HU216639B - Amidcsoportokat tartalmazó, peroxisav-aktivátorokat magukban foglaló fehérítőkészítmények és kelmetisztítási eljárás - Google Patents

Amidcsoportokat tartalmazó, peroxisav-aktivátorokat magukban foglaló fehérítőkészítmények és kelmetisztítási eljárás Download PDF

Info

Publication number
HU216639B
HU216639B HU9503298A HU9503298A HU216639B HU 216639 B HU216639 B HU 216639B HU 9503298 A HU9503298 A HU 9503298A HU 9503298 A HU9503298 A HU 9503298A HU 216639 B HU216639 B HU 216639B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
group
alkyl
weight
hydrogen
bleach activator
Prior art date
Application number
HU9503298A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9503298D0 (en
HUT73730A (en
Inventor
Michael Eugene Burns
Richard Timothy Hartshorn
Alan David Willey
Original Assignee
The Procter & Gamble Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Co. filed Critical The Procter & Gamble Co.
Publication of HU9503298D0 publication Critical patent/HU9503298D0/hu
Publication of HUT73730A publication Critical patent/HUT73730A/hu
Publication of HU216639B publication Critical patent/HU216639B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/39Organic or inorganic per-compounds
    • C11D3/3902Organic or inorganic per-compounds combined with specific additives
    • C11D3/3905Bleach activators or bleach catalysts
    • C11D3/3907Organic compounds
    • C11D3/3917Nitrogen-containing compounds
    • C11D3/392Heterocyclic compounds, e.g. cyclic imides or lactames
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/39Organic or inorganic per-compounds
    • C11D3/3902Organic or inorganic per-compounds combined with specific additives
    • C11D3/3905Bleach activators or bleach catalysts
    • C11D3/3907Organic compounds
    • C11D3/3917Nitrogen-containing compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

A találmány tárgya őlyan aktivált fehérítőrendszeres mősószer, amelyőxidatív lebőmlásra érzékeny, természetes gűmiból készült részekettartalmazó aűtőmata mősógépben végzett kelmetisztítá i eljárásban atermészetes gűmit alapvetően nem kárősítja. A fehérítőrendszer egyamidcsőpőrtőt tartalmazó fehérítőaktivátőrból, egy amidcsőpőrtőt nemtartalmazó hidrőfil fehérítőaktivátőrból és egy lőnyösenperbőrátsókból és perkarbőnátsókból kiválasztőtt perőxigénfehérítővegyületből áll. Az ilyen fehérítőrendszerek különösen jólalkalmazhatók hagyőmányős mősószer-alkőtórészeket, tisztító hatá úfelületaktív anyagőkat, szennylebegtetőket, enzimeket, illatanyagőkatstb., valamint kelátképző szereket tartalmazó készítményekben, amelyekgranűlátűm, paszta, főlyadék vagy rúd főrmájúak lehetnek ŕ

