HU211811B - Haymaker machine - Google Patents

Haymaker machine Download PDF

Info

Publication number
HU211811B
HU211811B HU911371A HU137191A HU211811B HU 211811 B HU211811 B HU 211811B HU 911371 A HU911371 A HU 911371A HU 137191 A HU137191 A HU 137191A HU 211811 B HU211811 B HU 211811B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
support
frame
wheels
support wheel
carrier
Prior art date
Application number
HU911371A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT64173A (en
HU911371D0 (en
Inventor
Wolfgang Leposa
Josef Mairhuber
Original Assignee
Poettinger Ohg Alois
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6406562&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU211811(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Poettinger Ohg Alois filed Critical Poettinger Ohg Alois
Publication of HU911371D0 publication Critical patent/HU911371D0/hu
Publication of HUT64173A publication Critical patent/HUT64173A/hu
Publication of HU211811B publication Critical patent/HU211811B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D78/00Haymakers with tines moving with respect to the machine
    • A01D78/08Haymakers with tines moving with respect to the machine with tine-carrying rotary heads or wheels
    • A01D78/10Haymakers with tines moving with respect to the machine with tine-carrying rotary heads or wheels the tines rotating about a substantially vertical axis
    • A01D78/105Ground support for rotors

Landscapes

  • Environmental Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Structure Of Transmissions (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Cold Cathode And The Manufacture (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Separation By Low-Temperature Treatments (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)
  • Lubricants (AREA)

Description

A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 211 811 Β munkahelyzetből (4) szállítási helyzetbe (7) önmagában ismert módon felhajthatók a belső hordkerethez (2) képest, amely vontatójárműhöz való csatlakoztatáshoz kapcsolószerkezettel (16) van ellátva és a támasztószerkezetet (17) hordozza, továbbá munkahelyzetben (4) a hordkeretek (2, 3, 3') a gereblyekerekek (5, 5', 6, 6') működése közben a belső hordkeret (2) mögött, több együttfutó gereblyekerék (5, 5' és 6, ..., valamint 6', ..., vagy 5, 6 és 5', 6') közül a szomszédos gereblyekerekek (5,6 és 5', 6' vagy 5,5') között szórásmentes térben a gépkeretet (1) a szállítási helyzethez (7) képest járulékosan a külső hordkeretek (3, 3') munkahelyzetében (4) a talajon megtámasztó támkerekeket (18, 18') hordozó támkeréktartó (19,19') van elrendezve.
A találmány tárgya szénagyűjtő gép szalmás és leveles termény lazításához és forgatásához, amelynek legalább négy gereblyekereke van, amely gereblyekerekek álló helyzetű forgástengely körül elforgathatóak és váltakozva ellenirányú hajtással vannak társítva, továbbá páronként együttfutva tapintókerekekkel a talajra támaszkodnak, valamint a gép munkairányára nézve keresztirányú osztott gépkeretet képező hordkeretekre vannak erősítve, és a gépkeret támkeréktartót magában foglaló támasztószerkezetet hordoz, amely támasztószerkezet a belső gereblyekerekek és a szomszédos gereblyekerekek fölött átnyúlóan, a külső hordkeretek szállítási helyzetében a gépkeretet a belső gereblyekerekek forgástengelye mögött a talajon megtámasztják.
Az ilyen kialakítású gépek munkaszélessége különösen nagy és ezért szükség van megfelelő intézkedések foganatosítására annak érdekében, hogy betartható legyen a közúti közlekedéshez megengedett szélesség, miközben szokásosan két gereblyekerék a gépkeret belső hordkeretével együtt a helyén marad. Miközben az oldalirányban távolabb fekvő gereblyekerekek a belső hordkerettel összekapcsolt hordkereten felállított helyzetben vagy még ezen is túl befelé, a belső hordkeret fölé billenve felhajthatók.
Ezen felhajtás következtében a terhelés nagy része a két belső gereblyekerék forgástengelyében elrendezett tapintó kerekekre jut, ami ezek túlterhelését, valamint instabilitást okozhat.
A gépkeretnek a szállítási helyzetbe való felhajtásához a belső hordkeretet még hátra és felfelé el kell fordítani annak érdekében, hogy a gereblyekerekek elülső részén a gereblyéző szervek eltávolodjanak a talaj közeléből, illetve a talajt érint helyzetből.
Ezáltal azonban a gép súlypontja még tovább hátra eltolódik és ezáltal - különösen a gépnek kocsirúddal való összekötése esetében a ráakasztás nagymértékben tehermentesül és ezáltal instabil utánfutási viselkedés mutatkozik.
Nagyméretű rendforgató gereblyekerekekkel ellátott rendforgató gépek esetében a stabil kitámasztás érdekében a hordkereten keréktartók vannak elrendezve, amelyek hátrafelé a rendrakó gereblyekerekek mögött támasztókerekeket hordanak, amelyek a hordkeretet a rendforgató gereblyekerekeken kívül megtámasztják. Munkahelyzetben a rendforgató gereblyekerekek támasztókerekeinek nem szabad áthaladniuk a képzett renden.
A DE 3 543 264 jelű szabadalmi irat olyan szénagyűjtő képet ismertet, amelynek négy rendforgató ge15 reblye kereke van, és ezek tapintó kerekeken támaszkodnak a talajra. A külső gereblye kerekek középső gépkeretrészhez csuklósán csatlakozó gépkeretrészen vannak elrendezve és hátrahajthatók. A gereblye kerekek mind munkahelyzetben, mind szállítási helyzetben a talajra támaszkodnak. Ezen ismert szerkezeti megoldásjellegzetessége abban van, hogy két középső gereblye kerekéhez tapintó kerekek vannak társítva, amelyek rövid tartőkarokon vannak elrendezve és a külső keretrészek hátrahajtásakor azzal egyidejűleg kifelé billennek el, és ezáltal a szállítási helyzetben megnövelik a nyomtávolságot, miközben magának a gépnek a szállítási szélessége lecsökken.
A HU 193 939 lajstromszámú szabadalom leírása olyan szénagyűjtő gépet ismertet, amelynek vázszerkezetén több, a növényeknek a talajról való felszedésére szolgáló rotor helyezkedik el, amelyek mindegyike egy-egy kerékkel támaszkodik a talajra.
Ezen szénagyűjtő gép szélső rotorjai vagy gereblye kerekei nem hajthatók fel vagy hátra a szállítási szélesség csökkentése érdekében.
A rotorok egymással mereven összekötött kereteken vannak elrendezve, és a szállítási szélesség csak annak révén csökkenthető le, hogy a gépet hosszában a szállítási irányba állítják. Ehhez járulékos támasztó kerekek vannak elrendezve a gépen, amelyek kizárólag szállítási helyzetben a géphez képest oldalt, a keret mindkét oldalán támaszkodnak a talajra. A szénagyűjtő gép munkahelyzetében ezeket a kerekeket fel kell emelni, hogy ne akadályozzák a munkavégzést.
A találmány révén megoldandó feladat abban áll, hogy szénagyűjtő géphez olyan stabil támasztást dolgozzunk ki, amely közúti közlekedés során mindenféleképpen alkalmazható, de amely használható a betakarítás alatt álló földfelületen való áthaladás, de különösen a mezsgyehatárnál végrehajtandó fordulók alatt, de akár munka közben is használható.
Akitűzött feladatot a bevezetőben megadott jellemzőkkel rendelkező ismert szénagyűjtő gép továbbfejlesztése révén értük el. Ennek értelmében a hordkeretek fekvő és munkairányba mutató csuklótengellyel kiképzett csuklók körül elforgathatóan kapcsolódnak egymáshoz és munkahelyzetből szállítási helyzetbe önmagában ismert módon felhajthatók a belső hordkerethez képest, amely vontatójárműhöz való csatlakoztatáshoz kapcsolószerkezettel van ellátva és a támasztószerkezetet hordozza, továbbá munkahelyzetben a hordkeretek a gereblyekerekek működése közben a belső hordkeret mögött, több együttfutó gereblyekerék
HU 211 811 Β közül a szomszédos gereblyekerekek között szórásmentes térben a gépkeretet a szállítási helyzethez képest járulékosan a külső hordkeretek munkahelyzetében a talajon megtámasztó támkerekeket hordozó támkeréktartó van elrendezve.
Amennyiben olyan szénagyűjtő géphez alkalmazunk egyetlen keréktartót, amelynél a két belső gereblyekerék között munkahelyzetben a gereblyekerekek által be nem szórt tér marad, akkor a támkerék állandóan ebben a helyzetben maradhat, mikor is a manőverezhetőség kedvéért előnyösen a gereblyekerékhez képesti távolság kicsi és a gereblyekerekek által végrehajtott szórást biztosan nem akadályozza, valamint gereblyekerekek talajhoz való igazodását kedvezően valósítja meg.
A támkerekek ezen helyzetükben a talajon hagyhatók abban az esetben is, ha a támkeréktartók a belső és az első oldalsó gereblyekerekek között vannak elrendezve és ha ott egy be nem szórt tér található.
A találmány szerinti szénagyűjtő gép előnyös kiviteli alakjára jellemző, hogy a támasztószerkezet a belső hordkerethez képest középen fekvő és a munkairányra keresztirányú csuklótengely körül magasságban felhajthatóan felerősített támkeréktartót tartalmaz. A támkeréktartón mindkét oldalon támkerék van elrendezve vagy villaként van kialakítva, amelynek egymástól távköznyire levő szárain egy-egy támkerék van elrendezve és legalább az egyetlen, a belső hordkereten középen elrendezett támkeréktartó előnyösen valamennyi támkeréktartó a belső hordkeret magassága fölé felhajthatóan van ágyazva és ebben a helyzetben lehajlás ellen biztosítva van. A támasztószerkezet a belső hordkereten szimmetrikusan felerősített két támkeréktartót tartalmaz. Mindkét támkeréktartó a munkairányra nézve keresztirányú fekvő csuklótengely körül magassági irányban felbillenthetően van felerősítve. A támkeréktartókon elrendezett támkerekek közötti távköz nem kisebb, mint a belső gereblyekerekek forgástengelyének tapintókerekei közötti távköz. Minden támkeréktartó járulékosan állítható hosszúságú támasztószerkezeten át össze van kapcsolva a belső hordkerettel. A támkeréktartókhoz társított támasztószerkezet vele párhuzamosan elrendezett rugóval van társítva. A támkeréktartók hidraulikus állítóeszközön át össze vannak kapcsolva a belső hordkerettel, amelyekkel a támkeréktartók magassági irányban billenthetők. A támkeréktartók elfordításakor a támasztószerkezet rugója kilazul és a billentés után ismét megfeszül. A vontatójárműhöz való csatlakoztatásra szolgáló kapcsolószerkezet vonópofával ellátott kocsirudat tartalmaz, amely szénagyűjtő gép belső hordkeretén fekvő és a munkairányhoz képest keresztirányú csuklótengely körül magassági irányban billenthetóen van ágyazva és megfelelő magassági helyzetben állítószerkezet segítségével rögzíthető. A kocsirúd állítószerkezete hidraulikus állítóeszközt tartalmaz, amellyel a kocsirúd a csuklótengely körül elfordítva megfelelő magassági helyzetben beállítható és amely a kocsirúd és a belső hordkeret közé csatlakozik.
Amennyiben a belső gereblyekerekek egymás között a betakarított termény számára egy szórási tartományt képeznek, akkor a támkerék a gép munkahelyzetében nem alkalmazható és ekkor legegyszerűbb megoldásként a támkeréktartó felhajtása kínálkozik.
A támasztó hatás javítása érdekében lehetséges a támkeréktartók villásan való kiképzése, ami által a támasztás oldalirányú stabilitása megjavul.
A betakarított termény zavartalan szórása érdekében nagyon fontos minden akadályozás elkerülése és ehhez előnyösen a támkeréktartó(k) felhajtása azon hordkeret magassága fölé, amelyre fel van(nak) erősítve annak érdekében, hogy a magasságot tekintve elegendő szabad térköz maradjon.
Két támkeréktartó alkalmazása esetében a támasztás különösen megjavul és olyan esetekben, amikor a szórás a két belső gereblyekerék közé történik, akkor a támkerekek a belső és az oldalsó gereblyekerekek mögött és között minden üzemi helyzetben megtarthatják helyzetüket és betölthetik a támasztó szerepet. Különösen előnyös azonban, ha a támkeréktartók magasságukat tekintve dönthetően vannak elrendezve és rugózással vannak társítva.
Különösen jó stabilitás és támasztás érhető el, ha a támkerekek távköze megfelelően nagy értékű, ami által az alátámasztó felület lehetőleg nagyra adódik.
A dönthetőség korlátozására alkalmas egyszerű megoldásként egy beállítható támasztószerkezet alkalmazható, amely különösen kedvező üzemi tulajdonságokat eredményez, ha egy megfelelően elrendezett rugót tartalmaz, ami által elkerülhetők a keret túlterhelései.
Hidraulikus állítóeszköz alkalmazásával nagy értékű állítási tartomány érhető el, ami által különösen egyszerűvé válik a vezetőülésből való kezelés.
A támkerekek felhajtott nyugalmi helyzetben való megtartására rugó alkalmazható és ez a tartóeszköz különösen egyszerűen kiszolgálható, ha a rugó a felhajtási folyamathoz feszültségmentes állapotba kerül.
Különösen előnyös megoldásnak tekinthető az a kiviteli alak, amikor is az utánfutóként kapcsolt gép kocsirúdja csuklósán és állíthatóan csatlakozik, mert ezáltal beállítható a gép kívánt helyzete, amelyben vagy a támkerék, vagy a támkerekek, vagy pedig a tapintókerekek, vagy pedig megfelelő beállítás esetén mindkettő a talajon helyezkedik el.
Lényegesen megkönnyíthető a kocsirúd beállítása egy hidraulikus állítóeszköz alkalmazásával, mivel ez a vezetőülésből működtethető.
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon bemutatott példakénti kiviteli alakok kapcsán ismertetjük részletesebben. A rajzon: az
1. ábra lekaszált szálastakarmány forgatására és lazítására szolgáló szénagyűjtő gép négy ábrázolt gereblyekerékkel, utánkapcsolásra szolgáló kocsirúddal és két támkeréktartó val, felülnézetben a
2. ábra az 1. ábra szerinti szénagyűjtő gép oldalmetszete a I-I vonal mentén felemelt hordkerettel és a talajról felemelt tapintókerekekkel, valamint vontatásra szolgáló kocsirúddal, a
HU 211 811 Β
3. ábra az 1. ábra szerinti szénagyűjtő gép vázlatos oldalmetszete a 1-1 vonal mentén lesüllyesztett hordkerettel és a talajra támaszkodó tapintókerekekke), valamint támkerékkel, illetve támkerekekkel, valamint vékony vonallal nyugalmi helyzetbe felbillentett támkerekekkel, továbbá vontatásra szolgáló kocsirúddal, a
4. ábra az 1. ábrának megfelelő szénagyűjtő gép egyetlen támkeréktartóval és vonórúddal, valamint vontató járműhöz való csatlakoztatásra szolgáló kapcsoló szerkezettel vázlatos felülnézetben.
A szénagyűjtő gépnek 1 gépkerete van, amely a munkairányra keresztirányú belső 2 hordkeretet, valamint az ehhez csatlakozó és ehhez vagy egymáshoz 9, 9' csuklókkal kapcsolódó oldalsó 3 és 3' hordkereteket tartalmaz, amelyekre még további - de nem ábrázolt oldalsó hordkeretek csatlakozhatnak.
A 2, 3 és 3' hordkeretekre álló irányú 8 forgótengelyek vannak felerősítve, amelyek 24 tapintókerekekkel a talajra támaszkodnak. A 8 forgótengelyekre felváltva ellentétes irányban meghajtott forgó 5, 5' és 6,6' gereblyekerekek vannak ágyazva. Emellett a belső 2 hordkeret két belső 5 és 5' gereblyekereket, az oldalsó 3 és 3' hordkeretek egy-egy 6 és 6' gereblyekereket hordoznak. Az 5, 5', 6,6' gereblyekerekek egymással párhuzamosan járnak és az összegyűjtött szálas anyagot mögöttük ismét szétszórják, mikor is azon 5. 5', 6, 6' gereblyekerekek mögött, amelyek között nem történik szórás, egy beszóratlan felület képződik, amelyet a szétszórt széna csak a munka továbbhaladtával fed be. Négy darab 5,5', 6,6' gereblyekerékkel ellátott szénagyűjtő gép esetében ez a beszóratlan sáv két belső 5 és 5' gereblyekerék között képződik, hat darab ilyen művelőtag alkalmazása esetében a belső 5 és 5' gereblyekerekek, valamint az ezzel szomszédos oldalsó 6 és 6' gereblyekerekek között.
Az 5, 5'. 6, 6' gereblyekerekek meghajtása a 2 és 3, 3' hordkeretben megvezetett hajtótengelyek segítségével történik, amelyek a 9, 9' csuklóknál ugyancsak csuklósán csatlakoznak egymáshoz, valamint egy hajtóművön keresztül az egyes 2, 3 és 3' hordkeretek 30 hajtóműházához. A belső 2 hordkeret és a szélső 3, 3' hordkeretek közötti 9, 9' csuklók vízszintes és 11 munkairányba eső 12 és 12' csuklótengely körül képesek elfordulni és lehetővé teszik az oldalsó 3, 3' hordkeretek felső helyzetbe való felbillentését, amikor is a belső 2 hordkerethez képest oldalt vagy fölött helyezkedik el közúton való szállíthatóság érdekében.
Az 1., 2. és 3. ábra olyan szénagyűjtő gépet mutat, amelynek a vontatójárműhöz való csatlakoztatására alkalmas 16 kapcsolószerkezete 27 vonópofával ellátott 13 kocsirúdként van kiképezve, amely a belső 2 hordkerethez a munkairányra merőleges és vízszintes 14 csuklótengely mentén csatlakozik és magassági irányban dönthető.
A 13 kocsirúd állítására 15 állítószerkezet szolgál, amely hidraulikus 29 állítóeszközt, valamint a belső 2 hordkereten és a 13 kocsirúdon elrendezett 31 és 31' csuklótámaszokat tartalmaz.
A belső 2 hordkereten hátul és az 5, 5' gereblyekerekek fölött az 1 gépkeret 17 támasztószerkezetének két darab 32 és 32' konzolja van elrendezve, amelyekhez egy-egy 19 és 19' támkeréktartó kapcsolódik elforgathatóan. A 19, 19'támkeréktartók 18, 18'támkerekei az 5, 5' gereblyekerekek mögött lehetőleg kis 20 távköznyire a talajra támaszkodnak. A 19, 19' támkeréktartók a 11 munkairányra merőleges vízszintes 21, 21' csuklótengelyek körül elbillenthetően vannak ágyazva.
A 19, 19' támkeréktartók 1 gépkerethez képesti helyzetét 25, 25' támasztószerkezetek tartják meg, amelyek 33, 33' csuklótámaszoknál fogva a 19, 19' támkeréktartókhoz és 34, 34' ütközőkön át szabad elmozdítást megengedve csuklósán csatlakoznak.
Rugózó támasztás érdekében a belső 2 hordkeret és a 19, 19' támkeréktartók között ezzel párhuzamosan 26 rugók vannak elrendezve, amelyek csillapítják a talajegyenetlenségek által kiváltott lökéseket.
A 19 és 19' támkeréktartók mindkét oldalra kifelé irányulnak annak érdekében, hogy a közöttük levő 22 távköz lehetőség szerint nagy legyen és ezen elrendezés révén a 18, 18' támkerekek oldalirányban a lehető legkijjebb helyezkedjenek el. Ezen túlmenően a 18, 18' támkerekek a 19, 19' támkeréktartón kifelé fordítva vannak elhelyezve, ami által a közöttük levő 23 távköz nagyobb lesz. mint a két belső 5 és 5' gereblyekerék 24 tapintókerekei közötti távolság és ennek révén oldalirányban biztonságosan megtámasztható a gép még akkor is, ha az oldalsó 3 és 3' hordkeretek 7 szállítási helyzetbe fel vannak emelve.
A 4. ábra olyan szénagyűjtő gépet mutat, amely az előzőekben ismertetett megoldástól abban különbözik, hogy a belső 2 hordkerethez 10 vonórúd csatlakozik és ehhez függőleges 35 forgástengely körül elfordítható és vontatójárműhöz való csatlakoztatásra szolgáló 16 kapcsolószerkezet van elrendezve hárompontos függesztésű működtetőművére való csatlakoztatás céljából.
A további különbség az előbb ismertetett szénagyűjtő géphez képest, hogy a belső 2 hordkerethez képest középen csupán egyetlen 32 konzol van elhelyezve, amely hátrafelé áll és amely csuklósán egyetlen 19 támkeréktartóhoz kapcsolódik. A 19 támkeréktartó ágyazása, támasztása és rugós felfüggesztése azonos a korábban ismertetettel.
A 19 támkeréktartó a kétoldalra elhelyezett 18 és 19 támkeréken át a talajra támaszkodik.
A 2. ábra az 1. ábra szerinti szénagyűjtő gépel mutatja 7 szállítási helyzetben, míg a 3. ábra 4 munkahelyzetben, ahol is a 18, 18' támkerekek, valamint a 24 tapintókerekek rátámaszkodnak a talajra.
Ha a 27 vonópofával ellátott 13 kocsirudat gondolatban 16 kapcsolószerkezettel ellátott 10 vonórúddal helyettesítjük, hárompont függesztésű működtetőszerkezethez való hozzácsatlakoztatáshoz, akkor az ilyen kiviteli módozatnak megfelelő szerkezeti megoldási részleteket kell érvényesíteni. Hasonlóképpen az egyetlen 19 támkeréktartóra vonatkozó megoldási részleteket is értelemszerűen alkalmazni kell.
A 13 kocsirúdnak a belső 2 hordkerethez képesti és hidraulikus 29 állítóeszközzel ellátott 15 állítószerke4
HU 211 811 Β zettel történő szöghelyzetének állítása következtében az 5, 5', 6, 6' gereblyekerekek 24 tapintókeretei fölemelkednek a talajról és ezáltal az 5, 5' gereblyekerekek a gereblyézési helyzetből, vagyis a 4 munkahelyzetből 7 szállítási helyzetbe kerülnek.
A szénagyűjtő gép ebben a 7 szállítási helyzetben szállítható, mikor is a súlypont helyzete miatt a 27 vonópofa elegendő mértékű terhelést kap és ezáltal a szénagyűjtő gép vontatás közben stabilan viselkedik.
A 3. ábrán a szénagyűjtő gép 4 munkahelyzetben látható, mikor is a belső 2 hordkerethez képest a 13 kocsirúd a hidraulikus 29 állítóeszköz segítségével kiterjeszthető és ezáltal a 18, 18' támkerekeken kívül a 24 tapintókerekek is érintkezésbe kerülnek a talajjal és ezáltal az 5, 5', 6, 6' gereblyekerekek is 4 munkahelyzetbe kerülnek.
Ha azonban összhangban a fent ismertetettekkel a 18, 18' támkerekek nem szórásmentes tartományban helyezkednek el, hanem pontosan egy olyan tartományban, amely a 4 munkahelyzetben beszóródik, akkor ezek a 19, 19' támkeréktartók felhajtásával az 1 gépkeret fölötti helyzetbe hozhatók és így a szórást már nem akadályozzák.
Ez azáltal válik lehetővé, hogy egyrészt vagy a 25, 25' támasztószerkezet(ek) 34, 34' ütközőjét vagy ütközőit kioldják és a 19, 19' támkeréktartókat vagy a 26 rugó ellenében elfordítják, ami után a 19, 19' támkeréktartók stabil helyzetbe kerülnek, vagy a 25 támasztószerkezetet hidraulikus 28 állítóeszköz helyettesíti, amelynek segítségével ez a felhajtás távvezérléssel is végrehajtható. Ezen túlmenően ennek révén változtatható a 19,19' támkeréktartónak a belső 2 hordkerethez képesti beállítása, mégpedig egyszerű módon és ezáltal helyesbíthető a 4 munkahelyzet vagy a 7 szállítási helyzet beállítása.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szénagyűjtő gép, szalmás és leveles termény lazításához és forgatásához, amelynek legalább négy gereblyekereke van, amelyek álló helyzetű forgástengely körül elforgathatóak és váltakozva ellenirányú hajtással vannak társítva, továbbá páronként együttfutva tapintókerekekkel a talajra támaszkodnak, és a gép munkairányára nézve keresztirányú osztott gépkeretet képező hordkeretekre vannak erősítve, és a gépkeret támkeréktartót magában foglaló támasztószerkezetet hordoz, amely támasztószerkezet a belső gereblyekerekek és a szomszédos gereblyekerekek fölött átnyúlóan, a külső hordkeretek szállítási helyzetében a gépkeretet a belső gereblyekerekek forgástengelye mögött a talajon megtámasztják, azzal jellemezve, hogy a hordkeretek (2, 3, 3') fekvő és munkairányba (11) mutató csuklótengellyel (12, 12') kiképzett csuklók (9, 9') körül elforgathatóan kapcsolódnak egymáshoz és munkahelyzetből (4) szállítási helyzetbe (7) önmagában ismert módon felhajthatók a belső hordkerethez (2) képest, amely vontatójárműhöz való csatlakoztatáshoz kapcsolószerkezettel (16) van ellátva és a támasztószerkezetet (17) hordozza, továbbá munkahelyzetben (4) a hordkeretek (2, 3, 3') a gereblyekerekek (5, 5', 6,
    6') működése közben a belső hordkeret (2) mögött, több együttfutó gereblyekerék (5, 5' és 6, .... valamint 6',..., vagy 5,6 és 5', 6') közül a szomszédos gereblyekerekek (5, 6 és 5', 6' vagy 5, 5') között szórásmentes térben a gépkeretet (1) a szállítási helyzethez (7) képest járulékosan a külső hordkeretek (3, 3') munkahelyzetében (4) a talajon megtámasztó támkerekeket (18, 18') hordozó támkeréktartó (19, 19') van elrendezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy a támasztószerkezet (17) egyetlen támkeréktartót (19) tartalmaz, amely a belső hordkerethez (2) középen van rögzítve és két pár együttfutó gereblyekerék (5, 6 és 5', 6') közül két szomszédos gereblyekerék (5, 5') a belső hordkereten (2) szimmetrikusan van elrendezve és a támkeréktartó (19) a közöttük levő szórásmentes térben, előnyösen a munkairányra (11) keresztirányú fekvő csuklótengely (21) körül magasságában elfordíthatóan van ágyazva.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy a támkeréktartón (19) mindkét oldalon támkerék (18 és 18') van elrendezve vagy villaként van kialakítva, amelynek egymástól távköznyire levő szárain egy-egy támkerék (18 és 18') van elrendezve.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy a belső hordkereten (2) egy pár együttfutó gereblyekerék (5, 5') van szimmetrikusan elrendezve és a támasztószerkezet (17) a belső hordkereten (2) szimmetrikusan felerősített két támkeréktartót (19, 19') tartalmaz, amelyek előnyösen a munkairányra (11) keresztirányú fekvő csuklótengelyek (21) körül magasságában elfordíthatóan vannak ágyazva.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy az egyetlen, a belső hordkereten (2) középen elrendezett támkeréktartó (19) a belső hordkeret (2) magassága fölé felhajthatóan van ágyazva és ebben a helyzetben lehajlás ellen biztosítva van.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy minden támkeréktartó (19, 19') járulékosan állítható hosszúságú támasztószerkezeten (25) át össze van kapcsolva a belső hordkerettel (2).
  7. 7. A 6. igénypont szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy minden támkeréktartóhoz (19 és/vagy 19') társított támasztószerkezet (25) vele párhuzamosan elrendezett rugóval (26) van társítva.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy a támkeréktartó (19, 19') hidraulikus állítóeszközön (28) át össze van kapcsolva a belső hordkerettel (2), amellyel a támkeréktartó (19,19') magassági irányban billenthető.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti szénagyűjtő gép, azzal jellemezve, hogy a vontatójárműhöz való csatlakoztatásra szolgáló kapcsolószerkezet (16) vonópofával (27') ellátott kocsirudat (13) tartalmaz, amely szénagyűjtő gép belső hordkeretén (2) fekvő és a munkairányhoz (11) képest keresztirányú csuklótengely (14) körül magassági irányban billenthetően van ágyazva és megfelelő magassági helyzetben állítószerkezet (15) segítségével rögzíthető, amely hidraulikus állítóeszközt (29) tartalmaz, amely a kocsirúd (13) és a belső hordkeret (2) közé csatlakozik.
HU911371A 1990-05-16 1991-04-24 Haymaker machine HU211811B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4015767A DE4015767A1 (de) 1990-05-16 1990-05-16 Heuwerbungsmaschine

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911371D0 HU911371D0 (en) 1991-10-28
HUT64173A HUT64173A (en) 1993-12-28
HU211811B true HU211811B (en) 1995-12-28

Family

ID=6406562

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU911371A HU211811B (en) 1990-05-16 1991-04-24 Haymaker machine

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0460288B1 (hu)
AT (1) ATE149280T1 (hu)
CZ (1) CZ281472B6 (hu)
DE (2) DE4015767A1 (hu)
HU (1) HU211811B (hu)
PL (1) PL166653B1 (hu)
SK (1) SK278263B6 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4217375A1 (de) * 1992-05-26 1993-12-02 Claas Saulgau Gmbh Landwirtschaftliche Arbeitsmaschine, besonders Kreiselheuwender
FR2699044B1 (fr) * 1992-12-14 1995-02-17 Kuhn Sa Machine de fenaison avec des roues de transport déplaçables en hauteur.
FR2705861B1 (fr) * 1993-06-04 1995-08-18 Kuhn Sa Machine de fenaison avec un dispositif de transport déplaçable.
FR2759245B1 (fr) * 1997-02-11 1999-04-23 Kuhn Sa Machine de fenaison avec un dispositif d'appui au sol incluant au moins un balancier avec deux roues porteuses et un moyen pour deplacer ce balancier en vue du transport
DE29807484U1 (de) 1998-04-24 1998-07-23 Multinorm B.V., Nieuw-Vennep Heuwerbungsmaschine
DE102010047068A1 (de) * 2010-10-01 2012-04-05 Claas Saulgau Gmbh Heuwerbungsmaschine zum Wenden vom am Boden liegenden Erntegut
CN103975700B (zh) * 2014-05-21 2015-12-02 杨田花 利用皮带驱动并且能够升降的草料翻晒装置
EP3735818B1 (de) * 2019-05-10 2023-08-23 Kverneland Group Kerteminde AS Landwirtschaftliche maschine

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL126315C (hu) * 1962-08-22
DE2002746C3 (de) * 1970-01-22 1978-08-03 Fella-Werke Gmbh, 8501 Feucht Heuwerbungmaschine
DE2004349A1 (de) * 1970-01-30 1971-08-05 Fella Werke GmbH, 8501 Feucht Heuwerbungsmaschine
FR2098567A5 (hu) * 1970-07-10 1972-03-10 Reber Walter
DE2150464C2 (de) * 1971-10-09 1973-01-04 Josef 8949 Saulengrain Roiser Heuwerbungsmaschine
GB1488055A (en) * 1975-07-23 1977-10-05 Stark C Agricultural soil-working implement
FR2548519B1 (fr) * 1983-07-07 1986-04-04 Kuhn Sa Perfectionnement aux machines de fenaison en vue de leur transport
DE3418352A1 (de) * 1984-05-17 1986-01-09 Max 8951 Baisweil Hölzle Geraet zum zusammenrechen von futter, insbesondere fuer frontanbau am schlepper
FR2582186B1 (fr) * 1985-05-21 1989-05-05 Kuhn Sa Perfectionnement aux machines de fenaison munies de plusieurs roues rateleuses
DE8807054U1 (de) * 1988-05-30 1989-06-22 Alois Pöttinger Landmaschinen-Gesellschaft mbH, 8900 Augsburg Heuwerbungsmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
DE4015767A1 (de) 1991-11-21
HUT64173A (en) 1993-12-28
CS144191A3 (en) 1992-02-19
SK278263B6 (en) 1996-06-05
EP0460288A1 (de) 1991-12-11
PL166653B1 (pl) 1995-06-30
PL290259A1 (en) 1992-01-27
HU911371D0 (en) 1991-10-28
ATE149280T1 (de) 1997-03-15
DE59010664D1 (de) 1997-04-10
CZ281472B6 (cs) 1996-10-16
EP0460288B1 (de) 1997-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10561068B2 (en) Hay baler with windrow pickup diverter and extendible wheel rake mounting on elongated drawbar
RU2007135725A (ru) Рабочая сельхозмашина
US20170202146A1 (en) Continuous windrow merger
US5065570A (en) Bi-fold hay rake system
RU2021676C1 (ru) Валкооборачиватель
NL8104871A (nl) Hooibouwmachine.
CA1170840A (en) Head assembly for a cotton harvester
HU211811B (en) Haymaker machine
HU182488B (en) Swath harvesting machine connected with rough fodder processing device
US3690055A (en) Agricultural machine with articulated frame and rotary implements
US8474232B2 (en) Wide sweep rake, windrow diverter and baling apparatus incorporating same
NL9402063A (nl) Hooibouwmachine.
EP3058805B1 (de) Heuwerbungsmaschine
NL1009139C2 (nl) Verscheidene cirkelorganen omvattende grote zwader.
EP0290059A2 (en) An implement for displacing crop
HU216532B (hu) Mezőgazdasági munkagép, különösen szénaforgató
EP0622006A3 (de) Heuwerbungsmaschine.
EP0900515A2 (en) Implement carrier
CZ241395A3 (en) Rotor-type windrower
NL1007596C1 (nl) Opklapbare inrichting voor het bewerken van zich op de grond bevindend gewas.
NL194025C (nl) Inrichting voor het verzamelen van hooi.
NL2008876C2 (nl) Landbouwwerktuig.
NL1027727C1 (nl) Hooibouwmachine.
NL2014732B1 (en) Agricultural raking device.
NL9000230A (nl) Hooiwinningsmachine.

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee