végett.
Sok vásárló, különösen a nők, nehezen találnak olyan nagy sorozatban gyártott vagy konfekcionált ruhadarabot, például farmernadrágot, amelynek az illeszkedésével elégedettek lennének. Ennek egyik oka az, hogy a nagysorozat-gyártók által használt hagyományos női méretrendszer lényegében egydimenziós, és 1941-ben dolgozták ki. Ez a méretrendszer statisztikai átlagokon alapszik, és a méretnagyságot egy absztrakt dimenzió adja meg, például 6-os méretnagyság vagy 8-as méretnagyság. Ezt a rendszert az idők folyamán kissé módosították, hogy lehetővé tegyék a karcsúbb vagy bővebb méreteket. Továbbra is megmaradt azonban egy absztrakt dimenzió a szűk vagy bő alosztályon belül, mint a 6-os karcsú méret vagy a 6-os hosszú vagy 6-os rövid méretnagyság. A férfiruhadarabok, így nadrágok, ingek és öltönyök méretnagyságai sem térnek el nagyon ettől, bár ingméretnagyságokat lehet készletezni nyakméretek vagy karhosszméretek szerint, és a standard méretnagyságoknak van néhány kombinációja. Általában ugyanez vonatkozik más típusú vagy alakú öltözetdarabokra is, így például lábbelikre, kesztyűkre, kabátokra, ruhákra stb. Elméletileg lehetséges nagyszámú különböző standard méretnagyság készletezése, hogy a vevőnek több választási lehetősége legyen, de a nagy raktárkészlet fenntartási költségei ezt nem teszik lehetővé. Ezért a vevőknek a legtöbb kiskereskedelmi üzletben csak néhány standardméretet tartanak.
Ugyanakkor még a női nadrágok egyszerű esetében is a derékbőségnek, csípőbőségnek, az ülésmélységnek és a szegélyméretnek szó szerint több ezer olyan kombinációja van, amelyek előfordulhatnak, ha farmernadrágoknak nagy populációban kell méretesnek lenniük. Valószínű, hogy egy adott személyre csak egy adott kombináció illik. Ha bárkinek a méretei eltérnek a statisztikai átlagoktól, akkor az illeszkedés nehezebbé válik. Ha a derékbőség az átlagnál szűkebb vagy ha a vevő rövidebb nadrágot kíván, akkor nehéz a konfekcionált ruhadarabok között jól illő darabot találni.
Egy felmérésben az 500 nőből álló mintában csak 11 személyt (ami körülbelül 2%) találtak, akire pontosan illettek az ipari standardméretek.
Ezért sok vevő nem vásárol konfekcióárut, hanem méretre szabott ruhadarabokat készíttet. A méretre szabáshoz meg kell mérni a test fő méreteit, majd el kell készíteni a ruhadarabot. Ennek négy hagyományos módja ismeretes.
i) Mérőszalaggal megmérik a személy fő méreteit, majd ezeknek a méreteknek az alapján elkészítik a ruhadarabot.
ii) A vevő felveszi azt a ruhadarabot, amelyet hordani fog, és ezt a ruhadarabot méretre igazítják.
iii) Igazítható ruhadarabot használnak a test méreteinek felvételére.
iv) Valamilyen mechanikai, optikai vagy videoeszközt használnak a test méreteinek felvételére.
Az első két módszer együtt képezi a hagyományos méretre szabást. Ez általában biztosítja, hogy a ruhadarab jól álljon, de szabónak vagy varrónőnek a hagyományos méretre szabáshoz szükséges szakképzett munkája nagyon megdrágítja ennek alkalmazását a konfekciót gyártók és árusítók számára, és túl drágává teszi sok vevő számára.
Az adott szakterületen ismertek az igazítható ruhadarabok vagy szabásminták, és ezeket alkalmazták a probléma megoldására. Ezek is igényelhetnek szakképzett munkaerőt a kiskereskedelmi üzletben, hogy az igazítás jó legyen. Akár egy igazítható ruhadarabot, akár több standardméretű igazítható ruhadarabot használnak, mégis jelentős munkamennyiséget és költséget jelent a szabás és a gyártás, mivel minden ruhadarabot egyedileg a vevőn igazított méretek szerint kell kiszabni. Számítógépek alkalmazásával meggyorsítható annak az információnak az összegyűjtése, amelyet az elvégzendő igazításokra vonatkozóan át kell vinni, de az egyedi kiszabás követelményei miatt ez mégis költséges és időigényes. Az adott méreteknek megfelelő egyedi kiszabás költségei és ideje még akkor is jelentősek maradnak, ha számítógépeket használnak a konkrét méréseken alapuló, beosztásokkal ellátott szabásminta előállítására.
Egyes anyagok, így farmervászon, bőr, vinil vagy szőrme, amelyeket nehéz feldolgozni, még bonyolultabbá teszik ezt a problémát. Ha a ruhadarabot elsőre nem szabják ki megfelelően, akkor - ha a vevő elégedetlen annak illeszkedésével - az igazítás olyan költséges lehet, hogy nem érdemes megcsinálni.
Ezért megkísérelték ezt a helyzetet úgy javítani, hogy a mérések pontosságának javítására optikai vagy elektronikus érzékelőket és egy számítógépet használtak. Az ilyen típusú rendszerben az optikai vagy elektronikus eszközt egy személy testméreteinek érzékelésére és felvételére használják. Az egyik rendszerben a személy speciális ruhadarabot visel, amely a rendszer által „leolvasható” mérőeszközökkel van ellátva. Ez kombinálható egy számítógéprendszerrel, amely például az ilyen leolvasások alapján egy speciális szabásmintát hoz létre, vagy azt beosztásokkal látja el. így a méréseket interaktív módon és pontosan lehet végezni, de ek2
HU 219 644 Β kor is az így megállapított egyedi méretekre kell szabni minden ruhadarabot.
Hasonló megoldás ismerhető meg az US 5 163 006 számú szabadalmi leírásból, amely egy olyan berendezést ismertet, amelynek segítségével a vásárlóról különböző szögben készült elektronikus fényképfelvételt készítenek, majd ezen bemutatják a méretre szabott ruhát. Hátránya, hogy a tényleges illeszkedést nem lehet pontosan meghatározni, mindenképpen szükséges a próba, egyedi méretek és igények kielégítésére nem alkalmas.
Ez ugyan javítja a szabási információ pontosságát és gyűjtését is, de nem oldja meg a nagy sorozatban gyártók többi problémáját és az egyedi szabás és összeállítás problémáját. A nagy sorozatban gyártók a gyárakban szerte a világon heti 60 000 vagy 70 000 nadrágot állítanak elő. A költségeket tipikusan azzal tartották alacsony szinten, hogy egységes méreteket használtak. Ez csökkenti vagy kiküszöböli a speciálisan képzett munkaerő iránti igényt, és specializált, egyedi szabást és termelésirányítást. A hagyományos módszerekkel végzett méretre szabás nem fér össze a nagy sorozatú gyártással és a kis költségekkel.
Az US 5 163 007 számú szabadalmi leírás egy olyan eljárást ismertet, ahol fizikai jellemzőket - váll és testtartás, karhelyzet stb. - visznek be a komputerrendszerbe, és matematikai úton határozzuk meg a kívánt méreteket. Nem végzünk összehasonlítást a számított és adott - standard - értékek között.
Az US 4 149 249 számú szabadalmi leírás olyan rendszert ismertet, amely high tech technológián alapuló méretre szabott ruha meghatározását végzi. A szemrevételezés során szerzett adatokat kártyaleolvasóval vagy mágnescsíkkal bevitt adatokkal hasonlítják össze, és a kívánt ruha grafikus rajzán mutatják be az illeszkedést, tehát a memória a ruha displayadatait tartalmazza. Hátránya, hogy az alapmintát csak addig tudja osztályozni, míg a vevő mérete a minta paraméterein belül van.
Az US 4 916.624 számú szabadalmi leírás egy próbadarab méretezésére vonatkozó rendszert mutat be. Hátránya, hogy nem alkalmas a vevőre pontosan illeszkedő próbaruha kialakítására, a vevő mindenkori igényeihez igazodó termék előállítására.
A ruhadarab illeszkedésének érzékelésében jelentős szubjektív elem is van, amely vevőről vevőre változik. Két vevőnek például, akiknek a méretei pontosan egyformák, eltérő lehet az ízlése a ruhadarab illeszkedésének lazasága vagy szorossága tekintetében. Az egyik vevő lazább ruhadarabot, a másik vevő szorosabb ruhadarabot kedvel. Két vevőnek, akiknek a méretei azonosak, eltérhet az ízlése a szabás tekintetében is: az egyik olyan farmernadrágot kedvel, amelyik csípőben alacsony, míg a másik olyat, amelyik csípőben magasabb. A vevő szubjektív preferenciáinak kielégítése végett egy vagy több más méretet igazítani kell, mivel a méretek kölcsönösen összefüggnek. Ha a méretre szabott ruhadarabhoz tényleges próba nélkül csak objektív mérési eredményeket használunk, akkor gyakran előfordulhat, hogy a vevő ezek miatt a szubjektív elemek miatt visszautasítja a csak objektív adatok alapján elkészített ruhadarabot. A magas visszautasítási arány vagy selejtarány költséges mind a kereskedők, mind a gyártók számára.
Jelen találmány célkitűzése olyan berendezés ruhadarabok méretre szabására és gyártására, amelyben a végtermék előállításához számos különböző, előre meghatározott méretű próbaruhadarabot használunk. Egy rendszer szolgál a próbaruhadarabok számának és azok mindegyik méretének követésére, minden tekintetben a vevő egyedi igényeit, kívánságait kielégítő ruhadarab előállítása.
A találmány célkitűzése továbbá eljárás méretre szabott ruhadarabok nagy sorozatú gyártására a hagyományos méretre szabási módszerek magasabb költségei nélkül. A találmány szerinti eljárással és berendezéssel gyártott ruhadarabot sorozatban lehet összeállítani a nagyszámú, előre meghatározott méretek egyikéből, amely megfelel egy vevő által kiválasztott és felpróbált próbaruhadarab elfogadott, előre meghatározott méreteinek.
Találmányunk további célja a kereskedők és boltok ellátása egy könnyen használható rendszerrel, amely egy adott elfogadott, gyártandó és megvásárlásra kerülő próbaruhadarab azonosítására szolgáló illeszkedési információt összegyűjti.
A találmány célkitűzését olyan berendezéssel valósítjuk meg, amely alkalmas adott típusú és fajtájú méretre szabott öltözetek méreteinek meghatározására, és egy próbaöltözékként alkalmas körvonalazására, amelynek adatbevivő eszköze és adattárolója van, és amelyet az jellemez, hogy
- a vevő méretének és/vagy dimenziójának - illesztési paramétereinek - bevitelére alkalmas módon kialakított adatbeviteli eszköze,
- a bevitt illesztési paraméterek emberi nyelven történő módosítását és a vevő adatbevitele szerinti információ kiválasztását végző kiválasztó- - szolgáltatóegysége - eszköze,
- próbaöltözékek - próbaruhadarabok - adatait, a vevő által bevitt módosító adatokat tároló kiértékelő- és döntéshozó - javaslattevő - rendszere - szolgáltatóegysége, szabásvezérlője és gyártórendszere van.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös kiviteli alakja esetén a tárolóeszközben elhelyezett - próbaöltözékek - próbaruhadarabok -, a kiértékeléshez szükséges, meghatározott méretét rögzítő kódokkal vannak ellátva, ahol adattárolója több, a tárolóeszközben elhelyezett próbaöltözék - próbaruhadarabok - szabásmintáit, adatait és kódjait foglalja magában, továbbá adattárolója az adott próbaöltözék - próbaruhadarab - szabásmintája szerinti további szabásmintakódjait is magában foglalja.
A találmány szerinti berendezés egy másik előnyös kiviteli alakjának tárolóeszközei próbaöltözékként próbaruhadarabként - női nadrágokat vagy lábbelit tartalmaz.
A találmány szerinti berendezés egy további előnyös kiviteli alakjánál a tárolóeszközben elhelyezett próbaöltözékek - próbaruhadarabok - egy, a szegélyekhez rögzített, a kívánt szegélyhossz beállítására alkalmas mérőeszközzel vannak ellátva, a döntéshozó rendszere a készítendő ruhadarab száma, a próbaruhadarab
HU 219 644 Β méreteinek növekményes változatai és a várható vásárlói kereslet, és a próbaruházat számának korlátjához tartozó paraméterekkel van ellátva, rendszere interaktív rendszerként van kialakítva, vagy billentyűzettel ellátott monitor, vagy érintésérzékeny képernyővel van ellátva, vagy hanggal aktivált rendszerként van kialakítva, vagy interfészvezérléssel van ellátva, vagy egy hálózathoz van csatlakoztatva, továbbá telefaxátviteli rendszerrel van ellátva, és rendelésfeldolgozási és kiszállítórendszere is van.
A találmány szerinti berendezés egy további előnyös kiviteli alakját az jellemzi, hogy próbaruhadarabjai egy közös jelöléssel vannak ellátva, amely jelölés mosható címke, a próbaruhadarabok kódjai a próbaruhadarabok méretekre vonatkozó számszerű adatok vagy a próbaruhadarab kódjai vonalkódok.
A találmány szerinti berendezés gyártórendszere kódolt szabásmintából és szabásmintarészekből az elfogadott illeszkedési méreteknek megfelelően összeállított, kiválasztott fajtájú és típusú kézi ruhadarab kiszabására, követésére, összevarrására, kezelésére és kiszállítására alkalmas egységekből van kialakítva, amely gyártórendszer készlettartási feltételek szerint vagy kiszállítási határidő szerint vezérelt, valamint a próbaruhadarabon lévő mérőeszköz egy növekményjelölésekkel ellátott hajlékony anyagú mérőszalag.
A találmány szerinti célkitűzést továbbá olyan eljárással valósítjuk meg, amely kiválasztott típusú és fajtájú ruhadarabok méretre szabására és gyártására előre bevitt méretadatok, valamint a vevő által megadott illesztési adatok figyelembevételére, és amely eljárást az jellemzi, hogy
- előre meghatározott, de egymástól eltérő méretű, a méreteket meghatározó kódokkal ellátott próbaöltözékekből - próbaruhadarabokból - készletet állítunk össze,
- a készletezett próbaöltözékek - próbaruhadarabok - méreteit egy hozzáférhető rendszerben tároljuk,
- a rendszerben tárolt próbaöltözék - próbaruhadarab - méreteit a vevők által bevitt kiegészítő adatokkal illesztjük, kiértékeljük és a gyártási paraméterek előállításával szabásmintát készítünk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös megvalósítási módja során a készletezett próbaöltözék - próbaruhadarab - méreteit korlátozási feltételekkel látjuk el, a gyártási szabásmintát kódolt szabásmintarészekből állítjuk össze, a szabásminta alapján kiszabott anyagokat a szabásminta kódjával és a próbaöltözék-, próbaruhadarab-készlet darabjait a szegélyhossz méréséhez mérőeszközzel látjuk el, majd a próbaöltözék - próbaruhadarab - szerint szabásmintát készítünk, ahol a próbaöltözék - próbaruhadarab - szabásmintáját megfelelő kóddal ellátott szabásmintarészekből állítjuk elő, és a szabásminta alapján kiszabott anyagot a szabásmintának megfelelő kóddal látjuk el.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös megvalósítási módja során a vezérlést a próbaöltözék - próbaruhadarab - tárolt adatainak empirikus elemzése, valamint a készítendő próbaöltözék - próbaruhadarab számának mérése és elemzése alapján végezzük, a próbaöltözékek - próbaruhadarabok - méreteinek növekményes változásait a várható, a vevők által észlelhető változásokra, a próbaöltözékek - próbaruhadarabok számát egy előre meghatározott feltételek szerint korlátozzuk, a feldolgozás folyamán a további méretváltozás lehetőségét kiiktatjuk.
A találmány szerinti eljárás előnyös foganatosítást módja során a kijelzőként interaktív kijelzőkészüléket vagy monitort és billentyűzetet, vagy érintésérzékeny képernyőt, az adatbevitelt hanggal aktivált rendszerrel, vagy hálózatra történő csatlakoztatással, vagy adatátvitelt telefaxos átvitellel, vezérlést interfésszel végezzük, és további kiegészítő adatként rendelésfeldolgozási és kiszállítási információkat viszünk be.
Találmányunkat annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán a csatolt ábrák segítségével részletesebben ismertetjük, ahol az
1. ábra egy találmány szerinti próbaruhadarab vázlatos elölnézete és oldalnézete, és más próbaruhadarabot tartalmazó polcok, és az ezekre vonatkozó információt tároló és egy gyártórendszerhez továbbító rendszer vázlata, a
2. ábra a találmány szerinti eljárás használatával készíthető ruhadarabok néhány típusának vázlata, a
3. ábra próbaruhadarabokat tartalmazó polcsor elölnézete, a
4. ábra az illesztési folyamat főbb lépéseit ábrázoló folyamatábra, az
5. ábra az illesztési folyamat lépéseit részletesen ábrázoló folyamatábra, a
6. ábra az illesztési folyamat lépéseinek egy másik példáját részletesen ábrázoló folyamatábra, a
7. ábra egy, a találmány szerint kialakított rendszer elvi logikájának folyamatábrája, a
8. ábra a találmány szerint kialakított rendszer néhány lehetséges kiviteli alakjának perspektivikus elölnézete, a
9. ábra beviteli egységek néhány típusának perspektivikus elölnézete, a
10. ábra a próbaruhadarab kialakításához használt méretek, a készítendő mennyiség és a próbaruhadarabok próbálási szabályai meghatározására alkalmazott lépések folyamatábrája, a
11. ábra egy hipotetikus illesztés során figyelembe vett méretekre három példa, a
12. ábra az információgyűjtésre szolgáló, találmány szerinti készülék érintésérzékeny képernyőjének vázlata, amelyen a képernyő a folyamat elején látható, a
13. ábra az információgyűjtésre szolgáló, találmány szerinti készülék érintésérzékeny képernyőjének vázlata, amelyen a képernyőn a várható vevő illeszkedésre vonatkozó válaszai által kizárt választási lehetőségek láthatók, a
14. ábra az információgyűjtésre szolgáló, találmány szerinti készülék érintésérzékeny képernyőjének vázlata, amelyen a kezdeti
HU 219 644 Β méretinformáció bevitelének másik módja látható, a
15. ábra az információgyűjtésre szolgáló, találmány szerinti készülék érintéséizékeny képernyőjének vázlata, amelyen két próba eredményei láthatók, a
16. ábra az információgyűjtésre szolgáló, találmány szerinti készülék érintésérzékeny képernyőjének vázlata, amelyen egy kiválasztott próbaruhadarab választható szegélyhosszai láthatók, a
17. ábra az információgyűjtésre szolgáló, találmány szerinti készülék érintésérzékeny képernyőjének vázlata, amelyen a végső elfogadási és választási lehetőségek láthatók.
Az 1. ábrán egy 10 próbaruhadarab, jelen esetben egy női farmernadrág látható. Az adott szakterületen járatos szakemberek számára nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljárással és berendezéssel számos különféle ruhadarabot elő lehet állítani, emberek vagy szobai háziállatok számára szolgál ruhadarabokat vagy bútorhuzatokat, vagy egyéb más tárgyakat, amelyeknek jelentős méretvariációik lehetnek.
A 10 próbaruhadarab 12 oldalnézetén látható egy 14 mérőeszköz. A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában a kiskereskedelmi boltban vagy árusítóhelyen konténerekben, vagy állványokon, így például 20 polcokon nagyszámú 10 próbaruhadarabot tartanak, amelyek mindegyike más-más méretekkel rendelkezik, mint a többi próbaruhadarabé. A hozzáférhetőség megkönnyítése végett a 20 polcok mindegyikének 30 rekesze adott számú 10 próbaruhadarabot tartalmaz. Itt a 30 rekeszben öt különböző 10 próbaruhadarab látható. A jelen példában közel 500 próbaruhadarabot használnak, amelyek mindegyike eltérő méretekkel bír, mint a többi próbaruhadarabé. Az egyik előnyös kiviteli alakban ezeket a polcokat nem használják árukészletezésre, hanem próbaruhadarabok számára vannak fenntartva.
Az egyik előnyös kiviteli alakban a 10 próbaruhadarabok a 20 polcokon méretnagyságaik lépcsőzése szerint vannak tárolva. Női nadrágok esetében például a 24-es derékbőségű 10 próbaruhadarabok a 20 polcok első oszlopában vannak tárolva, és mindegyik 30 rekeszben öt azonos csípőbőségű nadrág van. A csípőbőségek az öt darab 10 próbaruhadarabot tartalmazó 30 rekeszről rekeszre egy hüvelykkel - 2,34 cm-rel - nőnek. Ebben a példában egy 30 rekeszben öt különböző ülésmélység-méretű 10 próbaruhadarab van mindegyik derékbőség/csípőbőség kombinációhoz. Később leírjuk azt a találmány szerinti eljárást, amellyel meghatározzuk az egy üzlet számára egy kiválasztott típusú és kialakítású ruhadarabhoz, például női farmernadrághoz készítendő 10 próbaruhadarabok számát, valamint ezek méreteit.
Továbbra is az 1. ábrán látható egy 40 rendszer, amelyet a kiskereskedelmi boltban a 20 polcokon lévő valamennyi 10 próbaruhadarab méreteinek tárolására használnak. További rendszerek vagy 42 terminálok is alkalmazhatók. A találmány szerinti eljárásnak és berendezésnek megfelelően a vevő kiválasztja a 10 próbaruhadarabokat, és az illeszkedési információt közli az eladóval, aki azt beviszi a 40 rendszerbe. Ha az elsőnek választott 10 próbaruhadarab nem felel meg, akkor a 40 rendszer a vevőnek az illeszkedési információra vonatkozó válaszai alapján felpróbálásra ajánlja a következő 10 próbaruhadarabot. Az illeszkedési információra vonatkozó válaszok tartalmazhatnak például olyan kérést, hogy a derékbőség nagyobb legyen. A 40 rendszer ezt az információt felhasználja annak meghatározására, hogy legközelebb melyik 10 próbaruhadarabot javasolja. Ha a vevő az illeszkedést elfogadta, akkor ez közölhető a 40 rendszerrel, és továbbítható egy 50 szolgáltatóegységnek (szervernek), amelyben 52 lemezeken vagy más tárolóeszközökön hálózat- és egyéb címinformáció van tárolva. A vevő által elfogadott 10 próbaruhadarab pontos méreteit ezután át lehet vinni egy 60 szabásvezérlőre.
Az egyik előnyös kiviteli alakban a 60 szabásvezérlő előre meghatározott szabásmintákra vonatkozó információt tartalmaz, hogy a vevő által elfogadott 10 próbaruhadarab pontos méreteinek megfelelő textilanyagdarabokat szabjon ki. Kiszabás után a textilanyagot egy 70 gyártórendszer dolgozhatja fel. A 70 gyártórendszer több alrendszerből állhat. Ilyen alrendszer egy 80 minőségbiztosító rendszer és egy 90 kiszállítórendszer. Kiszabás után a textilanyag összevarrható egy 110 varróállomáson, kezelhető egy 120 kezelőállomáson, csomagolható a 123 csomagolóállomáson, majd egy 90 kiszállítórendszer révén a kiskereskedelmi boltba vagy közvetlenül a vevőhöz szállítható.
Áttérve a 2. ábrára, ezen a 10 próbaruhadarabok néhány típusa látható. A 10 próbaruhadarab itt egy női farmernadrág, amelynek előre meghatározott 10a csípőbősége, 10b derékbősége és 10c ülésmélysége van. Az egyik előnyös kiviteli alakban 10c ülésmélységen a nadrág, illetőleg a farmernadrág elágazási pontja és a derék között elölről hátra mért távolságot értjük. Ha a 10c ülésmélység rövidebb, akkor a derék lejjebb helyezkedik el a nadrág viselőjén. Ha a 10c ülésmélység hosszabb, akkor a derék magasabban helyezkedik el a nadrág viselőjén.
Továbbra is a 2. ábrán látható egy másik típusú ruhadarab, egy 13 ing. Hasonlóképpen lábbelit, így például egy 17 csizmát vagy más illesztett ruhadarabot, így például egy 18 kesztyűt is lehet a találmány szerinti eljárás szerint és találmány szerinti berendezéssel készíteni.
A 2. ábrán látható még egy lOx szabásminta, amely több lOz szabásmintarészből áll. Mindegyik lOz szabásmintarész jelölhető egy lOy kóddal, ami ugyanazoknak a méreteknek felel meg, mint egy adott 10 próbaruhadarab.
A 2. ábrán egy 10 próbaruhadarab 12 oldalnézete is látható. A külső szárrészhez egy 14 mérőeszköz van csatlakoztatva. Az egyik előnyös kiviteli alakban a 14 mérőeszközön a farmernadrág szegélyhosszának megengedett méretei vannak jelölve.
Áttérve a 3. ábrára, ezen látható, hogy a 20 polcon mindegyik 30 rekesz öt 10 próbaruhadarabot tartalmaz. Ezeknek a 10a csípőbősége és 10b derékbősége azonos, de a 10c ülésmélységük különböző. így a találmány egyik előnyös kiviteli alakjának ábrázolt példájá5
HU 219 644 Β bán közel 500 darab különböző 10 próbaruhadarabot használunk az illeszkedés meghatározására. A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában a derékbőség, csípőbőség és ülésmélység mindegyik kombinációjához legalább kilenc lehetséges szegélyhossz tartozik, így a végleges ruhadarab elkészítéséhez több ezer különböző testméret-kombinációból vagy méretnagyságból álló mátrixot használunk.
A 4. ábrán a kiskereskedelmi boltban lejátszódó folyamat folyamatábráján mutatjuk be az illeszkedés meghatározására alkalmazott eljárást és berendezést. Mikor a vevő az A0 lépésben belépett a boltba, egy bolti eladó az Al lépésben felveheti a vevő méreteit, vagy egy másik változat szerint megkérdezheti a vevőtől, hogy melyik a standard méretnagysága. Ezután az A2 lépésben az eladó a vevőtől kapott adatok alapján beviszi a rendszerbe a 10a csípőbőség-, 10b derékbőség- és 10c ülésmélység-információt. Az A3 lépésben a rendszer egy adott 10 próbaruhadarab felpróbálását javasolja. Abban a helyzetben, amelyben több száz vagy több ezer próbaruhadarab van, az eladó tipikusan azt az adott 10 próbaruhadarabot veszi ki, amelyet a rendszer javasol. Ez itt az A4 lépés. Miután a vevő felpróbálta ezt a 10 próbaruhadarabot, és annak illeszkedése tetszik neki és jól érzi magát benne (All lépés), az eladó az A13 lépésben információt szerez a szegélyhosszméretről, majd az A14 lépésben bevisz egy rendelést a rendszerbe.
A 4. ábrán látható az is, hogy ha a vevő az A5 lépésben módosításokat kíván, így például nagyobb derékbőséget vagy csípőbőséget, vagy magasabb vagy alacsonyabb ülésmélységet, akkor ezeket a módosításokat az eladó az A6 lépésben közli a rendszerrel. A rendszer az A7 lépésben előre meghatározott szabályokat használva egy új 10 próbaruhadarab felpróbálását javasolja, amelynek a méretei a kívánatosként megadott méretekhez közelebb állnak. Az eladó az A8 lépésben kiveszi az új 10 próbaruhadarabot, és ezt a vevő az A9 lépésben felpróbálja. Ha a vevőnek tetszik ennek a 10 próbaruhadarabnak az illeszkedése és jól érzi magát benne (A12 lépés), akkor az A13 és A14 lépés következik. Ha nem, és a vevő az A10 lépésben további módosításokat kíván, akkor az A6-A10 lépés mindaddig ismétlődik, míg elfogad egy 10 próbaruhadarabot, vagy úgy dönt, hogy nem vásárol („DNP”).
Az 5. ábrán folyamatábrában részletesen mutatjuk be a találmány egyes lépéseit. Itt a B0 lépésben a vevő felpróbált egy 10 próbaruhadarabot, a jelen esetben egy nadrágot, és az ülésrészben több helyet kíván. A rendszer a B1 lépésben a 10c ülésmélység növelését javasolja. Ha az új 10 próbaruhadarab megfelel (B2 lépés), akkor az eladó a 4. ábra szerinti A13 lépésben további információt szerez. Visszatérve az 5. ábrára, ha az új 10 próbaruhadarab nem felel meg, akkor a rendszer ismét a 10c ülésmélység növelését javasolja, és egy új méretekkel rendelkező 10 próbaruhadarab felpróbálásra tesz javaslatot a B3 lépésben. A B4 lépésben döntik el, hogy ez a 10 próbaruhadarab megfelel-e. Ha nem felel meg, akkor a rendszer a B5 lépésre lép, hogy megállapítsa, van-e ésszerű fazonkorlát. A jelen találmánnyal ugyan például több száz vagy több ezer ruhadarabot lehet definiálni, de egy adott gyártó dönthet úgy, hogy bizonyos méretű ruhadarabok értékesítése nem gazdaságos. Ezeket a fazonkorlátokat a rendszer tartalmazza. A rendszer a B6 lépésben javasolhat egy másik csoport 10 próbaruhadarabot, amelyeknek például magasabb a 10c ülésmélysége. Lehetséges, hogy ez vagy egy nagyobb 10b derékbőség, amelyet a rendszer a B6 lépésben javasol, olyan 10 próbaruhadarabot jelent, amely illik a vevőre, de a gyártó által előírt fazonkorlátokon belül van. Ha az új 10 próbaruhadarab illeszkedik (B7 lépés), akkor a rendszer utasítja az eladót, hogy menjen az A13 lépésre. Ha nem, akkor a B8 lépésben másik javaslat születhet, mégpedig az, hogy induljanak nagyobb derékbőséggel.
A 6. ábrán a folyamat másik variációcsoportja látható. Ebben a vevő azt kívánja, hogy farmernadrágja a csípőn alacsonyabban legyen (C0 lépés). A találmány szerinti rendszer a Cl lépésben először rövidebb ülésmélységet javasol, és ezt a C5 lépésig, a fazonkorlát eléréséig folytatja. Ha a 10 próbaruhadarab ekkor sem illeszkedik, akkor a rendszer a C6 lépésben nagyobb derékbőséget javasol. A folyamat addig folytatódik, míg a vevő elfogad egy 10 próbaruhadarabot, vagy úgy dönt, hogy nem vásárol.
A 7. ábrán a találmány egyik előnyös kiviteli alakja logikájának általános folyamatábrája látható. Abból indulunk ki, hogy a vevő felpróbál egy 10 próbaruhadarabot a D0 lépésben. A rendszer ellenőrzi az illeszkedést a Dl lépésben. Ha ez a 10 próbaruhadarab illeszkedik, és a vevő rendelni kíván, akkor felveszik a rendelést a D2 lépésben. Ha a próbaruhadarab nem illeszkedik, akkor a rendszer a D3 lépésben megállapítja, hogy a vevő elfogadja-e a derékbőséget. Ha nem, akkor a D4 lépésben megállapítja, hogy elérték-e a fazonkorlátot. Ha igen, akkor a rendszer a D5 lépésben megállapítja, hogy lehetséges-e vagy egy másik 10a csípőbőséget, vagy egy másik 10c ülésmélységet javasolni. Ha lehet, akkor javasol egy másik 10 próbaruhadarabot. Ha nem lehet, akkor a rendszer a DB lépésre lép, hogy a D16 lépésben megkapja a „nem vásárol” információt.
Megjegyezzük, hogy amikor a rendszer megállapítja, hogy egy vagy több méretnél már nincs választási lehetőség, akkor ezeket az opciókat kiiktatja, úgyhogy a vevő ezeket nem választhatja.
Továbbra is a 7. ábránál maradva, ha a derékbőségkorlátot nem érték el, a feldolgozás a D7 lépésre lép annak megállapítása végett, hogy a 10a csípőbőség, méreteket elfogadta-e. A derékbőségméreteknél leírt feldolgozáshoz hasonló feldolgozás következik a D8, D9 és D10 lépésben. Ha méretválasztás még lehetséges, akkor a rendszer a Dll lépésben megkérdezi, hogy az adott 10 próbaruhadarab 10c ülésmélységét a vevő elfogadta-e. Ha nem fogadta el, akkor a D12 és Dl3 lépésben megállapítja a korlátokat és megmaradó választási lehetőségeket. A rendszer folytatja azoknak a választási lehetőségeknek a kiiktatását, amelyek már nem állnak rendelkezésre.
Végül továbbra is a 7. ábránál maradva, ha a 10 próbaruhadarabot még nem fogadták el, akkor a Dl5 lépésben a rendszer megállapítja, hogy van-e még javasolha6
HU 219 644 Β tó méretválasztási lehetőség. Ha van, akkor a rendszer a D17 lépésre lép, hogy javasoljon egyet, és a vevő ezt felpróbálhatja.
Rátérve a 8. ábrára, az adott szakterületen járatos szakemberek számára nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljárás és berendezés sokféleképpen megvalósítható. Egy kézi rendszerben például 41 kartotékállományt és ezzel együtt kezelési utasítást vagy lapot lehet használni, ami megadja, hogyan kell az előző ábra szerinti logikát követni. Egy másik változat szerint 42 terminálként egy elektronikus készüléket, például előre beprogramozott elektronikus számológéphez hasonló „palmtop”-készüléket lehet használni. Ezek bármelyike egy 43 telefaxszal vagy 44 modemmel együtt használható arra, hogy az illeszkedési információt egy gyártórendszerhez továbbítsa.
Továbbra is a 8. ábránál maradva, a számítógépes 40 rendszerhez egy 45 hanggal aktivált rendszert vagy készüléket lehet csatlakoztatni a találmány megvalósítása végett.
Rátérve a 9. ábrára, ezen a találmánynak interaktív 40c érintésérzékeny képernyőt alkalmazó előnyös kiviteli alakja látható. Megjegyezzük, hogy billentyűzettel ellátott, egyszerűbb 40b monitor is alkalmazható. A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában egy 40c érintésérzékeny képernyő egy 40 rendszerrel és egy billentyűzettel van összekapcsolva. A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában 40c érintésérzékeny monitorral és billentyűzettel ellátott ipari, szokványos személyi számítógéprendszert alkalmazunk. A személyi számítógép Visual Basicben van programozva, hogy könnyen használható interfészt kapjunk, de az adott szakterületen járatos szakemberek számára nyilvánvaló, hogy bármilyen számítógéprendszert, így laptopokat, nagyszámítógépeket, miniszámítógépeket, párhuzamos processzorokat, agyműködést utánzó eszközöket (neural networks) stb. alkalmazni lehet. Hasonlóképpen számos olyan programozási nyelv van, amely lehetővé teszi egyszerű és akár az eladó, akár a vevő számára könnyen használható grafikus felhasználói interfész vagy beszédhangos interfész, vagy más interfész előállítását. A találmány egyik előnyös kiviteli alakja a méretinformációt hozzáférhető mátrix vagy táblázat alakjában tárolja és teszi hozzáférhetővé. Az ábrázolt logikai folyamatok bármilyen módon megvalósíthatók, amelyik lehetővé teszi a hozzáférést az ilyen információhoz, beleértve a szoftvert, firmvert (fix tárolóban tárolt információt), hardvert stb.
Áttérve most a 10. ábrára, ezen a találmány szerint a 10 próbaruhadarabok mennyiségének és méreteinek meghatározására szolgáló eljárást mutatjuk be. A folyamatábrán látható, hogy az E0 lépésben kiválasztunk egy ruhadarabtípust és -fajtát. A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában ez a fajta egy női farmernadrág. Az adott szakterületen járatos szakemberek számára azonban nyilvánvaló, hogy ki lehet választani ingeket, kesztyűket, lábbelit és bármilyen más típusú méretre szabott ruhadarabot.
Ezután az El lépésben kiválasztunk egy populációmintát. A minta nagysága a kiválasztott ruhadarabfajta típusától függ. A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában közelítőleg 1300 egyedi mérési adatot használtunk. Az E2 lépésben ezeket a mérési adatokat begyűjtjük vagy olyan személyektől, akiket ekkor mérnek először, vagy, ha alkalmas adatbázisok állnak rendelkezésre, akkor ezekből.
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában mérési adatokat gyűjtünk be a minta legalább egy alcsoportjából, úgyhogy a szakértő megfigyelheti, hogy ezek a személyek várhatólag mekkora méretkülönbségeket tudnak észlelni. Az egyik előnyös kiviteli alakban például megállapítottuk, hogy különböző méretű farmerokat felpróbáló nők a 10b derékbőségben vagy a 10a csípőbőségben általában nem tudtak egy hüvelyknél kisebb különbségeket megkülönböztetni. A legtöbb mért nő viszont a 10c ülésmélységméretekben olyan kis különbségeket is tudott észlelni, mint fél hüvelyk. Ezek a megfigyelések az E3 lépésben folynak, és ezeket az E4 lépésben használjuk fel a fazonkorlátokra vonatkozó minden releváns információval együtt, hogy az E4 lépésben a 10 próbaruhadarabok kiválasztására vonatkozó szabályokat előállítsuk. Az információt az E5 lépésben is felhasználjuk annak eldöntésére, hogy hány 10 próbaruhadarabot kell készíteni, és az E6 lépésben annak eldöntésére, hogy hány szabásmintát kell készíteni, ha egyáltalán készíteni kell.
Megjegyezzük, hogy a találmány egyik előnyös kiviteli alakjában ugyan szabásmintákat használunk a 10 próbaruhadarabhoz, de lehetséges, hogy másfajta ruhadarabhoz, például öntött vagy formázott 10 próbaruhadarabhoz nincs szükség szabásmintákra.
Rátérve all. ábrára, ezen a találmány szerinti eljárásban és berendezésben alkalmazott kiválasztási folyamat látható. A11A, llBésllC diagramban farmernadrág 10b derékbőségének, 10a csípőbőségének és 10c ülésmélységének méretei láthatók egy, a lehetséges 14a szegélyhosszakkal együtt.
All. ábrán látható példák a rendszerhez kapcsolt, 12-17. ábrák szerinti készüléket kezelő eladó szempontjából vannak bemutatva.
A 12. ábrán a találmány egyik előnyös kiviteli alakjában lévő érintésérzékeny képernyő látható, amelyen több „nyomógomb”, azaz választási lehetőség látható. A 205, 210 és 215 „nyomógomb” azt jelzi, hogy az eladó bevitte egy várható vevő nevét (Amy Smith) és saját névbetűit (bp).
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában az eladó megméri a vevőt, és beviszi a méreteit, - és a
2. ábra szerinti lOx, lOy és lOz kódok segítségével egy, a 220 „nyomógombon” egy 29 derékbőségértéket, egy 225 „nyomógombon” egy 42 csípőbőségértéket és egy 230 „nyomógombon” 25 1/2 ülésmélységet.
Egy 235 „nyomógomb” annak jelzésére használható, hogy a vevő semmit sem vásárolt. Egy 240 „nyomógomb”-bal választható a képernyő előző képének visszaállítására, és egy 245 „nyomógombbal” az eladó újraindíthatja a rendszert, ha akarja.
A 13. ábrán látható képernyőn egy 300 „nyomógomb” megjeleníti a vevő már felvett - 29 derékbőség, 42 csípőmagasság 25 1/2 ülésmélység - méreteit, egy
HU 219 644 Β
320 „nyomógomb” a 10 próbaruhadarabok jegyzéke, amelyen látható a javasolt 10 próbaruhadarab. A 14. ábrán a méretek bevitelének másik változata látható arra az esetre, amelyben nem végeznek méréseket. Vagy az eladó, vagy a vevő beviheti a vevő standard méretnagyságát egy 223 táblázatból. A választott méretnagyságot a rendszer a javasolandó 10 próbaruhadarab méreteivé alakítja át.
Visszatérve a 13. ábrára, ezen láthatók 337 sávozással ellátott „nyomógombok”. Ezeket a méretválasztási lehetőségeket a rendszer kiiktatta, miután a vevő úgy nyilatkozott, hogy ezek a méretek nem illeszkednek. A 337 sávozás nélküli 365-380 „nyomógomb” a megmaradt választási lehetőségeknek felel meg.
A 15. ábrán a képernyőn azok a választási lehetőségek láthatók, amelyek egy 10 próbaruhadarab felpróbálása után megmaradtak. A 360 nyomógomb illesztésére vonatkozó kérdés 363 igen, 365 nem, igazítani kell, 367 igen, új méret bevitele vált szükségessé. A 320a és 320a a mért értékek összegét, 335 nyomógombot használjuk, ha a vevő által a vásárláskor 340 nyomógombbal az előző képernyőt hívjuk vissza, míg a 345 gombbal a régi rendszer újraindítható.
A 16. ábrán egy 10 próbaruhadarab kiválasztása után a szegélyhosszmérési adatok bevitele látható. Itt a 28-as szegélyhosszt a 280 „nyomógombon” kéri. A 377 nyomógombok újabb szegélyhosszadatokat hívnak be.
A 17. ábrán az a képernyő látható, amelyet az összes méret elfogadása után lehet használni. Egy 335 nyomógomb jelzi, hogy a vevő elállt a vásárlástól. Ha a vevő rendelni akar, akkor kívánat esetén a 383 „nyomógombot” nyomják meg a rendelési információt tartalmazó képernyő lehívása végett. Egy 385 „nyomógomb” használható a gyártórendszer által használt kiszállítási rendszerre vonatkozó képernyő lehívása végett.
A 17. ábrán látható még, hogy a fizetési mód egy 990 „nyomógombbal” kiválasztható.
Az adott szakterületen járatos szakemberek számára nyilvánvaló, hogy az itt leírt kiviteli alakok csak példaképpeniek, és a leírtak szellemének megfelelő más rendszerek is a találmány keretei között vannak.

Claims (44)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés adott típusú és fajtájú méretre szabott öltözetek méreteinek meghatározására, és egy próbaöltözékként alkalmas körvonalazására, amelynek adatbevivő eszköze és adattárolója van, azzal jellemezve, hogy
    - a vevő méretének és/vagy dimenziójának - illesztési paramétereinek - bevitelére alkalmas módon kialakított adatbeviteli eszköze (42,43, 44, 45),
    - a bevitt illesztési paraméterek emberi nyelven történő módosítását és a vevő adatbevitele szerinti információ kiválasztását végző kiválasztó- - szolgáltatóegysége (50) - eszköze,
    - próbaöltözékek - próbaruhadarabok (10) - adatait, a vevő által bevitt módosító adatokat tároló kiértékelő- és döntéshozó - javaslattevő - rendszere (40) szolgáltatóegysége (50), szabásvezérlője (60) és gyártórendszere (70) van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tárolóeszközben (20, 30) elhelyezett próbaöltözékek - próbaruhadarabok (10) - a kiértékeléshez szükséges, meghatározott méreteként rögzítőkódokkal vannak ellátva.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy adattárolója több, a tárolóeszközben (20, 30) elhelyezett próbaöltözék - próbaruhadarabok (10) - szabásmintáját (lOx), adatait és kódjait foglalja magában.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzaljellemezve, hogy adattárolója próbaöltözék - próbaruhadarabok (10) - szabásmintája (lOx) szerinti további, szabásmintákat (lOz) és ezek kódjait (lOy) foglalja magában.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy tárolóeszköze (20, 30) - próbaruhadarabként (10) női nadrágokat tartalmaz.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy tárolóeszköze (20, 30) próbaöltözékként lábbelit tartalmaz.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy tárolóeszközben (20,30) elhelyezett próbaöltözékek - próbaruhadarabok (10) - egy, a szegélyeket rögzített, a kívánt szegélyhossz (14a) beállítására alkalmas mérőeszközzel (14) vannak ellátva.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy döntéshozó rendszere (40), a készítendő ruhadarab száma, a próbaruhadarabok méreteinek növekményes változatai és a várható vásárlói kereslet és a próbaruházat származásának korlátjához tartozó paraméterekkel van ellátva.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy rendszere (40) interaktív rendszerként van kialakítva.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy rendszere (40) billentyűzettel ellátott monitor (40b).
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy rendszere (40) érintésérzékeny képernyővel (40c) van ellátva.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy rendszere hanggal aktivált rendszerként (45) van kialakítva.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy rendszere interfészvezérléssel van ellátva.
  14. 14. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy rendszere (40) egy hálózathoz van csatlakoztatva.
  15. 15. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy rendszere (40) telefaxátviteli rendszerrel van ellátva.
  16. 16. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy rendelésfeldolgozási és kiszállítórendszere (90) is van.
  17. 17. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy próbaruhadarabjai (10) egy közös jelöléssel vannak ellátva.
    HU 219 644 Β
  18. 18. A 17. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a próbaruhadarabok jelölése mosható anyagú címke.
  19. 19. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a próbaruhadarabok (10) kódjai a próbaruhadarabok (10) méreteire vonatkozó számszerű adatok.
  20. 20. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a próbaruhadarab (10) kódjai vonalkódok.
  21. 21. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy gyártórendszere (70) kódolt szabásmintából (lOx) és szabásmintarészekből (lOz) az elfogadott illeszkedési méreteknek megfelelően összeállított, kiválasztott fajtájú és típusú kézi ruhadarab kiszabására, követésére, összevarrására, kezelésére és kiszállítására alkalmas egységekből van kialakítva.
  22. 22. A 21. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy készlettartási feltételek szerint vezérelt gyártórendszere (70) van.
  23. 23. A 22. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiszállítási határidő szerint vezérelt gyártórendszere (70) van.
  24. 24. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a próbaruhadarabon lévő (10) mérőeszköz (14) növekményjelölésekkel ellátott hajlékony anyagú mérőszalag.
  25. 25. Eljárás kiválasztott típusú és fajtájú ruhadarabok méretre szabására és gyártására előre bevitt méretadatok, valamint a vevő által megadott illesztési adatok figyelembevételével, azzal jellemezve, hogy
    - előre meghatározott, de egymástól eltérő méretű, a méreteket meghatározó kódokkal ellátott próbaöltözékekből - próbaruhadarabokból - készletet állítunk össze,
    - a készletezett próbaöltözékek - próbaruhadarabok - méreteit egy hozzáférhető rendszerben tároljuk,
    - a rendszerben tárolt próbaöltözék- - próbaruhadarab- - méreteket a vevők által bevitt kiegészítő adatokkal illesztjük, kiértékeljük, és a gyártási paraméterek előállításával szabásmintát készítünk.
  26. 26. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a készletezett próbaöltözék - próbaruhadarab - méreteit korlátozási feltételekkel látjuk el.
  27. 27. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gyártási szabásmintát kódolt szabásmintarészekből állítjuk össze.
  28. 28. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szabásminta alapján kiszabott anyagokat a szabásminta kódjával látjuk el.
  29. 29. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a próbaöltözék - próbaruhadarab - készletdarabjait a szegélyhossz méréséhez mérőeszközzel látjuk el.
  30. 30. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a próbaöltözék - próbaruhadarab - szerint szabásmintát készítünk.
  31. 31. A 30. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a próbaöltözék - próbaruhadarab - szabásmintáját megfelelő kóddal ellátott szabásmintarészekből állítjuk elő.
  32. 32. A 30. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szabásminta alapján kiszabott anyagot a szabásmintának megfelelő kóddal látjuk el.
  33. 33. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezérlést a próbaöltözék - próbaruhadarab - tárolt adatainak empirikus elemzése, valamint a készítendő próbaöltözék - próbaruhadarab - számának mérése és elemzése alapján végezzük.
  34. 34. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezérlést a próbaöltözékek - próbaruhadarabok - méreteinek növekményes változásait a várható, a vevők által észlelhető változásokra korlátozzuk.
  35. 35. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a próbaöltözékek - próbaruhadarabok - számát előre meghatározott feltételek szerint korlátozzuk.
  36. 36. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy feldolgozás folyamán a további méretváltozás lehetőségét kiiktatjuk.
  37. 37. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kijelzőként interaktív kijelzőkészüléket alkalmazunk.
  38. 38. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kijelzőként monitort és billentyűzetet alkalmazunk.
  39. 39. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kijelzőkészülékként érintésérzékeny képernyőt alkalmazunk.
  40. 40. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az adatbevitelt hanggal aktivált rendszerrel végezzük.
  41. 41. A 35. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezérlést interfésszel végezzük.
  42. 42. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az adatátvitelt hálózatra történő csatlakozással végezzük.
  43. 43. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az adatátvitelt telefaxos átvitellel végezzük.
  44. 44. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy további kiegészítő adatként rendelésfeldolgozási és kiszállítási információkat viszünk be.
HU9600945A 1994-08-12 1995-08-11 Eljárás és berendezés ruhadarabok méretre szabására és gyártására HU219644B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/289,406 US5548519A (en) 1994-08-12 1994-08-12 Custom apparel manufacturing apparatus and method
PCT/US1995/010253 WO1996005560A1 (en) 1994-08-12 1995-08-11 Custom apparel manufacturing apparatus and method

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9600945D0 HU9600945D0 (en) 1996-06-28
HUT74068A HUT74068A (en) 1996-10-28
HU219644B true HU219644B (hu) 2001-06-28

Family

ID=23111401

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9600945A HU219644B (hu) 1994-08-12 1995-08-11 Eljárás és berendezés ruhadarabok méretre szabására és gyártására

Country Status (22)

Country Link
US (1) US5548519A (hu)
EP (1) EP0722586B1 (hu)
JP (1) JP3302371B2 (hu)
KR (1) KR100243730B1 (hu)
CN (1) CN1110756C (hu)
AT (1) ATE210318T1 (hu)
AU (1) AU685669B2 (hu)
BR (1) BR9506312A (hu)
CA (1) CA2173986C (hu)
CZ (1) CZ287201B6 (hu)
DE (1) DE69524374T2 (hu)
ES (1) ES2165923T3 (hu)
FI (1) FI117156B (hu)
HU (1) HU219644B (hu)
IS (1) IS4336A (hu)
NO (1) NO961426L (hu)
NZ (1) NZ291631A (hu)
PL (1) PL179621B1 (hu)
RU (1) RU2128931C1 (hu)
SK (1) SK284011B6 (hu)
WO (1) WO1996005560A1 (hu)
ZA (1) ZA956715B (hu)

Families Citing this family (45)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5768135A (en) * 1994-08-12 1998-06-16 Custom Clothing Technology Corporation Custom apparel manufacturing apparatus and method
GB2297682B (en) 1995-02-08 1997-01-15 Gerber Garment Technology Inc Apparatus and method for bite cutting pattern pieces for made to order garments
JPH10130929A (ja) * 1996-10-24 1998-05-19 New Redei:Kk 補整下着の製造装置および方法
JP2998671B2 (ja) * 1997-01-10 2000-01-11 ウペポ・アンド・マジ株式会社 服飾のデザイン及び製作の支援方法
AUPO711497A0 (en) * 1997-06-02 1997-06-26 Chameleon Loose Covers Pty Ltd Remote manufacture of furnishing covers
US5956525A (en) * 1997-08-11 1999-09-21 Minsky; Jacob Method of measuring body measurements for custom apparel manufacturing
US6415199B1 (en) 1999-02-25 2002-07-02 E-Z Max Apparel Systems, Inc. Method and apparatus for preparing custom-fitted clothing
US6353770B1 (en) * 1999-05-26 2002-03-05 Levi Strauss & Co. Apparatus and method for the remote production of customized clothing
KR20010100712A (ko) * 2000-05-06 2001-11-14 김유연 인터넷 맞춤판매시스템 및 맞춤판매방법
US20020046133A1 (en) * 2000-09-28 2002-04-18 Sheth Uday Narendra Method for treating permeable surface items according to item owner's instructions
US6564118B1 (en) 2000-12-28 2003-05-13 Priscilla Swab System for creating customized patterns for apparel
US6711455B1 (en) 2001-07-20 2004-03-23 Archetype Solutions, Inc. Method for custom fitting of apparel
JP3692084B2 (ja) * 2002-02-13 2005-09-07 マルコ株式会社 衣類のオーダーメイド用計測サンプル及びオーダーメイド方式
US7058471B2 (en) * 2003-01-14 2006-06-06 Watanabe John S System and method for custom-made clothing
CN101156154A (zh) * 2003-03-20 2008-04-02 姆布里奥有限责任公司 改进衣服合身性的系统和方法
US20040236455A1 (en) * 2003-05-22 2004-11-25 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of designing a product in a virtual environment
US20040236552A1 (en) * 2003-05-22 2004-11-25 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of evaluating products using a virtual environment
US6810300B1 (en) 2003-05-22 2004-10-26 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of designing a product worn on a body in a virtual environment
US7099734B2 (en) 2003-05-22 2006-08-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of evaluating the performance of a product using a virtual environment
US20050027553A1 (en) * 2003-06-19 2005-02-03 Samet Vanessa J. Semi-custom furniture design system and apparatus
JP4533643B2 (ja) * 2004-02-26 2010-09-01 株式会社島精機製作所 人体モデルへのニットガーメントの着装シミュレーション方法とその装置、並びにそのプログラム
US20050234782A1 (en) * 2004-04-14 2005-10-20 Schackne Raney J Clothing and model image generation, combination, display, and selection
US7373284B2 (en) * 2004-05-11 2008-05-13 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of evaluating the performance of a product using a virtual environment
US7260445B2 (en) * 2004-06-24 2007-08-21 Basf Aktiengesellschaft System and method for customized industrial textile coloration
CN100353879C (zh) * 2005-12-31 2007-12-12 宁波宜科科技实业股份有限公司 一种用非接触式三维人体自动测量技术建立组合胸衬板型的方法
US7958016B2 (en) 2007-01-12 2011-06-07 International Business Machines Corporation Method and apparatus for specifying product characteristics by combining characteristics of products
EP2276364A4 (en) * 2008-04-11 2015-05-20 Uniqsize As STANDARD CLOTHING SYSTEM SEMI-ADAPTED TO THE PERSON
WO2010037029A1 (en) * 2008-09-26 2010-04-01 Nike International Ltd. Efficient method and system for customized manufacture of shoes
CA2717274A1 (en) * 2009-10-13 2011-04-13 Elsa Hopman Apparel fit guide
US11640672B2 (en) 2010-06-08 2023-05-02 Styku Llc Method and system for wireless ultra-low footprint body scanning
US10628666B2 (en) 2010-06-08 2020-04-21 Styku, LLC Cloud server body scan data system
US11244223B2 (en) 2010-06-08 2022-02-08 Iva Sareen Online garment design and collaboration system and method
US10628729B2 (en) 2010-06-08 2020-04-21 Styku, LLC System and method for body scanning and avatar creation
AU2011293106B2 (en) * 2010-08-27 2016-07-28 Clonnequin Pty Ltd Mannequin, method and system for purchase, making and alteration of clothing
US8549763B2 (en) 2010-12-15 2013-10-08 Tamara KRAWCHUK System and method for garment fitting and fabrication
DE102011055620B4 (de) 2011-11-22 2015-06-18 Manchi E. K. Maßgefertigte Jeans
US9489743B2 (en) 2013-03-13 2016-11-08 Mecommerce, Inc. Determining dimension of target object in an image using reference object
US20140379515A1 (en) * 2013-06-25 2014-12-25 Stantt LLC Method For Providing A Custom-Like Fit In Ready-To-Wear Apparel
JP6969877B2 (ja) * 2017-02-28 2021-11-24 株式会社Zozo サイズ測定装置及びサイズ測定システム
US11948057B2 (en) * 2017-06-22 2024-04-02 Iva Sareen Online garment design and collaboration system and method
US20190350287A1 (en) * 2018-05-18 2019-11-21 Meghan Litchfield Method of custom tailoring apparel at scale
DE102018120619A1 (de) * 2018-08-23 2020-02-27 B-Horizon GmbH Verfahren zum Herstellen eines Textilstückes
CN110384287B (zh) * 2019-03-13 2020-12-11 安徽红振服饰有限公司 一种t恤订制装置
DE102019203892A1 (de) * 2019-03-21 2020-09-24 Robert Bosch Gmbh Verfahren zum Abgleich von individuellen Passungsdaten mit Kleidungsdaten
KR102531776B1 (ko) 2022-10-31 2023-05-12 대한민국 유전 및 라이프스타일 위험도 평가 기반 제2형 당뇨병 고위험군 진단 방법

Family Cites Families (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US358903A (en) * 1887-03-08 Measuring-jacket
US633654A (en) * 1899-03-03 1899-09-26 James T Melick Garment-fitter.
US1121410A (en) * 1913-12-08 1914-12-15 Joseph Scribante Trial or fitting garment.
US1732367A (en) * 1923-03-31 1929-10-22 Teletype Corp Motor construction and regulating means therefor
US2231437A (en) * 1938-10-22 1941-02-11 Dominick J Cieri Adjustable pattern
GB557265A (en) * 1942-05-05 1943-11-12 Jessie Carlyle Cooke Improvements relating to means for taking measurements for the production of garments
US2631374A (en) * 1947-01-30 1953-03-17 Frederick A Purdy Apparatus for fitting clothes
US2615250A (en) * 1949-12-30 1952-10-28 Fessler Abe Fitting canvas for fur garments or the like
US2762124A (en) * 1951-02-09 1956-09-11 D Angelo Conrad Means for graphically fitting garments
US3091861A (en) * 1960-01-08 1963-06-04 Belle Jardiniere Measuring corset assembly for tailors' shops
DE1239638B (de) * 1963-10-05 1967-04-27 Jean Guesken Maschinenfabrik I Antriebsvorrichtung fuer den Schusseintrag bei Webmaschinen, bei welchen die Schussfaeden in das Webfach mit Hilfe im Rhythmus der Weblade hin- und herschwingender Greiferstangen eintragbar sind
US3391392A (en) * 1965-10-18 1968-07-02 California Comp Products Inc Method and apparatus for pattern data processing
US3529298A (en) * 1967-08-23 1970-09-15 Ibm Graphical design of textiles
US3566365A (en) * 1968-09-12 1971-02-23 Searle Medidata Inc Multiphasic medical screening system
US3601817A (en) * 1969-07-09 1971-08-31 Milton Abrams Garment alterational means and methods
US3765349A (en) * 1971-05-06 1973-10-16 Gerber Garment Technology Inc Apparatus for forming bundles of sheet material
US3887903A (en) * 1973-08-29 1975-06-03 Camsco Inc Interactive man-machine method and system for grading pattern pieces and for producing an apparel marker
US3895358A (en) * 1973-10-17 1975-07-15 Gerber Garment Technology Inc Method of reproducing a marker
US3902182A (en) * 1973-10-18 1975-08-26 Lars Evert Bernhard Hillborg Process and device for determining photographically dimensions of persons and objects
US4211011A (en) * 1976-05-07 1980-07-08 Jacobson Ilamae W Self measuring garment assembly
US4137634A (en) * 1976-09-20 1979-02-06 John Klamar Universal custom fit garment patterns and method of using the same
US4136452A (en) * 1977-04-13 1979-01-30 Camp 7, Inc. Method for fabricating a custom fit garment
US4149246A (en) * 1978-06-12 1979-04-10 Goldman Robert N System for specifying custom garments
US4546434C1 (en) * 1979-10-03 2002-09-17 Debbie A Gioello Method for designing apparel
EP0128146B1 (en) * 1982-06-08 1988-04-27 Proca Consulting Ab Method for taking body measurement and apparatus for performing the method as well as a system for taking body measurement and producing garments
US4586150A (en) * 1983-09-14 1986-04-29 Richman Brothers Company Electronic measuring device
US4598376A (en) * 1984-04-27 1986-07-01 Richman Brothers Company Method and apparatus for producing custom manufactured items
FR2561801B1 (fr) * 1984-03-21 1987-01-09 Paly Rene Procede de gradation et decoupe automatique d'articles, notamment de pieces de vetements
US4873643A (en) * 1987-10-22 1989-10-10 Andrew S. Crawford Interactive design terminal for custom imprinted articles
US4916624A (en) * 1988-03-16 1990-04-10 Minnesota Mining And Manufacturing Company Computerized system for prealteration of garment pattern data
US4926344A (en) * 1988-03-16 1990-05-15 Minnesota Mining And Manufacturing Company Data storage structure of garment patterns to enable subsequent computerized prealteration
US4916634A (en) * 1988-03-16 1990-04-10 Minnesota Mining And Manufacturing Copany System for preparing garment pattern data to enable subsequent computerized prealteration
US4868990A (en) * 1988-05-11 1989-09-26 Executive Fit, Inc. Garment measuring system
CN2038327U (zh) * 1988-07-22 1989-05-31 邵越臣 男女通用无须计算的服装裁剪板
US4885844A (en) * 1988-11-14 1989-12-12 Chun Joong H Computer aided custom tailoring with disposable measurement clothing
US5163006A (en) * 1990-02-15 1992-11-10 Michelle Deziel System for designing custom-made, formfitted clothing, such as bathing suits, and method therefor
GB2243987B (en) * 1990-04-20 1994-02-09 Patricia Matthews Method and apparatus for producing clothing patterns
US5163007A (en) * 1990-11-13 1992-11-10 Halim Slilaty System for measuring custom garments
US5341305A (en) * 1991-05-02 1994-08-23 Gerber Garment Technology, Inc. A computerized pattern development system capable of direct designer input

Also Published As

Publication number Publication date
JP3302371B2 (ja) 2002-07-15
NO961426D0 (no) 1996-04-11
ES2165923T3 (es) 2002-04-01
IS4336A (is) 1996-04-11
CA2173986A1 (en) 1996-02-22
CZ135496A3 (en) 1997-12-17
PL179621B1 (pl) 2000-10-31
EP0722586A4 (en) 1997-02-05
PL313972A1 (en) 1996-08-05
ATE210318T1 (de) 2001-12-15
CZ287201B6 (en) 2000-10-11
ZA956715B (en) 1996-03-28
SK284011B6 (sk) 2004-08-03
RU2128931C1 (ru) 1999-04-20
CA2173986C (en) 1999-10-19
CN1110756C (zh) 2003-06-04
KR100243730B1 (ko) 2000-02-01
BR9506312A (pt) 1997-08-05
WO1996005560A1 (en) 1996-02-22
HU9600945D0 (en) 1996-06-28
MX9601394A (es) 1998-06-30
EP0722586A1 (en) 1996-07-24
NO961426L (no) 1996-06-12
NZ291631A (en) 1997-02-24
AU3322595A (en) 1996-03-07
SK58296A3 (en) 1997-05-07
EP0722586B1 (en) 2001-12-05
HUT74068A (en) 1996-10-28
US5548519A (en) 1996-08-20
FI961586A0 (fi) 1996-04-11
FI117156B (fi) 2006-07-14
FI961586A (fi) 1996-06-11
DE69524374D1 (de) 2002-01-17
CN1136355A (zh) 1996-11-20
JPH09504636A (ja) 1997-05-06
DE69524374T2 (de) 2002-05-23
AU685669B2 (en) 1998-01-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU219644B (hu) Eljárás és berendezés ruhadarabok méretre szabására és gyártására
CA2202196C (en) Custom apparel manufacturing apparatus and method
MXPA97002636A (en) Apparatus and method for manufacturing clothing to the med
AU756461B2 (en) Remote production of customized clothing
AU721647B2 (en) System and method for fashion shopping
US20100049633A1 (en) System and method to identify and visually distinguish personally relevant items
WO2008124511A1 (en) Computer system for rule-based clothing matching and filtering considering fit rules and fashion rules
US20090210320A1 (en) System and method for comparative sizing between a well-fitting source item and a target item
Kinley Size variation in women’s pants
JP3234040B2 (ja) 衣服適合性判断システム
JP2004318336A (ja) パターンオーダーシステム
Petrosova et al. Three-dimensional scanning of a figure as the basis for mass customization of industrial clothing collections
US20230206419A1 (en) Personalized garment fit comparison and evaluation
MXPA96001394A (en) Apparatus and method for manufacturing overhead dresses

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: LEVI STRAUSS & CO., US

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees