HU216527B - Eljárás és berendezés folyadékok, főleg italok szűrésére - Google Patents

Eljárás és berendezés folyadékok, főleg italok szűrésére Download PDF

Info

Publication number
HU216527B
HU216527B HU9303715A HU9303715A HU216527B HU 216527 B HU216527 B HU 216527B HU 9303715 A HU9303715 A HU 9303715A HU 9303715 A HU9303715 A HU 9303715A HU 216527 B HU216527 B HU 216527B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
filter
station
holders
sludge
filters
Prior art date
Application number
HU9303715A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT71008A (en
HU9303715D0 (en
Inventor
Thomas Handtmann
Original Assignee
Thomas Handtmann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomas Handtmann filed Critical Thomas Handtmann
Publication of HU9303715D0 publication Critical patent/HU9303715D0/hu
Publication of HUT71008A publication Critical patent/HUT71008A/hu
Publication of HU216527B publication Critical patent/HU216527B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D37/00Processes of filtration
    • B01D37/02Precoating the filter medium; Addition of filter aids to the liquid being filtered
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D25/00Filters formed by clamping together several filtering elements or parts of such elements
    • B01D25/22Cell-type filters
    • B01D25/26Cell-type stack filters
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D25/00Filters formed by clamping together several filtering elements or parts of such elements
    • B01D25/32Removal of the filter cakes
    • B01D25/34Removal of the filter cakes by moving, e.g. rotating, the filter elements
    • B01D25/343Particular measures for replacing or isolating one or more filtering elements; Transport systems for the filtering apparatus

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás főlyadékők, főleg italők szűrésére. Atalálmány lényege, hőgy szűrőket iszapőlóállőmásőn (1)szűrősegédanyagnak szűrőtartókra (2) való feliszapőlásával készítik.Ezűtán a szűrőket a szűrőtartóikkal (2) együtt az iszapőlóállőmásból(1) kiveszik és szűrőállőmásba (4) helyezik át. Ott azőkattőrőnyszerűen egymás fölé helyezik és egymással összeszőrítják. Eztköv tően a szűrőkön átvezetik a szűrendő főlyadékőt, és aszűrőállőmásról (4) a szűrletet elvezetik. A találmány tárgya tővábbáberendezés főlyadékők, főleg italők szűrésére, amelynek szűrőállőmása(4) v n. Ebben szűrők és szűrőtartók (2) tőrőnyszerűen egymásrahelyezhetően, összeszőríthatóan és kiemelhetően vannak elrendezve. Aszűrendő főlyadék beadagőlására és a szűrlet elvezetésére egy-egyvezeté kel, valamint iszapőlóállőmással (1) van ellátva. Lényege, hőgyaz iszapőlóállőmás (1) a szűrősegédanyagnak az iszapőlóállőmásőnelrendezett szűrőtartóra (2) történő adagőlására feliszapőlóvezetékkel(7) van ellátva a szűrőknek a szűrőtartókőn (2) való előállításáhőz. Aszűrőtartók (2) és a rajtűk előállítőtt szűrők az iszapőlóállőmásőn(1) egymásra helyezhető és egymással összeszőrítható kialakí ásúak. ŕ

Description

A találmány tárgya folyadékok, főleg italok szűrésére szolgáló eljárás. A találmány tárgya továbbá az eljárás foganatosítására való berendezés. Az ilyen berendezésnek szűrőállomása van, amelyen több szűrőtartón elhelyezkedő szűrő toronyszerűén egymás fölött van elhelyezve, és össze van szorítva. Továbbá, a szűrőfolyadékot betápláló és a szűrleményt eltávolító vezetékkel, valamint iszapolóállomással rendelkezik az ilyen szűrőberendezés.
Ilyen szűrési eljárás a gyakorlatban ismert, különösen az italgyártóiparban, italok steril szűrésére alkalmaznak ilyen eljárásokat. Például sör szűrésénél az élesztőgombákat és baktériumokat ki kell szűrni, de anélkül, hogy a finom zamatanyagok áteresztését akadályoznák. Ilyen szűrési eljárás és szűrőberendezés ismert például az EP-368 076 számú európai szabadalmi közrebocsátási iratból.
Ennél az eljárásnál a szűrők a szűrőállomáson kívüli állomáson készülnek. Ezután a szűrőállomáson lévő két-két szűrőtartó közé egy-egy ilyen szűrőt helyeznek be. A szűrőtálcákat a szűrőkkel együtt a szűrőállomáson egymásra rakják.
A fent említett eljárás hiányossága, hogy a szűrőknek nagy saját merevséggel kell rendelkezniük ahhoz, hogy a szűrőknek a szűrőtálcákhoz való szállításuk lehetővé váljék. Ennek érdekében jelenleg a szűrőalapanyaghoz kötőanyagot kell keverni. Mivel az ilyen kötőanyag cukortartalmú, ennek felhasználása azzal a hátránnyal jár, hogy a cukor a szűrendő folyadékba juthat. Ezt azzal lehet teljes mértékben kiküszöbölni, hogy a szűrőállomást a szűrési művelet megkezdése előtt vízzel átöblítik, és ezáltal a kötőanyagot a szűrőkből kioldják. Ennél viszont az a probléma, hogy a kiöblítés hatására a szűrők egyharmad magasságúra zsugorodnak. Ezzel a zsugorodással pedig tömítési problémák lépnek föl a szűrőberendezésben, amelyek csak speciális tömítések alkalmazásával oldhatók meg, amelyekkel a szűrők a szűrőállomásban kellően letömíthetők. Ezzel viszont a berendezés bonyolultabbá és drágábbá válik.
A DE-3 900 934 számú német szabadalmi közrebocsátási iratból ismert olyan további szűrőberendezés, amelynél a szűrő kötőanyag nélkül készül. A szűrőket magában a szűrőállomásban állítják elő, a szűrősegédanyag iszapolásával. A szűrősegédanyagot a szűrési művelet megkezdése előtt közös betáplálóvezetéken keresztül a toronyszerűén egymás fölött elrendezett szűrőtartókon feliszapolják, úgyhogy a szűrőtartókon kialakulnak az egyes szűrők. A szűrési művelet befejezése után a szűrőket megfelelő öblítőszer segítségével kimossák a berendezésből.
Ez utóbbi eljárásnak az a hiányossága, hogy túl nagy és túl költséges berendezést igényel, mivel a szűrősegédanyagot közös vezetéken keresztül kell a szűrők együttes elkészítéséhez betáplálni. Ennek megfelelően a tápvezetéket kellően nagy átmérőjűre kell készíteni. Ehhez járul, hogy az egyes szűrők szerkezete, illetve azok egyenletessége ténylegesen nem szabályozható, és adott esetben nem módosítható. A közös tápvezetéken keresztüli feliszapolás és a szűrősegédanyagnak az összes szűrőtartón való elosztása révén a gyakorlati tapasztalatok szerint az így készülő szűrők igen egyenetlen szerkezetűek. Mivel a szűrőket utólag nem préselik össze, ezek az egyenetlenségek nem is egyenlíthetők ki.
A jelen találmánnyal célunk a fentiekben részletezett hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan tökéletesített és egyúttal egyszerűsített szűrési eljárás és berendezés létrehozása folyadékok szűréséhez, amelynél a szűrlemény minősége a korszerű követelményeket kielégíti.
A kitűzött feladatot olyan szűrési eljárással oldottuk meg, amelynél a szűrőt iszapolóállomáson szűrősegédanyagnak a szűrőtartóra való feliszapolásával készítjük, ezután a szűrőt a szűrőtartóval együtt az iszapolóállomásból kivesszük és a szűrőállomásba helyezzük át, ott a toronyszerűén egymásra rakott szűrőtartókat és szűrőket összepréseljük, ezt követően beadagoljuk a szűrendő folyadékot, és végül a szűrőállomásból a szűrleményt elvezetjük.
A találmány szerinti eljárás pedig olyan berendezéssel foganatosítható, amelynek szűrőállomása van, ebben toronyszerűén egymás fölött vannak elhelyezve a szűrőtartón elhelyezkedő szűrők, egymással össze vannak préselve, de kivehető elrendezésűek, továbbá, a szűrendő folyadék betáplálására és a szűrlemény elvezetésére egy-egy csővezetékkel van ellátva, valamint iszapolóállomással rendelkezik. A javasolt berendezés lényege, hogy az iszapolóállomás a szűrősegédanyagnak az iszapolóállomáson elrendezett szűrőtartón való feliszapolásához feliszapolóvezetékkel van ellátva, a szűrő szűrőtartón történő előállításához. A szűrőtartók úgy vannak kialakítva, hogy azok a rajtuk előállított szűrőkkel együtt a szűrőállomáson egymás fölé helyezhetőek és egymással összepréselhetők.
Mivel minden egyes szűrőnek a gyártása az iszapolóállomáson történik, mégpedig a szűrősegédanyag szűrőtartón való feliszapolásával, tehát mindez a szűrőállomáson kívül történik, minden egyes szűrő gyártását egyedileg figyelemmel lehet kísérni, és szükség esetén abba be lehet avatkozni. Ezáltal tehát biztosítható a szűrők egységes gyártásminősége. Továbbá, mivel a szűrőgyártás az iszapolóállomáson történik, a szűrőállomás viszonylag egyszerű szerkezeti kivitelű lehet, mivel ott nincs szükség olyan járulékos nagy csatornára, ami a szűrősegédanyag feliszapolásához egyébként szükséges. A szűrőberendezés tehát kizárólag a szűrési folyamatra koncentrálódóan, ezáltal az optimálisát megközelítően konstruálható. Az egyes szűrők szűrőállomáson kívüli feliszapolásával mind egyszerű szűrők, mind pedig olyan többrétegű szűrők megbízhatóan és ellenőrizhetően gyárthatók, amelyek aszimmetrikus felépítésűek. A berendezés ellátható olyan ellenőrzőegységgel, amely állandóan figyelemmel kíséri a szűrőgyártást. A feliszapolási művelet befejezése után a szűrő a további száradáshoz az iszapolóállomáson maradhat a szűrőtartóban.
Mivel a szűrőtartót a rajta előállított szűrővel együtt kell a szűrőállomásba behelyezni, a találmány szerinti megoldásnál nem kell magának a szűrőnek olyan saját merevséggel rendelkeznie ehhez az áthelyezési művelethez. Arra sincs szükség, hogy a szűrő gyártásához valamiféle kötőanyagot használjunk, amelynek cukortartalma azután hátrányosan befolyásolná a szűrlemény
HU 216 527 Β zamatát. Azok a fent említett problémák is teljesen elmaradnak, amelyeket a szűrők zsugorodásával kapcsolatban említettünk az ismert megoldásoknál. Tömítőgyűrűk alkalmazása tehát a találmány szerinti berendezésnél teljesen fölösleges, hiszen a szűrősegédanyag közvetlenül a szűrőtartón iszapolódik fel, ezáltal a szűrő a szűrőtartókhoz tömören hozzátapad.
Mivel az egyes szűrőtartók a rajtuk elhelyezkedő szűrőkkel együtt a szűrőberendezésben követlenül egymásra vannak felmáglyázva, az alul elhelyezkedő szűrő a további szűrőtartók és szűrők ráhelyezése révén összepréselődik. A szűrőanyagtól függően a szűrőtartókkal történő összepréselés a különösen lágy szűrőanyag esetében, vagy akár a szilárdabb szűrőanyag esetében is, korlátozható. Mivel a szűrőanyagban az anyagszerkezet a találmány szerinti megoldásnál homogénnek tekinthető, az összepréselés is egyenletesen történhet. A lepréseléssel a szűrőanyagot egyúttal rögzítjük helyzetében.
Mivel a szűrőnek a szállításhoz nem kell saját stabilitással rendelkeznie, ennek következtében a szűrők a találmány szerint jóval nagyobb átmérővel készülhetnek, mint az ismert megoldásoknál. Ez különösen előnyös, ha a szűrőberendezést helyhiány miatt nem lehet túl magasra, hanem inkább szélesebbre kell építeni.
A szűrési művelet befejezése után a szűrőtartókat a bennük lévő szűrőkkel együtt egymás után kivesszük a szűrőállomásból, majd a szűrőket eltávolítóállomásra továbbítjuk, ahol a szűrőtartókból a szűrőket eltávolítjuk. Ezáltal a berendezés igen egyszerű tisztításmódját érjük el. A szűrőt minden egyes szűrőtartóból el kell távolítani. így tehát a szűrőállomáson nem kell semmmiféle szűrőtisztítási lehetőségről gondoskodni. A szűrőberendezésben nincsenek olyan járulékos szerkezeti részek, amelyeket egyénileg még tisztítani kellene. A szűrők a szűrőtartóikból ütéssel, kitolással vagy rázással távolíthatók el, és az eltávolítóállomáson az eltávolított szűrőanyag elszállítható. Ennek a kezelőállomásnak nem feltétlenül kell a szűrőberendezés körzetében lennie. Például több felhasználó részére szűrőtartókat gyártó telephelyén is elhelyezhető ilyen eltávolítóállomás.
A találmány szerinti berendezés célszerű továbbfejlesztett változatánál az iszapolóállomáson a szűrőtartók fölött rendezhető el a feliszapolóvezeték kiömlőnyílása. Célszerűen ez a kiömlőnyílás a szűrőtartó középvonalában van kialakítva. Ezáltal elérjük, hogy a szűrő segédanyag a szűrőtartón egyenletesen iszapolódik fel. A szűrőanyag egyenletes elosztása tovább javítható azzal, ha a szűrőtartó felett és a feliszapolóvezeték kiömlőnyílása alatt olyan elosztóelemet rendezünk el, amely a szűrősegédanyagot a szűrőtartón egyenletesen elosztja.
Ilyen elosztóelemként célszerűen használhatunk fölfelé hajlított elemet, például hajlított lemezt. De használhatunk ilyen elosztóelemként szitaszerű lapot is, amely a beáramló anyagot elosztja, a lap perforációján keresztül pedig egyenletesen juthat át a szűrősegédanyag a szűrőtartóra.
A találmány szerinti berendezés további előnyös példakénti kiviteli alakjánál a feliszapolóvezetéken olyan kiömlőnyílások vannak kialakítva, amelyek a szűrőtartó széle fölött radiálisán helyezkednek el. Célszerű, ha ezek a kiömlőnyílások radiális helyzetű füvókákkal vannak felszerelve.
Előnyös lehet továbbá, ha ezeket a kiömlőnyílásokat úgy szereljük fel füvókákkal, hogy a füvókák a sugárhoz képest 20-70°-os szögben ferdén helyezkedjenek el. A szűrősegédanyagot nyomás alatt adagoljuk a szűrőtartóra, ezáltal a szűrősegédanyag egyenletesen eloszlik a szűrőtartón, és a szűrőtartót tömören lezáija.
A szűrőanyagnak a szűrőben való még egyenletesebb elhelyezkedését érhetjük el azáltal, ha a füvókák egy részénél a ferdeségi szöget a sugárhoz képest az óramutató járásával megegyező irányban, a füvókák egy másik csoportjánál pedig az óramutató járásával ellenkező irányban állítjuk be. Ennél az elrendezésnél a különböző tájolású füvókák egymás mögött váltakozva rendezhetők el. A két-két különböző tájolású füvóka közel azonos helyen, egymás fölött is elrendezhető, vagy adott esetben a kiömlőnyílásnál azok egy darabból is kiképezhetők.
A szűrősegédanyag tartalmazhat például kovaföldet. A feliszapolódás megkönnyítése céljából a kovaföldhöz adagolhatunk vizet. Továbbá előnyös lehet, ha a szűrősegédanyag perlitet, műanyagszálakat vagy cellulózszálakat tartalmaz. Az ilyen szálasanyag-részarány célszerűen a szűrősegédanyag 5-20 tömeg%-át teheti ki.
Célszerű továbbá, ha az iszapolóállomáson olyan prést rendezünk el, amely a szűrőtartóra feliszapolt szűrőanyagot összepréseli. A préseléssel a szűrők még egységesebb gyártására nyílik lehetőség.
Előnyös továbbá az olyan elrendezés, amelynél több iszapolóállomást alkalmazunk, mivel ilyen esetben a szűrők gyártása és felújítása gyorsabban elvégezhető. Ilyen elrendezésnél akár egyetlen feliszapolóvezeték elegendő lehet, amely több kiömlőnyílással van ellátva az egyes iszapolóállomások számára. Célszerűen alkalmazhatunk több szűrőállomást is. Ilyen esetben például a szűrőállomások egy részét új szűrőkkel láthatjuk el, miközben a fennmaradó szűrőállomásokban folyhat a szűrési művelet. Ezzel egyidejűleg a különböző iszapolóállomásokon készíthetők szűrők, amelyek a nem dolgozó szűrőállomásokba beépíthetők, és ezekkel az elhasznált szűrők kicserélhetők.
A szűrőtartók célszerűen fémtálcaként alakíthatók ki. Az ilyen fémtálcákon egyenletes szűrők készíthetők. Ezek a fémtálcák ugyanis hosszú élettartamúak és viszonylag könnyen tisztíthatok. További előnyük, hogy a jó hővezető képességük révén a szűrőállomáson elhelyezkedő szűrőtartók viszonylag gyorsan felmelegíthetők, ami a sterilizációhoz feltétlenül szükséges a szűrési művelet megkezdése előtt.
A szűrőtartóknak lehet sík fenéklapjuk. Adott esetben a szűrőtartó fenékrésze porózus szövetből készült réteget foglalhat magában. Ez a szövet visszatartja a szilárd részecskéket a szűrőben, viszont a szűrletet átengedi. Célszerű lehet továbbá, ha másik porózus szövetet is alkalmazunk, amelynek a pórusmérete az első szövetétől eltérő.
Célszerű továbbá az olyan kiviteli alak, amelynél a szűrőtartó legalább egy szitafenéklappal rendelkezik, amely hosszirányú hornyokkal van ellátva. Ennél különösen előnyös, ha ezeknek a hosszhomyoknak a széles3
HU 216 527 Β sége 0,01-0,5 mm közötti értékű. Ilyen hosszhomyok például lézerrel készíthetők a fenéklapban, de adott esetben maratással is kialakíthatók.
Célszerű továbbá, ha a szűrőtartó bordázott felületű fenéklappal rendelkezik. Ez úgy alakítható ki, hogy a bordázott mező a szűrő alatt kiömlőcsatonákat képez a porózus szövetek alatt. Ez különösen akkor előnyös, ha a szűrés művelete felülről lefelé történik, és a szűrlemény a szűrő alatt folyik ki. A bordázott mező úgy is elrendezhető, hogy a kiömlőcsatomák a szűrő fölött és a szűrőn elhelyezkedő porózus szövet fölött helyezkedjenek el. Ez különösen akkor célszerű, ha a szűrési művelet alulról fölfelé történik, és a szűrletet a szűrő fölött vezetjük el.
A találmány célszerű továbbfejlesztésénél a berendezés ellátható szűrőtartó-bevezető szerkezettel, amely a szűrőtartókat egymás után mozgatja az iszapolóállomáshoz. Ezáltal a szűrők készítése gyorsabbá és egyszerűbbé válik, mivel az teljes egészében automatizálható.
A találmány további jellemzője szerint célszerű, ha külön szállítószerkezetről gondoskodunk, amely az iszapolóállomásról a szűrőtartót és a rajta készített szűrőt eltávolítja és a szűrőállomásra továbbítja. Célszerűen ez a szállítószerkezet lehet olyan daru, amely vezetősínekkel van kombinálva. A szűrőtartók ezzel egyszerűen és gépesítve továbbíthatók az iszapolóállomástól közvetlenül a szűrőállomásra. Adott esetben ez a daru ellátható olyan vezérléssel, amelynek segítségével a szűrővel ellátott szűrőtartónak az iszapolóállomásról a szűrőállomásra történő átadása automatizálható. Ezáltal a szűrők gyártása a szűrőállomásba való behelyezésig teljesen automatizálható, tehát semmiféle járulékos élőmunkát nem igényel.
Előnyös továbbá, ha a daru lezárható védőkazettával van ellátva, amely a szűrővel együtt a szűrőtartót közrefogja az iszapolóállomásról a szűrőállomásra történő szállítása közben. Ezzel megakadályozható, hogy a szűrő a szállítás közben ki legyen téve a szennyezett környezeti levegő hatásainak. Ezzel a szűrő tartóssága, azaz élettartama növelhető.
A találmány további célszerű továbbfejlesztésénél a szűrőtartók a szűrőkkel együtt úgy rendezhetők el egymáson a szűrőállomáson, hogy a szűrőtartók és a szűrők függőleges síkra tükörszimmetrikusan helyezkedjenek el. Ez különösen olyan szűrőtartók alkalmazásánál előnyös, amelyek kúpos fenékrésszel rendelkeznek, ha a fenéklap olyan ferdeségi szöggel rendelkezik, hogy a szűrendő folyadékban lévő oxigén felfelé vándorol, és a berendezésből távozhat.
A találmány szerinti berendezés olyan kivitele is lehetséges, amelynél a szűrőtartók a szűrőkkel együtt úgy vannak elrendezve a szűrőállomáson, hogy a szűrőtartók és a szűrők középvonalai ferde síkra szimmetrikus helyzetűek. Ez akkor kedvező, ha a szűrőtartóknak sík fenékrészük van, mivel a fenéklapok ferde elrendezése révén a szűrendő folyadékból az oxigén könnyebben távozhat. Célszerűen ez a ferdeség körülbelül 30°os szöget zárhat be a vízszintessel.
Célszerű továbbá az olyan elrendezés, amelynél a szűrőállomás elfordíthatóan van elrendezve, mégpedig úgy, hogy a szűrőtartók és a szűrők szimmetriatengelye változtatható. Ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy a szűrőtartókat a szűrőkkel együtt a függőleges szimmetriatengely mentén toronyszerűén egymásra rakjuk, és együtt hozzuk ferde helyzetbe. A szűrőtartók és a szűrők feltomyozása és összepréselése után az egész szűrőállomás a kívánt ferdeségi szöghelyzetbe billenthető. Az a lehetőség is fennáll, hogy ezt a ferdeségi szöget szükség esetén korrigáljuk.
A szűrők és a szomszédos szűrőtartók között célszerű porózus anyagú szövetrétegeket elrendezni. Ezek a szövetrétegek nem közvetlenül a szűrőtányérokon vannak rögzítve és adott esetben variálhatók.
A szűrőállomás adott esetben felszerelhető őblítőszerkezettel. A visszaöblítés révén a szűrők közbenső tisztítása oldható meg, ezáltal a szűrők üzemideje a szűrőállomáson meghosszabbítható. Előnyös lehet továbbá, ha a szűrőállomáson a szűrlet elvezetésére több tömlővezetékről gondoskodunk, mivel ezzel az elrendezéssel a szűrlet elvezetése és maga a szűrési folyamat különösen egyenletes lesz.
A találmány további célszerű kiviteli alakjánál a berendezés ellátható olyan emelőszerkezettel, amely alkalmas arra, hogy a szűrőtartót a hozzá tartozó szűrővel együtt kiemelje és az eltávolítóállomáshoz továbbítsa. Ez a kiemelőszerkezet tartalmazhat például emelődarut. Ezzel a szűrőtartók és a szűrők kiemelése, valamint a szűrőknek a szűrőtartókból való eltávolítása is automatikusan elvégezhető. A szűrő szűrőtartóból való eltávolítása történhet például nyomással vagy ütögetéssel, ami kitolóelemmel vagy rázással foganatosítható. Célszerűen a használt szűrőanyagot az eltávolítóállomásról közvetlenül eltávolíthatjuk mozgatható tartályokban.
A találmány szerinti berendezés olyan továbbfejlesztett kiviteli alakja is lehetséges, amelynél tisztítóállomás van kialakítva, amelyben a szűrőtartót a szűrőanyagnak az eltávolítóállomáson történő eltávolítása után megtisztítjuk. A tisztítás történhet például sűrített levegővel vagy vízgőzzel. Előnyös továbbá, ha olyan szállítószerkezetet alkalmazunk, amely a szűrőtartót a szűrőanyag eltávolítása után keresztülszállítja a tisztítóberendezésen, A szűrőtartó szállítószerkezete a tisztítóállomástól az iszapolóállomásig működik, így a szűrőtartókat a szűrőanyag eltávolítása után keresztülviszi a tisztítóállomáson, majd közvetlenül az iszapolóállomásra továbbítja, ahol azután ciklikusan megkezdődhet az újabb feliszapolási művelet.
A találmány szerinti berendezés célszerűen ellátható olyan vezérlőelektronikával és adatfeldolgozó egységgel, amelyek automatikusan követhetik és vezérelhetik a teljes folyamatot, nevezetesen a szűrőtartóknak az iszapolóállomásra történő szállítását, a szűrőanyagnak a szűrőtartókra való feliszapolását, a szűrővel ellátott szűrőtartónak a szűrőállomásba való beépítését, a szűrési folyamatot, a szűrőtartó és a szűrő kivételét, a szűrőtartó tisztítását és az iszapolóállomásra történő visszavezetését.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti berendezés példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
- az 1. ábra a találmány szerinti szűrőberendezés elvi elrendezési vázlata;
HU 216 527 Β
- a 2. ábra a találmány szerinti szűrőtartó első példakénti kiviteli alakjának vázlatos metszete;
- a 3. ábrán a találmány szerinti szűrőtartó kiviteli alakjának keresztmetszete;
- a 4. és 5. ábrán a 3. ábra szerinti szűrőtartók egymásra helyezett elrendezésének két változata látható.
Az 1. ábrán folyadékok, főleg italok szűrésére való szűrőberendezést vázlatos elrendezésben tüntettünk fel. A berendezésnek 1 iszapolóállomása van, amelyben 2 szűrőtartó van elrendezve, és amelyen 3 szűrő készítendő. A berendezésnek továbbá 4 szűrőállomása van, amelyben a 3 szűrőkkel már ellátott 2 szűrőtartók egymás fölött vannak elrendezve. Itt játszódik le valójában a folyadékszűrési művelet. A szűrés befejezése után a 2 szűrőtartókat a 3 szűrőkkel együtt eltávolítjuk a 4 szűrőállomásról. A berendezésnek 5 eltávolítóállomása van, ahol a 2 szűrőtartókból a 3 szűrőket eltávolítjuk és 6 tartályba ürítjük.
Az 1 iszapolóállomáson a 2 szűrőtartó 15 iszapolószerkezetben van elrendezve. A 15 iszapolószerkezet belsejében 7 feliszapolóvezeték a 2 szűrőtartó fölött helyezkedik el. A 7 feliszapolóvezetékben a 2 szűrőtartó kerülete mentén elosztva radiális 8 kiömlőnyílások vannak kialakítva. A 7 feliszapolóvezetéken és a 8 kiömlőnyílásokon keresztül iszapoljuk fel a 2 szűrőtartóra a szűrősegédanyagot. A 8 kiömlőnyílások fúvókákkal szerelhetők fel, amelyeken keresztül a szűrősegédanyag radiális irányban, illetve 20-70°-os ferdeséggel és túlnyomással hordható fel a 2 szűrőtartóra. A fúvókák a sugárhoz képest váltakozó ferdeségi szöggel is elrendezhetők az óramutató járásával egy irányban és/vagy azzal ellentétes irányban. Ezáltal a szűrő segédanyag egyenletes felhordását érjük el a 2 szűrőtartóra.
Mivel a szűrősegédanyagot túlnyomással hordjuk fel, a 3 szűrő tömören rátapad a 2 szűrőtartóra. A jelen esetben 9 szorítószerkezet révén a feliszapolási művelet közben a 15 iszapolószerkezetet a 2 szűrőtartóval összeszorítjuk, majd a feliszapolási művelet befejezése után azt leemeljük.
A szűrősegédanyag jelen esetben kovafóld és víz keverékét tartalmazza, de adott esetben 5-20 tömeg%ban tartalmazhat perlitet és/vagy műanyag, illetve cellulóz szálasanyagot.
A 15 iszapolószerkezetben 13 elvezetőcső van elrendezve, amelyen keresztül a szűrősegédanyagot tartalmazó folyadék a 3 szűrőnek a 2 szűrőtartón való kialakulása közben elvezethető. A szűrősegédanyagban lévő folyadék a 2 szűrőtartó szitaszerű fenéklapján keresztül jut a 13 elvezetőcsőbe.
Miután a 2 szűrőtartón elkészítettük a 3 szűrőt, a 2 szűrőtartót a 3 szűrővel együtt kiemeljük az 1 iszapolóállomásból és áthelyezzük a 4 szűrőállomásba. A 2 szűrőtartót tehát a 3 szűrővel együtt úgy helyezzük be a 4 szűrőállomásba, hogy a 2 szűrőtartókat toronyszerűén egymásra rakjuk. A 2 szűrőtartókat a 3 szűrőkkel együtt 11 szoritószerkezettel összeszorítjuk a 4 szűrőállomáson.
A 2 szűrőtartók a hozzájuk tartozó 3 szűrőkkel együtt összeszorított állapotban úgy fekszenek fel egymáson, hogy kölcsönösen tömítetten lezárják egymást. A szűrendő folyadék és a szűrlet eltávolítására csatornák vannak kialakítva, és a közegáramlás ezeken keresztül történik a szűrési művelet közben. Mivel a 3 szűrők közvetlenül a 2 szűrőtartókon készültek és a szűrőtartókkal együtt vannak a 4 szűrőállomásba behelyezve, a találmány szerinti eljárásnál a 3 szűrők készítéséhez semmiféle járulékos kötőanyagra nincs szükség, ugyanis a 3 szűrőket önállóan nem kell szállítani. Ezzel kiküszöböltük, hogy a járulékos kötőanyag cukortartalma a szűrendő italba jusson.
Mivel a 3 szűrőket az 1 iszapolóállomáson különkülön készítjük, a találmány szerinti eljárásnál a 3 szűrők azonos minőségűek, hiszen minden egyes 3 szűrő gyártása külön-külön nyomon kísérhető, megfigyelhető és vezérelhető. Az ellenőrzés és vezérlés céljából az 1 iszapolóállomás ellenőrző berendezéssel látható el.
A 2 szűrőtartók célszerűen fémtálcaként vannak kialakítva. A 2. ábrán sík fenéklappal ellátott kiviteli változat látható vázlatosan. A 4 szűrőállomáson a 2 szűrőtartók a 3 szűrőikkel együtt egymás fölött úgy vannak elrendezve, hogy a 2 szűrőtartók és azok 3 szűrői függőleges középsíkra szimmetrikus helyzetűek.
A 2 szűrőtartók és 3 szűrők 4 szűrőállomásból történő kivételére 12 emelőszerkezet szolgál, amely jelen esetben daruként van kialakítva. A 12 emelőszerkezet segítségével a 2 szűrőtartók a 3 szűrőikkel együtt kiemelhetők a 4 szűrőállomásból. A 2 szűrőtartókból a szűrőket 5 eltávolítóállomáson távolítjuk el. Az 5 eltávolítóállomáson 6 tartály van elrendezve, amelyben a használt szűrőanyag felfogható és elszállítható.
A találmány szerinti 2 szűrőtartó részletesebb példakénti kiviteli alakját a 3. ábra kapcsán ismertetjük.
Amint itt látható, a 2 szűrőtartó fémből vagy megfelelő műanyagból készült tartóból van kialakítva, alul pedig nyomóbélyegként kialakított 16 fenékrésszel rendelkezik, amelynek az alsó szélén körbemenő 17 lehúzógyűrű van elrendezve. A 2 szűrőtartó a jelen esetben felülnézetben tekintve kör alakú.
A 3. ábrán látható, hogy a 16 fenékrésznél 19 tartólapon szűrletgyűjtő 20 csatorna van kialakítva. Ez a 20 csatornát felül szűrőanyagot tartó 18 réteg határolja, amely a jelen esetben drótszitaként van kialakítva. A szűrletet 22 szűrletkiömlésen keresztül vezetjük el.
A 2 szűrőtartó felső részén 23 beömlés van kialakítva a szűrendő folyadék számára. A 3. ábrán az ezzel szemközti oldalon 24 tartóegység van elrendezve 25 rögzítőkampó számára, amelyet 26 rugó a 3. ábrán látható helyzetbe térít, és amely 27 csap körül elfordíthatóan van ágyazva. A 23 beömlés alatt 28 visszacsapószelep van elrendezve, amelynek 30 szelepszárát a zárt helyzetbe 29 rugó kényszeríti.
A körbemenő 17 lehúzógyűrű fölött 31 beömlőnyílások vannak kialakítva, amelyek a szűrendő anyagot szétosztó 32 elosztótérbe torkollnak.
A 4. és 5. ábrán látható, hogy két, ilyen kialakítású 2’ és 2” szűrőtartó miként van egymáson elrendezve, és azok egymással miként működnek együtt a 25 rög5
HU 216 527 Β zítőkampók és a 23 beömlések körzetében. Jól kivehető, hogy a felső 2’ szűrőtartónak a 16 fenékrésze felülről belenyúlik az alsó 2” szűrőtartóba, továbbá a 4. ábrán látható helyzetben a 31 beömlőnyílások a 23 beömlésekkel közlekednek. A 23 beömléseken és a 31 beömlőnyílásokon keresztül juttatható a szűrendő folyadék a 2’ szűrőtartóba.
Az 5. ábrán látható, hogy a 2’ és 2” szűrőtartók egymással a 25 rögzítőkampó 33 nyúlvánnyal való összekapcsolódása révén vannak összekötve. A kerület mentén értelemszerűen több 25 rögzítőkampó rendezhető el, továbbá több kiömlés és beömlés is kiképezhető.
A felső 2’ szűrőtartó 16 fenékrésze az alsó 2” szűrőtartó felső falrészén körbemenő 34 és 35 tömítésekkel van letömítve. A szűrendő folyadék a 23 beömlésen keresztül és a 36 gyűrűcsatomán át oszlik el a 2’ és 2” szűrőtartók kerülete mentén, majd a 31 beömlőnyílásokon jutnak be a 2’ és 2” szűrőtartók belső terébe.
A 21 gyűrűcsatomán keresztül a szűrlet 22 szűrletkiömlésnél elvezethető.
A 28 visszacsapó szelep lehetővé teszi, hogy a 2’ és 2” szűrőtartókból a szűrési művelet közbeni elfolyás minimális legyen, mivel zárt állapotában a kifolyási keresztmetszetet egyedül a 22 szűrletkiömlés keresztmetszete határozza meg. A feliszapolási művelethez, amelynél nagyobb folyadékmennyiségeket kell átbocsátani, a 28 visszacsapó szelep nyitható, így jóval nagyobb átömlési keresztmetszetet kapunk. A 28 visszacsapó szelep mechanikusan nyitható, például külön nem ábrázolt nyomócsap segítségével, amely működtethető például a 2 szűrőtartónak az 1 iszapolóállomásba való behelyezésével. A szűrési folyamat közben a 28 visszacsapó szelepek statikus tömítésként szerepelnek, így semmiféle öblítőkamra ezekhez nem szükséges. Kisebb berendezéseknél a 28 visszacsapó szelepek dugókkal helyettesíthetők. A nyitásuk és zárásuk kézileg vagy csavarorsókkal történhet.
A felső 2’ szűrő tartó 16 fenékrésze és az alsó 2” szűrőtartó hengeres fala között lévő sík 17 lehúzógyűrű megbízhatóan megakadályozhatja, hogy a szűrősegédanyag (így például kovaföld) kimosódjék. Továbbá ez a 17 lehúzógyűrű azt is megakadályozza, hogy a 16 fenékrész és a tartófal a kovaföldrészecskék miatt egymásba feszüljenek.
A 34 és 35 tömítések átöblíthető teret képeznek maguk között, amely külön nem ábrázolt öblítővezetékek révén átöblíthető.
A szűrendő anyag bevezetése tehát a 23 beömléseken keresztül történik, a szűrt anyag, azaz a szűrlet elvezetésére pedig 22 szűrletkiömlés szolgál, amely a
3. ábrán feltüntetett módon 37 csatomaszemhez csatlakoztatható. A 37 csatomaszemek a toronyszerűén egymásra rakott 2 szűrőtartóknál végigmenő elvezetőcsatomát képeznek, és a 23 beömlések ugyancsak közös beömlőcsatomára csatlakoztathatók.
Az egymásra helyezett 2 szűrőtartók összekapcsolása azzal az előnnyel jár, hogy a toronyszerűén egymásra rakott elrendezésnél meghatározott számú szűrőtartó együttesen kiemelhető megfelelő emelőszerkezet révén, amelyeknél a 25 rögzítőkampók reteszelőhelyzetben vannak. A 2 szűrőtartók előre kiválasztott csoportjának kiemelésekor a legfelső és legalsó 2 szűrőtartók reteszelését oldjuk előzetesen. Ezáltal mód nyílik a 2 szűrőtartók egyenkénti szemrevételezésére is, például felülről lefelé vagy fordítva, anélkül, hogy a szűrőtartó tornyot ehhez szét kellene bontani, hiszen csupán két-két szomszédos 2 szűrőtartó közötti reteszelést kell ehhez oldani.
A 4. és 5. ábrán látható, hogy az alul elhelyezkedő 2” szűrőtartó felső 38 széle és a felső 2’ szűrőtartó 39 ütközőjének alsó síkja között távköz képződik. Ezzel a távközzel a szűrőelemek összepréselhetők, aminek során a felül elhelyezkedő 2’ szűrőtartó 16 fenékrésze nyomóbélyegként az alatta elhelyezkedő szűrőanyagot egyenletesen összepréseli.
A 2’ és 2” szűrőtartók a nyomóbélyegként szereplő 16 fenékrészükkel együtt egységekké összefoghatok. Ezek az egységcsomagok 80 cm-es átmérőig az úgynevezett „Európa-raklap”-okon szállíthatók. Ezzel lehetővé válik a központi feliszapolás új szűrősegédanyagokkal több sörfőzde számára, és az is, hogy a szűrőket együttesen távolítsuk el és új szűrőket állítsunk elő. Csomagolóanyagra tehát nincs szükség.
A továbbiakban a találmány szerinti eljárásra térünk ki részletesebben. A 2 szűrőtartót külön nem ábrázolt mozgatószerkezettel továbbítjuk az 1 iszapolóállomásra. Ott a 2 szűrőtartót a 7 feliszapolóvezeték alatt rendezzük el. A 7 felíszapolóvezetéken keresztül túlnyomással adagoljuk be a szűrősegédanyagot, és a 8 kiömlőnyílásokban elrendezett fuvókákon keresztül egyenletesen elosztva juttatjuk azt a 2 szűrőtartóra. A szűrősegédanyagban lévő víz a 13 elvezetőcsövön keresztül folyik el. A szűrősegédanyagnak a fuvókákból történő kilépése után erős nyomásesés lép fel, és ennek eredményeképp a 2 szűrőtartón kialakul a 3 szűrő, amely tömören lezáija a 2 szűrőtartót. A 28 visszacsapó szelep eközben nyitott állapotban van. Ezután a 2 szűrőtartót a rajta készített 3 szűrővel együtt 10 daru segítségével kiemeljük az 1 iszapolóállomásból és áthelyezzük a 4 szűrőállomásba. Itt toronyszerűén egymásba helyezzük a 3 szűrővel ellátott 2 szűrőtartókat, és 11 szorítószerkezettel összeszorítjuk azokat.
Ez az összeszorítási művelet történhet például hidraulikus úton alulról, amihez hidraulikus munkaközegként alkalmazhatunk vizet a környezetvédelmi szempontok miatt. A szűrendő folyadék bevezetése és a szűrlet elvezetése a 3. és 4. ábra kapcsán ismertetett módon történhet.
A szűrési művelet befejezése után all szorítószerkezetet oldjuk.
Ezt követően a 3 szűrőkkel ellátott 2 szűrőtartókat a 12 emelőszerkezet segítségével kiemeljük a 4 szűrőállomásból és az 5 eltávolítóállomásra szállítjuk azokat. Itt a 3 szűrőket eltávolítjuk a 2 szűrőtartókból. Az elhasznált szűrőanyagot a 6 tartályba gyűjtjük össze. Ezután az üres 2 szűrő tartókat a rajzon külön nem szemléltetett tisztítóállomásra szállítjuk. Ott a 2 szűrőtartókat például gőzsugárral megtisztítjuk, majd külön szállítószerkezet segítségével a megtisztított 2 szűrőtartókat visszahelyezzük az 1 iszapolóállomásba.
Az 1 iszapolóállomásnak nem feltétlenül kell azonos helyen lennie a szűrőberendezéssel. Olyan megoldás is
HU 216 527 Β lehetséges, amelynél a feliszapolást központi telephelyen végezzük több felhasználó részére, és itt történhet adott esetben a használt szűrőanyag eltávolítása, illetve a friss szűrősegédanyag újbóli bedolgozása.

Claims (52)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás folyadékok, főleg italok szűrésére, azzal jellemezve, hogy szűrőket (3) iszapolóállomáson (1) szűrősegédanyagnak szűrőtartókra (2) való feliszapolásával készítjük, azután a szűrőket (3) a szűrőtartóikkal (2) együtt az iszapolóállomásból (1) kivesszük és szűrőállomásba (4) helyezzük át, ott azokat toronyszerűén egymás fölé helyezzük és egymással összeszorítjuk, ezt követően a szűrőkön (3) átvezetjük a szűrendő folyadékot, és a szűrőállomásról (4) a szűrletet elvezetjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szűrési művelet befejezése után a szűrőtartókat (2) a szűrőkkel (3) együtt, egymás után eltávolítjuk a szűrőállomásról (4), ezután eltávolítóállomáson (5) a szűrőket (3) a szűrőtartókból (2) eltávolítjuk, majd a szűrőtartókat (2) tisztítjuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartókat (2) egymás után az iszapolóállomásra (1) vezetjük vissza.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyagot feliszapolásnál a kerület mentén a szűrőtartón (2) egyenletesen elosztjuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyagot felülről iszaposuk fel.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyag feliszapolását központosán végezzük.
  7. 7. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyag feliszapolását a szűrőtartó (2) szélétől radiálisán végezzük.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a teljes eljárási folyamatot automatikusan vezéreljük.
  9. 9. Berendezés folyadékok, főleg italok szűrésére, amelynek szűrőállomása (4) van, ebben szűrők (3) és szűrőtartók (2) toronyszerűén egymásra helyezhetően, összeszoríthatóan és kiemelhetően vannak elrendezve, továbbá a szűrendő folyadék beadagolására és a szűrlet elvezetésére egy-egy vezetékkel, valamint iszapolóállomással (1) van ellátva, azzal jellemezve, hogy az iszapolóállomás (1) a szűrősegédanyagnak az iszapolóállomáson (1) elrendezett szűrőtartóra (2) történő adagolására feliszapolóvezetékkel (7) van ellátva a szűrőknek (3) a szűrőtartókon (2) való előállításához, továbbá a szűrőtartók (2) és a rajtuk előállított szűrők (3) a szűrőállomáson (4) egymásra helyezhető és egymással összeszorítható kialakításúak.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a feliszapolóvezeték (7) kiömlőnyílással (8) van ellátva, amely az iszapolóállomáson (1) a szűrőtartó (2) fölött van elrendezve.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a feliszapolóvezeték (7) kiömlőnyílása (8) az iszapolóállomáson (1) a szűrőtartók (2) középvonalában helyezkedik el.
  12. 12. A 9-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartó (2) fölött és a feliszapolóvezeték (7) kiömlőnyílása (8) alatt a szűrősegédanyagot a szűrőtartón (2) elosztó elem van elrendezve.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az elosztóelem felfelé hajlított kialakítású.
  14. 14. A 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az elosztóelem szitaszerű lapot foglal magában.
  15. 15. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a feliszapolóvezeték (7) olyan kiömlőnyílásokkal (8) van ellátva, amelyek a szűrőtartó (2) széle fölött radiálisán vannak elrendezve.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiömlőnyílások (8) a szűrősegédanyagot a szűrőtartóra (2) radiálisán fecskendezni képes fiivókákkal vannak ellátva.
  17. 17. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiömlőnyílások (8) fuvókákkal vannak felszerelve, amelyek a sugárhoz képest 20-70° közötti ferdeségi szögben vannak elrendezve.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiömlőnyílások (8) íüvókáinak egy része a sugárhoz képest az óramutató járásával megegyező ferdeségű helyzetben, a füvókák másik része viszont a sugárhoz képest az óramutató járásával ellenkező ferdeségi szögben van elrendezve.
  19. 19. A 9-18. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyag kovaföldet tartalmaz.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyag vizet tartalmaz.
  21. 21. A 19. vagy 20. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyag perlitet tartalmaz.
  22. 22. A 19-21. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrősegédanyag műanyagból, illetve cellulózból készült szálasanyagot tartalmaz.
  23. 23. A 9-22. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az iszapolóállomáson (1) a szűrőtartóra (2) feliszapolt szűrősegédanyag összepréselésére való szorítószerkezettel (9) van ellátva.
  24. 24. A 9-23. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy több iszapolóállomással (1) van felszerelve.
  25. 25. A 9-24. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy több szűrőállomással (4) rendelkezik.
  26. 26. A 9-25. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) fémtálcaként vannak kialakítva.
  27. 27. A 9-26. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) rozsdamentes acélból vannak kialakítva.
    HU 216 527 Β
  28. 28. A 9-27. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) sík fenékrésszel (16) rendelkeznek.
  29. 29. A 9-28. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) fenékrésze (16) porózus szövetből készült réteggel van ellátva.
  30. 30. A 29. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartó (2) fenékrésze (16) legalább egy olyan további réteggel is el van látva, amely az első rétegtől eltérő pórusméretű, porózus szövetből van kialakítva.
  31. 31. A 9-30. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartó (2) hosszirányú bevágásokkal rendelkező, legalább egy szitafenéklappal rendelkezik.
  32. 32. A 31. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a hosszbevágások 0,01-0,5 mm közötti szélességűek.
  33. 33. A 29-32. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartó (2) bordázott fenékfallal rendelkezik.
  34. 34. A 9-33. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) iszapolóállomásra (1) történő egymás utáni továbbítására alkalmas szállítószerkezettel vannak ellátva.
  35. 35. A 9-34. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartót (2) a rajta lévő szűrővel (3) együtt az iszapolóállomásból (1) kiemelő, és azt a szűrőállomáshoz (4) szállító és abba behelyező szállítószerkezete van.
  36. 36. A 35. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szállítószerkezet darut (10) és vezetősínt foglal magában.
  37. 37. A 36. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a daru (10) a szűrővel ellátott szűrőtartó (2) iszapolóállomásról (1) a szűrőállomásra (4) történő automatikus átadását szabályozó vezérlőegységgel van ellátva.
  38. 38. A 36. vagy 37. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a daru (10) a szűrővel (3) ellátott szűrőtartónak (2) az iszapolóállomásról (1) a szűrőállomásra (4) történő szállításához lezárható védőkazettával van ellátva.
  39. 39. A 9-38. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) a szűrőkkel (3) együtt a szűrőállomáson (4) egymáson úgy vannak elrendezve, hogy a szűrőtartók (2) és a szűrők (3) függőleges tengelyre tükörszimmetrikus helyzetűek.
  40. 40. A 9-38. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) a szűrőkkel (3) együtt úgy vannak a szűrőállomáson (4) egymáson elrendezve, hogy a szűrőtartók (2) és a szűrők (3) a függőlegeshez képest ferde síkhoz képest tükörszimmetrikus helyzetűek.
  41. 41. A 40. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a középvonal ferdesége a függőleges síkhoz képest 30°.
  42. 42. A 9-41. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőállomás (4) elbillenthető elrendezésű, ezáltal a szűrőtartók (2) és a szűrők (3) szimmetriatengelye változtatható.
  43. 43. A 9-42. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrők (3) és a szomszédos szűrőtartók (2) között porózus anyagú szövetrétegek vannak elrendezve.
  44. 44. A 9-43. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőállomás (4) több szűrletelvezető vezetékkel, főleg tömlővel van ellátva.
  45. 45. A 9-44. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőállomáson (4) öblítőszerkezet van elrendezve.
  46. 46. A 9-45. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartó (2) és a hozzá tartozó szűrő (3) szűrőállomásból (4) történő kivételére, és azok eltávolítóállomáshoz (5) történő szállítására emelőszerkezettel (12) van ellátva.
  47. 47. A 46. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az emelőszerkezet (12) emelődarut foglal magában.
  48. 48. A 9-47. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az eltávolítóállomás (5) legalább egy mozgatható tartállyal (6) van ellátva.
  49. 49. A 9-48. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartóknak (2) az eltávolítóállomáson (5) a szűrőtől (3) történt leválasztása utáni tisztításához tisztítóállomással van felszerelve.
  50. 50. A 49. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtől (3) megtisztított szűrőtartók (2) tisztítóállomáson belüli szállítására és a tisztítóállomásra való átadására további szállítószerkezettel van ellátva.
  51. 51. A 34-50. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartók (2) szállítószerkezete a tisztítóállomásról az iszapolóállomásig (1) érően van kialakítva.
  52. 52. A 9-51. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a teljes automatikus folyamatvezérlést biztosító elektronikus vezérlőegysége és adatfeldolgozó egysége van.
HU9303715A 1991-06-25 1992-06-25 Eljárás és berendezés folyadékok, főleg italok szűrésére HU216527B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4120971A DE4120971A1 (de) 1991-06-25 1991-06-25 Filterverfahren und filtervorrichtung zum filtern von fluessigkeiten

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9303715D0 HU9303715D0 (en) 1994-04-28
HUT71008A HUT71008A (en) 1995-11-28
HU216527B true HU216527B (hu) 1999-07-28

Family

ID=6434709

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9303715A HU216527B (hu) 1991-06-25 1992-06-25 Eljárás és berendezés folyadékok, főleg italok szűrésére

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5445745A (hu)
EP (1) EP0591306B1 (hu)
JP (1) JP2758079B2 (hu)
KR (1) KR0132121B1 (hu)
AT (1) ATE117577T1 (hu)
AU (1) AU650361B2 (hu)
BR (1) BR9206194A (hu)
CA (1) CA2111694C (hu)
CZ (1) CZ285540B6 (hu)
DE (2) DE4120971A1 (hu)
DK (1) DK0591306T3 (hu)
ES (1) ES2068718T3 (hu)
GE (1) GEP20002078B (hu)
HU (1) HU216527B (hu)
PL (1) PL170344B1 (hu)
RU (1) RU2087180C1 (hu)
SK (1) SK279972B6 (hu)
WO (1) WO1993000146A1 (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9304391U1 (hu) * 1993-03-23 1993-05-13 Handtmann, Thomas, 7950 Biberach, De
DE4309366C1 (de) * 1993-03-23 1994-04-21 Thomas Handtmann Filterträger
US6099725A (en) * 1998-06-04 2000-08-08 The Bethlehem Corporation Tower press filtering system
DE19927267A1 (de) * 1999-06-15 2000-12-28 Handtmann Albert Entwicklung Filtervorrichtung zum Filtrieren von Fluiden
FI108000B (fi) * 1999-11-11 2001-11-15 Parker Hannifin Oy Suodatuslaitteisto
DE10003678C2 (de) * 2000-01-28 2002-11-14 Seitz Schenk Filtersystems Gmb Vorrichtung und Verfahren für die Tiefenfiltration
DE10163612A1 (de) * 2001-12-21 2003-07-17 Seitzschenk Filtersystems Gmbh Filtrationsvorrichtung
DE10323735A1 (de) * 2003-05-24 2004-12-09 Daimlerchrysler Ag Verfahren zur Reinigung eines Partikelfilters
MX357024B (es) * 2012-10-15 2018-06-25 Smidth As F L Aparato de filtro de detección de turbidez, sistemas y métodos del mismo.

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE426545A (hu) *
US3578163A (en) * 1969-03-24 1971-05-11 United States Filter Corp Method and apparatus for precoating filter leaves
US3669267A (en) * 1970-07-07 1972-06-13 Shriver & Co Inc T Filter press plate process and apparatus
FR2207740B1 (hu) * 1972-11-24 1976-04-30 Rhone Poulenc Ind
DE2546263A1 (de) * 1975-10-16 1977-04-28 Peter Anthony Miller Voranschwemmvorrichtung eines bandfilters
US4427548A (en) * 1982-01-06 1984-01-24 The Dow Chemical Company Filtering method and apparatus
AT371359B (de) * 1982-02-11 1983-06-27 Schafft Helmut Filtervorrichtung, insbesondere fuer getraenke
DE8403122U1 (de) * 1984-02-03 1986-01-09 Schafft, Helmut, 7074 Mögglingen Filterkörper für Anwendung zum Filtrieren und/oder chemisch-physikalischen Behandeln von flüssigen und/oder gasförmigen Medien
DE8438393U1 (de) * 1984-02-03 1986-01-16 Schafft, Helmut, 7074 Mögglingen Vorrichtung zur Anwendung von in Filterpackungen überführbaren, vorgefertigten, formstabilen Filterkörpern zum Filtrieren und/oder chemisch-physikalischen Behandeln von flüssigen und/oder gasförmigen Medien
DE3403738A1 (de) * 1984-02-03 1985-08-08 Helmut 7074 Mögglingen Schafft Verfahren zum herstellen eines filterkoerpers sowie nach diesem verfahren hergestellter filterkoerper und seine anwendung zum filtrieren und/oder chemisch-physikalischen behandeln von fluessigen und/oder gasfoermigen medien
SE457607B (sv) * 1987-02-26 1989-01-16 Asea Atom Ab Dynamiskt membran foer separering av ett vaetskeformigt, aatminstone i huvudsak av vatten bestaaende medium
DE8813974U1 (hu) * 1988-11-08 1988-12-22 Albert Handtmann Armaturenfabrik Gmbh & Co Kg, 7950 Biberach, De

Also Published As

Publication number Publication date
EP0591306A1 (de) 1994-04-13
SK146593A3 (en) 1994-08-10
JPH06508299A (ja) 1994-09-22
JP2758079B2 (ja) 1998-05-25
CZ285540B6 (cs) 1999-09-15
US5445745A (en) 1995-08-29
HUT71008A (en) 1995-11-28
ATE117577T1 (de) 1995-02-15
CZ286993A3 (en) 1994-04-13
KR0132121B1 (en) 1998-04-10
DE4120971A1 (de) 1993-01-28
RU2087180C1 (ru) 1997-08-20
AU650361B2 (en) 1994-06-16
GEP20002078B (en) 2000-05-10
DK0591306T3 (da) 1995-06-06
CA2111694A1 (en) 1993-01-07
WO1993000146A1 (de) 1993-01-07
SK279972B6 (sk) 1999-06-11
PL170344B1 (en) 1996-11-29
AU2173592A (en) 1993-01-25
KR940701292A (ko) 1994-05-28
CA2111694C (en) 2000-11-07
EP0591306B1 (de) 1995-01-25
HU9303715D0 (en) 1994-04-28
DE59201304D1 (de) 1995-03-09
ES2068718T3 (es) 1995-04-16
BR9206194A (pt) 1994-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4414113A (en) Liquid purification using reverse osmosis hollow fibers
FI71068C (fi) Motskoeljbart ljusskoeljningsfilter
HU216527B (hu) Eljárás és berendezés folyadékok, főleg italok szűrésére
JPS5826964B2 (ja) 「ろ」過方法および装置
US4832841A (en) Liquid treatment apparatus
CS235305B2 (en) Filtering device especially for drinks
EP0177315A2 (en) Automatic backwashing filter
JP2002126800A (ja) 回転円板型濾過装置
JPS58163412A (ja) 「ろ」過器
CN216946470U (zh) 瓶式过滤模块
JP2988576B2 (ja) 汚泥のろ過濃縮方法
CN217418372U (zh) 一种净水器滤芯
US3389802A (en) Tank filter with interchangeable clamping plates
JPH0730092Y2 (ja) 濾過装置
CN213141683U (zh) 污水处理中的片状物料过滤分离设备
JP2500181B2 (ja) セラミック膜の逆洗方法
JPH1099660A (ja) 膜エレメント
JPH0328888Y2 (hu)
JP2005288261A (ja) ローリングフィルター
JP4008084B2 (ja) 汚泥の濃縮方法
JPH0363402B2 (hu)
JPH04371203A (ja) 水平濾板型濾過装置
JPS62193618A (ja) 複式濾過脱水装置および濾過脱水方法
JPH1157319A (ja) 二段式ろ過器
JPH07299308A (ja) 非対称構造のろ過膜を用いたろ過装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee