HU213309B - Method for preparing an oil-in-water type uniform dispersion of liquid droplets and for preparing polymer beads of uniform particle size - Google Patents

Method for preparing an oil-in-water type uniform dispersion of liquid droplets and for preparing polymer beads of uniform particle size Download PDF

Info

Publication number
HU213309B
HU213309B HU907175A HU717590A HU213309B HU 213309 B HU213309 B HU 213309B HU 907175 A HU907175 A HU 907175A HU 717590 A HU717590 A HU 717590A HU 213309 B HU213309 B HU 213309B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
dispersion
monomer
aqueous medium
uniform
oil
Prior art date
Application number
HU907175A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT59337A (en
HU907175D0 (en
Inventor
Kiyoto Ando
Hiroshi Arataki
Hiroshi Maeda
Eiji Miyata
Seiji Sudo
Original Assignee
Mitsubishi Chem Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mitsubishi Chem Corp filed Critical Mitsubishi Chem Corp
Publication of HU907175D0 publication Critical patent/HU907175D0/hu
Publication of HUT59337A publication Critical patent/HUT59337A/hu
Publication of HU213309B publication Critical patent/HU213309B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/12Polymerisation in non-solvents
    • C08F2/16Aqueous medium
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J19/00Chemical, physical or physico-chemical processes in general; Their relevant apparatus
    • B01J19/26Nozzle-type reactors, i.e. the distribution of the initial reactants within the reactor is effected by their introduction or injection through nozzles
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/12Polymerisation in non-solvents
    • C08F2/16Aqueous medium
    • C08F2/18Suspension polymerisation
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2219/00Chemical, physical or physico-chemical processes in general; Their relevant apparatus
    • B01J2219/00049Controlling or regulating processes
    • B01J2219/00164Controlling or regulating processes controlling the flow
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S526/00Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
    • Y10S526/918Polymerization reactors for addition polymer preparation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)

Description

A találmány tárgya: eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának és ebből egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyöknek az előállítására. Közelebbről a találmány tárgya: eljárás egyenletes méretű folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú diszperziójának hatékony és megbízható előállítására, továbbá polimerizációs eljárás egyenletes szemcseméretü polimer gyöngyök előállítására.
Sztirol/divinil-benzol kopolimer részecskéket széles körben alkalmaznak mátrix gyöngyként ioncserélő gyanták számára. Ilyen kopolimer részecskék előállítására szokásosan azt az eljárást alkalmazzák, hogy előre meghatározott mennyiségű monomert és vizet polimerizációs iniciátorral és a diszperziót stabilizáló szerrel együtt polimerizációs reaktorba töltenek, és keveréssel a monomer folyadékcseppjeit szétoszlatják a vízben, majd a polimerizáció hőmérsékletén szuszpenziós polimerizációt hajtanak végre.
Ezzel a módszerrel azonban a vízben diszpergált monomercseppek mérete rendszertelenné válik. Ez tehát azzal a hátránnyal jár, hogy a polimerizáció eredményeként nyert kopolimer részecskék méreteloszlása széles lesz. Ezért kerestünk olyan eljárást, amely a lehető legegyenletesebb szemcseméretű kopolimert eredményez, akár a keverés mértékének beállításával, akár alkalmasabb diszperzió-stabilizátor kiválasztásával. Keveréssel azonban igen nehéz egyenletes méretű és igen szűk méreteloszlású folyadékcsepp-diszperziót készíteni.
Ennek alapján a polimerizáció előtt olyan eljárást javasoltunk, amely külön berendezésben készíti el az egyenletes méretű monomer-folyadékcseppeket tartalmazó, „olaj a vízben” típusú diszperziót, majd ezt a diszperziót tölti a polimerizáló reaktorba a szuszpenziós polimerizáció elvégzése céljából.
Tipikus eljárásként említhető ilyen célú, „olaj a vízben” típusú diszperzió készítésére például a 3 922 255 sz. USA-beli szabadalmi leírás szerinti módszer, amely szerint fölfelé irányuló fúvóka szolgál a monomer bevezetésére a vízzel töltött reaktor alsó részén. így a fúvókéból a vízbe kilépő folyadékcseppek diszpergálódnak a vízben.
Olyan eljárás is ismertes, amelyben a fúvókéból kilépő monomeráramot mechanikus rezgésnek teszik ki, és a cseppek ettől diszpergálódnak (4 444 961. sz. US A-beli szabadalmi leírás).
Ha ezzel a módszerrel készítünk „olaj a vízben” típusú diszperziót, egységes méretű monomerrészecskéket kaphatunk. Ahhoz azonban, hogy ez a módszer iparilag is alkalmazható legyen, sok nyílást kell alkalmazni a folyadék folyamatos és hatékony kivezetésére a diszperzió előállítása során.
Ha csak néhány nyílást alkalmazunk, nincs probléma. Ha azonban a nyílások száma nagy, és igen sűrűn helyezkednek el, a nyílásokat tartalmazó lemez közepe táján a nyílásokból kilépő hidrofób folyadékáram, vagyis a monomeráramok egymás felé hajlanak, így az egyes nyílásokból a vízbe kilépő monomer nehezen alkot cseppeket állandó körülmények között, ezért a folyadékcseppeket nehéz egyenletes méretben előállítani.
Szokás például olyan, egyenletesen perforált lemezt használni, amelyen a nyílások az egész felületen egyenletesen oszlanak szét (3. ábra). Ebben az esetben a nyílások sűrűségének határt kell szabni. Az egyenletes méretű cseppek előállítása céljából tehát a termelékenység jelentős csökkenésével kell fizetni, ami kétségessé teszi ennek az eljárásnak az ipari alkalmazhatóságát.
A találmány célja olyan eljárást kidolgozni, amely egyenletes méretű, hidrofób folyadékcseppek folyamatos és megbízható előállítására alkalmas még nagyszámú nyílás alkalmazása esetén is, javítva ezáltal a termelékenységet az „olaj a vízben” típusú diszperzió előállítására szolgáló berendezésben.
Konkrétan a találmány azon a felismerésen alapul, hogy ha a perforált lemezen a hidrofób folyadék kivezetését szolgáló fúvókákat gyűrűsen helyezzük el a lemez középpontja körül, míg ott perforáció nincs, vagyis a füvókák nem az egész lemezen egyenletesen helyezkednek el, akkor kiváló diszperziót lehet hatékonyan előállítani anélkül, hogy a kilépő hidrofób folyadékáramok egymás felé hajlanának a nyílások közelében. Ez lehetővé teszi nagyszámú nyílás elhelyezését, ami javítja a diszperzió előállításának termelékenységét.
A találmány tárgya tehát olyan eljárás egyenletes méretű folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú diszperziójának előállítására, amelyben diszperzió-stabilizátort tartalmazó, folytonos közeget képező, felfelé mozgó vizes fázisba a vizes fázisénál kisebb sűrűségű, hidrofób folyadékot lövellünk sok nyílást tartalmazó perforált lemezen keresztül, alulról fölfelé olyan sebességgel, amelynél a hidrofób folyadék a vizes közegben folyadékcseppeket képez. Ehhez a perforált lemezen a nyílások sokasága gyűrű alakban helyezkedik el.
A találmány továbbá olyan polimerizációs eljárásra is vonatkozik, amely egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyöket eredményez azáltal, hogy polimerizálható monomerből egyenletes méreteloszlású, „olaj a vízben” típusú diszperziót képez a fenti módszerrel, és ezt a diszperziót viszi tovább a polimerizációs lépésbe.
A találmány részletes leírása, hivatkozva az előnyös megvalósításokra, az alábbi:
A mellékelt rajzok:
1(1). és 1(2). ábra két különböző, lehetséges készülék oldalnézetét mutatja, amelyben a találmány szerint a diszperzió előállítható.
A 2. ábra felülnézetben mutatja a gyűrű alakban elhelyezett perforációt a fenti készülék perforált lemezén.
A 3. és 4. ábra az egyenletesen elhelyezett nyílások elrendezését mutatja a perforált lemezen, az összehasonlító kísérletek számára.
Az ábrákon a számjelzések jelentése a következő:
1: a készülék külső háza, 2: a kész diszperzió kilépési helye, 3: a monomer bevezetési helye, 4: a perforált lemez, 5: a folyadék kilövellésére szolgáló nyílások,
6: a vizes közeg bevezetési helye.
Folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú diszperziójának készítésére a találmány szerinti eljárásban a vizes közeg általában víz, amely különféle vízoldható adalékanyagokat is tartalmazhat, így szükség esetén szervetlen sókat. A vizes fázis diszperzió-stabilizátort tartalmaz,
HU 213 309 Β amely lehet hagyományos típusú, így karboxi-metil-cellulóz, poli(vinil-alkohol), zselatin, keményítő vagy hasonló. A diszperzió-stabilizátort rendszerint 0,001 és 1 tömeg% közötti mennyiségben, előnyösen 0,03-0,1 tömeg%-ban használjuk a hidrofób folyadék mennyiségéhez viszonyítva.
A másik fázisként alkalmazott hidrofób folyadék általában olyan szerves folyadék, amely vízzel nem elegyedik, és amely folyadékcseppeket tud képezni a vizes fázisban. Az ilyen hidrofób folyadék oldékonysága vízben például legfeljebb 1% lehet 25 °C-on. A hidrofób folyadék sűrűsége feltétlenül kisebb legyen, mint a vizes közegé. Általában a hidrofób folyadék előnyös relatív sűrűsége a vizes fázishoz képest 0,7-0,95. A sűrűségek az egyes fázisokba bevitt, oldható anyagokkal beállítható. Ilyen anyagokat az adott felhasználási célnak megfelelően lehet választani. Különösen, ha a találmány szerinti eljárással készült diszperziót egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására szolgáló polimerizációra használjuk, a hidrofób folyadék polimerizációs iniciátort tartalmazó, polimerizálható monomer.
A polimerizálható monomer lehet például sztirol és divinil-benzol keveréke vagy egy (met)akrilát és divinil-benzol keveréke. A polimerizálható monomer tartalmazhat még kis mennyiségű egyéb monomert is, így akrilnitrilt vagy másik akrilátot. Bizonyos esetekben ez a polimerizálható monomer iners szerves oldószerrel, így oktánnal, heptánnal vagy toluollal lehet keverve, sőt tartalmazhat olajban oldódó polimert, így polisztirolt is.
A polimerizációs iniciátor lehet olajban oldódó, szokásos polimerizációs iniciátor, így benzoil-peroxid vagy azo-bisz(izobutiro-nitril). A polimerizációs iniciátort a monomer komponenshez képest általában 500-3000 ppm, előnyösen 500-10 000 ppm mennyiségben alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárást „olaj a vízben” típusú diszperzió előállítására részletesen arra a speciális esetre írjuk le, amelyben sztirolt és divinil-benzolt tartalmazó monomert diszpergálunk vízben szuszpenziós polimerizáció céljából, a mellékelt rajzok alapján. Világossá kell azonban tenni, hogy a jelen találmány nem korlátozódik erre a speciális esetre, amelyben a hidrofób folyadék sztirolt és divinil-benzolt tartalmazó monomer.
Az 1(1). és 1(2). ábra két különböző megvalósítását mutatja a diszperzió találmány szerinti előállítására használt berendezésnek oldalnézetből. A 2. ábra felülnézetben szemléltei a folyadékkilövellő nyílások elrendezését a fenti készülék perforált lemezén. A 3. és 4. ábra az összehasonlító példákhoz használt, perforált lemezek nyílásainak elrendezését mutatja felülnézetből.
Az ábrákon a számjelzések jelentése a következő:
1: a készülék külső háza, 2: a kész diszperzió kilépési helye, 3: a monomer bevezetési helye: 4: a perforált lemez, 5: a folyadék kilövellésére szolgáló nyílások, 6: a vizes közeg bevezetési helye.
Az 1 tartály diszperziót előállító terének felső részén a 2 kivezetés szolgál a kész diszperzió eltávolítására úgy, hogy a berendezésben képződő, „olaj a vízben” típusú diszperzió folyamatosan ürül ki a rendszerből. Ezt a diszperziót rendszerint a polimerizációs reaktorba visszük át, ahol polimerizáljuk.
A másik, alsó részen található a 3 monomer bevezető csonk és a 6 bevezetés a vizes közeg számára. A 3 bevezetés elülső végéhez csatlakozik a 4 perforált lemez az 5 nyílásokkal, ahol a monomer kilövellődik. Az 5 nyílások vízszintesek, hogy a monomer-kibocsátás függőlegesen fölfelé történjék.
A találmány értelmében az szükséges, hogy a 4 perforált lemezen az 5 nyílások gyűrű alakban helyezkedjenek el, ahogy azt a 2. ábra mutatja. Ha ugyanis a nyílások a lemez egész felületén egyenletesen elosztva helyezkednének el, ahogy a 3. ábrán látható, a kilövellőnyílások számának növekedtével, ami a termelékenység fokozása érdekében történik, a monomercseppecskék egyre inkább kilengenének a nyílások közelében, amikor a vizes közegbe kikerülő monomer cseppek kialakulnak. Ezért így nehéz volna egyenletes diszperziót készíteni. A találmány értelmében tehát a kilövellőnyílásokat gyűrű alakban helyezzük el anélkül, hogy a perforált lemez középső részén nyílások lennének. így elegendő mennyiségű vizes fázis tud a folyadékcseppek között elfolyni a kialakuló monomercseppek áramának mindkét oldalán (a perforált lemez külső és belső kerülete mentén), és amennyire csak lehet, kiküszöbölődik a folyadékcseppek kilengése a kilövellőnyílások közelében. A találmány szerint tehát az 5 kilövellőnyílások sűrűbben helyezhetők el. Következésképpen a folyadékcseppek több nyíláson keresztül léphetnek ki.
Az 5 kilövellőnyílások általában úgy helyezkednek el gyűrű alakban, hogy a perforált lemez középső, nyílásmentes részének sugara 1,5-25-szöröse legyen a gyűrűs zóna szélességének, ahol a kilövellőnyílások helyezkednek el. A 2. ábrán tehát a b/a arány előnyösen 0,6 és 0,96 között legyen. A nyílások mérete a folyadékcseppek kívánt nagyságától függ. Az egyes nyílások átmérője általában 0,01-0,4 mm.
Ipari berendezésben az 5 nyílások száma 100 és 100 000 közé esik, előnyösen 500 és 20 000 között van. Ilyen esetben a perforált lemez átmérője 5-200 cm, előnyösen 10-100 cm.
A nyílások egymástól bizonyos távolságra helyezkednek el. így a folyadékcseppek képződését nem befolyásolják károsan a szomszédos kilövellő folyadékáramok. Ha a szomszédos nyílások közötti távolság legalább hatszorosa a folyadékcseppek kívánt átmérőjének, az egymás mellett kilövellő áramok nem zavarják egymást számottevően.
A vizes fázis 6 bevezető csonkján keresztül visszük be a vizes közeget a berendezésbe. Ez a diszperziókészítő tér alatt csatlakozik. Előnyösebb, ha a 6 bevezető csonk a perforált lemez közepe közelében van úgy, hogy ne takarja el a kilövellőnyílásokat. Ezáltal a folyadékcseppeket egyenletesen lehet kialakítani, még ha az 5 nyílások számát tovább növeljük is. Speciális módszerként említhető az 1 (2). ábrán látható megoldás, ahol a vizes közeg bevezető csonkja a perforált lemez közepe fölött helyezkedik el, a perforált lemezhez közel, így a belépő vizes fázis a perforált lemez felé áramlik tovább, vagyis a perforált lemez felületéhez képest sugárirányban halad.
HU 213 309 Β
Ebben az esetben a vizes közeg bevezető csonkjának elülős vége és a perforált lemez közötti távolság általában a nyílások átmérőjének 20-500-szorosa. Ellenkező esetben az is lehetséges, hogy a vizes közeg bevezető csonkja közvetlenül a perforált lemez középső részénél helyezkedik el, ott, ahol nincsenek nyílások (erről nincs ábra), és a vizes fázis innen fölfelé áramlik.
A vizes fázist olyan mennyiségben vezetjük be, hogy pótolja a felfelé áramló folyadékcseppeket kísérő vizes fázis mennyiségét, olyan áramlási sebességgel, hogy károsan ne befolyásolja a folyadékcseppek képződését a hidrofób folyadék kilövellési pontja közelében.
Hogy a folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperzióját alakítsuk ki ebben a diszperziókészítő berendezésben, szokásosan diszperzióstabilizátort tartalmazó vizes fázist töltünk be a készülék 1 tartályába, majd előre meghatározott mennyiségű vizes fázist vezetünk be folyamatosan a 6 bevezető csonkon keresztül, miközben polimerizációs iniciátort tartalmazó monomert lövellünk be folyamatosan a 4 perforált lemez 5 nyílásain keresztül, amelyek a 3 monomer bevezető csonk elülső végéhez csatlakoznak. így monomer folyadékcseppek képződnek a vizes közegben, „olaj a vízben” típusú diszperziót alakítva ki. A keletkezett diszperzió felfelé áramlik a készülékben, és folyamatosan ürül a felső részben elhelyezett 2 kivezetésen keresztül, amely a kész diszperzió elvételére szolgál.
Folyadékcseppek egyenletes, „olaj a vízben” típusú diszperziójának mindegyik előállítási módszerénél és a polimerizációs eljárásban is a bevitt hidrofób folyadék mennyiségét a kívánt diszperzió töménységétől függően határozzuk meg. Ez általában a vizes közeg térfogatának 0,1-0,7-szerese, előnyösen 0,3-0,5-szöröse. Amikor tehát a vizes fázist és a hidrofób folyadékot bevisszük, mindkét bevezető csőben szabályozni kell az áramlási sebességeket úgy, hogy a két anyag aránya változatlan legyen. A hidrofób folyadék belövellt áramának dimenzió nélküli Reynolds-száma (Re) 20 és 1000 között, előnyösen 30-300 legyen. Ezt a Reynolds-számot úgy kapjuk, hogy a hidrofób folyadék g/cm3-ben mért (P) sűrűségének (ha a hidrofób folyadék polimerizálható monomer, a folyadék polimerizációs iniciátort és más segédanyagokat is tartalmaz), a hidrofób folyadék cm/sban mért átlagos (u) belövellési sebességének és a belövellőnyílás (d) belső átmérőjének szorzatát elosztjuk a hidrofób folyadék (μ) viszkozitásával Pas-ban, vagyis lOPud
Re =μ
A találmány szerint a vizes közeg és a hidrofób folyadék hőmérsékletét általában előnyös azonos szinten tartani. Ez a hőmérséklet célszerűen alacsony, nevezetesen 0-40 °C, előnyösen 10-30 °C.
A találmány szerinti eljárással készült, „olaj a vízben” típusú diszperziókban a hidrofób folyadékcseppek egyenletes méretűek.
A találmány szerinti eljárás nemcsak a fent említett, szuszpenziós polimerizációhoz való diszperziók készítésére alkalmazható, hanem olyan, „olaj a vízben” típusú diszperziók előállítására is, amelyeket határfelületen lejátszódó kémiai reakciók kivitelezésére használunk a vizes fázis és a szerves oldószer között vagy olyan „olaj a vízben” típusú diszperziók előállítására, amelyekben a szerves oldószerből kívánunk egy alkotót a vizes közeggel kivonni.
A találmány szerinti eljárással készített, „olaj a vízben” típusú diszperzióban a folyadékcseppek mérete általában 30-3000 mikrométer, előnyösen 50-1000 μπι.
A találmány tárgya továbbá olyan polimerizációs eljárás, amelynek során folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperzióját állítjuk elő a fent említett, „olaj a vízben” típusú diszperziók készítésére szolgáló módszerrel, polimerizációs iniciátort tartalmazó, polimerizálható monomert alkalmazva hidrofób folyadékként, majd a diszperziót a szokásos polimerizációs eljárásnak vetjük alá. A találmány tehát polimerizációs eljárást is magában foglal, egyenletes részecskeméretű polimer gyöngyök készítésére. Ennek során polimerizálható monomer egyenletes méretű cseppjeivel diszperziót készítünk olyan berendezésben, amelynek felső részén kivezetés van a kész diszperzió számára, alsó részén pedig egy-egy bevezetés található a monomer, illetve a vizes közeg bevitelére, a diszperzió folyamatos elvételével a felső kivezetésen keresztül, amely diszperzió polimerizációs reaktorba kerül ezután, olyan körülmények között, hogy a diszperzióban lévő, egyenletes méretű monomer cseppek ne károsodjanak a polimerizáció hőmérsékletén. Ennek során diszperzáló-stabilizátort tartalmazó vizes közeget vezetünk be folyamatosan a berendezésbe az egyenletes cseppméretü monomer diszperzió kialakítása céljából. Ehhez a berendezést megtöltjük vizes fázissal, amely folytonos fázist képez, és fölfelé mozog, majd a felső kivezetésen keresztül folyamatosan kilép a rendszerből; a berendezés alsó részén levő monomerbevezetés elülső vége perforált lemezhez csatlakozik, amelyen gyűrű alakban sok nyílás helyezkedik el a monomer kilövellése céljából; a polimerizációs iniciátort tartalmazó polimerizálható monomer a perforált lemez nyílásain keresztül, függőlegesen fölfelé kilövelődik a készülékbe.
A találmány szerinti polimerizációs eljáráshoz a polimerizálható monomer egyenletes méretű diszperziójának készítésére a fent részletesen leírt eljárást lehet alkalmazni, vagyis a találmány szerinti, folyadékcseppek egyenletes, „olaj a vízben” típusú diszperziójának előállítására szolgáló módszert.
A találmány szerinti eljárással készült, „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperzió úgy, ahogy van, bevihető a polimerizációs reaktorba, olyan körülmények között, hogy a diszpergált folyadékcseppek ne menjenek tönkre. Ezután a polimerizáció hőmérsékletére felmelegítve lejátszatható a szuszpenziós polimerizáció, amelyben egyenletes méretű polimer részecskéket (gyöngyöket) nyerhetünk.
A találmány szerinti polimerizációs eljárásban polimerizációs lépésként különféle szokásos módszereket alkalmazhatunk. Erre a polimerizációs lépésre előnyösen használhatjuk a 3 922 255 és 4 444 961 számú USA-beli szabadalmi leírásokban közölt, ismert eljárásokat. Eze4
HU 213 309 Β két az USA-beli szabadalmi leírásokat használjuk fel összehasonlításként.
A találmány szerinti polimerizációs lépést továbbá célszerű enyhe keveréssel lejátszani, hogy a monomer folyadékcseppecskéit össze ne törjük.
A polimerizáció hőmérséklete általában 60-90 °C, a polimerizációs idő rendszerint 5-20 óra.
A találmány szerinti polimerizációs eljárásban a monomer folyadékcseppek diszperziójának előállítására mechanikus rázóberendezést is alkalmazhatunk a perforált lemezhez, így a rezgést a kilövellt monomeráramnak adjuk át. Ez a rezegtetés azonban nem szükségképpen kell a találmány szerinti diszpergálási eljáráshoz. Sőt, ha a perforált lemezen a nyílások száma nagy, vagyis a nyílások egymáshoz közel helyezkednek el, a kilövellt monomeráram turbulenciája, illetve billegése fordulhat elő, és a rezgés nem szükségképpen adódik át.
A találmányt részletesebben az alábbi példák szemléltetik. Világossá kell azonban tenni, hogy ezek a speciális példák semmiképpen nem korlátozzák a találmány hatályát.
1. példa
Kísérletet végzünk az 1(1). ábrán feltüntetett konstrukciójú diszperziókészítő berendezésben, a 2. ábrán bemutatott perforált lemez alkalmazásával.
A 4 perforált lemez külső átmérője 100 mm, az 1 berendezés palástjának belső átmérője 0,3 m, magassága 0,4 m. A 4 perforált lemezen az 5 kilövellőnyílások átmérője 0,08 mm, és gyűrű alakban helyezkednek el, amely gyűrű belső átmérője 70 mm, külső átmérője 90 mm, szélessége tehát 10 mm. A nyílások egymástól való távolsága legalább 2 mm, a nyílások teljes száma pedig 751.
0,1% poli(vinil-alkoholt) tartalmazó vizes közeggel teletöltjük a berendezés 1 főtartályát. Az 5 nyílásokon keresztül sztirol monomert lövellünk be 150 cm/s áramlási sebességgel (Reynolds-szám: Re = 121).
A berendezés 1 főtartályának belsejében a bevitt monomer és a vizes fázis hőmérsékletét működés közben 20 és 25 °C között tartjuk.
A folyadékcseppek kialakult, egyenletes diszperzióját folyamatosan kivezetjük a 2 kimeneten keresztül, amely a folyadékcseppek egyenletes diszperziójának ürítésére szolgál.
Az így kapott folyadékcseppek átlagos részecskemérete 0,26 mm, amely méret az átlaghoz képest ±10%-on belül van a térfogat 70%-ában.
2. példa
Kísérletet végzünk az 1(2). ábrán látható konstrukciójú diszperziókészítő berendezésben, az 1. példában leírt eljárással.
A vizes közeg bevezetésére szolgáló 6 cső belső átmérője 15 mm, és a cső a perforált lemez közepénél helyezkedik el, 5 mm távolságra a perforált lemez felületétől. Ha a vizes közeget ugyanolyan áramlási sebességgel vezetjük be, mint az 1. példában, a kialakuló folyadékcseppek egyenletessége olyan mértékben javul, hogy az átlaghoz képest ±10%-on belüli eltérések a térfogat 85%-át teszik ki.
1. összehasonlító példa
A diszperziót ugyanolyan körülmények között készítjük, mint az 1. példában, de a 3. ábrán bemutatott konstrukciójú perforált lemezt alkalmazunk (a kilövellőnyílások száma azonos az 1. példabelivel). Az így nyert, „olaj a vízben” típusú diszperzióban a folyadékcseppek között az átlagos részecskemérettől ±10%-on belüli eltérésűek a térfogat 60%-át teszik ki csupán.
2. összehasonlító példa
A diszperziót ugyanolyan körülmények között készítjük, mint az 1. példában, de a 4. ábrán bemutatott konstrukciójú perforált lemezt alkalmazzuk (a nyílások koncentrikusan helyezkednek el, sűrűségük a külső kerület felé haladva csökken, és a kilövellőnyílások teljes száma 562). Az így nyert, „olaj a vízben” típusú diszperzióban a folyadékcseppek között az átlagos részecskemérettől ±10%-on belüli eltérésűek a térfogat 62%-át teszik ki.
3. példa
A kísérletet ugyanúgy végezzük, mint a 2. példában, azzal az eltéréssel, hogy sztirol monomer helyett 88,5 tömeg% sztirolt, 10,5 tömeg% 56%-os tisztaságú (etil-vinil-benzolt tartalmazó) divinil-benzolt és 1 tömeg% benzoil-peroxidot tartalmazó elegyet használunk hidrofób folyadékként. Az így kapott folyadékcseppek átlagos részecskemérete 0,26 mm, és az átlagos részecskemérettől ±10%-on belül eltérő részecskék a térfogat 85%-át teszik ki. Az így kapott, a 2 kivezetésen kiáramló folyadékcseppeket keverővei felszerelt polimerizáló reaktorba visszük be. A polimerizációt 8 órán át végezzük 80 °C-on, enyhe keverés közben, hogy a folyadékcseppek részecskeméret-eloszlását ne változtassuk meg. A polimerizáció után a polimer részecskéket szűréssel nyerjük ki. Átlagos szemcsemérete 0,24 mm. A polimer szemcsék az átlagos mérettől ±10%-on belül eltérő része a teljes térfogat 84%-át teszi ki.
4. példa
A 2. példa szerint járunk el, de az 5 kilövellőnyílásokon kiáramló sztirol áramlási sebessége 180 cm/s (Reynolds szám: Re =146). Az így kapott folyadékcseppek átlagos részecskemérete 0,27 mm, és azok a folyadékcseppek, amelyeknek mérete az átlagos részecskeméret ±10%-án belül van, a térfogat 84%-át teszik ki.
5. példa
A 3. példa szerint járunk el, de a folyadékcseppek kialakításához és a polimerizációhoz 8,3 tömeg% 56%-os tisztaságú (etil-vinil-benzolt tartalmazó) divinil-benzolt, 50,2 tömeg% sztirolt, 40,9 tömeg% izooktánt és 0,6 tömeg% benzoil-peroxidot tartalmazó keveréket alkalmazunk.
Az így kapott polimer részecskék átlagos szemcsemérete 0,25 mm, és azok a részecskék, amelyeknek mérete az átlagos szemcseméret ±10%-án belül van, a térfogat 77%-át teszik ki.

Claims (36)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzaljellemezve, hogy a folytonos fázist alkotó, diszperzió-stabilizátort tartalmazó vizes közeget alulról felfelé áramoltatjuk egy tartályon (1) keresztül, és eközben a diszpergált fázist képező, víznél kisebb sűrűségű hidrofób folyadékot a tartály (1) alján elrendezett olyan perforált lemez (4) nyílásain (5) keresztül lövelljük felfelé mutató irányban felfelé áramoltatott vizes közegbe, amely perforált lemezen (4) a kilövellő nyílások (5) gyűrű alakban vannak elrendezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes közeget a bevezető csőnek (6) a perforált lemez (4) közepe közelében elrendezett csőcsonkján át vezetjük le folytonos áramban a tartályba (1).
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes közeget olyan, a perforált lemez (4) közepe felett elrendezett csőcsonkon keresztül áramoltatjuk be, amelyből a vizes közeg a perforált lemez (4) felé áramlik és ezáltal az áramlás a perforált lemez felületén sugárirányú.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes közeget a perforált lemez (4) alatt elhelyezett csőcsonkon keresztül vezetjük be a tartályba (1).
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes közeget a perforált lemez (4) felett, annak közepénél elrendezett csőcsonkon át vezetjük be a folyadéktérbe.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan perforált lemezt (4) alkalmazunk, amelyen a középső, gyűrű alakban elrendezett kilövellőnyílást (5) nem tartalmazó rész () sugara (l,5-25)-ször akkora, mint a kilövellőnyílásokat (5) tartalmazó gyűrű alakú rész szélessége.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan perforált lemezt (4) alkalmazunk, amelyen az egyes nyílások (5) átmérője 0,01-0,4 mm.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan perforált lemezt (4) alkalmazunk, amelyen a szomszédos nyílások (5) közötti távolság legalább hatszorosa a kilövellőnyílásokon (5) át kilépő hidrofób folyadék által képezett folyadékcseppek átmérőjének.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan perforált lemezt (4) alkalmazunk, amelynek átmérője 5-200 cm, a kilövellőnyílások (5) száma pedig 100 és 100 000 között van.
  10. 10. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes közeget bevezető csővezeték (6) bevezető csonkját a perforált lemez (4) nyílásai (5) átmérőjének (20-500)-szorosát kitevő távolságra rendezzük el a perforált lemez (4) közepe felett.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a vizes közeg fő komponesekként vizet és diszperzió-stabilizátort tartalmaz.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a diszperzió-stabilizátort a karboxi-metil-cellulóz, a poli(vinil-alkohol), a zselatin és a keményítő közül választjuk.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a diszperzió-stabilizátort a hidrofób folyadékhoz viszonyítva 0,001 és 1 tömeg% közötti mennyiségben alkalmazzuk.
  14. 14. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a hidrofób folyadék fő komponensekként polimerizálható monomert és polimerizációs iniciátort tartalmaz, továbbá tartalmaz inért szerves oldószert és olajban oldódó polimert is.
  15. 15. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a hidrofób folyadék alkalmazott térfogata (0,l-0,7)-szerese a vizes közeg térfogatának.
  16. 16. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a hidrofób folyadék belövellésének áramlási sebessége az alábbi képlettel számítható, dimenzió nélküli Reynolds-számmal (Re) kifejezve 20 és 1000 közé esik:
    lOPud
    Re =μ ahol P a hidrofób folyadék sűrűsége (g/cm3), u a hidrofób folyadék átlagos belövellési sebessége (cm/s), d a perforált lemezen lévő belövellőnyílások átmérője (cm), μ a hidrofób folyadék viszkozitása (Pás).
  17. 17. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a polimerizálható monomer fő komponensként sztirolt és divinil-benzolt tartalmazó monomerelegy.
  18. 18. A 14. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzaljellemezve, hogy a polimerizációs iniciátor benzoil-peroxid vagy azo-bisz(izobutironitril).
  19. 19. A 14. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a polimerizációs iniciátort a monomer komponenshez viszonyítva 500-30 000 ppm mennyiségben alkalmazzuk.
  20. 20. A 14. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a vizes közeg és a hidrofób folyadék hőmérséklete lényegében azonos.
  21. 21. A 14. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a vizes közeg és a hidrofób folyadék hőmérséklete lényegében azonos, és olyan érték, amely mellett a polimerizáció nem tud megindulni.
  22. 22. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy mind a vizes közeg, mind a hidrofób folyadék hőmérséklete 0 és 40 °C közé esik.
    HU 213 309 Β
  23. 23. Az 1. igénypont szerinti eljárás folyadékcseppek „olaj a vízben” típusú, egyenletes diszperziójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a hidrofób folyadék vizes közeghez viszonyított sűrűsége 0,7-0,95.
  24. 24. Polimerizációs eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására oly módon, hogy egyenletes cseppméretű diszperziót képezünk a polimerizálható monomerből olyan berendezésben, amelynek felső részén kivezetés van, alsó részén bevezetések a monomer és a vizes közeg számára, a felső kivezetésen folyamatosan lép ki a diszperzió, és bekerül a polimerizációs reaktorba olyan körülmények között, hogy a diszperzióban lévő, egyenletes méretű monomer cseppek ne szakadozzanak szét, de ne is aggregálódjanak, a monomer pedig olyan körülménynek között polimerizálódj ék, hogy a diszperzióban lévő, egyenletes méretű monomer cseppek ne károsodjanak a polimerizáció hőmérsékletén, azzal jellemezve, hogy diszperzió-stabilizátort tartalmazó vizes közeget folyamatosan bevezetünk egy olyan, az egyenletes cseppméretű monomer diszperzió készítésére szolgáló berendezésbe, amelynek a tartályában (1) a vizes közeg a teljes űrtartalmat kitölti, folytonos fázist alkot, felfelé áramlik, és folyamatosan eltávozik a felső kivezetésen (2) keresztül; az alsó részen a monomer bevezetőcső (3) elülső vége olyan perforált lemez (4), amelyen számos kilövellönyílás (5) helyezkedik el gyűrű alakban; polimerizációs iniciátort tartalmazó polimerizációs monomert lövellünk be a berendezésbe a perforált lemezen (4) keresztül, függőleges irányban felfelé.
  25. 25. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretü polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az egyenletes cseppméretű monomer diszperzió képzésére olyan berendezést alkalmazunk, amelyben a vizes közeget bevezető cső (6) csonkja a perforált lemez (4) közepének közelében helyezkedik el úgy, hogy a kilövellőnyílásokat (5) nem takarja el.
  26. 26. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az egyenletes cseppméretű monomer diszperzió képzésére szolgáló berendezésben a polimerizálható monomer térfogata (0, l-0,7)-szerese a vizes közeg térfogatának.
  27. 27. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az egyenletes cseppméretű monomer diszperzió képzésére szolgáló berendezésben a polimerizálható monomer belövellésének áramlási sebessége az alábbi képlettel számítható, dimenzió nélküli Reynoldsszámmal (Re) kifejezve 20 és 1000 közé esik:
    lOPud
    Re =μ ahol P a polimerizációs iniciátort és más komponenseket tartalmazó, polimerizálható monomer sűrűsége (g/cm3), u a polimerizálható monomer átlagos belövellési sebessége (cm/s), d a perforált lemezen lévő kilövellőnyílások átmérője (cm), μ a polimerizálható monomer viszkozitása (Pás).
  28. 28. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy a polimerizálható monomer fő komponensként sztirolt és divinil-benzolt tartalmazó monomer elegy.
  29. 29. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretü polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy a polimerizációs iniciátor benzoil-peroxid vagy azo-biz(izobutironitril).
  30. 30. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott polimerizációs iniciátor mennyisége a monomer komponens mennyiségéhez képest 500 és 30 000 ppm között van.
  31. 31. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy a vizes közeg és a polimerizálható monomer hőmérséklete lényegében azonos, és olyan érték, amely mellett a polimerizáció nem tud megindulni.
  32. 32. A 31. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az egyenletes cseppméretű monomer diszperzió képzésére szolgáló berendezésben mind a vizes közeg, mind a polimerizálható monomer hőmérséklete 0 és 40 °C közé esik.
  33. 33. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy a polimerizálható monomer vizes közeghez viszonyított sűrűsége 0,7-0,95.
  34. 34. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az egyenletes cseppméretű monomer diszperzió vizes közege fő komponensekként vizet és diszperzió-stabilizátort tartalmaz.
  35. 35. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az egyenletes cseppméretű monomer diszperzióhoz a diszperzió-stabilizátort a karboxi-metil-cellulóz, a poli(vinil-alkohol), a zselatin és a keményítő közül választjuk.
  36. 36. A 24. igénypont szerinti eljárás egyenletes szemcseméretű polimer gyöngyök előállítására, azzal jellemezve, hogy az egyenletes cseppméretű monomer diszperzióhoz a diszperzió-stabilizátort a monomerhez viszonyítva 0,001 és 1 tömeg% közötti mennyiségben alkalmazzuk.
HU907175A 1989-11-16 1990-11-16 Method for preparing an oil-in-water type uniform dispersion of liquid droplets and for preparing polymer beads of uniform particle size HU213309B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP29784689 1989-11-16

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU907175D0 HU907175D0 (en) 1991-05-28
HUT59337A HUT59337A (en) 1992-05-28
HU213309B true HU213309B (en) 1997-05-28

Family

ID=17851909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU907175A HU213309B (en) 1989-11-16 1990-11-16 Method for preparing an oil-in-water type uniform dispersion of liquid droplets and for preparing polymer beads of uniform particle size

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5061741A (hu)
EP (1) EP0432508B1 (hu)
KR (1) KR0148361B1 (hu)
CA (1) CA2030078C (hu)
DE (1) DE69018392T2 (hu)
HU (1) HU213309B (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0547610B1 (en) * 1991-12-18 1997-07-23 Mitsubishi Chemical Corporation Method for producing a large size crosslinked polymer bead
CN1269847C (zh) * 2001-06-22 2006-08-16 积水化学工业株式会社 制备树脂颗粒的方法、树脂颗粒及制备树脂颗粒的装置
AU2003245394A1 (en) * 2002-05-31 2003-12-19 Sun Drilling Products Corp. Low density polymer beads
US6747107B2 (en) * 2002-08-16 2004-06-08 Nova Chemical Inc. Method of dispersion of a non-Newtonian fluid
US6610798B1 (en) 2002-10-08 2003-08-26 Nova Chemical Inc. Controlled suspension polymerization process without mechanical agitation
US6943223B1 (en) 2004-04-27 2005-09-13 Nova Chemicals Inc. Controlled shear and turbulence flow pattern within a liquid in a vessel
JP5231189B2 (ja) * 2008-01-09 2013-07-10 ローム アンド ハース カンパニー 均一なサイズのポリマービーズを製造する方法
FR2931815B1 (fr) * 2008-05-30 2010-08-20 Sarl Firmus Procede ameliore de separation des composes presents dans une phase aqueuse continue d'un effluent a traiter, notamment petrochimique par inversion de phase.
US20140193857A1 (en) * 2012-09-12 2014-07-10 Cypho, Inc. Centrifuge tube droplet generator
US11118218B2 (en) 2012-09-12 2021-09-14 Cypho, Inc. Common port emulsion generation system
US8816026B2 (en) * 2012-09-20 2014-08-26 Thermax Limited Method and apparatus for preparing polymer beads of uniform particle size by suspension polymerisation
KR101966001B1 (ko) * 2018-01-09 2019-04-04 전북대학교산학협력단 임펠라를 이용한 마이크로 및 나노 액적 생산 장치
RU2666892C1 (ru) * 2018-05-30 2018-09-13 Публичное акционерное общество "Нефтяная компания "Роснефть" (ПАО "НК "Роснефть") Способ получения сферических гранул на основе полидициклопентадиена
US12023637B2 (en) 2020-03-23 2024-07-02 Mark A. Gray Capillary tube droplet generation systems and methods

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3922255A (en) * 1972-05-15 1975-11-25 Rohm & Haas Method of producing uniform polymer beads
CA1166413A (en) * 1980-10-30 1984-05-01 Edward E. Timm Process and apparatus for preparing uniform size polymer beads

Also Published As

Publication number Publication date
EP0432508A3 (en) 1991-10-23
US5061741A (en) 1991-10-29
CA2030078A1 (en) 1991-05-17
CA2030078C (en) 1997-06-03
KR0148361B1 (ko) 1999-02-01
KR910021415A (ko) 1991-12-20
DE69018392T2 (de) 1995-11-16
DE69018392D1 (de) 1995-05-11
EP0432508A2 (en) 1991-06-19
HUT59337A (en) 1992-05-28
EP0432508B1 (en) 1995-04-05
HU907175D0 (en) 1991-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1166413A (en) Process and apparatus for preparing uniform size polymer beads
US9095832B2 (en) Method and apparatus for preparing polymer beads of uniform particle size by suspension polymerisation
HU213309B (en) Method for preparing an oil-in-water type uniform dispersion of liquid droplets and for preparing polymer beads of uniform particle size
US3922255A (en) Method of producing uniform polymer beads
KR910005664B1 (ko) 균일한 크기의 폴리머입자 제조법
US4666673A (en) Apparatus for preparing large quantities of uniform size drops
US4427794A (en) Process for the preparation of bead polymers of uniform particle size by polymerization of microencapsulated monomer
JPS61268346A (ja) 液滴生成方法
EP2661456B1 (en) Method of producing polymer beads
EP0067415B1 (en) A process of continuous suspension polymerization
EP0042192B1 (en) Continuous production of polymer beads of controlled size
JPH03249931A (ja) 水中油型均一液滴分散液の製造法及び均一粒径ポリマービーズの重合方法
US6277932B1 (en) Polymerization processes and products
JP2875389B2 (ja) ポリマービーズの製造方法
JPH0832728B2 (ja) 懸濁重合方法および装置
JP3328033B2 (ja) 懸濁重合方法
JP2003252908A (ja) 疎水性液滴の製造方法及びその製造装置並びにポリマービーズの製造方法及びその製造装置
JP3899786B2 (ja) 水中油型分散液の製造法
JP2001294602A (ja) 水中油型分散液の製造法
JPS5891701A (ja) 連続懸濁重合方法
JPH01289802A (ja) ポリマービーズの製造方法
JPH07292004A (ja) 懸濁重合方法
JP2005239915A (ja) 親水性を有する高分子微粒子の製造方法及びその製造装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees