HU211964A9 - Az átmeneti oltalom az 1-5. és 9. igénypontokra vonatkozik. - Google Patents

Az átmeneti oltalom az 1-5. és 9. igénypontokra vonatkozik. Download PDF

Info

Publication number
HU211964A9
HU211964A9 HU95P/P00571P HU9500571P HU211964A9 HU 211964 A9 HU211964 A9 HU 211964A9 HU 9500571 P HU9500571 P HU 9500571P HU 211964 A9 HU211964 A9 HU 211964A9
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
formula
crystals
doublet
crystalline form
Prior art date
Application number
HU95P/P00571P
Other languages
English (en)
Inventor
Isao Kawamoio
Masao Miyauchi
Rokuro Endo
Original Assignee
Sankyo Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sankyo Co filed Critical Sankyo Co
Publication of HU211964A9 publication Critical patent/HU211964A9/hu

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/30Against vector-borne diseases, e.g. mosquito-borne, fly-borne, tick-borne or waterborne diseases whose impact is exacerbated by climate change

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány új anyagkészítményre vonatkozik, amely az (1 R,5S,6S)-2-[(4R)-2-oxo-4-pirroIidiníl-tio]-6[(1R)-1 -hidroxi-etil]-1 -metil-1 -karbapen-2-em-3-karbonsav nevű karbapeném származék pivaloiloxi-metilészterének (lásd (1) képlet) egy specifikus kristályos formája.
Az ilyen típusú karbapeném származékok jó aktivitású antibiotikumok, és mint orálisan adagolható gyógyászati készítmények bírnak jelentőséggel.
Az 5 104 867 sz. USA-beli szabadalmi leírás és a 337 637 számon publikált európai szabadalmi leírás ismertetik egy olyan karbapeném származék előállítását (lásd 39. példa), mely hasonló az (I) képletű vegyülethez. A fenti szabadalmakban leírt eljárást követve a karbapeném származékot eddig csak amorf por formájában állították elő. Kutatásaink során azt találtuk, hogy az eddig ismert eljárások szerint előállított amorf por alakban kapott (I) képletű vegyületet nehéz orális gyógyászati készítménnyé alakítani, kissé instabil, különösen hosszú tárolás alatt. így gyógyszerként való alkalmazása korlátozott.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a vegyület egy korábban elő nem állított kristályos formája jelentős és teljesen váratlan stabilitást mutat, aminek következtében ez a karbapeném származék sokkal könnyebben kezelhető' és formulázható, és így jóval nagyobb gyógyászati jelentőséggel bír.
Ennél fogva a jelen találmány tárgya az (I) képletű vegyület kristályos formája, előnyösen olyan formája, mely stabil és könnyű kezelni és formuláink
A találmány egy további tárgyát képezi az (I) képletű vegyületnek olyan kristályos formája, amely megfelelő antibakteriális aktivitással rendelkezik.
A találmány további tárgya és előnyei a következőkben ismertetettekből válik világossá.
A találmány tehát az (I) képletű pivaloiloxi-metil(1 R.5S.6S)-2-[ (4R)-2-oxo-4-pirrol idin il-tio]-6-[ (1R)1 -hidroxi-etil]-1 -metil-1 -karbapen-2-em-3-karboxilát kristályos formájára vonatkozik.
A találmány tárgyát képezik továbbá olyan gyógyászati készítmények, melyek az (I) képletű vegyület kristályos formáját tartalmazzák antibiotikumként gyógyászatilag elfogadható hordozó- és hígítóanyagokkal Összekeverve.
A találmány tárgyát képezi továbbá egy eljárás bakteriális fertőzések kezelésére és megelőzésére emlősökben, mint pl. emberben, olyan módon, hogy a fenti emlősnek antibiotikumként az (I) képletű vegyület kristályos formájának hatásos mennyiségét adagoljuk.
A találmány további tárgyát képezi az (I) képletű vegyület kristályos formájának előállítására szolgáló eljárás, melyet az alábbiakban részletesen ismertetünk.
Az 1. ábrán mutatjuk be a találmány szerinti kristályoknak por röntgen diffrakciós mintázatát réz Ka sugarat alkalmazva (λ = 1,54 angslröm).
A rajzon a függőleges tengelyen a beütés/másodperc egységben megadott diffrakciós erősséget, míg a vízszintes tengelyen a 2 Θ (teta) diffrakciós szög szerepel.
Az (I) képletű vegyület kristályos formája számos fizikai paraméterrel jellemezhető, ideértve a kristályok olvadáspontját és a röntgen sugár diffrakció mintázatát. A találmány szerinti előnyös kristályokra jellemző, hogy olvadáspontjuk 189 ’C. Ezen kristályok fő csúcsai 18,41,9,21, 6,24, 5,28, 5,04 és 4,72 síktávolságoknál jelentkeznek röntgendiffrakciós módszerrel meghatározva réz Ka sugárzás alkalmazása mellett (λ = 1,54 angström).
A fenti értékeket por röntgen diffrakciós méréssel határoztuk meg réz Ka sugarat alkalmazva (lambda = 1,54 Angström).
Az (I) képletű vegyületek kristályos formáját úgy állíthatjuk elő, hogy az (1 R,5S,6S)-2-[(4R)-2-oxo-4pirrol idinil - ti o]-6- [ (1R)-1 -hidroxi-etil]-1 -metil-1 -karbapen-2-em-3-karbonsav pivaloiloxi-metil-észlerét egy oldószerhez adagoljuk, majd az oldószert aktív vagy passzív módon eltávolítjuk, és a kapott kristályokat mossuk, szárítjuk és izoláljuk.
Közelebbről a kristályokat a következő lépéseken keresztül állíthatjuk elő:
1. Pivaloiloxi-metil-jodidot reagáltatunk (1 R,5S,6S)-[(4R)-2-oxo-4-pirro)idinil-tio]-6-[( ÍR)-1 hidroxi-etil]-metil-l-karbapen-2-em-3-karbonsav nátriumsójával, majd a keveréket etil-acetáttal hígítjuk. A hígított keveréket vízzel moshatjuk és töményíthetjük, például csökkentett nyomáson történő bepárlással.
2a) Az így kapott maradékot ezt követően egy megfelelő erős oldószerben (azaz olyanban, melyben nagyon jól oldódik az anyag) feloldhatjuk. Az erre a célra alkalmas oldószerekre példák: halogénezett szénhidrogének, különösen halogénezett alifás szénhidrogének, mint például metilén-klorid, 1,2-diklór-etán vagy kloroform. előnyösen metilén-klorid: dialkil-szulfoxidok, mint például dimetil-szulfoxid, amidok, mint például Ν,Ν-dimetil-formamid és Ν,Ν-dimetil-acetamid; ketonok, mint például aceton vagy 2-butanon, előnyösen aceton; és alkoholok, mint például metanol. Ezt követően az oldathoz egy kevésbé jó (gyengébb) oldószert, vagy egy nem elegyedő oldószert adagolunk. Ebben a lépésben alkalmazható kevésbé jó oldószerekre, illetve nem elegyedő oldószerekre a példák a következők: alkoholok, mint például etanol; éterek, mint például dietil-éter, tetrahidrofurán vagy dioxán, előnyösen dietil-éter; észterek, mint például etil-acetát; ciklusos és aromás szénhidrogének, mint például ciklohexán. toluol vagy benzol, előnyösen ciklohexán vagy toluol; és víz. Ezt követően a kristályok kialakulhatnak úgy, hogy a keveréket állni hagyjuk és hagyjuk az oldószert természetes módon elpárologni, vagy legalább részlegesen elpárologtatjuk az oldószert csökkentett nyomáson és ezt követően hagyjuk állni, és tovább bepárolódni a keveréket.
2b) Alternatív módon a fenti első lépés szerinti töményítésben kapott maradékot feloldhatjuk egy oldószerelegyben vagy egy oldószer és egy kevésbé jó oldószer vagy nem elegyedő oldószer keverékében, előnyösen egy olyan keverékben, amely egy jó oldószert és egy kevésbé jó oldószert vagy egy nem elegyedő oldószert tartalmaz, mint például metilén-klorid és etanol keverékében. Az alkalmazott oldószerek meny2
HU 211 964 A9 nyisége az oldószer és a kevésbé jó oldószer vagy nem elegyedő oldószer aránya nem kritikus a jelen találmány szempontjából, feltéve, hogy az oldószer és a kevésbé jó vagy nem elegyedő oldószer olyan mennyiségben és arányban van jelen, ami elegendő a kristályosodás lejátszódásához. Azt találtuk, hogy a metilén-kloridnak az etanolhoz való aránya kb. 4:1-1:4 térfogatarány között, előnyösen 1:1-1:4 térfogatarány között megfelelő erre a célra. Az 1:1-1:2 térfogat a legelőnyösebb. Ezt követően a kristályok kialakulhatnak úgy, hogy a keveréket állni hagyjuk és az oldószert természetes módon hagyjuk elpárologni, vagy legalább részlegesen elpárologtatjuk az oldószert csökkentett nyomáson és ezt követően hagyjuk az elegyet még tovább bepárlódni.
A fenti lépésekben kapott kristályokat ezt követően a szokásos módszerek segítségével száríthatjuk és izolálhatjuk. Tipikusan a kristályokat például etanollal mossuk és csökkentett nyomáson 20-25 °C hőmérsékleten szárítjuk.
A fentiek szerint kapott találmány szerinti kristályok olvadáspontja 189 ”C és a különböző síktávolságokhoz tartozó fő csúcsok 18,41. 9,21, 6,24, 5,28. 5.04 és 4,72 angströmnél helyezkednek el. A meghatározást por röntgen diffrakciós módszerrel hajtjuk végre Ka sugárzást alkalmazva (λ = 1,54 angström).
A találmány szerinti kristályok kiváló antibakteriális aktivitással rendelkeznek számos gram-pozitív és gram-negatív cefalosporintermelő baktériun ellen hasonló módon, mint a por formájú (I) képletű vegyület. különösen orális adagolás esetén.
Lószérummal 37 °C-on 1 órán át végzett inkubálást követően a kristályok antibakteriális aktivitását agarlemezes hígításos módszerrel határoztuk meg. Úgy találtuk, hogy a találmány szerinti kristályok hatékonyak számos patogén mikroorganizmus, ideértve a gram-pozitív baktériumokat, mint például Staphylococcus aureus. Entercoccus faecalis. valamint gram-negatív baktériumokat. mint például Escherichia coli, Shigella species. Klebsiella pneumoniae, Proteus species, Serratia species, Enterobacter species és Pseudomonas aeruginosa, valamint aneorób baktériumokat, mint például Bacterioides fragilis. így a találmány szerinti kristályok igen hatékonyan alkalmazhatók ilyen mikroorganizmusok által okozott betegségek kezelésére emberben és állatokban.
Staphylococcus aureus vagy Escherichia coli baktériumokkal erősen fertőzött egerek esetében a találmány szerinti kristályok orális adagolásával kitűnő terápiás eredményeket kaptunk. Továbbá az egy (I) képletű vegyület savas formáját nagy mennyiségben találtuk meg az egerek vizeletében az (I) képletű vegyületek kristályos formájának orális adagolását követően.
Az (I) képletű vegyületek kristályai alacsony toxicitással rendelkeznek, mely toxicitás kisebb, mint az amorf formájú (I) képletű, vegyületeknél talált, feltehetően amiatt, hogy a találmány szerinti kristályok bomlástermékektől mentesek. Ennélfogva az (I) képletű vegyületek kristályai jelentős terápiás potenciállal rendelkeznek bakteriális fertőzések kezelésénél.
Továbbá a találmány szerinti kristályok több héten át 60 °C-on történő állást követően sem bomlanak, ami azt mutatja, hogy a kristályos forma lényegesen nagyobb stabilitással rendelkezik, mint az amorf forma ezt részletesebben bemutatjuk a következő példákban.
A találmány szerinti kristályokat orálisan adagolhatjuk emberben és más állatokban bekövetkezett mikroorganizmusok által okozott patogén betegségek kezelésére. A kristályokat tetszés szerinti adagolásra szánt szokásos kiszerelési formává alakíthatjuk. Például orális adagolás esetén a kristályokat egy megfelelő gyógyászatilag elfogadható hordozóanyaggal keverjük össze; a lehetséges hordozók felölelik a következőket is: keményítő, cukor, mint például laktóz vagy szukróz, alkálifém-karbonát, mint például kálcium-, kálium vagy magnézium-karbonát, előnyösen kálcium-karbonát, egy alkálifém-foszfát, mint például kalcium-, kálium- vagy magnézium-foszfát, előnyösen kálcium-foszfát, egy éter, mint például polietilén-glikol, egy kötőanyag, mint például arabmézga, karboximetil-cellulóz, hidroxipropil-cellulóz, zselatin vagy polivinil-pirrolidin, egy kenőanyag, mint például a magnézium-sztearát, talkum, nátrium-lauril-szulfát vagy polietilén-glikol, egy dezintegrálószer, mint például alginsav, alginsav sók vagy karboximetil-cellulóz kálciumsója, színezőanyagok, ízesítőanyagok és édesítőszerek.A találmány szerinti kristályok előnyös orális adagolásra szánt kiszerelési formái magukba foglalják a tablettákat, granulátumokat, kapszulákat, porokat és szirupokat.
A találmány szerinti kristályok dózisa függ a kezelendő betegség természetétől, a szimptómáktól, a beteg korától, testsúlyától és állapotától, továbbá az adagolás időtartamától. Azonban általánosan azt lehet mondani, hogy egy felnőtt napi adagja 50 mg-2 g közötti, mely dózist adagolhatjuk egyben vagy naponta 2-4 alkalommal.
Az (I) képletű vegviilet kristályos formájának stabilitásvizsgálata
Az alábbi 1. példa szerint előállított kristályokat, illetve az amorf por formájú (I) képletű vegyületet melyet a 337 637 számú európai szabadalmi leírás 39. példája szerint (vagy pedig a Hei 2-49 783 számú japán szabadalmi leírás 16. példája szerinti eljárással alapvetően megegyező módon) állítunk elő - szilikagél deszikkátorban tárolunk 60 °C-on. A két fajta vegyület stabilitását 7 nap múlva, majd 28 nap elteltével vizsgáltuk, miközben a körülmények nem változtak, a megmaradt vegyület mennyiségének a meghatározásával. A vizsgálatot nagy felbontású folyadékkromatográfiás (HPLC) módszenei végeztük az alábbi körülmények mellett; oszlop: Inertsil ODS-2 (4,6 mm-es átmérő x 150 mm); mozgó fázis: 20 mmol/1 3-(N-morfolino)propán-szulfonsav puffer (pH=7): CH,CN = 70:30 térfogatarány; detektálás: 322 nm-en mért ultraibolya abszorpció.
A kapott eredményeket az alábbi 1. táblázatban foglaljuk össze.
HU 211 964 A9
1. táblázat
Vegyület Hőmérséklet Vizsgált időszak (napok)
7 28
kristályos por (1. példa szerint előállítva) 60 ’C 99,2% 98,1%
nem-kristályos por 60’C 91,6% 68,2%
A találmány szerinti kristályok előállítását az alábbi példával és intermedier előállítási példákkal ismertetjük közelebbről. A példákban az NMR spektrumok felvétele során külső és belső standardként tetrametilszilánt alkalmaztunk, amennyiben ezt másképp nem jelöljük.
1. példa
4,76 g (lR,5S,6S)-2-[(4R)-2-oxo-4-pirrolidiniltio]-6- [(1R)-1 -hidroxi-etil]-1 -metil-1 -karbapen-2-em3-karbonsav nátriumsóját (a 6. intermedier példa szerint előállítva) 35 ml Ν,Ν-dimetil-acetamidban oldunk. 3.60 g pivaloiloxi-metil-jodidot adagolunk a kapott oldathoz jeges hűtés közben és a keveréket 30 percen át keverjük. Ez után a keveréket etil-acetáttal hígítjuk, majd a keveréket vízzel és nátrium-klorid telített vizes oldatával mossuk. Ezt követően az etil-acetátos réteget vízmentes nátrium-szulfáttal dehidratáljuk, majd csökkentett nyomáson végzett bepárlással követően etanol és metilén-klorid 1.1 térfogatarányú keverékében oldjuk, majd kristályokat alakítunk ki a metilén-kloridnak csökkentett nyomáson végzett lepárlásával. A kapott kristályokat az etanol szűréssel történő eltávolítását követően összegyűjtjük, majd szárítjuk. így 3,68 g színtelen kristályokat kapunk, melyek olvadáspontja 189 ’C.
Infraabszorpciós spektrum (KBr) v m,cm_l:
3336, 1764, 1751, 1717, 1691. 1542, 1347, 1213. 1160. 1114,995.
UV abszorpciós spektrum (CH?CN) λ max nm: 324.
NMR (400 MHz, hexadeuterált dimetil-szulfoxid, külső standard: tetrametil-szilán) δ ppm:
1.10-1,18 (15 H. multiplett):
2.11 (IH, dublettek dublettje, J= 17,0 és 4,3 Hz); 2.78 (IH. dublettek dublettje, J=17,0és 7,7 Hz); 3.09 (IH. dublettek dublettje, J=10,9 és 3.9 Hz);
3,25 (IH, dublettek dublettje, J=6,2 és 2,5 Hz); 3,44-3,48 ( IH, multiplett);
3,71 (IH, dublettek dublettje, J=10,9 és 7,6 Hz); 3,94-4,00 (IH, multiplett);
4,04-4,09 (IH, multiplett);
4,23 (IH. dublettek dublettje, J=9,5 és 2,5 Hz);
5,08 (IH. dublett, J=5.1 Ez);
5,73 (IH, dublett. J=5,9 Hz);
5.88 (IH. dublett, J=5,9 Hz);
7.84 (ΊΗ. szinglett).
Az 1. ábrán mutatjuk be a kapott kristályok röntgen por diffrakciós módszerrel felvett mintázatát réz Ka sugarat alkalmazva (λ = 1,54 angström).
1. intermedier példa (4R)-4-Acetil ti o-2-oxo-pirrol idi n
1-(1) (4S)-4-(Metán-szulfonil-oxi)-2-oxo-pirrolidin
1,90 g (4S)-4-hidroxi-2-oxo-pirrolidint 100 ml piridinben oldunk, majd 2,26 g metán-szulfonil-kloridot csepegtetünk az oldathoz keverés és jeges hűtés mellett. A kapott keveréket ezt követően szobahőmérsékleten 1,5 órán át keverjük, majd a reakciókeveréket csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük. Nátrium-hidrogén-karbonát telített vizes oldatának 9 ml-ét adagoljuk ezt követően a keverékhez, majd azt csökkentett nyomáson végzett bepárlással szárazra pároljuk. Etil-acetát és metanol 1:1 térfogatarányú elegyét adagoljuk a maradékhoz, majd az oldhatatlan részeket szűréssel eltávolítjuk és a feloldott részt pedig csökkentett nyomáson bepárlással töményítjük. Az oldható részből kapott maradékot oszlopkromatográfiás (Merck 9385, 150 ml) tisztításnak vetjük alá szilikagélen gradiens eluens módszert alkalmazva, ahol eluensként etil-acetát és metanol 9:1-4:1 térfogatarányú keverékét alkalmazzuk. A találmány szerinti frakciókat egyesítjük és csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük, és a kívánt vegyületet etil-acetát és metanol keverékéből átkristályosítjuk. így 2,44 g cím szerinti vegyületet kapunk kristályok formájában, melynek olvadáspontja 137,5-139 ’C.
Optikai forgatóképesség [a]24D = -35,5° (c = 1,09, MeOH);
Infraabszorpciós spektrum, (KBr) v^cm-1.
1719, 1697, 1659, 1305, 1177, 1171, 1159,963.
NMR spektrum (400 M Hz, hexadeuterált dimetil-szulfoxid) δ pm :
2,28 (IH, dublettek dublettje, J= 17,6, 1,8 Hz);
2,71 (IH, dublettek dublettje. J= 17,6, 6,3 Hz);
3,24 (3H, szinglett);
3,37 =1H, dublett, J= 11,9 Hz);
3,66 (IH, dublettek dublettje, J=11,9, 5,3 Hz); 5,31-5,34 (IH, multiplett);
7,85 (IH, széles szinglett).
-(2) 4(R)-4-acetiItio-2-oxo-pirrolidin A fenti 1. lépésben előállított 896 mg-ját 90 ml vízmentes acetonitrilben oldjuk, majd 857 mg kálium-tioacetátot adagolunk az oldathoz. Az oldatot ezt követően refluxáltatás mellett olajfurdőn 85 ’C-on hevítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 2 órán át. Ezt követően az oldhatatlan részt szűréssel eltávolítjuk a reakciókeverékből, majd a szűrletet csökkentett nyomáson történő bepárlással töményítjük. Ezt követően etil-acetátot adagolunk a maradékhoz és minden oldhatatlan anyagot szűréssel eltávolítunk. Az oldott részt ezt követően gradiens eluens módszerrel végzett oszlopkromatografálásnak vetjük alá, ahol eluensként etil-acetátot alkalmazunk önmagában, vagy pedig etil-acetát és metanol 98:2-96:4-94:6 térfogatarányú elegyet alkalmazva. A kívánt frakciókat összegyűjtjük és csökkentett nyomáson bepárlással töményítjük. így 593 mg kristályos maradékot kapunk. Ezt a maradékot etil-acetát és ciklohexán keverékéből átkristályosítva 450 mg cím szerinti vegyületet kapunk kristályok formájában, melyek olvadáspontja 59-60 ’C.
HU 211 964 A9
Optikai forgatóképesség [oc]24D = +47,3° (c = 1,33, MeOH);
Infraabszorpciós spektrum, (KBr)
1689, 1125.
NMR spektrum (400 MHz, CDC13) δ pm:
2.30 (1H, dublettek dublettje, J= 17,4, 6,0 Hz);
2,35 (3H, szinglett);
2,80 (1H, dublettek dublettje, J= 17,4, 9,1 Hz);
3.31 (1H, dublettek dublettje, J=10,2, 5,1 Hz);
3,89 (1H, dublettek dublettje, J=10,2, 7,2 Hz);
4,15-4,23 (1H, multiplett);
7,27 (1H, széles szinglett).
2. intermedier példa (4R)-4-Acetiltio-2-oxo-pirrolidin
380 mg (4S)-4-hidroxi-2-oxo-pirrolidint 21 ml vízmentes tetrahidrofuránban szuszpendálunk és 1,18 g trifenil-foszfint adagolunk szobahőmérsékleten a szuszpenzióhoz. Ezt követően 783 mg dietil-azo-dikarboxilátot csepegtetünk az oldathoz, miközben a hőmérsékletet -30 °C-on tartjuk. Ezt követően a keveréket fokozatosan 4 °C-ra melegítjük, majd a keveréket ezen a hőmérsékleten 30 percen át keverjük. így egy homogén keveréket kapunk. Ezt követően a reakciókeveréket -20 °C-ra hűtjük. majd 320 μΐ tioecetsavat csepegtetünk. A kapott keveréket fokozatosan egy jégfürdő hőmérsékletére melegítjük és a keveréket 1,5 órán át keverjük ezen a hőmérsékleten. Ezt követően a reakciókeveréket csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük, majd oszlopkromatográfiás (Merck 9385. 60 ml) tisztításnak vetjük alá. melyet szilikagélen végzünk gradiens eluens módszerrel, eluensként 2:1-1:1 térfogatarányú benzol/ /acetonítril keveréket alkalmazva. A kívánt frakciókat csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítve 69 mg kristályos maradékot kapunk. Ezt a maradékot etil-acetát és ciklohexán keverékéből átkristályosítva 54 mg cím szerinti vegyületet kapunk kristályok formájában.
A kapott vegyület olvadáspontja, optikai forgatóképessége. infraabszorpciós spektruma és NMR spektruma megegyezett az 1. intermedier előállítási példa 2. lépésében kapott termék megfelelő értékeivel.
3. intermedier példa (4R)-4-Acetiltio-2-oxo-pirrolidin 3-(l) (4S)-4[(1S)-10-kámfor-szulfoniloxi]-2-oxo-pirrolidin
1011 mg 4-hidroxi-2-oxo-pirrolidint oldunk 50 ml piridinben és 2,63 mg (lS)-lO-kámfor-szulfonsav-kloridot adagolunk a keverékhez jeges hűtés mellett. A keveréket ezt követően 10 percen át ezen a hőmérsékleten keverjük, majd szobahőmérsékleten 30 percen át keverjük. Ezután a reakciókeveréket csökkentett nyomáson bepárlással töményítjük. A kapott maradékot etil-acetátban oldjuk, majd a keveréket nátrium-klorid telített vizes oldatával mossuk. Ezután az etil-acetátos réteget csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük, majd a maradékot oszlopkromatográfiás (Merck 9385. 100 ml) tisztításnak vetjük alá, amelyet szilikagélen gradiens eluens módszerrel végzünk, eluensként 95:5-9:1 térfogatarányú etil-acetát/metanol elegyet alkalmazva. A kívánt frakciókat csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük, majd 50 ml etil-acetátban oldjuk. Az oldatot állni hagyjuk. A keverékből kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd szárítjuk. így 262 mg cím szerinti vegyületet kapunk, melynek olvadáspontja 114-116 °C közötti érték. NMR-spektrum: (270 MHz, CDC13) δ ppm:
0, 89 ( 3H, szinglett);
1,10 (3H, szinglett);
1,47 (1H, dublettek dupla dublettjei, J=12,5, 9,2, 3,3 Hz);
1,70 (1H, dublettek dupla dublettjei, J=13,8, 9,2, 4,6 Hz);
1,97 (1H, dublett, J=17,5 Hz);
2,02-2,17 (2H, multiplett);
2,35-2,49 (2H, multiplett);
2,63 (1H, dublettek dublettje, J= 17,8, 2.6 Hz);
2,79 (1H, dublettek dublettje, J=17,8, 6,6 Hz);
3,05 (1H, dublett, J=15,0 Hz);
3,61 (1H, dublett, J=15,0Hz);
3,66 (1H, dublett, J=11,9 Hz);
3,82 (1H, dublettek dublettje, J=11,9, 6,0 Hz);
5,43-5,48 (1H,multiplett);
6,01 (1H, széles szinglett).
3-(2) (4R)-4-Acetiltio-2-oxo-pirrolidin
A fenti 1. lépésben kapott vegyület 160 mg-ját oldjuk 16 ml száraz acetonitrilben és 90 mg kálium-tioacetátot adagolunk a kapott oldathoz. A keveréket ezt követően 90 °C-os olajfürdőn refluxáltatás mellett 5 órán át hevítjük. Ezt követően az 1. intermedier példa
2. lépésében leírt eljáráshoz hasonlóan eljárva 61 mg cím szerinti vegyületet kapunk kristályok formájában.
A kapott vegyület olvadáspontja, optikai forgatóképessége, infraabszorpciós spektruma és NMR spektruma megegyezik az 1. intermedier példa szerint kapott vegyület értékeivel.
4. intermedier példa (4R)-4-Merkapto-2-oxo-pirroIidin
375 mg (4R)-4-acetiltio-2-oxo-pirroIidint (a fenti 1-3. intermedier példák bármelyike szerint előállítva) 5 ml metanolban oldunk, majd 2,35 ml metanolban készült 1 mol/literes nátrium-metilát oldatot adagolunk a keverékhez jeges hűtés mellett. A keveréket 20 percen át ezen a hőmérsékleten keverjük. Ezt követően 2,35 ml 1 mol/literes vizes hidrogén-klorid oldatot adagolunk, majd a keveréket csökkentett nyomáson végzett bepárlással szárazra pároljuk. Etil-acetátot adagolunk a maradékhoz és az oldhatatlan anyagokat szűréssel eltávolítjuk. Az etil-acetátban oldódó részt ezt követően csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük és így 275 mg cím szerinti vegyületet kapunk kristályok formájában, melyek olvadáspontja 69,5-70 ’C.
Optikai forgatóképesség (α]24υ = +36,5° (c = 1,18, MeOH);
Infraabszorpciós spektrum, (KBr) vmaxcrn’:
2539, 1699, 1683.
NMR spektrum (400 MHz, CDC13) δ pm:
1,96 (1H, dublett, J=7,2 Hz);
HU 211 964 A9
2.32 (IH, dublettek dublettje, J=27,2, 6,8 Hz);
2.80 (IH, dublettek dublettje, J= 17,2, 8,2 Hz);
3.32 (IH, dublettek dublettje, J=10,2, 5,6 Hz);
3,62-3,70 (IH, multiplett);
3.81 (IH, dublettek dublettje, J=10,2, 7,2 Hz);
7,27 (IH, széles szinglett).
5. intermedier példa
4-Nitro-benzil-(lR,5S,6S)-2[(4R)-2-oxo-4-pirrolid ini 1-ti o)-6-[ (1R)-1 -hidroxi-etil)-1 -metil-1 -karbapen-2em-3-karboxilát
1000 mg 4-nitro-benzil-(lR,5S,6S)-2-difenil-foszfoni 1 -oxi-6- [ (ÍR)-1 -hidroxi-etil)-1 -netil-1 -karbapen-2 -em-3-karboxilátot (a Hei 4-330085 publikációs számú japán szabadalmi leírás szerint előállítva) 10 ml acetonitrilben oldunk. 200 mg (4R)-4-merkapto-2-oxo-pirrolidin (a 4. intermedier példa szerint előállítva) 3 ml acetonitrilben készült oldatát és 296 ml diizopropiletil-amint adagolunk a reakciókeverékhez jeges hűtés mellett. A keveréket 1 órán át ugyanezen a hőmérsékleten keverjük, majd 4 ’C-on egész éjen át állni hagyjuk. A reakciókeverékből kivált kristályos vegyületet szűréssel összegyűjtjük és szárítjuk. így 672 mg cím szerinti vegyületet kapunk, melynek olvadáspontja 219— 221 ’C.
NMR spektrum (270 MHz, hexadeuterált dimetil-szulfoxid) δ ppm:
1.16 ;3H. dublett, J=6,3 Hz);
1.17 (3H, dublett. J=7,3 Hz);
2,13 (IH. dublettek dublettje. J= 17.1 és 4,4 Hz);
2,79 (1H. dublettek dublettje, J= 17,1 és 7,8 Hz);
3,10 (IH. dublettek dublettje, J= 10,8 és 3.4 Hz);
3.16-3.35 (IH. multiplett);
3.40-3.51 (IH. multiplett);
3.70 (IH. dublettek dublettje. J= 10.7 és 7.3 Hz);
3.95-4.12 (2H. multiplett);
4.25 (IH. dublettek dublettje. J=9,3 és 2,5 Hz);
5.07 (IH. dublett. J=5,4 Hz);
5.30. 5,46 (2H. AB. J= 14.2 Hz);
7.71 (2H. dublett, J=8,8 Hz);
8.23 (2H. dublett. J=8,8 Hz).
6. intermedier példa
Nátrium-(lR,5S,6S)-2-[(4R)-2-oxo-4-pirrolidmiI-tio]6-[( 1 Rl-1 -hidrox i-etil J-1 -metil-1 -karbapen-2-em-3-karboxilát
390 mg fenti 5. intermedier példa szerint kapott vegyületet 19 ml tetrahidrofurán és 18 ml 1 mol/literes vizes foszfát puffer oldat keverékében oldunk. 300 mg 10 tömeg%-os szénre felvitt palládium katalizátort adagolunk a reakciókeverékhez, majd azt hidrogén atmoszférában erőteljesen keverjük 2,5 órán át. Ezt követően a katalizátort szűréssel eltávolítjuk a reakciókeverékből, majd a szűrletet kétszer dietiléterrel mossuk. Ezt követően a vizes réteget csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük, majd a kapott maradékot MCI GÉL CHP-20P tölteten (A Mitsubishi Kaséi Corporation védjegyezett terméke, 75-150 pm, 50 ml) végzett kromatografálásnak vetjük alá eluensként vizet alkalmazva. A kívánt frakciót csökkentett nyomáson végzett bepárlással töményítjük, majd a maradékot fagyasztva szárítva 225 mg cím szerinti tennéket kapunk színtelen por formájában.
NMR spektrum (270 MHz, deuterált víz) δ ppm:
1,02 (3H, dublett, J=7,3 Hz);
1,10 (3H, dublett, J=6,6 Hz);
2,22 (IH, dublettek dublettje, J=17,6 és 4,4 Hz);
2,77 (IH, dublettek dublettje, J= 17,6 és 8,4 Hz);
3,08-3,25 (2H, multiplett);
3,25 (IH, dublettek dublettje, J=5,9 és 2,6 Hz);
3,68 (IH, dublettek dublettje, J=11,4 és 6,4 Hz);
3,84-3,96 (IH, multiplett);
4,00-4,12 (2H, multiplett).

Claims (9)

1. Az (I) képlet G pivaloiloxi-metil-(lR,5S,6S)-2((4R)- 2-oxo-4-pirrol idi ni 1-tio]-6-((1R)-1 -hidroxi-etil] -l-metil-l-karbapen-2-em-3-karboxilát kristályos formája.
2. Az 1. igénypont szerinti kristályok, melyek 189 ’C-on olvadnak.
3. Az 1. igénypont szerinti kristályok, melyek réz Ka sugárzással (λ = 1,54 angström) végzett por-röntgendiffrakciós módszerrel meghatározott fő csúcsai 18,41. 9,21, 6,24, 5.28, 5,04 és 4,72 angström síktávolságoknál jelentkeznek.
4. Az 1. igénypont szerinti (I) képletű vegyület kristályos formában, ahogy az a példákban van leírva.
5. Gyógyászati készítmény, mely egy antibiotikumot tartalmaz egy gyógyászatilag elfogadható hordozó- vagy hígítószerrel összekeverve, ahol az antibiotikum az 1—4. igénypontok bármelyike szerint meghatározott kristályos formájú (I) képletű vegyület.
6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti kristályos formájú (I) képletű vegyület alkalmazása bakteriális fertőzés emlősökben való kezelésére és megelőzésére alkalmas gyógyászati készítmény előállítására.
7. Eljárás az (I) képletű vegyület kristályos formájának előállítására, azzal jellemezve, hogy az (lR,5S,6S)-2-[(4R)-2-oxo-4-pirrolidinil-tio]-6-[(lR)1 -hidroxi-etil]-1-metil-1 -karbapen-2-em-3-karbonsav pivaloiloxi-metil-észteréhez egy oldószert adagolunk, majd ezt az oldószert aktív vagy passzív módon eltávolítjuk, a kapott anyagot mossuk, szárítjuk és a kapott kristályokat elkülönítjük.
8. Eljárás az (I) képletű vegyület kristályos formában való előállítására, ahogy az a példákban van leírva.
9. Kristályos vegyület, amely a 7. vagy 8. igénypont szerinti eljárással van előállítva.
HU95P/P00571P 1992-11-17 1995-06-29 Az átmeneti oltalom az 1-5. és 9. igénypontokra vonatkozik. HU211964A9 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP30688492 1992-11-17

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU211964A9 true HU211964A9 (hu) 1996-01-29

Family

ID=17962415

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU95P/P00571P HU211964A9 (hu) 1992-11-17 1995-06-29 Az átmeneti oltalom az 1-5. és 9. igénypontokra vonatkozik.

Country Status (3)

Country Link
HU (1) HU211964A9 (hu)
RU (1) RU2090567C1 (hu)
ZA (1) ZA938438B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ531174A (en) * 2001-09-26 2005-09-30 Merck & Co Inc Process for reducing the levels of organic solvents in carbapenem compounds
PT2156824E (pt) 2004-03-25 2013-01-04 Astellas Pharma Inc Uma composição de solifenacina, ou um seu sal, utilizada sob a forma de formulações sólidas
US7815939B2 (en) 2005-07-20 2010-10-19 Astellas Pharma Inc. Coated fine particles containing drug for intrabuccally fast disintegrating dosage forms
JP5715339B2 (ja) * 2007-01-12 2015-05-07 ノバルティス アーゲー 5−ビフェニル−4−アミノ−2−メチルペンタン酸の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
RU2090567C1 (ru) 1997-09-20
ZA938438B (en) 1994-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2214411C2 (ru) Кристаллические производные 1-метилкарбапенема
EP1784407B1 (en) 2-arylmethylazetidine carbapenem derivatives and preparation thereof
KR100472842B1 (ko) 피롤리딜티오카르바페넴 유도체의 신형결정
HU219582B (hu) Kristályos karbapenemszármazék, eljárás előállítására és ezt tartalmazó gyógyszerkészítmény
DE68923913T2 (de) Neplanocinderivate.
JPS60233077A (ja) 1‐テヘロ‐6‐〔1‐ヒドロキシエチル〕‐2‐sr↑8‐1‐カルバデチアペン‐2‐エム‐3‐カルボン酸
HU211964A9 (hu) Az átmeneti oltalom az 1-5. és 9. igénypontokra vonatkozik.
DE3750842T2 (de) Penem-Derivate, ihre Herstellung und Verwendung.
CH640236A5 (en) 3-(2-Aminoethylthio)-6-ethyl-7-oxo-1-azabicyclo[3.2.0]hept-2-ene-2 -carboxylic acid and process for its preparation
CZ342098A3 (cs) 1-Methylkarbapenemové deriváty
HU197748B (en) Process for producing carbapenem derivatives substituted at the 2-position by quaternizated pyridylthioalkylthio group and pharmaceuticals comprising same as active ingredient
US7041660B2 (en) Crystalline 1-methylcarbapenem derivatives
WO1995014692A1 (en) Cabapenem derivatives and processes for preparing the same
JPH09110869A (ja) カルバペネム化合物
JP2999216B2 (ja) カルバペネム誘導体
JP3045518B2 (ja) カルバペネム誘導体
CA1202617A (en) Bacampicillin napsylate
JPH04235188A (ja) ペネム化合物の結晶、その製造方法および抗菌剤
JPH0551389A (ja) ペネム化合物の結晶、その製造方法および剤
HU181535B (en) Process for preparing new analogues of spectinomycin
JPH0770139A (ja) 2−(モノ又はジ置換−6,7−ジヒドロ−5H−ピラゾロ[1,2−a]ピラゾリウム−6−イル)チオ−カルバペネム誘導体
JPH07109278A (ja) 結晶性カルバペネム誘導体
JPH07267958A (ja) 2−[1−(置換チオ)ビニルチオ−カルバペネム化合物
JPH07109279A (ja) 結晶性カルバペネム誘導体