Description

KIVONAT
A találmány tárgya olyan aktivált fehérítőrendszeres mosószer, amely oxidatív lebomlásra érzékeny, természetes gumiból készült részeket tartalmazó automata mosógépben végzett kelmetisztítási eljárásban a természetes gumit alapvetően nem károsítja. A fehérítőrendszer egy amidcsoportot tartalmazó fehérítőaktivátorból, egy amidcsoportot nem tartalmazó hidrofil fehérítőaktivátorból és egy előnyösen perborátsókból és perkarbonátsókból kiválasztott peroxigén fehérítővegyületből áll. Az ilyen fehérítőrendszerek különösen jól alkalmazhatók hagyományos mosószer-alkotórészeket, tisztító hatású felületaktív anyagokat, szennylebegtetőket, enzimeket, illatanyagokat stb., valamint kelátképző szereket tartalmazó készítményekben, amelyek granulátum, paszta, folyadék vagy rúd formájúak lehetnek.
A leírás terjedelme 14 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
HU 216 639 B
HU 216 639 Β
A találmány tárgyát aktivált fehérítőrendszeres mosodai mosószerek képezik, és kelmetisztítási eljárás.
Régóta ismert, hogy a peroxigénes fehérítők hatékonyak a kelmékből való folt és/vagy szennyeződés eltávolításban, azonban az ilyen fehérítők hőmérsékletfüggők. 60 °C-os mosófolyadék-hőmérsékletnél a peroxigénes fehérítők csak részleges hatékonyságnak. Amennyiben a mosófolyadék-hőmérsékletét 60 °C alá csökkentjük, a peroxigénes fehérítők viszonylag hatástalanná válnak. Ennek következtében jelentős mennyiségű ipari kutatást végeztek olyan fehérítőrendszerek kifejlesztésére, amelyek a peroxigénes fehérítőket 60 °C alatti mosófolyadék-hőmérsékleteken hatékonyan tartó aktivátort tartalmaznak.
A technika állásában számos anyagot közölnek hatékony fehérítőaktivátorként. Egy széles körben alkalmazott fehérítőaktivátor a tetraacetil-etilén-diamin (TAED). TAED különösen italfoltokra nyújt hatékony hidrofil tisztítást, azonban korlátozott teljesítményű, például a testápoló olajokból származó piszkos, sárga foltokra. Az aktivátor másik típusa, például (nonaoiloxi)-benzolszulfonsav (NOBS) és más, általában hosszúszénláncú alkilcsoportokat tartalmazó aktivátorok, hidrofób természetűek, és kitűnő teljesítményt nyújtanak piszkos foltokra. Azonban az eddig kifejlesztett hidrofób aktivátorok közül sok elősegíti bizonyos mosógépekben az alkalmazott természetes gumirészek károsodását. A mosógéprészekre gyakorolt ezen negatív hatásai miatt hosszú ideig korlátozott volt az ilyen, mosószerhez hozzáadott fehérítőrendszerek választása. Ez különösen igaz az európai mosószer/fehérítőkre, mivel az Európában gyártott mosógépeket természetes gumiból készített kulcsalkatrészekkel, például vízbevezető csövekkel és motortömítésekkel szerelnek fel. Ennélfogva olyan fehérítőrendszert igényelnek, amely a piszkos szennyeződés tisztítását a mosógépekben található természetes gumirészek lényeges károsodása nélkül biztosítja.
Azt már megállapították, hogy a hagyományos, jellemzően egy hidrofób fehérítőaktivátort és egy hidrogén-peroxid-forrást tartalmazó fehérítőrendszerekben az aktivátor egy peroxisavas fehérítőszer formázására perhidrolízisen megy át. Az ilyen, fehérítőaktivátorok és hidrogén-peroxid közötti perhidrolízisreakció mellékterméke egy diacil-peroxidféleség (DAP). Továbbá felfedezték, hogy a hidrofób fehérítőaktivátorokból származó DAP-ok hajlamosak arra, hogy maradékot formáló, oldhatatlan, gyengén diszpergálható, olajos anyagok legyenek, amelyek lerakodhatnak a mosófolyadék hatásának kitett, természetes gumi mosógéprészekre. Az olajos DAP-maradék a természetes gumirészeken filmet képezhet, és elősegítheti a gumi szabadgyökös és peroxidos károsodását, ami esetleg a részek meghibásodásához vezethet. Ez különösen igaz a mosófolyadék hatásának hosszabb ideig kitett gumirészekre, például a vízbevezető csövekre.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a hidrofób fehérítőaktivátoroknak aminosavakból származó csoportja perhidrolízisnél káros, olajos DAP előállítása nélkül formál hidrofób amido-persavakat. A találmány korlátozása nélkül úgy véljük, hogy az aminosavból származó fehérítőaktivátorok perhidrolízisreakciójával előállított DAP-ok oldhatatlan, kristályos szilárd anyagok. Az ilyen szilárd DAP-ok nem formálnak filmbevonatot. Ennek megfelelően a természetes gumi géprészeket nem tesszük ki hosszú ideig DAP hatásának, és azokat a találmány szerinti fehérítőrendszer lényegében nem károsítja.
A találmány így megoldja annak a hosszú ideje fennálló igénynek a kielégítését, hogy egy olyan hatékony hidrofób fehérítőrendszert biztosítsunk, amely nem segíti elő a mosógépekben a természetes gumirészek szabadgyökös és peroxidos károsodását. A találmány egy természetes gumiból készült részekkel rendelkező mosógépben végzett olyan fehérítőrendszerrel rendelkező kelmetisztítási eljárást biztosít, amelyben a természetes gumit a fehérítőrendszer alapvetően nem károsítja.
Az amerikai 4634 551 számú (Bums et al) szabadalmi iratban a találmányban alkalmazott típusú amidoperoxisav fehérítővegyületeket és ezek prekurzorait közük. Lásd az amerikai 4 852 989 számú (Bums et al) és az amerikai 4 966 723 számú (Hodge et al) szabadalmi iratokat is.
A találmány tárgya egy oxidatív lebomlásra érzékeny, természetes gumiból készült részekkel rendelkező automata mosógépben végzett kelmetisztítási eljárás is. Az eljárás a kelméknek az illető mosógépben, egy vizes oldatban való keverését tartalmazza, amely vizes oldat egy fehérítőaktivátort tartalmazó fehérítőrendszert tartalmaz, amely az illető vizes oldatban egy peroxidforrással olajos diacetil-peroxid (DAP) képződése nélkül oly módon reagál egy peroxisavat képezve, hogy az illető természetes gumirészeket az illető reakció melléktermékei lényegében nem károsítják.
A reakció szerint keletkező, amidcsoportot tartalmazó peroxisavak (la) és (Ila) általános képletnek, amely képletekben
R1 jelentése egy körülbelül 1-14 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport,
R2 jelentése egy körülbelül 1-14 szénatomos alkilén-, arilén- vagy alkariléncsoport, és
R5 jelentése hidrogénatom, vagy egy körülbelül 1-10 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport.
Az illető eljárás fehérítőrendszere tartalmaz:
a) legalább körülbelül 0,1 tömeg%, előnyösen körülbelül 1-75 tömeg%, vizes oldatban hidrogén-peroxid termelésére képes peroxigén fehérítővegyületet, és
b) legalább körülbelül 0,1 tömeg%, előnyösen körülbelül 0,1-50 tömeg% fehérítőaktivátort, amelyet
i) (I) és (II) általános képletű amely képletekben
R1 jelentése egy körülbelül 1-14 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport,
R2 jelentése egy körülbelül 1-14 szénatomos alkilén-, arilén- vagy alkariléncsoport,
R5 jelentése hidrogénatom, vagy egy körülbelül 1-10 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport, és
L jelentése egy távozó csoport vegyületekből vagy azok keverékeiből álló csoportból,
HU 216 639 Β ii) (III) általános képletű amely képletben
R[ jelentése hidrogénatom, alkaril-, aril-, aralkilcsoport, és
R2, R3, R4 és R5 hidrogénatom, halogénatom, alkil-, alkenil-, aril-, hidroxil-, alkoxil-, amino-, alkil-aminocsoportok, -COOR6 általános képletű csoport (amelyben R6 jelentése hidrogénatom vagy egy alkilcsoport) és karbonil funkcionális csoportok közül kiválasztott, azonos vagy eltérő szubsztituens lehet vegyületekből; és iii) i) és ii) keverékeiből álló csoportból választunk ki.
Az a) által termelt hidrogén-peroxidnak b) fehérítőaktivátorhoz viszonyított mólaránya előnyösen legalább körülbelül 1,5.
A találmány oltalmi körébe tartoznak azok a granulátum, paszta, folyadék vagy rúd formájú mosodai készítmények is, amelyek az előzőekben közölt fehérítőrendszert tisztító hatású, a készítményben a későbbiekben jelzett mennyiségekben jelenlevő alkotórészekkel együtt tartalmazzák.
Azok az előnyös b)i) típusú fehérítőaktivátorok, amelyekben R1 jelentése körülbelül 6-12 szénatomos alkilcsoport, R2 körülbelül 1-8 szénatomot tartalmaz, és R5 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport. Különösen előnyös b)i) típusú fehérítőaktivátorok azok az előző általános képletekkel definiált vegyületek, amelyekben R1 jelentése egy körülbelül 7-10 szénatomos alkilcsoport, és R2 körülbelül 4-5 szénatomot tartalmaz.
Azok az előnyös b)ii) típusú fehérítőaktivátorok, amelyekben R2, R3, R, és R5 jelentése hidrogénatom, és Rl jelentése fenilcsoport.
A peroxigén fehérítővegyület bármilyen peroxidforrás lehet, és előnyösen egy nátrium-perborát-víz(l/l)ból, nátrium-perborát-víz(l/4)-ból, nátrium-perkarbonátból, nátrium-pirofoszfát-peroxihidrátból, karbamidperoxihidrátból, nátrium-peroxidból és ezek keverékeiből álló csoportból választjuk ki. A nagyon előnyös peroxigén fehérítővegyületeket nátrium-perborát-víz(l/l)-ból, nátrium-perborát-víz(l/4)-ból, nátrium-perkarbonátból és ezek keverékeiből álló csoportból választjuk ki. A legelőnyösebb peroxigén fehérítővegyület a nátrium-perkarbonát.
A találmány szerinti fehérítőaktivátorokat gumira biztonságos hidrofil aktivátorokkal, például TAED-del kombináltan, jellemzően 1:5 és 5:1 közötti tartományban levő, előnyösen körülbelül 1:1 amidszármazékok:TAED tömegarányban alkalmazzuk. A gumira biztonságos hidrofil aktivátorok másik fontos csoportja az N-acil-kaprolaktám aktivátorokat foglalja magában, amelyekben az acilcsoport R'-CO- általános képletű, amely képletben R1 6 vagy annál kevesebb szénatomot tartalmaz. Nagyon előnyös hidrofil kaprolaktám aktivátorok a formil-kaprolaktám, acetil-kaprolaktám és benzoil-kaprolaktám.
A kelmetisztítási eljárás a kelméknek az illető mosógépben, egy mosószerkészítményt tartalmazó vizes oldatban való keverését tartalmazza, amely mosószerkészítmény legalább körülbelül 300 ppm hagyományos mosószeralkotórészeket, legalább 25 ppm fehérítővegyületet és legalább 25 ppm fehérítőaktivátort tartalmaz. Előnyösen a folyadék körülbelül 900-20 000 ppm hagyományos mosószeralkotórészeket, körülbelül 100-25 000 ppm fehérítővegyületet és körülbelül 100-2500 ppm fehérítőaktivátort tartalmaz. Az eljárást sikeresen kivitelezhetjük körülbelül 60 °C alatti hőmérsékleteken, azonban természetesen teljesen hatékony, és a gumirészekre még a forralásig felmenő mosodai hőmérsékleteknél is biztonságos.
A leírásban megadott, készre formált mosószerkészítményekben alkalmazott hagyományos mosószeralkotórészek körülbelül 1-99,8 t%, előnyösen körülbelül
5-80 t% tisztító hatású felületaktív anyagot tartalmazhatnak. Más, adott esetben alkalmazható mosószeralkotórészeket is tartalmazhatnak a találmány által nyújtott, készre formázott mosószer/fehérítő készítmények.
Az összes százalék, arány és részarány tömeg szerinti, amennyiben másként nem írjuk elő. Az összes idézett dokumentumot hivatkozásként tekintjük a leírásban.
A találmány tárgya egy oxidatív lebomlásra érzékeny, természetes gumiból készített részekkel rendelkező automata mosógépekben végzett kelmetisztításra szolgáló eljárás is. A találmányban alkalmazott fehérítőrendszer biztonságos a természetes gumi géprészekre és egyéb, a fehérítőrendszer hatásának kitett természetes gumicikkre, beleértve a természetes gumit és természetes gumi rugalmas anyagokat tartalmazó kelméket is. A találmányban alkalmazott fehérítőrendszer a kelmék hatékony és eredményes felületi fehérítését biztosítja, ami által eltávolítja a kelmékből a foltokat és/vagy szennyeződéseket, beleértve a „kétes eredetű” szennyeződéseket. Kétes eredetű szennyeződések azok a szennyeződések, amelyek a kelmén számos használati és mosási ciklus után épülnek fel, és így végső fokon a kelme szürke vagy sárga elszíneződését okozzák. Ezek a szennyeződések szemcsés és zsíros anyagok keverékéből állnak. Az ilyen típusú szennyeződés eltávolítását néha „kétes tisztaságú szövet tisztítása”-ként említjük.
A találmány szerinti fehérítőrendszerek és aktivátorok váratlanul további előnyöket nyújtanak azzal, hogy a kelmékre biztonságosabbak és kevesebb színkárosodást okoznak, mint más aktivátorok, ha a találmányban megadott módon alkalmazzuk azokat.
A fehérítőmechanizmus és különösen a felületi fehérítőmechanizmus nem teljesen tisztázott. Azonban általánosságban úgy véljük, hogy a fehérítőaktivátor egy peroxi-karbonsav formálására a peroxigén fehérítő által fejlesztett hidrogén-peroxidból keletkező peroxidanion által nukleofil támadáson megy át. Ezt a reakciót közönségesen perhidrolízisnek hívjuk.
Úgy véljük, hogy a találmány oltalmi körén belül levő fehérítőaktivátorok még olyan mosóoldat hőmérsékleteknél is hatékonyabb peroxigén fehérítőket is adhatnak, ahol a fehérítőaktivátorok nem szükségszerűen aktiválják a fehérítőszert, azaz körülbelül 60 °C felett. A találmány szerinti fehérítőrendszerek ennélfogva a kizárólagosan peroxigén fehérítővel kapott, ugyanolyan
HU 216 639 Β szintű felületi fehérítőteljesítmény nyeréséhez kevesebb peroxigén fehérítőt igényelnek.
A fehérítőaktivátor - A találmánnyal alkalmazott hidrofób fehérítőaktivátorok (I) és (II) általános képletű amidcsoportban helyettesített vegyületek vagy azok keverékei, amely vegyületek képletében R1, R2 és R5 jelentése az előzőek szerint definiált, és L jelentése alapvetően bármilyen megfelelő távozó csoport lehet. Egy távozó csoport az a bármilyen csoport, amelyet a fehérítőaktivátorból a peroxid anion által végzett nukleofil támadás következményeként távolítunk el. Ez a perhidrolízis reakció eredményezi a peroxi-karbonsav képződését. Általánosságban egy olyan csoportra, amely megfelelő távozó csoport, egy elektronvonzási hatást kell gyakorolni. Ennek egy stabil részecskét kell formálni úgy, hogy a fordított irányú reakció elhanyagolható legyen. Ez lehetővé teszi a perhidroxid anion által végzett nukleofil támadást.
Az L csoportnak megfelelően reakcióképesnek kell lennie az optimális időkereten (például egy mosási cikluson) belül végbemenő reakcióhoz. Amennyiben azonban L túl reakcióképes, ezt az aktivátort nehéz lesz egy fehérítőkészítményben való alkalmazáshoz stabilizálni. Ezek a tulajdonságok általában párhuzamosak a távozó csoportban levő konjugált sav pKa-értékével, bár ismertek ezen konvenció alól kivételek. Szokványosán azok a távozó csoportok mutatnak ilyen viselkedést, amelyekben konjugált savaik körülbelül 4-13, előnyösen körülbelül 6-11 és legelőnyösebben körülbelül 8-11 tartományban levő pKa-értékűek.
Előnyös fehérítőaktivátorok azok az előzőekben közölt általános képletű vegyületek, amelyek képletében R>, R2 és R5 jelentése a peroxisavnál definiált, és L csoportot egy (a), (b), (c), (d), (e), (f), (g), (h), (i), (j), (k) és (1) általános képletű csoportok és lH-imidazol-1il-csoport által alkotott csoportból amely képletekben
R1 jelentése körülbelül 1-14 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport,
R3 jelentése 1-8 szénatomos alkillánc,
R4 jelentése hidrogénatom vagy R3 csoport, és
Y jelentése hidrogénatom vagy egy oldhatóságot elősegítő csoport és ezek keverékeiből választjuk ki.
Az előnyös oldhatóságot elősegítő csoportok -SO3~M+, -CO2-M+, -SO4-M+, -N+(R3)4X- és 0<N(R3)3 és legelőnyösebben -SO3 M+ és -CO2~M+ csoportok, amelyek képletében R3 jelentése egy körülbelül 1 -4 szénatomos alkillánc, M jelentése egy, a fehérítőaktivátor oldódását elősegítő kation, és X jelentése egy, a fehérítőaktivátort oldhatóvá tevő anion. M jelentése előnyösen egy alkálifém-, ammónium- vagy helyettesített ammónium-kation, legelőnyösebben nátrium- vagy káliumion, és X jelentése egy halogenid-, hidroxi-metil-szulfát- vagy acetát-anion. Meg kell jegyeznünk, hogy oldódást elősegítő csoportokat nem tartalmazó távozó csoporttal rendelkező fehérítőaktivátorokat feloldásuk elősegítése céljából a fehérítőoldatban jól kell diszpergálni.
Előnyös fehérítőaktivátorok azok az előző általános képletű vegyületek, amelyek képletében L csoportot (a), (b) és (c) általános képletű csoportokból álló csoportból választjuk ki, amely csoportok képletében R3 jelentése az előzőekben meghatározott, és Y jelentése -SO3~M+ és -CO2“M+ csoport, amelyekben M jelentése az előzőekben meghatározott.
A fehérítőaktivátorok másik fontos csoportját azok a vegyületek képezik, amelyek a ciklikus gyűrű karbonilszénatomján, a perhidroxid anion által végrehajtott nukleofil támadás következményeként gyűrűfelnyílásokkal szerves persavakat adnak, ahogyan a leírásban közöljük. A gyűrűfelnyitási reakció, a gyűrű karbonilcsoportjának a hidrogén-peroxid vagy anionja által való megtámadását tartalmazza. Gyűrűfelnyílásos fehérítőaktivátorokat például az amerikai 4966723 számú (Hodge et al) szabadalmi iratban találhatunk.
A Hodge által közölt ilyen aktivátorvegyületek a benzoxazintípusú aktivátorok, beleértve a (III) általános képletű helyettesített benzoxazintípust - amely képletben
Rí jelentése hidrogénatom, alkil-, alkaril-, aril-, aralkilcsoport, és
R2, R3, R4 és R5 csoportok azonosak vagy különbözőek lehetnek és jelentésük hidrogénatomból, halogénatomból, alkil-, alkenil-, aril-, hidroxi-, alkoxi-, amino-, alkil-amin-, COOR6 (ahol Rg jelentése hidrogénatom vagy alkilcsoport) és karbonil funkcionális csoportokból kiválasztott szubsztituens.
Előnyös a (Illa) képletű benzoxazintípusú aktivátor (a 2-fenil-4H-3,1 -benzoxazin-4-on).
A találmányban legalább körülbelül 0,1 tömeg%, előnyösen körülbelül 0,1-50 tömeg%, még előnyösebben körülbelül 1-30 tömeg%, legelőnyösebben körülbelül 3-25 tömeg% fehérítőaktivátort alkalmazunk a fehérítőrendszerre vagy a mosószerkészítményre vonatkoztatva.
Ha aktivátorokat alkalmazunk, olyan mosóoldatokkal kapunk optimális felületi fehérítőteljesítményt, amelyekben az ilyen oldatok pH-értéke a perhidrolízis reakció elősegítésére körülbelül 8,5-10,5 és előnyösen körülbelül 9,5-10,5 közötti. Ilyen pH-értéket a közönségesen pufferoldatokként ismert anyagokkal kaphatunk, amelyek a találmány szerinti fehérítőrendszereknek adott esetben alkalmazható alkotórészei.
Azok a fehérítőrendszerek, amelyekben fehérítőaktivátort alkalmazunk, alapvető alkotórészként egy vizes oldatban hidrogén-peroxid felszabadítására képes peroxigén fehérítőt is tartalmaznak.
A találmányban alkalmazható peroxigén fehérítőrendszerek azok, amelyek vizes oldatban hidrogén-peroxid szolgáltatására képesek. Ezeket a vegyületeket a technika állásában jól ismerik, és hidrogén-peroxid és alkálifém-peroxidok, szerves peroxid fehérítóvegyületek, például karbamid-peroxid és szervetlen persó fehérítővegyületek, például alkálifém-perborátok, perkarbonátok, perfoszfátok és hasonlók tartoznak ezek közé. Két vagy több ilyen fehérítővegyület keverékeit is alkalmazhatjuk, ha szükséges.
Előnyös peroxigén fehérítővegyületek a kereskedelemben mono-, tri- és tetrahidrát formájában rendelkezésre álló nátrium-perborát, nátrium-perkarbonát, nátri4
HU 216 639 Β um-pirofoszfát-peroxihidrát, karbamid-peroxi-hidrát és nátrium-peroxid. Különösen előnyös a nátrium-perborát-víz(l/4), nátrium-perborát-víz(l/l) és nátriumperkarbonát. A nátrium-perkarbonát különösen előnyös, mert tárolás alatt nagyon stabil, és mégis nagyon gyorsan oldódik a fehérítőoldatban. Úgy véljük, hogy az ilyen nagyon gyors oldódás nagyobb mennyiségű perkarbonsav képződését eredményezi, és így megnöveli a felületi fehérítőteljesítményt.
A nagyon előnyös perkarbonát lehet bevonatos és bevonat nélküli formában. A bevonat nélküli perkarbonát átlagos részecskemérete körülbelül 400-1200 pm, legelőnyösebben körülbelül 400-600 pm tartományban van. Ha bevonatos perkarbonátot alkalmazunk, az előnyös bevonóanyagok karbonát és szulfát, szilikát, boroszilikát vagy zsírsavak keverékei.
A peroxigén fehérítővegyület a fehérítőrendszerre vagy a mosószerkészítményre vonatkoztatva legalább körülbelül 0,1 tömeg%, előnyösen körülbelül 1-75 tömeg%, még előnyösebben körülbelül 3-40 tömeg%, legelőnyösebben körülbelül 3-25 tömeg%.
A fehérítőrendszerben a fehérítőaktivátomak a peroxigén fehérítővegyülethez viszonyított tömegaránya körülbelül 2:1 és körülbelül 1:5 közötti tartományban van. Előnyös megvalósításokban az arány körülbelül 1:1-től körülbelül 1:3-ig terjed.
A találmány szerinti fehérítőaktivátor/fehérítővegyület-rendszert per se fehérítőkként alkalmazzuk. Azonban az ilyen fehérítőrendszerek különösen olyan készítményekben alkalmazhatók, amelyek különböző tisztító hatású adalékanyagokat, például felületaktív anyagokat, szennylebegtetőket, enzimeket és hasonlókat tartalmazhatnak, ahogyan a későbbiekben közöljük.
Tisztító hatású felületaktív anyag - A találmány szerint ajánlott, készre formázott mosószerkészítményekben levő tisztító hatású felületaktív anyag mennyisége a mosószerre vonatkoztatva körülbelül 1-99,8 tömeg% között változhat az alkalmazott egyedi felületaktív anyagoktól és az elérni kívánt hatásoktól függően. A tisztító hatású felületaktív anyag előnyösen a készítménynek körülbelül 5-80 tömeg%-a.
A tisztító hatású felületaktív anyag nemionos, anionos, amfolit, ikerionos vagy kationos lehet. Ezeknek a felületaktív anyagoknak keverékeit is alkalmazhatjuk. Az előnyös mosószerkészítmények anionos tisztító hatású felületaktív anyagokat vagy anionos felületaktív anyagoknak más felületaktív anyagokkal, különösen nemionos felületaktív anyagokkal alkotott keverékeit tartalmazzák.
A találmányban alkalmazható felületaktív anyagok nem korlátozó példái a hagyományos 11-18 szénatomos alkil-benzol-szulfonátok és a primer, szekunder és véletlen (random) alkil-szulfátok, a 10-18 szénatomos alkilalkoxi-szulfátok, a 10-18 szénatomos alkil-poliglükozidok és megfelelő szulfátéit poliglükozidjaik, a 12-18 szénatomos α-szulfonált zsírsav-észterek, a 12-18 szénatomos alkil- és alkil-fenol-alkoxilátok (különösen etoxilátok és kevert etoxi/propoxi), a 12-18 szénatomos betainok és szulfo-betainok („szultainok”), a
10-18 szénatomos amin-oxidok és hasonlók. A hagyományosan alkalmazható egyéb felületaktív anyagokat standard szövegekben sorolják fel.
A találmányban különösen alkalmazható, járulékos nemionos felületaktív anyagok egy sajátos csoportját képezik az (A) általános képletű polihidroxi-zsírsavamidok, amelyek képletében
Rl jelentése hidrogénatom, 1-8 szénatomos szénhidrogén-, (2-hidroxi-etil)-, (2-hidroxi-propil)-csoport vagy ezek egy keveréke, előnyösen 1-4 szénatomos alkil-, még előnyösebben 1 vagy 2 szénatomos alkil-, legelőnyösebben 1 szénatomos alkil- (azaz metil-) csoport, és
R2 jelentése 5-32 szénatomos szénhidrogéncsoport, előnyösen 7-19 szénatomos, egyenes láncú alkil- vagy alkenil-, még előnyösebb 9-17 szénatomos, egyenes láncú alkil- vagy alkenil-, legelőnyösebben 11-19 szénatomos, egyenes láncú alkil- vagy egy alkenilcsoport vagy ezek keveréke, és
Z jelentése egy, a lánchoz közvetlenül kapcsolt legalább 2 (glicerinaldehid esetében) vagy legalább 3 (más redukálócukrok esetében) hidroxicsoporttal rendelkező lineáris szénhidrogénláncú polihidroxi-szénhidrogéncsoport vagy annak egy alkoxilezett (előnyösen etoxilezett vagy propoxilezett) származéka. Z csoport előnyösen egy redukálócukorból származik egy reduktív aminezési reakcióban, még előnyösebben Z jelentése egy glicitilcsoport. Megfelelő redukálócukrok a glükóz, ffuktóz, maltóz, laktóz, galaktóz, mannóz és xilóz, valamint a glicerinaldehid. Nyersanyagként a nagy glükóztartalmú kukoricaszirupot, a nagy fruktóztartalmú kukoricaszirupot és a nagy maltóztartalmú kukoricaszirupot hasznosíthatjuk, valamint az előzőekben felsorolt egyedi cukrokat. Ezek a kukoricaszirupok Z-hez cukoralkotórészek egy keverékét szolgáltatják. Tudomásul veendő, hogy a megfelelő egyéb nyersanyagokat semmiféleképpen nem szándékozzuk az oltalmi körből kizárni. A Z csoportot előnyösen a -CH2-(CHOH)nCH2OH, -CH(CH2OH)-(CHOH)n ,-CH,OH, -CH2-(CHOH)2(CHOR’)(CHOH)-CH2OH általános képletű csoportok közül választjuk ki, amelyek képletében n értéke 1-5 közötti egész szám, beleértve azokat is, és R’ jelentése hidrogénatom vagy egy ciklikus mono- vagy poliszacharid és ezek alkoxilezett származékai. Legelőnyösebbek azok a glicitilek, amelyekben n értéke 4, különösen -CH2-(CHOH)4-CH2OH.
Az (I) általános képletben R1 jelentése például N-metil-, N-etil-, Ν-propil-, N-izopropil-, Ν-butil-, N-izobutil-, N-(2-hidroxi-etil)- vagy N-(2-hidroxi-propil)-csoport lehet. Nagy habzóképességhez R1 jelentése előnyösen metil- vagy (hidroxi-alkil)-csoport. Ha kis habzás kívánatos, akkor R1 jelentése előnyösen 2-8 szénatomos alkil-, különösen propil-, izopropil-, butil-, izobutil-, pentil-, hexilés (2-etil-hexil)-csoport.
R2-CO-N<^- például kokamid, szteramid, oleamid, lauramid, mirisztamid, kaprikamid, palmitamid, faggyúamid stb. lehet.
Tisztító hatású szennylebegtetők - A találmányban adott esetben alkalmazható alkotórészek szervetlen és/vagy szerves, tisztító hatású szennylebegtetőket tartalmaznak az ásványi sók által okozott keménység sza5
HU 216 639 Β bályozásának elősegítésére. A mosószerkészítmények körülbelül 5-80 tömeg% szennylebegtetőt tartalmaznak, ha alkalmazzuk azokat.
A szervetlen tisztító hatású szennylebegtetők a polifoszfátok (például tripolifoszfátok, pirofoszfátok és üvegszerű polimer metafoszfátok), foszfonátok, fitinsav, szilikátok, karbonátok (beleértve a bikarbónátokat és szeszkvikarbonátokat), szulfátok és alumínium-szilikátok alkálifém-, ammónium- és alkanol-ammónium-sóit tartalmazzák, de nem korlátozódnak ezekre. Néhány helyen azonban nem-foszfát szennylebegtetők szükségesek.
Szilikát szennylebegtetők például az alkálifém-szilikátok, különösen az 1,6:1 és 3,2:1 közötti tartományban levő SiO2: Na2O arányúak és rétegelt szilikátok, például az amerikai 4 664 839 számú (Η. P. Rieck) szabadalmi iratban közölt és a Hoechst-től „SKS” márkanév alatt kapható rétegelt nátrium-szilikátok. Az SKS-6 különösen előnyös rétegelt szilikát szennylebegtető.
Granulált készítményekben alkalmazható előnyös szennylebegtetők a karbonát szennylebegtetők, különösen a finomra őrölt, 10 m2/g-nál nagyobb felületű kalcium-karbonát. Az ilyen alkálifém-karbonát szennylebegtetős mosószerek sűrűsége 450-850 g/1 tartományban lehet, előnyösen 4% alatti nedvességtartalommal.
Karbonát szennylebegtetők például a 2 321 001 közzétételi számon, 1973. november 15-én nyilvánosságra hozott német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírásban közölt alkálifold- és alkálifém-karbonátok.
A találmányban különösen alkalmazhatók az alumínium-szilikát szennylebegtetők. Előnyös alumínium-szilikát szennylebegtetők a zeolit szennylebegtetők, amelyek képlete:
Naz[(AlO2)z(SiO2)y] χ H2O, amely képletben z és y értéke egész szám, legalább 6, z-nek y-hoz való mólaránya 1,0 és körülbelül 0,5 közötti tartományban van, és x értéke egy körülbelül 15 és 264 közötti egész szám.
Alkalmazható alumínium-szilikát ioncserélő anyagok kaphatók a kereskedelemben. Ezek az alumínium-szilikátok kristályos vagy amorf szerkezetű, természetesen előforduló vagy szintetikusan előállított alumínium-szilikátok lehetnek. Alumínium-szilikát ioncserélő anyagok előállítási eljárásait közük az amerikai 3 985669 számú (Krummel et al) és az amerikai 4 605 509 számú (Corkill et al) szabadalmi iratokban. A találmányban alkalmazható előnyös szintetikus, kristályos alumínium-szilikát ioncserélő anyagok Zeolite A, Zeolite P (B) (ezeket nyilvánosságra hozták az EPO 384070 számú szabadalmi leírásban) és Zeolite X jelzéssel kaphatók. Az alumíniumszilikát előnyösen körülbelül 0,1-10 pm részecske átmérőjű.
A találmány céljaira megfelelő szerves tisztító hatású szennylebegtetők a polikarboxilát vegyületek széles választékát, például az oxi-diszukcinátot tartalmazó éterpolikarboxilátokat tartalmazzák - ahogyan az amerikai 3 128 287 számú (Berg) és az amerikai 3 635 830 számú (Lamberti et al) szabadalmi iratokban közük - de nem korlátozódnak azokra. Lásd az amerikai 4 663 071 számú (Bush et al) szabadalmi iratbeli „TMS/TDS” szennylebegtetőket is.
Egyéb, alkalmazható tisztító hatású szennylebegtetők az éter-(hidroxi-poükarboxilát)-ok, maleinsavanhidridnek etilénnel vagy vinil-metil-éterrel, 1,3,5-trihidroxi-benzol-2,4,6-triszulfonsavval és karboxi-metiloxiborostyánkősawal alkotott kopolimerjei, a poliecetsavaknak, például etilén-diamin-tetraecetsavnak és nitrilo-triecetsavnak különböző alkálifém-, ammónium- és helyettesített ammóniumsói, valamint polikarboxilátok, például melütsav, borostyánkősav, oxi-diborostyánkősav, poümaleinsav, benzol-l,3,5-trikarbonsav, (karboxi-metoxi)-borostyánkősav és ezek oldható sói.
A granulált készítményekben szintén alkalmazható előnyös polikarboxilát szennylebegtetők a citrát szennylebegtetők, például citromsav és ennek oldható sói (különösen a nátriumsó), különösen zeolit és/vagy rétegelt szilikát szennylebegtetőkkel kombinációban.
A találmány szerinti mosószerkészítményekbe szintén megfelelőek az amerikai 4566 984 számú (Bush) szabadalmi iratban közölt 3,3-dikarboxi-4-oxa-l,6-hexándioátok és rokon vegyületeik.
Azokban a helyzetekben, ahol alkalmazhatunk foszforalapú szennylebegtetőket, és különösen a kézi mosási műveleteknél alkalmazott rudak formálásában használhatjuk a különböző alkálifém-foszfátokat, például a jól ismert nátrium-tripolifoszfátot, nátrium-pirofoszfátot és nátrium-ortofoszfátot. Foszfonát szennylebegtetőket, például etán-l-hidroxi-l,l-difoszfonátot és egyéb ismert foszfonátokat (lásd például az amerikai 3 159581; 3213030; 3422021; 3400148 és 3 422 137 számú szabadalmi iratokban) szintén alkalmazhatunk.
Adott esetben alkalmazható tisztító hatású járulékos anyagok - Egy előnyös megvalósításként a találmányban alkalmazott hagyományos mosószer-alkotórészeket jellemző mosószerkészítmény-alkotórészekből, például tisztító hatású felületaktív anyagokból és tisztító hatású szennylebegtetőkből választhatjuk ki. Adott esetben a mosószer-alkotórészek tartalmazhatnak egy vagy több tisztító hatású járulékos anyagot vagy egyéb anyagokat a tisztítási teljesítmény segítésére vagy növelésére, a tisztítandó anyag kezelésére vagy a mosószerkészítmény küllemének módosítására. A mosószerkészítmények szokásos tisztító hatású járulékos anyagai közé tartoznak az amerikai 3 936537 számú (Baskerville et al) szabadalmi iratban közzétett alkotórészek. A találmány szerinti mosószerkészítményekbe a hagyományos, szakma által megállapított mennyiségekben (általában a mosószer-alkotórészek 0-, körülbelül 20%-a, előnyösen körülbelül 0,5-10%-a) szintén beletehető járulékos anyagok enzimek, különösen proteázok, lipázok és cellulázok, színezőanyagok, habfokozó szerek, habzásgátlók, megfakulás elleni és/vagy korróziógátló szerek, szennyeződést szuszpendáló szerek, szennyeződést kioldó szerek, festékek, töltőanyagok, optikai élénkítőszerek, fertőtlenítőszerek, lúgosságforrások, hidrotrópok, antioxidánsok, enzimeket stabilizáló szerek, illatanyagok, oldószerek, oldhatóságot elősegítő szerek, agyagszennyeződést eltávolító/újra lerakódást gátló szerek, polimer diszpergálószerek, kezelési segédanyagok, kelmelágyító alkotórészek, statikus szabályozószerek stb.
HU 216 639 Β
A fehérítőrendszerek adott esetben és előnyösen kelátképzőket is tartalmazhatnak, amelyek a fehérítőszerek lebontására hajlamos nehézfémionok lekötésével nemcsak a fehérítőstabilitást növelik, hanem segítenek a polifenolfoltok, például teafoltok és hasonlók eltávolításában is. Ilyen alkalmazásra ismertek különböző kelátképző szerek, beleértve a Monsanto-tól DEQUEST-ként kapható amino-foszfonátokat, nitrilo-triacetátokat, (hidroxi-etil)-etilén-diamin-triacetátokat és hasonlókat. Előnyös biológiailag lebontható, nem foszforos kelátképzők az etilén-diamin-diszukcinát [„EDDS”; lásd az amerikai 4704233 (Hartman és Perkins)], etiléndiamin-N,N-diglutamát (EDDG) és 2-hidroxi-propiléndiamin-N,N-diszukcinát (HPDDS) vegyületek. Ilyen kelátképzőket alkáli- vagy alkáliföldfémsóik formájában, körülbelül 0,1-10% mennyiségben alkalmazhatunk a találmány szerinti készítményekben.
Az itt alkalmazott mosószerkészítmények adott esetben a találmány szerinti fehérítőrendszeren kívül tartalmazhatnak egy vagy több egyéb, hagyományos fehérítőszert, aktivátorokat vagy stabilizálószereket, amelyek nem reagálnak a természetes gumival, vagy más módon nem károsak arra. Általában az előállító biztosítja, hogy az alkalmazott fehérítővegyületek kompatíbilisek a mosószerkészítménnyel. Erre a célra hagyományos vizsgálatokat, például az elkülönített vagy készre formázott alkotórészek jelenlétében tárolásnál végzett fehérítőaktivitási vizsgálatokat, alkalmazhatunk.
A találmány szerint adott esetben alkalmazható fehérítőaktivátorok jellemző példái a tetraacetil-etiléndiamin (TAED) és N-acil-kaprolaktám. Nagyon előnyös kaprolaktámok a benzoil-kaprolaktám és azok a vegyületek, amelyekben az acilcsoportok R'-CO- általános képletűek, amely képletben R1 jelentése hidrogénatom vagy egy 1-12 szénatomos, előnyösen 1-6 szénatomos alkil-, aril-, arkaril- vagy alkoxi-arilcsoport.
Az ilyen fehérítővegyületeket és -szereket adott esetben a hagyományos, szakma által meghatározott alkalmazási mennyiségekben, a mosószerkészítmény tömegére vonatkoztatva általában 0-, körülbelül 15 tömeg% mennyiségben beletehetjük a mosószerkészítményekbe.
A találmány szerinti fehérítőaktivátorokat, különösen a hagyományos mosodai mosószerkészítményekben, például jellemzően a granulált mosószerekben vagy mosórudakban található mosószerkészítményekben alkalmazhatjuk. Az amerikai 3 178 370 számú (Okenfiiss) szabadalmi iratban mosodai mosórudakat és előállítási eljárásaikat közük. A 13 778 számú (Anderson) Fülöpszigeteki szabadalmi leírásban szintetikus mosószeres mosodai rudakat közölnek. A technika állásában jól ismertek mosodai mosórúd előállítási eljárások különböző extrudálási eljárásokkal.
A találmány további bemutatására az oltalmi kört semmiképp nem korlátozó következő példákat adjuk meg.
1. példa (6-nonán-amido-kaproil)-oxi-benzolszulfonát (NACA-OBS) szintézise
6-nonán-amido-kapronsav (NACA) — A reakciót 12 literes, hőmérővel, adagolótölcsérrel és mechanikai keverővei felszerelt háromnyakú lombikban hajtjuk végre. 212 g (5,3 mól) nátrium-hidroxidból és 6 1 vízből készült (szobahőmérsékletre lehűtött) oldathoz hozzáadunk 694,3 g (5,3 mól) 6-amino-kapronsavat. A keveréket 10 °C-ra lehűtjük és 694,3 g (5,3 mól) nonanoilklorid 1 liter dietil-éterrel készült oldatát lassú ütemben (körülbelül 2,5 óra) hozzáadjuk, a hőmérsékletet 10-15 °C között tartva. Az addíció és az azt követő savanyítás alatt a reakciót 11-12 pH-értéken tartjuk, 50%-os nátrium-hidroxid-oldat időszakos adagolásával. Az addíció befejeződése után a reakciót további 2 óra hosszat 10 °C-on keverjük, és hagyjuk szobahőmérsékletre beállni a tömény sósavoldattal, 1 pH-értékre való savanyítás előtt. A kicsapódott terméket vákuumban szűrjük, a szűrőpogácsát kétszer mossuk 8 literes vízadagokkal és a terméket egy éjszakán át levegőn szárítjuk. Azután szuszpendáljuk 3 1 hexánban, szűrjük, és további 3 1 hexánnal mossuk. A terméket azután egy éjszakán át vákuumban szárítjuk (50 °C, 1333 Pa), 1354 g (94%) NACA-t nyerünk.
Sav-klorid (NACA-Cl) - A reakciót 5 literes, adagolótölcsérrel, mechanikai keverővei és argonos átszellőztetéssel felszerelt, háromnyakú lombikban hajtjuk végre. 542 g (2,0 mól) NACA-nak 2 1 toluollal készült szuszpenziójához hozzáadunk (lassú ütemben, 30 perc alatt) 476 g (4,0 mól) szulfinil-kloridot. Ezt a keveréket szobahőmérsékleten 4 óra hosszat keverjük, amely idő alatt a szilárd anyagok feloldódnak. Az oldatot részlegesen elpárologtatjuk (30 °C, 1333 Pa) a szulfinil-klorid-felesleg eltávolítására, visszamarad 905 g NACACl/toluol-oldat (amely körülbelül 2 mól NACA-Cl-t tartalmaz). Egy infravörös spektrum megerősíti COOH-nak COCl-dá való konverzióját.
(6-nonán-amido-kaproil)-oxi-benzolszulfonát (NACA-OBS) - A reaktor egy 12 literes, visszacsepegő hűtővel, mechanikai keverővei és állandó argonbevezetéssel felszerelt háromnyakú lombik. A reaktorba a fenti NACA-Cl/toluol-oldatból 647 g-ot (1,43 mól), 6 1 toluolt és 310,8 g (1,43 mól) dinátrium-p-fenolszulfonátot teszünk bele [a dinátrium-p-fenolszulfonátot előzetesen elkészítjük, és vákuumszárítóban szárítjuk felhasználás előtt (110 °C, 13,3 Pa, 18 óra)]. Ezt a keveréket 18 óra hosszat forraljuk visszafolyató hűtő alatt. Szobahőmérsékletre való lehűtés után a terméket összegyűjtjük egy Büchner-tölcséren, és megszárítjuk, 725 g tisztítatlan szilárd anyagot kapunk. A tisztítatlan anyagot 7 liter, 87:13 térfogatarányú metanol/víz elegyben visszafolyató hűtő alatt forralva oldjuk, forrón szűrjük, és szobahőmérsékleten hagyjuk újra kikristályosodni. Az eredményül kapott csapadékot szűrjük és vákuumban szárítjuk (50 °C, 13,3 Pa) 18 órán át, 410 g (NACA-ra vonatkoztatva 64%-os) világosbarna terméket kapunk. A reagálatlan fenolszulfátnyomokat az Ή spektrumban 6,75 és 7,55 ppm-nél kis dublettek jelzik. Egyébként a spektrumok nem mondanak ellent a várt szerkezetnek, és nincsenek más szennyezések.
2. példa
A következő alkotórészeket tartalmazó granulált mosószerkészítményt állítjuk elő.
HU 216 639 Β
Alkotórész Tömeg% szénatomos lineáris alkilbenzolszulfonát 22
Foszfát (nátriumtripolifoszfátként) 30
Nátrium-karbonát 14
Nátrium-szilikát 3
Nátrium-perkarbonát 5
Etilén-diamin-diszukcinát kelátképző (EDDS) 0,4
Nátrium-szulfát 5,5 (6-nonán-amido-kaproil)-oxibenzolszulfonát 5
Egyéb alkotórészek, töltőanyagok* és víz Kiegészítés 100%-ra * Kiválaszthatjuk hagyományos anyagokból, például kalcium-karbonátból, talkumból, agyagból, szilikátokból és hasonlókból.
A fehérítőteljesítmény és a természetes gumi mosógéprészekre gyakorolt hatásának vizsgálatánál a következő vizsgálati eljárást alkalmazzuk:
A mosószerkészítmények hő- és lúgálló alkotórészeinek vizes alapkeverékeit (crutcher mix) előállítjuk, és porlasztva szárítjuk. A többi alkotórészt oly módon keverjük össze, hogy a készítmény a táblázatban látható mennyiségű alkotórészeket tartalmazzon.
A fehérítőaktivátoros mosószerszemcséket egy természetes gumi vízbevezető csővel felszerelt automata mosógépbe tesszük 2,3 kg, természetes gumicikkeket, például rugalmas anyagokat tartalmazó, előzőleg kimosott ruhával együtt. A tényleges mosószer- és fehérítőaktivátor-tömegeket úgy választjuk meg, hogy a 65 literes víztöltésű mosógépben az előző 950 ppm, és az utóbbi 50 ppm koncentrációt biztosítson. A használt víz 0,12 g/liter keménységű, és a mosószer és fehérítőrendszer hozzáadása előtt pH-értéke 7-7,5 (hozzáadás után körülbelül 9-10,5).
A kelméket 35 °C-on egy teljes mosási cikluson át (12 perc) mossuk, és 21 °C-on öblítjük. A mosási eljárást 2000 mosási cikluson keresztül ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása vagy a természetes gumicikkek károsodása nélkül.
3. példa
A következő alkotórészeket tartalmazó granulált mosószerkészítményt állítjuk elő.
Alkotórész Tömeg%
Anionos alkil-szulfát 7
Nemionos felületaktív anyag 5
Zeolit (0,1-10 pm) 10
Trinátrium-citrát 2
SKS-6 szilikát szennylebegtető 10
Akrilát-maleát polimer 4 (6-nonán-amido-kaproil)-oxibenzolszulfonát 5
Nátrium-perkarbonát 15
Nátrium-karbonát 5
Etilén-diamin-diszukcinát kelátképző szer (EDDS) 0,4
Habzásgátló 2
Enzimek* 1,5
Alkotórész Tömeg%
Szennyeződést kioldó szer 0,2
Egyéb alkotórészek, töltőanyagok** és vízkiegészítés 100%-ra * Proteáz, lipáz és cellulóz 1:1:1 arányú keveréke.
** Kiválaszthatjuk hagyományos anyagokból, például kalcium-karbonátból, talkumból, agyagból, szilikátokból és hasonlókból.
A fehéritőteljesítmény és a természetes gumi mosógéprészekre gyakorolt hatásának vizsgálatánál a következő vizsgálati eljárást alkalmazzuk:
A mosószerkészítmények hő- és lúgálló alkotórészeinek vizes alapkeverékeit (crutcher mix) előállítjuk, és porlasztva szárítjuk. A többi alkotórészt oly módon keverjük össze, hogy a készítmény a táblázatban látható mennyiségű alkotórészeket tartalmazzon.
A fehérítőaktivátoros mosószerszemcséket az adagolókészüléken keresztül egy természetes gumi vízbevezetővel felszerelt automata mosógépbe tesszük 2,3 kg, előzetesen kimosott ruhával együtt. A tényleges mosószer- és fehérítőaktivátor-tömegeket úgy választjuk meg, hogy a 17 literes víztöltésű mosógépben, az előző 8000 ppm, és az utóbbi 400 ppm koncentrációt biztosítson. A használt víz 0,12 g/liter keménységű, és a mosószer és fehérítőrendszer hozzáadása előtt pH-értéke 7-7,5 (hozzáadás után körülbelül 9-10,5).
A kelméket 40 °C-on egy teljes mosási cikluson át (40 perc) mossuk, és 21 °C-on öblítjük. A mosási eljárást 2000 mosási cikluson keresztül ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása nélkül.
4. példa
A mosószerkészítményt a 3. példabeli eljárással azonos módon állítjuk elő, azzal az egyetlen eltéréssel, hogy a 3. példabeli (6-nonán-amido-kaproil)-oxibenzolszulfonát fehéritőaktivátort ekvivalens mennyiségű nonanoil-oxi-benzolszulfonáttal (NOBS) helyettesítjük. A 3. példabeli mosási eljárást 1200 cikluson át ismételjük, amely idő alatt a természetes gumi vízbevezető cső eltörik.
5. példa
A mosószerkészítményt a 3. példabeli eljárással azonos módon állítjuk elő, azzal az egyetlen eltéréssel, hogy a 3. példabeli (6-nonán-amido-kaproil)-oxi-benzolszulfonát fehéritőaktivátort ekvivalens mennyiségű benzoil-oxi-benzolszulfonáttal (BOBS) helyettesítjük. A 3. példabeli mosási eljárást 1200 cikluson át ismételjük, amely idő alatt a természetes gumi vízbevezető cső eltörik.
6. példa
A mosószerkészítményt a 3. példabeli eljárással azonos módon állítjuk elő, azokkal az eltérésekkel, hogy a 3. példabeli fehéritőaktivátort 15%, 1:1 arányú, tetraacetil-etilén-diamin és (6-nonán-amido-kaproil)oxi-benzolszulfonát keverékkel helyettesítjük és a nátrium-perkarbonát mennyisége 30%. A 3. példabeli mosási eljárást 2000 cikluson át ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása nélkül.
HU 216 639 Β
7. példa
A mosószerkészítményt a 3. példabeli eljárással azonos módon állítjuk elő, azokkal az eltérésekkel, hogy a 3. példabeli fehérítőaktivátort 15%, 1:1 arányú, benzoil-kaprolaktám és (6-nonán-amido-kaproil)-oxi-benzolszulfonát keverékkel helyettesítjük és a nátrium-perkarbonát mennyisége 30%. A 3. példabeli mosási eljárást 2000 cikluson át ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása nélkül.
8. példa
A mosószerkészítményt a 3. példabeli eljárással azonos módon állítjuk elő, azzal az eltéréssel, hogy a 3. példabeli fehérítőaktivátort ekvivalens mennyiségű benzoxazintípusú fehérítőaktivátorral helyettesítjük, ahogyan az amerikai 4966723 számú (Hodge et al) szabadalmi iratban közük. A 3. példabeli mosási eljárást 2000 cikluson át ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása nélkül.
9. példa
A mosószerkészítményt a 3. példabeli eljárással azonos módon állítjuk elő, azzal az egyetlen eltéréssel, hogy a 3. példabeli fehérítőaktivátort 6%, 1:1 arányú, (6-nonán-amido-kaproil)-oxi-benzolszulfonát és egy benzoxazintípusú fehérítőaktivátor-keverékkel helyettesítjük, ahogyan az amerikai 4 966 723 számú (Hodge et al) szabadalmi iratban közük. A 3. példabeli mosási eljárást 2000 cikluson át ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása nélkül.
10. példa
A mosószerkészítményt a 3. példabeli eljárással azonos módon állítjuk elő, azzal az egyetlen eltéréssel, hogy a 3. példabeli fehérítőaktivátort 6%, 1:1 arányú, tetraacetil-etilén-diamin és egy benzoxazintípusú fehérítőaktivátor keverékével helyettesítjük, ahogyan az amerikai 4966723 számú (Hodge et al) szabadalmi iratban közük. A 3. példabeli mosási eljárást 2000 cikluson át ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása nélkül.
A fehérítőaktivátorok kezelési eljárása — A fehérítőoldatban való gyors diszpergálódás elérésére és a mosószerkészítményben jó stabilitás biztosítására a fehérítőaktivátorokat egy sor szerves vagy szervetlen anyaggal kezelhetjük. A fehérítőaktivátorokat előnyösen szemcsés formában alkalmazzuk.
Előnyös kaprolaktám fehérítőaktivátor-részecske például körülbelül 65 tömeg% benzoil-kaprolaktám, körülbelül 7 tömeg% szennylebegtető, például alumíniumszilikát, körülbelül 15 tömeg% nátrium-karbonát, körülbelül 9 tömeg% diszpergálószer, például poliakrilát polimer és körülbelül 4 tömeg% oldhatóságot elősegítő szer, például egy lineáris alkil-szulfonát egy agglomerátuma. Másik előnyös kaprolaktám fehérítőaktivátor-részecske például körülbelül 80-85 tömeg% benzoil-kaprolaktámból és körülbelül 15-20 tömeg% kötőanyagból, például faggyú-alkohol-etoxilátból, előnyösen TAE25-ből álló agglomerátum.
Egy előnyös, amidcsoportot tartalmazó fehérítőaktivátor-részecske például (6-oktán-amido-kaproil)-oxibenzolszulfonát, (6-dekán-amido-kaproil)-oxi-benzolszulfonát és citromsavpor 1:1:1 arányú keverékét tartalmazza. A keveréket egy élelmiszer-keverőben 5-10 percig közvetlenül keveqük. A nyert keverékhez 50 °C-on szemcsék képződéséig adunk hozzá faggyú-alkoholetoxilát (TAE25) nemionos felületaktív anyagot. Jellemzően sikeres granulálásokat érünk el 3,5:1 fehérítőaktivátor/citromsav szilárdanyag-keverék: nemionos kötőanyagaránnyal. A nyert granulumok ellipszoid és gömb alakúak, fehérek és gördülékenyek.
Egy jellemző részecske-összetétel körülbelül 40-60 tömeg%, előnyösen körülbelül 55 tömeg% fehérítőaktivátor vagy fehérítőaktivátorok keveréke, körülbelül 20-40 tömeg%, előnyösen körülbelül 25 tömeg% citromsav és körülbelül 15-30 tömeg%, előnyösen körülbelül 20 tömeg% TAE25 kötőanyag. Alternatív módon alkalmazhatjuk (6-dekán-amido-kaproil)oxi-benzolszulfonát és citromsavpor 2:1 arányú keverékét. Ebben az esetben a szemcse összetétele 55% fehérítőaktivátor, 25% citromsav és 20% TAE25 kötőszer. Egyéb előnyös szerves kötőszerek az anionos felületaktív anyagok (12 szénatomos lineáris alkil-benzolszulfonátok), poli(etilén-glikol)-ok és TAE50.
A nyers szemcsék részecskemérete a kívánt teljesítmény/stabilitás szerint változhat. A finom részecskék (<250 μιη) jobb oldhatóságot mutatnak, azonban a durva részecskék (>1180 μιη) stabilabbak magas hőmérsékleteken/nedves környezetben. Egy jellemzően előnyös részecske-mérettartomány 250-1180 μιη közötti; ehhez az előíráshoz alkalmazható részecskék kitűnő stabilitásúak és oldhatóságúak.
11. példa
Szennyezett kelmék kézi mosására megfelelő mosórudat standard extrudálási eljárásokkal állítunk elő, és a következőket tartalmazza:
Alkotórész Tömeg% szénatomos lineáris alkilbenzolszulfonát 30
Foszfát (nátriumtripolifoszfátként) 5
Nátrium-karbonát 25
Nátrium-pirofoszfát 7
Kókuszdió-monoetanol-amid 2
Zeolit (0,1-10 μιη) 5
Karboxi-metil-cellulóz 0,2
Etilén-diamin-diszukcinát kelátképző szer (EDDS) 0,4
Poliakrilát (molekulatömeg 1400) 0,2 (6-nonán-amido-kaproil)-oxibenzolszulfonát 5
SKS-6 szilikát szenny lebegtető 10
Nátrium-perkarbonát* 5
Színélénkítő szer, illatanyag 0,2
Proteáz 0,3
Kalcium-szulfát 1
Magnézium-szulfát 1
HU 216 639 Β
Alkotórész Tömeg%
Víz 4
Töltőanyag** Kiegészítés 100%-ra * Átlagos rcszccskemcrct 400-1200 um.
·* Kiválaszthatjuk hagyományos anyagokból, például kalcium-karbonátból, talkumból, agyagból, szilikátokból és hasonlókból.
A tisztító hatású mosórudakat a technika állásában közönségesen alkalmazott hagyományos, szappant vagy mosórudat előállító berendezésben kezeljük. A vizsgálatot a 2. példabeli vizsgálati eljárásokat követve vezetjük. A mosási eljárást 2000 mosási cikluson keresztül ismételjük a természetes gumirészek törése vagy jelentős károsodása, vagy a természetes gumicikkek károsodása nélkül.

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Fehérítőrendszer, azzal jellemezve, hogy tartalmaz
    a) egy fehérítőaktivátort, amelyet a következő vegyületekből választunk ki;
    i) (I), (II) általános képletű vegyületekből - amely képletében
    R1 jelentése egy 1-14 szénatomos alkil-, aril- vagy alkaril-csoport,
    R2 jelentése egy 1-14 szénatomos alkilén-, arilénvagy alkariléncsoport,
    R5 jelentése hidrogénatom vagy egy 1-10 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport, és
    L jelentése egy távozó csoport vagy ezek keverékeiből; és ii) (III) általános képletű vegyületekből amelyek képletében
    R[ jelentése hidrogénatom, alkil-, alkaril-, aril-, araiki 1-csoport, és
    R2, R3, R4, R5 jelentése lehet azonos vagy eltérő szubsztituens, amelyeket hidrogénatom, halogénatom, alkil-, alkenil-, aril-, hidroxi-, alkoxi-, amino-, alkilamino-, -COOR6 általános képletű csoportok (ahol R^ jelentése hidrogénatom vagy alkilcsoport) és karbonil funkcionális csoport közül választunk ki;
    b) egy nem amidszármazék hidrofil fehérítőaktivátort; és
    c) egy peroxigén fehérítővegyületet, amelyet előnyösen perborátsókból és perkarbonátsókból álló csoportból választunk ki.
  2. 2. Egy 1. igénypont szerinti készítmény, amelyben R1 jelentése egy 7-10 szénatomos alkilcsoport, R2 4-5 szénatomos és L jelentése (a), (b) és (c) általános képletű csoportokból kiválasztott csoport amelyek képletében R3 jelentése egy 1-8 szénatomos alkillánc, Y jelentése -SO3_M+ vagy CO2_M+ csoport, amelyben M jelentése nátrium vagy kálium.
  3. 3. Egy 1. igénypont szerinti készítmény, amelyben a hidrofil fehérítőaktivátort benzoil-kaprolaktámból és tetraacetil-etilén-diaminból álló csoportból választjuk ki.
  4. 4. Egy 1. igénypont szerinti készítmény, amelyben a fehérítőaktivátor (Illa) képletű vegyület.
  5. 5. Egy 1. igénypont szerinti készítmény, amely továbbá egy kelátképző szert, előnyösen egy etilén-diamin-diszukcinát kelátképző szert vagy egy aminofoszfonát kelátképző szert tartalmaz.
  6. 6. Egy 1. igénypont szerinti, mosodai mosószer formájában levő készítmény, amely továbbá tisztító hatású felületaktív anyagokat, szennylebegtetőket és tisztító hatású járulékos alkotórészeket tartalmaz.
  7. 7. Oxidatív lebomlásra érzékeny, természetes gumiból készült részekkel rendelkező automata mosógépben végzett kelmetisztítási eljárás, azzal jellemezve, hogy az illető eljárás az illető kelméknek az illető mosógépben, egy 1. igénypont szerinti fehérítőrendszert tartalmazó vizes oldatban, oly módon való keveréséből áll, tartalmazza, hogy az illető gép illető természetes gumirészeit a fehérítőrendszer lényegében nem károsítja.
  8. 8. A 7. igénypont szerint eljárás, azzal jellemezve, hogy a fehérítőrendszer egy, a vizes oldattal reagáló fehérítőaktivátort tartalmaz, amely reakció egy (la), (Ha) általános képletű peroxisavat eredményez amely képletekben
    R1 jelentése egy 1-14 szénatomos alkil-, aril- vagy alkaril-csoport,
    R2 jelentése egy 1-14 szénatomos alkilén-, arilénvagy alkariléncsoport,
    R5 jelentése hidrogénatom vagy egy 1-10 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti eljárás, amelyben az illető vizes oldat, továbbá hagyományos mosószer-alkotórészeket tartalmaz, az illető fehérítőrendszer tartalmaz:
    a) legalább 0,1 tömeg%, vizes oldatban hidrogénperoxid fejlesztésére képes peroxigén fehérítővegyületet, az illető fehérítővegyületet előnyösen nátrium-perborát-víz(l/l)-ból, nátrium-perkarbonátból, nátriumperborát-víz(l/4)-ból, nátrium-pirofoszfát-peroxihidrátból, karbamid-peroxihidrátból, nátrium-peroxidból álló csoportból és ezek keverékeiből választjuk ki; és
    b) legalább 0,1 tömeg% fehérítőaktivátort, amelyet
    i) (I), (II) általános képletű vegyületekből amelyek képletében
    R1 jelentése egy 1-14 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport,
    R2 jelentése egy 1-14 szénatomos alkilén-, arilénvagy alkariléncsoport,
    R5 jelentése hidrogénatom vagy egy 1-10 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport, és
    L csoportot a következő, (a), (b), (c), (d), (e), (f), (g), (h), (i), (j), (k) és (1) általános képletű csoportok és 1Himidazol-l-il-csoport által alkotott csoportból és ezek keverékeiből választjuk ki, amelyekben R1 jelentése egy 1 -14 szénatomos alkil-, aril- vagy alkarilcsoport, R3 jelentése 1-8 szénatomos alkillánc, R4 jelentése hidrogénatom vagy R3 csoport és Y jelentése hidrogénatom vagy egy oldhatóságot elősegítő csoport; és ii) (III) általános képletű vegyületekből - amelyek képletében
    R] jelentése hidrogénatom, alkil-, alkaril-, aril-, aralkilcsoport, és
    R2, R3, R4, R5 jelentése lehet azonos vagy eltérő szubsztituens, amelyeket hidrogénatom, halogénatom, alkil-, alkenil-, aril-, hidroxil-, alkoxil-, amino-, alkilamino-, -COOR6 általános képletű csoportok közül,
    HU 216 639 Β ahol R6 jelentése hidrogénatom vagy egy alkilcsoport és karbonil funkcionális csoport; oly módon választunk ki, hogy az a) által fejlesztett hidrogén-peroxidnak b) fehérítőaktivátorhoz viszonyított aránya 1,0-nál nagyobb.
  10. 10. Egy 9. igénypont szerinti eljárás, amelyben R1 jelentése 6-12 szénatomos, előnyösen 7-10 szénatomos alkilcsoport, R2 csoport 1-8, előnyösen 4-5 szénatomos és R5 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport.
  11. 11. Egy 9. igénypont szerinti eljárás, amelyben Y csoportot -SO3 _M+, -CO2 M+, -SO4 M+, -N+(R3)4X~ és O<N(R3)3 csoportok közül választjuk ki, amelyek képletében R3 jelentése egy 1-4 szénatomos alkillánc, M jelentése egy, a fehérítőaktivátor oldódását elősegítő kation, és X jelentése egy, a fehérítőaktivátor oldódását elősegítő anion.
  12. 12. Egy 11. igénypont szerinti eljárás, amelyben L csoportot (a), (b) és (c) általános képletű csoportok közül választjuk ki, amelyek képletében R3 jelentése egy 1-8 szénatomos alkillánc, Y jelentése -SO3_M+ vagy C02~M+ csoport, amelyben M jelentése nátrium vagy kálium.
  13. 13. Egy 9. igénypont szerinti eljárás, amelyben a fehérítőaktivátor (Illa) képletű vegyület.
  14. 14. Egy 9. igénypont szerinti eljárás, amelyben a hagyományos mosószer-alkotórészek 5-80 tömeg% tisztító hatású felületaktív anyagot, 5-80 tömeg% tisztító hatású szennylebegtetőt és 0-20 tömeg% hagyományos, tisztító hatású járulékos anyagokat tartalmaznak.
  15. 15. Egy 1. igénypont szerinti készítmény, amelyben az illető fehérítő-aktivátorok szemcsés formában vannak.
  16. 16. Egy 15. igénypont szerinti készítmény, amelyben az illető fehérítőaktivátor-részecske 40-60 tömeg%, 1:1 arányú (6-oktánamido-kaproil-oxi)-benzolszulfonát és (6-dekánamido-kaproil-oxi)-benzolszulfonát keveréket, 20-40 tömeg% citromsavat és 15-30 tömeg% faggyú-alkohol-etoxilát nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
  17. 17. Egy 15. igénypont szerinti készítmény, amelyben az illető fehérítőaktivátor-részecske 65 tömeg% benzoil-kaprolaktámot, 7 tömeg% alumínium-szilikátot, 15 tömeg% nátrium-karbonátot, 9 tömeg% poliakrilát polimert és 4 tömeg% alkil-szulfonátot tartalmaz.
  18. 18. Egy 15. igénypont szerinti készítmény, amelyben az illető részecske 80 tömeg% benzoil-kaprolaktámot és 20 tömeg% faggyú-alkohol-etoxilát nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
HU9503298A 1993-05-20 1994-05-12 Amidcsoportokat tartalmazó, peroxisav-aktivátorokat magukban foglaló fehérítőkészítmények és kelmetisztítási eljárás HU216639B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US6456493A 1993-05-20 1993-05-20
US15108593A 1993-11-12 1993-11-12

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503298D0 HU9503298D0 (en) 1996-01-29
HUT73730A HUT73730A (en) 1996-09-30
HU216639B true HU216639B (hu) 1999-07-28

Family

ID=26744644

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503298A HU216639B (hu) 1993-05-20 1994-05-12 Amidcsoportokat tartalmazó, peroxisav-aktivátorokat magukban foglaló fehérítőkészítmények és kelmetisztítási eljárás

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0699233B1 (hu)
JP (1) JPH08510778A (hu)
CN (1) CN1057792C (hu)
AT (1) ATE178091T1 (hu)
AU (1) AU6949294A (hu)
BR (1) BR9406307A (hu)
CA (1) CA2161211C (hu)
CZ (1) CZ305895A3 (hu)
DE (1) DE69417413T2 (hu)
HU (1) HU216639B (hu)
WO (1) WO1994028104A1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1996004244A1 (en) * 1994-08-05 1996-02-15 Warwick International Group Limited Bleach activators
US5466840A (en) * 1994-08-22 1995-11-14 Eastman Chemical Company Process for preparing purified alkali metal salts of 4-sulfophenyl-[(1-oxyalkanoyl)amino]alkanoate without isolation of intermediates
WO1996016155A1 (en) * 1994-11-18 1996-05-30 The Procter & Gamble Company Bleaching compositions and bleach-additives comprising bleach activators effective at low perhydroxyl concentrations
WO2000003369A2 (en) * 1998-07-08 2000-01-20 The Procter & Gamble Company Methods for reducing or preventing the degradation of rubber in domestic bleach processes
US6498124B2 (en) 2000-06-02 2002-12-24 Eastman Chemical Company Isolation of phenyl ester salts from mixtures comprising sulfolane
EP1286958B1 (en) 2000-06-02 2005-01-12 Eastman Chemical Company Improved purification of phenyl ester salts
EP1292566A2 (en) 2000-06-02 2003-03-19 Eastman Chemical Company Process for hydrolyzing amido-carboxylic acid esters into amido-carboxylic acids
US6660712B2 (en) 2000-06-02 2003-12-09 Dale Elbert Van Sickle Stabilization of amido acids with antioxidants
US6500973B2 (en) 2000-06-02 2002-12-31 Eastman Chemical Company Extractive solution crystallization of chemical compounds
US20080177089A1 (en) 2007-01-19 2008-07-24 Eugene Steven Sadlowski Novel whitening agents for cellulosic substrates
EP2270124A1 (en) * 2009-06-30 2011-01-05 The Procter & Gamble Company Bleaching compositions comprising a perfume delivery system
CN101803612B (zh) * 2010-04-09 2013-04-17 中国人民解放军防化指挥工程学院 一种固体二元过氧酸消毒剂
US8715368B2 (en) 2010-11-12 2014-05-06 The Procter & Gamble Company Thiophene azo dyes and laundry care compositions containing the same
CN104313868B (zh) * 2012-03-15 2016-06-08 广东德美精细化工股份有限公司 低温氧漂活化剂的练漂组合物及应用方法
CN112400014B (zh) * 2018-04-16 2022-10-25 陶氏环球技术有限责任公司 可用作漂白剂活化剂的四乙酰基二胺和三乙酰基二胺衍生物

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4634551A (en) * 1985-06-03 1987-01-06 Procter & Gamble Company Bleaching compounds and compositions comprising fatty peroxyacids salts thereof and precursors therefor having amide moieties in the fatty chain
US4852989A (en) * 1987-05-08 1989-08-01 The Procter & Gamble Company Bleaching compounds and compositions comprising fatty peroxyacids salts thereof and precursors therefor having amide moieties in the fatty chain
GB8803114D0 (en) * 1988-02-11 1988-03-09 Bp Chem Int Ltd Bleach activators in detergent compositions
GB9022999D0 (en) * 1990-10-23 1990-12-05 Bp Chem Int Ltd Bleach activators

Also Published As

Publication number Publication date
BR9406307A (pt) 1995-12-26
CA2161211C (en) 1999-09-07
CN1124038A (zh) 1996-06-05
JPH08510778A (ja) 1996-11-12
EP0699233A1 (en) 1996-03-06
HU9503298D0 (en) 1996-01-29
WO1994028104A1 (en) 1994-12-08
CZ305895A3 (en) 1996-05-15
CN1057792C (zh) 2000-10-25
ATE178091T1 (de) 1999-04-15
DE69417413T2 (de) 1999-10-28
EP0699233B1 (en) 1999-03-24
DE69417413D1 (de) 1999-04-29
AU6949294A (en) 1994-12-20
HUT73730A (en) 1996-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3238406B2 (ja) 置換ベンゾイルカプロラクタム漂白活性剤を含む漂白コンパウンド
JP3347734B2 (ja) N−アシルカプロラクタム活性剤を含む漂白組成物
JP3285871B2 (ja) 手洗いまたは他の低水クリーニングシステムで使用するためのn−アシルカプロラクタムを含む漂白コンパウンド
JPH09501743A (ja) アシルバレロラクタム漂白活性剤を含んでなる漂白コンパウンド
US5405412A (en) Bleaching compounds comprising N-acyl caprolactam and alkanoyloxybenzene sulfonate bleach activators
US5998350A (en) Bleaching compounds comprising N-acyl caprolactam and/or peroxy acid activators
HUT73731A (en) Bleaching compounds comprising peroxyacid activators used with enzymes
HU216639B (hu) Amidcsoportokat tartalmazó, peroxisav-aktivátorokat magukban foglaló fehérítőkészítmények és kelmetisztítási eljárás
EP0284132A2 (en) Quaternary ammonium or phosphonium peroxy carbonic acid precursors and their use in detergent bleach compositions
JP3255499B2 (ja) 新規スルホナート、その製造法及びこれを含有する漂白剤組成物
JPH08510779A (ja) N−アシルカプロラクタム漂白活性剤とアルカノイルオキシベンゼンスルホネート漂白活性剤とを含む漂白コンパウンド
WO1995035361A1 (en) Hand wash laundry compositions
CA2311378C (en) Detergent composition containing optimally sized bleach activator particles
JP2538646B2 (ja) 新規カチオン化合物、それを含有する漂白剤組成物及び漂白洗浄剤組成物
JPH09512297A (ja) ジアミンテトラカルボン酸またはその塩を含有する洗剤組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee